f 3000.- f 750.- 1250.- 1125.- f50.- f40.- Nationale Spaar en Emissiebanko. 4 pCt. BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BI ADEN VRIJDAG 15 MEI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17768 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE REOHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL EEN TWEEDE DEVENTER Troelstra in November 1918 Uit de gedenkschriften van den overleden leider der S. D. A. P. Bij een brand in n Japansche stad 500 huizen verwoest Spoorwegongeval te Dcdewaard Matige gang voorkomt erger Vechtpartij op een verkiezingsbazar Discontoverlaging Groote brand in een staatsopera Hevige gasontploffing te Helmond Huis uit de voegen geslagen De nieuwe Fransche Staatspresident Paul Doumer gekozen Na de nederlaag van Briand Neemt Briand ontslag als minister? Ernstig auto-ongeval Amsterdam C., Heerengr. 508 Bijkantoor NASSAULAAN 18 HAARLEM N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" N.V. Vereenigd bezit van aandeelen N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" Vreeselijke ontdekking Zes leeuwen dood gevonden De Rubberrestrictie Briand naar Genève Alweer pech met de „Sumatra" Het eerste slachtoffer VOORNAAMSTE cXIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Motorongeval Gevaarlijk kinderspel Radiorede van Z. H. den Paus Te beluisteren over de ultra-korte golf Yd. Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bü vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSIHE COURANT ADVERTENTitïN 36 ct. p. regei VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. B(j contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vingei Men weet, dat vanwege het partijbe stuur op het jongste congres der S. D. A. P. zekere voorstellen aan de orde ge weest zijn. welke de bedoeling hadden, den linkschen elementen in de partij mores te leeren en den mond 'n beetje te snoeren. De bom barstte echter verkeerd; ruim twee vijfden der aanwezige af gevaardigden verklaarden zich met links accoord Maar op hoe bedenkelijke wijze ook de voorstellen van het partijbestuur waren aangenomen, dus moest er tegen links opgetreden worden. In de gegeven omstandigheden ge droegen de linkschen zich natuurlijk allesbehalve bescheiden, en dat gaf weer aanleiding tot felle pers-polemieken; „Het Volk" zei „De Socialist" herhaalde lijk geducht de waarheid, wat „De So cialist" weer niet op zich liet zitten. Heftig gingen de heeren Schmidt en De Kadt hiertegen in „De Socialist" te keer: 't moest nu maar eens uit zijn met die „Hetze", met die „campagne" tegen links, welke sinds het partij-congres gevoerd werd; Schmidt schreef, dat „het zoo onmogelijk langer kan voortgaan", ais men ten minste den linkervleugelaars „niet elke normale deelneming aan het partijwerk onmogelijk wil maken", ter wijl De Kadt onderstelde, dat er thans iets „op het komende congres, in Deven ter of elders, volbracht moet worden" en meedeelt, dat de linkervleugelaars, als na de bijeenkomst van het Partijbestuur van j.l. Zaterdag „niets verandert, weten wat hun te doen staat". Dat was een heel duidelijk dreigement. „Het Volk" reageert daarop als volgt: „Ons antwoord hierop is, dat onze „aan vallen" op den linkervleugel, waarvan De Kadt spreekt, uitsluitend verdediging wa ren tegen aanvallen uit den linkervleugel, hetzij op onze redactie, hetzij op de be langen van de partij, zooals wij die met de groote meerderheid onzer party zien. WU hebben ons bij die verdediging groote zelf beperking opgelegd en lieten veel aanvallen onaangeroerd. Ze behalve by hooge uit zondering negeeren, zooals wy vóór het congres deden, leek ons echter in het partij-belang niet langer geoorloofd. Niets zal ons liever zijn, dan wanneer wy „Het Volk" van partijdiscussie kunnen vryhou- den, zooals na de voorgenomen stichting van een partyweekblad het geval èal zijn. De groote vrijheid van schrijven, die in dat orgaan aan links-socialisten zal wor den toegekend, zal tevens de beste weer legging zijn van de verdachtmaking, ook weer in het jongste nummer van „de So cialist" voorkomend, alsof de afweer van linker woorden en daden „tegen het be staan zelf van de linksche richting" ge richt zou zijn. Overigens is het althans aan één lid der redactie van „de Socialist" bekend, dat de stichting van het party- weekblad en wat daarmee samenhangt in de eerste plaats ten doel heeft een tweede „Deventer" te vermijden." De toestand is dus wel heel ernstig in de partij: openlijk erkent men, dat men een ze keren maatregel neemt een weekblad sticht in de eerste plaats met het doel: „een tweede Deventer" te vermij den. Er dreigt dus „een tweede Deventer." Of een weekblad de breuk zal kunnen voorkomen of krammen? By de uitgeversmaatschappy Queridc te Amsterdam is thans verschenen het vierde deel van Troelstra's Gedenkschriften, dat tot titel draagt „Storm" en dat handelt over de bekende gebeurtenissen in November 1918. Van groot belang is al dadelyk de biecht van Troelstra: „Het valt niet te ontkennen, dat ik als het ware in die dagen een rem miste, en al is deze factor niet de voornaamste, hij kan bij de beoordeeling van myn optreden niet worden verwaarloosd." De mislukking der Stockholmsche confe rentie had Troelstra zéér getroffen. „Mijn vertrouwen in de parlementair-democrati sche methoden was geschokt." tJitvoerig behandelt de schrijver hetgeen zich te Rotterdam heeft voorgedaan, waar de socialistische leiders Troelstra vertelden, dat zy een onderhoud hadden gehad met Burgemeester Zimmerman en „dat de toe stand hi de stad hoogst gespannen en de stemming van de Rotterdamsche arbeiders bitgesproken revolutionnair was." Den dag daarna had, eveneens in de Maas stad, een vergadering plaats van het Party- bestuur, het bestuur van het N.V.V., verte genwoordigers van de Kamerfractie, van ■Het Volk," van den Bond van Nederlandsche Dienstplichtigen en van de socialistische 'eiders uit vele steden. Hier bleek uit aller- *ei rapporten, dat er volstrekt géén revolu- tionnaire stemming was in het land. Zelfs bet Rotterdamsche stadsbeeld bood niets dat °P onrust wees. Doch de Rotterdamsche lei ders bleven wél revolutionnair. Thans ech ter verzetten de leiders van het N. V. V. zich sterk tegen de Rotterdamsche revolutie-plan ben. En de vergadering kwam dan ook tot de conclusie: „Gezien de berichten uit het land beogen de Rotterdamsche plannen niet door gaan." Troelstra was het echter met deze beslis sing volstrekt niet eens. „In mijn hart was verbittering over de gevallen beslissing. Maar ik was niet an ders van plan, dan mij by dit organisato risch genomen besluit neer te leggen en ik deelde den Rotterdammers mpde, dat ik niet bereid was. op één van hun avond vergaderingen van den volgenden dag te spreken." Troelstra ging evenwel toch en bezocht de vergadering in het Verkooplokaal. Hy schrijft ervan „Onvergetelijk is mij dé aanblik van deze zaal opgetogen en doelbewuste mannen en vrouwen. Toen heb ik het woord gekregen en de redevoering gehouden, die deze men- schen van mij verwachtten en die recht kwam uit mijn hart, zonder door het nuch ter verstand te zijn gecontroleerd. Ik miste, zooals ik reeds zeide, in die dagen een rem en lie mij iets wat, ik geef het toe. den politikus niet mag overkomen door de grootheid van het oogenblik en door de geestdrift van myn kameraden vóór my meesleepen." Eveneens geeft hy toe: „Myn fout bestond hierin, dat ik in deze rede optrad tegen de besluiten, die in de vergadering van de verantwoordelijke in stanties waren genomen." Hij had n.l. tegen die besluiten in, de revolutie aangekondigd en uitgeroepen. Troelstra is eenige malen het slachtoffer geworden van een onjuiste mededeling; zelfs ook voor hy in de Tweede Kamer aan het woord kwam, werd hij aan de telefoon ge roepen: „door één van de redakteuren onzer par- typers, die my werkelyk krasse cyfers gaf over de deelen van politie en leger, die op onze hand zouden zijn; deze cijfers, die waarschynlijk sterk overdreven zijn ge weest, bracht ik op een beslissend oogen blik in mijn betoog te pas." En aldus zakelyk verkeerd toegerust riep mr; Troelstra toen ook in de Tweede Kamer de revolutie uit, onder omstandigheden, dat hy zichzelf niet meester was. „De sfeer van den vorigen avond werkte nog in my na. Voor deze'redevoering geldt grootendeels hetzelfde als voor die te Rot terdam; myn gemoed sprak, niet myn ver stand." Tydens bedoelde rede werd echter in de Kamer bekend, dat het grootste deel der socialistische fractie tegenover Troelstra stond, een mededeeling, die naar de .Avondpost" schrijft „werkelijk ontspan ning bracht." Troelstra herinnert nu in zijn boek aan dit feit en schryft: ,,Dat aan myn woorden hierdoor (d.i. door het in de Kamer bekend worden van de mededeeling) een groot deel van hun stuwende kracht werd ontnomen, is duide- lyk. Met te meer nadruk kon men tegen my optreden in het debat, nu men via den heer Hans had vernomen, dat het pistool toch niet af zou gaan." Zoo was uit den boezem van zyn eigen fractie aan het woord van Troelstra een groot deel van zyn angstwekkendheid ont nomen; zoo wist men dus in de Kamer dat het grootste deel der socialistische fractie het met hem oneens was. De verdere loop van zaken is genoegzaam bekend. De Regeering was op haar hoede. Zy wist reeds eenige dagen van de zaak af. Waarschynlyk schryft Troelstra had zy telefoongesprekken laten afluisteren en spionnen uitgezonden. Krachtig trad zy op. Ook uit de Kamer kwam hevig verzet. Ver schillende socialistische leiders keerden zich buiten het parlement eveneens tegen Troel stra. In het land wilde men van de revolutie niet weten. Den volgenden dag (13 Novem ber) retireerde Ti-oelstra dan ook. Tydens de rede van mr. Dresselhuys plaatste Troel stra enkele interrupties, waarin hij elke ge dachte aan een revolutie of aan een staats greep prijs gaf. Hy had den slag absoluut verloren. De revolutie werd afgelast. Troelstra stelt zichzelf voor het gebeurde geenszins alléén verantwoordelyk. Anderen hebben hem bewerkt en beïnvloed. De ge volgen voor hem zélf waren niettemin erg. En hy schryft: „Ik voelde my een gebroken mensch Voor my persoonlyk behooren deze dagen tot de donkerste van myn levenDe in- vloedrykfe positie in ons parlement, die ik tot 1918 had ingenomen, was voor-goed ge broken..., Met één slag had ik myn posi tie in het politieke leven van ons land ver nietigd Ondanks alles echter is de socialistische arbeiders-beweging hem trouw gebleven, zelfs kreeg hy in zekeren zin door 1918 nog groo- ter populariteit. Er waren vertelt Troelstra leidende figuren in de party, die hem van zijn post wilden verwyderen. Maar de massa heeft dit niet gewild. Troelstra deelt in het boek mede: „dat ik in die bewogen dagen heb bloot gestaan aan allerlei pogingen, om mij tot verdere onvoorzichtigheid te provoceeren. Zoo kreeg ik tydens de Kamer-vergade ring bezoek van iemand, dien ik dadelyk voor een rechercheur hield en die my 300 revolvers met munitie aanbood. Ik weigerde en ging heen. Uit Limburg kreeg ik een schriftelijk aanbod tot het leveren van wapens, mits ik eerstf 7.50 zond." Ondanks al zyn vergissingen en fouten, concludeert de „Av.p.", blyft Troeistra toch een groote figuur. Volgens een bericht uit Tokio is Donder dag de op ongeveer 150 K.M. ten Noorden van Tokio gelegen stad Schirana door een geweldigen brand geteisterd. Meer dan 500 huizen en openbare gebou wen werden een prooi der vlammen. Dertig personen worden vermist. 2500 personen zyn dakloos. Woensdag gebeurde ongeveer tweehon derd M. van het station Dodewaard een spoorwegongeluk, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. Trein 1737 van Amsterdam naar Nijmegen moest, om 13 uur aan het station Hemmen Dodewaard arriveeren. Even vóór dit station was een ploeg wegwerkers bezig met herstellingen aan den spoorweg en toen de trein met matigen gang binnenreed, voelden de reizigers plotseling een hevigen schok. De wagons begonnen bedenkelijk te hellen en te kraken en even later stond de trein stil. Het bleek, dat alle wagons van den trein, die bestond uit een locomotief, vier personen wagens en 'n bagagewagen, ontspoord waren. Enkele wagons waren diep in het weg- vak gedrukt, en een der derde klas-wagons was onder een helling van ongeveer 45 gr. tegen een stootblok gevallen. De locomotief was ook ontspoord, doch later weer in de rails teruggesprongen, hetgeen een gelukkige omstandigheid mag worden genoemd, want was de zware machine in den spoorweg vast geloopen, dan zouden ongetwijfeld personen wagens in elkaar geschoven zyn, waardoor de gevolgen niet is overzien geweest waren. Hierdoor en mede door de omstandigheid, dat de trein slechts met matige vaart reed, bleven persoonlijke ongevallen uit Intusschen was de materieele schade zeer aanzienlijk. Van verschillende wagons waren de aspotten gebroken en assen ontzet. De grootste schade was evenwel toegebracht aan de spoorbaan. Over een groote lengte waren rails verbogen en de bouten uit de dwarslig gers gerukt. Het opgaande spoor was door het ongeval geheel versperd. Ofschoon de reizigers hevig geschrokken waren, was van een paniek geen sprake. De meesten namen, toen zy hoorden, dat het ongeval geen slachtoffers had geëischt, hst gebeurde nogal gemoedelyk op. Zy verza melden zich op het stationnetje Hemmen Dodewaard, vanwaar zij ongeveer een uur later per extra-trein, verder werden ver voerd. Inmiddèls werd door werkploegen van Kesteren, Eist en Dodewaard het oprui- mingswerk ter hand genomen, terwijl om streeks drie uur twee ongevalwagens uit Nymegen arriveerden met den ingenieur van tractie en den inspecteur van den weg. Onder leiding van deze autoriteiten werd begonnen het materiaal weer op de rails te brengen en de spoorbaan te herstellen, waartoe rails en ander materiaal uit Kes teren werden aangevoerd. Omstreeks elf uur 's avonds was de baan voorloopig hersteld, en waren de gehavende wagons weer op de rails gebracht. Het treinverkeer ondervond doo<r het gebeurde weinig of geen vertraging, daar het verkeer zonder bezwaar over enkel spoor kon worden onderhouden. Omtrent de oorzaak wordt gemeld, dat een z.g. puntstuk door de wegwerkers verkeerd gemonteerd was. Dit was geschied even voor de trein ter plaatse passeerde. Een groot geluk is 't, dat de trein een boemeltrein was, die te Dodewaard moest stoppen en daar door met zeer matigen gang reed. Was het een sneltrein geweest, zoo verzekerde men, dan zou een catastrophe niet uitgebleven zijn. De Bank of England heeft gisteren het wisseldisconto verlaagd van 3 tot 2K pet. Fascisten contra communisten. In het gebouw „Handwerkersvrienden kring" in de Roeterstraat te Amsterdam, is Woensdagavond een verkiezingsbazar ge opend ten bate van het dagblad „De Tri bune" en van de Communistische Partij. Op dezen bazar heeft ook de eenige maan den geleden opgerichte Politieke Vrijdenkers- club een stand ingericht van propaganda materiaal tegn den godsdienst. Dit laatste feit nu schijnt in bepaalde kringen, o.a. by de Fascisten, ontstemming te wekken, welke zich Woensdagavond in nog betrekkelijk on- schuldigen vorm uitte, toen tot dezen kring behoorende jongelieden vóór ..Handwerkers vriendenkring" colporteerden met anti-Rus - land-brochures. Gisterochtend nam de zaak een veel ern stiger karakter aan. Van een dertigtal lie den, waaronder zich een aantal fascisten be vond, kochten er tegen twaalf uur ongfeveer 25 een entree-biljet voor den bazar, zoodat zy naar binnen konden gaan. Vrijwel dade lyk begaven zy zich naar de stand der „God- loozen", waar zy hun critiek met onder stoe len of banken staken. De op de bazar dienst doende communisten schoten onmiddellijk toe; er vielen over en weer woorden, waar aan twee der bezoekers plotseling kracht by- zetten door gezamenlijk de geheele stand on dersteboven te gooien. Er ontstond daarop tusschen de communisten en hun tegen standers een verwoede vechtparty, waarby van beide kanten rake klappen werden uit gedeeld. Enkele in zwarte hemden gekleede fascisten, die buiten'waren blyven wachten, drongen, toen 7" bemerkten, dat er gevoch ten werd, ook het gebouw binen om dadelijk aan den strijd deel te nemen, welke eerst eindigde toen de ordeverstoorders met ge weld naar büiten waren gewerkt. Inmiddels was de politie van het bureau Jonas Daniël Meyerplein gealarmeerd. On der leiding van inspecteur Oosterveld rukten zes agenten per rijwiel uit. Gelukkig kon hun optreden zich bepalen tot het met zachten drang verspreiden van de menschen voor het gebouw, welke allengs tot een groote menigte waren aangegroeid. Wel ble ven de agenten nog geruimen t.iid in de buurt, teneinde te beletten, dat het gebeur de zich herhalen zou. Bij de kloppartij is niemand ernstig ge wond De uiterlijke kenteekenen bepalen zich hoofdzakelijk tot bloedneuzen en blau we oogen. Toonccl en zaal gered Gistermiddag tegen 2 uur is brand ont staan in (Je requisietenopslagplaats van de Littausche Staatsopera. Het tooneel en de zaal konden worden gered. Een vleugelge bouw, tallooze requisieten en de rest van het vorigen zomer vernieuwde theater verbrand den. Twintig brandweerlieden werden ge wond. De schade is zeer aanzieniyk. Een gasfitter licht gewond. Woensdagmiddag om vier uur geschiedde in perceel 23 aan de Vredelustlaan te Hel mond een hevige gasontploffing, waarby ech ter geen menschenlevens te betreuren zyn. Het huis, dat verbouwd is, zou dien avond door nieuwe bewoners worden betrokken. Sinds eenige dagen reeds verspreidde het een onaangename gaslucht. Toen des middags een gasfitter den gasmeter wilde onderzoe ken, stak hij een lucifer aan. Een geweldige knal volgde en een enorme vlam sloeg dwars over de straat tegen de aan de overzyae staande huizen. Alle ramen en raamkozynen van het huis waren weggeslagen, evenals de buitendeur, terwijl het geheele huis uit zyn voegen was geslagen. De plafonds en het platte dak bleken opgelicht te zijn. Aan de achterzijde waren de pannen van het dak verdwenen, terwijl de muren in het huis los in elkaar hingen. Van het aan de andere zijde van de straat gelegen woonhuis werden door den luchtdruk alle ruiten ingedrukt. Van het huis, gelegen aan de linkerzijde van per ceel 23 werden de vloeren van de kamers, gelegen aan den straatkant opgeslagen. De deuren scheurden op verschillende plaatsen. Ook perceel 21 liep schade op. De gasfitter, die, doordat hy in een hoek van de kamer was gezeten, niet weggeslagen kon worden, schroeide het hoofdhaar en liep brandwonden aan het gelaat op. Twee der toekomstige bewoners, welke zich achter het huis bevonden en een derde persoon, die zich eveneens buiten bevond, kwamen met den schrik vry. Het gas bleek zich onder de vloeren der hulzen opgehoopt te hebben, waardoor de ontploffing is veroorzaakt. By tweede stemming is Paul Doumer, voorzitter van den Senaat, tot president der republiek gekozen met 504 stemmen tegen 334 stemmen op Senator Marraud. Er werden 893 stemmen uitgebracht. De volstrekte meerderheid was dus 447 stem men. tMen zie verder de rubriek buitenland). Donderdagmorgen om half tien is een zit ting van den Franschen kabinetsraad aan gevangen. Ingekomen was een ontslagaanvrage van den Minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, die van meening is, dat de delega ties der Nationale Vergadering niet een zoo danig vertrouwen in hem hebben, dat liy Frankrijk nog met dezelfde autoriteit zou kunnen vertegenwoordigen. De premier Laval en de andere ministers hebben er vervolgens bij Briand op aange drongen, dat hij Frankrijk nog op de a by- eenkomst van den Volkenbohdsraad te Genève zal vertegenwoordigen. Briand heeft hierin toegestemd en verklaard naar Genève te zul len gaan. Als tweede gedelegeerde zou Fran cois Poncet Briand vergezellen. De officieeie bevestiging Officieel wordt bevestigd, dat Briand Frankrijk zal vertegenwoordigen in de a.s. vergadering van den Raad van den Volken bond te Genève. Een officieeie bevestiging van het aftre den van Briand is nog niet ontvangen. Naar verluidt zou de officieeie mededeeling nog niet geschieden om de positie van Briand te Genève niet te verzwakken. Twee gewonden Naby Montfoort onder de gemeente Lin- schoten is gisteravond omstreeks 6 uur een ernstig auto-ongeval gebeurd. Op den rijksstraatweg UtrechtRotter dam, op de plek, waar het geasfalteerde ge deelte overgaat in een grintweg, wilde een luxe auto, komende uit de richting Utrecht uitwyken voor een motorrywiel. De auto, welke een vry groote snelheid had, haalde te ver naar links uit en botste tegen een telegraafpaal, die afknapte. Vervolgens sloeg de wagen over den kop en kwam in een sloot langs den weg terecht. De auto werd totaal vernield. In den wagen, die toebe hoorde aan de familie van K. te Den Haag, waren vyf personen gezeten, twee dames, twee heeren en een kind. Dit laatste, alsmede een dame en een heer, kwamen met den schrik vry. De beide andere inzittenden werden ernstig gewond en geraakten Dewusteloos. Geneeskundige hulp was zeer spoedig ter plaatse, daar toe vallig een drietal doktoren passeerden. De beide gewonden zijn naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Daar bleek, dat de dame een ribbenfractuur had bekomen, ter wijl de heer een been had gebroken. Beiden zyn by kennis gekomen. Hun toestand is bevredigend. i (Direct ingaande) Zitdagen Maandags, Dinsdags, Woensdags en Vrijdags van 10 tot 12 uur v.m. en van 2 tot 3 uur n.m. en Donderdags en Zater dags van 6 tot 8 uur n.m. In de Woensdagmiddag ten kantore der Vennootschap gehouden jaarlijksche alge- meene vergadering der N. V. Drukkerij De Spaarnestad werden balans, winst- en ver liesrekening goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 7.per preferent en 12. per gewoon aandeel (evenals vorig jaar). De aan de beurt van aftreden zijnde com missaris, de Zeer Eerwaarde heer Pastoor K. Sondaal, werd herkozen. De directeuren der Vennootschap, de heeren C. P. Ooms en L. M. Weterings, werden eveneens herkozen; overeenkomstig de nieuwe statuten thans voor onbepaalden tyd. In de Woensdagmiddag gehouden jaarlijk sche algemeene vergadering van aandeel houders van bovengenoemde Vennootschap, werden balans, winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend bepaald op 7 pCt. over de preferente en 12 pCt. over de gewone aandeelen. Gistermorgen ontdekte de heer Th. Reyn- der te Posterholt na zyn thuiskomst van de Hoogmis, het lyk van zyn 41-jarige echtge- noote in den waterput. Direct werd de politie gewaarschuwd. Uit het voorloopig onderzoek is evenwel komen vast te staan, dat men hier met geen mis daad heeft te doen. De vrouw heeft zich eerst met een mes in de kamer de hals ader doorgesneden Daarna is zy naar den put toe geloopen en heeft zich voorover er in geworpen. Het onderzoek wordt voortgezet. Het circus Barum, dat op zyn toumée door Nederland momenteel te Helmond ver toeft, had eergisteren een gevoelig verlies te boeken. Toen de leeuwentemmer Woensdag avond te ongeveer half zeven, anderhalf uur Voor de openingsvoorstelling zyn dieren wilde gaan verzorgen, vond hy zes volwassen leeuwen dood in hun kooiwagen liggen. Om trent de oorzaak van hun dood tast men nog in het duister. Dinsdagavond waren de die ren nog geheel gezond, toen zy by de laatste voorstelling te Eindhoven moesten optreden. In de gisteren gehouden vergadering van de Rubber Growers Association, zeide de voorzitter, de heer Hay, dat de vereeniging de uitvoering der restrictiemaatregelen niet ernstig kon ondersteunen, indien niet nage noeg alle producenten van plantagerubber hun medewerking voor het toepassen van eenig schema tot regeling der productie wen- schen te verleenen. Hij sprak de oprechte hoop uit, dat de regeeringen en allen, die by het vraagstuk betrokken zijn, zouden inzien, dat het verstandig is om zonder eenig uit stel tot een definitieve oplossing te komen. Bij zyn vertrek slecht geluimd Briand is gisteravond tegen 10 uur naar Gnève vertrokken, vergezeld door den onder staatssecretaris van het ministerie voor eco nomische zaken Francois Poncet en zyn ka binetschef leger, alsmede nog twee andere hoogee ambtenaren. Een groot aantal afgevaardigden, sena toren en oud-ministers bevond zich aan het Gare de Lyon, om afscheid te nemen yan Briand. Ook minister-president Laval had zich doen vertegenwoordigen. Men overhandigde Briand, die zichtbaar in een slecht humeur was. een ruiker bloemen en probeerde nog op het laatste oogenblik een verklaring van hem te krijgen over de houding die hy zal aannemen Briand liet zich hierover niet uit Toch nemen sommigen aan. dat hij in den loop van den volgende week naar Parijs zal te- rugkeeren, om zyn ontslag te nemen. In dit geval zou Laval de buitenlandsche zaken waarnemen tot 13 Juni a.s., den dag waarop de nieuwe president Doumer zijn ambt aan vaardt en waarop het geheele kabinet af treedt. Als opvolger van Briand wordt ge noemd, de onderstaats-secretaris in het mi nisterie voor economische zaken, Francois Poncet. By het baden is Woensdagavond om 8 uur in de Vliet te Voorburg onder Leidschendam de 16-jarige D. B. uit Den Haag verdronken. Vermoedeiyk is de knaap door kramp be vangen. De politie die spoedig ter plaatse was heeft met een dreg het lichaam opge haald, maar de levensgeesten waren toen reeds gekeken. Thans op een rif geloopen De kruiser „Sumatra" is gisterochtend op I een onbekend rif geloopen tusschen Kebatoe er. Witte Rok, 30 my] ten zuiden van Bili- ton. Het voorschip is geboeid. De sleepbooten „Kraus" uit Tandjong- Priok en „Tata", uit Soerabaja, zyn gisteren, naar de plaats van het ongeval vertrokken, terwyi Harer Majesteits „Soemba" en het stoomschip der gouvernementsmarine „Vega" eveneens ter assistentie derwaarts gingen. De toestand van den kruiser „Sumatra" is niet gevaarlyk. Briand zal aftreden als minister van buitenlandsche zaken. (blz. 1. 1ste blad) Bij tweede stemming is Panl Doumer tot president der Fransche républiek gekozen.. (biz. 1, lste blad) Hevige gasontploffing te Helmond. (blz. 1, lste blad) Spoorwegongeluk in Dodewaard. (blz. 1, lste blad) De herdenking van den 40sten verjaardag der encycliek Rerum Novarum te Rome. (blz. 1, 2de blad) De troebelen in Spanje. De kardinaal aartsbisschop van Toledo heeft het land verlaten. (blz. 1, 3de blad) De hulpverleetning aan de Ctesterreichische Kreditanstalt. (blz. 2, 3de blad) De Eerste Kamer heeft het onteigenings- öntwerp voor het aanleggen van het bosch door de gemeente Amsterdam aangenomen. (blz. 2, 3de blad) Verhooging opcenten sigaretten-accüns door de Eerste Kamer aanvaard. (blz. 2, 3de blad) De Drankwet in de Tweede Kamer. cblz. 2, 3de blad) I Barometerstand 9 uur v.m.: 763, stilstand. Licht op De lantaarns moeten worden opgestoken op: 9.17. Hoogste barometerstand 765.0 te Marseille. Laagste barometerstand 743.5 te Tors haven. Verwachting: Zwakke tot matigen, wel licht tydelyk toenemenden Zuidoosteiyken tot Zuidwestelyken wind, zwaar bewolkt of betrokken, waarschynlyk regen- of onweers buien. Weinig verandering in temperatuur. Twee gewonden Gistermiddag om half twee is te Epe op den Heerdertveg, ter hoogte van de uitspan ning De Keet, een motorongeval geschied. De heer J. G. uit Enschede, die per motorry wiel uit de richting Heerde kwam, beging de onvoorzichtigheid om den weg over te steken, zonder een teeken te geven, met het gevolg, dat hij werd aangereden door een achter hem rijdenden auto, bestuurd door den heer V. uit Heerde. De motor sloeg om; de motorrijder en een op de duo gezeten dame werden tegen den grond geslingerd. De heer G. werd met een gebroken been opgeno men en is later, na door twee doktoren te zyn verbonden, per auto naar zijn woon plaats vervoerd. De dame kreeg een hoofd wonde en kon per trein naar huis terugkee- ren. Het motorrijwiel werd ernstig bescha digd. De auto kwam er goed af, ook clc chauffeur bekwam geen letsel. 5-jarig kind gedood Gistermiddag was een aantal kinderen op den Zeedyk te Westkapelle aan het spelen met spoorwegkarren, die worden gebruikt vor het vervoer van materiaal. Bij het ryden van de spoorwegwagentjes raakte een der kleinen, de ongeveer 5-jarige J. Kaland, tusschen de wagentjes bekneld. De kleine is, nadat hy was bevryd, aan de gevolgen van zyn kwetsuren overleden. Heden Vrijdag om half zes zal de groote pauselyke audiëntie op den binnenhof van San Damaso te Rome plaats hebben, waarby de H. Vader eer. groote rede zal uitspreken over Rerqm Novarum. welke rede door de Veticaansche Radio wordt uitgezonden. In verband met het Jeit, dat de Huizer zender vandaag in gebruik is voor de ver zorging van het algemeen programma door de N.C.R.V.. kon de K.R.O. niet in staat worden gesteld deze. rede te relayeeren. zy, die de rede toch beluisteren willen, zullen gebruik moeten maken van de ultra-korte golf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1