evor natuurgenot I Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN e O BINNENLANDSCH NIEUWS De passage naar Indië 38e Nationale Bedevaart naar Lourdes R. K. Reclasseering Tegen de danswoede Diocesaan Congres te Tilburg Optreden van een rijksveldwachter Spoorwegpersoneel De Katholieke Encyclopaedic RADIO-OMROEP Langs de douane Luitenants voortaan in de 3e klasse In het Georganiseerd Overleg zal 29 de zer besproken worden een min. brief d.d. 7 Mei, waarin de minister met veel spoec'. advies verzoekt omtrent een wijziging in het reglement Voor den overtocht naar en uit Ned. indië. Deze wijziging bepaalt o.a.: Gerangschikt worden: In de eerste klasse: a. burgerlijke ambtenaren, die een bezol diging genieten of genoten hebben van 775 's maands of meer; b. Leger: officieren met den rang van kapitein en hooger; Marine: officieren met den rang van luitenant ter zee 1ste kl. en hooger; In de tweede klasse: a. burgerlijke ambtenaren, die een bezol diging gemeten of genoten hebben, voor zoover de mannelijke betreft, van minder dan 775, doch niet minder dan 350 's maands, voor zoover de vrouwelijke be treft van minder dan 775 's maands; b. Leger: luitenants, onderluitenants en de andere onderofficieren boven den rang van sergeant-majoor, zoomede de Jongelie den, bestemd voor de K. M. A., daaronder begrepen de voor die instelling bestemde onderofficieren der landmacht; Marine: luitenants ter zee 2e en 3e kl. en de onderofficieren boven den rang van sergeant-majoor, zoomede de jongelieden, bestemd voor het Kon. Instituut voor de Marine. In, de derde klasse: a. mannelijke burgerlijke ambtenaren, die een bezoldiging genieten of genoten hebben van minder dan 350, doch niet minder dan 75 's maands. b. Leger en Marinede onderofficieren met den rang van sergeant en hooger, voor zoover niet in de tweede klasse gerang schikt. Met den Gouverneur-Géneraal werd na der overleg gepleegd, betreffende de moge lijke verhooging van de minimum-bezoldi- gingsgrens voor de 3e klasse tot 150 en de mogelijke indeeling van de militairen van leger en vloot met den rang van adjudant- onefcroffieier in de 3e klasse in stede van, als tot dusver in de 2e klasse (onderoffi cieren boven dien rang, zooals bij het leger de onderluitenants, blijven in de 2e klasse ingedeeld). Het bestuur der vereeniging van V)nze Lieve Vrouw van Zeven Smarten (zieken- afdeeling der nationale vereeniging tot sa menstelling der Nederlandsche bedevaarten) doet wederom een dringenden oproep tot geheel Nederland, dames en heeren van iederen leeftijd en eiken stand, om zich beschikbaar te stellen als infirmière en brancardiers voor de nationale bedevaart naar Lourdes, die gehouden zal worden van 15 tot en met 24 Juli. Verleden jaar hebben een groot aantal edelmoedige dames en heeren aan den op roep van deze vereeniging gehoor gegeven, zoodat ongeveer een honderd brancardiers en tweehonderd infirmières en verpleegsters, de bedevaart vergezelden en hunne beste krachten gegeven hébben aan de verzorging der zieken, Vol lof waren de Franschen dan ook over de hulp aan de Nederlandsche zieken gewijd. Ook dit jaar zal wederom aan een drie honderd zieken de vreugde< van een opgang naar Lourdes worden gegund, mits zich wederom een zeer groot aantal verpleegsters infirmières en brancardiers beschikbaar stellen. Aanmeldingen worden liefst zoo spoedig mogelijk doch zeker voor 1 Juni ingewacht. Voor de verpleegsters bij mej. A. Tilman, Vughterdijk 24, Den Bosch voor de infir mières bij mej. A. Loeff, Hinthamerstraat 141 Den Bosch voor de brancardiers bij den heer V. v. d. Camp, Lindeplein 17, Heerlen. De gediplomeerde verpleegsters reizen in den ziekentrein, de andere reizen als gewoon pelgrim hun dienst begint eerst te Lourdes. Circulaires en nadere inlichtingen kan men bekomen aan bovengenoemde adressen. De psychopathenwetten Onder voorzitterschap van mr. D. W. Piek is Vrijdagmiddag te Nijmegen begonnen de algemeene vergadering van de R.K. Reclas- seeringsvereeniging. Dr. J. A. J. Bamhoorn, geneesheer-direc teur van het R.K. Psychopathengesticht te Heiloo, hield een inleiding over psychopa thenwetten en reclasseering. Spr. wees er op, dat de tijd nog niet rijp is om thans reeds een oordeel over de doeltreffendheid van de psychopathenwetten en de juist heid van de toepassing daarvan te vellen. Gebleken is evenwel, dat veel meer delin quenten overeenkomstig art. 37 van het Wetboek van Strafrecht ter beschikking van de reclasseering zijn gesteld dan de meesten hadden verwacht. Dit geeft reden tot vol doening, omdat er uit blijkt, dat ook voor therapeutisch-paedagogische beïnvloeding vatbare gevallen ter beschikking gesteld worden en niet uitsluitend onverbeterlijken. Het verschijnsel is echter ernstig, omdat wij er uit zien, dat het aantal psychopathen zeer groot is Van het grootste belang acht spr. het, dat nauwlettend toegezien wordt, dat geen psychopathen in een asyl ge plaatst worden, voor wie een andere behan deling gewenscht is. In een beschouwing tredende over de ver pleegden, wees spr. er op, dat naast ver mogensdelicten het grootste aantal ter beschikking wordt gesteld wegens zeden misdrijven, Spr. acht dit een zeer bedenke lijk verschijnsel. De zedenmisdadiger is uit maatschappelijk oogpunt besien een zeor aarlijk rnensch wegens de niet te over- men moreele schade, die hij kan veroor- jtken aan zijn medemenschen, speciaal wanneer de perverse neigingen in hoofdzaak of uitsluitend op kinderen of jeugdige personen gericht zijn. Deze gevallen dienen dan ook met de grootste omzichtigheid be handeld te worden. Spr. gaf vervolgens een uitvoerige uiteen zetting van de methode, die bij de opvoeding of heropvoeding van de ter-beschikking- gestelden moet worden toegepast, waarbij hfj er op wees, dat van het daarbij tewerk gestelde personeel de grootst mogelijke tact, superieure qualiteiten en moreel overwicht geëischt worden. Tot het doel leiden twee' wegen, die parallel gaan, n.l. de bewuste paedagogische beïnvloeding en de onbewuste opvoeding door milieu en voorbeeld. Na dit nader te hebben toegelicht, zeide spr., dat aan de gemeenschappelijke verpleging vele bezwaren verbonden zijn, waardoor deze methode in de toekomst steeds meer op den achtergrond zal geraken. Spr. is van meening, dat men tegenover de resultaten van de reclasseering van psy chopathen niet sceptisch behoeft te staan, en eindigde zijn rede met er op te wijzen, hoe het voor de R.K. reclasseering in het bijzonder van belang is het godsdienstig element als de voornaamste en eenig juiste methode toe te passen, waarbij hij echter waarschuwde tegen de aanwending van ver keerden drang en zeker van dwang. Naar aanleiding van het besprokene ont wikkelde zich een levendige gedachtenwis- seling, welke heden wordt voortgezet. Op Hemelvaartsdag hebben de Diocesane Bonden van „Voor Eer en Deugd" te Tilburg een congres gehouden waarop als algemeen onderwerp het dansvraagstuk werd behan deld. In de groote zaal der Kon. Liedertafel „Souvenir des Mor.tagnards" had des mid dags om 12 uur een z.g. werkvergadering plaats, die geleid werd door den congres voorzitter, den heer mr. F. Teulings, uit 's-Hertogenbosch, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Den eerste inleider de Zeereerw. heer P. van Grinsven hield een bespreking van de godsdienstig-zedelijke zijne van het dans vraagstuk. Dansen is uit zijn aard bekoorlijke schoon heid, en tegelijk uiting en dus voedsel van vreugde en blijdschap. Geen wonder dat-men het dansen aantreft bij alle volken, ook bij het oude Godsvolk van Israël, waar David zelfs uitnoodigt den Heer te loven in reidans. Dit alles is reeds duidelijk bewijs, dat dan sen in zich geenszins ongeoorloofd is, wat trouwens alle moraai-theologen verklaren; ook niet het dansen van personen van ver schillend geslacht. Als dus gesproken wordt van een dans- gevaar is dit te wijten aan de bijkomstig heden. De dans wordt ongeoorloofd, als hij door de bijkomstigheden naaste gevaar is van groote zonde; daaraan immers mag men zich niet zonder zwaarwichtige redenen blootstellen. Die bijkomstigheden kunnen zijn van persoonlijken aard (karakter, opvoeding, gewoonten), maar ook van algemeenen aard. De gevolgen van het tegenwoordige dan sen zijn: zij zijn voor velen een naaste ge legenheid tot groote zonde tegen de H. Kuischheid. Met de zeden wordt ook de godsdienst on dermijnd, want de zinnelijke rnensch zoekt het geestelijke niet, hij vreest de eeuwige waarheden te hooren, gebed en het waardig ontvangen der H. H. Sacramenten verdwij nen. Tegelijkertijd dalen de gezondheid en welvaart van het volk. De Werkkracht ver slapt. Na dit in den breede te hebben ontwikkeld komt spr. tot de volgende conclusie: De bur gerlijke overheid neme de maatregelen die m'ogelijk zijn om het gevaar te keeren, want het is haar plient de persoonlijke vrijheid te beschermen ook tegen de ongeregeldheden van den vrijen wil zelf. Na de inleiding van prof. van Grinsven kreeg mej. J. M. J. A. Meijer Let wpord om te spreken over: De Overhejdijf&ak. mét, be trekking tot het dansgevaar. Na te hebben geconstateerd, dat er in waarheid sprake is van een dansgevaar, ging mej. Meijer na, wat er te verwachten is van wettelijke bepalingen. Men behoeft geen bindende Rijkswet te verlangen, doch slechts een regeling in een andere wet b.v. de drankwet, waarbij wordt bepaald, dat in elke gemeente een verorde ning ten aanzien der dansgelegenheden moet bestaan en dat deze aan bepaalde algemeene normen moet voldoen. Op deze beide inleidingen, volgde een ge animeerd debat. Op voorstel van burg. Verdijk uit Eindhoven werd als resultaat dezer besprekingen besloten een comm t6 benoemen die tot taak zal heb- ben de mogelijkheid te onderzoeken eener uniforme regeling voor de Brabantsche ge meenten in den strijd tegen het dansgevaar. In het bijzonder werd de noodzakelijkheid naar voren gebracht om ook voor de socië teiten bindende bepalingen in te woeren. Met een woord van dank sloot de voorzitter hier op de vergadering. Algemeene' vergaderingen Om half vijf werden twee groote alge meene vergaderingen gehouden in kerken, een in het Noordelijk en een in het Zuidelijk deel der stad. Tijdens het Lof in den Noordhoek hield de Zëereerwaarde Pater fr. A. J. Winkel O. P. uit Zwolle een rede. Het dansvraagstuk is een actueel bran dend vraagstuk, omdat het dansen in onze dagen zich uit in vormen die een aanflui ting zijn van onze beschaving, een hoon voor de redelijke en zedelijke natuur van den rnensch een bewuste prikkeling van de zin nelijkheid en van de sexualiteit, omdat de danslust ontaard is in danswoede omdat het dansen zooals het tegenwoordig geschiedt een moreel kwaad moet worden genoemd of althans gemakkelijk een moreel kwaad kan zijn of worden. Daartegen richt zich onze strijd, daartegen stellen wij onze eischen: verbod van direct zedelooze dansen, inpei - king zoover dit maar mogelijk is van de ze delijke gevaren van het dansen door gemeen telijke verordeningen en dus: inperking van het vele dansen, verbod vail dansen na mid dernacht bij den dans geen <?rank, danslokalen die aan redelijke eischen vqldoen ontzien van het heilig karakter van de ZOU- en feestdagen en de groote kerkelijke boetetijden, vaststelling van tea bepaalden leeftijdsgrens en verbod van gemaskerd dansen. Maar bovenal eischen wy dat aan de gemeentelijke verordening de hand wordt gehouden. Gerechtelijk onerzoek ingesteld Op de vragen van het Eerste Kamerlid den heer Ossendorp betreffende het optreden van den rijksveldwachter Box heeft de Minister van Justitie geantwoord, dat reeds een uit voerig onderzoek is ingesteld. Dit heeft be reids wel doen blijken, dat ten aanzien van de gepubliceerde mededeelingen, welke voor een goed deel afkomstig schijnen te zijn van den prsoon, op wlen het betrokken vonnis moest worden geëxecuteerd, en van diens fa milie, het noodige voorbehoud alleszins ge rechtvaardigd is. Intusschen komt, teneinde in de zaak zoo veel doenlijk licht te verkrijgen, den Minister een gerechtelijk vooronderzoek omtrent het wederzijdsch gebeurde dienstig voor. Hij be vorderde dus een zoodanig onderzoek om dan daarna te overwegen of het resultaat van dat vooronderzoek al dan niet aanleiding moet geven tot eenigen anderen maatregel. De herziening van het R. D. V. 1926 De Personeelraad heeft uit zijn midden een commissie van vijf leden benoemd, van iederen spoorwegvakbond een hoofdbestuur der, ten einde een rapport samen te stellen omtrent de wenschen betrekking hebbende op het reglement dienstvoorwaarden 1926. Behalve de wenschen der vakbonden inzake de rechtspositie en alles wat daarmede in verband staat, zal de commissie ook de wen schen betreffende de loonregeling in dit rap port samenvatten. De bedoeling is dat dit rapport het karak ter van een program van wenschen van de vakbonden zal dragen, waarbij niet in de eerste plaats rekening gehouden zal worden met de huidige tijdsomstandigheden. Dit rapport zal, alvorens ter kennis van de directie gebracht worden, vooraf door de verschillende bonden behandeld worden. Vervolgens zal overlegd worden tusschen de directie en den Personeelraad, waarna het resultaat daarvan ter eindbeslissing aan de vakbonden zal worden voorgelegd. De uitgave verzekerd De plannen tot voorbereiding van de uit gave eener Katholieke Encyclopaedle zijn thans zoover gevorderd, dat kan worden me degedeeld, dat de verschijning daarvan is verzekerd. De Encyclopaedie zal worden uit gegeven door de N. V. „Joost van den Von del" te Amsterdam onder leiding van een Redactie, waartoe een 30 tal Katholieke ge leerden uit Noord- en Zuid-Nederiand zijn toegetreden. Zij zal een omvang hebben van 24 deelen, en in kortere of langere artikelen aan den algemeen-ontwikkelden lezer 'van katholiek standpunt voorlichting geven op alle gebied van theorie en praktijk. Nadere mededeelingen kunnen binnenkort worden tegemoet gezien. ZONDAG 17 MEI 1931 HUIZEN, 1875 M. 8.30—9.30 KRO 9.50 NCRV 12.00—5.00 KRO 5.20 NCRV Daarna KRO 8.30—9.30 Gebeden en zangen der Grieksche Mis. Uit het Missie huis te Uden. 9.50 Kerkdienst uit de St. Bavo te Haarlem 12.001.30 Concert KRO- sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer 1.302.00 Godsd. onderricht voor ouderen 2.00—3.30 Verkorte Opera „Madame Butterfly", Puc cini (Gramofoonpl.) 3.305.00 Zegening der zieken aan de Lourdesgrot te Valken burg 5.20 Kerkdienst vanuit de Geref. Kerk te Bergen op Zoom 7.45 Chr. En gels: „Een jongere over de jongeren" 8.10 Voetbaluitslagen 8.1510.40 Aansl. Schut tershof te Goes. Concert KRO Salon-orkest 0. 1. v. M. van 't Woud. J. Koevoets, luil- zanger. Ca. 9.00 Vaz Dias 10.40—11.00 Epiloog. Klein Koor o. 1. v. Jos. H. Picckers. HILVERSUM, 298 M. 8.50 Voetbalnieuws 9.25 Postduivenberichten 9.30 Orgelspel Joh. Jong 12.00 L. J. Jordaan: ,.De Tee kenfilm" 12.302.00 Haagsche Harmonie orkest o. 1. v. Henri Zeldenrust 2.002.30 Boekenhalfuurtje. Jo de Wit over den roman „David Golden" door Irene Nemirowsky 2.304.00 AVRO-octet, onder leiding van Schmidt. Boris Lensky, viool 4.004.30 Good-Will Day viering Vredes-Boodschap door Ant. v. Dijk. Met medew. van Ine van Soeren's Jeugdkoor 4.30—5.00 Gramo foonpl. en Vaz Dias 6.00 VARA-orkest o. 1. v. Hugo de Groot. Hofstad Vocaal kwartet 8.00 Vaz Dias 8.15 Avro Revue door W. Vogt 8.209.15 Operette-concert. AVRO-orkest, Grethe WeljnschenkHogen- birk. Henk Viskil. Leiding: J. J. v. Amerom 9.159.45 Studio-opvoering van „Twee Cou verts", spel in 3>bedrijf door Sacha Guitry onder leiding van Kommer Kleyn 9.4511.00 Concert Omroeporkest o. 1. v. N. Treep 11.0011.15 Gramofoonpl. 11.15 12.00 Kovacs Lajos en zyn orkest. DAVENTRY, 1554.4 M. 3.20 Kerk-can- tate no. 43 van Bach 4.05 Kinderuurtje 4.20 Lezing 4.35 Concert. Militair Or kest, Sara Bech, piano 5.50 Zang door Bill Smithers was een beetje een raadsel voor me geweest. Sinds hi) van Cambridge kwam waar we samen heel prettige jaren gemaakt hadden scheen hij altijd be hoorlijk in zijn geld te zitten, zonder dat hij, voorzoover bekend, een bepaald beroep uit oefende. En zijn familie was toch niet rijk. Opeens kwam hij, met een paar woorden, het heele geval ophelderen. „Ik kom je hulp vragen, ouwe Jongen," zei hy, terwyi hy me een flesch hielp leegen. „Ik zit er zelf zoo krap voor, dat...." „Dacht je, dat ik leenen wou? Geen kwestie van. Geld noodig?" keerde hy de rollen om. „Doe je mond dan open. Ik kan je op 't oogenblik wel een bankje leenen, '■als...-o v „Heb ik niet noodig," zei ik, en ik ging I, voort, openhartiger: een beetje schaapachtig: „Ik wou me alleen maar vast verdedigen, voor 't geval dèar wrong." Hij lachte, heel tevreden. „Maar waar heb je me dan voor noodig?" „Ik zal je eerst iets vertellen, dat je vóór je moet houden." Hij sprak zeer ernstig, byna plechtig. „Kan ik je iets heel vertrou- weiyks vertellen, en er pp rekenen, dat je !t niet verder praat zelfs niet tegen Eileen?" Ik vond 't ellendig, iets te verzwegen voor Eileen, die me den vorigen dag beloofd had, myn vrouw te worden, maar.... ,,'t Is wezenlijk belangrijk," drong hy aan. „Goed dan als 't niets onbehoorlijks is „Maak je daar maar geen zorg over," ant woordde hy. „Beloofd?" „Ja." „Je zult zien, dat 't keurig in orde is. Ik ben bij den S. S." ,,Wat is dat eigenlijk precies?" „Secret Service Geheime dienst." „Allemachtig!" Ik kon mijn verwondering niet bedwingen. ,,'t Is natuurlijk de helft drie kwart van 't vak, dat niemand er iets van weet. Dat snap je natuurbjk. Maar al hebben de meeste vrienden hier er geen flauw vermoeden van, de agenten van andere landen letten op al mijn bewegingen. Nu moet ik een paar be langrijke papieren naar het vasteland zien te krijgen. Ik kan je niet eens vertellen, waar ze eigenlijk heen moeten. Met de ge wone tasch van Buitenlandsche Zaken kan 't dezen keer niet. Er mag niets officieels van blijken. De- chef heeft de rest aan my over gelaten, maar ik zit er leelijk mee in." Hy hield zyn glas tegen het licht en drong het toen leeg. „Toen dacht ik aan jou en er ging me een licht op." „O," zei ik aanmoedigend. „Wil je me helpen?" „Als ik kanZeg maar eerst, wat je wilt." ,,'t Is een heele verwikkeling," begon hy. „Ik verlaat me absoluut op jou. Er kan voor myenfin, alles van afhangen. Myn heele toekomst. Ik geloof niet, dat de chef tevre den zou zijn, als hij hoorde, dat ik de pa pieren aan iemand anders had toever trouwd." Ik stond op en stak hem de hand toe. „Je weet, dat je my vertrouwen kunt, en ik zal voor je doen, wat ik kan. Heel zeker zal ik er nooit over praten." „Prachtig." Hy scheen zich gerust te voe len en ik voelde een prettige opwinding door het vooruitzicht op avontuur. Toen ontvouwde hy zijn plan. Het was zeker heel handig en eenvou dig. Terwijl hij het uitlegde begreep ik, waarom hy Eileen genoemd had. Zy moest ook helpen. Het kwam vooral hier op aón, dat hy, die bekend was als employé van Buitenl. Zaken, zelf achter de schermen bleef. Ik moest de tasch met de regeerings- papieren door de douane heen brengen, niet alleen in de kanaalhavens, waar op papieren niet gelet zou worden, maar aan nog 2 an dere grenzen, waar men onder't een of ander voorwendsel zich met de papieren zou kun nen bemoeien. De vraag was nu maar, hoe die tasch er door kon komen, zonder ge opend te worden, en dat zonder het vrijge leide van het zegel van Buitenlandsche Zaken. „Het verwondert me, dat er al vroeger nie mand aan gedacht heeft." zei hij lachend. „Ze mogen me er wel voor bevorderen." Om alle risico te myden, wilde hy zorgen, dat aan géén grens die tasch door de douane geopend zou worden. „De douanen veranderen de teekens, die ze op de bagage zetten, iederen dag. Wist Je dat?" zei hij. „Nu moet je Eileen voor je uitsturen. Eén boot vóór naar Dover. Eén trein vóór over het vasteland» Telkens, als zy een grens gepasseerd is, stuurt ze jou. een telegram, met de letters en de kleur van het krijt, die de douane gebruikt heeft, om haar volkomen onschuldige bagage te merken, ban merk je jouw of liever mijn tasch vol gens die aan wy zingen, enje wandelt eenvoudig door, zonder iets te laten zien. Is ie goed?" „Dat is ie heel zeker," riep ik. „Dus je wilt 't doen?" „Ja," zei ik. „Alle kosten worden natuuriyk vergoed. De regeering kykt niet op geld, zooals je weet." 't Liep als een klok. Uit Boulogne telegra feerde Eileen: „Z blauw", en toen ik op de boot een whiskey-soda had gekocht, merkte ik de koerierstasch. U weet, wat 'n gedrang er is bij de douane aan den overkant van het Kanaal. Lange rijen menschen en ge- Vórste!, om zyn bagÉfge gemerkt te krijgen 5— en je kunt er, natuurlijk niet door zonder 't juiste merk. De oogen der wet zagen de blauwe Z op mijn tasch, en twyfelden niet. Ik liep kalm door. Te Montpellier werd me een „witte A" ge seind, en zoo werd ik Italië binnengelaten, zonder een woord van protest. Ik trof Eileen in Florence. Het spel was ten einde. Er lag een telegram van Smithers voor ons klaar. „Kom Vrijdag. Luna-hotel." Het was Woensdag, dus Eileen en ik geno ten een onverwachten, maar heerlyken va- cantiedag op eens anders kosten. Vrydags- avonds genoten we ook een heerlijk dinertje iin de Luna, met Smithers als gast. De belangryke documenten betroffen dus Italië! Eileen en ik vonden onszelf zeer in teressant en vroegen ons af, welke groote internationale verwikkeling het zyn zou, waarin wy een rol hadden gespeeld. Toen we terugkwamen was bekend gewor den, wat Eileen's moeder tot dan toe, op verzoek van de justitie, stil had gehouden: al haar juweelen waren gestolen. De kran ten stonden er vol van, en misschien hadden w;e nooit vermoed, dat wy de gestolen voor werpen in veiligheid hadden gebracht, als Smithers dat briefje niet had gestuurd: „Dank je wel, dat je me de juweelen van je aanstaande schoonmoeder zoo netjes hebt afgeleverd. We zullen elkaar wel niet meer ontmoeten. Leef gelukkig!" Hy sloot vyftig pond in Italiaansch geld jn. Wat moet ik daar nu mee doen? Maria Olszewska 5.205.35 Bijbellezing 5.50 Kerkdienst in Welsh dialect 8.20 Kerkdienst 9.05 Lezing 9.10 Berichten 9.25 Concert. R. Goodacre, alt. F. Russell, tenor, Orkest 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gewyde muziek 1.20 Gramofoonpl. 2.20 Gramofoonpl. 4.20 Gramofoonpl. 7.50 Circus Radio-Paris 8.20 Concert. Orkest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 7.20—8.20 Or kestconcert 8.208.50 Gramofoonpl. 9.2510.20 Morgenwyding 11.50—12.20 Bach-cantate no. 8.1.20 2.50 Orkestconcert 4.506.20 Orkestconcert 8.20 „Schön ist die Welt". Operette van Fr. Lehér. Daarna Berichten en tot 11.20 Orkestconcert 11.20 12.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—1.20 Orkestconcert 2.20—2.50 Gramofoonpl. 3.205.20 Orkestconcert en piano-soli 8.35 8.55 Orkestconcert 9.259.45 Piano recital 9.5510.10 Liederenvoordracht 10.1011.10 Orkestconcert 11.1012.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. -508.5 M.: 5.20 Dansmuziek 6.20 Orkestconcert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert 9.20 Dansmuziek 338.2 M.: 5.20 Orkest concert 6.05 Dansmuziek 6.50 Gramo foonpl. 8.20 Orkestconcert 9.2o Concert. Orkest en piano. ZEESEN, 1635 M. 7.20 Concert 9.15 Morgenwijding 10.50 Bach-kantate „Sie werden Euch in den Bann tun" 12.50 Symphonieconcert 3.20 Liederenvoor dracht 4.20 Concert 5.10 Finale van de voetbalwedstryden om het kampioenschap van den Arb. Sport Bond 6.05—8.20 Le zingen 8.20 Orkestconcert 10.20 Berich ten en daarna tot 12.50 Dansmuziek. MAANDAG, 18 Mei, 1931. HUIZEN, uitsl. NCRV-Uitzending 8.00 Schriftlezing 8.15—9.30 Gramofoonpl. 10.3011.00 Ziekendienst 11.0011.30 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. Mentink 11.30- 12.00 Gramofoonpl. 12.00 Politieberinchten 12.15 Gramofoonpl. 12.30—1.45 Orgelconcert Jan Zwart 1.45—2.00 Gramofoonpl. 2.00 2.35 Uitz. voor scholen 2.353.15 A. J. Herwig: ,,De kamerplanten in deze maand" 3.153.45 Knipcursus 4.005.00 Zieken- uurtje 5.00—6.00 Concert. Chr. Radio-ork. o.l.v. G. Stam 6.00—6.30 Concert. Mej. I. van Dillen (sopraan), Mej. L. Lauenroth (piano) 6.30 P. J. G. Nell: „Het verwarmen van onze woonhuizen, bedrijfslokalen, kerken, scholen (I)" 7.00 Dr. F. J. Krop: „Het bolsjewisme in de practijk en wat we uit de wereldactie kunnen leeren" 7.30 Politiebe richten 7.45—8.00 Me]. Mr. C. Frida— Katz 18 Mei Vredesdag 8.00 uitz. v. d. Herdenkingssamenkomst ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Nat. Chr. Geheel Onthouders Vereen. Prof. Dr. J. R. Slote- maker de Bruine, Ds. G. B. Westenburg (cau serie). M.m.v. Duinoord Kerkkoor o.l.v. Ph. Bles. Willem Wegerif (cello), H. Wegerif (orgel) 10.30 Vaz Dias 10.40—11.30 Gra mofoonpl. HILVERSUM, 298 M. 8.00 Gramofoon- platen 11.30 Gramofoonpl. 12.00 Con cert VARA septet o.l.v. Is. Eyl en Gramo foonpl. 4.00 Gramofoonpl. 5.05 Mevr. J. HekkertVan Eysden (zang), Joh. Jong (piano) 5.35 Concert Utr. Sted. orkest o.l.v. Ev. Cornelis. M. m.v. Berthe Seroen (zang) 7.00 Vervolg concert 8.30 Con cert VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. M.m.v. Boris Lastotsjkin Pelsky (zang) Joh. Jong (piano). 10.25 Vaz Dias 10.3511.10 Vervolg concert 11.10—12.00 Gramofoon- platen. DAVENTRY, 1554,4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 12.20 Trio-concert I.35 Orkestconcert 2.20 Gramofoonpl. 2.50 Uitz. voor scholen 3.40 Dansmuziek 4.05 Concert, R. Good (viool), M. Good (pia no) 4.35 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.35 Berichten 7.00 Zang door Mary Ogden en Herbert Heyner 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Pianospel door Ernest Lush 8.35 „The Dream of Gerontius", oratorium van Elgar 9.20 Nieuwsber. 9.35 Vervolg „The Dream of Gerontius" 10.35 Lezing 10.50 Berichten 10.55— 12.20 Dansmuziek PARIJS ,,RADIO PARIS" 1725 M. 8.05 Gramofoonpl.- 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 6.20 Gramofoonpl. 8.20 Radio-Tooneel 9.05 Concert. Viool en piano 9.50 Concert. Piano, viool, cello en zang. LANGENBERG, 473 M. 7.20—8.20 Gra mofoonpl. 11.00—11.20 Gramofoonpl. 12.20 Gramofoonpl. 1.252.50 Concert. Orkest en sopraan 5.206.20 Orkestcon cert 8.20—9.20 Orkestconcert 9.20 Lie deren van den arbeid. Solisten, zang- en spreekkoor 10.20 Berichten. Daarna tot II.20 Orkestconcert 1L2012.20 Dans muziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 Or kestconcert 3.50—5.50 Orkestconcert en zang 8.20—9.20 Orkestconcert en zang 9.20—9.35 Hobo-soli 9.35—10.35 Causerie Een nieuwe telefoonverbinding. In verband met het gunstig verloop van de gehouden proefgesprekken is met in gang van heden het telefoon verkeer met Sardinië ge opend. (Communiqué van P. T.T.) 16 Mei Ik heb bovenstaand bericht in teressant genoeg gevonden om verschillende personen te vragen naar hun indruk van deze nieuwe prestatie der techniek. Ziehier hun antwoorden: In den jare neeg'tien dertig Is het wonder dus geschied, Dat men tot 'n Sardijn kan spreken; Maar verstaan doet men hem niet. (Clingel van Doome.) Welk een uitkomst, dat wij voortaan Sar dinië kunnen opbellen zoo vaak wij er be hoefte aan hebben! (Buziau) Er is nu geen enkele verontschuldiging meer voor te vinden, niet eiken dag ten minste eenmaal Sardinië op te bellen. (De directeur Telefonie van der afd. P.T.T.) Drie minuten voor 8.25 lijkt niet veel maar voor men zijn relatie aan de telefoon heeft, zfin er al minstens zes minuten ver strede" Telegrafeeren is tóch voordeeliger! (De directeur der afd. Telegrafie van P.T.T.) Het posttarief naar Italië bedraagt nog steeds 12% cent. Voor 8.25 kan men dus 66 brieven verzenden. (De directeur der afd. Posterijen van P.T.T.) Er gaat niets boven vliegen. (Generaal Snijders.) Voor hetzelfde bedrag kan men twee jaar lid zijn van den Plattelandersbond. Verlaat huis en hof en kom nog heden tot ons! (Het Kamerlid Braat.) Ik begryp niet, wat er voor aardigheid aan is, met Sardinië te telefoneeren. Ik doe alleen zaken met Moskou. (D. Wijnkoop.) Wat zullen de vrienden van mevrouw Sardinië in hun schik zyn! (Onze dienstbode.) Het leven is vol verrassing. Wie had kun nen denken, dat de eenvoudige bewoner van de lage landen by de zee, de pittoreske en sympathieke figuur in pofbroek en klompen, in staat was om te telefoneeren? Laat ons hopen, dat wij elkander door het nieuwe middel van communicatie steeds beter en beter zullen leeren kennen en waardeeren. Alala! (De podesta van Sardinië.) Dit toont de wereld opnieuw, waar het jonge Italië toe in staat is. Ik beveel, dat iedere telefoniste, die onze HoUandsche vrienden verkeerd verbindt, worde terecht gesteld. (Mussolini»). MSJIUd Een nieuwe verbinding met de buitenwe reld! (De postbeambte in den Wieringermeerpolder.) Onze grootvaders zouden dit streng hebben afgekeurd. (Ds. Kersten.) en declamatie 10.50—11.20 Kamermuziek. BRUSSEL, 508,5 M. en 338,3 M. 508,5 M. 5.20 Orkestconcert 6.05 Orkestconcert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert 9.30 Radio-Tooneel 338,2 M. 5.20 Orkest concert 6.05 Gramofoonpl. 6.20 Orkest concert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkest concert en zang 9.05 Declamatie 0.20 Vervolg concert. ZEESEN, 1635M. 6.05 Tijd en Berichten 6.50 Gymnastiek en Gramofoonpl. 10.30— 12.50 Lezingen 12.50—1.15 Gramofoonpl. 1.15—1.50 Berichten 2.20—3.10 Gramofoon pl. 3.104.50 Lezingen 4.505.50 Con cert 5.50—8.20 Lezingen 8.20 Mahler- concert 9.30 „Ein Volksfelnd", van Hendrik Ibsen 10.35 Berichten. Daarna tot 12 5r' Dansmuziek. SPECIALISTEN Tel. 14609 KONINGSTR. 37 PHILIPS- cn „ERREM 3" TOESTELLEN 337. De directeur, nog altyd erg woest, Riep: „Ik zal jou de les eens lezen. Ik leer het Jou of, kwaje meid, Ons steeds ongehoorzaam te wezen." Hy sloeg het kind weer in het gezicht En na een aantal klappen, Begon hij nog altyd hevig kwaad, Haar tegen den grond te trappen. 338. De gevangenen, gekneveld en wel, Werden aan de paarden gebonden, De ruiters lachten hen kwaadachtig uit, Omdat zU hen hadden gevonden. Ze gingen eerst voort in statigen draf, Om hen naar het kamp te voeren. De Jonge Moor, door Plin eens geplaagd, Bleef hem voortdurend beloeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10