Berichten uit onze vorige oplage GEMEENTERAAD VAN ZAND VOORT De Duitsch Oostemïjksdhe Tolunie Ter onderzoek naar het Hof van Justitie Waarschijnlijk te Genève met Henderson ais voorzitter 3500 ouders moeten allen 3 dagen „zitten" Omvorming: van het Belgische Kabinet STADSNIEUWS Personalia De Volkenbondsraad en de ontwapeningsconferentie Haarlemsche Melkinrichting „De Sierkan" De Gemeenteraadsverkiezingen Uitslag verkoopingen Haarlemsche Orkest-Vereenlging Kostbare oorbel gevonden en niet aangegeven BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN UIT DEN OMTREK Ventvergunningen Reorganisatie voorbereidend 1. o. Parkeerterrein en -tarieven Rij'verkeer op het strand. De Volkenbondsraad heeft heden met algemeene stemmen aangenomen het voor stel van Henderson, het te sluiten verdrag tusschen Duitschland en Oostenrijk (de Tol unie) ter onderzoek in handen te stellen van het Internationale Hof van Justitie, te 's-Gravenhage. De Volkenbondsraad zal In zijn huidige zitting hebben te beslissen over de plaats waar in Februari 1932 de Internationale Ontwapeningsconferentie zal worden gehou den en tevens over den persoon, die als voorzitter zal optreden. In de diplomatieke voorbesprekingen is omtrent deze kwesties thans overeenstemming bereikt. Het staat vast, dat de Volkenbondsraad eenstemming Henderson zal verzoeken, het voorzitter schapschap der conferentie te aanvaarden. Alvorens Henderson hierin zal toestemmen, zal hij eerst de meening van het Britsche kabinet inwinnen. De plaats der conferentie zal, naar thans definitief besloten schijnt te zijn, Genéve zijn, hoewel de candidaturen van Londen en Barcelona nog in de laatste dagen een belangrijke rol hebben gespeeld. Vooral van Engelsche zijde koest; de men den wensch, dat de conferentie te Londen zou worden gehouden en nog heden zal over deze zaak een geheime zitting van den Volkenbonds raad in de particuliere vertrekken van Sir Eric Drummond, worden gehouden. Het Duitsche voorstel, om den huldigen stand der bewapening te publiceeren, opdat de komende conferentie over het noodige materiaal zal beschikken ter vergelijking yan den stand der bewapening in de ver schillende landen, stuitte op sterken tegen stand, zoodat men reeds thans op verwer ping van dit voorstel rekent. Van Duitsche zi'de ziet men in deze verwerping een schending van artikel 8 van het Volken- bóndspaet, waarin publicatie van den stand der bewapening voor de leden van den Volkenbond verplichtend wordt gesteld. Met verbittering wordt van Duitsche zijde op gemerkt, dat de voormalige geaP'eerde mogendheden slechts naleving van die be palingen handhaven, die in hun eigen belang zijn. Wegens schoolstaking door hun kinderen De Brunswiiksche minister Fransen heeft, na3.1 de „Vossische Zeitung" uit Brunswijk mefdt, aan alle ouders, wier kinderen op 11 en 12 April van dit jaar aan de schoolstaking der openbare scholen hebben deelgenomen, een strafvervolging doen toekomen, waarbij ieder tot drie dagen gevangenisstraf wordt veroordeeld. In het geheel werden ongeveer 3500 van zulke bevelen uitgereikt. Eén katholieke kabinetzetel meer Het Belgische kabinet-Jaspar is thans ge deeltelijk omgevormd. Minister-president Jaspar is afgetreden als minister van kolo niën en neeft in de plaats hiervan het ministerie van binnenlandsche zaken over- enomen. De secretaris-generaal van kolo- iën, Charles, is benoemd tot minister van koloniën. In de plaats van den afgetreden minister voor Kunsten en Wetenschappen, Vauthier, is benoemd het liberale Kamerlid Petijean. De huidige minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw Baels geeft de portefeuille van binnenlandsche zaken, zoo als hierboven reeds gemeld, over aan minis ter-president Jaspar en blijft zelf minister van landbouw. Door deze wijzigingen in het kabinet heeft de katholieke partij een minis ter-zetel meer gekregen. -e Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aangewezen bij de in 1931 af te nemen eindexamens der Rijks kweekschool te Haarlem en der bijzondere kweekschool, Hazepaterslaan 34, aldaar, als gecommitteerden: K. Brants, hoofdinspec teur van het lager onderwijs in de vierde hoofdinspectie, te Haarlem (voorzitter) mr. dr. J. Wackie Evsten, oud-schoolonzie- ner, te Ac 'denhout; F. Eringa, oud-inspec teur van het lager onderwijs, te Hilversum: als plaatsvervangende gecomitiitteerden: P. Voogd, lid van den Onderwijsraad, te Haar lem: M. F. Hendricks, te Amsterdam: mevr. A. KleynRatering, te Haarlem: D. Been, oud-leeraar oener Rijkskweekschool, te Haarlem. Voor de bijzondere kweekschool Nassau- ple'n (Da Costa-kweeksehool) als gecom mitteerden: Tj. Sterringa, inspecteur van het lager onderwijs in de Inspectie Zaan dam. te Haarlem (voorzitter)mr. J. A. B, Sanders, advocaat en procureur, te Bever wijk; mevr. E. J. van Gaasbeekvan der Mueren, te Amsterdam; als plaatsvervan gende gecommitteerden: dr. J. Weener, Ned. Herv. predikant, te Haarlem; J. C. vso Gelder, oud-onderwijzer, te Amster dam; mevr. J. C. M. Weustink—van Vlij men, te Haarlem. Als gecommitteerden bij de eindexamens van een tweetal bijzondere kweekscholen te Amsterdam oa.: G. H. Weustink. inspec teur van het L. O. in de inspectie Haarlem (voorzitter) en A. Dubbink, gem. insp. van het 1. o. te Zaandam, wonende aldaar en als plaatsvervangende gecomm tteerde o.a. mr. A. Liesker, griffier bij het Kantonge recht te Faa-lem en wonende aldaar. Als gecommitteerden bij de eindexamens van twee bijzondere kweekscholen te Am sterdam o.a. J. Ch. Vintges, inspecteur der Vincentiussoholen te Amsterdam, wonende te Haarlem, en ds. J. D. van Calcar te Wijk aan Zee en Duin. Als plaatsvervangende gecommitteerde voor de Rijkskweekschool en een bijzondere kweekschool te Hilversum, D. Been, oud- lecraar eener Rijkskweekschool, te Haarlem, en als plaatsvervangende gecommitteerde bij de examens der Rijkskweekschool en bij zondere kweekschool te Utrecht, mevr. H. K. E. Sterringavan Raven, te Haarlem. Voor de bijzondere kweekschool te Bever wijk: als gecommitteerden: K. van der Graaf, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Hilversum, te Hilversum (voorzitter)mr. F. J. Gerritsen, advocaat en procureur, te Hillegom; E. J. van Det, oud-di:ecteur van het gemeentelijk bureau voor beroepskeuze te Amsterdam, te Am sterdam; als plaatsvervangende gecommit teerden: V/. R. Drost, burgemeester der ge meenten Kwadijk. Middelie en Warder, te Kwadijk; J. G. Haremaker, oud-offic'er te Alkmaar: mevr. G. J. Verwaalvan Schaar denburg te Alkmaar. Voor de rijkskweekschool te Zaandam: als gecommitteerden E. Rahder, inspecteur van het lager onderwijs in da inspectie Alkmaar, te A'kmaar (-voorzitter)P. T. Jansen, oud- hoofd eener openbare lagere school, te Haarlem; H. K. de Wild. industrieel, te Alk maar; als plaatsvervangende gecommitteer den; mr. P. Langeveld. advocaat en procu reur, te Alkmaar; mr. H. C. Hooft Hasse laar. Jyintonrecther en oud-arrondissements- schoolopz'ener, te Zaandam; mevr. M. M. DunQuispel, te Alkmaar; D. Been. oud- leeraar eener Rijkskweekschool, te Haarlem De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft o a. benoem i in c> commissie, welke zal afnemen 'iet -samen in de Fransche tal, tot -e-ien de heeren R. Borggreve en J. R- H. de Smidt en tot plaatsvervangend lid. den heer A. J. Borg greve. alien te Haarlem. In de commissie voor de Hoogduitsehe taal den heer dr. J. Heemstra, tot lid, en den heer G. K. W. Bakker, tot plaatsver vangend lid. In de commissie voor de Engelsche taal tot leden de heeren dr. C. B. A. Proper en dr. F. P. van der Voorde, allen te Haarlem. Voorts zijn benoemd in de commissie, .welke te Amsterdam zal afnemen de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 77a der wet tot regel'ng van het 1. o., tot leden de hee ren D. Dangermont te Beverwijk en H. H. J. J. Goris te Haarlem, en tot plaatsver vangende leden H. A. Kamermans en J. de Nobel, beiden te Haarlem. De aandeelhoudersvergadering In de gisteren gehouden jaarlijksche alge meene vergadering van aandeelhouders in de N.V. Haarlemeche Melkinrichting „De Sierkan" werden balans, winst- en verlies rekening goedgekeurd. Als commissaris werd herkozen mr. A S. Miedema en gekozen de heer W. van Waveren te Aerdenhout. De ingediende lijsten goedgekeurd In openbare zittingen zijn ook de ingele verde candidatenlijsten voor Kieskring II en III, voor de gemeenteraadsverkiezingen, gel dig verklaard en de daarop voorkomende candidaten gehandhaafd. De uitslag der gisteravond in het Alge meen verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht gehouden veiling, is als volgt: Ten overstaan van notaris N. J. Hoeflake. No. 1. een villa get. 11, met erf en tuin te Bloemendaal aan den Noorder-Stations weg, groot 5 Are 9 c.A. Opgehouden. Ten overstaan van notaris T. O. Daey Ouwens. Nos. 23. Twee woonhuizen met werkplaatsen met de daarin aanwezige ma chines te Spaarndam, met het recht van opstal tot 31 December 1916, van den onder en bijgelegen grond, groot 4 A. 34 c.A. en 1 A. 10 c.A. Combinatie Perceelen No. 2 en 3. 7500, W. J. Kuyper. Ten overstaan van notarissen T. C. Daey Ouwens te Haarlem en A. Bonga en E. Bennink Bolt te Amsterdam. No. 4 De villa „Rust Roest" te Vogelenzang bij het sta tion aan de Bekslaan No. 38 met Tuin en Erf en een gebouw no. 40 ingericht voor stalling, garage, koetshuis en koetsierswo ning. Opgehouden. Ten overstaan van notaris G. Wolzak Hzn. No. 5. Een winkelhuis met ruime woning, erf en tuin, te Haarlem aan de Klooster straat 95, groot 73 c.A. f 5050, W. Hoek. No. 6. Een winkelhuls met ruime woning, er* en tuin te Haarlem aan de Klooster straat 99, groot 68 c.A. f5010, Postma en Van Nleuwenhoven. Verkiezing nieuwe bestuursleden 66 candidaten voor het dlrigentschap In een der bovenzalen van café-restaurant „Brinkmann" werd gisteravond een leden vergadering gehouden van de Haarlemsche Orkest-Vereeniging, voornamelijk tot het kiezen van een. drietal bestuursleden. De vergadering stond onder leiding van den vice-voorzltter, den heer mr. W. E. baron van Till. Na goedkeuring der notulen wijdde deze eenige waardeerende woorden aan de nage dachtenis van den overleden voorzitter, den heer P. Haitsma Muiier, die volgens spr. moeite noch arbeid voor de vereenlging ge spaard had. Eenige oogenblikken werd de nagedachte nis van den overledene daarna in stilte geëerd. Vervolgens kwam verkiezing bestuursleden aan de orde, noodlg geworden wegens het overlijden van den voorzitter en het bedan ken door de heeren H. Blonker Herny, secre- taris, en dr. J. M. A. Smits, lid. Door het bestuur werden als candidaten naar voren gebracht de heeren J. Tideman, oud-Gouverneur der Molukken, thans wo nende te Bloemendaal, jhr. dr. C. G. J. von Winning en Robert Peereboom. Zonder eenige stemming werden deze personen door de leden in het bestuur gekozen. In de eerstvolgende bestuursvergadering der H. O. V. zullen de functies nader ver deeld worden en een nieuwe voorzitter wor den gekozen. De voorzitter deelde hierna mede, dat de leden-concerten in de toekomst gegeven zullen worden op Dinsdagen, waarop geen Bach-concerten uitgevoerd worden. In verband met de benoeming van een nieuwen dirigent deelde de voorzitter mede dat een commissie gevormd was door de hee ren Sem Dresden, Comelis Dopper en Eduard van Beinum, die zich bereid ver klaard hadden, het bestuur van advies te dienen bij de keuze van een nieuwen diri gent. Uit de 66 candidaten, die er voor deze functie waren, heeft het bestuur na overleg een tiental uitgenoodigd, aanwezig te willen zijn op een oefen-repetitie. Het zou, naar de meening van het bestuur, de keuze niet vergemakkelijken, indien men alle tien can didaten afzonderlijk zou doen optreden als gast-dirigent. Bij een oefen-repetitie zullen hun prestaties beter te overzien zijn, wat de keuze zeer zal vereenvoudigen. Aan het einde der vergadering dankte de voorzitter den heer Van Beinum voor de bui tengewone wijze, waarop hij den laatsten Beethoven-cyclus geleid had, welke zoo bij zonder geslaagd was. Den grootsten dank was het bestuur hiervoor verschuldigd, be halve aan 't orkest, aan den dirigent. Evenals hij bij het afscheidsconcert gedaan had drukte spr. zijn spijt er over uit, dat de heer Van Beinum de H. O. V. verlaten zal, doch hij uitte daarbij tevens den wensch, dat de ^scheidende de H. O. V. niet geheel zou ver geten. Onder applaus drukten voorzitter en diri gent elkaar daarna de hand, waarna de vergadering gesloten werd. Vinder tot f 100 boete veroordeeld AMSTERDAM, 19 Mei Op 5 Februari vond de 50-jarige koopman G. J. A. op het Rembrandtplein een gedeelte van een pla tina-oorbel met diamanten bezet. De man nam het voorwerp mee naar huis, doch keerde een paar uur later op het plein terug, waar hij door een agent werd be trapt, op het oogenblik, dat hij weer een diamantje tot het sieraad behoorend, vond. Aanvankelijk ontkende A. iets van het sieraad af te weten, later zeide hij, dat zijn vrouw het had gevonden. De rechtbank sprak den man van de hem ten laste gelegde verduistering vrij. In hoo- ger beroep eischte de procureur-generaal een gevangenisstraf van drie maanden. Het Hof, heden arrest wijzend, veroor deelde A. wegens verduistering tot een geld boete van f 100, subs. 20 dagen hechte nis. Geboren, 15 Mei: J. Hoefsmit-de Winter, zoon M. F. v. Dijk-Das, zoon 16 Mei:: J. Schuhmacher-v. d. Meer, zoon P. H. M. M. Maatkamp-v. Looy, dochter T. Smit-Merks, zoon C. E. Teeuwen-v. d. Bos, dochter G. Bakker-Kramer, doch ter 17 Mei: K. A. Tot-Jansse, dochter - C. M. Calandt-Sabelis, zoon A. B. H. T. Devilee-Peterzen, zoon 18 Mei: G. On- kenhout-Weber, zoon A. H. Eshuis-Knib- be, zoon. Overleden, 16 Mei: C. Hoogkamer, 67 j., M. v. Heemskerkstraat J. G,., 8 j„ zoon van J. Bloemendal, Graaf Willemstraat C. M. Wiggers, 78 j„ Kamperlaan J. F. Hulswit, 74 j., Wilhelminastraat 17 Mei A. Groen, 67 j., Gen. Cronjéstraat. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk NOG ALTIJD DE HAARLEMSCHE KWESTIE WHAT IS IN A NAME? Het zij mü veroorloofd hiermede terug te komen op 't artikel van mr. Bach, voor komende in de N. H. Crt. van 6 Mei j.l. Allereerst dan moge Ik er mijn verwonde ring over uitdrukken, dat Mr. Bach blijk baar zeer gauw op zijn teenen getrapt is, indien men aan een polemiek een min of meer persoonlijk cachet geeft. Laat deze heer er zich in den vervolge dan voor hoeden een in eerlijke overtuiging neergeschreven betoog maar terstond „voos en ydel" te noemen. Dit draagt niet bij tot de juiste waardeering van elkanders, zij 't dan nog zoo verschillend, standpunt. Mr. Bach zal het mij ten goede houden, dat ik er niets voor voel mij op vraagpunten een verhoor te laten afnemen en ik wensch voor mijzelven volkomen vrijheid te behou den, om slechts in te g. an op die bewerin gen uit Mr. Bach's betoog, welke ik de moeite waard acht nader bekeken te wor den. Trouwens ondergeteekende meent niet de verplichting op zich genomen te hebben om op alles in te gaan, wat de heer Bach denkt te moeten aanvoeren. Dat naar aan leiding van het feit, dat Mr. Bach mij in gebreke stelt niet op alles wat hij tegen mij aanvoerde te zijn Ingegaan. Waar het voor mü op neerkomt, geachte heer Bach, is tenslotte het volgende: Hebben de bediendenorganisaties het recht, gaat een gemeenteraad buiten zijn boekje, als men op grond van art. 6 der Winkelsluitingswet streeft naar een veror dening, waarbü een middagsluiting der win kels wordt vastgesteld? Is zulks een geoorloofd middel om een buiten de materie der winkelsluitingswet liggend doel, n.ï. den vrijen middag der be dienden, te bereiken? En trots ge u uitput in het zoeken van argumenten, trots ge het noodig vindt mi- nisterieele bespiegelingen aan te halen, wel ke er op dulden dat men bedoeld heeft, dat het initiatief tot het maken eener der- geltjke verordening van werkgeverszijde moet uitgaan, trots dat alles, Mr. Bach, blijf ik volhouden, dat wat te Haarlem is ge schied door den gemeenteraad, naar aanlei ding van het indienen van een desbetref fend adres door de bediendenorganisaties, volkomen geoorloofd is. Mogelük zal Mr. Baeh gemakkelijker dan ondergeteekende uit de jurisprudentie van andere wetten of verordeningen gevallen kunnen aanwijzen waaruit blijkt, dat men van een bepaalde bevoegdheid, in 'n wet op genomen, gebruik maakt om een ander in het belang van 't algemeen zünd doel te bereiken. Ik laat buiten beschouwing, of Mr. Bach het onderhavige geval al dan niet in 't be lang van 't algemeen vindt. Maar daarbü komt nog, dat de bedien denorganisaties overigens geheel in de lijn van het artikel 6 der Winkelsluitingswet blüven met hare actie. Immers dit artikel is zeer duidelijk ge redigeerd. Nergens staat in de wet, dat het initiatief van de werkgevers moet uitgaan en büaldien men dit van zulk een over wegend belang had geacht, zoo zou de wet gever goed gedaan hebben, zulks er dan ook maar in te zetten. Dit zou misschien in onze Nederlandsche wetgeving wel 'n novum geweest zijn, maar als men daarvoor mogelijk is teruggeschrikt, welnu, dan had dit artikel niet in de wet moeten komen. Nu het er wel in staat, meen ik, dat èn de bediendenorganisaties èn de Haarlem sche gemeenteraad niets gedaan hebben wat ongeoorloofd is. De goedkeuring, welke de Kroon zal kun nen weigeren, moet inderdaad nog worden afgewacht. Krijgt men dia niet, dan is hiermede naar mijn meening de zaak an sich nog niet af gedaan en de beslissing van den Haarlem- schen raad juridisch niet gedisqualificeerd. Er zijn echter juristen van naam, die op een afwijzende beslissing van de Kroon in dit geval een anderen kijk op de zaak hebben dan Mr. Bach. Ik dank Mr. Bach voor de drie andere wegen, welke hü meent te moeten aange ven om den vrijen middag voor de bedien den te bereiken, doch mede aan de hand van de ervaringen, welke wij inmiddels met middenstanders hier en daar hebben op gedaan, hebben de bediendenorganisaties in dit geval gemeend, hun eigen weg te moe ten bewandelen. Goedkoop is de bewering, dat het mij een doorn in het oog zou zijn, dat de pa troons niet gedwongen kunnen worden tot het geven van een vrijen middag. Mr. Bach moge dan weten, dat ik noch mijne collega's last van doornen hebben en dat door ons voldoende getoond is slechts te willen be reiken, dat, met inachtname der belangen van beide partijen, principieel Mr. B. vergeve het gebruik van dit woord de vrije middag voor de bedienden zou wor den vastgelegd. Ik ontken voorts, den heer v. Tetering beklad te hebben. Deze heeft eenige onjuist heden gedebiteerd omtrent onze katholieke bediendenorganiratie. Ik stel er prijs op te verklaren, dat onze katholieke bedienden- bond niet noodig heeft om in het kielzog der moderne organisatie te varen. Onze schepen hebben elkaar in deze aangelegen heid gevonden, toen bleek, dat de vloot der Haarlemsche Middenstandscentraie het of fensief tegen de bediendenorganisaties be gon. Dacht ik eerst, dat de heer v. Tetering zou trachten uit het kielzog van 'n ouwe li berale schuit te komen, later bleek hij zulks liever niet te doen en stelden hij en de R.K. Middenstandsorganisatie ons aldus danig teleur. Dat onze Roomsche bediendenbond tot heden uitsluitend de belangen der kantoor bedienden zou hebben gediend, is eveneens een verdachtmaking, welke door de feiten wordt gelogenstraft. Wij bedienden, moeten, gezien hetgeen wij tot heden van den heer v. Tetering hebben ondervonden, dan ook diens reëelen soci alen zin betwijfelen, aan anderen overla tend aan de hand der geschiedenis ons hier in na te volgen. Schrijven, na langdurig zwijgen, de beide compagnons van den heer v. Tetering thans in de Haarlemsche pers over een onwaar dig optreden van onzen bond en onze Haar lemsche afdeeling, dan wensch Ik slechts te wijzen op de hoogst onwaardige wijze, waar op genoemde heeren zich tegenover een be slissing van den Haarlemschen gemeente raad gedroegen tijdens en na de laatste conferentie ten stadhuize onder voorzitter schap van wethouder Roodenburg. Denk aan: „het mes op de keel" enz. Inderdaad, deze heeren moesten zich schamen. Wat den goeden raad van Mr. Bach in zake de aangifte van overtredingen bij de arbeidsinspecties betreft, zoo zijn we hem dankbaar voor dit gratis advies, doch ik moet er tevens bij vermelden, dat èn de or ganisaties èn de bedienden individueel dezen weg reeds tallooze malen vonden, gezien de loyale en positieve wijze, waarop vele mid denstanders hunne sociale verplichtingen meenen te moeten nakomen. Hoe voos en ijdel was Uwe bewering, Mr. Bach! Mocht deze laatste een anderen toon wen- schen dan tot heden in deze polemiek is ge voerd, dan wil ik daartoe gaarne mijn me dewerking verleenen. Hü zal dan mijn soms wat boersche wijze van uitdrukken gaarne vergeven en moge lijk rekening willen houden met mijn voor liefde voor de werken van den grooten meester Jan Steen. Daardoor kan hij zich wellicht ook het boertige in mijn familie naam verklaren, alsmede mün wanorde lijke opvattingen omtrent de organische maatschappij. Van mr. Bach's „woorden" is nota geno men; wü wachten op „de daad" en zijn vriendelijk „goeden avond" beantwoord ik gaarne met 'n welgemeend „slaap wel". Den bedienden te Haarlem roep ik het hierbij nogmaals toe: Waakt, houdt vast den vrijen middag! Slaapt niet! A. BOERSMA, Secretaris R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Gisteravond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burge meester Van Alphen. Afwezig was de heer Forrer. Fruitventvergunningen Na behandeling der ingekomen stukken en goedkeuring der notulen kwam in be handeling het voorstel de ventvergunning voor fruit aan het strand te brengen op 75 per seizoen. Mocht de raad deze verhooging, die eenigszins gebaseerd is op de pachtsom men voor de strandpachters, te groot vin den, dan stellen B. en W. voor, hun mach tiging te verleenen, deze vergunningen bij openbare inschrijving te verpachten. De heer Geers bevreemdt dit voorstel, omdat het z.i. een schade voor de gemeente zal ten gevolge hebben. In Zandvoort is men verplicht, op allerlei wüze zyn gezins inkomsten te vermeerderen; vooral in den zomer, om dan des winters eenigen finan- cleelen weerstand te kunnen bieden. Heeft men dien in den winter niet, dan komt men (de venters) ten laste van de gemeente, zoodat zij dan het gelreele jaar bijna van gemeentewege ondersteund moet worden. In verband met de nog steeds heerschende ma laise zou spr. willen voorstellen, den ouden toestand te handhaven. De heer Druyf vraagt zich af, waarom ieder jaar weer de voorstellen omtrent ver pachting en verhuring van standplaatsen in den i-aad besproken moeten worden. Dit maakt de betrokkenen angstig en zij wor den daardoor gedwongen, hun bod te ver- hoogen. Hun financieeie toestand wordt er echter niet beter van, en in den winter zijn deze menschen daardoor weer eerder bij her- Burgerlijk Armbestuur. Spr. zou ook den ouden toestand willen handhaven en ver zoekt den heer Geers, een voorstel in te dienen, om den ouden toestand te handha ven en allereerst de pachters en huurders van het vorig jaar weer in aanmerking voor de plaatsen te doen komen. Nadat de heer Siegers zich bij de vorige sprekers aangesloten heeft, dient de heer Geers het voorstel in, zooals hierboven om schreven. De voorzitter geeft de redenen aan, waar om zü den prijs tot 75 verhoogen willen. Verschillende pachters hadden meer dan 75 en 100 geboden en hadden ver klaard, indien noodig, nog wel meer te zul len betalen. B. en W. wenschen ook de be langen van de winkeliers niet achter te stellen bü die van de venters. Bij lage vent- vergunningsprljzen worden h.i. de winkeliers te veel beconcurreerd, B. en W kunnen, aldus spr., den heer Geers niet toezeggen, dit jaar de vergun ningen weer aan de venters van het vorig jaar te zullen verleenen. Er zijn meer lief hebbers. De heer Molenaar vraagt B. en W. den prijs eenigszins te verlagen, want ook hij acht hem te hoog. De heer Koning Informeert naar de juistheid van het gerucht, dat twee venters, die reeds vele jaren achtereen vergunningen gehad hebben, dit jaar uitgeschakeld zou den zijn. De heer Druyf protesteert tegen de han delwijze van B. en W. In deze zaak. Hü is er niet tegen, dat B. en W. de zaken zelf rege len, maar als zij dit doen op de wüze, zooals thans, dan kan spr. zich daarmede niet vereenigen. Het gaat o.i. de perken te bui ten, zooals bü deze vergunningenkwestie door B. en W. gehandeld wordt, zonder het gesprokene van den raad ook maar eenigs zins in overweging te nemen. Als dit zoo doorgaat, dan zegt spr. er voor te zullen zijn, dat alle bevoegdheid buiten de ot'fi- Cieele aan B. en W. ontzegd wordt. De voorzitter bestrüdt den heer Druyf en zegt, dat B. en W. hun wil niet willen door drijven. Den heer Koning antwoordt spr., na de vergadering namen te zullen noemen. De heer Molenaar dient dan het voorstel in, mede namens de heeren Gunters en Eif- fers, den prijs voor een strandventvergun- ning op 40 te bepalen. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 te gen 5 stemmen. Vervolgens werd een voorstel ingediend, den prijs voor een vaste staanplaats voor een fruitkar te bepalen op 50. Na eenige bespreking wordt dit voorstel aangehouden, daar ook de standplaats nog moet worden bepaald. Een voorstel om voor 200 een vergun ning te geven voor het strand aan een koop man van Perzische tapijten, wordt met 8 tegen 4 stemmen verworpen. Reorganisatie voorbereidend I. o. Aan de orde komen de voorstellen tot reorganisatie van voorbereidend onderwüs, voornamelijk door het aanstellen van be voegde krachten. In de commissie van advies wordt door een der leden bezwaar gemaakt tegen het uitschakelen van de tegenwoordige help sters. .-■■■■ Ook de heer Geers zou met het oog op deze hulp de veranderingen liever niet da delijk in zyn geheel, maar geleidelijk zien toegepast. Laatstgenoemde zet zijn meening uitvoe rig uiteen. Hij acht het beter, dat onderwü- zeressen met akte worden aangesteld, als de helpsters uit zichzelf weg gaan, en zou ook willen wachten met besluiten te nemen, totdat beter te overzien zal zijn, hoe de nieuwe school voor voorbereidend 1. o. be volkt zal worden. De heer Gunters is er tegen, dat wacht geld gegeven wordt aan tijdelijk aangesteld personeel. Wethouder Padt licht de voorstellen toe. Daar het z.i. van den beginne af doel is ge weest, een moderne school voor v. 1. o. op te richten, is het volgens spr. ook gewenscht, dat gediplomeerde krachten worden aange steld, die volgens de nieuwste opvoedings methodes les kunnen geven. De heer Geers zegt, geenszins aan den ouden toestand te willen vasthouden, doch de met de verandering gemoeid zijnde groo- tere uitgaven in dezen tüd voor Zandvoort niet gemotiveerd te kunnen achten. De heer Moolenaar stelt daarna voor, het huidige personeel te handhaven en één ge diplomeerde leerkracht aan te stellen. Nog eenige leden voeren over deze zaak het woord, waarna wethouder Padt de toe stemming van den raad vraagt, dat voor loop: g één vaste gediplomeerde leerkracht wordt aangewezen. In de volgende vergade ring zullen dan nadere voorstellen worden gedaan. De toestemming wordt hierna verleend. Vaststelling kohier Het kohier van de belasting, gelegd op 't tijdelijk gebruik maken van gemeentegrond, voornamelük hekjes en stoepjes, sluitend in totaal met 125.75, wordt vastgesteld. Consultatiebureau Daar de begrootingssom 10.032.25 was en de aannemingssom van den laagsten inschrijver 11.320, vragen B. en W. ver hooging van het toegestane bedrag. Goedgekeurd. Verbetering gevaarlijken hoek B. en W. stellen voor, tot verbetering van den gevaarlijken hoek Zandvoortschelaan—- Bentveldweg over te gaan. Er zullen daar vluchtheuvels gemaakt worden en voetpad en fietspad worden doorgetrokken. De raad keurt het voorstel goed en ver leent B. en W. een credlet van 3500, noo dig voor deze verbetering. Parkeerterrein Boulevard Paulus Loot Daar het parkeeren aan den Boulevard Paulus Loot gevaarlijk is, met het oog op de geringe breedte van den rijweg, zou een parkeergelegenheid alleen te maken zijn door verbreeding van de bestrating in de duinreep. B. en W. stellen, om tot een goede oplos sing te komen, voor, een terrein aan te koopen tusschen Marisstraat en Wester parkstraat en dat voor parkeerterrein te doen inrichten. Het voorstel betreffende den grondaan koop wordt na langdurige bespreking aan genomen met 7 tegen 5 stemmen. Parkeertarieven Z. h. st. woi'dt aangenomen het voorstel, de parkeertarieven te bepalen als volgt: tot 3 uur n.m. 0.25: van 3 tot 12 uur n.m. 0.25 en na 12 uur 's nachts ook 0.25, een heele dag alzoo 75 cent. Vroeger was het bedrag voor een geheelen dag een kwartje. De heer Van Deurzen, exploitant van het Kaarten verkrijgbaar te Haarlem: Reis bureau Lindeman N.V., Stationsplein 13 en H. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74. Noorder Bad, verzoekt, het autoparkeerter rein bü zijn inrichting te mogen- pachten voor een som van 440 per jaar. Ook is hij bereid den bewaker, mits de condities billijk zün, over te nemen. Het terrein zal dan uitgebreid en verbe terd worden tot een oppervlakte van 100 X 20 M. Wethouder Zwaan is voor openbare ver pachting. Verschillende leden verklaren zich voor verpachting tegen een vast bedrag per auto; zij achten dit voor pachter en ge meente voordeeliger. Het verzoek wordt hierna met 8 tegen4 stemmen afgewezen, zoodat openbare ver pachting zal plaats hebben, in dien zin, dat van de inschrijvers gevraagd zal worden, welk bedrag per auto zij aan de gemeente wenschen af t'e staan. De heer Gunters stelde voor, de terreinen voor drie jaar te verpachten, welk voorstel z. h. st. wordt aangenomen. Consumptietenten op het kampeerterrein B. en W. stellen voor, de plaats voor een tweetal consumptietenten op het strand bü het kampeerterrein in het openbaar te ver pachten. Z. h. st. aangenomen. De verpachting zal voor vijf jaar gelden. Zandvoortsche Feestcommissie De Z. F. C. heeft voor haar fotowedstrijd een medaille aan het Gemeentebestuur aan gevraagd. B. en W. adviseeren, mede inver band met wat in den raad reeds besproken is, afwüzend op dit verzoek te beschikken, daar de V. V. V. de aangewezen vereeniging is voor het maken van reclame voor het baddorp in deze richting. De heeren Siegers, Molenaar en Koning verklaren zich voor het geven van een me daille. De heer Elffers zou dit als een speciaal geval willen beschouwen en op dezen weg niet verder willen voortgaan. Ook de heer Geers is er voor, dat de ver eenlging, die reeds zooveel voor de inwoners gedaan heeft, financieel bü'gestaari wófdt. Na nog eenige bespreking wordt het voor stel van B. en W. verworpen met 8 tegen 4 stemmen; het verzoek wordt alzoo ingewil ligd. Electrische pomp-installatie De pompen van het pompstation van de rioleering zullen verbeterd worden. In ver band daarmede wordt ook de drijfkracht vergroot. Onderhandelingen zijn gevoerd over verlaging van de tarieven van het P. E. N. voor dit bedrijf en goedgekeurd wordt het sluiten van een contract door de gemeente met het P. E. N. betreffende de stroomleve- ring. Rijverkeer op het strand B. en W. stellen voor, de hun in een vorige raadsvergadering verleende machtiging om in de maanden Juli en Augustus en op even tueel drukke dagen verkeersregelingen vast te leggen in een verordening, ook voor de maand Juni geldig te verklaren. De raad gaat hiermede accoord. Verder wordt voorgesteld en aangenomen, gedurende het geheele seizoen te verbiedan, dat het strand bereden wordt door auto's en motorrüwielen, en het verbod, van 15 -Mei tot 15 September tusschen strandpalen 64 en 68 rijwielen te berüden en motorrijwielen te plaatsen. Tegen den duinkant zullen wel rijwielen geplaatst mogen worden. Benoemingen De heer Termes heeft bedankt als lid van de Commissie van Toezicht op het L. O. In deze vacature wordt benoemd de heer P. van der Mije. Tot lid van stembureau n, school A, wordt benoemd de heer Gunters. Verbinding met plan-Noord De Zandvoortsche afdeeling van de S. p. A. P. heeft aan den raad verzocht, een toe gangsweg te maken tot Plan-Noord en wel aan het einde van den afrit naar het goe deren-terrein van den spoorweg. Het is de bedoeling van de aanvragers, dat een toegangsweg gemaakt zou worden als te Overveen bestaat naar het Brouwers kolkje, dus alleen voor klein verkeer. Het voetpad zou kunnen komen aan de Zuidzüde van den ontworpen grooteren ver keersweg, die in voorbereiding is. Aansluiting zou gegeven kunnen worden aan het karre- pad, dat in het verlengde van de Vondel straat loopt. Daar B. en W. pogingen in het werk zullen stellen, om een onbewaakten overweg te krü- gen bij het goederenstation, wordt het ver zoek niet behandeld. Gratificatie doodgraver De raadsleden Koning en Druyf deden in Februari den raad het voorstel den doodgra ver op de algemeene begraafplaats een gra tificatie van 100 te geven voor de vele diensten, die Koper buiten zijn betrekking aan de gemeente bewijst door het werken In plantsoen, het ophalen van pachten, enz. Dit voorstel ging In een vorige vergadering om prae-advies, waarna B. en W. voorstel den, afwijzend op dit voorstel te beschikken, welk voorstel na bespreking werd aangehou den. De heer Koning zegt, zich als mede-voor steller terug te trekken, daar hij van mee ning Is, dat de belangen van betrokkene bü Nadat het voorstel besproken is, wordt dat van B. en W. met 10 tegen 2 stemmen aan genomen. Loonen badmannen De heer Druyff had aan B. en W. verzocht de loonen van de mannen, in dienst van het gemeentelijk badbedrijf, het volksbad, te her zien. B. en W. adviseeren afwijzend op dit verzoek te beschikken, daar er geen afzon derlijke wüziging van de eenmaal vastgestel de loonschalen mogelijk is en het loon vol doende geacht wordt. Na eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. Onderwijs-kwestie De heer Molenaar stelt aan het einde der vergadering eenige vragen aan den wethou der van onderwijs in verband met de kwes tie die er bestaat tusschen het hoofd van school C. en mej. Koning. Nadat de heer Molenaar zijn vragen ge steld heeft, antwoordt wethouder Fadt, dat deze zaak volkomen correct is behandeld, hü niets tegen de juffrouw heeft en zij ner gens in Zandvoort is achtergesteld bij een benoeming, doch alleen in overweging gege ven te hebben, eerst eenige jaren in practijk te gaan op een dorp. Na rondvraag volgt sluiting der vergade ring.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6