Berichten uit onze vorige opla&e GEMEENTERAAD VAN VELSEN De moordzaak te Ovezande Ernstig ongeval aan de Centrale werkplaats 0 Het leidekkersdrama op den toren Vrachtauto in een bocht verongelukt STADSNIEUWS De Haarlemsche Brandverzekering Maatschappij BURGERLIJKE STAND VERKEERSONGEVALLEN INGEZONDEN EEN KRACHTIG PROTEST VAN DEN NED. R.K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN (Afd. Haarlem) TEGEN DEN SECRETARIS DER MIDDENSTANDSCENTRALE CASTRICUM HEILOO HEEMSTEDE VEILING-OVERZICHT Werkloozenrelletjes te Schiedam De 4 pCt. Staatsleening 1931 De moord op den brievenbesteller Maura niet afgetreden Mijnwerker gedood De Vlootvoorstellen Man onder ijzeren watertank bedolven De molen aan de Kieverlaan Dr. Jac. B. Thijsse De radio-distributie in Haarlem UIT DEN OMTREK De crisis in het visscherij-bedrijf Kan de gemeente iets doen Een ontslag-kwestie. De zaak wordt verwezen naar de Commissie van Openbare Werken Een adres om verhooging van den werkloozen- steun in handen van B. en W. gesteld. Verdachte 20 Mei voor de Rechtbank Naar wij vernemen, zal de leidekkepspa- fcroon J. J. M., die er van wordt verdacht zijn compagnon A., op wiens leven hij een verzekering van 50.000 had gesloten, In den toren van de Gerardus Majellakerk te heb ben gedood, teneinde de verzekeringspremie machtig te worden, op Woensdag 20 Mei en Vrijdag 22 Mei voor de 4de Kamer der Am- sterdamsche Rechtbank terechtstaan. Van de zijde van het O. M. zijn 36 getuigen gedagvaard. De verdachte zal worden verdedigd door mr. P. A. Kokosky. Gisteren is het Italiaansche antwoord op de Fransche nota inzake het vlootverdrag op den Qual d'Orsay overhandigd. Het antwoord bevat een historisch over zicht van de onderhandelingen, een critlsche analyse van de Fransche voorstellen en Ita liaansche tegenvoorstellen, die vrijwel met de Engelsche voorstellen overeenkomen. De Fransche pers becrltiseert scherp dit antwoord, en zegt, dat Frankrijk en Enger land den voorsprong van de Fransche ma rine willen opheffen. De „Echo de paris" schrijft, dat de onder- handenigep maar moeten worden afgebro ken en alleen met Italië moeten worden voortgeezt, zoolang de socialisten in Dow- ningstreet zetelen. De koster vrijgesproken er De rechtbank te Middelburg deed heden vervroegd uitspraak in de zaak van den 34- jarigen koster B. M. te Ovezande, thans in voorarrest, cfie Vrijdag j.l. terecht stond, als verdacht van poging tot moord op zijn echt- genoote. De rechtbank heeft verdachte vrijge sproken. De eisch was 7 jaar gevangenisstraf. Dividend 20 Verschepen is het jaarverslag over 1930 van de „N.V. Haarlemsche Brandverzekering Maatschappij 1846". Aan dit verslag antieenen wij, dat de resul taten wederom zeer gunstig zijn geweest, het geen blijken moge uit de opgenomen Winst en Verliesrekening der drie samenwerkende Maatschappijen, zijnde de N.V. Brandverze kering Mij. „Holland van 1859", te Dordrecht, de N.V. 's Hertogenbossche Brandwaarborg Mi), van 1841, te 's Hei togenbosch. en de N.V. Haarlemsche Brandverzekering Maatschappij van 1846. te Haarlem. Het premie-inkomen steeg met bijna f 35.000.— tot f 1.669.132.75. De brandschaden bedroegen f 390.404.89 en de totale winst f 465.403.82. De heer Jhr. Mr. P Teding van Berkhout heeft zich, door bijzondere omstandigheden, genoodzaakt gezien als commissaris te be danken. De aan de beurt van aftreden zijnde com missarissen, de heeren G. S. de Clercq en Mr. R. E. Tilman, werden als zoodanig her benoemd. Het dividend werd op 20 pet. van de stor ting bepaald. De balans sloot op 31 December 1930 met een bedrag van f 1.278 493.17. De winst- en verliesrekening met f 2.341.874.52. Ondertrouwd: 4 Mei. J. D. Allart en L. S. Broerse. Geboren: 1 Mei. C. WesseliusPieneman, d.; C. flingsv. Veen, d.; 2 Mei. A. Munniks Bakker, d.; J. v. DijkBoogaard, z.; 3 Mei. R. N. Koning—v. Leen, d.; A. van Galen— Vosse, d.; T. C. Maaskantde Jong, d.; 4 Mei. C. T. van BeelenMilatz, d.; M. So- mersde Bruin, z.; J. Pleijsantde Beer, z. Overleden: 2 Mei. E. J. M. van Willigen- burg—Verstijnen, 57 j., Gasthuisvest; D. T. Kremer, 81 j„ Baan; L. J. Wagemaker, 42 j., Parklaan ;3 Mei. N. Schoutenv. Biemen, 67 j., Fabriciusstraat; M. P. Ftincklerv. d. Eelaart, 66 j., Kleverlaan; H. A Meerburg, 73 j.. Hyacintenlaan; J. D., 4 mnd., d. v. H. Warmer, Thorbeckestraat. Maandagmiddag om twee uur reed een vijf tienjarig meisje van den Koiten VersproneK- weg naar den Verspronckweg. Toen zij onder het viaduct reed kwam van den tegenover gestelde zijde een zeswielige zandauto aan gereden. Een aanrijding was onvermijdelijk. Het meisje viel en brak haar linker sleutel been. Zij is door een lid van den O. D. per auto van Mathot naar haar woning aan den Schotersingel vervoerd. De politie stelt naar de oorzaak een onder zoek in. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk „DE BLAUWE WEEK" We hebben hier onder onze goede Haar lemmers tal van corporaties, die éénzelfde doel uit zeer verschillende standpunten be oogen. Godvreezenden en niet-Godvreezenden, en die wèl God vreezen doch op een geheel andere manier, en met zeer uiteenloopende opvattingen, derhalve: medeburgers, die zeer verschillende levens- en wereldbeschouwin gen zijn toegedaan, hebben zich vereenigd om in den tijd tusschen Hemelvaarts-feest- dag en de Pinksterfeestdagen gezamenlijk op te treden tegen de drankslavernij. Zij doen dat, b-ndelende uit zeer verschil lende drangredenen, en geven daarvan openlijk en gemeenschappelijk hun verkla ringen en getuigenissen, ten einde alzoo ons volk te helpen vrijmaken van wat het ten verderve is. Het zij mij veroorloofd de aandacht van alle onze medeburgers daarop te vestigen, en iets mede te deelen van wat die verschil lende organisaties voornemens zijn te doen. Zij willen den tijd van 14—25 Mei doen zijn „De Blauwe Week"; een tijd derhalve, waar- In op meer nadrukkelijke wijze dan gewoon lijk in het licht wordt gesteld wat „De Blau wen" beoogen, nJ. de nadeelen van de be dwelming en de zegeningen van de nuch terheid te doen opmerken. Eenige duizenden exemplaren „De Blauwe Weekcourant" zullen gratis worden bezorgd aan de woningen door Jeden van den Alg. Ned. Qeh. O. Bond; de Intern. O. Goede Temp.; de Ned. B. Abst. Stud.; de Ned. Chr. Geh. O. V. en de Ned. Ver. tot afschaffinf. Wie zulk een blad ontvangt gelieve het met ernstig te lezen, en te doen lezen door ande ren, en voorts wil ik graag onze Haarlem sche medeburgers ultnoodigen om op den morgen van den Hemelvaartsdag te 8 uur in den Hout te komen luisteren naar verschil lende sprekers en het zingen van de vereeni- ging „Kunst Adelt" en het kinderkoor „Klimop." 4 Mei 1931. Ds. W. H. H. DIJKMAN, Lid van 't Centraal Comité en voorzitter van de Blauwe- Week Commissie. Naschrift der Redactie Zooals ook reeds uit de opsomming der verschillende corpora ties blijkt, nemen de katholieke drankbe- strijdersvereenigingen aan de boven vermel de actie geen deel. Dit beteekent niet, dat zij onsympathiek staan tegenover de bedoe lingen van hun andersdenkende medestrij ders. Van hoogerhand wordt echter zeer te recht een gezamenlijke openbare propa- ganda-actie ongewenscht geacht te meer om dat er een te groot principiëel verschil is tusschen katholieke en nlet-katholieke ver- eenigingen ook op dit terrein. Wij meenen dit te moeten opmerken, om verkeerde ge volgtrekkingen te voorkomen. Vriendelijk verzoeken wij u het onderstaan de to uw geëerd blad te plaatsen. Bij voor baat dank. Hedenavond zullen door de afdeeling Haarlem van bovengenoemden bond duizen den circulaires uitgereikt worden aan het Winkelpersoneel en H. H. Winkeliers als een protest tegen de onwaarheden welke er om trent deze organisatie op de vergadering van den middenstand te Utrecht d.d. 20 April j.l. werden verteld Op deze vergadering van den Ned. R. K. Middenstandsbond heeft de Secretaris van de Haarlemsche Middenstandscentrale uit geblonken door felle, ongemotiveerde en on juiste aanvallen op de bediendenorganisatie. Tegen dergelijke uitlatingen van den heer van Tetering zullen wij met kracht pro testeeren. De Katholieke bediendenbond zal ondanks alles, blijven ijveren voor den vrijen mid dag der bedienden op basis der Roomsche beginselen en deze actie kunnen wij voor ons geweten verantwoorden, doch de uit latingen en ongemotiveerde aanvallen van den heer van Tetering zullen wij niet dulden, nooit! en nog eens nooit! Ons protest dat getuigenis zal hebben te geven tegen den Secretaris der Middenstands centrale die niet anders ziet dan alleen den Middenstand moet de heer van Tetering niet denken dat hij alleen de macht in zijn handen heeft om onzen rechtvaardigen strijd te doen neer vellen. Door het voortdurend ijveren, niet het minst van onzen bond let wel heer van Tetering, onvergetelijke voltooier van den Haarlemschen sensatieroman kréegt gij, winkelbedienden een behoorlijke werktijden regeling. De machtspositie der Haarlemsche Mid- Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. De raad was voltallig. De crisis in het Visscherijbedrijf De heer TEN BROEKE bespreekt de cri sis in het Visscherijbedrijf naar aanleiding van een ingekomen advies. Spr. wijst er op, dat de crisis een complex van oorzaken heeft die door gemeenschap pelijk overleg wellicht kunnen worden weg genomen. Dit overleg is moeilijk tot stand te brengen, wat ten gevolge heeft dat de crisis bestendigd blijft. Door samenwerking kan wel iets worden bereikt en daarom wil spr. een voorstel doen om gemeenschappelijk onder de oogen te zien wat gedaan kan worden. Spr. dient een motie in, waarin B. en W. worden uitgenoodigd door den raad of door een raadscommissie overleg te doen plegen met de readers, vischhandelaren, werkne mers en andere belanghebbenden. De VOORZITTER merkt op dat het eigenlijk behoort uit te gaan van de deskun digen uit het bedrijf zelf. Intusschen heeft spr. geen bezwaar tegen de motie. De heer v. d. STEEN antwoordt dat door belanghebbenden reeds stappen gedaan wor den om tot gemeenschappelijk overleg te ko men. Spr. deelde mede, dat binnenkort een schrijven hieromtrent tegemoet kan worden gezien. De heer DE NOBEL ondersteunt de motié. Spr. zou in de motie de regeling willen noe men. De voorzitter merkt op dat de ervaring hem geleerd heeft dat men in reederskringen den raad er liever buiten houdt. De heer VERMEULEN zal zijn stem aan deze motie onthouden. Er wordt van ver schillende kanten gewerkt. Het voorstel-Ten Broeke werkt meer storend dan opbouwend. De actie moet uit het bedrijf zelf komen. Spr. voelt wel het groote belang om tot een beteren toestand in het bedrijf te komen, maar juist daarom raadde spr. den heer Ten Broeke aan, zijn motie in te trekken, om dat het tactisch niet Juist zou zijn. Wethouder TUSENIUS onderschrijft de woorden van den heer Vermeulen. Ook spr., die er toch wel iets van af weet, ontraadt aanneming van de motie. De heer SLUITERS betoogt dat de ge meente juist een van de grootste belangheb benden is. Ook de regeering is belanghebben de. Men kan dus niet zeggen dat het niet uit de kringen van belanghebbenden komt. Er wordt in vele kringen nood geleden. De heer TEN BROEKE zegt, dat het niet zijn bedoeling is zijn motie aan de reeders op te leggen. Het bedoelt slechts te vragen of zij bereid zijn overleg te plegen. Willen zij dit niet dan staat de raad voor nieuwe feiten. Spr. is dan ook niet bereid zijn motie in te trekken. De heer DE NOBEL wenscht gedecideerde voorstellen van het gemeentebestuur. In Egeland worden juist in de eerste plaats door den gemeenteraad de noodige stappen gedaan. Het gaat óm de toekomst van IJmul- den als visscherijplaats. Haar positie is op het oogenblik zeer ernstig in gevaar. De heer VISSER had gaarne gezien dat de motie wat eerder was ingediend. Spr. zou het jammer vinden wanneer er iets verzuimd zou worden. De heer VERMEULEN gelooft dat de ge meente straks wel eens een zeer belangrijke taak te vervullen zal krijgen. Doch bij aan neming van de motie dient mén niet het be lang van het bedrijf. Trouwens er zit aan deze zaak wel meer vast dan alleen het be drijf. Laat men geen onvoorzichtige dingen doen die de zaak 'n stuk achteruit brengen. Wil de heer Ten Broeke zijn motie niet Intrekken dan raadt spr. aan om haar in handen van B. en W. te stellen om advies. Dan kan men zich eerst eens de hoogte stellen. Wethouder TUSENIUS acht de motie met noodig. Ook zonder motie weet men wel wat er gedaan moet worden. De heer v. d. STEEN zegt dat de bevolking zich ongenftt gemaakt heeft en toezegging van B. en W. verlangt dat er iets gedaan zal worden. Na nog eenige bespreking wordt besloten om de motie in handen van B. en W. te stel len om advies. De werkloozen-steun Ingekomen is een adres van een aantal werkloozen, waarin geëischt wordt, dat aan de werkloozen een ultkeering ineens voor Meeding en schoeisel zal worden verstrekt, ten bedrage van 50.aan gehuwden en van 25.aan ongehuwden. Voorts wordt geëischt, dat de uitkeeringen zullen worden gebracht op 15 minimum- voor de gehuwden, met 1.toeslag voor "elk kind, tot een onbeperkt aantal en op 10 voor ongehuwden. Besloten wordt dit adres in handen van B. en W. te stellen om advies. Schoolvoeding en kleeding Op de begrooting voOr 1931 is voor school voeding en kleeding uitgetrokken een be drag van 4000. Daar dit bedrag echter thans reeds is verbruikt, vragen B. en W. den Raad nogmaals 4000 voor dit doel beschik baar te stellen. Goedgekeurd. Overname straat Hierna is aan de orde het voorstel van B en W. tot overname van het Rijk van de Hoofdstraat te Santpoort en de Meervliet- straat te Velsen. Na eenige bespreking goedgekeurd. Maatschappelijk Hulpbetoon B. en W. bieden ter vaststelling aan de wij ziging van het Reglement van de Burgerlijke instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon. Goedgekeurd. Verkoop Grond B. en W. stellen voor om aan H. v. d. Pol tè Heemstede te verkoopen een gedeelte bouwterrein, ter grootte van ongeveer 6939 M.2, liggend tusschen de Groeneweg, de Wil- denstaftdseentrale in deze aangelegenheid wenschen wij met alle ons ten dienste staan de middelen krachtig tegen te gaan: de be dienden eischen erkend te worden en zijn daarnaast bereid tot ieder redelijk overleg. HET BESTUUR. Noot! Tenslotte nog een wenk aan den „Profeet" in de Haarlemsche kringen, weest niet te voorbarig, want gij loopt tegen den muur dood! Naschrift. De heer van Tetering. wien wij boven staande ter inzage gaven, wenschte geen ge bruik te maken van de gelegenheid op dit stuk commentaar te geven. genstraat, de Sparrenstraat en de Abeelen- straat te Umuiden, voor den prijs van 8 per M.2. Goedgekeurd. Overeenkomst inzake waterlevering B. en W. stellen voor hen te machtigen met de N. V. Ijsfabriek van de Vischhandel- vereeniging een nieuw contract af te sluiten, thans voor de levering van tenminste 25000 M3 water per jaar, tegen een prüs van 10 ct. per M.3, echter met bepaling, dat indien in een boekjaar het verbruik minder dan 25000 M.3 bedraagt, aan het waterleidingbedrijf een vergoeding is verschuldigd van 2 cent per niet afgenomen M.3. Goedgekeurd. Demping gedeelte beek Door de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van bebouwde Eigendommen te Bloemendaal is verzocht, haar vergunning te verieenen tot bet dempen van een gedeelte van de langs den Duinlustparkweg te Santpoort loopendé beek, vóór het perceel Duinlustparkweg no. 35. B. en W. stellen voor de vergunning onder voorwaarden te verieenen. Goedgekeurd. Stroomlevering Aan de orde is hierna het voorstel tot het verieenen van machtiging tot het sluiten van een overeenkomst met het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland in zake de levering van electrischen stroom ten behoeve van het pompstation voor de rioleering aan den Doodweg te Velsen er» toestaan van het noodige crediet voor het doen leggen van een laagspanningskabel. Goedgekeurd. Wegverbetering In overeenstemming met het advies der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken stellen B. en W. voor, hen te machtigen, den hoek Hagelingerweg— Hoofdstraat te Santpoort te doen verruimen, op de wijze als bedoeld in het rapport van den Directeur van Openbare Werken en hiervoor het benoodigde crediet van 2000 toe te staan. Goedgekeurd. Verbetering woningen Voor het verbeteren der woningen van de Bouwvereenlging „Patrimonium" is eenigen tijd geleden een bedrag toegestaan van 25000. Daar dit echter totaal onvoldoende is, vragen B. en W. aan den Raad om dit te willen verhoogen tot 45.000. De bouwver eenlging „Velsen", welke de woningen nu gaat exploiteeren, zal voor de verbetering een zelfde som bijdragen. Goedgekeurd. Ontslagkwestie Aan de orde is hierna het prae-advies omtrent een verzoek van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Christelijken Bond van personeel in publieken dienst, om Bur gemeester en Wethouders uit te noodigen maatregelen te treffen, dat H. van 't Slot in dienst der gemeente wordt aangesteld. Hieromtrent zijn verschillende stukken ingekomen. De heer VERMEULEN stelt voor om deze zaak naar de Commissie van Openbare Werken te verwijzen ter onderzoek. De zaak heeft ook een prlncipieelen kant. De heer BOSMAN zegt, dat bij uitstel van deze zaak, het gevaar bestaat d-at de onzen, wanneer de raad later besluit hun weer aan te stellen, nog grootere schade lijdt. Spr. vraagt of B. en W. hieromtrent een toezeg ging kunnen doen. De VOORZITTER antwoordt dat B. en W. geen enkele toezegging kunnen doen. Deze zaak is op onzuiver terrein gekomen. Zij be hoort alleen bij B. en W. thuis. Wethouder DUNNEBIER raadt aan om de zaak naar het georganiseerd overleg te ver wijzen. De heer VISSER wenscht de kwestie van het herkeuren in het georganiseerd overzicht te zien. De heer MAAS ondersteunt dit, met het oog op de principieele zijde van de kwestie. Na eenige discussie wordt besloten om de zaak naar de commissie van openbare werken te verwijzen. Grondveiling Door de Wed. L. van der Meijde-van Wijngaarden te IJmuiden is verzocht van de gemeente in eigendom te mogen ontvangen een strook grond, ter grootte van ongeveer 11 M2, liggende langs den noordelijken gevel van het perceel Eikenstraat no. 1, ten einde bebouwing van het naastgelegen terrein met twee woningen mogelijk te maken. Verzoek ster is bereid daartegenover aan de gemeen te in eigendom af te staan een buiten de rooilijn aan den Velserduinweg liggende strook grond, ter oppervlakte van ongeveer 13 M2. en een strook grond, ter oppervlakte van ongeveer 50 M2„ liggende naast het per ceel Eikenstraat no. 3. Goedgekeurd. >>»ejn bureaux Benoemd worden tot; 1. leden van het Hoofdstembureau in kies kring I: E. W. de Boer, D. Bus, W. F. .1. Meijer en J. P. Nijssen; plaatsvervangende leden; J. G. Bresser, W. J. C. Jantjes en J. E. Mulder; 2. voorzitter van het hoofdstembureau in kieskring II: K. H. Tusenius; leden: L. M. Camman, N. C. Hin, D. F. G. Schilling en C. van der Steen; plaatsvervangende leden' C. W. Böttger, Th. Diepen en P. Heere; 3. voorzitter van het hoofdstembureau :n kieskring III: J. C. Dunnebier; Jeden: S. van Dorp, J. Lindhout, F. J. Martens en P. F. C. Roejse; plaatsvervangende leden: J. Bonten bal, G. Voet en J. Zwanenburg. Hierna volgt de benoeming van de leden der stembureaux. Rondvraag Bij de rondvraag werden nog verschillen de aangelegenheden ter tafel gebracht. De heer DALMEIJER dringt op spoedige behandeling aan van het advies inzake de tandheelkundige verzorging op de scholen. De heer VISSER bepleit bü het aannemen van arbeiders, eerst diegenen te nemen, die het langst zonder werk zijn geweest. De heer ROELSE vraagt, wanneer het voorstel inzake de pensioneering van wet houders aan de orde komt. De VOORZITTER antwoordt,dat dit nog vóór Augustus zal geschieden. Hierna volgt sluiting. R. K. Candidalenlijst Naar wij ver nemen zal de candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen, in te dienen door de R.K. Kiesvereeniging, als volgt zijn samengesteld. 1. C. -P. Spaansen, 2. P. de Vries, 3. H. Hemmer, 4. J. de Nijs, 5. G. Louter, 6. A. Lieftlng, 7. H. Steevers, 8. D. de Winter Jr., 9. Mevrouw KuijsPiepers, 10. B. J. Piepers, II. E. Hopman en 12. G. Kuijs Pzn. Door het bedanken van een achttal candi- daten, is de heer G. Kuijs van no. 20 op no. 12 gekomen. Indien de stand zoo blijft en er geen z.g. vrije lijst naast komt, komen niet meer in den Raad terug de heeren P. Twisk. B. Res, G. Kuijs en mevrouw Kuijs—Piepers. Bij het bewaren van de eenheid, kan de R. K. partij zeker rekenen op 7 zetels en met eenig geluk op 8, maar indien de een heid wordt verbroken, zullen zeker niet meer dan 7, zeer waarschijnlijk slechts 6 zetels worden verkregen. Wilde staking Onder de te werk ge stelde werklieden, buiten de werkloosheids commissie om. werkende aan den aanleg van de aarden baan van een gedeelte van den primairen weg Amsterdam—Alkmaar, onder deze gemeente, brak gistermorgen een wilde staking uit om loonsverhooging. Geëischt werd een minimum-loon van f 30 per week, hetgeen thans ongeveer f 27.50 of f 25 bedraagt. De politie werd veiligheidshalve gewaar schuwd, maar er geschiedden geen geweld dadigheden. Na eenige besprekingen 'werd op de oude voorwaarden het werk weer hervat, terwijl een viertal raddraaiers werd ontslagen. Vrtjz.-Dem. lijst Naar ons wordt medegedeeld zal de lijst van de V. D. voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen als volgt zijn samengesteld: I. F. J. Aukes, aftr.; 2. C. J. Brouwer, 3. J. Mulder, 4. Zr. A. Plas, 5. C. Sieben Jr. en 6. A. Docter. Vrijz. Dem. Bond Als voorzitter van den Vrijz. Dem. Bond is in de dezer dagen gehouden vergadering gekozen de heer D. de Jager. Door den Vrijz. Dem. Bond is bij referen dum de volgorde van de groslijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing vastgesteld als volgt; 1. P. van 't Veer (aftr.), 2. T. Koste lijk, 3. K. Veldkamp, 4. J. Akkerman, 5. J. Oostwouder; 6. J. Rus Jzn. Gemeenteraadslid Door het Centraal Stembureau is in de vacature van wijlen den heer G. Vrijburg als lid van den raad be noemd de heer J. Krom, die hiervoor heeft bedankt. Opvolger op de lijst is de heer K. Veldkamp. Gegund Het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Rijksstraatweg voor reke ning van den heer J. Blokker is gegund aan M. v. Steeg voor 17585.—. Personalia Als hulpkassier bij de Coöp. Boerenleenbank alhier is benoemd de heer S. Akkerman. Burg. Stond 5 Mei '31. Ondertrouwd: G.H. ValloL. Ansing, J. Fransen—P. A. Kruijer, C. de Bok—G. M. Groenland, B. C. M. Schouten—J. L. Kruyt, J. W. A. Brantjes— M. J. Erens. Getrouwd: J. W. KloesJ. A. A. Mascini, J. S. Stratingh—G. Slikker, A. Bruggeman— J. M. M. Swenneker, A. BleijendaalM. Telleman. Geboren: A. M. C. Turkenburg—Wij- nands, dochter- Overleden: J. E. P. van der Est, 60 jaar, ongeh.; Joh. v. d. Veen, 26 jaar, ongeh. WARMENHUIZEN Overzicht „C. V. V." van 27 April tot en met 2 Mei Aan alles kan men bespeuren, dat binnen enkele dagen de velling zal wor den gesloten. Het seizoen 1930—1931 zal ^eer spoedig tot het verleden behooren. De roode kool is zoo goed als op. De gele kool, welke hier nog onder de leden aanwezig Is, zal grootendeels wel te Noord-Scharwoude ver kocht worden. De voorraad Deensche witte kool is niet meer noemenswaard. Roode kool Slechts 750 K.G. roode kool werd jJ. Dinsdag verkocht voor 18.40 per 100 K.G. Dit betrof eerste kwaliteit. Gele kool De gele kool-markt was deze week belangrijker dan die van de roode kool. De aanvoer bedroeg in totaal 9100 K.G. tegen 37150 K.G. in de vorige week. Op j.l. Dins dag en Woensdag verkocht men eerste kwa liteit gele kool voor 6.90 tot 7.70 per 100 K.G. Donderdags daarna was de vraag naar eerste kwaliteit gele kool zoo groot, dat de prijzen van 1.50 tot 2.omhoog gingen. Het minder goede koolweer had j.l. Zaterdag een directen invloed op de prijzen van de gele kool. Voor hetgeen verkocht is werd 3.60 tot 5.40 per 100 K.G. be dongen. Deensche witte kool Dat de prijzen van de Deensche witte kool in deze week om hoog gingen is hoofdzakelijk toe te schrij ven aan den betrekkelijk geringen voorraad. Dinsdag den eersten veilingdag bedroeg de noteering van de eerste kwaliteit van 8.— tot 9.30 per 100 K.G. Op Woensdag daarna werd over het algemeen een halve gulden per 100 K.G. meer betaald. Voor de genen, die Donderdag jJ. geveild hebben, was het een „flinke meevaller pl.m. een rijksdaalder per 100 K.G. meer te ontvan gen dan diegenen, die Woensdag j.l. ge veild hebben. Ten hoogste werd op jJ. Don derdag 12.50 per 100 K.G. betaald. Tweede kwaliteit Deensche witte kool werd op Zaterdag genoteerd voor ƒ8.50. De totale aanvoer bedroeg 15325 KG. tegen 75550 K G. in de vorige week. Gele uien Gewone gele uien werden deze week verkocht voor /'3.50 tot 4.90 per 100 K.G. en de grove gele uien voor 2 90 tot f 3.—. De aanvoer bedroeg in deze week 13700 K.G. tegen 8775 K.G. in de vorige week. Peen Groote peen werd verkocht voor 2.10 tot 2.90 en de kleine peen voor 1.20 tot 1.30. Deze prijzen ?Jjn besteed op Zaterdag jJ. Aangevoerd werd in totaal 2300 K.G. tegen 3050 K.G. in de vorige week- Goed afgeloopen ongeval Gisteravond laat heeft op den Grebbeberg te Rhenen een auto-ongeval plaats gehad, dat voor de betrokken personen vrij goed Is afgeloopen. De bestuurder van den hoog beladen vrachtauto kon In de gevaarlijke bocht op de helling van den berg zijn stuur niet meer houden en reed in groote vaart tegen een telefoonpaal op. Deze brak als een rietje af Ten slotte werd de auto gestuit door den berm van den weg en een volgenden tele foonpaal. De vrachtauto werd totaal vernield. De bestuurder kon zichzelf bevrijden, terwijl een twee Inzittende door de voorruit werd ge slingerd doch wonder boven wonder er met eenige schrammetjes afkwam. De groote nieuwe vrachtauto was van de firma van Zeijl te Naaldwijk en was met een lading spinazie en sla op weg naar Etten. Onbekendheid met den weg zal vermoede lijk de oorzaak zijn geweest van'het ongeval, Verzekering dekt de schade van auto en lading. Gisteravond is een aantal werkloozen, dat bij de werkverschaffing te Eemerveld te werk gesteld waren, in Schiedam terugge keerd wegens staking. Hedenmorgen begaven deze werkloozen zich naar het beursgebouw om te vergaderen. Zij waren ongeveer 10 in getal, doch dit aan tal groeide ieder oogenblik en spoedig was er een menigte van 300 personen op de been. De politie dreef hen uiteen. Bij de ongeregeldheden, die toen volgden, werden 3 werkloozen gewond. Een politie agent kreeg een klap in het gezicht, waar door hij op den grond viel. De werkloozen begaven zich toen naar het gebouw der Harmonie, waar de heer Frenay en G. V. Collé de vergadering toespraken. De recherche vond in een en ander aan leiding om den heer Collé te arresteeren De relletjes hebben te Schiedam veel op schudding veroorzaakt. De toewijzing aan de inschrijvingen De agent van het Ministerie van Finan ciën deelt mede, dat de inschrijving op de 4% Staatsleening 1931 zoodanig is geschied, dat, behoudens een enkele reductie op de grootste Inschrijving, de preferente inschrij vingen ten volle worden toegewezen. Óp de vrije inschrijvingen kan niets wor den toegewezen. De dader bekend, doch niet te vinden De moord op den brievenbesteller te Ber lijn is thans opgehelderd. De dader had, zooals bekend, op de piaats van de misdaad een met bloed bevlekten boord achtergelaten. Door een onderzoek bij den handel werd de eigenaar van dezen boord opgespoord. Het bleek een boord te zijn van den 23-jarigen metselaar Ernst Rhein te Berlijn. Ook an dere sporen wezen er op, dat hij de dader moest zijn. Rhein was gedurende la ,;n tijd werkloos en zocht naar geldmiddelen. Hij had zich tegenover bekenden uitgelaten, dat hy binnenkort over geld zou beschikken. Op zijn kamer werd een stuk buis gevon den, zooals ook op de piaats van de mis daad werd aangetroffen. Hij is sinds 2 Mei spoorloos verdwenen. Naar uit Madrid wordt gemeld, bevat het bericht over het aftreden van den minister van binnenlandsche zaken Maura geheel geen grond. Na afloop van den gisteren ge houden ministerraad verklaarde hü, zijn ambt verder te zullen voeren; hij hield zich momenteel bezig met de studie van het kies- wetontwerp. In de Domaniale mijn te Kerkrade is de mijnwerker Paffen, uit Kerkrade, van pl.rn. zeventig meter hoogte gevallen. Hij was on middellijk dood. Het Italiaansche antwoord overhandigd Maandag heeft aan de Centrale Werk plaats van de Nede:}andsche Spoorwegen een ernstig ongeluk plaats gehad. De ketelmaker J. O. Raaphorst, wonende in de Bellamystraat alhier, was bezig een locomotief van het oude type te repareeren. Aan deze locomotieven is aan den zijkant een 77 meter lange watertank bevestigd. De man lag onder deze tank, toen deze plotse ling losschoot en hij er onder bedolven werd. De man werd in ernstigen toestand naar de Mariastichting vervoerd Gistermiddag was zijrj toestand, naar omstandigheden, be vredigend. De molen, staande ten noorden van dé Kleveriaan, dient aan de buitenzijde eenige herstellingen te ondergaan. De daaraan verbonden kosten zijn ge raamd op f 2.500.—. B. en W. stellen voor, dit bedrag ter be schikking te stellen- Maandag is dr. Jac. P. Thijsse, vroeger leeraar aan het Kennemer Lyceum te Bloe mendaal, van zijn reis uit Indië in Bloe mendaal teruggekeerd. Zooals bekend Is hij verleden jaar, na zijn afscheid als leeraar, naar de Oost vertrokken: Concessie-verzoek aan den raad Zooals bekend, hebben B. en W. van Haarlem eenige maanden geleden, ingevolge een uit den gemeenteraad gedaan verzoek door middel van openbare inschrijving onderzocht, hoeveel inwoners der stad zich bij deze distributie zouden aansluiten. Door B. en W. waren een aantal bepalin gen vastgesteld waarin de regeling van deze distributie opgenomen was. Zij vermeldden o.a., dat een aangeslotene te allen tijde twee stations, Hilversum en Huizen, zou kunnen beluisteren, en voorts was het bedrag der aansluitkosten bepaald op f 40. Daar de belangstelling van de 'Zijde der inwoners echter zeer gering bleek (ongeveer 160 personen hadden zich voor aansluiting bij gemeentelijke radiodistributie verklaard) kon verdere uitwerking der plannen niet meer plats hebben, omdat men voor een rendabele exploitatie van minstens 5000 abonné's verzekerd moest zijp. De radiodistributie zou eerst over eenige jaren in werking kimnen treden. Nu er dus geen kans bestaat, dat de gemeente zelf de exploitatie van een radiocentrale zal ter hand ne men, hebben de heeren P. Hubers en C. Th. Mazurel, electro-technici té dezer stede, een verzoek tot den raad gericht, om in de behoefte van de stad Haarlem aan cen trale radio-distributie te mogen voorzien, hetzij voor Haarlem In zijn geheel, hetzij voor een groot gedeelte. Indien hun verzoek zou worden ingewil-r ligd, zoo deelen adressanten den raad mede, zal Haarlem een model-instaljatie krijgen zooals in Nederland geen tweede bestaat Zou de gemeentelijke distributie indien zij zou worden ingevoerd, geleid worden langs een ondergrondsch kabelnet, bij het plan, dat adressanten zich voorstellen, uit te voe ren, zal de aanleg bovengrondsch blijven, be halve bij het kruisen van straten en water wegen. Dit bovengrondsch net zal gebouwd wor den volgens advies en nieuwste gegevens van den Technischen Dienst der N. V. Philips te Eindhoven, alles gelegd in water- en vocht- vrije loodkabels en op zulk een wijze, dat het stadsschoon niet wordt ontsierd. De kabels zullen nl. langs de gevels der hulzen gelegd worden, b.v. onder de dakgoot, op zoo min mogelijk in het oog loopende wijze. Een belangrijk verschil met de eventueele gemeentelijke radlo-distributte wordt uitge maakt door het verschil in aansluitkosten, die hier f 7.50 zullen bedragen, en In het aantal te beluisteren stations, dat hier niet twee, doch vijf zal zijn, welke stations alle op afzonderlijke aansluitingen te beluisteren zullen zijn. Men krijgt nl. In zijn woning een vijftal stopcontacten, elk voor een be paald station, waarop men steeds zal kun nen aansluiten. Indien een abonné meer dan één luidspreker zou bezitten, dan zou hij ook muziek van meer dan één station tegelijk kunnep ontvangen, b.v. in verschil lende vertrekken van zijn huis. Adressanten hebben referenties te hunner beschikking van Philips en den natuur kundige M. M. Biedermann, leider van het laboratorium der N. V. ..Weco" te Amster dam, waarin gegarandeerd wordt, dat toe stellen zoowel als loodleiding geheel storing en stralingsvrtj zijn, zoodat toestel-bezitters geen hinder van deze kabels zullen onder vinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6