M ARIA-STICHTING P. S. V.Velocitas 50 IEDEREN MIDbAGVAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Promotie- en Degradatiewedstrijden Blauw-WitE. D. O. 41 WestfrisiaD. W. S. Amsterdam 1—1 D. E. C.—T. O. G. 4—1 ATHLETIEK De Zeven-Bonden wedstrijd Promotiewedstrijd KennemersKinheim 14 Door de Internationale Voetbalwereld De weg-estafette van Holland Haarlem ZWEMMEN Nederlandsche Zwem',o'id H. P. C. op toer Reenen van ver mooi op het doel, doch Van Male heeft zich goed opgesteld. De Feijen- oord-doelman moet nog eenige keeren zijn kunde toonen, hij .doet het werk, dat niet al te moeilijk is, betrouwbaar. Na een uitval van Feijenoord wordt de bal met een verren trap naar Mulders geplaatst, Bul kan vrij wegtrappen, doch hij mist en Mulders snelt ongehinderd met den bal voor zijn voeten op Van Male. Hij lost een harden schuiver, die den doelman wel stopt, doch vast heeft hij het leder niet en de toeloopende Van Reenen heeft geen moeite den bal in het net te werken (0—1). Dit succes van Ajax komt na 11 minuten. Ajax was toen vrijwel steeds in de meerderheid geweest, zoodat het er niet al te best uitzag voor de thuisclub. Feijen- oord's middenlinie met Van Heel aan het hoofd legt er dan een schepje op. Zij forceert haar voorhoede als het ware den aanval over te nemen. Groenendijk breekt eens door, zijn schot gaat hoog over. Na een stevigen aanval van den rechtervleu gel van de thuisclub krijgt Van Heel den bal goed op zijn schoen en het leder vliegt in de richting van het Ajax-doel, doch De Boer stopt mooi. Feijenoord is thans meer in den aanval. Bij een doorbraak van Barendregt laat Van Kol hem over zijn been vallen. Uit een vrijen schop plaatst Van Heel den bal fraai in het doelgebied waar Hen driks klaar staat om met een krachtigen kopbal De Boer geen kans te geven. Na 26 minuten is de stand gelijk (11). Het doelpunt schijnt Feijenoord te bezie len. De Rood-witten zijn direct weer aan vallend. Na een voorzet van Hendriks kopt Barendregt wat te schuin,, maar v. Heyzen kan er nog bij en slechts een hoekschop brengt uitkomst voor Ajax. Bij een nieuwen aanval van den Feijenoord-rechtervleugel krijgt Van Heyzen een vrije kans op een schot, hij mikt den bal echter ver naast. Dan een goed staaltje van voorhoedespel der Amsterdammers. Strübosch geeft een mooien through pass aan Van Reenen, het schot is echter slecht. Weer is het de rech tervleugel van Feijenoord, die voor gevaar zorgt, na een voorzet van rechts kopt Ba rendregt den bal naar Groenendijk, die met een schitterend schot in een hoekje zijn club de leiding geeft (21). Er zijn dan 36 minuten gespeeld. Ajax antwoordt met een paar snelle aanvallen, die eens benauwde oogenblikken voor het Feijenoord-doel doen ontstaan, als tegen Van Dijke hands wordt gegeven, even bui ten het strafschopgebied. Van Reenen schiet over het doel. Op appèl geeft de scheids rechter een hoekschop. Eenige doelworstelin- gen volgen elkaar op, doch Feijenoord's ver dediging houdt stand en in de laatste minu ten voor de rust weert de Feijenoord-aanval zich weer ter dege, zonder echter tot een goed schot te kunnen komen. Na de pauze blijkt Martens de plaats van den oudsten Andriessen te hebben ingeno men. Reeds in de eerste minuut verhoogt Feijenoord haar voorsprong. Weer legt de rechtervleugel den grondslag voor het suc ces. Na een voorzet van Hendriks kwam de bal op den linkervleugel. Barendregt lost een schuiver op een hoekje gemikt, die doel trof (3—1). In de zesde minuut na de rust maakt Van Ooyen bij het wegwerken van den bal hands. Scheidsrechter Mutters wint het advies in van den grensrechter over de juiste plaats waar de overtreding geschiedde en geeft den strafschop. Van Kol doelpunt met een kalm schot (32). Wie verwachten mocht dat thans Ajax los zou komen, had het mis. Feijenoord, dat hevig tegen den strafschop had geprotes teerd, pakte geweldig aan. Fel bedreigde haar voorhoede het Ajax-doel. Vier malen ach tereen moet Feijenoord een hoekschop ne men. Groenendijk schiet eens keihard van dichtbij op het doel, juist tegen De Boer aan, die zeer gelukkig een doelpunt verhindert. Daarna stopt De Boer prachtig een harden schuiver in een hoek van Groenendijk. Een kwartier voor het einde geeft Paauwe van den vleugel prachtig tusschen de backs door naar- Duinhouwer, die ineens in een hoekje- schiet (4—2)-. Drie minuten voor het einde, na goed aangeven van rechts passee- ren Barendregt en Groenendijk met kort samenspel de Ajax-verdediging en de eerste scoort wederom onhoudbaar (52). Het blijkt nog noodig, dat Van Dijke kop pende een bizonder hard schot van Volkers over de lat schiet, doch de hoekschop levert niets op en dan is het tijd en heeft Feijen oord gewonnen. Onder de gunstigste weersomstandigheden en ten aanschouwe van naar schatting 7000 toeschouwers speelde P. S. V. haar eersten thuiswedstrijd om het kampioenschap van Nederland en wel tegen Velocitas, den Noor delijken kampioen. Beide elftallen zijn compleet. De noordelijke kampioenen winnen den toss en verkiezen met zon in den rug te spelen. Onmiddellijk na aftrap vallen de P. S. V.'ers zeer geestdriftig aan en bezorgen de verdedi ging van Velocitas zeer zwaar werk. Deze kwijt zich echter goed van haar taak en weet de talrijke aanvallen der Eindhovenaren op resolute wijze te breken. Visser van P. S. V., die wegens een knie blessure geruimen tijd niet van de partij was geweest, bleek niet zoo goed als vroeger, doch na de rust herstelde hij zich kranig. De tallooze aanvallen der Eindhovenaren zijn niet zoo gevaarlijk als de weinige uit vallen der Velocitanen, welke laatsten een goed loopend spel te aanschouwen geven. Een paar maal ontsnapt het P. S. V.-doel dan ternauwernood aan doorboring. Na 20 minuten spelens krijgt P. S. V. een tweeden corner te nemen. Hieruit ontstaat een scher mutseling voor het Velocitasdoel. Als keeper Rozema een fraaien kopbal van Van den Broek weg werkt snelt Paulissen toe en geeft den Noordelijken doelman met een on houdbaar schot het nakijken. 1—0. De Noordelijke kampioenen beantwoorden dit succes met eenige vinnige uitvallen, doch tot doelpunten weten zij het niet te bren- aen. Spoedig zet P. S. V., dat doorloopend in de meerderheid is, haar offensief voort. Er komt nu een reeks corners op het Velocitas-doel, doch deze leveren geen resultaat op. Even voor de rust komen de Noordelijken weer geducht opzetten, doch zij slagen ei niet in gelijk te maken, zoodat de rust in gaat met 1—0 voor P. S. V. Na de hervatting zijn de Noordelijken even in het offensief, doch spoedig domineeren de Eindhovenaren opnieuw. Thans blijkt hun voorhoedespel productiever te zijn. Na een tiental minuten weet van den Broek uit een voorzet van Visser nummer twee te scoren, terwijl A van Eerd nummer drie voor zijn rekening neemt. Even later scoort van den Broek het vierde doelpunt. De Noordelijken brengen het niet verder dan een paar snelle uitvallen. Het vijfde en laatste doelpunt wordt gescoord kort voor het einde door Paulissen. Feijenoord P. S. V. Ajax Velocitas Go Ahead 110 0 5—2 2 2 10 1 7—4 2 2 10 1 6—7 2 1 0 O 1 05 0 2e Beslissingswedstrijd Voor dezen wedstrijd, welke in Alkmaar gespeeld werd, bestond vooral uit Haarlem nog grooter belangstelling dan verleden week en het was een geweldige drukte op het Alcmaria-terrein. De wedstrijd was een groote tegenstelling bij verleden week. Thans had Blauw-Wit het beste van het spel en in snelheid van handelen, was zij E. D. O. de baas. Het 'geheele elftal speelde met een geweldig élan en de over winning was volkomen verdiend. De Vries nam de plaats van Schindeler in, doch dit was geen verzwakking, integendeel; op keurige wijze hield hij de lastigste schoten. In de achterhoede speelde Lietzen weer mee en samen met Pieters werd er telkens goed ingegrepen. De middenlinie steunde goed en de voorhoede was zelfs in de oogen blikken, dat zij in de verdediging hielp, een steeds dreigend gevaar door haar verras send snelle aanvallen. E. D. O. had het meest te lijden door het missen van niet minder dan drie spelers, Boeré, K. Zand- stra en Steffens Sr. Na het goede spel van de vorige week was het thans een teleur stelling. De middenlinie, de ruggegraat, was vooral voor rust slecht op dreef en de voorhoede viel eveneens tegen. Er waren aanvallen keurig van opzet, doch voor doel miste men het besliste handelen in de af werking en het aarzelende, het doorzich tige, hiervan gaf de Blauw-Wit-achter- hoede telkens gelegenheid om in te grijpen. Hetgeen ontbrak in de E. D. O.-voorhoede en wel aanwezig was bij Blauw-Wit, maakte dat de E. D. O.-achterhoede voor een moeilijke taak kwam te staan. Er waren zwakke momenten. Het eerste doelpunt, een blijkbaar als voorzet bedoeld schot, ver dween via de handen van Verhagen in den doelmond. Er werd echter ook dikwijls op het juiste moment ingegrepen en ondanks de verdiende nederlaag, gelooven we niet, dat E. D. O. zich gemakkelijk uit de eerste klas zal laten verdringen. De leiding van den heer Van Moorsel, was ook nu correct; hij heeft o. i den lastigen wedstrijd goed geleid. De volgende elftallen stellen zich op: Blauw-Wit: De Vries Peeters, Lietsen Sitters Jr. De Boer Delsen Gerritse a Sitters Sr. Dorenbos Ferwerd Homburg E. D. O.: v. d. Hurk Perukel Sr. Steffens Jr. Tanis Koens Oomen Dinkla Perukel Sr. W. Zandstra Swart Verhagen E. D. O. doet de eerste aanvallen en een hard schot van Steffens verwerkt De Vries heel goed. In de achterhoedes durven de spelers weinig te wagen en als de positie wat lastig is, trapt men uit. Blauw-Wit ont wikkelt dan een geweldig offensief. Ferwer- da geeft goed af naar Dorenbos, welke net op het moment uitglijdt. Oomen heeft met Gerritse veel last en telkens weet deze hem te passeeren. Het spel is pas 10 minuten oud als deze van den vleugel een scherpen voorzet geeft, welke via de hand van den keeper in het doel verdwijnt: 10. De rechtervleugel van Blauw-Wit is zeer ge vaarlijk en de E. D. O.ers zijn steeds iets te laat en het vlugger zijn van BI.-Wit noodzaakt tot verdedigen. Toch zijn de aan vallen van E. D. O. niet van gevaar ont bloot en Sitters maakt door corner te trap pen een eind aan een gevaarlijken ren van Perukel. Door iets beter steunen worden de aanvallen van E. D. O. gevaarlijker. Tanis maakt gebruik van een missen van Lietsen om een hard schot in te zenden, doch De Vries laat zich niet verrassen. Bl.-Wit ver slapt echter geenszins en Ferwerda beproeft de sterkte der lat. Het spel is thans meer verdeeld en zelfs weet E. D. O. Bl.-Wit tot verdedigen te dwingen. De linkervleugel van E. D. O. valt goed aan, doch de aanvallen worden niet afgewerkt en soms loopen de spelers elkaar in den weg. De kansen begin nen weer te wisselen, doch de doelen blijven schoon en met 10 voor Blauw-Wit wordt dan de tweede helft begonnen. Bij E. D. O. heeft Koene met Steffens van plaats ver wisseld. Het begin is noodlottig voor E.D.O., want in een minimum van tijd lost Ger ritse een schot, dat doel treft, 2O. Direct hierop krijgt Gerritse weer een kans, als hij doorbreekt, doch door iets te ver vooruit te spelen, kan Verhagen den bal bemachti gen. Ineens verandert thans het spelbeeld en E. D. O. speelt zoo, dat Blauw-Wit zich tot enkel verdedigen moet bepalen. Tel kens komt de E. D. O.-aanval terug en De Vries kan ten volle zijn keepers talenten toonen. Een schot van Tanis slaat de keeper tegen de binnenlat van den paal, doch kan nog wegwerken. Vallend houdt De Vries een schot van Perukel. Eindelijk verkleint Koene den achterstand na keurig werken van Perukel uit een voorzet van v. d. Hurk, 21. Dit geeft moed en zelfs lijkt de gelijkmaker een kwestie van tijd, doch Dorenbosch slaat de hoop den bodem in door den stand op 31 te brengen. Blauw- Wit durft nu niets meer te wagen en be paalt zich in hoofdzaak tot verdedigen, als echter Dorenbos uit een snellen aan val den stand op 41 brengt, is E. D. O. geslagen en de resteerende tijd wordt op kalme wijze uitgespeeld. Te Enkhuizen werd Zondag de promotie wedstrijd West-FrisiaD. W. S. gespeeld en had tot uitslag 11. Beide partijen kunnen wat dezen wedstrijd betreft tevreden zijn. Vóór de rust had vooral het eerste half uur West-Frisia het spel hoofdzakelijk in handen. Hetzelfde kan worden gezegd van D. W. S. na de rust, waarin West-Frisia 'naar bekende snelle narusttempo niet beet kon krijgen. Vooral de D. W. S.-verdediging was in goeden vorm. Dit laatste kan van de West-Frisia- verdediging niet worden gezegd. De Kroon kan terugzien op een goeden wedstrijd. Oerlemans stelde teleur. Van Es van D. W. S. genoot een strenge bewaking van Ede- lenbosch wat deze goed afging. Ook Titus werd door de Amsterdammers beschouwd als den gevreesden man. Het spel van den midvoor Jelles was dezen wedstrijd beneden peil. Over het algemeen gaf deze wed strijd geen enkelen uitblinker te aanschou wen. Onder aanvoering van scheidsrechter Israël stellen zich de elftallen als volgt op: West-Frisia Van der Zei T. Oerlemans, T. de Kroon, J. Edelenbosch, C. Bakker, W. Krul P. Peereboom, G. Ramkema, C. Jelles, S. Stelling, W. Horsman. Van Es, G. v. d. Kluft, P. Melchers, F. Gompel, L. v. d. Kous, C. Huisman, J. Huisman, A. de Crocq van Delwijnen. Moerman, J. v. Stokken, D. Hentelaar. D. W. S. D. W. S. trapt af en brengt den bal tot de Kroon, die afgeeft aan Van der Zei. D.W.S. gaat op het W.-doel af, waar re tour wordt gegeven. Deze neemt Titus over en brengt het doel der gasten in gevaar. Een nu volgende handsbal in het voordeel van de thuisclub wordt corner gewerkt doch levert niets op. Het leder belandt hier na bij Horsman die het achter het doel deponeert. De aanvallen der thuisclub worden intenser. Een goed opgezette aan val gaat op den keeper af die op zijn plaats is. Bij een nu volgende schermutseling voor het D. W. S.-doel wordt een prachtkans te zacht genomen, waarmede Huntelaar geen moeite heeft. Een D. W. S.-aanval wordt voor het W.-doel door goed trapwerk onschadelijk gemaakt. West-Frisia is flink in de meerderheid. Horsman onderneemt een soloren doch het prachtige schot gaat naast. Een volgende voorzet van Titus wordt over getapt. De bai komt weder bij Titus die goed voor doel plaatst en Stelling geeft W. de leiding 1—0. Groot gejuich bij de £nk- huizers. Westfrisia zit reeds na den aftrap voor het doel. De bal komt enkele malen te rug doch de kans gaat over in een D. W. S:-aanva! welke Gompel onschadelijk maakt door overschieten. Van der Kous onder neemt nu enkele aanvallen die niet van gevaar ontbloot zijn. De bezoekers komen er iets beter in. Nadat Horsman een schot heeft gelost, welke de keeper op het mid denveld terug brengt, krijgt Van Es den bal toegespeeld die door treuzelen van de W.-verdediging den gelijkmaker fabriceert 11. Met D. W. S. iets meer in den aanval breekt de rust aan. De eerste aanval na de thee is voor de thuisclub, welke de keeper door uitloopen onschadelijk maakt. Westfrisia wordt nu geleidelijk meer teruggedrongen, er worden verschillende aanvallen ondernomen op het W.-doel. De enkele aanvallen van W. kun nen de D.-verdediging niet passeeren. Een piachtkans voor Van Es wordt door Oerle mans onschadelijk gemaakt. De laatste tien minuten zien we Titus als midvoor, doch ook deze maatregel heeft geen succes. Als de paal een geducht schot van Van Es heeft teruggekaatst en men nog even over en weer heeft getrapt, blaast de scheidsrechter, die correct leidde, einde West-Frisia D. W. S. Excelsior 3 111 6—6 3 3 111 5—6 3 2 10 1 5—4 2 T. O. G., dat de vorige week tegen Hol- landia zoo. verdienstelijk gespeeld heeft, bracht er voor de rust tegen D. E. C. niet veel van terecht. Het plaatsen leek nergens naar en bijna elke bal werd naar een tegen stander gespeeld. Het elftal hing als droog zand aan elkaar. Ket eenigste dat te loven viel was nog het „sjouwen" wat de T. O. G.'ers deden. Daarentegen vertoonde D. E. C. een goed sluitend spel, waarbij in het bijzonder het piaatsen opviel. Den midvoor Scheeres had men thans vervangen en ook voor den rechts buiten Thonis stond een andere speler opge steld. Voor de rust domineerde D. E. C. bijna doorloopend, maar het duurde toch nog 23 minuten voordat Roeg kans zag na 'n fraaien ren zijn club de leiding te geven l—O. T. O. G. begon toen wat energieker aan te pakken met gevolg, dat weinige oogenblik ken later de stand weer gelijk was 1—1. Zeven minuten voor de rust hernam D. E. C. na fraai samenspel door de midvoor de lei ding, 21, met welken stand de rust kwam. Na de rust gaf T. O. G. veel beter partij, waardoor van krachtsverschil niet meer ge sproken kon worden. Bij T. O. G. was het de rechtsbuiten die door zijn snelle rennen menig gevaarlijk moment voor het D. E. C.- doel veroorzaakte. Naarmate de tijd verstreek, hoe opwinden der het spel werd. D. E. C. moest eenigen tijd met man en macht verdedigen. De on zekerheid omtrent den uitslag bleef tot circa 10 minuten voor "het einde bestaan. Bij een aanval van D. E. C. verzuimde de T. o. G.-achterhoede n.l. om aan te vallen, waardoor Geurtsen ongehinderd kon scoren, 3—1. T. O. G. zette er nog eens alles op, maar het baatte niets. Vijf minuten voor het einde 'volgde wederom een aanval van D. E. C., die het vierde doelpunt opleverde, 4—1. D. E. C. won volkomen verdiend door beter spel. De stand is nu: A. F. C. 2 2 0 0 4—2 4 D. E. C. 2 10 1 5—3 2 T. O. G. 2 10 1 45 2 Hollandia 2 0 0 2 25 0 Kortom een intensiever internationaal ver keer. Zij, die in de gelegenheid zijn het club contact in het buitenland te observeex-en zul len hebben bespeurd hoe gretig daar elke ge legenheid wordt benut om wedstrijden tegen buitenlanders te organiseeren. In Duitschland in Oostenrijk, Italië, Spanje, Frankrijk en zij 't ook in mindere mate in België vonden tal looze van die ontmoetingen plaats., en men boekt er uitstekende resultaten mee. Nu lig gen wij geografisch weliswaar niet zoo gun stig als de andere landen en is het bijvoor beeld voor de Duitschers gemakkelijker en minder kostbaar om met voetbalmeesters als Tsjechen, Hongaren etc. in verbinding te tre den, nochtans geeft men zich weinig moeite bij ons. Anderzijds is er van vereenigings-standpunt bekeken dit bezwaar, dat er voor vriend schappelijk voetbal in ons land zoo opvallend weinig belangstelling bestaat, zoodat de hooge kosten niet uit de ontvangsten kunnen wor den bestreden. Wat die belangstelling be treft zijn de vereenigingsbezwaren werkelijk niet van allen grond ontbloot, echter zijn wij stellig overtuigd, dat goede tegenpartijen, dus clubs van naam, zeker de nieuwsgierigheid van de massa zullen opwekken. Om dit te schrijven hebben wij goede gronden en wij zen onder meek naar den toer van Rapid in ons land, waarbij de verschillende clubs zoo- al g'een winst hebben gemaakt (wat toch ook niet de bedoeling mag zijn!) evenmin van een financieelen strop kunnen spreken. Deze wedstrijden in breeden kring' te pro- pageeren verdient ongetwijfeld zeer veel aan beveling, waarbij behalve de vereenigingen, ook het nationale spelpeil ten zeerste zal zijn gebaat. Hongarije leidt, in den Europa- bekercompetitie. De met zooveel spanning tegemoet geziene internationale wedstrijd Oostenrijk versus Hongarije en welke ontmoeting gold voor de Europa-bekercompetitie is een groote teleur stelling geworden. Niet slechts door het feit dat er geen enkele goal werd gescoord, doch voornamelijk door het slechte spel van beide landen. Sommige spelers hadden een bepaalde off-day", waardoor hen om zoo te zeggen niets lukte, welke tegenslag allen scheen mee te sleuren. Tegen het einde vond nog een betreurenswaardig incident plaats toen de Hongaar Turay zoo hard met zijn clubge noot Lyka in botsing' kwam, dat hij bewus teloos werd weggedragen. Door dit gelijke spel heeft Hongarije thans den kop „geno men" in deze competitie. Jimmy Seed verdwijnt van het tooneel. Jimmy is in Engeland een even populair voetballer als een David Jack, Jones e.a., of schoon hij technisch niet tot de hoogte van laatstgenoemden kan reiken. Doch Seed heeft buitengewoon tot zijn populariteit bijgedragen omdat hij een vaardig teekenaar is. Zijn cari- caturen in de groote bladen, ook in ons land waren buitengewoon geestig en treffend en bezorgden hem naast zijn voetbalsalaris nog een behoorlijke verdienste. Thans heeft hij zijn schoenen aan de wilgen gehangen en wordt hij manager bij zijn laatste club, de Sheffield Wednesday. Onder enorme belangstelling werd boven genoemde promotie-wedstrijd gespeeld. Om 2.10 laat scheidsrechter v. d. Burg de elftal len opstellen. De Kennemers zijn direct goed op dreef en de Kinheim-achterhoede heeft de grootste moeite de aanvallen af te slaan. Na enkele minuten doelpunt Horeman reeds, doch de scheidsrechter constateerde buiten spel. De Kennemers blijven aanvallen en eens bewerkt Stals den bal met zjjn armen, wat de arbiter echter ongestraft laat. De Kinheim-voorhoede weet door enkele niet ongevaarlijke uitvallen eenige opluchting' te brengen, doch even later staat Horeman alleen voor Grapendaal, doch zijn schot faalt. Dan wederom een Kinheim-aanval en Michel weet in buitenspelpositie zijn club de leiding te geven. De neutrale grensrechters vlagden, doch de scheidsrechter gaf goal, 01. Niet ontmoedigd trappen de Kennemers weer af en eenige fraaie kansen laat de voor hoede onbenut. Eindelijk ziet Groot zijn kans schoon en maakt gelijk, 1—1. Hiermede breekt de rust aan. Na de rust hebben de Kennemers eerst weer het beste van het spel, doch in de voor hoede botert het niet. Wanneer bij een Kin heim-aanval Lindner mistrapt, weet weder om Michel Kinheim de leiding te geven, 12. De Kennemers spelen dan zichtbaar ontmoedigd verder, terwijl Kinheirrj er iets beter inkomt. Jammer dat echter dé gebroe ders Michel zich als altijd aan unfaire trucs bezondigden, waarvoor zij zeker een 6-tal waarschuwingen moesten incasseeren. O.i. had de scheidsrechter verstandig gedaan een der heeren het verder spelen "te ontzeg gen. Thans kon de linksbinnen vrijwel on gehinderd Kinheim met nog 2 doelpunten in veiligheid brengen. De Kennemers speel den verder een verloren spel en het einde bracht Kinheim een waardevolle overwin ning. Meer internationaal clubvoetbal Wij hebben een periode achter ons, waarin door de leidende persoonlijkheden uitstekend organisatorisch werk werd ten aanschouwe gegeven, hetgeen reeds vruchten heeft afge worpen. En ook al heeft de jongste neder laag- van het Nederlandsche elftal het ver trouwen een weinig geschokt, verloren is het geenszins, omdat ieder weldenkend mensch de conclusie kon trekken, dat de voorberei ding van zegge een half jaar niet plots een algeheele ommekeer kon teweeg brengen. Bo vendien elk land, elke club krijgt op zijn tijd nederlagen te incasseeren, waarop wij geen uitzondering maken. Doch afgezien van onze internationale prestaties heeft het veelvuldig' onze verwon dering gewekt, hoe weinig' de vereenigingen zelf doen tot verbetering van spelpeil en tot kennismaking van de methodes, welke andere naties, in casu vreemde clubs toepassen. De N. H. A. B. winnaar. Een nieuw 5 K.M. record van Zeegers. Onder begunstiging van zeer fraai weer kwamen de vertegenwoordigende ploegen op de Amsterdamsche Sintelbaan bijeen. Deze eerste bonden wedstrijd is een sportief succes geworden. Organisatorisch bezien hadden de lauweren grooter kunnen zijn. De A. A. B. had echter de moeilijkheid, dat behalve ath- letiek ook korfbal en gymnastiek op de zen middag hun aandeel in den tijd op- eischten. Toch is het feit dat de wedstrijd ruim een hal'f uur over tijd aanving naast het tekort aan competente juryleden, een nalatigheid die wij van de A. A. B. niet hadden verwacht. De A. B. L. O. heeft alle eer ingelegd met de uitstekende baan. Wij kunnen op dit mo ment stellig verklaren, dat deze sintelbaan de beste van ons land is. Mede hieraan schrijven wij het toe, dat de prestaties hoewel aan den aanvang van het athletiek-seizoen zoo goed zijn. De Noordhollandsche Athletiekbond wist onbedreigd op de eerste plaats beslag te leg gen. De geheele ploeg was gerequireerd uit de H. A. V. „Haarlem", zoodat deze vereeniging een goed beeld van de gevechtswaarde van haar athleten heeft kunnen krijgen. Zeven eerste plaatsen werden door den N. H. V. B. bezet. De beste sportieve prestatie leverde Jan Zee gers, die in zeer goeden stijl de 5 KM. won. Na 1100 Meter had hij alle tegenstanders, Baars incluis van zich afgeschud en ging toen in vlotten pas naar voren. Ronde na ronde bleef hij zeer los loopen en toen na een goede eindspurt de tijd bekend werd ge maakt, bleek het Nederlandsch record met 11 sec. te zijn verbeterd. De 100 Meter won Berger a son aise. Na 3 valsche starts nam hij direct de leiding en won in 10.8 sec. Zijn stijl was vrij goed en indien er nog kleine hiaten zijn zullen zijn trainers deze wel gememoreerd hebben. Benz won, eveneens gemakkelijk, de 200 M. In de serie was zijn eerste 30 Meter „slow", doch daarna kwam hij snel opzetten. In de finale nam Benz direct de leiding en' ver grootte zijn voorsprong belangrijk, zoodat hij ruim 10 Meter voor nummer twee eindigde in 23 sec. Sierhuis en Visser van A. A. B. resp. Z. H. A. B., domineerden op de 400 Meter. Toch leverde de ionge Haarlemmer Hogen- kamp een fraaie prestatie door de vierde plaats te bezetten. Effern zag zich op ae 800 Meter tegenover zijn concurrenten Dop, Nieuwland en Lijflander geplaatst. Na een bezetten in den zeer fraaien tijd van 2 min. 1 tactische pace wist hij de tweede plaats te sec. achter Nieuwland. Bij goede training zal Effern de 800 M. dit jaar stellig bin nen de 2 min. afleggen. Op de 1500 M. was de N. H. A. B. minder fortuinlijk. Brandenburg miste de zoo noo- dige wedstrijd-routine en bracht het niev verder dan de vierde plaats. De Z. H. A. B.'er Stevense won in 4 min. 22.4 sec., een tijd die ver achter staat bij de andere prestaties op dezen dag. De 110 M. Horden was voor de A. A. B.- looper Ras. Door ziekte van W. Kaan was A. Kaan invaller op dit nummer voor ae N. H. A. B. Zonder speciale training wist A. Kaan nadat hij 's morgens gevoetbald had, toch nog in krachtigen- stijl de tweede plaats te bezetten. Bravo. Het laatste loopnummer de Olympische Estafette werd door de N. H. A. B.-ploeg El- fern Rinkel Benz Berger gewonnen. Toen Benz begon aan zijn 200 Meter, was A. A. B. nog circa 9 Meter voor, doch deze achterstand liep Benz in, zoodat Berger vrij baan had voor zijn laatste 200 Meter. Tijd 3 min. 46.2 sec. A. v. d. Zee won zooals verwacht het polshoog. Toch was hij er niet „in". Waar is zijn wedstrijdroutine en zijn zelf vertrouwen gebleven? Op de hink-stap- sprong sleepte van Musscher zes punten in de wacht. Lamore (Z. H. A. B.) klopte hem met 14.27. v. Musscher kan echter met 14.11 vóór den Amsterdammer Blankers zeer tevreden zijn. v. Welsenes opende fraai zijn seizoen met een sprong van zeven meter. Nog eenige wedstrijden en een paar maanden oefenen, dan komt het record van de Boer ernstig in gevaar. Naar zijn prestatie op 7 Juni te Haarlem zijn wij zeer benieuwd. Buiten verwachting goed was de Haarlem- G. Eijsker op discus en kogel. Hoewel hij met 38.58 M. discus beneden zijn kunnen bleef, kwam hij met den kogel c.M. onder het Ned. record. Op beide nummers bezette hij onbedreigd de eerste plaats op zeer rustige wijze. Ook deze Haarlemmer heeft een succesvol seizoen voor zich. Viseer slaagde er in, de speer 49 Meter te gooien. Wel bleef Knol hem de baas dit maal, doch mettertijd zien wij Visser nog als Nederlands beste speerwerper te boek staan. Zijn hoogspringen dat gelijktijdig jrlaats vond, leed hieronder eenigszins, zou- dat hij zich met de vierde plaats (1.69 M.) tevreden moest stellen. Tot slot nog een opmerking over de ge bruikte luidspreker. Indien vlot bediend is een dergelijk instrument een groot voordeel en verhoogt het het enthousiasme op ue publieke tribune. Met muzikale begeleiding der loopnummers zijn de athleten echter niet gebaat, integendeel. De uitslagen luiden: 100 Meter: 1 C. Berger, N. H. A. B.. 10.8 sec.; 2 W. Peters, O. A. E., 11.6 sec.; 3 H. van Buren, A. A. B., 11.8 sec.; 4 „Tom", N. A. B., 12 sec.; 5 Zijlstra, F. A. B., 12.1 sec.; 6 v. Hengel, Z. H. A. B.; 7 Dragt, T. A. B. 200 Meter: 1 A. Benz, N. H. A. B„ 23 sec.; 2. v. d. Schot. A. A. B„ 24.4 sec.; 3. v. d. Voort, O. A. B., 23.8 sec.; 4 W v. Uitert, 25. H. A. B., 25.2 sec.; 5 R. Holtman, T. A. B., 26.8 sec.; 6 Dragt, N. A. B.; 7 Postma F. A. B. 400 Meter: 1 Sierhuis, A. A. B„ 51 sec.; 2 Visser, Z. H. A. B., 53.8 sec.; 3 S. Berkelo, N. A. B., 54.4 sec.; 4 J. Hogenkamp, N. II. A. B., 56 sec.; 5 de Jong, F. A. B., 56.4 sec.; 6 van 't Veer, T. A. B., 57 sec.; 7 v. Maanen, O. A.B. 800 Meter: 1 P. Nieuwland, Z. H. A. B., 2 min,; 2 W. Effern, N. H. A. B., 2 min. 1 sec.; 3. Dop, O. A. B., 2 min. 1.4 sec.; 4 G. Lijf lander, A. A. B., 2 min. 4.6 sec.; 5 P. Rosing, N. A. B., 1 min. 5.2 sec. 1500 Meter: 1 M. Stevense, Z. H. A. B., 4 min. 22.4 sec.; 2 Schmidtke, A. A. B., 4 min. 23.7 sec.; 3 P. Rosing, N. A. B., 4 min. 24.2 sec.; 4 J. Brandenburg, N. H. A. B.. 4 min. 26.6 sec. 5 Willemsen, O A. B.; 6 Brou wer, F. A. B.; 7 Roerink, T. A. B. 5000 Meter: 1 J. Zeegers, A. A. B., 15 min. 18 sec., Nieuw Record; 2 N. Baars, Z. H. A. B., 16 min. 2.5 sec.; 3 Rietveld T. A. B., 17 min. 25.8 sec.; 4 Zijlstra, N. A. B„ 17 min. 36 sec.; 5 Enen, O. A. B., 17 min. 44 sec.; 6 Brouwer, F. A. B.; 7 Buijs, N. H. A. B. 110 M. Horden; 1 C. Ras, A. A. B., 16.6 sec.; 2 A. Kaan, N. H A. B„ 17.4 sec.; 3 H. Neijhof, T. A. B„ 17.4 sec.; 4 W. v. Uitert, Z. H. A. B.; 5 J. Verheij, O. A. B.; 6 v. Hoogen, N. A. B. Olymp. Estafette: 1 N. II. A. B.. Effern, Rinkel, Benz, Berger, 3 min. 46.2 sec.; 2 A. A. B„ Lijflander, Raabe, v. Buren, Bergveld, 3 min. 48 sec.; 3 Z. H. A. B., 3 min. 51.4 sec.; 4 O. A. B.; 5 F. A. B. N. A. B. gedisqualificeerd. Hoogspringen: 1 Roelofs, A. A. B., 1.79 M.; 2 Nieuwland, Z. H. A. B„ 1.74 M.; 3. v. Hoo gen, N. A. B., 1.69 M.; 4 S. Visser, N. H. A. B., 1.69 M; 5 Verheij, O. A. B„ 1.59 M.; 6 Tigchelaar, F. A. B.. 1.54 M. Polshoog: 1 A. v. d. Zee, N. H. A. B., 3.50 M; 2 J. Rutgers, F. A. B„ 3.40 M.; 3 v. d. Mors, Z. H. A. B„ 3.20 M.; 4 Hoving, N. A. B., 3.20 M.; 5. Nijhof, T. A. B.; 3.20 M.; 6 Schemmekes, A. A. B, 3.10 M., 7 Nimmerdor, O. A. B„ 2.90 M. Hink stap-sprong: 1 G. Lamore, Z. H. A. B., 14.27 M.; 2 S. V. Musscher, N. H. A. B., 14.11 M.; 3 J. Blankers, A. A. B„ 14.05 M.; 4 de Haan, F. A. B„ 13.15 M.; 5 Holtman, T. A. B„ 12.54 M.; 6 Westerveld. O. A. B., 11.54 M.; 7 Rietveld, N. A. B„ 10.30 M. Discuswerpen: 1 G. Eijsker, N. H. A. B., 38.58 M.; 2 Luppens, N. A. B., 37.82 M.; 3 de Bruijn, Z. H. A. B„ 35.90 M.; 4 Hoogland, T. A. B., 31.56 M.; 5 Oswald, F. A. B., 29.79 M.; 6 Burgter, O. A. B., 29.71 M.; 7 Lies hout, A. A. B., 29.05 M. Speerwerpen: 1 J. Knol, A. A. B„ 52.34 M.; 2 J. Visser, N. H. A. B., 49 M.; 3 Nimmerdor, O. A B., 46.38 M.; 4 Gebuis, N. A. B., 44.63 M.; 5 Drost, F. A. B., 43.45 M.; 6 v. 't Veer, T. A. B., 43.45 M.; 7 Meerburg, Z. H. A. B., 43.24 M. Kogelstooten: 1 G. Eijsker, N. H. A. B., 13.19 M.; 2 Drost, F. A. B., 11.31 M.; 3. Schipper, A. A. B, 11.11 M.; 4 Antenne, Z. H. A. B., 10.75 M.; 5 Bugter, O A. B., 10.70 M.; 6 Hoogland, T. A. B„ 10.03 M.; 7 Lup pens, N. A. B., 9.92 M. Vèrspringen: 1 A. v. Welsenes, N. H. A. B., 7.005 M.; 2 W. Peters, O. A. B„ 6.95 M.; 3 Lamore. Z. H. A. B„ 6.90 M.; 4 J. Blankers A. A. B., 6.37 M.; 5 Zijlstra, F. A. B., 5.99% M.; 6 Tom, N. A. B., 5.97 M.; 7 Hof man, N. A. B., 5.34% M Totaal-uitslag: 1 N. H. A. B. 86.5 punt; 2 A. A. B., 79 punten; 3 Z. H. A. B. 74.5 punt; 4 O. A. B. 51 punten; 5. N. A. B. 49 punten; 6 F. A. B. 40 punten; 7. T. A. B. 32 punten. Gisterenmiddag vond voor de tweede maal de weg-estafette plaats, georganiseerd dooi de R. K. Athletiek-Vereeniging „Holland". Slechts een viertal vereenigingen hadden gehoor gegeven aan de oproeping, waarvan Holland zelve met twee ploegen aan de start verscheen. Het parcours was, evenals het vorig jaar, onderverdeeld in zeven afstan den, t. w. 200, 400, 800, 1200, 800, 400, 200 M. Door bandenpech was de D.E.M.-ploeg. een der meest kanshebbende teams, op het aangegeven startuur incompleet, zoodat eerst een kwartier over tijd het aanvangs- schot viel. Direct nam de organiseerende vereeniging door haar 200. M.-man Etten een kleinen voorsprong, welke door Korde- laar op de 400 M., ondanks zeer goed loopen van den D.E.M.'er Kaptein, werd bewaard. Als 400 op 800 M. gaf A. C. E. als derde, Holland II als vierde en Leonidas als vijfde over. Bij de 800 M. wist Holland den voor sprong tot een 20-tal meters op te voeren. De lange-afstand-crack van D.E.M., Vessies, wist door uiterst taktisch loopen dezen ach terstand in een kleinen voorsprong op Hen- neke, Holland, om te zetten. Het duel Vogel Burger eindigde onbeslist, zoodat de eind uitslag afhankelijk was van het loopen dei- laatste twee vertegenwoordigers. Dick Ronde Holland, handhaafde zijn oude reputatie als 400 M.-man, en liet zijn broer Bart onbe dreigd de laatste 200 M. nemen. Voor de tweede maal eindigde Holland als eerste en legde wederom voor een jaar beslag op den lustrumbeker. Met 4 sec. verschil kwam D. E. M. als tweede door de finish. 't Was een werkelijk interessante strijd, die langs den weg de noodige belangstelling trok van de vele door het mooie voorjaars weer naar buiten gelokte wandelaars. Direct na afloop reikte de heer W. L. de Zwager, sec.-penningm. van den D.H.A.V., namens de organiseerende vereeniging met eenige welgekozen woorden de prijzen uit, na eerst zijn dank aan de Heemsteedsche politie en de juryleden geuit te hebben. De uitslag iuidde als volgt: 1. Holland I, Haarlem, ,10 min 27 1/5 sec. 2. D.E.M., Beverwijk, 10 min. 31 2/5 sec. 3. A. C. E., Haarlem, geen tijd. 4. Leonidas, Haarlem, geen tijd. 5. Holland II, Haarlem, geen tijd. verpolo competitie-indeeling. Door de Waterpoló-commissie van den Ne- derlandschen Zwembond is naar wij in de Zwemkroniek lezen de indeeling der com petitie als volgt vastgesteld: Dames le klasse. Afd. A. A.D.Z. I; H.D.Z. I; Thetis; U.Z.C, Afd. B. HZ. en P.O.; R.D.Z.; Het IJ; Zignea. Dames 2de klasse. Afd. A. Merwede; R.D.Z. II; S.V.H. Afd. B. A.D.Z. II; H.Z. en P.C. II; Z.I.A.N. Afd. C. H.D.Z. 2, Internos, Waterlelie, Zwemlust. Heeren 1ste klasse. Afd. A. Dolfijn 1, H.P.C., L.Z.C. 1, Maas 1. Afd. B. D.J.K. 1, G.Z.C., S.V.H. 1, U.Z.C. 1, Het IJ 1. Heeren Reserve 1ste klasse. Afd. A. Dolfijn 2, L.Z.C. 2, Maas 2. Afd. B. D.J.K 2, G.Z.C. 2, U.Z.C. 2, Het IJ 2. Heeren 2de klasse. Afd. A. A.Z. en P.C. 1, de Otter 1, Star 1, Zwemlust 1. Afd. B. H.V.G.B. 1, H.Z. en P.C 1, R.Z.C. 1, Z.I.A.N. 1. Afd. C. A.Z 1, Haarlem 1, Neptunus 1, Nereus 1. Afd. D. B.Z.Z. 1, H.Z.C. 1, 't Weusthag 1, Z.B. en Z.V. 1. Heeren Res. tweede klasse. Afd. A. H.Z. en P.C. 2, L.Z.C. 3, S.V.H, 2, Z.I.A.N. 1. Afd. B. A.Z. en P.C. 2, U.Z.C. 3, Het Y 3. Afd C. H.P.C. 2, H.V.G.B. 2, Neptunus 2, Nereus 2. Heeren 3de klasse. Afd. A. A.M.V.J. 1, D.A.W, 1, de Ham, P.Z. en P.C. 1. Afd. B. Alfen 1, B.Z.C. 1, Triton 1, De Vest. Afd. C. D.W.R. 1, De Delft 1, C.M.J.V.; De Zijl. Afd. D. D.Z.C. 1, De Merwede 1, S.Z.C. 1, V.Z.C. 1. Afd. E. B.Z.Z. 2, D.J.K. 1, Neptunus 1, O.Z. en P.Cè 1, H.Z.C. 2. Afd. F. Gorredijksche Zwemclub, Groote Wielen, Neptunus, ZC.G., Het Zuiderbad. Heeren Res. Derde klasse. Afd. A. G.Z.C. 3, de Otter 2, U.Z.C. 4. Afd. B. H.Z. en P.C. 3, LZC 4, Z.I.A.N 3 Afd. C. D.J.K. 3, Neptunus 2, Nereus 3, Het Y 4. Afd. D. Dolfijn 3, Nereus 3, H.P.C. 3. Het aantal aan deze competitie deelne mende 7-tallen bedraagt dus voor het sei zoen 1931 100; in het seizoen 1930 was dit aantal 31 zeventallen. Het waterpolo-spel breidt zich dus wel belangrijk uit, een ver meerdering van 19 zeventallen in één seizoen wijst dit wel duidelijk aan. De afdeelingen waarin de Haarlemsche ze ventallen zijn ingedeeld zijn over het alge meen sterk, zoodat dus hard gewerkt zal moeten worden om een behoorlijk resultaat te behalen. De aanvang der competitie is bepaald op Zondag 14 Juni a.s. Het is te hopen dat het voorseizoen begunstigd wordt met warm weer, daar anders de afwerking van her lijvige programma weer evenals verleden jaar in het gedrang zal komen, we zullen het beste er maar van hopen. Den Haarl. polospelers wacht een in teressant seizoen van vele en spannende wedstrijden. KAMPIOENSCHAP-, PROMOTIE- EN DEGRADATIEREGELING 1931. De regeling van kampioenschap, promo tie en degradatie voor het seizoen 1931 is door de Polocommissie als volgt vastgesteld: le Klasse Dames kampioenschap. De kampioenen van de afdeelingen A. en B. spelen een geheele competitie om het kampioenschap van Nederland. le en 2e klasse Dames Promotie- en Degra datie. De nummers laatst van afd. A en B spe len een halve competitie met de nummers 1 van afd. A. B. en C. der 2e klasse Dames om 2 plaatsen in de eerste klasse. Kampioenschap le klasse Heeren en Res. le klasse. De kampioenen van de afdeelingen A. en B. spelen een heele competitie om het kam pioenschap van Nederland. le en 2e klasse Heeren Promotie-Degra datie. Eindigt in afd. B G.Z.C. of S.V.H, als no. laatst dan degradeert deze club naar de 2e klasse en spelen no. laatst van afd. A en no. 4 van afd. B met no: 1 van afd. A. B en C van de 2e klasse een halve competitis om 2 plaatsen in de le klasse. Eindigt in afd. B een andere club dan bovengenoemde onderaan, dan spelen no. laatst van afd. A en de no's 4 en 5 van afd. B met de no. 1 van afd. A B. en C van de ,2e klasse een halve competitie om 2 plaat sen in de le klasse. Reserve le en 2e klasse Heeren Promotie- Degradatie. De no. 1 van de afdeeling A, B en C van de Res. 2e klasse Heeren spelen een halve competitie om 1 plaats in de Res. le klasse Heeren, 3e klasse Heeren. De kampioenen van afdeeling A, B, c en D spelen een halve competitie om 3 plaat sen in de 2e klasse Heeren eventueel dooi de P.C. op neutraal terrein vast te stellen. Reserve 3e klasse Heeren. De kampioenen van de Res. 3e klasse Hee ren gaan over naar de reserve 2de klasse Heeren. In het Oosten promoveeren de nos en 3 van de afd. D naar de nieuw in te stellen le klasse; no. 4 met de no's 1 en z vormen de 2e klasse en de rest wordt inge deeld in de 3e klasse Heeren. Vanaf 2en Pinksterdag tot Zondag 31 M; gaat H. P. C. een toer maken door Wc - Duitschland, er zal dan op de volgend.; plaatsen worden gestart: Dinsdag: S. S. F., Barmen. Woensdag: Aegir, Essen. Donderdag: Neptun, Ludenscheid. Vrijdag: S. V., Langenberg. Zaterdag: Amateur, Duisburg. Behalve Waterpolo zal er ook aan Esta fette worden deelgenomen, een ongetwij feld vrij zwaren toer die een goede oefening voor de competitie zal zijn. De volgende H. P. C.-ërs zullen in elk geval aan den toer deelnemen, B. Bal, A J. Braam, A. M. Heerkens Thijssen, Ch. Kemper, L. Kohier, H. J. Leyenaar, F. W. Moolenaar, D. Philippo en J. v. Zadel. De heeren B. J. Moolenaar en A. J. Verspoor zullen als leiders den tocht m~- demaken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10