f 3000.- f 750.- f 250.- f125.- f50.- f40.- Franciscus Liefdewerk FANCY FAIR BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 21 MEI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17773 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE LOKVOGEL Filmartisten naar Nederland BENZINE-MYSTERIE 1 Mei-na-klanken De Katholieke Actie in Italië Nieuwe redevoering van Z. Paus H. den De Belgische landsverdediging Hartelijk dank aan allen, die op welke wijze ook, hebben medegewerkt aan het schitterend welslagen van onze F. F. F. Bestuur St. Franciscus Liefdewerk Internationaal Congres van bercepstuinbouwers De Nederiandsche delegatie De Nederiandsche Katholiekendag Van moord vrijgesproken Int. Bank voor Hypothecair- Landbouwcrediet Vestiging te Genève De Ontwapenings conferentie Zij wordt te Genève eehouden VOORNAAMSTE cKIEUWS 4? J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Katholieke missiestatie door Communisten overvallen Drie Chineesche priesters gedood Bisschop gevankelijk weggevoerd Ernstig spoorwegongeluk te Parijs Vijftig gewonde. Telefoon No. 13866 (drie lynen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bü vooruitbet By contract belangruke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen bij een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand een voet ot een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger Litwinof, de Sovjet-vertegenwoordiger te Genève, heeft daar Maandag een op vallend gematigde rede gehouden. De Sovjet, die anders nooit iets met de „kapitalisten" te maken wil hebben, liet nu door middel van haar woord voerder te Genève heel gedwee en heel vriendelijk mededeelen, dat zij op eko- nomisch terrein gaarne met de niet- communistische staten zou samenwer ken. Litwinof ontkende natuurlijk niet, dat er een ietsje verschil is tusschen een communistischen en een „kapitalisti- schen" staat, maar zoo vroeg hij waarom zouden de landen, die deze ver schillende stelsels vertegenwoordigen, elkaar steeds sterker moeten bevechten! Men moest maar liever het bestaan van de twee stelsels als een feit nemen en probeeren, de twee tegenstrijdige stelsels in Europa vreedzaam naast el kander te doen leven; men moest trach ten, gemeenschappelijke voordeelen te bereiken door het sluiten van een con ventie in het belang van a 11 e te Genève vertegenwoordigde staten; laten we, zoo zei hij, een ekonomisch „niet-aanvals- verdrag" sluiten, waarbij de Europeesche staten plechtig beloven, elkaar zonder onderscheid op gelijke ekonomische wijze te behandelen; als een brave jongen kwam deze vertegenwoordiger van het elders zoo brallende, kuipende, brand stichtende, roovende en moordende com munisme hier verklaren, dat de Sovjet- regeering tegen geen enkelen staat ook maar de minste politieke of ekonomische aanvalsbedoeling heeft. En die dumping-geruchten? Och! Daar moesten de heeren niets van gelooven! De Russische invoeren uit andere Europeesche staten nemen voort durend toe en de Russische uitvoeren zijn nog geringer dan in 1914. Wanneer Sovjet-Rusland op de wereld markt tegen bijzonder lage prijzen ver- koopen kan, dan komt dit doordat bij den handel in bepaalde landbouwpro ducten zekere tusschen-handel uitge schakeld is endoordat men zich in Rusland bevrijd heeft van hypothecaire lasten. Als teeken, dat het Sovjet-Rusland niet om dumping te doen is, stelde hij voor, dat de staten zullen overeenkomen geenerlei onderscheid te maken tusschen de prijzen van de waren op de binnen- landsche en op de buitenlandsche markt. Zoo floot de lokvogel. Laten we allereerst even vastleggen, dat wij aan alle mogelijke verklaringen en beloften van een Sovjet-vertegen woordiger niet de minste waarde en niet het minste geloof hechten; het gedrag van Sovjet-Rusland tot op den dag van heden geeft ons daartoe het recht, ja, dwingt ons daartoe. Maar gaan wij eens eventjes op Lit- winof's woorden in. Dat de Sovjet-regeering wil overeen komen, geenerlei onderscheid te maken tusschen prijzen van de waren in het buiten- en binnenland is natuurlijk van nul en geener waarde; praktisch is zoo iets volkomen oncontroleerbaar, maar bovendien, Litwinof zegt zelf, dat men in Rusland goedkooper dan elders pro- duceeren kan, en hij is nog cynisch ge noeg om dit toe te schrijven aan de be vrijding van hypothecaire lasten, m.a.w. aan den brutalen roof, op de bezittende klasse gepleegd! De uitschakeling van den tusschen- handel is niet van zoo grooten invloed: ook in Rusland bestaat nog wel degelijk tusschenhandel. Waar dus dank zij menschenuitbui- ting en roof de Sovjet goedkooper dan een ander kan produceeren, daar kan het door Litwinof voorgestelde alleen maar in het belang van Rusland zijn, temeer, omdat hij er niet bij gezegd heeft, of de invoer van elders in Rus land nu ook volkomen vrij zal zijn. De sluwe Sovjet is bezig te probeeren, het overig Europa er in te laten vlie gen. Allereerst natuurlijk om zichzelf direct te bevoordeelen, om de wereld markt te gaan beheerschen. Maar dan? Om in Europa heel gemoedelijk de wee verschillende ekonomische stelsels naast elkander te laten voortbestaan? Wie het gelooft, is een dwaas, en zal door de Sovjet fijntjes uitgelachen wor den. Neen! De niet-communistische staten moeten Rusland in de gelegenheid stel en, zich rijkdommen en andere midde- en te vergaren, waardoor het eenmaal, iefst zoo spoedig mogelijk, in staat zal 'ijn, de communistische revolutie over heel Europa tot een feit te maken. Wie vliegt er in op het valsche gefluit van den valschen lokvogel? In een interview met vertegenwoordigers an de „Times" en de „Daily Telegraph" hebben Mary Pickford en Douglas Fair banks verklaard, dat zij, na nog veertien da gen in Engeland te zijn gebleven naar Ne derland zullen reizen en vandaar naar N"orwegen. Er hangt een mysterie om de benzine. De prijzen zijn laag, zóó laag, dat de trusts klagen en beweren, dat er geld bij moet, terwijl de verbruiker zich af vraagt, of de oliemagnaten hem al niet jaren lang hebben uitgebuit. Als die veronderstelling waar is, heb ben zij Nederland aardig geplukt. Vol gens een berekening van de „Haagsche Post" voeren wij ongeveer 328 millioen liter benzine per jaar in. zoodat wij door het thans geldend niveau van de prijzen voor 33 millioen gulden goed kooper „uit zijn." Het is ook volstrekt geen wonder, dat men in het vindingrijke Duitschland, dat per jaar voor een half milliard Rijksmark moet invoeren, is gaan zoe ken naar een methode om die brand bare vloeistof zelf te maken langs che- mischen weg. Het vloeibaar maken van kolen is weliswaar mislukt, omdat het niet rendabel was, maar men is alweer met nieuwe proeven bezig. Thans wil men de benzine als bijproduct van de cokesfabrieken winnen uit de ontsnap pende gassen. Men stelt er zich heel wat van voor. In ieder geval: men rust niet. Het vertrouwen in de standvastigheid van het heerschende prijzenpeil is blijk baar niet zoo heel groot. Hetgeen ook blijkt uit het feit, dat de afhankelijke bedrijven die van de taxis bijvoor beeld nog steeds veilig bij de oude tarieven gebleven zijn. De officieele verklaring is heel een voudig: de trusts hebben ruzie onder ei kaar en nu dwingt de een den ander omlaag te gaan met zijn prijzen, door zelf het voorbeeld te geven. Of het waar is? In de toekomst zal er misschien wel eens iets van uitlekken. De „Haagsche Post" heeft verleden week al onraad geroken en heel onschul dig gevraagd, of het soms weer de be doeling was om door lage prijzen de aandeelen te doen dalen en die dan voor een prikje op te koopen, om daarna het peil weer lustig op monopoliehoogte te brengen. Het zou de eerste keer niet zijn dat zooiets gebeurde, zelfs niet in Europa. Maar nog eens: wie zal het zeggen? Wie zal het zeggen, of wij in de naas te toekomst weer niet een „handigen" stap zullen zien verder gaan in de de cadentie van het wereldkapitalisme. Wie zal het oplossen: het mysterie van de benzine? Het ware van belang. Temeer, waar het kapitalisme niet leeft van.... benzine alleen. De groote optochten met muziek, voor drachten, redevoeringen en wat niet al zijn weer achter den rug. In de socialistische pers werd weer hoog opgegeven van de prachtige demonstraties. En nu komt de leider van de S.D.A.P. in de hoofdstad, de heer Boekman, in „Het Volk" vertellen, dat het toch eigenlijk niet je dat is: slechts een zwakke schaduw van hetgeen het behoort te zü'n. Om het in de eigen woorden van den heer Boekman (wiens artikel als hoofdartikel ge plaatst is) te zeggen: „Wij spreken van de massa die onze vergaderingen bezoekt en onze optochten vormt. Maar is dit werkelijk de arbeiders massa? Neen, het is van haar slechts een klein deel. De massa neemt op 1 Mei aan onze demonstraties geen deel: de massa werkt op 1 Mei. Men heeft dit feit te er kennen, om te zien, hoe onvoldoende, na veertig jaren, onze 1 Mei-viering nog al tijd is. De socialist die op den morgen van 1 Mei een tocht maakt door de stad, ont moet slechts weinige gelijkgezinden, al of niet getooid met rood. Maar de massa der arbeiders ziet hu rustig aan het werk. Voor haar bestaat tusschen 1 en 2 Mei geen ver schil". (Het vetgedrukte is van den socia- listischen schrijver). Verder jammert de schrijver, dat er onder die werkers op 1 Mei duizenden leden van de S.D.A.P. en van de roode vakbeweging zjjn. Ja, zeer velen blijven rustig aan 't werk en zingen 's avonds in fakkeloptocht of ver gadering „uit volle borst" mee: „1 Mei zijn wy vrij, uit loonslavernijRonduit erkent de heer Boekman, dat het kernpunt van de zwakte der 1 Mei-viering ligt in de ont houding van de groote massa der arbeiders, ook van de bij de socialistiscne beweging aangeslotenen. Wie op 1 Mei den heelen of halven dag werkt, zonder dat een bijzondere noodzaak (niet de manzelf, maar zijn orga nisatie heeft volgens den heer B. te beoor- deelen of die noodzaak er is) hem daartoe dwingt, „is nog niet een volwaardig lid van de moderne arbeidersbeweging." „De Vrijheid" concludeert hieruit, dat de groote meerderheid van de leden van by het N V. V. aangesloten vakbonden in meerdere of mindere mate minderwaardige leden zijn. Och arme! Men verlangt van de massa een offer, terwijl het overgroote deel zich aan sluit bij wat men met een misleidend woord de „moderne" arbeidersbeweging noemt, om dat men hoopt daarvan beter te worden. Men waant zijn menschen socialist, ter wijl zij slechts op verbetering van eigen lot bedf-ht ziin. En op een andere plaats in hetzelfde so cialistische blad tracht de buitenlandsche redacteur te verklaren, waarom te Parijs en.... te Berlijn (onder socialistisch bewind) 1 Mei demonstraties werden verboden. Omdat an ders op dezen schoonen dag, waarop men uit volle borst zingt vrij te zijn uit loon slavernij, de „slaven" onderling slaags ra ken Zijn dat de lieden, die waarlijk van een socialistische samenleving droomen, zijn dat proletariërs, die in een brief uit Brussel over de 1 Mei-betooging in „De Nederlander" als volgt werden beschreven: „De betoogers overwegend gleuf- en bol hoedjes, weinig petten en truien De vrouwen met bonten en nieuwer- wetsche zomerhoedjes: zwart met wit. Voor aan een dame in een kostbare nertzjas, druk Fransch redeneerend alsof ze in de Nieuwstraat aan het winkelen is zeker de echtgenoote van een Kamerlid. Een paar jeugdvereenigingen, doch opvallend weinig jeugd in de ontwikkelingsjaren tusschen 18 en 25. Miniatuur-kapitalistjes die, o zoo graag in een bestuur, aan een baantje en liefst aan het ladetje willen komen. De stoet was dood, akelig dood." Niet vriendelijk gezegd, maar heelemaal onjuist? De „Osservatore Romano" publiceert een lange redevoering van Z. H. den Paus, uit gesproken ter gelegenheid van een audiëntie van deelnemers aan de bondsvergadering van den Universiteitsbond van de Katholie ke Act'ie. Allereerst rapporteerde de voorzitter van den Universiteitsbond op verschillende vra gen van den Paus over de moeilijkheden, waarmede deze bond te kampen heeft. Zoo zijn bijv. door de opheffing van de plaatse lijke vergaderingen van den bond de con flicten met het fascistische hoogeschool- verbond verscherpt. Vooral wees de voorzit ter er op, dat het gelijktijdige lidmaatschap van het hoogeschoolverbond der Katholieke Actie en van den fascistischen hoogeschool- bond niet toegelaten verklaard is. Antwoord van den Paus. De Paus antwoordde, dat excessen niet stilzwijgend geaccepteerd moesten worden, doch dat hiervan aangifte behoorde te wor den gedaan. Z. H. stelt er prijs op in de toekomst nauwkeurig over ieder geval te worden ingelicht. Wanneer vergaderingen van den Universiteitsbond der Katholieke Actie verboden worden, moet men tijdig naar de redenen hiervoor informeeren. Op de vraag van den Paus. wie de onvereenig- baarheid van het lidmaatschap van den Hoo- geschoolbond der Katholieke Actie en van den Fascistischen Hoogeschoolbond ingesteld heeft, verklaarde de voorzitter, dat men hem gezegd had, dat het hier verordeningen be trof van den voorzitter van den Fascisti schen Hoogeschoolbond, die lid van het fas cistisch directorium is. Hierop antwoordde Z. H., dat men derge lijke verordeningen zich schriftelijk moet laten voorleggen, want hij heeft in allen vorm de verklaring gekregen, dat de lid maatschappen van beide organisaties wel degelijk vereenigbaar zijn. Leden van den Katholieken studentenbond, die uit den fas cistischen studentenbond worden uitgesloten, moeten zich dat tot een eer rekenen. Wan neer Z. H. eerder de vernieling vernomen had van de localiteit van de plaatselijke groep Parma, dan zou hij deze onmiddellijk schadeloos gesteld hebben. De vijandige de- demonstraties te Turijn en in de Romana en Modena, moeten met nauwkeurige omschrij vingen van de centrale leiding ge'-apnorteerd worden. De Paus twijfelt er niet aan. dat het gezond verstand der Italianen en van het land evenals de openbare meening stand vastig zal zijn. Betreffende geruchten over dc ontbinding van den Universiteitsbond der Katholieke Actie, zeide de Paus woordelijk: „Wie heeft de'en opgericht, wie heeft U dat doen ziin„ wat gij binnen de Katholieke Actie zijt? De Paus! Dus kan slechts de Paus den Bond ontbinden." De regeering wenscht geen verdaging der besprekingen De Belgische Kamer heeft de beraadsla gingen over de militaire credieten voortge zet. Kamiel Huysmans diende een motie in tot verdaging, welke door Vandervelde en Hubin mede was onderteekend. De minister van landsverdediging De Bro- queville, wees er op dat wanneer het in Duitschland om den bouw van militaire ver sterkingen gaat, met de werkzaamheden wordt begonnen alvorens de credieten zijn goedgekeurd, en niemand spreekt er verder over. (Op de socialistische banken ontstaat een vrij levendige discussie, daar de afge vaardigde Colleaux door Vlaamsche leden wordt ondervraagd, omdat hij zou hebben gezegd dat hij vaderlander is, alvorens socia list te zijn.) De minister vervolgde, dat de verdagings motie van Huysmans geen zin heeft en slechts is ingediend omdat de socialistische linkerzijde hoopt het ministerie ten val te brengen. (Deze woorden ontketenen leven dige protesten ter linkerzijde). De minister verklaarde dat de uitvoering der vestingwer ken vier jaren zal duren. Er is dus haast bij om er mede te beginnen. De regeering kan geen motie tot verdaging aanvaarden. De plannen der regeering zijn door onbevoegde officieren gecritiseerd. De minister verzekert nogmaals, dat het besluit den slag aan de grens te leveren, ge nomen is. Tegenstrijdige beweringen zijn on gegrond. De regeering aanvaardt tegenover het land de verantwoordelijkheid voor de ver dedigingsplannen. Zjj wil de ervaring van 1914 niet nogmaals ondervinden. (Vander velde: Wie zegt u dat wij een oorlog krij gen?) De trekking onzer F. F. F.-loterij (25 ets. per lot) zal bekend gemaakt worden per advertentie in het nummer van de Nieuwe Haarl. Crt. van Dinsdag 26 Mei a.s. O Voor het congres van de Fédération hor- ticole professionnelle internationale, te hou den te Berlijn 8 en 9 Juni a.s., zijn de na volgende punten van behandeling vastge steld: Het octrooi-recht op nieuwe planten. Overproductie van tuinbouwvoortbrengse- len en de verkoop daarvan onder produc tieprijzen. De gevaren hiervan voor den wereldhandel in die artikelen en de mid delen ter verbetering. Dumping van tuinbouwvoortbrengselen. Verkoopsvoorwaarden meer speciaal de voorwaarden dat verkocht wordt afhanke lijk van voldoenden oogst. Internationale transporten van tuinbouw voortbrengselen en de middelen om tot la gere tarieven te komen. Uniformiteit in douane-verklaringen. Uniformiteit in certi ficaten (druifluis-conventie etc.). Invoerverboden. Internationaal Tuin- bouwbureau als onderdeel van het Interna tionale Landbouw Instituut te Rome. Tuinbouwtentoonstellingen, het distri- büeeren van catalogi op tentoonstellingen. Het schenken van planten door lands- en gemeentebesturen aan andere landen en gr- zen ten. Het ln den vervolge doen houden van het Congres, ongeveer ter zelfder tijd en ter zelfder plaatse met het Internationale Tuinbouwcongres. De Nederiandsche delegatie is als volgt samengesteld: jac. Smits, Naarden, voorzitter van den Ned. Tuinbouwraad en voorzitter van den Bond van Plantenhandelaren; Mr. W. F. Wery, Den Haag, secr. van den Bond van Plantenhandelaren, Haarlem: Mr. M. van Toulon van der Koogh, secre taris Bond Bloembollenhandelaren; J. van Gelderen, Boskoop, vice-voorzitter Bond. van Plantenhandelaren; J. C. Mensing, Aalsmeer, voorzitter van den Aalsmeerschen Tuinbouwbond F. V. Valstar, Naaldwijk, voorzitter van het Centraal Bureau van Groentenveilin- gen. Jhr. J. G. Mollerus, Haarlem, secretaris van den Ned. Tuinbouwraad; C. Thim, Amsterdam, voorzitter van den Bond van Bloemwinkeliers; H. van Zonneveld, Sassenheim, voorzitter van den Bond van Bloembollenhandelaren. Ook de heeren J. Boer en A. F. van Nes, uit Boskoop, zijn aan deze delegatie toege voegd. Het eerste geval in hooger beroep in 20 jaar Voor den eersten keer sinds 20 jaar is een man, door een tngeisene rechtbank wegens moord ter oood veroordeeld, in noo- ger beroep vrijgesproken. Het betreft nier William Herbert Wallace, den 52-jarigen verzekerings-agent te Liverpool, die on.angs schuldig werd verklaard aan moord op zijn vrouw. Wallace had voor den rechter alle schuld ontkend. Volgens Wauace was zijn vrouw vermoord tijdens de twintig minuten, dat hij voor een gefingeerde telefonische boodschap uit zijn woning was gelokt. Er was geen enkel motief te vinden, waarom Wallace den moord zou hebben gepleegd en de politie wist niets ten nadeele van Wallace. Van de zijde van het openoaar ministerie was aan gevoerd, dat Wallace de gefingeerde telefo nische boodschap zelf had verzonnen. Er waren nd. geen bewijzen, dat iemand zien met geweld toegang tot de woning nad ver schaft en geen bloedvlekken behalve in de kamer, waar de moord had plaats ge had. Het vrijsprekend vonnis werd geveld na een verblijf van de rechters in raadkamer gedurende veertig minuten. Bezoek van het Doorluchtig Episcopaat Naar wy vernemen, staat het nu reeds vast dat H. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Mgr. A. F. Diepen en Mgr. J. D. J Aengenent niet alleen den katholiekendag, maar ook het Mysteriespel op het Stad on met hun tegenwoordigheid zullen vereeren. Z. H. Exc. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen is helaas wegens ziekte verhinderd aanwezig te zjjn. In de Europeesche studie-commissie ont-' spon zich Woensdagmiddag een levendig debat bij de behandeling van de kwestie der agrarische credieten. Fransois Poncet (Frankrijk) bracht ver slag uit over de werkzaamheden der com missies, die zich de laatste maanden bezig hielden met de voorbereiding van de In ternationale Hypothecaire Crediet mij. De nieuwe credietinstelling zal door be middeling van de crediet-instituten der af zonderlijke landen tegen eerste hypotheken leeningen geven voor landbouwdoeleinden. De Turksche minister van buitenlandsche zaken Fendfik Ruchdi Bey protesteerde te gen de uitsluiting van Europeesche niet- leden van den Volkenbond van dit crediet- stelsel, met het oog op het uitgesproken landbouwkarakter van Turkije. Litwinof (Rusland) becritiseerde de grondgedachte van het plan. Hij achtte het doelmatiger, geen credieten voor den land bouw, doch voor de tot uitvoer gereed staande landbouwproducten te geven. Henderson (Engeland) begroette de nieu we instelling, doch wees er op, dat er van het Britsche standpunt eenige moeilijkhe den waren, die hij na zijn terugkeer te Londen hoopte te kunnen overwinnen. - Duitschland verklaarde by monde van Curtius, dat het de betreffende overeen komst zou onderteekenen, als behalve Frankrijk, Italië en België, ook Zwitserland, Nederland en Zweden toetraden. Uit de verklaringen der Nederiandsche en Zweedsche gedelegeerden bleek, dat deze landen nog zekere voorbehouden tegenover de overeenkomst hebben, terwijl bijzonder de agrarische landen hun instemming tot uiting brachten. Ten slotte werden de door Francois Pon cet voorgelegde ontwerpen met de uit de debatten gevolgde wijzigingen aangenomen. De termijn van onderteekening werd tot 30 Sept. 1931 verleend en werd als zetel der Bank op voorstel van Briand Genève be stemd. De Raad van den Volkenbond heeft giste ren in geheime zitting besloten, dat de teger, 2 Februari 1932 bijeengeroepen ontwape ningsconferentie te Genève zal worden ge houden. Het officieele antwoord van de Engelsche regeering op het voorstel van den Raad van den Volkenbond, om den Engelschen minis ter van buitenlandsche zaken Henderson tot president van de Ontwapeningsconferentie te kiezen, is tot nu toe nog niet ontvangen. Van de zijde der Engelsche delegatie wordt evenwel verklaard, dat de goedkeuring van de Engelsche regeering vaststaat en dat Henderson reeds thans als de gekozen pre sident van de Ontwapeningsconferentie kan worden beschouwd. De 17de Katholieke West-Friesche Landdag De Int. Bank voor Hypothecair Land- bouwcredlet zal te Genève gevestigd worden. (blz. 1, 1ste blad) Ernstig spoorwegongeluk te Parijs. (blz. 1, 1ste blad) Overrompeling van ccn Katholieke missie statie in China. (blz. 1. 1ste blad) Nieuwe rede van Z. 11. den Paus betref fende de Katholieke Actie in Italië. (blz. 1, 1ste blad) Westfriesche Katholieke I,anddag. (blz. 2, 1ste blad) Advies aan den minister, om den doorsnee- prijs der inlandsche tarwe te stellen op f 12.50; de prijs der Am. bloem zal met f 6 of wel bijna 65 pCt. worden verhoogd. (blz. 1, 2de blad) Het kerktorendrama op het Ambonpiein te Amsterdam. (blz. 1, 2de blad) Horecaf en de musici (blz. 1, 2de blad) De Alg. Juweliersverceniging besluit tot schorsing der productiebeperking in de Dia mantindustrie. (blz. 1, 2de blad) Wegener gevonden. (blz. 1, 2de blad) Ongedekt tekort van 92 millioen mark op de begrooting van Beriyn. (blz. I, 3de blad) Dr. H. J. Lovink heeft in de vergadering der Holl. My. van Landbouw medegedeeld, dat vermoedelijk spoedig verwacht kan wor den de indiening van een ontwerp-Anti- dumpingswet. (blz. 2, 3de blad) De Drankwet in de Tweede Kamer. (blz. 2, 3de blad) De R. K. Middenstanders terug uit Rome. (blz. 2, 3de blad) i Een overzicht van de landdagbezoekers. Barometerstand 9 uur vm.: 764 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.26. Hoogste barometerstand 774.7 te Abisko. Laagste barometerstand 752.5 te Valencia. Verwachting: Zwakke tot matigen, Oostelij ke tot Zuid-Oostelijken wind, meest zwaar bewolkt weinig of geen regen, iets zachter. De Apostolische Delegatie te Peking heeft u t Laohokow in Hupé een telegram ont vangen, dat communisten de katholieke missie van Tsjanerkow nabij Laohokow hebben overvallen, zy doodden drie Chinee sche priesters, verjoegen de seminaristen, terwijl zij den bisschop Mgr. Ricci en de paters Checcacci, Lazari, Magg:ni en San- tint gevangen namen en wegvoerden. Op het Gare de Lyon heeft Woensdag ochtend een spoorweg-ongeluk plaats gehad. Een uit Montereau komende geheel bezette trein werd eenige meters voor het binnenrij den van het station in volle vaart door een rangeerende locomotief aangereden. De bot sing was zóó hevig, dat de tweede en derae wagen van den trein ingedrukt werden. Uit de ineengedrukte wagens werden vyftig ge wonden geborgen. Het ongeval heeft geen dooden veroorzaakt. De toestand van vier gewonden is evenwel zeer ernstig. Volgens het eerste onderzoek is het onge val aan verkeerden wisselstand te wyten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1