J. L0TTGERING Heringa-Johnson-Oliebranders Centrale Verwarming NIEUW VAN OUD Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA WUTHRICH, HAARLEM PROVINCIAAL NIEUWS HOOGKARSPEL HEEMSKERK HOORN GROOTEBROEK MEDEMBLIK UITGEEST Ververij en Chemische Wasscherij REINIGT EN MAAKT GR. HOUTSTRAAT 5A - TEL. 10771 WERVERSHOOF NïFUWVEEN UITHOORN ZEVENHOVEN ENKHUIZEN HAARLEMMERMEER BEVERWIJK VELSEN Eindexamens R. H. B. S. Personalia GEMENGD NIEUWS De gierpont te Tiel weer opgebroken Verkeersdrukte bij lente-weer Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Apex klop-veeg-stofzuigers f 175 BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE De Fransche buitenlandsche politiek De toestand in Kaïro Enornie postzegelvervalsching MARKTNIEUWS 'T ZAND IJMUIDEN STADSNIEUWS Crisis in het bloerabollenbedrij! Tuindersbelangen De alhier gevestigde afdeeling van dfc Vereeniging Tuindersbe- iangen, hield een ledenvergadering in „Bantam". De voorzitter, de heer A. Schermer, spreekt zijn genoegen uit over de goede opkomst, nJ. 37 personen. Hij herinnerde er aan, dat bij de oprichting 27 leden toe traden en dit aantal thans tot 75 is geste gen. Doel dezer vergadering is den leden in kennis te stellen met het werken der vereeniging en in welk stadium de tuin dersactie zich thans bevindt. Daarna gaf de voorzitter verslag van den toestand der hoofdvereeniging, waaruit bleek, dat van uit de 23 aangezochte ge meenten aanvankelijk slechts Venhuizen, Wij- denes, Bovenkarspel en Hoogkarspel op de eerste vergadering aanwezig waren. Later sloot Benningbroek-Sijbekarspel zich nog aan. Op een volgende vergadering, waren echter meerderen opgekomen, waaronder ook veehouders. Aanvankelijk echter was be doeld alleen tuinders in de organisatie op te nemen, maar nadien kwam men tot het besluit, dat de belangen van tuinders en veehouders dikwijls paralel gaan, zoodat van toen af ook veehouders lid konden worden. Hierna werd een uiteenzetting gegeven van het doel van den bond of laten we liever zeggen „een werkprogram". Vervolgens werd nog een en ander be handeld over het verzenden van aardappels in kistjes, benevens enkele andere pun ten. De uitstekend geslaagde vergadering werd met een dankwoord aan de opgekomenen gesloten. Uitslag proef stemming De uitslag der op 22 April vanwege de R. K. Kiesvereeniging gehouden proefstemming voor de candidaten van den gemeenteraad werd Zondagavond bekend gemaakt. De uitslag is als volgt: No. 1 J. v. Duivenvoorde met 8517 punten. 2 J. Henneman met 7295 punten. 3 G. de Ruijter 7090. 4 P. Klaasse 6695. 5 J. de Wit 6643. 6 Ant. de Wildt 6640. 7 C. Beentjes 6366. 8 C. Baltus 6364. 9 S. v. d. Kolk 6294. 10 L. v. Roon 6046. 11 J. Kloes 5589. 12 Nic. Henne man 4951. 13 Jac. Schuijt 4749. 14 H. v. d. Does 4170. 15 H. Lammers 3453. 16 P. Lub bers 3400. Koninginnedag en Harddraverijvereeniging Vrijdag vond de jaarvergadering plaats van bovengenoemde vereeniging in café Hora. De heer P. Klaasse brengt een keurig verslag uit van de gehouden draverijen. Uit het verslag van den penningmees ter blijkt, dat nog een kassaldo aanwezig is van f 184.60 ongeacht de bezittingen. Het aftredende bestuurslid D. Wentink wordt met algemeene stemmen herkozen, terwijl in de vacature van den heer A. van Lieshout welke zich niet herkiesbaar stelt wegens drukke werkzaamheden, met meer derheid van stemmen wordt gekozen de heer J. Kos. De heer Bergfeldt uit nog den wensch dat leden welke voor de kinderspelen gevoelen hunne medewerking willen verleenen. Het bestuur zal een onderzoek instellen of een honden-ren gehouden kan worden. Verkiezing Gemeenteraad A.s. Dinsdag middag om 4 uur houdt het Hoofdstem bureau voor de verkiezing van leden voor den Gemeenteraad zitting ten Gemeente huize, tot het onderzoeken van op dien dag ingeleverde candidatenlijsten. Onderzoek verlofgangers Dit jaar zal op 29 Juni 1931 het onderzoek der verlofgan gers van de lichtingen 1929 en 1922 dezer gemeente plaats hebben in een openbare school der gemeente Beverwijk. Witte Kruistentoonstelling Door den burgemeester van Hoorn is welwillend een verguld-zilveren medaille ter beschikking van het Comité der Witte-Kruis-Tentoon- stalllng gesteld. Nagekomen kerkbericht Deze week iederen avond te 7 uur Mei maandoefening. Maandag, Dinsdag en Woensdag, Kruis dagen. Voor de H. Mis van 7.30 en 9 uur zal de Litanie van Alle Heiligen in het Hol- landsch gebeden worden om Gods zegen over de vruchten der aarde. Allen worden verzocht mede te bidden. HEDEN-AVOND te 8.15 uur Congregatie der vrouwen. DINSDAG te 9.30 Veni Creator en gezon gen huwelijksmis voor Joannes de Jong en Joanna Welleman. WOENSDAG van 5—8 uur gelegenheid om te biechten. Te 8.15 Congregatie der meisje. DONDERDAG feestdag van 's Heeren He melvaart. Te vieren als Zondag. De stille H.H. Missen te 7 uur en 8.30. Te 1030 Hoogmis met preek, welke zal worden uitgezonden door de radio. Te 7 uur Meimaandoefening. VRIJDAG te 8.15 Congregatie der mannen. ZATERDAG te 11.30 uur biechthooren voor de kinderen, te 4 uur voor de overige geloo- vigen. A.s. ZONDAG 3 uur lof alleen voor de deel nemers aan de Jeugddemonstratie. De vie ring van den Eucharistischen dag wordt uit gesteld tot Zondag 24 Mei. Gemeenteraad De raad kwam Vrijdag avond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Schrijnder. Afwezig Th. Roosje. De notulen werden goedgekeurd, waarna de ingekomen stukken en mededeelingen aan de orde kwamen. De Bond van Mobilisatieslachtoffers ver zocht om steun te verleenen voor het ver krijgen van wettelijke steunmaatregelen voor mobilisatieslachtoffers. B. en W kunnen niet adviseeren tot dit streven mede te werken. K. Neuvel is voor steun daar het een al gemeen belang is. De voorzitter is zeer tevreden over den steun door de regeering. Het departement vraagt adviezen van de gemeentebesturen welke steeds worden geac cepteerd. Het is tevens een teere kwestie, daar ook gezonde menschen (zakenmen- schen enz.) geheel gedupeerd zijn door de mobilisatie) De heer K Slagter: zeer juist. De heer K. Neuvel bedoelt alleen de men schen, die bu'ten schuld door de mobilisatie invalide zijn geworden. De voorzitter is van meening, dat hoe grooter de staatsruif wordt opengezet, des te meer kans is, dat de verkeerden worden ge steund. Na re- en dupliek maakt de heer K. Neu vel er een voorstel van waarbij de stemmen staakten (55). De af- en overschrijving en suppletoire begrooting 1930 en de suppletoire begrooting 1931 werden goedgekeurd. B. en W. stellen voor een geldleening aan te gaan tot het bedrag benoodigd voor de uitbreiding van de R. K. Meisjesschool a pari tegen een rente van ten hoogste 1 pCt. boven het promessedisconta van de Neder- landsche Bank. De raming der totaalkosten was ongeveer f 29000. Aldus besloten. Voorstel van B. en W. en de lichtcommis- sie om overeenkomstig het verzoek van de Hanze den stroom prijs buiten de lichturen te stellen op 10 cent per K.W.U. Bij een gega randeerde afname van 1000 K.W.U. f 90.— en voor elke volgende K. W. U. 7 cent. Ac- coord bevonden. Verzoek van de vertegenwoordigers van L.T.B., Middenstand en Arbeidersvereeniging om hier den* zomertijd niet in te voeren, al thans voor zoover dit wettelijk toelaatbaar is. B. en W. hebben geen enkel bezwaar om de secretarie open te stellen van 10—1 uur in plaats van 912 uur. Accoord bevonden. Aanbod van de gemeente Hoogkarspel om aan deze gemeente een jaarlijksch subsidie aan te bieden in de overblijvende kosten van de R. K. Tuinbouwschool tot het bedrag dier kosten, berekend per leerling, voor eiken leerling uit Hoogkarspel. Burg. en Weth. stellen voor aan den Raad dit aanbod niet te aanvaarden. De heer K. Neuvel kan zich geheel met het advies vereenigen. De school is een geweste lijk belang, dus ook voor Hoogkarspel. Spr. vindt de houding van den raad van Hoog karspel sjacherpolitiek. De Voorzitter zegt, dat dit reeds een pijn lijke zaak is geworden en wil daarom de zaak niet meer toescherpen. Algemeen is de raad het eens met B. en W. er niet op in te gaan, temeer daar het adres bij de onderwijscommissie thuishoort. Voorstel vernieuwing der brug in de Com pagniestraat. De staat yan landhoofdenvleugels en dek is dusdanig dat geregelde reparatie aan brug en straat wordt gevorderd. Vernieu wing in gewoon beton kost ongeveer f938. in grenenhout f 450.—. B. en W. adviseeren met het oog op langen levensduur en minder onderhoud, vernieuwing in beton. De heer K. Slagter vraagt of voor één be langhebbende de onkosten opwegen en ten tweede of aanbesteding geen betere uitkomst kon brengen. Spr. wil echter het werk voor de gemeentenaren houden. De Voorzitter zegt, dat tfe begrooting be vredigend is en de aannemer soiled. De heer P. Buijsman vraagt hoe hoog de brug wordt gemaakt, waarop de voorzitter antwoordt: 1.70 M. boven Bannepeil, indien confereeren met de Banne niet zou baten. De heer Kenter meent, dat in de gemeente wel meer gegadigden zijn en steunt daarom het voorstel van aanbesteding. Wethouder Berkhout verzet zich tegen aanbesteding, daar het betonwerk steeds goed is afgeleverd met bevredigende uitkom sten. Wethouder Jong heeft nog genoeg van de Broekerhaven waar het betonwerk een mis lukking is Het voorstel aanbesteding komt in stem ming. Bij aanneming hebben B. en W. vrij mandaat omtrent de gunning. De stemming echter staakt, tegen de heeren weth. Jong, weth. Berkhout, Kool, Buysman en Broer- sen. De voorzitter zegt. dat as. Maandag weer vergaderd moet worden, daar het werk haast heeft. Na eenige vragen bij de rondvraag volgde sluiting. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond onder voorzitter schap van Burgemeester P. Schoutsen. Af wezig met kennisgeving Wethouder W. Snel. Van de ingekomen stukken en mededee lingen vermelden wij o.a., dat de Rijksuit- keering voor de gemeente over 1931-1932 is bepaald op f 26.917.99. Op advies van Ged. Staten worden in de gemeentebegrooting 1931 eenige administra tieve wijzigingen aangebracht, waardoor het eindcijfer der begrooting f 179.610.42 wordt. Het ter visie gelegen hebbend uitbreidings plan (gewijzigd) der gemeente, waartegen geen bezwaren zijn ingebracht, wordt voor- loopig vastgesteld. Een voorstel tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank van Ned. Gemeenten tot een bedrag van f 150000.— wordt goedgekeurd. Besloten wordt tot aankoop van een perceel groot 51 A. 55 c.A. van den heer van 't Heek voor de som van f 12.500.—. De daarop staande zouterfj blijf eigendom van den heer van 't Heek en zal binnen 2 jaar worden verwijderd. De gemeente krijgt het recht een gedeelte van de zouterij weg te breken in verband met de uit te voeren werken aldaar. Deze grond is noodlg voor het uitbreidingsplan en voor de aldaar te stichten O L. School. Voor de regeling van verschillende za ken, het Sportterrein betreffende, wordt op voorstel van den voorzitter een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Snel, Kooy en Mulder, waarvan eerstgenoemde voorzitter zal zfjn. Mededeeling wordt hierna gedaan van een ontworpen regeling voor gaslevering aan de gemeente Opperdoes. Daar de ge meente Twisk zich had teruggetrokken, moesten vanzelfsprekend de voorwaarden voor Opperdoes ongunstiger worden. Gere kend wordt op 200 aansluitingen met een gegarandeerd gasverbruik van 60.000 M3. De prijs voor vastrecht zou dan worden ge steld op f 0.80 per maand en verder f 0.12 per M3. Over den muntmeter zou de prijs f 0.13 per M3. worden. Deze regeling zal de gemeente geen ander voordeel kunnen bie den, dan dat bij een afname van 60.000 M3. de kostprijs lager zou worden. Zoowel de voorzitter als wethouder Bos spreken de hoop uit, dat de gemeente Twisk alsnog zal besluiten tot gasafname. Aan de orde was hierna een verzoek van den heer Mulder om in openbare raadsver gadering' eenige vragen te mogen stellen over de Volkshuisvesting in de gemeente, waarvan de verbetering voor hem nog steeds actueel blijft. Spr. betreurt het, dat de bouw van een 25 tal arbeiderswoningen in handen is ge geven van de Woningbouwvereeniging en tevens, dat deze vereeniging het huurkoop systeem heeft toegepast. Velen worden hier door gedupeerd, terwijl systematisch ook alle huurprijzen in de gemeente op peil blijven. Spr. drong tevens aan op nog ruimer bouw van arbeiderswoningen en dan liefst in 'gemeentelijke exploitatie. Den voorzitter bevreemdt het, dat hetgeen de Woningbouwvereeniging doet* geen goedkeuring kan vinden. Als het streven om den arbeider aan een eigen huis te helpen, door B. en W. wordt gesteund, moet men dit op prijs weten te stellen. Voorzitter gelooft wel, dat meer zorg voor Volkshuisvesting, ten volle overwe ging verdient. Daarom zullen B. en W. in de volgende vergadering met voorstellen komen. Na deze mededeeling sluit de voorzitter de vergadering. 4 Burgerlijke Stand Georen Christina Elisaeth, dochter van Aifgust Wilhelm Fre- derik de Valk en van Feitje Kok; Jacob, zoon van Johannes Antonius Ursem en van Trijntje Greeuw; Carel, zoon van Leonar- dus Adrianus van Montfoort en van Elisa beth Roest.. Getrouwd: Comelis Vader en Marga- retha Bloedjes. Auto-botsing Vrijdagmiddag omstreeks half 5 ongeveer had alhier een autobotsing plaats die nog goed afliep. Toen de heer Van Bracht, van Wijk aan Zee en Duin, op dén Lagendijk den hoek wilde passeeren, kwam er een andere auto aangereden van iemand uit Medemblik. Om een aldaar loopend meisje niet aan te rijden was een botsing onvermijdelijk. Eerstgenoemde auto werd ernstig beschadigd. Het meisje kwam er echter goed af. Bloembollententoonstelling Door het be stuur der algemeene vereeniging Bollencul- tuur hier ter plaatse is een Bloembollenten toonstelling georganiseerd, welke wordt ge houden in de ruime tooneelzaal van Jn. v. Velsen. Vrijdagavond om zes uur had de ope ning plaats. De voorzitter, C. M. de Boer, heette lalen hartelijk welkom. Daarna was het woord aan burgemeester Raat, die de tentoonstelling officieel opende. Spr. achtte het een bijzonder voorrecht deze tentoonstelling te mogen openen en haar een bijzonder middel om de vakkennis en de animo voor de bollencuituur hooger op te voeren. Door vakkennis en liefde voor de cultuur is veel te bereiken. Het is volgens spr. van het bestuur een goede daad, thans een tentoonstelling te houden. Het is een goed middel om de saamhoorigheid onder de menschen te bevorderen, want eendracht maakt macht. Namens het gemeentebestuur bracht spr. hulde aan het bestuur voor het initiatief. Ook hulde aan de bloemisten Gebr Nugter, voor de mooie inzending planten en bloemen ter opluistering. Spr. was er van overtuigd dat de gemeente deze tentoonstelling op hoogen prijs stelt en eindigde met den wensch dat zij naar wensch zou mogen slagen. De voorzitter dankte het gemeentebestuur en den burgemeester voor de hartelijke woor den. Ook de jury voor de werkzaamheden en het toekennen der prijzen. De jury, bestaande uit de heeren M. de Jong te Noord wijk, J. J. Singer te Andijk en J. Fit te Bovenkarspel, kende de volgende personen een prijs toe: le pr. D. Sijm: 2e pr. P. Schipper; 3e pr. C. Boon; 4e pr. D. Dol; 5e pr. Jb. Hauwert; 6e pr. S. Tensen; 7e pr. J. Steltenpool; 8e pr. C. Schouten; 9e pr. C. DolSijm; 10e pr. Jn. Koomen. De eerste 4 prijzen bestonden uit verguld zilveren medailles, de overige prijzen uit planten. De expositie heeft bij de leden der afdee ling volle belangstelling verworven, gezien de groote inzendingen, n.l. 750 vazen. De stan den zijn keurig verzorgd in den schitterenden natuurtuin, naar een ontwerp van Gebr Nugter. Op den dag der opening, alsmede Zaterdag, was er groote belangstelling. Ook van buiten de gemeente kwam -veel publeik. De eierenveiling krijgt haar beslag. On der presidium van burgemeester Geesink vergaderde men in het café Schreuder. Tot bestuursleden werden gekozen D. Joka, voorzitter, J. Zekveld, penningmeester, H. Bulk, P. Wijfje en H. van Leeuwen Dz. Staande de vergadering gaven zich 20 le den op. Besloten werd circulaires rond te zenden aan alle kippenhouders met verzoek om zich als lid op te geven. Fusten en manden zullen door het bestuur bekostigd worden. Door burgemeester Geesink werd de ver gadering daama gesloten. Burg. stand. Geboren: Johannes, z. van H. Arendzen en A. J. de Beer. Maria Clasina, d. van N. C. van Rijn en E. E. de Koning. Johanna Maria Catharina, d. van N. C. Bartels en J. M. Tijssen. Petronella Maria Josepha, d. van H. W. G. Laarakket en C. Mols. Jacob, z. van F. van 't Riet en M. Schuurman. Ondertrouwd: Franciscus Henricus de Graeve 36 jaar en Dirkje van den Berg 22 jaar. Getrouwd: C. van der Hulst en M. Rewijk. P. Blom en A. Chr. Rekelhof. M. Cui- per en J. C. Mulder. Kaasmarkt. In verband met den He melvaartsdag zal de eerstvolgende kaasmarkt gehouden worden op Woensdag 13 Mei. Concert. De muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" zal op Hemelvaartsdag een con cert geven in de tent des namiddags 4 uur. Onder de uit te voeren nummers zullen ook de concoursnummers zijn waarmede 't corps tweeden Pinksterdag te Nieuwkoop moet uitkomen. Gemeenteraadsverkiezingen. Door de Chr. Hist. Kiesvereeniging zijn de volgende candidaten voor den gemeenteraad gesteld: D. Verwoerd, M. v. d. Vliet, P. Groeneveld, A. Maat, Jac. Biemond, IJ. G. Buis en A. Piet. Burgert, stand Geboren: Gerrit, z. van D. van Harte en J. Bouthoorn. Geertruida Cornelia, d. va nM. P. v. d. Weijden en P. G. J. Warmerdam. Wel liefhebbers Voor de vacante be trekking van agent van politie 2e klasse al hier, hebben zich 91 sollicitanten aange meld. Onder deze bevond zich een reserve le luitenant der infanterie. Scheepsbouw Van de werf „Vooruit" werd met goed gevolg te water gelaten een motorzeeschip genaamd Appolinaris. Het schip is gebouwd volgens de hoogste klasse Engelsche Lloyds en heeft een laadvermogen van 375 ton. Het schip zal worden voorzien van een 150 en 180 P.K.-motor. Voor de te waterlating bestond groote belangstelling. Naar de Missie De Eerw. Zuster Anny, Generale Assistentie van de Congregatie der Zusters van Liefde van Tilburg, zal naar de „St. Janski." mededeelt, zich binnenkort op reis begeven naar de missie-staties Sibogo en Padang, beide op Sumatra (O.-Indië). Met haar vertrekt naar de missie o.a. zuster M. Ladisla de Koning, geb. te Haarlemmer meer. De reis wordt gemaakt per boottrein van Nijmegen naar Genua en vandaar verder met het s.s. „Jan Pieterszoon Coen". Spinazie. Aan de Beverwijksche groen- tenmarkt is spinazie thans het hoofdproduct dat in aanzienlijke kwantums wordt aan gevoerd. Daar dit artikel snel verhandeld moet wor den, is het dagelijks veilen in dit seizoen een gebiedende eisch. De vrees dat met deze bladgroente weer zoo de spot mee zou gestoken worden als het vorig jaar toen men op sommige akkers op schriften zag met „vrij spinazie halen" is ge lukkig tot dusver ongegrond gebleken. Geen enkele kist is nog voor de minium- prijs weggegaan. De fabrikanten, welke zel den loonende prijzen betalen, en dus verle den jaar hun slag konden slaan moeten nu lijdelijk toezien dat de meeste spinazie door de Amsterdamsche kooplieden wordt opge kocht. Die kant moet het ook op wil de tuinder een loonenden prijs voor zijn producten ma ken. Eerste komkommers. Aan de Vrijs Vei ling werden Vrijdag de eerste komkommers aangevoerd. Aangehouden In het woonwagenkamp alhier is aangehouden zekere A. M., die ge signaleerd was voor 1 maand gevangenis straf, wegens diefstal. M. is heden op transport gesteld naar Haarlem. Handelsavondschool „De Hanze" Mor gen, Dinsdagavond, om kwart voor 8 zal in het K. S. A.-gebouw aan de Peperstraat, de uitreiking plaats hebben van de diplo ma's aan de leerlingen van de derde klasse der Handelsavondschool „De Hanze". Bollenveiling voor de Kerk Morgen, Dinsdag, des namiddags om 6 uur, zal in den tuin, tegenover de Parochiekerk van O. L. Vr. van Goeden Raad, aan den Arensweg, de verkoop plaats hebben van de kerkbollen, ten bate van deze parochie. Wij sporen aan om in grooten getale dezen verkoop te bezoeken en er toe mede te werken, dat de Zeereerw. heer Pastoor Wouterlood zeer tevreden zal zijn over deze veiling. Een prachtig geschenk. Ter gelegenheid van den 70sten verjaardag van den Hoog- eerw. Heer Dr. G. C. van Noort, Deken van Amsterdam, begiftigde Deken Lucassen den zeven tig-jarigen rector van het Bagijnhof met de origineele aquarel van de Mirakel processie van Derkinderen. Bouwvergunningen Door B. en W. van Velsen zijn de navolgende bouwvergunningen verleend: aan Gebrs. Wijker en P. van Duyn, te IJmuiden, tot het bouwen van 18 woon- en 3 woon-winkelhuizen aan de Kennemerlaan en Vareniusstraat, aldaar; aan de Vereeniging „Missiehuis" te Tilburg tot het uitbreiden van het Missiehuis, door verbouw en aanbouw, o.a. van een bergplaats aan den Hagelingerweg te Driehuis; aan K. Dekker, te IJmuiden, tot het bou wen van 2 dubbele en 1 enkel woonhuis aan den Hagelingerweg te Santpoort; aan de N.V. Bon Courage, te Santpoort, tot het bouwen van 4 woonhuizen aan den Brederoodschenweg aldaar; aan firma P. Heere en Zn., te IJmuiden, tot het bouwen van een timmerwerkplaats en kantoortje, aan de Huygensstraat aldaar; aan K. Visser te IJmuiden, tot het bouwen van een brandstoffenloods op het Stations emplacement aldaar; aan Sluis' Chemische fabriek, te IJmuiden, tot het bouwen van een kelder bij de fabriek aldaar; aan C. Stolk, te IJmuiden, tot het bouwen van een pakhuis aan de Napierstraat, bij perceel Alexander Bellstraat 32, aldaar; aan J. ten Boekei, te IJmuiden, tot het bouwen van een garage bij een woonhuis aan de De Genestetlaan te Driehuis. Stropers met windbuksen. Dezer dagen trof een rijksveldwachter op den Boschweg drie personen aan, die in bezit waren van een windbuks, klaarblijkelijk met de bedoe ling, daramede in de bosschen te stroopen. De drie windbuksen, benevens een groot aantal kogels werden in beslag genomen en tegen de eigenaars daarvan, de gebroeders van 't H. en P. v. d. B., wonende te IJmui den, werd proces-verbaal opgemaakt. kweekers, die reeds jaren in deze cultuur hun bestaan vonden en goed geoutilleerde bedrij ven hebben, van oordeel, dat elke verdere uit breiding in ons land sterk moet worden ont raden, ja zelfs is men van meening, dat het hoog tijd is om maatregelen te nemen ter inkrimping van de bollenteelt. Al is het waar, dat er tot voor kort nog kon worden gezegd, dat de bollenteelt zoo goed als niet van de algemeene malaise had geleden en er dus nog redelijke uitkomsten werden geboekt, als iedereen daar naar grijpt blijft er evengoed niets van over: In 1929 en 1930 werden massa's bloembol len aan den man gebracht. De afnemers van toen worden echter thans op hun beurt pro ducenten. En, nu de resultaten van de op deze wijze uitgebreide cultuur binnenkort aan de markt zullen komen en de handel het dreigende te veel reeds als een lawine ziet aankomen, is het vrij zeker, dat de prijzen tot een ongekende laagte zullen kelderen. Uit verschillende lanc'en komen talrijke verzoeken binnen om kortingen op de uit staande vorderingen van leveranties van ver leden jaar, in verband met de nu he,aas vast staande onvoldoende jaar-opbrengst der ge forceerde bolbloemen. In de verzoeken, welke uit Duitschland en Engeland komen, wordt als hoofdoorzaak van de lage bloemenprjjzen de lage prijzen n.l. die de buitenlandsche afnemers van hun getrokken bolbloemen maakten altijd genoemd de enorme export van geforceerde bolbloemen uit ons land op hun markten. Op het oogenblik worden er reeds Neder- landsche tulpenbollen in Duitschland ver kocht tegen een doorsneeprijs van 40 Mark per duizend franco, zollfrei en op crediet, d.i. dus bruto even 2 cent per stuk. Degenen, die deze koopen afsluiten, moeten wel de vaste verwachting hebben, dat dit artikel dezen zomer voor niets te krijgen zal zijn. Het is de overproductie van bloembollen, en, zoo wordt er in exporteurskringen gezegd, deze op haar beurt is weer het gevolg van de overproductie van akkerbouwproducten die de nieuwe kweekers uit den grond stamp te, waardoor thans een crisis wordt veroor zaakt. Bij de eind-examens der R.H.B.S. te Alkmaar 25, 26, 27 Juni; Velsen 20 Juni, 1. 2 Juli; Den Helder 3, 4, 7, 8 Juli; Purmer- end 9, 10, 11, 13 Juli; Hoorn 14, 15, 16 Juli en Enkhuizen 17, 18 Juli, zijn benoemd tot deskundigen: Dr. J. F. Koksma, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, te Kam pen (voor de twee eerstgenoemde scholen): G. Mannoury, hoogleeraar aan de ge meentelijke Universiteit te Amsterdam (voor de vier laatstgenoemde scholen); Dr. J. E. W. Ihle, hoogleeraar aan de ge meentelijke Universiteit te Amsterdam, te Utrecht; Mr. dr. H. S. Veldman, voorzitter van den Raad van Arbeid, te Apeldoorn; J. Visser, directeur van het Rijksopvoe dingsgesticht te Amersfoort; Dr. W. J. Kühler, hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam. Bij de eindexamens der R.H.B.S. te Hoorn 20 Juni, 1 Juli; Alkmaar 2. 3, 4 Juli en Velsen 6, 7, 8 Juli zijn benoemd tot gecommit teerden: G. J. Landweer, oud-inspecteur der ge meente-belastingen te Amsterdam, te Soest- dijk; Dr. H. E. van Gelder, directeur van den gemeentelijken dienst voor kunsten en we tenschappen te 's-Gravenhage; Mej. dr. J. A. H. Posthumus, privaat-do cente aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, te 's-Gravenhage; Dr. E. L. Smit, predikant bij de Ned. Her vormde gemeente te Zalt-Bommel. Bij Ministerieel besluit is bepaald, dat zul len worden afgenomen de eindexamens der afd. H. B. S. van het Chr. Lyceum te Haar lem 13, 15, 16 Juni; afd. H. B. S. van het R. K. Lyceum te Haarlem 4, 6 Juli; afd. H. B. S. van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal 29, 30 Juni, 1, 2, 3 Juli; afd. H. B. S. van het Gemeentelijk Lyceum te Haarlem 16, 17, 18, 19, 20, 22, 23 Juni; gemeentelijke H. B. S. te Haarlem 7, 8, 9, 10, 11 Juli. Tot deskundigen zijn benoemd: dr. H. Bremekamp, hoogleeraar aan de ■Technische Hoogeschool te Delft; dr. H. C. Redeke, directeur van het Rijks instituut voor biologisch visscherij-onderzoek te Gouda; T. J. Bezemer, hoogleeraar aan de Land- bouwhoogeschool te Wageningen; J. Gresshoff, letterkundige, te Arnhem (voor Nederlandsch en Fransch) en A. van der Ent, oud-directeur eener H. B. S. met 5-jar. cursus, te Aerdenhout (voor Duitsch en Engelsch De was van de laatste dagen heeft de kade te Tiel weer overstroomd. De gierpont moest dan ook gistermiddag, ongeveer 5 uur, worden opgebroken met het gevolg, dat al heel gauw een file auto's moest wachten om overgezet te worden. Spoedig kon echter de Gijsbert-Stout met aangekoppelde kleine pont, die door het drukke verkeer den geheelen dag reeds in de vaart was, het verkeer tusschen beide oevers weer geheel normaal doen verloopen. Aangezien ook de uiterwaarden onderloo- pen, heeft men het vee reeds opgehaald, wat vanzelfsprekend een schadepost is voor den landbouwer. Drokke dagen voor de Roodc-Kruis Transport-Colonne Dat meer en meer wordt ingezien het nut tige van de aanwezigheid van leden van de Roode-Kruis Transport-Colonne op plaat sen, waar veel publiek bijeen wordt ver wacht, blijkt wel uit de vele aanvragen om assistentie, die bij de Haarlemsche Roode Kruis Transport-Colonne binnenkomen. Niet alleen, dat heden en ook op de vorige Zondagen de Eerstehulp-posten te Heem stede werden betrokken, op Woensdag a.s. en Hemelvaartsdag zullen Eerste-helpers aanwezig zijn op het Feestterrein „Oude Slot" te Heemstede bij het festival van „Ex celsior"; verder worden op Hemelvaartsdag weder de Eerstehulp-post te Heemstede be trokken, zoomede een post op het Buitengoed Huize Bennebroek te Bennebroek bij het daar te houden zangcorriours. Buitendien wordt nog op Hemelvaartsdag assistentie verleend bij den Haarlemschen Ongevallendienst voor de Openluchtuitvoe ring van „Turnlust" op het R. C. H.-terrein. terwijl voor de volgende weken reeds weer eenige aanvragen voor medewerking zijn binnengekomen. Het beleid der regeering goedgekeurd De Kamer keurde met 430 tegen 42 stem men de verklaringen der regeering nopens de buitenlandsche politiek goed en sprak daarmee haar vertrouwen in de regeering uit. De Kamer werd vervolgens verdaagd tot 28 Mei. Op voorstel van den premier Laval werd de zitting der Kamer hedenmorgen om 1.40 uur opgeheven en in verband met de aan staande bijeenkomst van den Volkenbond te Genève tot 28 Mei a.s. verdaagd. Voor cfe stemming over de motie van ver trouwen in de regeering, welke zooals gemeld is met 430 tegen 52 stemmen werd aangeno men, had minister-president Laval een be roep gedaan op de regeeringspartijen en ten aanzien van de aanstaande bijeenkomst van den Volkenbondsraad verklaard: De vertegenwoordigers van Frankrijk te Genève zullen tot uiting brengen, dat de op winding in Frankrijk over de Duitsche po ging tot economische aaneensluiting met Oostenrijk, nog steeds niet is verdwenen. Frankrijk kan niet toelaten dat de Volken bond een zoo bruusk aangekondigde tol-unie zal goedkeuren. De in het geheim gevoerde onderhandelin gen en het plotselinge van de onthulling daarvan, doen in Frankrijk de vraag reizen of de eerste stap tot aansluiting van Duitsch land en Oostenrijk niet reeds gezet is. Barricads opgericht In verband met den gespannen politieken toestand, patroilleert cavalerie door de straten van Kaïro. Het verkeer in de omgeving van het Koninklijk Paleis ligt geheel stil. Op verschillende plaatsen zijn barricades en draadversperringen opgericht, die door de politie worden bewaakt. 37 verdachten gearresteerd De Poolsche politie is te Lodz een zeer omvangrijke vervalschingsaffaire op het spoor gekomen. Sinds eenigen tijd werd ni. op de postkantoren ontdekt, dat brieven waren voorzien van valsche postzegels. Na een onderzoek, dat geruimen tijd duurde, werden te Lodz de valsche postzegels ge vonden, die daar werden verkocht. In ver band hiermede werden te Lodz vier winke liers en 27 personen, die zich bezig hiel den met den verkoop van valsche post zegels, in arrest gesteld. Bij het verder on derzoek werden nog 6 personen aangehou den. Het is de politie echter nog niet gelukt, den vervalscher zelf in handen te krijgen. Reeds is vastgesteld, dat voor meer dan 1 milioen zloty valsche postzegels in omloop zijn gebracht. AMSTERDAM, 11 Mei Veemarkt Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 443 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. f 98 —106; 2e kw. 0.84—0.96 3e kw. 0.72—0.82; mindere soorten 0.600.70 per K. G. slacht- gewicht. 150 melk- en kalfkoeien f 280380 per stuk. 17i vette kalveren. 2e kw. 0.740.82 en 3e kw. 0.600.72 per K. G. slachtgewicht. 140 nuchtere kalveren 712 per stuk; 62 schapen 340.40 per stuk, 67 lammeren 1724 per stuk. 1120 varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. f 0.480.50, zware varkens 0.45 0.47, vette varkens 0.420.43. 160 paarden 100240 per stuk. Aan het abattoir zijn heden aangevoerd 12 wagons geslachte runderen uit Denemarken. NOORD-SCHARWOUDE, 11 Mei. Aanvoer 3800 K.G. Uien 7.80—8.50, idem grove 8.10— 8.60, idem drielingen 1.70—1.90. ALKMAAR, 11 Mei Veemarkt. Aange voerd werden 44 vette koeien f 250400 per stuk, handel goed; 5 vette kalveren f 6090 per stuk; idem per Kg. f 1—1.30; 57 nuch tere kalveren (slacht) f 822 per stuk; 629 vette varkens zware per Kg. f 0.340.40; zouters per Kg. f 0.370.38, handel stug. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Mei. Llh- gendker Groentenveiling. Aanvoer 112 K.G. Tomaten A 107, B 89—, C 101, CC 67.—, 500 K.G. Uien 7.—. HOORN, 9 Mei 1931 Aantal: 21 melk koeien 250400; 2 stieren 150250; 2 nuch tere kalveren 1114; 1 zeug 40; 38 schram men 1524; 133 biggen 6—13; 355 schapen 2838; 1199 lammeren 1923; 10 jenge bok ken en geiten 1.503.50; 5 geiten 1520; 6 paarden 180250. Handel goed. ALKMAAR, 9 Mei N. V. Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier Aanvoer 300.000 kipeieren 56/58 3.60—3.90; 58/60 3.70—4.10; 60/62 3.90—4.40; 62/64 4.10—5.00; bruin 60,66 4.204.90. 65000 eendeieren 3.40—3.60. ALKMAAR, 9 Mei 1931 Veemarkt 25 Paarden per stuk f 225—350, Hitten per stuk f 125—300, 61 Melkkoeien f 225—400, Gelde koeen f 280—340, Stieren f 150—275, 106 Nuchtere kalveren slacht per stuk f 6— 18, idem fok f 1432, 252 Vette Schapen f 2530, Overhouders f 3035, 399 Lam meren f 18—25, 39 Schrammen f 1430, 207 Biggen 10 weken f 9—14, 21 Bokken en geiten f 5—16, Kleine bokjes f 24. Handel matig. ALKMAAR, 9 Mei 1931. Boter- en Eieren- markt. Boter, fabriek 1ste soort f 0.65— 0.67 K>; idem 2e soort f 0.57 0.62%; Eie ren, groothandel f 3.704; Eendeieren f 3.25. ALKMAAR, 9 Mei. Piepkuikensmarkt. Aangevoerd 66 kisten en 5 korven. Prijs f 1.551.62 per Kg. Handel goed. AMSTERDAM, 9 Mei Amsterdamsche aardappelprijzen Zeeuwsche bonten f 7—7.50, Zeeuwsche blauwen f 6.75—7.50, Bevelan ders f 66.75. Reastar f 6.75—7, Bonte stars f 6.75—7, Drielingen f 3.50—3 75. IJpolder bravo's f 6 50—6.60, alles per 'HX>- Malta's 18—19 cents per kilo. Aanvoer 2 ladingen, zijnde 1608 H.L. R. K. Kerkbestuur Tot lid van het R. K. Kerkbestuur te Noorden is herbe noemd de heer M. P. v. d. Weijden, alhier. Opdracht Door het bestuur van dén Nieuwkoppschen polder is gegund het maken van een ijzeren bovenbouw aan de Schip- persbrug, aan W. Kooijman te Noorden. Onderzoek verlofgangers Op 4 Juni a.s. heeft het jaarlijksche onderzoek plaats der verlofgangers 1919—1922 in het Gemeente huis te Roelofarendsveen te 13 uur. R. K. Rijwielclub Uitgaande van de jon gens-congregatie werd alhier ten huize van den heer G. A. de Wit, onder leiding van den Weleerw. Pater Wendelinus Wildenburg op gericht een Rijwielclub. Tot patroon werd ge kozen de H. Christophorus. Het bestuur be staat uit de heeren G. Slijkerman Pz., voor zitter; Jn. Boots, secretaris; Gebr. de Haan, Penningmeester. Doel is jaarlijks een bede vaart maken naar Heiloo per fiets, terwijl in 't verschiet werd gesteld: deelname aan den Stillen Omgang te Amsterdam. Echter, dat is nog toekomstmuziek van omstandigheden zal het afhangen of ook dit laatste punt door den tijd op het programma komt. Voorts kan worden medegedeeld, dat bin nenkort zal worden opgericht een Folly-club voor jongens, terwijl voor de oprichting van de oprichting van de Korfbalclub voor meisjes uitgaande van de Maria-Congregatie, alles vrijwel geregeld is. Uit dit alles blijkt, dat bi) eenige medewer king van den kant der parochianen hier nog veel te bereiken valt. Men moet pater Wildenburg om zijn ijver en moed bewonderen. Moge hij hier steeds de noodige mewerking zoowel van jeugd, als van ouderen, ondervinden. Dan komt hier onge twijfeld nog zeer veel goeds tot stand. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Naar wij vernemen, zal een groep Chr.- Historische kiezers bij de a.s. verkiezing voor den gemeenteraad met een eigen lijst uitkomen, waarop als no. 1 zal worden ge plaatst de heer H. Medik te IJmuiden. DIEFSTAL VAN VTSCH Als verdacht van diefstal van visch werden door de halpolitie aangehouden U. C. M. en J. van T. Zij werden overgebracht naar het Wil lemsplein. Na het hebben bekend, werden zij des middags weer op vrije voeten gesteld. Bloempjesdag Wederom zal, evenals het vorige jaar door het „Witte Kruis" een bloempjesdag georganiseerd worden en wel op 27 Mei a. s. Wij bevelen gaarne deze nuttige instel ling in aller milddadigheid aan. Inkrimping der teelt gewenscht In verband met de crisis in het bloembol- lenbedrijf schrijft de „R. K. Boerenstand": De vraag, of een uitbreiding van de bollen cuituur onder de huidige omstandigheden nog wel aanbeveling verdient of niet, is een vraag, welke op 't oogenblik wel eens nader mag worden bekeken. Begrijpelijk zijn de bollen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2