la e wegen ast ui' Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN e BINNENLANDSCH NIEUWS - Van Ledden Hulsebosch naar Leipzig Denk aan uw guldens? Duurder brood De Nederlandsche Spoorwegen De Koninklijke Familie te Parijs Buitenlandsche arbeidskrachten VERKEER EN POSTERIJEN Beeldtelegrafie Nederland Ned.-Indië GEMENGD NIEUWS Auto-ongeluk te Brussel Nederlander gearresteerd Nachtelijke autobotsing In nood Zeilboot omgeslagen Veldwachter mishandeld Het vergiftigingsgeval te 's-Gravenande Bankbiljet-avontuur Vijf huizen in de asch gelegd De moord op den heer Eschauzier Auto rijdt in een banketbakkers winkel Naar wij vernemen, heeft de Deutsche Ge- sellschaft für Gerichtsliche Medizin, den heer Van Ledden Hulsebosch, politie-scheikundige, uitgenoodigd om Donderdag 28 Mei a.s. te Leipzig een voordracht met demonstratie te houden over: „De toepassing van de weeke Röntgenstralen in de criminaliteit". Ver schillende politieautoriteiten in Duitschland zullen deze lezing bijwonen. g Lel Deze week nog geldig Onze lezers herinneren wij er aan, dat in gaande 1 Juni a.s. alle guldens welke voor 1920 werden in circulatie gebracht buiten omloop worden gesteld. Na 1 Juni zijn dus alleen nog geldig de guldens, welke een later jaartal dragen dan 1920. Nog gedurende 3 maanden dus tot en met 31 Augustus kunnen de buiten om loop gestelde guldens uitsluitend nog ter in wisseling worden aangeboden aan Postkan toren, Bijpostkantoren, Hulppostkantoren en Poststations. Op rijksdaalders en halve guldens heeft deze inwisseling geen betrekking. Ten gevolge van de Tarwewet Een van de, voor het groote publiek wel het meest merkbare, uitvloeisels van de Tar wewet, welke 1 Juli a.s. in werking treedt, zal zijn, dat de prijs van het brood moet worden verhoogd. Door bijmenging van in- landsche tarwe, waartoe de wet verplicht, wordt de prijs van het bloem verhoogd met 10 cent per 100 K.G. voor ieder procent in- landsche tarwe, hetgeen dus in totaal neer komt op een prijsverhooging van 2.50 per 100 K.G. Voorts wordt de Amerikaansche tarwe duurder, waardoor rekening wordt ge houden met een prijsstijging van circa 4 per 100 K.G. Als gevolg hiervan zal tegen genoemden datum de prijs van het brood ook verhoogd worden. Afvloeiing van arbeiders-remmer tengevolge van invoering van de Kunze-Knorr-rem Wegens de invoering van de Kunze- Knorr-rem op de goederentreinen zullen van de 1500 arbeiders-remmer er ongeveer 800 voor afvloeiing naar andere diensten in aanmerking komen. De directie der Spoorwegen heeft aan den Personeelraad thanS medegedeeld, dat zij zich voorstelt, dat na de volledige invoering van de K. K.-rem nog slechts arbeiders remmer noodig zullen zijn: le. voor de bediening van de bestelgoede- rentreinen; 2e. voor de bediening van de stukgoede rentreinen en voor reserve-diensten. Het aantal voor eerstgenoemd doel be draagt 171, terwijl zij het aantal remmers, noodig voor de in de tweede plaats bedoelde werkzaamheden op rond 500 schat. Voor de bezetting dezer functies zullen de oudste arbeiders-remmer in aanmerking komen, terwijl de arbeiders-remmer, die den leeftijd van 60 jaren bereikt hebben, ge- pensionneerd worden, zoodra zij overcom pleet worden. De rest van de 1500 remmers zullen den treindienst moeten verlaten en bij een anderen dienst definitief in ander werk ge plaatst worden. Noenmaal in het Elysée Tijdens hun verblijf te Parijs in verband met hun bezoek aan de koloniale tentoon stelling zullen de Koningin, Prinses Juliana en Prins Hendrik een villa betrekken, gele gen in het dal van de Chévreuse. Volgens de Echo de Paris zullen de Koningin, de Prins en de Prinses 16 Juni in het Elysée het noenmaal gebruiken. Voor deze gelegenheid wordt het incognito opge heven. Van de ministers zullen aanzitten Laval, Briand, Tardieu, Reynaud, Flandin en Rollin, onderscheidenlijk president van den ministerraad, minister van buitenland- sche zaken, landbouw, koloniën, financiën en handel. Maatregelen gevraagd door het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond Reeds herhaaldelijk werd in het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond besproken de kwestie van het tewerkstellen van buiten landsche arbeiders in ons land, terwijl ook in besprekingen met Regeerings- en Depar tementale Collega's daaraan aandacht werd geschonken. Het nemen van maatregelen ter bespre king van het euvel stuitte evenwel o.m. steeds af op de omstandigheid, dat nog vele Nederlandsche arbeiders vooral in Duitsch land werkzaam zijn. Inmiddels houdt de trek van buitenland sche arbeiders naar ons land aan en moeten velen onzer arbeiders het aanzien, dat bui tenlanders hier werken, terwijl onze eigen landgenooten in grooten getale werkloos zijn en ondersteuning genieten of in werk verschaffing worden te werk gesteld, veelal ver van huis en in minder aangename om standigheden. De in Maart door de Belgische Regeering getroffen maatregelen, welke destijds in een persbericht van ons Departement van Bui tenlandsche Zaken gepubliceerd zijn, gaven het Verbondsbestuur opnieuw aanleiding om de kwestie onder het oog te zien. De Belgische Regeering heeft door hare maatregelen het verkrijgen van werk door Nederlandsche arbeiders in België zoo moei lijk gemaakt, dat ze practisch wel ongeveer dezelfde uitwerking zullen hebben als het weren van Nederlandsche arbeiders, zooals ook de maatregelen, door de Duitsche over heid genomen, tot gevolg hebben, dat de bedrijven, waarin werkloosheid voorkomt, feitelijk voor Nederlanders gesloten zijn. Vooral voor de grensstreken en met name in Limburg, waar, blijkens door het ver bondsbestuur ontvangen mededeelingen, Bel gische arbeiders in vrij groote aantallen over de grens komen, wekt de huidige situatie ergernis. Een en ander was voor het Verbondsbe stuur aanleiding de aandacht van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid nog eens op dit euvel te vestigen en den Minister te verzoeken spoedig maatregelen te willen beramen, waarvoor onze Neder landsche wetten ruimte laten, en die prac tisch het resultaat hebben, dat buitenland sche arbeiders onze eigen arbeiders niet van hun plaats dringen, met alle daaraan voor de Nederlandsche samenleving verbonden nadeelen. Geslaagde proefnemingen op het Rijkstele- graafkantoor te Amsterdam, in verband met de opening van den dienst voor het publiek op 1 Juni a.s. De afstand tusschen ons Indië en het moederland hoe ontzaglijk groot is hij voor hen, die na een arbeid van jaren on der de tropenzon, per mailschip van de „Ne derland" of van den „Rotterdamschen Lloyd" de reis naar huis aanvaarden! Maar hoe valt ook diezelfde afstand van duizen den kilometers in het niet, wanneer het er om gaat, een groet, een hartelijk woord voor uit te zenden! Marconi's vinding, de radio, de draadlooze telefonie wij hebben al deze geschenken van het menschelijk vernuft aanvaard, zonder dat het wonder ervan ons denken, onzen geest lang vermocht bezig te houden: zooals wij desnoods ook rustig over wegen kunnen, dat, indien het noodig mocht zijn, verwanten of vrienden in Neder land of Indië op de snelste wijze persoonlijk te bereiken, de Koninklijke Luchtvaart Mij. in staat is, de vervulling van zulk een wensch tot een kwestie van dagen te reduceeren! Het menschelijk kunnen staat voor niets een axioma, dat gisterenmiddag opnieuw en bewonderend aanvaard werd door 'n klein gezelschap journalisten, toen dit op de radio- bedrijfscentrale in het gebouw der Rijkstele graaf te Amsterdam geschaard stond voor 't in werking zijnde apparaat van den beeld- telegrafie-dienst over de rechtstreeksche ra dio-telegrafische verbinding met Ned. Oost- Ir.dië. Het was de heer Van den Briel, directeur van het Rijkstelegraafkantoor, die de pers had uitgenoodigd tot de bezichtiging en de bijwoning van proefdemonstraties met deze beeldtelegrafie-installatie, welke naar reeds werd medegedeeld met ingang van 1 Juni a.s. voor het publiek zal gaan wer ken, waarbij gebruik gemaakt zal worden van de normale radio-zend- en ontvanginrich- tingen te Kootwijk, resp. Noordwijk. Een kleine staf van deskundigen, o.w. de heeren Van Veen, onderdirecteur van het Rijkstele graafkantoor en J. W. Romijn, chef van den Technischen Dienst, beantwoordde bereidwil lig alle nieuwsgierige vragen der journalis ten, van wie er enkelen een situatieteeke- ning bestudeerden van een gebouwencom plex in Batavia, een half uur geleden uit.... Bandoeng verzonden, terwijl de anderen toe keken hoe het zwart-wit geteekende portret van een bekend Haagsch journalist, met bij schrift, op den cylindrischen trommel van den zender bevestigd werd, om eveneens na ongeveer een half uur vanuit Bandoeng, waar een zelfde toestel, eveneens met een zender en ontvanger verbonden, is opgesteld, naar de plaats van bestemming te kunnen worden verzonden! Moge de hieronder volgende technische bij zonderheden datgene, wat aan een sprookje denken doet, toch nuchtere werkelijkheid maken. Aan het beeldapparaat, dat geleverd is door Telefunken, zijn 3 deelen te onder scheiden: het zendgedeelte, dat via den kabel met het zendstation te Kootwijk verbonden is; het ontvanggeo'eelte, dat op één der ont vangtoestellen te Noordwijk is aangesloten en het synchronisatiegedeelte, dienende om den gelijkloop tusschen het apparaat in Indië en het apparaat in Holland te verzekeren. Het zendgedeelte Het over te brengen beeld, waarvan de totale afmetingen 10 x 22 c.M. bedragen, (het nuttige oppervlak, dat het publiek ter be schikking staat, is 9.3 x 18 c.M.) wordt be vestigd op een cylindrischen trommel. De trommel draait om zijn as en schuift tegelijk langzaam (1/5 m.m. per omwenteling) in de richting van de as op. Nabij den cylinder is een gloeilamp ge plaatst, welke via een optische inrichting een zeer fijn lichtpunt op het beeld werpt. Daar dit lichtpunt stilstaat, terwijl de trommel draait en opschuift, wordt het ge- heele beeld dus in een fijne schroeflijn afge zocht. De tijd, welke noodig is voor de over brenging van een volledig beeld, bedraagt on geveer 8 minuten. Bevindt zich onder het lichtpunt een wit gedeelte van het beeld, dan wordt een groot deel van 't opvallende lichtdiffuus terugge kaatst op 't gevoelige oppervlak van 'n foto- electrische cel, 't geen tengevolge heeft, dat in den kring, waarin deze cel is opgenomen, een electr. stroompje gaat vloeien. Bevindt zich daarentegen een zwart gedeelte onder het lichtpunt, dan wordt vrijwel al het licht ge absorbeerd, zoodat de foto-cc» niet door ge reflecteerd licht wordt getroffen en geen stroom wordt opgewekt. De op deze wijze ontstane electrische stroomvariaties worden versterkt en door den zender naar Indië uit gezonden. Het ontvanggedeelte De door Kootwijk uitgezonden stroomstoo- ten worden in Indië opgevangen, versterkt en vervolgens naar het ontvanggedeelte van het beeldapparaat geleid. De signalen worden toegevoerd aan een zoogenaamde Kerrcel, welke de eigenschap bezit een doorvallende lichtstraal meer of minder sterk door te la ten onder invloed van electrische spannin gen. Hiervan wordt gebruik gemaakt door een lichtbundel, welke in een fijn lichtpunt op de ontvangtrommel wordt geconcentreerd, in sterkte te doen varieeren in het tempo van de beeldvariaties. Op de ontvangtrommel, welke met dezelfde snelheid draait en op schuift als de zendtrommel aan de andere zijde van de verbinding, is een vel fotogra fisch papier of lichtgevoelige film gespannen. Na afloop van de overbrenging verschijnt, door fotografische ontwikkeling, hierop dus hetzelfde beeld als aan de zendzijde op de trommel was aangebracht. De synchronisatie Voor de goede overdracht is het noodzake lijk, dat de toestellen hier en in Indië nauw keurig met dezelfde snelheid draaien. Dit wordt bereikt met behulp van een electrische stemvork, welke een wisselstroom van groote constantheid opwekt, die versterkt, den aan- drijfmotor op de juiste snelheid houdt. De stemvorken in Holland en in Indië zijn nauwkeurig aan elkander gelijk gemaakt. In het verkeer met Indië kunnen alleen z.g. zwart-wit beelden worden overgebracht. Bij de beeldtelegrafieproeven met Berlijn, waarbij van kabelverbindingen gebruik gemaakt wordt, is het ook mogelijk beelden met half tinten (foto's) over te brengen. De kosten bedragen f 6.00 per centimeter, met een minimum van f 60. Tot zoover de technische bijzonderheden! Moge de ondernemingsgeest, welke hier getoond wordt, zijn waardeering vinden in een snelle populariteit van dezen dienst bij het publiek! Met de bezichtiging van de beschreven in stallatie ging een bezoek gepaard aan de overige verkeers- en technische afdeelingen van het Rijkstelegraafkantoor, een bezoek, dat, hoe snel het zich ook voltrok, den jour nalisten een blijvenden indruk gaf van dit machtig bedrijf in onze hoofdstad, een be drijf, dat de nieuwste, waaronder ook eigen technische vindingen op het gebied van het telegraafverkeer toegepast en dat een plaats inneemt, welke door nog geen ander ter we reld terzijde kan worden gestreefd. In de Waterloolaan te Brussel is de auto van den Maastrichtschen koopman Van Sas met een tram in botsing gekomen. De wagen werd zwaar beschadigd. Een inzittende dame,- mevr. Vermeulen uit de Stationsstraat te Maastricht, werd gewond en naar het zieken huis overgebracht. De heer Van Sas, die zelf stuurde, bleef ongedeerd. Te Gent heeft de politie den Nederlander Gustaaf Keulenaar uit Aardenburg in hech tenis genomen, die zonder middelen van be staan zwervend werd aangetroffen. In den afgeloopen nacht, omstreeks twee uur, heeft in de Van Wouwstraat te Amster dam een botsing tusschen drie auto's plaats gehad. De auto's kwamen resp. uit de Govert Flinckstraat, uit de richting Stadhouderskade en uit de richting Ceintuurbaan. Vermoede lijk door onvoorzichtigheid van een hunner kwamen de wagens met elkaar in botsing, waardoor alle drie de auto's vrijwel geheel werden vernield. Wonder boven wonder kwa men de inzittenden er goed af. Een juffrouw bekwam slechts lichte verwondingen. Zij is .ter observatie naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De overige personen kwamen met den schrik vrij. Brian Cortwright was buitengewoon in z'n nopjes. Dit was nu wel geen zeldzaamheid, maar toch, zooals gezegd, hij was het dien avond „buitengewoon". Bij z'n thuiskomst op z'n kleine etage woning had hij op de trap de nieuwe be woonster der etage beneden hem ontmoet. Het was een meisje, dat er heel aardig uit zag; ze had hem met een vriendelijk glim lachje gegroet, toen hij beleefd z'n hoed voor haar afnam. Er stak natuurlijk niets bizon- ders in dien glimlach, maar toch, Brian, die een gevoelig jongmensch was, was er mee in zijn schik Hij ging naar de badkamer en maakte z'n bad klaar. Het warme water, dat om z'n le den spatte, vond hij heerlijk en in minder dan geen tijd zong hij een liedje. De meeste menschen, die Brian hoorden zingen, dachten aan het gebrul van een tijger. Maar Brian, die zich nu eens echt „lekker" gevoelde, zong maar door, ook onder 't aan- kleeden. Hij was juist daarmee klaar, toen er op de deur geklopt werd. Onaangenaam ver rast keek hij op. Het was niet de eerste maal, dat er op z'n deur geklopt werd, als hij aan 't zingen was. Hij maakte de deur open en vóór hem stond het aardige meisje van beneden. „O", zei ze en haar stem klonk onzeker, ,het spijt me erg, dat ik u stoor, maar wij, m'n zuster en ik hoorden een vreemd, ont stellend geluid hierboven en we dachten, dat u niet goed was." Brian slaakte een diepen zucht. Hij be greep, dat hij aan dit meisje de waarheid niet moest zeggen, omdat ze anders direct een hekel aan hem zou krijgen. „Het spijt me verschrikkelijk", lachte hij, gedwongen, „maarja.... wat ikja, wat ik zeggen wil....", maar hij wist niet, wat hij wilde zeggen, en wees naar z'n voor hoofd. „Lieve hemel!" riep het aardige, jonge meisje; „bent u niet goed? Ja, we dachten het wel. Is het uw hoofd?" „Och ja", mompelde Brian. „Een oogenblikje", zei het meisje weer, „ik zal wat tabletjes aspirine halen." Ze liep, zoo hard ze kon, naar beneden, om eenige oogenblikken later met een klein fleschje in de hand terug te keeren. „Neem nu een paar van die tabletjes met een beetje water; dan zult u zich heel gauw beter gevoelen", sprak ze vriendelijk. „Houd het fleschje maar bij u; we hebben het op 't oogenblik niet noodig." „Dank u zeer", stotterde Brian. „Geen dank; ik hoop, dat u spoedig weer beter bent. Da-ag." Toen hij opkeek, was ze verdwenen. Brian deed de deur dicht. Hij had verschrikkelijk gelogen, maar het kon hem niet schelen. Hij zou liever de onmogelijkste dingen gezegd hebben, dan de kans te loopen, haar afkeerig van hem te maken. Het werd avond en meer en meer won de overtuiging veld bij het opgewonden jong mensch, dat hij dien nacht geen oog dicht zou doen, als hij haar nog niet eens gezien en gesproken had. Tevergeefs trachtte hij zich tegen die overtuiging te verzetten. Hij begaf zich naar de badkamer, ging op den rand van de badkuip zitten en begon weer te zingen. Hij hield op, luisterde, hoorde niets en be gon opnieuw. Eenige oogenblikken later werd er hard op de deur van z'n zitkamer geklopt. Toen Briand open deed, stond het meisje van be neden weer voor hem. „Inderdaad", sprak zij; „het is eenvoudig verschrikkelijk; niet om aan te liooren. We kunnen niets uitvoeren. Heb u de aspirine ingenomen?" Hij knikte. „Hoeveel?" „Ikik hebze niet geteld." Hij durfde haar niet aan te kijken. „Bent u er wel zeker van, dat u ze hebt ingenomen?" klonk het wantrouwend. „Natuurlijk", antwoordde hij verontwaar digd, „dat spreekt toch vanzelf; ik heb ze allemaal ingenomen." „Wat zegt u daar? Allemaal?" „Ja." „Heer in den hemel!" riep ze ontzet, „het was een volle flesch. Uw leven is er mee ge moeid. Het is verschrikkelijk!" Ze dacht even na. „Kom direct mee naar beneden; m'n zuster studeert in de medicijnen; ze is semi- arts. We zullen haar om raad vragen." Ze greep hem stevig bij den arm en vloog met hem de trappen af. „Frieda!" riep ze, toen ze buiten adem de woonkamer binnenvloog, „wat denk je wel, dat die grootedie arme man gedaan heeft? Hij heeft al de aspirine-tabletten in eens ingenomen!" „Ongeloofelijk!" verwonderde zich Frieda, die ongeveer een jaar ouder was dan haar zuster, en er even lief uitzag; „de heele flesch, zeg je?" „Neen, toch niet", mompelde Brian. „Laat hem op den divan gaan liggen, Jo hanna", zei Frieda vastberaden; „we zullen eens kijken hoe het met hem gesteld is." Zij nam z'n hand in de hare en voelde z'n pols. „Ja, z'n hartslag is wat onregelmatig, maar dat zal wel gauw overgaan. Hij lijkt mij zoo sterk als een olifant. Hoe kwam u er toch toe om zoo iets te doen?" vroeg ze streng. „U moest eigenlijk iemand hebben, om u op te passen." „Dat weet ik wel", antwoordde Brian, met een blik op Johanna. De medische studente kéék hem uitvor- schend aan. „Waar is het leege fleschje?" vroeg ze eensklaps. „Ik.... ik weet het niet", zei Brian. Om z'n verlegenheid te verbergen, begon hij te hoesten en haalde z'n zakdoek te voorschijn, en met z'n zakdoek verscheen het fleschje met aspirine-tabletten, dat met een harden slag op den grond viel. Johanna raapte het op en hield het bij het licht. „Hij heeft er geen een genomen!" riep ze. Een oogenblik van pijnlijke stilte. Daarna klonk het schaterend gelach van Frieda, die op een stoel was gaan zitten. Johanna keek haar aan, alsof ze niet wist, hoe ze 't had. Daarna sprak ze op ijskouden toon tot Brian: „Wilt u ons zeggen, wat dit beteekent?" „Dat wil ik", antwoordde het jonge mensch. Hij begreep, dat hij nu met de waarheid voor den dag moest komen. „Het geluid, dat door u gehoord werd", zoo begon hij, „was van mij. Ik was aan 't zingen, maar ik zong te hard." „Toch niet!" riepen de beide meisjes, en staarden hem verbaasd aan. Hij liet, schuldbewust, het hoofd hangen. „Maar ik durfde het niet aan juffrouw aan juffrouw Johanna te zeggen; ik was bang, dat ze een hekel aan mij zou krijgen. Dat moest tot eiken prijs verhinderd wor den." „Waarom?" vroeg Johanna. „Omdat", verklaarde Brian, „ik verliefd op u geworden ben." „Wèt zegt u daar?" „Ja. Maar ik had u de waarheid dadelijk moeten zeggen. Ik handelde echter om best wil. Wilt u me vergeven?" „Ik.... ik vergeef het u", mompelde Frieda. „Beiden vriendelijk bedankt", stamelde hij verlegen. „Maar ik heb u niet vergeven", zei Jo hanna met hoogroode kleur; „ik denk nog altijd aan uw leugens over de aspirine." „Leugens?" herhaalde Brian met een schuw lachje; „leugens, zegt u? Ik zei, dat ik de aspirine-tabletten genomen heb en dat is waar. Ik heb ze van u genomen." „O!" verbaasde zich het jonge meisje. De woorden ontbraken haar, om uit te drukken, wat zij gevoelde. „En nu ik gezegd heb, wat ik op het hart had", hernam de jonge man, „heb ik de eer u beiden uit te noodigen, met mij te gaan dineeren. Wat dunkt u van Donderdag avond?' „Ik zou heel graag willen", glimlachte Frieda, „maar ik heb het te druk. Bovendien", ze hief haar linkerhand op, „ik ben ver loofd." „Wat komt er dat eigenlijk op aan?" vroeg Brian; „en wat dunkt u er van Johanna?" „Wat?" riep Johanna, die haar ooren niet kon gelooven; „hoe durft u mij bij m'n voor naam te noemen?" „Waarom niet?" lachte Brian, „we zou den Vrijdag, misschien ook Zaterdag, den ring kunnen uitzoeken. Ja, ik denk „Mag ik u verzoeken heen te gaan?" zoo liet zich nu de jongste der zusters hooren. De jonge man keek haar treurig aan, zuchtte en liep langzaam naar de deur. „Wel te rusten, Frieda," zei hij, „mijn naam is Brian Cortwright." „Goeden nacht, Brian", antwoordde Frieda. Johanna liet hem uit. „Wil je me nu heusch niet vergeven?" vroeg de jonge man en bleef even op den drempel staan. Zij schudde het hoofd. Langzaam ging hij de trappen op naar zijn etage-woning. Halverwege gekomen, bleef hij staan en keek achter zich. Johanna stond nog altijd in het portaal. „Nu, Johanna?" vroeg hij smeekend. Hun blikken ontmoetten elkander; toen knikte ze. In een oogwenk stond Brian naast haar. „Je neemt dus m'n uitnoodiging voor Donderdag aan?" vroeg hij haastig. Johanna glimlachte. „Maak er Woensdag van", zei ze, en sloot de deur achter zich. Een achttienjarige jongen verdronken Zondagmiddag is op het Foxholsfermeer (Fr.) door een plotselingen rukwind een zeilboot, waarin zich vier personen bevon den, omgeslagen. De 18-jarige J. Geerts van Foxhol is daarbij verdronken. dader gearresteerd Eergisternacht bemerkte een veldwachter, die op den Driehuizerweg te Nijmegen sur veilleerde, dat eenige wielrijders de ver keersregels overtraden. Toen de veldwachter hen daarop opmerkzaam maakte en hen daarbij met een electrische lantaarn be lichtte, werd hij door een der personen, een opperman uit Hees, aangevallen, die den politieman een stevigen vuistslag gaf, ten gevolge waarvan deze bewusteloos neer stortte. De woesteling heeft het slachtoffer vervolgens nog eenige trappen toegediend en heft zich daarna verwijderd. De bewustelooze veldwachter werd in een der nabij gelegen woningen binnengedragen en later naar zijn woning vervoerd. Toen de man weer tot bewustzijn was gekomen, wist hij zich niets meer van het gebeurde te her inneren. Zijn toestand is redelijk wel. De dader is later op aanwijzing van getuigen gearresteerd. Het tweede slachtoffer buiten gevaar De toestand van het anderhalfjarige dochtertje van den heer V. uit 's-Graven- zande, dat slachtoffer werd van de wraak oefening eener dienstbode, die beide kinde ren van de familie V. azijn-extract heeft doen drinken, is thans gunstig. "Voor haar levensbehoud bestaat thans geen vrees Een echt biljet van 300 voor valsch aangezien en verbrand De zoon van een bewoonster uit de Wees- perstraat te Amsterdam, kwam dezer dagen bij zijn moeder thuis en bracht geld mee ongeveer 400 aan papier. Er was een bankbiljet van 300 bij. De zoon legde het geld op tafel. De moeder was bezig aard appelen te schillen. Toen zij gereed was gooide zij de schillen in een bak en deed per ongeluk het geld erbij. Later haalde een schillenjongen den afval weg. Hij zag er een briefje van 300 tus schen zitten en gaf het aan de dienstbode. Het meisje dacht, dat het een nagemaakt papiertje was en zeide het niet te willen hebben. De jongen stak het papiertje bij zich, maar hechtte er geen waarde aan Later diepte hij het toevallig weer uit zijn zakken op; hij liet het aan eenige men schen zien en verkocht het ten slotte voor vijf gulden. Daarna vertelde hij het geval aan zijn moeder, die zeide: „als iemand er vijf gulden voor geeft, zal het wel meer waard zijn". De jongen zocht den kooper op en kocht het papiertje voor 5 terug. Hij bracht het terug naar de bewoonster der Weesper- straat, maar daar hoorde hij, dat het niets waard is. Toen heeft hij het papiertje, LENTEGESPREK Hallo. Ja zeker spreekt u met de re dactie. Wat was er van uw dienst? Maar Henk, herken je. mijn stem niet eens? Je spreekt met Truusje! O juist meneer. En wat is er precies gebeurd? Meneer? Wat bezielt je? Je spreekt met Truusje, t van Van Nelle, r van erw tensoep, u van. Ja meneer, en toen? Zeg, hou je me voor den gek? Wees toch niet zoo kinderachtig! Zooveel tijd heb ik niet En in welke straat hebben ze het paard tot staan gebracht? Ik vraag me af, of je misschien zelf op hol geslagen bent! Toe, luister 's.... Dus er zijn eigenlijk heelemaal geen ongelukken gebeurd? Nee, tot dusver niet, maar als je zoo doorgaat, kan ik er niet voor instaan, dat ze niet alsnog gebeuren! Als je nou niet uit scheidt, bel ik af Wacht u even meneer. Ik kan u niet bijhouden. U moet toch begrijpenDus als die meneer het paard niet voor den ban ketbakkerswinkel bij den teugel had gegre pen, had het tóch wel stilgehouden Zeg, nu in allen gemoede Henk, ben je nu gék geworden, om je zoo aan te stellen? Ik bel af hoor! Wacht u nog éven meneer een oogenblikje! Ja, als ik het goed beschouw, is dit toch eigenlijk niet belangrijk genoeg voor onzehallo, Truusje! ben je er nog? Goddank! De baas gaat net het bureau uit. Dat is een karwei geweest. Waar zien we elkaar vanmiddag? Je moet ze niet te jong op de redactie nemen samen met een makker, verbrand. Er was niets meer van over. Eerst daarna ontdekte de bewoonster van de Weesperstraat, dat zij het papiertje, dat inderdaad echt was, kwijt was. Zij deed aangife bij de politie, maar het was te laat. De rest van het geld, nog een kleine 100, had de jongen niet tusschen de schil len gevonden. Bij Denme Maandagochtend is Zeilberg bij Deume opgeschrikt door een brand, waardoor drie woningen en twee pakhuizen in asch zijn gelegd. De bewoners, die nog te bed lagen, zijn nog bijtijds gewekt en met moeite ge red. Eigenaar van de woningen is de heer J. Bouwman. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Ook het vee heeft men kun nen redden. De heer Born ontvangt 500 De eigenaar van het pakhuis aan de Wes- terbaénstraat 1 te Den Haag, de heer Born, die Maandagnamiddag 11 Mei in dat door hem aan Konings verhuurde pakhuis het stoffelijk overschot van den heer E. vond en daarvan onmiddellijk aangifte bij de politie deed, heeft thans door tusschen- komst van de politie een bedrag van 500 als persoonlijk douceur van de familie E. ontvangen. Naar de heer Born mededeelt, heeft hij dit bedrag aanvaard, niet als belooning, doch slechts als kléine tegemoetkoming in geleden zakenschade. Twee kinderen gewond Gistermiddag te ruim 12 uur is in de Oostzaanstraat te Amsterdam een vracht auto een winkel binnengereden. Vedmoedelijk door het defect raken van de vooras reed de melkauto van de firma Schaarbergen uit Ilpendam de banketbakkerszaak van den heer W. Bongenaar in de Oostzaanstraat 10a binnen. De auto koos daarvoor den weg door de etalage. Het voertuig bleef met één voorwiel in de etalage steken. Twee kinderen, een jongen en een meisje, die van school naar huis gingen, werden door den auto aangereden. Zij bekwamen geen ernstige kwetsuren en zijn door den Geneeskundigen Dienst geholpen. In de etalage van den banketbakkerswin kel is groote schade aangericht. Overigens hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. 353. De directeur was weer opgestaan, Volgde daarna des jongens spoor, Maar Wim had hem weldra in de gaten, Ging nog sneller er van door. „Je kunt me toch niet krijgen," Wim het treiterend-plagend riep, Terwijl de directeur met zijn dik buikje Schreeuwend achter de jongens liep. 354. Ze liepen, zonder dat zij bepaald wisten, Waar de lange weg hen bracht, Liepen voort van 's morgens tot 's avonds, Rustend in den warmen nacht. Eindelijk waren zij bij Benni Hassan Aan den Nijloever aangeland, De streek was eenzaam en verlaten, Alles scheen hier zonverbrand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10