Bui ten landsch natuurlijk ze is ook uitstekend! FEUILLETON KU-KLUX-KLAN DERDE BLAD DINSDAG 5 MEI 1931 BLADZIJDE 1 De rede van minister Laval De DuitschOostenrijksche Tol-Unie De oorlogsbegrooting van Italië De presidentsverkiezing in Turkije Kemal herkozen Tweedracht in het Spaansche Kabinet De toestand op Madeira De troebelen in Egypt Opheffing afzonderlijke jurisdictie in China Een bijzonder onderhoud Moet Engeland België beschermen? Ernstige relletjes bij een Vlaamschen landdag Dr. Borms door een bajonetsteek gewond Ontwapeningsconferentie Engeland tegen uitstel Trotzky wil naar Spanje De Oostenrijksche Heimwehr Gemengde Buitenlandsche Berichten Socialistische vlag neergehaald Door bandieten gegrepen Auto in rivier gestort Vervolging van Jack Diamond Moord op een ambtenaar Brand in een ziekenhuis De oudste vrouwelijke dokter overleden De aardbeving in Armenië Juweelenroof te Berlijn Met bommen op reis RADIO-OMROEP KORT NIEUWS Humoristische Avonturen roman Minister Laval heeft, zooals reeds kort gemeld, in La Courneuve, tijdens een maal tijd, waaraan meer dan twee duizend van zijn kiezers deelnamen, een rede uitgespro ken, waarin hij eerst een overzicht gaf van hetgeen door zijn regeering op economisch gebied werd tot stand gebracht. Ten einde de werkloosheid te bestrijden heeft de re geering reeds tal van werken laten uitvoe ren en gelden aan departementen en ge meenten voorgeschoten om fabrieken te la ten bouwen, o. m. fabrieken voor petroleum- raffineerderijen, waardoor 50.000 arbeiders aan het werk gesteld kunnen worden. Ge zien de economische moeilijkheden, zal men moeten billijken, dat de regeering bescher mende rechten heeft geheven en toezicht op een te grooten toeloop van buitenland- sche arbeidskrachten heeft ingesteld, ten einde vermeerdering van werkloosheid te voorkomen. Gelukkig geeft een verbetering in de han delsbalans van Februari weer hoop, dat er een herleving in den handel zal komen. Ook bracht de minister de salarisvermin dering in herinnering; gelukkig had hij niet tevergeefs een beroep gedaan op den ver zoenenden geest tusschen de werkgevers en werknemers. De Duitsch-Oostenrijksche tol-unie Overgaande tot een bespreking der buiten- landsche politiek, wees Laval er op, dat Frankrijk reeds van zijn wil tot vrede blijk had gegeven, zonder de noodzakelijkheid om voor eigen veiligheid zorg te dragen, te miskennen. Het Fransche parlement heeft een degelijke politiek steeds toegejuicht, daarom heeft het met groote bitterheid van een gebeurtenis kennis genomen, welke het noch kon begrijpen, noch rechtvaardigen. Frankrijk kan noch met de zaak zelf, noch met de onverwachte wijze van handelen zijn instemming betuigen. Daardoor is er in de internationale verhoudingen een storing ontstaan. „Wij willen den vrede," verklaarde Laval, en zullen alles doen om dien te scheppen, maar onze waardigheid moet geëerbiedigd worden, gelijk wij er ook steeds op uit waren om aan de waardigheid van andere volken niet te kort te doen." Briand heef de richtlijnen van een inter nationale politiek van onderlinge samen werking uitgestippeld, welke niet in strijd waren met de souvereine uitoefening van de verdedigingsmiddelen, welke Frankrijk ten dienste staan. Men moet eischen, dat de verdragen geëerbiedigd worden, want zij zijn de sterkste waarborgen tegen een oorlog. En men moet economische betrekkingen tusschen de volken scheppen, waardoor de vrede wordt gewaarborgd. Na de besprekingen te Parijs, Rome en Genève, hebben de graanquaesties en de stichting van het Landbouw-Instituut be wezen, vervolgde Laval, dat een interna tionale politiek tot resultaat kan lijden. Mogelijk is om deze methode ook op an dere landbouw- en industrie-producten toe te passen, maar met voorzichtigheid.. Als de volken dezen weg van internationale samenwerking blijven volgen, dan zal het gevoel van zelfvertrouwen en veiligheid in de wereld versterkt worden. Frankrijk is te Genève nooit in zijn plichten te kort geschoten en zal dit ook in de toekomst niet doen, en zal daarom een programma van economische actie voor stellen. Laval eindigde met te verklaren, dat hij, wat de buitenlandsche politiek betreft, een nauwe samenwerking tusschen de verschil lende ministerieele diensten zal tot stand brengen. Een politiek van prestige en pa rade is heden ten dage niet meer voldoen de. Achter broederlijke woorden moet so lidariteit van daden staan. Het zal moeilijk zijn om in Europa het evenwicht te herstellen en het uitwerken der nieuwe formules zal veel kieschheid vereischen. Maar het gaat er om millioenen mensehen uit de ellende der werkloosheid te verlossen, veiligheid, arbitrage, beperking der bewapening en vrede te krijgen. Vergelijking met andere landen. Door generaal Baistrocchi is uitgebracht het rapport van de begrootingscommissie, over de Italiaansche oorlogsbegrooting. De rapporteur wijst er o.a. op, dat bij eenige andere naties (waarschijnlijk worden hiermede Zuid-Slavië en Frankrijk bedoeld) de tendenz bestaat de militaire uitgaven te maskeeren door bedragen onder andere hoofden onder te brengen of groote uitga ven door bizondere wetsvoorstellen te doen goedkeuren en zoodoende niet onder het to taal der militaire uitgaven te doen vallen. In Italië daarentegen is niet gemaskeerd. Italië geeft ongeveer 2 milliard lire uit voor zijn strijdkrachten met inbegrip van de buitengewone uitgaven voor de verdedi ging van zijn gebieden. Vervolgens geeft het rapport een vergelij king tusschen de Fransche en Italiaansche oorlogsbegrootingen, waarbij de nadruk ge legd wordt op het feit, dat de Italiaansche hegrooting slechts 50 pCt. bedraagt van de Fransche. Ten opzichte van de vredessterkte van het Italiaansche leger wordt opgemerkt dat deze met inbegrip van de politie weinig meer be draagt dan 60 pCt. van de Fransche. Hierna geeft het rapport vergelijkingen met Zuid- Slavische militaire uitgaven, welke 23 pCt. van de totale begrooting bedragen. De vierde zitting der Turksche Nationale Vergadering herkoos met algemeene stem men Ghazi Kemal tot president der Repu bliek. GHAZI KEMAL Ismet pasja treedt pro forma af. Hij zal stellig worden belast met de samenstelling der regeering, die lichtelijk zal worden ge wijzigd. Minister Maura afgetreden. Naar uit Madrid gemeld wordt, is de Spaansche minister van binnenlandsche za ken, Maura, uit de regeering getreden. Als redenen voor dezen stap geeft Maura op dat hij niet accoord kan gaan met de politiek van Zamora inzake de onafhankelijkheids beweging. De overgave der rebellen In antwoord op vragen ten aanzien van den toestand op Madeira, deelde de Engel- sche minister van buitenlandsche zaken, Hen derson, mede, dat Zaterdag j.l. de opstande lingen getelegrafeerd hebben aan den com mandant der Portugeesche regeeringstroe- pen, dat zij zich wilden overgeven. De meeste insurgente officieren en eenige burgers hebben een toevlucht gezocht aan boord van de „London". Eenigen hebben zich reeds vrijwillig overgegeven, terwijl ver wacht wordt, dat ten aanzien van de ande ren spoedig een bevredigende schikking zal kunnen worden getroffen. Voor zoover den minister bekend, waren geen Britsche onderdanen gemolesteerd. Er zijn evenmin mededeelingen binnengekomen, of schade is toegebracht aan Britsche eigen dommen. Het feit, dat de Britsche consul van oordeel is, dat de aanwezigheid van de „London" niet langer vereischt is, wettigt de ondertelling dat de Britsche onderda nen geen gevaar loopen. Bommen bij de bevolking? Volgens berichten uit Lissabon zijn alle Portugeesche regeeringstroepen zonder inci denten op Madeira gedebarqueerd. In Fun- chal is de staat van beleg afgekondigd. De lei ders der opstandelingen zijn geai-resteerd. Een aantal hunner heeft zich onder Engelsche en Braziliaansche consulaire bescherming ge steld. De autoriteiten hebben vérstrekkende veiligheidsmaatregelen getroffen, daar in de stad het gerucht verbreid werd, dat de op standelingen groote hoeveelheden bommen onder de bevolking zouden hebben verdeeld. Betoogers gedood Nahas pasja en zij aanhangers, ten geta le van 50 personen, hebben een poging on dernomen om Kaïro te verlaten, en wel per auto. De politie wist den stoet echter op eeni ge mijlen van Kaïro tegen te houden. Alle reizigers werden gearresteerd. De politie, die de samenscholende menigte trachtte uiteen té jagen, werd aangevallen; de leider der Wafdisten vluchtte in het huis, waar de op positie pleegt bijeen te komen. De politie was verplicht te vuren om de aanvallers te verdrijven. Een later Reuter-telegram meldt, dat 15 politieagenten werden gewond en waarschijn lijk acht betoogers gedood. Uit de menigte zouden tien of twaalf personen zijn gewond. Ernstige gevechten. Later zijn Nahas pasja en tien andere Wafd- en liberale leiders er nog in geslaagd vóór hun arrestatie Beni Soeëf te bereiken, Bij relletjes aldaar zijn vier personen ge dood en 15 gewond. Ook werden twintig politieagenten gewond. De onlusten in Egypte In verband met de groote botsingen te Beni Suef heeft de minister van binnenland sche zaken van Egypte een langdurig onder houd gehad met den inspecteur-generaal van het Egyptische leger, Sir Charlton Spinks Pasja, tijdens welk onderhoud de verdeeling der Egyptische troepen over het land werd besproken. De politie heeft een huiszoeking gedaan in de bureaux van de Wafdpartij en van de liberale partij. Minister-president Sidky Pasja heeft ver klaard, dat Nahas Pasja onder alle omstan digheden de interventie van Engeland wilde uitlokken en derhalve deze onlusten heeft doen ontstaan. De leiders der liberale en der Wafdpartij worden nog steeds verhoord. Vervroegde in werking treding van het besluit. De Chineesche regeering heeft een veror dening gepubliceerd, waarbij het. besluit van Dec. 1929 omtrent de opheffing der afzon derlijke jurisdictie voor buitenlanders op 1 Jan. 1932 reeds thans in werking treedt en de bepalingen der nieuwe regeling wor den vastgesteld. De minister van buitenl. zaken verklaart, dat de regeering tot haar spijt tengevolge van het gebrek aan meegaandheid van som mige mogendheden ten aanzien van de ex territorialiteit genoodaakt is dezen weg in te slaan, waarmee zij hoopt de voornaamste oorzaak van het wantrouwen tusschen Chi na en de vreemde volken uit den weg te ruimen. Tusschen de koningen van Roemenië en Zuid-Slavië Koning Carol heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met den koning van Zuid- Slavië, dat in politieke kringen vrij veel op zien heeft gebaard. Aan de besprekingen nam ook de minister-president Jorga deel. Na af loop bracht de koning met Jorga een bezoek aan Temesvar. Men neemt aan, dat bij de ontmoeting tus schen beide koningen in de eerste plaats de economische toestand van beide landen be sproken is, waardoor hun buitenlandsche po litiek beslissend beïnvloed wordt. Een Labour-afgevaardigde vroeg in het Lagerhuis aan den minister van buitenland sche zaken, of Engeland zich, bij onlangs plaats gehad hebbende onderhandelingen, tegenover België verplicht heeft, ingeval van oorlog militaire hulp te verleenen. Henderson antwoordde hierop: „Niet sinds het verdrag van Locarno." Toen dezelfde afgevaardigde, onder verwij zing naar een uitlating van den Belgischen minister van oorlog, vroeg, of de Britsche re geering in geval van oorlog gedwongen zou zijn een leger in België te debarqueeren, zeide Henderson, dat de Belgische Minister van Oorlog slechts uiting heeft gegeven aan zijn persoonlijke opvattingen omtrent de mo gelijke consequenties van het verdrag van Locarno., Duizenden Vlaamsche nationalisten, geko men uit alle deelen van het Vlaamsche land, hebben Zondag een grooten landdag gehouden in het dorpje Wemmei, gelegen aan de poorten van Brussel. Verschillende leiders hebben het woord gevoerd. De Brusselsche en voorstedeliike politie benevens belangrijke afdeelingen gendarmen te paard en te voet, waren gerequireerd. Er hebben zich nogal ernstige incidenten voorgedaan Hier en daar. vooral te Brussel, hadden schermutselingen plaats met „frans kiljons". Er werden door een honderdtal gendar men hevige charges tegen de Vlamingen uit gevoerd, omdat dezen in optocht door de straten trokken, wat enkele uren tevoren verboden was. Dr. Borms kreeg daarbij een bajonetsteek in den rug. Men hield dit zoolang mogelijk voor de betoogers verborgen en Borms sprak zelfs de manifestanten nog vanuit een auto toe. Kort daarop werd hij, na voorioopig verbon den te zijn, naar zijn huis te Merxem ver voerd. De niggegraat schijnt geraakt te zijn, hoe wel, volgens de laatste berichten, de wonde niet levensgevaarlijk is. Toen de Vlamingen te Wemmei het ge beurde met Borms vernamen, namen zij zoo'n dreigende houding aan, dat de bevel hebber beval de gendarmen terug te trek ken. De kalmte keerde daarna te Wemmei terug. Van officieele Britsche zijde is naar aan leiding van de den laats ten tijd verspreide geruchten omtrent de mogelijkheid van een uitstel der ontwapeningsconferentie ver klaard, dat de Britsche regeering tegen elk uitstel dezer conferentie is. Onder bepaalde voorwaarden geen bezwaar. Nadat de Spaansche minister van buiten landsche zaken Lerroux te kennen had ge geven, dat hij Trotzky onder bepaalde voor zorgsmaatregelen verlof zou geven om In Spanje te wonen, heeft Trotzky thans for meel telegrafisch aan de Spaansche regee ring toestemming daartoe verzocht. Starhemberg neemt ontslag. De leider van de Oostenrijksche Heim wehr, Starhemberg, heeft als zoodanig zijn ontslag genomen. Te Leuven heeft een fascistisch Itali- aansch student, graaf Silvio Cerini, 's nachts de roode vlag van de socialistische kliniek César De Paepe afgerukt. De student, die een appartement naast het instituut bewoont, klom van uit zijn raam op het belendende balcon en wist zoo doende de vlag neer te halen. Door de politie ondervraagd, ontkende hij wel, doch toen deze een huiszoeking bij hem ver richtte werd de vlag in kwestie onder een divan ontdekt. Voor 150.000 dollar losgelaten. Uit Chicago wordt gemeld, dat een za kenman var. Blue Island bij Chicago, Hac- kett genaamd, die door bandieten in een hinderlaag was gelokt, doch werd vrijgela ten, zonder vrees voor wraak zijn avontu ren heeft verteld, in tegenstelling met an dere slachtoffers van bandieten. Na vier weken van achtervolging, gedu rende welke de bandieten een bom in den kelder van zijn huis plaatsten en den be diende, die hem juist tijdig ontdekte, dood den, werd Hackett Vrijdag 1.1. gepakt. Hij werd geblinddoekt, en zijn vrouw werd er van verwittigd, dat zij haar man nooit le vend zou terugzien, indien zij niet 175.000 dollar zou betalen. Ten slotte stelden ae bandieten zich tevreden met 150.000 dollar. Op den hellenden weg van Glatz naar Hollenau weigerde de stuurinrichting van een autobus van Stahlhelmlieden uit Neu- rode en Hausdorf, die terugkeerden van een Duitschen dag in Glatz. Nabij een brug reed de wagen in een rivier. Zeven personen wer den ernstig gewond. Een gewonde uit Neu- rode is gisteren aan de gevolgen van een schedelbreuk gestorven. Men hoopt de an dere gewonden in het leven te houden. DE NIEUWE MARGARINE comité, dat tot hospitaa is ingericht. De plaatselijke hulporganisaties hebben aan zienlijke middelen bijeengebracht. De onzag- lijke omvang van den ramp maakt dit ech ter nog geenszins voldoende. Het centraal bestuur der kolchozen heeft een speciale commissie naar het getroffen gebied gezonden en een millioen roebel be schikbaar gesteld. In geheel Rusland wordt gecollecteerd om een fonds bijeen te bren gen voor de slachtoffers. Tal van openbare organisaties stellen groote bedragen be schikbaar. Wegens overtreding wapenverbod Tegen Jack Diamond, wiens toestand nog kritiek is, is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd wegens het verboden dragen van wapens. De justitie heeft op ettelijke plaatsen huis zoeking doen houden, ten einde bewijzen in handen te krijgen. BU controle van een oplichter Gisteravond tegen 7 uur is te Malchow de justitioneele ambtenaar buiten dienst Glaeser, geboeid en vermoord gevonden. Glaeser had opdracht gekregen een zekeren Jonas bij zijn «werk te controleeren. Deze Jonas naar thans blijkt een oplichter beweerde, zonder bijzondere energie, wa terstofgas uit water te kunnen vervaardi gen. Daar men aanvankelijk niet kon be wijzen, dat zijn „uitvinding" op zwendel berustte, had men hem toegestaan, onder toezicht van een justitioneel ambtenaar zijn proeven voort te zetten. Gisteren nu was Jonas met Glaeser in een auto weggereden. Men meende, dat het een dienstreis betrof en maakte zich dus niet ongerust over het uitblijven van Glae ser. Eerst laat in den avond werd zijn lijk gevonden. Men vermoedt, dat de dader getracht heeft het buitenland te bereiken. De patiënten gered Naar gemeld wordt, is in de Nathansehe Klinieken te Branitz een brand uitgebroken, waardoor de zolderverdieping en enkele an dere localiteiten van het gebouw verwoest werden. De patiënten kon men op andere verdiepingen in veiligheid brengen. De ma- terieele schade bedraagt ruim 100.000 M. De oudste vrouwelijke medicus ter wereld Mevr. Dr. Harriet Clisby is in den ouder dom van 100 jaar te Londen overleden. Zij had in 1865 haar examen aan de Universi teit te New-York afgelegd. Jong meisje overvallen Een drieste roofoverval heeft Maandag plaats gehad op een 19-jarige beambte van de juweelenfirma S. A. Heymann in de Kano- nierstrasse te Berlijn. Het jonge meisje had opdracht gekregen uit de particuliere woning van den directeur der zaak in de Friedrichstrasse 11 juweelen te halen en in de zaak te brengen. In de benedenverdieping van de particuliere wo ning werd het jonge meisje door twee on bekende mannsn overvallen, gewurgd en neergeslagen. Een kistje met juweelen ter v/aarde van ongeveer tienduizend markt werd haar ontroofd. De roovers zijn spoorloos verdwenen in een op hen wachtenden auto. De politie stelt een onderzoek in. Groote verwoestingen. Volgens de laatste gegevens is deze aard beving in zijn gevolgen ernstiger dan de laatste aardbeving van 1926. In de streek Sissiani zijn 27 van de 30 dor pen totaal verwoest. Uit de overblijfselen zijn 237 lijken geborgen, terwijl in totaal 5500 stuks vee omkwamen. In het Yon cen trum zijn alle openbare gebouwen verwoest uitgezonderd het gebouw van het executief Drie arrestaties e Een B. T. A.-bericht uit Saragossa meldt, dat door de politie bij aankomst van den trein uit Barcelona, twee personen zijn ge arresteerd, die valiezen bij zich hadden, waarin zich 67 bommen bevonden, vervaar digd van dynamiet en andere ontploffings- stoffen. Ook hadden zij revolvers bij zich en een compromitteerend document van groote beteekenis. WOENSDAG 6 MEI 1.931 HUIZEN, 1875 M. Uitsl. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonpla- ten. 10.30 Ziekendienst. 11.3012.00 Concert. M. F. Jurjaanz (harmonium), Mej. Mijnhout (sopraan). 12.00 Politiebericnten. 12.15 Gra- mofoonplaten. 12.302.00 Concert. Mevr. C. v. RavenzwaayMöllenkamp (zang), H. Hermann (viool), K v. d. Horst Jr. (cello), Mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode (piano). 2.00—3.00 Kamermuziek door Trio „Arti". 3.003.30 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. Wentink. 3.30 Concert door Schoten's Chr. Kinderkoor „Zanglust" onder leiding van J. Zwaan. 4 30 Gramofoonplaten. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.00 Gramofoonplaten. 6.15 A. Biesheuvel: „De tarwe en de tarwe-organi- saties". 6.45 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 7.15 H. A. Dijkstra: „Mogelijkheden". 7.30 Folitieberichten. 7.4510.30 Uitzending van den Propaganda-/ vond van de Nat. Chr. On- derofficierenvereeniging te Den Haag. Met medewerking van sprekers, Gemengd koor en Instrum. kwartet. In de pauze: Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 298 M. 8.00 Gramofoon platen. 9.30 Orgelspel Joh. Jong. 11.00 Gra mofoonplaten. 11.35 Gramofoonplaten. 12.00 Concert VARA-septet onder leiding van Is. Eyl en Gramofoonplaten. 1.45 Pauze. 2.15 Gramofoonplaten. 3.15 Gramofoonplaten. 4.25 Gramofoonplaten. 6 00 Vooravondcon cert VARA-Mandoline- Ensemble onder lei ding van J. B. Kok. 7.30 Vervolg Mandoline concert. 8.00 Concert VARA-orkest onder leiding van H. de Groot 10.15 Vervolg VARA- concert. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramo foonplaten. DAVENTRY, 1554.4 M. 9.35 Morgenwij ding. 10.05 Lezing. 11.20 Gramofoonplaten. 12.05 Orgelspel door W. Vale. 12.50 Orkest concert. 1.50 Uitz. voor scholen. 2.5C Orkest concert. 4.05 Orgelspel door R. New. 4.35 Kinderuurtje. 5.35 Berichten. 6.00 Pianospel door L. England. 6.206.40 Lezing. 6.45 Le zing. 7.20 Concert. Orkest! Maria Olszewska (alt), Alfred Cortot (piano). 8.20 Berichten. 8.35 Vervolg concert. 9.30 Lezing. 9.45 Be richten. 9.50 Dansmuziek. 10.35 „La Chauve Sourils". Russisch ensemble. 11.0511.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20 Gra mofoonplaten. 11.20 Gramofoonplaten. 1225 1.50 Orkestconcert. 4.205.20 Orkestcon cert. 7.207.50 Gramofoonplaten. 7.50 Con cert. Orkest en piano. Daarna: Berichten. Vervolgens tot 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 4.20 Dansmuziek. 5.20 Gramofoonplaten. 5.50 Orgelconcert. 7.20 Opera-fragmenten. 338.2 M.: 4.20 Orkestconcert. 5.20 Dansmu ziek. 5.50 Gramofoonplaten. 7.20 Militaire muziek. 8.50 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 7.05 Gramofoonplaten. 11.50 Gramofoonplaten. 12.25 Gramofoonplaten. 5.20 Gramofoonpla ten. 8.05 Gramofoonplaten. 8.20 Concert- Koor, orkest, orgel en solisten. 8.50 Orkest concert en zang. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Orkestconcert. 2.504.20 Orkestconcert. 5.10 5.40 Gramofoonplaten. 7.209.20 Concert uit Hamburg. Europeesche avond. 9.35— 10.05 Trio-concert. 10.0511.50 Orkestcon cert. ZEESEN, 1635 M. 5.05 Tijdsein. 5.50 Gymnastiek. Dan Gramofoonplaten. 8.20 11.25 Lezingen. 11.2512.15 Gramofoonpla ten. 12.15—1.20 Berichten, f.20—2.20 Gramo foonplaten. 2.203.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4.507.20 Lezingen. 720 Concert. 8.00 „Vom Rundfunk", door H. Neuert. 8.20 Orkestconcert. 9.35 Berichten. Dansmuziek. Bij een brand te Reichelsheim in een schoolgebouw is de 80-jarige gepensionneerde onderwijzer en zijn dienstmeisje in de vlsm- men omgekomen. De vrouw van den onder wijzer liep zware brandwonden op. De Bulgaarsche ministerraad heeft de nieuwe Sobranjeverkiezingen op 21 Juni a.s. gesteld. Voor de eerste maal sinds zijn ziekte heeft de Engelsche koning gisteren, vergezeld van de koningin, in het park van Windsor Castle, een autorit gemaakt. B ij een brand, die in een woonhuis te Gross Strehlitz ontstofid en op de belen dende perceelen ovesloeg, zijn eenige tien- I tallen huizen en winkelzaken in de asch j gelegd. Ook is er veel in de vlammen om gekomen. 18 „In mijn jonge jaren," vervolgde oom Chipperton na eenige oogenblikken van over peinzing, „in mijn jonge jaren bestond er een liedje, getiteld „Indien ik een stem was"; welnu, Manch is een stem, een geweldige stem als een scheepsroeper." „In welken zin?" „Die stem is zoo levenloos en onnatuurlijk ais je nog nooit gehoord hebt; 't lijkt heele- maal niet op een menschelijke stem; 't is of het geluid van een of ander praehistoriseh dier in hem is gevaren. Doch wat ik nog er ger vind, is, dat Manch zoo'n vreeselijk een zelvig mensch is. Indien je hem zou vertellen, dat bij een aardbeving alle eilanden van West-Indië door de zee verzwolgen waren, zou hij beginnen te brommen en je b.v. zeg gen, dat zijn onhandig dienstmeisje dien mor gen zijn kannetje scheerwater omgegooid •heeft. Hij leeft in zoo'n sleur van eenzelvig heid, dat al wat niet tot zijn eng kringetje behoort, voor hem zoo goed als niet bestaat." „Is hij altijd zoo geweest?" „Het schijnt, dat hij allengs zoo is gewor den sedert hij in High-Rusting is gekomen. Vroeger was hij compagnon in een ijzerfa briek, maar toen deze een naamlooze ven nootschap is geworden,, heeft hij zich uit de zaken teruggetrokken. Nu doet hij niets meer." „Heeft hij dan geen speciale liefhebberij of geen enkele soort van ontspanning?" „Hij heeft een tijdje croquet gespeeld en dat bracht hem in connectie met eenigen zijner buren; maar dat heeft hij ook weer laten loopen. Ik geloof niet, dat hij dezen zomer een spel gespeeld heeft." „Men zou zeggen, zoo'n man moest eens wakker geschud worden," zei John James zonder erg. „Precies mijn idee! Zeker!" riep oom Chip perton, „indien er iemand in de wereld is, die het noodig heeft om wakker geschud te wor den, dan is het Manch." „Waarom zou hij het croquetspel er aan gegeven hebben?" „Kijk eens, de opvatting van Manch be treffende conversatie is alleenspraak; als hij eenmaal aan 't woord is, komt er geen eind aan. De menschen worden werkelijk zenuw achtig van die onzettende stem en hebben geen lust om er naar te luisteren. Brickie is hem eens in de rede gevallen, midden in een verhaal over de scherpzinnig heid van zijn kat; nadien is het nooit meer goed geweest tusschen die twee." Oom Chipperton hield even op, terwijl hij voorzichtig de asch van zijn sigaret op het koperen aschbakje naast hem afklopte. Zijn gelaat kreeg een droefgeestig peinzende uit drukking. ,,'t Is Tel treurig, maar ik mag hem toch ook niet te hard beoordeeien. Ik geloof, als men zijn hart kon- zien, dat men zou ont waren, dat hij verlangend is naar conversatie. Hij zou graag vrienden ontmoeten en met hen praten, maar hij kan niet eenvoudig omdat hij niets heeft om over te praten." „Maar ik meende, dat zijn grootste fout juist was, dat hij te veel sprak." „Dat is ook zoo, maar bedenk eens, wat zou hij een ander mensch worden, als hem eens iets romantisch overkwam. Dan zou hij ook iets hebben om aan de menschen te vertellen. Waarschijnlijk zou hij de geschiedenis aan de menschen in de buurt in geuren en kleu ren verhalen en blij zijn, als hij dan door zijn toehoorders onderbroken werd om na dere bijzonderheden te vragen." John James begon lont te ruiken en voor zag duidelijk waar dit gesprek over Manch op uit zou draaien. Hij bewoog zich met een onbehagelijk gevoel op zijn stoel heen en weer. „Indien ik U was, zou ik nu maar tevreden zijn met die imitatie-inbraak, en het daarbij laten," sprak hij flink. „Maar waarom moet Manch nu verstoken blijven van de weldaad onzer behandeling, als de man het voor zijn geluk toch zoo broodnoodig heeft?" Benstone, die van het onderwerp wilde af stappen, vroeg: „Waarom heeft U zich toch zooveel moeite getroost om dat fantastische costuum aan te trekken?" „Dat moet dienen om Manch een weinig wakker te schudden." „Maar wat heeft Manch dan met de Ku- Klux-Klan te maken?" „Absoluut niets." John James stak een andere sigaret op. „Ik moet eerlijk bekennen, dat ik U niet begrijp," zuchtte hij. „Dan zal ik het je eens uitleggen," begon Theophilus, zich een weinig op zijn stoel ver schikkende. „In de eerste plaats moet je weten, dat er twee Manchen in High-Rusting wonen. Onze vriend schrijft H. V., en de andere L. W. Die L. W. is een gewezen zakenman; een ellen dige vent, die behept is met cacoethes scri- bendi en bijna eiken dag ingezonden stukken in het plaatselijk blad schrijft." „Ik zie nog geen verband met „Dat zal je wel. als ik uitgesproken heb. Wat er de aanleiding toe geweest is, weet ik niet, maar die L. W. Manch heeft een heftig stuk in de „Observer" geplaatst over de her nieuwde oprichting der Ku-Klux-Klan, waarin hij er bij de autoriteiten sterk op aandringt, drastische maatregelen te nemen om te voorkomen, dat er afdeelingen van dat genootschap in Engeland zullen geves tigd worden. Volg je me?" „Zeker, zieker, maar het komt mij voor, dat u den eenen Manch met den anderen Verwart." s_ „In het geheel niet. het wordt alleen maar een geval, waarin iemand de gevolgen van een andermans dwaasheid ondervindt. Je moet dan weten, dat de Ku-Klux-Klan het ingezonden stuk in de „Observer" gelezen, en een besluit genomen heeft, maatregelen te nemen om een herhaling van die beleeöi- gingen te voorkomen. Aangezien hun vertegenwoordiger een vreemdeling in deze omgeving is, onthoud het goed, dat „vreemdeling in deze omge ving" zoo gebeurt het, dat hij naar den verkeerden Manch gaat." „Naar het huis van uw vriend?" „Juist. H. V. wordt wakker door het gooien van een steentje tegen zijn vensterruit. Hij kijkt naar buiten en ziet in het schijnsel van het maanlicht de weerzinwekkende figuur van den grootmeester, 's Morgens vindt hij in de brievenbus een brief, waarin het hef tige ingezonden stuk van L. W. is ingesloten benevens een dreigende waarschuwing van de Ku-Klux-Klan! Het zal voor den stumper het meest op windende oogenblik van zijn leven zijn en tevens aanleiding geven tot zijn duurzaam geluk." Theophilus hield even op, alsof hij bij zich zelf de zaak nog eens wilde overzien. „Ik geloof, dat er nog een nachthemd en een muts in mijn lade ligt," mompelde hij, „behalve dat, heb je alleen maar een pa pieren masker noodig." „Ut vind het heele plan afschuwelijk," zei Benstone scherp, „en ik denk er geen oogen blik aan om er aan mede te werken." „Als jij er zoo over denkt, dan ga ik alleen." „Ik zeg u, dat het afschuwelijk is; derge lijke ongepaste spookgeschiedenissen behoo- ren niet meer tot onzen tijd." „Mijn beste John, wij moeten nooit moede worden om wel te doen." „Als u inbraak en voor spook spelen wel doen noemt, den moet ik zeggen „Nu. nu, stil maar, wij zullen er geen ruzie over maken," onderbrak hem oom Theophilus met zijn weiwillenden glimlach. „Wij zullen er morgen nog wel eens over spreken. Ben je klaar om naar boven te gaan?" „Ik ben klaar; gelooft u ook niet, dat het hoog tijd is voor u zoowel als voor mij, om te gaan rusten?" Theophilus knikte. Hij rolde zijn groot- meesterscostuum tot een bundeltje in elkaar, nam het onder zijn arm. draaide het licht uit en ging zijn gast voor naar boven. Op het portaal zei hij hartelijk: „Wel te rusten, vent, slaap lekker, iemand van jouw leeftijd mag geen last van slapeloosheid hebben. K'ik maar naar mij: zoo lig ik, zoo slaap ik." Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9