Berichten uit onze vorige oplage Noord-Hollandsche Bond van Christ. Harmonie- en Fanfare-corpsen KINADRUPPELS BIJ DEN AANVANG DER RERUM-NOVARUM-HERDENKING Sproeten komen vroeg in Concouj^s te Alkmaar 264 uur op een schoorsteen De voetbalkwestie te Blokzijl Door een vrachtauto overreden J6 personen levend verbrand Het republikeinsche streven in Zuid-Afrika STADSNIEUWS 1254.verloren Inlichtingen gevraagd Het nieuwe Rembrandt Theater Dr H MANNING'S c EETLU57-0PWEKKEM U0p.fi. BURGERLIJKE STAND STOOMVAARTLIJNEN BRIEVEN UIT ITALIË Welkom pelgrim het voorjaar, koop tijdig 6611 pot Sprutol. Bij alle Drogisten. FINANCIEN Vereeniging tot Bevordering van het gesticht van het Arme Kind Jezus te Simpelveld INGEZONDEN .Begunstigd door fraai zpmerweer had gis teren to den zoo prachtig gelegen Alkmaar- schen Muziektuin een concours plaats van den Noordhollandschen Bond van Christe lijke Harmonie- en Fanfarecorpsen. Aan dit concours werd doo? een 15-tal corpsen deelgenomen. Te ruim li uur opende de Bondsvoorzit ter, de heer P. D. Klut, dezen concoursdag. Met begeleiding van „Soli Deo Gloria" uit Koog-Zaandijk werd allereerst psalm 89 ge zongen, nadat spr. was voorgegaan in het gebed. Spr. verwelkomde vervolgens de aan wezigen en sprak den wensch uit, dat de Bond in het aanstaande jaar in bloei zou mqgen toenemen. Vervolgens werd met het concours een aanvang gemaakt. De jury bestond uit de heeren W. H. Scholtens, oud-kapelmeester le Reg. Huzaren te Almelo; P. J. Kiveron, oud-kapelmeester Ie Reg. Infanterie te Ber gen én B.C. Hooiberg, toonkunstenaar te Amsterdam. CONCERTWEDSTRIJD Vierde afdeeling Fanfare Verplicht nummer „La Comtoise," ouver ture van Santignie Door „Arti et Religioni" te Haarlem, dir. teur F. A. Dekker, werd het verplichte num mer met meer nuanceering ten gehoore ge bracht. Het kleine koper bracht soms even de stemming in gevaar. Het vrije nummer „L'attente fais Movris" van G. Gadenne werd goed uitgevoerd. Vierde afdeeling Harmonie lil deze afd. trad alleen „Oranje Harmonie Kapel" Wormer, directeur J. Schoen op. In hét' verplichte nummer „Idylle villageoise" van L Blemont bleek aanstonds, dat het ko per te sterk was, terwijl de inzetten soms wat onregelmatig waren. Het vrije nummer „Mignonnette" van J. Baumann werd „im groszen. Ganze" goed uitgevoerd. Derde afdeeling Harmonie „vVilhelmina", IJmuiden, directeur ARill, was de eenige deelnemende vereeniging in deze afdeeling. Het verplichte nummer „Le progres van J. van Tricht werd vrij forsch uitgevoerd, terwijl de stemming wel eens wat te wen- schen overliet, Het vrije nummer „Le di- manche aux champs" van L. C. Rugers was niet veel beter, hoewel op het einde goed werk werd verricht. Tweede afdeeling Harmonie. Door „Crescendo", Hoorn, directeur Leo Koning, werd zoowel het verplichte nummer „Soli Deo Gloria" van E. Rugus als het vrije nummer „Nuptial Cortege" van J. Ga denne zeer goed gespeeld. Eerste afdeeling Fanfare. Verplicht nummer „Ouverture Britajinicus" van R. de Söutter. „Sursum", Bloemendaal, directeur J. A. Meng, stond met de stemming soms op zeer gespannen voet. In het vrije nummer „Du ring the Bathe" van G. Gadenne, was dit aanmerkelijk beter. Door „Patrimonium", Enkhuizen, directeur E. Koning, werd zoowel het verplichte num mer als het vrije, „Ouverture Sympathique" van L. Renard, over het algemeen goed ver tolkt Eerste afdeeling Harmonie. Verplicht nummer „Ouverture Sympho- nique" van Sam Vlesstog. Het werk werd door „Sursum Corda" Krommenie, directeur P. N. Joosen, met veel nuanceering en zeer muzikaal voorgedragen, evenals het vrije nummer „Ouverture de Jo seph" van J. Furgeot. hoewel deze keus ons niet gelukkig voorkwam. „Soli Deo Gloria", Weesp, directeur J. Schoen, gaf zoowel van het verplichte als van het vrije nummer „Ouverture Fantas- tique" van A. Govaert een zeer muzikale voordracht. Afdeeling Uitmuntendheid Harmonie. Verplicht nummer „Athalia" van F. Men- delssohn-Bartholdy. „Soli Deo Gloria", Zaandam, directeur J. Schoen, droeg het verplichte nummer be schaafd voor; het tempo leek ons echter wat te langzaam. Het vrije nummer „Heimkehr aus der Fremde", evenesen van F. Mendels- sohn-Bartholdy werd zeer muzikaal uitge voerd. Uitslag Concertwedstrijd De jury had voor de toekenning van de prijzen de vólgende punten vastgesteld: le pr. met lof 65 punten; le pr. 55 pun ten; 2e pr. 45 punten en 3e pr. 35 punten. Het maximum aantal te behalen punten bedroeg 70. De uitslag was als volgt: „Advendo", Broek op Langfendijk. 2e pr. met 46 punten; „Arti et Religione", Haar lem, le pr. met 58 punten; „Excelsior", Oosterend, Texel, le pr. met 57 punten; „Oranje Harmonie Kapel". Wormer, 2e pr. met 51 punten; „Wilhelmina", IJmuiden, 2e pr. met 54 punten; „Soli Deo Gloria", Bl'ee- zand, le pr. met 58 punten; „Soli Deo Gloria" Alkmaar, le pr. met 61 punten; „Crescendo", Hoorn, le pr. met 58 punten; „Sursum", Bloemendaal, 2e pr. met 52 punten; „Patri monium", Enkhuizen, le pr. met 61 puntert; „Sursum Corda", Krommenie, le pr. met 62 punten; „Soli Deo Gloria", Weesp, le pr. met 64 punten; „Sursum Corda", Koog- Zaandijk, le pr. met 60 punten en „Soli Deo Gloria", Zaandam, 2e pr. met 46 punten. De wisselbeker werd gewonnen door „Soli Deo Gloria" te Weesp. De uitslag van' den marschweastrijd is als volgt: le pr. (met lof) „Soli Deo Gloria", Weesp, 29 punten; „Patrimonium" Enkhuizen, 28 p., le pr. „Arti et Religione", Haarlem, 25 p„ „Soli Deo Gloria", Breezand, 27 p., „Soli Deo Gloria", Alkmaar, 25 p., Crescendo", Hoorn, 27 p., „Sursum", Bloemendaal 25 p. en „Sursum Corda", Krommenie met 27 p. 2en pr„ „Excelsior" Texel 23 p. en „Wilhelmina" IJmuiden 24 punten. De man, die uit sympathie met een sta king aan de fabriek, waar hij werkte, zich op den schoorsteen van zijn fabriek had ge zeteld en daar 264 uur achter elkaar had gezeten, is thans in elkaar gezakt en ligt geheel uitgeput op het ijzeren platform bo ven aan den schoorsteen. Hij is niet meer in staat voedsel tot zich te nemen. Twee stakers trachtten hem te bewegen zich naar beneden te laten brengen doch hij weigerde. De mannen, die op den schoorsteen waren geklommen, hebben hem toen met een wa terdicht doek tegen den sedert 36 uur val lenden regen beschermd. Men vreest dat de man zal sterven, aangezien men geen kans ziet hem naar omlaag te brengen. parlement, die, naar verluidt, door andere parlementsleden wordt gesteund. De bond verklaart, dat constitutioneel middelen ernaar zullen streven, dat het re publicanisme in Zuid-Afrika een nationale beweging zal worden. In het manifest wordt erop gewezen, dat een deel der bevolking niet tevreden is met gelijkheid met Engeland en dat dit deel afscheiding van het rijk wenscht. Met nadruk wordt echter verklaard, dat er geen sprake is van vijandschap jegens Engeland, „evenmin als een zoon of dochter vijandige gevoelens hebben jegens hun ouders, wanneer zij een eigen tehuis stich ten." De bond streeft niet naar een één- talige Boerenrepubliek; 't beginsel van gelijk recht voor beide talen wordt aanvaard. De bond is gekant tegen onderdrukking van een deel der blanke bevolking door het an dere deel. Verdachten vrijgesproken De rechtbank te Zwolle heeft heden uit spraak gedaan in de bekende voetbalzaak uit Blokzijl. De rechtbank heeft alle verdachten In dezé zaak vrijgesproken. Wat betreft den verdachte P. Koopman, tegèn wien 6 maanden gevangenisstraf, R, Koestra, H. Klinkert en B. van Oosten te gen wie drie maanden gevangenisstraf was geëischt, achtte de rechtbank het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd. Wat be treft den verdachte J. Zootjes, achtte de rechtbank den opzet niet bewezen. Tegen laatstgenoemde was f ,25 boete, subsidiair 15 dagen hechtenis geëischt. Verdediger in deze zaak was mr. Duys. BJj een brand in een bioscoop Dor een brand in een bioscoop in het dorp Sjimamahi, op het eiland Hokkaido in Ja pan. zijn zestien personen levend verbrand en werden dertig gewond. Bij het uitbreken van den brand ontstond een paniek. Zestien der omliggende perceelen werden eveneens door het vuur verwoest. Een manifest van den bond Dat in weerwil van Hertzogs aanvaarding van den nieuwen status der Unie, n.l. ge lijkwaardigheid binnen het rijk, het republi keinsche streven in Zuid-Afrika niet dood is, wordt duidelijk aangetoond door een mani fest van den nieuw gevormden republikein* schen bond. Het manifest is onderteekend door den geestelijke C. Dutoit, lid van het Boerenknecht gedood Dinsdagavond ongeveer 8 uur is de 59-ja- rige boerenknecht A. Verdaansdonk op het kruispunt Vaartbank RijkswegPrincenhage door een vrachtauto overreden. Ernstig ge wond werd de man opgenomen en naar het ziekenhuis te Leur overgebracht, waar hij later is overleden. De commissaris van politie te Haarlem verzoekt den personen, die gezien hebben dat iemand op heden, 13 Mei, des voor middags om ongeveer 10.45 uur, een pakje bankbiljetten: 12 van 100, 1 van 25 en 1 van 20 gulden heeft opgeraapt, verloren door qen werkman, die ging vanaf de Twentsche Bank, Zijlstraat, Groot,e Markt, Anegang, KI. Houtstraat, Helmbrekerssteeg, Spaarne, zich zoo spoedig mogelijk te willen vervoe gen aan zijn bureau afd. Justitieele Dienst. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem werden 12 Mei in staat van fail lissement verklaard: Th. J. van Kuyk vroeger houder van een Electro Technisch Bureau, thans caféhouder wonende te Hillegom, Hoofdstraat 125; Cu rator Mr. J. van der Vegt, wonende te Haarlem. J. W. Raadman, boekhandelaar, wonende te IJmuiden, Zeeweg 97; Curator Mevr. Mr. ScheltemaConradi, wonende te Haarlem. P. J. Aardenburg, behanger, wonende te Wijk aan Duin, Boeweg; Curator Mr. L. V Hoog, wonende te Haarlem. Opgeheven werd wegens gebrek aan ac tief, het faillissement van: A. Bleeker. wonende te Beverwijk; Cura tor Mr. J. A. B. Sanders, wonende te Be verwijk. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelmgslijst van; C. M. Haksel, vroeger te Heemstede, thans wonende te 's-Gravenhage; Curator Mr. F. A. Davidson, wonende te Haarlem. M. C. Zonneveldt wonende te IJmuiden, Velserduinweg 117; Curator Mr. A. van der Flier, wonende te IJmuiden. K. Griffioen wonende te Bloemendaal; Curator Mr. G. W. C. Pliester wonende te Haarlem. De nalatenschap van W. M. van der Vis, gewoond hebbende te IJmuiden-Oost. Cura tor Mr. J. van der Vegt, wonende te Haar lem. W. v. d. Mey, bootwerker, wonende te Zaandam; curator Mr. J. H. J. Simons wo nende te Haarlem. „De beste reclame, welke een bioscoop theater voor zichzelf kan maken", zoo schrijft Giinther Herkt in zijn pas verschenen boek „Das Tonfilmtheater", „is, dat alle zitgele genheden zoo gebouwd zijn, dat men zonder de geringste moeite of inspanning van zijn plaats af, een zuiver filmbeeld ziet, dat op geenerlei wijze is verteekend. Iemand, wien iets dergelijks overkomen is, zal liever nog, naar een ander theater gaan waar de films slechter zijn. dan zijn goede geld nog een maal uit geven voor een amusement, waarbij alle mogelijke spierpijnen en anders zins zijn deel zijn." Thans, nu de verbouwing van het Rem brandt Theater, na eenige weken sluiting, gereed is gekomen en morgenavond de ope ningsvoorstelling zal plaats hebben, meenen wij goed te doen. een aanvulling te geven, van ons, reeds indertijd geplaatst verslag, en even de voordeelen na te gaan, welke de be zoekers zullen genieten. Bij het betreden van de zaal zal niemand nog met eenige zekerheid kunnen zeggen, waar de oude zaal vroeger eindigde, en dat, terwijl toch een aanmerkelijke uitbreiding heeft plaats gevonden. Om hiervan eenigszins een indruk te geven, kunnen we wel mededeelen, dat daar, waar voorheen de achterwand van het too- neel was, thans het begin van den orkestbak is. Zooals reeds gemeld, zijn de zijbalcons verdwenen, doch daarvoor is in de plaats het front-balcon (waarin de loges zijn onderverdeeld) tot op de helft van het voor- maligen zijbalcon vooruitgeschoven. Om te vermijden, dat deze vooruitschuiving zou storen voor de bezoekers van zaalloges, heeft men vooreerst de zaal zelf meer dan een halven meter uitgegraven. Verder het voor ste gedeelte van den balconvloer hooger ge bracht, zoodat een volkomen zuiver uitzicht tot op de laatste rijen in de zaal is gewaar borgd. Ook het achterbalcon is aanmerke lijk verhoogd, zoodat men thans van de eerste (waar men voorheen nog al eens ongemak kelijk zat.) tot op de laatste rijen een vol komen beeld aanschouwt: Het tooneel, dat door zijn strakke lijnen en contrastrijke kleuren een buitengewoon grootschen indruk maakt, is van de meest moderne hulpmiddelen op verlichtingsgebied voorzien, en is, wat diepte, omvang en breedte betreft, zeker een der grootste „Bühnen" van onze stad geworden. Ook wat de verlichting van de zaal, hal en foyer aangaat, heeft men de nieuwste methode toegepast, namelijk: de indirecte verlichting. Een zee van gelijkmatig Jicht komt via de lichtgoten van boven af en doet de, soms brutale, doch smaakvolle wandschildering ten volle tot haar recht komen. Om het licht zoo weinig mogelijk van zijn intensi teit te doen verliezen en mede vanwege het rustige effect, is het zilver de voornaamste tint die het geheel overheerscht. Dit, ge voegd bij het rood en groen, maakt, dat ondanks de frischheid van het geheel er >*een grein aan de warmte of intimiteit is ingeboet. Hier komt nog bij, dat de com plete, vernieuwde stoffeering (waarbij de aanschaffing van een „ameublement" is in begrepen) de volle 100 pet. genoegen ver schaft, welke men to een bioscoop kan ver wachten. De verbouwing van dit theater moge dan al van de tegenwoordige directie een daad van koopmanschap zijn, ta ieder geval kan het bezit van een goed geoutilleerd theater aan een stad, die zoo langzamerhand groote stads-allures gaat en kan aannemen, niet anders dan aan hare welvaart ten goede komen. City Lights. De wereldberoemde film van Charlie Chaplin: City Lights, zal getuige zijn van de opening van dit theater. We willen niet zeggen, dat het te veel eer is voor dezen filmkomiek, want in zijn film zijn ongetwij feld zeer voortreffelijke momenten, al was het bijvoorbeeld alleen maar het komi- tragische einde, dat werkelijk geweldig weet te pakken. Maar het blijven „momenten" en al die momenten hebben als middenpunt Charlie en al de andere medespelenden staan als een hekje om Chaplin, heen. In hoofdzaak komt dit waarschijnlijk, dat deze artist zijn eigen regisseur was en niemand van al zijn ondergeschikten hem blijkbaar heeft willen wijzen op de tekortkomingen. Zoo is bv. het herhalen van een geestig moment, hoe daverend ook (zooals het in 't water vallen; het leegschenken van een flesch in Charlie's broek, enz.), een absolute fout. De voornaamste kracht van geestig heden is het onverwachte, het verrassende, dat te voorschijn treedt en hoe sneller en radicaler dat geschiedt, des te grooter is het effect, dat gesorteerd wordt. Zoodra men echter verwacht, dat er iets grappigs ge beuren gaat en men is er zelfs al mee be kend, dan werkt een gelanceerde geestigheid eerder irriteerend dan opwekkend. Gelukkig zijn deze gevallen echter uitzonderingen, doch juist bij een film, die zoo geweldig vol humor zit, vallen deze uitzonderingen des te meer op. Overigens amuseert men zich kostelijk, vooral wijl men enkele jaren van de Charlie Chaplin-figuur gespeend is geweest. Hiertoe werkt het bijzondere scenario voor een groot deel mee. Het blinde meisje (Virginia Cher- rill), dat door een zwerver aanbeden wordt en dat door hem met raad en daad terzijde gestaan wordt, kan zich, dank zij zijn hulp, laten opereeren en krijgt het gezicht terug. De zwerver, die de twijfelachtige vriend schap bezit van een levensmoeden million- nair, komt op een gegeven oogenblik in de gevangenis. Als hij daaruit komt en zijn blinde beschermelinge zoekt op het gebrui kelijke hoekje van de straat, ziet hij haar eensklaps als eigenares van een bloemen- zaak terug. En dan herkent ze in den lach- wekkenden zwerver niet den man terug, die zooveel voor haar gedaan en zooveel voor haar geofferd heeft. Als hij echter haar hand aanraakt, voelt zij het oogenblikkelijk en kan zij de desillusie over haar ridder niet onderdrukken. De houding van den zwerver is op dat moment werkelijk aangrijpend en zoo vol menschelijkheid, dat men slechts met moeite een zekere ontroering kan on derdrukken. Nu gelooven we, dat de grootste kracht van Charlie niet ligt in zijn costuum, waar mede we zoo langzamerhand al vertrouwd zijn geraakt, dan wel in zijn uitbeelding van zielig-mensch-zijn, waarin hij zoo natuurlijk mogelijk al zijn probleempjes tracht op te lossen op de meest primitieve wijze. Een schuchter, vriendelijk lachje en een wipje met zijn hoed, zijn eenige redmiddelen, wan neer hij in een zeer penibele kwestie ge wikkeld is. Wijl bij zoo'n geval niemand aan een dergelijke oplossing denkt, of er zelfs maar op bedacht is, is de ontknooping van een dergelijk geval altijd raak. Virginia Cherrill, die de rol van het blinde meisje speelt werd gekozen uit een groot aantal artisten, hoewel zij voorheen nog nimmer gespeeld had. Chaplin merkte haar op, toen zij tijdens een bokswedstrijd op een der eerste rijen had plaats genomen. Nie mand wist wie zij was en daarom kreeg zij een uitnoodiging den volgenden dag bij Chaplin op bezoek te komen, in de film studio's. Tijdens dat bezoek werd zij onge merkt gefilmd, de proef slaagde goed en den volgenden dag had zij een contract in haar zak. Zoo zijn verschillende medespelers vol maakte nieuwelingen, die wel nimmer tot eenig „sterdom" zullen geraken. Daarvoor zijn en blijven zij te veel op den achter grond. De hoofdzaak is Carlie Chaplin, maar die is dan ook wel de moeite waard om er een avond naar te kijken. V. Ondertrouwd: 12 Mei: J. V. van Acker en M. E. Weber. K. Vegt en T. Weijma. Getrouwd: 12 Mei: P. J. R. van Ake en J. J. Groeneveld. Geboren: 10 Mei; G. A. Boerv. Zijl, z. 11 Mei: M. W. ZaalbergZaalberg, z. G. van der BanVroege, d. J. M. IJspeert Jes, d. A. BakkerRoessen, d. K. Bak ker—Hoogenhout, d. 12 Mel: B. P. J. van Emmerikv. Brero, z. Overleden 11 Mei: J. Diermanse—Smits, 46 jaar, Scheepersstraat. 12 Mei: C. Boek man—Bosman, 61 jaar, Twijnderslaan. KON. NED- STOOMBOOT MAATSCH. POELAU LAUT (thuisreis) 12 Mei te Lon den. BAARN, Antw.-Duink., passeerde 12 Mei Vlissingen. BERENICE 12 Mei van Bart naar Cala- mata. DEUCALION (thuisreis) 10 Mei 285 M. N. v. Flores. DOROS, 12 Mei van Castellon naar Bar celona. EUTERPE 12 Mei van Rotterdam te Pa- sages. HERMES 12 Mei van Stamboel te Bourgas JASON, 12 Mei van Callao naar Mollen- do. OBERON, Oran—Amsterdam, passeerde 12 Mei Kaap Corveiro. PERSEUS, 12 Mei van Amsterdam te Dan zig. STUYVESANT (thuisreis) 12 Mei 8 uur n.m. v. Havre, 13 Mei ca. 8 uur n.m. te Amsterdam verwacht. KON. HOLL. LLOYD FLANDRIA (thuisreis) 12 Mei nam. 9 uur van Lissabon. KENNEMERLAND (thuisreis) 12 Mei Fer nando Noronha gep. HOLLAND—AFRIKA-LIJN GIEKERK (uitreis) 12 Mei te Kaapstad, 13 Mei naar Port Elisabeth. HEEMSKERK, 13 Mei van Rotterdam naar Hamburg. JAGERSFFONTEIN (uitreis) 14 Mei te Mombassa verwacht. KLIPFONTEIN, 13 Mei van Amsterdam te Rotterdam. RANDFONTEIN, (thuisr.), 13 Mei van Beira naar Lorenzo Marques. HOLLAND—AMERIKA LIJN EDAM, Rotterdam naar New-Orleans, 11 Mei van Tampico. KINDERDIJK, 11 Mei van Rotterdam te Vancouver. HOLLAND—OOST-AZie-LIJN OLDEKERK, (uitr.), passeerde 12 Mei Gibraltar. OOSTKERK, 12 Mei van Wei-hai-Wei. ROTTERDAMSCHE LLOYD DEMPO, (thuisr.), 13 Mei van Colombo. INDRAJOERA (uitr.), 13 Mei te Bela- wan. KEDOE (uitr,), 12 Mei Finisterre ge passeerd. SLAMAT (thuisr.), passeerde 13 Mei Kaap del Armi; 14 Mei 4 uur te Marseille ver wacht. STOOMVAART MIJ. OCEAAN AENEAS, JapanRotterdam, 13 Mei ^an Hongkong. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ARY SCHEFFER, 11 Mei van Rotterdam te Havre. BATAVIER IV, 13 Mei v.m. 8 uur 45 van Rotteram dte Gravesend. BELLATRIX, 12 Mei Pemambuco gepas seerd, van Rotterdam naar B.-Ayres. BEVERWIJK, 12 Mei van Troon naar Genua. BUSSUM, 12 Mei van Rotterdam te Swansea. DONAU, sleepb., met 2 bakken, 1 Mei te Las Palmas, Rotterdam naar Daker. DORDRECHT, 12 Mei van Manchester te New-York. EBRO, sleepb., met 2 bakken, 11 Mei van Rotterdam te Dpidjelli. FLYING SCOTSMAN, m.s. 12 Mei van Duinkerken nar Limfjord. GOUWZEE, sleepb., met een Casco op sleept., 11 Mei van Rotterdam te Glasgow. MOORDRECHT, 12 Mei van Constanza naar Havre en Preston. ROSSUM, 12 Mei Las Palmas gep. Bat- hurst naar Rotterdam. SCHELDE, sleepb., met zuiger „Eros" op sleept., 11 Mei van Kenitri te Port te Bouc. SCHIE, 11 Mei van West-Afrika te Havre. SEINE, sleepb., met drijvende bok .Ade laar" op sleept., 11 Mei op 56 gr. 13 min. N.B. en 7 gr. 18 min. W.L., Rotterdam naar Kenitri. SLOTLAAN, 12 Mei BB.-Ayres gepasseerd, van Rotterdam naar Ramallo. STOLWIJK, 12 Mei van Cagliari naar L. Goulette. THEANO, 13 Mei van Dublin te Belfast. Onae Romeinsche correspondent schrijft ons: Wanneer u op het oogenblik in Rome was en de Nederlandsche kolonie, waarvan de faam gaat, dat ze 350 man sterk is, of schoon niemand die ooit te zamen heeft gezien, eens wildet bekijken, dan zou ik u niet beter weten te raden dan zoo 's avonds tegen zeven uur naar „stazione Termini" te gaan. U zoudt mij dan misschien opmerken dat dit geen ontvangzaal of club, maar een doodgewoon spoorwegstation is, en ik zou dat niet kunnen ontkennen; maar toch zou ik er bij blijven om u te raden naar „sta zione Termini" te gaan, wanneer u nieuws gierig was naar de Nederlandsche kolonie. Dat zit zoo: van de week beginnen de feestelijkheden ter herdenking van den veertigsten verjaardag der onsterfelijke En cycliek „Rerum Novarum" van Leo XIII en het spreekt wel van-zelf, dat er heele massa's van onze landgenooten in grootere en klei nere gezelschappen naar de Eeuwige stad komen. En alle Nederlanders, die de lange reis van den Rijn naar den Tiber onderne men, spreekt van-zelf, want die schrijven Genua, ofwel uit Milaan en komen dan 's avonds ofwel om 7 uur 5 ofwel om 7 uur 15 in Rome aan. Maar wat de Nederlandsche kolonie daarbij noodig heeft? Ik vrees dat eigenlijk niet te mogen verklappen, maar wil het er op wa gen. Als er een bedevaart komt en de tij ding daarvan gaat op 't allerlaatste oogen blik, maar altijd nog precies op tijd, van mond tot mond dan gaan wij, Nederlan ders in de Eeuwige Stad, naar het station. Dat er geen onverwachte bekenden meeko men, vertrekken des morgens ofwel uit wel vooruit, omdat ze een gids noodig heb ben. t Gaat er ook niet om, nog eens de moedertaal te kunnen spreken, want je hebt minstens één kennis, waar je dat mee doen kunt. Neen, de Nederlandsche kolonie heeft geen enkel uitgesproken doel en komt alleen maar even kijken! 't Is „bij ons in Rome" een stil genot, dat even-komen-kijken. Wij groeten elkaar niet, gaan allen bekenden angstvallig uit den weg, negeeren onze beste kennissen. Niet om het een of ander, maar eenvoudig omdat hev geen pretje is, er op aangekeken te worden dat je heimwee hebt. We kijken dus en wan neer de pelgrims er zijn, lachen we eens te gen ze en zij lachen dan ook terug. En nu moet u niet denken, dat het eigen lijk een beetje flauw, een beetje kinderachtig van ons is, dat gekijk, want heusch, die katholieke pelgrims uit onze lage landen brengen iets naar Rome mee dat wij, Neder landers, zoo graag zien: een ernst, die onze beste herinneringen verlevendigt, een over- tuigufg die ook ons bezieling geeft en een levenslust ook, dien wij, ver van het vader land, bijna vergeten hadden. 't Meest opmerkelijke van een groep Ne derlanders is de geest die er in zit; geen zware, dikke „lolligheidmaar vreugde, blijdschap, tevredenheid. De trein staat nog niet stil, of aan alle kanten verschijnen er van die blonde, eenigszins roode koppen voor de ramen, welke je tusschen al die olijfbruine, zwart harige Italianen als goede bekenden voor komen. Even zijn ze dan teleurgesteld, want de „Romzan^er" is heelemaal niet zoo uitsluitend Duitsch als men wel eens denkt! omdat de Eeuwige Stad ten slotte een doodgewoon, niet, eens zoo heel groot en tamelijk mooi station blijkt te hebben. Wat ze er eigenlijk verwacht hadden, weten ze zelf ook niet. maar 't moest iets anders zijn dan overal op de wereld. Dat duurt echter maar een oogenblik en dan zijn ze er voor goed overheen: ze hebben een aan passingsvermogen of ze allemaal „in dienst", zijn geweest. Dan stappen ze uit, beenen het perron af, de controle door en komt het verzame len. Onderweg heeft da leider al verteld, naar welke hotels ze gaan en de verschil lende groepen worden spoedig gevormd. Zij gaan naar het stationsplein waar de gere serveerde trams, autobussen of taxi's al klaar staan, en rijden af. Wij, kolonisten of kolonialen, wat zijn we eigenlijk? gaan na gekeken en gezien te hebben, naar huis. De kolonie bepaalt zich tot de aankomst, maar toch is dat een zij het noodzakelijk verlies. Want nog veel aardiger, nog veel prettiger is het, een Nederlandsche bede vaart op haar zwerftochten door Rome te volgen. U moet ze zien, in een vroolijk, gezellig troepje, hoe ze achter den priester-student, die nun gids is, aandrentelen, altijd vol be langstelling, altijd vol inschikkelijkheid, ai- tijd boven alles ook met de gepaste waar deering en ernst. En als ze dan 's avonds moe gekeken en nog meer moe geloopen zijn, dan zitten ze elkaar niet te vervelen m een hotel, maar dan wordt er nog een straatje omgeloopen en een glaasje gedronken van den blonden wijn uit Frascati. Maar dezelfde menschen die daar 's avonds vroolijk zijn en genieten, zijn 'smorgerjs voor dag en dauw uit de veeren, zitten een uur in een schokkende autobus, wonen een H. Mis bij en gaan -ter Communie in da stemmige, maar o! zoo benauwde catacomben! Dat is het Roomsch-zijn der katholieken uit onze lage landen! Onvergetelijk is ten slotte, ook voor wie het vijftig malen gezien heeft, de audiëntie bij den Paus. Uren soms moeten ze wach ten, in hun hotels, op de auto's op het Plein van Sint Pieter, dat zoo lekker stoven kan. in de plechtige zalen van het Vaticaan. Maar de begeestering verdooft niet en da verend is het handgeklap waarmee de H. Vader wordt begroet. En dan dat „Aan U, O Koning der Eeuwen", waarmee een audiëntie gewoonlijk besloten wordt! Alle geestdrift, alle gloed, ligt daarin. Nederlanders, die in deze dagen naar Rome komt, ge zult uw landgenooten hier in de Eeuwige Stad waarschijnlijk niet eeas zien. Maar zij zien U wel en leven njet U mee en al de trots op en de liefde voor him vaderland dragen zij over op U. Zit ge in de knel, zoek dan gerust een Neder lander op en ge kunt zeker zijn van hulp, toewijding en hartelijk onthaal. Daar ginds in Rome zijn we allemaal één en afstanden die we daar in het hooge Noorden tusschen menschen van éép bloed en één stam ge schapen hebben, bestaan hier niet. En wanneer U hier of daar uw moeder taal hoort spreken, maakt u dan bekend. In Holland gaat dat misschien niet, wan neer U nog niet is voorgesteld In Rome is uw naam heelemaal onverschillig, 't Is ge noeg, dat U Nederlander is. Welkom, pelgrim! J. H. Pot 90 ct., Tube 50 ct Zeep 60 ct. Behalve de reeds genoemde Capriccio Espagnol van Rimsky Korsakow brengt de H. M. V. de „Marche Slave" van Tsaikowsky. Een prachtig muziekwerk, minstens even aantrekkelijk als de andere nummers van Russische componisten en op artistieke wijze verklankt door het Londensche Symphonie - orkest onder leiding van Albert Coates. Als een orkestnummer, dat mede de aan- dbcht volkomen waard is, mag worden ge noemd: het Sylvia-ballet van Delibes, cha: mante muziek, ragfijn van klank, bijzonde goed gespeeld en opgenomen. De uitvoering voor de Columbia geschiedde door het Britsch Symphonie-orkest, dirigent Oscar Fried. Schitterende balletmuziek bracht ook de Homocord in de bevallige, karakteristieke „Tanz der Stunden" uit de opera „La Gio- .onda" van Ponchielli, in twee deelen op één plaat vastgelegd. Deze balletmuziek is gespeeld door het beroemde Symphonie - orkest te Milaan onder directie van Cino Neri. Van Willy Derby vermelden wij de Par- lophon-platen met de parodie op Dichter en Boer, S.O.S., Jodeniedje en Het vrouwtje »an den overweg. Aardige nummers voor hen, die van dit genre houden. De Tauber-vereerders kunnen weder ge nieten. Odeon komt met een nieuwe serie liederen van wijduiteenloopend karakter. Plaat no. 4987 bevat de beroemde Berceuse de Jocelyn van Godard met begeleiding van orgel en orkest en Extase (Liebe, himmli- sche Macht) van Louis Ganne. Het aanpassingsvermogen en het stijlbe grip van Tauber is bewonderenswaardig. HU zingt dergelijke liederen minstens zoo voor- treffelük als Schlagers en operette-muziek. No. 4989 brengt „Erinnerung an Sorrento" van Curtis en „La Paloma" (Die Taube) van Yradier. Dit z«n heel mooie liederen, die een ieder voldoen. Een paar liederen van meer bewogen aard brengt no. 4991 met „Seemanns Los" (Stur- misch die Nacht) van Petrie en „Sturmbe- schwörung" van Dürrmer. Ten slotte nog lichter genre muziek op plaat 4990 „lm Chambre séparée" uit de operette „Der Opernball en „Manon" van Willy Engel. Even voortreffelijk door Tau ber voorgedragen als de vorige meer ern stige nummers. Bovengenoemde vereeniging gaat blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie over tot de uitgifte eener 4 pCt. obligatie- leening aflosbaar in uiterlijk 10 jaren, groot f 250.000 nominaal, met goedkeuring van de Kerkelijke Overheid. De koers 'an uitgifte is 99 7/8 pCt. De Ver. tot bevordering van het Ge sticht van het Arme Kind Jezus te Simpel veld stelt zich ten doel 't verplegen en onder wijzen van arme verlatene, vooral verwaar loosde kinderen en van jonge meisjes, als kostleerlingen. ZU beoefent haar liefdewerk in 58 huizen, verspreid over geheel Europa en Noord- Amerika, waarvan 13 huizen zijn gevestigd hier te lande, n.l. te Simpelveld, Maastricht. Maastricht-Caberg, Roermond, Swalmen bü Roermond, Velsen-Noord, Slagharen (O), Amsterdam, Castricum, IJmuiden. IJmui- den-Oost, 's-Gravenhage, Naarden. Met goedkeuring van de Kerkelijke Over heid wenscht de Vereeniging een geldlee- ning aan te gaan groot f 250.000, welk be drag zal worden aangewend voor aflossing van het restant der 5% PCt. obligatiele ning van 1925, welke leening per 1 Juni 1931 a pari aflosbaar is gesteld. Voor verdere bUzonderheden zie men de desbetreffende advertentie. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk BUITENLANDSCH EN NEDERLANDSCH FABRIKAAT Aan de Redactie. In verschillende dagbladen worden van tijd tot rijd in de Onderwijskolommen de namen genoemd van personen, die geslaagd zijn bü de verschillende examens van Duit- sche „Technikums", büv. van dat te Bingen. De berichten dragen tot opschrift „Techni sche Hoogeschool te Bingen" en de perso nen zijn geslaagd voor „werktuigkundig" of „electrotechnisch" ingenieur of voor het „candidaats-examen". Naar mün meening zijn zulke berichten misleidend en mogen de dagbladen derge lijke berichten niet in dien vorm plaatsen. Het zoogenaamde „ingenieursdiploma" van het Technikum te Bingen e.a. kan o.a. wor den behaald door hen, die afkomstig' zijn van een „Obersekunda" (ten hoogste gelijk staand met 3 jaren H. B. S.) in 5 semesters of 2 y, jaar. Wel een groot verschil dus met een vooropleiding 5-jarige H. B. S. B en ten minste 5 jaren Technische Hoogeschool, als van onze Nederlandsche ingenieurs wordt geëischt. In Duitse bland zelf denkt niemand er aan, het „Rheinische Technikum" een „Technische Hoogeschool" te noemen; alleen onze eigen dagbladen doen dit. De „Vorprüfung"; in de Nederl. dagbladen „candidaats-examen" genoemd, geschiedt na 3 semesters of ly, jaar school; te Delft na 4 jaar studie. Van eenige gelijkwaardigheid met »e Technische Hoogeschooi te Delft kan du> in de verste verte geen sprake zijn, maar ook staan de Duitsche Technikums, zelfs de beste, in geen enkel opzicht hooger d»° onze Middelbare Technische Scholen, noch wat de eischen van toelating betreft, noch wat de onderwijsmethode of de outillag® aangaat, integendeel. In tegenstelling met onze M. T. Scholen zijn deze Technikums op goedkoope massa productie aangewezen, daar zij stoffelijk6 winst moeten afwerpen. Gelukkig zyn onze industrieelen in algemeen voldoende op de hoogte van de werkelüke waarde van beide opleidings systemen, ook al dragen de abituriënten df' Nederlandsche M. T. Scholen naar mij» meemng terecht niet den titel van toge' nieur. Toch is juiste waardeering door de Nederlandsche pers in dezen noodig, vooral ook, opdat ouders, die voor hun zoons een technische opleiding wenschen, niet op een dwaalspoor gebracht worden. Ik twijfel er niet aan of uw Redactie zE>' met dergelijke berichten voortaan voor zichtig zijn. Dr. Ir. G. DE GELDER, Directeur der M. T. S. te Haarlem-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6