R.K.Jeugddag Du Commerce f3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- Begin Zomertijd DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER Ernstig auto-ongeluk De stoomtrawler Plutos Het Fonds voor Sociale Voorzieningen te IJmuiden VELSEN-DRIEHUIS BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 13 MEI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17767 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE LIBERALE GEDACHTE Twee zwaar=, één lichtgewonde In cl ~r> -<^htvan 14 op 15 Mei In den nacht van Donderdag op Vrijdag vangt de Zomertijd aan. Men dient dus Donderdagavond vóór het naar bed gaan de klok één uur voor uit te zetten. Bij Castricum gestrand De uitkeeringen worden gehalveerd De postvluchten naar Indië De verdachte bekent - Zijn medeplichtige eveneens Herdenking van den Tiendaagschen Veldtocht Pornografische foto's Tegen het vloeken in het leger en op de vloot Louis Davids A.S. ZONDAG 17 MEI Zie advertentie pag. 3 hoofdblad Wegens den feestdag van O. H. Hemelvaart, zal deze courant morgen niet ver schijnen. VOORNAAMSTE cNIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem CAFÉ-RESTAURANT Telegrafisch Weerbericht Tekorten van de Belgische schatkist Voor 1931 2V2 milliard francs Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. RLEMSCH VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door vérlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger De vraag is opgeworpen, of het libe ralisme nog een toekomst heeft, y De liberale leiders, zoowel in de partij als in de pers, kennen natuurlijk geen twijfel; onlangs nog is de Vrijheidsbond (of hoe men de politiek-georganiseerde liberalen noemen wil) als d e partij van de toekomst voorgesteld; in verkiezings ijver werd zelfs beweerd, dat eigenlijk alleen een liberale partij recht en reden van bestaan had, dat alleen bij de libe ralen ieders belangen ook de gods dienstige veilig waren. Zoo'n partij kon niet verloren gaan, moest integendeel de toekomst zoo on geveer voor zich alléén hebben. Nu is mr. A. C. Josephus Jitta in „De Groene Amsterdammer" een merkwaar dig onderscheid komen maken tusschen liberalisme en liberalisme: zijn betoog komt hierop neer: de liberale partij heeft geen toe komst meer de liberale gedachte echter wél. Immers: de liberale gedachte aldus het be toog leeft ook in andere partijen. Ook daar vindt men de idee der vrijheid. De vrijheidsgedachte was het ideaal van de voorstanders der bijzondere school, en zij is het evenzeer van de socialisten, die het proletariaat willen verheffen. In één woord: de liberale gedachte, die ongetwijfeld nog „een schoone toe komst" heeft, is zóó verbreid over a 1 - Ier lel partijen, dat een speciale partij er niet meer voor noodig is. Wij wagen het te betwijfelen, of der liberale gedachte nog een „toekomst" toe-gedroomd mag worden, omdat een zekere vrijheidsgedachte nu eenmaal ook leeft in andere partijen. Evenzeer betwijfelen wij het, of de liberale partij geen toekomst meer heeft in dien zin, dat zij op het punt van verdwijnen staat, dat een speciale libe rale partij spoedig niet meer „noodig" zou zijn; wij zullen o.i. nog heel lang met een politieke liberale partij, onder welke benaming dan ook, moeten aan pappen; er zullen nog heel lang wel zóóveel kiezers, die uit het negatieve bestaan, ter stembus komen, dat er in de vertegenwoordigende lichamen ze tels voor de liberalen veroverd worden. Met mr. Josephus Jitta zijn wij het dus allerminst eens. Toch heeft hij niet geheel ongelijk, als hij gewaagt van de rol der liberale gedachte in de andere politieke par tijen; inderdaad wordt er door de libe rale gedachte in de andere partijen een niet te onderschatten rol gespeeld. Maar: Waar mr. Josephus Jitta der liberale gedachte nog „een schoone toekomst" voorspelt, daar constateeren wij liever een al te taai „heden". Wij gelooven niet in de toekomst van het liberalisme, ook niet in de toekomst van de liberale gedachte, maar wel Willen wij erkennen, dat de liberale ge dachte langer leeft en naar onze ver wachting langer leven zal, dan ons lief is. Nu ga des te sterker de strijd tegen de liberale gedachte. Met de liberale partij zullen wij 't wel klaar spelen, dié is tamelijk gevaarloos. En die kunnen wij ook aangrijpen. Maar de liberale gedachte, waaraan mr. Josephus Jitta nog zoo'n mooie toe komst voorhoudt, is taai. En o! zoo moeilijk te grijpen! En juist die „gedachte" moet in alle kringen (let u wel: in alle kringen) Uitgeroeid worden. Gistermiddag omstreeks half drie is te Wemeldinge een luxe-auto, gemerkt K. 3860, ten gevolge van een te groote snelheid bij een der draaien van den Biezelingschen Dijk gereden en in een droge sloot terecht geko men. De auto werd geheel vernield. Van de viji inzittenden werden er twee zwaar en een licht gewond. De gewonden zijn naar ket gasthuis te Goes overgebracht. Nader wordt gemeld, dat in den auto wa ren gezeten de gebroeders Alleweijn uit Waarde, waarvan een den wagen bestuurde, voorts een dochter van dezen laatsten met twee harer kinderen. De kinderen bleven ongedeerd. Hun moeder is er echter zeer erg aan toe. Eij aankomst in 't ziekenhuis bleek sil stervende te zijn. De broeder van den bestuurder is eveneens in zorgwekkenden Westand in een ziekenhuis opgenomen. De bestuurder zelf heeft een arm gebroken en kon, na behandeld te zijn. naar zi)n woning Worden vervoerd. De auto is in beslag ge nomen. De namen der gewonden zijn: H. Alleweijn, 60 jaar oud, die den auto bestuurde en die, gelijk gemeld, het ziekenhuis weer kon verlaten, w. Alleweijn, 35 jaar oud en af komstig uit Heinekenszand, die zwaar ge- Wond werd en diens echtgenoote, de 35- jarige mevrouw Alleweijn—Mol. die in ster venden toestand in het ziekenhuis werd opgenomen. Gistermiddag omstreeks 4 uur is de stoom trawler Plutos tijdens mistig weer bij Cas tricum gestrand. De trawler zit ongeveer op dezelfde plaats waar eenige maanden gele den het Engelsche stoomschip „Cyrille Dan- neels" strandde. Daar het weer gunstig is, bestaat er voor de bemanning geen gevaar. De stranding geschiedde tijdens laag wa ter. In verband hiermede hoopt men het vaartuig bij vloed op de ankers vlot te slee pen. Wel is een sleepboot naar de plaats der stranding vertrokken, maar vermoedelijk zal geen assistentie noodig zijn. Dezelfde trawler strandde eenigen tijd ge- uaa uba djnqoq lan -pireioSisH do uapai Duitsche sleepboot werd het vaartuig toen vlotgesleept. Weer vlot De stoomtrawler Plutos is gisternacht half twaalf uur met behulp van de sleep boot „Kolwijk" vlot gebracht. De trawler is inmiddels in IJmuiden aan gekomen. De Raad van Beheer van het Fonds voor Sociale Voorzieningen te IJmuiden, uit welk fonds de uitkeeringen aan de werklooze zee- visschers worden gedaan, heeft het volgend schrijven verzonden aan het Bestuur der Reedersvereeniging, de Besturen der Vakor ganisaties en aan het Centraal Administra tie Bureau: „De Raad van Beheer besprak in zijn ver gaderingen van 7, 8 en 11 Mei ji. den toe stand van het Fonds voor Sociale Voorzie ningen en kwam daarbij tot de conclusie dat, gezien de buitengewoon hooge sommen aan uitkeering bij werkloosheid sedert Januari van dit jaar betaald en de belangrijke ver mindering der bijdragen, ingrijpende maat regelen niet langer mogen uitblijven. Op heden (11 Mei) is nog een f 32.000 in totaal beschikbaar, terwijl wekelijks nog ruim vijf duizend gulden wordt uitgekeerd. Zouden wij zoo doorgaan dan zou na zes weken de kas geheel gesloten moeten wor den. De Raad van Beheer zag zich daarom ver plicht het navolgend besluit te nemen: 1. Over de weken, eindigend op 16, 23 en 30 Mei zal nog de gewone uitkeering wor den verstrekt. Het beschikbare saldo zal dan gedaald zijn tot f 17.000. Over de maand April verwachten wij f 3000 aan bijdragen te ontvangen, zoodat het saldo dan f 20.000 zal bedragen; 2. over de volgende weken zullen de uit keeringen bij werkloosheid teruggebracht worden tot pl m. 50 pet. van de reglemen tair vastgestelde bedragen n.l. gehuwden f 1.15 per dag en ongehuwden f 0.90 per dag; 3. mocht de bestaande werkloosheid nog lang aanhouden, dan zal te zijner tijd het algeheel stopzetten der uitkeering bij werk loosheid onvermijdelijk aan de orde komen. In verband hiermede vernemen wij, dat getracht zal worden door aansluiting bij een Rijkswerkloozenkas de uitkeeringen in het vervolg via de organisatie te doen geschieden evenals dit bij andere aangesloten organisa ties het geval is. Met twee passagiers Morgen vertrekt wederom een Indië-vlieg- tuig, de P. H.-A. F. O., met de volgende bemanning: G J Geysendorffer (eerste bestuurder), K. D. Parmentier (tweede be stuurder) en H. A. Waalewijn (werktuig kunde). Bovendien zal deze vlucht worden mede gemaakt door twee passagiers, n.l. één Ara- sterdam-Batavia en één Boedapest-Karachi. IDe post voor dit vliegtuig moet uiterlijk hedenavond in Amsterdam zijn. Na langdurige verhooren is er klaarheid gekomen in den moord op den heer Eschau- zier. De aangehouden techniker Konir.g heeft bekend den heer Eschauzier naar zijn kamer in de Prins Hendrikstraat te hebben gelokt en daar met de hulp van den 21- jarigen kantoorbediende J. G. W. P. te hebben vermoord, door middel van een prop, gedrenkt in aether. Het lijk werd daarna gebonden in een kist, per auto naar het pakhuis in de Wes- terbaenstraat overgebracht. Gisteravond heeft de politie ook P. ge arresteerd. feetreffende den moord op den heer Eschauzier te Den Haag wordt nog het vol gende gemeld: De heer Eschauzier had de eigenaardigheid een bijzondere belangstelling te hebben voor allerlei nieuwe uitvindingen. Hij maakte dan ook deel uit van verschillende consortiums en syndicaten, welke de exploitatie van nieuwe uitvindingen ten doel hebben. Alles wijst er op, dat deze sympathie hem thans noodlottig geworden .is. De heer E. was al gedurende vele jaren bevriend met mr. Van Velzen, secretaris van den Bond van Octrooihouders. Regelmatig ontmoetten de heeren elkaar op de Witte Sociëteit, waar dan ook zakelijke gesprekken werden gevoerd, omdat zij beiden enkele ge meenschappelijke belangen hadden. Bij een van deze gesprekken had de heer E. aan mr. Van Velzen gevraagd, om hem te waarschu wen, wanneer hij in zijn qualiteit van secre taris van den Bond van Octrooihouders eens een aardige uitvinding in handen kreeg. Juist in die dagen kwam ten kantore van mr. Van Velzen de thans gearresteerde, afkom stig uit Roermond en verzocht zijn mede werking bij de exploitatie van een zijner nieuwe uitvindingen. Het betrof hier het vervaardigen van een metalen klomp, waar van de zool van hout was en steeds ver nieuwbaar. Konings was met zijn uitvin ding reeds geweest bij Burgers Co.'s Bank en de directie dier bank voelde voor het idee wel iets en, in overleg met mr. Van Velzen, werd overgegaan tot de oprichting van de N.V. Konings Klomp-Industrie, naar den naam van den gearresteerde. Burgers Co.'s Bank heeft toen haar loketten beschikbaar gesteld voor de in schrijving op de leening van ruim een ton, waarop echter slechts voor eenige duizen den werd ingeschreven, zoodat van de heele zaak verder niets kwam. Eenigen tijd daarna kwam Konings, die inmiddels op zijn uit vinding een Engrlsch patent had vrkregen, weder ten kantore van mr. Van V'lzen en rjep zijn hulp in, daar hij financiee' in zeer moeilijke omstandigheden verkeerde. Mr. Van Velzen, die ook wel eenige waarde hechtte aan het idee van het vervaardigen der metalen klompen, herinnerde zich toen het gesprek met den heer Eschauzier en beloofde Konings in kennis te brengen met dezen heer. Ten kantore van mr. Van Velzen had een bespreking plaats, welke inderdaad leidde tot een overeenkomst tusschen den heer Eschauzier en Koning. De verdere onder handelingen zijn echter steeds gevoerd buiten mr. Van Velzen om en deze heeft Konings dan ook niet meer terug gezien. Wel had hij van den heer Eschauzier ver nomen, dat deze eenigen tijd geleden te zamen met diens vriend, een gewezen make laar uit Soerabaya, het patentrecht op Konings klomp had gekocht. Met geld van den heer Eschauzier en den Indischman is Konings toen naar Engeland gegaan, om te trachten zijn uitvinding exploitabel te maken. Hij kwam na eenigen tijd terug met vele fantastische plannen, maar zonder in werkelijkheid tot zaken gekomen te zijn, terwijl het geld opgemaakt was. De heer Eschauzier, die eenig wantrou wen begon te koesteren omtrent de be trouwbaarheid van Konings, wilde thans niet opnieuw geld fourneeren en beduidde Konings, dat hij maar naar een ander moest omzien. Toch gaf Konings den moed niet op en Zaterdag zou de heer Eschauzier nogmaals met Konings een bespreking hebben in „Central". Te voren had hij op de sociëteit met den oud-Indisch-gast over de zaak gesproken, waarop deze hem zeide, dat het tijd werd met de zaak uit te scheiden en niet langer goed geld naar kwaad geld te gooien. Een relaas van het gebcvrde De verdwijning van den heer Eschauzier blijkt op Amerikaansche wijze te zijn voorbe reid en uitgevoerd, zooals het onderzoek, dat gisterenmiddag en gisterenavond vrijwel aan één stuk door is voortgezet, aan het licht heeft gebracht. De arrestatie van Koning is Zondagmor gen op goed geluk door commissaris Kramer bevolen. Weliswaar was hij op het hoofdbu reau van politie gehoord in verband met de verdwijning van den heer Eschauzier, doch toen bestond nog geen onmiddellijke aanlei ding, Koning ernstig te verdenken van mede plichtigheid aan die verdwijning. Commissaris Paré, op de hoogte gebracht van de arrestatie, legde, omdat hij het on derzoek leidde in de bekende wisselaffaire, verband tusschen beide zaken. Onmiddellijk werd de jongeman opgespoord en vervolgens met Koning geconfronteerd. Het jongetje herkende Koning als dengeen, die hem den wissel had aangeboden. Er was toen' voor de politie een geldige reden om den man in arrest te houden. De politie heeft hem Zon dagmorgen aan een langdurig verhoor onder worpen, echter zonder resultaat. Later op den dag is dit verhoor nog eens herhaald, doch evenmin leverde dit iets bijzonders op. Maandag kwam de politie evenmin veel ver der, fotdat 's avonds omstreeks zes uur de po litie getelefoneerd werd, dat in het pakhuis aan de Westerbaenstraat een kist was ont dekt, waarin men een lijk van een man had zien liggen. Het verdere verloop van de zaak kent men reeds. Natuurlijk is na de ontdek- kir\g het verhoor van Koning opnieuw aange vangen, maar de gearresteerde bleef hardnek kig ontkennen. De politie kwam dus steeds niets verder. Men zou Koning gistermiddag geconfron teerd hebben met het lijk in het ziekenhuis. Commissaris Kramer oordeelde het intus- schen noodig, vóór deze confrontatie den verdachte nog eens aan een scherp verhoor te onderwerpen. Tijdens dit verhoor werd Koning steeds zenuwachtiger en daarom achtte men het beter de confrontatie voor- loooig uit te stellen. Na langdurige en hardnekkige ontkenning is hij ten slotte door de mand gevallen en heeft hij bekend, debet te zijn aan de ver dwijning van den heer Eschauzier. Hij vertelde voorts een medeplichtige te hebben gehad, een ongeveer 20-jarigen jon geman, van beroep kantoorbediende, die echter wegens bezuiniging onlangs was ont slagen op het kantoor, waar hij nog steeds als boekhouder werkzaam was. De samen werking van Koning en den jongeman da teert dan ook uit den tijd, dat beiden op hetzelfde kantoor waren. Na de bekentenis zijn een inspecteur en een brigadier-recher cheur naar het huis van de ouders van den jongeman gegaan, die thuis bleek te zijn. Hij werd meegenomen naar het hoofdbureau van politie, waar commissaris Kramer hem onmiddellijk aan een verhoor onderwierp. De jongen was buitengewoon zenuwachtig en bekende vrij vlug, de tweede dader te zijn van den moord, waarvan hij natuurlijk uit de dagbladen had kennis genomen, doch waarvan Koning aanvankelijk onkundig was. Hoe de zaak zich heeft toegedragen Uit het relaas, dat belde gearresteerden aan commissaris Kramer hebben gedaan, blijkt, dat de zaak zich als volgt heeft toe gedragen. Koning had met den jongeman afgesproken dat deze den heer Eschauzier Zaterdagmiddag zou opwachten voor het café „Central". De jongen kende den heer Eschauzier wel niet, maar Koning had een vrij goede beschrijving van hem gegeven. De laatste zou thuis in de Prins Hendrikstraat op den heer Eschauzier, die met den jongen zou hebben mede te gaan, wachten. De jon gen ontdekte den heer eerst niet, maar toen hij een mijnheer voor het café zag kijken naar iemand, sprak hij hem aan en vroeg of hij de heer Eschauzier was. Op diens bevestigend antwoord vroeg de jongen op verzoek van Koning, dat op een briefje'-was geschreven, mede naar. diens huis te gaan, omdat hij niet voldoende net jes gekleed was om in „Centra!" te komen. De heer Eschauzier ging op het verzoek van den jongen in. Op het Buitenhof namen beiden een taxi, waarmede zij naar de Prins Hendrikstraat reden. By Koning boven gekomen hebben deze en de jongeman den heer Eschauzier be dwelmd. Toen zij zagen, dat het slachtoffer buiten bewustzijn was, zijn zij uitgegaan om een kist te koopen. De kist hebben zij in de omgeving gekocht. Zij hebben na dezen aankoop de kist naar huis gebracht en den heer Eschauzier gebonden en opgevouwen er in gelegd. De kist met het bedwelmde lichaam moest toen naar het van te voren gehuurde pak huis gebracht worden. Daartoe namen zij een particulieren auto zonder chauffeur. Zij reden den auto zelf voor het huis van Koning en sjorden ver volgens de zware kist er in. Naar de Westerbaanstraat rijdend zou toen een kwestie van weinige minuten zijn geweest, d'och de beide gearresteerden heb ben eerst nog eenigen tijd rondgereden en zijn toen naar de Westerbaanstraat gégaan. Daar hebben zij de kist uitgeladen en in het pakhu's gebracht. De heer Eschauzier van wien zij niet wisten of hij bedwelmd was dan wel reeds gestorven, hebben zij vervolgens nog wat steviger gebonden en in de kist gelegd. Daarop hebben zij het dek sel op de kist gedaan en zijn met den auto vertrokken. Zij schijnen toen een of meer café's te hebben bezocht, doch dat is nog niet precies bekend. Toen zijn zjj uit elkaar gegaan. Koning ging naar zijn huis in de Prins Hendrikstraat en de jongeman naar het huis zijner ouders. Voordat zij het pakhuis verlieten hebben zij den heer Eschauzier nog zijn portefeuille ontnomen, waarin on geveer 100 was. Dit geld heeft Koning aan den jongeman ter hand gesteld om het te bewaren. Zondag en Maandag hoorde laatst genoemde niets van zijn vriend, wat hij wel vreemd vond, maar waarover hij zich nog niet ongerust maakte. Toen hij echter uit de bladen vernam van het vinden van het lijk en van de ar restatie van Koning, werd hij bang en is hij met het geld van huis gegaan en heeft hij het op een afgelegen plek In de omgeving van de stad verbrand. Hij is daarop weer naar huis teruggekeerd, als het ware af wachtend de dingen, die gebeuren zouden. En die bestonden uit zijn overbrenging naar het 'hoofdbureau gisteravond. De zaak was toen voor de politie vrijwel geheel duidelijk. De jongeman, die eenige dagen geleden voor zijn patroon bij den heer Born kwam om het pakhuis te zien. is dezelfde gebleken als de thans gearres teerde kantoorbediende. Den huurauto heeft de politie in beslag genomen. Voorts is Koning, na zijn bekentenis nog gecon fronteerd met het Hjk van den heer Eschauzier. De bedoeling De opzet van het plan om den heer Eschauzier voor een tijd te doen verdwijnen is uitgegaan van Koning met de bedoeling, zijn slachtoffer te dwingen blanco accepten te laten teekenen en zich het geld toe te eigenen. Koning begreep wel, dat hij zijn plan niet alleen kon uitvoeren en is toen op de onge lukkige gedachte gekomen, zijn jongen vriend in den arm te nemen. Het geld, dat zij op de accepten zouden krijgen, zouden zij sa men deelen. Koning had niet de bedoeling zijn goedhartigen beschermer te vei moor den. Het is natuurlijk niet onmogelijk, dat de heer Eschauzier Zondag nog leefde en dat had men wellicht geweten als Koning ge legenheid had gehad Zondag naar het pak huis te gaan. Beide daders zijn thans zeer onder den indruk van het gebeurde. Tusschen Donderdag en Vrijdag Moet de klok een uur verzet! Want de dag wordt één uur langer Naar de zomertijdschewet. Dén om twee uur is het twee uur, Want dat brengt de tijd zoo mee, Oók om twee uur is het drie uur, Maar nog staat de klok op twee! Echter heeft het twee geslagen En de klok is nog niet koud Of het is dan toch weer drie uur, Waar men zich dan weer aan houdt. Eén uur wordt dus weggemoffeld En dit doet men razend vlug. Maar dit uur is niet verloren, Ied'ren avond keert het t'rug Als ge Donderdag gaat slapen, Ga dan rustig naar uw bed, Mits ge maar de klok te voren Eerst een uur naar vóren zet! MARTIN BERDEN De vragen van den heer Albarda Het lid der Tweede Kamer, de heer Al barda heeft thans den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, Voorzitter van den Raad van Ministers, de reeds aan gekondigde vragen gesteld nopens het even tueel houden van een legerrevue in West- Brabant. De vragen luiden als volgt: 1. Is bij het legerbestuur het plan opgevat of het denkbeeld In overweging genomen om in de maand Augustus van dit jaar, op of omstreeks denzelfden tijd des jaars, waarop in 1831 de tiendaagscho veldtocht begonnen werd, een legerrevue te houden, ongeveer terzelfder plaatse waar in 1831 de troepen werden geschouwd, die gereedstonden tegen België op te trekken? 2. Indien dit dénkbeeld, of een daarmee in hoofdzaak overeenkomend plan, inderdaad in overweging is genomen, wil de Minister-Pre sident dan de verzekering geven, dat tot de uitvoering van dat denkbeeld zonder de goed keuring van den Raad van Ministers niet zal worden overgegaan en dat zonder die goed keuring ook geen voorbereidende maat regelen zullen worden getroffen? 3. Is de Minister-President niet van oor deel, dat de aanvaarding en de uitvoering van zulk een plan zouden indruischen tegen de eischen vah goed beleid? 4i Kan de Minister-President de verzeke ring geven, dat een plan, als het in dé eer ste vraag aangeduide, niet zal worden uitge voerd en dat evenmin, voor zoover dit van het tegenwoordige Kabinet afhangt, op an dere wijze en op andere tijdstippen soortge lijke militaire revues zullen worden ge houden? Een Dultscher tot zeven jaar gevangenis straf veroordeeld Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen een Duitscher te Halfweg, die beschuldigd was van het maken van pornografische foto's waarbij kinderen, o.a. zijn eigen negenjarig dochtertje, dienst deden. De Rechtbank te Haarlem had den man des wege veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf, tegen welk vonnis de man in hooger beroep was gekomen. De procureur-gene raal bij het Hof te Amsterdam eischte be vestiging van dit vonnis. Het hof gelastte een onderzoek naar de geestvermogens van den man en heeft, nadat dit is ingesteld, thans uitspraak gedaan en den Duitscher veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf Het Reglement Krijgstucht met een nieuw artikel aangevuld Afgekondigd is Staatsblad no. 174, bevat tende het besluit van 27 April jl., waarbij het reglement, betreffende de krijgstuchr wordt aangevuld met een nieuw artikel 1 a, luidende als volgt: „Daar de godsdienst de bron is van alle geluk, deugd en waren moed, behoort ook in den krijgsstand een ieder zich tot het hoog houden daarvan en tot een zedige levens wijze te bevlijtigen: de godslasteringen, het vloeken en zweren moeten worden nage laten en zullen de meerderen hierin en in al wat de handhaving der goede zeden kan bevorderen, hunne minderen met een goed voorbeeld voorgaan, en alle buitensporig heden algemeen vermeden moeten wor den". Louis Davids, de bekende zanger, deelt mede, dat het bericht in eenige bladen, volgens hetwelk hij met een ernstige keel aandoening in het Binnengasthuis zou zijn opgenomen, volkomen ongegrond is. Hij is volkomen gezond. Bij een auto-ongeluk te Wemeldinge wer den twee personen zwaar en één licht ge wond. (blz. 1, lste blad) De verdachte van den moord op den heer Eschauzier heeft bekend. Een medeplichtige gearresteerd. (blz. 1, lste blad) Morgen zullen met het postvliegtuig twee passagiers naar Indië vertrekken. (blz. 1, lste blad) Drama in het Langsasche (Ned. O.I.). Vier dooden. (blz. 1, lste blad) Stoomtrawler bij Castricum gestrand. (blz. 1. lste blad) Rerum Novaram-herdenking door de R.K. HandelshoogeschooL (blz. 2, 3de blad) China zal definitief een republiek worden. (blz. I, 3de Dlad) De strijd om het presidentschap in Frank rijk (blz. l, 3de blad) Nadere bijzonderheden over de onlusten in Spanje. (blz. 1, 2de blad) Tegen ex-koning Alfonso zal een vervol ging worden ingesteld. (blz. 1, 2de blad) Debat over de nationale verdediging In België. (blz. 1, 3de blad) Reorganisatie van het coöperatief bedrijf; gedeeltelijke .afschaffing rantsoeneering in Rusland. (blz. I, 3de blad) Prof. dr. R. L. Jansen O.P. rector-magni- ficus der R.K. Universiteit. (blz. 2, 3de blad) Gelden zullen worden aangevraagd voor een Economischen yoorhehtingsdienst. iblz. 2, 3de blad) Geen plaatselijke keuze in de Drankwet. (blz. 2. 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morger worden opgestoken om: 8.14. Zaal voor extra diners en partijen lederen avond concert Zaterdag en Zondag Matinee Hoogste barometerstand 762.3 ïn.M. te München. Laagste barometerstand 749.1 mM. te West Manör. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, half tot zwaar be wolkt, aanvankelijk droog weer, later wel licht kans op onweer, weinig verandering in temperatuur, later wellicht afkoeling. Blijkens een mededeeling van de Begroo- tingscommissie van den Senaat wordt het tekort van de schatkist over 1930 op 1200 millioen francs geraamd. Voor 1931 wordt een tekort van 2 y. milliarc francs verwacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1