eioen t»o§$clieii Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN S5 Huiduitslag. LUCHTVAART Moederloos BINNENLANDSCH NIEUWS EERSTE KAMER Het Notariaat TWEEDE KAMER Regeling van werkzaamheden Algemeene beschouwingen O O O O Ruitertoerisme Esperanto-dag te Nijmegen Grensdocumenten voor Spanje Bezoek van den Ned. Journalisten kring aan Den Bosch Prins de Ligne Een Rerum Novarum-herinnerings bord De vervenersstaking geëindigd Groot-Nederlandsche Katholieke Studie-dag, 25—27 Juli; De werkverschaffing aan de Schipbeek De milllonair-vlieger Kidston verongelukt Majoor Cotton naar Ysiand Nieuw record zeilvliegen KERKNIEUWS Kardinaal Pompili t Het Ned. Priestercollege te Rome Lourdes, Parijs, Lisieux RECHTSZAKEN Een kostbare oorbel gevonden Rijksdeskundigen bij de Kamers van Toezicht In de Memorie van Antwoord op het Voorlocpig Verslag over het ontwerp van wet, houdende voorzieningen, door wijzi ging van de wet op het notarisambt, tot grooteren waarborg voor hen, die belangen toevertrouwen aan notarissen, merkt de mi nister van Justitie op, dat er geen bijzon dere aanleiding is, om juist bij deze cate gorie van voor het leven aangestelde amb tenaren met het stellen van 'n leeftijdsgrens te beginnen. Nn inzake de benoembaarheid van de vrouw een initiatief-voorstel aan hangig is, meent de minister zich thans van beschouwingen over dit punt te moeten onthouden. Een uniforme boekhouding wordt niet voorgeschreven en kan evenmin worden op gelegd bij algsmeenen maatregel van be stuur, welke slechts kan regelen het toezicht op de boekhouding. Daarbij zullen natuurlijk de Kamers van Toezicht allereerst een taak hebbente vervullen, al zullen allicht van Regeeringswege vaste deskundigen men noeme ze Rijksaccountants of anders worden benoemd, in de eerste plaats om deze kamers bij de vervulling van hare taak bij te staan. Vergadering van Dinsdag 5 Mei De VOORZITTER stelt voor in de eerste plaats te behandelen het wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening ten laste van Nederlandsch-Indië. Aldus wordt besloten. De heer CRAMER (S. D. A. P.) betreurt het, met andere leden, dat over het wets ontwerp de Volksraad niet is gehoord. De Minister heeft verklaard, dat over geldlee- ningen de Volksraad nog nooit is gehoord. Daartegenover stelt spr., dat Minister Ko ningsberger destijds heeft toegezegd, dat dat voortaan wel het geval zal zijn. Spr. is het ermede eens, dat bij deze ge legenheid de bezuiniging in Indië en de kor ting op de ambtenaarssalarissen niet behoo- ren te worden besproken. Dat kan beter bij een in te dienen suppletoire begrooting. Spr. hoopt, dat deze spoedig zal worden inge diend, anders zal spr. zich genoodzaakt zien een interpellatie over dat onderwerp aan te vragen. De MINISTER VAN KOLONIËN, de heer DE GRAAFF. heeft met genoegen gehoord, dat niet is aangedrongen op een bespreking van de bezuinigingen en de korting op de ambtenaarssalarissen, omdat spr. nog niet beschikt over alle gegevens. Over korten tijd zal de Kamer een suppletoire begrooting be reiken. Dat zonder groot bezwaar de Volksraad had kunnen zijn gehoord, gelijk de heer Cra mer zeide, moet spr. tegenspreken. In de toekomst zal het college van gedelegeerden gemachtigd worden dergel„ke zaken af te doen. Het wetsontwerp wordt daarna op verzoek van den heer WIJNKOOP (C. P.) in stem ming gebracht en aangenomen met alge meene stemmen, behalve die van de beide communisten. WIJZIGING VAN DE DRANKWET Aan de orde is het wetsontwerp houdende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dranken. Verklaring van den Minister van Arbeid DE MINISTER VAN ARBEID biedt aan de Kamer zijn verontschuldigingen aan, dat hij j.l. Donderdag aanleiding is geworden, dat de Kamer met haar agenda niet heeft kunnen doorgaan. Een ongelukkige samen loop van omstandigheden was daarvan oor zaak en spr. hoopt, dat de Kamer daarin reden zal vinden zijn verontschuldigingen te aanvaarden. De VOORZITTER verklaart namens de Kamer gaame de verontschuldigingen van den minister te aanvaarden. De heer v. d. HEIDE (S.D.A.P.) acht het nieuwe ontwerp, hoewel het enkele verbete ringen brengt, veel te slap in vergelijking met de bestaande wet. Het voornaamste voor stel uit het ontwerp-Slotemaker is door mi nister Verschuur teruggenomen en 'laarmede is ieder enthousiasme bij de drankbestrijders voor dit ontwerp verdwenen. Wat den inhoud van het ontwerp betreft, moet spreker erkennen, dat het alcoholmis bruik is afgenomen de laatste Jaren. Doch reden tot juichen is er nog allerminst. Er zijn toch nog een kleine 20.Ü03 gevallen Jaarlijks! Drankmisbruik is nog altijd de voornaamste oorzaak tot inbreuken op de strafwetten. Het alcoholisme is een vrucht van kapita lisme. In deze samenleving heeft het drank kapitaal dan ook zijn trlumphen kunnen nemen. De heer KORTENHORST (R.K.) is het eens met den heer v. d. Heide, dat drank misbruik in hoofdzaak door andere krachten bestreden wordt dan door wetten. Er zijn er, die meenen, dat de drankwet een groote fac tor is in de drankbestrijding. Anderen mee nen echter, dat deze wet geen rol speelt. Spr. gelooft, dat aan beide zijden overdreven wordt. De taak van den wetgever kan geen andere zijn, dan steun te verleenen aan de zedelijke krachten, die in het volk leven. Juist acht spr. het, dat de minister de plaatselijke keuze uit het ontwerp heeft ge schrapt. Anders staat spr. tegenover de schrapping van het pachtstelsel. Bij de be handeling dezer wet zal spr. steun verleenen aan maatregelen, die een doelmatige bestrij ding van het drankmisbruik kunnen bevor deren. Wanneer men echter het pachtstelsel niet wenscht, moet men een verruiming in de mogelijkheid van overdracht brengen. Spr. vraagt voorts, welke de argumenten van den minister zijn geweest om het maxi mumstelsel nu ook uit te breiden tot de verloven en meent, dat het met het bier- alcoholisme zoo'n vaart niet loopt. In 1929 bedroeg het biergebruik 28 liter per hoofd der bevolking. In 1930 is dit gedaald tot 27.5 liter. De heer SLOTEMAKER DE BRUïNE (C.- H.) erkent, dat het vermogen van de wet om de menscfien braaf te maken uiterst beperkt is. Dit moet langs geheel andere wegen ge beuren. Wat de plaatselijke keuze betreft, betreurt spr. in hcoge mate de terugneming daarvan in het wetsontwerp. Hij begrijpt ook de groote bezwaren niet, die tegen het stelsel wórden aangevoerd. De gunstige werking van de tapverboden is een aanwijzing, dat plaatselijke keuze gunstig kan werken. De heer OUD (V.D.) wijst op de groote af neming van het drankmisbruik. Het loopen van dronken msnschen langs de straat komt practisch niet meer voor. Het ontwerp nu van minister Verschuur is lang niet zoo gevaarlijk als dat van Minis ter Slotemaker. Het laatste had een propa- gandistisch karakter. Alle voorstellen, die een grootere vrijheidsbeperking willen vastleg gen in de wet, zal spr. bestrijden. Het maximum stelsel voor de vergunningen heeft zooveel ellende veroorzaakt, dat spr. er niets voor gevoelt, dit nu ook op de verloven te gaan toepassen. Hij zal zich dus tegen dien maatregel verzetten. De vergadering wordt verdaagd. Afstandsrit AmsterdamBerlijn De deelnemers aan den afstandsrit te paard van Amsterdam naar Berlijn mevr. J. Kaars Sypesteyn-de Lisser uit Krommenie en de heer P. de Jager Pzn., direteur van de Kennemer Manege te Heiloo, die verleden week met de paarden „Ramona" en „Donnie" van de manege Vondelstraat te Amsterdam vertrokken zijn, hebben, blijkens hier ont vangen berichten, tot dusver een goeden en vlotten rit gehad. De commissie voor het ruitertoerisme van den A. N. W. B„ Toeristenbond voor Ne derland, die dezen rit heeft uitgezocht en voorbereid, heeft gezorgd voor de aanwijzing van de route, grootendeels voerende langs mooie, stille wegen, door bosschen en over heuvels, ver van het drukke verkeer, voor een nauwkeurige wegbeschrijving, voor op gaaf van stalling en logies, voor het gemak kelijk overschrijden van de grens en dank zij de genomen maatregelen konden de deel nemers, die vol lof zijn over de regeling, steeds zonder moeite het voor eiken dag ge stelde doel bereiken. Over Amersfoort, Apeldoorn, Delden werd, onder een hevig onweer, de grens nabij Gro- nau bereikt, waar, tengevolge van de zorg vuldige voorbereiding, de formaliteiten voor het invoeren der paarden in Duitschland, waarmede onder gewone omstandigheden anders wel een dag is gemoeid, binnen een kwartier waren afgeloopen, zoodat het pas- seeren van de douane geen enkele moeilijk heid en geen tijdverlies opleverde. Een telegram uit Osnabrlick, aan het bu reau van den A. N. W. B. te Amsterdam ontvangen, meldde, dat men daar Donder dag frlsch en wel te 5 uur was aangekomen, na een prachtigen rit over Ibbenbtlren en Hedde door het Teutoburgerwoud. Latere berichten meldden de goede aankomst op 1 Mei te Oeynhausen, na een dag van zonne schijn, op 2 Mei, met mooi zonnig weer te Badnendorf, na een heerlijken rit vla Bücke- burg en Rodenberg, over heuvelachtig ter rein, op 3 Mei te Burgdorf, op welken dag- marsch dwars door de stad Hannover werd gereden. De verdere route leidt over Fal- lersleben, Calvorde, Burg en Brandenburg naar Berlijn. Verschillende attracties Op 11 en 12 Juli 1931 zal door de Centrale Esperanto Propaganda Commissie (Secre tariaat Tooropstraat 255, Nijmegen) *n groote bijeenkomst van Esperantisten uit heel ons land en West-Duitschland worden georga niseerd. Deze bijeenkomst zal staan in het teeken van: .JEsperanto op de scholen". Verschillende sprekers zullen het woord voe ren. Tegelijk met dezen Landdag zal op 11 Juli in de groote zaal van het Concertge bouw ,De Vereeniging" tevens een Esperan- to-examen plaats hebben. Na afloop hiervan zal in dezelfde zaal (die ongeveer 2000 per sonen bevatten kan) een vergadering en daarna een feestavond gehouden worden. Den volgenden dag (Zondag 12 Juli) des namiddags zullen de deelnemers gezamenlijk per trein naar Arnhem gaan en daar een bezoek brengen aan het „Esperanto Domo", het landgoed „Presikhaaf', dat vorig jaar door het gemeentebestuur van Arnhem aan de Esperanto-beweging gratis in bruikleen is afgestaan. De Centrale Propaganda Commissie, die dit jaar haar eerste lustrum viert, zal bij deze gelegenheid een jubileumboek uitgeven. De Kon. Ned. Automobielclub verzoekt ons, naar aanleiding van het feit, dat er geruchten liepen dat de gewone grensdocu menten niet meer voor Spanje geldig zou den zijn, te melden, dat zij zich onmiddellijk telefonisch met haar zustervereeniging in verbinding heef gesteld en vernomen heeft, dat in deze niets is veranderd en dus trip tieken, cornets de passages et douanes en internationale rijbewijzen als gewoonlijk aan de grens worden erkend. De jaarlijksche excursie van den Ned. Journalistenkring zal ditmaal plaats hebben op 4 en 5 Juli a s. Dan zal een bezoek wor den gebracht aan Den Bosch en omgeving. Gezant te Rome? Volgens de .Etoile Beige" zou Prins de Ligne, oud-gezant te 's-Gravenhage van Washington, gezant te Rome worden, ter opvolging van graaf de la Faille de Le- verghen. die den diplomatieken dienst gaat verlaten. Geschenk voor Z. H. den Paus. De N.V. Sphinx-fabrieken te Maastricht hebben een herinneringsbord vervaardigd, hetwelk geschilderd werd door den Lim- burgschen kunstschilder Charles Eljck. Dit zeer kunstzinnige herinneringsbord wordt door de Algemeene R. K. Werkgeversorga nisatie in Nederland ter gelegenheid van de 40-jarige herdenking te Rome van de uit vaardiging der Ehcycliek Rerum Novarum aangeboden aan Z. II. Paus Pius XI. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op. en bij jeukenden of vocht- afscheidenden uitslag en eczema boven dien nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. Het voorstel van den Rijksbemiddelaar aangenomen De vervenersstaking te EmmerCompas- euum is opgeheven, nadat de werkgevers en werknemers zich onderworpen hebben aan het voorstel van den Rijksbemiddelaar Mr. S. de Vries. Heden wordt het werk hervat. De Rijksbemiddelaar had voorgesteld, dat een Rijksaccountant zou nagaan of de ver koopprijs van turf thans lager is dan de productiekosten van de turf volgens loon- contract 1930. In dit geval zou het loon ge regeld Worden naar het tarief van 1928. Rondtocht door Vlaanderen, 2830 Juli De voorbereiding tot deze samenkomst in den vacantietijd is in vollen gang De deel neming van de vereenigingen „Geloof en We tenschap", de Volksuniversiteiten, den Bond van R.K. Openbare Leeszalen, de Interdio cesane Jeugdcommissie, den Katholieken Radio-Omroep en de dilettanten-Tooneel- actie is verzekerd, daar ook in Zuid-Neder land dergelijke soortgelijke vereenigingen volop bestaan en dus de stof tot samenspre- king aanwezig kan worden geacht. Organisatie van het dagblad- en uitgevers wezen op katholieken grondslag is in Vlaan deren nog weinig ontwikkeld en vandaar dat Noord-Nederlandsche vereenigingen van die groepen wellicht niet als zoodanig aan den studie-dag zullen deelnemen, hoewel ver wacht mag worden dat velen als particulier en vooral vele katholieke journalisten zich door het programma dezer onderneming zul len voelen aangetrokken. In het algemeen zal de aanwezigheid van vele intellectueelen van allerlei slag, in de eerste plaats van vele universiteitsstudenten gedurende deze zes dagen zeer welkom zyn- De prospectus en het voorloopig program ma der zes dagen, welke bij den heer Ber nard Verhoeven (Dykstraat 15, Arnhem) voor eenieder op aanvraag beschikbaar zijn, bevatten alle practisehe gegevens, ook ten opzichte der geldelijke voorwaarden, als blijk der degelijke voorbereidende werkzaamheid van den Vlaamschen Toeristen Bond, die te Antwerpen zijn hoofdzetel heeft. In verband met de plannen tot den Groot- Nederlandschen Studie-dag zal de Bond van R. K. Openbare Leeszalen zijn jaarvergade ring ditmaal houden met een eenvoudige en zakelijke agenda op Zondag 5 Juli te 's-Her- togenbosch en het bezoek van Leeszaal-be sturen en -personeel aan den studie-dag. waar de Vlaamsche boekerij-organisatie zal worden uiteengezet en toegelicht, zooveel mogelijk bevorderen. bij Bathmen, het werk gestaakt. Gistermiddag hebben alle Amsterdamsche werkloozen, te werk gesteld aan de verbete ring van de Schipbeek bü de Wippersbrug Staking uitgebroken Bij een onderhoud tusschen de arbeiders en Ir. Westhoff, Rijksinspecteur van de werkverschaffing, baron van Wijbergen adjunct-directeur van de Nederlandsehe Heidemaatschappij, werden door de arbeiders verschillende grieven geuit. O.m. werd ver hooging van het loon gevraagd, terwijl tevens verzocht werd op de vrije dagen een trein vroeger te mogen vertrekken. Aangezien van de zijde der werkverschaffing geen tegemoet koming in de verlangens werd toegezegd, werd een proteststaking aangevangen, die twee uur zou duren. Aan de commissie van vijf arbeiders, welke namens het kamp op trad, werd hierna ontslag aangezegd, terwijl den overigen werd toegestaan het werk te hervatten. Uit solidariteit met de ontslagenen werd hierna door alle arbeiders het werk neerge legd. Met den trein van 7 uur zijn alle sta kers 100 in getal vanaf station Dijker- hoek naar Amsterdam vertrokken. Onder toezicht van de politie werd het kamp door allen verlaten. De Engelsche vlieger-millionair Glen Kid ston is in Natal te zamen met den kapitein vlieger T. A. Gladstone verongelukt. Kid ston had vorige maand een nieuw record ge vestigd door het traject Londen-Kaapstad in zes dagen af te leggen. Daar het ongeluk in het binnenland heeft plaats gehad ontbreken nog nadere bijzonderheden. Ten einde hulp te bieden aan Augustine Courtauld. Een der meest ervaren Poolvliegers, majoor P. S. Cotton, is uit Engeland naar Reykja vik vertrokken, ten einde hulp te bieden aan Augustine Courtauld, die alleen aan de Ijs kas p van Groenland is achtergebleven. Hij wordt vergezeld van luitenant Hernes en Bond. Cotton zal trachten Courtauld te bereiken indien Ahrensberg hierin mocht falen. Cotton heeft veel op Labrador gevlogen, hij heeft meer dan 15.000 mijlen boven New Foundland afgelegd, toen hij gezocht heeft naar de beide Fransche piloten Nungesser en Colli. De jonge Frankfurter zeilvlieger Grönhoff liet zich met zijn zeilvliegtuig „Fafnir" Maandag het was voor zijn doel dien dag heel goed weer door de Rhön-Rossitten- Ges. naar boven sleepen. Op 500 meter bo ven München maakte hij zijn glijder van het vliegtuig los en ging op eigen kracht verder. Reeds boven de stad bereikte hij een hoogte van duizend meter en gedurende an derhalf uur zagen de toeschouwers het mo- torlooze vliegtuig boven Walchensee manoeu vreeren. Met den wind in den rug ondernam de vlieger toen een groote overlandvlucht en bereikte om ongeveer vijf uur Regensburg. Daar „schroefde" hij zich nog weer tot op 1200 meter omhoog en landde na nog ruim drie uur vliegen om half negen bij Kaaden in Tsjecho-Slowakije aan den rand van het Ertsgebergte. Het merkwaardige van deze vlucht waarmede Grönhoff het oude record van Kronfeldt met ruim honderd K.M. overtrof Is, dat zij bijna geheel werd uitgevoerd boven betrekkelijk vlak land, terwijl de vo rige recordvlucht gemaakt was langs een bergrand. Dit maakt natuurlijk deze vlucht waardevoller dan eenige andere. Juffrouw Peters was boos. Wat een gemee- ne streek van het „hoofd". Daar had ze nu al drie jaar lang hetzelfde klasje, van keu rige nette kinderen. Van de eerste klas af, was ze ai met ze meegegaan, naar de tweede en daarna naar de derde klas. Nu, na de vacantie ging ze weer met hetzelfde klasje door. Nu de vierde klas. Al de andere onder wijzers en onderwijzeressen van de school, benijdden haar om haar nette klasje. Alle. maal van die keurige kinderen, de Jongens, zoowel als de meisjes. Vond je niet veel, op zoo'n gewone gemeenteschool. En wat had het hoofd haar nu gelapt? Om zoo'n vies peuk van een jongen, van een school uit een heel ander stadsgedeelte, die wegens verhui zing nu in hun buurt was komen wonen, in haar nette klasje te stoppen! Een mooie ver. rassing, na de groote vacantie! Zoo'n brutale schooier, van een jaar of tien, die gewoon een wanklank vormde, tegenover al de nette kinderen uit haar eigen klasje. En daarom zette ze den jongen heelemaal op de achterste bank, in den versten hoek van de klas. Maar af en toe Het ze hem voor de klas komen zijn vuile handen uitsteken, voor de heele klas, om te laten zien, wat een vies joch hij wel was en dan joeg ze hem. de schande van haar klasje, het lokaal uit, naar de kraan in de gang, om zich te wasschen. De jongen was stil, wrokkend, ruw. zei niet veel tegen. Hij scheen wel achter bij de andere kinderen ook, wat kennis betrof. Al drie dagen lang. had het schoffie haar nu erger geïrriteerd dan ooit te voren, 's Maandags was het begonnen, toen ie, ter wijl het nog prachtig zomerweer was met een paar drijfnatte, dik-bemodderde, afge trapte schoenen de klas was binnengekomen, zonder zijn voeten te vegen. De heele klas stonk naar slootwater en modder, Dinsdags had hij een bloempot met zoo'n mooie gera nium er ln. van de vensterbank gestooten. Aan diggelen natuurlijk. En nou vandaag gooide hij warempel zijn heelen Inktkoker over zijn bank, over een boek en over de blanken planken vloer. Een schande was het gewoonweg! Woedend was ze op hem ge worden. Maar ze zou hem wel klein krijgen. Het was toch Woensdag vandaag, vanmid dag dus vrij. Ze zou hem eens een uurtje schoolhouden, dat schoffie, kon ie regels schrijven. Daar had ze graag een uur van haar vrijen tijd voor over. Toen om twaalf uur de klas het lokaal verliet, ordelijk en netjes zooals haar „eigen" kinderen altijd waren, bleef de schooier onverschillig in zijn bank zitten. Hi) moest schoolblijven. Toen Juf, na de kinderen naar buiten ge laten te hebben, weer in de klas terugkwam, zag ze waarachtig dat het schoffie niet op zijn plaats zat, maar strak door het venster naar buiten stond te kijken. Zoo'n brutale rekel! Ze zou hem effetjes! Op haar teenen liep ze naar hem toe. Hij merkte niets, want ze kwam achter hem aan. Maar opeens bleef Juf staan, want er gebeurde Iets heel geks. De jongen haalde schichtig een vuilen knuist uit zijn zak en veegde ermee langs zijn oogen Juf zag, dat zijn schouders even schokten, als van'een snik. Ze zag naar buiten. Wat had die jongen gezien? Plotseling begreep ze het. Want daar buiten, een eindje verder ln de straat, stond Fletje, dat blonde kindje uit haar klas. Haar moeder was haar komen halen, omdat het Woensdag was en Fietje was haar moeder tegemoet gesprongen. En haar moeder had het kind gepakt en een dikken zoen gegeven. Kijk. en nu gingen ze stUf-gearmd. stevig stappend weg, naar huis Dat bad het „schoffie"' gezien. Juf kreeg op eens een brok in haar keel. Groote goedheid, hoe had ze zóó blind, zóó wreed kunnen zijn! Die jongen had zeker geen moeder. O, wat vreeseltjk, vreeselijk was dat! Wat had ze gedaan? Ze had 'm al door veracht, laag neergezet, geen greintje liefde, geen vriendelijk woord gegeven. Heel zacht ging ze op het „schoffie" toe, legde een hand op zijn ruigen, ongekamden kop, en fluisterde: ,.Heb je geen moeder meer, vent?" Het schoffie draaide zich geschrokken om, sloeg de oogen neer, kreeg een kleur en zei heesch: „Nei, jefrau.-- Toen was het, of er iets knapte in het hoofd van Juf. Ze bukte zich opeens, sloeg een arm om zün groezeligen hals en drukte een zoen op zijn wang. Twee dikke tranen rolden over haar gezicht. De jongen stond even verbijsterd. Sloeg schichtig de oogen naar haar op. Verdorie, wat dee Juf nou? Waarom huilde Juf? De jongen legde op eens zijn vuilen knuist op Juf's mooie, zachte, witte hand en vroeg, aarzelend: „Juf, hep U.... misschien ook geenmoeder meer?" Juf snikte hardop. Wendde zich dan op eens om, om haar zakdoekje uit haar tasch- je te halen. Kwam even later weer terug, met droge oogen hoewel haar lippen nog iets schenen te trillen. En dan begon ze zachtjes met hem te praten, te fluisteren. Hij zou voortaan op de eerste bank mogen zitten, hoor. En hij zou wel een flinke vent worden. Daar zou Juf voor zorgen. Zoo, hij moest haar maar een hand geven, en dan zouden ze echte vrienden worden, hij en Jul. Toen het „schoffie" een kwartiertje later naar huls ging, kon ie wel grienen van ge luk. Hij had een stukje hemel gezien. Z. Em. Kardinaal Basilio Pompili, bisschop van Velletri, is te Rome overleden. Z.E. Kardinaal Basilio Pompili, bisschop van Velletri en behoorende tot den rang der kardinaal-bisschoppen, werd te Spoleto ge boren op 16 April 1858 en bereikte dus den leeftijd van 73 jaren. Zijn voorbereidende studiën verrichtte hij in het Vaticaansche, de hoogere in het pauselijke Romeinsche Semi narie, waar hij met grooten lof den graad verwierf van doctor in de godgeleerdheid en in de beide rechten. Op 22-jarigen leeftijd werd hij priester gewijd. Na in de Romein sche curia verschillende functies te hebben bekleed werd hU in het jaar 1891 benoemd tot opvolger van Mgr. De Lai als auditeur der Congregatie van het H. Concilie. Twee jaren later werd hij datarius van de rechtbank der pauselijke Penltentiarie en in 1904 ook audi teur van de rechtbank der Rota. Na vervol gens consultor te zijn geweest van de Con gregatie der Propaganda van het Con cilie en der Bisschoppen en Re gulieren van het Sonsistorie en van de com missie tot codificatie van het kerkeiyk recht, werd hü, na de verheffing van Mgr De Lai tot het purper, benoemd tot Secretaris dei- Congregatie van het Concilie, welke functie: hij vier jaren bekleedde. Op 27 Nov. 1911 op genomen in het College, werd hij door Z.H. Pius X benoemd tot Kardinaal-Vicaris, d.w.z. in het bijzonder belast met het bisschoppelijk bestuur over de Eeuwige Stad. Door de studenten betrokken Te Rome hebben de eigenlijke bewoners van het Nederlandsch CoUege, de Hollandsche priesters, die hier hunne studiën voltooien, hun nieuwe tehuis betrokken. Een en ander ging met eenige plechtigheid gepaard. Katholiek Nederland Comité tot samen stelling van Bedevaarten onder geesteiyke leiding van den pastoor te Rijsbergen, Zeer- eerw. Heer Chr. Verbunt, hiertoe Bisschoppe- hjk gedelegeerd gaat dit jaar ter bede vaart naar Lourdes van 3 tot 10 Augustus. Evenals andere jaren blijven de pelgrims een dag en een nacht in Parys of naar keuze verbiyven ze een nacht en den voormiddag te Lisieux, terwijl ze bij terugkomst in Parijs nog een tocht maken per autocar om de voornaamste dingen te Parijs te bezichtigen. Ook dit jaar zullen we wederom met een extratrein en wel met harmonica-wagens de reis kunnen maken. Deze trein vertrekt uit Roosendaal of bij genoegzame deelneming uit het Noorden, uit Amsterdam. Een groot genie 6 Mei Ik ben u het slot schuldig van myn interview met de gevierde diva Bèta Boches. Naarmate de lift steeg, steeg ook mijn spanning. Ik zou de groote Bèta dus van aangezicht tot aangezicht aanschouwen, de exotische film-vampier, de heldin uit „Marokkaansche Nachten", „Algerijnscne Nachten", „Tunesische Nachten", ,,Samoee- sche Nachten", „Cochin-Chineesche Nach ten", „Javaansche Nachten", „Tibetaansche Nachten", „Corsicaansche Nachten", „Le- vantijnsche Nachten", „Milaaneesche Nach ten", „Afghaansche Nachten", „Egyptische Nachten", „Urugueesche Nachten", „Boli- viaansche Nachten" en „Lofodinsche Nach ten"!. Ik kon heei in de vef-te het geknetter liooren van de machinegeweren, waarmede de politie de opgewonden menigte in toom hield. In de lift zeide een luidspreker de verklarende teksten uit de laatste film op en een gramofoon speelde het leidmotief. De lift stopte. Ik stapte op een karpet, waarin ik tot ver over mijn enkels weg zakte en ik keek juist instinctmatig om naar een trottoirband, om mijn schoenen te reinigen, toen een heer zich tot mij wendde met het verzoek een formulier in te vullen. Ik wachtte een uurtje, kreeg een nieuw vrijgeleide en werd naar een kamer gebracht, waar mijn papieren onderzocht werden. Na wederom een uur kwam een prachtig uitgedoscht kamerheer met een gouden staf mij verzoeken hem te volgen. Hij bracht my in een troonzaal, waar ik werd voorgesteld aan den lsten secretaris, die mij kauwgummi offreerde; ik weigerde ner veus. Terwijl wij hier wachtten, probeerde hij me eenige aandeelen aan te smeren, doch mijn protesten werden afgebroken door een maarschalk, die mij toevoegde: „Ihre Excellenz lasst bitten." Een fanfare van trompetten schalde door de troonzaal. Twee reusachtige Ethiopiërs wierpen de enorme vleugeldeuren van een koninklijk boudoir open. zy lag uitgestrekt op een groot tijgervel. Haar rozeroode lippen tuitten een straal rook de kamer in. In haar rechterhand, gepantserd in juweelen, hield zij een platina sigarettenpyp. Ik kom, stamelde ik, terwijl ik gefas cineerd mijn blik gevestigd hield op haar groen geverniste nagels, mijn bewondering aan uw voeten leggen. Zij glimlachte, en wenkte een dienstbode, die een portret van Bèta nam en ondertee- kende met de woorden: „In toegenegenheid opgedragen aan myn vriend." Zy overhan digde het mij en zeide somber: ,,Auf Wiedersehen". Het interview was geëindigd. Terwyl Ik mij een weg baande door de menigte be greep ik, dat ik een groot genie had ont moet. De vinder voor het Hof Op 5 Februari 1930 vond een 50-jarige koopman G. J. A. op het Rembrandtplein een gedeelte van een kostbaren oorhanger van platina met diamanten bezet. De man nam het voorwerp mee naar huis, doch keerde een paar uur later op het plein terug, waar hy door een agent werd betrapt op het oogenblik, dat hy weer een diaman tje, tot het sieraad behoorend, vond. Op het bureau gehoord, ontkende hij aanvankeiyk iets van het sieraad af te weten, later ver telde hy, dat zijn vrouw het had gevonden. Het werd in de woning van A. in beslag genomen. De Vijfde Kamer der Rechtbank sprak hem op 4 December j.l. van de hem ten laste gelegde verduistering vrij. Het O. M. ging in hooger beroep en heden stond de man voor het Hof terecht. Hij ontkende geweten te hebben dat het gevondene eenige waarde had. Verd. was zooals hij zeide, op het bureau zyn hoofd kwyt ge raakt, toen hij daar hoorde, dat het gevon dene zooveel waard was. Verd. vond het gevondene te mooi om weg te gooien, doch niet de moeite waard om aan te geven. Het platina had hij aangezien voor nikkel. Toen hij de tweede maal op het Rembrandtplein kwam, had hij het plan, biljetten te nemen voor het Rembrandt-Theater. De procureur-generaal, mr. Van Harinxma thoe Slooten, noemde het rechtbankvonnis zonderling. Spr. eischte vernietiging en verd.'s veroordeeling wegens verduistering tot drie maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Wijk, pleitte vrij spraak subs, clementie. Arrest 19 Mei. 321. Toen Wim daar een poosje had gezeten, Ging een lief meisje hem voorby, zy droeg, Wim zag het dadelijk, een jurkje Van mooi glanzend roode zy. „Wat kom je hier doen," vroeg ze, „jongen, Waarom zit je hier voor de deur? Je kunt het mij gerust wel zeggen, Ik ben 't dochtertje van den directeur." 322. Buiten de stad. in een kleine oase, Zag Pim tal van dieren staan, Het waren paarden en kameelen, Lastdieren van de karavaan. Kameelen met uitgestrekte koppen. Aten hier het dorre gras, De Jongen vond, dat in zyn vaderland, Beter gras te vinden was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10