b J bi evordert betere ia ben (Radio Omroep Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN t J e BINNENLANDSCH NIEUWS TWEEDE KAMER De Winkelsluitingswet Het geval met de buitenlandsche musici De werkloosheid Met Pinksteren op reis mm jinrurrrl Vergadering van 22 Mei. Drankwet. Aan de orde is de stemming over het imendement-Lockefeer c.s. tot het invoegen van een nieuw art. 70a in het wetsontwerp tot regeling van den kleinhandel in alcohol houdende dranken (handhaven van de be staande verloven boven het maximum tot 1 Mei 1930). Het amendement wordt verworpen met 32 tegen 30 stemmen. Verschillende wetsontwerpen en conclusies. Aan de orde zijn voorts de volgende wets ontwerpen en conclusies: 1. Conclusie van het verslag der commis sie omtrent de inlichtingen op het adres van J. Faber te Sexbierum, betreffende het in stellen van een nader onderzoek inzake een auto-ongeluk, dat den dood van adressants echtgenoote tengevolge heeft gehad; 2. Conclusie van het Verslag der Commis sie omtrent inlichtingen op het adres van C. W. G. Mieremet, arts, patheloog-anatoom en gerechtelijk geneeskundige te Groningen, be treffende zijn z.i. onrechtmatig ontslag als prosector-conservator aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Bij de conclusie sub 1 betoogt de heer WIJNKOOP CC. P.) dat z.i. het onderzoek niet naar behooren is geweest. In de con clusie wordt aangenomen, dat het onaanne melijk moet worden geacht, dat de verkla ring van den veldwachter verzonnen zou zijn. Voor spr. echter is dit geen aanleiding om de latere verklaring van Faber niet te ge- looven. Men heeft de schuld willen werpen op den houder vaneen Ford-auto, die ook aanwezig was. Dat is niet gelukt. Spr. steunt het verzoek van adressant om een nader onderzoek te doen instellen. De heer LOVINK (C. H.) betoogt namens de commissie, dat bij een ernstig onderzoek is gebleken, dat de schuld niet kan worden geweten aan den bestuurder van den Buick- auto. De conclusie wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de conclusie sub. 2 dringt de heer VAN RAPPARD (V. B.) erop aan, dat den heer Mieremet alsnog gelegenheid worde gegeven zich te verdedigen. De heer LOVINK (C. H.) antwoordt na mens de commissie, dat de heer M. op zulk een wijze is opgetreden en zulke brieven heeft geschreven, dat de commissie er geen nut in zag hem te hooren. Met dien man is niet samen te werken. De heer KNOTTENBELT (V. B.) wijst er nog op, dat een telegram van den heer M. is gekomen, dat niet ter visie is gelegd. De VOORZITTER antwoordt, dat het te legram is voorgelezen bij de ingekomen stuk ken. De conclusie wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Voortgezet worden de beraadslagingen over de Drankwet. Aan de orde is het amendement-Boon om het mogelijk te maken, dat in een openbaar middel van vervoer zwakalcoholische drank mag worden gebruikt. De MINISTER VAN ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID, de heer VERSCHUUR, neemt het amendement over. De heer SNOECK HENKEMANS (C. H.) licht een amendement van de commissie van voorbereiding toe, waarin een omschrijving gegeven wordt van de overschrijving van een vergunning of een verlof A op een vervan ger. De heer KORTENHORST (R. K.) verde digt een sub-amendement op dit amende ment strekkende om de overschrijving niet alleen mogelijk te maken op een vervanger, die reeds op 1 Mei 1931 het bedrijf exploi teerde, doch ook op vervangers, die binnen een jaar na dien datum de exploitatie van het bedrijf overnemen. Spreker licht een tweede sub-amendement toe, om ditzelfde ook te doen voor de be drijven, die vallen onder de wet op den ge distilleerd-accijns. De MINISTER verheugt zich erover, dat het artikel in het ontwerp op den achter grond is gekomen en het amendement in de commissie van rapporteurs het eigenlijke onderwerp van de besprekingen is geweest, want hijzelf is peetvader van dit amende ment, dat hij gaarne heeft gezien. Het sub- amendement-Kortenhorst is een zeer ernstige bedreiging van het stelsel van de wet. Ook het tweede sub-amendement-Korten- horst moet spr. ten sterkste bestrijden. De zelfde argumenten om aan de slijterijen te gemoet te komen kunnen niet gelden voor distilleerderijen, die uitsluitend jenever om- ZCttCQi De heer KORTENHORST trekt zijn eerste amendement in ten gunste van een amen- dement-v. Hellenberg Hubar. Zijn tweede amendement, dat het voorrecht dat het ont werp aan de slijterijen geeft ook aan de distilleerderijen wil geven, handhaaft spr. Het tweede sub-amendement-Kortenhorst wordt verworpen met 42 tegen 20 stemmen. Het amendement van de commissie van voorbereiding wordt aangenomen z. h. st. De heer v. HELLENBERG HUBAR (R.K.) verdedigt een amendement om aan art. 75 een artikel 75bis toe te voegen, strekkende dat wanneer overschrijding binnen den ge stelden termijn niet heeft plaats gehad, B. en W. een verlof verleenen aan hem, die op 1 Mei 1931 den vergunninghouder in de uit oefening van het bedrijf verving of voor wiens rekening op 1 Mei 1931 in de localiteit, waarvoor de vergunning gold, het bedrijf werd uitgeoefend. Het wordt aangenomen z. h. st. De stemming over het wetsontwerp wordt aangehouden tot een nader te bepalen dag. Wetsvoorstellen-Floris Vos. Aan de orde is het wetsvoorstel van den heer F. Vos, tot wijziging en aanvulling van de Registratiewet 1917. De heer VAN VUUREN (R.K.) is van meening, dat dit voorstel een materie be handelt, die niet bij initiatief-voorstel kan worden geregeld. De Kamer neemt daardoor een grootere verantwoordelijkheid op zich dan bij een regeeringsontwerp en zij kan de financieele gevolgen van het voorstel niet overzien. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG (C.H.) sluit zich in hoofdzaak bij deze De- zwaren aan en merkt op, dat als gevolg van het voorstel de belastingopbrengst f 400.000 minder zal worden. De heer VAN VOORST TOT VOORST (RK.) vindt het voorstel sympathiek en zou er zijn stem aan kunnen geven als het van de Regeering kwam. In deze omstandigheden moet hij er echter tegen stemmen. De heer v. d. HEUVEL (A.IW- acht de toe lichting onvollledig. Hij betoogt, dat in den eersten tijd geen gebruik gemaakt zal kun nen worden van de voorgestelde bepaling, omdat de landgebruikers bij de tegenwoordige omstandigheden geen enkel land zullen kun nen koopen. De heer VLIEGEN (S.D.A.P.) heeft geen bezwaar tegen het beginsel, maar wel tegen het voorstel. In de eerste plaats geldt het voorstel voor groote en kleine bedrijven ge lijkelijk. Bovendien kan de bepaling dat men één jaar pachter niet eens bewerker van den grond moet zijn, aanleiding zijn tot allerlei schijn. De termijn zou tenminste drie jaar moeten zijn. De heer BRAAT <P. B.) kan in de om standigheid, dat het voorstel een geringere belastingopbrengst tengevolge zal hebben, geen bezwaar zien. Spr. ziet geen reden het voorstel van de hand te wijzen. De heer VOS (M. P.) had niet mogen ver wachten, dat men zooveel tijd noodig zou hebben gehad om het voorstel te bestrijden. Spr. heeft in alle bescheidenheid gepoogd 'n steen bij te dragen om het landbouwbedrijf rendabel te maken, ook in het belang der arbeiders. Het algemeen belang wordt door spreker als eenige factor beschouwd; een initiatief-voorstel als politieke minderheids manoeuvre heeft allerminst spr.'s sympathie. Intusschen is spreker bereid er een motie van te maken, strekkende de Regeering in overweging te geven een ontwerp in te die nen van dezelfde strekking als zijn ontwerp. Spreker trekt zijn ontwerp in. De stemming over de motie wordt be paald op Woensdag 3 Juni, bij den aanvang der vergadering. De vergadering wordt te 5.30 verdaagd tot 2 Juni. De vrije middag-kwestie Te Hengelo had een vergadering plaats van de Oostelijke middenstands-federatie, omvattende de in het Oosten des lands ge vestigde, bij den Kon. Nederl. Midden standsbond aangesloten vereenigingen. Een motie werd aangenomen, waarin de vergadering o.m. overwegende, dat de orga nisaties van het winkelpersoneel bij ver schillende gemeentebesturen aandringen op het vaststellen eener verordening krachtens art. 6 der winkelsluitingswet, waarbij slui ting van alle winkels op een dag in de week na 1 uur nam. wordt voorgeschreven, ten einde aldus den winkelbedienden een weke- lijkschen vrijen middag te waarborgen, als haar meening uitspreekt, dat art. 6 der win kelsluitingswet voorloopig geen toepassing behoort te vinden, zoodat den gemeentebe sturen met aandrang in overweging gege ven wordt, zich ten dezen van ingrijpen te onthouden. Een beroep wordt gedaan op alle winkeliers individueel om, waar dit in ver band met het bedrijfsbelang mogelijk is, het personeel vrijwillig een vrijen middag te verleenen. Het resultaat van een bespreking op het departement Gisteren is in het departement van Ar beid, Handel en Nijverheid een conferentie gehouden tusschen den directeur van den Rijksdienst voor Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering, den heer Ant. Folmer, en den heer Th. van Lier eenerzijds en de heeren Sassen, Roosen en Meerman namens „Horecaf" anderzijds, ter bespre king van het conflict met buitenlandsche musici in het „Casino" te Scheveningen. De impressario, de heer Max van Gelder, was als deskundige mede aanwezig. De besprekingen, welke geruimen tijd duurden, hadden tot resultaat dat de toe stand blijft zooals deze was: de z.g.n. mu- ziekcommissie uit „Horecaf" blijft haar be middeling verleenen. Zoo noodig zal de heer Van Gelder van advies dienen. Of het visum van de Roemeensche kapel van het „Casino" inderdaad geldig is, zal worden onderzocht. Het is n.l. niet uitgesloten dat de Roe menen onzen consul te Boekarest inderdaad hebben misleid met betrekking tot het doel van de reis naar ons land. Op 1 Januari was het aantal werkloozen 454.600. Het aantal personen, die in het onder zoek naar de werkloosheid in Nederland betrokken zijn, bedroeg op 1 Januari 1931 blijkens een overzicht in de ter perse zijnde Mei-aflevering van het Centraal Bureau voor de Statistiek rond 454.600 (in hoofd zaak georganiseerde, tegen werkloosheid verzekerde werknemers), tegen 402.900 op 1 Januari 1930 Het indexcijfer der werkloosheid (weer gevende het percentage werkloosheidsdagen van het aantal dagen dat gewerkt had kunnen worden indien geen werkloosheid ware voorgekomen) was over 1930 hooger dan over 1929, n.l. 7.8 in 1930 en 6.2 in 1929. De meeste beroepsgroepen geven voor 1930 min of meer belangrijk hoogere cijfers te zien, zooals de volgende cijfers, resp. voor 1930 en 1929, aantoonen: aardewerkin dustrie (7.9 en 7.5), diamantindustrie (70 en 20.3), houtbewerking (8.5 en 5.3), leder industrie (3.2 en 2.4), steenkolenmijnen (0.3 en 0.2), metaalindustrie (7.8 en 3.3), tex tielnijverheid (5.8 en 1.8). voedingsbedrij ven (4.6 en 4.1), waaronder de tabak- en sigarenindustrie (6.en 5.3), handels- en kantoorbedienden (3.3 en 3.en overige groepen (v.n.l. fabrieksarbeiders) (6.8 en 5.8). Lager waren de indexcijfers voor de drukkersbedrijven (3.en 3.4), de bouwbe drijven (11.3 en 12.2), de kleedingindustrie (7.en 8.2), de landbouw (7.7 en 9.7), de visscherij (6.5 en 7.4) en het verkeerswezen (5.8 en 6.—). Bij de beschouwing van deze voor het jaar 1930 lagere cijfers moet echter in aan merking worden genomen, dat door de mindere werkgelegenheid in de eerste maan den van 1929, ten gevolge van den stren gen winter, de werkloosheidscijfers voor die maanden In sommige beroepsgroepen veel hooger waren dan in de overeenkomstige maanden van 1930,. hetgeen op de jaarcij fers van 1929 van invloed is. Het totaal aantal werkloozen in percen ten in de gemeenten met 50.000 en meer inwoners blijkt uit het volgende overzicht: Werkloozen in pCt. 1930 1929 Amsterdam 16.2 10.— 's-Gravenhage 10.8.5 Groningen 10.10.8 Haarlem 8.6.3 Rotterdam 9.— 6.1 Utrecht 10.1 10.3 Apeldoorn 7.2 6.1 Arnhem 8.6- 7.— Dordrecht 7.6.1 Eindhoven 4.6 1.5 Enschede en Lonneker 7.5 3.1 Hilversum 8.7.5 Leiden 9.5 7.7 Maastricht 6.8 3.1 Nijmegen 11.— 8.7 Tilburg 5.7 3.— Het gemiddeld aantal dagen werkloosheid per werklooze bedroeg te Amsterdam, Rot terdam en Arnhem iets meer dan 5 dagen per week en varieerde in de andere gemeen ten tusschen 4 en 5 dagen per week. ZONDAG 24 MEI l—i HUIZEN, 1875 M. 8.30 N. C. K. V. 8.30—5.00 K. R. O. 5.50 N. C. R. V; Daarna K. R. O. 8.309.30 Morgenwijding o.l.v. ds. H. J. Jaanus. 9.30—10.30 Gramofoon- platen. 10.30 Uitz. van de Hoogmis uit de Parochiekerk van het H. Hart te Eindhoven. 12.00—1.30 Concert K. R. O.-sextet Qj.v. P. Lustenhouwer. 1.302.00 G. P. Bon: „De drankbestrijding en het Chr. gezin". 2.00 2.30 P. Kasteel: „Chesterton over Rome. 2.30 4.30 Concert Zangkoor „Cantate Domino" o.l.v. J. Vranken Jr. 4.305.00 Ziekenhalf- uurtje. 5.50 Kerkdienst uit de Oosterkerk te Utrecht. 7.458.10 Pater dr. L. Vogel: „Pink steren". 8.1510.40 Concert K. R. O.-orkest o.l.v. M. van 't Woud. Ca. 9.30 Vaz Dias. 10.4011.00 Epiloog door het Klein Koor o.l.v. J. H. Pickers. HILVERSUM, 298 M. 8.50 Voetbal nieuws. 8.55 Postduivenberichten. 12.00 L. J. Jordaan: „De Teekenfilm" 12.302.00 Con cert A. V. R. O.-octet o.l.v. L. Schmidt. Bo ris Lensky (viool) 2.002.30 Tooneelhalf- uurtje. Giistav Czott spreekt over: Het Lus trumspel „Cortez" van J. Dhont. 2.304.15 Concert Haarl. Orkestvereeniging o.l.v. M. Adam. M.m.v. een koor o.l.v. J. Hamel. In de pauzes: Voordracht door Kommer Kleijn. 4.154.45 ar. C. H. Sluiter: „De grenzen van het heelal". 4.455.00 Vaz Dias en Gra- mofoonplaten. 6.00 Concert V.A.R.A.-septet o.l.v. Is. Eyl en Gramofoonplaten. 8.00 Vaz Dias. 8.15—9.55 Opera „De Opera-Directeur", W. A. Mozart. Comedie met zang in 1 bedrijf naar het Duitsch, vrij bewerkt door L. Schmidt. Leiding: N. Treep. 9.55—10.10 Ko mische voordracht door mr. A. W. Kamp. 10.1010.20 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 10.2010.30 Vervolg komische voordrachten. 10.3011.00 Concert Omroeporkest (ver volg). 11.0012.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554 M. 10.50 Nieuwsbe richten 3.20 Bach-cantate no. 34. Orkest, koor, solisten. 4.15 Kinderuurtje. 4.35 Con cert. Militaire kapel. J. Wray, sopraan. 5.50 Cello-concept. 6.20 Bijbellezing. 8.20 Kerk dienst. 9.10 Weer- en nieuwsberichten. 9.25 Orkestconcert. J. Leggatt, sopraan. 10.50 Epi loog. PARIJS, 1725 M. 11.20 Morgenwijding. 12.50 Orgelconcert. 1.20 Gramofoonplaten. 1.50 Gramofoonplaten. 2.20 Gramofoonpla ten. 4.20 Gramofoonplaten. 8.20 Gramo foonplaten. 9.05 en 9.50 Gramofoonplaten. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—1.20 Orkestconcert. 3.504.50 Concert. Koor en cembalo. 5.055.20 Kamermuziek. Strijk kwartet. 5.506.20 Gramofoonpl. 6.206.40 Voordracht. 8.2010.20 RadioTooneel. 10.30 Met hun vieren waren ze er op uitgetrok ken, vier studenten, die een Pinksterreisje wilden maken door het bloeiende land. Van Heidelberg trokken zij door het Odenwoud, waar zij zich verlustigden in het jeugdige groen der prachtige bosschen en de zachte glooiingen der heuvels zij gingen zóó op in de verrukkelijke schoonheid van het land schap, dat zij vergaten naar een geschikt nachtverblijf om te zien. En de nachten in Mei waren nog koud, de dekens absoluut niet voldoende om de vier jongelui voor de natte kilheid van den boschgrond te be schutten. Het was dus maar zaak een onder dak te vinden, maar het had er veel van weg, dat zij in dit opzicht niet veel geluk zouden hebben. Tegen den avond geschiedde het echter als een wonder. In een open plek verhief zich een sprook jesachtig slot, als een schilderij tegen den grootschen achtergrond van den verbleeken den hemel. Omrankt door wilde wingerd, om geven door wilde en goed verzorgde hoo rnen, wier takken bogen onder de zware bloe semvracht, staarden zijn vier poorten wat al te droomerig in de werkelijkheid. De vier Pinksterreizigers stonden stil, haast betooverd onder den wonderen aan blik, dien het slot hun zoo onverwacht bood. Het ritselde in het struikgewas rond hen. Een schuw vogeltje zong zijn geheimzinnig avondlied. ,,'t Is net iets voor een sprookje!" riep de oudste enthousiast, die altijd zoo'n beetje Voor den gek gehouden werd door de an deren, omdat hij voortdurend zoowat in hoogere sferen zweefde. „Ik wed, dat daar een beeldschoone jonk- vrouwe woont, die ons den wijn uit de diep ste kelders schenkt," dweepte de jongste, een zeer talentvol teekenaar en schilder. „Of die er op wachten zal, om voor zoo'n bestoften kameraad, als jij bent, direct den besten wijn te halenspotte de nuchter ste van hen, die voor dokter studeerde. „In ieder geval," zei zachtjes de laatste, die onderwijzer zou worden, .moeten wij om nachtverblijf vragen." Daar waren de andere drie het roerend over eens en zij hieven een vroolijk marsch- lied aan en stapten naar het kasteel. „Het schijnt me toe, dat het kasteel hee- lemaal onbewoond is," zei de schilder, ter wijl hij op de talrijke jalouzieën wees, die allemaal gesloten waren. Maar de anderen beukten al met hun stevige vuisten op de zware slotpoort. Het duurde een heel poosje voor er bewe ging viel waar te nemen. Een oude man hield een brandenden fakkel voor de deur, die hij met een spleetje opende, zoodat de lichtstreep juist op de vier overmoedige ge zichten viel. „Bent u met vieren?" vroeg een oude, ver sleten stem, die slechts met moeite scheen te kunnen spreken. „Niet meer dan vier?" „Ja zeker!" antwoordden de studenten in koor. „Is het te veel? Met een plaatsje in het hooi zijn wij al tevreden." De droomerige jongste student zag het eerst de slanke gestalte op het bordes. „Daar gindsfluisterde hij ademloos, „mijn visioen! De slotjonkvrouwe!" En zij groetten nog eens, en vroegen nog maals om nachtverblijf. „Mevrouw de Gravin isik weet het nieter was er geen meerstotterde de oude aan de poort en wierp een blik ach ter zich naar de onbeweeglijke gestalte op het hooge bordes. „Wanneer gij vroolijke Duitsche wande laars zijt, weest dan welkom in het slot Odenwoud!" noodigde een lage, melodieuse stem in de raadselachtige stilte hen vriende lijk uit. De bediende lichtte hen voor over het slotplein, waar het gras tusschen de steenen opschoot, doofde den fakkel uit bij den in gang van het slot en leidde de late gasten op bevel van zijn meesteres naar het vreem- delingenverblijf. Zij hadden nauwelijks tijd om hun ka mers, die met zware antieke meubelen ge meubileerd waren, op te nemen, zich af te stoffen en te wasschen, of de oude dienaar verscheen geruischloos in de deuropening en noodigde hen alle vier aan tafel. Daarna daalden zij de vele, duistere en geheimzin nige trappen weer af en traden de eet kamer binnen. Nu zagen zij pas, dat hun gastvrouw geen blonde slotjonkvrouwe meer was, het nog jeugdig gezicht was omgeven door sneeuw witte harende uitdrukking was ernstig, het lijden had zijn onuitwischbaren stempel op dit gelaat gedrukt en de vier jongemannen trachtten de oorzaak hiervan te raden. Maar het gelukte hun geen van allen een zuiver beeld te vormen, een juiste analyse te ma ken.... zij zagen telkens weer de blanke, veelzeggende hand der vrouw, die een bloed- roode kristallen vaas omknelde, als zocht zij steun. Boven de tafel hing een prachtige kroon luchter vol kaarsen. De talrijke kaarsen wierpen een prachtigen schijn over de don- kerroode vroege rozen, die in groote schalen geurden. En de blauwe trotsche zwaardlelies ste gen onuitsprekelijk somber en ongenaakbaar op uit haar hooge, kristallen glazen. Heel langzaam zweefde de Pinksternacht door het wijd geopende vensterPinkstemacht in een oud kasteel Werd het verleden daar niet opnieuw le vendig? Stonden daar de geesten der afge storvenen niet op uit hun graven? En spookten zij niet door den weeken, donke ren nacht? De oogen der vereenzaamde vrouw werden helderderHaar mond, die zoo lang ge zwegen had, die aan niemand haar leed had medegedeeld, opende zich thans en zij ver telde de geschiedenis van het slot.... de lotgevallen van haar voorvaderen.... Het was een genoegen naar haar te luisteren, haar melodieuse, diepe stem verhaalde enthousiast al die dingen uit vervlogen tij den en schilderde ze met levendige kleuren voor de oogen der toehoorders. Slechts van haar eigen leed sprak zij niet. Het was sinds lang na middernacht, toen de gasten opstonden. Nog geheel onder den indruk van al hetgeen zij gehoord hadden, bogen zij zich alle vier over de hand der vrouw ten afscheid. De oudste dankte in ontroeringwekkende woorden voor de geno ten gastvrijheid, want zij wilden den anderen morgen al vroeg verder. Maar de jongste vroeg vol geestdrift of zij uit dank niet iets voor haar konden doen, wat haar genoegen deed. Ontroerd en aangedaan tot in het diepste van haar ziel staarde de oude dame in het weeke, open gezicht van den jongsten kun stenaar „Zou je wat voor me willen doen? Iets Wat me veel genoegen verschaft?" „Kom dan nog eens terug, een heele va- cantie, u zoudt me daarmee een heel groot plezier doen De vier jongelui beloofden het met vreug de, want hun geldbuidel was maar plat en de toelage, die ze van huis kregen, was nau welijks voldoende om hun dure studiekosten te betalen. De vrouw liet het hoofd zinken. En toen maakte zij hen deelgenoot van haar groot lijden. „Luister13 jaar lang ligt het slot als dood en verlaten. Ik wilde wel, dat het slot nog eens het tehuis werd voor vier jonge menschen. Ik ben zoo vreeselijk eenzaam. mijn vier jongens heb ik allemaal in den oorlog verloren.... 15 jaar geleden.... alle vier.... En nu zendt de Voorzienigheid mij weer vier jongens De vier jongemannen stonden sprakeloos. Zij wisten niet, hoe zij de weenende vrouw moesten troostenEn toen vonden zij toch het juiste woord. Zij zeiden: „Moeder, wij zullen komen!" Den volgenden morgen, nog vóór zonsop gang, zagen zij het wonder. Alle jalouzieën voor de ramen van het slot waren opgetrokken en de lieve zon werd nergens meer buitengesloten. Toen begrepen de vier studenten, dat daar binnen een mensch woonde, die meende met het leven te hebben afgerekend, maar die nu tot het inzicht gekomen was, dat het leven ook voor haar nog veel schoons verborg zij had nu weer een levensdoel gevonden Zij legden hun gaven neer, die zij in den nacht verzonnen hadden: de dichter een mooi, innig gedicht, de schilder een fijne penteekening van de lieve gastvrouw, de on derwijzer de zeldzaamste bloemen, die hij op zijn tocht gevonden had en de student in de medicijnen, die eerst niets te schenken wist schreef op een groot, wit papier: „Wij komen terug! Vroolijk Pinksterfeest!" 11.05 Liederen-voordracht. 11.0511.25 Or kestconcert. LANGENBERG, 473 M. 7.20—8.20 Or kestconcert. 8.20—8.50 Gramofoonpl. 9.25— 10.20 Kath. Morgenwijding. 11.5012.20 Bach- cantate No. 9. 8.20 Concert. Orkest en vio list. Intermezzo: „Der Holzdieb". Kom. Opera van H. Marschner. 10.30 Berichten. Daarna van 11.20—12.20 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. 6.20 Gramofoonpl. 7.20—8.35 Orkestconcert. 8.55 Sportuitzen- ding. 10 Kerkdienst. 11.50 Cantate „Also hat Gott die Welt geliebt", Bach. 12.50 Con cert. 2.50 Solistenconcert. 4.20 Blaasconcert. 7.20 Eén-acter „Ein Heimatsantrag in der Niederwallstrasze" naar Glassbrenner-Vox. 8.20 Orkestconcert. 10.50—12.20 Orkestcon- MAANDAG 25 Mei 1931 HUIZEN, 1875 M. 8.30—9.30 KRO Daarna NCRV 8.30—9.30 Morgenwijding 9.50 Kerkdienst uit de Nieuwe Zuiderkerk te Den Haag 12.30—2.00 Orgelconcert door Jan Zwart 2.00—3.30 Concert. Jonge dameszangkoor „Con amore" en het Hemo- orkest. Leiding J. D. van Ramshorst. M. m. van Miep van Ramshorst (sopraan), J. Dop- penberg (piano), A. Goedman (orgel en piano) 3.30—5.00 Concert M. Plooyer (tenor), mevrouw C. PlooyerDe Graaf (vleugel) 5.00—6.30 Concert Klein-Koper- Ensemble onder leiding van P. v. d. Hurk. F. Meyerse (bariton) en mevrouw H. Hel dermanSmit (piano) 6.308.00 Concert K. Hartvelt (viool), P. van Otterloo (cello) en G. Seijler (piano) 8.0010.45 Con cert Chr. Radio-orkest onder leiding van G. Stam. T. van der Sluys sopraan), W. Sas- bach (cello) 10.00 Vaz Dias 10.45 11.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 298 M. Uitsluitend AVRO- uitzending 8.008.30 Gramofoonplaten 8.309.30 Morgenwijding uit de Luthersche Kerk te Gouda 9.3010.00 Gramofoon platen 12.002.00 AVRO-kwartet onder leiding van D. Groeneveld 2.002.30 Zandvoort's Jongenskoor onder leiding van Jacob Hamel. Begeleiding Jacques Hamel 2.304.00 Concert Nieuwe Amsterdamsche Orkestvereeniging onder leiding van N. v. d. Linden 4.004.30 Kamermuziek Rotter- damsch Trio (viool-cello-piano) 4.30 Vaz Dias en Gramofoonplaten 5.006.00 Kinderuur 6.00—7.30 AVRO-octet onder leiding van L. Schmidt 7.30 Boekenhalf- uurtje 8.00 Vaz Dias 8.15—10.00 Con cert Omroeporkest onder leiding van Nico Treep. J. van Riemsdijk (liedjes), H. Cals (sopraan) 10.0010.30 Zang door Irene de Noiret. Vleugel: Egb. Veen 103012.00 Cabaret-programma. Kovacs Lajos en zijn oreskt. Refreinzang: Bob Scholte Louis Noiret-liedjes. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding 11.05 Lezing 12.20 Licht klassiek concert 1.35 Orkestconcert 2.20 Gramo- foon 4.20 Licht orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek 6.35 Nieuwsberichten 7.00 Fluitsonates van Handel 7.20 Boekbespreking 7.45 Lezing 8.05 Variété-Cabaret 9.20 Nieuwsberichten —9.40 Lezing 10.00 Con cert. B. B. C.- orkest. M. Balfour, alt. A. Clayton, tenor 11.20—12.20 Dans muziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—1.50 Orkestconcert 2.052.50 Kinderuurtje 2.50—3.20 Orgelconcert 4.20—5.20 Orkest concert 8.2011.30 Operette-uitzending 11.3012.35 dansmuziek. PARIJS, 1725 M. 8.05 Gramofoon 12.50, 1.25, 6.20, 7.50 Gramofoon 9.05 Concert Kwartet „Radio Paris". Mm. Guer- manova, zang, M. Doijen, piano. LANGENBERG, 473 M. 6.50—9.20 Or kestconcert 9.25—10.20 Evang. Morgen wijding 11.3012.20 Gramofoonplaten 4.506.20 Concert 8.20 Militair concert 10.20 Berichten Daarna tot 11.20: Orkest concert 11.2012.20 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. 6.208.20 Blaascon cert 9.15 Morgenwijding 11.20 Gramo foonplaten 12.20 Concert 2.50 Concert 3.50 Mandolineconcert 4.20 Orkestcon cert 7.05 Pianoconcert 8.20 Pfingst- fahrt in bluehendes Land 10.20 Berichten en daama tot 12.50 Dansmuziek. DINSDAG 26 MEI 1931 HUIZEN, 1875 M. Uitsl. KRO-Uitzending 8.009.15 Gramofoonpl. 10.0011.30 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. Half uurtje door Pastoor Perquin 12.00 Politie- ber. 12.151.45 Concert KRO-trio o.l.v. P. Lustenhouwer 1.45—2.00 Gramofoonpl. 2.00300 Vrouwenuurtje 3.003.50 Gra mofoonpl. 4.00—5.00 Gramofoonpl. 5.00 6.30 Concert KRO Kunst Ensemble o.l.v. P. Lustenhouwer 6.307.00 C. C. Bender: „Communisme in Nederl. Indië 7.00—7.30 Pater Mr. E. v. d. Helm O.F.M.: „Een „Hei lige" met toog en baret." 7.307.45 Politie berichten 7.458.00 Verbondskwartiertje 8.0011.00 Uitz. van de Groote Avondver gadering ter gelegenheid v. d. 5den Nederl. Kath.dag in de St. Willibrorduskerk buiten de Veste Sprekers: Mevr. S. Steins-Bisschop „De opvoeding als gezinstaak" en Mr. C. P. Romme: „De overheid en het gezin" 11.00 Gramofoonpl. HILVERSUM, 298 M. Uitsl. AVRO-uitzen- Achteruitloopend 23 Mei Te midden van de minst op wekkende lectuur, die men zich denken kan (Europeesche Commissie, Volkenbondsraad en andere tragische onderwerpen, die ik gewoonlijk voor den Zondag bewaar om mijn op dien dag gewoonlijk uitbottend misdadig optimisme wat te temperen) lees ik een bericht, dat mij weer moed geeft, mitsgaders de overtuiging, dat het genie nog niet is uitgeroeid. De heer Plennie L. Wingo, uit Abiline (Texas) is, achteruitloopend, een tocht om de wereld begonnen, een periscoop met zich medevoerend, door middel waarvan hij zien kan, waar hij loopt! Dit is een nog krasser staaltje dan van de genieën, die met hun neus hazelnoten tegen bergen op rollen, op den top van vlaggemasten zitten, of van Rooien Karei, die met een blok aan het been uit Amster dam naar Madrid vertrok, doch helaas de reis even voor Sloterdijk moest opgeven, omdat zijn prentbriefkaarten waren uit verkocht. Als de heer Plennie L. Wingo achter waarts aan den horizon verdwijnt, zullen honderdmillioen Amerikaansche harten, ge traind op records van den waanzin, hem op zijn reis vergezellen. Achteruitvliegende luchtschepen zullen hem wellicht de eerste tien mijl vergezelie-.i. President Hoover zal achterstevoren een rede uitspreken, om de symbolische beteekenis van de onderneming in het licht te stellen en dp New-Yorksche beurs zal nog harder achteruithollen dan zij de laatste weken al deed. En het buitenland zal niet.achter blijven. De heer Remsay MacDonald zal den heer Wingo achterwaarts naar Chequers noodigen, op het Elysee zal hij door de ahterdeur worden binnengelaten en in Nederland zal de schooljeugd hem de traditioneele op straat liggende projectielen achterna werpen. De heer Wingo is zonder twijfel een pro duct van zijn tijd en ik ben er niet geheel zeker van of zijn optreden (ik meen zijn achteruittreden) niet een diepere beteeke nis heeft. Ik zou prof. Einstein de vraag willen voorleggen, of, aangezien de geheele wereld op het oogenblik een achteruitgaan de tendenz vertoont, Wingo ten slotte niet de eenige is, die in vergelijking met zijn medefenschen vóóruit gaat. ding. 8.009.Sb Gramofoonpl. 10.00 —10.15 Morgenwijding 10.30—12.00 AVRO kwartet o.l.v. D. Groeneveld 12.00—2.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep 2.00—2.30 Causerie door J. J. M. H. M. Asselberghs over „Het Nederlandsch Spoorweg Museum" 3.004.00 Knipcursus 4.004.30 Piano- studiemuziek door Egb. Veen en L. Schmidt 5.005.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel 5.306.15 Gramofoonpl. 6.15— 7.00 Orgelconcert Pierre Palla 7.00 Lezing over Zwitserland door W. P. F. van Deventer 7.508.00 Muziekhalfuurtje door Will. Pij per. M.m.v. het Amsterd. Strijkkwartet 8.00—9.45 Opvoering van „De Vrouw van Shenstone", in 4 bedrijven door André Bis- son naar Flor. Barclay. De Vereenigde Schouwspelers o.l.v. P. Mols 9.4511.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang Bob Scholte 11.0012.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding 11.05 Lezing 12.20 Cinema-orgel concert 1.20 Licht-orkestconcert 2.25 Gramofoon 4.20 Piano- en celloconcert 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsber. 7.00 Fluit sonates van Handel 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert Militair-orkest H. Hen schel-sopraan 8.20 Lezing. Daarna vervolg concert 9.20 Nieuwsber. 9.40 Lezing 10.00 Radio-revue. Orkest, koor en solisten 10.5512.20 Dansmuziek. PABUS, 1725 M. 8.05—1250, 1.25, 6.20 Gramofoon 8.20 Concert. Orkest en Mme Radisse-cello. BRUSSEL, 508 M. 5.20 Orkestconcert 6.05 Kinderuurtje 6.35 Causerie 6.50 Gramofoon 7.35 Causerie 7.50 Nieuwsber. 8.20 Orkestconcert 10.20 Nieuwsber. 338 M. 5.20 Orkestconcert 6.05 Kin deruurtje 6.35 Causerie 6.50 Gramofoon. 7.35 Causerie 8.20 SAROV-Uitz. Orkest en solisten 10.20 Nieuwsberichten. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 Or kestconcert 2.204.20 Orkestconcert en voordracht 4.505.50 Kerkconcert. Zang en orgelspel 8.35—9.35 Concert. Orkest en zang 10.0510.35 Orkestconcert 10.50— 11.20 Kamermuziek. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonpl. 10.3511.20 Gramofoonpl. 11.3512.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramo foonpl. 1.252.50 Orkestconcert 5.20 6.20 Concert. Orkest, tenor en bas 8.20 9.15 Orkestconcert 9.2010.30 Koorcon cert. ZEESEN, 1635 M. Ca. 7.00 Gramofoonpl. 10.5512.20 Berichten 12.20 Gramo foonpl. 1.15—2.20 Berichten 2.20—2.50 Gramofoonpl. 2.504.50 Lezingen 4.50 5.50 Concert 5.508.50 Berichten 850 Vroolijke Avand o.l.v. Dr. P. Sachse 10.20 Lezing. Berichten. Daarna tot 12.20 Orkest concert. SPECIALISTEN Tel. 14609 KONINGSTR. 27 PHILIPS- en „ERREM 3" TOESTELLEN 349. De trap door den ezel hem gegeven, Kaatste den jongen snel terug, Hij werd nu teruggedreven. Tegen den directeursrug. De aanraking, het was begrijpelijk, Was zeker niet heel erg zacht, De rug van den directeur kraakte, De stoot kwam wat onverwacht. 350. De piloot en Pim bleven loopen, Tot men niet meer loopen kon, De hitte was dien dag ondraaglijk, En vreeselijk stak hen de zon. Gelukkig toen de avond daalde, Voelden zij zich als gered, Zij gingen onder een boom rusten, Dikke varens vormden een bed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10