Buitenlandsch cdCieuws FEUILLETON HEVEA-f|ETSBANDeN KU KLUX KLAN Ongeregeldheden te Madrid Woedende menigte lyncht koningsgezinder! Briand's presidentschap verzekerd? Meerderheid bij eerste stemming? Dr. Bruening spreekt „Wij zijn de slachtoffers van den vrede" „Vereenigcb Staten van Europ; Briand's contraplan Een groote rede van dr. Curtius Nieuwe Spaansche maatregelen Samenzwering in Griekenland De bindendverklaring vair het tarief //c/2 t/oo/jen d -1/2. &rs/er/i Politieke aanslagen in Finland Gemengde buitenlandsche berichten Groote vvisselzwendel ontdekt Een gedenkteeken voor luchthelden Jack Diamond's vrijlating geweigerd Muiterij op een kruiser Rooverbende gearresteerd RADIO-OMROEP Weer een nieuwe protestmethode Kannibalisme in Congo KORT NIEUWS Humoristische Avonturen-roman De leden der monarchistische partij te Madrid hebben gisteren in hun clubgebouw een vergadering belegd, waarop Artillano een belangrijke redevoering hield, waarin hi) aaneensluiting der monarchistische vereeni- gingen vroeg om de verkiezingen te bestrij den. Verscheidene honderden communisten woonden deze bijeenkomst bij, na afloop waarvan jeugdige monarchisten hoera's op het koningschap uitbrachten. Toen een taxi chauffeur „Leve de Republiek" riep, werd hij door monarchisten aangevallen, die hem met stokken sloegen. Toen voorbijgangers het voor den chauffeur opnamen ontstond een heftig gevecht, waarbij verscheidene per sonen werden gewond. Aanvankelijk werd van beide zijden met steenen geworpen, doch toen de republikeinen woedend werden, schoten zij op drie auto's der monarchisten, die tegen het trottoir stonden. De politie te voet en te paard greep in, voerde eenige charges uit, doch het gevecht duurde voort. Gevangenen gelyncht. Omtrent het ernstige gevecht, dat giste renmiddag te Madrid tusschen monarchisten en republikeinen heeft plaats gehad kan nog gemeld worden: De politie trachtte met man en macht de orde te herstellen en arresteerde verscheide ne monarchisten. Toen twee celwagens verschenen om de gearresteerden weg te voeren, deed de woe dende menigte een aanval op een der cel wagens, sleurde de gevangenen er uit en lynchte hen. Op hetzelfde oogenblik deed het bericht de ronde dat de door de monarchisten aan gevallen taxi-chauffeur in het ziekenhuis was overleden, waarop de gevechten met hernieuwde hevigheid begonnen en talrijke personen ernstig gewond werden. Toen de civiele garde op het gevechtster rein verscheen, trok deze de sabel en oefende eenige charges uit, doch na tusschenkomst van de socialistische commissie staken de gar disten de sabel weder op. Om 4 uur gister middag duurde de strijd tusschen kleine ver spreide groepen nog voort. Opgewonden stemming in Madrid. In de avonduren gisteren trokken ontzag gelijke menschenmenigten opgewonden door de straten der stad. De transportarbeiders hebben gepoogd de algemeene staking te proclameeren als gevolg waarvan talrijke tramwagens het verkeer stop zetten. Een krantenkiosk van het dagblad „El Debate" werd door de demonstranten in brand ge stoken. De minister van binnenlandsche zaken heeft gepoogd de opgewonden gemoederen te kalmeeren, door van het balkon van het de partement van binnenlandsche zaken een toespraak tot de menigte te houden, waarin hij tot kalmte en rust vermaande. Deson danks poogden de demonstranten telkens opnieuw de bureaux van het dagblad „ABC" binnen te dringen. De daar gesta- tionneerde wachtpost der guardia civile moest versterkt worden. De soc.-dem. partij heeft groote aanplak biljetten doen vervaardigen, waarin de be volking tot kalmte wordt gemaand en waarin de transportarbeiders aangespoord worden het werk weer op te nemen. De stemming der bevolking is zeer opge wonden. De Parijsche correspondent van het „Hbd." meldt: Aristide Briand, die Vrijdag een van zijn beste dagene had en buitengewoon op dreef was, heeft met zijn groote rede in de Ka mer het succes gehad, dat hij zocht. Al is het waar, dat het aantal tegenstemmers rechts, een vijftigtal, ditmaal grooter was dan 't laatste jaar het geval placht te zijn, kan men niettemin zeggen, dat de over- groote meerderheid van de Kamer opnieuw zijn verklaringen, en daarmede zijn poli tiek, heeft goedgekeurd. Ik kan uit de beste bron verzekeren, dat dit succes zijn beslissing omtrent het pre sidentschap van de republiek heeft meege bracht. Op het aanbod, dat door de link- sche groepen uit de Kamer, waarschijnlijk in verbinding met die van den Senaat, aan hem zal worden gedaan om zijn candida- tuur voor het Elyseé te laten stellen, zal hij een bevestigend antwoord geven. Daar mee is de verkiezing dan tevens beslist, want zelfs indien de heer Doumer thans zijn candidatuur niet intrekt en de nota, die hij aan de pers verstrekt heeft, wekt den indruk, dat hij dat niet zal doen lijkt het zeer waarschijnlijk, dat Briand reeds bij de eerste stemming de absolute meerderheid in het congres op zich ver eenigen zal en een 450500 stemmen zal behalen. Ondersteund door Herriot. Herriot heeft een bezoek gebracht aan den Minister van Buitenlandsche Zaken en hem medegedeeld, dat hij Briand's candidatuur voor het Presidentschap der Republiek steunt. Pressie op Briand. In het Kamergebouw hebben verscheidene linkergroepen vergaderd om zich met de kwestie van d'e Presidentsverkiezingen bezig te houden, inzonderheid over de vraag of een gemeenschappelijke démarche bij den Minister van Buitenlandsche Zaken in staat zou zijn hem een candidatuur voor het Pre sidentschap te doen aanvaarden, de links- radicalen stelden de vorming van een bij zondere delegatie voor, die zich naar Briand zou begeven, in samenwerking met de ande re groepen. Er werd een resolutie van den navolgen den inhoud aangenomen: „De vrienden van Briand, die behooren tot de onderscheiden Republikeinsche frac ties van Kamer en Senaat hebben Zater dagmorgen een bijeenkomst gehouden om de omstandigheden na te gaan, waaronder o.p 13 Mei de verkiezing zal plaats hebben. Zij zijn eenstemmig van opvatting, dat een stap bij den Minister van Buitenlandsche Zaken onvermijdelijk is." Met het oog op een zeker aantal republi keinsche groepen van beide huizen, inzon derheid die der democratische linkerzijde, die nog steeds geen gelegenheid heeft gehad bijeen te komen, werd besloten deze démar che Maandagmiddag te ondernemen. Rijkskanselier dr. Bruening heeft Zater dagavond in een drukbezochte bijeenkomst van ds Centrumpartij te Cloppenburg, het woord gevoerd. Ten aanzien van het zich uit den Rijks dag terugtrekken der Nazi's, legde de Rijkskanselier er den nadruk op, dat de Nazi's hiermede niet hun doel hebben be reikt. Voorts wees de Rijkskanselier op den door het Centrum voor de kiezers verrichten arbeid. Daarom is het Centrum ook de eenig partij, die op ieder oogenblik van de moeilijkste politieke beslissingen bereid is geweest, de verantwoordelijkheid op zich te nemen. Vervolgens besprak dr. Bruening de economische politieke vraagstukken, waar bij hij er op wees, dat de leiders van het bedrijfsleven wel critiek op den staat en de openbare bedrijven leverden, doch evenzeer reden hebben zich op de eigen borst te kloppen. Niet alleen politici en staatslieden, doch ook de leiders der groote economische organisaties hebben fouten gemaakt. In het vervolg zijner redevoering zeide dr. Bruening nog, toen hü te spreken kwam over een verlaging der prijzen, dat men van een actie, die zulks ten doel heeft, niet kan verwachten, dat daardoor de prijzen direct met 30 pet. verlaagd zullen wor den. Uitvoerig behandelde spreker de finan- cieele kwesties, waarbij spr. er op wees, dat het belangrijkste is, dat niet de geraamde inkomsten de uitgaven dekken, doch de feitelijke inkomsten. Het bedrijfsleven moet weten waaraan het toe is, omdat anders nieuw kapitaal niet in het bedrijfsleven wordt belegd. Alles moet gedaan worden om de koopkracht in Duitschland niet te verminderen en het bedrijfsleven in staat te stellen werk te verschaffen en arbeiders in dienst te nemen. Er moet gespaard worden, ten einde de financieele moeilijk heden te overwinnen. Op welke wijze zulks kan geschieden, zal door de regeering bin nen veertien dagen worden bekend ge maakt. Er zijn op het oogenblik motieven, waarom wij op het oogenblik nog niet met onze maatregelen naar voren komen. Ten aanzien van de buitenlandsche poli tiek, legde dr. Bruening er den nadruk op, dat wanneer men meent succes te hebben in de herstelpolitiek voor men het eigen huis in orde heeft gebracht, men zich ernstig vergist, zooals gebleken is bij het revisie probleem, dat in het jaar 1928 aan de orde is geweest. Het is onverantwoordelijk vóór eenige regeering, de op zich zelf door deze regee ring als noodzakelijk beschouwde stappen tot verlaging der reparatielasten te onder nemen, zonder tegelijkertijd de basis te leg gen voor een moeilijken strijd en de moei lijke onderhandelingen over deze repara ties. Ik betreur in hooge mate, dat bij het vraagstuk der Duitsch-Oostenrijksche tol- unie in het buitenland een zekere nervosi teit is ontstaan, waarbij onze geheele poli tiek in deze richting in een geheel ver keerd licht is geplaatst. Het woord „oorlog" moet door geen staatsman of politicus meer worden ge bruikt en de politici, 'die het woord „oor log" geheel uit hun vocabulaire verbannen, zijn voor het overige die politici, welke den vrede het meest dienen. Wij zijn, aldus dr. Bruening, niet alleen de soldaten van den vrede, doch eveneens de slachtoffers van den vrede. Wij zijn het, die dagelijks ons voor den vrede opofferen. De Parijsche correspondent van de „Evening Standard" meldt in staat te zijn de hoofd lijnen van het plan mede te deelen, dat Briand op 15 Mei aan den Volkenbond zal voorleggen om het plan der Duitsche regee ring voor een douaneverdrag met Oostenrijk te vervangen. Frankrijk beschouwt het Duitsche plan als een stap in de richting van den „Anschluss", die naar de meening der Fransche politici onvermijdelijk tot gevaarlijke verwikkelingen met de buren van Duitschland en de bond- genooten van Frankrijk moet leiden. Briand wil met zijn plan komen tot de „Vereenigde Staten van Europa". Het plan bestaat uit twee deelen, een landbouw-, en een industrieel gedeelte. Krachtens de overeenkomst op het gebied van den landbouw zouden de industriestaten, namelijk Duitschland, Frankrijk, België, Oos tenrijk, Tsjecho-Slowakije, Italië en zoo mo gelijk Groot-Brittannië zich bereid moeten verklaren het overschot aan graan, van de landbouwstaten Hongarije, Roemenië, Joego slavië, Bulgarije en Polen op te nemen, waar bij dit graan aan deze landen (de industrie landen n.l.) overeenkomstig hun opnemings vermogen onder een stelsel van voorkeur tarieven zou worden toegewezen. Er wordt beweerd dat het overschot dezer Europeesche graanlanden niet zoo aanzienlijk is,'dat de overzeesche landen, die graan uitvoeren, zoo als Canada, de V. S. of Argentinië, er ernstig onder zouden lijden. Als speciale concessie aan deze landen zou den Europeeschen land bouwstaten verzocht worden hun tarieven voor bepaalde fabrikaten te verlagen. De industrieele voorstellen zouden hierop neerkomen, dat de industriestaten van Europa zich Ijereid verklaren toe te stem men in een beperking der productie en een toewijzing van markten. Er zotv algemeen door deze staten een werkdag van korter dan acht uur, te regelen door het Interna tionale Arbeidsbureau te Genève, worden aanvaard. Ten slotte zou er een verlaging en gelijkmaking der tarieven volgen. Er zouden internationale overeenkomsten moeten wor den gesloten nopens goedkooper credlet zoo wel voor de industrie als voor den landbouw. De correspondent voegt er aan toe, dat al gemeen wordt aangenomen dat de Kleine Entente met het plan van Briand zal in stemmen. De houding van Groot-Brittannië en Italië zou echter nog niet duidelijk zijn. Aanvankelijk waren beide landen er toe ge neigd het D.-O. plan welwillend te beschou wen, doch men gelooft, dat deze landen ten gevolge van lange diplomatieke besprekingen met Frankrijk thans ietwat weifelen. Het zou echter vaststaan, dat Frankrijk en Tsjecho-Slowakije en waarschijnlijk ook Roe menië, Joegoslavië en Polen te Genève alle pogingen zouden in het werk stellen om Oos tenrijk en Duitschland er toe te brengen het dijkbeeld eener douane-unie op te geven. Het feest van de buitenlandsche persverecni- ging In „Hotel Adlon" heeft het banquet van de Buitenlandsche Persvereeniging plaats ge had, waaraan deelgenomen werd door den Rijkskanselier en verscheidene rijksministers, leden van het corps diplomatique en andere autoriteiten, benévens vertegenwoordigers van de Duitsche dagbladpers. VERTES DR. CURTIUS De voorzitter van de vereeniging, Max Blokzijl, hield een begroetingsrede, waarin hij een „hoch" op den president der Repu bliek uitbracht, waarna de aanwezigen staan de het „Deutschlandlied" zongen. Spr. her dacht wijlen rijksminister dr. Stresemann en den tegenwoordigen Kardinaal-staatssecre taris Pacelli. Hierna gaf spr. een overzicht van het werk der Buitenlandsche Persver eeniging, die deze week 25 jaar bestaat en waarin door de goede kameraadschap der leden, de meest hartelijke verhoudingen be staan. Hierna sprak de rijksminister van Buiten landsche Zaken, dr. Curtius, die dank bracht voor de vriendelijke begroetingswoorden van den voorzitter en op de goede samenwerking wees, welke bestaat tusschen de buitenland sche journalisten en de Rijksregeering. Ko mende tot de buitenlandsche politiek, behan delde spr. de kwestie van de Tolunie en wees de verwijten over den vorm van de actie der Duitsche en Oostenrijksche regeeringen ten stelligste van de hand. Spr. hoopt, dat de strijd om deze kwestie van tactiek thans een einde heeft genomen, dat de prestige kwesties buiten spel blijven en dat deze aan gelegenheid met rustige zakelijkheid zal wor den afgehandeld. Spr. begroette Briand's zin speling op het zuiver economisch karakter van de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie. De economische nood, welke door Oostenrijk ge leden wordt, is door den Oostenrijkschen vice-kanselier de laatste dagen uitvoerig uit eengezet. Duitschland staat onder den geesel van de felste werkloosheid en zucht onder den druk van zware reparatieverplichtingen. De onafhankelijkheid van Oostenrijk wordt dcor de richtlijnen van de Tolunie niet be ïnvloed, zoodat fe Duitsche en Oostenrijksche regeeringen de beraadslagingen van den Vol kenbondsraad met de grootste gemoedsrust tegemoet zien. Natuurlijk zal de Duitsche de legatie alle andere voorstellen en verstrek kende plannen voor saneering van het Euro peesche economisch leven begroeten en in tensief aan dergelijke werkzaamheden deel nemen. Vepre van naar radicalisme, beoogt de Rijksregeering een verbetering van den algemeenen toestand van het Duitsche volk en streeft tegelijkertijd naar vergaande sa menwerking met andere naties. Duitschland is onvoorwaardelijk voorstan der van vreedzame bijlegging van geschillen verbetering van den economischen toestand der wereld en vooruitstrevende gelijkrechtig- heid der volkeren. De „Humanité" verboden. De Spaansche regeering heeft het fran sche communistische blad de „Humanité" in Spanje verboden. Het blad protesteert tegen dezen censuur- maatregel enverklaart, dat een vroegere medewerker van het blad thans lid van het Spaansche kabinet is. Geen verplicht onderwijs op de scholen. De Spaansche ministerraad heeft een ver ordening uitgevaardigd, volgens welke het godsdienstonderwijs op de Spaansche scholen niet meer verplicht zal zijn. Het onderwijs zal echter op verzoek van de ouders wel gegeven worden. Het herderlijk schrijven van den kardinaal-primaat. De minister van justitie heeft verklaard, dat het herderlijk schrijven van den kardi naal-primaat naar zijn meening een bij uit stek politiek karakter had. Z.Em, had oppositie, zooal geen vijandig heid, getoond tegenover het nieuwe regime. De regeering zal niet dulden dat een der gelijke houding zal blijven getoond worden. Geen ontslag van Macia. De regeering van de generaliteit van Ca- talonië geeft een officieel démenti van de geruchten, volgens welke kolonel Macia zijn ontslag zou hebben ingediend. Berenguer niet vervolgd. De minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat de hooge raad van le ger en vloot besloten heeft af te zien van de vervolging van generaal Berenguer. Hij zal in vrijheid worden gesteld. Berenguer vrij Generaal Berenguer is gisterenavond uit de gevangenis ontslagen. De vervolging, ingesteld tegen de gewe zen kapiteins-generaal Fernandez en Here dia is gestaakt. Trotsky toch niet welkom. De voorloopige Spaansche regeering heeft den autoriteiten hier ter stede medegedeeld, dat zij Trotski, die den wensch had te ken nen gegeven zich in Spanje te vestigen, nu dit een republiek geworden is, daartoe op 't oogenblik geen vergunning kan verleenen. Dobr een krijgslist verijdeld. De openbare gebouwen te Athene worden door politie en militairen bewaakt. De minis ter van binnenlandsche zaken deelde mede, dat hij inlichtingen had ontvangen over een samenzwering, welke was gesmeed. Een vlieg tuig zou over de stad vliegen en dit zou voor de samenzweerders het signaal zijn voor den opstand, en voor het bezetten der openbare gebouwen. De regeering heeft daarop van een list ge bruik gemaakt, door aan een militair vlieg tuig opdracht te geven over de stad te vlie gen. De samenzweerders kwamen daarop op een der pleinen van de stad bijeen, maar wer den toen onmiddellijk door de gereedstaande troepen omsingeld en gearresteerd. Pangalos weer de leider De samenzwering werd geleid door gene raal Pangalos Diens vroegere adjudant is met verscheidene vrienden van Pangalos, gearres teerd. De Duitsche mijnwerkersbonden er voor De Duitsche Mijnwerkersbonden hebben in een conferentie met groote meerderheid be sloten het loontarief, dat bij de arbitrage onderhandelingen voor de mijnen in het Roergebied is tot stand gekomen goed te keuren en voorgesteld, dat de scheidsrechter lijke uitspraak bindend zal worden verklaard. In Finland zijn wederom twee politieke aanslagen gepleegd. Oe eene betrof een bom aanslag op de drukkerij van een voormalig communistische blad te Wasa. Er explodeer de in de drukkerij een bom, waardoor de drukpersen zwaar beschadigd werden. In deze drukkerij zou binnen korten tijd 'n sociaal democratisch blad gedrukt worden. Tevens is een nieuwe ontvoerinjsaffaire bekend ge worden. Gisterochtend vroeg ontvoerden eenige onbekend gebleven mannen een voor malig aanhanger der Lappobeweging, die den laatsten tijd artikelen tegen de Lappo- organisatie heeft geschreven. De man werd naar Lappo gebracht, waar zijn ontvoerders hem midden in de stad een rood hemd aan trokken. De menigte nam een vijandige hou ding tegen den ontvoerde aan, zoodat hij door de politie in bescherming moest worden ge nomen. Vier Russen gearresteerd De Berlijnsche politie heeft een bende Rus sische wisselvervalschers gearresteerd. Bij een Berlijnsche dame werden voor eenigen tijd zeven wissels van de Sovjet-Handelsvertegen woordiging te Berlijn, ten bedrage van 83.000 Dollar aangeboden. Zij stelde zich voorzich tigheidshalve met de Handelsvertegenwoordi ging in verbinding en daarbij bleek, dat in derdaad eenigen tijd teven 7 wissels tot hetzelfde bedrag aan Duitsche afnemers wa ren gezonden. Het zakelijk aanzien van de betrokken firma's maakte het echter onwaar schijnlijk, dat zij de wissels op een dergelijke wijze opnieuw in de circulatie zouden hebben gebracht. De Sovjet-handelsvertegenwoordi ging mengde de Berlijnsche recherche, in het geval en toen bleek, dat het hier bedrieglijk nagemaakte wisselbrieven betrof, die precies op de echte wissels geleken. De handteeke- ningen, vervaldagen en bedragen stemden geheel overeen. De vervaardigers van deze valsche wissels, vier Russische emigranten, werden gearresteerd. Waarschijnlijk behoo ren zij tot een g-oote internationale bende. Gebleken is, dat de oplichters het voornemen hadden na het gelukken van deze truc een groot aantal andere wissels in circulatie te brengen tot een bedrag van wel 5 mlllioen Mark. Te Berlijn heeft Zondag de plechtige onthulling plaats gehad van een gedenk teeken ter eere van de gevallen helden der voormalige luchtschepen-groep. Uit alle deelen van Duitschland waren afgevaar digden aanwezig. Als vertegenwoordiger van den Rijkspre sident, verscheen de infanteriegeneraal Von Hesse. Het gedenkteeken is geplaatst ter eere van 73 officieren en 706 onderofficieren en manschappen, die* voor hun vaderland ge vallen zijn. Het monument is het werk van prof. dr. Victor Heinrich Seiffert. Het verzoek om vrijlating tegen borgstel ling, ingediend door Jack Diamond, den beruchten bendeleider, die zwaar gewond in het ziekenhuis der gevangenis ligt, is van de hand gewezen. Ontevredenheid over het voedsel Volgens een bericht uit El Ferrol is de be manning' van den Spaanschen kruiser „Jaime I" naar aanleiding van het slecht klaar gemaakte voedsel aan het muiten ge slagen. De matrozen trokken in gesloten ge lederen naar het gebouw der republikensche autoriteiten, die aan de leiders der matro zen beloofden hun klacht aan de regeering te zulien overbrengen. Na een bespreking te hebben gevoerd met de leiders der opstandige matrozen van de „Jaime I" heeft de burgemeester van El Fer rol de regeering telegrafisch van gebeurde op de hoogte gesteld. Enkele leden van de be manning, die ook hadden geprotesteerd tegen het optreden van den ondercommandant van den kruiser en diens afzetting eischten, wer den in hechtenis genomen. De autoriteiten hebben besloten een diep gaand onderzoek naar het gebeurde in te stel len en de raddraaiers gevangen te nemen. Vele overvallen gepleegd De Berlijnsche recherche is er in geslaagd negen leden van een rooverbende te arrestee ren. Zij hebben reeds bekend een groot aan tal overvallen te hebben gepleegd. Alle leden waren bij hun strooptochten zwaar gewapend. Het tiende lid van de bende is voortvluchtig. DINSDAG 12 MEI. HUIZEN, 1875 M. Uitsl. KRO.-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonpl. 10.0011.30 Gramo- foonpl. 1130—12.00 Godsd. Halfuurtje Pas toor Perquin. 12.00 Politieber. 12.15 Concert KRO-Trio o. 1. van P. Lustenhouwer. 1.45 2.00 Gramofoonpl. 2.00—3.00 Vrouwenuurtje. 3.003.30 Gramofoonpl. 4.004.30 Gramo foonpl. 4.306.00 Concert KRO-Kunst-En- semble o. 1. van P. Lustenhouwer. 6.006.30 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 6.30 7.00 Schriftverbeteringscursus door Mevr. Reiber-Nan. 7.00—7.30 Causerie. 7.30 Politie ber. 7.45 Verbondskwartiertje. 8.fl0 Concert KRO-orkest o. 1. van Joh. Gerritsen met m. v. Ko van Dijk (declamatie), c.a. 9.00 Vaz Dias. 11.30—12.00 Gramofoonpl. HILVERSUM, 298 M. UitsL AVRO-Uitz. 8.00—9.00 Gramofoonpl. 10.00—10.15 Morgen wijding. 10.30—1100 Gramofoonpl. 11.00—12.00 Concert, A. de Ridder, piano; Jo Meeuwse, viool; M. Olsen, zang. 12.002.00 AVRO- kwartet o. 1. van D. Groeneveld. 2.002.30 A. Radix: „De Nederlandsche Vereeniging voor Hulp aan Zieken van Geest". 3.00 4.00 Knipcursus. 4.00—4.30 Piano-studie-mu- ziek door Egb. Veen en Louis Schmidt. 4.30 —5.00 Radio-Kinderkoorzang o. 1. van J. Hamel. 5.005.15 Gramofoonpl. 5.156.30 Omroeporkest o. 1. van Nico Treep, m. m. van G. v. van Renesse, piano; J. Stotijn, hobo; Fr. Schuurman, piano. 7.00—7.30 En- gelsche les Fred Fry. 7.30—7.45 Gramofoon- platen. 7.45—8.15 Inleiding Beethoven-pro gramma door A. de Wal. 8.1510.30 Aan sluiting Concertgebouw Amsterdam. In dt pauze voordracht door Dr. P. H. Ritter Jr. 10.30 Vaz Dias. 10.40—12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Zang door Bob Scholte. DAVENTRY, 1554.4 M. 9.35 Morgenwijding. 10.05 Lezing. 11.20 Orgelspel door E. O'Hen- ry. 12.20 Orkestconcert. 1.15 Televisie. 1.25 Uitz voor scholen. 3.50 Orkestconcert. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Lezing. 5.35 Berichten. 6.00 Trio-concert. 6.20 Lezing. 6.45 Lezing. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Lezing. 7.50 Vervolg concert. 8.20 Berichten. 8.35 Berichten. 8.40 Lezing. 9.00 Concert, Licco Amar, viool; Ph. Jarnach, uiano. 10.10—11.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 7.05 Gramofoonpl. 11.50 Gramofoonpl. 12.25 Gra mofoonpl. 520 Gramofoonpl. 7.20 Concert, Orkest en viool. 8.05 Zang. 8.50 Concert, Orkest en zang. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20 Gramo foonpl. 9.35—10.20 Gramofoonpl. 11.50 Gra mofoonpl. 12.25—7.50 Orkestconcert en zang. 4 20—5.20 Orkestconoert. 7.207A0 Gewijd concert., 7.50 „Der Prinz von Homburg", Tooneelspel van H. von Kleist. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Or kestconcert. 2.20-4.20 Orkestconcert en de clamatie, 7.50—11.20 Radio-Bal. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.. 4.20 Orkestconcert. 5.05 Kinderuurtje. 5.50 Gra mofoonpl.; 7.20 Solisten-concert; 8.50 Gra mofoonpl.; 338.2 M.: 4.20 Orkestconcert 5.00 Kinderuurtje; 5.50 Gramofoonpl., 7.2 Orkestconcert en causerie. ZEESEN, 1635 M. 5.05 Tijdsein. 5.50 Gym nastiek en Gramofoonpl.; 9.30—11.50 Lean- s-pn- 1150—12.15 Gramofoonpl., 12.15J1.20 Berichten. 120-220 GramofCKinpl.;J_2^50 Lezingen; 3.50—4.50 Concert; 4.50-7.20 Le zingen; 7.20 Concert Orkest en solisten, 8.50 Lezing; 9.20 Berichten en lezing, 9.50—11-20 Populair concert. Mijnwerkers blijven onder den grond Na de schoorsteenzitters-uit-protest heeft Japan nu weer iets anders, wat lager bij den grond, sterker nog, er onder. 200 stakende mijnwerkers in een mijn te Takano op Kioes- joe hebben namelijk, zoo melden de tele- graafagentschappen, geweigerd weer naar boven te komen. Zij hebben de in de mijn werkende vrouwen naar boven gezonden met de iwededeeling, dat zij zoo lang beneden zouden blijven, tot hun eischen ingewilligd zijn. Hun families brengen hun eten. De oor zaak van de staking is het ontslag van eenige arbeiders van een andere mijn. Twee vrouwen als slachtoffers Nabij Luebo in den Belgischen Congo heeft een aantal wilde krijgers van den Ba- lubasstam een dorp van een anderen stam overvallen. De Balubas voerden twee vrouwen en twintig mannen gevankelijk weg. De vrouwen werden gedood en gebraden,,waarna de man nen gedwongen werden de vrouwen op te eten. Naar uit Tiflis gemeld wordt, is op 8 Mei opnieuw een heftige aardschok ge voeld in de geheele republiek Nachitsche- wan. De seismische bewegingen van den grond duren nog steeds voort. Rijksminister Treviranus heeft in een redevoering verklaard, dat Rijkspresident Von Hindenburg 19 Mei den pantserkruiser A. zal omdoopen in „Deutsch- •land". De p o 1 i t i e te Lissabon heeft ruim 200 groote bommen gevonden, hetgeen als een aanwijzing wordt beschouwd, dat er plannen bestaan voor een nieuwe revolution- naire beweging. Er is een groot aantal per sonen gearresteerd. 23. Het aardige van het geval was, dat de buldog van mijn buren, wiens hok vlak tegen mijn heg staat, vervaarlijk begon te blaffen en aan zijn ketting te rukken. Hij is zeker wakker geworden van mijn stem, dacht ik; en dat gaf mij een idee. Ik riep: Als je niet binnen twee minuten weg bent, zal ik den hond op je loslaten. Dat hielp; want hij maakte zich in vlie gende vaart uit de voeten." „Dus die hond, waar je van spreekt begon"oom Chipperton. Zijn verhaal vervolgende, beschreef hij hun toen, dat hij een brief had gevonden, welken voor een geheel ander persoon be stemd was. Ook gaf hij een beschrijving van de Ku-Klux-Klan en het bleek uit de aan gehaalde bijzonderheden over dit genoot schap, dat hij dit ontleend had aan een in onbruik geraakte encyclopedie. Behalve het uitknipsel van de krant was er nog een pa pier in den brief, waarop met rooden inkt stond gedrukt: „Doe het niet meer." „'t Is de meest ontzettende geschiedenis, die ik ooit heb gehoord", zei Theophilus. „Maar me dunkt, zoo iets moet toch een grap geweest zijn; het kan haast niet anders ge weest zijn dan een onzinnig spookjespelen." „Neen", zei Manch met overtuiging en in een houding van iemand, die zich geen be haalde lauweren laat ontnemen. „Waarom denk je dat?" „De man moet een vreemdeling geweest zijn, anders zou hij niet bij den verkeerde gekomen zijn. Hij kwam uit een andere plaats namens één der hoofdkwartieren van het geheime genootschap en de inlichtingen, waarnaar hij handelde, waren ook verkeerd." „Hij moet zich vergewist hebben, dat er een zekere Manch op „Laverton" woonde en niet gedacht hebben, dat er zich twee te High-Rusting bevonden." „Indien het in de bedoeling had gelegen van den een of anderen grappenmaker hier uit de plaats om L. W. voor den gek te hou den, dan zou hij niet bij mij gekomen zijn. „Hm, ja, daar er veel waars In hetgeen je zegt", gaf oom Chipperton toe. „Maar die Ku-Klux-Klan, zijn daar soms al vertakkin gen van in Engeland?" „Er moeten er wel zijn, heb ik gelezen. Ik za] je dat uitknipsel leenen, dan kun je zien, wat L. W. Manch hun in de schoenen schuift." ,,'t Is een eigenaardig geval", ging Theo philus door. „Wat denk jij er van, John?" Benstone weigerde zijn meening te kennen te geven; als hij zich zelf veroorloofd zou hebben te zeggen, wat zijn hart hem Ingaf, dan zou zijn antwoord, bij wijze van spreken, de bakkebaarden van oom Chipperton ver schroeid hebben. Manch profiteerde van dit stilzwijgen om zijn longen te vullen. Vijf minuten lang bazuinde hij zonder op houden, en bewees, tenminste wat hemzelf betrof, dat het volgens zijn opgedane onder vinding geen spookjespeler, maar een echt lid van de Ku-Klux-Klan was geweést." „Wat ben je van plan te gaan doen", vroeg Theophilus. „Niets", was het antwoord. „Ik ben half van plan geweest om L. W. Manch een be zoek te brengen en hem te vragen, als hij weer eens in de kramt schrijft, dan zijn vol ledig adres er onder te plaatsen. Maar ik geloof, dat ik het toch maar niet zal doen. Wat heb ik aan al die drukte. Eigenlijk ben ik De spreker keek over den schouder van oom Chipperton heen, en hield toen op met praten. „Ik veronderstel, dat je gisteren naar Berrycroft bent geweest", sprak hij nu fluis terden. „Ik was ook uitgenoodigdmaar dat gezanik, ik weet me niet goed meer te herinneren, welk uitvluchtje ik heb opge geven." Benstone draaide zijn hoofd ook toevallig in de richting, waarheen Manch had ge keken, en zag toen Wellaby met groote pas sen en in echt zwierige houding aan het einde der laan op hen afkomen. Toen hij naderbij kwam, vertraagde hij zijn tred, met het klaarblijkelijke doel om nog eens breed voerig met oom Chipperton over zijn inbraak te komen boornen; toen hij echter Manch in het oog kreeg, ging hij aan den kant van den weg loopen en versnelde zijn pas aanmerke lijk. „Oude scheepsroeper, ik moet niets van je hebben", was duidelijk uit zijn beweging op te maken. „Hola, wacht eens even!" riep Theophilus. „Onze vriend hier heeft vannacht een avon tuur beleefd, dat even wonderbaarlijk is als jouw inbraak." De woorden „jouw inbraak" werkten op Wellaby als een toovermiddel. Hij zwenkte om en kwam met een uitdrukking van zelf- vergenoegdheid op zijn gelaat naar het ge zelschap toe. „Het spijt mij, dat ik van uw uitnoodi- ging geen gebruik kon maken", riep de scheepsroeper. „Toevallig moest ik juist enfin, u weet het wel ik heb het in mijn briefje meen ik voldoende toegelicht en dan „O ja", onderbrak hem Wellaby. ,,'t Was jammer, maar komt u maar eens aanloopen, als het u schikt. Het had maar weinig ge scheeld, of Ik was mijn heele verzameling antiquiteiten kwijt geweest, enfin, dat zal Chipperton u wel .verteld hebben. En wat is er bij u gebeurd?" Manch stelde hem niet in de gelegenheid, om zijn vraag te voleinden; hij zette zijn scheepsroeper in werking en met de kracht van 'n loudspeaker verhaalde hij omstandig betzelfde, waarmede hij eenige minuten te voren Cöm Chipperton's ooren geweld had aangedaan. „Het spijt mij," besloot hij, „dat ik mijn raam geopend heb. Als ik stil naar beneden was gegaan en zonder leven te maken de achterdeur was uitgegaan, dan zou ik mij op het individu hebben kunnen werpen en hem gekneveld hebben, voor hij geweten had, wat er aan de hand was." „Precies, wat mij ook zoo spijt ten opzichte van mijn inbreker," kakelde Wellaby. „Als ik maar geweten had, dat hij in de keuken was, dan zou ik in 't donker naar binnen geslo pen zijn en hem met mijn dikken stok zijn hersens ingeslagen hebben." „Met een stok!" galmde Manch, „als ik een geweer onder mijn bereik gehad had, wees er van verzekerd, dat ik hem in ieder been een kogel gejaagd zou hebben. Maar voor een volgende maal ben ik nu gewapend." „Ik ook," blerde Wellaby. „Ik ben van plan. als er ooit weer een op mijn antiquiteiten af komt, om hem een paar looden boonen mee te geven; ik heb een revolver besteld." „Nou, nou! de liefhebbers van avonturen behoeven niet meer naar de Wild-West te gaan om afleiding te zoeken, zou ik zeggen," lachte oom Theophilus, terwijl hij op zijn horloge keek. „Als je soms nog iets naders omtrent deze geschiedenis hoort, dan laat je het mij wel weten, niet waar?" Hij wuifde hun met de hand een afscheids groet toe, maar de twee lotgenooten bemerk ten het haast niet eens, zoo druk waren zij met de kwestie bezig, wat wel het beste vuur wapen ter zelfverdediging zou zijn. Wellaby meende, dat een eerste klas automatische re volver het allerbeste was; niet zoo'n gewoon prul, maar een met kogels, die zwaar genoeg waren om den vijand neer te leggen. Manch daarentegen hield een lange redevoering ten gunste van een olifantsgeweer met scherpe puntkogels. „Wel John, wat denk je van Manch; hoe vind je hem?" „Hij lijkt mij wel wat langdradig," bromde Benstone, wiens beenen pijn deden van het lange staan op den weg. „Langdradig! Ik moet je zeggen, dat ik er over versteld gestaan heb, dat hij van daag zoo kort van stof was bij zijn verhaal. Zoo is hij anders nooit. Begin maar eens met hem over Devonshire, dan zal je eens wat hooren! maar neem dan een stoel mee!" „Komt hij dan uit Devonshire?" „Weineen, maar als jongmensch heeft hij eens roet een vriend een voetreisje gemaakt en is toen, door den mist, in de omstreken van Dartmoore verdwaald geraakt en het was te voorzien, dat zij den geheelen nacht zou den hebben moeten ronddwalen. Gelukkig hebben zij toen een boer ontmoet, die hen naar een hotel heeft gebracht, waar zij goed middernacht aankwamen en iogies konden krijgen. Dat ,is de eenige merkwaardige ge beurtenis in zijn leven geweest en hoeveel maal hij mij die al verteld heeft, weet Ik op geen dozijnen na. Hij heeft er uren voor noo- dig, zoodat je denkt, dat hij nooit zal oy- houden. Bij zoo'n ge'egenheid nu, verloor Brickie ens rijn geduld en wenschte, dut Manch te Dartmoore maar in een sloot terechtgekomen was. Dat Is gedeeltelijk de reden, waarom zij elkaar niet goed kunne o zetten. Maar ik heb nu al reden om te hopen, dat de vijandschap tusschen hen uit is." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6