HUIZING'S DE VEERTIGSTE VERJAARDAG DER ENCYCLIEK RERUM NOVARUM I WELDE BLAD VRiJDAG 15 Mljl 1v31 BLAD^ij DE BRIEVEN UIT ITALIË De feestelijkheden te Rome STADSNIEUWS Eerste plechtige H. Mis Pater Paschalis O.M.C. cMUZIEK Het festival van Heemsteedsch Fanfarecorps „Excelsior" Schoenenmagazijn Groote Houtstr. 42-44 J. H. Kersten t De financieele toestand der Gemeente Haarlem Een onderhoud met den wethouder voor de financiën Van onze Rechtbank Gevonden voorwerpen en dieren Op 65-jarigen leeftijd een compliment over haar teir Zij vertelt allen vrouwen haar geheim T enn'TSchoenen Vlechtschoenen TH. SMIT Fa. KLEEn Terheyde als badplaats Een slechte weg wordt op een Fongers goed Men seint ons uit Rome: Gisteren, het feest van O. H. Hemelvaart, begonnen in de Eeuwige Stad de grootsche herdenkingsfeesten van Leo XIII's onsterfe lijke Encycliek Rerum Novarum. Vanaf Zaterdag zisn ontelbare bedevaarten en reisgezelschappen te Rome aangekomen, en al blijft het aantal officieel aan de ver schillende manifestaties deelnemende landen beneden de dertig, toch kan men zeggen, dat heel de Katholieke wereld door haar eminente voormannen op kerkelijk en sociaal gebied vertegenwoordigd is bij den veertigsten verjaardag van misschien het allerbelangrijkste document, dat een Paus ooit publiceerde. De nationale bedevaarten Onder de talrijke nationale vertegen woordigingen, maakt Nederland als steeds een uitstekend figuur. Behalve den Aarts bisschop. Mgr. Jansen, en de Bisschoppen, Mgr. Aengenent en Mgr. Diepen, kwamen te Rome oud-minister Aal'oerse, Plebaan Westerwoudt, Deken Guilonard, de heer Stuijcken en dr. Steenberghe, alsmede twee bedevaarten van ongeveer 150 middenstan ders, ruim 500 werklieden en enkele par ticuliere reisgezelschappen aan Argentinië verscheen voorts met 50 pel grims, Oostenrijk met 232 pelgrims, België met 470 pelgrims, Canada met 50 pelgrims, Tsjeeho-Slowakije met 350 pelgrims, Colum bia met twee gezelschappen, Frankrijk met 1600 pelgrims, Duitschland met 854 pelgrims, Engeland met 64 pelgrims, Italië met ver tegenwoordigers uit alle diocesen, Joego slavië met 30 pelgrims, Mexico met een aantal vertegenwoordigers van den katho lieken volksbond, Peru met een delegatie, Polen met 197 pelgrims, San Salvador met een delegatie, Spanje met 35 pelgrims, Zwitserland met 517 pelgrims, Hongarije met 325 pelgrims, Urugaey met een dele gatie, Vereenigde Staten van Noord-Ameri- ka met een aantal vertegenwoordigers der katholieke organisaties. Natuurlijk betreffen deze cijfers alleen degenen, die als vertegenwoordigers van werkgevers of werknemers in officieele groe pen gekomen zijn. Het totaal aantal pel grims dat voor de Rerum Novarum-her denking naar Rome kwam, mag op 25 a 30.000 geschat worden. Op het graf van Leo XIII Donderdagmorgen vulden al deze inter nationale vertegenwoordigers van de katho lieke wei-kgevers en werknemers de Basiliek van Sint Jan in Lateranen waar om negen uur Mgr. Pizzardo, tit. Aardsbisschop van Nieea, Substituut der Staatssecretaris en Geestelijk Adviseur der Italiaansche Katho lieke Actie, een Pontificale Hoogmis op-- droeg. Daarna had het défilé der pelgrims plaats langs 't. grafmonument van Leo XIII na oorspronkelijk in Sint Pieter bijgezet te zijn, werd de Paus van den Arbeid later over gebracht naar Sint Jan van Lateranen, waar de milddadigheid der Katholieken van de geheele wereld hem een waardig graf had bereid gedurende welg défilé, na mens elk deelnemend land een palmtak, versierd met de pauselijke kleuren, en ten laatste namens de internationale bedevaart, een groote krans werd neergelegd. Comm. Ciriaci, president der Italiaansche Katholieke Actie, sprak in een korte rede het welkom der Italiaansche Katholieke or ganisaties aan haar buitenlandsche zuster verenigingen uit, om ten slotte, ter herinne ring aan deze grootste manifestatie, een marmeren gedenkplaat te onthullen. De herdenking der Encycliek. Om 4 uur Donderdagmiddag had op den binnenhof van het paleis der Pauselijke kanselarij de herdenking der Encycliek Re rum Novarum plaats. Onder een baldakijn had de voorzitter der bijeenkomst, Z. Em. Kard. Marchetti Selvaggiani, opvolger van den onlangs overleden Vicaris van Z. H. Pius XI, Kard. Pompilj, plaats genomen te midden der leden van het internationaal comité tot voorbereiding der herdenkings feesten. In de voorste rijen zaten een groot aantal Kardinalen, Aartsbisschoppen, Bis schoppen, Prelaten en vele bekende leiders op sociaal terrein van verschillende landen, terwijl de overigen, wegens plaatsgebrek, staan moesten. Na de opening der bijeenkomst door Z. Em. Kard. Marchetti Selvaggiani, voer den zestien redenaars van verschillende landen het woord over den invloed der En cycliek Rerum Novarum op het katholieke sociale leven. Voor Nederland sprak prof. mr. P. J. M. Aalberse, oud-minister van Arbeid; voor Argentinië, pater Fernandez; voor Oosten rijk, de heer Hans Leitner; voor België, Z. Exc. Heymans, minister van Arbeid; voor Tsjeeho-Slowakije, dr. Rückl; voor Frank rijk, het lid der Academie Goyau; voor Pultschland, Mgr. Walterbach; voor Enge land, de heer Leyland, secretaris van het Catholic Social Guild; voor Italië, Mr. Co lombo, ex-president der Katholieke Actie; voor Joego-Slavië, de heer Langus, secretaris der Sloveensche arbeidersjeugd; voor Me xico, Don de Miranda; voor Polen, de Eerw. heer Michalowitsch, algemeen secretaris der werknemers-organisaties van Poznan; voor Spanje, Mgr. de Hulpbisschop van Valencia; voor Zwitserland, Mgr. Besson, Bisschop van Lausanne, Genève en Freiburg; voor Hongarije, Mgr. Emszt, minister van Arbeid, enz. Voor het Bureau International du Travail te Genève, sprak de afgevaardigde Mr. Cortis. De Pausmis in Sint Pieter. In den vroegen morgen van heden, Vrij dag, had in de Basiliek van Sint Pieter een plechtige Pausmplaats voor de deelnemers aan de internationale bedevaart. Ook voor de niet-officieele pelgrims echter was een groot aantal kaarten uitgereikt, en toen om kwart voor acht de deuren gesloten werden, werd het immenze kerkgebouw door een menigte van wel 60.000 personen .vuld. Enkele minuten voor acht uur .onken de bekende tonen van den Pause ïarsch, die door een zestal muzikanten op de loge "er Aanbidding op de gebruikelijke zilveren ba zuinen geblazen werd. Eenige oogenblikken daarna verscheen in het schip de lange pauselijke stoet, voorafgegaan door de Zwit- sersche Garde. Ten laatste werd ook de H. Vader zichtbaar, gedragen op de Sedia Gestatoria. Een geestdriftig gejuich verge zelde Z. H. Pius XI, die de menigte ononder broken zegende, op zijn langen tocht door de Basiliek. Een groot aantal priesterstudenten, allen deelnemers aan verschillende cursussen yoor Gregoriaanschen zang, hieven het Tu es Petrus aan, en zongen, terw::! de H. Vader aan het pauselijk altaar de H Mis opdroeg, de Engelenmis (Missa VIII) en enkele hym nen. Ook toen de Paus later zegend op de Sedia Gestatoria de Sint Pieter uitgedragen werd, klonk een gejuich dat den vorm aan nam van een ovatie. DE REIS VAN HET R. K. WERK LIEDENVERBOND Woensdagavond zijn de deelnemers aan de reis van het R. K. Werkliedenverbond te Rome aangekomen. Zaterdagmorgen zullen zij door Z. H. den Paus in audiëntie worden ontvangen. Omtrent de reis zelf schrijft ons een der deelnemers uit Genua: De douane te Emmerich scheen vol ver trouwen in de eerlijke gezichten van de Hol landers te hebben, althans veel last werd niet veroorzaakt. Hierna ging de tocht via Keulen alwaar een aantal Limburgers instapten langs de sagenrijke Rijn met .zijne ruïnes en burch ten naar Mainz. Te 12 uur 's nachts, toen allen een beetje onder zeil waren, kwam een kleine tegen slag. Een der A. B.-ruigen kreeg een defect aan de luchtleiding voor de Westinghouse- rem en moest te Mannheim worden uitge zet en verwisseld met een anderen. Te Basel, de invalspoort van Zwitserland, hetwelk bij het krieke van den dag werd bereikt, was deze vertraging reeds lang weer ingehaald. Nadat te Bern een stevig ontbijt was ge nuttigd ving de tocht door het Zwitsersche hooggebergte aan om door den Simplon- tunnel, waamog sneeuw ligt, dit schoone land te verlaten. Te Iselle is men in het land van de spag hetti; van de tandenstokers, van de rose stations en wachthuizen, van de Olio Gatto en van Mussolini. Voor de Hollanders is de sigarenkwestte nog altijd een „question bruiante", doch de Italiaansche douane scheen ook een oplos sing hiarvoor te kennen, te oordeelen naar hetgeen er na de visitatie voor den dag kwam. Te Stresa aan het Lage Magiore werd de lunch gebruikt en voort ging het door het schoone Italia, langs Milaan en Gennua, dat ten ruim 6 uur werd bereikt. Dit eerste gedeelte van den tocht werd begunstigd door fraai weder, hetwelk er ook toe zal bijdragen, dat de geest onder de tochtgenooten uitstekend is. Een diner en een goede slaap te Genua zorgden voor het herstel der krachten, zoo dat Woensdagmorgen om 8 uur de reis naar de Eeuwige Stad kon worden voortgezet. Thans ging het langs de Middellandsche Zee,, Cavara, Pisa om ten slotte langs Civita Vecchia te Rome om ongeveer 6 uur aan te komen. Mochten in de laatst voorbije weken reeds eenige parochies onzer stad op feestelijke wijze vieren de plechtigheid van een eerste H. Mis, door een zoon der parochies opge dragen, gisteren hadden de parochianen van de kerk der H. H. Elisabeth en Barbara (Paul Krugerstraat) het voorrecht, een harer voor kort tot de waardigheid van het H. Priesterschap verheven kinderen, den eerw. pater Paschalis (Nic. Ant. Apeldoorn) aan het altaar te zien opdragen zijn eerste plechtige H. Mis als offer van dank voor de verheffing tot deze zoo hooge waardigheid. Zij lieten niet na, dit voorrecht op waar dige kerkelijke wijze te genieten en velen van hen naderden onder de stille H.H. Mis sen ongetwijfeld ter H. Tafel tot intentie van den pas gewijden priester, daardoor den luister van den dag verhoogend. In niet geringe mate werkten daar voorts toe mede de rijke bloem- en groenversiering van altaren en priesterkoor alsmede het veel ontstoken waslicht aan hooge forsche cande- labres. Toen de plechtige Hoogmis een aanvang moest nemen, was het kerkgebouw zoo goed als geheel bezet. Voor in de kerk hadden plaats genomen de ouders en verdere familie van den wijde ling. Deze, begeleid door zijn assistenten, den Zeereerw. pater Richardus O.M.C., gardiaan van het Capucijnerklooster te IJmuiden- Oost, als diaken; den Weleerw. heer kape laan P. M. Verhoofstad als sub-diaken en den Zeereerw. heer pastoor H. C. I. Went- zel als presbyter-assistens, betrad het altaar bij het zingen van het 4-stemmige Veni Creator van Jac. de Jong door het zangkoor der parochie „Sancta Sancte Tractanda." Nadat het Allerheiligste ter aanbidding was uitgesteld voerde dit koor onder leiding van zijn directeur, den heer P. C. Rooyakkers, op schitterende wijze de 4 stemmige Missa in honorem Sanctissimae Trinitatis van Hub. Cuijpers uit, onder het Offertorium afgewis seld met het zingen van het eveneens 4- stemmige „Jesu dulcis memoria" van B. Kothe. Na het evangelie sprak de Zeereerw. pa ter Richardus de feestpredikatie uit, tot tekst waarvoor hU gekozen had de woorden van den profeet Jeremias: Ziet, ik heb u aangenomen, opdat gij zult uitroeien en vernielen, wat verkeerd is, en opdat gij zult opbouwen en planten. Wij vieren heden een van de geestelijke en feestelijke gebeurtenissen die wij katho lieken alléén kennen; heden hebben wij het geluk, te vieren het feest van een eerste H. Mis, aldus begon de gewijde spreker. Wij feliciteeren den jeugdigen priester, maar ook zijn ouders en familie hiermede. „Men kent den boom aan de vruchten" en volgens spreker mogen zeker de ouders van dezen priester met vreugde blikken op deze rijke vrucht, in deze parochie rijp geworden, een zoon van St. Franciscus, een priester- Capucijn. Er was vreugde, toen de ouders hun kind van God ontvingen, vernieuwde geestelijke vreugde op den dag, dat hij zijn God in zijn hart mocht ontvangen, en nu heerscht nog grootere vreugde, nu deze priesterzoon aan zijn ouders en familieleden hun God in de H. Communie zal uitdeelen. Dan sprak de gewijde spreker over het groote geluk en de hooge waardigheid van den priester en aan de hand van den tekst zegt hij: opbouwen zult gij tempels van den H. Geest en planten deugden van een chris telijk leven. De priester is een offeraar van het Offer van het Nieuw Verbond, zoo groot en vol maakt, dat het alle offers van het Oud Ver bond vervangt en vervolmaakt, het offer van het Goddelijk Lam, Jezus Christus zelf, Die zijn eerste H. Mis opdroeg aan het altaar, waar Hij zelf aan vastgeklonken was, ge kleed met het roode kazuifel van zijn eigen Bloed, en gekroond met een doornenkroon, om den gevallen mensch weer op te richten en hem den hemel weer te openen. Tu es sacerdos in aeternum gij zijt priester in eeuwigheia, offeraar naar de wijze van Melchisedech, doch zult niet brood en wijn, maar onder de gedaante daarvan het H. Lichaam en Bloed van Christus of feren. Spreker ging dan na de plechtigheid der H. Priesterwijding in de kathedraal van St. Jan en vervolgde: „Vreest niet, de H. Geest zal over u komen en de kracht des Aller- hoogsten zal u overschaduwen." De kracht om te offeren, en daardoor God te loven, meer dan alle lofzangen en heili gen en engelen te zamen hem loven kun nen. Het offer der H. Mis is een offer van dankbaarheid en van verzoening voor eigen zonden en die van het christen-volk, wat spr. uitvoerig beschreef. De priester is ook de geestelijke genees heer van de ledematen, de geloovigen, van het geestelijke lichaam, dat gevormd wordt door Christus en zijn Kerk. Door de wondere macht van het H. Sacra ment der biecht heeft de priester de kracht, den zondigen mensch te trekken uit de klauwen van den duivel en hem te makén tot kind Gods. Gelukkig hij, aldus spr., die, beroofd van alle geestelijke schatten, een priester ont moet, die als de barmhartige Samaritaan hem zal oprichten en genezen, zoo opbou wend den tempel Gods in zijn ziel. Dit is de genade van het H. Priesterschap, dat ook ingesteld is als het licht der wereld, zoo noodig vooral in den tegenwoordigen tijd vol ongeloof en zedenbederf. De vuurtoren in dezen tijd is de katholieke kerk en de wachter is de priester. Daarom is 't een dag van glorie voor de Kerk als zij weer nieuwe priesters wijden mag. De 300.000 priesters zijn nog te weinig voor de duizenden-millioenen, die om den priester vragen: de kinderen, jongelingen en jongedochters, ouders, zieken, zwakke zondaren, de rechtvaardigen en zoovele dui zenden, die nog ronddolen in heidendom en ongeloof. Daarom hoopte spreker dat de geloovigen zouden blijven bidden om nog meer priesters. Ten' slotte spoorde spr. den jeugdigen priester aan, veel te bidden voor zichzelf, zijn ouders, wien hij naast God het groote geluk van zijn priesterschap dankt, en voor geheel het christen-volk, opdat hij zou mo gen zijn en blijven een waardige zoon van St. Franciscus, het christenvolk ten heil. Hierna werd het H. Misoffer voortgezet. Tijdens het communiceeren van de ouders en verdere familie van den neomist onder de H. Mis heerschte een diep-devote stilte onder de geloovigen, op wie deze plechtigheid grooten indruk maakte. Na de H. Mis voerde het zangkoor uit het 4-stemmige Tantum Ergo van P. C. Rooy akkers en de eveneens 4-stemmige priester cantate van pater J. Haagh C.ss.R. Des avonds celebreerde de neomist een plechtig danklof, dat ook weer door een zeer groot aantal geloovigen werd bijgewoond. Dit Festival, ter gelegenheid van het 5- jarig bestaan der zoo sympathieke vereeni- ging „Heemsteedsch Fanfare-corps" georga niseerd, is uitgegroeid, met al de ab- en de pendenties, tot een waarlijk grootsch herden kingsfeest, niet alleen voor Heemsteden's in woners zelf, maar ook voor een groot aantal Haarlemsche belangstellenden, die waren opgetrokken naar het, door de zorgen van het actieve feestcomité, zoo keurig opgetrok ken Kermis-terrein aan den rand van het mooie dorp. De geur van oliebollen en wafels vermengd met dien van de stoommachines der groote stoomcaroussel en de doordringende amo- niaklucht, afkomstig van een miniatuur- hippodrome en een circus, die beide, naar we meenden te constateeren, goede zaken maak ten, zooals trouwens alle overige tenten, tot zelfs den man met het „in de binnenlanden van China door een zeeman gevangen „porc- épic" (oftewel Stekelvarken) incluis, dat alles herinnerde ons middels ons reukorgaan aan een voorbije glorie: de kermis. En ach: over het algemeen vergeten de menschen niet gauw en niet gaarne die prettige dagen van schoonen schijn en klatergoud, en de man die aan het Belgische Circus de klappen kreeg, wordt nog evenzeer bewonderd en aangegaapt door een kijkgrage menigte, als de krachtpatser, die met drie forsche slagen op het hoofd van Jut, zich een medaille van klatergoud of een kleurige roos weet te ver overen. Even graag tolt men in het rond op een denkbeeldige fiets of in een nage- maakten auto, en geeft er z'n dubbeltjes voor uit. Hoe was er, zoo zult u wellicht vragen, bij zooveel gelegenheid tot vermaak van de grootste verscheidenheid, nog belangstelling voor de jubileerende Vereeniging en het Festival zelf? En toch was er die. Want toen we om even over éénen, na begroeting van de heeren der Jury, bestaan de uit de heeren Reynier van 't Hoff (direc teur der feestvierende vereeniging), K. H. Kerkhoff en W. J. Smolders, allen musici van naam in Haarlem en daarbuiten, op het feestterrein aankwamen, wachtte reeds een zeer groote schare belangstellenden om de afpaling, welke op de uitgestrekte( terreinen was aangebracht voor den Marschwedstrijd Van de 10 korpsen, die zich hadden opge geven, was alleen het Fanfarecorps „Cres cendo" uit Spaarndam uitgevallen. Wij zullen bij ons verslag van dezen marschwedstrijd niet al te zeer in details treden. De met zorg en nauwgezetheid door de jury toegekende punten en prijzen zeggen immers reeds heel veel. De rubrieken voor de beoordeeling waren natuurlijk dezelfde als steeds worden in- achtgenomen: 1. Paslengte: 75 cM.; 2. Tempo: 120 pas per minuut; 3. Klankge halte; 4. Ordelijk en gericht marcheeren. De voor deze rubrieken te behalen cijfers liepen van 1 tot 10, met een maximum te behalen punten van 120 en een minimum van 108 punten voor den eersten prijs, van resp. 96 en 84 punten voor den 2en prijs, en van resp. 72 en 60 punten voor den der den prijs. Dit in acht nemende, kunnen we wel zeg gen dat er over hét algemeen zoowel goed geloopen als goed geblazen is. Het eigen aardige van het geval is wel dit: dat een corps, dat niet strak en stram in den pas loopt en waarin het aan de noodige orde ontbreekt, tevens meestal een weinig fraai, maar ook vaak een weinig zuiver gehalte heeft. Bij enkele korpsen was deze zuivere stemming vaak geheel zoek! Behalve oor zaken van minder sterk geoefend gehoor, en van een tekort aan embouchure of uithou dingsvermogen. kan natuurlijk ook het eenigszins geaccidenteerde terrein hieraan debet zijn, maar we gelooven toch niet, dat dit laatste hier van invloed kan zijn ge weest. Mogelijk wel eenigszins de felle Zuidwestenwind, die over het marsch- terrein stond. Anderzijds zouden dan echter ook alle corpsen hierdoor gehandi capt zijn geweest, wat niet het geval bleek. Van een der beste en grootste corpsen was, naar verhouding van het aantal, hoe keurig de marschorde overigens ook was, het klank gehalte niet voldoende. Bij 'n paar andere waren vooral het kleine koper en de trombo nes oorzaak van minder zuivere stemming. Bij allen zonder uitzondering ontbrak het aan wat we zouden willen noemen „fighting spirit" en „military pass"; aan stramheid van pas en aan pittigheid van toon. Toch een eerste, onmisbare vereischte. Na deze algemeen gehouden critiek laten we hieronder den uitslag volger van den marschwedstrijd. Ie pr.: Utile Dulci, Haarlem, dir. A. C. Jutjens, met 105 p. Ie pr. Wittenburg's Fanfareorkest, Am sterdam, dir. Chr. W. H. Ripken, met 104 p. Ie pr.: St. Michaël", Heemstede, dir. H. W. Hofmeester met 97 'A p. 2e pr.: Wilhelmina, Santpoort, dir. Peter Wit met 96 p. 2e pr.: Eensgezindheid, Heemstede, dir. Joh. Th. Betz, met 93 p. 3e. pr.: Kunst na Arbeid, Bennebroek, dir. J. van Overbeeke met 82 p. 3e pr. Voorwaarts, Haarlem, dir. A. Ver meer, met 77 p. 3e pr.: „Zandvoort" Muziekkapel, dir. H. Bern. J. de Vries, met 72 p. Kunstgenot uit Haarlem, dat in laatste in stantie nog had ingeschreven, behaalde geen prijs. CONCERTPROGRAMMA Na den marschwedstrijd werd op het feestterrein door elk van de op gekomen vereenigingen een concertnummer in vrije concurrentie ten beste gegeven. We moeten zeggen, dat ook die vereenigingen, welke er in den marschwedstrijd wat min der van terechtbrachten, thans zich reha biliteerden door een alleszins lofwaardige vertolking der gekozen nümmers. We druk ken ze hier af in de volgorde waarin ze werden gespeeld: le pr. Wittenburg's Fanfare-orkest Am sterdam „Le Masque d'Or" van Stasz, arr. Popy. 2. Harm. „Eensgezindheid", Heemstede, „Loyauté" van Jacques Martin. 3. „Kunst na Arbeid" Bennebroek, „Louise de Bettignies" van dr. A. L. Doyen. 4. R. K. Harm. „St. Michael",, Heem stede, „Ouverture de Timolean" van v. Meule. 5. R. K. Harm. „Utile Dulci", Haarlem, „Dans la Bruyere" van A. Govaert. 6. Fanfarecorps „Wilhelmina", Santpoort, „Ballet Antique" van G. Guillement. 7. Muziekkapel „Zandvoort", Zandvoort, „Suite Oriëntale" van F. Popy. 8. Harm. „Voorwaarts", Haarlem, „Zur Feier der Tages" van W. Lemke. 9. Fanfarecorps „Kunstgenot". Haarlem, „Bonne et Heureuse" van Blemant. Zoowel tengevolge van den straffen wind als van het kermislawaai ging er van de uitgevoerde nummers veel verloren. Na het Concert werd de hierboven reeds vermelde uitslag van den Marschwedstrijd van de tent afgekondigd, en werd tevens de verloting gehouden voor de geldprijzen, bij dezen wedstrijd te verdienen. Directeursprijzen. A. Vermeer 25.—; H. W. Hofmeester 25.—; A. C. Jutjens 25.Peter Wit 25.—. Geldprijzen voor vereenigingen. Harmonie „Eensgezindheid", Heemtsede, le pr. 70.Fanfare „Wilhelmina', Sant poort, 2e pr. 40.Harmonie „Utile Dul- c", Haarlem, 3e pr. 30.—; „Voorwaarts", Haarlem, 4e pr. 25.„Zandvoort's Mu- zekkapel", 5e pr. 20.Wttenburg's Fan fare, Amsterdam, 6e pr. 15. Waarna, onder luide hoera's voor de jubi leerende vereeniging en het ijverige bestuur, de deelnemers aan dit uitnemend georgani seerde en prachtig geslaagde Festival zich verspreidden over het feesttereriri, om er zich de dorstige kelen te laven, en de maag, mits gaders het hart te vullen met alles wat zoet en lekker was. J. S. Wij lezen in het „Wkbl. van Bl.C." het volgende: Het overlijden van den heer Kersten komt niet geheel onverwacht. Een ernstige kwaal openbaarde zich de laatste jaren en deed reeds geruimen tijd het ergste vreezen. Het is reeds jaren geleden, dat de heer Kersten zich uit zaken terugtrok en zich wijdde aan de velerlei belangeij, ook op vakgebied, die hij ook tijdens zijn actief zakendoen met groote energie had behartigd. Voor eenige jaren maakte hij een lang durige reis naar Ned. Oost-Indië, om zijn familieleden te bezoeken; kort na zijn terug komst trok hij zich ook uit het Scheidsge recht terug. Een functie, die hij tot zijn dood toe heeft vervuld, was het secretariaat van de afdeeling Haarlem van de Algemee- ne Vereeniging. Daaraan was hij zeer ge hecht en met dankbaarheid moge hier wor den gereleveerd de zorgvuldigheid waarmede hij deze functie vervulde. Kersten, die met zijn broeder zijns vaders zaak na diens dood korten tijd voortzette, was een vakman van conservatieven aanleg, die zich niet gemakkelijk voegde toen in het begin dezer eeuw de omstandigheden voor den handel zich wijzigden. Het bedrijf der fa. J. H. Kersten en Co. werd omstreeks 1906 geliquideerd. Zijn markante persoonlijkheid, zijn scherp opmerkingsvermogen deden hem vanzelf op den voorgrond treden, toen de Algemeene Vereeniging in 1907 het Scheidsgerecht voor den Bloembollenhandel instellend, de man nen benoemde, die dit nietawe instituut zou den opbouwen. De grondslagen van den beteekenisvollen en zegenrijken arbeid van ons arbitrage-in stituut, zijn mede door J. H. Kersten gelegd, die daarmede het vak grootelijks aan zien heeft verplicht. De thans overledene werd in 1909 van plaatsvervangend lid tot lid-exporteur be noemd en heeft tot 1929, dus 20 jaar, deel uitgemaakt van het college van scheids rechters. In het bestuur der afdeeling Haarlem heeft hij een nog langeren staat van dienst. In 1902, toen zijn vader, J. H. Kersten, als voorzitter dezer afdeeling aftrad, maakte hij reeds als 2e secretaris deel uit van het be stuur. In 1904 volgde zijn benoeming tot len secretaris en dat is hij tot op den dag van zijn overladen gebleven. In het bestuur van het Kruseman-fonds had de overledene een lange reeks van ja ren zitting. Ook daar zal men den kundi- gen en opgewekten man missen. Evenals in vele kringen en vereenigingen, waar hij ge zien was. Wij hebben met den heer Mr. M. Slin- genberg een onderhoud gehad over den fi- nancieelen toestand der gemeente Haarlem. Het bleek ons, dat de wethouder de naaste financieele toekomst van Haarlem, zooal niet met groote zwartgalligheid, dan toch met bezorgdheid inziet. Intusschen is er geen re den om speciaal voor Haarlem bezorgd te zijn, want het Haarlemsche verschijnsel is niet locaal, doch gelijk en gelijkvormig met wat zich in vele andere groote gemeenten van ons land voordoet. Of de wethouder in de eerstvolgende raadszitting nadere mededeelingen over den financieelen toestand zal doen, kon hij ons nog niet zeggen. Het zal er van afhangen of zulks noodig zal zijn. Want hoe men de zaak ook bekijkt, ieder raadslid zal het er, naar 's wethouders meening, wel over eens zijn, dat groote zuinigheid en het vermijden van elke niet strikt noodzakelijke uitgave allerhoogste eisch van welbegrepen voorzich tigheid is. Het waarom is duidelijk. De economische crisis vergt aan den eenen kant onverwacht groote uitgaven voor armenzorg en werkloo- zensteun; aan den anderen kant drukt zij de inkomsten der gemeente. Zoo zal de inkom stenbelasting in Haarlem met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid minder opbren gen dan verleden jaar en zelfs beneden de raming der begrooting blijven. In welke mate dit het geval zal zijn, valt natuurlijs niet te zeggen. Cijfers zijn niet te noemen. Het is ook niet zeker, dat na 't loooende 'aar het leed zal geleden zijn. Men dient af te wachten hoe lang de slechte tijden zullen duren. In het'onderhoud kwamen ook ter sprake de verleden week in de N. H. C. aangegeven lichtplekjes op het donkere vlak. dat zich voor Haarlem schijnt uit te spreiden. Dat de straatbelasting twee drie ton gouds meer zal opbrengen dan verleden jaar, geloofde de wethouder niet. Bovendien is hiervan reeds één ton verwerkt in de Ge- meentebegrooting Haarlem voor het jaar 1931. Om deze sluitend te maken is ook f 75.000 uit het reservefonds genomen en daarop gebracht. Een eventueele hoogere opbrengst van de straatbelasting en meer dan f 75.000 boven de reeds geraamde meer dere f 100.000 verwacht de wethouder zeker niet zal eerst moeten dienen om de f 75.000 uit het reservefonds geheel of ge deeltelijk daarin terug te storten. Gas- en Electriciteitsbedrijf hebben een hoogere productie dan verleden jaar. Dat is waar. Maar de wethouder gaf als zijn meening te kennen, dat deze hoogere pro ductie niet in een hoogere winst zal worden uitgedrukt. Daarvoor zijn de pryzen van de bijproducten als teer, ammoniak enz. te veel gedaald. Op onze vraag of de prijzen van de bij producten dan zooveel minder zijn dan ver leden jaar, toen de lichtfabrieken toch een mooie winst hebben gemaakt, herhaalde de wethouder, dat ook een vergelijking met de prijzen, die verleden jaar konden gemaakt worden voor de büproducten, de verwach ting niet rechtvaardigt, dat er dit jaar een hoogere winst uit de lichtfabrieken zal ko men. Het reservefonds, dat bestemd is om aller eerst de extra-schadevergoeding uit de an nexatiewet voortvloeiende te betalen, biedt natuurlijk eenige speling. Indien de Kroon het te betalen bedrag veel lager zou stellen dan waarvoor gereserveerd is, dan zou dit een voordeel voor Haarlem zijn. Maar daar op te rekenen is speculatief en zeker geen grond om daarop een goede financieele ge meente-politiek te bouwen. Dat moet dus maar liever buiten beschouwing blijven. Begin Maart is door de gemeente Haarlem het door den Minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd# nader advies over de scha devergoeding verzonden en nu moet worden afgewacht wat de Kroon zal beslissen. De wethouder en dat was de roode draad, die door het heele gesprek liep kon dus allerminst erg gerust zijn over de financiën der gemeente Haarlem en hij on derstreepte nog eens met nadruk de con clusie, die de N. H. Crt. verleden week reeds stelde: groote omzichtigheid en groote zui nigheid in het doen van uitgaven is voor de gemeente dringend geboden. Hij wees daarbij op de debatten, die Woensdag in de Eerste Kamer zijn gehouden, waar de crisisuitgaven een breed terrein van bespreking vonden. Te hopen is het, dat de Regeering een deel der crisislasten van de gemeenten afneemt, zoo als in de Eerste Kamer is gevraagd. Aanrijding zwaar lichamelijk let sel ten gevolge hebbende. Voor den kantonrechter stond dezer dagen terecht een automobilist die, door het ver oorzaken van een aanrijding, een bestuurder van een paard en wagen zwaar lichamelijk letsel had bezorgd. De aanrijding had den 27en Maart te Wijk aan Zee plaats gevonden. De verdachte had met zijn auto een paard en wagen van-achteren aangereden, met het gevolg dat het paard op hol sloeg en de be stuurder van den bok viel. Het paard kon spoedig daarna weer gegrepen worden. De bestuurder van den bespannen wagen had zoo'n zwaar lichamelijk letsel bekomen, dat hij thans nu reeds eenige maanden se dert het ongeluk verloopen zijn, nog steeds niet loopen kan. De ambtenaar van het O. M. eischte tegen den verdachte zeven dagen gevangenisstraf en zeide, dat wanneer hij geweten had, dat het ongeval van zoo'n emstigen aard geweest was, hij deze zaak niet voor den kantonrech ter, doch voor de groote rechtbank gebracht zou hebben. De kantonrechter veroordeelde den ver dachte tot 50 gulden boete te vervangen door 25 dagen hechtenis en wees de civiele vordering, groot f 45.10, toe. B. de Haan, Tetterodestraat 59, armband; Tollenaar, Tuinstraat 7 rood, tramwegabon nement; Blankwater, Slaperdijkweg 78. auto band; Rudolphy, Kleverparkweg 62, beursje; Klefkens, Teding van Berkhoutstraat 18r., bril in étui; Van Ophem, Hagestraat 51, bril; Visser R., Witte Heerenstraat 13, hoed; Kasteele v. d„ Hoofmanstraat 30, honden halsband; van Gils, Bakenessergracht 20r., horloge; Kennel Fauna, Farklaan 119, kat, gevonden door De Haan, Zijlstraat 100; P. A. Zonneveld, Ternatestraat 42, lorgnet; W. de Lee, Rijksstraatweg 269, muts; Spring- veld, Pijnboomstraat 115, mandje; D. Jor- dens, Zomerkade 227, portemonnaie met inh.; P. Bouwens, Heerensingel 59, idem; K. Holes, Olieslagerslaan 13, sierspeld; de Looze, Hier. van Alphenstraat 20, sjaal; Fluiter, Spaanschevaartstraat 47, taschje met inhoud. P. Bos. Kennemerstraat 29, armband. N. Walter, Korte Heerenstraat 21, idem S. Koomen, Pijlslaan 27, autodop. Hillebrand, Papentorenvest 8a, actetasch met inh. Mevr. Del Baere. Linnaeuslaan 16, broche. J. Kok, Besoekistraat 23, broekspijpen (2). J. Jansen, Voorzorgstr. 6, collier. F. Donkerlo, L. Hee- renvest 104 B, schriftelijk stuk. v. i. Klas- 20 jaren Kruschen 20 jaren r-ezondh. Stel U voor! Reeds grootmoeder en nog Hoe dit komt? Haar brief zal het U ze gen. Kruschen houdt haar jong en «fit Dat is haar heele geheim. „Toen ik dezen zomer met vacantie wa- werd mij gevraagd, hoé1 ik toch aan die: frisschen teint kwam en wat ik er voor ge bruikte. Ik gebruik Kruschen zooals het wordt voorgeschreven nu reeds gedurende 20 jaar en het is de beste en eenige medi cijn die ik ken. Voordien had ik steeds last van mijn lever en gal en rheumatiek in ar men en schouders. Ik neem het regelmatig zooals u voorschrijft, met bovengenoemd re sultaat. Ik vertel het aan ieds.oen, ook aar mijn kinderen, die nu al volwassen zijn, war ik ben over de 65." E. B. Stel U niet tevreden met haar te benijden Volg haar voorbeeld. Kruschen zal U jonj: houden net als het haar deed. De klein öagelijksche dosis houdt U inwendig jong; U staat eiken morgen op zoo frisch en vrooliji. als een schoolmeisje en voordat de eerst: maand voorbij is kan men Het verbazing wekkende verschil zien in Uw uiterlijk. Kruschen spoort lever en nieren aan toi betere werking. Afvalproducten worden op natuurlijke wijze door de afvoerorganen vei- wijderd zooals de natuur dit bedoeld heeft. Uw bloed wordt gezuiverd en vloeit als een reinigende stroom naar eiken vezel van het lichaam. Het heele organisme wordt tot nieuw leven aangespoord, Uw oogen staan helderder, Uw huid wordt frisscher. U voelt zich en bent dit ook een ander mensch. Duizenden ondervinden het dagelijks Waar om U niet? Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) de nieuwe „ORTHOLLXE" STEUNSCHOLN met voetkussens. NASSAÜSTRAAT 1 TELEFOON 13490 horst, Overtonstraat 65, combinatiestang. J. van Nes, Bakkerstraat 60, heerenhoed. H. Landwehr, Raamsteeg 18, hond. Politiebu reau Smedestr., lidmaatschapskaart Haar lem's Ziekenf. Van Dam, Nassaulaan 20, kousen. Bruggink, Ged. Oudegracht 80rood, lap stof. H. J. Bakker, Wagenweg 3, man tel. Vroom en Dreesmann, Gr. Houtstraat, portemonnaie met inh. F. J. Vallenduuk, Brouwersstr. 107, idem. Politiebureau Sme» destraat, idem. Verboom, Gasthuisstraat 48 rood, pak zakken. J. v. Dijk, Barbarossastr. 25, racket. Groot, Zuid-Polderstr. 26, rijwiel- bel-merk. Kandelka, Delftstraat 28, idem. v. Britsom, Julianapark 24zw.. idem. Politie bureau Smedestraat, schoen. H. Hoffies, Joh. de Breukstr. 24, sierspeld. W. G. Klimbie, Kleverparkstraat 8, tenniskleppen. Eldering, Ruychhaverstraat IA rood, tasch. Fluiter, Spaanschevaartstraat 47, taschje met inh. Terug te bekomen bij: v. d. Haak, Tesla- straat 2, autoband; Bureau van Politie, Smedestraat, leesboek; Schreuder, K. van Manderstraat 25, bons; Anholt, Beeksteeg 9a rood, lidmaatschapsboekje; Polvliet, Papen torenvest 26rd„ bril; Prins, Assendelverstr. 39, communieboekje; Nieuwenburg, Brouwersstr. 152, bankbiljet; Schouten, Pepijnstr. 22, cein tuur; Bruining, Leidschevaart 304, geldstuk; Kuiten, Leliestraat 26, halsketting; Jore, Kerkstraat 8, hond; Smit, N. Kerksplein 4, hoed; Koster, v. Nesstraat 12, handschoenen; Fennis, N. Raamstraat 15, handschoen; Ken nel Fauna, bruine setter, gebracht door: Koster, Rozenstraat 51 J; Rijbroek, L. Wijn gaardstraat 4, nagelgarnituur; Wassenaar, Nachtegaalstraat 48, oorbel'; Koelemeijer, Oranjestraat 112, portemonnaie met inhoud: v. d. Heiden, Berkenstraat 99, idem; Nijen- huis, Soendastraat 10, kinderportemonnaie met inhoud; Gehner, Julianaperk 60, idem, Hoogenes, Nagtzaamplein 15, idem; Duif, v. Oosten de Bruinstraat 190, ring; Glas, Scheepmakersdijk 46, rijwielbelastingplaatje; v. d. Deijl, Elsenplein 27, idem; Ploeger, A. L. Dyserinckstraat 37, rozenkrans; Frank, L. Wijngaardstraat 9, sigarenkoker; Walewijn, Damstraat 18, kindertaschje; v. Roon, Teij- lershofjesstr. 2, portemonnaie met inhoud. De gemeenteraad van Mor&ter heeft inge volge een rapport van de minderheid der in gestelde Commissie van Onderzoek een be sluit genomen ten aanzien van het bad- vraagstuk te Terheyde. De meerderheid van de Commissie was van oordeel, dat des Zon dags een algeheele sluiting van het badbe- drijf moest zijn, het gemengd baden en ba den zonder gebruik te maken van de bad gelegenheid verboden moest worden, en ook bij verordening alle verkoop op Zon- en feestdagen. De minderheid van de Commissie was van oordeel, dat de lijn niet te strak aange haald mocht worden en was van meening, dat des Zondags gelegenheid tot baden moet worden gegeven, evenals de gelegenheid voor bezoekers om een verfrissching te gebruiken. B. en W. van Monster konden zich met de minderheid van de Commissie vereenigen en hadden bij wijze van compromis een voorstel om de badgelegenheid des Zondags van 912 uur v.m. en des avonds na 6 uur te sluiten. Het baden op het gehuurde ge deelte strand zal dan verboden zijn. Na langdurige discussie waarbij de A.R., CH. en Staatk. Geref. raadsleden zich tegen de exploitatie op Zondagen verklaarden werd het voorstel van B. en W. aangenomen om een gedeelte strand ter grootte van 375 a 385 strekkende meter van het Rijk te hu ren, over te gaan tot badexploitatie en in verband daarmede aan B. en W. vergun ning te geven tot het maken van daartoe geldende verordening, waarin o.m. opgeno men wordt, dat het baden op Zondagen van 912 uur y.m. en des avonds na 6 uur ver boden zal zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5