DEVENTER KARPETTEN B. J. VAN HEMT Groote Houtstraat 67 DE ERNST VAN DUITSCHLANDS FINANCIEELE SITUATIE Stadsnieuws PIJLTJES WOENSDAG 20 MEI 1931 BLADZiJD^ Stelt U belang in HANDGEKNOOPTE in de super-fine en eer ste kwaliteit? Bezichtigt dan thans onze beide etalages. U vindt daar ontwerpen van: Colenbrander, J. Lagewaardt, A. Boeghorn, J. Gidding, D. Verstraten en E. H. Woesheisner TWc/iüJfc. bLAD IJmuiden, de grootste watersluis der wereld De aanrijding te Sassenheim op Oudejaarsavond f 15.000.gestolen door een postambtenaar Barometers vanaf f 5.60 Thermometers vfnaf fO.^O ALLÉÉN ZIJLSTRAAT97 OPTICIENS De Rerum Novarum-feesten te Rome zijn op indrukwekkend grootsche wijze gevierd. De audiëntie bij Z. H. Paus Pius XI was een der Een overzicht van de bijeenkomst tijdens de rede van den H. Vader. hoogte punten van de plechtige herdenkingsfeesten. Een vierling Waar men zich druk om maakt Examens Krankzinnigenverpleging Chr. Oratoriumvereeniging SOCIAAL LEVEN A. R. K. A. Bg~" F 4* A& Half November 1930 schatte het Duitsche Rijksministerie van Financiën het waar schijnlijke totale deficit in het rijkshuishou den op rond 900 millioen Mark. Nu echter blijkt, dat het tekort 1240.7 millioen Mark bedraagt. Hiervan komen op bezit- en ver keersbelasting 810.5 millioen, op verbruiks belasting en in- en uitvoerrechten 430.2 mil lioen Mark. Het feitelijke deficit wordt nog verhoogd door het tekort in het buitenge wone huishouden, dat op ongeveer 200 mil lioen Mark moet worden geschat. Neemt men verder in aanmerking, dat eind Fe bruari de zwevende schuld rond 1580 mil lioen Mark bedroeg en dat in deze som het deficit van het staatshuishouden slechts met 885 millioen Mark was aangezet te gen het definitieve bedrag van 1240 7- mil lioen dan blijkt, dat in den vorm van zwevende schuld een totaal deficit van rond 2 milliard Mark in het nieuwe economische jaar moet worden overgenomen De ontwik keling der inkomsten in het loopende jaar kan men slechts met groote zorg tegemoet zien, vooral daar 600 millioen achterstallige belastingen van 1 October 1930 niet in hun geheel zullen kunnen worden geïnd. De vermindering der inkomsten van het Rijk is vooral in de tweede helft van het vorige begrootingsjaar ingetreden. De ach teruitgang der conjunctuur heeft zich bij zonder sterk doen gevoelen. De economische toestand is intusschen niet aanmerkelijk be ter geworden en is op het oogenblik ongun stiger, dan in de eerste helft van het afge- loopen economische jaar. Er schijnt dus zoo goed als geen kans te bestaan, dat m het loopende jaar de inkomsten zich overeen komstig de begrooting zullen ontwikkelen, of er moest nog in den loop van dit jaar een werkelijke economische vooruitgang plaats hebben, die automatisch een vermeerdering der Rijksinkomstenbelasting zou meebren gen. Men gelooft, dat alleen in de begrooting van het Rijk, ondanks de voorgenomen be zuinigingen, een deficit van rond een mil liard zal blijken, waarbij dan nog de te korten van landen en gemeenten zouden komen. Bij de gemeenten wordt het deficit voor het loopende jaar eveneens op rond 1 milliard Mark geschat. Er is niet aan te twijfelen, dat bij de werkloozenverzeksring zich een belangrijke onder-balans zal voor doen. Haar staat balanceert alleen bij een maandelijksch gemiddelde van 1.75 millioen Hollands grootste waterwerk Naar aanleiding van het feit, dat de han delsrelaties tusschen Joego-Slavië en Ne derland den laatsten tijd nauwer worden aangehaald, heeft het te Zagreb verschij nende Joego-Slavische blad „Lloyd" een spe ciaal Hol'andnummer uitgegeven, dat rijk geïllustreerd is en dat o.m. het volgende ar tikel over IJmuiden bevat: Holland, of beter gezegd Nederland (want zoo is in dezen staat de officieele naam), moet reeds honderden jaren lang met het water kampen. 40 der oppervlakte staat heden nog aan het gevaar van een plotselin ge overstrooming bloot. 400 jaren geleden stond 7/8 der tegenwoordige oppervlakte van Nederland nog onder water. In dezen strijd met het water hebben de Hollanders veel ervaring op het gebied der waterbouwkunde opgedaan. Geen wonder! In het aanleggen van schitterende dijken en sluizen en 't droog leggen van polders zijn zij dan ook meesters. Er wordt ook van alle kanten met groote ken nis geholpen. Een groot deel van het land ligt 3.20 Meter onder den zeespiegel en onder de oppervlakte van de rivieren die door het land stroomen. De grootste sluis, die eenige maanden ge leden voor het openbare verkeer geopend is, is de watersluis bij IJmuiden, welke zich 18 K.M. voor den uitgang der waterwegen uit Amsterdam in de Noordzee bevindt. De eerste sluis in IJmuiden is in het jaar 1876 voltooid en diende voor den afvoer van het kanaalwater in zee. Deze sluis (zij was 120 M. lang, 18 M. breed en 7.5 M. diep) werd zoo klein voor het aanmerkelijk grooter wor dende verkeer van Amsterdam met de kolo niën dat zij eenige malen verbreed moest ■worden. De tegenwoordige sluis in IJmuiden is ge bouwd op grond van de wet van 2 Januari 1917 en is in November 1930 voor het open bare verkeer opengesteld. In vergelijking met de grootste sluizen der wereld heeft zij de volgende afmetingen: Verkeerslengte Breedte Diepte Umuiden 400 M. 50 M. 15 M. Panama 305 M. 33.5 M. 15 M. Kanaal bij Kiel 330 M. 45 M. 15 M. ontvangers der hoofd-ondersteuning. Tenge volge van de groote werkloosheid echter zal dit gemiddelde ver worden overtroffen. Gaat de verlichting van de arbeidsmarkt slechts in het tegenwoordige langzame tempo verder, dan moet bij de werkloozen-verzekering met een tekort van ongeveer 500 millioen Mark worden gerekend. Ongeveer hetzelfde is het geval met de invaliden-verzekering. Tenge volge van de economische depressie zullen de belasting-inkomsten wel nauwelijks de ge schatte bedragen bereiken. Vooral de in komsten- en vereenigings-belasting, verder de de loon-belasting zullen verder achteruit gaan. De voorgenomen verhooging van de bier- en tabak-belasting en de invoering van den verpakkings-dwang in ae sigaretten industrie hebben er toe geleid, dat de afzet van bier en sigaretten aanmerkelijk is ach teruitgegaan. De omlaag gaande prijsbeweging op de wereldmarkten heeft de beramingen voor de douane-inkomsten geschokt. Het is dus te betwijfelen, of het, in het nieuwe budget aangenomen, bedrag van 1.200 millioen Mark ook zal worden bereikt. De ongunstige ontwikkeling der inkomsten in het nieuwe begrootingsjaar schijnt voor het Mei-ultimo moeilijkheden voor de Rijks kas te bereiden, welke men door de uitgifte van schatbrieven tot een bedrag van 150200 millioen Mark wil overwinnen. De Rijkspost heeft een emissie van 150 millioen Mark Rijkspost-schatbrieven op de markt gebracht. De opbrengst hiervan moet er eveneens toe dienen, de kalamiteiten van de Rijkskas te helpen overwinnen. Een uitgifte der Rijks spoorwegen dient hetzelfde doel. Nadat het Rijk van 15 Januari tot 15 April 190 millioen schatbrieven heeft ingelost, begint het nu voorzorgen te treffen voor de verdere ver plichtingen. 225 millioen Mark moeten van 15 Juni tot September, verdere 200 millioen Mark in Juli, November en December wor den ingelost. Of, met het op deze verplich tingen en den waarschijnlijken verderen achteruitgang der inkomsten, het Rijk er toch niet toe zal overgaan, een leening op te nemen, moet worden afgewacht. De ge ruchten omtrent onderhandelingen wegens verpachting van het sigaretten-monopolie tegen een vaste aflossing van 1 milliard Mark en een jaarlijksche pachtsom van 600 millioen Mark zijn tegengesproken. Wanneer men deze opgave beschouwt, ziet men d'at zich te IJmuiden de grootste water- slu's ter wereld bevindt. De Hollanders zijn ook trotsch op de uit voering van dit modern-technische kunst werk op waterbouwkundig gebied. De opening der nieuwe watersluis vond plaats in tegenwoordigheid van Koningin Wilhelmina en de meest vooraanstaande per sonen van alle moderne Europeesche havens met hun technische raadgevers. De Hollanders weten zeer goed, dat geen land kan bloeien en met andere volkeren gelijken tred houden wanneer men vergeet, dat de uitbreiding van het ver- keersnet en de moderniseering der verkeers middelen de hoofdfactoren voor den vooruit gang van een land zijn. Zoodoende bezit Holland uitstekende land- en waterwegen. In Holland bestaat de „Vereeniging voor ont werpen en uitvoeren van wegen", hierbij is het gansche land aangesloten. Een groot getal nieuwe wegen en kanalen in het gansche land is in aanleg en vele be langrijke kanalen zijn ontworpen. Het voor naamste ontwerp, d'at onlangs door het Par lement is goedgekeurd, is de verbinding Am sterdamBoven Rijn, een ontwerp dat van onmetelijk belang is voor Amsterdam en de overige aan het kanaal gelegen plaatsen, De lengte der 272 Hollandsche kanalen bedraagt 4000 K.M., dat is iets meer dan 1 K.M. op 10 K.M.2 oppervlakte, tweemaal meer dan België en viermaal meer dan Frankrijk en Duitschland. Meer dan 70 van het goederenvervoer geschiedt in Hol land over water. De lengte der bevaarbare rivièren bedraagt 1000 K.M. Drie maanden gevangenisstraf geëischt Voor de Haagsche Rechtbank heeft giste ren de 22-jarige auto-monteur W. J. H., wonende aldaar, zich te verantwoorden ge had wegens het veroorzaken van zwaar li chamelijk letsel. Verdachte heeft als be stuurder van een auto in den nacht van Oudejaar te Sassenheim op den Rijksstraat weg gereden met groote snelheid. Op dien zelfden weg reed een tilbury, bespannen met een paard, voor H. uit. Deze wilde passeeren, doch kon door de vaart niet uit de tram rails komen. Door het manoeuvreeren met het stuur vloog de auto plotseling dwars over den weg, het trottoir op, voor de wo- ming van den heer A. Daar bevonden zich diens 16-jarige dochter met den heer du B., commies ter secretarie van Waddinxveen. Beiden werden aangereden en met groote kracht met een gedeelte van het zich voor de woning bevindend hek ongeveer 5 M. in den tuin geworpen. De heer du B. bleek het ergst er aan toe te zijn Hij werd met twee gebroken onder- beenen opgenomen. Ook mej. A. kreeg ver wondingen. In deze zaak waren 8 getuigen gedagvaard, waaronder twee geneeskundigen, die verkla ringen omtrent den aard der verwondingen aflegden en twee deskundigen, die den auto, waarmede verdachte reed, hebben onder zocht. Remsporen zijn ter plaatse niet ge vonden. Verd. beweerde wel geremd te hebben, doch de toestand van den weg zou niet toe gelaten hebben, tijdig te stoppen voor de voor hem uitrijdende tilbury. De president merkte op dat verdachte, on danks het verbod om met grooter snelheid dan 30 K.M. te rijden, maar door is blijven jakkeren. Het O. M., waargenomen door mr. P. j. Blok, wees in zijn requisitoir op de over matige snelheid, warmede verdachte gereden heeft, gezien den toestand, waarin de auto werd aangetroffen. Aan verdachte is de bui tengewone verwonding, welke de getuigen- slachtoffers opgeloopen hebben, te wijten. Spr. noemde het een leemte in de wet, dat art. 308 W. v. S. niet van toepassing is in geval de slachtoffers geen beroep uitoefenen. Indien de heer du B. niet mede slachtoffer ware geweest zou verd. voor dit feit, dat zeer ernstig is, op grond vari dit artikel niet eens vervolgd kunnen worden. Spr. achtte grove schuld aanwezig en re- quireerde drie maanden gevangenisstraf en ontzegging van het recht om een motor rijtuig te besturen voor een jaar. Verd. vroeg een lichtere straf. De uitspraak is bepaald op 2 Juni a.s. In hooger beroep anderhalf jaar geëischt. In den nacht van 10 op II September werd uit een postzak op het postkantoor te Haarlem een viertal brieven vermist niet geldswaarden. De brieven waren bestemd voor Hoofddorp. Uit een brief aan de Boe renleenbank aldaar werden vijftien biljetten van f 1000 benevens eenige effecten ver mist, uit de andere brieven drie biljetten van f 300. Eenige dagen later werd de hulpbesteller J. D. te Haarlem gearresteerd. Hij be kende den diefstal te hebben gepleegd, doch niet 15 maar 14 biljetten van f 1000 te hebben aangetroffen. De effecten had hij verscheurd en uit een treincoupé geworpen. Het geld werd voor het overgroote deel in de woning van den ambtenaar teruggevon den. De rechtbank te Haarlem veroordeelde hem op 19 Februari wegens het als ambte naar zich toeëigenen van geldswaarden aan zijn zorgen toevertrouwd, tot tien maanden gevangenisstraf, met aftrek van een deel der voorloopige hechtenis. De Officier van Justitie ging van dit vonnis in hooger beroep en gisteren dien de de zaak voor het Amsterdamsche Hof. Verd. gaf toe het geld en de effecten te hebben gestolen, doch hij hield vol, geen biljet van f 1000 te hebben achtergehou den, de effecten had hij verscheurd. Pres. Mr. J. Jolles: U wist toch dat de effecten waarde hadden? Verd.: Neen, dat wist ik niet. De man verklaarde voorts, geld noodig te hebben gehad, zijn vrouw en kinderen waren steeds ziek. zoodat het huishouden veel geld kostte Verd. was in schulden ge komen en hij werd achtervolgd door lastige schuMeischers. Verd. had slechts f 500.— a f 600.noodig gehad, de rest van het geld had hij overal in huis verstopt. Aan zijn vader had hij anomem f 50.ge stuurd, doch, nadat hij zijn schulden had betaald had hij geen kans gezien het restee- rend bedrag terug te sturen. Ik leefde die dagen op mijn zenuwen", aldus verd. De procureur-generaal mr. Harinxma thoe Slooten, requisitoir nemend, achtte de fei ten zé-u ernstig, temeer, daar zij gepleegd zijn door een ambtenaar bij de posterijen en eischte tenslotte een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden, zonder af trek van voorarrest. De verdediger mr. Van Dijk, zeide, de ver dediging van verd. gaarne op zich te heb- Bovenstaand plaatje is de foto van een natuurlijk Amerikaansche vierling. De dames zijn juist een dezer dagen één jaar oud geworden, maar zullen denkelijk vooral op Iateren leeftijd hun ouders en kenn'ssen nog heel wat kopzorgen geven om een geschikt verjar.'ngscadeautje voor haar te vinden. ben genomen. Het is pl. een raadsel, dat de rechtbank te Haarlem verd. niet voor waardelijk heeft veroordeeld. Verd. is reeds zwaar gestraft dcor zijn ontslag uit den rijksdienst, waarin hij reeds achttien jaar was. Pl. drong met klem aan op een voor waardelijke verocrdeeling, subs, een on voorwaardelijke straf, gelijk aan de voor loopige hechtenis, meer subs, drong pi. aan op gedee'irlijk voorwaardelijk, gedeeltelijk onvoorwaardelijk. Arrest 2 Juni. Deze examens zijn voortgezet met de can- didaten uit het Provinciaal-Ziekenhuis nabij Santpoort. De uitslag is als volgt: Eerste overgangsexamen, 40 candidaten. afgewezen 7. Geslaagd: M. Benoist, W. J. van de Bergh, K. de Bock, A. Brouwer, E. Chladek, M. M. Cordes, M. Dekker, S. Duinhouwer, A. F. Duinhoven, E. A. van Eist, M. P. van Eyck, A. Giesselbach, J. C. Hali, M. J. Heydsns, G. J. Hunze, H. H. Kampman, N. Kremer, C. Kroesbergen, J. W. Lok, H. J. van der Lubbe, A. Oldsnhuis, C. Oltmanns, S. Pisuis- se, W. J. Prins, J. Ratelband, C. C. Schip pers, A. P. M. Schmidt, M. Spaans, M. B. J. Stam, H. Sloter, J. E. H. van der Vr.art, J. C. van der Wateren, A. A. v. Splunter. Tweede overgangsexamen 25 candidaten, afgewezen 6. Geslaagd: A. Alberts, T. de Boer, M. A. Borgelt, C. J. van Donge, D. Drayer, W. Koops, J. van Midden, S. Osinga, M. J. C. M. van Riel, D. Siesling, M. van Straaten, G. Stuut, W. J. C. van Stuyven- berg, A. J. T. van der Vaart, B. Vlietstra, A. G. E. Wark, H. M. Wouters, C. A. Zeppen- feldt, J. van der Zwaan. Aanvullingsexamen I candidaat, geslaagd: A. M. P. L. Fermont. Door de Chr. Oratoriumvereeniging zal in het seizoen 193132 een tweetal concerten worden gegeven. Op het eerste concert, dat ongeveer half December zal plaats vinden, worden uitgevoerd „Hodie Christus natus est" van J. P. Sweelinck, Psalm 112 van Handel en Psalm 130 van Lili Boulanger, terwijl bij het tweede concert in Maart 1932 wederom een vertolking zal worden gegeven van Bach's Mathaus Passion. Tweedaagsch congres te Bergen-op-Zoom Maandagmiddag om half één is in den Hollandschen tuin te Bergen-op-Zoom het tweedaagsch A. R. K. A.-congres begonnen. Aanwezig waren vertegenwoordigers van 46 afdeelingen en 8 groepen. De algemeene voorzitter, de heer Bulten, opende deze vergadering met den Christelij- ken groet en gebed. Daarop gaf hij het woord aan den heer Sarolea, den voorzitter van de afdeeling Bergen-op-Zoom, die een wel komstrede hield. De voorzitter memoreerde het tien-jarig bondsadviseurschap van pastoor Jansen, wees daarbij op de prettige samenwerking van 't bestuur en zijn adviseur, die steeds met toe wijding zijn beste krachten aan de vereeni ging heeft gegeven. Spr. zeide daarop, dat het met de A.R.K.A. steeds crescendo gaat. Op 31 Dec. j.l. kon worden geconstateerd, dat ruim 750 nieuwe leden waren toegetreden. Als eerste punt van de agenda wordt me- dedeeling gedaan van het voorstel van het bestuur, waarbij alsnog niet wordt overge gaan tot toetreding van de A.R.K.A. bij het R. K. Werkliedenverbond of den Midden standsbond. Aan de orde komt dan het jaarverslag. Daaruit blijkt, dat A R K.A. in totaal 4532 leden telt, verdeeld over 51 afdeelingen en 12 groepen. De begrooting 1932 geeft aanleiding om 'n voorstel ter tafel te brengen over het al dan niet ontslaan van een ambtenaar ten bonds- bureele. In comité-generaal wordt over deze aangelegenheid breedvoerig van gedachte gewisseld. Na de heropening wordt besloten deze zaak verder in handen te stellen van net hoofdbestuur. Bij de algemeene beschouwing wordt o.m. aangedrongen op krachtige propaganda ten aanzien van de salarisregeling. Tens'otte werd aan Z. H. den Paus in ver band met de „Rerum Novarum"-herdenking een telegram van hulde en kinderlijke ge hoorzaamheid verzonden. Ook werden nog telegrammen verzonden aan H. H. Exc. de Bisschoppen van Haarlem en Breda, Ontvangst ten stadhuize. Daarna werd de vergadering geschorst tot heden en begaven alle aanwezigen zich naar het stadhuis alwaar de officieele ontvangst plaats vond. Daar voerde namens het gemeentebestuur burgemeester Blom het woord. De heer Bulten dankte namens de ver eeniging voor de gulle ontvangst. Onder leiding van de V. V. V. werd om vijf uur een bezoek gebracht aan de Wouw- sehe plantage Om acht uur werd in de feestzaal van den Hollandschen tuin een feestavond gehouden als besluit van dezen eersten dag. De tweede dag Toen de voorzitter Dinsdag de vergadering te Bergen op Zoom heropende, deed hij aller eerst mededeeling van een telegram, dat was ingekomen van Z. H. Exc. Mgr. P. A. W Hopmans, Bisschop van Breda, waarin deze, naast woorden van oprechten dank voor de hulde en volgzaamheid, zijn zegen gaf aan het congres. Als met algemeene stemmen de geheele begrooting 1932 ongewijzigd is goedgekeurd, wordt het prae-advies van het hoofdbestuur ter zake van de salaris-actie door alle afdee lingen aangenomen, waarna de ontwerp statuten en het huishoudelijk reglement zon der ingrijpende veranderingen worden vast gesteld. Herkozen worden tot lid van het hoofd bestuur de heeren L. Lintjens. L. Moonen. P. v. Oostveen, H. Velzen en A. Frijssen, ter wijl gekozen wordt de heer P. Clement uit Eindhoven in de vacature van den heer G. Eggink. Deze laatste werd met 49 stemmen gekozen, terwijl de heer Luxemburg 46 stem men verkreeg. Verworpen werd het voors'tel van de afdee ling Amsterdam om het aantal leden van het hoofdbestuur met 1 uit te breiden. De geestelijke adviseur, Pastoor Jansen, hield daarop een rede, die in hoofdzaak ge wijd was aan het 40-jarig jubileum der En cycliek Rerum Novarum. Met 59 tegen 33 stemmen werd verworpen het voorstel Doetinchem, dat het voorzitter schap van Arka niet vereenigbaar zou zijn I met het lidmaatschap van de Tweede Kamer. De afdeeling Helmond deed het voorstel om in principe te besluiten aan tijdelijk of op arbeidscontract aangesteld personeel in overheidsdienst na bekomen ontslag een uit- keering te geven uit de op te richten weer- standskas of het ondersteuningsfonds. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aan genomen. Hetzelfde geschiedde met het voorstel- Eindhoven om aan de gehuwde arbeidscon- tracters met een bruto jaarwedde van 3000 een korting van 50 pet. op de contributie te geven. Verder werd goedgevonden, dat het hoofdbestuur onderzoeken zal, op welke wijze men kan komen tot stichting van een onder steuningsfonds, als vast instituut verbonden aa- Arka. Een commissie voor deze aange legenheid samengesteld, zal hierover rapport uitbrengen in 1932. Nadat nog eenige punten van de agenda waren afgevoerd of in han den gesteld van het hoofdbestuur, werd de vergadering met den Christelijken groet ge sloten. In Pompei is een schat ontdekt. In den kelder van een uitgegraven huis vond men een koffer, waarin juweelen waren geborgen, eenige goudstukken en een prachtig compleet stel tafelgerei van massief zilver: bekers, met bijbehooren- de bakjes, borden en lepels. Vorken wa ren er niet bij, want vorken zijn een uitvinding van Iateren tijd. De ouden kenden ze niet. Al de gevonden voorwer pen schenen nog pas nieuw te zijn en zoo juist uit de handen van den juwelier te komen. En daarover zijn de geleerden nu aan het twisten geslagen. Zij bewonderen het schitterende graveerwerk, dat de werken van den god Hercules voorstelt, maar daarover waren zij het gauw genoeg eens. Het is de ondergang van Pompei, zoo midden in het volle leven, dat immer op de verbeelding van de menschen ge werkt heeft en daarom vroegen de ge leerden zich af, waarom de eigenaar die voorwerpen toch wel in een koffer kon hebben geborgen. De een meent, dat de Romein de uit barsting van den Vesuvius heeft zien aan komen en toen zijn kostbaarste bezit in den nu gevonden koffer heeft geborgen, om daarna te vluchten, zonder er aan te denken, dat hij, na de uitbarsting, zijn huis wel eens niet meer zou kunnen terugvinden. Hij kon dan ook moeilijk veronderstellen, dat de heele stad zou begraven worden. Maar andere geleerden zijn het met die veronderstelling niet eens. De voorwer pen waren daarvoor te goed gerang schikt in den koffer. Dat kan niet over haast zijn gebeurd zeggen zij. Het is juister om aan te nemen, zeggen zij, dat er werklieden in het huis waren, want men heeft in de onmiddellijke nabijheid ook schoppen en bijlen gevonden. De eigenaar zou dus zijn schatten zoo lang hebben opgeborgen om het einde van de werkzaamheden af te wachten. Geen der geleerden is nog op het idee gekomen, dat de eigenaar misschien wel bang was voor dieven of een gierigaard was, of een zorgvuldige huismoeder, die de honderd vijftien stuks van haar vaat werk voor stof en vocht wilde vrijwaren. Veronderstel eens, dat een onzer groote steden door een of ander ongeluk, net als Pompei en Herculaneum, zooals zij reilt en zeilt in den grond zou verdwij nen en over twintig eeuwen zou worden teruggevonden, wat zouden de geleerden van dien tijd dan een malligheden kun nen veronderstellen als zij ónze kasten opendoen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5