f f 3000.- f 750.- f 250.- 1125.- 150.- f40.- Z. H. EXC. MGR. J. D. J. AENGENENT TERUG IN HAARLEM DINSDAG 26 MEI 1931 BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTÏEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17776 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL IJDELE HOOP DE EERSTE KLAP Ernstig mijnongeluk in Engelschlndie Reeds 10 dooden Trawler omgeslagen 20 vermisten Mr. van DoorneAVRO-bestuur Mjjr. vertelt van zijn reis naar Rome en de nieuwe Encycliek Het spreekkoor te Haarlem Wapenwinkels in Grieken land in de lucht gevlogen Vele huizen verwoest of beschadigd Autobus tegen een boom gereden De chauffeur onwel geworden Uitvoering der Tarwewet De C.A.O. in de metaal-industrie VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Nieuwe ongeregeldheden in Spanje Kon. bezoek aan Parijs Aanranding Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. b(j vooruitbet Bi) contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheeïe ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger Het blijkt hoe langer hoe meer, dat de jongste pauselijke encycliek groote ongerustheid verwekt heeft in de krin gen der socialisten, die tegen beter weten in steeds volhouden, dat het zeer wel mogelijk is, tegelijk Katholiek en socialist te zijn. De pauselijke encycliek laat naar reeds dadelijk uit de eerste korte samen vattingen gebleken is op dit punt geen twijfel meer open. In duidelijke taal zegt de H. Vader: „Het is niet mogelijk, tegelijk goed Katholiek en waar Socia list te zijn." Deze, ook voor de heeren socialisten, aan duidelijkheid niets te wenschen overlatende woorden willen er bij de leidende figuren van „Het Volk" echter maar niet in. Allerlei uitvluchtjes weten zij te bedenken, om aan 's Pausen woor den een uitleg te geven, welken Z. H. er klaarblijkelijk niet in gelegd heeft. Zoo lezen wij in het socialistisch hoofd orgaan van Donderdagavond o.m. het volgende: „Hier nu dient in het bizonder ge let op de wei-overwogen, uiterst voor zichtige woordkeus. De Paus gaat niet verder, dan dat hij „leerstellige ver zoening" tusschen katholicisme en socialisme uitsluit. Niet dus elke ver zoening, maar slechts elke leerstellige verzoening en ten overvloede sluit de Paus ook die verzoening niet voor im mer uit, doch slechts „nog altijd". Ook wordt niet gezegd, zooals de katholieke pers het dagelijks schrijft, dat men niet tegelijk katholiek en socialist kan zijn, maar niet tegelijk een goed ka tholiek en een waar socialist. Wat dan een „waar socialist" is, daarover zwijgt de encycliek. Het kan zijn, dat iemand zich zelf als een waar socialist beschouwt en ook de S.D.A.P. hem als zoodanig beschouwt, maar dat de kerk hem niet zoo opvat en hem dus in de kerk aanvaardt. Wellicht heeft men ook te denken aan de uitspraak van de encycliek, dat het communisme „van het socialisme de uiterste conse quenties aanvaardt", dat dus het com munisme eigenlijk het „ware socialis me" zou zijn, in plaats van de carica- tuur van een socialisme, gelijk de sociaal-democratie het noemt." Men ziet dus: aardig bedachte uit lucht jes, om de woorden van den Paus maar niet te laten verstaan, zooals iedere Katholiek ze verstaat en zooals iedereen ze verstaan moet. En om den twijfel aan de bedoeling der pauselijke woorden nog grooter te maken, wijst „Het Volk" er op, dat nog afgewacht moet worden, of de officieele tekst van de encycliek de woorden van het uittreksel wel bevestigen. „Het Volk" koestert echter ijdele hoop. Voor zoover zulks nog noodig is, kun nen wij de redactie van het roode or gaan uit den droom helpen. Wij zijn n.1. in het bezit van het officieele uit treksel uit de encycliek, dat door het Vaticaan zelf is uitgegeven en welks be trouwbaarheid en juistheid dus zeker niet betwijfeld behoeven te worden. Daaruit lichten wij de volgende passage: „Ook het Socialisme, dat er vroeger groot op ging, tegen dezelfde kwaal een radicaal geneesmiddel aan te brengen, dat echtei erger was dan de kwaal zelf, heeft sinds Leo XIII plot seling diepgaande wijziging onder gaan, en heeft zich zelfs in twee par tijen gesplitst: de eene, die van het Socialisme de uiterste consequenties aanvaardt, heeft den naam genomen van Communisme, en het is al te be kend, dat het zich op geenerlei wijze met de leer der Kerk laat overeen brengen; de andere partij, die voort gaat zich Socialisme te noemen, heeft dikwijls, in vele opzichten zijn pro gram gewijzigd, en is in verschillende punten, minder of meer, de Katho lieke sociale beginselen zóó nabij geko men, dat sommigen zich afvragen, of er nog wel van iets anders sprake kan zijn, dan van verschil van naam. Doch de H. Vader aarzelt niet, nadrukkelijk te verklaren, dat dit Socialisme (in dien het in werkelijkheid zoo blijft), zelfs aldus verzacht, en hoe vele pun ten, die in zich overeenkomen met de rechtvaardigheid, en ook door de Kerk worden aangenomen, het voor zich opeischt, niettemin een fundamenteele opvatting koestert van de menschelij- ke samenleving, die zóó verschilt van de ware opvatting door het Evangelie ons gegeven, dat elke leerstellige ver zoening nog altijd absoluut onmogelijk blijft; het is niet mogelijk, tegelijk goed Katholiek en waar Socialist te zijn." Ons dunkt: mochten de socialisten tot nog toe werkelijk gemeend hebben, dat socialisme en katholicisme vereenig- baar zijn, dan moeten hun, na het lezen van bovenstaand citaat, de oogen wel zijn opengegaan. Met wélke spitsvondigheden ook zal bet hun niet gelukken, deze nieuwe Pauselijke veroordeeling van het socia lisme ook, ja, vooral zooals het in Nederland beleden en beleefd wordt Weg te praten. En nog minder zullen zij, met deze encycliek in de hand, zieltjes kunnen winnen in de Katholieke arbeiders- Wereld. Onze arbeiders kunnen behoorlijk lezen. Allicht beter dan de geleerde heeren van „Het Volk." Op 7 Mei schreven we onder den titel „De strijd ingezet" over het vervoer van tuinbouwproducten naar Duitschland per vrachtauto, in verband met de wei gering van de directie der spoorwegen om tot vrachtverlaging over te gaan. We konden toen slechts schrijven, dat de or ganisatie aan hooge eischen voldeed en dat het vervoer reeds een enormen om vang had aangenomen. Thans zendt men ons echter een opgave van het ver voer naar Duitschland gedurende de maand April en deze cijfers spreken duidelijker nog dan onze uiteenzetting. Wij laten de opgave hier volgen: per per spoor per auto auto Sla 4.176.000 K.G. 1.035.000 K.G. 20 Bloem kool 23.000 373.000 94 Tomaten 8.000 50.000 85 Peen 528.000 251.000 32 Kom kommers 552.000 88.000 14 Schorse- neeren 18.000 25.000 58 Welk een verlies aan vracht de 1.822.000 K.G. groenten, die per auto ge ëxporteerd zijn, voor de spoorwegen beteekenen, kan ieder nagaan. Bij ver laging der tarieven was dit vrachtver voer mogelijk, we mogen haast wel zeg gen zeker behouden en zou 't totaal der spoorwegontvangsten hooger zijn dan nu. Intusschen is het autovervoer nog toegenomen en voor deze maand zullen de cijfers zonder twijfel nog ongunsti ger zijn voor de spoorwegen, die wel degelijk voelen, dat de strijd heftig zal worden. De eerste klap in April toege bracht is reeds zoo hard aangekomen, dat de heeren er van geschrokken zijn en alle pogingen aanwenden om het vervoer per auto te bemoeilijken. Het inlegger: van een snelgoederentrein, die sedert 15 Mei des nachts rijdt, was een eerste maatregel, maar naar men zegt heeft men ook de hulp ingeroepen van Duitschland om dat autovervoer tegen te gaan. Veel succes heeft men bij de Duitsche spoorwegen niet, want deze ondervinden nog niet in die mate de nadeelen van 't vervoer van groenten per auto, als de Nederlandsche spoorwegen. Een groot deel van de vrachtauto's gaat niet ver der dan Emmerik en aldaar worden de producten dan geladen in Duitsche spoorwegwagons en verder gezonden te gen het veel lagere Duitsche spoorweg tarief. Eén maatregel heeft Duitschland ge nomen, die voor het autovervoer wel be zwaarlijk is, maar waartegen het zich kan verweren door zoo vlug mogelijk te laden en te verzenden. Hoewel Duitschland zich sedert 15 Mei bereid heeft verklaard om 's nachts den groententrein te visiteeren, wil men dat de vrachtauto's niet doen. Deze moe ten voor acht uur aan het grensstation zijn. Men voelt reeds dadelijk, dat hier de Duitsche douane voldoet aan een ver zoek van een het autovervoer zeer vijan- digen concurrent, te meer daar dit plot seling is opgekomen. Het autovervoer heeft zich daardoor niet laten terneerslaan en 't neemt met den dag toe, desnoods zullen de veilin gen nog vervroegd worden, opdat men maar tijdig aan de grens kan zijn. Men zegt wel, dat de eerste klap een daalder waard is, maar deze, die den spoorwegen nu door het Centraal Bu reau van de Veilingen in samenwerking met de exporteurs is toegebracht, heeft grootere waarde en zeker niet alleen om de groote financieele voordeelen van het goedkoopere autovervoer. Wat al de organisaties op land- en tuinbouwgebied, gesteund door de Ka mer, in geen jaren gedaan hebben kun nen krijgen, is door deze actie bereikt. De spoorwegen zijn opgeschrikt en be ginnen in te zien, dat het ernst wordt, maar helaas vreezen we, dat het te laat is, want de auto's zullen niet gauw meer verdwijnen, ook niet als .de spoorwegen nu met een geringe vrachtverlaging zou den komen. Zij hebben zelf het spook van de concurrentie door hun hooghar tige, koele en afwijzende houding op ieder gebied, opgeroepen en moeten nu de gevolgen daar maar van ondervinden. In de Kolar-goudmijn te Maisuri in het Zuiden van Engelsch-Indië is een brand uit gebroken, waarvan tot dusverre 10 personen het slachtoffer geworden zijn. Daar nog vele arbeiders in d mijn zijn opgesloten, vreest men, dat het aantal dooden nog belangrijk grooter zal worden. Uit Tokio wordt gemeld, dat op 64 K.M. van Yokohama een trawler is omgeslagen. Er ziin 20 vermisten. Op verzoek van het hoofdbestuur van het genootschap „Vrij Nederland" en van mr. Van Doorne, heeft zich een eereraad ge vormd, bestaande uit de heeren prof. mr. C. W. Star Busmann, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, prof. mr. J. A. Eigeman, hoogleeraar aan de H. Krijgs school te 's-Gravenhage, en prof. mr. H. R Ribbius, hoogleeraar aan de H. Handels school te Rotterdam, die het bekende con flict mr. Van Doorne-A.V.R.O.-bestuur zal onderzoeken. Het genootschapsbestuur en mr. v. Doorne hebben resp. aangezocht prof. Star Busmann en prof. Eigeman, die in gezamenlijk over leg als derde prof. Ribbius hebben uitge- noodigd. Aan den eereraad is verzocht te willen onderzoeken A: Of het royement van mr. Van Doorne en zijn ontslag als bestuurslid van de A. V. R. O. op regelmatige wijze heeft plaats gevonden; B: Of de door en vanwege het A.V.R.O.- bestuur gepubliceerde beschuldigingen tegen mr. Van Doorne geuit, waarop zijn royement en ontslag gebaseerd zijn. gerechtvaardigd zijn. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bis schop van Haarlem, is Zaterdagmiddag :n goeden welstand van zijn reis naar Rome in Haarlem teruggekeerd. Onze geëerbiedigde Haarlemsche Kerkvorst is zoo welwiliiend geweest ons, op ons ver zoek, zijn indrukken mede te deelen over dezen pelgrimstocht, die door verschillende belangrijke gebeurtenissen in Rome wel een zeer bijzonder accent heeft gekregen. Vooral zouden, zoo stelden wij ons voor, onze lezers zich interesseeren voor de meening van Z. H. Exc. over de jongste encycliek „Quadra- gesimo anno". Wij zijn Mgr. zeer dankbaar voor de groote vriendelijkheid, waarmede hij de nieuwsgierigheid van onze lezers heett willen bevredigen. Z. H. Exc. herinnerde, na onze inleidende vraag, aan de predicatie, die Z. H. Exc. heeft gehouden in de Kathedrale kerk van Haarlem tijdens de Pontificale Hoogmis op eersten Pinksterdag. Daarin heeft Mgr. ver teld van zijn reis naar Rome. Het zijn, volgens Mgr., heerlijke dagen ge weest, die de ruim 700 Nederlandsche pel grims Mgr. legde nadruk ip dit getal 700 in de Euwige Stad hebben medege maakt. De pelgrims leefden er in die dagen reeds ip. een Pinkstersfeer. Het karakter van het Pinksterfeest toch is liefde en liefde doortintelde alle gebeurtenissen, die de pel grims in Rome aanschouwden. Daar was allereerst de audiëntie bij Z. H. den Paus in de Sala Ducale. In heel de har telijke toespraak van den H. Vader straalde boven de liefde door van Z. H. voor het kleine Nederland. Z. H. begroette het Vader huis de pelgrims als de zonen, de bevoor rechte kinderen uit Holland dat Hem dier baar is. Z. H. prees en bewonderde de Ne derlandsche Katholieken om wat zij doen voor de missie, om de manier, waarop „Re- rum Novarum" door hen wordt uitgevoerd en vooral bewonderde Z. H. de groote aan hankelijkheid, die de Nederlandsche katho lieken aan hun Bisschoppen betoonen. Dat waren, volgens Mgr., prachtige oogenblikken, waarin de pelgrims zich in het huis van een liefdevollen vader voelden. Dan was er die heerlijke Pausmis, zeide Mgr. in de overvolle basiliek van Sint Pieter het aantal aanwezigen werd op wel veer tigduizend menschen geschat waar wij met 700 Nederlanders tegenworodig waren. Dat was ontroerend schoon. Mgr. herinnerde vervolgens aan de her denking van de uitvaardiging, veertig jaar geleden, van de encycliek „Rerum Novarum". In Rome is het geen gewoonte een 40-jarig jubileum te vieren, maar Z. H. de Paus had er op gestaan voor deze herdenking een uit zondering te maken om deze gelegenheid te baat te nemen, een nieuwe encycliek uit te vaardigen, die als een vervolg is te beschou wen op de encycliek „Rerum Novarum". Ook in die nieuwe encycliek is de grondtoon: Liefde. De gebeurtenissen op het Damasus- plein, waar de herdenking plaats vond en Z. H. de Paus een toespraak hield, zijn voor de toeschouwers onvergetelijke momenten geworden en Mgr. vertelde hoe trompetge schal de komst van den H. Vader aankon digde, vertelde van het enthousiasme, dat onder de tienduizenden aanwezigen heersch- te en zich uitte in eindelooze toejuichingen. Het was zoo aandoenlijk mooi, aldus Mgr., dat niet alleen vrouwen, maar ook stoere mannen hun tranen niet meer konden be dwingen en er den vrijen loop aan gaven. Mgr. sprak ten slotte over het Neder- landsch Priestercollege, bij welks opening de Nederlandsche pelgrims van trots waren ver vuld. Nederland heeft nu in Rome ook zijn college, zeide Mgr. met voldoening. Daar zullen jonge priesters uit Nederland ter ver volmaking van hun priesterlijke studies eenige jaren kunnen doorbrengen en zich laten doortrekken van den echten katholie ken geest, die Rome doorgloeit, in de heer lijke sfec die het „Vaderhuis" vervnult, en dien geest meebrengen naar hun werk in Nederland! „Quadragesimo" Z. H. Exc. acht de encycliek „Quadragesi mo anno expleto" een belangrijk stuk, dat gewichtige kwesties behandelt, waarvan en kele in bijzondere mate actueel zijn. In het particuliere onderhoud, dat Z. H. Exc. met Z. H. den Paus heeft gehad, deelde de H. Vader aan Mgr. mede, dat de principes van de nieuwe encycliek precies dezelfde zijn als die voor „Rerum Novarum" gelden, maar dat, met het oog op de vorderingen, die in de conditie van het sociale leven hebben plaats gegrepen, enkele nieuwe actueele vraagstukken ook een toepassing van deze principes vroegen. Deze toepassing geeft de nieuwe encycliek. Z. H. Exc. deed ons opmerken, dat de vol ledige tekst van de nieuwe encycliek nog niet bekend is, maar in het resumé, dat er van verstrekt is, hebben twee punten vooral Mgr.'s aandacht getroffen. Ten eerste is de meening van Z. H. den Paus over het kapitalisme als economisch stelsel in deze encycliek duidelijk uiteen gezet. Z. H. wijst er op, dat het huidige economisch stelsel misbruiken in zich sluit, dat er uitwassen door zijn ontstaan, dat die met kracht moeten worden uitgesneden, maar veroordeelt het productiestelsel niet als slecht in zichzelf. Mgr. vestigde onze aandacht op deze belangrijke passage in de nieuwe encycliek en wees op het actueele van dit punt. Z. H. de Paus, aldus Z. H. Exc., laat in de encycliek ook duidelijk uitkomen, dat kapitaal en arbeid elkander noodig hebben, dat het kapitaal geenszins mag zeggen; de voordeelen van de samenwerking tusschen kapitaal en arbeid komen geheel aan mij, en dat de arbeid evenmin die voordeelen voor zich alleen mag opeischen. Z. H. maakt het woord van Paus Leo XIII z.g. ook tot het Zijne: noch het kapitaal kan bestaan zon der den arbeid, noch de arbeid zonder het kapitaal. Met klaarblijkelijke voldoening herinnerde Mgr. ook aan dat gedeelte van de encycliek, waarin Z. H. de Paus er vooral den nadruk op legt, dat, voor de verbetering van de maatschappelijke toestanden, veel meer te verwachten is van ruime toepassing der naastenliefde dan van de strikte sociale rechtvaardigheid. Dat is, aldus Mgr., geheel in overeenstemming met wat daaromtrent in den zendbrief „Rerum Novarum" is ge schreven. Maar waar „Rerum Novarum" daarmede eindigde, wordt dit in de nieuwe encycliek zeer scherp belicht. Het gaat er dus meer om, dat de menschen innerlijk hun mentaliteit veranderen dan dat het productiestelsel zelve zou moeten verande ren. Mgr. voegde er aan toe, dat deze passage hem heeft getroffen, omdat Mgr. zelf ook meermalen op de groote beteekenis van den echt-christelijken levenswandel voor de op lossing van het sociale vraagstuk heeft ge wezen. Het andere punt in de encycliek, dat in bijzondere mate de aandacht van Mgr. heeft ge trokken .betreft hetgeen Z. H. de Paus zegt over de houding van de katholieken ten opzichte van het socialisme. Dat is op het oogenblik ook een actueele vraag, aldus Mgr. Z. H. wijst er in den zendbrief op, dat het socialisme sedert de publicatie van „Re rum Novarum" diepe veranderingen heeft ondergaan, dat het zich in twee partijen heeft gesplitst; het communisme, dat van het socialisme de uiterste consequenties aanvaardt en zich in geenerlei wijze met de leer der Kerk laat overeen brengen; de andere partij, die voortgaat zich socialistisch te noemen, maar dikwijls in veel opzichten haar program heeft gewijzigd. Wat dit laatste socialisme betreft, aldus Mgr., meenen sommige katholieken, dat, met het oog op de verschillende aange brachte verzachtingen, het tegenwoordig socialisme wel aanvaardbaar zou zijn voor den katholiek. Maar Z. H. de Paus ver klaart, al erkent Z. H. ten volle dat vele socialisten zich gebeterd hebben (Mgr. her innerde in dit verband aan religieuze nei gingen bij socialisten), dat toch het prin cipieel verschil ook van dat hedendaagsche socialisme en van het katholicisme zoo groot is, dat een katholiek ook dat socialisme niet kan aanvaarden. Het is niet mogelijk, zegt Z. H„ goed katholiek en waar socialist te zijn. In de verhouding tusschen socialisten en katholieken brengt de nieuwe encycliek dus geen verandering. Op onze vraag of de nieuwe encycliek nog een herziening noodig of gewenscht maakt van de wijze, waarop de katholieken in Nederland aan de hernieuwing der Maat schappij arbeiden, antwoordde Z. H. Exc. ontkennend. Z. H. Exc. beëindigde het onderhoud met nog eens te herinneren aan wat Z. H. de Paus Mgr. in de reeds gememoreerde parti culiere audiëntie heeft medegedeeld: de nieuwe encycliek is geen verandering, geen wijziging, geen terzijdestelling van den zendbrief „Rerum Novarum", maar een voortzetting er van; dezelfde principes, die in den zendbrief „Rerum Novarum" zijn uitgestippeld vindt men terug in de nieuwe encycliek, maar thans toegepast op nieuwe kwesties. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Vermoedelijk communistische aanslagen Te Cavalla in Griekenland brak in een winkel van wapens en munitie brand uit. De munitie kwam tot ontploffing. De ont ploffingen duurden een half uur en wekten den indruk, alsof de stad onder zwaar vuur stond. Vier huizen vlogen in de lucht en 150 werden beschadigd. Tot op 1000 Meter af stand werden de vensters vernield. Onder de inwoners der stad brak een pa niek uit. Er zijn 2 ernstig en een groot aantal lichtgewonden. Dooden zijn niet te betreuren. Ook in Drama vloog een wapenwinkel met twee huizen in de lucht. Er zijn vele ernstig en lichtgewonden. Het vermoeden bestaat, dat men hier te doen heeft met communistische aanslagen, daar reeds eenige dagen geleden in eenige wapenzaken brand is uitgebroken. Een passeerende fietsrijder gedood, de chauffeur zwaar gewond. De autobus van de Twentsche Electrische Tramwegmij., welke van Hengelo naar En schede rijdt, is halverwege den weg tegen een boom gereden. De bestuurder werd plot seling onwel en liet het stuur los, waarop de autobus naar rechts reed. Een der pas sagiers trachtte nog de rem aan te zetten, doch dit mislukte, waarop de bus tegen een boom botste. De 84-jarige brandstoffenhan- delaar Schipper uit Enschede, die daar reed, werd aangereden en op slag gedood. De chauffeur werd zwaar gewond naar het zie kenhuis vervoerd. De passagiers werden door glasscherven gewond; een van hen werd in het ziekenhuis opgenomen. De uitvoering begint op 1 Juli met een percentage van twintig. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de maatregelen tot uitvoering van de Tar- wewet-1931 met ingang van 1 Juli in wer king zullen treden en dat voorloopig het percentage meel of bloem van inlandsche tarwe afkomstig, dat zich in het meel of bloem moet bevinden, bepaald is op 20. Naar wij verder vernemen, ligt het in de bedoe ling, op het tijdstip, waarop de maatregelen tot uitvoering van de Tarwewet-1931 in wer king zullen treden, over te gaan tot een scherpe controle van de bij de bakkers aan wezige voorraden bloem en kropmeel. Mocht blijken, dat zich bij bakkers te groote voor raden in verhouding tot hun cmzet bevin den, dan kan daarvan het gevolg zijn, dat voor die voorraden geen vergunning tot liet voorhanden hebben wordt gegeven, waardoor de betrokken bakkers in groote moeilijkheden kunnen komen. Voorgestelde loonsverlaging afgewezen In „St. Eloy", het vakblad der Katholieke metaalbewerkers, komt een artikel voor over de tot nog toe gevoerde besprekingen inzake de vernieuwing van het collectief contract. Daaruit blijkt, dat de werkgevers een ver laging hebben voorgesteld van het uurloon. Gelden bijv. momenteel voor eerste klasse gemeenten loonen van 60, 52 en 45 voor de drie vakgroepen, het nieuwe schema stelt voor resp. 54, 47 en 40. Positief is door de arbeiders elke loonsver laging afgewezen. Het slot van de bespreking tusschen par tijen is geweest, dat uit de centrale com missie een kleine commissie is benoemd, met als taak het contract in zijn geheel te door spreken, de redactie te wijzigen, de voorstel len te behandelen, om dan na volbrachten arbeid het resultaat daarvan aan partijen voor te leggen. Reeds eenige vergaderingen hebben met deze kleine commissie plaats gevonden. Maandagmiddag voerden duizend jongens van den Haarlemschen Patronatenbond, district Haarlem en district Noordwtjk, op het plein vóór de Kathedraal een spreekkoor uit. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, woonde de uitvoering vóór d^u ingang der Kathedraal by. DE VILLA-BRAND TE BENNEBROEK Het onderzoek naar de oorzaak De gérant in voorarrest Gedurende de beide Pinksterdagen was de belangstelling voor de afgebrande villa „Vre- denhoef", die nu niet meer dan een trooste- looze ruïne is, zeer groot. Automobilisten, motor- en wielrijders promoveerden het ge deelte weg daar zeer hinderlijk tot parkeer terrein. Wanneer echter de muren zullen zijn omgetrokken, zal er nog weinig beziens waardigheid aan zijn. Nu is echter het onderzoek naar de oor zaak van den brand nog in vollen gang. Vrijdag is het parket ter plaatse geweest en hebben gerechterlijke ambtenaren heel den dag den exploitanten van het hotel, dat In „Vredenhoef" gevestigd zou worden, verhooren afgenomen. Desondanks is de gérant, de heer P., naar Haarlem vervoerd, waar hij in voorarrest is gesteld. Zaterdag en ook vandaag weer heeft een deskundige van de brandweer te Amster dam, de heer D., aan de afgebrande villa een bezoek gebracht en een onderzoek inge steld, om aldus te trachten iets omtrent de oorzaak van den brand vast te stellen. De resultaten hebben tot heden toe nog niet veel klaarheid in deze zaak gebracht, alhoewel redenen blijven bestaan, om moed willige brandstichting in feite aan te nemen. Vrijheid van godsdienst tie regeering heeft een decreet inzake de vrijheid van godsdienst aangenomen. Alle godsdiensten kunnen zoowel privé als in het openbaar uitgeoefend worden. De Vijfde Nederlandsche Katholiekendag te Amsterdam. Nadere bijzonderheden over den moord te Utrecht. Rapport-Westerveld over de reorganisatie van het Nijverheidsonderwijs. Verkeersongelukken tijdens de Pinkster dagen. Verscheidene dooden en gewonden. De zitting van den Volkenbondsraad is gesloten. Het onderzoek naar de bewapening. Ontploffing van wapenwinkels in Grieken land. In Spanje is bij regeeringsdecreet tot vrij heid van godsdienst besloten. Ernstige mijnramp in Engelsch-Indië. Een leening van 2 milliard Mark aan Duitschland? Duizend patronaatsjongens uit de distric ten Haarlem en Noordwijk brachten gisteren in een spreekkoor hulde aan Koning Chris tus. Dr. P. Kouwenhoven, leeraar aan het R.K. Lyceum te Haarlem, benoemd tot directeur der R.K. H. B. S. te Rotterdam. Barometerstand 9 uur v.m.: 767. Stilstand. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.31 uur. WIJ BREIEN en repareeren alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken (ook de allerfijnste); voor nieuw-werk zijn we No. 1. ZUIDSTRAAT 19 (Let op den gelen winkel) Depót voor Alkmaar; J. G. VERSPAANDONK - Hekelstraat 23. Onze vertegenwoordiger komt U bezoeken. Hoogste barometerstand 770.3 m. M. te Jan Mayen. Laagste barometerstand 755.7 m. M. te Thorshavn. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtingen, helder tot licht bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer. Warm. HET CENTRALE GRAALHUIS TE VOGELENZANG D<i opdracht Bij onderhandsche aanbestedingen is aan de firma D. J. van Buuren, aannemer te Bloemendaal, opgedragen door den architect Jan Stuyt te 's-Gravenhage, het bouwen van het Centrale Graalhuis op den Tuten berg te Vogelenzang voor de som van f 72525. Voorts werd door de directie van het Provinciaal Waterleiding Bedrijf van Noord-Holland te BBloemendaal aan deze firma opgedragen het bouwen van een pomp station c. a. te Bennebroek voor de som van f 33245. Te Coria del Rio in Andalusie werden we gens brandstichting in de kerk 19 personen gearresteerd. Toen zij het dorp uitgevoerd werden, viel de bevolking het escorte aan, waarop de po litie genoodzaakt was van haar wapens ge bruik te maken. Verscheidene personen werden gewond. Hierna brak een proteststaking uit, waarop nog veertig man politie naar het plaatsje werden gezonden. Aan een delegatie van de bevolking ver klaarde de kapitein-generaal van Sevüla, dat hij deze politiemacht niet terug zou trek ken, zoolang de staking duurde. Na terugkeer van de delegatie werd daarop de staking op geheven. Prins Hendrik zal de Koningin vergezellen Z. K. H. Prins Hendrik zal de Koningin bij haar bezoek aan Parijs vergezellen. Zondagmorgen is in het Bosch van Bie- dius te Bussum een 8-jarig meisje door een 20-jarig persoon aangerand. In den loop van den dag slaagde men erin den dader, een inwoner van Bussum, te arresteeren. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1