Stofzuigerhuis MAERTENS De groote brand n in Japan HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Exide Batterijen - Ook reparaties PROVINCIAAL NIEUWS EGMOND-BINNEN HEILOO ENKHUIZEN HOORN SCHERMERHORN MEDEMBLIK UITGEEST WERVERSHOOF OUDENDIJK TER AAR DE HOEF ZEVENHOVEN NIEUWER-AMSTEL WIJDE WORMER Aanbestedingen Rijkswaterstaat in Noord-Holland BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Formatie van electrische treinen De inbraken te Nijmegen Mislukte aanranding De „Sumatra" Thans ook te Yokohama Blijft Briand Minister? Douaneschip tot zinken gebracht? Critiek op den Volkenbond Mislukking van de Graanconferentie? Ontploffingen in de fabrieken van Cockerill NAGEKOMEN KERKBERICHTEN NES AAN DEN AMSTEL WEESP Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Premier-Duplex Stofzuigers f 165.- NIEUWER-AMSTEL PURMEREND MARKTNIEUWS Gemeenteraad Donderdagavond verga derde de raad dezer gemeente. Voorzitter: de burgemeester. Na de opening worden de notulen van de vorige vergadering zonder opmerking vastge steld. Ingekomen was een schrijven van den R. K. Volksbond te Egmondbinnen, waarin verzocht werd de straatverlichting in beide dorpen tegelijk aan te steken. De voorzitter merkt op, dat dit steeds ge lijktijdig geschiedt. Mocht het een enkele maal voorkomen, dat in een der dorpen het licht iets vroeger brandt, dan is dat te wijten aan het feit, dat toevallig de klokjes ongelijk gaan. De bedoeling is echter om absoluut geen verschil te maken. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Dezelfde vereeniging verzocht om hooger loon in werkverschaffing. De voorzitter meent, dat het beter is om te zijner tijd daarover nog eens te spreken. Het is nu niet te zien, hoe de toestand in den volgenden winter zal zijn. Ook dit stuk wordt daarom voor kennisgeving aangeno men. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw was bericht ontvangen, dat de rijksvergoeding in de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris was be paald op f 3000. De Minister van Financiën berichtte, dat de uitkeering ingevolge de financieele ver houdingswet bedroeg f 7,2389 per inwoner, in totaal f 17.048.81. Het besluit inzake converteering van enkele geldleeningen was door Ged. Staten goedge keurd. De Bond van Vereenigingen en Stichtin gen, bedoeld in art. 6 der Landarbeiderswet, in de provincie Groningen, verzocht om ad- haesie aan het adres aan den Minister om den rentevoet van 4 pet., geldende voor de door het Rijk verleende voorschotten inge volge genoemde wet verlaagd te krijgen. De voorzitter meent, dat er geen bezwaar bestaat adhaesie te betuigen, al verwacht hij er weinig resultaat van. Het leek hem meer wenschelijk te trachten den rentevoet der met rijksvoorschotten door woningbouwver- eenigingen gebouwde woningen, welke 5 pet. bedraagt, lager te krijgen. Aldus besloten. De gemeente- en bedrijfsfoegrootingen voor 1931 waren door Ged. Staten goedgekeurd. Meegedeeld werd, dat voor de openbare school vrijstelling van het vak lichamelijke oefeningen verleend was tot 1 September. Ingekomen was nog een verzoek van KI. Groot, die twee electrische motoren heeft, een van 5 P.K. voor waterafvoer en een van 4 P.K. voor de wasch, en die een vastrecht betaalt voor 9 P.K., dus 9 maal f 12.—, om dat de motoren niet in een gebouw staan, dit vastrecht te verlagen, door hem in een an dere klasse te plaatsen, alsof de motoren voor één bedrijf waren, en de verlaging te rugwerkende kracht te geven. Dit verzoek zal door B. en W. besproken worden en komt in een volgende vergadering aan de orde. De rekening over het Gasbedrijf 1930 sloot met een winst van f 528.41; die voor het Electriciteitsbedrijf met f 1287.28 winst. Deze rekeningen zullen te zijner tijd onderzocht worden. In de sohattingscommissie worden als le den herbenoemd de heeren C. Groot, C. van Duin, Th. Straathof en J. de Waard. De verschillende verordeningen der ge meente, waartegen straf is bedreigd, warden wederom voor 5 jaar geldig verklaard. Ingevolge de nieuwe Ambtenarenwet moet voor de ambtenaren der gemeente een regle ment worden vastgesteld. Een ontwerp zal gemaakt worden, en in een volgende verga dering aan de orde kamen. Besloten wordt aan B. en W. machtiging te verleenen tot het aangaan van een geld- leening van f 9000.—, af te lossen in 10 jaar, tegen hoogstens i'A pet., tot dekking van de kosten voor den verbouw der openbare school en van het maken van proefvakken van teermacadam in de wegen. Voor den dienst 1930 wordt nog een sup- pletoire begrooting aangeboden; daar er voor verschillende posten meer werd uitgegeven en soms ook ontvangen, dan oorspronkelijk begroot was, zoo werd de post voor wegen en voetpaden met f 8000.— overschreden; het ambachtsonderwijs, eerst begroot op f 1000.—, kostte f 1270.— meer; aan werkverschaffing was f 550.— meer uitgegeven, enz. Deze suppletoire begrooting wordt goedge keurd, evenals die voor het Electriscli bedrijf. Ingekomen was het verslag van de com missie tot wering van schoolverzuim te Eg- mond aan den Hoef, waarin geconstateerd werd, dat het ongeoorloofde verzuim heel gering was. De commissie acht het wensche lijk jaarlijks uittreksels uit de Leerplichtwet aan de ouders uit te reiken. De voorzitter meent, dat dit minder noodig is, daar de ouders dikwijls zoo'n uittreksel niet eens goed begrijpen, wat trouwens met veel wetten het geval is, en omdat het onge oorloofde verzuim gelukkig heel laag is. Het verslag wordt onder dank voor ken nisgeving aangenomen. Uit het kohier voor de Hondenbelasting blijkt, dat er vier losloopende en 92 vast liggende honden zijn. Het getal losloopende honden is dus wel zeer gering geworden. De electrificatie van de Egmondermeer wordt in een volgende vergadering behan- deld. Verder wordt nog gesproken over de bal dadigheid der jeugd. Verzekerd wordt, dat scherp zal gecontroleerd worden, en waar noodig ernstig opgetreden. De ouders moeten echter meewerken om het kwaad te keeren. Ook over het losloopen van paarden bij woonwagens wordt geklaagd. Hoewel de po litie toezicht houdt, kan het euvel niet steeds voorkomen worden. Medewerking zal ge vraagd worden aan de gemeente Castricum. Hierna volgde sluiting. Aanrijding Vrijdag tegen den avond passeerde een gezelschap Egmondsche vis- schers in een voor hen bestemde autobus. Bij café ,,'t Haasje" moest gestopt worden: een visscherskeel heeft aan den wal wel eens last van droogte. De bus werd geparkeerd langs den weg. Melkventer KI., van geen gevaar bewust, plaatst zijn wagentje met melkbus sen een paar meter achter de bus zonder melk. Inmiddels zijn de dorstigen gelaafd en zal 't gezelschap de reis naar hun heim voort zetten. Bij 't vertrek schijnt de auto echter nog geen verlangen naar huis te hebben, al thans ze rijdt achterwaarts en drukt daar door het melkwagentje finaal in elkaar. Gelukkig alleen materieele schade! Het MobiHsatiekruis Donderdagavond werd in het lokaal van den heer Jac. van Gemeren een ledenvergadering gehouden door het Mobilisatiekruis. De vergadering was goed bezocht. De voorzitter, de heer K. Heidelberg, opende de vergadering en heette allen wel kom. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Aan de orde kwam een voorstel tot het houden van een verloting. Door het ge meentebestuur was reeds toestemming ver leend. Deze verloting zal 1000 loten be vatten a 25 cent. Als hoofdprijs werd be paald een heeren- of damesrijwiel naar keuze, dat door het bestuur gekocht zal worden. Als 2e prijs wordt bepaald een electrische hanglamp. Ook de aankoop van de overige prijzen werd aan het bestuur overgelaten. De trekking werd bepaald op of vóór 1 December a.s. in café Admiraal. Thans kwam aan de orde het rapport van het Departement van Oorlog omtrent steun aan gemobiliseerde invaliden. De secretaris zegt, dat eerstdaags een wetsontwerp te verwachten is. Verschillende interne aangelegenheden werden bij dit punt besproken. Hierna kwam aan de orde het voorstel om leden, die geen vergaderingen bezoeken, van steun uit te sluiten. Het is niet de bedoeling om leden, die een enkele maal verzuimen uit te sluiten. Op verzoek van den heer Van Eist, werd dit punt aangehouden tot een volgende vergadering. Het bestuursvoorstel, geen bazar te hou den daar de kosten te hoog zijn en omdat de Middenstandsbond besloten heeft geen steun te verleenen aan bazars en fancy-fairs, werd aangenomen. Hierna komt de rondvraag aan de orde. De heer Van Gemeren vroeg of door het geven van presentiegeld of wel het heffen van boete, het vergaderingbezoek verbeterd zou kunnen worden. De secretaris antwoordde, dat het zeer bezwaarlijk zal zijn, want spr. vreest in conflict te komen met de donateurs. Na eenige bespreking werd besloten dit voorstel op de agenda van de volgende ver gadering te plaatsen. Hierna dankte de voorzitter de aanwezigen voor hun opkomst en gaf daarbij een breede uiteenzetting van wat het Mobilisatiekruis is en wat het beoogt, n.l. de behartiging der belangen van de oud-gemobiliseerden en den leden zoowel moreel als finanieel steun te verleenen. Hierna sluiting. Propagandatocht De plaatselijke drank- bestrijdersvereenigingen hielden Vrijdag avond een propagandatocht door de ge meente. De stoet werd geformeerd bij de Westfriesche Munt. In een rijtuig gingen voorop enkele bestuurderen met de sprekers. Het Christelijk Muziekcorps Patrimonium" trok mede in den stoet. Voorts volgde een flinke schare drankbestrijders. Op verschil lende punten in de gemeente werd halt ge houden waar door een der sprekers de be langstellenden werden toegesproken. De stoet trqk flinke belangstelling. Verboden sigarenmakerij Bij een be woner alhier werd met behulp der politie door de Rijkscommiezen een huiszoeking ge daan en ontdekt dat deze in huis sigaren fabriceerde. Tabak en eenig gereedschap werden in beslag genomen. „Viribus IJnitis" Op tweeden Pinkster dag zal het Gem. Zangkoor „Viribus Unltls" onder leiding van den heer R. Moeskops een concert geven voor de verpleegden in de Rijkswerkinrichting, alhier. Gemeenteraad In de Woensdag gehou den raadszitting werd de heer D. Spruit als nieuw raadslid toegelaten. Voor den grond aankoop van den heer C. van der Oord, waarover door Ged. Staten de beslissing ver daagd was, is door den A.N.W.B. 75 en door K.N.A.C. 50 toegezegd. Het voorstel, om de gemeente te plaatsen in de tweede klas fondsbelasting, werd verworpen. Inge trokken werd door B. en W. het voorstel tot aanschaffing uitrusting voor het brandweer corps, wat 665 had moeten kosten. Goedgevonden werd het schoolplein bij de R. K. school te verhoogen. De raadsvergade ringen zullen in den zomer des avonds wor den gehouden. Hierna volgde sluiting. Nummering Candidatenlijsten Bij loting ten stadhuize zijn de 6 candidatenlijsten voor de Gemeenteraadsverkiezing genum merd als volgt: No. 1 R.K.; No. 2 A.R.; No. 3 S. D. A. P.; No. 4 Chr. Hist.; No. 5 Vrijz. Dem.; No. 6 Vrijheidsbond. Uitslag verkooping De uitslag der ver- kooping door notaris Kroeb te Medemblik, in hotel „Radboud" van den heer Beers, is als volgt: I. Een dubbel kaaspakhuis aan de Pekel haringhaven te Medemblik, van den heer J. Lageveen; opgehouden. II. Huis-Erf-Berm aan het Achterom, van den heer J. Hovenkamp, kooper de heer J. Woestenburg, alhier, voor 1304. Benoemd De heer A. Pinkse, dieren arts en hoofd van den Gemeentelijken Keu ringsdienst alhier, is benoemd tot hoofd van den Keuringsdienst van den kring Vechel (N.-Br.). R. K. Vrouwenbond In de plaats van Mevr. L. Klaver, die als zoodanig bedankte, is tot presidente van den R. K. Vrouwenbond gekozen mej. W. Kleijn, alhier. Burgerl, Stand Geboren: Petronella Geertruida, d. van Antónius van Egmond en Anna Krom Barta, d. van Evert Ploeg en Barta Oostenbrugge. Ondershands verkocht Het laatste per ceel bouwgrond aan 't Zwarte Pad, thans Nieuwstraat geheeten, is verkocht aan den heer H. Kriek. Binnenkort zal dus nu ook de zuidzijde van die straat, waaraan voor enkele jaren terug nog geen huis stond, ge heel bebouwd zijn. Vrouw verdronken Donderdagmiddag geraakte de echtgenoote van den caféhouder N. Oud, alhier achter de woning te water en kwam jammerlijk om het leven. Dr. d'Alvion kon slechts den dood constateeren. Kermis De kermis heeft het dit jaar niet bijzonder getroffen, 't Weer was heel koud, hetgeen afbreuk deed aan het bezoek. Het gemis van een bioscoop was ook hierop van invloed. Toch is er vroolijk kermis gevierd. Men heeft zich "kostelijk vermaakt, waartoe de danstent veel bijdroeg. Naast de uitstekende muziek, onder leiding van den heer Kloet, trad Maandag en Dinsdag daar de humorist Tony Verwey op, die door zijn grappen de gezelligheid verhoogde. Jammer, dat beide avonden 't zelfde programma werd gegeven. Het ging er prettig toe en van ordeversto ring was geen sprake. Op straat was het stii. De heer Zeekant heeft kosten noch moei ten gespaard om het den bezoekers zoo aan genaam mogüjk te maken. Droevig In de „Villa" te Hoorn is na vreeselijk lijden overleden de Jeugdige echt genoote van den heer R., die met haar man per rijtuig op weg naar den Beemster, onder de stoomtram geraakte. De toestand van den heer R. is nog bedenkelijk. Burgerlijke Stand Getrouwd: J. W. Ver hagen, 26 jaar en A. W. van Eüg, 25 jaar. A. C. van Eijk, 24 jaar en C. v. d. Hoorn, 23 jaar. Boerenleenbank Langeraar Deze week hield de Boerenleenbank „Langeraar" haar jaarvergadering in het Patronaatsgebouw. De directeur, de heer Joh. Rekelhof, opende de vergadering met den Christelijken groet en heette met eenige welgekozen woorden de leden welkom. De notulen werden zonder op- of aanmer kingen goedgekeurd. Tot algemeen secretaris van de vergadering werd benoemd de heer Post. Aan het uitgebreide jaarverslag ontleenen wij het volgende: Het ledental is gestegen tot 61, door toe treding van 14 leden. Voorts is er een begin gemaakt met het vormen van een reserve. Verder werd er nog weer eens op aange drongen, dat alle leden overgaan tot het openen van een spaarboekje. Het nut hier van is groot, het is de grondslag voor een gezonde, goede maatschappij. Een dankbaar applaus volgde op dit mooi verzorgd verslag. Het financieel verslag gaf aan: Ontvangen spaargelden f 15.431.27; ontv. loopende reke ning f 49.151.22; terugbetaalde spaargelden f 11.048.40; uitgegeven aan loopende rekening f 63.774.26. De bank heeft dit jaar een winst geboekt van f 187.89. De directeur bracht den kassier dank voor zijn accuraat beheer. Wegens het niet aanwezig zijn van het ver- eischte aantal leden voor het houden van verkiezingen, werden deze uitgesteld tot een volgende vergadering. Na eenige huishoudelijke puntjes bespro ken te hebben bij de rondvraag, sloot de directeur onder dank de vergadering met den Christelijken groet. Schooltijden Tijdens den z.g. zomertijd wordt aan de R.K. school les gegeven op de uren volgens den zonnetijd, terwijl aan de Chr. school het verschil tusschen zomer- en zonnetijd gehalveerd is. De post Op den eersten Pinksterdag zal er geen postbestelling plaats hebben; wel kan afgehaald worden als op Zondag. Geen verzending heeft er plaats; wel wordt er van trein 10.15 uur afgehaald. Het kantoor is voor Post-, Telegraaf- en Telefoondienst dert geheelen dag gesloten. Op den tweeden Pinksterdag evenzoo, doch dan een bestelling van trein 10.15 v.m. Eierenveiling aantal 11392 stuks. Prijs kipeieren f 3.60—4.30 per 100 stuks. Eend eieren f 3.203.80; Boter f 0.600.70 per pond; Kaas f 0.270.28; Konijnen f 0.402 per stuk; Kippen f 0.251; Aardappelen f 2.603. Handel vlug. ANNEXATIE-LUSTEN. Gelijk vorige week bericht, heeft de Buurt- vereeniging „Ons Doel" te Buitenveldert, ge meente Nieuwer-Amstel, een actie op touw gezet om gedaan te krijgen, dat Nieuwer- Amstel geheel of althans het stedelijk ge deelte bij Amsterdam wordt gevoegd. Die actie schijnt er niet een te zijn van de no belste soort, althans van het gemeentebestuur van Nieuwer-Amstel ontvingen wij een af schrift van een brief, die aan de Buurtver- eeniging is gericht en waarbij het Gemeen tebestuur zeer beslist de houding van „Ons Doel" gispt en de relaties afbreekt. Het schrijven luidt: „Met klimmende verbazing hebben B. en W. kennis genomen van het verslag op genomen in het Amstelveensche Weekblad van 15 Mei jj. der door uwe vereeniging gehouden vergadering op 11 Mei tevoren. Aannemende, dat het verslag in hoofdzaak juist is, is bij ons College de vraag gerezen, hoe een Bestuur en een vereeniging, die zich zelf respecteert, zulke onwaarheden en enor miteiten t.o. van het gemeentebeleid in haar midden kan laten verkondigen niet alleen, maar ze blijkbaar ook heeft willen aanvaar den al voldoende serieuze gronden voor het nemen van een, naar buiten althans, belang rijk lijkend besluit. Met een Buurtvereeniging, die het toelaat baar acht aldus te handelen kan ons dage- lijksch Bestuur geen verdere relatie meer on derhouden. Burgemeester en Wethouders van Nieuwer-Amstel, (w.g.) A. COLIJN, Burgemeester, (w.g.) VAN STEKELENBURG, Secr. Verkiezing gemeenteraad De verkiezing voor den gemeenteraad zal plaats hebben Woensdag 10 Juni a.s. Herstellen stormschade op Vlieland Verbreeden rijksweg AmsterdamLaren Door den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland werd gistermorgen te Haarlem aanbesteed: het maken van een beschoeiing en van loopsteigers, benevens het opruimen van een vlettenbergplaats in de Nieuwe Haven te Urk, met bijkomende werken. Ingekomen waren 10 inschrijvingen, waar van de laagste was die van Ph. ten Apel, Urk, voor 18.500.—. Verder werd aanbesteed: de voorziening der boorden van het Noordhollandsch kanaal, in drie perceelen. Raming: Perceel I 12500; Perceel II 5000; Perceel III 7500. Laagste inschrijvers: perc. I J. Groot, Pur merend, 9.410.—; perc. II P. Daalder's Aan nemingsbedrijf te Alkmaar, 4.600.perc. Ill P. Kuiper, Petten 6.750.—; in massa perc. I en II C. de Vries, Purmerend, 14.225.—; perc. I, II en III C. Klinkert, Oud-Karspel, 21.669.—. Voor het herstellen van winter- en stormschade aan de zee-einden der hoofden B en 28 op het Noorderstrand van Vlieland, waren 4 biljetten ingekomen, als volgt: H. van Meekeren, Hindeloopen, 100.500.A. C. Kooyman, Vlieland, 99.420.I. C. Kooyman, Harlingen 94.880.N. V. Roo- aendaal's Aannemings Mij., Enkhuizen, f 98.250.—. Voorts werd aanbesteed: het verbreeden van een gedeelte en het maken van twee gedeelten van de aardebaan van den Rijks weg no. 1, gedeelte Amsterdam—Laren, on der de gemeenten Diemen en Muiden, met bijkomende werken. Raming f 390.000. Ingekomen waren 10 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: J. Linden- berg Cz„ Wemeldinge, 384.500.—; D. Blan kevoort Dzn., Bloemendaal, 369.800.—; Mij. „Oberon", Amsterdam, 389.000.—; J. Bos, Amtserdam, 380.000.J. v. d. Duijn, Amsterdam. 373.000.—; J. M. Strijland. 373.000.—; G. Lagerweij, Vlissingen, 356.800.—; N. V. Amsterdamsche Ballast Mij., Amsterdam, 389.000.—; J. G. Steens- ma, Lemmer, 358.800.—. Een biljet was ongeldig. Tepslotte werd aanbesteed: het uitvoeren van baggerwerken in en vóór de Rijksha vens op Urk. Raming 11000 M3. Van de vier inschrijvingen was de hoogste die van I. C. Kooijman, Harlingen, met 13.800 M3. De indeeling heeft een bedoeling Reizigers, die geoefend zijn in critiek op de organisatie van den treinendienst, weten allerlei aan te merken op de formatie der electrische treinen tusschen Rotterdam en Amsterdam, waarbij aan de beide eindende derde en tweede klasse, in 't midden de eerste klasse wagons zijn aangebracht. Het is hun opgevallen, dat de tweede klas te Amsterdam zich aan het eind van het perron en soms buiten de overkapping bevindt. Als het re gent, moeten de tweede klas passagiers zich een nat pak getroosten, om hun plaats te be reiken. Binnendoor gaat nidt, want de eerste- klasse-wagon is niet „doorgankelijk". Anders zou het zijn, wanneer de derde klasse aan het eind van het perron stond. Deze wagons zijn steeds talrijker, en daar een daarvan dus al licht binnen de overkapping staat, dreigt dit euvel niet voor de derde-klas-passagiers. Waarom, zoo klaagt men, de treinen dus niet anders samengesteld? Dan zou tegelijkertijd, schrijft de „Tel.", de toestand aan de stations Haarlem en 's-Gravenhage verbeterd zijn, waar de tweede-klasse-wagons staan voor de derde klas wachtkamer en de derde-klas-wa- gons voor de tweede klasse komen te staan, waardoor een zenuwachtig gedraaf van het eene deel van het perron naar het andere het gevolg is. Op het hoofdbureau van de spoorwegen heeft men de bestaande indeeling der trei nen niet willekeurig gekozen. Practische over wegingen weerhielden de directie om de plaats van de derde-klasse-wagons met dié der tweede-klasse-wagons te verwisselen. Üe bagage-afdeeling bevindt zich in het eerste motorrijtuig tweede klasse. Als de trein van Rotterdam vertrekt staat die wagon aan het eind van het kopperron. Dit vereenvoudigt het bagage-transport. Te Amsterdam ligt de bagage-tunnel zóó, dat ook daar bij de tegenwoordige trein-indeeling de wagon met de bagage zich in de nabijheid daarvan bevindt, en hinderlijk transport over de per rons vermeden kan worden. Het probleem van de formatie der electrische treinen zou geheel zijn opgelost, wanneer niet de ver houding tusschen het aantal benoodigde 2e en 3e klasse-plaatsen de behoefte aan halve- tweede-klasse-wagons had doen ontstaan, en men dus derdeklas-wagons voor bagage had kunnen inrichten. De vermoedelijke dader aangehouden. Hedennacht heeft de politie te Nijmegen aangehouden den 26-jarigen landbouwer C. v. d. S., die eenigen tijd in Noord- Frankrijk heeft gewerkt en de laatste we ken de buitenwijken van Nijmegen door inbraken onveilig maakte. Vannacht bleek hij nog te hebben ingebroken in een win kel in de binnenstad. De man had een geladen revolver, In brekerswerktuigen en een zak met klein geld bij zich. De man ontkende, maar de bewijzen te gen hem zijn overtuigend. Hij zal ter be schikking van de Justitie worden gesteld. De dader had het op geld voorzien. Donderdagavond tegen 11 uur is, naar uit Doetinchem wordt gemeld, de heer Brants te Aaewijn, gemeente Bergh, juist voor zijn woning aangerand. De aanrander wierp den heer Brants een zak ongebluschte kalk in het gelaat en sloeg hem toen met een stuk ijzer op hoofd en armen. Op zijn hulpgeroep kwamen de huisge- nooten toegesneld en nam de aanrander de vlucht, zonder te zjjn herkend. Bij on derzoek bleek dat de heer Brants door den slag een armbreuk had bekomen. De dader moet iemand zijn, die met de ge woonten van den aangevallene bekend was. De heer Brants kwam van een ver gadering van den algemeenen boeren- en tuindersbond, waar hij als penningmees ter rekening en verantwoording' had ge daan. Het kasgeld ten bedrage van ruim f3000 had de heer Brants in een ijzeren kistje bij zich. Ondanks zijn armbreuk heeft de heer Brants zijn waarde en boeken vastgehou den en heeft de aanrander geen succes gehad. Elk signalement van den dader ontbreekt. Catastrophe voorkomen Hr. Ms. kruiser „Sumatra" is te Soerabaja aangekomen. Uit een in persgesprekken ge geven relaas bleek, dat op de kaart stond aangegeven, dat ter plaatse waar het schip op het rif liep, 30 M. water stond, terwijl van een rif geen sprake was. De dubbele bodem is bij den boeg gescheurd. De water dichte schotten voorkwamen een catastro phe. De bodem van het schip moet danig zijn ontzet. Bij de groote steden in Japan, waar he vige branden woedden, heeft zich thans ook Yokohama gevoegd. Daar ter stede heeft in een acht verdiepingen hooge meelfabriek een ontploffing plaats gehad. Door deze ontploffing werd een persoon gedood en werden 50 personen gewond. De fabriek brandde tot den grond toe af; tevens sloeg het vuur over naar de belen dende perceelen. De brand woedt nog voort. Demonstraties en tegendemonstraties verwacht Briand wordt hedenavond uit Genève te Parijs terug verwacht. In parlementaire en politieke kringen gelooft men meer en meer dat Briand zich door zijn vrienden en door zijn collega's zaï laten overreden om van zijn besluit om ontslag te nemen af te zien. Zelfs volgens uitlatingen van zjjn politieke tegen standers zou de minister van buitenlandsche zaken tengevolge van zijn jongste successen te Genève geen reden hebben, om zich zijn nederlaag te Versailles sterk aan te trekken. De voortschrijding van de verwezenlijking der PanEuropeesche gedachte zou Briand tevens zoodanig voldoening hebben geschon ken, dat hij er over zou denken, zijn plan zelf geheel tot het einde te blijven uitvoeren. Hedenavond bij zijn aankomst aan het Gare de Lyon. zullen groote demonstraties voor hem worden gehouden, waaraan voor al zullen deelnemen verschillende Republi- keinsche vereenigingen en delegaties van strijders van Republikeinsch-socialistische studenten-vereenigingen en van de Interna tionale Liga tegen het anti-semitisme. Aangezien de royalisten hebben besloten tot een tegendemonstratie heeft de politie uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen om incidenten te vermijden. Smokkelaars de schuldigen? Het verluidt, dat een vreeselijk misdrijf in de Finsche Golf heeft plaats gehad. Een Finsch douaneschip zou door smokkelaars tot zinken zijn gebracht;, waarbij 4 douanen- beambten om het leven zouden zijn gekomen. De politieautoriteiten te Reval hebben reeds een onderzoek bevolen. Eenige dagen geleden is een Finsch douaneschip van Loeveskaer vertrokken om smokkelaars in de Golf van Narwa op het spoor te komen. Sindsdien is het schip niet teruggekeerd, terwijl het evenmin aan de kust van Estland is waar te nemen. Dinsdagochtend heeft men op zee een he vige ontploffing gehoord en men gelooft daarom, dat het douanenschip door smok kelaars is tot zinken gebracht. .„Aan het licht getreden schijnheiligheid". Een speciale correspondent in Genève van de „Daily Express" schrijft, dat naar aanlei ding van de gebeurtenissen te Genève per sonen, die tot nog tor steeds den Volken bond hebben gesteund, met verontwaardiging spreken over de te Genève aan het licht ge treden schijnheiligheid Een vooraanstaand Fransch journalist, die sedert de oprichting van den Volkenbond alle assemblées heeft meegemaakt, verklaarde dat de Volkenbond aan het einde van zijn latijn is. Een Bel gisch socialist, eveneens voorstander van den Volkenbond, verklaarde, dat wanneer de Duitschers eens den moed hadden om in den Volkenbond te zeggen, wat zij buiten dezen kring zoo dikwijls openlijk verklaren, er dan misschien meer werkelijkheid in de besprekingen te Genéve zou komen. Honder den menschen, die in verband met Volken- bonds-aangelegenheden te Genève vertoeven, noemen het een dwaasheid de besluiten tot het bijeenroepen van een ontwapeningscon ferentie, nu overal de uitgaven voor bewa pening gestegen zijn, en Frankrijk juist weer 240 milliard francs heeft uitgegeven voor zijn verdedigingswerken vanaf Duinkerken naar het Oosten en vandaar naar het Zuiden en Westen tot aan de Middellandsche Zee toe. Amerikaansche contra Russische eischen Het financieele dagblad „Financial News" meldt, dat men in welingelichte kringen verwacht, dat de graanconferentie zal mis lukken, wanneer niet heden een basis ge vonden wordt, die verdere onderhandelingen mogelijk maakt. De grootste tegenstellingen blijken te bestaan tusschen de Russische en de Amerikaansche eischen en men gelooft niet, dat deze tegenstelling overbrugd zal kunnen worden. Sovjet-Rusland, zonder voorraden en met zeer lage productiekosten, stelt de andere landen voor de keus de Rus sische eischen, waarbij de Sovjet-Unie een onevenredig hoog quote van den graanuit- voer voor zich opeischt, te aanvaarden, of met hun eigen geweldige voorraden te blij ven zitten. Natuurlijk heeft ook Rusland in verband met de lage prijzen op de wereld markt een. zeker belang bij stabiliseering van den tarweprijs, doch in het Russische memorandum wordt gezegd, dat deze stabi liseering niet mag geschieden ten koste van den levensstandaard der werkende bevol king. Ook de „Daily Herald" gelooft niet, dat overeenstemming tusschen het Amerikaan sche en Russische standpunt mogelijk is en rekent er op, dat de conferentie nog heden afgebroken wordt. Millioenen schade Achtereenvolgens hebben te Luik twee ont ploffingen plaats gehad in de werkplaatsen der fabrieken van Cockerill te Seraing, in de afdeeling voor het zuiveren van benzol. Er ontstond ook brand, maar deze werd spoedig door de brandweer gebluscht. Er werden vijftien arbeiders gewond, maar niemand ernstig. Later werd gemeld, dat de schade in de millioenen loopt. ZONDAG 24 Mei, Hoogfeest van Pinkste ren. H.H. Missen om half 8 en half 11 Hoog mis, om 3 uur Vespers. Voor de Vespers om 2 uur en na de Vespers gelegenheid tot biech- 'en zoolang er opeenvolgend biechtelingen "ijn. MAANDAG. 2de Pinksterdag. De H.H. Mis- en te half 8 en half 11, 3 uur Vespers. WOENSDAG, Vrijdag en Zaterdag, Qua- irtemperdagen, geboden vastendagen. Woensdagavond 8 uur Congregatie. VRIJDAG na school biechten der kinde- :en, half 8 Lof. ZATERDAG van 3 tot 4 uur en van 6 tot 8 uur biechthooren. ZONDAG, feest der allerheilige Drievuldig heid. ZONDAG, Hoogfeest van Pinksteren; de H.H. Missen om half 8, 9 uur en half 11 de Hoogmis; de H. Communie wordt uitgereikt om 7 uur en onder de H.H. Missen; om 3 uur de Vespers. MAANDAG, 2e Pinksterdag, geen ver- plichting; de H.H. Missen en de Vespers als gisteren. DINSDAG, om 7 uur Marialof. WOENSDAG, om 7 uur vergadering van de H. Familie. DONDERDAG, om 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. ZATERDAG, om 7 uur Marialof en van 49 uur gelegenheid om te biechten, Kef-bestrating Dezer dagAl worden karrevrachten met keien aangevoerd door de werklieden van Amsterdam, om den Am- stelveenschenweg, die tot het dorp Amstel veen in onderhoud is bij Amsterdam, mede te bestraten. Dit is geenszins een verbete ring, daar de beharding thans bestaat uit gewone straat steenen. Ook steekt dit zeer ongunstig af bij de wegen in Nieuwer-Amstel en bij de bestrating in de hoofdstad, die bijna geheel uit asphalt bestaat. ZONDAG, Pinksteren. De H.H. Missen te half 8, 9 en half 11 uur. In alle H.H. Missen de jaarlijksche schaalcollecte voor de Broe derschap van den H. Geest, tot ondersteu ning der Missiën, vooral in Nederl. Indië; aanbevolen aan allen maar geheel bijzonder aan die volwassenen die nog geen lid moch ten zijn van die Broederschap; n.m. 3 uur Vespers met Rozenhoedje; na de Vespers nog biechthooren, zoolang zich achtereenvol gend biechtelingen aanmelden; 'sav. 7 uur Lof met feestpredikatie. MAANDAG, 2de Pinksterdag; geen ver plichting van Mishooren maar dag van de votie; de H.H. Missen als op Zondag. Geen Vespers noch Lof. DINSDAG, hedenavond en verder alle da gen dezer week te half 8 Lof met Rozen hoedje. DONDERDAG, kwart voor 8 gezongen H. Mis voor de Broederschap der Eeuwige Aan bidding. ZATERDAG, n.m. van 3—9 uur biecht hooren. In den ondertrouw opgenomen: Joes Greu- ter Jz. en Inna Vervoet; Com. Meulenbroek (uit Zaandam) en Maria Roelofszen. PURMEREND, 22 Mei 1931 „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstreken" Peulen 0.840.86, Doperwten 0.42—0.60, alles per K.G. Aardbeziën 0.16—0.29 pc< doosje. Komkommers 16 per 100 stuks. Tomaten 0.34 per doosje. Bloemkool 2— 32 per 100 stuks. Spinazie 0.10—0.64 per 6 K.G. Postelein 0.24—0.66 per 6 K.G. Sla 0.40—6.80 per 100 krop. Andijvie 1.20— 1.75 per kist. Radijs 1—4.60, Peterselie 0.40—7, Selderij 3.60, Raapstelen 1.20 —8.60, Wortelen 7—33, Prei 2—11, alles per 100 bos. Nieuwe aardappelen 0.33— 0.35 per K.G. ALKMAAR, 22 Mei 1931 N.V. Alkmaar- sche Exportveiling Aardbeziën 0.19 0.61 per doos. Andijvie 2.60—8.50 per 100 stuks. Asperges 29—53 per 100 bos. Bloem kool I 19—32, idem II 10—18, Kropsla 4,809, Sla II 1.403, Komkommers 6.208.20, alles per 100 stuks. Postelein 0.12—0.26 per dubb. bakje. Peulen 0.50— 0.56 per pond. Rabarber 16, Raapstelen 0.50—1.70, Radijs 1.10—5.60, Selderie 2.60—8.20, alles per 100 bos. Spinazie per groote bak 0.19—0.85. Spercieboonen Dubbele 56—59, Tomaten 22—45, alles per 100 pond. Uien 5.507.90 per 100 K.G. Wortelen 819.10 per 100 bos WOGNUM, 24 Mei. Marktbericht van de Volharding. Witlof le soort f 0.35—0.42; 2e soort f 0.38—0.34; 3e soort f 0.20—0.24; Bloemkool f 7.2020.50; Wortelen f 9.20 12.10; Postelein f 713; Aardbeien f 1.20 1.80; Sla f 1.70—4.20; Slaboonen f 1.20. BEVERWJK, 22 Mei. R.K. Coöp. Tuinders- vereeniging „Kennemerland". Spinazie f 0.50 —1.30; Sla f 0.95—1.90; Andijvie f 0.75— 0.90; Postelein f 0.60—0.80 per kist; Bloem kool I 22—30 ct.; idem II 12—15 ct. per stuk; Wortelen 18—30 ct., Selderie 3—6 ct., Raapstelen 3—4 ct., Radijs 2—4 ct., Rabar ber I 3 lA6 ct., Rabarber II 2 ct., Asperges D. W. 5070 ct., Asperges D. BI. 3248 c., Asperges Dun 1528 c., Uien 45 ct. per bos. BEVERWIJK, 22 Mei. Coöp. Tuinbouw-, Groenten-, Fruit- en Aankoopvereeniging „De Vrije Veiling" N. A. Rabarber, reuze 3 A6 ct., idem Parragon 56 ct., asperges I 52—62 ct., idem II 26—39 ct., uien 5 ct., selderij 34 ct., pieterselie 18 ct., radijs en raapstelen 14 ct., wortelen 2030 ct., per bos; bloemkool 1833 ct. en 615 ct., sla 2X—10 ct., komkommers 12 ct., per stuk; spinazie 3085 ct., postelein 5060 ct., zu ring 20—25 ct., sla 85—250 ct., slavellen 35— 75 ct„ per gr. en kleine kist; asperges 24—58 ct., spinazie 311 ct., postelein 1012 ct., doppers 74 ct., peulen 92 Ct., druiven 160— 164 ct., aardbeien 95158 ct., per K.G. Bloemenveiling „*t Centrum". Aangevoerd werd: Elizabeth 12—35 ct., Krelage 10—26 ct., Sanders 14—29 ct., Wm. Pitt 12—28 ct., Bartigon 12—29 ct., Wm. Copland 9—25 ct., Bouton d'Or 13—26 ct„ Ingles Comb, Yellow 14—28 ct., Caledonia 923 ct., Moonlicht 15—30 ct., Clara Butt 14—22 ct., Baronne de la Tocney 14—32 ct., alles per dozijn; idem per 100 stuks kort gesneden 30150 ct.; Iris sen per 100 stuks; Imperator 1.40—2.85, Poggenbeek 1—2.40. White Excelsior 1.90 —3, Huchtenburg 1.10—2.30, Everdingen f 1.30—2.60, The Furst 2.80—4, Frans Hals 0.90—1.35, Yellow Queen 2—3, David Bles 1.60—2.80, Precose 1.70—2.40, Dr. Haering 12.60, Antoon Mauve 1—1.70, v. d. Helst 1—3, Calla's 4—21, Umbellatum 7—17, Lathrus in div. kleuren 13—32, Titularia 1030, Anemoon Fulgens 6—24, The Caen 437, Hollandia 630, St. Bavo 6—18, St. Brigit 10—25, diverse Narcissen 0.15—1.20. HEILOO, Exportveiling „St. Willibrordus", 22 Mei 1931 Aardbeien, vroege 0.34—0.49 per doosje; Rhabarber 0.24—0.52: Wortelen 1.301.70 per 10 bos; Spinazie 0.901.30 per kistje; Kropsla 3.10—5.80; Bloemkool, le soort 16.70—19.40; Idem, 2e soort 9.30—14.60 per 100; Asperges, dik wit 0.550.66; Idem, dik blauw 0.41—0.53; Idem, dun wit 0.26— 0.37; Idem, dun blauw 0.120.19 per bos. HEM, 22 Mei Coöp. Veilv. „Zuider Kog ge" Bloemkool I 18.20—22.00, II 14.00— 17.20, III 8.00—12.60; Sinazie 8.80—11.00; Peulen 55—66; Sla 1.20—3.60; Wortelen 10.30 —14.40; Rhabarber 2.50—3.80; Aardbeien 1.12 2.17; Schotsche gr. 2832; Kleine 3233; Kriel 19—22. NIEUW-V'ENNEP 22 Mei. Eierenveiling E. N. V. in hotel J. de Groot. Aanvoer: 29.714 eieren. 24.836 kippeneieren 3.60—5.10 per 100 stuks, 4.820 eendeneieren 3.003.60 per 100 st., 8 kalkoeneieren 0.6 per st., kip pen 1.501.70 per st., oude Hanen 1.55— 1.70 per st., 50 jonge Hanen 0.601.00 per st., Konijnen 3.30 per st. Handel vlug. Eie ren prijshoudend. TER AAR, 22 Mei. Centrale veiling. Bloem kool 7—35 ct., Spinazie 34—72 ct., Poste lein 12—16 ct. per kilo; Peulen 3555 ct.» Snijboonen f 10.80, Doppers 34 ct., Radijs f 1.10—2.40, Sla f 1—4.50, Peen 14—17 ct.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2