f3000.- f 750.- f 250.- f125.- f50.- f40.- Franciscus-Liefdewerk FANCY FAIR Z0ETESTRAAT 11 ara DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 6 MEI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17761 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Brieven uit Youfeo-Slavië HOLLANDSCHE BLOEMEN IN EEN VER LAND MILITAIR VERTOON „Waanwijsheid, die aan het ongeloofelijke grenst" Het woord van een Bisschop Waanwijsheid. Treedt Snowden af? De dreigende staking in Noord-Frankrijk Paard en wagen 300 M. meegesleurd Waarheen vanavond Natuurlijk VAN 8 TOT 11 UUR VRIJ ENTREE De moord op het Rokin Aanhouding met negatief resultaat Poging tot doodslag De doodslag te Bilthoven Een zonderling De relletjes te Schiedam Samenscholingen verboden Fokker-vliegtuigen in de Ver. Staten Pastoor H. J. Kannegieter S.J. De Culemborgsche moordzaak Een nieuw onderzoek Philips en de Radiohandelaren Philips in het gelijk gesteld Over den Stillen Oceaan Het garnizoen te Ede VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Vliegtuig verongelukt Man verdronken Spionuage in Frankrijk? BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie ltynen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. I—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné s op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogei bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger Zagreb, 3 Mei 1931 Sedert gistermiddag half een zit ik hier in Zagreb, de stad van 185.000 in woners, die ze vóór de vergrooting van Servië tot Yoego-Slavië Agram noemden, en van hier uit zal ik de eerstvolgende veertien dagen het land door trekken van stad tot stad en natuurlijk zal ik daarover schrijven. Maar nu nog niet, want al heb je natuurlijk na zoo'n kort verblijf al een indruk van wat het land schijnt te zijn, meer dan een indruk en dan nog maar een heel oppervlakkige indruk kan dat, zooals wel vanzelf spreekt, niet zijn en als ik dus nu al ging schrijven, zou het best mogelijk zijn, dat ik mij zelf later zou moeten corrigeeren. Waarbij nog dit komt, dat ik voor schrijven geen tijd heb! Na meer dan dertig uren in den trein gezeten te heb ben, werden wij hier met ons negenen, allen journalisten, door de Yoego-Slavi- sche Regeering uitgenoodigd om deze rondreis te maken, dadelijk in beslag genomen en tot nu toe, Zondagmiddag half vijf, zijn we nog geen half uur los gelaten. Wat niet onaangenaam was, maar vermoeiend en nauwelijks tijd liet om even een prentbriefkaart naar huis te sturen met de mededeeling, dat je heelhuids was aangekomen. Ik zou er dan ook niet aan gedacht hebben nu dit stukje te schrijven en gewacht hebben tot ik rustig weer thuis was, wanneer niet het allereerste bezoek dat we brachten, na ten kantore van den Nederlandschen consul, den heer Milivoj Crnadak, onze opwachting te hebben gemaakt, de Zagrebber jaarbeurs had gegolden. En zelfs dat had mij in den korten tijd, dien we nu aan ons zelf overgelaten zijn, nog niet aan het schrijven gekregen, wanneer het glans punt van deze jaarbeurs niet was ge weest de groote zaal met de tentoonstel ling van Hollandsche bloemen, waarover heel Zagreb in verrukking is en waar over de menschen hier maar niet uitge praat raken. Ket is nog maar zoo kort geleden, dat ik de bloemententoonstelling te Den Helder heb gezien en nóg korter, dat ik die in Rotterdam heb mogen bewonde ren, dat deze tentoonstelling hier in Zagreb niet zoo'n overbluffenden indruk op mij maakte, waarmee ik evenwel volstrekt niet gezegd wil hebben, dat ze mij tegen viel; integendeel, ze is een waardige „dritter im Bunde". En als je dan bedenkt, dat het toch heel wat anders is, om bloemen, waaronder bij voorbeeld ook tal van afgesneden tul- Pen, van Aalsmeer naar Zagreb te bren gen en ze daar in goeden staat ten toon te stellen, dan planten en bloemen te brengen van Aalsmeer en Boskoop naar Rotterdam, of Den Helder, dan krijg je toch wel dubbelen eerbied voor de kra- hige Hollandsche kweekers, die hier zooiets tot stand hebben weten te bren gen en die met één slag Holland in dit ver weg gelegen land bekend en gunstig bekend hebben gemaakt bij de bevol king, die eenvoudig verrukt is over deze tentoonstelling. En ook Koningin Maria is van Bel grado naar Zagreb gekomen om de ten toonstelling te bezoeken, wat heel wat meer beteekent, dan een reisje van Den Haag naar Rotterdam bijvoorbeeld, daar de beide steden zoowat van 's-morgens vroeg tot 's-avonds laat van elkaar lig gen. Een aardig denkbeeld was het van de firma Van Gelderen, uit Boskoop, die er o.a. de bekende vormboompjes tentoon stelt, om H. M. drie dezer boompjes twee in den vorm van een schip, één van een Hollandschen molen ten ge schenke aan te bieden, een voor ieder der drie prinsen. Een geschenk dat dankbaar werd aanvaard. En alle Rhododendrons en alle Azalea hollis en alle Glycines, Gouden Regen en Japansche Aceïs, die op de tentoonstel ling de bewondering wekken, zijn dooi de gemeente aangekocht voor de stads parken van Zagreb, waarin dus binnen kort onze Boskoopsche plantencultuur blijvend vertegenwoordigd zal zijp. Aalsmeer zond in hoofdzaak afgesne den seringen, rozen en Japansche ker senbloesems, die natuurlijk niet blijvend zbn, maar, vooral ook omdat ze om den anderen dag door een versche zending mt Holland worden vervangen, zeer veel bijdragen tot het slagen van deze ten toonstelling, die de Zagrebbers eenvou dig heeft overweldigd. En wat meer zegt, ook de Joego-Slavi- sche vaklui zijn vol bewondering, want daarom toch was deze tentoonstelling opgezet niet, om wat bloemen en Planten-te verkoopen, maar om betrek kingen aan te knoopen met de planters van dit verre land. En ook in dit opzicht is zij een suc- ces geworden. ARTHUR TERVOOREN. Aangekondigd is, dat de Koningin in de eerste helft van Augustus een leger- revue zal houden op de Molenheide bij Breda, en wel, mede ter herinnering aan het feit, dat alsdan juist honderd jaar geleden Koning Willem I op onge veer dezelfde plek een revue heeft ge houden voor het vrijwilligersleger, dat aan den Tiendaagschen Veldtocht heeft deelgenomen; om deze herinnering nog scherper te accentueeren zouden, naar gemeld wordt, zelfs uitgenoodigd worden de afstammelingen van hen, die den Veldtocht meemaakten. In een deel der pers heeft een en ander aanleiding gegeven tot eenige po lemiek, waarin wij ons niet mengen willen. Maar wel mogen wij opdat de be trokken autoriteiten de meening van een zoo groot mogelijk aantal pers organen kunnen leeren kennen ver klaren, dat wij met de noodige bevreem ding van deze Ieger-revue-plannen heb ben kennis genomen. Wij meenen, dat militair vertoon óm het vertoon uit den tijd is, althans uit den tijd moest zijn; 't is al jammer ge noeg, dat de nog steeds voortdurende constellatie in Europa ons nog steeds dwingt, een leger op de been te houden ten koste van geld en overlast; moe ten er leger-oefeningen en manoeuvres gehouden worden, goed! die kun nen noodig zijn om de gevechtswaarde van het leger op peil te houden, maar doellooze parade late men achterwege; we moeten onszelf en anderen in prenten, dat een leger eigenlijk een noodzakelijk kwaad is, waaraan wij door internationale samenwerking zoo spoe dig mogelijk moeten zien te ontkomen. Het lijkt ons werkelijk in strijd met den geest der vredesactie, welke ons in afwachting van Genève bezielen moet, wanneer we hier nog eens met ons le- moet heel ons streven gericht zijn, wij er mee in onzen schik; op vredeswil moet heel ons treven gericht zijn, wij moeten ons zelfs tot taak stellen, den vrede voor de volkeren af te dwingen. Maar om nog een andere reden komt het legerrevue-plan ons allesbehalve gelukkig, ja, zelfs gevaarlijk voor: omdat de revue zou (moeten) herin neren aan den Tiendaagschen Veld tocht! Evenals militair vertoon óm het ver toon, zoo is o.i. ook het fuiven op her inneringen aan wapenfeiten uit den tijd: moet er nu vreugde zijn, omdat onze voorvaderen en de Belgische dito's honderd jaar geleden tien dagen lang met elkander gevochten hebben? Kan zooiets de verbroedering met onze Zuiderburen bevorderen? Of zal het in tegendeel voor zekere elementen in België nietfceen welkome aanleiding zijn om weer ééns tegen Nederland te be- toogen?. Zoolang onze vaderlandsche eer of ons nationaal vitaal belang niet in 't ge drang komt, dus zoolang 't niet ondanks onze vredelievende bedoeling absoluut onvermijdelijk is, late men alles na, wat een andere natie zou kunnen prikkelen. Wij willen hier even speciaal naar vo ren brengen een passage uit de rede van Zijn Hoogw. Exc. Mgr. Aengenent, bis schop van Haarlem, bij de huldiging van Mgr. Taskin De bisschop zeide in die rede: „In den tegenwoordigen tijd wordt ook in katholieke gelederen geoordeeld over hoogstaande personen, ook politieke met een waanwijsheid, die aan 't ongeloofelijke grenst. Maar gij aldus richtte de bis schop zich tot de theologanten gij hebt geleerd niet overmoedig te oordeelen over anderen, die veel ouder zijn en veel meer ervaring hebben." Naar aanleiding van deze passage merkt de ..Leidsche Crt." op: „De Bisschop heeft hier aangewezen een vergroeide geestesgesteldheid, een oneven wichtigheid in de karaktervorming, welke wij bij vele jongere menschen bij vele „jongeren"! moeten waarnemen. Ongetwijfeld slaafsche navolging door de jongeren van wat de ouderen denken en doen, mag niet worden geëischt, kan ver keerd zijn. Er is ook in het geestelijke leven nu eenmaal een zekere evolutie, een zekere ontwikkeling, waaraan ook zelfs de Godde lijke Stichter Zijn Kerk heeft willen onder werpen. Maar tegenovergesteld aan slaafsche na volging is een „waanwijsheid, die aan 't ongelooflijke grenst"! En welke voor een ieder, die wat geestelijk mooi en zedelijk goed is te waardeeren weet, heel leelijk is! Een waanwijsheid, welke niet de waarde kan schatten van ervaring: welke geen open oog heeft voor verdiensten. 't Is die waanwijsheid, welke de frissche kracht en aantrekkelijken durf van de jeugd zoo heel veel moois ontrooft! Moge het hier geciteerde bisschoppelijk woord in de kringen der jongeren worden verstaan!" Hoe waanwijs zekere jongeren over oude ren kunnen oordeelen. toont Anton Coolen (het valt ons van dezen schrijver ontstel lend tegen!) in een artikeltje in de R. K. „Gooische Post", welker hoofdredacteur (ook al zoo'n tegenvaller!) dit geschrijf niet verscheurde en het n i e t in den prullenmand deponeerde: ,De jeugd ziet er volstrekt geen eer in, als de ouderen zich tot haar wenden. In tegendeel, ze wordt dan alleen maar lichte lijk ongerust. Elk compliment van de oude ren aan de jeugd heeft een nevenbedoeling. Overigens is het een kenmerk voor de oude ren, dat ze de dingen vijfmaal zeggen, dat is niet plezierig. De eenige goede eerbied van de jongeren voor de ouderen is, hun in gezelschap een stoel aan te bieden, want hun verleden geeft hun recht te gaan zitten, voorts niet te hard te loopen als men met hen uit gaat, omdat hen dat zou kunnen vermoeien, verder de dingen die men zegt tweemaal te zeggen, omdat zoowel him ooren als hun bevattingsvermogen minder scherp worden, vervolgens hen te helpen bij hun bretels en boordenknoopjes, omdat hun vingers wat stram worden, en ten slotte desnoods hun knieën te masseeren als ze lang gezeten hebben, omdat de rheumatiek hen kan plagen." t Is zeer wel mogelijk, ja, waarschijnlijk, dat Anton Coolen zelf niet inziet, hoe jam merlijk hij zich blameert met dit geschrijf en welk een léélijke mentaliteit hierin ver raden wordt. De „Daily Telegraph" meldt uit aan den kanselier voor de schatkist, Snowden, nauw verwante bron te hebben vernomen, dat Snowden tegen het eind van het jaar zijn functie zal neerleggen. Het wordt zelfs mo gelijk geacht, dat hij zich nog eerder uit het politieke leven zal terugtrekken. Een en ander hangt geheel af van den gezondheidstoestand van den kanselier. Zij zou a~s. Maandag uitbreken De onderhandelingen tusschen de werk-, gevers en de arbeiders in de Noord-Fran- sche textielindustrie zijn definitief afgebro ken, zoodat tegen Maandag a.s. het uit breken van de algemeene staking in de textielindustrie kan worden verwacht. Te Roubaix is reeds een groot aantal ar beiders in staking gegaan. De bestuurder doodelijk gewond Gisteren had een ongeluk plaats op den onbewaakten overweg tusschen Nijkerk en Putten. De veehouder W. Versteeg passeerde met paard en wagen voornoemden overweg. Hij wilde schijnbaar vóór den in aantocht zijnden goederentrein de rails oversteken, doch lette hierbij niet op een personentrein die van tegenovergestelde richting kwam. Een aanrijding volgde, paard en wagen wer den 300 M. meegesleurd en vermorzeld. Ver steeg werd van den wagen afgeslingerd. Met denzelfden trein, die hem had aangereden is hij in deemiswekkenden toestand naar Amersfoort vervoerd, waar hij in het zieken huis werd opgenomen. Voor zijn leven wordt gevreesd. Dr. Bosch uit Niikerk en eenige doktoren, die toevallig in den trein zaten, verleenden de eerste geneeskundige hulp. De menschenstroom is niet te stoppen. Eenieder wil dat zien. U toch zeker ook Beladen met pracht-cadeaux gaat ieder huiswaarts AMERICAN BAR BEIERSCHE BIERHAL De Amsterdamsche recherche heeft in verband met den moord op het Rokin een man gearresteerd en overgebracht naar het bureau Singel, waar men hem aan een uit gebreid verhoor heeft onderworpen. De man was echter in staat zijn alibi volkomen te bewijzen, zoodat ïnen hem weer op vrije voeten heeft moeten stellen. Nog geeh licht Nog is de Amsterdamsche politie druk in de weer om licht te brengen in den moord op den concierge v. d. Velde. t)e lijkschouwing heeft uitgewezen, dat de moord moet geschied zijn met den hamer en het mes, die in de keuken zijn gevonden. Het gat in het hoofd van het slachtoffer is juist zoo groot, dat de hamer er in past; ook de steekwonden komen overeen met den vorm van het mes. Het mes, waarmede de steken zijn toege bracht, is een jachtmes, dat bij iederen mes- senhandelaar te koop is. Het is lang 27 c.M het lemmet 15 c.M. In drukletters staat er op Grafrath, Solingen. De schede is van bruin leer, zoo goed als nieuw. In een elips staat het woord Grawiso. De hamer, die vrij wel nieuw is, heeft de lengte van twee bankbiljetten van tien gul den. De steel is 33 c.M. lang, de kop 14 c.I^. hoog. Links op het ijzer staat het merk, be staande uit een winkelhaak en passer door elkaar. Ingeslagen is de naam P. L. Schmidt en het getal 32. In den steel bij den kop is een barst. Verder vernemen wij nog, dat geen vin gerafdrukken zijn gevonden. De dader moet wel op de hoogte zijn geweest van de situa tie, omdat het misdrijf in donker is ge schiedt, want de electrische lamp in de gang was defect. De dader veroordeeld De rechtbank te Maastricht veroordeelde een arbeider uit Steen terzake van poging tot ■doodslag, gepleegd te Lutterade-Geleen, door het lossen van vier schoten uit een re volver, zonder evenwel te treffen, tot zes maanden gevangenisstraf, benevens een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en met aftrek van het voorarrest. De eisch was twee jaar gevangenisstraf. Officier en dader in beroep De Indische bediende Sono, die door de Utrechtsche Rechtbank wegens doodslag op mevrouw Soeparwi en haar beide kinc'sren tot twaalf jaren gevangenisstraf was ver oordeeld, heeft tegen dit vonnis appèl aan- geteekend. De officier van Justitie was reeds eerder In hooger beroep gegaan. Zichzelf met een bijl gewond De landbouwers de gebr. de K. van den Hoofdweg te Hillegersberg, stelden de politie in kennis, dat zij hun 20-jarigen knecht, G. V., wonende te Rotterdam, in een schuur, geheel onder het bloed bevlekt, hadden aan getroffen. Onmiddellijk was de politie ter plaatse, en constateerde dat V. met een bijl 4 slagen tegen het voorhoofd waren toegebracht. De met bloed bevlekte bijl lag nog naast hem. Direct heeft de politie de wonden verbon den, waarna V. met een auto van den Ge neeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Bergweg is overgebracht, alwaar hij is opgenomen. De landbouwers verklaarden, dat V. des morgens had gezegd naar huis te willen gaan, daar hij zich niet wel gevoelde, waar toe zij hem onmiddellijk de gelegenheid heb ben gegeven. Zij waren dan ook in de ver onderstelling, dat V. thuis was, en troffen hem tot hunne groote ontsteltenis geheel bebloed in de schuur aan. Toen verklaarde V. zich zelf deze slagen met de bijl te hebben toegebracht. Onaangename familie-omstandigheden moeten hiervan de oorzaak zijn geweest. De politie stélt evenwel een verder onderzoek in. Bij het stempelen van de ongeorgani seerde werkloozen in het Beursgebouw te Schiedam, waarbij de Witteveensche stakers tevergeefs zich ook om steun meldden, is het gisteren tot een relletje gekomen, zoodat de politie zich genoodzaakt zag het gebouw te ontruimen. Geruimen tijd bleef het daarop in dien om trek woelig. Te ongeveer kwart voor twaalf werd het raadslid, de heer W. Collé, wijl hij niet vlug aan het bevel der politie tot doorloopen gevolg gaf op den Dam bij het Beursgebouw aangehouden en naar het bureau aan de Groote Markt opgebracht. Daar is tegen hem proces-verbaal opgemaakt wegens het geen gehoor geven aan de bevelen der politie. Vervolgens is hij vrijgelaten. Tegenover de voortdurende samenscholin gen van werkloozen en vele nieuwsgierigen, waardoor het in de omgeving van de Groote Markt en het Beursgebouw een groot deel van den morgen onrustig was, gaf het optre den der politie var. zelfbeheersching en cor rectheid blijk. Door den waarnemendeii burgemeester, wethouder C. Houtman is in verband met de plaats gehad hebbende relletjes, artikel 220 van de gemeentewet in werking gesteld, waarbij samenscholingen van meer dan drie personen in vereeniging op den openbaren weg zijn verboden. Verklaring van den ontwerper Naar aanleiding van het vliegverbod van Fokker-vliegtuigen, verklaarde Fokker, dat er geen sprake is van constructiefouten bij deze machines en dat het ongeluk, waarbij Kruit Rockne om het leven is gekomen, evenmin het gevolg is van een fout in de constructie der machine. De desbetreffende mededeeling van het ministerie van handel heeft betrekking op het onderhoud van een bepaald vliegtuig en kan geen aanleiding geven tot misverstand of beweringen, waardoor het prestige der Amerikaansche piloten wordt aangetast. De Maria-stichting te Haarlem verlaten. Pater Th. J. Cannegieter S.J., pastoor der St. Canisiuskerk te Nijmegen, heeft de Ma ria-stichting hersteld kunnen verlaten. Hij verblijft thans tot herstel van krach ten op huize „Mariëndaal" bij Grave. Naar wij vernemen, is te Culemborg giste renmiddag de justitie gearriveerd, vermoede lijk in verband met den aldaar in 1923 ge- pleegden dubbelen moord. Bepaalde perso nen werden aan een verhoor onderworpen. Bij nadere informatie te. bevoegder plaatse kan nog worden gemeld, dat de fabrieksar beider Auke Opdam, die vroeger in verband met de moordzaak is genoemd, is aangehou den en naar het Huis van Bewaring te Tiel overgebracht. Voorts hadden huiszoekingen plaats bij de verloofde van Opdam, Marie Collé, en in de^hieubelfabriek van de gebroe ders Collé. Het onderzoek van deze nog onopgehelder de moordzaak blijkt een nieuwe wending te hebben gekregen. Gelijk destijds reeds is gemeld heeft de N.V. Philips een arbitrage aanhangig ge maakt tegen den Neöerlandschen Bond van Radio-handslaren (N.B.R.) en den Bond van ondernemers in de radio-branche in Neder land (B. O. A. N.) naar aanleiding van een door die bonden in hun officieel orgaan ge voerde actie tegen Philips. De bonden hadden zich namelijk bij de verleden jaar met Philips gesloten overeen komst verbonden direct noch Indirect deel te nemen aan eenige actie tegen Philips ge richt in verband met de licentie-aangelegen heid. Philips achtte derhalve het publiceeren van kwetsende artikelen in hun officieele orgaan door de bonden onrechtmatig. Dezer dagen hebben arbiters óver deze zaak uitspraak gedaan. In hun vonnis wor den alle verweermiddelen der bonden be sproken en zonder uitzondering verworpen. Arbiters beslisten dan ook, dat de publicaties onrechtmatig zijn; zij machtigden Philips tot openbaarmaking van het vonnis in het officieel orgaan der bonden en veroordeelden deze laatsten tot betaling aan Philips van schadevergoeding, voor elk hunner vastge steld op 5000. Eveneens werden de bonden veroordeeld in de arbitrage-kosten, bedra gende 3200. Yoshi Hara te Tokio De Japansche aviateur Yoshi Hara ver trok gisteren van Numasaki voor de tweede etappe van zijn vlucht over den Stillen Oce aan en kwam te Tokio aan. Viering van het 25-jarig bestaan Dinsdag hebben te Ede verschillende fees telijkheden plaats gehad ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het garnizoen. Des morgens om half 8 uur had de reveille met muziek plaats voor de Infanteriekazeme, terwijl zulks om 8 uur eveneens geschiedde voor de Artilleriekazerne. Om 9 uur werd op het Marktplein een concert gegeven door de Kon. Militaire Kapel. Van 13.30 tot 15.30 maakte het geheele garnizoen Infanterie, Artillerie en Cavalerie een marsch door Ede met muziek van de Kon. Mil. Kapel en de O. M. V. A. Om half vier had de plechtige overdracht van het monument plaats op het voorplein der Infanteriekazemes. Deze over dracht geschiedde door den burgemeester mr. dr. C. O. Ph. Creutz. Daarbij waren tegenwoordig de Garni zoenscommandant J. Bessem, de divisie commandant J. Röell, de generaals de Quan- jer, de Ridder en E W. van Holthe De burgemeester hield een rede. waarin hij erop wees, dat op 1 Mei 1906 de eerste stoot is gegeven om Ede to nieuw leven te brengen. Voor 1906 was Ede 'n landelijk rustig dorp, de schoone slaapster op de Veluwe. Door de vestiging van het garnizoen is Ede langzaam aan geworden een bloelende ge meente van ruim 30.000 inwoners, de vierde gemeente in inwonerstal der Provincie Gel derland. De gemeente mag, zeide spreker, de Regeering dankbaar zijn voor het besluit in Ede een garnizoen te vestigen. Bk is alle reden om dezen dag met vreugde te ge denken. Het is de wensch der burgerij ge weest door een blijvend aandenken dit heu gelijke feit te gedenken. Dit gedenkteeken bestaat uit een monu mentale lantaarn. De burgemeester bood dit geschenk aan den garnizoenscommandant aan en besloot zijn rede met een „God ze- gene het Garnizoen van Ede' De Garnizoens-commandant dankte hierna voor de waardeer ende woorden en voor de goede zorgen van de burgerij die dezen dag tot een feestdag heeft gemaakt. Hij aan vaardde het geschenk, daartoe gemachtigd door den minister van Defensie, en verzocht den burgemeester den dank over te brengen aan de burgerij. Deze plechtigheden werden opgeluisterd door muziek van de Kon. Mil. Kapel. Des avonds had een concert plaats op het marktplein waar de Kon. Mil. Kapel en de O. M. V. A. speelden. Om half tien was de groote Militaire taptoe, waarna marsch door het dorp naar de kazernes. Een nieuw onderzoek in de Culemborgsche moordzaak. (blz. 1, 1ste blad) Herdenking van het 25-jarig bestaan van Ede als garnizoenplaats. (blz. I. 1ste blad) Snowden zou zich uit het politieke leven terug trekken. (blz. 1, 1ste blad) De dreigende staking in de textielindustrie in Noord-Frankrük. (blz. 1, 1ste blad) Verklaring van Koning Alfonso over de re- publikeinsche regecring. (blz. l, 3de blad) Tumult in de Fransche Kamer. (blz. 1, 3de blad) De conferentie der Kleine Entente ge- cuum geëindigd. (blz. 1, 3de blad) De talenstrüd in België. (blz. 1, 3de blad) De vervenersstaking te Emmer-Compas- cum geëindigd. (blz. 2, 3de blad) Behandeling der Drankwet in de Tweede Kamer. (blz. 2, 3de blad) De Internationale Koloniale .Tentoonstel ling te Parijs is hedenmiddag door president Doumergue geopend. (blz. 1. 3de blad) Barometerstand 9 uur vrn.: ?.67 stilstand. LICHT OP. DE Lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 8.03. Hoogste barometerstand 772.5 te Stock holm. Laagste barometerstand 751.0 te Valencia. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtingen, meest half bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, iets warmer. Inzittenden door parachutes gered a De luitenant-vlieger Waghom, de beroem de winnaar van den Schneider Cup, en een burger-waarnemer, genaamd Alexander zyn ernstig gewond bij een parachutesprong te Farnborough (Hampshire). Hun machine een bombardements-vliegtuig waarmede proef nemingen werden verricht vloog op een hoog te van 2000 voet. Naar het schijnt geraakte de stuurinrichting defect. Waghom en zijn makker sprongen met hun parachutes uit het toestel, toen de ma chine zeer dicht bij den grond gekomen was. Met groote vaart sloeg de machine neer, waarbij zij geheel werd vernield. Waghorn liep een dij-fractuur op, benevens verwondingen aan den enkel en het hoofd. Gisteravond nog zou hy een operatie onder gaan. Alexander kwam op het dak van een schuur terecht en kreeg lichte verwondingen. Met zün beenen verward in een lijn Bij het uit de Waalhaven te Rotterdam sleepen van het stoomschip „Henry Mory" is de 17-jarige dekknecht W. Mak uit de Van Brakelstraat met zijn beenen verward ge raakt in een lijn, waarmede een tros werd vastgehouden. De man is overboord getrokken en ver dronken. Toen even later de tros werd opgehaald, zat zijn lichaam er nog in verward, doch po gingen hem de levensgeesten op te wekken faalden. Het lijk is naar de ouderlijke woning ver voerd. Een Duitscher gearresteerd De Fransche politie heeft te Montpellier een Duitscher gearresteerd, genaamd Joseph Wald, die zich zonder middelen van bestaan in de stad ophield. Wald, die vroeger bij het Fransche Vreem delingenlegioen heeft gediend, zou in het bezit zijn geweest van een eerste klas foto toestel, dat hem 21 April door een Duitsche firma zou zijn toegezonden. De platen van het toestel zün in beslag genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1