Buitenlandsch oJ^ieuws PUROL FEUILLETON Zonnebrand DE NIEUWE STAATSPRESIDENT VAN FRANKRIJK KU KLUX KLAN BLADZIJDE 1 DERDE BLAD Doumer gekozen Nederlaag voor Briand VRIJDAG 15 MEI 1931 De taalstrijd in Belgie Gent wil Nederlandsche officieele stukken Aanslag op den Hondureeschen ge2ant De troebelen in Spanje De kardinaal-aartsbisschop van Toledo verlaat het land Uit den Volkenbond Aanklachten tegen Lord Kylsant Gemengde Buitenlandsche (Berichten Rechtbankpresident ontdekt een spion Poging tot moord FIETSBANDEN Ucktloopend RADIO-OMROEP Een diefstal na 27 jaar opgehelderd KORT NIEUWS Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wielrijden verzacht en geneest Doos 30. Tube SO cl. Bij Apoth- 6 Drogisten hals door de straten gesleept, onder de spot tende kreten van de menigte. Deze onlusten werden veroorzaakt door de zelfde communisten, die te Malaga derge lijke handelingen hebben gepleegd. Er zou groote schade aangericht zijn. Automobielen met vluchtelingen op weg naar Gibraltar werden aangehouden en in brand gestoken, terwijl de inzittenden mis handeld en van hun bezittingen beroofd werden. De hotels te Gibraltar zijn vol 'met vluch telingen, die aan grooten schrik ten prooi zijn. Talrijke religieuzen hebben zich daar ter stede in het Lorette-klooster geïnstalleerd. Kardinaal-Aartsbisschop van Toledo vertrokken. De minister van justitie deelde mede. dat de kardinaal-aartsbisschop van Toledo, Z. H. Em. Segura y Saenz Spanje verlaten heeft. Z. H. Em. is Woensdagnamiddag de Fran- sche grens gepasseerd. Het particulier bezit van Kening Alfonso wordt in beslag geno men. De ministerraad besloot alle bezittingen van Koning Alfonso, voor zoover deze bin nen haar bereik liggen, in beslag te nemen Alle officieele instanties, alle banken en bankiers zijn verplicht eventueele saldi, deposito's e. d. ter kennis te brengen van den minister van financiën. De regeering motiveert deze houding door het feit, dat de koning zijn geprivile gieerde positie zou hebben misbruikt om zich persoonlijk ten koste van de bevolking te verrijken. De Nationale Vergadering zal het recht voorbehouden worden over de definitieve bestemming der goederen te beschikken. Onder het motief van plichtverzaking bij de recente onlusten, zijn alle districtspolitie commissarissen van Madrid, zoomede vier kapiteins en drie luitenants der veiligheids politie en de commandant der Guarda Civil van de stad Cordova, uit den staatsdienst ontslagen. De minister-president heeft verklaard, dat de regeering onder alle omstandigheden de republiek wenscht te redden voor de geva ren, welke haar van links en rechts be dreigen. De regeering wenscht geen slacht offers, doch wanneer deze onvermijdelijk zullen zijn, dan moeten zij vallen in het belang der republiek. De Spaansche effectenbeurzen zijn gesloten tot a.s. Maandag. Alleen in de provincie Zadajoz in de staat van beleg afgekondigd. Nieuwe gemeenteraadsverkiezingen reikt nopens de houding van Duitschland en Oostenrijk ten aanzien van de behandeling van het Tolunie-plan in de Europeesche commissie en den Volkenbondsraad. Henderson en Grandi. In de morgenuren brachten de Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken, Hen derson en zijn Italiaansche collega, Grandi, een bezoek aan den secretaris-generaal van den Volkenbond. Verder heeft reeds een vrij langdurige be spreking plaats gehad tusschen Henderson en Grandi, omtrent welker resultaten nog niets bekend is geworden. Naar verluidt zou een candidatuur Hender son voor het presidium van de Ontwape ningsconferentie grooten steun vinden. De Engelschen zouden voorgesteld hebben deze conferentie- te Londen te doen houden, terwijl de Franschen daarentegen er de voor keur aan zouden geven ook deze conferentie te Genève te deen plaats hebben. Opnieuw zou gesproken zijn over de samenstelling van een kleine voorbereidende commissie voor de ontwapeningsconferentie, welke com missie bestaan zou uit vertegenwoordigers der groote mogendheden. Briand en Ben es J. Naar in Fransche kringen verluidt zouden Briand en Benesj in de a.s. Volkenbonds- raadsbijesnkomst aandringen op een behan deling van het Tolverdrag tusschen Oosten rijk en Duitschland beschouwd uit een poli tiek standpunt. Briand zitting. blijft tijdens de geheele Briand heeft doen mededeelen, dat hij 't voorzitterschap van de Europacommissie zal voeren en als Fransche minister van bui tenlandsche zaken aan de geheele zitting te Genève zal deelnemen. De gemeenteraad van Gent heeft besloten alle officieele stukken in het vervolg alleen in het Nederlandsch te doen verschijnen. Slechts officieele papieren, die volgens de wet in de twee landstalen moeten verschij nen, zullen ook in het Fransch vertaald worden. Te Washington In den afgeloopen nacht hebben twee op heeterdaad betrapte alcoholdieven den Hon dureeschen gezant te Washington, dr. Leive. in het legatiegebouw aangevallen en tegen den grond geslagen. Dr. Leive bekwam ern stige hoofdwonden en moest ter verpleging in een ziekenhuis worden opgenomen. Zoo heeft dan de bekende Fransche mi nister van buitenlandsche zaken, Aristide Briand, bij de verkiezingen voor een nieuw hoofd der Fransche republiek de nederlaag geleden tegenover Doumer. Eerst heel laat, slechts enkele dagen voor de verkiezing, werd zijn bereidverklaring tot aanvaarding eener candidatuur publiek. Dit is veelal gebruik bij de Fransche politici, doch aan deze late bereidverklaring van Briand zat een onaan gename kant. Bij zijn vriend Doumer had hij aangedrongen, dat deze zich voor het presidentschap beschikbaar zou stellen, waaraan deze ten slotte gevolg had gegeven Maandag 1.1. nog verzekerde Briand, dat hij geen candidatuur zou aanvaarden en kort daarop werd zijn officieele bereidverklaring openbaar. Hij had haar zgn. aanvaard, om dat het landsbelang dit zou eischen en op aandrang vfen zijn politieke vrienden. Dit ging hij ook aan Doumer verzekeren, doen dit excuse vermag niet weg te cijferen de niet-loyale houding tegenover het thans nieuw-gekozen Staatshoofd. Zij maakte dan ook een onaangenamen indruk en naar ge meld wordt, zou deze houding een der fac toren zijn, welke tot Bris id's nederlaag ge leid hebben. Wel werder. zijn kansen hoog aangeslagen en aan het einde der vorige week, na zijn groote rede in de Kamer, waarin hij zijn beleid verdedigd had, werd zijn verkiezing met een zekere stelligheid geponeerd, doch bijna onmiddellijk daarop kwamen er mededeelingen, welke gerechten twijfel aan zijn verkiezing overlieten en in den loop van Woensdag werd nog gemeld, dat het een zware strijd zou worden tusschen de beide hoofdcandidaten. Het stemmenver- schil zou miniem zijn, misschien een twin tigtal bedragen. Toch werd Briand nog de meeste kans gegeven. Het is echter anders geloopen. Niet alleen haalde hij het niet oij eerste stemming, doch hij bleef zelfs een veertigtal stemmen beneden het stemmental van Doumer, die slechts een luttel aantal stemmen meer noodig gehad z#u hebben, om bij eerste stemming gekozen verklaard te worden. Briand zag toen in, dat hij het spel ver loren had en trok zich terug. Aan Doumer verklaarde hij, dat het resultaat der stem ming geen invloed zou hebben op de oude vriendschap, een mededeeling, welke Doumer na zijn verkiezing eveneens deed, en verliet toen Versailles, zonder aan de tweede stem ming deel te nemen. Hij moest de overwin ning laten aan hem, die In Januari 1906 bij de presidentsverkiezing de nederlaag geleden had tegen Fallières. Toen verkreeg Doumer 371 stemmen, tegen Fallières 441. Het verloop der stemming Tegen vijf uur kon de uitslag der eerste stemming worden meegedeeld: Doumer 442 stemmen, Briand 401, T' nessy 15, Cachin 10, Doumergue 7, Riciiin S, Lebrun 4, Painlevé 2, Steeg 1, Renauoel 1, Maginot 1. Een tweede stemming bleek noodig. De zitting werd voor een uur geschorst, om on derlinge besprekingen toe te laten. In de couloirs liet Laval verklaren door senator Dumont, dat hij geen candidatuur wilde aanvaarden. Het Kamerlid Hennessy liet in de wandel gangen de volgende mededeeling aanplak ken: „Overeenkomstig het besluit van de fractie der „republicains de gauche" spoort Hennessy zijn vrienden, die vóór hem ge stemd hebben, aan om hun stemmen bij de tweede stemming op den Senaatsvoorzitter Doumer uit te brengen, die tot de bovenge noemde fractie behoort en bij de eerste stem ming het grootste stemmenaantal verwierf". Behalve de groep der „républicains de gauche", besloten ook de „Union républicains dëmocratique" en de „Action démocratique et sociale" uit de Kamer bij de tweede stem ming vóór Doumer te stemmen. Briand trekt zich terug Bü de korte beraadslaging, welke de leden van het kabinet onder voorzitterschap van minister-president Laval te Versailles heb ben gehouden, verklaarde de minister van buitenlandsche zaken Briand dat hij zich bij de tweede stemming geen candidaat zou stel len. Nadat Briand's besluit bekend was gewor den, verklaarden de radicale linkerzijde dat zij den voormaligen minister van onderwijs Senator Marraud candidaat zou stellen. Deze nam de candidatuur aan. De officieele verklaring, waarin de redenen van het intrekken van Briand's candidatuur worden opgegeven, luidde als volgt: „Een groot aantal leden van de Nationale Ver gadering heeft Briand verzocht zijn candi datuur ook bij een tweede stemming te handhaven. Hij verwierf echter een stem- men-aantal, dat niet in overeenstemming was met zijn waardigheid. Zelfs al bestond de mogelijkheid van een succes, dan zou Briand toch niet de moreele autoriteit ge- Vonden hebben, die nu eenmaal de beklee ding van de hooge functie van president der republiek vereischt". De tweede stemming Kwart over 6 werd de zitting van het Con gres hervat. Zij werd niet langer gepresi deerd door Doumer, den voorzitter van den Senaat, doch door Rabier, den vice-voor- zitter. Daarna volgde de tweede stemming, waar van de uitslag was als volgt: Doumer 504, Marraud 334, Painlevé 13, Briand 12, Cachin 11, Bracke 2, Maginot 2, Lebrun 1, Léon Bérard 1, Steeg 1. Dimmer gekozen Doumer was daarmede tot opvolger van Doumergue als president der Fransche re publiek gekozen. Na zijn verkiezing nam Doumer de geluk- wenschen van de leden der regeering, sena toren en afgevaardigden in ontvangst. In een rede sprak hij er zijn voldoening over uit, dat de verkiezing een kalm en waardig verloop had gehad. Hij dankte het parlement voor de eer, die hem ten deel was gevallen en meende zijn tolk te zijn als aij verklaarde, dat Frankrijk de vredespolitiek trouw zou blijven, die het steeds had gevolgd. Hij zou aan zijn voorgangers, met name aan Doumergue, een voorbeeld nemen en trach ten buiten en boven de partijen den binnen- en buitenlandschen vrede te handhaven. Toespraak van Laval Bij de overhandiging aan Doumer van het proces-verbaal der congreszitting hield Laval een toespraak, waarin hij o.m. zeide: „Ik weet, dat gij de trouwe waker over onze in stellingen zult zijn, uw ervaring in het open bare leven zal u uw rol van scheidsrechter vergemakkelijken. En laat mij thans, aan hst begin van uw septennaat, den wensch uit spreken, dat uw verkiezing voor ons land naar binnen en naar buiten een waarborg zal zijn voor den vrede, de eendracht en het geluk". Doumer bij Doumergue Doumer verliet in gezelschap van Laval per auto Versailles, om Doumergue een be zoek te brengen. Bij zijn vertrek werd hij luide toegejuicht, maar ook klonken kreten: „Leve Briand!" en „Leve den vrede!" Het onderhoud met Doumergue duurde ongeveer een kwartier. Levensloop van den nieuwen president Paul Doumer werd 22 Maart 1857 te Aurillac (Contal) geboren. Hij ging bij het onderwijs, werd leeraar en bekwaam staats rechtkenner, legde zich later op de politiek toe en was sedert 1888 afgevaardigde voor het Aisne-Departement. Van 1912 af was hij senator voor Corsica. Onder Bourgeois had hij (1895—1896) voor de eerste maal een ministers-portefeuille en wel die van financiën. Bekend werd hij later als Gouverneur-Generaal van Indo-China, waarbij hij eene bijna eigenzinnige geest kracht ontwikkelde en ten nauwste samen werkte met den bekenden militairen bevel hebber generaal Gallieni. Bij de Presidentsverkiezing der Republiek 17 Januari 1906 dolf hij met 371 stemmen het onderspit tegen Fallières, die met 441 stemmen opvolger van Loubet werd. Gedurende den oorlog trad hij niét meer op den voorgrond, alleen in het kort levende kabinet-Painlevé (September—November 1917) was hij staatsminister zonder porte feuille. In het zevende kabinet-Briand (Januari 1921 tot Januari 1922) was hij minister van financiën. Als zoodanig zette hij op de toen malige Parijsche Conferentie der geallieer den de buitengewoon hooge schadeloosstel lingen aan Duitschland door. Na het aftreden van Coucheur als minis ter van financiën uit Briand's November- kabinet van 1925 werd Doumer diens opvol ger, doch ook hij kon den val van den franc niet stuiten. In het kabinet-Briand van Maart 1926 verving hij Péret. 14 Januari 1927 werd Doumer met 238 van de 273 uitgebrachte stemmen tot President van den Senaat gekozen. De indruk in Frankrijk De nederlaag van Briand bij de eerste stemming en de intrekking van zijn candi datuur voor de herstemming wordt in poli tieke kringeen der rechterzijde als een ern stige, wellicht beslissende nederlaag be schouwd. Nu de Nationale Vergadering zich duidelijk tegen hem heeft uitgespro ken, zoo zegt men, zal hij Frankrijk be zwaarlijk langer met het voor zijn ministe rieel ambt noodzakelijke aanzien kunnen vertegenwoordigen en dient hij uit de ge beurtenissen zijn consequenties 'e trekken. Aan de linksche, meer gematigde zijde wordt daarentegen verklaard, dat men met het Presidentschap en Departement van Buiten landsche Zaken niet in één streek mag af rekenen. Briand zelf heeft nimmer het pre sidentschap geambieerd, doch is ten slotte vóór den aandrang zijner vrienden bezwe ken. Het gaat hier niet om een buiten- landsch-politieke functie, doch om een re- presentief ambt, waarvoor de meerderheid van de Nationale Vergadering ,een weinig in het middelpunt van het politieke leven staande figuur heeft geprefereerd. Boven dien mag men niet vergeten, dat in Frank rijk de traditie heerscht, dat in zulke ge vallen aan een Senator de voorkeur wordt gegêven. De De nederlaag van Briand vormt in Ame rika het gesprek van den dag. Algemeen wordt toegegeven, dat deze uitslag, welke men het bewijs noemt voor het grooter wor den van de nationalistische stroomingen in Frankrijk, de positie van Briand ernstig ge schokt heeft. De „Times" is van meening, dat de plannen voor een D.O. Tolunie meer nog de oorzaak zijn geweest van deze ne derlaag van Briand, dan alle kuiperijen en persoonlijke antipathieën bij elkaar. De uit slag van de beraadslagingen te Genève zal over het lot van Briand beslissen. Wanneer Briand aftreedt, dan zal zijn opvolger om succes te hebben, zijn politiek moeten voort zetten. Van gelijke meening is de „New-York Herald Tribune" die ervan overtuigd is, dat Doumer de aan het Fransche presidentschap verbonden traditie van neutrale nationalis tische behoudendheid zal voortzetten. De indruis in Italië 't Resultaat der presidentsverkiezing is in Italië met spanning verwacht. De nederlaag van Briand werd met vreugde begroet. De verkiezing van Doumer aldus de „Po- polo di Roma" beteekent het eeren van een ernstig evenwichtig en van veel geduld voorzien man. De verkiezing heeft echter 'n politieke beteekenis, die veel verder gaat dan de parlementaire daad. Deze beteekenis moet gezocht worden in de misschien definitieve nederlaag van Briand in het politieke leven. Met zijn val stort ook zijn politieke thesis in en de gevol gen voor de Fransche buitenlandsche poli tiek zullen van belang zijn. De nationale vergadering heeft door deze verkiezingen t diplomatieke werk van Briand gedurende de laatste jaren veroordeeld. Tsjechische persstemmen De Tsjechische bladen zijn vrijwel eenslui dend in hun oordeel over het resultaat der Fransche presidentsverkiezingen. Algemeen zijn zij van meening, dat noch in de buiten landsche, noch in de binnenlandsche poli tiek van Frankrijk eenige verandering zal ontstaan. Veelvuldig wordt de meening ver kondigd, dat de Duitsch-Oostenrijksche Tol-unie de hoofdoorzaak is geweest van Briands nederlaag. Betreffende de troebelen in Spanje wordt nog gemeld, dat te Granada een groep be- toogers doordiong in de kerk der Jezuïeten en haar in brand staken. Vervolgens klom men zij in den klokketoren, waar zij de klokken op volle sterkte deden luiden. Het geweldige carrillon en een buitengewone verlichting, teweeggebracht door een kolen vuur. deden een enorme mensehenmenigte toestroomen. De betoogers vernielden daar op het gebouw van het blad „Gaceta du Sud" volkomen. Om drie uur in den morgen bezette een groep de strategische punten Te Alicante deden zich nieuwe incidenten voor, die snel werden onderdrukt. Te Cadix werd bij een botsing niet de politie een persoon doódelijk gewond Te Arcos de la Frontera, Huelva en La Linea staken betoogers eenige godsdienst- gebouwen in brand. Vlucht van kloosterzusters Uit Irun (op de Fransche grens) wordt gemeld, dat kloosterzusters van verscheidene punten in Spanje komende, de grens over schrijden. Te Salamanca verlieten zij de on derwijsinrichtingen zonder incidenten. Te Saragossa verlieten de leerlingen der gods dienstige instellingen de klassen. De Jezu- ieten, die het klooster verlieten, namen de wijk bij particulieren. In de zuidelijke provincies, te Almeria, Murcia, Malaga, Cadix, Seville, zijn de meeste kloosters verlaten. De leiding van de veiligheidspolitie ge lastte de sluiting van het „Ateneo" voor so ciale studie, dat niets gemeen heeft met het „Ateneo", waarvan Azara, de minister van oorlog, voorzitter is en bestemd was voor het houden van vergaderingen met commu nistische strekking. Staat van beleg in Andalusië De voor de stad Sevilla afgekondigde staat van beleg is door den militairen comman dant tot de geheele provincie Andalusië uitgebreid. De overheid verklaart dat het hier zuiver een voorzorgsmaatregel betreft, daar zoowel te Sevilla zelf als in de andere groote steden van Andalusië de rust is weer gekeerd. Communistische agitatie te Cordova. Na een communistische vergadering, waar toe de waarnemend secretaris der prefec tuur, zonder voorkennis van den gouver neur, toestemming had gegeven, kwam het te Cordova tot een botsing met de politie, waarbij verscheidene personen werden ge dood of gewond. Versterkingstroepen zijn naar Cordova gezonden, eveneens een aan tal veldbakkerijen, om de broodvoorziening te verzekeren ingeval van werkstaking. Algemecne staking te Madrid. Te Madrid is de werkstaking algemeen. Alle handelszaken zijn gesloten. Troepen bezetten de strategische punten. Schandelijke tooneelen. In de steden langs en in de nabijheid van de grens hebben anti-godsdienstige onlusten plaats gehad. Het gepeupel te Algeciras, San Roquet et Lalinea hebben de kerken aangevallen, de altaren ontheiligd, de heiligenbeelden om vergegooid en deze met een touw om den De ministerraad heeft besloten in alle gemeenten waar bedenkingen zijn gerezen tegen den uitslag der gemeenteraadsverkie zingen, 31 Mei a.s. opnieuw verkiezingen te houden. Opmerkelijk is, dat de minister van Bin nenlandsche Zaken nog geen veertien dagen geleden verklaard heeft, dat van de 2000 gemeenten slechts 5 pet. voor nieuwe ver kiezingen in aanmerking zou komen. De nieuwe maatregel is derhalve slechts tegen de monarchisten gericht. Onder Eng-êlands bescherming Op een Jezuïetenklooster te Granada werd de Engölsche vlag geheschen en aldus te kennen gegeven, dat men zich wenschte te stellen onder de bescherming van Engeland. Lerroux over den toestand De Minister van Buitenlandsche Zaken, Lerroux, heeft aan vertegenwoordigers van de pers een verklaring afgelegd over de on lusten in Spanje en er op gewezen, dat het hier geenszins een contra-revolutie geldt, doch slechts een reeks van incidenten, die ten deele zouden moeten worden toegeschre ven aan de onvoorzichtige houding van de geestelijkheid. De onlusten zijn gedeeltelijk door communistische elementen veroorzaakt. De regeering is echter vast besloten de com munistische beweging met alle middelen te bestrijden, de orde te handhaven en het particulier eigendom te beschermen. Lerroux deelde voorts mede, dat de Spaan sche regeering het vaste voornemen heeft de vredespolitiek in Marokko onder alle om standigheden voort te zetten. De regeering hecht groote beteekenis aan goede betrek kingen met Frankrijk. Spanje en Frankrijk bezitten gemeenschappelijke belangen in Marokko. De Spaansche regeering ziet voorts in den Volkenbond een belangrijk instrument voor de handhaving van den wereldvrede en is zelf een trouw aanhangster van den V. B. De Spaansche minister is rapporteur voor de kwestie van vermindering de bewape ning. De eerste particuliere besprekingen. De informeele besprekingen tusschen de reeds te Genève gearriveerde diplomaten hebben een aanvang genomen. Kort na aankomst der Duitsche delegatie had Dr. Curtius een bespreking met Dr. Schober, waarin overeenstemming werd be- In verband met de kwestie van de Royal Mail Steam Packet Company, zijn tegen den Engelschen Lord Kylsant twee aanklachten ingediend. Weigert daarna behandeling eener strafzaak Tijdens de behandeling van een proces is het voor de Antwerpsche Rechtbank tot een merkwaardig incident gekomen. Toen voor den voorzitter van de Recht bank de eischer in het proces, de Hollander Heil verscheen, herkende hij in hem een Duitschen spion, die hem in November 1914 aan de Duitsche bezetting had willen uitle veren. De president van de rechtbank weigerde na deze ontdekking het proces verder te be handelen. Waarschijnlijk zal het geding over eenige weken onder leiding van een anderen magistraat verder worden afgewikkeld. Uit jalouzie. Te Bergedorf is de 35-jarige dienstbode Marie Schuman onder beschuldiging van poging tot moord op haar verloofde gearres teerd. Het meisje was verloofd met den 29- jarigen schilder Wilhelm Kampman. Maan dag was Kampman met zijn vriend uit vis- schen gegaan en zijn verloofde had hem met worst belegd brood meegegeven. Toen Kamp man van het brood gegeten had, werd hij onwel en toonde vergiftigingsverschijnselen. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar bleek, dat de worst met een soort rat tenkruit vergiftigd was. ZATERDAG, 16 MEI 19S1 HUIZEN, 1875 M. UitsL KRO-Uitiendinf. 8.00 Gramofoonpl. 10.0011.30 Gramofoon- pl. 11.30 Godsd. Halfuurtje door Past. Perquin 12.00 Politieber. 12.151.45 Concert KRO-sextet o.l.v. P. Lustenhouwer 1.45 Gramofoonpl. 2.30 Vragenhalfuurtje 3.00 4.30 Kinderuurtje 4.30 Zwemcursus S. P. J. Borsten 5006.00 Gramofoonpl. 6.00 Sportpraatje S. P. J. Borsten 6.15 Journ. Weekoverzicht door P. de Waart 6.357.00 Belastingpraatje door C. J. B. O'te 7.00—7.30 Spreker: Beknopt overzicht van de Kinderweten 7.30 Politieberichten 7.45 Gramofoonpl. 8.1511.00 Cone. KRO- salon-orkest o.l.v. M. v. 't Woud. J. Moerdijk (zang), B. Verhoeven (causerie) 10.50 12.00 Dansmuziek. HILVERSUM, 298 M. 8.00 Gramofoon pl 12.00 Gramofoonpl. 12.15 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl 1.15 Pauze 1.45 Gramofoon pl. 2.45 Peadagogisch concert. Hollandsche Kamermuziekvereeniging ol.v. P. Tiggers 4.15 Concert Henry Oostra (bariton) en Joh. Jong (piano) 6.45 Gramofoonpl. 8.00 Concert H. v. Oss (zang) en F. de Nobel (piano) 10.30 Vaz Diaz 10.40 Gramo foonpl. 11.00 Orkestconcert 11.40 Gra mofoonpl. DAVENTRY, 1554,4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 1.202.20 Orkest- concert 5.35 Kinderuurtje 6.35 Berichten 7.05 Trio-concert 7.20 Lezing 7.35 Lezing 7.50 Vaudiville 9.20 Berichten 9.35 Be richten 9.40 Lezing 10.10 Orkestconcert 11.05—12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS". 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 4.50 Dansmuziek 6.20 Gramofoonpl 9.05 Radio-Too'ieel 10.20 Gramc'oonpl. LANGENBERG, 473 M. 7.20—8.20 Gra mofoonpl. 10.3511.05 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.25—2.50 Orkestcon cert 2.553.45 Gramofoonpl. 5.20 6.20 Orkestconcert 8.20 Vroolijke avond 10.20 Berichten. Daarna tot 11.50 Orkestcon cert 11.501.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—125 Or kestconcert 3.205.20 Orkestconcert en zang 5.205.50 Gramofoonpl. 8.209.20 Orkestconcert, declamatie en zang 9.45 10.25 Orkestconcert en voordracht 10.40 11.20 Orkestconcert en zang 11.20—12.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 508,5 en 338,2 M. 508,5 M. 5.20 Orkestconcert 6.05 Orkestconcert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert. Orkest en strijkkwartet 9.20 Viool-recital 3382 M. 5.20 Orkestconcert 5.50 Dansmuziek 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Gramofoonpl. opera „Paljas" 920 Orkestconcert en zang. ZEESEN, 1635 M. 8.65 Tijdsein 6.50 Gymnastiek en Gramofoonpl. 10.55220 Lezingen. Berichten 2.20—3.20 Gramo foonpl. 3.204.50 Lezingen 4.505.50 Concert 5.508,20 Lezingen 820 Ope rette „Das Apfelfest „Jabuka" van Joh. Strauss 10.20 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek. Het onderzoek leidde tot arrestatie van de vrouw, die verklaarde, dat zij van de po litie vergunning had, om het brood te ver giftigen. Men twijfelt derhalve of de vrouw wel ten volle toerekenbaar is. In elk geval is gebleken, dat zij uit jaloezie gehandeld heeft. De toestand van Kampman is nic levensgevaarlij k. De verdwenen diamanten In het jaar 1904 zond een bekende dia mantfirma te Antwerpen een pakje met een half millioen francs aan diamant naar Parijs. Tengevolge van een onnauwkeurig heid in het adres kon het pakje te Parijs niet besteld worden en werd het aan den afzender teruggezonden. Toen de postbode het kostbare pakje terugbracht, werd het door een onbekende in ontvangst genomen, die voor de firma teekende. Van de diaman ten zag men nooit meer iets terug. De politie is er thans na 27 jaar in geslaagd te ontdekken, wie de dief is. Zijn identiteit wordt nog geheim gehouden. Zijn aanhouding kan echter elk oogenblik ver wacht worden. In het beleedigingsproces tegen Dr. Hugenberg is door de juryrechtbank te Berlijn vonnis gewezen. De beklaagde werd wegens openbare beleediging veroordeeld tot 500 Mark geldboete subsidiair 20 dagen hechtenis. De kosten van het proces komen voor zijn rekening. In de omgeving van Kalfoer 'Bel gisch Congo) is een reusachtige sprinkha- nenzwerm van 25 K.M. lengte neergestre ken. Er zijn troepen gezonden om te trach ten, de sprinkhanen met vlammenwerpers en vergif te verdelgen. - - 11 1 1 Humoristische- A vont uren-roman 26. „Manch, die mij vroeger te kennen gege ven heeft, dat hij een gezegde van mij als een groote beleedigig had opgenomen, en zijn voornemen Kenbaar gemaakt neeft om hooit meer een woord tegen mij te spie ken wien ter wereld ik ook verwacht zou hebben bij mij aan huis, Manch zeker niet. Ik ben ook vast er van overtuigd, dat hij hiet gekomen zou zijn, als Wellaby hem niet had medegebracht En wat dunkt U. dat de reden van hun bezoek was?" „Ik heb er niet het flauwste begrip van," zei Theophilus. „Toen Manch mij de vraag stelde, dacht ik werkelijk, dat hij gek geworden was. Hu vroeg mij, of ik hem een geweer wilde lee- hen." „Een geweer?" herhaalde oom Chipperton hiet een blik, die de hoogste verbazing moest V'eer ge ven. „Waarvoor zou hij een geweei hoodig kunnen hebben?" „Zoudt u het willen gelooven." vervolgde hij, „dat die stomme ezel want ik weet heusch geen passender naam voor hem dat die stomme ezel vast overtuigd is. dat hij zich het misnoegen van zeker geheim genootschap op den hals gehaald heeft, en daardoor zijn leven in gevaar verkeert. Ilt heb nog nooit dergelijken onzin gehoord. Ik dacht eerst werkelijk, dat hij krankzin nig was." „Ik vermoed, dat het betrekking heeft op hetgeen Manch mij van morgen zelf mede deelde." zei oom Chipperton met weerga- looze kalmte, „over de Ku-Klux-Klan; heet het niet zoo?" „O zoo! heeft hij het U al verteld?" smaal de Brickie, zichtbaar teleurgesteld, dat hij niet de eerste was, dïe de geschiedenis aan zijn bezoekers kon verhalen. Wat denkt U er van?" ,'t Lijkt mij een verbazend zonderling ge val." „Zonderling? Ik vind het zonderling, dat een bezadigd man zich als een gek aan stelt. Hij zal gedroomd hebben. „Volgens zijn eigen zeggen was hij wak ker geworden door het gooien van kiezel- steenen tegen zijn ruiten." „Nu. als hü niet gedroomd heeft, dan was hij een onnoozele sul," onderbrak hem Brickie. „Hü kijkt uit zijn venster en ziet een geheimzinnig witte gedaante den een of anderen jongen idioot natuurlijk, die voor spook komt spelen." „Ik heb ook de veronderstelling gemaakt, dat het .een ongepaste aardigheid kon zijn, maar het schijnt, dat die persoon een brief heeft achtergelaten, waarin het doel van zijn bezoek werd uiteengezet." „Och, dat is allemaal onzin," snauwde Brickie. „Hoe het ook zij, hij komt hier om een geweer te leenen, alsof hij zich ver beeldt, dat hij in het hartje van de Ameri- kaansche wildernissen woont. Ik geloof niet, dat Manch ooit den haan van een geweer heeft overgehaald. Het deed mij genoegen hem te kunnen zeggen dat ik niet meer jaagde en eenigen tijd geleden mijn geweer verkocht had." Brickie schudde en trilde en traande wel, maar er was geen teeken van vroolükheid op zijn gelaat te lezen. Het scheen, dat het ter ïeen vragen van een geweer hem om een of andere reden met een gevoel van wrok vervulde, alsof hem daardoor een beleedi ging was aangedaan. „Daarna begon Wellaby te blaten als een verdoold schaap," vervolgde hij. „Hij ver telde, dat het zün stellig voornemen was een automatische revolver te koopen. Hij is de man, die begonnen is d'e heele buurt op stelten te zetten." Oom Chipperton haalde zijn wenkbrau wen meesterlük hoog op. „Ik begrijp eigenlijk niet goed, wat U be doelt," zei hü. „Nu, ziet U maar eens; sedert die inbre ker getracht heeft zijn antiquiteiten te ste len, neemt hü een air aan, of hij zelf iets bijzonders heeft uitgericht. Als een pauw, zoo trotsch, loopt hij overal rond om uit te bieren, wat hü zou gedaan hebben, als hij geweten had, dat er een dief in huis was geweest. Nu heeft hij Manch aangestoken en het gevolg is, dat die twee zich aanstellen als twee kinderen, die cowboy en Indiaantje spelen. Ik kan maar niet begrijpen, hoe men- schen van bezadigden leeftijd zoo idioot kunngn doen. 't Is't Is Brickie rustte even om de tabak van zijn lippen te vegen, want hij had in het vuur van zqn rede zijn sigaret tot brei gekauwd. „Als zü in het bezit van geweren of re volvers komen, dan is niemand meer veilig hier," voegde hij er aan toe. „Ik geloof niet. dat zü er toe over zullen gaan om zich van vuurwapenen te voor zien," sprak oom Chipperton sussend. „Zij zijn beiden een weinig overspannen door deze ongewone gebeurtenissen." „Overspannen!' schreeuwde Brickie, „ik zou maar gerust zeggen, dat ze allebei gek zijn. Ja, wat wil je?" Deze laatste vraag richtte hij tot een dienstmeisje, dat juist was binnengekomen. Zij kwam nu naderbij met een zilveren pre senteerblad waarop een briefje lag. Haar meester scheurde de enveloppe open en las vluchtig den inhoud. Hij fronste eenigszins gewichtig zijn schamele wenk brauwen en stond op. ,,'t Is goed, Mary, ik kom", bromde hij, en zich vervolgens tot zijn gasten wendende, sprak hij: „Excuseer mij een oogenblik, ik ben direct terug." Hij liep de kamer uit en deed de deur met een harden slag achter zich dicht. ..Arme goede Brickie", grinnikte oom Chipperton, „ik was brandend nieuwsgierig, waarom hij ons geïnviteerd had." „U vertelde toch, dat hü u verzocht had om te biljarten", zei Benstone. ,,'t Is werkelijk wat men noemt „be krompenheid van geest", maar .k kan mij best indenken, wat Brickie voelt", vervolgde Theophilus op een toon van vaderlüke toe gevendheid tegenover een ondeugend kind. dat om een gunst heeft gevraagd. „Hij kan het niet uitstaan, dat andere menschen in het volle licht komen en hij zelf in de schaduw blüft staan. Hij is jaloersch op Manch: hü dacht dat wü die geschiedenis van de Ku-Klux-Klan nog niet gehoord zouden hebben, en hij verlangde er naar de zaak zooveel mogelijk af te kammen, voordat Manch gelegenheid zou gehad heb ben ons zijn verhaal op te disschen." ,.U heeft al die menschen leelijk bij den neus gehad. Zij zullen het u nooit vergeven, als zij ontdekken, dat het allemaal uw werk is geweest." Oom Chipperton glimlachte en schudde zijn hoofd: toen leunde hij achterover en gaf zich gedurende eenige oogenblikken over aan bet genot van zijn sigaret. „Waat zit je aan te denken?" vroeg hij eindelük' „Ik zit te bedenken, waar dat ellendige nachthemd toch terécht gekomen mag zijn", bromde Benstone. „Hij had nog niet uitgesproken, of de deur ging open en Brickie kwam met veel drukte de kamer binnenwaggelen. „Dat volk moest toch weten, dat het on behoorlijk is om 's avonds te komen zani ken", pruttelde hij. „Enfin mijn vrouw zal het nu wel verder beredderen. Wat ik zeggen wilde, meneer Benstone, als wü een partijtje gespeeld hebben, geloof ik dat juffrouw Weston u iets zou willen laten zien." John James gooide het restje van zijn sigaret in het vuur. „Dan zal ik maar direct gaan, terwül u met oom speelt", antwoordde hij it ij ver legen. Eindelijk kreeg hü dan gelegenheid om haar te spreken. Toen hü door de hal liep, was hij toch wel eenigszins bevreesd, dat, hetgeen zij hem zou ïaten zien, eenige be trekking op de inbraak kon hebben; iéts van een sleutel, die tot ontdekking zou kunnen leiden. Ontstellende gedachte!zou zij het nachthemd vand en grootmeester gevonden hebben? Neen, dat was bijna niet mogelijk. Toen hij den deurknop van het salon omdraaide zette hij zich schrap en trad binnen. Miss Weston was alleen en zat bü den haard met een boek op haar schoot. Mevrouw is even weggeroepen om iemand te spreken", zei ze met een vriendelük knikje. „Het was mün bedoeling niet, om uw spel te storen: ik vroeg alleen maar, als uw partij uit was „Het treft juist heel goed, want meneer Brickie en oom spelen samen", onderbrak hü haar vlug. terwijl hij op der stoel naast haar plaats nam. „U had iets om mü te laten zien, vertelde meneer Briukle (Wordt \ervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9