m f3000.- f 750.- f 250.- f125.- f50.- f40/ NEDERLANDSCHE PELGRIMS TE ROME MAANDAG 18 MEI 1931 BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 114 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL NIET NIEUW 6 millioen werkloozen in de Ver. Staten Door de economische malaise De onrust in Spanje De Landdagverkiezingen in Oldenburg Hi*. Ms. „Sumatra" Vlotgekomen De ramp van de „Noordpool" Onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart Z. H. Exc. Mgr. Th. Lud. Heylen 50 jaar priester Vliegramp voorkomen Auto in een etalage gereden Een vrouw ernstig gewond De Koningin naar Parijs? Het Moederhuis der St. Julianacongregatie De Culemborgsche moordzaak VOORNAAMSTE cNIEUWS J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht De zware branden in Japan Opnieuw 700 huizen in de asch Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, b(j vooruitbet B't contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger Door „de Tijd" is dezer dagen mede gedeeld, dat de Officic-r van Justitie te Amsterdam tot vervolging van „de Tribune", naar aanleiding van onware en lasterlijke schrijverij over een pastoor, niet kon overgaan, omdat de dader niet was aan te wijzen en de arbeiders en medewerkers aan het communistisch dagblad de noodige inlichtingen weiger den. Verantwoordelijk voor den inhoud van het orgaan is volgens hen niemand, ter wijl eigenares is een organisatie, die geen rechtspersoonlijkheid bezit. Dat niemand verantwoordelijk zou zijn, is natuurlijk onwaar, want anders zou ieder, die daar lust toe had, een ar- tikel ter zetterij kunnen brengen, waar na het geplaatst werd. We gaan daar echter nu niet dieper op in, maar wenschen alleen op te nier ken, dat hetgeen de redactie van „de Tijd" nu ontdekt heeft en wat haar zoo heeft doen schrikken, niet nieuw is, want deze toestand was reeds lang te bevoegder plaatse bekend. Het is mogelijk de eerste maal, dat een klacht wegens beleediging tegen 't com munistisch orgaan is ingediend, met ver zoek tot vervolging, maar het is in geen geval de eerste maal, dat de Officier van Justitie een poging heeft gedaan tot ver volging van het blad op grond van arti kelen daarin verschenen. Reeds verschil lende malen is dit geschied en steeds zonder resultaat, omdat het bekende kunstje werd uitgehaald, zich van den domme te houden en noch den schrijver, noch den zetter te willen aanwijzen. De Minister van Justitie wist dat, was volkomen op de hoogte en heeft tot heden geen kans gezien daar wijziging in te brengen. Artikelen uit Moskou, die men in geen ander communistisch blad in het buiten land durfde plaatsen, werden hier ge drukt. Beleedigingen, officieelen personen aangedaan, bleven daarom vooral onver- volgd. Dit ssjn feiten, die niet geloochend kunnen worden. We zouden er uit de laatste paar jaren verschillende kunnen aanwijzen. Door enkele bladen wordt het ge beurde nu aangegrepen om te betoogen, dat het ontwerp van Minister Donner inzake de Godslastering, eenmaal aan genomen, toch geen effect kan sor- teeren. We kunnen dat niet aannemen, want anders zou Minister Donner, die bij ondervinding weet, dat de justitie tot heden machteloos stond tegenover het communistisch orgaan, als een vervol ging werd voorgenomen, zijn ontwerp niet hebben ingediend. We achten hem te hoog, dan dat hij. den toestand ken nende, de diep gekrenkte beginselen van de geloovige Nederlanders met een der gelijk gebaar tevreden zou willen stel len. Deze week komt het ontwerp in de afdeelingen van de Kamer in onder zoek en zonder twijfel zal den Minister daar de vraag gesteld worden, op welke wijze hij de wet zal handhaven, als deze eenmaal in het staatsblad heeft gestaan. We twijfelen er niet aan, of de bewinds man zal daarop een zeer afdoend ant woord kunnen geven, alhoewel het ons toch wel verwondert, dat bij de nu in gestelde poging tot vervolging daar nog niets van is gebleken: want wij herha len: voor den Minister was hetgeen nu gebeurd is, niet nieuw; het is reeds meer malen voorgekomen. Het American Legion zal aan president Hoover vragen om, buiten de politiek om, vertegenwoordigers van arbeid, industrie, kapitaal, financiën, landbouw en andere elementen van het land büeen te roepen, om de oorzaken van de economische malaise uit den weg te ruimen. Blijkens een overzicht, samengesteld uit mededeelingen van de 10.000 afdeelingen van het Legioen, zijn er meer dan 6.000.000 personen werkloos, van wie 750.000 oud militairen. De beurzen weer geopend Het ministerie van financiën heeft aange kondigd, dat de heurs te Madrid- en ook de overige Spaansche beurzen met ingang van heden weer zullen zijn geopend. Speciale maatregelen zijn getroffen, om speculaties op groote schaal te voorkomen, althans zoo veel mogelijk te verhinderen. Ex-koning Alfonso 45 jaar Heden herdenkt ex-koning Alfonso zijn 45sten verjaardag. De monarchisten zullen geen enkele betooging of demonstratie hou den en zullen alles vermijden wat lijkt op een viering of herdenking van dezen verjaar dag, teneinde elke provocatie van republi- keinsche extremisten te voorkomen. Zelfs eenige monarc ustische verkiezingsvergade ringen, die heden zouden worden gehouden, zijn uitgesteld. Op een communistische vergadering, die gisteren te Barcelona werd gehouden, werd een motie aangenomen, waarin de arrestatie van Aartsbisschoppen en bisschoppen van Spanje werd geëischt. Audiëntie hij Z. H. den Paus Zaterdagmiddag had om één uud de natio nale Nederlandsche audiëntie plaats bij Z.H. den Paus in de Sala Ducale. De Nederlandsche bisschoppen en de com missie-leden werden allereerst in de Para mentenzaal ontvangen waar de heer Venings een gift van f 700 van het Werkliedenver bond voor den St. Pieterspenning, aan den Paus heeft aangeboden. Aan den heer Hellemons, bestuurder van de spoorwegarbeiders, vroeg Z. H. hoeveel leden deze organisatie telde, waarop 't getal 13.000 genoemd kon worden. Nadat allen persoonlijk den zegen des Pausen ontvangen hadden, werd door den aartsbisschop Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jan sen een rede gehouden. Rede Mgr. Jansen Aan deze rede ontleenen wij het volgende: Heilige Vader, Sta mü toe, alvorens te spreken over de encycliek „Rerum Novarum", de gevoelens van de diepste dankbaarheid jegens Uw Ver heven Persoon uit te spreken, aan Wien wij het initiatief te danken hebben tot 't Ns- derlandsch Priestercollege, op welks stichting Uwe Heiligheid bij bulle van 26 October 1930 het Apostolisch stempel heeft willen drukken. Op het oogenblik, dat de beroemde ency cliek „Rerum Novarum" van Paus Leo XIII, roemrijker gedachtenis, verscheen, wa ren de omstandigheden in de Nederlanden van dien aard, dat het pauselijk woord daar grootelijks nut moest hebben. In de tweede helft der negentiende eeuw werden ook in ons vaderland de geesten be- heerscht door een wetenschap, welke voor zoover niet anti-christelijk, toch zeerk on christelijk was. Gedragen door den geest van het rationalisme brachten de universiteiten een generatie voort, welke, ver verwijderd van bovennatuurlijke idealen, neigde tot materialisme. Zeker kent bij het ten einde spoeden der negentiende eeuw ons land een groote mate van welvaart, doch haar voor- deelen zijn voor een betrekkelijk gering ge tal, terwijl de groote massa van arbeiders en kleine burgers leven in bestaansonzekerheid en vrees voor de toekomst. Bij gemis van dien vrede, welken goede sociale verhoudin gen brengen, nog niet gewend ook hun kracht in onderlinge aaneensluiting te zoeken, be ginnen zij ontvankelijk te worden voor revo- lutionnaire gedachten. Van deze ontwikkeling weet het christelijk deel der bevolking zich nog min of meer vrij te houden. En wat het katholiek deel, nog geen 40 pet. omvattend, betreft, wordt de strijd tegen den geest des tfjds met kracht gevoerd. Helaas bevinden de katholieken zich na eeuwenlange verdruk king, nog pas in het begin eener emancipa tie, welke in 1854 door het herstel der bis schoppelijke hiërarchie heerlijk was ingezet. Zü beschikken over het algemeen weinig over welvaart, invloed en macht, zijn nog volop gewikkeld in den strijd voor de vrije school welke zü in 1868 op het woord hunner bis schoppen hebben aangebonden; zü hebben nog slechts een bescheiden graad van ver- eeniging en organisatie bereikt. Doch het sociale vraagstuk laat hen niet onberoerd. Voor de priesters en andere inlel- lectueelen, leeft deze beheerschende ge dachte, dat ook en niet in het minst voor deze tüden het primaat der beschaving be rust bü de Kerk. Wü zien, hoe een groot deel der heerschen- de partij, de liberale partü, zich tegen alle ingrijpende veranderingen verzet, terwül een gering deel van haar, de radicalen, kractige inmenging van den Staat op sociaal gebied voorstaan. Overal begint de arbeidersbewe ging aan terrein te winnen. Sinds 1887 onder revolutionnair-anarchistische leiding, split sen zich de socialisten in een meer revolu- tionnaire en in een meer reformistische groep. Na wüziging van de Kieswet gaat deze laat ste groep, onder leiding van een zeer begaafd staatsman een steeds grootere plaats inne men in het parlement. Terwijl op staatkun dig gebied de invloed der katholieken was sende is, sticht in 1888 onder goedkeuring van den bisschop van Haarlem, de eenvoudige volksvriend Pastoors den Volksbond, begin van de later zoo gelukkig uitgegroeide orga nisatie der katholieke arbeiders. Evenmin als in andere landen heerschte echter onder de katholieken volkomen gelijk heid van inzichten. Niet algemeen konden de leiders, priesters zoowel als leeken, der nieu we beweging op instemming bü hun geloofs- genooten rekenen. Aan meeningsverschillen, welke hoogst schadelüke hadden kunnen worden, maakte de verschijning der onvol prezen encycliek „over den toestand der ar beiders" voor goed een einde. Zü bracht den vasten grondslag, waarop in volkomen eendracht onder leiding der Bisschoppen het gebouw der sociale organi saties van het geheele katholieke volk kon worden opgetrokken. Volgzaamheid tegenover hunne bisschop pen is het, welke de katholieken van Neder land siert. Zij hebben dan ook volledig ge volg gegeven aan den oproep hunner herders, die na het verschünen van de „Rerum No varum" ontelbare malen tot katholieke orga nisatie hebben aangespoord. Tot alle groepen en standen heeft het wachtwoord der bis schoppen zich gericht. Aan hun wensch heb ben allen gevolg gegeven: de arbeiders, de boeren, de handeldrüvende en industrieele middenstand, de vrouwen, de studenten, de onderwüzers, de ambtenaren en ook de groot-werkgevers. In het groote werk, dat Gods goedheid hier liet gedijen, heeft de be roemde encycliek wel het voornaamste aan deel gehad. Noemen wü hier eenige getallen, betref fende de organisaties. Het getal leden be draagt voor de arbeiders meer dan 150000, voor de vrouwen 60000. Als kenmerk der ar beidersorganisatie geldt, dat op verlangen der bisschoppen hun economische actie, vol gens katholieke beginselen, wordt gevoerd door vakorganisaties, terwijl dezelfde arbei ders daarnaast zün georganiseerd in zooge naamde „standsorganisaties" in diocesaan verband, voor de cultureele taak. Met groote zorg hebben de Bisschoppen gewaakt, dat de eigenlüke politieke actie uit de sociale organisatie bleef geweerd. Aldus is de sociale beweging, ingeluid door de „Rerum Novarum" ook ten goede geko men aan de kracht en de eenheid der poli tieke partij. Deze heeft zich in 1896, onder leiding van wülen dr. Schaepman, in haar program doen inspireeren door de groote staatkundige encyclieken van Leo XIII en niet het minst door zün socialen zendbrief „Rerum Novarum." Tegenwoordig onder de wüze leiding van den priester dr. Nolens vertegenwoordigt zij nagenoeg het geheele katholieke volk. Zij heeft zich in het leven van de natie een eer volle plaats verzekerd. Voor welvaart en vooruitgang, doch ook voor gezag en orde staat zü immer gereed. In samenwerking met andere christelüke partüen was het de katho lieke staatspartü welke aan Nederland heeft mogen schenken een voorbeeldige -ciale wetgeving. Zoo was het een katholiek minis ter, dr. Aalberse, die in 1919 den arbeidsdag van 8 uren verwezenlijkte in de wetgeving. Wederom is het een katholiek minister, van wien thans een wetsontwerp is uitgegaan, houdende een regeling der bedrijfsraden. Dit, Heilige Vader, zijn voor ons land de groote voordeelen van de Rerum Novarum," waarvan ik de eer had een historisch over zicht te geven ten overstaan van Uwe Heilig heid, die zich gewaardigë onze sociale wer ken te zegenen, welke steeds hun grondslag zullen vinden in de encycliek van Uw illus- teren Voorganger Leo XIII. Toespraak van den Paos. Na deze rede nam Z. H. het woord en sprak in het Pransch als volgt: Gisteren heb ik u allen welkom geheeten op de groote audiëntie en kan dat hier slechts repeteeren. Ik heb daar in het Italiaansch, Fransch en Duitsch gesproken, niet in het Neder- landsch. Doch dit is voor Hollanders geen bezwaar, want die zün polyglotten. Het doet mü echter genoegen, u thans persoonlijk te kunnen begroeten in het huis van uw Vader. Allen zijn hier welkom, maar zeker de zo nen, de bevoorrechte kinderen uit Holland, dat u en mü dierbaar is, want gü zijt Ka tholieken niet alleen terend op uw naam of historische schoonheid. Maar het adres van uw aartsbisschop, dat Wü met vreugde hebben gelezen, heeft ons met vreugde vervuld en uw land als karak teristiek achtenswaardig doen kennen. Wü hebben uw tegenwoordigheid hier gaarne gezien, want de wüze, waarop de En cycliek „Rerum Novarum" bü u is uitge voerd, is geschied volgens de gedachte van Paus Leo XIII. Wü zijn dankbaar aan dien Paus yoor dien schat, ons in „Rerum Novarum" gege ven, maar ook aan u, die ze in overeen stemming met den Paus hebt uitgevoerd en het is Ons een vreugde, de Hollandsche pel grims hier te zien, want hier züt ge op uw plaats. Gü hebt recht deel te nemen aan deze herdenkingsfeesten Reeds meermalen hebben Wü u genoemd onze dierbare Katholieken uit Holland. Wü hebben voor u een gerechtvaardigde voor liefde. Die voorliefde zou reeds volkomen ge rechtvaardigd zün voor alles, wat Holland doet voor onze missies. Ik heb al meermalen naar een gelegen heid gezocht om alles, wat Holland voor de missies doet, op de dagorder te stellen van heel de wereld. Maar er is nog een andere reden voor die voorliefde en wel uw verdiensten, uw plannen en uw daden op sociaal terrein. De Hollandsche arbeiders, die hier in zoo grooten getale aanwezig zijn, moeten wel goed gefortuneerd wezen, maar als ik den rükdom van Holland noem, dan heb ik niet het oog op de materieele welvaart, doch op de geestelijke waarde van de arbeiders, waardoor de Hollanders zelfs in deze moei lijke tüden, in zoo grooten getale naar hier zün gekomen. Gij bemint uw arbeid, maar gü bemint ook ons oude geloof, waardoor gü van de Kerk de heiligheid ieert die uw arbeid hebben moet. Ik gevoel mij gelukkig u zoo iets pret tigs te kunnen zeggen bij uw tegenwoordig heid in het Huis uws Vaders. Wü willen u dan ook zegenen met een vaderlüken zegen, groot als uw geloof, voor u en voor uw famüie en voor uwen arbeid in het algemeen, een zegen voor de werk gevers en uw broeders en zusters in den arbeid. Wü zegenen speciaal ook de priesters, die onder leiding der bisschoppen medewerken aan den arbeid in de organisaties. Wij zegenen uw goede herders, die mede werken aan het apostolisch werk. Speciaal willen wü u gelukwenschen met de inzegening en opening van het Hol- landsch college, dat een bron van zegen zal zün en alle priesters, die daar geleefd zullen hebben, ook lang na ons en die hier ver- wülden tusschen de catacomben en de fraaie basilieken, zullen den geest van Rome naar hun land medenemen en een nieuwen band onderhouden tusschen uw land en den H. Stoel. Een bijzonderen zegen spreken Wü uit voor alle Katholieken, die gehoorzaam de leiding hunner bisschoppen volgen. Een daverend applaus volgde op deze har- telüke en voor de Katholieken in Holland zoo vereerende woorden. Daarna werd de pauselüke zegen gegeven en onder het zingen van het „Aan U, o Ko ning der Eeuwen", trok de Paus zich in Zijn vertrekken terug. Groote winst voor de nationaal-socialisten Bü de Landdagverkiezingen in Oldenburg was vooral opmerkelük, dat de nationaal- socialisten sedert de Rijksdagverkiezingen van 1930 van 76.000 op 101.000 stemmen voor uit gingen. Hun aanal zetels steeg van 3 tot 19. Hr. Ms. Kruiser „Sumatra" is vlotgekomen. Het plan bestaat, heden op eigen kracht naar Soerabaja op te stoomen. Dinsdag 19 Mei, des voormiddags 10 'A uur, zal de Raad voor de Scheepvaart een onder zoek instellen naar de scheepsramp, op 1 Maart 1931 overkomen aan den stoomtraw ler .Noordpool" IJM 132 die, zooals bekend, bü Rosehearty is gestrand en gekenterd, waarbij de geheele bemanning, bestaande uit elf personen, is omgekomen. Een van Nêerland's beste vrienden in het buitenland Z. H. Exc. Mgr. Lud. Heylen, Bis schop van Namen en eere-kanunnik van 't Haarlemsche Kapittel, zal morgen zün vüf- tigjarig priesterfeest vieren. Op grootsche wüze zal deze kerkvorst als dan in tegenwoordigheid van Kardinalen, Bisschoppen en wereldlüke. overheden ge huldigd worden. Het Nederlandsche element mag daarin niet ontbreken. Z. H. Exc. Mgr. tTh. Lud. Heylen Aan hem hebben wij te danken de uit verkiezing van Nêerland's hoofdstad als de Mirakelstad tot zetel van het Internationaal Eucharistisch Congres in 1924: nog steeds het hoogtepunt van Katholiek leven ten on zent. Allen die toen hebben saamgewerkt onder leiding van dezen eminenten voorzitter van het Permanent Comité der Internationale Eucharistische Congressen, die zoo geheel en al niet alleen onze taal maar ook het we zen van ons land en volk kent allen, die hun dankbaarheid willen uiten aan den Bisschop van Namen als wereldpresident der Eucharistische beweging, wordt verzocht hun bijdragen met handteekening te willen zen den aan L. A. P. M. van den Broeke, per adres Redactie „De Tijd", Amsterdam, of wel Jacob Marisstraat 14 te Amsterdam. Mgr. Heylen werd 5 Februari 1851 geboren te Casterlé. priester gewijd II Juni 1881, ge kozen tot abt van Tongerloo 1 Juni 1887 en verheven tot het Bisschoppelijk ambt 23 Oc tober 1889. De Kerkvorst is assistent bü den Pause- lijken Troon en sedert 1901 voorzitter van de Internationale Eucharistische Congressen. Toestel met 18 passagiers vat vlam Naar uit Baltimore gemeld wordt, kwa men dank zij de koelbloedigheid van den bestuurder, achttien passagiers met den schrik vrij, toen een vliegtuig op ongeveer 500 M. hoogte in brand raakte. De piloot slaagde er in het vliegtuig goed op den grond te zetten, zoodat de inzittenden, hoe wel eenigszins door mekaar geschud, uit de machine konden springen. De vrouwelijke bediende in het vliegtuig trachtte de passa giers kalm te houden, terwül de bestuurder zooveel mogelük poogde de vlammen te blusschen. De vlammen werden na de lan ding onmiddellijk door soldaten gebluscht. Zondagmiddag om 3 uur wilde een auto bestuurder, die uit de Koningstraat kwam, het Verwulft oprijden; hü maakte een te groote bocht naar rechts en reed het trot toir op en vervolgens tegen een groote eta lageruit van de firma Vroom en Dreesmann. Op dat oogenblik stond op het trottoir de 41-jarige mevrouw M. Zü werd meegesleept en kwam in de etalage terecht. Ernstig ge wond aan hoofd en beenen bleef zü bewus teloos liggen. Er snelden spoedig personen ter hulp om de dame uit haar benarde positie te be vrijden. In zeer emstigen toestand is zij naar het St. Elisabeths-Gasthuis overgebracht, waar zij een kwartier tevoren ook was geweest om haar dochtertje een bezoek te brengen. De politie heeft den auto in beslag geno men. De wensch vader der gedachte Een bericht van de Matin, volgens het welk de aangewezen President van de Fran- sche Republiek met den chef van het pro tocol de détails van een bezoek zou hebben geregeld, dbor Koningin Wilhelmina aan Parijs te brengen, berust, naar de correspon dent van het „Vad." te Parüs meldt, blijk baar op een misverstand. In elk geval is het in hooge mate voorbarig. Te bevoegder plaat se althans is daarvan niets bekend. Het spreekt voor het overige vanzelf, dat een dergelijk bezoek ter gelegenheid van de koloniale tentoonstelling en de eereplaats, die Nederland daar inneemt, op den hoog- sten prijs zou worden gesteld en allerwegen diepen indruk zou maken. Men kan zelfs zeg gen, dat daarmee de wensch zou worden vervuld van allen, die zich metterdaad voor de totstandkoming van het Nederlandsche paviljoen geïnteresseerd hebben. Een bezoek van een lid van het Koninklijk Huis zou een nieuw bewijs zijn van het saamhoorigheids- gevoel van Groot-Nederland en van de ban den, die het Vorstelüke Huis aan de over- zeesche gewesten binden. Het Haarlemsche nieuws in zake het Moederhuis, is deze week schaarsch. Met te vermelden, dat ik een gulden ontving van v. E. per giro, heb ik alles verteld. Gelukkig kan ik er van elders meer van vertellen, 's Hage schonk mü ruim f 150; dan kwamen van buiten de stad nog mooie giften binnen, alles te zamen f 595, zoodat de dringende nood tot f 32.372.46 is terug gebracht. Onnoodig te zeggen, dat ik mü dringend blüf aanbevelen. De Haarlemsche Juliaan- tjes zouden mij zoo graag eenige mooie gif ten overdragen. Wie verschaft haar dat ge noegen, ik zou haast zeggen dien troost bü haar dagelüksche mooie, maar zware werk. J. JORMA S.J., Pastoor Bisschoppelük Bestuurder der St. Julianacongregatie Den Haag, 16 Mei 1931. Da Costastr. 44. Giro 886722. Auke Opdam weer vrij Gisteravond om half acht is Auke Opdam, die in voorloopige hechtenis zat, in verband met de Culemborgsche moordzaak in vrij heid gesteld. Onmiddellük na deze invrij- heidsstelling had de correspondent van de „Crt." te Tiel een kort onderhoud met hem, waarbü hü op een desbetreffende vraag mededeelde, zelf niet precis te weten, waar voor hü indertüd in arrest gesteld was. Vol gens zün uitlating zou in het bevel tot ge vangenneming alleen sprake zün van „ge gronde redenen". In het voor-onderzoek is hem gevraagd door den rechter-commissaris of hü de schrüver was van een der destijds geschreven anonieme brieven. Hü ontkent zulks echter ten sterkste. Naar zün verklaring heeft hij met deze aangelegenheid absoluut niets uit staande. Begrijpelükerwijs toonde hü zich ver- verheugd met dezen gang van zaken en be gaf hij zich onmiddellük per trein naar Culemborg. Begrafenis van het slachtoffer van den moord in den Haag Te Santpoort is Zondag een R. K. Jeugd- dag gehouden. (blz. 1, 2de blad) Overleden is de heer J. F. Hulswit, oud wethouder van de gemeente Haarlem. (blz. 1, 2de blad) Hr. Mr. kruiser „Sumatra" is vlotgekomen. (blz. 1, 1ste blad) Stand der werkzaamheden in den Wierin- germeerpolder na het eerste kwartaal 1931. (blz. 2, 2de blad) B. en W. van Leiden hebben voorgesteld een commissie van deskundigen uit te noo- digen haar oordeel te geven over de plaats en het gevelplan voor het stadhuis te Leiden. (blz. 4, 2de blad) De schrijver Joh. de Meester Sr. overleden. (blz. 4, 2de blad) De moordenaar van den Bataviaschen politie-commissaris Van Rees te Bandoeng gearresteerd. (blz. 4, 2de blad) Begrafenis van den heer W. Eschanzier te 's Gravenhage. (blz. 4, 2de blad) De inzegening van het Nederlandsch Priestercollege te Rome. (blz. 1, 2de blad) Toespraak des Pausen tot de Nederland sche pelgrims. (blz. 1, 1ste blad) Belangrijke redevoeringen in de bijeen komst der Europeesche Commissie. (blz. 3, 2de blad) Bij een nieuwen brand in Japan zijn 700 huizen verwoest. (blz. 1, lste blad) 6 millioen werkloozen in de Vereenigde Staten. (blz. 3, 2de blad) Nieuw Fransch voorstel tegen de Duitsch- Oostenrüksche Tol-unie. (blz. 3, 2de blad) Auke Opdam, de verdachte in de Culem borgsche moordzaak, is weer op vrije voeten gesteld. (blz. 1, lste blad) Geruchten over een bezoek van H. M. de Koningin aan Parüs. (blz. 1, lste blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.54, vooruit. OPTICIENS - aB^IKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.22 u. Hoogste barometerstand 761.1 m.M. te Seydisfjord. Laagste barometerstand 746.2 m.M. te Skudesnas. Verwachting: Matige tot zwakken, Zuide lijke tot Oostelijken wind, gedeeltelük be wolkt met kans op regen of onweer in het Zuiden; aanvankelük iets warmer. In Den Haag had Zaterdag onder over groote belangstelling de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer Eschanzier. Onze foto werd genomen op de algemeene begraafplaats. Droogte d: oorzaak? Een nieuwe brand, de vüfde in den tüd van een week, brak te Matsoeë Housjoe, in het Zuidwesten van Japan uit. Zeven honderd huizen werden in de asch gelegd. Vele hotels brandden tot den grond toe af. De schade wordt op verscheidene millioe- nen yen geschat. Op verschillende plaatsen in Japan heb ben branden gewoed van ongewoon grooten omvang, die ook een aantal slachtoffers hebben gemaakt en groote materieele schade hebben aangericht. Te Kaneko, in de provincie Gumma, brak brand uit in een bioscoop. Eomstond een paniek, waarbü vele personen onder den voet werden geloopen. 14 personen werden ge dood, 30 zwaar en ongeveer 150 personen licht gewond. Het bioscoopgebouw brandde geheel uit. Een andere groote brand woedde in de stad Nügata in Noord-Japan en verwoestte gisteren 70 huizen. Een brandweerauto reed tengevolge van de verwarring, die onder de verschrikte bevolking was ontstaan, in een rivier, waarbü 7 brandweerlieden zwaar ge wond werden. Als oorzaak van al deze geweldige bran den, wordt de langdurige droogte genoemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1