LA WNTENNIS De strijd op de Davis Cup le klas Leimonidas IIHaarlem I 55 CRICKET De competitie-uitslagen DAMMEN Ned R. K. Dambond GYMNASTIEK Haarlemsche R. K. Gymnastiek- vereeniging „Ursas" VOETBAL R. K. Sportvereeniging „The Yellow Black Boys" SOCIAAL LEVEN R, K. Handelsreizigers KERKNIEUWS Hoogeerw. Heer Deken Dr. G. C. van Noort 70 jaar Intieme huldiging op het Begijnhof Rome's nieuwe vicaris-generaal BINNENLANDSCH NIEUWS Nat. Tentoonstelling FINANCIEN HANDEL EN NIJVERHEID Intern. Kamer van Koophandel Engeland leidt met 20 De uitslag van het Zaterdag gespeelde heeren-enkelspel in den strijd om de Davis Cup België—Engeland, luidt als volgt: AustinLacroix 64 64 64. PerryDeborman 62 60 62. Engeland leidt thans met 20. Eerste klasse Festina ILeimonias I D. D. V. I—Ace I Hilversum I—Groen Wit I Het Spiegel X—D. D. V. II Leimonias IIHaarlem I Oranje T. C. IKralingen I Tweede klasse Haarlem IIAnimo I T. C. H. I—Topping K. E. K. ITopspin I T. E. D. IVelserbeek I K. A. T. I.—A. L. T. V. I. T. C. S. B. IK.' Zaandijk I Advantage I—Deuce II Stadivo II—T C. H. II Pr. Juliana II—T. C. S. B. II Derde klasse EnthousiastenTw. Bank I Velserbeek IIAdventage II Game and SetWestrust I Black White—TED II Try—KAT II Deuce III—TCSB III TCH IIIGrashoppers SMN ITHC 25 BonzoGroenendaal I Groenendaal IISharp II Topspin IIDuinlust I ALTV II—SMN II Duinlust IIEnthousiasten II Tw. Bank II—SVIB II Westrust II—TCH IV 6—4 10—0 10—0 3—7 55 3—7 7—0 4—3 5—2 4—3 1—6 2—5 2—5 0—7 2—5 3—4 6—1 3—4 2—5 2—5 5—2 5—2 5—2 6—1 1—6 1—6 4—3 3—4 4—3 5—2 Heerenenkelspel Hollander slaat Jhr. mr. B. W. F. v. Riems dijk 8—6, 6—2. J. W. C. Kern slaat R. v. d. Wel 64, 75. E>. Kauffmann slaat N. N. Schut 75, 62. Damesenkelspel Mej. S. de Josselin de Jong slaat mej. V. Heftink 6—3, 5—7, 6—2. - Mej. T. de Jong slaat mevr. Menso 6—1, 6—0. Gemengd Dubbelspel: Mej. S. de Josselin de Jong en Jhr. mr. B. W. F. v. Riemsdijk slaan mej. T. de Jong en W. Marinkelle 119. 64. Mej. Heftink en Kilian slaan mevr. de Graaf en R. Mac. Neill 6—0, 63. Heerendubbelspel J. W. C. Kern en Jhr. B. W. F. v. Riems dijk slaan Kilian en Schut 6—2, 60. v. d. Wel en Hollander slaan Mac Neill en Kauffmann 64, 62. Damesdubbelspel Mej. Heftink en mej. de Jong slaan mevr. Menso en mevr. de Graaf 63, 86. le klasse H. C. C. IHaarlem. Gewonnen door H. C. C. I met innings en 75 runs. Haarlem le innings 63 (H. Healy 241, R. Shil] 516; j. Koeleman 319; A. Fokker 2—14. H. c. C. I le innings 162 voor 8 (gesloten). (E. J. A. Schill 43; P. Feith 38*), Maas 457, De Ruig 2—52; Allart 2—14. Haarlem 2e innings 24. Koeleman 84; Eokker 1—7. P. W.H. C. C. II. Gewonnen door P. W. Piet 95 runs op de le innings. P. W. le innings 139 (A. Jannink 52; Chr. Janssen 25; E. v. Heek 30) jhr. W. v. d. Bosch 6—19; L. J. Sodderland 4—45. H. c. C. II le innings 44 (L. J. Sodderland 23*) B. Höpink 429; H. Wagener 610. Kampioenschap van Nederland 2e klas Zondag speelde Alliance uit Haarlem te Kwakel tegen Kunst en Genoegen om het kampioenschap van Nederland 2e klas. Daar K. en G. reeds van O. D. B. (Voor burg) gewonnen had, legde zij door opnieuw winnen reeds definitief beslag op den kampioenstitel. De gedetailleerde uitslag luidde: Kunst en GenoegenAlliance H. VermeijJac. Bosse Jzn. xx J. v. KlinkL. A. v. Opzeeland 0—2 P. v. OostwaardJ. Bolle 20 Th. v. KlinkTh. Vermeulen 11 C. v. Zaal Mzn.C. Nelis 11 B. v. KlinkJ. Boutellier 2—0 J. W. VoornD. Kranendonk 2—0 J. v. EgmondF. v. Niel 20 A. v. OostwaardJ. In den Bosch 20 C. v. Zaal Wzn.—H. v. Oosten 11 13—5 Secretariaat: Vooruitgangstraat 79 De inschrijving voor de Bondswedstrijden ls Weg en nu de laatste weken aanbreken, 'fjeet nog een aansporing gedaan worden om ^ie Paar avonden goed te gebruiken. Dit keer treden alleen de dames en de jon gens in het strijdperk, maar we hopen toch, at een klein succesje ons deel moge zijn. De reis naar Schiedam wordt gemaakt op ®er> gezelschapsbiljet, waarvoor nu reeds de 0Pgaven aan den secretaris dieneri te geschie den. Eventueele supporters zijn van harte wel kom. pim. Wijziging programma Hemelvaartsdag De wedstrijd T. Y. B. B. II—V. V. E. I is d verzoek van V. V. E. uitgesteld. .Ifgelascht is de wedstrijd Santpoort Jun.— K. b. b. Jun. om het kampioenschap van Haarlem, terrein Santpoort, aanvang half één. De op a.s. Zondag te houden R. K. Jeugd- demonstratie te Velsen, waartoe o.a. behoort de wedstrijd H. B. C.T. Y. B. B., zal door het niet beschikbaar stellen van het Storm- vogelsterrein, thans plaats hebben op de ter reinen van het Missiehuis te Driehuis. Men gelieve daar wel rekening mede te houden. Jaarvergadering te Utrecht Vrijdagmiddag is te Utrecht de alge- meene jaarvergadering van de Ned. R. K. Vereeniging van Handelsreizigers en Han delsagenten „St. Christoffel" gehouden, welke heden door een buitengewone alge- meene vergadering zal worden gevolgd. De jaarverslagen van den algemeenen secretaris, den heer J. Hoornberg Jr. en van den algemeenen penningmeester, den heer Th. G. Distelbrink, werden onder dankbaar applaus goedgekeurd. Voor de „algemeene beschouwingen" gat zich een groot aantal sprekers op. De afgevaardigde van de afd. Amersfoort viel het bestuur op militante wijze aan, den wrnd. voorzitter verwijtend, dat hij zien bij ingrijpen zijnerzijds door persoonlijke ge voeligheden had laten leiden. Spr. diende met het oog op de te verwachten uitvoe rige besprekingen een motie in, waarin ver zocht werd, de geheele agenda, voor deze dagen vastgesteld, af te werken, ook al zou de rede van pastoor Hooijman over „Rerum Novarum", die na afloop dezer bijeenkomst zou volgen, uitgesteld of zelfs afgelast moeten worden. De voorzitter verklaarde, dat het bestuur tegen deze motie was. De stemming hier over had tot resultaat, dat de stemmen met 48—48 staakten, zoodat de motie overeen komstig de statuten verworpen was. De afdeeling Amsterdam uitte bij monde van haar vertegenwoordiger o.a. den wensch, dat een krachtiger nationale propaganda zou worden gevoerd en gewestelijke cur sussen in het verkoopen, zonder onderscheid voor de verschillende vakken, op touw gezet zouden worden. Na eenige klachten van Tilburg en Breda zei de afgevaardigde van Rotterdam, dat het in het afgeloopen vereenigingsjaar al lerbedroevendst is toegegaan. Spr. achtte 't noodig, dat weer een commissie van propa ganda in het leven wordt geroepen, voorat waar het aantal leden van ongeveer 6000 op 1950 is gezakt. De afdeeling Hilversum gaf haar ontstem ming te kennen over de wijze van benoe ming van den nieuwen buitengewoon be stuurder. De verschillende sprekers beantwoordend, verdedigde de wnd. voorzitter zijn houding en deed hij verschillende toezeggingen. Na zijn repliek deed de voorzitter namens het bestuur het voorstel om de algemeene jaarvergadering thans af te breken teneinde eerst de rede van pastoor Hooijman te aan- hooren, Zaterdagochtend de buitengewone vergadering te openen, 'dan weer onmiddel lijk te schorsen ter voortzetting van deze al gemeene jaarvergadering. Dit voorstel werd aangenomen. Zaterdagmorgen werd te Utrecht de al gemeene jaarvergadering van de Ned. R.K. Vereeniging van Handelsreizigers en Han delsagenten „St. Christoffel" voortgezet. De verschillende opmerkingen gaven het bestuur aanleiding bij monde van den voorzitter een verklaring af te leggen van den volgenden inhoud: „Het bestuur verklaart dat door de alge meene beschouwingen hem niet is gebleken dat het in zijn beleid heeft gefaald, in het bijzonder wat aangaat zijn houding tegen over de bekende commissie uit de afdeeling Amersfoort. Verder verklaart het bij de benoeming van den buitengewoon bestuurder geheel reglementair te hebben gehandeld." Door deze verklaring met 69 van de 95 stemmen te aanvaarden, sprak de vergade ring haar vertrouwen in het bestuur uit. Hierop volgde de verkiezing van een al gemeen voorzitter. Bij enkele candidaatstel- ling werd de heer J. B. Tilman te Nijmegen, die deze vergadering reeds als waarnemend voorzitter leidde, aangewezen. De verkiezing van vijf commissarissen we gens periodiek aftreden van de heeren J. J. A. Cales en J. P. M. Klijnman en wegens definitieve verkiezing voor de zetels, welke thans bezet zijn door de plaatsvervangende bestuursleden de heeren M. F. Schenkes, J. G. M. Schutgens en S. J. Blaas, had tot resultaat, dat gekozen werden de heeren M. C. W. M. Blijs, Amsterdam (vakgroep I)H. J. v. d. Berg, Rotterdam (vakgroep II)J. P. M. Klijnman, Halfweg (vakgroep V)J. G. M. Schutgens, Maastricht (vak groep VIII)M. C. Corpeleijn Rotterdam (vakgroep IX). De propaganda-commissie zal worden samengesteld uit leden van het dagelijksch bestuur, aangevuld met eenige gewone le den. De spoorweg- en de retraitecommis sie zullen samengesteld worden uit leden van het dagelijksch bestuur, terwijl de commissie van redactie gevormd werd door de heeren W. B. Huising, Utrecht; F. M. Jansen, Den Bosch en C. G. Bekkering, bui tengewoon bestuurder. Tot leden der finan- cieele commissie werden de heeren Van Ge- mert, De Wit en Verlaan benoemd ver klaard. Een verkiezing van twee leden van het dagelijksch bestuur wegens het periodiek af treden van de heeren F. M. Jansen, Den Bosch en J. B. Tilman, Nijmegen, had ten gevolge. dat de genoemde heer Jansen en de heer F. J. Kokshoorn, Den Haag, geko zen werden. Hierna werden de verschillende voorstellen der afdeelingen in behandeling genomen. Daarna landde men aan bij het bestuurs voorstel tot aansluiting bij den zgn. „Werk- nemenden Middenstand." De afgevaardigde van Amersfoort gaf als zijn meening te kennen, dat aansluiting bij een W. M. of bij het R. K. Werklieden verbond veroorzaakt, dat de handelsagenten niet meer bij ,.St. Christoffel" thuis be- hooren. Volgens den afgevaardigde van Tilburg is het toe te juichen, als de vereeniging zich bij den W. M. zou aansluiten. Bij de werklie den behooren de leden niet thuis. De geestelijk adviseur, de weleerw. heer kapelaan H. H. B. Mulder te Utrecht, gaf de oorzaken aan van de débacle der eer ste W. M.-actie. Verder wees hij erop, dat bij het Episcopaat niet de meening heerscht dat er geen vakcentrale mag worden opge richt, maar dat het oude standpunt, dat de vorming van een standsorganisatie vooraf moet gaan, gehandhaafd wordt De actie groeit den laatsten tijd weer, doch de on derwijzers zoeken eerst nog naar een na tionale organisatie van hun bonden als fe deratie. Wat de handelsagenten betreft, wees kapelaan Mulder er op, dat de invoering van leden colectief doch net. lidmaatschap indi vidueel is. Spr. oordeelde, dat de aansluiting bij een W. M. ook aan de vakbelangen der reizigersbelangen ten goede zal komen. De voorzitter zei het er mee eens te zijn, dat om reglementaire redenen thans geen beslissing over het bestuursvoorstel kan ge nomen worden. Na de rondvraag, waarvan een ruim ge bruik werd gemaakt, sloot de voorzitter de algemeene jaarvergadering. Feestelijke bijeenkomst in het Concert gebouw. Zaterdagavond is het feest bij den 70sten verjaardag van den Hoogeerw. deken van Amsterdam, Dr. G. C. van Noort, in intie- men kring ingezet. Om 8 uur vereenigden zich in de Begijn hofpastorie verschillende leden van het Hul digingscomité teneinde aldaar de komst van den jubilaris, die ten huize van een bevrien de familie vertoefde, af te wachten. Om ongeveer half negen verscheen dr. van Noort in gezelschap van den secretaris-pen ningmeester, den heer G. Olsthoorn. Bij ontstentenis van den voorzitter van het comité, mr. A. Hendrix, nam mr. Kropman het woord, om den jubilaris de gelukwen- schen aan te bieden. Buiten op het Begijnhof had zich een groote drom menschen verzameld rondom de Harmonie „St. Caecilia" van Nieuwendam, die, toen mr. Kropman zijn toespraak had ge ëindigd, met een feestlied inzette. Toen het uit was begaf de deken zich naar buiten, waar hij met luider stem allen hartelijk voor deze attentie bedankte. Weer in de ontvangstzaal teruggekeerd, nam de Deken het woord, waarbij hij zijn groote verrassing uitsprak over deze huldi-, ging. Hierna nam de heer De Vilder het woord om een zeer bijzonder geschenk van deken J. Lucassen te Beverwijk aan te bieden. In et bezit van deken Lucassen was n.l. de ori- gineele aquarel, welke Derkinderen destijds ontworpen heeft in opdracht van Mgr. Klönne, toenmalig deken van het Begijnhof, voor de wandschildering der Kapel. Dit ont werp is echter niet uitgevoerd, doch nu bood deken Lucassen de aquarel aan Dr. van Noort aan. Deze toonde zich door dit prachtig ge schenk zeer getroffen. Schrijven van Z. II. E. Mgr. Aengenent. De heer Olsthoorn deed hierna voorlezing van den volgenden brief van Z. H. E. Mgr. J. D. J. Aengenent: L. S. Met de hulde, die den hoogvereerden de ken van Amsterdam op zijn 70sten ver jaar dag zal worden gebracht, stemmen wij van heeler harte in. Het verheugt ons zelfs ten zeerste dat op zoo spontane wijze de drang zich heeft geopenbaard, om Zijn eminente „Nee, het drankje van grootvader was niet slecht, maar die pleisters smaakten erg zout." (Pages Gaies.) he verdiensten op verschillend gebied openlijk te huldigen. Allereerst om den jubilaris, die met de groote talenten hem door God geschonken, gewoekerd heeft op een wijze, die ons aller dank ten volle verdient en die dan ook een staat van dienst achter zich heeft, zooals maar weinigen. Maar ook, omdat uit die huldiging blijkt, het groote en levendige geloof der katho lieke Amsterdammers. Want een volk, dat de behoefte gevoelt om zóó zijn priesters te eeren is een volk, waarop de Kerk en ook de Maatschappij kunnen bouwen. Het is dus om meer dan een reden, dat wij volgaarne in den geest aanwezig zijn bij deze feestelijke huldiging, die wij tot ons leedwezen niet persoonlijk kunnen bij wonen, wegens een reeds lang te voren vastgestelde reis naar Rome. De feestelijkheden op Zondag Zondagmorgen droeg Deken van Noort een plechtige H. Mis in de Begijnhofskerk op. Hierbij assisteerden de Zeereerw. heeren L. Stolk, als presbyter-assistens, J. Th. Lager- wey, diaken, N. Colla, sub-diaken, terwijl kapelaan S. Linthorst als ceremoniarius fun geerde. Het kerkgebouw was rijk versierd. Na het H. Misoffer sprak Deken van Nooi t de geloovigen toe. In het rijk-versierde concertgebouw is Dr. van Noort des middags gehuldigd geworden. De groote zaal was geheel bezet met verte genwoordigers van alle Amsterdamsche Ka tholieke vereenigingen. Onder spontaan ap plaus werd de jubileerende Deken binnenge leid, en nam hij plaats voor het podium, waar onder palmen de eere-zetels uit het Amster- damsch Stedelijk Museum geplaatst waren. Na een kort openingswoord van den voor zitter Mr. A. J. M. Hendrix, voerde een kna penkoor van het St. Ignatiuscollege onder leiding van Dr. A. J. Wessels, S.J. uit: Sicut servus van Palestrina, Chanson Soldatesque en Pastorale van F. A. Gevaert. Onder per soonlijke leiding van Dr. Willem Mengelberg speelde het orkest op sublieme wijze de 4—9 Mei 1931. In tegenstelling met de gelijknamige Ne- derlandsche dignitarissen houden de Fran- sche minister-presidenten gaarne en bij vele gelegenheden redevoeringen. Laval sprak deze week over de buitenlandsche politiek en begon met de verzekering, dat Frankrijk den vrede wil. Het schijnt dat mi nister-presidenten van welk land ook, wan neer zij openbare redevoeringen houden, steeds met nadruk een getuigenis over hun vredelievendheid moeten afleggen. Deze ver klaringen op zichzelf hebben natuurlijk niet de geringste waarde, want een premier zou onmogelijk in het openbaar kunnen verkla ren,. dat hij geen voorstander van den vrede was, zonder een storm van verontwaardi ging over de geheele wereld te ontketenen. De ware vredelievendheid toont zich echter eerst in daden en daarom mag men ver wachten, dat Frankrijk inderdaad, zooals Laval heeft verklaard, ernstige pogingen zal aanwenden om het groote plan van Briand voor de totstandkoming van een groote internationale politieke overeenkomst practisch uit te voeren. Volgens den minis ter-president is dit plan volkomen in over eenstemming met de souvereine uitoefening van Frankrijk's verdediging en verzekert aan het land de weldaad van een algemee ne Europeesche stabiliteit. Een zware econo mische last drukt tegenwoordig op de we reld en het zou noch voor den vrede, noch voor het belang van Frankrijk zelf dien stig zijn om zich met een enghartig egoïs me te ommuren. Maar juist omdat Frankrijk den vrede wil en steeds voor den vrede heeft gewerkt, heeft het met een gevoel van diepe bitterheid kennis geno men van het Duitsch-Oostenrijksche Tol- Unie plan, dat volgens Laval door Frankrijks houding noch gerechtvaardigd, noch verklaard kan worden. Frankrijk kan zijn toestemming niet geven aan het plan op zichzelf, evenmin als aan de onverwach te en bruuske wijze, waarop Duitschland en Oostenrijk te werk zijn gegaan. Het is betreurenswaardig, zegt de Premier, dat op deze wijze in de internationale betrekkin gen onrust is geschapen en wil de politiek van vrije samenwerking der volkeren voort duren. dan mogen dergelijke misverstanden niet voortduren. Hoort men daarentegen de uiteenzettin gen der Duitsche en Oostenrijksche pre miers, dan blijkt het, dat deze er juist den nadruk op leggen, dat de Tol-Unie een eer ste stap is in de richting van de interna tionale aaneensluiting en zij betoonen zich hoogelijk verbaasd, dat Frankrijk hun plan niet warm toejuicht, daar het immers in den geest der Briandsche politiek moet zijn, terwijl zij hopen en verwachten, dat de andere Europeesche landen zich spoedig bij hen zuilen aansluiten. Het is wel niet goed denkbaar, dat de leidende politici der groote Europeesche mogendheden zich dermate in elkanders bedoelingen vergissen, dat de eene partij als een vijandelijken stap beschouwt, wat de andere juist als een toenadering qualificeert en daarom ziet het er naar uit. dat de al gemeene aaneensluiting der Europeesche volkeren voorloopig wel een zeer schoon ideaal zal blijven, maar niet in afzien- baren tijcl verwezenlijkt zal kunnen worden. De Amsterdamsche beurs was deze week niet bijzonder opgewekt, wat niemand zal verwonderen, daar men een opleving van den beurshandel eerst dan kan verwachten, wanneer een algemeen herstel in de we reldhuishouding zal optreden. Over het al gemeen werd er weinig omgezet en het pu bliek blijft zich vrijwel afzijdig houden. Een goeden indruk maakte het slagen der nieu we Nederlandsche conversie-leening, waar door aan vrije inschrijvers niets kon wor den toegewezen. Gezien de groote geld- ruimte in ons land mag men aannemen, dat het bedrag der vrije inschrijvingen vele millioenen heeft beloopen en nu de Tweede Kamer de nieuwe Nederlandsch-Indische Leening heeft goedgekeurd, mag men ver wachten, dat de Regeering spoedig de in schrijving op deze leening zal openstellen, teneinde te profiteeren van de millioenen, die klaarblijkelijk nog voor inschrijving be schikbaar zijn. Op het door „De Telegraaf" gebrachte bericht, dat de Koninklijke een slotdividend van 7 pCt. (14) zou uitkeeren alsmede tengevolge van de door de Shell Union gepubliceerde jaarcijfers over 1930, waaruit bleek, dat een verlies van 5.095.000 dollar werd geboekt tegen een winst over 1929 van 17.573.000 dollar, waren aandeelen Koninklijke Olie zwak gestemd. Een totale dividenduitkeering van 17 pCt. lijkt ons echter toch nog een zeer behoorlijk resul taat, gezien de enorme moeilijkheden waar mede het bedrijf der Maatschappij in het afgeloopen jaar te kampen had. Iri het begin van de week circuleerden ter beurze geruchten over bankmoeilijkhc- den in Londen, die echter sterk overdreven bleken. Wel schijnen er nieuwe liquidaties te hebben plaats gevonden, doch een gevaar- voor de markt is blijkbaar niet meer aan wezig. In Engeland is de stemming nog ver van gunstig te noemen. Wel voelt men zich eenigszins opgelucht doordat de dreigende verhooging der directe belastingen achter wege is gebleven, maar de algemeene eco nomische toestand is nog ver van geruststel lend. De buitenlandsche handelsbeweging ging in het eerste kwartaal van dit jaar weer sterk achteruit, waarbij vooral opmer kelijk is de zeer sterke vermindering van den export der voornaamste uitvoerproducten, nl. de textielgoederen. Evenals Nederland heeft Engeland speciaal bij zijn handel op Azië sterk te lijden van de concurrentie der Japanners. Deze laatsten kunnen met hun veel lagere productiekosten de Engelsche waren gemakkelijk verdringen. Tot voor korten tijd was men nog van meening, dat het voornamelijk de zware belastingdruk en de hoogere loonen waren, die de productie- kasten opvoerden, maar thans begint men in te zien, dat de productiemethoden in het land verouderd zijn en met spoed gere organiseerd moeten worden, wil men de oude markten weer kunnen heroveren. Waar deze tak van industrie speciaal op export is aangewezen 80 pCt. van de textielgoederen wordt nl. geëxporteerd is het een levensvoorwaarde voor een be langrijk deel der Engelsche bevolking. Ook de importcijfers zijn in de eerste maanden van dit jaar gedaald. Hier is voornamelijk de invoer van grondstoffen gedaald, het geen niet te verwonderen is, gezien de verminderde activiteit in de verschillende industrieën. Een verdere oorzaak tot ongerustheid niet alleen voor ons land, maar voor vrijwel ge heel Europa schijnt gevormd te worden door den toenemenden omvang van den Russischen handel, waartegen in sommige landen zelfs reeds maatregelen genomen worden. Hoewel het natuurlijk denkbaar is, dat Rusland met zijn goedkoopen export ten doel heeft de markten in het overig deel van Europa te desorganiseeren teneinde het Westersche kapitaal te vernietigen, is de omvang van Ruslands handel echter toch nog te klein om een werkelijk gevaar te vormen. Vóór den oorlog was Ruslands aandeel in den wereldhandel 4 pCt., wat voor een dergelijk Rijk buitengewoon wei nig is en dit percentage is thans nog niet eens bereikt. Bovendien zijn groote Russi sche bestellingen voor machinerieën e.d., zooals kort geleder, bijv. in Duitschland zijn geplaatst, voor het betrokken land een voordeel en moet Rusland om deze impor ten te kunnen betalen op zijn beurt ten slotte weer exporteeren. Voorloopig blijkt in het geheel niet, ast er ietó abnormaals met den Russischen handel zou zijn en lijkt dan ook de ongerustheid zeer overdreven, al hebben natuurlijk verschillende particulie ren wel degelijk schade aan hun bedrijf ondervonden. Rg. Philips 177 202 198 189 ,'j 173 Ma. Di. Wo. Do. Vr. Unilever 191 190 186:4 U2% 181 Anaconda 56'A 57 55 A 56 55-% Amsterdam Rubber 77^ 82 83 A 84 ij 87 H. V. A. 309 315 311 306 302 Oude Deli 260 277 275 J4 274'! 273 ouverture uit „Die Meistersinger" van Ri chard Wagner en Karfreitag-Zauber uit de „Parsifal". Dr. Mengelberg en zijn orkest hadden een langdurig applaus in ontvangst te nemen. Hierna was het woord aan prof. dr. A. H. M. J. van Rooy, tot het uitspreken der feest rede en aanbieding der feestgave. Deze be stond uit een stel gebrandschilderde ruiten voor de Begijnhofskerk en een schilderij van den jubilaris, geschilderd door Matthieu Wiegman. Rede Prof. van Rooy Prof. Dr. van Rooy wijst er in zijn rede op hoe de grootste zaal van Amsterdam geheel gevuld is met een breede schare van perso nen, van wie hij zegt: „Zij allen voelden zich gedrongen jegens u op dezen, uw zeventigsten verjaardag, getui genis af te leggen van den eerbied en de bewondering, de aanhankelijkheid en hoog achting, die zij koesteren voor uw persoon en uw werk. Zij allen, en zeker velen nog die hier niet tegenwoordig konden zijn, wa ren volmaakt eensgezind in deze gedachte; de zeventigste verjaardag van Deken van Noort kan en mag niet onopgemerkt voor bijgaan. Aan hem moet getoond wordetj, dat Katholiek Nederland zijn waarlijk groote mannen te eeren en te waardeeren weet. Tot die mannen figuren, die ver uitste ken boven de menigte rekent het in een echte en volkomen communis opinio, ook U. Waarom? Omdat Uw leven rustig en har monieus in steeds stijgende lijn ontplooid, zoo rijk was, zoo buitenmate rijk. aan daden en werken met een groote innerlijke waarde." Na iets verteld te hebben uit de jeugd van Deken van Noort, het vroegtijdig verlies van zijn beminde ouders, kwam spreker aan het jaar 1884, waarin de jubilaris de H. Wijding van het Priesterschap ontving. En toen ving dat rijke veelzijdige priester leven aan, dat zoo kostbare en kostelijke vruchten bracht aan ontelbare velen, in al le kringen van Kerk en Maatschappij. Ver volgens schetste spr. Deken van Noort als kapelaan te Medemblik, later in 1892 als ka pelaan te Amsterdam in een groote arbei ders-parochie op de Wittenburgergracht. In 1892 klonk het beslissende woord van den Bisschop en werd hij te Warmond benoemd tot professor in de leerstelling Godgeleerd heid. „Toen brak voor u die levensperiode aan waarin gij tot de voile ontplooiing van uw groote talenten komen ging. De echte geest van de wetenschap werd over u vaardig. Tot 1908 waart gij in Haarlems groot semina rie de hooggeprezen onovertroffen docent, die aan honderden toekomstige preisters de schatten der Katholieke Dogmatiek hebt ontvouwd en hen, door uw woord en uw voorbeeld, hebt gevormd tot het hooge en heilige ambt, waartoe zij zich geroepen voelden. Die levensperiode bracht u een eereplaats in de rij der beste Godgeleerden van de wereld. In 1908 eindigde voor u het professoraat te Warmond. De stem van uw Bisschop riep u tot het Pastoraat aan de parochie van St. Willibrordus binnen de Veste. Ook u moet het wel moeilijk gevallen zijn de professorale toga. die gij, zij 't in figuurlijken zin 18 jaren met zooveel eere en met zooveel rijke verdiensten gedragen had, af te leggen. Maar langer nog en dichter bij het hart, had de priestertoga u getooid. In 1929 zaagt gij u, door het Bisschoppelijk ge zag bekleed met het gewichtige hooge ambt van Deken der Hoofdstad. Zoo ooit de Vox episopi een echo was van de Vox populi, dan zeker bij die benoeming. Geheel katholiek Amsterdam heeft gejuicht, toen gij gesteld werd op de eere-plaats onder de katholieke waardigheidsbekleeders van Nederlands grootste stad. Ruim twee jaren zijt gij nu Deken en gij hebt 't vertrouwen en de waar deering van alle leeken en priesters gewon nen. Hoewel gij geen huldiging wenschte, hebben wij allen gemeend tegen dezen wensch van u te moeten ingaan. En bij de overhandiging van dit huldeblijk zoude ik willen zeggen: als na vele jaren „de oude dag" voor u komen mocht, laat dan het zacht-gele licht der nieuwe vensters in de Begijnhofskerk, laat het aanschouwen van uw beeltenis, laat het bladeren in dezen al bum, u binnenvoeren in een paradijs van schoone, boeiende en opwekkende herinne ringen herinneringen bovenal aan de zen dag. waarop gij het voorrecht en geluk had te mogen beleven een echte, onge veinsde dankbaarheid en waardeering te ontvangen; laat deze herinneringen u doen vergeten leed en last, waarvan uw leven, hoe rijk gezegend ook, natuurlijk niet gevrij waard bleef. Moge de liefde en erkenning, die u heden in zoo ruime mate wordt toe gedragen voor u als zonnewarmte zijn in de vele jaren, die wij allen uwe vrienden en vereerders, uw oud-leerlingen en oud-paro chianen u van harte toebidden. Leve nog lang, in onverzwakte kracht, van geest en lichaam, onze voortreffelijke Deken, Dr. van Noort." (Daverend applaus). Ontroerd dankte Deken van Noort den spreker en allen die hem vandaag op zoo'n grootsche wijze huldigden. Hierna voerde het koor van de R. K. Ora- toriumvereeniging onder leiding van Theo van der Bijl met medewerking van het con certgebouworkest het „Te Deum" van H. Berlioz uit. Na afloop had in een der bovenzalen van het concertgebouw een zeer druk bezochte receptie plaats en 's avonds in het Amstel- hotel een intiem diner. Onder de talrijke aanwezigen bij de hul diging in het concertgebouw aanwezig noe men wij nog: als vertegenwoordiger van Mgr. J. D. J. Aengenent, die te Rome vertoeft. Mgr. M. Möllmann. vicaris van het Bisdom, Dr. Th. Vlaming, Mgr. Hensen, Mgr. Tas- kin, prof. R. Welschen, O. P., Dr. A. J. Wessels, S. J., Wethouder Mr. G. C. Krop man, Mr. C. M. Goseling, de heeren C. W. H. Baard, G. N. Olsthoorn, seer, van het comité1, prof. Dr. Kleintjes. Alle pastoors en kapelaans uit Amsterdam, broeders en zus ters van inrichtingen van onderwijs, de leidsters van „De Graal", afgevaardigden van de Amsterdamsche kath. vereenigingen op ieder gebied en vele anderen. Z. II. Em. Kardinaal Marchetti Sevaggiani De H. Vader heeft benoemd tot vicaris- generaal van Rome Z. H. Em. kardinaal Marchetti Selvaggiani, die, als president van de pauselijke commissie voor de oprichting van nieuwe parochies en kerken in de nieuwe stadswijken van Rome, reeds een voorname taak in het Romeinsche vicariaat te vervullen had. Kardinaal Marchetti Selvaggiani werd in 1871 te Rome geboren en door den H. Vader in het consistorie van 30 Juni 1930 kardi naal gecreëeid. In het Sociëteitsgebouw van de Rotter- damsche Diergaarde zal in het najaar, n.l. van 1625 October een Nationale Tentoon stelling worden gehouden, op het gebied van hotel-, café-, restaurant- en slijtersbedrijf. Als beschermheer over deze tentoonstel ling, welke uitgaat van den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders en Slijters, zal optreden de Minister van Ar beid. Handel en Nijverheid. Z. Exc. Mr. T. J. Verschuur, terwijl het eere-voorzitterschap werd aanvaard door den burgemeester van Rotterdam, Mr. P. Droogleever Fortuyn. In het eere-comité heeft een aantal burge meesters en vooraanstaande persoonlijkhe den op het gebied van handel en industrie en van leiders uit het vereenigingsleven zit ting genomen. DE INTERNATIONALE SUIKER OVEREENKOMST Ratificatie-overeenkomst Onder voorzitterschap van senator Bau- duin werd Zaterdag de plenaire vergadering van de internationale suikerconferentie te Brussel gehouden. Door Thomas L. Chad- bourne werd de tevredenheid van de ver gadering uitgedrukt over het welslagen van de conferentie. Hij stelde een ontwerp- begrooting over het eerste jaar van het internationaal suikercomité voor. De uit gaven werden geraamd op 94.000. Dit voorstel werd door de vergadering aangeno men. Eenparig werd volmacht verleend aan den heer Francis Powel, president van het internationaal suikercomité om met de landen, die nog niet tot het suikeraccoord zijn toegetreden, onderhandelingen te voe ren. Vervolgens teekenden alle delegaties het accoord. De president Bauduin, alsook de voorzit ters van de diverse delegaties, waaronder dr. v. Aalst van de Ned. Handel-Mij., spraken dankwoorden uit. Den president van de in ternationale suiker-conferentie werd hulde gebracht. Het intematonaal suikercomité zal zijn zetel hebben in Den Haag. Radiorede van den nieuwen voorzittter Tot voorzitter van de Internationale Ka mer van Koophandel, is gekozen de heer Franz von Mendelsohn, die te Berlijn voor de microfoon een rede heeft gehouden, welke telefonisch naar het congres te Washington werd doorgezonden. Door gemeenschappelijke pogingen moet alles gebeuren om den werkzoekenden weer werk, den nooddruftfgen een aandeel in de goederen van dit leven te geven, aldus spreker. Het economisch verband der wereld blijkt sterk uit de gemeenschappelijkheid der economische crisis. Wij moeten er alles op zetten om deze internationale economische crisis niet ook tot een crisis van de ver standige economische gezindheid bij de menschen te doen worden. Wij gelooven, dat met hun persoon en hun vermogen ver antwoordelijke ondernemers nog steeds het economisch leven beter in overeenstemming met de behoeften der menschen leiden dan de staat. Het economisch leven is nog nooit haast zoo buitengewoon in het nauw gebracht als tegenwoordig. Maar even buitengewoon zijn de mogelijkheden der leiders van het econo misch leven om t' uit deze moeilijkheden te doen geraken, om de vorderingen der tech niek tot vorderingen van de welvaart te maken en den door haar ontstolen rijkdom der aarde, die bij de huidige overspanning der ontwikkeling schier een vloek schijnt te zijn, werkelijk tot een rijkdom en tot een zegen voor de menschen te maken. Daarvoor willen wij samen opkomen met dat ïeëele idealisme, met die nuchtere fantasie, die het wezen van den werke- lijken econoom vormt. Uitspraak inzake termijnmarktcn WASHINGTON, 9 Mei. (N. T. A.) In de zitting van heden van de Internatio nale Kamer van Koophandel, werd een resolutie aangenomen, waarin de funda- menteele diensten worden erkend, welke de termijnmarkten bij de georganiseerde dis tributie van landbouw- en industrieproduc ten bewijzen. Door deze markten wordt een regeling van wereldvraag en -aanbod, een gelijkmatige geldprijs, een continuïteit der transacties, een zoo groot mogelijke ver mindering van prijsschommelingen en de mogelijkheid van credietverleening op groote schaal verkregen. Daarom wordt in de resolutie ook hand having der termijnzaken geëischt, al moet dan ook verlangd worden dat de termijn- markten alles zullen doen om zelf preven tieve maatregelen te treffen, in staat alle uitwassen te vermijden. Daartegenover moeten de termijnmarkten onder alle om standigheden vrij zijn van inmenging van den staat en mag het „verwijt van spel en weddenschap" niet zoo opgevat worden, dat daardoor aan schuldenaars de mogelijkheid wordt geboden zich aan hun verplichtingen uit termijnovereenkomsten te onttrekken. Een resolutie inzake de werkloosheid. De Internationale Kamer van Koophandel heeft haar goedkeuring gehecht aan een door den vroegeren Duitschen Rijksminister Hamm ingediende resolutie, waarin een com promis met de Amerikaansche opvattingen inzake het werkloosheidsvraagstuk tot stand wordt gebracht. Hierin wordt gezegd, dat tengevolge van de enorme technische ontwikkeling der industrie en van den landbouw, ten d'eele ook als ge volg van den oorlog, geen overeenstemming gebracht kon worden tusschen productie en verbruik. Om de crisis te overwinnen is het noodzakelijk, dat de Bank voor Internatio nale Betalingen en soortgelijke instituten medewerken om het kapitaal te verhoogen. Alle te nemen maatregelen moeten op ge zonde economische grondslagen gebaseerd zijn, alle overdreven belastingen van het volksinkomen moeten worden vermede*.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 11