„GROOT MODEL'HAZELNOOT REEPEN SS SPORT EN WEDSTRIJDEN R.K.F. HollandBelgie 2en Pinksterdag te Tilburg D. H. V. B. WIELRENNEN De rondrit door Duitschland BILJARTEN Nederlaagwedstrijden om den Nobels-beker DUIVENSPORT Posfd. Vereeniging „De Ooievaar" „Haarl. Amsterdamsch Kwartier" SCHIETEN Schietvereeniglng Gen. v. Merlen LEGER EN VLOOT Pantserkruiser A te water gelaten Tot „Deutschland" gedoopt GEMENGD NIEUWS Avontuur van een elf-jarigen Spaanschen jongen Overreden en gedood Jeugdige woestelingen Roodvonk Dultscher aangehoud en Het drama te 's-Gravenzande Gevangenhouding bevolen Liefdadigheid in Engeland KUNST EN KENNIS Ned. Vereeniging tot Bescherming van Vogels „Triomf der Levenden" STOOMVAARTLIJNEN UIT DEN OMTREK BLQEMENDAAL De Zomervacantie IJMUIDEN Gemerkte schol aangebracht HAARLEMMERMEER HILLEGOM De samenstelling der elftallen Op 2en Pinksterdag heeft de eerste of- ficieele landen wedstrijd plaats tusschen de vertegenwoordigende elftallen van R. K. Ho'Iand en R. K. België. De wedstrijd wordt gespeeld in Tilburg, terrein Willem II. De opstelling der elftallen luidt: Holland: W. Alsemgeest (D.HJ-i. v. d. Klei v. Laarhoven (L. en S.) (Mulo) Habets v. Deun Kamer (Valkenburg) (V.D.Z.) (T.Y.B.B.) Lemmens Oostermeijer Jongbloets (Caesar) (V.I.C.) (R.K.T.V.V.) C. Alsemgeest Kortman. (D.H.L.) (Leonidas) België: Huylaert (St. Antonius) Saucez Hopstaeken (Merxem V.V.) (Racing Kiel) Demey Nootens Van Schepdael (St. George, Brussel) (St. Joh. Berchmans, Brussel) Beyers v. Damme Verplancke (St. Antonius) (Racing Kiel) Schepers v. d. Heuvel. (St. Augustinus) Reserves voor Holland zijn: A. Cohen (Mulo), Strieder (Leonidas), Pr. v. Eecke- ren (Mulo), v. Lieshout (Kolping). Reserves voor België: Jos. v. Hamme (Ik Dien), v. Goethem (St. Willibrordus), v. d. Acker (St. George). Scheidsrechter is ue heer F. v. Veen. DISTRICT HAARLEM Junioren-competities x-rogramma 25 Mei as.: Ig klasse T.Y.B.B. 4H.B.C. 5, H.B.C.-terrein, 12 u. Concordia 4Geel Wit 4, 1 uur. 3e klasse H.B.C. 6Concordia 5, 1.15 uur. 4e klasse Zaterdag 23 Mei. H.B.C. 7—H.B.C. 8, 3 uur. 25 Mei a.s. Kampioenschap van Haarlem. B.s.M. Jun.—Onze Gezellen Jun., Jos. Letschert, 2 uur. Alliance Jun.—Santpoort Jun., Jok Paase. De wedstrijden op het H.B.C.-terrein moe ten op „ijd beginnen, in verband met den Internationalen. wedstrijd. De competitieleider: P. P. SMIT Santpoort Hoofdstraat 380 Totaal-uitslag. je rondrit door Duitschland is thans, I na de twaalfde eetappe van Hamburg naar Hannover, geëindigd met het volgende re sultaat: ndividueel klassement: 1. Metze, Duitsch land, 108 uur 9 min. 17 sec., 135 punten. 2. Thierbach, Duitschland. 108 uur 10 min. 33 sec. 97 pnt. 3. Frantz, Luxemburg, 108 uur 13 min. 32 sec. 124 pnt. 4. Mauclair. Frank rijk, 108 uur 15 min. 10 sec. 120 pnt. 5. A. Magne, Frankrijk, 108 uur 15 min. 10 sec. 99 pnt. 6. R. Geyer, Duitschland, 108 pnt. 15 min. 56 sec. 96 pnt. 7. Stöpel, Duitsch land, 10 uur 16 min. 16 sec. 126 pnt. 8. Busé. Duitschland, 108 uur 20 min. 57 sec. 94 pt. Landenklassement1. Duitschland 324 uur, 35 min. 46 sec. 2. Frankrijk 325 uur 7 min. 1 sec. 3. Gemengde ploeg: 325 uur 18 min. 45 sec. 4. België 325 uur 50 min. 59 sec. 5. Zwitserland 326 uur 20 min. 20 sec. 6. Ita lië 327 uur 31 min. 43 sec. In het clublokaal van de B, V. „D. E. S." zijn de wedstrijden begonnen om bovenge- ftoemden wisselprijs. De bezoekende club was ,,B. C. H." uit Haarlem. Zy werden geopend met een korte toespraak van den voorzitter van „D. E. S.", den heer J, A. Roozen. Er werden 5 partijen gespeeld met den Volgenden uitslag: W. Riebeek speelde goed tegen N. N. en Won onbedreigd als volgt: pnt. brt. h.s. gem. W. Riebeek 80 35 7 2.28 N. N. 45 34 7 1.32 J. v. Trigt won van v. Terwisga, die zich fraai verdedigde tegen zijn sterkeren tegen stander, aldus: pnt. brt. h.s. gem. J. v. Trigt 125 37 15 S.S8 F. v. Terwisga 105 36 11 2.91 Cornet Jr moest het afleggen tegen de Rijs, alhoewel hij fraai wist op t© halen: pnt. brt. h.s. gem. H. Cornet Jr. 76 47 10 1.61 J. de Nijs 80 47 7 1.70 In eer nek aan nek race won Hoog straat© met klein verschil van de Korte. pnt. brt. h.s. gem. J. Hoogstraat© 50 57 7 0.87 W. de Korte 45 56 5 0.83 Tenslotte de beide kopspelers. Van den Berg ging eerst gelijk op tegen de Foel- iaeger, doch kon het tempo van zijn te genstander niet volhouden, die een sterke Partij speelde: pnt. brt. h.s. gem F. v. d. Berg 115 20 20 5.75 D a. de Foeljaeger 200 20 28 10. De spelers van „B. C. H." zijn telkens eerst genoemd. De uitslag was: „B. C. H." 446, ,D- E. S." 475 caramboles. Vrijdag worden met deze club nog 7 par tijen gespeeld. De Postdutvenvereeniging „Columba" hield op 17 Mei eene wedvlucht van Mons (België) afstand 217 K.M. De duiven werden om 12.45 in vrijheid gesteld en arriveerden de eerst getoonde om 3-12 de laatste prijswinner te 3.24. De Prijzen werden behaald door J. Bonke 1, H, 14. L. Gimbrère 2, 3, 7, 8, 13, 14, 16, 17, 19, 26, 29. J. Philippo 4, 9, 12, 23, 27, 28. P. Boeree 5, 6, 21. T. Neumann 10, 15, 25. G. Peschar 18, 22. M. C. Fehres 20. Bij de op Zondag, 17 Mei, gehouden wed vlucht van Mons, was de uitslag als volgt: L. v. d. Horst 1, 2, 6, 7 en 8; J. Keysper 3; P. Visser 4; C. Soetens 5, H. P. v. d. Poll 9. Zondag j.l. hield de P. V. „H. A. K." een wedvlucht van Mons (België), afstand 217 K.M. De uitslag was als volgt: F. v. Kleef 1; J. Terhorst 2, 19, 21; J. H. Petter 3, 12, 28, 31; J. Handgraaf 4, 16, 20; C. Koning 5; S. Heilager 6, 9, 29; P. v. Andel 7; P. Kaptijn 8; H. C. Gans 10; H. van Alphen 11, 17; G. H. Stouten 13, 18, 22, 23, 27. 32, 33, 34; C. v. Meurs 14; A. Terrol 15; J. H. Hart Jr. 24, 25; J. Rads- ma 26; J. J. Hart Sr. 30; L, Meurs 35. Eerst getoonde duif 3 uur 12 minuten. In de door de schietvereeniglng „Generaal van Merlen" gehouden winteroefeningen be haalden de volgende schutters prijs: Eere-wedstrijd Wisselplaque geschonken door den heer C. Kok J. J. Blauwhof, 1135 punten. Extra Wedstrijd le pr. J. Verzijlbergen 1112 punten; 2e pr. J. Blauwhof, 1109 punten; 3e pr. D,. J. van Rijn, 1095 punten; 4e pr. C. Kok, 1095 pun ten; 5e pr. P. A. Deken, 1091 punten; 6e pr. D. W. Duiker, 1085 punten; 7e pr. O. J. Keijser, 1084 punten; 8e pr. M. A. Paap, 1050 punten; 9e pr. A. W. Roggebond 1048 punten; 10e pr. A. Mos, 1033 punten; 11e pr. C. Woltering; 12e pr. H. de Bont; 13e pr. A. Hoogeboom; 14e pr. W. Walewijn. Vaste baan buks. Eerste klasse le pr. C. Kok, 46 cartons, 1108 punten; 2e pr. P. A. Deken, 46 cartons, 1090 punten; 3e pr. J. Blauwhof, 45 cartons, 1111 punten. Tweede Klasse C. Woltering, 37 cartons, 1062 punten. Veteranen M. A. Paap, 39 cartons, 1035 punten. Vaste baan. Cylinder le pr. J. Blauwhof, 60 cartons, 662 pun ten; 2e pr. P. A. Deken, 59 cartons, 663 pun ten; 3e pr. J. Verzijlbergen, 57 cartons, 616 punten. Tweede Klasse le pr. C. Woltering, 56 cartons, 617 pun ten. Vrije baan Buks le pr. J. Verzijlbergen, 180 punten; 2e pr. J. Blauwhof, 180 punten; 3e pr. D, J. van Rijn, 179 punten; 4e pr. A. Mos 178 punten; 5e pr. O. J. Keijser, 177 punten; 6e pr. C. Kok, 177 punten; 7e pr. P. A. Deken, 177 punten; 8e pr. D. W. Duiker 176 punten; 9e pr. W. Walewijn, 175 punten; 10e pr. A. Ch. Budde, 174 punten; lie pr. H. de Bont, 173 punten; 12e pr. L. de Raad, 173 punten; 13e pr. A. van der Weiden, 173 punten. Vrije baan buks 2e klasse le pr. A. w; Roggebond, 179 punten; 2e pr. C. Woltering, 172 punten. Vrije baan buks veteranen le pr. M. A. Paap, 177 p. Vrije baan cylinder le klasse le pr. J. Blauwhof, 108 punten; 2e pr. P. A. Deken, 107 punten; 3e pr. D. J. van Rijn, 103 punten. Vrije baan cylinder 2e klasse 1 pr. C. Woltering, 100 punten. Vrije baan cylinder veteranen le pr. M. A. Paap, 104 punten. Vrjje baan pistool le pr. J. Blauwhof, 98 p., 2e pr. P. A. Deken, 95 p., 3e pr. D. J. van Rijn, 95 P-. 4e pr, C- C. Woltering, 90 p. De stad Kiel stond gisteren volkomen in het teeken van de groote gebeurtenis van den dag, de te water lating door Rijkspresident Von Hindenburg van het nieuwe Duitsche pantserschip „Deutschland," bekend als de geruchtmakende pantserkruiser A, die reeds een langdurige parlementaire voorgeschiede nis heeft. Op de werf werd Von Hindenburg ontvan gen door den Rijksweerminister Groener en door den chef van den marinestaf. Rijkskanselier dr. Brüning sprak de doop- rede uit. Rede van Dr. Brüning Het is een trotsch werk, dat hier voltooid is, aldus de Rijkskanselier. Door feilen strijd is het lang in gevaar geweest. Des te meer is het ons daarom op dit plechtige uur ge boden, ons te bezinnen, welke beteekenis dit trotsche schip voor ons heeft en uit hoofde van welke gezindheid wij het geschapen hebben. Na onze nederlaag is voor ons het elementaire recht van zelfverdediging op eenzijdige wijze zoodanig beperkt, dat velen geloofd zullen hebben, dat het voor het Duitsche volk geen doel had, voor het beetje recht, dat men ons had overgelaten, nog offers te brengen. Door deze plechtigheid toont het Duitsche volk thans openlijk aan de geheele wereld, dat het ook onder de hem opgelegde beperkingen en in den aller grootsten economischen nood nog middelen kan vinden om den vrede te verzekeren en zijn eer te handhaven. Wat onze trotsche vloot eens beteekend heeft voor ons als rijk en vrij volk, is onver getelijk. Thans zijn wij arm, maar wij we ten, dat wij dezelfde plichtsgetrouwheid en dapperheid en denzelfden roem ook binnen het kader der verdragen en met de loyale uitvoering daarvan kunnen handhaven met de geringe middelen, die ons verarmd volk kan opbrengen. Ik geloof niet, dat welke ware vriend van den vrede dan ook er door verstoord kan zijn, dat wij deze te water lating door de aanwe zigheid van onzen beminden Rijkspresident Von Hindenburg luister bijzetten, terwijl in Genève de Duitsche minister van buitenland- sche zaken als voorzitter van den Volken bondsraad het hooge streven naar wereld vrede en Europeesehe overeenstemming dient. Duitschland kan met volkomen recht en met den diepsten ernst van zich beweren, dat het een nauwgezette vervulling van zijn ontwapeningsverplichtingen, die de vredes verdragen hem opleggen, nooit heeft ver zuimd. Wij wachten er op, dat onze ontwa pening ook door anderen zal worden nage volgd. Dat wij echter trachten ons volk de geringe mate van veiligheid te waarborgen, die de verdragen ons toestaan, spreekt van zelf. Ook dat is In het belang van Europa en van de geheele wereld. De doopplechtigheid Waarschijnlijk tengevolge van een misver stand zette het schip zich te 11.55 uur, toen de rede van den Rijkskanselier nog niet ge heel beëindigd was, in beweging. Onder ge weldig gejubel der menigte gleed het schip sneller en sneller van de helling en voordat de kolos nog geheel in het water was gegle den, sprak Rijkspresident Von Hindenburg de volgende dooprede uit: „En nu, glijd in uw element en vaar uit over de wijde zee. Doe daar uw plicht en leg een standvastige getuigenis af van Duitschen arbeid en Duitsch kunnen. Wees een be scherming voor het vaderland. Houd uw vlag rein en hoog in eere. Dan zult gij den naam immer waardig blijven, dien ik u thans geef. Gij zult „Deutschland" heeten." Daarop bracht de directeur van de werf Loefflund een hoch uit, waarna de marine kapel de presidentsmarsch speelde, die eindigde met het door alle aanwezigen staan de en met ontbloot hoofd meegezongen Deutschlandlied. Onmiddellijk na de doopplechtigheid in specteerde Von Hindenburg nogmaals de eerecompagnie, waarna de verschillende de legaties langs hem heen defileerden. Daarna begaf hü zich per auto naar het bosch van Kitzeberg, om daar eenige rust te zoeken en een blik te werpen op het marine-monument. De kosten Pantserkruiser A werd in 1923 op stapel gezet en heeft vijf en zeventig millioen mark gekost, waarvan ongeveer 60 millioen be taald werd aan loon. Het schip is een buiten gewoon staaltje van technische kundigheid. Na in dienststelling wordt het vlaggeschip van de Duitsche vloot. Rede Groener De Deutsche Werft heeft heden een feest maaltijd gegeven, waaraan werd aangezeten door tal van hooggeplaatste personen, o.w. de President der Republiek en de Rijks kanselier. De Minister van Rijksweer Gene raal Groener hield een tafelrede, waarin hij o.a. zeide, dat de „Deutschland" de herinne ring aan de eerste „Deutschland," die onge veer 100 jaren geleden de zee bevoer, levendig zal houden. De eerste „Deutschland" werd in 1849 gekocht en had later het ongeluk te zamen met andere Duitsche schepen onder den hamer te komen. De tegenwoordige „Deutschland" beteekent voor alle Duit- schers: „Strijdt den strijd om de toekomst van Duitschland niet met kanonnen, doch met de kracht van den geest en den wil." Daarom zijn de leiders van het Duitsche volk naar Kiel gekomen. Het is aan den President der Republiek en aan den Rijkskanselier, dat de Duitsche Rijksmarine te danken heeft, dat de Duitsche vloot hersteld wordt. Een geboren zwerver Met het stoomschip „Volendam" is te Rot terdam aangekomen de elf-jarige Emilio Perch, een Spaansche jongeling, geboortig uit Herrera in de provincie Valencia, die de reis van Santander als verstekeling heeft meegemaakt. De jongen is door de Rivierpolitie van boord gehaald en Dinsdagochtend aan een verhoor onderworpen, waarbij hij, aldus de „Msb", het volgende merkwaardige relaas van zijn lotgevallen heeft gedaan. Emilio is de oudste uit een gezin van zeven kinderen. Zijn vader werkt op een kweekerij. zijn moeder op een zakkenfabriek. Een brave jongen is Emilio niet bepaald. Dat is ook wel gebleken aan boord van de „Volendam". Z n moeder wilde hem, toen hij een jaar of acht was, niet meer thuis hebben en dies nam Emilio een kloek besluit en wandelde naar Santander, waar hij zich verstopte op een boot, die naar Gyon voer. Daar aangekomen, werd hij door de politie van boord gehaald en via Madrid per trein weer naar zijn woon plaats gebracht. Zijn ouders moesten echter niets meer van hem hebben en er zat niets anders op dan Emilio maar weer naar San tander te brengen. Daar wist hü al spoedig aan het waakzaam oog van de politie te ont snappen. Weer verstopte hij zich op een boot. die toevalligerwijze weer voor Gyon bestemd was. Als een duiveltje uit een doosje verscheen hij op een goeden dag weer voor de politie-autorlteiten van dit stadje, die niets anders wisten te doen dan den jongen avonturier andermaal op transport naar Herrera te stellen. Het baatte echter weer niets. Na een tijdje kreeg Emilio genoeg van het rustige leven thuis en begaf hij zich weer op weg naar Santander. Dezen keer viel zijn keus op een grooter schip, de „Volendam", dat van Vera Cruz kwam. Zooals hi) nader hand vertelde, vermoedde hij wel met dit schip in de een of andere groote havenplaats aan te komen, waar hij dan wel zou kunnen aanmonsteren! Het geluk was dezen keer eohter niet met hem. Terwijl hij bezig was zich door een pa trijspoort naar binnen te werken, werd hij ontdekt door een poiitie-agent, die oogen- blikkeiyk de bemanning van de „Volendam" alarmeerde. Men ging op zoek, doch waar men ook keek, de jongen was nergens te vin den. Anderhalf uur lang speurde men in alle hoeken en gaten van het schip. Te vergeefs- Toen het schip vertrokken was, kwam Emilio doodbedaard uit de enge ruimte onder de laagste kool van een tweepersoonshut krui pen. Aanvankelijk had men aan boord wel schik in het geval en werden op Emilio niet de zelfde maatregelen toegepast, die in normale gevallen verstekelingen te beurt vallen. Toen echter bleek, dat hij de oorzaak was van plotseling afloopende winches, verdraaide moeren en allerlei andere ongerechtigheden, moest men wel tot krasser maatregelen over- „Waarom bedank je niet voor de ovatie, welke die menschen je bren gen?" Filmster: „Nee van het dozijn mannen, dat ik daarvoor gehuurd heb. zijn er maar vier gekomen." (Wahre Jacob) gaan. Emilio werd het laatste gedeelte van de reis opgesloten en te Rotterdam veilig afgeleverd aan de Rivierpolitie. Hij is Dins dagochtend ter beschikking gesteld van den Vreemdelingendienst, die hem wel weer op transport naar zijn vaderland zal stellen. Maar dan Gistermiddag is de 22-jarlge wielrijder C. H„ wonende te Zoeterwoude, op den Hoogen Rijndijk te Leiden, door een hem achterop rijdenden vrachtauto uit Alphen aan den Rijn, overreden en gedood. Het lijk is door de politie in beslag genomen. Een onderzoek wordt ingesteld. Chauffeer van autobus ernstig mishandeld. Dezer dagen kwamen te Lanke bij Ber- nau, met een vrachtauto 30 leden van de Berlijnsche worstelvereeniging ..Blickstern" aan, die het plaatsje in opschudding brach ten door hun gedrag. Tegen 10 uur vertrok ken zij weer en hielden verscheiden auto's aan. Zü wierpen met steenen naar een post auto, waarvan de chauffeur de gendarmerie waarschuwde. Intusschen was een volle ex cursie-autobus van de Berliner Verkehrs- gesellschaft tusschen Ladeburg en Lanke door de jongelieden die een ketting over den weg gespannen hadden, tegengehouden. Zij bombardeerden den auto met steenen, waar door de meeste ruiten werden verbrijzeld en verscheiden passagiers gewond werden. De chauffeur en eenige anderen kwamen hier tegen op, waarop de woestelingen hen te lijf gingen en den chauffeur deerlijk mis handelden, zoodat hij in bedenkelijken toe stand naar het ziekenhuis van Bemau moest worden gebracht. Inmiddels ver scheen de gendarmerie, waarop de onverla ten de vlucht namen. Zij bleken naar Lan ke teruggekeerd te zijn, waar 29 hunner gearresteerd werden. In de kazerne der bereden wapens te Amersfoort zijn eenige roodvonkgevallen voorgekomen. De patiënten zijn overgebracht naar het militair hospitaal. Te Apeldoorn is aangehouden de Dult scher E. K., verdacht van berooving van een wissellooper, te Mannheim gepleegd. Hij is gistermorgen naar Zutphen overgebracht, vanwaar hij aan de Duitsche politie zal wor den uitgeleverd. Azijn-extract is vergift. Naar aanleiding van het gebeurde te 's-Gravezande, waar een kindermeisje van 14 jaar door het verstrekken van azijn-ex- tract aan twee kinderen den dood van het eene kind en zwaar lichamelijk letsel van het andere kind, welk letsel misschien nog den dood tengevolge zal hebben, heeft veroor zaakt, wordt er van bevoegde zijde op ge wezen, dat het z.g. azijn-extract niets te maken heeft met azijn. Het is een chemisch preparaat uit carbid, hetwelk In alle kruide nierswinkels te verkrijgen is in betrekkelijk elke hoeveelheid, teneinde er een surrogaat van azijn van te vervaardigen. Daartoe wordt het met water aangemengd tot een oplossing van circa 4 pet. en het is dan goedkooper dan azijn. Azijn-extract is echter een zwaar vergift, dat bij onvermengd gebruik, ook door vol wassenen, een zoodanige inwendige verbran ding veroorzaakt, dat die meestal den dooa tengevolge heeft De prijs van werkelijke azijn is thans betrekkelijk zoo gering, dat het wel zeer te verwonderen is, niet alleen dat het artikel azijn-extract bij eiken krui denier te verkrijgen, maar dit gevaarlijke ar tikel ook nog in verschillende gezinnen on vermengd aanwezig is De moord op den roUlionmir E„ te 's-Gravenhage De Derde Kamer der Haagsche Recht bank heeft gisteren de gevangenhouding be volen van den technicus K. en van den 20- jarigen kantoorbediende P., die gearresteerd zijn in verband met den dood van den heer Eschauzier. Het dienstmeisje, dat kinderen azijnzuur liet drinken Voorts heeft de Derde Kamer der Recht bank de gevangenhouding bevolen van het 14-jarig meisje M. F., te 's-Gravenhage, dat verdacht wordt twee kinderen van haar meesteres aldaar met azijnzuur te hebben vergiftigd. In afwachting van nadere maat regelen vertoeft het meisje onder toezicht in een doorgangshuis te Den Haag. Geen loterijen voor de ziekenhuizen Het Engelsche Lagerhuis weigerde met 181 tegen 58 stemmen den conservatieven afge vaardigde Davison toestemming te vqrlee- nen tot het indienen van een wetsvoor stel, dat machtiging zou geven tot het hou den van loterijen ten bate van ziekenhuizen. Davison wees er op, dat Dublin geweldige bedragen inzamelt voor de ziekenhuizen in Zuid-Ierland door middel van loterijen. Het Britsche Museum, aldus spreker, kon inge richt worden, dank zij een staatsloterij en koningin Elisabeth was de eerste koninklijke beschermvrouwe van een loterij in Engeland. De liberaal Foot verzette zich tegen een dergelijke methode, waardoor de iiefdadig- heidsbronnen worden vergiftigd. Van ce 798.000 pond sterling, die de eerste Iersche loterij opbracht, kwam slechts 131.000 pond sterling ten goede aan de ziekenhuizen. „Geen witte raven meer". De Ned, Vereeniging tot Bescherming van vogels hield haar algemeene jaarvergadering ditmaal te De Koog op Texel. Daaraan ver bonden waren excursies naar de diverse broedterreinen op het eiland. De vergadering werd geleid door mr. P. G. van Tienhoven, vtce-voorzitter. Een vrij groot aantal leden waren saamgekomen uit alle oorden des lands. De secretaris, de heer J. Drijver, bracht verslag uit over den toestand en de werk zaamheden der vereeniging in het afgeloo- pen jaar. De jaarlijksche bijdragen liepen, verge leken bij 1929, iets terug, van f 10.819 op f 10.776. Aan de Zuiderzee werd in den gesloten tijd vergunning verleend tot het schieten van zwanen. De vereeniging greep in en tracht nu te bevorderen, dat de jacht op deze vogels geheel verboden wordt. De handleiding voor het voeren van vo gels in den winter werd weer in grooten getale verspreid. Tot stichting van het vo geltrekstation Texel heeft de vereeniging haar aandeel bijgedragen. Bescherming en studie moeten elkaar aanvullen. Met succes werd tegen Heldersche vis- schers opgetreden, die zich in de Geul aan het zoeken van eieren schuldig maakten, alsmede tegen drie jongelui, die 600 eieren hadden geraapt op het vogelterrein bij Oudeschild. De rekening over 1930, sluitende met een batig saldo van 1839 gulden werd goedge keurd. De aftredende bestuursleden de heeren C. Brands, G. Cremers, mr. A. C. Crena de long en dr. C. J. van Oordt, worden op voorstel van den heer Jan P. Strijbos bi) acclamatie herbenoemd^ Bij de rondvraag deelde mr. Thiebout, die sinds jaren de witte raaf in ons land ob serveert, mee, dat er op heden in Neder land geen witte raven meer zijn. Een poging, om in Overijsel vier uit de Karpathen mee gebrachte exemplaren te importeeren. schijnt geen succes te hebben. De heer Jan P. Strijbos wijst op de groo te vermindering van de griel, welke al leen nog maar in de Hollandsche duinen broedt en zeker sterk verminderen zal, wan neer niet spoedig eenlg waterrijk duinter rein voor dezen vogel wordt gereserveerd. Dr. Thijsse merkt op, dat het aantal zwaluwen in ons land sterk afneemt en legt verband tusschen de toenemende bevol kingsdichtheid en den achteruitgang van het getal dezer vogels. Op een vraag van den heer C. Dros, of de vogelstand in polder Waalenburg op Texel door de a.s. bemaling ernstig wordt bedreigd, gaf de heer Drijver een bevesti gend antwoord. Hij wijst op Hoornder Nieuwland en den Prins Hendrikpolder op Texel, waar eveneens de vogelstand zeer teruggeloopen is en verwacht dat het in Waalenburg niet anders zal gaan. Over heel Texel gaat door het verloren gaan van woon- en broedgebieden de vogelstand ach teruit. De Vereen, zal echter trachten te redden wat te redden valt. De heer M. D. Dijt ten slotte noemt be scherming van den kemphaan op Texel een urgente aangelegenheid, want waar moeten de vogels heen, vraagt hij ,ich af, wanneer Waalenburg verloren gaat? De dames en heeren, die aan de excursies deelnamen, hebben bet in het oijzender den tweeden dag slecht getroffen. Er viel buitengewoon veel regen, zoodat er van een bezoek aan de broedterreinen, hoe aan trekkelijk ook in dezen tijd, weinig of niets kon komen. De spreekstemmen in het mysteriespel „Triomf der Levenden", dat voor de eerste maal opgevoerd zal worden op den voor avond van den Vijfden Nederlandschen Katholiekendag in het Stadion te Amster dam, zullen worden vervuld door mevrouw E. de VriesKeldermann, Frits van Dijk, Hans van Meerten, Emile Pels, Harry Disch, Iet Rikken en Greta Valk. STOOMVAARTMAATSCH. „NEDERLAND" BALI (thuisreis) 18 Mei van Marseille. CHR. HUYGENS 19 Mei van Amsterdam naar Batavia. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT (thuis reis) 19 Mei te Genua, POELAU BRAD (thuisreis) 18 Mei van Colombo. POELAU LAUT 18 Mei van Amsterdam te Hamburg (Verb.) POELAU TELLO (uitreis) 18 Mei te Port Said. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ AGAMEMNON, 18 Mei van Napels naar Castellon. ASTREA, 17 Mei van West-Indië te New- York. AURORA, 19 Mei van Rotterdam te Am sterdam. BERENICE, 18 Mei van Patras te Malta. CALYPSO, 17 Mei van West-Indië te New-York. DEUCALION (thuisr.) 19 Mei van Londen naar Amsterdam, alwaar 20 Mei verwacht. EUTERPE,' 18 Mei van Musel naar Oporto. HAARLEM (thuisr.), 17 Mei te Callao. HEBE, 18 Mei van Alicante naar Tarra gona. HERMES, 18 Mei van Constanza naar Borgas, IRIS, 19 Mei van Stettin te Amsterdam. NERO, 18 Mei van Kopenhagen te Ham burg. PERSEUS, 17 Mei van Danzig te Stettin. PLUTO, 18 Mei van Amsterdam te Ko penhagen. SIMON BOLIVAR, 19 Mei van West-Indië 1. v. Havre te Amsterdam. TELAMON, 18 Mei van Catania naar Messina. VENUS, 18 Mei van Cadix naar Barce lona. VULCANUS, 19 Mei van Rotterdam naar Tanger. KON. HOLL. LLOYD AMSTELLAND, 17 Mel van Bremen te Rosario. MONTFERLAND (thuisr.), 18 Mei van SIERRA MORENA, 19 Mei van Bremen te Amsterdam. K. K. KAMERCENTRALE LEIDEN De R. K. Kamer-Centrale-Leiden houdt 'n algemeene vergadering (tevens jaarverga dering) op Zaterdag 6 Juni des nam. 3 uur, in hotel „de Burcht", Nieuwstraat, Leiden. De agenda is als volgt: 1. Opening. 2. No tulen. 3. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 4. Bepaling van de plaats der volgende algemeene vergadering. 5. Jaarverslag van den secretaris. 6. Jaarverslag van den pen ningmeester. 7. Verslag van de Commissie van verificatie over het boekjaar 1930. 8. Be noeming van een Commissie van verifieatie voor het boekjaar 1931. 9. Vaststelling der jaarlijksche contributie. 10. Verkiezing van een voorzitter. 11. Reglementswijziging. 12. Behandeling van de agenda van den op 12 en 13 Juni a.s. te Ijouden Partijraad. 13. Verslag van den op 28 en 29 November 1930 gehouden Partijraad. 14. Rondvraag en sluiting. Verzoek aan den Minister om verlenging. Nu het gemeentebestuur, na de gehouden enquête onder de ouders, nogmaals tot de overtuiging is gekomen, dat het overgroote deel der ouders voor verlenging der zomer vacantie is, heeft het zich gewend tot den Minister van Onderwijs, om hieromtrent een uitspraak in hoogste instantie te krijgen. Zooals men weet, heeft de inspecteur bij herhaling een verzoek, om de zomervacantie van 4 op 6 weken te brengen, afgewezen. In de laatste dagen wordt door de loggers veel gemerkte schol aangebracht. Deze schol wordt uitgezet door een internatio nale commissie voor diepzeeonderzoek. Eén logger bracht de vorige week niet minder dan 25 gemerkte scholletjes aan. J.1, Maandag, toen veel loggers binnen waren, kwamen er 84 gemerkte scholletjes uit de verschillende vaartuigen te voor schijn. Op het aanbrengen van gemerkte schol staat een premie van 1.20, mits de vang- plaats kan worden opgegeven. Jaarverslag .Coöp. Boerenleenbank „Haar lemmermeer." Aan het uitgebracht jaar verslag van de coöperatieve boerenleenbank „Haarlemmermeer" ontleenen wij het vol gende: Op 1 Januari 1930 bedroeg het aantal le den 417; gedurende 1930 zijn toegetreden 26, het ledental verminderde door vertrek uit de gemeente en door overlijden in totaal met 23, zoodat het aantal leden op 31 December 1930 bedroeg 420. Het bedrag der spaargelden bedroeg op 1 Januari 1930 f 1158773.57, op 31 December 1930 f 1234910.35. Totaal aan interest van spaargelden f 48820.34. Op 1 Januari 1930 waren in omloop 1150 spaarbankboekjes; In 1930 werden uitgege ven 103 boekjes, in 1930 werden ingetroxkea 65 spaarbankboekjes, zoodat op 31 Decem ber 1930 in omloop waren 1188 spaarbank boekjes. Op 1 Januari 1930 was totaal uitgezet aan voorschotten f 233802.49, in 1930 werd ver leend aan voorschotten f 75800. in 1930 werd afgelost f 51190.36; op 31 December 1930 was dus het saldo voorschot f 258412.13. Aan interest-voorschotten was te be talen op 31 December 1930 f 14868 35, aan interest werd betaald f 13175.93; aan inte rest bleef te betalen op 31 December 1930 f 1692.42. Op 1 Januari 1930 was totaal uitgezet aan hypotheken f 160666; in 1930 werd verleend f 16000; in 1930 werd afgelost f 15764; op 31 December 1930 was du3 net saldo hypotheken f 160902. Aan interest hypotheken was te betalen op 31 December 1930 f 8987.94; aan interest werd betaald f 8896.17; aan interest bleef te beta len op 31 December 1930 f 91.77. Op 1 Januari 1930 had de Bank ln totaal te vorderen in rekening courant van de le den f 590057.28, terwijl zij aan de leden verschuldigd was f 182118.47; per saldo had de Bank te vorderen f 407938.81; gedurende 1930 werd door de leden opgenomen f 2447790.19 en werd door hen gesport f 2271718.15, alzoo meer opgenomen dan ge stort f 176072.04, zoodat de bank per saldo te vorderen had op 31 December 1930 f 584010.85. Aan Interest rekening-courant was te be talen door de leden f 32748.64; in den loop van het jaar is van hen ontvangen f 255.03; op 31 December 1930 is bij het kapitaal bij geschreven f 32493.61. Aan interest rekeningcourant was te beta len door de bank f 4405.69; in den loop van het jaar is uitbetaald aan de leden f 16.07; op 31 December 1930 is bij het kapitaal bij geschreven f 4389.62. Op 1 Januari 1930 had de bank van de centrale bank te vorderen f 146194.93; in den loop van 1930 werd aan de centrale bank verzonden f 1185519.74; samen f 1331714.67; van de centrale bank werd ontvangen f 1310355.74, zoodat de bank op 31 December 1930 van de centrale bank te vorderen had f 21358.93. Over 1930 kreeg de Bank vergoed aan ge storte gelden een rente van f 4161.05, doch was voor opgenomen gelden verschuldigd f 95.53. De rekening over 1930 wijst in ontvang en uitgaaf een bedrag aan van f 4.784.738.26 en de balans f 1.424.397.53. Op 1 Jan. 1930 waren er 188 rekeningen; in den loop van 1930 zijn geopend 29 reke ningen, samen 217; in den loop van 1930 zijn afgewerkt 11 rekeningen, zoodat er op 31 De cember 1930 waren 206 rekeningen. Het aantal dagboekposten in 1930 bedroeg 8991. In het afgeloopen jaar is een winst ge maakt van f 7663.15, waarvan is afgeschreven op kluis en meubilair f 4768.56. In de gehouden algemeene vergadering werd in de vacature van wijlen den heer W. v. d. Peet tot lid van den raad van toezicht benoemd de heer C. N. Nelis, terwijl de heer P. A. Stokman herkozen werd. Tot lid vein het bestuur in de vacature van den 'heer O. P. v. d. Geest werd gekozen de heer Th. v. d. Geest, terwijl herkozen werd de heer L. Koole, In memoriam J. Wiedemeijer. Gisteren overleed op slechts 38-jarigen leeftijd in het Diaconessenhuis te Leiden, de heer Jac. Wie demeijer, lid van de firma J. Wiedemeijer en Zn., bloembollenkweekers, alhier. Met den overledene is heengegaan een al leszins bekwaam vakman, iemand van een- voudigen aard, gezin en bemind bij het per soneel. Vanaf de oprichting was de heer W. be stuurslid van de veilingvereeniglng „Hille- gom." Hij laat een vrouw en 2 jeugdige kinderen achter. Hij ruste in vrede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7