Uit de Zaanstreek DRAMA IN EEN KERKTOREN Si@fzg§ig@rkis MEÜTENS Barteljorfestrasi 18 - Te!. 18756 HERiHGA a wutheuch, haarlem HERIftGA WUTHRICH, HAARLEM PHILIPS' RADIO TOESTELLEN EDAM PURMEREND WORMERVEER VOLENDAM KROMMENIE PROVINCIAAL NIEUWS Provinciale weg door het Geest- merarabacht Noord-Scharwoude Koedijk HOORN UITHOORN WARMOND RECHTSZAKEN ENKHUIZEN Leidekkerspatroon voor de rechtbank verdacht van moord Groot aantal Qetui^en TER AAR ZEVENHOVEN MA RK TNIFJtWS Dr. van der Molen Naaf wij vernemen heeft Dr. van der Molen zijn practijk neerge legd wegens gezondheidsredenen. Sedert een lange reeks van jaren was Dr. van der Molen hier ter plaatse werkzaam. Gemeenteraadsverkiezingen In de ge houden zitting van het hoofdstembureau zijn de volgorde en nummering der candida tenlijsten vor de gemeenteraadsverkiezingen bij loting als volgt vastgesteld: 1. Lijst Joh. J. A. Reijnierse. 2. Chr. His- torischen en Anti-Revolutionnairen. 3. R. K. Staatsparty Edam. 4. Vrijheidsbond. 5. Soc. Dem. Arbeiders Fartij. 6. R. K. Staatspartij Volendam. 7. Vrijzinnig-Democraten. R. K. Huisvestingcomité Naar wij ver nemen zal het R. K. Huisvestingscomité Vrijdagavond in het R. K. Veresnigingsge- bouw zitting houden tot het verstrekken van inlichtingen aan de ouders der kinderen die door den schoolarts zijn aangewezen als in aanmerking komende voor uitzending naar buiten. Gemeenteraad Naar wij vernemen, zal de raad dezer gemeente volgende week Vrijdag in openbare vergadering bijeen ko men. Alsdan zal o.m. aan de orde komen de asphalteering van Padjedtjk en Hoogstraat. Brandje, door water veroorzaakt Dezer dagen kwam tijdens hevigen regen de berg plaats van den stucadoor Kater in het wa ter te staan. Het gevolg was, dat de onge- bluschte kalk, die daar in zakken geborgen was, begon te branden. Dit veroorzaakte veel róók, zoodat de om wonenden de politie waarschuwden. Deze liet dadelijk de brandweer komen, doch toen deze ter plaatse kwam, was men het vuur reeds meester. Candidatenlijsten In de openbare zit ting van het hoofdstembureau zijn de inge diende candidatenlijsten voor den gemeen teraad goedgekeurd. R. K. Korfbalclub Door het meisjes patronaat is onder leiding van den W. E. heer kapelaan Van Sttinger een korfbalclub opgericht. Gewonnen proces Door den bouw van een nieuwe brug over de Noordersluis moes ten de kabels voor de electriciteitsvoorzie- ning verlegd worden. Over de betaling dre daaraan verbonden kosten ontstond een ge schil tusschen de gemeente Wormeerveer en het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland (P.E.N.). De Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem en daarna het Gerechtshof te Amsterdam wazen de vorde ring van de Provincie, die een vergoeding van 600 van de gemeente Wormerveer eischte, af. De Provincie ging in cassatie beroep bij den Hoogen Raad, doch dit col lege heeft het cassatie-beroep verworpen, zoodat de gemeente Wormerveer dit proces heeft gewonnen. Evenwel zal de gemeente in de 5 jaren, dat deze kwestie hrngende is, wel meer dan 600 aan proces-kosten be taald hebben. Slootvervuiling Vooral in het Zuidelijk deel der gemeente heeft men in den zomer veel last van siooten, die een onaangenamen geur verspreiden. Na vele besprekingen heb ben thans da Nederlandsche Spoorwegen vergunning verleend tot het plaatsen van een bemalingsinrichting en het maken van een waterkeering met schuif tusschen de landhoofden van de vaste brug over de Zui- dersluissloot en in de spoorsloot. De verver- sching van het water in de siooten zal dan niet geschiede; door het min of meer vuile Zaanwater, maar door het water uit den pol der Westzaan, waartoe het Polderbestuur be reids toestemming heeft verleend. Wijl evenwel door den aanleg van den Provincialen Weg AmsterdamAlkmaar ge durende het tijdvak 1 Mei—1 December de 3 bruggen in den Wandelweg verbreed en vernieuwd zullen worden, kan dezen zomer van de vergunning tot waterinlating nog geen gebruik gemaakt worden en zal eerst in 1932 een eind gemaakt kunnen worden aan de slootvervuiling met de daaraan ver bonden onaangename gevolgen. Gunning Door de gemeente Wormer veer zijn de volgende werken gegund: 1. Het aanbrengen van een bstanschoeiing ten Zuiden van de Noordersluis aan P. de Jong Wz. te Wormerveer voor 1635; 2. Het verplaatsen van het hek van het Wilhelminapark en het maken van nieuwe hekken voor de 2 naastliggende perceelen van de heeren Boekenoogen en Koomen aan C. G. Stoel te Wormerveer voor 2190; 3. Het verbouwen van het voormalig zui- verhuis der gasfabriek tot magazijn en schaftlokaal aan C. G. Stoel te Wormerveer voor 6939. Uitkeering aan de gemeente Bij het Gemeentebestuur is bericht ingekomen, daf het Rijk aan de gemeente Wormerveer ovei het dienstjaar 1931—1932 voorloopig zal uit- keeren 244.681.88, zijnde een bedrag van 27.80 per inwoner. Deze uitkeering zal ge schieden in 4 gelijke termijnen van ruim 61.000 op 1 Mei, 1 Augustus en 1 Novem ber 1931 en 1 Februari 1932. Burgerlijke Stand Geboren: Klaas, z. van P. Bolding en G. J. van de Vosse Jacobus Johannes, z. van J. P. Jobse en A. J. C. Boucherie Tim en Tom, zn. van P Smit en A. W. Bolding Maria, d. van P. C. Beversluis en C. van Geenhui-en Dinge Adriana Jacoba, d. van H. A. Brussel en J W. A. van Halderen. Ondertrouwd: T. J. van Veen en P. Tock Getrouwd: N. R. Bender en F. Boon W J. Lambeek en N. M. Kat. Overleden: Trijntje, 7 mnd., d. van S. van 't Padje en B. Jaarsma. Benoemd De heer N. Zwarthoed, onder wijzer aan de R. K. Jongensschool alhier, is benoemd tot hoofd van de R. K. school te Anna Paulowna. Ansjovis Door enkele kooplieden Is be kend gemaakt, dat door hen geen kuil-ansjo vis wordt gekocht. Ondanks dat, zijn er toch visschers die met het kuilnet visschen en flinke vangsten maken. De opbrengst is dan 5 a 6 cent per K.G., wat niet loonend is. Alarm-installatie Naar wij vernemen, zal zeer waarschijnlijk de Vrijwillige Brand weer hier ter plaatse overgaan om by elk lid een alarmschei in huis te laten bevesti gen. waardoor bij branden onmiddeJ jk ieder lid gealarmeerd wordt, door middel van gas drukverhooging aan het gasbedryf. Ten concourse Nog eenige dagen en het fanfarecorps „Onderling Genoegen" zal on der leiding van den heer G. Schaar de lan ge reis naar het concours te Brillan-court by Parys, aanvangen. Zaterdagmorgen in de vroegte vertrekt het gezelschap om den trein van 8.20 uit Amsterdam te kunnen nemen. Op de heenreis heeft een oponthoud plaats van ongeveer 4 uur en deze tijd zal in Brus sel worden doorgebracht. Zondagmorgen om 8 uur moeten de deelnemende corpsen aan wezig zijn, waarna om 9 uur de verplichte deelname aanvangt voor een wedstrijd Lec ture a Vue et d'Exécution, by welken wed strijd publieke belangstelling verboden is. Verdsr zal worden deelgenomen aan den landenwedstrüd, waarbij „O. G." alleen Hol land zal vertegenwoordigen. Nadien is er een wedstrijd om een Coupe d'Orphé. In den verplichten eere-wedstrijd is de concurrent van O. G. „Le Club de 20" uit Lille. Des avonds om 5 uur wordt een optocht gehou den, waaraan alle deelnemende corpsen ver plicht zijn deel te nemen. In het gemeentepark zal daarna een mas sale uitvoering plaatsvinden van alle mu ziek- en zar.gvereenigingen, waarbij onder begeleiding van de muziek gezongen zal wor den „Hymne a Ia Musique". Daarna zuilen de prijzen worden bekend gemaakt. Indien O. G. een wisselbeker mocht winnen, dan is het verplicht met de andere eerste-prijs- winnende corpsen een gala-concert te geven in het stadspark dat schitterend zal zijn geïllumineerd. Mocht dit niet het geval zijn, dan bestaat neg de mogelijkheid dat O. G. wordt uitgenoodigd een concert te geven op het Marktplein, na afloop waarvan een bal zal worden gehouden. Des Maandags zal per touring-car een tocht door Parijs worden gemaakt, waarna met den nachttrein van 12 uur de terugtocht, naar we hopen met suc ces, zal worden aangevangen. Dinsdagmor gen omstreeks half elf arriveert het gezel schap in Amsterdam. wy wenschen Onderling Genoegen veel succes en zijn er zeker van, dat het Neder land op waardige wijze zal vertegenwoordi gen. Onlangs is een commissie ingesteld, welke zich ten doel stelt de bijd age bijeen te brengen, die door het Provinciaal Bestuur gevraagd wordt van belanghebbenden in de totstandkoming van den weg door het Geestmerambacht, Noord-ScharwoudeKoe- dyk. Dcor deze commissie is aan de belang hebbende gemeenten en Waterschappen een verzoek gericht de voor elk bepaalde bijdrage te verleenen. Dit verzoek is vergezeld van de volgende toelichting: Toelichting Aangezien door de Provincie als voorwaar de was gesteld, dat de kosten van aankoop van de voor den wegaanleg noodige lan derijen, de som zou zyn van wat belangheb benden behooren bij te dragen. Is door de commissie allereerst overgegaan tot taxatie der diverse percee'en. Behoudens enkele nog nader te regelen kleine verschillen, is hierbij gebleken, dat de kosten ruim f 80.000 zouden bedragen en wordt als zeker aangenomen, dat deze in geen geval de ƒ85.000 te boven zullen gaan. D't laatste bedrag is dus voorloopig als het juiste aangenomen. Door het Provinciaal Bestuur is verder ken baar gemaakt, dat de betrokken gemeenten en Waterschappen hiervoor een leening zullen mogen sluiten, af te lossen in 40 Jaar. Echter zal ook de mogelijkheid bestaan tot het ver leenen van een laarlljksche b'idrage gedu rende 40 ja-en aan de Provincie. Berekend in annuïte'ten zal het gezamenlijk bedrag hiervan f 5000.— per jaar zijn. Men is dus vrii in deze en men kan de wijze kiezen, welke men het minst kostbaar acht. De commissie heeft bij de kostenverdeeling over de diverse belanghebbenden rekening gehouden, zoowel met de mate van het be lang voor ieder, als met de financieele draagkracht der betrokken gemeenten en Waterschappen. Maar bovend en daarbij overwogen, dat de belangen bij de totstand koming van den weg dermate algemeen zijn, d®t ook een beroep mocht worden gedaan op die corporaties, die mogelijk niet voor al hun burvers of ingelanden het belang aanwezig achten, maar door een zeer geringe bijdrage oer H A. deze zaak krachtig zouden kunnen bevo-d°ren. Waa~bii bo-endien werd veron dersteld. dat men z'ch in het algvmeen be lang aaarne op een breed standpunt zou wil len plaatsen. Aangenomen werd dat men een en ander het beste dcor middel van een belangen- oercentage tot ultcfrukk'ng kon brengen en het stemt ongetwijfeld verbindend, dat hier- l?i1 de commissie tot een ve-deeling is geko men. die door alle leden redelijk en bilU'k werd geacht. Het resultaat was. dat de vol- d'e verdeeTlng werd gemaakt: Po'der Geestmerambacht 30 nCt.; gemeen te Noord-Scharwoude 25 pCt.; gemeente Oudkarsnel 20 pCt.: Baune Oudkarspel 6 nCt.; gemeente Kosdilk 5 pCt.; gemeente Zuid-Scharwoude 4 pCt.; Banne Noo-d- Scba-wo"de 4 pCt.; Banne Zuld-Scharwoude 2 pCt.; Banne Kosd"k 2 pCt.: Dieps- en Mo"rsmeerno"<Ter 2 pCt. Met Inachtneming van d't percentage wordt derha've aan bovengenoemde corpora ties "evraa-d een bijdrage in eens of een 'aa li.'ksch bedrag gedurende 40 Jaren, vol gens onderstaande specifï-atie: in eens jaariyks Polder Geestmerambacht l 25.500.— 1.500 - Gemeente Noord-Scharwoude 21.250.1.250.— Gemeente Oudkarspel 17 000 1 000.— Banne Oudkarsnel 5110.— 300.— Gemeente Koedijk 4250— 250 Gemeente Zuld-Scharwoude 3.400 200.— Banne Noord-Scharwoud» 3.40Ö 200.— Banne Koedyk 1.700.— 100.— 1.700.- 100.— Banne Zu'd-Scharwoude Diens, en Moorsmeer- polüer 1.700.— 100.— J Maandag haar propagandadag. Des morgens luidden de klokken van den Zuider- en Wes tertoren, airmede van de R.K. kerk. Des avonds werd een propagand.a-mcet'.ng ge houden in de Faktuincn. De meeting werd voorafgegaan door een muzikale wandeling door de gemeente cloor het Stedelijk Muziek- -orps. De muziek bracht heel wat mensehen on de been en voor de meeting in de Paxtul- nen be-tond fl'nke belangstelling. De heer H. de Jong sprak het welkom» twooid en bracht in het b''.--"'-»- dank aan burgemees ter Ea-on Kacksy voor diens te=enwoord'g- heid. Hierna voerden een tweetal sprekers het woord. Een en ander werd afgewisseld door muzieknummers van het Stedelijk mu ziekcorps. „WITTE KRUIS"-TENTOONSTELLING. 't Loopt al aardig naar de zomermaand Juni, de maand, waarin het ten toons tel- 'ng-:comité den toets der criiiek zal moeten ioorrtaan Den lOen Juni openen de Parkdeuren zich voor de „Witte Kruis"-vrienden, die er valt niet aan te twijfelen van hein de en verre naar de stad van Jan Pietersz. Coen zullen strormen om het werk, zoo moeizaam voorbereid, in ocgenechouw te nemen en te beoordeelen. Moge dit oor deel gunstig zijn! Bedriegen de vcorteekenen niet, dan zal de tentoonstelling haar voorgangster van 1E03 in belangrijkheid overtreffen. Aan hoogstaand kunstgenot zal 't niet ontbreken. Welwillend stelde mej. Truus Klaassen, de bekende Hoornzche sopraan zangeres baar talenten ten dienste van het ..Witte Kruis" om de openingsplechtigheid op te luisteren. Het Mandoline-orkest „Entre Nous" stelde zich eveneens belange loos ter beschikxing van het comité. „Anol- io" en „Kunst na Arbeid" zullen in den yriendeiijken Parktuin hart en gemoed op heffen door een programma van keurnum- mers ten gehoore te brengen. Ook het en semble Kloet en de muzikale familie Roe mer zuilen de bezoekers tijdens hun rond wandeling langs de vele stands in opge wekte stemming brengen. Ook voor de jon geren zullen de Parkzalen open staan. 's Zaterdagsmiddags rekent het comité op hun komst begeleid dcor hun onderwij zers. Dan zal een specialiteit hen eenige stonden aangenaam bezighouden. De meest bekende firma's zullen uit komen met hun artikelen op sociaal-hy giënisch gebied. Malariabestrijding door de bevolking; de Keuringsdienst voor Waren in den kring Alkmaar, het Provinciaal Wa- terieidingsbedryf, de Ver. ter behartiging van de belangen van Slechthoorenden, het Hoofdbestuur van het „Witte Kruis" zul len de aandacht vragen en boeien van dén bezoeker. De Jury. bestaande uit deskundige en onpartijdige mannen wacht een zware taak. Dr. van Balen Blanken, rector Roozen, de heer PI. A. Cramer, Dr. Kortenbos en zus ter Poelman zijn aangezocht om zieh :net de beoordeeling der inzendingen te belasten. Donderdagmiddag, 11 Juni, zullen ver schillende demonstraties gehouden worden. Hoogstwaarschijnlijk zal dan de Malaria- film worden afgedraaid. De bevattelijke toelichting van den populairen Dr. Doyer van Hilversum, zal deze vertooning in be langrijkheid doen winnen en is alleen een gang naar de Parkzalen ruimschoots waard. Aan de tentoonstelling is een verloting verbonden. Een eventueel batig saldo zal ten goede komen aan den Witte Kruis-ar- beid op allerlei gebied. „Alle 6000 loten geplaatst", zij aller leu ze! Toont uw liefde voor het „Witte Kruis" nu metterdaad. Raadsvergadering De raad dezer ge meente vergaderde Dinsdagmiddagr onde voorzitterschap van Burgmeester Vos de Wael, die de vergadering opende met gebed. Uit de kasopnamen bleek dat in kas was by den Gemeente-ontvanger f 2520.31, by het woningbedrijf f 25.75; bij het slachtbedrijf f 130.11 en bij openbare werken f 531.01, overeenkomstig de boeken. Voorgesteld wordt adhaesie te betuigen aan het adres van den Raad van Arnemui- den om ook na 1936 ontheffing van het ge ven van gymnastiekonderwys mogelijk te maken. De heer Corsel meent dat geen ontheffing meer zal worden verleend, nu is toegestaan, dat er een. centraal gymnastieklokaal ge bouwd kan worden voor verschillende scho len In een gemeente. Hij is er tegen, daar hij lichamelijke opvoeding van groot belang acht. De voorzitter zegt dat B. en W. voor adhaesie zijn, niet omdat ze tegen gymnas tiekonderwijs zijn; maar omdat werkelijk voor vele gemeenten de kosten te hoog zullen worden. De heer Verwoerd meent dat het voor ge meenten waar de scholen ver van elkaar lig gen van veel belang kan zijn, als ontheffing kan worden verleend. De heer Nederland wijst er op, dat alles wel heel mooi is, maar dat geld een groote rol speelt, gezien den tegenworuigen toestand. Als de belastingen in Uithoorn normaal zyn, dan kan Uithoorn ook lokalen bouwen. De heer Corsel voorziet schade in de licha melijke opvoeding. Als men steeds op de financiën let, dan kan er niets gebeuren. De heer Eosman vraagt of men vrij blijft lokalen te bouwen en zoo ja, dan is spreker voor adhaesie. Wethouder Verwoerd wijst er op, dat men de gelegenheid tot vrijstelling wil handhaven voor gemeenten, die niet in staat zijn zulke groótë uitgaven te doen. Plet voorstel van B. en W. om adhaesie te betuigen wordt daarna aangenomen. Tegen stemde de heer Corsel. Een adres om ontheffing van het bouwver- bod wordt, als zijnde ongczegeld ter zijde ge legd. Een verzoek van Th. wyfjes om ver goeding vcor vervoer van schoolgaande kin deren, wordt afgewezen, aangezien de afstand slechts 22C0 PI. bedraagt. Aan de Maatschappij de Volharding in liquidatie wordt ontheffing verleend van kadegeld; wijl geen gebruik meer wordt ge maakt van de kaden. Ingetrokken wordt een veemarktenverorde ning, die niet meer van kraeht is; wijl een andere verordening inm'idels is vastgesteld. Vastgesteld wordt het kohier zakelijke be drijfsbelasting 193^1. Goedgekeurd wordt de rekening van de G ezondheidscommissie. Ingekomen is een verzoek van de Wilhel- minaverceniging te Kwakel met verzoek de kermis een week te willen vervroegen met hét oog op Quatertemper in de tweede week van September, dus tot de le week in Sep tember. B. en W. stellen voor gunstig te beschik ken. De heer Bosman vraagt of er te Kwakel dan nog kermis is. De heer Konst antwoordt bevestigend en deelt mede, da.t de Wilhelmina-vereeniging alleen de feesten regelt en het terrein huurt; dóch de kermis is gebleven en vastgesteld als voorheen. De heer Maat is er zeker van dat de ker mis te Kwakel is afgeschaft. De voorzitter en de heer Konst en ook de heer Neserland zeggen, dat de heer Maat zich vergist. Hierna wordt het verzoek 'nge- willigd. Besloten wordt tot het aangaan van een kasgeldleening van f 100.000. De vleeschkeuringsverordening wordt ge wijzigd. Ged. Staten stellen voor om de bouwter- reinbelastingverordening in te trekken, daar Ged. Staten anders deze verordening aan de Kroon ter vernietiging zuilen voordragen. B. en W. stellen voor in beroep te gaan bij de Groon, daar zy de verordening gerecht vaardigd achten. Hiertoe wordt besloten. B. en W. vragen een algemeene machtiging om overeenkomsten aan te gaan met andere gemeenten omtrent hulpverleening bij brand. De raad heeft geen bezwaar. Na een begrootingswijziging wordt besloten tot wyziging van de onderwijsverordening in de bepaling, dat niet 5 minuten, maar 15 minuten voor schooltyd toegang tot de school moet zyn voor kinderen, die van veraf komen. Aan den onderwijzer D. W. Vodegel wordt eervol ontslag verleend als onderwijzer op een door B. en W. te bepalen datum. By de oproeping voor een onderwijzer of een onderwyzeres hadden zich 2 onderwyzers en 13 dames aangemeld. De voordracht is opgemaakt en B. en W. stellen voor een on derwijzeres te benoemen. Adressen van Volksonderwy's en de Ouder commissie houden in het verzoek om een onderwyzer te benoemen. Hiertoe wordt besloten na eenige bespre king. Tegen stemden de heeren Verwoerd en Maat. Tot leden der commissie tot onderzoek der rekening worden benoemd de heeren Maat. Eosman en Verkerk. De heeren Van Meetelen, Strijland, Koole en Klein wórden herbenoemd tot leden van het college van schatters. Na eenige bespreking wordt besloten tot aankoop van grond bij de Hervormde kerk voor den aanleg van een weg voor de nieuwe school tegen f 1.50 per M2. Tegen aankoop waren de heeren Verkerk, Corcel en Nederland. De heer Verkerk was er tegen omdat hij niet voldoende kennis had kunnen nemen van de stukken. De steunregeling was goedgekeurd en gel dig van 2 Februari tot 4 April Uitgekeerd was aan 5 personen in drie weken f 27.52 en van het Rijk was 75 pet. als bijdrage tosgezegd voor land- en tuinarbeiders. Nog wordt medegedeeld, dat de Minister van Onderwijs B. en W. in 't gelijk had gesteld inzake het gymnastieklokaal en de centrale verwarming, die beide niet noodig werden geacht voor de nieuw te bouwen I-Iervormde school. Na enkele medsdeelmgen volgde sluitino (Gedeelteiyk gecorrigeerd) DE TOLHEFFING AAN HET WARMONDERHEK Onder de tallooze tollen, die het verkeer op de Nederlandsche wegen onveilig en duur maken, zijn er vele, die hun bestaansrecht ontleenen aan den onderhoudsplicht, die op Niet Oüic'ecl. 456e STAATSLOTERIJ. Trekking van Woencöae 21 Mei 1031 5e Klasse. 3e Lijst, boose Prijzen: 15543 f 15.(100 15 710 1429 2274 3445 4408 4928 6195 7438 8103 9.-G2 9384 10333 171 828 1437 2~0- 3544 4495 4933 6350 7498 8R9 9145 9570 10331 11257 11476 12172 342 936 1486 25SI 3514 452! 515! 6588 7519 S162 9276 98Z3 10525 11515 12216 400 1291 1760 2606 3751 4627 5443 6594 7574 8"2S 0283 9890 10841 11621 12233 481 1332 1339 2875 3903 4672 5834 6342 7742 8347 9331 10034 10883 11641 12504 11 1359 2182 30"4 4010 4674 5838 7042 7955 8395 9871 ïoirs 10857 11603 12555 den eigenaar van den door den tol afgesloten weg rust. Er zyn er eetster ook, die met een dergeljken onderhoudsplicht niets uitstaan de hebben en die dus voor het verkeer slechts een hinderlijk obstakel zonder doel en voor den eigenaar of pachter een rijke bron van inkomsten zijn. Zco'n tol is volgens de „Tel." die van het z.g. „Warmonderhek", aan alle liefhebbers van de watersport op de Kaag welbekend. De heffing vindt tiaar geenszins haar reciat in het onderhoud van een weg, maar is een overblijfsel uitde vijftiende eeuw, toen daar een veer was, een voetveer van den heer van Warmond. Ka eenige we derwaardigheden in den tijd van de hervor ming, bleef dit veer iii handen van de hes- 816 rr.7 1S707 19755 f 1CG0 ren van Warmond, die 't in 1573 in erfpaeli |»j!2 16375 400 gaven aan Clement Heyndrickzn. In 101' S2S 8^8°10^ um f,00 kwam c weer in zijn geheel aan 't huis War- rjjzsn va„ 70. mond terug, terwijl intusschen de schouw reeds vervangen was door een pont, waar mede cok v/agens, paarden en andere dieren werden overgezet. Twintig jaar later kwam een der hoeren van Warmond op het denk beeld de exploitatie loonender te maken door hot veer te vervangen door een vaste brug, en een jaar later toen de brug er al lag! verkreeg hij toestemming van de Hocg Mogenden, die hem de volgende heffin gen toestonden: van een wagen 5 stuvers, van een paerd drie grooten Vlaems, van elcken koe ende ossohe een siuvsr, van yder ,3,33 kalf out cchaep ende varken stuver, van ,39,5 J2935 i~989 i3071 13375 13199 een lam ofte jonck scheep een cortgien, en 14043 14771 ,4349 i4r2S 14702 14764 van yder man ende vrouwspersoon 14 stuver. 154.31 18552 *f04! 161.43 16066 15199 Toen In de 17e eeuw de brug voor de vaart 16621 167J7 16790 16802 eq'I 16991 met trekschuiten te nauw bleek, was de toen- *72-0 17474 17680 177. 0 17818 18117 malige heer van Warmond wel zoo genad'g toe te staan, dat zijn brug verruimd werd, onder voorwaarde echter, dat zij zijn eigen dom zou blijven en dat de steden Haarlem en Leiden de brug in goeden staat zouden onderhouden. Nadien heeft de tolheffer van de brug nimmer meer een cent ten koste te- hoeven te leggen, zoodat alles wat hij ont ving winst was! Zelfs de omwenteling van 1785 heeft niet kunnen bereiken, dat dit recht verdween. Dat recht, dat in 1844 in handen was gekomen van de familie Van Limburg Stirum werd in 1802 met andere eigendommen, stallen, land en de uitspan ning „Het Warmonderhek" publiek verkocht en voor f 21.151 afgemijnd. De uitspanning was toen hoofdzaak, de tol bijzaak, maar sinds de fiets en de auto de wegen veroverden en de watersport op de Kaag tot grooten bloei kwam, liepen de in komsten van den tol zoo hoog op, dat de tcleigenaar het café en den bijbehoorenden grond van de hand kon doen en een villa in de nabijheid van den tol kon laten bou wen. Bij het hek staat een klein huisje, waar het „dienstdoend" lid van het gezin de con tributies in ontvangst neemt. Zonder eenig. tegenprestatie geniet thans de tolgaarder een grcot inkomen, men spreekt zelfs var f 25.000 's jaars. Die hooge opbrengst is 00 een der grootste moeilijkheden voor de: ,P6n7 afkoop. Men schat dat een afkoopsom va: 10901 zes ton noodig zou zijn. Nu staat het depar II147 tement van Waterstaat zooals men weet. 0 U641 het standpunt dat bij den afkoop van tolle ',967 de streek moet medewerken. Hoewel de tc J'74- voor de inwoners van Warmond een zwar ,,^7^ druk is, dien zij gaarne zouden zien opgehe ,233; ven, kunnen zy aan dien afkoop niet vol 13125 13150 13196 1.3204 doende bijdragen. De hoofdinkomsten va 13358 1339s I3"i4 13613 den tol komen n.m. niet van de 3000 War- I3S.34 monders, maar van de duizenden toerist er 13793 die jaarl'jks de Kaag bezoeken. ïntussche: J^?4 is de tol voor automobilisten wel te vermi, j5fM- den. Men kan eenige K.M. omrijden om lang ,5307 den Rijksstraatweg en Warmonderdam d: ,545, ,5453 ,553, 1832' 18335 18360 18:80 1S585 18*34 190f2 K251 19326 19440 I94/0 19502 20230 20529 20726 20792 20873 Nieten: 84 141 203 212 378 437 549 555 .580 595 669 689 SJC 844 861 910 947 964 1021 1103 118e 1244 1254 1261 1382 1401 1417 1419 1465 1489 1598 1620 1667 1725 1733 1802 1958 2W5 2020 20/4 2079 2147 2352 2443 2446 2527 2628 2644 2720 2838 2900 2933 2961 3079 3319 3435 44 8 .3449 3480 3654 3720 3755 3820 3879 3994 4067 4114 4121 4132 4279 4.342 4385 4443 4476 4479 4573 4617 4676 4842 4948 4949 4995 5055 5095 5161 5186 5211 5380 5451 5457 5590 5624 5637 5659 567.3 5711 5955 5974 6052 6060 6069 6071 6134 6146 6187 6232 6310 6324 6405 6406 6520 6532 6549 6582 6714 6730 6364 6919 60 28 7044 7264 7299 74.31 7441 7484 7490 7608 7674 7759 7800 7896 7984 8084 8085 8087 8212 8229 826? 8375 8.390 84'2 8457 Rr35 8*45 869? 8721 8747 8752 8761 8771 8840 8894 8957 8059 9021 9079 9255 9289 9312 9407 9461 9468 9535 9676 9727 9934 9965 9967 1006? 10082 10097 1010.7 !0'39 1014? 10? f5 10220 10^78 10.316 10364 10465 538 1385 2179 3093 4118 4885 6C85 7081 f:091 8641 9373 10115 10882 12800 12578 19765 15189 16217 17)24 18218 19111 «62 1411 2195 3429 48,59 6191 7.35! 800 8765 10200 11109 12 1277.3 13770 16270 1629 17'6" 183:5 19' '2 19860 20185 10631 10915 11193 11673 12005 12269 P445 1268.3 12975 13847 1.3995 14315 14632 15088 1-313 10775 10921 1125.3 11757 12035 12310 12515 12701 1.3027 13879 14938 14353 14650 15147 15322 10791 10803 10856 109.30 11101 110-1 11258 11349 11350 1183? 118.35 11S<6 11908 12038 12057 12059 12161 464 728 974 13619 1544 1898 2207 2672 321.4 3699 4084 4386 4701 5152 5492 5872 6080 6345 6654 7104 7571 R0'3 8358 Rr50 8788 «129 9471 9997 10168 10573 10867 1H2S 11505 12315 12552 17767 13083 Totaal f 85.000 f 5.000.- Mocht met een lager bed ag kunnen wor den volctaan. dan ligt het in de bedeelina dit proportionevl in mindering te brengen Fransche schepen Onze haven kreeg i/ïaandag bezoek van een tweetal Fransche moto-schepen De schepen kwamen de ha ven binnen met de Fransche vlag in top. en waren bestemd voor Bolsward en Leeu warden met een lading buizen voor de wa terleiding. Volkenbond en Vrede De afdeeling Enk huizen van Volkenbond en Vrede hlelci Op 29 Maart 1929 had op het Ambonpiein te Amsterdam een vreeselijk ongeluk plaats. In den toren van de St. Gerardus Majella- kerk werden herstellingen verricht en de lei dekker L. Arkenbout viel in een der omme gangen. Met behulp van de brandweer moes; het zwaar verminkte lichaam naar den be- gar.en grond worden getransporteerd en weldra gaf hij den geest. Aanvankelijk schreef men het gebeurde toe aan een vreeselijk ongeluk, doch na eenigen "d kr amen er ten aanzien van den patroon van den verongelukten leidekker nezwaren- de omstandigheden aan het licht Het bleek n.J. dai de patroon op net leven van A. een z.g.n. compagnonsverzekering van vüftigdui- zend gulden had gesloten, welk bedrag hem werd uitbetaald door de verzekering. Toen nu de patroon een anderen knecht in dienst nam, deed hy pogingen om op het leven van dezen man eer. verzekering van i 109.000 af te sluiten. Deze poging mislukte en kwam de justitie ter oore. Zij droeg den commissa ris van politie J Reqsinga alhier op, een nader onderzoek in te stellen. De politie kon mm anderhalf jaar na het gebsurde tot twee arrestaties overgaan, n.l. van den leidekkers- patroon J. G M„ woonachtig te 's-Graven- hage en van een van zyn knechts. De verkla ringen van den knecht waren zeer bezwa rend voor M. Hij bevond zich op den bewus- ten dag te zamen met den verongelukten leidekker in den toren. De knecht werd kor ten tijd na zijn arrestatie in vrijheid gesteld, terwijl de patroon in verzekerde bewaring werd gehouden. M. hield zijn onschuld vol. Heden stond de 46-jarige leidekkerspatroon J. G. M., Duitscher van geboorte, thans ge detineerd in het Huis van Bewaring te Am sterdam, terecht voor de Vierde Kamer der Rechtbank. Verdachte werd verdedigd door Mr. F. A. Kokosky Wat de dagvaarding betreft is aan ver dachte het volgende ten laste gelegd: dat hij op of omstreeks 29 Maart 1929 tc Amsterdam ter uitvoering van zijn tevoren genomen besluit en beraamd plan om op zettelijk Leendert Arkenbout van het leven te berooven, na kaim beraad en rustig over leg opzettelijk genoemden L. A. in den koe pel van de Gerardus Majellakerk een of meer gewelddadige slagen met een stomp en bard voorwerp althans met eenig voor werp op en tegen het hoofd heeft gegc ven, althans opzettelijk eenig var, hem, verd. uitgaand geweH op genoemden Arkenbout uitgeoefend heeft, tengevolge van een ot meerdere van welke slagen of welk geweld de pehedel en de hersenen zoodanig getroffen ?n beschadigd zijn. dat A. in den avond van dienzelfden dag aan het bekomen letsel is overleden. Ten laste is dus geiegd moord, doch suns, -'codslag. meer subsidiair zware mishance !ing. De rechtbank werd gepresideerd door mr J. Huysinga, terwijl het O.M. werd waarge nomen door den Officier van Justitie mr. J Versteeg Zoowel van de zijde van de balie als die van het publiek bestond voor deze zaak vee; belangstelling Door het O.M waren 37 getuigen gedag vaard wo. drie deskundigen, n.l. de dok toren W. E. Jak, dr. E. Hammer en J. P. L. Hulst. (Wordt vervolgd). Kaag en Meerrust te bereiken. Verkooping. Deze week had de verkoo ping plaats van do verschillende woonhui zen van hier en elders. Perceel 1: 4 woonhuizen staande V Nieuwveen, In bod voor f 2700.afgemijn- op f 1200.—door Turkenburg van Alfe- PercESl 2: 4 woonhuizen staande t Bilderdam gem. Leimuiden. In bod f1000 - afgemijnd op f 900.— door J. Treur te Bil derdam. Perceel 3: staande aan de Geerdijk, in bod op f 500.afgemijnd op f 700. Kwakkenbos, Nieuwveen. Perceel 4: staande eveneens aan den Geerdijk, in bod op f 1400.afgemijnd op f 80.J. v. Wieringen Alfen. Perceel 3 en 4 gecombineerd. In bod op f 2600.afgemijnd op f 175.door J. v. Wieringen, Alfen a. d. Rijn. Perceel 5: staande langs het Aarkanaal, bewoond dcor den heer J. de Bruijn, in bod op f 800.—. afgemijnd op f 175.— door J. C. de Jong. Tulpententoonstelling. Dat er met deze tentoonstelling weer eenige drukte was aan het Papeveer, zal niemand betwisten, doch zooals met de Narcistentoonstelling was het niet. Het aantal bezoekers is heel wat minder ^eweest en cok de echte geest ontbrak als het ware, al was de tentoonstelling mooi. Er vielen prachtexemplaren te bewonderen, en 't geheel bood een keurigen aanblik. Door de jury werden de prijzen toegekend als volgt: P. N. Dobbe voor het mooiste geheel, le prijs. J. Th. Lelieveld en W. Blijleven, 2e prys vcor de goede handelssoorten. G. Koéleman er. Gobr. de Haan. 3e prijs vcor de goede handelssoorten. Verder hadden rog een prijs J. c. v. d. Jagt, voor de sierlijkste opstelling en H. Koek uit Roelofarendsveen voor den fraai- sten stand. Vermelden we nog, dat de opstelling en rangschikking al veel mooier en beter wa ren dan bij de Narcistentoonstelling. Hopen we, dat deze twee tontoonstellin- gen, die georganiseerd zijn door de actie ve veresnigfng „Samenwerking" veel mo gen bedragen, tot meer kennis van het vak en tot het a'gemeen welzijn van Ter-Aar. Verkooping Bij de verkoop'ng van het Perceel grond van 8.60 Are en de onbewoon baar verklaarde won'ng in de Noordsche buurt is kooper gewo-den W. v. d. Zwet te Noorden en van 5.22.32 H.A. rietland en 'vateraldaar W. Leliveld, aldaar. Water*esd:ng Tot plaatsvervangend 11e ier stichting Waterleiding is gekozen wet houder J. Bruut. Pontveer afgekeurd Het oude pontveei aan de Siuïtkade is voor alle vervoer afge keurd, wat een groote schadepost voor den eigenaar beteekent. Watertoren De watertoren zal verrijzen aan het eind van het Meije-pad te Nieuw koop. 1.3889 14138 lA"on 14757 15168 18.350 15534 16012 16344 16605 17067 17267 17666 I78S3 15874 15959 16009 16228 16297 16.319 16505 16814 16607 16850 16928 16938 17240» 17244 17261 17396 17510 17586 17802 17840 17873 18119 18134 18143 18146 18232 18459 18516 18563 18600 18762 18763 I878S 18824 19320 19324 19335 '9489 19654 19690 1970S 19722 19S80 19890 19950 19970 26210 20218 20220 20232 20510 20538 20539 20678 12332 12598 12781 13079 1.3712 1.3745 1.3035 14143 14r05 14814 15183 15351 15831 16077 16347 16631 17178 17270 17081 123.34 12603 128.38 13091 1,3249 1.3764 13949 14174 145,3! 14908 15186 15.367 15847 16052 16415 16788 17135 17284 177»8 17930 17986 18254 18663 18904 19579 19757 20017 20375 20688 18302 18519 18970 19580 19790 20052 20449 20689 20694 12357 12623 DR41 13108 13766 138n2 13960 14185 14598 14911 152.31 1C390 15867 16067 16419 16845 17181 17,384 17774 1S020 18392 18620 19012 19614 19827 20C84 20485 543 829 16)00 1373 1564 1928 2308 2683 .3767 3702 4099 4442 4787 5154 5511 5923 «118 6374 «660 715.3 7605 8053 8332 8620 8800 92,33 9478 9999 10170 10571 10878 11146 11619 11942 12190 12398 12626 12876 1.3110 13303 13878 13992 14"69 14604 14988 15249 1-4=6 15870 16081 16476 16847 17221 17,395 17736 18092 18472 TS727 19259 196.32 19852 20193 20494 20761 V e r b e t e r i n g. 5e KI. 2e Lijst: 12274 m/z 12273 HOORN, 20 Mei. Veemarkt. Vette var ens f 0340.33. Handel goed. AMSTERDAM 20 Mei 1931. Veemarkt. Aanvoer 354 vette Kalveren le kwaliteit 0.78—0.84. 2e kwaliteit 0 70—0.76, 3e kwa liteit 0.GS070 per KG. levendgewicht. 93 nuchtere Kalveren 10—17 per stuk, 650 Vaiv.ens, vleeschvarkens, wegende van 90— .10 K.G. 0.47—0.43. zware varkens 0.450.47. vette Varkens 0.42-0.43 per KG slachtge- wicht. Aan het aeatto'r zijn hed -n aange voerd 13 wagons geslachte runderen uit Denemarken. PURMEREND. Coöperatieve Centrale Eierenveillng Purmerend G. A. Op de gehou den Eierenveiling op Dinsdag 19 Mei waren aangevoerd: 190253 stuks eendeneieren. Prys f 3.50—3.70 per 100; 140.000 stuks kipeieren: 70-80 Kg. f 5.50—6.20; 65-66 f 4.30—4.70; 63-64 f 4.20—4.40: 60-62 f 3.80—4.20; 58-59 f 3.70—4; 56-57 f 3.50—3.80; 53-55 f 3.30— 3.60; 50-52 f 3—3 40. PURMEREND, 18 Mei Afslagvereeniging Beemster. Purmeerend en Omstreken Aard appelen Ó.65 tot 1.26, peulen 66 ct. per K G„ doperwten 50 ct. per K.G., aardbeien 18 tot 04 ct. per doosje, tomaten 33 ct. per doosje, bloemkool f 2 tot f 26.savoye kool f 7 tot f 7.60, spinazie 19 tot 52 ct. per mand van 6 K.G., postelein f 0.60 tot f 1.20 per 6 K.G., sla f 1.tot f 9.50 per 100 krop, andyvie f 1.tot f 1.15 per kist, radijs f 1.80 tot 4.80 per 100 bos, petrrselie f 5 tot f 9 per 100 bos, seldery f 13, raapstelen f 2.60 tot f 3.90, rabarber f4 90 tot f 9.60, wortelen f 5 tot f 29.—, uien f 1.30 tot f 1.80, prei f 2 tot f 13.—. ENKHUIZEN, 19 Mei 1931 Noteering „Eloemenlust" Iris 0.80—1.40; Hadiy 2.00—4.00; Columbia 1.00—3.30; Kaiserin TEXEL, 18 Mei 1931 Eierenveiling Aanvoer 139270 stuks. 58/62 K.G. f 3.70— 4.30, 62/66 K.G. 3.90—4.80, 66/70 K.G. 4.40—5, extra groot 6—6.40. kleine eieren 2.603.70, eendeieren 3.70, alles per 100. Piepkuikens vorige week 1.45 per K.G. f 1.302.80; Anemonen 0.10—0.60 per 100 stuks. BEVERWIJK, 19 Mei 1931 Spinazie per gr. kist 0.20—1.00; Postelein per ki. kist 0.90—1.15; Rabarber 0.02',0.07; Asper ges in div. kwal. 0.12—0.55; Radijs 0.02— 0 0414; Wortelen f 02 8—0,31 per bos; Sla f 0.011471per bos; Bloemkool 0.0614 0.20 per stuk. BODEGRAVEN. 19 Mei 1931 Kaasmarkt Aanvoer 353 partijen, waaronder 347 met Rijksmerk, 15486 stuks, wegende plm 139374 K.G. Prijs: Goudsche kaas met Rijksmerk le soort f 34—37, 2e soort 27—32. Kandel flauw. ROTTERDAM, Dinsdag 19 Mei. Vee. Aan voer 287 paarden, 7 veulens, 1093 magere runderen, 912 vette runderen, 392 vette en graskalveren, 1SC4 nuchtere kalveren, 116 rehapen of lammeren, 16 varkens, 46 big gen. Prijzen; vette koeien le soort f 0 95 —1.05, 2e soort f 0.81—0.94, 3e soort f 0.71 —0.81, stieren le s. f 0.G50.74, 2e s. f 0.51 O.GO, 3e s. f 0.45—051; vette kalveren le soort f 1.45—1 55, 2e soort f 0.75—1.05, 3e soort f 0.650.75 per kg.; melkkoeien 1 295 425; kalfkoeien f 295425; jonge stieren f IOC—200: oudere f 210—380; pinken f 140 —200; vaarzen f 205—280; werkpaarden f 170—275; slachtpaarden f 130—245; hitten f 80—170; nuchtere kalveren f 712; fok- kalveren f 18—30; biggen f 7—11. Handel in vette runderen iets minder vlug, prijzen iets duurder can gisteren. Stie ren zeer ruim aangevoerd, handel zeer lui, prijzen lager dan vorige week. Vette kal veren handel willig, prijshoudend. Melk- en kaifkoe'en har''»! Kaag dear m'~'"er vraag, prijzen bleven hoog. Jong vee handel lui, prijshoudend. Fok- en nuchtere kalveren vlug verkocht, prima exempl. f 2—4 boven noteering. Biggen omzet gering. Paarden met weinig vraag, handel lui, pryzen lager.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2