i m f 3000.- f 750.- 1250. f125.- f50.- f40. WOENSDAG 20 MEI 1931 DE RIJKSMIDDELEN IN APRIL DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17772 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET UNGEVAL ONDERSCHEID Voor zeven millioen dollar opgelicht Het R.K. Werklieden verbond te Rome Nog eenige indrukken Van 18 meter hoogte gevallen Huis afgebrand Door kokende soep verbrand De financieele toestand van Oostenrijk Goud in de „Tubantia"? Invoerrecht op kaas in Mexico Ongedekt tekort van 150 millioen Leve de „helderziendheid" Werktijdverkorting bij de V. E. M. te IJmuiden Racketeering en drankwet Een houtbrand te J n Schade 20 a 30.000 gulden VOORNAAMSTE cACIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De postvluchten naar en van Indië Werkloosheid in Weenen Bestrijding van den woeker BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTf EN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1t regels 60 cL p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. b(j vooruitbet. B() contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonne's op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide cogen bij een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand een voet ot een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been of arm Dij verlies van 'n anderen vinger Eenige dagen later dan gewoonlijk is, verscheen de staat van de opbrengst der middelen over April 1931. Zooals wij in een vorige beschouwing over de rijksinkomsten van Maart j.l. reeds voorspelden, heeft de toen gecon stateerde daling zich nog verder voort gezet. Op het eerste gezicht lijkt die in zinking zelfs catastrofale afmetingen aan te gaan nemen: met een totaal- opbrengst van ruim 39 millioen blijven de April-ontvangsten over 1931 niet minder dan vijf millioen onder die van dezelfde maand in 1930. In totaal is in de 4 eerste maanden van het loopende jaar al ruim 14 mil lioen gulden minder ontvangen, dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Erger nog wordt de zaak, als we deze totaal-opbrengst vergelijken met de ra ming der ontvangsten, met de basis dus, waarop het geheele begrootlngs-systeem berust. Dan blijkt, dat 4/12 der raming bedraagt f 156.632.083, waartegen de werkelijke ontvangsten een cijfer toonen van f 154.856.236. Een tekort dus van bijna 18 ton! Hier is wel het bewijs ge leverd, dat de gouden tijd van zoete overschotjes voorloopig tot het verleden behoort. Ondertusschen is het niet ge heel zeker, dat dit feit alleen aan de malaise te wijten is. Immers, Minister de Geer heeft meermalen verzekerd, dat hij gebroken heeft met het systeem van z.g. voorzichtige ramingen d.w.z. dat ze ietwat aan den lagen kant waren en dat hij er naar gestreefd heeft, ook de inkomsten zoo juist mogelijk te schatten, rekening houdend met alle op dat moment bekende omstandigheden. Op de gronden, die we reeds in een vorig overzicht aangaven, zijn we van meening, dat het laagterecord van ont vangsten nog niet bereikt is. Al is het waar, wat sommige deskundigen bewe ren, dat het diepte-punt der economische depressie dit voorjaar gepasseerd is, dan nóg zullen in dit en de twee volgende belastingjaren de funeste gevolgen zich doen voelen. Of nog juister gezegd: dan pas zullen ze te bemerken zijn, want de belastingen van het vorig jaar, hoewel ze betaald moesten worden uit een nood lijdende beurs, werden toch geheven van de inkomens uit het goede jaar 1928 en het gedeeltelijk goede 1929. Er is dus reden te over om met groote bezorgdheid den toestand der landfinan- tiën gade te slaan. Geen wonder dat er geruchten liepen, dat de regeering, naar het Indische voorbeeld, drastische maat regelen overweegt, om deze finantien gezond te houden. Wel is tegengespro ken, dat deze saneering zou bestaan m een nieuwe verlaging van de ambte naars-salarissen, maar we twijfelen er niet aan, dat er in September zoo niet reeds vroeger allerlei regeerings- voorstellen te wachten zijn, niet om de inkomsten te verhoogen, doch eerder om de uitgaven te verlagen.' Gelukkig leert een nadere beschouwing der afzonderlijke posten uit de middelen- staat, dat niet alle verlaging aan con junctuur-invloeden te wijten is. Dat b.v. de grondbelasting anderhalf millioen minder opbracht dan vorig jaar April, komt eenvoudig hierdoor, dat door de nieuwe wet op de finantieele verhou ding tusschen rijk en gemeenten deze bate slechts een vierde der hoofdsom uitdrukt; de overige drie vierden worden uitgekeerd aan de gemeenten. Voor de personeele belasting geldt dit nog sterker, daar met ingang van het belastingjaar 1931 deze belasting gehe ven wordt ten bate van de gemeenten. De in dezen staat vermelde opbrengst van f 399.000 betreft uitsluitend betalingen uit vorige belastingjaren. De vermogensbelasting is deze maand nog niet kwaad; zoowel het Aprilcijfer, als dat over de eerste vier maanden, is gelijk aan vorig jaar. Slechter staat het met de dividend en tantième-belasting, den conjunctuur barometer bij uitstek. De ontvangsten over 4 maanden bedragen met i 3.300.000 slechts de helft van de raming! Al ge- looven we niet, dat deze ongunstige ver houding tot het einde van het jaar zal blijven vele ondernemingen immers hebben in den zomer eerst haar jaarver gadering en dividend-uitkeering toch behoeft men maar even het lijstje der voorgestelde dividenden in te zien, om met zekerheid te constateeren. dat dit middel ver beneden de toch al voorzich tige raming zal blijven. De dezer dagen gepubliceerde sta tistiek van in- en uitvoer deed al ver moeden, dat de invoerrechten, welke zoo langen tijd onafgebroken stegen, be langrijk zouden terugloopen. 't Is zelfs minder erg. dan we naar aanleiding van die statistiek hadden gevreesd: f 5.366.000 tegen f 5.833.000 vorig jaar. Maar intus- schen is men over 4 maanden zoowel Dij de raming, als bij vorig jaar toch reeds 2 millioen achter, 't Is natuurlijk de vraag of deze vermindering voorname lijk veroorzaakt wordt door minder ver bruik, óf dat de actie „Steunt de Neder- landsche Nijverheid" eindelijk vrucht begint te dragen. Wat de accijnzen betreft, verdient vermelding de belangrijke daling van die op het geslacht. Twee redenen zijn hiervoor aan te geven: ten eerste heeft de ongekend lage prijs van het var- kensvleesch (accijnsvrij) het gebruik daarvan gestimuleerd, maar op de twee de plaats zal het goedkoope bevroren vleesch in dezen malaise-tijd meer ge bruikt worden dan vroeger. „Suiker" en „Tabak" hielden zich goed, „Bier" daalde iets, doch „Binnen- en Buitenlandsch Gedistilleerd" gaven een verhooging te zien. Iets wat geluk kig niet op méér gebruik wijst, doch wel gevolg zal zijn van de accijnsver hoo ging, deels misschien nog van grooter inslag vóór die verhooging. De niet onbelangrijke daling van ze- gel- en registratierechten toont aan, dat de bedrijvigheid op de beurs en het aantal emissies flink zijn gedaald. De altijd wisselvallige successierech ten hielden zich goed: bijna evenveel als April 1930, voor de eerste 4 maan den zelfs in totaal iets boven het vorig jaar en boven de begrooting. Ook hier echter zal in de toekomst een kentering moeten komen. We willen nog even memoreeren twee middelen, die hoewel ze per saldo weinig inbrengen toch een duidelijk licht werpen op de tijdsomstandighe den. Het zijn de belasting op gouden en zilveren voorwerpen en de loodsgelden. Beide daalden en bleven onder begroo ting en opbrengst over 1930. Hierbij is commentaar overbodig. De inkomsten voor het „leeningfonds 1914", voor een groot deel bestaande uit opcenten op de andere middelen, daal den vanzelfsprekend eveneens. Ten slotte zij vermeld, dat de wegen belasting opbracht 4.015.971 en de rijwielbelasting 42.031. Uit het resumé, dat van de nieuwe encycliek gepubliceerd werd, blijkt, dat Z. H. de Paus opnieuw ten stelligste het socialisme heeft veroordeeld. Blijkens een Reutertelegram heeft dit in Engelsche Labourkringen nogal on rust gewekt, vooral in verband met een tusschentijdsche verkiezing, welke in Getershead moet plaats hebben ter ver vulling van een vacature, ontstaan door het overlijden van een socialistischen afgevaardigde. Zullen de Katholieken in dit geval nu de Paus zoo uitdrukkelijk verze kerd heeft, dat niemand tegelijkertijd goed katholiek en trouw socialist kan zijn nog op een socialistischen La- bourcandidaat willen stemmen? zoo vraagt men zich bezorgd af. Maar zoo luidt een mededeeling in „Sunday Times" de socialisten onder hen stellen zichzelf gerust: de Engelsche socialisten zeggen, dat de Paus natuurlijk de socialisten op het vasteland en niet de Labour-socialisten bedoeld heeft. Tableau! Het onderscheid is gemaakt, door de Engelsche socialisten zelf! zij zeg gen: wij zijn heel anders dan de vaste landssocialisten! zij begrijpen het blijkbaar, dat de Paus deze laatsten ver oordeelt, maar zij beroepen er zich op, dat zij „niet zijn als dezen". Wij twijfelen natuurlijk niet, of voor zoover de Labour-richting echt socia listisch is, zij ook door den Paus veroor deeld wordt (de Paus sluit bij Zijn ver oordeeling trouwens ook nadrukkelijk het „verzachte" socialisme in), maar dat het Engelsche socialisme over het alge meen anders en niet zoo Marxistisch is als het vastelandsche, dat blijkt uit het door de Engelsche socialisten zelf ge maakte onderscheid nu opnieuw toch wel heel sterk. Wij hebben nooit anders beweerd. In de val geloopen door zijn vrouw De man, die Britsche onderdanen, waar onder een hooggeplaatste, voor een bedrag van zeven millioen dollar heeft opgelicht blijkt aandeelen te hebben verkocht van een niet bestaande Amerikaansche petroleum- onderneming. De Amerikaansche justitie had den oplichter, die te Philadelphia werd gearresteerd, reeds sedert lang vergeefs ge zocht te Chicago, Los Angele.., Miami en in andere Amerikaansche stede -, naar aanlei ding van een klacht van den Britschen consul te Chicago. Scotland Yard verwit tigde er de Amerikaansche politie van, dat de vrouw van den man uit Engeland naar Amerika was vertrokken, en toen zij Zater dag te New-York voet aan wal zette, werd zij door Amerikaansche rechercheurs nage gaan. Zij vertrok naar een flat in Phila delphia, waar haar echtgenoot Zondag morgen werd aangehouden. Intusscher. is een bedrag van vier mil lioen dollars van het door zwendel ver kregen geld te Chicago achterhaald, waar het in effecten was belegd en veiligheids halve in een kluis was opgeborgen. Een der deelnemers van de reis van het R. K. Werkliedenverbond' naar Rome schrijft ons alsnog d.d. 17 Mei uit de Eeuwige Stad: Gezellig samenzijn. Iemand met een fijnen neus kan in Italië reeds op een aFstand Holanders ontdekken, n.l. aan het onmisbare en onvergelijke narcoticaansch kruid, dat wij sigaren noe men. Gisteravond zou men op de lucht afgaan de op den P ncio terecht zijn gekomen en aldaar in den tuin van Albergo Villa Um- berto het geheele gezelschap aangetroffen hebben, genietend van den wijn, die hier in Rome heel goed smaakt en die de Neder landers ook over het algemeen zich goed lieten smaken. Het strijkje zorgde voor de vroolijkheid die er ook wel zonder muziek kon geweest zijn. Het is verrukkelijk weer om buiten te zitten waardoor de vermoeie nissen van den Vrijdag dan ook spoedig vergeten zijn. De laatste dag. lederen morgen van deze vermoeiende week werd er reeds 's morgens vroeg appèl geblazen en op dezen Zondag, den laatsten dag van het verblijf der Hollanders In Rome, zou het zeker niet anders zijn. De bijwoning der verschillende plechtigheden had veel tijd in beslag genomen Rome heeft nu eenmaal den tijd zoodat thans nog getracht moest worden om nog eens wat schoons, dat deze stad den vreemdeling biedt, te gaan bezien. Het allereerste bezoek gold de Katacom- ben, waarheen het geheele gezelschap per auto werd gebracht, langs de Via Appia met zijn veie oude grafmonumenten. Op verschillende altaren van deze eer biedwaardige getuigen uit de dagen van leed en strijd, de schuil- en begraafplaatsen der christenen wanneer de vervolgings woede u'tbarstte, werden H.H. Missen op gedragen, waaonder vele pelgrims ter H. Tafel naderden onder den indruk van deze heilige omgeving. Na versterking van den inwendigen mensch volgde een bezoek aan de kerk van San Sebastiano en vervolgens aan de onver gelijkelijk schoone basiliek, misschien wel de schoonste van Rome, toegewijd aan den grooten Apostel Paulus, 'wiens stoffelijke res ten hier rusten. Des middags werd de tocht voortgezet; het doel gold allereerst de oude basiliek San Lorenzo, alwaar zich het graf van Paus Pius IX bevindt, en het Campo Verano, het kerkhof van Rome, hetwelk vlak er bij ligt, werd niet vergeten, al was het alleen maar om het graf en het monument der pause lijke zouaven, waaronder zoovele bekende na men voorkomen. Het volgende bezoek gold de Santé Croce, titelkerk van Z. E. Kardinaal Van Rossum. Hier bevinden zich nog vele reliquiën, welke aan Christus' Lijden herinneren. Het opschrift van het Kruis, de nagelen, waarmede Christus aan het Kruis is geklon ken. twee doornen van de Doornenkroon en nog meer. De tocht naar de kerk van Santa Cecilia in Transtrevere werd belemmerd door de fascistische politie. Op dezen dag is weer een van de vele monumenten onthuld, ditmaal voor een familielid van Garibaldi, wiens groot standbeeld op den Janiculus staat. Dit Is voor die politie een reden om een aantal straten af te sluiten, al konden wij het ver band niet snappen. Daarom werd maar een rondrit gemaakt, welke eindigde in de schoone kerk van Maria Maggiore, met veel kaarslicht om de Ma donna en een schilderij aan den H. Lucas toegeschreven. In deze heerlijke basiliek met haar schoo- nen triomfboog (mozaïek) opgericht als een herinnering aan de kerkvergadering van Ephese, met haar tal van andere schoone mozaïeken, werd des avonds een plechtig „Te Deum" gezongen, waarmede de Rerum No varum-herdenking geëindigd was en de her denking van het Eeuwfeest der Kerkverga dering van Ephese een aanvang nam. De sigaren raken op en de beurs leeg. zoodat het einde In zicht is. Vanavond is het kofferpakken, want mor gen reeds bijtijds wordt de terugreis aan vaard over Milaan. Aldaar wordt overnacht om den volgenden dag Luzern te bereiken. Aldaar wordt in de omgeving een dag rond gekeken: Donderdagmorgen ongeveer 12 uur hoopt deze groep veilig en wel het station Arnhem te bereiken. 16-jarig dienstmeisje gedood In de IVeste Wagenstraat te Rotterdam heeft Maandagavond' ie half 6 een ernstig ongeluk plaats gehad. De 16-jarige mej. A. v d. W. uit de Van Meeterenstraat is bij het u'tlrioppen van gordijnen op net dak van een 18 meter-hoog pand plotseling uitgegleden en over den rond naar beneden geslagen. Zij kwam eerst te recht op een uitstekend halton, gleed echter d'oor en viel, na eerst no® tegen een glazen iantaarn te zijn geslagen, op den grond. In bewus'elooMn bestand >s zij ongenomen en naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge bracht, waar een ernstige schedelbasis- fractuur geconstateerd werd. Aan de gevo^en daarvan is zij gisteroch tend vroeg overleden. De bewoners door het paard gewekt Maandagnacht werd de voerman P. Pen- nings te Oss gewekt door het gehinnik van zijn paard. Opstaande ontdekte hij, dat zijn huis een vlammenzee was. De eerste zorg van den vader was zijn hulpbehoevenden zoon, die niet loopen kan te redden waarna de familie zich in veiligheid kon brengen. Heti paard en drie varkens kwamen in de vlammen om. Ook de geheele Inboe del ging verloren. Aan de gevolgen overleden In den winkel van den melkboer K. aan den Geuzen weg te Hilversum, was de vrouw des huizes bezig een klant te helpen, toen zij een hevig gegil in de keuken hoorde. Hier had haar drie-jarig dochtertje eens willen kijken in een pan met soep, die op het comfoor stond te koken en bij ongeluk de pan omgetrokken, zoodat de kokende soep over het kind stortte. De moeder wik kelde haar meisje, dat ernstige brandwon den kreeg, In een deken en spoedde er zich meer naar dr. P. Na behandeling werd de kleinee patiënt naar het ziekenhuis aan den Neuweg vervoerd, waar ze in den loop van den nacht tengevolge van de verwondingen is overleden. Kapitein Wijtsema gelooft er niet in. Kapitein K. H. K. Wijtsema. die in 1916 het bevel over de „Tubantia" voerde, ver klaarde in een persgesprek dat hij met verbazing gelezen had, dat zijn schip zoo veel goud had meegevoerd. Hij had er nooit iets van geweten en hij wist er nog niets van. Van de ladine wist de kapitein niets af Het ging zoo geheimzinnig in die dagen, dat men nooit wist wat men aan boord had. Er werd toen vsei goud gesmokkeld. En een Nederlandsch schip vervoerde natuurlijk kaas. Maar of er nu in die kazen goud heeft gezeten, daar weet de kapitein mets van en dat geloof ik ook niet. De men- schen maken er graag iets geheimzinnigs van. En de kapitein besloot het onderhoud met de woorden: als ik eenigszins ver moedde, dat er goud bij de lading was ge weest, zou ik er zelf naar gaan duiken! Tot 80 centavos per K.G. De directie van den Landbouw deelt me de, dat blijkens bericht van Hr. Ms. ge zant te Mexico City de Mexicaansche re geering het invoerrecht op kaas heeft ver hoogd tot 80 centavos per K.G, In de gehouden bijeenkomst van den Oostenrijkschen ministerraad heeft de minister van financiën een overzicht ge geven van de staatsfinanciën in het loopen de financieele jaar. De minister deelde o.a. mede, dat het ongedekte tekort van het huidige finan cieele jaar 150 millioen schillings zal bedra gen, als men het resultaat van de eerste vier maanden van het jaar als basis neemt. Een vierde deel van dit tekort kan ge dekt worden door vermindering der staats uitgaven, doch voor de rest van het tekort moeten nieuwe maatregelen genomen wor den. Men is voornemens de werkloozen-verze- kering te hervormen en nieuwe belastingen in te voeren, terwijl de loonen der ambte naren zullen worden verlaagd. Doch ook wanneer men deze maatregelen neemt is het tekort nog niet geheel gedekt. Alvorens een beslissing kan worden ge nomen ten aanzien van de te nemen maat regelen, moet, volgens den minister, eerst der verdere ontwikkeling van de staatsfinan- ciën worden afgewacht. Tegen de saneering. De Groot-Duitschers in Oostenrijk zullen niet hun goedkeuring hechten aan het fi nancieele saneeringsprogramma der regee ring, in het bijzonder niet t.a.v. de verla ging der ambtenaarssalarissen. Zij zullen hun vertegenwoordiger in de regeering, den minister van justitie Schiirff, terugroepen. De politieke toestand is hierdoor belang rijk ernstiger geworden. Schober naar Weenen terug. Op voorstel van de Groot-Duitschers heeft de bondskanselier in verband met de moei lijke politieke situatie Schober verzocht zoo spoedig mogelijk uit Genève terug te keeren. Onmiddellijk nadat de verdwijn'rfr van dén heer Eschauzier bekend werd, Sregen zoowel de familie van het slachtoffer, als de politie tal van aanwijzingen van z.g. helderzienden. Volgens öe een zou de heer E. in een auto vervmoord zijn en zou zijn lijk in een der Vijvers in het Haagsche Bo't'h zijn geworpen. Volgt ns een ander zou hij per auto naar Rotterdam zijn ver voerd en daar in een perceel in de Zand straat worden gevangen gehouden Weer volgens een ander zou de heer E. eerst naar Wassenaar en daarna naar Amsterdam zijn vervoerd, waar hij in een der door den „helderziende" genoemd perceel werd vast gehouden. Al deze aanwijzingen zijn, hoewel de po litie bij voorbaat van de onjuistheid over tuigd was, onderzocht, meldt de „Avond post". Men wilde nu eenmaal in een zoo ernstige zaak, geen enke'e aanwijzing hoe ger'ng ook, verwaarloozen. Met dit alles is echter weer eens een keer te meer bewezen, dat alle aanwijzingen van „helderzienden" in strafzaken tenslotte op niets uitloopen. Zoo ver ging zelfs de inmenging van hel derzienden bij dezen moord, dat door hen aan de politie niet minder dan 10 namen weiden opgegeven van personen, die bij de ontvoering betrokken zouden zijn. In het door een der waarzeggers opge geven huis te Amsterdam bleek een der meest voo aanstaan.de Amsterdamsche fami lies te wonen, zood'at de recherche huiverig was er aan te bellen. Niiar wij vernemen, is deze week in de werkplaatsen van de V. E. M. voor de tweede maal een verkorting van den ar beidstijd van één uur per dag ingevoerd, zoodat thans nog 32 uur per week wordt ge werkt. Voor de arbeiders van de hoogste loon- klasse beteekent deze kortere werkweek een loonderving van ongeveer 9 per week. Een officieele analyse. In de Vereenigde Staten schijnt algemeen de indruk te bestaan, dat de heerschende „racketeering" de uitkomst is van de drankverbodswet. De attorney-general, Wil lem W. Nletchell, heeft dezer dagen in een rede voor de radio deze opvatting bestre den op grond van een door de bondsregee- ring ingesteld onderzoek naar belastingont duiking door een aantal beruchte types uit de Amerikaansche onderwereld. Hieruit bleek, dat gemiddeld slechts 20 pCt. van hun inkomsten afkomstig was uit den onwetti- gen drankhandel. De rest werd verkregen uit het prostitutiebedrijf, dobbelhuizen, den verkoop van narcotische middelen, en, het meest belangrijk van al, het plegen van chantage. De rede van Nietchell wordt door poli tieke waarnemers beschouwd als een verde diging van de drankverbodswet en een nieuwe aanwijzing dat president Hoover van plan is, het volgend jaar opnieuw een can- didatuur voor het presidentschap te aan vaarden als een streng voorstander van het drankverbod. Gisteravond omstreeks zes uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een opslagplaats van houtafval op het uitge strekte terrein van den houthandel der N.V Gebr. van Hoeken in den Waardpolder, nabij den Lagen Rijndijk te Leiden. Aangewakkerd door den feilen wind vatte spoedig een groote houten loods, waarin de zagerij en de schaverij zijn ondergebracht, vlam, weldra gevolgd door enkele groote houtstapels. Het machinegebouw liep ern stig gevaar, terwijl ook in verband met de windrichting gevaar dre gde voor de overige groote houtloodsen op het uitgestrekte ter rein. Dit gevaar kon worden afgewend, dank zv het draaien van den wind en door het krachtdadig ingrijpen van de brandweer, die met veel materieel ter plaatse was. Omstreeks half acht was men den toe stand meester, al duurde het nablusschen der brandende en smeulende houtstapels nog uren lang. Verzekering op beurspolis dekt de schade, welke tusschen twintig en dertig duizend gulden zal bedragen. Felle brand in een opslagplaats voor hout afval te Leiden. (blz. L 1ste blad) De Groot-Duitschers in Oostenrijk hebben zich definitief verklaard tegen het sanee- ringsplan der regeering. (blz. 1, 1ste blad) De verdachte van het moorddrama in een kerktoren te Amsterdam voor de rechtbank. (blz. 2, 1ste blad) Het A. R. K. A.-congres te Bergen op Zoom. (blz. 1, 2de blad) De wijzigingen in het Belgische ministerie. cbiz. i. 3de oiad) Sluiting van twee fabrieken in het Maas dal wegens verspreiding vergiftige gassen. (blz. 1, 3de biad) Henderson, de Britsche minister van bui- tenlandsche zaken, is met algemeene stem men tot voorzitter der a.s. Ontwapenings conferentie gekozen. (blz. 1, 3de blad) Aanvullend onderzoek in de zaak der bij de Oustric-affaire betrokken oud-ministers. (blz. 1, 3de blad) Het Lagerhuis heeft verworpen een con servatieve motie tot verwerping van de wet op de middelen. (blz. 1, 3de blad) Met ingang van I Juni zal de mogelijkheid worden geopend onj tusschen Nederland en Ned. Oost-Indië beeldtelegrammen uit te wisselen. (blz. 2, 3de blad) De Drankwet in de Tweede Kamer. (blz. 2, 3de blad) Huldiging van Mgr. Heylen. (blz. 2, 3de blad) Officieele oprichting Nederlandsche pro vincie der Paters van den H. Geest. (blz. 2, 3de blad) I Barometerstand 9 uur v.m.: 763. Vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.25. Hoogste barometerstand 769.2 m. M. te Thorshavn. Laagste barometerstand 749.5 m. M. te München. Verwachting: Meest matige, Noord-Oostelijke tot Ooste lijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen, zelfde temperatuur, later iets warmer in het Zui den. Geen nieuwe records Naar men meldt, is men in kringen der K. L. M. van oordeel, dat, nu door de vluch ten van Smirnoff en Beekman bewezen is, dat de Nederlandsche vliegdienst in snel heid niet voor buitenlandsche behoeft te wijken, allereerst met volle energie ge streefd moet worden naar het handhaven van een regelmatigen dienst op Indië met een reisduur van 9 dagen. Voorloopig zullen er dus wel geen nieuwe records te vermelden vallen. 91.000 werkioozen Het aantal werkioozen in Weenen is in de eerste helft van Mei verminderd. Op 15 Mei bedroeg het aantal werkioo zen 91.000, hetgeen 13.000 minder is dan op hetzelfde tijdstip in het vorige jaar. Dinsdagavond brak een hevige brand uit in de houtzagerij en houthandel van de gebroeders Van Heeken aan den Rijndijk te Leiden B. en W. van Amsterdam stellen den Ge meenteraad voor mede te werken aan de oprichting van „De Amsterdamsche Stich ting voor Vereenigde Woekerbestrijding", waarvoor een bedrijfskapitaal van f200.000 benoodigd is. Bij verordening wordt het verboden, in welken vorm ook, binnen de gemeente Am sterdam van het uitleenen van geldsommen een beroep, bedrijf of gewoonte te maken, indien de uitgeleende geldsommen uitslui tend of voor een overwegend deel 500 of minder plegen te bedragen. De verordening bevat voorts een aantal beperkende en straf bepalingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1