1EEN AVONDTASCHJE E SMAKELIJK ETEN KATTEN t f(| fl.fi ft Goedkoope Patronen 0 o g MET NAALD EN DRAAD 0 A O O o LENA GERBSEN. EEN HUISMIDDELTJE 6ZA6 62 5 o Zondagsgerechten, die weinig tijd kosten ONZE HUISDIEREN OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN Wanneer je zoo nu en dan nogal eens uitgevraagd wordt op huiselijke feestjes, of naar concerten en scl^puwburg gaat, of op feestjes van de tennis- en korfbal clubs komt, dan heb je vanzelfsprekend ook meerdere japonnetjes noodig. En bij die jurkjes passen niet altijd dezelfde avond-taschjes. Het leukste is, als je bij ieder jurkje een bijpassend taschje hebt. Zoo'n dinge tje is gemakkelijk zelf te maken. Moet je ze in de winkels koopen, dan zijn die prulletjes razend duur! De jurkjes wor den dikwijls thuis gemaakt en dan blij ven er wel lapjes over om een leuk taschje van te fabrieken. Met een beetje handigheid heb je 't zoo in elkaar. En bij gebrek aan lapjes van het japonne tje, koop je een lapje stevige zijde, taf of moiré in de kleur, passend bij het jurkje. Je hebt er bijvoorbeeld een van lila of bleek rose of turquoise crêpe de chine. Nu die stof is natuurlijk te dun voor het taschje, waarvan hier een voor beeld gegeven wordt. Je neemt dus wat steviger zijde, knipt een laag ovaal mo delletje en gaat aan 't borduren. De zigzaglijntjes borduur Je in steel- steek met kunstzijde in de kleur van de stof van het taschje en de rechte lijnen maak je van heel dun zijden koord, dat je er met een onzichtbaar steekje op naait. De ruitjes maak je van kleine kraaltjes, die iets afsteken in kleur by de stof. Voor voering neem je een lapje crêpe de chine of andere dunne züde. De naden worden aan elkaar gestikt, de voering tegengenaaid. Aan den boven rand haak je nu van haakgaren in de tint een open randje, bestaande uit een ry vaste en kettingsteken, 1 vaste, 2 ket- tingst. Vervolgens een rij stokjes en kettingsteekjes, zoodat één stokje telkens komt in den derden vasten steek. Daar- tusschen 3 kettingsteken. Bovenste randje van picootjes, telkens van 4 steken boven elk stokje. Door de stokjes een koord of lint in de kleur rijgen. Aan den onder kant maak je eenige boogjes van ket tingsteken verbonden door één vasten steek. En in ieder boogje bevestig je een klein kwastje van de haakzijde gemaakt. Je kunt het taschje van onderen echter ook afmaken met één enkelen kwast van de haakzijde. Er komen in een huisgezin zoo ontel baar veel malen kleine „kwaaltjes" voor, welke dikwijls toch veel last kunnen be zorgen. Al spoedig wordt dan gegrepen naar een poeder, die wel helpen zal: As pirine! „Geef maar een aspirientje," als of dit het eenig-afdoend middel is. Zeker, aspirine wil in vele gevallen helpen, door de pijnstillende kracht die er in zit. En van al de „ines" is aspirine zeker wel 't minst gevaarlijke voor 't menschelyk lichaam. Aspirine heeft de goede eigen schap binnen enkele uren het lichaam weer te verlaten met de urineloozing. Maar toch is het niet raadzaam te veel aspirine te slikken. Men went er aan en dan helpt 't toch niet meer, terwijl de maag er onder lijdt. Vele personen kunnen niet eens tegen het gebruik van aspirine. ZU krijgen er maagpy'n van of anders een onaange naam gevoel in de maag. Zijn ze genood zaakt toch aspirine te nemen, dan doen deze patiënten het beste de aspirine in een flinke teug water op te lossen met een half theelepeltje zuiveringszout. Dan zullen zy er weinig of geen last van on dervinden. Aspirine moet evenwel steeds met een goede hoeveelheid water genomen wor den. Maar beter nog dan al die aspirine- slikkerij is een ander eenvoudig, goed koop en onschadelijk huismiddeltje in den vorm van menthol opgelost in alco hol absolute, dat de huismoeder steeds in voorraad moet hebben. Eenvoudig neemt ze 5 gram pure menthol in 10 gram absolute alcohol, vermengt dit samen met 10 gram gekookt water. Flink door elkaar schudden en stevig gekurkt bewaren. Heeft zy het noodig, dan vóór het ge bruik even doorschudden. Gevallen waar voor het middel dienst kan doen: 1. Voor verkoudheid 2 druppels in een glas water, waarin 5 lepels suiker zijn opgelost en by hoesten een slok er van nemen. 2. Voor hoofdpijn een weinig op een watje druppelen en voorhoofd en slapen stevig er mede inwrijven. 3. Bij kiespijn één druppel op een watje en dit in den zieken kies doen ge durende K minuut 30 tellen. 4. Bij buikpijn één druppel op een klontje suiker en dit nuttigen. 5. Bij leelijken smaak in den mond er een mondspoeling van maken door 2 druppels op een glas lauw water te doen en daarmede flink te gorgelen. 6. Bü gewrichtsrheumatiek en styve ledematen neemt men één deel van het mengsel en één deel cajapoetolie, schudt dit flink door elkaar en wryft er de zieke ledematen mede, steeds voorzichtig masseerende in de richting van de hartstreek. 7. Koude en verkleumde handen en voeten gaan heerlyk gloeien wanneer ge' ze bevochtigt met het middel. 8. Tanden-onderhoud. By de» tandpasta op den tandenborstel één druppel gevoegd en daarmede de tanden en kiezen stevig poetsen. De tanden worden blinkend wit, terwyl men tevens een heerlijken, fris- schen en aangenamen smaak in den mond krijgt. 9. Bü hevige hoest of een püniyke borst en keel zal bevochtiging van borst en keel. met de menthol-oplossing een spoedige verlichting bezorgen. /- FRIEDA GABRIELS Ml'-. Benoodigd: voor 3 kussensloopjes, 1.35 M. katoen van 85 c.M. breedte, 3.60 M. kant van 4 c.M. breedte, 2.60 M. entre- deux, 1 dozyn knoopen. Ge maakt het patroon op de aangege ven maten. Fig. I toont u het sloopje, wanneer het klaar is, benevens het aan geknipte gedeelte voor zoom en terugslag naar den achterkant. Fig. II is het patroon van den achter kant. Ge legt de patronen op de stof, waarna ge ze met een naad uitknipt. Dan maakt ge aan den voor- en aan den achterkant een 3 cM. breeden zoom in, waardoor de voorkant 9 c.M. langer biyft dan de achterkant. Dan zet ge het entre-leux op de aangegeven plaats tus- scben, en wel op 18 c.M. vanaf het midden, eerst den buitenkant en daarna den binnenkant. Doordat deze kleiner is, zult ge op gelijken afstand van elkaar kleine plooitjes moeten maken. Voor den buitenomtrek meet ge voor elk sloopje 1.20 M. kant af, waarna ge aan beide kanten een smal zoompje in maakt. Dan wordt het kant ingerimpeld en op aen voorkant van het sloopje ge legd (ruimte gelijk verdeelen), zoodat de rafels van kant en sloopje op elkaar komen. Dan wordt ook de achterkant van 't sloopje met den goeden kant er op gelegd en de voorkant zoover er overge slagen, dat de zoomen op elkaar komen. Dan kunt ge het geheel langs den bui tenomtrek stikken. Daarna keert ge het geheel om, waarna ge het, nu op den goeden kant, op plan. K c.M. nog eens langs stikt, zoodat de rafels alle naar den binnenkant komen. Hierna maakt ge de knoopsgaten in op de aangegeven plaatsen. Wilt ge. een lakentje by dit sloopje maken, dan kunt ge volstaan met een breedte van 85 c.M. en een lengte van 1.20 M., terwyl het kantje strak wordt langs gezet en men 3 plooi tjes ter versiering instilct en onderaan een één cM. breed zoompje inmaakt. DINY 62 Ons vrouwen wordt wel eens verweten, dat wü de slavinnen der mode zyn. Als dit zoo is, dan hebben wü dit seizoen toch al een heel milde meesteres. Wy kunnen ons alle mogeiyke vrijheden ver oorloven, zooals het dragen van een grooten of kleinen hoed, het dragen van een langen of korteren rok, het dragen van mantelpak, deux-pièces of trois- pièces, van een blouse of casaque. Vooral de casaque is voor velen een uitkomst, daar „het blousje en de rok" alleen maar heel tengere figuurtjes £oed kleedt. Ook voor sportieve doeleinden staat zoo'n ca saque, die strak om de heupen sluit, meestal nog wel aardiger. Het voorbeeld. dat we hiervan zien, met het omgeslagen kraagje en züden strik, is al heel geluk- ■kig. Gemaakt van wit wollen crêpe, met 'n jasje van blauwe wollen stof met witte biezen, is het by uitstek geschikt voor stranddracht, als we tenminste niet aan de rage van de strand-pyama's willen meedoen (6250). Ook het tweede model van mousseline de soie imprimé staat jeugdig en sportief (6244). Ons derde model is een gedeelte van een japon, die niet veel teekening meer behoeft, daar het rokje eenvoudig in eenige plooien uitloopt. Plooirokken zy'n trouwens zeer en vogue. Klokrokken wor den nog maar weinig gebracht. Dit cos- tuum is gedacht in wit en zwarte diago naal-stof. De kleine fichu heeft een bies van hel-roode zijde en ook de ceintuur is van rood lakleder. POLA ZwartWit viert hoogty. Beeldige toi letjes, samengesteld van deze twee kleu ren, verschy'nen in de eerste klas mode- zaken. Maar niet alleen mantel of japon, neen, alle onderdeelen van ons toilet dienen in overeenstemming daarmede gekozen te worden. De combinatie zwart wit is wel buitengewoon goed gekozen, daar deze kleuren aan iedere vrouw ele gance verleenen. Het staat gedistingeerd enmaakt slank, En al wordt er nu wel eens beweerd „de slanke lyn heeft afgedaan," niets is minder waar dan dat gezegde. Integendeel, de nieuwste toi letten kunnen haast uitsluitend door slanke figuurtjes gedragen worden. Maar, slank of zwaar, in een toilet van boven genoemde kleurencombinatie zal iedere vrouw een goeden indruk te weeg bren gen. Het hierby afgebeelde garnituur is wel het nieuwste van het nieuwste. Het is zeer voordeelig, daar elk onderdeel zelf vervaardigd kan worden. Taschje en geldbeursje bestaan uit zwaar laken, waaruit de figuurtjes geknipt en met een streep wit laken onderlegd zün. De randjes op het schoentje zyn uit suède leer geknipt en opgeplakt. In de hand schoenen wordt het witte versiersel met witte zyde geborduurd. De elegante sjaal welke dezen zomer zeer gezien zal worden is uit witte crêpe-de-chine vervaardigd en met zwarte schulpen af gezet. Deze kunnen zoowel opgefeston- neerd als ook geborduurd worden. Er is dus niets voor noodig dan een beetje handigheid om dezen zomer in de aller nieuwste creatie te kunnen verschynen. ETA. Een ongelukkige samenloop van om standigheden: de Zondag, een buitenge wone dag, waarop we graag wat meer uithalen dan op een „door de weekschen" dag en daarbij het gebrek aan hulp, dat in de meeste huishoudens juist dan het grootst is! Hoe redt de huisvrouw zich daaruit? Ten eerste door het kiezen van een nagerecht (in zoo'n gerecht zit juist dik wijls het typisch feestelyke!), dat reeds den vorigen dag kan worden klaar ge maakt en dat, in den vorm van 'n kouden pudding b.v. of van een vla of van het een of ander gemakkelijk zelf te bereiden gebak, alleen maar vraagt om netjes op een schotel te worden overgebracht, wan neer het Zondagsche maal zijn einde nadert. Ten tweede door te profiteeren van wat de industrie, Maggi bijvoorbeeld, ons in den vorm van een smakelyk soepje zoo goed als klaar thuis bezorgt. Ten derde door het uitbreiden van het menu op een wyze, die weinig inspanning kost en waarby de hulp van het fornuis met succes kan worden gemist: door den een of anderen slaschotel dus, die, wan neer er voldoende rekening is gehouden met de frissche kleuren der gebruikte groenten en wanneer de smaak het füne aroma bezit, dat by het fleurige uiterbjk past, gerust kan wedyveren met allerlei gerechten, die de kookster veroordeelen tot den blakerenden gloed van het for nuis. Ten slotte: waarom zouden we onze vleesch- of vischgerechten voor den Zon dag niet zóó kiezen, dat ze alleen een korten tyd van opwarmen vragen, terwyl de hoofdbewerkingen er den vorigen dag reeds op zün toegepast? In dit opzicht gaat er niets boven een gestoofd gerecht: een smakelyke schelvisch ,.aux,fines her bes" b.v., die door een kort verblijf in een matig warmen oven of ook wel door het opwarmen „au bain marie" in een flinke braadslee met kokend water, volstrekt niet den indruk zal maken van maar opgewarmd te zün. En wat het vleesch betreft: een ragout, een fricassé of een goulasch lüden er evenmin onder, als ze reeds den vorigen dag hun berei ding hebben ondergaan mits het op warmen doelmatig geschiedt en geen aanleiding geeft tot uitdrogen of aan zetten. 't Is misschien niet kwaad om van de laatstgenoemde voorbeelden, die in de Hollandsche keuken niet tot de dagelijks voorkomende gerechten behooren, de recepten hier te laten volgen. Kalfsfricassé. IK K.G. malsch kalfsvleesch (lende b.v. of fricandeau), 1 ui, stukje Spaansche peper, stukje gemberwortel, 1 laurier blad, plukje tijm, wat zout, 40 Gr. 4 afgestreken eetlepels) bloem, 50 Gr. (2K afgestreken eetlepel) boter, wat citroen sap, 1 a 2 eierdooiers, 1 theelepeltje Mag- gi's Aroma. Laat het gewasschen vleesch met de kruiden, wat zout en zooveel kokend water, dat het stuk juist bedekt is, zacht jes gaar worden in een goed gesloten pan (2K a 3 uur): snüd het dan in stukjes, iets grooter dan het bekende poulet. Verwarm in 'n niet te groote pan de boter met de bloem tot 'n geiyk mengsel, ver dun dit door er onder voortdurend roeren langzamerhand ongeveer 6 d.L. (6 gewone theekopjes) van het gezeefde kooknat bü te voegen, laat de saus even doorkoken, maak ze af met wat citroensap en meng er het vleesch door. Laat alles samen flink warm worden en roer er vóór het opdoen voorzichtig (steeds roerende) de eierdooiers door. Leg, ter versiering van den schotel, langs den rand gehalveerde uitgetande schijfjes citroen. HONGAARSCHE GOULASCH 1 K.G. malsch runderpoulet, 100 gr. (1 ons) boter, 150 gr. uien (2 groote), 10è.l2 aardappelen, 10 gr. zout, 1 volle theelepel paprika (Hongaarsche peper), 2 theele pels Maggi's Aroma. Bestrooi het gewasschen en daarna ge droogde vleesch met het zout; doe het in een yzeren potje met goed sluitend dek sel in de heete boter, voeg er de gesnip perde uien by en laat in de goed gesloten pan in een matig warmen oven (of op een niet te fel plekje van het fornuis) alles zachtjes samen gaar smoren (min stens 2y„ uur), nu en dan een scheutje water toevoegende, als het vleesch of de uien dreigen aan te zetten. Schil de aardappelen en snyd ze in helften of in vierde parten; doe ze uur voordat het vleesch gaar is, in de pan en roer er op dat oogenblik ook de paprika door. Giet op het mengsel zooveel ko kend water, dat het gelük staat met het vleesch en de aardappelen. Sluit de pan weer en laat alles samen verder zachtjes gaar worden; roer vóór het opdoen het gerecht luchtig door el kaar, voeg er de Maggi's Aroma bij en breng alles over op een verwarmden schotel. Bind, wanneer de vloeistof niet voldoende „sausachtig" zou zyn gewor den, het vocht met wat aangemengde bloem of maizena tot een gebonden saus. Dat katten „verzorging" noodig hebben, is iets, dat tot heel weinig menskien schünt door te dringen. Men heeft een idéé fixe, dat. katten „altyd op haar poot jes terecht komen", yzersterk en taai zyn, en gerust gebruikt kunnen worden als een soort van levenden vuilnisbak voor den onsmakeiyksten afval. En dan neemt men het 't arme beest nog half kwalijk, als 't er onoogiyk en armetierig uitziet, met dof, stroebelig haar en suffe, half- dichtgeplakte oogen! Katten moeten, om te beginnen, niet te veel in huis gehouden worden. Ze hebben frissche lucht noodig, en gras en ander groen kruid, dat ze hier of daar vinden groeien, vormt een onmisbaar onderdeel van haar voeding. Dat het eten van gras een teeken is, dat de kat zich ziek voelt, is een onnoozel praatje; ze zou juist ziek worden als ze nooit gras kreeg! Hoe méér katten in huis gehouden wor den, hoe meer zorg er dient besteed aan haar voeding. Katten, die in de stad op een bovenhuis of flat worden gehouden en zelden buiten komen, moeten gevoed worden met oud brood, craekers, water, biscuits, havermeel en dergelijk voedsel, waaraan goede, versche melk is toege voegd. Zure melk veroorzaakt spysver- terings-stoornissen. Dus geen onfrissche restjes meer in het kattenschoteltje, als .mooi voor poes." Poes heeft óók een maag en ingewanden, en die zün als regel niet van gewapend beton gemaakt. Het kattenschoteltje moet zorgvuldig schoon gehouden worden. Het is een on sympathieke gewoonte in sommige keu kens, het maar dag-in, dag-uit te laten staan en er telkens weer nieuwen afval bü te kwakken. Groenten kunnen in ruime porties ge geven worden. Het allerbest zyn asperges en selderie. Maar de eerste zullen in de meeste huishoudens wel in andere magen belanden dan die van Minet; ik vermeld 't dan ook alleen maar als wetenswaar digheid. Restjes en minder begeerde achtereindjes, van de borden gekomen, doen 't trouwens óók. Vleesch geve men niet te veel, poesje's zyachtig glanzende huid wordt er niet beter van. Eéns per dag is genoeg, en men vermenge 't met wat aardappel of gekruimeld brood. Schapenvleesch is beter dan rundvleesch, en rauw vleesch beter dan gekookt. Gekookte lever en vischkop- pen nu en dan zijn uitstekend. Een rauwe kabeljauw-kop om aan te knagen vindt ze een feest; als ze er alles af heeft ge kloven wat haar aanstaat, kunt u den kop koken en door haar eten mengen, maar denk er vooral aan, eerst de graten te verwyderen, of er volgt een catastrophe. Vischgraten en -geraamten moeten in 't algemeen niet aan de kat gegeven worden, al houdt 't spreekwoord nóg zoo styf vol, dat zooiets haar toekomt. Frisch drinkwater moet altyd bü de hand staan, want in tegenstelling met de algemeene verbreide meening geven vol wassen katten er dikwüls de voorkeur aan boven melk, vooral bü heet weer. Katten van menschen, die buiten wo nen, vereischen lang niet zooveel zorg, wat haar voedingbetreft. Muizen en vogels zün haar natuurlüke prooi, en voor kleine extraatjes' of drinken kunnen ze altijd in de keuken terecht. De volgende maal nog een en ander over haar verdere verzorging. NOACH. Men past ze toe om kleine kamers grooter te doen lüken en om donkere kamers lichter te maken. Tegenwoordig schenkt men veel aandacht aan spiegels by het decoreeren van moderne wonin gen. Hiervoor zijn verschillende redenen, maar een van de belangrükste is onge- twüfeld het feit, dat de moderne wonin gen veelal klein zün van afmetingen. In deze kleine huizen worden het meubel werk, de versieringen en de kleine onder deelen zoo gemaakt, dat zy een illusie geven van grootere ruimte en een van de meest succesvolle manieren om dit effect te verkrügen, is de juiste toepassing van spiegels. Wanneer een kleine kamer een of meer van de muren bedekt heeft met een lengte van spiegelglas, dan heeft men niet meer het idee van inge sloten te zitten. Wanneer 2 tegenover elkaar liggende muren bedekt kunnen worden met spiegels van het plafond tot aan de grondlüst, zooals op bügaande teekening is aangegeven, dan zal de kamer wel tweemaal zoo groot lüken als ze in werkeiykheid is. Het insluitende effect van de muren zal nu niet meer ontstaan, daar men nu de illusie heeft van een uitgebreid vergezicht, zoowel links als rechts. Wanneer bovendien het spie gelglas aan den achterkant beschilderd is met rechte en gebogen lünen van een pntwerp, hetwelk bogen en kolommen leen de kamers grooter te doen lüken, zü weerkaatsen tevens het licht. Wan neer men ze met zorg geplaatst heeft, dan kunnen spiegels een kamer helder doen schynen, welke anders somber en donker zou zün. Verwijdert men al de spiegels, die in een kamer hangen, welke niet al te kwistig van vensters is voorzien, dan zal men verwonderd zün, hoe donker het dan in de kamer is. En dit zal nog meer het geval zyn, wanneer de muren en de meubels van een donkere kleur zün, met een neiging om het licht te absor- beeren. Om deze redenen zijn spiegels speciaal op hun plaats in alkoven en nissen, welke men vaak ziet bü een modem interieur ontwerp. Een ingebouw de canapé, b.v., welke in 'n soort nis ge plaatst is in een hoek van een groot vertrek, kan heel geschikt een spiegel hebben op den muur er boven. Hierdoor verkrijgt men beter licht en een idee van grooter ruimte. Een ander idee, hetwelk men in Parijs toepast, is niet zonder speciale voordee- len. Een breede strook spiegelglas, onge veer 40 c.M. breed, loopt rondom al de muren van de kamer op een hoogte juist griük met het hoofd en de schou ders, wanneer iemand rechtop staat. Het idee is zeer decoratief en het vervangt oudere typen spiegels, en het is tevens zoo toegepast, dat men een harmonische verhouding heeft tusschen het boven en onderste van de kamer. Tegelijkertijd. reflecteeren deze spiegels ook weer het licht en scheppen een idee van grootere ruimte en vergezicht. Verschillende spiegels hebben lange, smalle lichten aan de zü- kanten, verborgen achter paneelen van ondoors'chy- nend glas. ANEMOON. moet voorstellen, dan zal het diepte-effect nog vergroot worden. Versieringen van dit soort echter moe ten ontworpen wor den door iemand, die een sterk ontwikkeld gevoel voor, ontwer pen bezit, daar het van groot belang is, het geheel niet te druk te maken en een ontwerp toe te passen, hetwelk har monieert met het interieur. Maar spiegels doen nog wel meer dan al- van al onze modellen, die genummerd zijn boven 4000, zijn verkrijgbaar aan .JJei Patronenkantoor, Postbus No. 1, Haarlem. Onberispelijke coupe. Dameskleeding tn de maten 88, 96, 104 bovenwijdte, a 0.55. Kinder- kleeding, alleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd a 0.35. Bij elk patroon handleiding voor het knippen en naaien, benevens een verkleinde patroon- schets. Franco toezending, direct na ontvangst van bestel- ling, met het verschuldigde bedrag aan postzegels in gesloten. waarbij vermeld naam en adres, nummer van het model en het blad, waarin het voorkomt en bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het lichaam, recht onder de armen door, gewoon gladzonder extra toegift

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 14