f3000.- f 750.- f 250.- f125. f50.- f40. Franciscus-Liefdewerk FANCY FAIR Z0ETESTRAAT 11 Huizen Holland, Hallo, Hallo BUREAUX NA8SAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 8 MEI 1931 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17763 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE RECHTE MAN? 50 gebouwen vernield Brandstichting in het spel? Tienjarige Rechercheur Nederlandsche Bisschoppen naar Rome Ter bijwoning van het encycliekfeest Ds PH-AFR op Schiphol geland Batavia-Amsterdam in zeven dagen Reusel aan een ramp ontsnapt Inbraak in een pastorie Courtauld in veiligheid De nieuwe Gouverneur-Generaal Benoeming van jhr, mr. B. C. de Jonge eerstdaags te verwachten De moord te Amsterdam Trek naar Indië door de eeuwen Natuurlijk komt U ook nog een kijkje nemen Allen op naar m 8 TOT 11 UUR -«I 19- VRIJ ENTREE ,De Borende X' Brug ingestort Dubbele autobotsing Drie min of meer ernstig gewonden Te paard van Amsterdam naar Berlijn Oude man overvallen Nederlandsche Bisschoppen naar Rome Leest thans de annonce van den KRO VOORNAAMSTE cNIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De Vlootonderhandelingen Weekinkomen en ziekengeld in het Grafische Bedrijf Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bü vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogei bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van "n and Ven vinger Gemeld wordt, dat de afdeeling Til burg van het Dietsch Studentenverbond in het Conservatorium der R. K. Leer gangen te Tilburg een bijeenkomst ge houden heeft, waarin Prof. Dr. Gerretson sprak over „De Nederlandsche taak der katholieke jeugd". De professor betoogde o.a., dat Holland een land zonder idealen geworden is: „Geheel georiënteerd naar en gebaseerd op zijn rijke koloniën is de Hollandsche staat machtig geworden, onafhankelijk van zün achterland (de Nederlanden), maarafhankelijk van zijn koloniën. De koloniën nu zal Holland zeker verliezen. Holland vreest het oude te verliezen, doch stelt zich niet in op nieuwe toekom stige mogelijkheden. Holland houdt zich niet bezig met het groote Europeeseh- Nederiandsche vraagstuk. Wat „Holland" verzuimt, kunnen wij, Nederlanders, wel pogen te doen. Wij kunnen in plaats van lijdelijk ge tuigen te blijven van het sloopen van een schoon verleden, althans in economischen zin trachten de grenzen beneden Tilburg weg te vagen. Er bestaat een groot Neder- landsch probleem." Verder zeide de professor: „Als Holland geer. rekening houdt met den Vlaamschen factor, dan ziet het er voor Hollandsch Brabant, Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen zeer bedenkelijk uit. Wy krijgen onder den naam van een onaf hankelijk België inderdaad Frankrijk als Zuiderbuur. De Vlaamsche beweging nu komt deze dreigende ontwikkeling stuiten, de Vlaam sche beweging, die te onderscheiden is in drie stadia: le. de taalbeweging: 2e. een algemeen cultureele beweging; 3e. een Vlaamsch politieke beweging. De rol van Brabant en Limburg: cultu reele associatie, kan slechts geleideiyk plaats hebben. Een groote taak is daartoe weggelegd aan het katholieke Brabant, met name aan de intellectueele kringen en aan de studenten-organisaties. De Leuven- sche student heeft de vriendschap van den Brabantschen student noodig. De Katholieke Kerk is steun en waar borg voor de eenheid der Nederlanden beneden den Moerdyk en dit is de groote kracht dezer gewesten.'' Wij hebben reeds vroeger, en meer dan eens, het streven van Prof. Gerret son naar een vereeniging der zuidelijke Nederlanden met noordelijk België ge signaleerd, waarbij sterk op den voor grond wordt geschoven de tegenstelling: boven en beneden den Moerdijk en waarbij in verlokkelijk uitzicht gesteld wordt de katholieke staat, welke daar in het Zuiden gesticht zou kunnen worden. Uitvoerig hebben wij Prof. Gerretson's actie besproken en duidelijk laten uit komen, dat de door hem zoozeer opge drongen engeprogageerde tegenstel ling NoordZuid niet bestaat en dat de niet-katholieke professor toch zeker niet de eerst-aangewezen man is om de door hem voorgestane vereeniging der vroe gere zuidelijke Nederlanden te propa- geeren met als motiefden katholie ken staat. Ook in Tilburg was de professor o.i. weer niet de rechte man op de rechte plaats: moet hij aan de katholieke jeugd haar Nederlandsche taak voorschrijven? Mag hij de Katholieke Kerk uitspelen als factor voor de vereeniging der Neder landen beneden den Moerdijk? Als prof. Gerretson zijn ideaal wil blij ven nastreven, hij ga zijn gang. Maar hij late het katholieke motief erbuiten. We voelen maar al te goed, dat dit argument dienst moet doen om zijn politieke, anti-Hollandsche en anti- Belgische aspiraties te dienen. Naar gemeld wordt is te Buffalo een groot wapendepot van de Amerikaansche veldar tillerie, gevuld met een groote hoeveelheid wapens en munitie, ten gevolge van brand vernield. De brand sloeg over op de belen dende gebouwen en verwoestte In totaal 50 huizen en een kerk. De materieele schade bedraagt 10 millioen dollar. Men vermoedt brandstichting. Met vijftig gulden beloond De Ned. Centrale inzake falsificatie te Amsterdam en de Centrale Recherche te Rotterdam, hebben aan een tien-jarigen liotterdamschen burger een spaarbankboekje met vijftig gulden overhandigd, als belooning voor zyn optreden, waaraan het was te dan ken, dat te Katendrecht drie valsche mun ters konden worden aangehouden. De zaak had zich als volgt toegedragen. De knaap werd op een goeden dag door een man aangesproken met het verzoek even een boodschap voor hem te willen doen. Hij overhandigde hem een gulden en moest daarvoor een pond suiker halen. De winke lier weigerde het geld aan te nemen, omdat de gulden valsch was. Tot zijn verbazing be merkte dit ventje, buitengekomen, dat zyn opdrachtgever was verdwenen. Hij vernam van eenige vriendjes, dat zy hetzelfde had den ondervonden. Eenige dagen later ont moette hy den man weer. Hy waarschuwde zyn vader, die de politie van een en ander in kennis stelde, wat tot gevolg had, dat kort daarop in een café drie valsche munters konden warden aangehouden. Hedenmorgen vertrokken met den D-treln van 6.40 uur van het station Weesperpoort te Amsterdam de pelgrims naar Rome voor de 40e herdenking van de uitvaardiging der en cycliek „Rerum Novarum". Onder hen waren Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, de hoogeerw. heeren L. A. A. M. Westerwoudt en A. A. P. M. Guilonard, dekens resp. van Haarlem en Schagen, oud minister mr. P. J. M. Aalberse, pater Alexander O.M.C., adviseur van de R. K. Jonge Middenstandsvereeniging te Amster dam en een 18-tal leden van de reisvereeni- ging van de R. K. Middenstandsvereeniging. Te Utrecht kwam Z. H. Exc. mgr. J. H. G. Jansen met een 140-tal deelnemers in den trein, terwijl Z. H. Exc. mgr. Diepen zich te Nijmegen bij het gezelschap aansloot. De reis gaat vandaag tot Bern. Gisteravond om 19.37 is de P.H.-A.F.R., be manning de heeren Beekman, Blaak, Gros- veldt en Pronk, vlot op Schiphol geland, waarmede de afstand BataviaAmsterdam is afgelegd in den recordtijd van 7 dagen. Het vliegtuig had 190 K.G. post aan boord. De behouden thuiskomst van de P.H.- A.F.R. in het heldere schijnsel van Schip- hols landingslichten beteekent een nieuwe mijlpaal in de roemvolle historie der Indië- vluchten. In zeven dagen van Batavia naar Amster dam, het winnen van een heelen dag op de nog frisch in het geheugen liggende uiterst snelle retourvlucht van Smirnoff en zijn metgezellen, is een praestatie geweest welke ongetwijfeld tot ver over de landsgrenzen, vooral ook in Engeland, bewondering zal wekken. Het spreekt vanzelf, dat uit het gezelschap dat geduldig op de komst van het vliegtuig gewacht had, een geweldig gejuich opsteeg toen piloot Beekman, de tweede piloot Blaak, de mecanicien Grosveld en de radio-telegra fist Pronk, weer vasten grond onder de voeten hadden, na in een dag van Athene naar Amsterdam te zijn gevlogen, een afstand van 2200 K.M Toen de meer dan hartelijke begroeting van familie en vrienden tot het verleden behoor de, heeft in het restaurant de directeur der K.L.M., de heer Plesman, die met den secre taris der maatschappü, den heer Martin, ter ontvangst aanwezig was, de luchthelden op hartelijke wijze toegesproken, waarby hy, in het midden latend of de inspanning wellicht te groot Is geweest van zijn groote appre ciatie getuigde voor 't harde werken dat noo dig is geweest om een dergelijke vlucht te kunnen volbrengen. Nog vrij geruimen tyd bleef men gezellig in het restaurant bijeen. Ofschoon de be manning zichtbaar vermoeid was, behield zy haar opgewektheid ten volle. Piloot Beekman deelde in antwoord op hem gestelde vragen nog mede, dat hij vrwijel gedurende de geheele retourvlucht goed we der heeft gehad, alleen vandaag werd het in de buurt van Neurenberg slecht. Vermeldenswaard is ten slotte nog het feit, dat als code-afkorting voor dit vliegtuig zulks in verband met de aan de agenten der K.L.M. gezonden telegrammen het woord „rapid", welke keuze inderdaad juist is ge bleken, was gekozen. De fröbelschool ingestort Na de voltooiing der Mariaschool der Eerw. Zusters te Reusel (N.B.), werd begonnen met den aanbouw der nieuwe fröbelschool. Toen men Woensdag bezig was de funda menten uit te graven tot ongeveer twee meter diep naast den bestaanden bouw, stortte plotseling door verzakking de oude fröbelschool als een kaartenhuis ineen. Ge lukkig bekwam niemand eenig letsel. Was' de school nog enkele uren blijven staan, dan waren er ongeveer honderd kinderen in ge weest, die allen onder het puin zouden zyn begraven. Het gansche dorp zou dan onge- twyfeld in rouw gedompeld zijn geweest. Een weinig meer oplettendheid van den opzichter en den uitvoerder ware hier, zoo schrijft men aan „De Tyd", wel gewenscht geweest. De inbrekers gestoord Hedennacht is ingebroken in de R. K. Pas torie te Kwakel bij Uithoorn. De dieven wisten zich toegang te verschaf fen door een raam van de slaapkamer van den pastoor, den Zeereerw. heer J. J. G. Hafkenscheidt welke kamer op de eerste ver dieping gelegen is. Eenig geld is ontvreemd. De dieven zijn waarschijniyk gestoord. Een kussen en wat geld zijn althans gevonden aan den voet van de ladder en in den tuin van de pastorie. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Keert met de slede-expeditie van Watkins terug Het bestuur van de kolonie Groenland heeft, naar Wolff uit Kopenhagen meldt, gisteravond laat een telegram uit Lemon Base-station ontvangen, volgens hetwelk 'de Engelschman Courtauld, die sedert 3 De cember op het ys in het binnenland van Groenland was achtergebleven, zich in vei ligheid bevindt. Hy verkeert in goede conditie en zal met de slede-expeditie van Watkins, die 21 April was vertrokken om naar hem te zoeken, terug keeren. Officieel wordt medegedeeld, dat aan jhr. mr. B. C. de Jonge het gouverneur generaalschap van Nederl. Oost-Indië is aangeboden. Omttrent de loopbaan van jhr. mr. B. C. de Jonge kan het volgende worden mede gedeeld: Jhr. de Jonge werd 22 Januari 1875 te 's-Gravenhage geboren en studeerde in de Rechtwetenschappen aan de Utrechtsche Universiteit. Op 12 Juli 1900 promoveerde hy cum laude tot doctor in de rechtsge leerdheid op een proefschrift over de Kin derwetten. Na eerst een jaar als advocaat in Den Haag werkzaam te zijn geweest, trad hij op 16 Augustus 1901 in ambtelijken dienst als adjunct-commies by het departement van Koloniën aan de afdeeling Justitie, Onder wijs, Eeredienst en Nijverheid. Na de verschillende rangen te hebben doorloopen, werd hij bevorderd In 1900 tot referendaris en ging na korten tyd naar de nieuwe afdeeling Gouvernementsbedrijven, naar welke afdeeling tevens werden overge bracht de werkzaamheden, de Nijverheid betreffende. In 1910 ging jhr. de Jonge in den rang van referendaris* over naar de afd. Secre tariaat van het Dep. van Oorlog. Door minister Colijn werd deze afdeeling omgezet in de afdeeling Kabinet des ministers en op 5 Maart 1913 werd de heer de Jonge chef van die afdeeling met den rang van admi nistrateur. Op 15 Juni 1917 werd hij minister van Oorlog in het kabinet-Cort v. d. Linden als opvolger van minister Bosboom. Tot 9 September 1918 bleef hij in die functie werkzaam. Jhr. de Jonge was de eerste burgerminister van oorlog in ons land. Na zijn aftreden als minister werd hy be noemd tot directeur der Bataafsche Petro leum Maatschappü te 's-Gravenhage. In dezelfde functie werd hij in 1921 te Londen benoemd, waar hij zich toen ook metter woon vestigde. In 1922 trad hü af als directeur en werd benoemd tot commissaris der Koninklijke. Voor zooveel bekend is, is jhr. de Jonge niet aangesloten bü een politieke parcij. Naar verluidt, is hü echter de christelijk- historische beginselen toegedaan. Voorts is hü 'lid van de Ned. Herv. Kerk. Jhr. de Jonge woont sinds eenige jaren op Huize „De Beele" te Voorst (Gelder land). Een oproeping De commissaris van politie in de elfde sectie der gemeente Amsterdam, verzoekt den heer, die in den namiddag van 4 Mei 1.1. te ongeveer half 6 ziqh bü afwezigheid van den tandarts vervoegde aan het adres Rokin 99 en toen met de assistente heeft gesproken, zich ten spoedigste bekend te willen maken aan zyn bureau, Singel 455, Amsterdam. In het algemeen wordt een ieder, die tusschen 8 en 9 uur dien avond in de naaste omgeving van gezegd perceel zich heeft opgehouden, of omtrent dezen moord eenige inlichtingen kan verschaffen, verzocht, zulks mondeling of schriftelijk aan het naastbüzijnde politiebureau te wil len mededeelen. Van Houtman tot Beekman AmsterdamBatavia is nu geen afstand meer. Beekman heeft de retourvlucht gis teren volbracht in 7 dagen. Het jaar 1595 of 1931! Er liggen wel eeuwen tusschen, maar zou op 3 April 1595, toen Comelis Houtman zyn tocht om de Kaap naar Indië begon hü deed er 446 dagen over iemand hebben durven droomen, dat in de 20ste eeuw met luchtreizen zulke wonderen verricht zouden worden?' Wü staan er al niet meer van te kijken, schrijft de „Tel.", en gelooven dat er nog wel een paar dagen af zullen gaan. Het gaat steeds sneller. De deuren moesten gesloten worden Eenieder verdrong zich voor de stands. bij Rad van Avontuur, Vroolijke Keuken, Burgerlijken Stand, Visschen, Schieten, Metselen, enz. AMERICAN BAR THEETENT BIERHAL, enz. 1595 Houtman in .446 dagen 1924 Van der Hoop in.. 25 dagen 1927 Geysendorfer in 18 dagen 1927 12 dagen 1931 dagen 1931 8 dagen 1931 7 dagen Het dubbele leven van een fruithandelaar te Kopenhagen Denemarken is een sensatie armer gewor den Vüftien jaar lang had een geheimzinnige inbreker telkens zijn slag geslagen in de pro vincie, zonder dat het de politie mocht ge lukken den dader aan te houden. Hij placht drie boorgaten te maken om het slot van een brandkast en wist deze aldus te openen; daar aan dankte hij zijn bijnaam van „De borende X." Van lieverlede was hij een soort legen darische figuur geworden en men nam het de politie niet eens meer kwalijk dat zy hem maar niet te pakken kon krijgen. Maar dezer dagen is hij dan toch te Kopenhagen op hee- terdaad betrapt bij een inbraak op een post kantoor. Degenen, die zich hem al voorgesteld had den als een gentleman-inbreker, hadden een desillusie te boeken. De aangehoudene, een man van 50 jaar, Framlev geheeten, was voor het oog der wereld een doodgewoon fruithan delaar die in de drukke Vesterbrogade te Kopenhagen een zaak dreef, welke „De Druif" heette. Hij heeft reeds een volledige beken tenis afgelegd en verteld, dat hü al in 1912 of 1913 met zijn dubbele leven begonnen was. Hij had twee auto's, waarmee hü er op uit trok, zoogenaamd om op het platteland in- koopen te doen voor zijn zaak, maar in wer kelijkheid om in te breken. Hü was man en vader, doch had vrouw en kinderen in den steek gelaten. Zijn familie wist al jaren ge leden dat hij een misdadig dubbel leven leid de. Herhaaldelijk had zijn vrouw hem ver- wüten gemaakt, dat hij 's nachts op stap was. Tot hij op een morgen thuis kwam na een groote inbraak in Holbak en zeide: „Nu is het met my gedaan. Mijn signalement staat in de krant. Je kunt me.net zoo goed gaan aan geven bij de politie." En toen vertelde hij haar meteen, dat hij de inbraak te Holbak en een reeks andere inbraken gepleegd had. Zü kon het echter niet over zich verkrijgen hem aan te geven, doch bewaarde het geheim een jaar of vier, vüf, tot de kinderen groot waren en vertelde toen aan haar oudsten zoon, dat zijn vader van inbraken leefde. De zoon stelde toen den vader voor de keus zijn misdadig le ven op te geven of zyn familie te verliezen. De vader weigerde er mee op te houden en verliet vrouw en kinderen. By elkaar moet Framlev 200.000 kronen hebben buitgemaakt, doch het is een raadsel wat hü met het geld heeft gedaan. Goede sier maakte hij er in elk geval niet van. Ook de beweegredenen voor zijn kiezen van een misdadigersloopbaan zijn duister. Wel wordt hü beschreven als een rusteloos, in zich zelf gekeerd man; oorspronkelük was hij me taalbewerker en zün vakkenis op dit gebied kwam hem zeer te stade bij het zelf maken van zijn inbrekerswerktuigen. Bij zijn aanhouding maakte hij van een re volver gebruik, waarmee hij een politieagent kwetste, gelukkig niet ernstig. Tot eer van de Deensche politie dient gezegd dat zij al lang op hem loerde. Er was een z.g. psychologisch signalement van hem gemaakt; In de eigen- lüke inbrekerswereld moest men hem niet zoeken en zoo was de politie tot de slotsom gekomen, dat hij een dubbel leven moest 'ei- den, waarvan de onschuldige helft dat van een eerzaam burger was. Een uitgebreid on derzoek had aangetoond, dat hij 800 kronen per maand noodig had en dat hy als het geld op was, er weer op uit ging en dan steeds zijn slag sloeg op den avond vóór een Zon- of feestdag. Deze eigenschap van gewoonte- mensch zou zün ongeluk worden. Men wist, dien bewusten nacht dat hy gepakt werd, dat hij er op uit was en alle postkantoren, banken en spaarbanken werden in het oog gehouden door de politie. In de cel Is hy tot rust gekomen. En tegen over den politie-ambtenaar, die zün zaak be handelt, gaf hij uiting aan zün gevoel van verlichting met de woorden: „Goddank dat het voorbü is". 4 Dooden Donderdagmiddag ontlastte zich boven Hösbach een hevig onweer, gepaard gaande met een wolkbreuk. Op een ongeveer 200 M. van Hösbach gelegen brug, stonden 7 personen, om den stortvloed waar te nemen. Plotseling stortte de brug in, waardoor alle 7 personen te water vielen. Drie per sonen verdronken en een vierde werd, door dat hij in den stroom tegen een boom viel, zoodanig gewond, dat hij spoedig over leed. Gisteravond te 11 uur, is de luxe auto van Kloyssen, uit Weesp, met vier inzit tenden, komende van de richting Goor, op den hoelï VoorstraatBlankenburg te Kaagwijk, tegen een paal van het electrische net gereden en daarna tegen het hoekhuis van het café Ter Wele opgebotst. De auto heeft blijkbaar een groote vaart gehad. Een der inzittenden, zekere J. Vrielink, bekwam een schedelbreuk, terwyi mej. D. Siemeiink een sleutelbeen brak. Beide gewonden zijn naar het ziekenhuis te Enschedé vervoerd. De chauffeur werd met ernstige hoofdwon den in het ziekenhuis te Kaagwijk opge nomen. De vierde inzittende kwam er met een neusbloeding af. Twee doktoren verleenden geneeskundige hulp. De auto, die zwaar is beschadigd, is door de politie in beslag genomen. Van het café van den heer Ter Welle werd de voordeur vernield. Morgen in de Dnitsche hoofdstad. Omtrent den afstandsrit te paard van Am sterdam naar Beriün, die werd gehouden onder auspiciën van de commissie voor het ruitertourisme van de A. M. D. V., kan na der worden medegedeeld, dat de deelnemers, mevrouw K. Sijpestein uit Krommenie en de heer P. de Jager Pz. uit Heiloo, Zaterdag a.s. te Berlijn worden verwacht, een dag later, dan oorspronkelijk het plan was, om dat te Brandenburg een dag rust wordt ge nomen, alvorens de laatste étappe wordt afgelegd. Twee verdachten gearresteerd Eergisternacht werd de 71-jarige landbou- werd P. Heümans te Nederweert nabij de woning aangevallen door een tweétal met knuppels gewapende personen en deerlijk mishandeld. Op het hulpgeschreeuw van H. namen de aanranders de vlucht. Het slachtoffer, wiens rechterarm was getroffen, terwijl hij ook nog een groote wonde aan het hoofd had beko men, is, naar de „Tel." meldt op last van den geneesheer naar het ziekenhuis te Roer mond overgebracht. Als verdacht van deze aanranding zijn door de politie te Nederweert gearresteerd de beide gebroeders K„ eveneens wonende te Nederweert, die door het slachtoffer zijn her kend. Zü zijn ter beschikking van de Justitie naar het Huis van bewaring te Roermond overgebracht. Vanmorgen is een drietal Nederlandsche Bisschoppen naar Rome vertrokken: van links naar rechts Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, in den trein op het station Utrecht. In het midden het vertrek van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem. Van links naar rechts de Hoogeerw. heer A. A. P. M. Ouiijonard, deken van Schagen, Mgr. Aengenent, Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt en oud-minister P. J. M. Aalberse. Rechts: het vertrek van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, die van Utrecht af vertrok. Naast Mgr. de heer C. J. G. Stuijcker, voorzitter van den R.K. Middenstandsbond. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent is he denmorgen naar Rome vertrokken (biz. 1, 1ste blad) Reusel aan een ramp ontsnapt. (blz. 1, 1ste blad) Eerstdaags is de benoeming te verwachten vain jhr. mr. B. C. de Jonge tot gouverneur- generaal van Nederl. Oost-Indië. (blz. 1, 1ste blad) De PH-AFR is gisteravond op Schiphol geland; de tocht in zeven dagen volbracht. (blz. 1, lste blad) De VlootonderhandeUngen zouden mislukt zijn. (blz. 1, lste blad) Besprekingen over de Duitsch-Oostenrük- sche Tol-Unie in de Fransche Kamer en in Ts jecho- Slowakije. (blz. 1, 3de blad) Onthulling van een standbeeld van Kar dinaal Mercier te Leuven. (blz. 1, 3de blad) Overstroomingen in Duitschland. (blz. 1, 3de blad) Voortgezette Kamer Drankwet. over de ibiz. 2, 3de blad) Memorie van Antwoord (Eerste Kamer) inzake de Indische begrooting (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.64 vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.06. Hoogste barometerstand 771.2 te Jan Mayen. Laagste barometerstand 755.6 te Hamburg- Verwachting: Meest matigen, Westeiyken tot Noordelijken wind, gedeeltelik bewolkt met tydeiyke opklaringen. Waarschijniyk enkele regenbuitjes, iets koeler. Geen overeenstemming te bereiken Volgens berichten in de Londensche bla den, zijn de vlootonderhandelingen mis lukt, ondanks het feit, dat het officieele communiqué deed verwachten, dat er nog hoop bestond op het bereiken van overeen stemming. De commissie van deskundigen, die de Europeesche vlootovereenkomsten definitief zou opstellen, is, naar de diplomatieke medewerker van de Daily Tel." verneemt, voor onbepaalden tyd verdaagd. De regeeringen van Frankrijk, Italië en Engeland konden het tot nu toe niet eens worden over de belangrijkste kwestie, nl. die van het bouwen van nieuwe schepen voor oude door Frankrijk, zeodat verdere arbeid voor de deskundigen geen zin heeft. Gemeld wordt, dat de vertegenwoordiger van het Fransche ministerie van buiten - landsche zaken reeds naar Parijs is vertrok ken. De deskundigen zullen elkaar, naar de „Daily Herald" verneemt, weer te Genève ontmoeten. In de jongste vergadering van den leden raad van de Beörijfsvereeniemg voor Zie- kengeldverzekerirg voor het Grafische Be drijf is een beslissing' gevallen, waarb j de ziekte-uitkeering verminderd wordt met een bedrag, gelijkstaande met de premie, die wekelijks van het loon wordt afgehouden. Dat wil dus zeggen, dat, iemand die f 116 per week verdient, ontvangt op den betaal dag f 35.53, omdat hem f 0.47 is gekort aan ziektepremie, zünde 36 maal 1.3 pet. Vanaf de inwerkingtreding van de Ziekte verzekering tot 1 Mei j.l. ontving de werk nemer, die ziekte-uitkeering genoot, f 15.58 en de premie van f 0.47. Bü ziekte was men dus vry van premie betalen. Na 1 Mei wordt de premie ook bü ziekte afgehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1