(Rac/io-oJfieu ws FINANTIEEL OVERZICHT ZELF ONTVLEKKEN EN ZELF VERVEN Vergiftiging te 's-Gravezande Het „Gleichwellen"-plan der A.V.R.O. 150 De beste manier om Uw goed te bederven Ververij en Chemische Wasscherij J. LOTTGERING Een jaar omroep na het zendtijdenbesluit Niet dienstbaar voor alle luisteraars De Radiocensuur GEMENGD NIEUWS Brand te Siegerswoude Agent schiet zich in het been Jongetje overreden en gedood Ernstige aanrijding Een dienstbode vergiftigt twee kinderen, omdat zij lastig zijn De moord in Den Haag FINANCIEN Oesterreichische Kreditanstalt KUNST EN KENNIS Sporen van Wegener gevonden UIT DEN OMTREK De Gewestel. Tarwe=organisatie HILLEGOM VELSEN VELSEN-NOORD WIJK AAN ZEE Goud-Doublé Glasbrilmontuur f 3.25 ALLÉÉN ZIJLSTRAAT97 IJMUIDEN ZANDVOORT VRAGENBUS Gr. Houtstr. 5A - Telef. 10771 1930 15 Mei 1931 Wij weten allen, hoe de radio zich in ons land normaal uit het Nederlandsche volk ontwikkeld heeft. Alle omroepen kwamen voort uit het volk zelf en door den drang der ieder eigen levensbeschouwing. Geheel volgens deze normale ontwikkeling en vol gens het stemmenaantal in de Tweede Ka mer, dat daaraan correspondeerde, kwam de Radio-wet tot stand. Artikel 3 dezer Ra- öiowet vorderde de verdeeling van den be schikbaren zendtijd „naar billijkheid" over de omroep-organisaties. De beteekenis dezer bepaling was des te duidelijker sprekend, omda? zij bij amendement werd ingelascht en de term „naar billijkheid" werd aange nomen inplaats van de formule „naar even redigheid". Het recht en de wenschelijkheid om bij deze verdeeling rekening te houden met de verschillende geestesstroomingen is toen vrij wel cioor alle groepen bepleit, al werd dooi den een meer, door den ander minder een algemeene omr-oep door samenwerking op den voorgrond geplaatst. De A. V. R. O. maakte hierbij aanspraak op haar verwor ven „rechten": eertgeboorterecht, leden aantal, uitgebreide inrichting, echter nog meer op haar algemeen karakter, in te genstelling met de bijzondere „sectarl- sche" strekking der anderen. De z.g. „alge meenheid" kreeg het echter kwaadste ver duren, omdat het te bekend was, hoe het leidend bestuur van de A. V. R. O. bestond uit liberalen, terwijl ook juist de liberale bladen voor de A. V. R. O.-belangen in net gelid stonden, alsof het eigen zaak betrof. Heet R.K. Kamerlid Mr. Pr. Teulings merk te terecht op: „Men heeft nu reeds jaren lang achter „neutraal" en „algemeen" ver stoppertje gespeeld." De Ministerraad scheen er ook zoo over te denken, wat vooral bleek uit het besluit der zendtijdverdeeling. Wederom volgens de normale ontwikke ling in ons land verdeelde de Minister den zendtijd in vieren; de A. V. R. O. werd ge lijk gesteld met de andere omroep-organi saties en elk voorrecht of overheersching in den Nederlandschen Omroep werd haar ontzegd. De groote lijnen van dat besluit zijn aan ons allen bekend. V den wekelijkschen zendtijd werd max. 5 pet. toegekend aan de kleine omroepen; 15 pet. werd beschikt voor een Algemeen Programma om beurten te verzorgen door elk der vier groote omroep- De A. V. R. O. heeft, naar men weet, een tyd lang geschermd met een z.g. „Gleich- wellen"-plan, waarmede aanvankelijk werd aangeduid het denkbeeld om verschil lende zenders van betrekkelijk zwak vermogen en over Nederland verspreid, op één golflengte dezelfde program ma's te doen uitzenden. De A.V.R.O. heeft dit aanvankelijke denkbeeld echter la ter opgegeven en zich teruggetrokken op een Gleichwellenplan met twee golven. Het „Volk" verzekert thans, dat de A. V. R. O. er niet aan denkt, met dit Gleich wellenplan allen Nederlandschen luisteraars van dienst te zijn. In het rapport, dat de teehnische commissie uit de A.V.R.O. aan het algemeen bestuur van deze omroepvereenl- ging uitbracht, is opgenomen een nauwkeu rige berekening van het aantal leden, dat de A.V.R.O. in verschillende provincies heeft, omdat men de eerste vijf Jaar niet meer dan 3 Gleichwellenzenders zal bouwen, nl. te Tricht, te Amsterdam en te Delft. Met het Gleichwellenplan trekt de A.V.R.O. zich dus terug, schrijft het blad tot de provincies N.-Holland, gedeeltelijk, Utrecht en Zuid-Holland. De luisteraars in de an dere acht provincies van het land, óók de A.V.R.O.-luisteraars, laat deze zich noemen de algemeene ormeop aan hun lot over. De negen zenders, die er noodig zijn, om ge heel Nederland te bedienen, aangenomen al thans, dat het Gleichwellenplan kans van slagen heeft, wat nog heel niet zeker is, zijn, om de notulen te citeeren van de bestuurs vergadering van de A.V.R.O., waar het plan uitvoerig besproken werd, „niet te betalen." Het „Volk" heeft reden om aan te nemen, dat de A.V.R.O. niet alleen in haar publi caties, maar ook in haar rapport aan den minister en aan P.T.T. hoog heeft opge geven van de kwaliteiten van dit Glelch- wellensysteem. Zij heeft zich dan echter te genover minister Reijmer schuldig gemaakt aan dezelfde handeling, welke zij indertijd beging tegenover min. v. d. Vegte bij het ver strekken van inlichtingen over de kwestie H. D. O.A.N.R.O., n.l het zenden aan de re geering van afschriften van rapporten, die niet kloppen met de origineelen. In een andere dan de hierboven bedoelde vergadering van het bestuur van de A. V. R. O. is het Rapport van de Teciii-sche Commissie over het Gleichwellenplan in be spre* ing geweest. Uit de goedgekeurde no tulen van deze vergadering blijkt, dat daar besloten is, het rapport van de commissie niet in zijn oorspronkelijken vorm aan den minister toe te zenden. Men zal zich afvragen, aldus het blad, wat nu toch eigenlijk de reden is, dat met zoo veel aandrang de invoering van dit Gleich wellenplan wordt aanbevolen en het schrijft: Wanneer het Gleichwellenplan aan de A.V.R.O. wordt toegestaan, zal deze vereenl- ging een leening uitschrijven, groot één millioen, met aandeelen van kleine bedragen. Zoo spoedig mogelijk zal men daarna de in schrijvers opwekken, om de aandeelen aan de A.V.R.O. cadeau te doen. Het millioen zal niet worden beheerd door de A.V.R.O., maaf' door een aparte stichting, waarvan het bestuur zal worden gevormd door een paar menschep uit het A.V.R.O.-bestuur. Erger is evenwel nog, gaat het „Volk" voort, dat, naar in een andere vergadering van het A.V.R.O.-bestuur werd besproken, het voor de A.V.R.O.-leiding vaststaat, dat dit millioen niet zal worden volteekend. Men zal dan vijf a zeshonderdduizend gulden uit de AVRO-kas in de stichting „Zenderfonds" steken. Dit zal beteekenen, dat vijf a zes ton aan de controle der* luisteraars, leden van de A.V.R.O. worden onttrokken, om thans mogelijk te maken, wat indertijd door het optreden van minister v. d. Vegte is mis lukt, n.l. tusschen A.V.R.O. en leden een lichaam te schuiven, waarop de leden geen invloed kunnen hebben. Een vergunning voor het Gleichwellen- systeem toe te staan aan één omroepveree- niging zou beteekenen, dat de algemeene om roep voorgoed om hals wordt gebracht in Ne derland, hetgeen, naar het „Volk" uit vele notulen van A.V.R.O.-bestuursvergaderingen bleek, inderdaad de bedoeling is. organisaties, onder toezicht van een spe ciale commissie; 80 pet. werd in vier gelijke deelen verdeeld en toegekend voor aan elk der vier groote omroepen. De Minister, die zich op de basis van de wet plaatste, kon niet anders handelen dan hij gedaan heeft. De eerste ontwikkelings-periode van den Radio-Omroep in Nederland werd met dit zendtijdenbesluit afgesloten. Door het idee der „billijke zendtijdverdee- mg", geschapen door de Nederlandsche Ra- diowet en uitgewerkt door het besluit van 15 Mei 1930, werd voorgoed de meening uit geschakeld, dat een der omroepen „alge meen" of z.g. „nationaal" zou zijn en wer den daardoor bevestigd de uit het volk zelf ontstane omroep-organisaties. teder, die het radio-vraagstuk eerlijk en objectief beziet, zal het toejuichen, dat hie rin ons land de omroep een echte nateonale volksomroep is geworden, waarin iedere geestesrichting haar deel heeft en ieder gelegenheid om zich te uiten. Wie van nabij de omroepen in het buitenland kent, en weet, dat geen enkele zóó is ontstaan en zóó het geheele volk vertegenwoordigd als de onze, kan niet anders dan den Minister prijzen, die steu nend op de wet, deze verhoudingen door zijn besluit van 15 Mei 1930 heeft vastge legd. Als wij dit voorop stellen, kunnen wij ook begrijpen, dat de Minister tot op heden nog geen oogenblik spijt heeft gehad van zijn zendtijdverdeeling en dat hij ook on langs nog geantwoord heeft in zijn Memo rie aan de Eerste Kamer, positief en cate gorisch, dat men met nog geen vierde van de luisteraars niet de omroep van Neder land is. Door de zendtijd-verdeeling, uit het Nederlandsche luisteraarsvolk zelf naar vo ren gekomen, werd het nationaal belang in geen enkel opzicht geschaad. Integendeel, werd de omroep juist nationaal. „Du choc des idéés jaillit la lumière", zegt het spreek woord. Uit het hotsen en botsen der radio ideeën is in Nederland een toestand ge groeid, welke als eenig in de wereld mag worden beschouwd en daarom des te meer onze aandacht verdient. En dat die toestand tot grooter bloei heeft bijgedragen van de omroepen, in het bijzonder van den K. R. O. blijkt uit de ge tuigenis van ieder vriend en vijand die momenteel den K. R. O. in alle opzich ten waardeert en lof toezwaait. Werkelijk, Nederland heeft ten aanzien van de geheele wereld een beteekenisvol radio-experiment geleverd. Een eere-saluut aan Zijne Excellentie Minister P. J. Reymer. J. D. De staat gedagvaard Gisteravond zou mr. J. E. W. Duijs voor de V. A. R. A.-microfoon spreken over „15 Mei in den Nederlandschen Radio-omroep", aldus meldt Het Volk. De radio-censuur heeft deze rede verboden, omdat er onder werpen in worden behandeld, die verband houden met de radio-politiek. Tegelijker tijd is een satiriek tooneelspelletje van Beversluis om dezelfde reden verboden. Mr. Duijs heeft namens de V.AR.A. den staat der Nederlanden in kort geding voor den rechter gedaagd en doorlating van deze uitzending geëischt. De V.A.R.A. stelt zich ni. op het standpunt, dat de nonnen van de radio-censuur zijn: veiligheid, openbare orde en goede zeden. Met de radio-politiek heeft de censuur niets te maken. De zaak zal in het begin van de volgende week voor den rechter komen. Een schuit met omwonenden gezonken Door het vlam vatten van een petroleum stel is te Siegerswoude (bij Leeuwarden) het huis, bewoond door A. van der Veen, afgebrand. De inboedel en een nog op stal staande koe werden gered. Vier voer hooi gingen verloren. Bij het ter hulp snellen van omwonenden per vaartuig, zonk het bootje met vijf Inzittenden. Allen werden gered- Bij een worsteling met een inbreker Donderdagnacht te ongeveer half 3 hoor den bewoners van de Zocherstraat te Am sterdam een alarmsignaal der politie, ge volgd door een schot. Een inspecteur, die hiervan kennis had ge kregen, verliet met eenige agenten onmid dellijk het bureau Overtoom. Aan den achterkant der huizen, welke uit komen op het Vondelpark, zagen zij een agent liggen, wiens uniform tamelijk ge havend was, terwijl hij ook een schot door het rechterbeen bleek te hebben. Hij ver telde dat bij op surveillance zijnde een per soon had aangetroffen, die aan de achter zijde van een der woningen trachtte in te breken. Hij wilde den man arresteeren, waarbij een worsteling ontstond. De agent had daarop zijn revolver ge trokken en een schot gelost, dat hem onge lukkigerwijze zelf in het been trof. De onbekende dader wist in het duister te ontkomen. De agent is in het Wilhelmlnagasthuis op genomen, waar men den kogel heeft ver wijderd. Gistermiddag omstreeks 5 uur heeft in de Vrolijkstraat te Amsterdam een ernstig on geluk plaats gehad. Een jongetje van 4% jaar, dat daar aan het spelen was, stak plotseling den rijweg over en werd door een gemeentelijke autobus gegrepen. Bewuste loos en zwaar gewond werd het knaapje naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis over gebracht, waar men slechts den dood kon constateeren. Op den Maasbreeschen weg te Blerick kwam gistermiddag het 18-jarige meisje v. d. S. onder een passeerenden tankwagen van een benzinemaatschappij terecht. Ze werd zeer ernstig gewond en moest naar het zie kenhuis te Venlo worden overgebracht. Hier bleek, dat het meisje een pols en een been had gebroken en nog enkele ernstige kneu zingen had bekomen. Haar toestand is zorgwekkend. Een kind overleden Te 's-Gravezande werd jJ. Maandag middag het anderhalf jarig dochtertje van den tuinder B. Valstar ernstig ziek. Daar de huisdokter geen raad met het geval wist, werd de kleine naar het St. Hippoly- tusgesticht te Delft vervoerd en onder be handeling gesteld van dr. De Walle. Ook deze kon geen oorzaak van de ongesteldheid vinden. Tot groote ontsteltenis van de ouders vertoonde Dinsdagmiddag één uur zich dezelfde ziekteverschijnselen bij een kind van een half jaar oud. Dit werd on middellijk naar Delft vervoerd, waar het om drie uur aankwam en te vier uur over leed. Daar dr. De Walle de doodsoorzaak niet kon vaststellen, gaf hij hiervan den com missaris van politie te Delft kennis. De commissaris werd hierop door de justitie gemachtigd het lijkje gerechtelijk te doen schouwen. De doktoren Rochat en Van der Graag uit Den Haag vonden bi) de sectie op het lijkje sporen van azijnextract in de keelorganen, waaruit werd afgeleid, dat het kind was gestikt door het opzwellen van die organen, tengevolge van het slikken van die vloeistof. De heer Valstar, die naar 's-Gravezande was teruggekeerd, verzocht den commissa ris in overleg met den qjief-veldwachter van 's-Gravezande een onderzoek te wil len instellen. Het gevolg hiervan was, dat men aanleiding vond de dienstbode te arresteeren. Zij ontkende aanvankelijk alle schuld, doch gisterochtend heeft zij te Delft een volledige bekentenis afgelegd en daarbij meegedeeld, dat zij de kinderen azijn extract had ingegeven, omdat zij lastig waren. De dienstbode is een veertienjarig meisje uit Schiedam, dat onder gezins voogdij stond, omdat zij zich in een dienst betrekking te Maassluis had schuldig ge maakt aan diefstal. Zij was ongeveer zes weken in dienst van de familie Valstar. De toestand van het oudste kind is vooruit gaande. De brandweerman Smith dooft een kandelaar uit. (Lustige Sachse.) De verdediging Als verdediger van den verdachte Koning zal in de moordzaak in de Residentie optre den mr. P. J. M. Nederveen, advocaat en procureur te Roermond. 40 millioen in het buitenland opgenomen credieten De directie van de Oesterreichische Kre ditanstalt heeft verklaard, dat de schuld van de instelling in het buitenland om streeks 40.000.000 dollar bedraagt en 20 van de gezamenlijke crediteuren uitmaakt. Wanneer de instelling genoodzaakt ware deze credieten terug te betalen, dan waren de nieuwe kapitaalstortingen niet vol doende. Echter zijn voorloopig geen credie ten opgezegd en indien dit mocht ge schieden, hoopt men op de tusschenkomst van de Bank voor Internationale Betalin gen. Reconstructie goedgekeurd De Nationale Raad heeft de wet omtrent de reconstructie van de Oesterreichische Kreditanstalt iri tweede en derde lezing aangenomen, met de stemmen der sociaal democraten en het „Heimatblock" tegen. Door het station „Eismitte" op Groenland wordt gemeld, dat men de slede, die Prof. Wegener en zijn Eskimobegeleider Rasmus met zich medevoerden, evenals de sneeuw- schoenen van den onderzoeker teruggevon den heeft. Andere sporen ontbreken nog steeds. Bijzonderheden. Wolff meldt uit Berlijn: Een te Berlijn ontvangen radio-telegram van de hulpexpeditie, die in Groenland naar den vermisten Duitschen vorscher, prof. Wegener, zocht, geeft bijzonderheden over wat zich in den afgeloopen winter heeft af gespeeld. Na een tocht van veertig dagen bereikte de expeditie de ijshut, die 400 K.M. uit de Westkust en 500 K.M. uit de Oostkust van Groenland was gelegen. Men moest alle sle den achterlaten; Loewe bevroren de teenen. Ondanks de zware ontberingen gunde We gener zich slechts anderhal ven dag rust. Hij trok met zijn Groenlandschen begeleider weer op- naar het Westen. Klaarblijkelijk wilde Wegener de andere groep van de expeditie in het Westen van Groenland trachten te bereiken, om de resultaten der wetenschap pelijke onderzoekingen in bewaring te ne men. Het is nu wel zeker, aldus het telegram, dat Wegener den dood in de sneeuwvelden gevonden heeft. De Oesterreichische Kreditanstalt, Oosten rijks grootste bankinstelling, heeft de we reld verrast met een balans, die een verlies- saldo van Schilling 160.000.000 te zien geeft. Onmiddellijk na het bekend worden van deze onheilspellende cijfers heeft het bestuur van de Bank zich gewend tot de regeering om steun, daar het bedrijfsleven door een sta king der betalingen in groote moeilijkheden zou worden gebracht. Daar de verliezen hoofdzakelijk zijn ont staan door de overname der Boden-Kredit- anstalt, de waardedaling yan de effecten portefeuille en de afschrijving op debiteuren mag men aannemen, dat het bestuur van de Bank reeds geruimen tijd van te voren heeft geweten hoe slecht de zaken er voor stonden. Want wanneer, zooals in het onderhavige geval, het geheele maatschappelijk kapitaal mitsgaders de geheele reserve verloren is, weet men zooiets als bestuur, ook zonder een balans te zien. Nu zal de Staat niet minder dan 100 mil lioen moeten bijpassen, terwijl de resteeren- de 60 millioen door de Nationale Bank en door het huis Rothschild worden opgebracht. Vooral de Duitsche beurs was onder den in druk van deze calamiteuze gebeurtenis in het bevriende en naburige Oostenrijk en een scherpe reactie, vooral in industrieele waar den, was te Berlijn het gevolg. Ook op onze beurs maakte het bericht na tuurlijk een onaangenamen indruk en Dins dag sloten vooral industrieele fondsen ge drukt, terwijl bovendien de openingskoersen van New York weer lager waren. Aandeelen Koninklijke Olie liepen terug tot 228. Op het bericht, dat de olievoorraden in de Veree- nigde Staten afgenomen waren, herstelde de koers zich den dag daarna weer tot ca 238, terwijl tevens een levendige handel werd ge dreven in de slotdividenden, waar 710 pet. voor werd betaald in afwachting van de offi- cieele declaratie. Het slotdividend werd, zoo als men weet, tenslotte bepaald op 7 pet. Eenige maanden geleden verklaarde de heer Deterding op zeer besliste wijze, dat de slot- uitkeering zeker geen teleurstelling zou ver wekken. Waaruit blijkt, dat zelfs de heer Deterding de gave der helderziendheid mist, want over het algemeen is men wel degelijk teleurgesteld. In den regel bedraagt de slot- uitkeering niet minder dan het interim- dividend en hoewel geen enkele maatschappil natuurlijk aan eenigen regel is gebonden en een voorzichtige en conservatieve dividend politiek de eenig juiste maatstaf is voor de vaststelling van een dividend, zou het van Sir Deterding 'n beter ding zijn geweest wat minder positief in zijn voorspellingen te zijn. Intusschen blijft de uitkeering in contanten van 17 pet. over een zoo reusachtig kapitaal als dat van de Koninklijke Olie in dezen krisistljd een prestatie, wat niet heeft belet, dat de koers zich Vrijdag op ca. 218 pet. stelde. In sympathie daarmee waren ook de andere leidende fondsen lager. Aristide Briand, de welsprekende Fransche minister van buitenlandsche zaken en heftig voorstander van de Pan-Europa-gedaohte deed deze week een gooi naar het Fransche Presidentschapen miste. Deze nederlaüg deed hem besluiten onmiddellijk zijn ontslag aan te vragen met de bedoeling zich eenige jaren buiten de politiek te houden, maar de premier Laval wist te bewerken dat de ver slagen candidaat zijn ontslagaanvrage niet indiende, gezien het feit, dat binnenkort de groote bijeenkomst te Genève zal plaats vinden, die buitengewoon interessant belooft te worden en waar de bekwame Briand juist de leidende figuur zou zijn. De Duitsch-Oos- tenrijksche Tol-Unie en de vorming van een Europeeschen Statenbond vormen de hoofd schotels van het menu, waaraan de gedele geerden der verschillende naties zich zullen moéten vergasten. En reeds nu kan men zich spitsen op zeer heftige woordenduels tusschen Duitschers en Oostenrijkers aan den eenen kant en de Franschen aan den anderen kant. Duitschland en Oostenrijk, twee landen die zich in een toestand van uitersten economlschen nood bevinden .ten gevolge waarvan zij zich in een Tol-Unie vereenigden, zullen zich zonder twijfel met hand en tand verdedigen tegen de Fransche beschuldigingen, dat zij in strijd met de vre desverdragen hebben gehandeld. Het zou een weldaad zijn, wanneer deze landen en in het algemeen de groote Euro- peesche mogendheden te Genève tot een vre delievende politieke en economische over eenstemming zouden kunnen komen. In de ca. een maand geleden gehouden jaar vergadering van de Deutsche Bank Dis- conto-Gesellschaft hield de heer Wasser- mann een zeer belangwekkende en knappe redevoering, waarin hij o.a. zeide: „Hoe kan Duitschland uit zijn economische moeilijkheden geraken? Daar deze krisis uit eindelijk uit de politieke spanning in Euro pa en wel hoofdzakelijk uit de onbevredigen de verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland is voortgekomen, zou zij natuur lijk het zekerst en het snelst worden opge heven, wanneer een politieke overeenkomst met Frankrijk zou kunnen worden bereikt. Het is een totaal dwaze meening, zooals men hier en daar dikwijls huldigt, dat zulk een overeenkomst zich stilzwijgend en geleidelijk op economischen grondslag door het ineen vlechten van belangen in handel en indus trie, zou voltrekken. Het wederzfjdsche wan trouwen is te groot geworden; de verschil len zijn te belangrijk. Niet over de economie gaat hier meer de weg naar de politieke toenadering, maar de politieke overeenkomst moet voorafgaan; zij zou de economische vriendschap automatisch tengevolge hebben. Voor zulk een overeenkomst brengen wij den goeden wil, maar leege zakken mee, tenzij de uiteindelijke vrede, die zonder ver vulling van onze eischen nooit tot %tand kan komen, voor Frankrijk waardevol genoeg is om daarvoor de noodige concessies te doen. Te gelooven, dat de tijd ons verlangen stilt, ons voegzamer maakt, zou een groote dwaling zijn, want het gaat hier om een eerezaak. Men heeft van ons meer genomen, dan een tot zelfbewustzijn weer ontwaakte natie verdraagt. Daartegen komt heden het geheele Duitsche volk zonder uitzondering in opstand." Deze laatste zinsnede geeft zonder twijfel de gedachten van vele millloenen Duitschers weer, maar nog afgezien van de „eerezaak" moet men rekening houden met de nuchtere verklaring van den Duitschen Minister van Financiën, dat de belastingopbrengst een dermate reusachtigen teruggang te zien heeft gegeven, dat een snelle vermindering van de openbare lasten en inzonderheid van de her stelbetalingen, tot de meest dringende nood zakelijkheden behoort. Zoodat men mag ver wachten ,dat de Duitschers geen middel on beproefd zullen laten om in Genève hun Europeesche broeders van deze noodzaak te overtuigen. 4 Rg. Ma. Di. WO. DO. Vr. Philips 171 164 166% gesloten 159 Unilever 180 172 171% 164 Anaconda 57 56 A 56% 55% Bethleh. St. 47 K 47% 47 45% Kon. Olie 232M 229% 237% 218 A'dam Rubb. 86 88% 87% 84% H, V. A. 3 WA 310 318 9* 311 Oude Deli 291 290 291 290% District Haarlemmermeer. De Gewestelijke Tarwe-organisatie voor Noord-Holland deelt den landbouwers mede, dat de Haarlemmermeer genoemd wordt district 4 en dat deze gemeente weder verdeeld is in drie deelen, te weten een Noord-Oostelijk, een Noord-Westelijk en een Zuidelijk deel. Dat er voor elk deel benoemd zijn van elke organisatie een vertrouwensman met een plaatsvervanger dat elk deel weder verdeeld is in dne deelen, zoodat elke landbouwer-tarwehouder en/of teler bij de personen, genoemd voor elk deel, daar inlichtingen kunnen bekomen betreffende de tarwe-organisatie; dat voor het Noord-Oostelijk deel be noemd is voor dat deel hetwelk begrensd wordt door den Schinkeldijk, Aalsmeerder- dijk, Bennebroekerweg en Aalsmeerderweg Oostzijde en Meidoornweg Oostzijde: de heer G. O. v. Arendonk te Rijk; dat voor het deel hetwelk begrensd wordt door Meidoornweg en Aalsmeerderweg West zijde en Sloterweg Oostzijde en Bennebroe kerweg door den heer P. Koekhoven, Sloter weg Hoofddorp; dat voor dat deel dat begrensd wordt-door Sloterweg Westzijde, Bennebroekerweg, en Hoofdweg Oostzijde; de heer A. Biesheuvel, Badhoeve Rijk; dat voor het Noordwestelijk deel benoemd is voor het deel, dat begrensd wordt door Hoofdweg Westzijde, Ringdijk van Lijnden tot Vijfhuizen en Vijfhuizerweg: de heer G. Kamper, IJweg Vijfhuizen; dat deel hetwelk begrensd wordt door den Vijfhuizerweg, Hoofdweg Westzijde, Kruis weg en Ringdijk; de heer T. Hazekamp, Kruisweg Hoofddorp; dat deel hetwelk begrensd wordt door den Kruisweg, den Hoofdweg Westzijde, Benne broekerweg en Ringdijk: de heer C. van Leeuwen, IJweg Hoofddorp; dat het Zuidelijk deel te weten dat deel hetwelk ligt tgi Zuiden van den Bennebroe kerweg omsloten door den Ringdijk; en wel dat deel hetwelk begrensd wordt door den Bennebroekerweg, Ringdijk en Sloterweg beide zijden: de heer H. Munsterman, Ven- neperweg N.-Vennep; dat deel hetwelk begrensd wordt door Bennebroekerweg, Kager- en Nieuwekerker- toeht en den Ringdijk: de heer J. Biemond, Hoofdweg N.-Vennep; dat deel hetwelk begrensd wordt door den Bennebroekerweg, Nieuwekerkertocht en Ringdijk: de heer C. Bulk, Middenweg N.- Vennep; dat als voorzitter dezer commissie is be noemd de heer N. T.. Geertsema, Benne broekerweg, Hoofddorp en als secretaris de heer Jan O. Beets, Hoofdweg 615, Hoofd dorp, waar ook inlichtingen te bekomen zijn. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: C. J. Lippus en O. M. Nederstigt; J. van der Meij en G. M. van der Linden. Getrouwd: H. J. de Mon en M. A. Kieft; P. H. Granneman en M. F. Kooij. Geboren: z. van M. NoordermeerBam- hoom; z. van A. Schrama—Wesselmand. van O. C. Bouma—Van der Wolf; z. van J. J. Rovers—Van Dragt; d. van W. A. Hen- senSchreuder; z. van A. M. Steenvoorden— Van der Weijden. Verkooping Gisterenavond had in hotel Sistermans ten overstaan van Notaris D. Lodder alhier de afslag plaats van: 1. Een burgerwoonhuis met voortuin en grooten achtertuin aan de Van den Ende laan alhier. Het perceel was in bod gebracht op f 6600 en werd gemijnd op f 425 door den heer P. J. van Keulen q.q. alhier. Niet ge gund. 2. Een burgerwoonhuis met tuin, garage, erf enz. aan den Stationsweg. Het perceel was in bod gebracht op f 6400 en werd ge mijnd op f 20 door den heer J. G. van Doo- ren alhier. Niet gegund. Velser successen Aan het op Hemel vaartsdag in Loenen a. d. Vecht gehouden nationaal zangconcours nam een aantal ver- eenigingen uit onze gemeente deel. Er wer den verscheidene fraaie successen behaald, De Ohr. Gémengde zangvereeniging „Excel sior," directeur de heer J. Beider kwam uit in de 3e afdeeling en verwierf een eersten prijs met 397 punten en een bijzondere on derscheiding voor den directeur. „Excelsior" behaalde het hoogst aantal punten van -alle gemengde koren. De Chr. Gemengde-zangvereeniging Looft den Heer," directeur de heer J. de Nobel, kwam uit in de hoogste superieure afdeeling. Dit koor verwierf een eersten prijs met 387 punten. Het Mannenkoor „Eendracht" kwam uit in de 4de afdeeling en behaalde een eersten prijs met 333 punten. De directeur dezer ver- eeniglng, de heer H. van Dijk te Beverwijk behaalde met z'n verschillende koren niet minder dan 5 eerste prijzen. Verder kwam nog uit het Dubbel Mannen- kwartet „Onder Ons," directeur de heer P. C. Broek. In de 2de afdeeling behaalde deze zangers een tweeden prijs met 290 punten. Loop der bevolking De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Mei uit 21126 mannen en 20803 vrouwen, totaal 41949. De toeneming over de maand April bedroeg 226 personen. Vergadering Kolenfonds „Thomas van Villanova" A.s. Zondag is er vergadering van het kolenfonds „Thomas van Villa nova" en wel na de Hoogmis in het R.K. Vereenigingsgebouw. De agenda vermeldt o.m. verkiezing bestuurslid en afrekening kolencampagne. Burgerlijke Stand Geboren: Willemijn- tje, d. v. G. Broeze en I. H. Munnik; Cor nells Theodorus Johannes, z. v. G. Noom en P. Pankras; Maria, d. v. J. A. van Tunen en W. Koppe. Ondertrouwd: G. Sant en J. A. C. wage- maker; A. v. Putten en G. Gertenbach. Getrouwd: K. Wagter en G. P. Verbeek. Inruiling vacantie-bonnen Woensdag 20 Mei geeft het bestuur van den R. K, Bouw- OPTICIENS vakarbeiders Bond St. Joseph gelegenheid tot inruiling van vacantie-bonnen. Dit kan geschieden bij den penningmeester P. de Boer, Verlengde Voorstraat 48, des n.m. van 6%7 uur. De verlichting van de nieuwe brug Gis teren is een aanvang gemaakt met het plaat sen van de lantaarns voor de verlichting van de nieuwe brug. Aan de beide uiteinden van den vluchtheuvel wordt een granieten lan taarn geplaatst, elk voorzien van een drie- armige kroon. In elke kroon komt een lamp van 300 watt, zoodat de totale capaciteit der verlichting 1800 watt zal bedragen. Men hoopt, dat de verlichting reeds heden avond ontstoken kan worden. De oude lantaarn aan den kant van de Kennemerlaan zal binnenkort verdwiinen. Raadsagenda De agenda voor de open bare vergadering van den raad dezer ge meente op Dinsdag 19 Mei a.s., des namid dags om half acht uur ten raadhuize, is als volgt: 1. Ingekomen stukken. 2. Reorganisatie van het voorbereidend 'lager onderwijs. 3. Vaststelling van het kohier voor tijde lijk gebruik van gemeentegrond. 4. Verhooging van het crediet, toege staan voor stichting van een consultatie bureau. 5. Aankoop van grond voor wegverbree- ding. 6. Huur en aankoop van grond tot het maken van een parkeerterrein. 7. Verleenen van een crediet voor inrich ting van parkeerterreinen. 8. Verpachting van parkeerterreinen. 9. Verpachting van plaatsen voor consump tietenten op het kampeerterrein. 10. Verzoek van de Zandvoortsche Feest commissie om een medaille beschikbaar te stellen voor een photowedstrijd. 11. Voorstel tot het sluiten vön een con tract met het P. E. N„ betreffende stroom- levering .voor het rioleeringsgemaal. 12. Wijziging der Algemeene Politie-ver- ordening. 13. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het L. O. 14. Benoeming van een lid van stembu reau II school A. 15. Verzoek van het bestuur van de Afa Zandvoort van de S. D. A. P. betreffende betere verbinding met plan Noord. 15. Verzoek van het bestuur van de Afd. Druyff om herziening der jaarwedde van den doodgraver. 17. Verzoek van den heer Druyff om her ziening der belooning van de badlieden. Vraag: I. Als abonné eener" radiocentrale hebben wij maar één stopcontact, Is dit juist? II. Tot wien moeten wij ons dan (ingeval het niet Juist is) wenden om er een tweede bij te krijgen? Antw.: I en II. Dat is geheel een regeling tusschen u en de directie van de Radio centrale. Het hangt geheel af van het con tract, dat u hebt aangegaan óf de afspraak, die u hebt gemaakt. U zult het beste doen met u in verbinding te stellen met den man, die u de aansluiting bezorgd heeft. Vraag: I. Is het nog de moeite waard op 2den Pinksterdag de bloembollenvelden te bezoeken, zoo ja, welke is dan de beste weg per auto van Rotterdam naar de bloemen velden? Anders 'n reis naar de Schevening- sche bcechjes in de duinen. Antw.: U zult op 2den Pinksterdag, naar onze meening, beter naar de Scheveningsche boschjes kunnen gaan als het weer goed is. Van deze week las ik in de Leidsche Courant, dat u een bezoek hebt afgelegd aan Lisse en daar eieren gekreken hebt. Volgens uw schrijven hebt u deze onder een broedsche kip gelegd. Als na verloop van tijd die eieren zich gaan ontpoppen in levende kuikens, is er ook voer noodig. Wees zoo goed inliggenden bon daarvoor te besteden. Een vriend van kuikens. Mooie brief, hè. Ja, hartroerend, 't Kostje van die kuikens is al gereed voordat ze geboren zijn. En als die eieren nu eens niet uitkomen.. Moet ik dan dien bon weer terugsturen? Ik denk dat ik dan maar wacht totdat eens een paar studenten zich als uilskuikens aanstellen. Dan krijgt de wel doener, den kuikenvriend, toch zijn zin. Ja, stelt u voor. Onderteekend met kuiken vriend! !I Nu heeft hij misschien meer speciaal Missie-kuikens op het oog. Maar anders is het niet erg vleiend voor mij. An ders onderteekent men: uw vriend. Maar hier gaan de kuikens voor. Het is natuurlijk mogelijk, dat die kuikenvriend vandaag of morgen nog een bon of bankbiljet stuurt om den baas zelf te voeren en dan onderteekent met: een vriend van den baas. Welkqjn, hoor! Ik zal den een of anderen keer ook eens over ons andere vee moeten vertellen. Mis schien vind ik dan wel een paarden-, koeien-, schapen- of varkensvnena, een gelten-, ko nijnen- of duivenvriend. Al die soorten die ren ziin hier vertegenwoordigd. Als ik nu voor elk. soort een vriend vind, die voor het voer wil zorgenJa, het is hier bijna een dierentuin. Daar juist vloog er nog een Am- sterdamsch stoomfinkie ook over het huis. Misschien komt de tijd nog wel, dat ik hier voor de deur in zoo'n stoomfinkie in stap om naar u toe te vliegen. Voorloopig echter zullen we maar met de gewone ver voermiddelen uw weldaden in ontvangst ko men nemen. Wanneer mag ik komen? FATHER LEFEBER Directeur. St. Bonlfacius-Missiehuis. Hoorn, postrekening 120937. Wat schooner dan Priesters helpen vormen!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 11