HOLLAND—BELGIE ZELF ONTYLEKKEN EN ZELF VERVEN J. LOTTGERING VIERDE BLAD ZATERDAG 23 MEI 1931 BLADZIJDE I SPORTEN WEDSTRIJDEN De eerste wedstrijd Terrein Willem II, Tilburg R.K.F. D. H. V B. Groote keuze echte Schildpad Brillenvanaf 15.50 ALLÉÉN ZIJLSTRAAT 97 De beste manier om Uw goed te bederven Ververij en Chemische Wasscherij Gr. Houtstr. 5A - Telef. 10771 H. B. C.-nieuws 'h-i R. K. V. S. „The Yellow Black Boys" R. K. V. V. Onze Gezellen R. K. S. V. „Santpoort" R. K. Sportvereeniging „Victrix" R. K. V. V. „Concordia" R. K. Sportpark K. N. V. B. Dr H NANNING's M 1 \i TANDPASTA n i J*425&/5c.ptube CRICKET BRABANTSGHE BRIEVEN Voor de eerste maal in de geschiedenis der R.K. Sportbeweging zullen de vertegen woordigende elftallen van Holland en België elkander gaan bekampen! De bedoeling hiervan is om hiermede een begin te maken met een reeks van jaarlijks terugkeerende ontmoetingen welke zoowel bij de Belgen als bij de Hollanders de noodige belangstelling zullen gaan trekken. Reeds ettelijke jaren komen we geregeld in het strijdperk tegen Duitschland en gezien de steeds stijgende publieke belangstelling schijnt deze internationale krachtmeting de volle sympathie te hebben van alle sport liefhebbers zoowel vanuit Duitschland als vanuit Holland. We mogen dus aannemen dat de wedstrij den tegen de Belgische sportbroeders binnen afzienbaren tijd de sport-evenementen wor den bij uitnemendheid. Belgische voetballers, wij weten het uit de ontmoetingen •der 'neutrale bonden, zijn gaarne geziene gasten. Zij weten iets in hun spel te leggen dat trekt, dat de liefhebbers boeit. Een heerlijk enthousiasme, hetgeen vooral bij een achterstand tot grootsche daden in spireert, een spel vol verrassingen, niet zoo als we van andere buitenlandsche ploegen zoo dikwijls zagen, een voordragen van een van buiten geleerd wijsje, neen, juist het onberekenbare in de Belgische speelmethode, de faire speelwijze, hebben den Belgischen voetballers een uitstekenden naam in ons land bezorgd. Ongetwijfeld en daarom is het eerste tref fen zoo uiterst belangrijk. We* zijn met de Belgische sterkte uit den aard der zaak niet zoo goed op de hoogte en we dienen ons oordeel daarover dus op te schorten tot na de eerste kennismaking. Wel is ons bekend dat België niet op volle sterkte verschijnt, want door omstandig heden valt Oost-Vlaanderen buiten de ver tegenwoordiging. Het Nederlandsche elftal heeft ondertus- schen wat goed te maken. Na enkele minder succesvolle wedstrijden tegen Duitschland (de bar slechte wedstrijd van verleden jaar in Maastricht ligt ons nog versch in het geheugen), dienen onze jongens zich thans volkomen te rehabiliteeren. Er zijn factoren welke eenigszins in die richting wijzen. Daar is in de allereerste plaats de ver beterde samenstelling van onze nationale ploeg. Wij kunnen ons weliswaar met de keuze niet geheel vereenigen; b.v. spelers die rechts spelen, links te zetten en omgekeerd, (Kamer en v. d. Klei)bovendien is laatst genoemde toch al geen buitengewone kracht en moeten we eerst-nog zien of Deun een betere spil is dan Heesakkers van Onze Ge zellen, over het geheel is de ploeg sterker dan die welke in Maastricht speelde. Dan is de weersgesteldheid vair grooten invloed en vooral nu hebben we gegronde hoop dat de ontmoeting tegen de Belgen in een meer passende temperatuur wordt ge speeld dan tegen Duitschland destijds. De R. K. F. heeft begrepen dat voetballen om en nabij Juli minder aangenaam is en voor spelers en voor publiek. We zijn dus wat ons elftal betreft nog al te spreken, maar wel willen we onze jongens den raad geven de tegenpartij niet te onder schatten. Gaarne willen we de sterkste Roomscjbé voetbalnatie zijn, maar dan dient men vooral tegen de Belgen te spelen voor wat men waard is. We merkten reeds op dat het met de Zui- delingen slecht voetballen is, dus laten onze jongens zich gewaarschuwd achten. Niet slechts een overwinning op België kan ons bevredigen, ook dienen de Hollanders te beseffen dat alleen door goed voetbal de belangstelling voor de Roomsche sport zal toenemen en dit is voor de Holiandsche ploeg een moeilijke opgave. Zeker we weten het, ons voetbal gaat met groote sprongen vooruit, maar in Tilburg is men op het gebied van voetbal nog al ver wend. De oranje-mannen hebben dus te bewijzen dat we niet zoover meer achter staan bij de neutralen. Al zouden we moeten verliezen; een nederlaag verkregen door sterker spel onzer tegenstanders, is tenslotte eervol, wanneer de Hollanders maar het bewijs leve ren dat het met ons nog niet zoo slecht is als veler eigenlijk willen voordoen. De diverse internationale wedstrijden heb ben ons daaromtrent geleerd, de reeds geor ganiseerde districts-wedstrijden wezen op een sterken vooruitgang, aan het Holiand sche elftal thans de beurt den goeden indruk volkomen te bevestigen. Moge dan ook deze eerste internationale tusschen Roomsch Holland en Roomsch België een grootsche propaganda worden voor de Roomsche sport in het algemeen. Hieronder volgen nog enkele bijzonder heden aangaande den wedstrijd. R.K. NEDERLAND—R.K. BELGIË te Tilburg, Sportpark terrein Willem II, op Tweeden Pinksterdag. Programma. 10.53 uur. Aankomst der Belgische spelers en officials. 11.15 uur. Samenkomst van alle deel nemende spelers en officials in hotel de la Station (J. Adelaars). 12.00 uur. Gezamenlijke lunch. 1.15 uur. Afmarsch naar het Tilburgsch sportpark, voorafgegaan door de harmonie „Opwaarts" en de gezamenlijke Tilburgsche gymnastiekvereenigingen. (Spelers, officials en bestuursleden gaan per auto.) 2.30 uur. Ontmoeting R.K. 'Nederland R.K. België. 3.15 uur. Rust, waaronder de gymnastiek vereenigingen pyramides zullen vormen, ter wijl de harmonie een muzikale wandeling zal maken over het terrein. 5.00 uur. Terugtocht naar hotel de ia Station. 6.15 uur. Diner. 9.00 uur. Vertrek van spelers en officials. Prijzen zijn, belasting inbegrepen: tribune 1.20, le rang 0.60, 2e rang 0.30; jongens alle rangen half geld. De elftallen. HOLLAND: W. Alsemgeest (D.H.L.) v. d. Klei v. Laarhoven (L. en S.) (Mulo) Habets v. Deun Kamer (Valkenburg) (V.D.Z.) (T.Y.B.B.) Lemmers Oostermeijer Jongbloets (Caesar) (V.I.C.) (R.K.T.V.V.) C. Alsemgeest Kortman (D.H.L.) (Leonidas) BELGIE: Huylaert (St. Antonius) Saucez Hopstaeken (Merxem V.V.) (Racing Kiel) Demey Nootens Van Schepdael (St. George, Brussel) (St. Joh. Berchmans, Brussel) Beyers v. Damme Verplancke (St. Antonius) (Racing Kiel) Schepers v. d. Heuvel (St. Augustinus) Reserves voor Holland zijn: A. Cohen (Mulo), Stieder (Leonidas), Fr. v. Eeckeren (Mulo), v. Lieshout (Kolping). Reserves voor België: Jos. v. Hamme (Ik Dien), v. Goethem (St. Willibrordus), v. d. Acker (St. George). Scheidsrechter is de heer F. v. Veen. P. K. PROGRAMMA VOOR 2en PINKSTERDAG INTERNATIONAAL Tilburg: Holland—België. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND N. E. O.—H. M. S. PROMOTIE le klasse D. E. LisseFortitudo. 2e klasse N. Alw. ForwardZwaluwen. PROGRAMMA VOOR 2en PINKSTERDAG Promotie R. K. F. Vitesse—G. V. O. Promotie le klasse D. S. S. I—T. Y. B. B. 2. Promotie 2e klasse W. S. V.—Wilskracht III. OPTICIENS COMPETITIE 2e klasse A A. R. C. IIVoorwaarts. 2e klasse C Onze Gezellen nAlliance. 3e klasse B A. D. O. IIVictoria II. 4e klasse C A. R. C. Ill—W. S. V. H. 4e klasse F Concordia IIIVictrix II. Officieel Den 2en Pinksterdag heeft op ons terrein de eerste internationale ontmoeting plaats sinds het bestaan onzer vereeniging. Natuurlijk is het niet noodig u aan te sporen onzen Duitschen vrienden uit Aken uw volle belangstelling te geven. Wij verwachten u in grooten getale, om aldus uiting te geven aan uw liefde voor de Roomsche sport, en in het bijzonder aan uwe sympathie voor H. B. C. Gij zijt hartelijk welkom! De opstelling der elftallen is als volgt: „Eintracht": Josef Bausch Fr. Haller, C. Jos. Horen, Joh. Stickelmann, Peter Horen, C. Jos. Soldierer, Korr Adolf, Peter Schornstein, Fr. Dieben- stund, J. Zeimers, Karl Horen. A. Martin, H. G. Visser, C. Band, J. War merdam, G. W. Toledo. G. J. Vinken, P. Warmerdam, M. v. Deursen Jac. Duinhoven (aanv.), J. van Bakel P. Kobus „H. B. C." Scheidsrechter H. Grijmans. WILLKOMMEN IN HOLLAND Von dieser Stelle rufen wir unsren deut- schen Freunden ein herzliches Willkommen in Holland zu. Hierdurch möchten wir unsere Freude zum Ausdruck bringen die Mannschaft „Eintracht" zum ersten Male in unserem Lande begrüssen zu dürfen. Möge die Bekanntschaft die wir bereits Pfingsten 1930 gemacht haben, uns durch diesen Besuch zu einer innigeren Freund- schaft schliessen. Noch immer bleiben uns an Liebenstund und seine Mannschaft die dankbarsten Erinnerungen. Es ist unser aufrichtiger Wunsch, die angenehmen Stunden bei Ihnen verbracht nach Kraften zu erzetzen, so das auch Sie zufrieden heimwarts kehren. Pfingsten 1931. Vorstand und Mitgleider R.K. S. V. „H. B. C." jW Hedenavond van 78 uur contributie be talen in de Militairenvereeniging. Dinsdagavond 7 uur aanvang training ju nioren en Donderdagavond 7 uur training senioren op het H. B. C.-terrein, Heerenweg. Als trainer van de senioren zal dit jaar optreden de heer Segerius. Wij kunnen deze keuze voor de geel-zwarten als een zeer ge lukkige beschouwen, daar genoemde heer zijn sporen op trainingsgebied reeds ruimschoots verdiend heeft. Op de deze week gehouden bestuursverga dering is het bestuur in zijn geheel herkozen. In de vacature-Snoeks, die Haarlem metter woon gaat verlaten, werd voorzien door de benoeming van den heer H. Westbroek. Van onze 10-jarige rentelooze leening zijn uitgeloot de nos. 3, 58, 77, 7, 35, 94, 28, 5, 106, 50, 103, 125, 105, 65, 54 en 121. Bezitters van genoemde aandeelen kunnen deze per 15 Juni a.s. inwisselen bij den heer Th., v. d. Maat, Kruistochtstraat 57. Programma voor 2en Pinksterdag T. Y. B. B. I—V. V. A. I, 2y, uur, Sport park (le ronde Sportpark-beker). D. S. S. I—T. Y. B. B. II, 2'/. uur, Sport park. T. Y. B. B. IV—H. B. C. V, 12 uur, terrein H. B. C., Heerenweg. Seer. J. J. Loerakker, Leeuwerikstraat 13, Haarlem. Programma voor 2e Pinksterdag. Onze Gezellen 2Gezellen Vier I. half 3. Onze Gezellen 3India 2, half 1. Junioren. Voor de Junioren zijn geen wedstrijden vastgesteld in verband met het te houden spreekkoor van de patronaten. Training. Het is het bestuur mogen gelukken, den heer de Koning bereid te vinden om het le en 2e elftal te trainen. Toch zal ook door de andere elftallen se rieus getraind worden onder bekwame lei ding. De verdeeling is als volgt: le en 2e elftal op iederen Vrijdagavond; 3e en 4e elftal op iederen Dinsdagavond; 5e en 6e elftal op iederen Maandagavond (deze avond wordt misschien gewijzigd)7e en 8e elftal op iederen Zaterdagmiddag. Wil deze training waarde hebben, dan mag geen enkel lid ontbreken. Ledenvergadering. Woensdag jl. werd er in het gebouw van de Jozefgezellen een druk bezochte vergade ring gehouden. Besproken werd o.a. beoefenen athletiek en training gedurende de zomermaanden. De va cature van voorzitter werd niet vervuld, doch aangehouden tot de volgende vergadering. In de plaats van den heer J. C. Loerak ker Sr. werd gekozen de heer S. Elderink, zoodat het bestuur op het oogenblik bestaat uit de heeren P. A. Schoorl, A. v. d. Putten, J. Lindstrom, C. Nieste, P. Elferink en J. J. Loerakker. Programma 2e Pinksterdag: Alliance-juniorenSantpoort-junioren De plaats en het uur waarop bovenge noemde kampioenswedstrijd gespeeld wordt was mij nog niet bekend, dit vinden jullie onder „Alliance", elders in dit nummer, het vertrekuur regelen jullie daar wel naar. Met de werkzaamheden op het terrein vlot het goed, jammer dat niet alle leden een handje helpen. De foto's van ons gepromoveerde le elftal zijn gereed gekomen, een proef bevindt zich bij den secretaris, waar tevens een exem plaar besteld kan worden. Onze elftallen zijn alle uitgespeeld voor de competitie en het terrein is opgebroken, zoodat dit ver moedelijk het laatste programma wel is, in dit seizoen. Op deze plaats brengen wij daarom onzen hartelijken dank aan d'e Sportredactie der „Nieuwe Haarlemsche Courant" voor de wel willende medewerking in het afgeloopen seizoen betoond. HET BESTUUR. Secretariaat: W. Zoet, Kritzingerstr. 4 HaarlemNoord Programma voor Zondag 25 Mei: Victrix IIndia I, aanvang 2 uur, terrein Middenweg. Concordia UIVictrix II, aanvang 2 uur, terrein Hillegom. Het tweede elftal vertrekt om 1 uur van de Groote Markt per fiets. Nieuwe leden voor het Junioren-elftal: D. Drost, A. Zoet, J. Verwoerd, A. de Nijs, S. de Vries, D. Verrijt, J. Hensen, J. Booms. Jongelui welke den leeftijd van 14 jaar hebben bereikt en idee hebben voor het Victrix-juniorenelftal uit te komen, kunnen zich aan het bovenestaande adres opgeven. Dorpsbewoner (die reddingsmiddelen zou halen): Wat had u ook al weer gezegd, dat u wilde hebben een ladder of een stuk touw?" (Passing Show) Secretariaat: Patrimonium 27, Hillegom 2en Pinksterdag: 2uur: Concordia ID. O. S. S. I, Am sterdam. 1J-2 uur: Concordia IID. O. S. S. II, Am sterdam. 12 uur: Concordia IIIVictrix II. Zaterdagavond contributie betalen aan de Remise. Wat betreft contributie betalen, gaat het bestuur binnenkort tot strengere maatrege len over. Dengcne wie het aangaat, kunnen (indien ze nog prijs op het lidmaatschap stellen) dit nog voorkomen. SECR. Molenwerfslaan, Heemstede. le terrein: D.S.S. 1T.Y.B.B. 2, half 3. 3e terrein: T.Y.B.B. 1V.V.A. 1 (A'dam), half 3, G. Zeeuwe. De laatste wedstrijd wordt gespeeld voor den grooten sportparkbeker. De winnaar plaatst zich in de finale. J. Kr. r*einigt mond en tanden. Reerve 3e klasse B. D.S.V. 2Meervogels 2. Reserve 3e klasse C. S.D.W. 2J.O.S. 2. AFDEELING II. 2e klasse A UnitasNeptunus. OVERZICHT. Voor het landskampioenschap vindt dus hedenmiddag het belangrijke treffen plaats tusschen Feyenoord en P. S. V. op het Sparta-terrein, terwijl 2en Pinksterdag reeds de return op het P. S. V.-terrein gespeeld zal worden. Men kan er zeker van zijn,' dat indien één der partijen er in zou kunnen slagen 3 of 4 punten uit deze wedstrijden machtig te worden, deze ploeg sterk favoriet voor de eerste plaats wordt. Niettegenstaande het goede debuut dat de Rotterdammers teven A jax gemaakt hebben, gelooven wij wel dat de Eindhovenaren het leeuwenaandeel in de winst zullen behalen, waardoor P. S. V. bijna zeker van het kam pioenschap zou zijn. Der dritte im Bunde Ajax, gaat Maandag een bezoek bij de Koekmenschen brengen. Willen de Amsterdammers haar kans op den eeretitel behouden, dan moet er beslist gewonnen worden. Gezien de uitslagen van de wedstrijden die Go-Ahead reeds gespeeld heeft, kan dit wel, al is het nog lang niet zeker, dat de tech nisch beter spelende Amsterdammers in staat zullen zijn, dit overwicht in doelpunten uit te drukken. In afd. 1 gaat West-Frisia tegen Excelsior zijn laatsten promotie-wedstrijd spelen en zal wel gezien het weinige belang hetwelk de Rotterdammers bij deze ontmoeting hebben, op beide punten beslag leggen, waardoor er tusschen D. W. S. en de Enkhuizers alsnog een beslissingswedstrijd gespeeld zou moeten worden. Van meer belang is de in afd. 2 vastge stelde promotie-wedstrijd FortunaXerxes. Indien de thuisclub er immers in slaagt dezen wedstrijd in een overwinning om te zetten, dan wordt de strijd voor E. D. O. weer zoo veel te zwaarder. Een overwinning voor Xerxes zou E. D. O. daarentegen beter ge legen komen. Wedstrijdprogramma voor Maandag 12 Mei. Kampioenschap van Nederland. Feyenoord—P.S.V. (Zaterdag 23 Mei) half 5. Go AheadAjax. P.S.V.Feijenoord. AFDEELING I. Promotie-competitie 2e klasse. ExcelsiorWest-Frisia (24 Mei). Promotie-competitie 3e klasse. 3e klasse B. AssendelftD.W.V. 3e klasse C. Z.R.C.Amsvorde. Promotie-competitie 4e klasse. D.J.K.—E.V.C. Promotie-competitie 2e klasse. Fortuna—Xerxes (24 Mei). Reserve le klasse. E.D.O. 2—Z.F.C. 2. Promotie-competitie reserve 2e klasse. R.C.H. 2Zeeburgia 2. Promotie-competitie reserve 3e klase. O.S.V. 2—Z.F.C. 3. D.W.S. 2—Zeist 2. 3e klasse A. HillinenL.F.C. Promotie-competitie 4e klas. T.H.B.Bodegraven. DonarBeverwijk. AFDEELING III. EnschedeA.G.O.V.V. AFDEELING IV. Promotie-competitie 2e klasse. Bleij erheideDongen WilhelminaRoermond. AFDEELING V. Promotie-competitie 2e klasse MSCFVC. PROGRAMMA le klasse 24 Mei: H.C.C. 1—H.C.C. 2. V.O.C.—V.R A V.V.V.—P.W. 25 Mei: H.C.C. I—H.C.C. 2, A.C.C.—Him R.W.—H.D.V.S.. V.O.C.—P.W. Overgang 24 Mei: R.W. 2—R.C.H.. Kamp.—Quick. H.T.C.C.H.B.C. 25 Mei: Kamp.—R.C.H., Ajax—R.W. 2. OVERZICHT Dank zij het malsche regentje is er afge loopen Zondag geen enkele wedstrijd in de le klasse door kunnen gaan. zoodat wij al direct tot het programma van Maandag kunnen overgaan. Op het terrein aan de Spanjaardslaan ont vangt Rood en Wit het Schiedamsche H. D. V. S. Bedriegen de voorteekenen ons niet, dan zal dit jaar H. D. V. S. wel tot één der zwakste elftallen gerekend moeten worden. Door oneenigheid in de voetbalvereenigim zijn de Schiedammers niet alleen haar aan voerder Vuylsteke, doch ook een harer beste bowlers namelijk v. Buysen kwijt geraakt Twee aanzienlijke steunpilaren dus en ciicketers bij uitnemendheidwaarvoor men niet gemakkelijk waardige plaatsvervanger- zal kunnen vinden. Van dit elftal kan dan ook weer zeer zeker wel door Rood en Wit gewonnen worden. Ook Haarlem, hoewel uitspelend heeft geen al te zware taak. A.C.C. was vorig jaar ooit al een der zwakste elftallen en nu men dit seizoen met vrijwel hetzelfde elftal verschijnt, is het voor Haarlem toch geen te moeilijke opgave, op 5 punten beslag te leggen. Verder wordt er nog gespeeld H. C. C. 1-- H. C. C. 2 (tweedaagschestrijd) en V. O. c. P. W. waarbij wij de thuisclubs wel de beste kansen geven. Wat de nieuwe punten-telling betreft, hier over is men vrijwel nergens te spreken. Voor al de bepaling dat er voor iedere 200 runs een extra punt zal worden toegekend, doet heel veel stof opwaaien en is deze bepaling in tegenstelling met de gekoesterde verwach tingen, nu niet bepaald bevordelijk voor de cricketsport. Zoo deed P. W. in den wedstrijd tegen H. C. C. 2 niet minder dan 4 uur over haar innings om toch maar de 200 te bereiken, evenzoo in den wedstrijd V. V. V.—V. R. A waar V. V. V. dit trachtte te behalen, terwijl in den wedstrijd H. C. C. 2—Rood en Wit. waarin op de le innings al een resultaat was verkregen, de Haarlemmers nog eens een kleine 2 uur in het veld moesten, omdat de Hagenaars er nog een extra puntje bij wil den hebben. Dit kan echter niet de bedoeling van een dergelijke nieuwe bepaling geweest zijn, en het is best mogelijk, dat het N. C. B.-bestuu. hierin alsnog een wijziging zal brengen. BIJ HOOFDPIJN, duizeligheid, suizen in 't oor, gestoorden slaap, slechte gehumeurdheid. prikkelbare stemming, neme men dadelijk het van ouds beproefd gebleken „Franz-Josef"- bitterwater te baat. Bij Apoth. en Drogisten Ulvenhout, 19 Mei 1931. Menier, De Mei sneeuwt Uit de lochten, die vol gewemel zijn van dwèrelende blomblaaikes. Kruinagelpluimen van melkwit tot bloeiëna pèèrs staan te wiegen boven het sappig gcuun uit, gp d'i;) raanke stelen. D n bloeiende boogaard schuimt in d'n blossem die aan de bonkige takken vlokt. En op onzen erft, daar patsen zwaar de vingerdikke, gruune blossempunten in auu- zenden van d'n notenièer af, teugen d n grond. De koekoeken schèren in zeilende vlucht laag over 't rietgewas in de bloeiënde sloo- ten, die spiegelen tusschen de witte wilde blommen, die sluiers van ouwen kant sprei en zoover as oew oogen kunnen zien. 't Ig of deur 't langzame veurjaar, nouw alles tegelijk in proppensvollen bloei staat,, d'n buiten nog veul schonder is, as 't ooit is gewist. D'n vlierboom is beklonterd mee de suiker van z'nen blossem. De kastanjes staan bepluimd in zo'nen overdaad, dat de takken zwiepen van de blommenvracht. D'n meidoorn zuut as taarteschuim, geurt over de wegels da ge'm pruuft in oew keel. En de Mark glaanzend in d'n slèèren dag, draait mee kolkskes laanks de botergele dot terblommen weg' ?s vloeiend zuiver. M'n oogen zijn tc k.F'*v -wir die groote schoon heid. Giesterenavona wat- de schepping zoo schoon as 'n vertesseltje. 't Was ééne wondere sprook die kwgm stralen uit 't koperrood aan den gloeiënden ender van 't Westen, 'n Rij van dieppèèrse wilgen,' schaduwden diep in 't trillende avondlicht en zwart paalden ze 't gouwen slootwater in! De dotterblommen vouwden d'r blaaikes tot 'nen gelen boter- bol. De vergeetmenietjes blikten as enge- lenogskes uit 't gras omhoog. En de velden, da waren zochtgolvende meren waar de zon in verzonk, mee aan d'n aanderen ender d'n raand van de bosschen, die as 'nen zwaren fraanje aan den stralenden hemel hong. Wa was ons dürpke schoon! 't Was 't prentje bij de sprook. 't Lag er as gegroeid uit 't Brabaantsche Mei-laand- schap, mee z'n vierkaante dakskes as uit 'n kleurige bouwdoos, roodvlakkend deur 't donzignuuwe gruun van 't struische struik gewas. Alleen 't draaien van de meulenwie- ken, die stukken hakken uit d'n zonnegloed, bewees asdat er menschen woonden daar in da doovend durpke. Vlammen, die oew oogen aejen tranen, lekten in de boogramen van ons kerkske, zoo spoot de zon d'r licht er in. En d'n raanke toren, met z'n witblinkende leien piekte 'nen witten wolkeklodder aan z'nen spits lijk 'nen vürk in 'nen blommigen eigenheimer. En toen ik laang getuurd had in al die pralende pracht, waar ik middenin sting mee m'n klompen, toen zwommen op 't lest m'n oogen in 'r kleurenzee da'k stekeblind wier. Toen sluierden gesmolten kleuren om m'nen kop of de klonters aan m'n oogharen bleven plekken en 'k suf wier van da d-overdadig schoons. En toen 'k zoo mee m'n knusten in m'n oogen sting te wrijven, deuzig van dieën weg- smeulenden meidag, toen klonk er ineens 'n bekend oud stemmeke: „Dré, zijn oew oogen zat?" En 't stemmeke schokte tot 'n lachske, da nie ver wegklonk in de stilte van 't soe zende laand da rusten gong en z'n blomme- knopkes toesloot. 'k Hiew m'n haanden nog veur m'n oogen, waant er gloeiden nouw twee zonnen in en 'k zee: „ge het 'm aan 't goei end vast, me nier pustoor. Wa zegd'-aanders van deuzen avond?" „Da's nie te zeggen, Dré", zee-t-ie: „maar ik kon 't in huis nie meer houwen. D'r viel deur m'n tuin 'nen golf zonnepoeier naar binnen, da m'nen heiligen Antonius begon te lachen en toen ben 'k naar buiten ge- spoeid om 'n klein bietje meer te kunnen genieten van onzenlieveneer z'nen tooverlan- tèèrn" en mee wees ie naar den ender waar sjuust de zon verzonken was. Toen kon 'k 'm zien. De lichtpijn was m'n oogen uit en 'n oorejooltje van gespannen goud da trilde om z'n grijze krullen onder 't zwarte hoedje. Z'n dunne oorkes waren as de blomblaaien van 'n klaproos zóów deurschenen. 't Zwart figuurke gong gedragen op 't licht da weg- smeulde. „Ziede wa-d-aan me?" vroeg ie. „Ja," zee ik: „as ge nie oppast, dan smelte dalijk uit oewen toog!" Eh?....?" dee ie. „As ge nie oppast smelt oewen toog leeg, menier Pustoor", lichtte-n-ik 'm in: „ge zij- d-eelegaar al deurgloeid as 'n kriek in de plattebuis." Z'n perkamentig kopke was er rossig van. ,,'t Is ier nouw zoowa gedaan," gong ik deur: „slapte effen mee naar Truië? Wemmen nog 't een en aander over van ons fiest." „Da doei ik," lachte-n-ie: „om d'n braand te blusschen." 'k Nam d'n kruiwagel mee gruuntes op en zoo stakken me samen 't laand deur, d'n weg over en gongen op huis aan. „En?" vroeg ie onderweuge: „veul plazier g'ad van de week?" „Kollesaal," zee ik: ,,'t leek vernolle op 't lest wel 'n gouwen in plak van 'n vijfender- tigjarige bruiloft. D'n Blaauwe was wa-ge- noemt „op stoot" en hee op z'nen trekürgel gespuid da-d-eel 't gezelschap mesjokke wier. Neeë, as 'k oew da-d-allegaar gong vertellen en meteen schoot ik weer in m'nen lach, da'k m'nen kruiwagel effe neer moest zetten, om er de spullen nie uit te lachschokken. En tellekens as 'k aan die stuip denk, dan mot ik weer ovemuuw lachen, da's nouw al 'n paar dagen zoow. Van d'n mergen docht 'nen klaant al da'k ze sting te belaaitafelen, waant mee da'k de èèrpels afwoog sprong me da weer in m'nen kop. Ge mot dan weten, wemmen thuis 'n klein party ke aangericht g'ad vanweuges onzen vijfendertigjarigen trouwslag. 'k Geef oew toe, amico, 't is nouw dalek gin getal, 35 jaren, om er 'n fiest-van-geweld van te maken en da was ok heelegaar ons plan nie. Maar nouw zo'nen dag heelemaal te laten passeeren as 'nen reugslachtigen heiligen dag, da lag nog veul minder in onze be doeling. En 's avonds van te veuren ha'k al teu gen Trui gezeed: „ik hoop da me mee niks te kort komen, zeg, waant ge wit genogt mee zulke aardighedens hoe da gaat: Ge wit wel waar ge begint, maar op gin stukken na is 't end er soms van te zien." „Daar is op gerekend," zee Trui mee 'n lachske in d'r oogen, da beteekende: ons kent ons! Maar affijn, laat ik bij m'n apprepoow, die stuip blijven. Alles was present, de kienders, de fermilie van weerskaanten, de kammeraden en dus ook d'n Blaauwe, d'n Fielp en d'n Jaan. Tusschen die drie lieveneerebeesjes spuide natuurlijk 't stuk. „Kek 's", zee d'n Tiest op 'n oogenblikske da-d-et kalm was, omdat ie de monica zoolaank in 'n hoek had gezet om ok 's leeg te drinken: „Kek 's, sport en gimmelestie, ik zeg maar zoow. da's de groot ste flaauwe kul die er bestaatHij zat teu- genover mijn. temidden van d'n Fielp en d'n Jaan en die woorden waren aan mijn ge richt, zonder da'k er wa van snapte, waant ik nie en 'n aander nie en gin mensch was er die beweerd had, da sport en gimmelestie gin flaauwe kul was. Maar toen keek d'n Blaauwe me zóów eigenaardig aan da'k in eens snapte waar ie naar toe wouw Dus zee ik toen: „da ben ik toch eelegaar me mee oew eens, Tiest! Sport en gimmelestie, ollee, wa za'k zeggen, da's, da'ssaantjes, drin ken geulie nog 's uit, Volk van Ulvenhout!" ,,'t Is sjuust zooas d'n Dré 't zeet," smakte Janus mee z'n lippen, sport en gimmelestie, da's, da's.. en toen dronk ie nóg is. Ge mot weten: Janus lot niks over sport zeggen, waant hij is 'nen reuzen-voetbalder (deur de Radejoow!) en vruuger was ie hier veurwerker op 'n gimmelestievereeniging, maar toen woog ie honderd pond lochter en da vergit ie altij. „Leg nie te zeeveren," zee d'n Tiest toen teugen Janus: „wa witte gij, gij nouw van sport?!" Toen had ie Janus op z'n perdje, net as ie 't bedoelde. „Hier, da's werk!" riep d'n Tiest vol vuur: „zo'n taart bakken" en hij wees de brui loftstaart aan, deur d'n Fielp gebakken: „dd's kunst!". Nouw, 't was 'n dink. 't Wa ren zeuven taarten opmekare, mee stokskes er tusschen. Net genogt om 'n heel weeshuis z'n maag te laten bederven. „En waarom is da nouw zo'n kunst, sode- jabel?" viel d'n Janus uit? „Alleen ier al om." zee d'n Tiest, alles lus- terde nouw mee: „omda d'n bakker die nouw zestig jaren is en tweehonderdveftig pond weegt, of is 't driehonderdveftig Fielp? da werk nog beter doet as toen ie achttien was en honderddertig woog. En gij mee oew ermzalige tweehonderdpondjes verkens- vleesch, nog gineens meer op oew haanden kunt staan, deurbuigen op oew elleboogen en weer oprichten." „Wel soodejuu! wie zee da!" kwekte d'n Janus en hij sloeg mee de vüst op tafel, dat de taart begon te bibberen. „Kwaadmaken schiette nik mee op Janus," zoog d'n Blaauwe deur en toen teugen d'n Fielp die ok in 't komplot scheen te zitten: „hè'k gelijk of nie, bakker?" „Hapseluut", knikte d'n Fielp en zette oogen op as krentenbrooikes, „hapseluut, niks teugen in te brengen! Of „Nouw, of, of, offofof, wa-d-is-t-er nouw te offen?" drong Janus aan: „vertel op!" „Of ge mot laten zien, wa-d-ik ók gedaan eb, (en d'n Fielp wees as 'nen koning naar de taart), wa ge nog kunt." Heel de tafel riep: „Sjuust!" da's goed ge sproken!" En zooas altij. d'n Blaauwe had er de heele zwik weer tusschen waant niemaand had in 't snotje waar 't den Tiest om begon nen was. „Doen," tartten ze allemaal d'n Janus en Janus dee z'nen teniek al uit en trok 'n ge zicht van: ,,'k zal me laten kullen!" Amico, k'ad 't spul in de gaten, heelegaar! Ik ken d'n Tiest van binnen en van buiten, of ik 'm zeivers gemokt em, dus ge mot nie vragen wa'k allemaal uitgestaan eb. M'n buik piepte van d'n lach. „Klaar?" vroeg d'n Tiest mee 'n ernst om er akelig van te wor- ren. „Ol reed", zee Janus op zijn Engelsch. „Kek," regelde d'n Tiest toen: „Dré, mag ie die bovenste taart er aan verdienen? (ik knikte, waant praten kon 'k nie meer van d'n lach) „Kek, die taart leggen me op d'n grond, op 'n bordje. Da's zooveel as de kontrolle. Ge buig deur in oew elleboogen en dan pikte mee oewen bek die kers d'r af." ,,'t Is gin kers," zee d'n Fielp. Ok goed," kalmeerde d'n Blaauwe: „dieën zuurbal dan en as 't oew lukt meugde de taart houwen!" „Daar gaat ie," zee Janus en hoep, daar sting ie op z'n handen, mee z'n gezicht bo ven de taart. Toen nam d'n Tiest z'n pilske, gooide-n-ei in d'n Janus z'n linkerbroekspijp. d'n Bak ker gaf 'm 'nen douw teugen z'n gewitwel en Janus zat mee heel z'n kop in de roomtaar: Sodemekajer, amico, zooiets hoop ik nooit meer mee te maken. En veur Janus wiest wat 'r gebeurd was. hij was ongeveer buiten kennis, zat d'n Tiest in den hoek en gaf 'nen kollesalen wals da-d-alles begon te daansen om d'n Janus henen en d'n bakker gong even naar d'r. miestkuil op d'n erft. Ieder oogenblik schiet me die stuip m m'nen kop en dan. affijn, da vergeet ik nooit. „Menier Pustoor." zee ik, toen 'k weer uit gelachen was, „ga-de gij laanks veuren, ik krui effen deuzen wagel de schuur in." Ik had mee dieën schoonen Mei-s vond te laank weggebleven en Trui er alleen veur laten staan en ik docht zoow: bett» gij er nouw maar eerst d'n kop af. dan (toom ik wel binnen. Ja, amico, as ge de viifendertigjarige ach ter oewen rug het, dan vangen z'oew nie meer veur elk gat! Kom. ik schei er maar af. 'k Ben meer as vol. Veul groeten van Trui en as altij, gin hoike minder van oewen toet a voe, DRK

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 13