Uit het E <P° Voetbalkamp s KREIS RHEIN-WESER- D. H. V. B. VIERDE BLAD ZATERDAG 16 MEI 1931 BLADZIJDE l Het D. H. V. B.-elftal en nog wat Een ontmoeting D. H. V. B. —District Haarlem mogelijk R.K.F. D. H. V B. H. B. C.-nieuws R. K. S. V. „Santpoort" Onze GezellenSantpoort H. B. C. II—Geel Wit I 0—1 R. K. V. V. Geel-Wit R. K. v. V. „Alliance" R. K. Sportpark R. K. Sportvereenlging „The Yellow Black Boys" R. K. Sportvereeniging „Victrix" K. N. V. B. E. D. O.—Fortuna GYMNASTIEK De uitvoering van den Kennemer Turnkring K^R.- ROEIEN De roei wedstrijden te Ter Donck CRICKET Vriendschappelijke wedstrijd BRABANTSCHE BRIEVEN In Ha&en (Westfalen) Het Roomsche internationale voetbalpro gramma wordt morgen voortgezet met den wedstrijd tusschen de vertegenwoordigende elftallen van den Kreis Rhein Weser en van den D. H. V. B. Verleden week is Limburg reeds in actie geweest tegen een elftal uit België. Dit soort wedstrijden wordt immer met de noodige belangstelling tegemoet gezien en vooral ditmaal, omdat enkele zeer belangrijke Interlandwedstrijden de aandacht vragen. Zoo speelt ons Nederlandsch elftal op 2en Pinksterdag den eersten wedstrijd tegen België in Tilburg en op 21 Juni trekken onze vertegenwoordigers naar Duitschland, om daar het Duitsche elftal te ontmoeten. De jaarlijksche wedstrijd tusschen Kreis Rhein Weser en D. H. V. B., ofwel de ont moeting West-DuitschlandWest-Holland wordt thans met meer dan gewone belang stelling tegemoet gezien. Het elftal van den D. H. V. B. heeft in zijn laatste wedstrijden fraaie successen ge boekt. Wij herinneren slechts aan het Missie-toumooi, waarin Limburg en Den Bosch resp. met 31 en 61 werden ge slagen, alsmede aan de 51 overwinning, het vorige jaar op den Kreis Rhein Weser behaald Te verwachten was het dan ook, dat in dit elftal al zeer weinig veranderingen zou den worden aangebracht. Wij kunnen ons dat zeer goed voorstellen, maar of werkelijk de sterkste vertegenwoor digende ploeg wordt afgevaardigd, meenen we te moeten betwijfelen. Vooral niet na hetgeen we Zondag j.l. van ons Haarlemsche elftal hebben gezien. Reeds meer dan eens hebben we critiek Uitgeoefend op de samenstelling van het D. H. V. B.-elftal en de verkiezing van meerdere Haarlemmers aanbevolen. Men houdt echter hardnekkig vast aan de oude garde en houdt geheel geen rekening met den vooruitgang van diverse spelers, die voor eenigen tijd nog niet „op maat" waren. Men schijnt er tevens de slechte gewoonte op na te houden om wedstrijden, waar .ma teriaal" te vinden is, niet bij te wonen en vooral Haarlem wordt vrijwel niet meege rekend. Daarom doet de schitterende 91-over- Winning van Haarlem op het zoo hoog ge noteerde Rotterdam ons zoo goed. Thans moeten de oogen van onze lei ders opengaan en ongeacht het resultaat van den wedstrijd van morgen, moet het Haarlemsche voetbal gelegenheid gegeven worden de plotseling naar voren gekomen reputatie te bevestigen. Het beste kan men dit doen door een wed strijd vast te stellen tusschen den D. H. V. B. en het District Haarlem, hetgeen voor de komende Missie- en interlandwedstrijden van buitengewoon veel belang is. Er wordt beweerd dat de Haarlemsche voetballers routine missen, maar voor dege nen die HaarlemRotterdam zagen moet 't toch duidelijk zijn dat het Rotterdamsche elftal toch waarlijk geen partij was voor de Haarlemmers en spelers als v. Linge, Bur gers, Haanappel enz., alleen al door het enorme tempo overspeeld werden. We zien nochtans de D. H. V. B.-ploeg met vertrouwen naar Duitschland trekken, omdat we de speelsterkte èn van Rhein We ser èn van D. H. V. B. wel een weinig ken nen, al moeten onze Duitsche tegenstanders thans een zeer sterk elftal heben samen gesteld. Maar even sterk blijven we in onze mee ning dat dit D. H. V. B.-elftal tegen onze Districtsploeg een harden dobber zou hebben en we zelfs een zege voor de Districtscom binatie niet uitgesloten achten. We geven hieronder een staatje der reeds gespeelde wedstrijden tusschen beide ploe gen, benevens de opstelliig der elftallen: 1925 Essen: Rhein Weser—D.H.V3. 1—1 1926 A'dam: D.H.V.B.—Rhein Weser 4—2 1927 Dortmund: Rhein Weser—D.H.V.B. 0—2 1928 Noordwijk: D.H.V.B.—Rhein Weser 0—7 1929 Recklinghausen: Rhein Weser—D.H. V.B. 3—2 1930 Den Haag: D.H.V.B.—Rhein Weser 5-1 D. H. V. B.: Kortman (Leonidas) C. Alsemgeest (D. H. L.) De Jong (De Meer) Oostermeijer (V. X. C.) Wijbenga (V. V. Z.) Vervloet (D. H. L) v. Lingen (Excelsior) Kamer (T. Y. B. B. v. d. Klei (L. en S.) Strieder (Leonidas) W. Alsemgeest (D. H. L.) De Haarlemsche reserves zijn: Hoeboer, Drayer en Martin. Het gezelschap van den D. H. V. B. ver trekt a.s. Zaterdag te 16.09 van Amsterdam en keert Maandagavond huiswaarts. De te rugreis wordt aanvaard te 17.05 van Hagen. P. K. PROGRAMMA VOOR MORGEN Kampioenschap van Nederland N. E. O.—R. K. T. V. V. CaesarH. M. S. Promotie le klasse Portitudo—R. K. A. V. D.H.V3. Rhein Weser 6 3 1 2 7 14—14 6 2 1 3 5 14—14 Opstelling der elftallen: Rhein Weser: Becker (Lenhauser) Pathe (Essen Alte nessen) Steinhart (Antoner Bochum) Sebopp (Essen-Borbeck) Spielkamp (Es- sen-Rüttenscheid Perlix (Essen-Schonne- beek) Hackman Koll (Duisburg-Neuenkamp) Bö- sing Kuilman (Sterkrade 06 Jungblutt (Teutonia Oberhausen) Promotie Competitie 2e klasse R. K. F. Volendam IIG. V. O. Promotiecompetitie le k'ias V. V. E.—D. S. S. 3e klasse C V. V. Z. IllConstantius II 3e klasse E D. S. S. II—V. V. P. 4e klasse F Onze Gez. IllConcordia III Concordia II—Geel-Wit III OFFICIEEL TYBBHBC te Velsen-Driehuis. HBC in—Alliance I (2.30 uur). HBC V—Alliance III (1 uur Lyceum). HBC VI—BSM IV. HBC VIII—TYBB Vn. Den leden wordt te kennen gegeven, dat de training Maandagdag 25 Mei aanvangt voor juniorenleden en voor de senioren be gint op Vrijdag 22 Mei 7 uur. Dinsdag en Donderdag is het terrein vanaf 7 uur 's avonds niet voor onze leden toegan kelijk. 2en Pinksterdag speelt H.B.C. I y tegen Findracht" uit Aken. Dit belooft een mooie dag te worden. Nadere bijzonderheden volgende week. „Official". Secr. Hagelingerweg 222 Programma 17 Mei O.G. I—Santpoort I, 2.30 Verg. Weg. O.G. IISantpoort II, 12.30 idem. Concordia 4Santpoort 4, 1 uur. Het le en 2e gaan naar den Verg.weg om tegen O.G. een nederlaagwedstrijd te spelen en vertrekken per fiets uur voor aanvang van den wedstrijd aan het bekende adres. Onze Jun. gaan hun laatsten comp.-wed- strijd spelen te Hillegom en vertrekken per fiets om 10.30. Op het Onze Gezellen-terrein wordt Zon dag a.s. bovengenoemde ontmoeting gespeeld voor de nederlaagwedstrijden van Onze Ge zellen. De wedstrijd vindt plaats op het Onze Gezellen-terrein om half 3, waar het na tuurlijk aan belangstelling niet zal ont breken. Liefhebbers van een aantrekkelijk partij tje voetbal kunnen hun hart weer eens op halen, daar beide ploegen waarschijnlijk volledig zullen uitkomen. Deze wedstrijd was weer eens een demon stratie van hoe naar er gespeeld kan worden, als de Meimaand reeds lang in het land is, en er voor beide partijen niets meer te winnen of te verliezen is. Hoewel H.B.C. voor rust den wind in den rug heeft, begint Geel-Wit met een serie aanvallen en spoedig is het Bosse, die met een effectbal aan Geel-Wit de leiding bezorgt. H.B.C. zweeft veelal om het Geel-Wit doel, maar geen kans wordt benut. Aan de overzij weet de Geel-Wit aanval door fraai, kort spel gevaarlijk op te drijven, maar ook hier blijft succes uit. Rust oi. De 2e helft is een herhaling van de eerste helft. Geel-Wit speelt alles veel te hard, en de ballen vliegen naast en over. Toch speelt H.B.C. tegen wind in een veel tactischer spel, doch is niet fortuinlijk als 2 maal tegen de bovenlat wordt geschoten, terwijl Hoeker in doel een zeer goeden mid dag heeft. Het wordt een zeer slappe ver tooning, die tenslotte met io door Geel- Wit gewonnen wordt. Secr. L. Margarethastraat i. Programma, Zondag 17 Mei. Geel-Wit Ide Meer I 214 uur. Concordia IIGeel-Wit III 2 li uur. Geel-Wit VT.Y.B.B. V 2 uur. Geel-Wit VI—T.Y.B.B. VI 1 uur. Secr Langendijkstr. 33. Telef. I34°7- PROGRAMMA. H.B.C. IllAlliance I, 214 uur, Heerenw. Alliance IIIH.B.C. V, x uur, Lyceum. Alliance VConcordia V, 2 uur, Lyceum. J.Kr. Molenwerfslaan, H'stede. Morgen wordt er een aanvang gemaakt met de wedstrijd om de groote sportparkbeker. In de ie ronde ontmoeten elkaar Geelwit Ide Meer I, 214 uur, ie terrein. D.O.S.S. I—B.S.M. I, 214 uur, 3e terrein. Secr. Secretariaat Karei v. Manderstr. 88 Hedenavond van 78 uur contributie betalen in de Mil. Vereeniging. Donderdagavond 8.15 uur alg. ledenver gadering in de Mil. Vereeniging. De belang rijkheid der agenda eischt de aanwezigheid van alle seniorleden. Zooals reeds is medegedeeld wordt dezen zomer getraind op het H.B.C.-terrein te Heemstede. De junioren oefenen Dinsdags avonds, de senioren Donderdagsavonds. De trainingsavonden der junioren beginnen Dins dag, 26 Mei, die der senioren Donderdag, 28 Mei a.s. Programma voor morgen. H.B.C. IT.Y.B.B. I 445 uur, Driehuis. Victrix comb.T.Y.B.B. III, 2 uur, Midden weg. GeelWit 5T.Y.B.B. 5, 2 uur, Sportpark. Geel-Wit 6T.Y.B.B. 6, 1 uur, Sportpark. H.B.C. 8T.Y.B.B. 7, 12 uur, Heerenweg. Het eerste elftal speelt op de terreinen der Missie-Paters te Driehuis een wedstrijd tegen H.B.C. I ter gelegenheid van de R.K. Jeugd- dag in Velsen. Het elftal vertrekt per trein om 3.45 uur. Het zevende speelt een zijner laatste com petitiewedstrijden, terwijl voor de overige elftallen „friendly games" zijn vastgesteld. Secr. W. Zoet, Kritzingerstraat 4 Programma voor Zondag a.s. P.V.C.B. I—Victrix I, uitgesteld. Victrix comb.T.Y.B.B. HI, 2 uur, terrein Middenweg. Aan de leden In verband met de drukke werkzaamheden van enkele bestuursleden is de algemeene jaarvergadering tot nader te bepalen datum uitgesteld. OVERZICHT Geheel tegen de verwachting in, heeft Ajax tegen Feyenoord verdiend het loodje moeten leggen. Door deze overwinning is daarmede tevens het bewijs geleverd, dat er in de volgende wedstrijden terdege met de Feyenoord ploeg rekening gehouden moet worden, taplaats van als het zwakke zusje bestempeld te worden. Intusschen is de Ajax-ploeg niet bij de pakken gaan zitten en zijn zij door haar overwinning op het vrij zwakke Velocitas, nog lang niet uitgeschakeld. Zondag moeten de Amsterdammers al reeds de return spelen te Groningen en ook nu is een overwinning voor Ajax vrij ze ker. Go-Ahead is door P.S.V. te Deventer in een door de koekmenschen vrij slap gespeel den wedstrijd gedecideerd verslagen en nu er a.s. Zondag te Eindhoven gespeeld zal moeten worden, ligt het geheel in de lijn der verwachtingen, dat de Eindhovenaren ook nu op beide punten beslag zullen leggen. Voor de Promotie en Degradatie-wedstrij- den krijgt ED.O. morgen haar eersten wed strijd te spelen tegen het Vlaardtagsche Fortuno. Een zeer moeilijke taak, want van de beide 2e klassers, is o.i. Portuna met haar gevaarlijken midvoor Hofman, den ex- Sparta-man v. d. Mark en den ex-Hermes- speler v. d. Vaart, wel de sterkste. Reeds eenige seizoenen achter elkaar pro- beeren deze Vlaardingers echter tevergeefs het voetbal Eldorado binnen te dringen, en nu zij thans wederom op zulk een overtui gende wijze het kampioenschap harer afdee- ling hebben behaald, zal men weder met alle inspanning het eerste klasseschap trachten te veroveren. De Haarlemmers staan dus voor een uiterste zware taak. Hoofdzaak is, dat de achterhoede niet zooveel hiaten zal veroorzaken, zooals dat in den beslissings wedstrijd het geval was. Wanneer bovendien alle spelers het veld betreden met de gedachte, dat de eerste klap, een daalder waard is, dan rekenen wij op een overwinning van E.D.O. Voor afd. 1 vindt te Amsterdam nog plaats de belangrijke wedstrijd tusschen D.W.S. en Excelsior. Indien de Rotterdamsche rood- broeken er in zouden slagen het tot een overwinning te brengen, dan zijn zij vrij ze ker van een hernieuwd eerste klasseschap. Kampioenschap van Nederland Velocitas—Ajax, terrein Be Quick P. S. V.—Go Ahead AFDEELING I Promotiecompetitie 2e klasse D. W. S.Excelsior Promotiecompetitie 3e klasse HollandiaKinheim H. V. C.—B. F. C. 3e klasse C Z. R. C.—Z. N. C. Promotiecompetitie 4e klasse Beverwijk—D.OJi-A-R. Eltackwtj k—Voorwaarts 4e klasse A A. D. W.Zilvermeeuwen ZaanlandiaPurmersteij n 4e klasse C Hillegom—Halfweg 4e klasse D A. P. W. C.—T. D. O. Victoriar—Kampong Promotiecompetitie reserve 2e klasse R. C. H. 2Zeeburgia 2 Promotiecompetitie reserve 3e klasse Z. F. C. 3—Blauw-Wit 3 Zeist 2Baaro 2 Reserve 3e klasse A Z. R. O. 2Oosterpark 2 Reserve 3e klasse B West-Frisia 2—V. V. A. 3 D. S. V. 2—A. F. C. 3 Reserve 3e klasse C S. D. W. 2—Wilhelmina Vooruit 2 Amstel 2Ahrend's V. C. 2 Amstel 2—Ahrend's V. C. 2 AFDEELING II Promotiecomïetitie 2e klasse E. D. O.Fortuna 2e klasse A Neptunus—V. O. C. Steeds hoogerD. H. C. V. I. O. S.—Quick 2e klasse B C. V. V.—Gouda. Het E.D.O.-elftal is als volgt vastgesteld Verhagen Zoet W. Zandstra Perukel Sr. Dinkla Oomen m Steffens Jr. Tanis,v Steffens Sr. Perukel Jr. v. d. Hurk Donderdagmorgen vroeg reeds waren de K. N. G. V.-gymnasten uit midden-Kenne- merland op het R. C. H.-terreta samenge komen, om daar te repeteeren voor de alge meene nummers van de K. T. K.-uitvoertag, welke 's middags op het zelfde terrein zou worden gehouden. Tegenwoordig waren de volgende vereeni- gingen: Bato, Concordia en Tumlust uit Haarlem; O. S. S. uit Zandvoort; Gratia- Plato en P. V. IJ. uit IJmuiden; T. V. Sant poort; Sparta uit Velsen, en Turnlust uit Beverwijk. De repetities wekten weinig goede ver wachtingen, maar in de gymnastiekwereld is gangbaar de spreekwijze „hoe slechter repetitie, hoe beter uitvoering", wat niet wegnam, dat met eenige bezorgdheid de uit voering tegemoet werd gezien. Een uur na de repetitie waren de turn sters en turners al aanwezig op de speel plaats het Kalf, aan het Prinsenbolwerk, vanwaar de optocht een aanvang zou ne men. Daaraan verleenden o.a. medewerking: de muziekvereenigingen Harmonie Cres cendo en Excelsior, benevens enkele groepen tamboers. Aan het succes van den optocht hebben zij danig medegeholpen, maar ook de goede orde in het legertje gymnasten met zijn talrijke vaandels en vlaggen heeft een uitstekenden indruk gemaakt. Na een korte route door Haarlem-Noord kwamen de turnsters en turners ruim 2 uur op het R. C. H.-terreta aan, om aanvang te maken met een uitvoering, die door vele insiders met pessimisme tegemoet werd ge zien, maar die per slot van rekening toch nog een succes is geworden, vooral dank zij den wakkeren hoofdleider, den heer W. H. Verkes, en dank zij het bestuur van de Chr. Gymn. Ver. Turnlust, dat op zoo'n onbe krompen wijze de zaken behandelde. Met dat laatste bedoelen wij vooral de aanwezigheid van een Philips luidspreker- installatie, waardoor het leiden in de eerste plaats van de massale nummers zoo goed tot zijn recht kwam. Het vraagstuk van de muziekbegeleiding werd daardoor ook opge lost, want de klanken van een piano konden nu meer dan voldoende worden versterkt. Met een ook gymnastisch zoo deskundig pianist als de heer J. M. Berrevoets, lid van de Technische Commissie, werd aldus het summum op het gebied van muzikale bege leiding bereikt. Vier vereenigtagen traden afzonderlijk op, en wel: Tumlust (Haarlem), wiens 25-jarig jubileum aanleiding was tot deze K. T. K.- uitvoertag, met algemeene vrije oefeningen, en voorts Gratia-Plato (IJmuiden—Oost) met knotszwaaien dames; Tumlust (Bever wijk) met staafoefentagen heeren, en Con cordia (Haarlem) met stok-oefentagen. Vooral de nummers van Gratia-Plato en van Concordia voldeden. Resten nog te vermelden de nummers van de K. T. K.-keurkorpsen, n.l. de dames met tremplta-paardspringen en de heeren met hoogrek. Deze nummers gaven vrij goed het peil van geoefendheid van het Kennemer keurtumen weer. De uitvoering als geheel zal zeker een vol doening zijn voor de Chr. Gymn. Vereeniging Tumlust, het bestuur en de T. C. van den Kennemer Turnkring, de aangesloten ver eenigtagen, en bovenal van den hoofdleider, den heer Verkes, die in dezen Tumlust- jubileumwedstijd werk na werk verzet. „En gaat het met zijn kleptomanie al wat beter?" „O, ja dokter! Hij pikt ten minste tegenwoordig dingen, die waarde hebben." (Buen Humor.) Het Spaame ta acht en Sciff derde, resp. uit 8 en 7 deelnemers De wedstrijden ta Ter Donck werden be gunstigd door zonnig weer, waardoor er vele duizenden toeschouwers waren. De wedstrijden hebben plaats gehad op het kanaal van Gent. In het nummer Juniores acht, startten acht vereenigtagen, waaronder een acht van Thames Rowing Club uit Londen, een acht uit Gent, uit Leuven, uit Luik en een uit Lille, benevens nog een paar andere achten uit Frankrijk. De baanlengte was 1500 M. Voor een acht eigenlijk te kort, maar ta België wordt vaak deze afstand geroeid. Na een paar incidenten waren alle ploe gen eindelijk weg. Vooral de start van en kele Belgische ploegen was snel, maar op 500 M. had de Thames Rowing Club al de leiding, gevolgd door Luik, Leuven, Gent en Brugge en daarna Het Spaame. Op 1000 M. was Gent en Brugge reeds een lengte achter het Spaarne en deze liepen langzaam op de Thames in. Op 1200 M. werd de Leuven- sche ploeg op de vierde plaats gedrongen, dank zij een snelle spurt en met de Thames en Luik ging het toen op de finish af. Het einde bracht een overwinning voor de Tha mes met op een lengte de Luikenaars, welke nog juist de Spaame-menschen van zich af wisten te houden. In het nummer Sciff Seniores startte de Spaame-sculler Piet Timmermans; deze had echter een lange reis met een vracht auto gemaakt om zijn sciff te vervoeren en was dus niet 100 pet. fit. Hij startte tegen zes andere scullers, allen Belgen en roeide aanvankelijk zeer fraai en aan den kop. De scullers om hem heen (hij roeide op boei 6) waren spoedig achter en alleen rondom boei 1, 2 en 3 ontspon zich een hevig gevecht en gedrang. Door den grooten af stand was de strijd voor onzen Spaarne-man uiterst moeilijk te volgen. En toen het kluitje van 3 over de finish was, bleek het, dat Timmermans met gering verschil derde was. Ook voor Timmerman dus een zeer bevre digende prestatie. OVERZICHT Reeds vroeg ta het seizoen zullen de Haar lemsche le klassers elkaar dus aan de Span jaardslaan ontmoeten. Beide hebben de competitie met een neder laag tegen een Haagsch elftal ingeluid, waar bij Haarlem het er nog slechter heeft afge bracht dan zijn stadgenoot. Afgaande op deze uitslagen moeten wjj de Rood en Wit papieren hooger taxeeren, te meer daar de Haarlemmers wel zonder Maas zullen uitkomen, daar deze voor H. T. C. C. moet spelen. Is de Haarlem aanval dan ook niet m staat Rood en Wit voor een laag totaal aan den kant te zetten, dan rekenen wij op een overwinning van Rood en Wit. H. C. C. 2 ontvangt V. R. A. Indien Rincker wederom van de partij zal zijn, zullen de Amsterdammers nog genoeg tegenstand bie den. A. C. C. krijgt H. D. V. S. op bezoek en zal ook hier wel aan het kortste eind trekken. Met belangstelling zien we den uitslag van V.V.V.—H.C.C. 1 tegemoet. De Hagenaars immers zijn reeds direct hard van stapel geloopen, terwijl de Amsterdammers naast eenige goede batsmen zooals v. Stuijvenberg, Kost, Grootmeijer, tevens over eenige puike bowlers de beschikking heeft. Beide elftallen zijn dus vrijwel aan elkaar gewaagd. In de Overgangsklasse moet Rood en Wit 2 naar H. T. C. C., terwijl R. C. H. de VR.A. reserves ontvangt. Gezien de uitslagen van Hemelvaartsdag, zullen de Haarlemmers weinig kans op een overwinning krijgen. PROGRAMMA VOOR ZONDAG le klasse R. W.—Haarlem; H. C. C. 2—V. R. A.; V. V. V.—H. C. C. 1; A. C. C.—H. D. V. S Overgangsklasse Ajax(L.)Quick(N.); H.T.C.C.R. W. 2; Hflv. B. C.—H. C. C. 3; R. C. H.—V. R. A. 2. 3e klasse Haarl. 2—Albion, Vleerm.—D.V.C.; V.V.V. 2Ajax(A.) Zondag a-s. speelt een H. H. C. combinatie een vriendschappelijke wedstrijd tegen het negental van de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam. Bovengenoemde wedstrijd wordt gespeeld op het H. H. C.-terrein aan de Kleverlaan en vangt aan om 2.15 uur. H. H. C. stelt zich beschikbaar om cp dagen bestemd voor weldadigheids-uitvoe ringen een wedstrijd te spelen, hetzij in Haarlem, hetzij ta de omgeving. Aanvragen hiertoe moeten gezonden wor den aan den secretaris W. Pijnakker, Scho- terboschpein 29, Haarlem-Noord. ULVENHOUT, 12 Mei 1931. Menier, As ik vandaag in m'n akkerlaand sttag en de mal- sche, lekkere Mei- geuren om me he nen golfden, dat 'r 'n kiepevelleke van genot over m'n lijf trok en 'k zag '1 fiksche gruun, zwel lend van 't veule sap, staan bibberen ta 't wtadeke dat er zoo zachtjes over asemde; 'k heurde m'n perdje van plazier in de madelievekes staan htaneken da z'nen hinnik lijk 'nen schaterlach teugen de bosschen aansloeg; ik heurde de Mei as 't ware uit de lochten komen klinken deur de onzichtbare veugel- tjes, die ieveraans d'r liedekes verstrooiden en 'k zag d'n groei staan trillen onder d'n schemerenden stralenkraans van de starke veurjaarszon, die 'nen nevel van gouwen poeier over d'n ender dee daansen, dan trok daar over die witte weareld waar d'n zwangeren scheppingsdrang in gloeide en bolde, waarover 't gouwen zonnepoeier neerzeeg, 'nen vruchtbaren zegen waar 't wtadeke van vol was En toen 'k m'n koeibiesten, glaanzena van gezondheid, verdoken zag in de weel derige graslaanden, volgefrèten dat 'r vüst- groote oogen traag bewogen van soezend genot, d'r neusgaten vochtig en rose trilden teugen 't malsche, geurige wtadeke; kapel - lekes daansten van blad tot blom in de bloeiende èèrpelvelden, toen sprong ik van m'n knieën op, 'k lag te wieën, stak m'n èèrmen ta de hogte en liet d'n Mei- wind ta m'n longen vloeien da'k 'm koud in m'nen buik vuulde wendelen en mee eenen oogopslag da-d-alles zag wa'k hier boven neerpotlooide. En op 't zelfste memènt bekaanst, toen viel 'r 'nen schaduw kil en doodsch over al da pure schoons in die lichte stilte, die we melde uit de pèèrlmoerige lochten. M'n oogen zaggen 't schoons nie meer en 't windje was koud in m'nen nek. Efkes versomberde de heele schepping en 't was of 'n prachtig stuk muziek ineens wier afgebroken 'k Zal oew zeggen hoe da kwam. 't Was nie in de natuur zeivers, die schoon te glaanzen bleef. Maar 't zat in mijn. 'n Sombere kilte, 'n zonsverduistertak die overtoog m'n zielement; 'nen zwarten doek rolde-n-af veur m'n oogen, waant midden ta die volle meimaand, van zonnegoud en blossemgeur, van vruchtbaarheid en krach- tigen teel, van weldaad die den mensch zoo goed mokt dat ie d'heele weareld wil geluk kig zien, temidden van dieën pèèrlenden waterval van alle schoons en goed, daar spokte deur m'nen kop, die zwarte moorden van de leste dagen. En mee dof verstarde oogen, da'k daar ok sjuust nouw aan denken moest? sttag ik tusschen al da licht ta diepe düs- temis. 't Sprong op m'nen rug, 't nekte me en ik kroop weer gaauw ta d'n donkeren, vet ten èèrde, die smeeïg aan m'n haanden hangen bleef en zwaar van broeienden geur wasemde in m'n neus. Ik scheurde 't on kruid mee rukken uit d'n grond en efkes gong alles m'n petje te boven 't Is niemeer uit m'nen kop gewiest, ami- co. De gedachte aan die daden van du- velsch geweld sprongen naar veuren ta da reine Meimaand-genot, as 'nen verdoken würm op 't memènt da ge uit 'nen brossen- zuuten appel 'n stuk sappig appelevleesch bèt. En wel tien keeren, as ik weer zo'nen meterlaangen peerdestèèrt (waar al da-d- ontuig vandaan komt, da vraag ik me-n-al 'n halve eeuw af!) uittrok, zee ik haardop in m'n eigen: „hoe-w-is-'t toch Godsmeu- hjk?" Ollee, amico, 'k wil m'n eigen niks beters veurdoen as ik ben. Ts Doei 't ok wel 's over t potje om 't zoo 's te noemen. Maar as ge daar staat mee oew klompen midden in zo'n meimaand, oew longen volzuigend mee 't lekkere van d'n bldssem en de blom men, omhuld van d'n goudval uit d'n hoo- gen hemel en as dan zo'n gedacht as 'n rat ta oewen nek springt, ollee, dan is 't toch, of ge besmeurd wordt mee 'nen vollen emmer blubber, van af oew pet ta oew klompen! Dan blazen ze 'nen roetwolk over oew ziele ment, die er aan blijft plekken as op 'nen glaanzenden, bibberenden roompudding. Dieën pudding is naar de ptanekes; daar mot 'nen nuuwen veur komen. Mijnen dag was naar d'n hier-en-gunder. Daar mot mergen 'nen nuuwen veur ko men! Zemmen efkes kaans gezien, deuzen van God gegeven dag in die schoone maand van 't jaar, die straalt van af de duzenden al taren ta de kerken, om deuzen dag veur me te verprutsen. Waant, amico, d'r zit zooveel aan vast. As g'effen piekert over die twee leste misdaden, begaan ta Amsterdam en Den Haag, dan hedde al gauw in de gaten, dat die twee mis daden, niet as twee peerdestèèrten van on kruid, zoo maar uit d'n grond zijn komen schieten! Veural bij dieën lesten moord is 't maar veuls te duidelijk, dat deuze gebeur tenis zooveul is as 'n uitroeptagsteeken achter 'nen zin van heel veul letterkes! Da teeken, amicoda-d-heurt 'r zoo van- eiges achter. Da's 't dekseltje op 't panAeke. 't Is ta heel de weareld zoow! Veur 'nen dollar, veur 'n verzekertagske, veur wa geld kortom, slaan ze 'nen evenmensch de har- sens ta. Persen ze z'n ziel mee kreunend lawijt uit z'n schokkende lijf. 't Is(as ge d'n naam hèt van vruug opstaan, komde nooit te laat!) 't is de malaise! Of beter nog: de oorzaak van de malaise. Heel de wereld klaagt over de malaise. In alle laanden, stejen en durpen: malaise, malaise, malaise! In de huishouwens: malaise. De kraanten: malaise! En laankzamerhaand is malaise en wer keloosheid zooveul as 't ei en 't kieken ge- worren. 't Een wit van 't aander nie wie d'r nouw 't eerste op de weareld is gewiest. 't Ei da van de kiep komt De kiep die uit 't ei komt. Maar da ze verduveld veul mee mekare te maken emmen, da zulde me toegeven, niewaar? Verkens leggen nouw éénmaal gin eiërs, tenminste die van ons nie! En uit 'n ei is nog nooit 'n jonk olifaantje geboren. En nouw 't ei de werkeloosheid en 't kiepke de malaise is, dan geleuf ik, da wij as menschen sjuust teugenover 't vraagstuk staan, as 't kleine kieken. Wie 'r 't eerste was, die was 'r 't eerste, maar z'emmen zóóveul mee mekaar te ma ken, da-d-as ge 't eene het, 't aandere van- zelvers komt: de kiep of 't ei. Heel de weareld bukt onder de werkeloos heid 't (vuile) ei end'r is ginnen boer, ginnen kleinen of 'nen grooten baas, ja gin huishouwetje, of de menschen komen perso neel te kort. En 't schijnt veul gemakke lijker te zijn, as ge 'n geweten hèt as 'n schuurdeur zoo ruim, om 'n aander oj» te lichten en te bedriegen en zoo nouw en dan' 's de harsens ta te slaan, dan te werken veur d'n kost! Amico, 'nen mensch hee teugeswoorig schrik om de deur van z'n plee te laten verven, ('k Noem omspres da durke nog maar op), bekaanst elk huis ta de weareld komt vandaag ieveraans verf te kort! En as er schoonmaak is, dan kunde mijn vinden mee 'nen kalkkwast of 'nen verf kwast ta m'n klavieren, waant na da'k 's vier gulden veftig moes betalen veur 't witten van 'n muurke ta d'n stal, zet Trui mijn ieder veurjaar aan den gaank. Dieën gast sttag te witten mee 'n fijn penseeltje of ie de Nachtwacht aan 't fa brieken was. Tellekens gong ie 'nen stap achteruit om te kijken of 't mooi wier on der z'n haanden. „Zoude denken," vroeg ik 'm: „da ge veur d'n winter d'r mèe klaar zijt?" En zonder blikken of blozen zee-t-ie: „ik bAr ginnen prefeet." Toen hè'k mee 'm gewed en gewonnen, 'k Zee: ,,'k wed da g'over twee minuten klaar bent." Toen stak ie z'n wit-penseel achter z'n oor, vouwde z'n ermen over mekaar en wouw de weddenschap gaan regelen. Maar ik wed mee d'n breejen, ouwerwetschen kwast en had al laank gewonnen, toen hij de veurwaarden wou gaan stellen. En 'k gar 'm 'n opsallemaander veur z'nen brutalen smoel en toen 'nen staamp onder z'n witte' appeteekersjas. dat ie binnen de drie se conden kaant en klaar en al weg was, ok. 'n Week later was ie ta de stad op kar wei. Daar zat ie op 'nen trap ta 'n leeg huis z'n vakblad uit te spellen, jnee 't pen seeltje weer achter z'n ooren. 'k Moes m'n eigen inhouwen om weer nie te gaan wedden mee 'm. Kek, amico, da's de malaise veur me! En daar komen die ratten vandaan, die oew op 'nen schoonen Meidag plotseltak ta oewen nek springen. Ollee, ik kan 'r nog zooveul van zeggen, maar gij wit wel wa'k persies bedoel, eeï Veul groeten van Trui en as alty, gia horke minder van oewen toet a voe DBA.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 13