Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Exide Batterijen - Ook reparaties PROVINCIAAL NIEUWS Bond van op coöperatieven grondslag werkende Zuivelfabrieken in Noord-Holland ASSENDELFT BOVENKARSPEL HEEMSKERK EGMOND-BINNEN LIMMEN MEDEMBLIK WERVERSHOOF TER AAR NIEUWER-AMSTEL WILNIS ZEVENHOVEN ZANDVOORT BEVERWIJK De electrlficatie Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Apex klop-veeg-stofzuigers f 175 JEUGDPAGINA MIJDRECHT MAFKTNIEUWS Ir» het Landbouwhuis te Alkmaar ver gaderde gisteren bovengenoemde Bond, on der voorzitterschap van zijn nieuwen voor zitter, den heer K. Kuiper, te Oostwoud, die in zijn openingswoord speciaal den heer Geluk, secretaris van den Alg. Ned. Zuivel- bond en Ir. de Vries, Rijksveeteeltconsulent, welkom heette. Spr. schetste den toestand in de zuivel industrie, welke nog nooit zoo zorgwekkend is geweest als thans; van een loonend be drijf is geen sprake meer. Spr. hoopt echter, dat het met de zuivel industrie niet zoo ver komt als met den akker- en tuinbouw, dat er Regeeringsmaat- regelen noodig zijn. Nu verschillende landen zich met tarief- muren omgeven, wordt door den Alg. Ned. Zuivelbond naar andere afzetgebieden uit gezien; ook voor een grooter gebruik van zuivelproducten in het binnenland, wordt reclame gemaakt. Spr. betreurt het, dat de Minister van Oorlog, uit bezuinigingsover wegingen, niet voldeed aan het verzoek om voor de militairen de margarine door na tuurboter te vervangen. Door te zorgen voor een goed product en een goede outillage van de fabrieken, moeten wij trachten de concurrentie te kunnen doorstaan in onze nieuwe afzetgebieden. Na er nog op gewezen te hebben, dat al leen door organisatie krachtig voor eigen belangen kan worden opgekomen, spoorde spr. tot eenheid in organisatie aan, waarna hij de vergadering geopend verklaarde. Mededeelingen De secretaris, de heer G. Nobel, deelde mede, dat de hoeveelheid verwerkte melk der aangesloten fabrieken steeg van 131 miliioen kilo in 1929 en tot 141 miliioen in 1930. Voor de kaasbeurs te Alkmaar wordt nog overleg gepleegd; het gemeentebestuur zegde alle medewerking toe. Na beëindiging cursus botermakers, werd aan 11 cursisten het diploma uitgereikt. Tot plaatsvervanger van den heer W. Beemsterboer, gedurende 1 jaar, is aan het laboratorium gekozen de heer C. Verdegaal, te Opmeer. De aankoop van benoodigdheden steeg in 1930 met 9 pet. tot f 124.600. Na een bij de aangesloten fabrieken inge steld onderzoek door de commissie voor ar beidsregeling is gebleken, dat de tegenwoor dige toestand in de zuivelindustrie het noo dig maakt, dat de arbeidsduur verruimd wordt. De commissie bepleit een verruiming van 100 uur per jaar voor alle fabrieken. Door deze verruiming zullen tijdelijke hulp krachten geheel of gedeeltelijk kunnen wor den gemist, wat de exploitatie-kosten ten gdede komt en geen bezwaar oplevert, omdat deze losse arbeiders als tijdelijk worden be schouwd en voor het meest geen geregelde zuivelbereiders zijn. Ook werd de wensche- lijkheid bepleit, om de z.g. bedrijfsleiders der kleine fabrieken ook buiten de arbeids regeling te plaatsen, zooals het geval is met de directeuren dér groote fabrieken. Énkele fabrieken verzochten de medewerking van 't bestuur om te komen tot een algemeene loonsverlaging door den bond. Het bestuur ontving echter de mededeeling, dat deze medewerking niet kon worden verkregen. Vervolgens gaf de secretearis 'n kort over zicht van het rapport van het onderzoek aan het rijkslandbouwproefstatlon te Hoorn, onder leiding van de heeren dr. W. v. Dam en dr. L. C. Jansen, over: „Het verband tusschen vet- en caseïnegehalte van melk van afzonderlijke boerderijen en de betee- kenis daarvan voor de uitbetaling door coöperatieve boter- en kaasfabrieken." Bij de bepaling van de correlatie vet- caseïne voor de melk van 84 afzonderlijke boerderijen in ISfoord-Holland en Friesland, werd gevonden, dat ze niet zóó groot is, dat, bij gelijkstelling in waarde van 1 kilo. vet met 3 kilo vetvrije droge stof, zooals in Noord-Holland gebruikelijk is, het vetgehalte alleen een voldoende maatstaf is voor de be oordeeling van de zuivelwaarde van de melk. De correlatie-coëfficient 0.7) werd in den zomer lager gevonden dan in den win ter. Neemt men aan, zooals in Noord-Holland, dat 1 kilo vet in waarde gelijk staat met 3 kilo vetvrije droge stof der melk en slaat men de onkosten om over resp. vet, bere kend vet, vet caseïne en vet vetvrije wrongel, dan blijkt, zoowel in Noord-Hol land als.in Friesland de „berekend-vet"- methode van betaling verreweg beter te zijn, dan die naar vet.. Maar zoowel de veronderstelling: 1 kilo vet =- 3 kilo vetvrije droge stof, als het om slaan der onkosten over vet vetvrije droge kaas voor de berekening van hetgeen iede re leverancier behoort, te ontvangen, is on juist. Bij correctie van laatstgenoemde fout, door inhouden der onkosten per geleverde hoeveelheid melk, bleek de „berekend-vet"- methode in alle gevallen minder goed te zijn, dan de vetmethode, behalve gedurende den weidegang in Noord-Holland. Werd ook eerstgenoemde fout bij de be rekening weggenomen, en werd dus rekening gehouden met de omstandigheid, dat bij ontvangst van volle melk, behalve 40+ kaas, een aanzienlijke hoeveelheid boter wordt bereid, dan viel bij de aangenomen prijsverhoudingen de uitkomst zóó zeer ten J nadeele der „berekend-vet"-methode uit, dat we voor volle melk deze betalingswijze in den vorm, waarin ze wordt toegepast, ten zeerste moeten ontraden. Bij de „berekend- vet"-methode behcoren de onkosten »»iet over berekend vet te worden omgeslagen, doch naar de geleverde hoeyeelheid melk. Toen bij de berekening ook deze fout werd weggenomen, bleek voor Noord-Holland, en wel bepaaldelijk in den zomer, deze methode beter te zijn dan de betaling naar vet. Toch komen bij deze gewijzigde bepaling naar be rekend vet ook nog betrekkelijk groote af wijkingen voor als gevolg van de omstandig heid, dat in sommige gevallen een groot ver schil werd gevonden tusschen „1/3 van vet vrije droge stof" en de hoeveelheid vetvrije droge wrongel, die een boerderij leverde. Hoewel in het algemeen de overeenstemming tusschen deze beide grootheden goed bleek te zijn. was het aantal te sterke afwijkingen toch te groot om de bepaling van de vetvrije droge stof als een voldoend betrouwbare methode te beschouwen over de vaststelling der opbrengst aan vetvrije kaas. Gedurende den weidegang gaf ze in Noord-Holland de beste uitkomsten, met het gevolg, dat voor deze provincie de betaling naar berekend vet, bi) vermijding van bovengenoemde fou ten, vooral in den zomer, beter bleek te zijn dan die naar vet. Voor de provincie Friesland werd gevon den, dat het weinig verschil zal rr voor de betaling, of men al dan niet m vetvrije droge stof der melk rekening houdt. Alleen bij geringe waarde van de vetvrije kaas met betrekking tot die van vet, is de berekend-vet-methode veel beter, maar dit levert, absoluut, slechts weinig voordeel oP- De door de Friesche Opbrengstcommissie gevonden „stijgingsfactor" werd, voor de weideperiode, slechts weinig afwijkend gevonden; voos de wintermaanden vond men hem nogal wat lager, n.l. 0.50 in plaats van 0.58, indien in beide gevallen wordt aangenomen, dat per 100 kilo melk 10 L. karnemelk naar de bedrijven terug gaan. De gevonden uitkomsten geven geen steun aan het in Friesland wel uitgesproken ver moeden, dat de vetrijke melk minder kaas- stof zou bevatten dan met het gevonden verband tusschen vet en caseïne overeen komt, waardoor een systematische fout zou worden gemaakt bij de uitbetaling per pet. vet. Dat verschillende boerderijen nogal be langrijke bedragen te veel of te weinig ont vingen gedurende een seizoen, wordt inder daad veroorzaakt door de betrekkelijk groote •variabiliteit der samenstelling van de melk van afzonderlijke boerderijen. Daarom is aan dit bezwaar niet te ontkomen, zoolang we niet beschikken over een goede kaasstof- bepalingsmethode voor de practijk, zooals de Friesche Opbrengstcommissie reeds heeft opgemerkt. Dr. L. Schey lichtte het rapport uitvoerig toe, van welk rapport een uittreksel aan de fabrieken zal worden gezonden. Ir. D. C. de Waal geeft als zijn meening te kennen, dat door het onderzoek van dr. v. Dam en den heer Jansen is bevegtigd, wat hij indertijd zelf ook heeft gevonden, n.l. dat er gemiddeld wel degelijk een verband bestaat tusschen stijgingen en dalingen van vetgehalte en kaasstofgehalte der melk. Dit blijkt volgens hem uit de waarden der ge vonden correlatie-coëfficienten en uit het feit, dat de gevonden uitkomsten geen steun geven aan het in Friesland uitgesproken vermoeden, dat de vetvrije melk minder kaasstof zou bevatten dan met het gevonden verband tusschen vet en caseïne overeen komt. Het is hem uit het verslag nog niet volledig duidelijk geworden, waarom voor Friesland de uitbetaling volgens vetgehalte minder onnauwkeurig zou zijn dan voor Noord-Holland. Want daar komt het rap port toch op neer, dat men, in Friesland de uitbetaling volgens vetgehalte kan behouden, terwijl het volgens het rapport voor Noord- Holland beter zou zyn om de uitbetaling volgens berekend vet te nemen, zij het dan ook aanmerkelijk gewijzigd. De rekening 1930 sloot met een totaal in ontvangsten en uitgaven van f81.858.87, met een batig saldo van f 529.75. De reke ning van den gezameniyken aankoop sloot op een bedrag van f 124.600.01; die der kor tingen op f 6.525.19, de reserve steeg tot f 5.695.07. Na gunstig rapport van den heer v. d.. Meer, namens de financleele commissie, volgde goedkeuring van de rekening. De fabriek „Klein Begin" te Wieringen werd bij acclamatie als lid toegelaten. Inplaats van den heer H. Kuiper werd met 140 van de 148 uitgebrachte stemmen tot bestuurslid gekozen de heer H. K. Koster te Wieringerwaard. De heer Spaander te Mid- wóud verkreeg 8 stemmen. Tot lid van de commissie voor de kaas keuringen werd inplaats van den heer O. Jongejans te Uitgeest gekozen de heer- D. Jongejans te St. Maartensbrug, in wiens plaats tot lid van de commissie voor de boterkeuring de heer C. Jongejans werd be noemd. De heer J. Dokter werd bij acclamatie herbenoemd tot lid van de commissie voor landbouwcoöperatie. Zonder hoofdelijke stemming, werd aange nomen een bestuursvoorstel om f 200 be schikbaar te stellen ten behoeve van de varkens-selectie 'proeven ter veredeling van de fokkerij en een voorstel om" f 370 van de aankoop-reserve te besteden voor aankoop van een electrisch toestel voor de bepaling van de reële zuurheidsgraad. De heer van Buren, leeraar technicus bracht verslag uit over de technische voor lichting, waaruit bleek, dat 147 bezoeken aan de fabrieken werden gebracht. 13 fabrieken namen geregeld aan de bo- terkeuringen deel; aan de gehouden kaas- keurtngen namen 30 fabrieken deel; de om zet van het coöperatief magazijn bedroeg in 1930 f 13.007.90, dit is ruim f 4,500 meer dan in 1929. Hierna werden de prijzen uitgereikt voor de kaaskeuringen 1930 aan de fabrieken „De Goede Verwachting" te Bobeldijk (77 pun ten), „Rosita" te Twisk (72 punten) „West Friesland" te Abbekerk (69punt). De heer J, A. Geluk, secretaris van den Alg. Ned. Zuivelbond deed eenige mededee lingen over den algemeenen toestand der export van zuivelproducten. Spr. wees op de afname van productie en de prijsdaling In 1930; vooral voor boter en kaas was er achteruitgang. De opbrengst van boter en kaas was in 1930 f 40 miliioen minder dan in 1929. Ook wat de andere producten, van de boerderij afkomstig betreft, was er achter uitgang, door de belemmering van den uit voer. De Duitsch-Oostenrijksche tolunie bespre kende, wees spr, er óp, dat deze voor ons het bezwaar kan medebrengen, dat Oosten rijk zijn te veel aan zuivel zonder invoer rechten naar Duitschland uitvoert, terwijl onze boter met 50 Mk. per 100 Kg. belast is; al produceert Oostenrijk momenteel niet zooveel, er is toch opvoering van de produc tie merkbaar. Bij de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie zijn ook de Duitsche industriebelangen be trokken, terwijl als het de Duitsche industrie goed gaat, ook onze export aan beteekenis groeit; dit is een lichtpunt in deze kwestie. In Frankrijk dreigt, tengevolge van een actie onder leiding van Cheron het invoer tarief van 200 frs tot 400 frs verhoogd te worden. In België drir.gt de Boerenbond ook aan op verhooging van onze invoerrechten; in Engeland is de toestand momenteel nog goed, doch onbekend is wat ons te wachten staat. T.o.v. Tsjecho-Slowakije is het wachten nog steeds op het besluit van de verlaging van het tarief van 420 kronen per 100 Kg. Door de hooge invoerrechten en de hooge winstmarge (50 pet.) wordt de kaas in dat land nog slecht verkocht; bij verlaging van de tarieven en intensieve reclame is er in dit land echter nog wel een beter afzetge bied te vinden. Via den Rijksveeteeltconsulent te Was hington ls er aan de V. S. een verzoek ge daan, om tot verlaging der tarieven, waar toe neiging bestaat, over te gaan, uit over weging dat daar in Amerika niet die kaas wordt gefabriceerd, die wij er invoeren, zoo dat er dus geen concurrentie ij» is. In Mexico is de boter vrij en in Roe menië is de kaas met 1/3 invoertarief ver laagd. Om tegen de tarievenpolitiek van de ver schillende landen op te komen, acht spr. het noodig, dat de F. N. Z. op den ingeslagen weg voortgaat en zich op de hoogte houdt van wat in andere landen gebeurt. Wij moe ten voorts de menschen overtuigen, dat onze producten goed zijn en daarom door reclame de aandacht op ons product vestigen. Ir. L. de Vries hield een inleiding over „De noodzakelijkheid van productiecontröle in verband met de crisis". Spr. betoogde, dat in Noord-Holland, hetzij via de vereeniging, hetzij vla de fabrieken 15 tot 20 pet. van de veehouders der coöperatieve fabrieken een geregelde productie-contröle uitoefent. Als oorzaak daarvan noemt spr. de ont wikkeling van zelfkazende boeren tot de be hoorlijk ingerichte zuivelfabrieken. Door een krachtig fabrieksbestuur is in dezen veel te bereiken. Fabrieken met tech- nisohe leiding nemen bijna steeds deel aan productiecontröle en leggen zich op voor lichting der leden toe. Ideaal lijkt het spr., dat alle leden pro ductiecontröle uitoefenen; oprichting van contrólevereenigingen is daarvoor nog de aangewezen weg. Voorts 'dringt spr. aan op meer ontwikkeling en studie van vak- en standsbelangen. Spr. acht 5 pet. der veehouders tot prin- cipieele tegenstanders van productiecontröle; er ls dus nog 80 pet., die er onverschillig tegenover staan. Spr. wijst op de landbouw- pers, op de vereenigingen eh op andere ge legenheden om zich op dit standpunt te oriënteeren. De door het Rijk geboden gelegenheid om wetenschap op te doen, wordt spr. inziens te weinig benut. Door het Rijk gesubsidieerde cursussen worden in Noord-Holland te wei nig bezocht; in 1930 had N.-H. 18 cursussen; Friesland 57; deze vergelijking *ls eerder aan den gunstigen dan aan dén ongunstigen kant. Ook in de randprovincie wordt van de cursussen een veel drukker gebruik ge maakt. De noodzakelijkheid der productie-controle acht spr. noodig voor de verhooging der rentabiliteit der bedrijven. De productie contröle moet, geregeld, uitgeoefend worden op iedere koe, die op stal staat, afzonder lijk. De gemiddelde jaar-opbrengst, moet men berekenen door een 3-wekeItjksch on derzoek op vetgehalte van ochtend- en avondmelk, en n. a. v. het resultaat daarvan verwijdering van niet-productieve dieren. Het beste is de contróle te laten uitoefe nen door een controleur der vereeniging of fabriek. Productiecontröle vestigt ook de fokkerij op betere basis en leidt tot een meer juiste voeding. Met cijfermateriaal, ontleend aan de prak tijk, bevestigt spr. zijn betoog. Spr. ver wacht van contróle stijging, zoowel van vet gehalte als van aantal K.G. Spr. bevestigt ook deze bewering met voorbeelden en cij fers. Spr. concludeert, dat productiecontröle -voor een veehouders-fokkersbedrijf onontbeerlijk is en wekt op tot bevordering dezer controle, (Applaus). De lezing van Ir. dé Vries zal in brochure vorm verschijnen. Na behandeling der agenda voor de Alg. Vergadering van den Ned. Zuivelbond sloot de voorzitter onder dank de vergadering. R.K. Vrouwenbond De afdeeling As sendelft heeft Woensdagavond het tienjarig bestaan herdacht dóór het houden van een feestavond in eigen kring. De presidente, mevrouw Kroon,Laan, opende en memoreerde, hoe de afdeeling in deze tien Jaren uitgegroeid is tot een Ver eeniging, die thans 240 leden telt. In deze periode heeft de R.K. Vrouwenbond veel nuttig werk in het belang der leden verricht. We noemen slechts het organiseo- ren van de verschillende cursussen enz., die altijd in de belangstelling der leden ston- den. Vanaf de oprichting heeft mej. A. Kers- sens deel van het bestuur uitgemaakt, waarvoor zij op een hartelijke wijze door de presidente werd gecomplimenteerd. Het verdere deel van den avond werd aangevuld met eenige films, afgedraaid door pater Haarmans O.F.M. De noodige tracta- tles ontbraken natuurlijk evenmin, zoodat het reeds laat was, toen het einde van dezen feestavond kwam. Een groot aantal leden woonden de feestviering by. Atletiekwedstrijden Zondag a.s. opent de N. H. A. B. het seizoen te Assendéttt, waar de athletiekvereeniging ,,A.- V. 'AÏ" deze wedstrijden heeft uitgeschreven:"- De wedstrijden vangen aan om half tweer te beginnen met een wegwedstrijd over 3500 M., waarvoor 19 deelnemers hebben inge schreven. in totaal hebben 120 deelnemer^ ingeschreven, verdeeld over 16 vereenigin gen. De goede organisatie van de vorig jaar gehouden wedstrijden heeft hy de vereenigingen een goeden indruk nagelaten, wat dezen wedstryden ten goede komt. Dé bekende H. A. V. Haarlem heeft met 20 leden ingeschreven. Aan het verspringen zonder aanloop en het balwerpen is het kampioenschap van den N. H. A. B. ver. bonden. Koperen feest Burgerwacht Hemel vaartsdag had de feesteiyke herdenking plaats van het 12 -jarig bestaan der Bur gerwacht. Des middags had een flink bezochte schiet wedstrijd plaats der leden op het terrein achter het Patronaatsgebouw. Behalve het bestuur der burgerwacht waren ook het Dag; bestuur der gemeente benevens enkele raads leden! aanwezig. Ondanks het zeer win derige weer werd goed geschoten, hoewel de windvlagen overigens bekwame schutters nog parten speelden. Wegens het byzondere feest waren extra mooie pry zen aangekocht die na afloop van den wedstrijd in het vereeniglngsgeböuW werden uitgereikt door den heer Van Breda, burgemeester dezer gemeente. De 24 beste schutters mochten naar gelang hunner be haalde punten een keuze doen uit de pryzen. Den vier besten schuttei-s, uit elke sfd, één werd een diploma uitgereikt en wel aan de heeren R. Doodeman, P. Rood Gz., D. Klein Sz. G. Boon Jz„ terwyi op de geluksbaah de heer K. Klein Sz. den len prys verwierf. Na afloop der prijsuitreiking nam de voor zitter de heer Frankena het woord. HU me moreerde hetgeen in die 12'/j jaar door de burgerwacht was gepresteerd. Daarna las de secretaris het verslag over deze 12 K -jarige periode voor 't welk een luid applaus oogstte. Vervolgens sprak de burgemeester het be stuur en den leden eenige bemoedigende wöor- den toe, en betuigden ook andere sprekers hun sympathie met de burgerwacht, waarna de byeenkomst werd gesloten. Onze pastoor De toestand van den Zeereerw. Heer Brouwers is zoo zeer verbe terd, dat Z. Eerw. met Pinksteren een H. Mis zal mogen lezen. Programma 17 Mei 1931. A. D. O. i—A. D. O.-Veteranen, 14 uur. Met groote belangstelling wordt deze wed- stryd door de sportliefhebbers tegemoet ge zien en A. D. O. stelt zich voor dat alle zei len zullen moeten worden bygezet, om het nog onverzwakte enthousiasme der A. D. O.- Veteranen te weerstaan. Het zal by deze spannende 'match zeer zeker niet aan publiek ontbreken. Gemeenteraadsverkiezing A.s. Dinsdag, 19 Mei, des voormiddags te 11 uur, houdt het Hoofdstembureau (tevens Centraal Stembureau) een openbare zitting ten Raad- huize, waarin over de geldigheid der inge leverde lusten zal worden beslist. Tevens zal dan de nummering der lysten j)laats hebben. R.K. Coöp. Boerenleenbank De alge meene ledenvergadering van de R.K. Cppp. Boerenleenbank, welke op 29 April wegens te weinig opkomst niet door kon gaan, heeft thans plaats gehad op Woensdag 13 Mei, des avonds half 8 In het R. K. Verenigings gebouw. De voorzitter, de heer C. van Duivenvoor de, opende met den christelüken groet éi» memoreerde dat de kassier, de heer Yari Woesik, wegens verbiyf in het ziekenhuis niet aanwezig kon zijn. Als stemopnemers werden benoemd de heerën N. Bruin en P. Fatels. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Uit het verslag van den kassier, hetwelk werd uitgebracht door den heer G. Wel- borën, bleek, dat de balans over 1930 sloot met een eindbedrag van 161.522.76. Reke ning én balans werden zonder op- of aan merking goedgekeurd. Kwa,m aan de orde wijziging statuten. De secretaris las de verschillende veran- deringen én aanvullingen, welke met alge- Öieene stëmmen werden goedgekeurd. Ook keurde de vergadering enkele wijzigingen in het huishoudelijk reglement goed. De aftredende heeren van het bestuur, de heeren G. Welboren Wzn. en S. v. d. Kolk en het aftredend lid van den raad van toe zicht, de heer Arie Schuyt, werden herkozen en namen hun herbenoeming aan. De rentestandaard werd bepaald, met in gang van 1 Juni 1931, op 3 pet. voor de spaargelden en 5 pet. voor de voorschot gelden. De voorzitter wees er nog op, dat ei-ediet- aanvragers, ter bespoediging der behande ling hunner aanvragen, verstandig doen deze in te dienen voor den eersten Woens dag van elke maand. Na de rondvraag volgde sluiting met den christelijken groet. Bloemententoonstelling Werd er eerst gevreesd, dat de expositie van snijbloemen ten gevolge van dén sterken regen van ver leden Donderdag, waardoor de bloemen haar frlseh uiteriyk hadden verloren, niet zou kunnen doorgaan, thans is gebleken, dat deze vrees ongegrond is. Er zyn nog tal van soorten in schitterenden bloei. De tentoonstelling zal nu gehouden wor den op Zondag 17 Mei in café Swart. Des middags om 3 uur wordt de tentoonstelling geopend, waarbij verschillende notabelen zijn uitgenoodigd, en waarbij ieder welkom zal zyn. Onmiddellyk na de opening zal de jury hare beoordeeling van het ingebrachte bekend maken. baar de tentoonstelling niet alleen voor iederen bloemenliefhebber interessant be looft te worden, maar ook voor elk heel leer zaam zal zijn en daardoor tot de ontwikke ling kan bijdragen, mag verwacht worden, dat zeer vele»» een kykje zullen komen ne men. Het entrée van 15 ct. behoef niemand af te schrikken. Bloembollenveiling Ten overstaan van de notarissen J. P. Stuyt te Castricum en Mr. C. J. de Lange te Alkmaar, werd Woens dag hier een groene veiling gehouden door de directies van de Tuindersvereenigingen „Kennemerland" en „Vrije Veiling". De stand van het gewas was redelyk goed, veel belangstelling, doch zeer lage prijzen. Wy noteerden o.m. pl.m. 1300 regels dt. Vuurbaak f 172.pl.m. 1300 dt. Mr. van der Hoeff f 183.—; Evt. Queen Flora 1700 regels f 136.—; Prosperity 450 regels f 18.—; Br. Lodewijk XIV 900 regels f 52.—; Poet. Cheerfullness 28 bed f 136.—; Spring Glcry 15 bed f 58.Emperor 10 bed f 19. Spring Glory 35 bed, extra gewas f 188.—; Lourens Coster 36 bed f 122.Mrs. Krelage bed f 90.—; Madame de Graaf bed f 40.—King Alfred 34 bed f 236.—; Br. Don Pedro 6 bed f 69.Gretchcn 102 bed f 43.—. Candidaatstelling Voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing zijn Dinsdag j.l. op het gemeentehuis de volgende ïyster» van can didaten tagojeverd R. K. Staatspartij: C. Pepping. J. Volke ring Tz., N. Kuys, Jb. Adrichem, Jb. Bak- kum, M. Dekker, J. Nyyens Pz„ N. de Groot, j. van der Peet, G, S. Hageman. Vrijheidsbond, gecombineerd met Soc.- Dem.: Chr. Kieft, Adr. Vennik, Jb. Scher mer, mej. joh J. Vooren, C. Verweel Vooren en A. Aafjes. Terwijl nog een lijst is Ingeleverd door kiezers, welke niet als Soc.-Democraten wenscheri betiteld te worden, doch de be ginselen huldigen (sic!). Deze ïyst is Ingeleverd met slechts één candldaat, n.l. den heer J. Mooij Pz. Gouden bruiloft Het echtpaar J. van Velsen en A. van Velzen—Gieling vierde Donderdag hun 50-jarige echtvereeniging. Wegens verschillende droevige familie omstandigheden werd het feest In stilte ge vierd; toch heeft het den jubileerenden niet aan belangstelling ontbroken. Nieuwe bouw By onderhandsche aanbe steding is aan den bouwkundige Joh. Win- nubst Hz., alhier, opgedragen de bouw van twee huizen voor rekening van de firma K. Molenaar, alhier. Concours Sehoorl Het Harmoniecorps „Crescendo" alhier, directeur de heer G. Groen, behaalde Donderdag op het concours een 2en prys met 135 punt in de afdee ling Uitmutendheid. Voorzeker een mooie prestatie voor het corps, daar vele jonge krachten nog maar kort medewerken. Een 1ste prys werd in deze afdeeling niet toegekend. Een droeve plechtigheid Woensdag middag werd de jongeheer P. Saai naar zijn laatste rustplaats gebracht. Een 8-tal vrien den van den zoo ongelukkig om het leven gekomen jongeling droegen hem grafwaarts. Tal van kransen en bloemtakken dekten de baar. Zeer vele bewyzen van deelneming mócht de familie ontvangen by dit voor hun zoo droevige verlies. Sportfeesten op Hemelvaartsdag De leden der vereeniging O. S. S. gaven een demonstratie op hot gebied van gymnastiek. Hierna speelde M. T. C. I een voetbalwed- stryd tegen B. S. V. uit Bergen, welke ge wonnen werd met 2—1 door B. S. V. Hierna veteranenwedstryd tusschen M. F. C. en „Sparta", beiden te Medemblik. Uit slag 41. Succes De R. K. Gemengde Zangver- eeniging „Nieuw Leven", directeur de heer R. M. Moeskops, alhier, behaalde op he». groot-nationaal concours te 's Graveland in de afdeeling Uitmuntendheid een lsten prijs met 355 punten, tevens het hoogste aantal punten. In den eere-wedstrijd behaalde de ver eeniging den lsten prijs. Wederom een mooie prestatie Candidatenlysten Alhier zyn 3 candi- datéhiysten voor de a.s. gemeenteraadsver kiezingen ingediend, n.l. van Zwaagdyk. Ondërdijk en Wervershoof. Het besluit der arbeiders, om ook een lyst in te dienen, is ingetrokken. Deze zullen nu allen stemmen op de aangewezen lijst der kiesvereeniging. De 'protestanten hebben geen lyst inge diend, wat zeker een unicum kan gen<^>-- worden. Tulpententoonstelling Nauweiyks is de Narcissententoonstelling uit onze gedachte, of we Staan voor de tulpententoonstelling. Toén wij Woensdagmiddag om 4 uur aan,,hét Papeveer kwamen, zag alles er weer grandioos uit. Binnen het gebouw (het café van den heer Verhoef) wa»-en vele genoodigden pre sent. We merkten op oud-secretaris Hooge- boom, den gem.-secretaris B. J. Hoogeboom, dr. Quartel en echtgenoote, den ambtenaar van den Plantenziektenkundigen dienst, het bestuur van de vereeniging „Samenwerking" e.a. De burgemeester en weth. v. d. Hoorn waren verhinderd. De voorzitter van de tentoonstelling, J. Leliveld, heette allen welkom en hoopte, dat deze tentoonstelling hetzelfde succes moge hebben als de voorgaande. Dan nam de gemeente-secretaris, B. J. Hoogeboom, het wooi-d om de tentoonstel ling te openen. Spr. hoopte, dat deze tentoonstelling weer meer kennis zou mogen brengen voor de kweekers en in het algemeen welzyn van Ter Aar zou zijn. Hierna werd den secretaris een mooi bou quet aangeboden en de eerewijn rondge diend. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den ambtenaar van den Plantenziek- tenkundigendienst. Vei-volgens werd de tentoonstelling be zichtigd. Auto te water Gistermorgen reed Dr. P. per auto van zyn woonhuis naar de rich ting Geerdijk. By v, d. H. gekomen, ge raakte hij te water, doordat hy in een kuil reed De timmerman G. P., ter plaatse aan het werk kon den dokter uit den auto krij gen. Concert Met medewerking van de Chr. Gemengde Zangvereehiging „Nut en Genoe gen'", het N. Amstels Mannenkoor en de Mandolineclub „Tuindorp", zal op Dinsdag 19 Mei, 's avonds 8 uur, het openingsconcert in het nieuwe seizoen worden gegeven, in de muziektent Medemanplein. V. V. V. Wegens drukke werkzaamhe den heeft de heer C. Leguit bedankt als se cretaris van de vereeniging voor Vreemde lingenverkeer. Ook de 2e secretai-is, de heer Wilhelmus heeft o»»tslag genomen. Annexatie Het besluit van de Buurtver- eeniging „Ons Doel" by Ged. Staten de an nexatie van onze gemeente bij Amsterdam aan te vragen heeft van vele zijden critiek uitgelokt en naar wy vernemen zal een sterke tegen-actie het gevolg zyn. ,,St. Canieius" Dezer dage»» had in het Parochiehuis een ledenvergadering plaats van de R. K. Damvereeniging „St. Canisius." Tot bstuurslid werd gekozen de heer H. van Vliet, zulks in de vacature J. O. Sam son. Daarna werd besloten een wisselprys, bestaanden uit 'n zilveren wandbord, bestemd voor damsport, beschikbaar te stellen, welk prachtwerk eigendom wordt zoodra een lid twee jaren achtereen of drie jaren niet ach tereen het kampioenschap der club weet te behalen, tevens een kruismedaille voor de hoogstaankomende der tweede klas, en een pi-ijsje voor den sterkste der derde afdee ling. Burger!, stand Overleden: P. M. M. An- gevare, 11 m. Jan van Veen 75 jaar te Nieuw koop. Candidaats telling De volgende qandi- datenlysten voor den gemeenteraad zyn in gediend: C.-H.: Brunt, J. (aftr.); Kool, G.; Nap, A.; Woudenberg, van J,; Kool, L. A.-R.: Leeuwen, van P. Sr (aftr.); Baren, van c.; Tol, van G.; Domburg,' G.; Groene- weg, A. V.B.: Slingerland, Jb. (aftr.); Graaf, dé S.; Slingerland, L. S. R. K.: Weijden, v. d. A. P. (aftr.); Groot, de A. J. H.Pz. (aftr.): Blom, W. (aftr.); Mourits, G.; Poel, J. C.; Pletersen, J.; Veen, van C. J.; Kelder, M. A. Op de C.-H. ïyst komt het aftredend lid A. Breedyk niet meer voor. Tarwecommlssie De heeren C. J. Poel en A. Groeneweg zyn resp. gekozen door den L. T. B. en Chr. Boerenbond tot leden van de vertrouwenscommissie. ZANGCONCOURS IN HET KURHAUS Zaterdagavond om half acht worden de Nationale Zangwedstrijden in het Kurhaus weer voortgezet. Dan zingen de derde afdeelingen van de Mannenkoren, waaronder Haarlems R. K. Mannenkoor, directeur J. Nibbering. Verplicht nummer voor deze afdeeling is Morgenzang van Nico Hooge»*werff. Zondagmiddag een uur vangen de wedstrij den aan met de kinderkoren, afdeeling Uit muntendheid. Onder het zestal, dat in deze afdeeling meezingt vinden we ook vermeld Polyhymnia, directeur W. Hespe, Haarlem en Haarlems Kinderkoor Internos, directeur Jan Booda, Dit laatste koor telt niet minder dan tweehonde»-d jeugdige stemmen. Des middags zingen ook de vereenigingen in de Tweede Afdeeling Mannenkoren. Voor de kinderkoren is het verplichte nummer Voorjaarslied van Wiertz, voor de Mannenkoren „Het lied van den Arbeid" van Jaé. Bonset. 's Avonds om half acht komen de vereeni gingen uit, die meedingen in de Tweede Af deeling van de Gemengde koren en in de Eerste Afdeeling van de Mannenkoren. Onder de gemengde koren staat ingeschre ven R. K. Gemengd koor Beverwyk, direc teur Leo Pielage. Onder de Mannenkoren IJmuidens Man nenkoor, dir. H. J. Arisz. Met elkaar meer dan dertig koren en over de tweeduizend zangers. Het Nationale Concours in het Kurhaus te Zandvoort mag zich in een goede belang stelling verheugen. STRANDWEG Over den (Strandweg is altijd nogal veel te doen geweest in den raad. Nu dreigt weer een nieuw conflict. De heer Petrovitch had, ter uitbreiding van zijn terras, een plankier laten aanbren gen. Dit plankier nam een gedoelte van den als openbaren weg gebruikten grond in be slag, hoewei deze grond in eigendom aan den heer Petrovitch toebehoort. De politie heeft de planken verwijderd, zoodat een uitspraak van den rechter nu wel klaarheid zal brengen, aan welke zijde het gelijk is. Of daarmede de Strandwegkwesties van de baan zullen zijn? Zooals wij gisteren reeds meldden,' waren gisteren op de stations langs de Zaanstreek lauwerkransen opgehangen vanwege de Zaansche vereeniging van Vreemdelingen verkeer. De kransen droegen een opschrift, vermeldende de waardeering der Zaanstreek bewoners jegens de directie der Nederland- sche Spoorwegen voor de electrificatie. Maar ook Beverwyk is niet achtergeble ven. Óp het perron, vóór de contróle, prhkte een prachtige bloemenmand, een geschenk van den burgemeester, jhr. J. C. W. Strick van Linschoten. Wegens overvloed1 van copie moet de jeugd pagina blyven liggen tot Maandag. Openluchtconcert Woensdag gaf het Fanfarecorps „V.I.O.S." een openluchtcon cert ln de tent. Daar de concerten van V.I. O.S. op een hoog peil staan en het een keu rige zomeravond was, was de belangstelling groot. Naast een keur van muziekwerken werden ook de concoursnummers gespeeld. V.I.O.S. mocht menig welverdiend applaus in ontvangst nemen. Een nieuwe lUst Bij de a.s. gemeente raadsverkiezing zulle.» met een z,g, vrye lijst candidaten worden gesteld, welke zich uit sluitend ten doel stellen de maatschappelyke belangen te behartigen van arbeiders, kleine boeren en tuiniers on alle modern 'denken den. Als candidaten zijn gesteld: 1. J. Broer- se Jr.; 2. J. van Tol; 3. B. v. d. Haax; 4. H. Engberts. Muzlek-succesen Niet alleen op sportief gebied, maar ook op muzikaal terrein weten de Mijdrechtsche vereenigingen Jiun reputa tie op te houden en te verhoogen. Het fan farecorps „V.I.O.S.'' wist op Hemelvaarts dag op het bondsconcours te Nigtevecht een 2den prys in den concert weds tiijd en een eersten prys in den marschwedstrijd,beide in de eerste afdeeling te bemachtigen. De gemengde zangvereeniging „Zang en Vriendschap" kwam op het zangconoours te Maarn voor het eerst uit in de eerste afdee ling en behaalde een 2den prys. En tot slot „Lindeboom's Mannenkoor", wat nog maar eenige maanden bestaat kwam te Maarn voor het eerst voor het vuur en verwierf een 2den prys in de vierde afdee ling. BROEK OP LANGENDÏJK, 16 Mei Langendyker Groentenvelling 420 To maten A f 90, idem B f 77, idem O t 63, idem CC f 49. ZEVENHOVEN Veilingen. Aanvoer 9827 stuks. Kipeieren f 3.354.10; eendeieren 3.10 3.50; boter 0.580.62 per pond; kaas f 0.26 per pond; aardappelen 5.00—5.60 per mud; spinazie f 0.28—0.29 per kist; kippen 1.00— 1.05. TER AAR, 15 Mei Centrale Veiling!-— sja f 2.10—8.50; Spinazie 27-r40 cent; Velien 20—34 cent; Snijboonen per 10 kilo 10.70; Peulen per pond 3543 cent; Postelein per kilo 14—20 cent; Bloemkool 7—39 cent; Aardbeien 13—39 cent;; Peen per bos 16—22 cent; Rabarber 5—3 cent per bos. BEVERWIJK,, 15 Mei R. K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland" Spinazie per kist 50—1,20; Sla per kist 1.00 —2.35; Postelein 1,60—1.70: Bloemkool - per stuk 830; Wortelen per bos 20—3Q^.6eM»» rle 3—6; Raapstelen per bos van 4—5;.Raöhs per bos 3—6; Rabarber I 6—7; Rabarber 11 3—4; Asperges D.W. 50—70; idem D. BI. 40— 50; idem Dun 20—30, BEVERWIJK, 15 Mei. Coop. Tuinbouw-, Groenten-, Fruit en Aankoopvereeniging „De Vrye Veiling" W. A. Asperges in div. kwal. 17—62 ct.; Rhabarber reuze 26 ct.; id. Parragon 78 ct.; Raapstelen, Radys, Uitjes 25 ct.; Selderij, Pieterselie en Prei 38 ct.; Worteltjes 28—32 ct. per bos; Aardbeien per schotel 1748 ct.; Zuring 50 ct.; Spi nazie 25110 ct.; Postelein 120140 ct.; Sla 70280 ct. per gr. en kl. kist; Postelein 28—32 ct.; Spinazie 3—12 ct.; Holl. Witlof 2042 ct,; ardappeien 713 ct,; Bieten 4 ct. per Kg,; Bloemkool 14—34 ct.; Kom kommers 6 ct. per stuk; Doppers per pond 13 ct. Bloemenveiling 't Centrum, Aangevoerd werd Pr. Elisabeth 2645 ct., Mad. Kre lage 2233 ct.; Farnc. Sanders 22—30 ct., Wm. Copland 1846 ct.; Bartigon 2545 ct.; Bouton d'Or 3233 ot.; Inglesc. Yellow 22— 37 ct.; Caledonia 2534 ct.; Moonlight 32— 40 ct.; Clara Butt .17—34 ct.; Sultan 20— 30 ct„ alles per dozyn. Imperator 2.20—4.40; Poggenbeek 1.70— 3.50;; White Excelsior 2;40—4.40; Huchten- burg 2.10—4; v. Everdingen 3—4.50; The First 5—6; I. de Wint 1.50—3; Frans Hals 1.40—2.60; Yellow Queen 3—4.50; David Bless 3—4; Précose 2—3; Dr. Haering 2 60— 3; An too»» Mauve 12; Calla's 829; Lil. Umbellatum 13—25; Lathyrus in div. kleu ren 1540; FritiUaria 60—115 c.; Anemoon Fulgens 15—1.60; De Caen 45—1.50; Hol- landia 50—100 c.; St. Bavo 20—65; St. Bri- gld 50—1.20; Div. narcissen 10—75 c.; id volle, grond Darwintulpen 40300, alles per 100 stuks. HEM, 15 Mei 1931. Zuider-Kogge. Bloem kool I f 16—20; idem II f 7—12.30; idem III f 5—8-50; Sla f 4—5.90; Spinazie f 3.80— 5.80; Wortelen f 12.80—16.70; Rabarber f 9.60; Aardbeien f 1.21. KEILOO, 15 Mei Exportveiling „St. WiJ- librordus" Aardbeien vroege 0.290.42 per doosje; Brusselsch witlof le soort 0-24— 0.36; idem 2e soort 0.180.21 per K.G.; Rha" barber 0.35—0.57; Wortelen 1.15—1.55 per 1° bos; Spinazie 0.450,75 per kistje; Kropsla 3 80—6.40 per 100; Asperges, dik wit 0.45— 0.69; Idem, dik blauw 0.31—0.43; TH-m dun wit 0.19—Q.26; Idanv du» -blauw 1- bos. PURMEREND, 15 Mei 1931. Beemster, Purmerend en On»- Peulen f 0,86—0.92, Doperwten 0- per K.G. Aardbeziën 0.26—0.77, Tonden 0.38, alles per doosje. Bloemkool per 100 stuks. Spinazie 0.100.64 per K.G. Postelein 0.17—0.28 per K.G- S'ft 1.80—9.70 per 1Ó0 krop. Andyvie l-'1-*, per kist. Radijs 1.80—4.80. Peterselie 11 19, Raapstelen 1.202.60, Rabarbe 5.60—9.80, Wortelen 12—33, Prei 3-" 13, alles per 100 bos. ALKMAAR, 15 Mei N.V. Alkmaarsch'a Exportveiling Aardbeien 12, Andi)vJ f 2.30—8 30, Bloemkool I 16—23, idem 9—14, Kropsla 5.90—8.90, Sla II 4.30, Komkommers 10—20, per 100 stuks- Postelein 0.72—1.08 per dubb. bakje. Ra" barber 38, Raapstelen 0.501.30, dUs 2.40—5.60, alles per 100 bos. Spina»8 0.230.80 per gr. bak. Sperciebooncn. dubbele 0.61, Tomaten 0.45, alles Pe pond. Uien f 2.60—8 per 100 K.G. Wortele» 9.20—10 per 100 bos, Witlof I f 13, ld®1" II 8, alles per 100 pond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2