f 750.- 't KROorkest f 3000.- f250. f125. f50. f40. Franciscus-Liefdewerk FANCY FAIR Z0ETESTRAAT 11 DONDERDAG 7 MEI 1931 DE STRIJD BEGONNEN KOMT IN DE STAD BUREAUX NASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17762 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL VERVOER VAN GROENTEN EN FRUIT PER VRACHTAUTO „Maar" 23 pCt. Misbruik van vertrouwen Negen ton verduisterd Ernstig auto-ongeluk HEDEN HONGAARSCHE AVOND Heel Haarlem natuurlijk naar VAN 8 TOT 11 UUR VRIJ ENTREE De komende Rijksbegrooting Een verklaring van den minister van financiën De moord op het Rokin De Culemborgsche moord Nieuwe eenheid in het Belgische leger Vorming van Ardennenjagers Weer relletjes te Hillegom Opnieuw na afloop van een lezing van de Protestantsche Debateclub De grondbelasting in Engeland Door het Lagerhuis goedgekeurd Auto-giro-toestellen op 't dak Proeven in Londen VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Zie heden 't advertentieblad Japansche badplaats gedeeltelijk verwoest De a.s. verkiezingen in Spanje 700 huizen afgebrand Raad van Vlaanderen Motie tegen het Belgische militairisme Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. by vooruitbet. By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogei bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger Voor enkele weken schreven wij naar aanleiding van het antwoord van den minister van Waterstaat, dat er niet veel uitzicht was op een spoedige verlaging der spoorwegtarieven voor onze land- en tuinbouwproducten. Het centraal bureau van de veilingen en de exporteurs klopten tot heden bij de directie dar Spoorwegen en den minister aan een doovemans deur, niettegenstaande zij gesteund werden door een groote meerderheid in de Ka mer. Het is voortdurend betoogd, dat de directie van de Spoorwegen en niet min der de regeering een hoog spel speelde, door niet toe te geven aan gerechtvaar digde eischen. Onze leidende mannen in den tuin bouw, die kans hebben gezien om in wei nige jaren hier een organisatie op te bouwen, zooals ons land die kent in de veilingen, die millioenen en millioenen hebben gekost, zonder eenigen steun van rijk, provincie of gemeente, zouden zich, waar zij opkwamen voor billijke eischen, immers nooit gewonnen kunnen geven. Mannen, die in de laatste jaren, uitslui tend om afzetgebied te veroveren voor onze tuinbouw- en landbouwproducten, tentoonstellingen hebben ingericht te Frankfurt, Esschen. Zürich, Antwerpen en Praag, gaan niet bij de pakken neer zitten, maar aanvaarden den strijd, ook met de spoorwegen en de regeering, als deze wordt opgedrongen. Reeds bij de besprekingen het vorige jaar in de Kamer bij de interpellatie-Van den Heuvel en bij de behandeling van de rijksbegrootingen is de regeering gewaar schuwd, dat het niet onmogelijk zou zijn dat de land- en tuinbouw zelf het ver voer ter hand zou nemen als de spoor wegen niet tot vrachtverlaging over gingen. Als men het niet gedaan kon krijgen door overleg, dan zouden1 de spoorwegen gedwongen worden. Enkele jaren geleden zouden de spoorwegen nog oppermachtig geweest zijn, maar nu niet meer, want de vrachtauto stond ter be schikking, vooral nu de wegen langza merhand beter werden. In het vrachtautovervoer van groenten en fruit zit voor de toekomst een zeer groot perspectief en de spoorwegen zul len heel spoedig andere maatregelen moeten nemen, in het bijzonder door vrachtverlaging, willen zij niet geheel er door den vrachtauto worden uitgewerkt. Terwijl de commissie praat en niets voorstelt, waardoor een resultaat te be reiken zou zijn, zijn de tuinders en exporteurs, het vragen moede, aan het werk gegaan. De strijd is begonnen! In al onze tuinbouwcentra klinkt op het oogenblik de roep: plaats voor den vrachtauto! Het offensief is, zooals van mannen van de daad onzer tuinbouworganisaties te verwachten was, krachtig en goed voor bereid ingezet. Het vrachtautovervoer van groenten breidt zich geweldig uit en heeft hier en daar reeds afmetingen aan- dustriegebied. Tal van plaatsen in Duitschland kunnen nu rechtstreeks be diend worden, wat tevens beteekent een toenemende afzetmogelijkheid. Dat al leen waarborgt reeds aan de nieuwe vervoer-organisatie een succes, want aan de activiteit der exporteurs valt op dat gebied ook niet te twijfelen. De Neder- landsche Spoorwegen, die tot geen enkele tegemoetkoming bereid waren, want de tijdelijke reducties voor enkele producten gedurende enkele maanden het vorige jaar, heeft de Staat moeten betalen, hebben deze concurrentie, dezen strijd, die bij hen kan gaan om het bestaan, zelf uitgelokt. De Duitsche spoorwegen klagen op dit oogenblik steen en been over de enorme vermindering, die het spoorwegvervoer van groenten uit Nederland daar onder vindt. Zij zijn tot alle maatregelen be reid, zooals douane-onderzoek in den nacht en tal van andere zaken, die vroe ger niet konden. En in Nederland ver gadert de commissie en blijft de directie koppig en niet bereid tot eenige verla ging. Toch is er iets geschied. Teneinde te concurreeren met de snelheid van den vrachtauto, die dit jaar zeker reeds 1000 en meer wagonladingen aan het spoor wegvervoer zal onttrekken, zal met in gang van 15 Mei een speciale ijlgoed- trein loopen uit de provincies Noord- en Zuid-Holland naar Emmerik, voor het vervoer van groenten en fruit. Vroeger beeft men dat nooit gedaan kunnen krijgen. Deze speciale ijlgroenten trein loopt iederen werkdag, behalve 's Zaterdags, en vertrekt: van Alkmaar om 16.59 Beverwijk 18.16 Grootebroek 15.25 Zwijndrecht 17.12 Barendrecht 18.50 Delft 19.32 Geldermalsen 20.19 Gouda 21.04 Den Haag 18.58 Pijnacker 16.45 Rodenrijs 17.17 Roelofarendsveen 17.27 Ter Aar 18.08 Rotterdam D.P. 19.23 Utrecht 21.50 Arnhem 23.22 f Deze trein is om 0.27 in Emmerik en vertrekt vandaar om 2 uur des nachts. De Duitsche douane heeft zich bij uitzonde ring bereid verklaard het douane-onder zoek van dezen trein tusschen midder nacht en 2 uur 's nachts te doen ge schieden. De trein arriveert om 3.04 in Ober- hausen, om 3.34 in Essen, om 4.04 in Bochum Nord, om 4.49 in Dortmund Süd, om 5.04 in Duisburg, en 5.16 in Gelsen- kirchen. Voor den afzet van onze producten Een vijf-tons vrachtauto, zooals er op het oogenblik reeds vele rijden in concurrentie met da Spoorwegen, geladen met groenten, gereed voor het vertrek van de Veiling in l^et Westland naar Keulen. genomen, dat men kan gaan spreken van een geregelden dienst. Verschillende vrachtauto-ondernemingen zijn bezig zich geheel voor dit nieuwe vervoer in te richten en door de meesten wordt deze zaak flink aangepakt. Dezer dagen waren we getuige van het vertrek op één veiling in het Westland van twee 5-tons vrachtauto's geladen met blad groenten in den namiddag naar Keulen, waar zij in den voornacht aankomen. Een vervoer dat dagelijks plaats heeft. Op den auto gaat evenveel als in een wagon en voor dezen laatsten moet aan de Nederlandsche spoorwegen bij vervoer als ijlgoed, wat noodig is, reeds 134 gul den betaald worden. De vrachtauto brengt hier in de eerste plaats een enorme verlaging van de vracht, maar bovendien een veel snellere bediening, omdat de producten rechtstreeks ge bracht worden van de veiling naar de plaats van verkoop in het Duitsche in- naar het West-Duitsche industriegebied is deze nieuwe ijlgoedverbinding onge twijfeld een zeer belangrijke verbetering, maar de maatregel is niet volledig als de vrachtprijzen niet verlaagd worden. Als dit niet geschiedt, zullen de spoor wegen den strijd met den vrachtauto, dien zij zelf ontketend hebben, zelfs met de hulp van de Duitsche douane en de Duitsche spoorwegen niet winnen. Aan praten hebben land- en tuinbouw geen behoefte meer. Zij hebben zelf aan gepakt. Als de Nederlandsche spoorwegen niet heel gauw gaan begrijpen, dat het getij verloopen is, zooals reeds in de Kamer is gezegd bij de behandeling van de Waterstaatsbegrooting, en dat nu de bakens verzet moeten worden, dan zullen ze het overgroote deel van het vervoer verliezen. Het sneller, doeltreffender en vooral goedkooper vervoer zullen de mannen van de Nederlandsche land- en tuinbouw zelf wel orgajiiseerep, nu ge minister en de directie hun niet tegemoet komen. De strijd is begonnen. Het is dit jaar pas een begin, maar de eerste resultaten zijn gedurende de laatste zes weken reeds zoodanig, dat hij zonder twijfel zal wor den voortgezet en binnenkort over de geheele linie zal ontbranden. Op tal van veilingen is men reeds bezig plaats te maken voor den vrachtauto, een eerste rangs-plaats, geheel geëigend aan het belang, dat de export van tuinbouwpro ducten eischt. In de achter ons liggende jaren hebben de veilingen zich hooge uitgaven getroost om te zorgen voor goede spoorweg-aansluitingen, nu doen zij daar gaarne afstand van voor de vrachtauto's. Minister Reijmer is meer dan vol doende gewaarschuwd, dat hij met zijn vervoerpolitiek op den verkeerden weg was. Hij heeft niet willen luisteren, thans zal hij de gevolgen daarvan moeten on dervinden tot schade van de Nederland sche schatkist. Land- en tuinbouw zullen niet alleen met belangstelling, maar ook met sym pathie den strijd die door de auto's voor hun belangen gestreden wordt, volgen. Wil men verbetering brengen in de malaise van onzen landbouw, dan moet men toch minstens aanvoelen de beteekenis der land- bouwkrisis, die Nederland teistert. De zorgeloosheid waarmee, nog een goed jaar geleden, op het economisch gebeuren in de agrarische regionen geschouwd werd, is nu goeddeels verdwenen, zoo meent de „Standaard", die schrijft: „In gezaghebbenden kring is ongetwijfeld den laatsten tüd het besef versterkt, dat behoud en verheffing" van den Nederland- schen landbouw een eminent belang van de allereerste orde is. Enkelen willen die waarheid niet voet stoots onderschrijven in verband met het betrekkelük geringe percentage der bevol king, dat in den landbouw zUn bestaan heet te vinden. Immers de officieele statistiek verhaalt, dat slechts 23 pet der Nederlandsche bevol king bij den landbouw betrokken is. Misleidend kan dit percentage werken. Immers het wordt verkregen door uitslui tend boeren, tuinders en landarbeiders daar onder te rekenen. Met evenveel recht echter kunnen de wer kers in aardappelmeel-fabrieken, cartonbe- werkers, smeden, timmerlieden, wagenmakers ten plattelande er onder worden gebracht. Provinciën als Groningen, Friesland, Dren te en Zeeland kennen bijna geen andere primaire bronnen van bestaan dan den land bouw. Dit maakt het verstaanbaar, dat in Zee land byvoorbeeld de ambachtslieden met de boerenorganisaties in bond optrekken om op vermindering van het krisis-wee aan te drin gen. Met het cqfer van 23 pet. is de plaats van den landbouw in Nederlands welvaarts leven allerminst juist aangegeven. De berekening, waartoe Dr. Oortwijn Bot jes komt in zijn artikel „De krisis in den akkerbouw", als hy van meer dan 50 pet. gegadigden gewaagt, komt veel dichter de waarheid naby." Op zijn hoede zij men tegen misverstand door hetmaar 23 pet. Een geruchtmakend faillissement De Arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft gisteren failliet verklaard Jhr. C. A. H. C. Elias, wonende teHalfweg, met benoeming van Mr. Dr. W. P. Vis, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. In verband met het bovenstaande verne men wij, dat de heer Elias zich meermalen schuldig heeft gemaakt aan misbruik van vertrouwen, waarvan velen tot een vrij aan zienlijk totaal bedrag de dupe zijn geworden, ender wie ook de firma, waarbij de heer Elias den laatsten tijd te Amsterdam in ondergeschikte positie in betrekking was. De heer Elias schijnt tevens misbruik ge maakt te hebben van namen van welbe kende Amsterdammers, die echter op gee nerlei wijze bij zijn machinatiën betrokken waren. Het betreft ruim negen ton. Nader vernemen wij, dat hij als scretaris der directie van 'n bekende uitgverszaak te Amsterdam, onlangs uit zijn betrekking is ontslagen toen bleek dat hü zich ten na- deele van een aantal vooraanstaande Amster dammers, aan misbruik van vertrouwen had schuldig gemaakt. Gedurende drie jaren heeft hy zich op die practyken toegelegd. Op 20 April werd een groot deel der gepleegde malversaties ont dekt. In de daarop volgende dagen werd vastgesteld, dat het totale bedrag, waarvoor een aantal firma's is benadeeld, beloopt ruim f 900.000. Handelsreiziger gedood Gisteren heeft by Heeg een ernstig auto ongeluk plaats gehad. De handelsreiziger J. Z.. komende met zijn motor-rijwiel uit de richting Sneek, moest uitwyken voor een auto. Hij viel van zün motor en werd naar het ziekenhuis te Sneek overgebracht, waar Jyj aan de.geyojgen is overleden. Mère Cathèrine met de Oostersche mysteriën en Madame L'Acsap, la somnabule, doen hedenavond bijzondere onthullingen AMERICAN BAR BEIERSCHE BIERHAL Het Haagsch Correspondentiebureau meldt: Op onze vraag aan den minister van fi nanciën of het gerucht juist is dat bij de voorbereiding van de Rijksbegrooting voor 1932 een tekort van 50.000.000 geconsta teerd is en dat dit tot bijzondere maatrege len heeft doen besluiten, antwoordde Zijne Excellentie dat al, wat te dien aanzien gepu bliceerd is, voorshands op fantasie berust. Er is weinig risico aan verbonden thans een bericht te plaatsen, dat het opmaken der begrooting moeilijkheden geeft en het is ook vry gemakkelijk daarby met gebruikmaking van eenige vage gegevens een tekortcijfer te construeeren. En het eenvoudigste is wel maatregelen, waarvan de een aan den ander zegt dat zij in den tegenwoordigen tüd wel eens zouden kunnen worden genomen, met den nimbus van een loopend gerucht" te omgeven. Practisch heeft dit alles echter geen waarde. De moeilijkheden zyn bekend ook zonder dat zü in de krant staan. Van het ramen van een bepaald tekortcijfer voor 1932 kan op dit oogenblik nog van verre geen sprake zün. En van de overige geruchten ligt de basis meer in „ingezonden stukken" of misschien ook in wat elders geschiedt dan in ministe- rieele overwegingen of besluiten. Adressen worden nagegaan. Naar aanleiding van de verspreiding van de beschrüving van de wapens waarmede de misdaad op het Rokin te Amsterdam is be dreven, heeft zich gistermorgen by den com missaris van politie aangemeld de hoofdver tegenwoordiger van de messenfabriek uit Solingen. Deze heeft adressen opgegeven waar dergelüke messen uit deze fabriek te Amsterdam worden verkocht. De politie gaat de adressen na. Een verklaring Het Volk meldt over den moord op het Rokin, dat de heer Fahrenholz, die het mis- drüf heeft ontdekt, heeft verklaard, dat toen hü Maandagavond tegen acht uur het perceel verliet om in de buurt te gaan eten, het hem is opgevallen, dat Van der Velde op de eerste verdieping in de kamer van den tandarts op een stoel voor het raam zat. Nooit te voren was dit gebeurd. In den re gel was de concierge in het keukentje. De heer F. kreeg dan ook den indruk, dat de concierge zat uit te kijken naar iemand, wiens komst hy verwachcte. Een zevental arrestaties te wachten? Omtrent het nieuwe onderzoek aangaande den moord te Culemborg en de arrestatie van Auke Opdam weet de „Tel." nog mede te deelen, dat de huiszoeking in de woning van O. eenig resultaat schijnt te hebben opgeleverd, daar de justitie uit dit huis een pakket heeft meegenomen. Volgens den zegsman van genoemd blad is de Rijksrechercheur Heiting, die het vooron derzoek verrichtte, overtuigd, thans volko men te weten hoe de moordzaak in elkaar zit. Naar diens meening zal een zevental ar restaties moeten plaats vinden. Reeds destijds zijn na een onderzoek door den rechercheur Heiting en den veldwachter De Roode, Auke Opdam en Visser aange houden, doch de toenmalige Officier van Justitie bij de rechtbank te Tiel, mr. Oos- ting, weigerde het bevel tot inhechtenisne ming te geven. Het blad voegt hieraan nog toe, dat in den laatsten tijd door de Justitie de her komst is vastgesteld van de twee anonieme brieven over de Culemborgsche moordzaak, waarin de zgn. daders werden aangewezen. De een is door den politie-deskundige dr. Hesselink te Arnhem met zekerheid herkend als te zyn geschreven door een der gebroe ders Colïé. De andere, in zeer vreemd schrift, is zeer waarschijniyk afkomstig van Auke Opdam. De Belgische Minister van Oorlog, De Brocqueville, heeft gistermiddag in de Ka mer aangekondigd, dat in het Belgische Leger een nieuwe eenheid gevormd zal wor den, de Ardennenjagers geheeten. Dit corps, dat eenzelfde karakter zal dragen als de Fransche en Italiaansche Alpenjagers, zal speciaal belast worden met de verdediging van de Belgische proyincie_ Leemburg. Men weet, dat naar aanleiding van lezin gen, georganiseerd door de Protestantsche Debatclub, zich kort geleden te Hillegom ongeregeldheden hebben voorgedaan, welke ook in de raadsvergadering ter sprake zijn gebracht en naar aanleiding waarvan een commissie in het leven is geroepen, om de oorzaken weg te nemen en zoodoende ook een einde aan de ongeregeldheden te ma ken. Deze commissie heeft gistermiddag met de leiding van de Debatclub vergaderd en als gevolg daarvan is men op de volgende punten tot overeenstemming gekomen. De club zal de lezingen staken en opge richt zal worden een plaatselijke en zuiver protestantsche vereeniging, met het doel te bereiken: verdieping van het protestantsche bewustzijn. In het kerk- of Nutsgebouw zul len voor de leden lezingen worden gehouden, welke geen openbaar karakter mogen dra gen. Voordat dit accoord bereikt was, had be doelde commissie omdat wederom een le zing was aangekondigd zich per circulaire tot de bevolking gericht haar opwekkende, zich waardig te gedragen en de lezing als buiten haar omgaande te beschouwen. Gisteravond heeft deze lezing plaats ge had en de spr., de heer J. H. Scheps uit Am sterdam, heeft tevoren de toehoorders van het accoord op de hoogte gebracht. Hij ver klaarde, dat getracht zou worden, zoo vriend- schappeiyk mogelijk te werken qn elk agres sief optreden achterwege te laten. Hij onder schreef het compromis en wekte zijn geest verwanten en geloofsgenooten op, het ac coord toe te passen en loyaal uit te voeren. De schuldvraag van wat er den vorigen keer was gepasseerd, liet spr. rusten, al wilde hy niet beweren, dat er nooit eens een woord was gezegd, dat het voorzichtigste was. Vp,n alle kanten moet loyaal worden opgetreden. Hierna behandelde hij het aangekondigde onderwerp: Roomsche eenheid en Protestant sche verdeeldheid. Tijdens de vergadering had zich aan de Haven en op de brug een groote menigte verzameld, terwyl de spreker zich na lezing naar de woning van ds. Mulder begaf. Aangezien geen auto te bekomen was moest hij zich te voet naar het station begeven, wat onder het noodige politie-geleide geschiedde, aangezien een menigte van enkele honderden den heer Scheps volgde. Eenige malen drong het pu bliek wat al te zeer op en zag de politie zich genoodzaakt, even zoovele malen de sabel te trekken. Dit had steeds het ge- wenschte gevolg: zonder dat er eigenlijk klappen uitgedeeld behoefden te worden, stoof het publiek uiteen en de spreker be reikte ongedeerd het station. Aan bovenstaand relaas zouden wij onzer zijds slechts toe willen voegen, dat het beter en verstandiger is, onder alle omstandigheden zijn kalmte te bewaren. We sluiten ons vol komen aan bij den wensch van de geestelijk heid ter plaatse, die opwekt, lezingen, als waarvan hierboven sprake is, met waardig heid te negeeren. Het Engelsche Lagerhuis heeft de finan- cieele resolutie, machtigend tot het heffen eener belasting op de grondwaarde, met 289 tegen 230 stemmen aangenomen. Binnenkort zullen proeven worden geno men met landen van auto-giro-toestellen op de daken van groote gebouwen te Londen. De deskundigen zijn er van overtuigd, dat spoedig de tijd zal komen, dat vliegtuigen van dit type in staat zullen zijn verticaal te sty gen en te dalen en de menschen tot in het hart van de stad te brengen. Er worden geen moeilijkheden verwacht voor de con structie van de daken. Er zyn daken van 100 yards en een auto- giro-toestel kan volstaan met 50. Voor de demonstratie zullen speciale lichte toestellen worden gebruikt. De toestellen, die thans worden gebouwd, zullen in staat zün 6 personen mede te nemen. Opzienbarend faillissement, f 900.000,ver duisterd door jhr. C. Elias te Halfweg. (blz. 1, 1ste blad) Verklaring van minister De Geer naar aanleiding van loopende geruchten over een tekort op de Rijksbegrooting-1932 en in ver band daarmede te nemen maatregelen. (blz. 1, 1ste blad) Proeven met auto-giro-vliegtuigen op de daken van huizen te Londen. (blz. 1, 1ste blad) Een enorme brand heeft het grootste deel van de Japansche badplaats Jamanaka verwoest. (blz. 1, 1ste blad) Hel Lagerhuis heeft de resolutie inzake de grondbelasting goedgekeurd. (blz. 1, 1ste blad) De P.H.A.F.R. (gezagvoerder Beekman) is gisteravond te Athene aangekomen en zal trachten hedenavond half negen Schiphol te bereiken. (blz. 1, 2de blad) Noordpoolvaart van de „Graf Zeppelin". (blz. 1, 2de blad) De controlecommissie van 1922 inzake de V. B. leening aan Oostenrijk tegen 12 Mei bijeengeroepen. (blz. 1, 3de blad) Verklaringen van den Belgischen minister van defensie De BroqucviUe over de defensie (blz. 1, 3de blad) Ingediend is een wetsontwerp regelende den rechtstoestand van militaire ambtena ren. (blz. 2, 3de blad) De Hoogsteerw. Pater Bern. Klumper O. F. M. overleden. (blz. 2, 3de blad) Wettelüke regeling der bedrijfsorganisatie. Een ontwerp der werkgevers-vereen. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur vrni.: 7.63 achter uit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 8.05. Hoogste barometerstand 770.8 te Jan Mayen. Laagste barometerstand 755.7 te Frankfort. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Westelijke of Noordelijke richtingen, meest zwaar bewolkt; waarschijnlijk nog re genbuien met kans op onweer, aanvankelijk koeler. Een herderlijke brief. De kardinaal-primaat van Toledo publi ceert een herderiyken brief waarin gezegd wordt dat men by de verkiezingen geen bij zonder belang moet hechten aan monarchis tische of republikeinsche tendenzen. De verdediging van den bedreigden godsdienst en van de in gevaar verkeerende maatschappelijke orde vormt'het eenige be lang. Een enorme brand heeft het grootste deel van de bekende Japansche badplaats Jama naka verwoest. Ongeveer 700 buizen en 30 hotels zijn een prooi der vlammen geworden. De materieele schade wordt op 5 millioen pond sterling geraamd. In een te Antwerpen gehouden vergade ring van den Raad van Vlaanderen is een motie aangenomen, waarin geconcludeerd wordt, dat de eerste daden van het zelf standige Vlaanderen behooren te zyn: 1. de erkenning van het zelfbeschikkings recht der bevolking van Eupen, Malmedy en St. Vith om desgewenscht zich opnieuw aan te sluiten by haar Duitsche vaderland: 2. de afbraak der forten en militaire versterkingen, die op Vlaamschen bodem zijn gebouwd; 3. de afschaffing van het leger, dat ver vangen behoort te worden door een beperkte veiligheidsmacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1