f f3000.- f 750.- f 250, f125. f50. f40. DE PINKSTERBOODSCHAP VAN Z. H. PAUS PIUS XI. A DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 27 MEI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17777 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De Encycliek over de Maatschappelijke Orde, haar herstel en hare voltooiing naar het heilplan der Blijde Boodschap Bij den 40sten Verjaardag der Encycliek van Z. H. Paus Leo XIII. „Rerum Novarum" Eerwaarde Broeders, Geliefde Zonen, Groet en Apostolischen zegen! De nieuwe dirigent der H. O. V. P. H. S. Schuurman De werkloosheid in het visscherijbedrijf De Merapi blijft werken Nieuwe uitbarsting op komst? De stand der aardbeien Koiiinklijke Petroleum Mij. Doodelijk ongeval INGEZONDEN Slechte woningtoestanden in oud-IJmuiden I VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De fascistische strijd tegen de Katholieke Actie Demonstraties tegen de „Osservatore Romano" Auto door een trein gegrepen De luchtverbinding met Indiè BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bji vooruitbet. Bü contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger uij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger Aan de Eerwaardige Broeders, Patriarchen, Primaten, Aartsbisschoppen, Bisschoppen en overige Opperherders, die in vrede en gemeen schap met den Apostolischen Stoel leven en aan alle Geloovige Katholieken der wereld. Pius XI, Paus Veertig jaren zijn voorbijgegaan, sinds onze Voorganger, Zaliger Gedachtenis, Leo XIII, zijn heerlijk Rondschrijven „Rerum Novarum" de wereld inzond. Met dankbare vreugde grijpt de heele Katholieke wereld deze gelegenheid aan, om dit gebeuren plechtig en naar verdienste te Vieren. Als wegbereiders voor deze zeer bijzon dere oorkonde van allerhoogste herderlijke zorg, waren hieraan reeds andere ency clieken van Onzen Voorganger verschenen: over de grondslagen der maatschappij, der familie en van het huwelijk; over den oor sprong der Staatsmacht, en dezer geregelde verhouding met de Kerk; over de voor naamste plichten van den christelijken staatsburger; daarna echter tevens tegen het Socialisme en een valsche vrijheidsleer; alsook nog meerdere andere, waaruit reeds duidelijk genoeg de leer van Leo XIII sprak. De Encycliek „Rerum Novarum" echter on derscheidt zich van alleanderedaardoor.dat zij aan de menschheid den zekeren leidraad bracht voor de gelukkige oplossing "an het doornige vraagstuk in de menschelijke sa menleving, bekend als het sociale vraagstuk, juist op het oogenblik dat de maatschappij deze het beste kon gebruiken, ja, er zelfs dringend behoefte aan had. De aanleiding Tegen het einde der 19e eeuw hadden de nieuwere werkmethoden en de industriali- seering onder een heele rij volken meer en meer geleid tot een splitsing der maatschap pij in twee klassen: de eene klasse, slechts gering in aantal, genoot bijna alleen al de voordeelen, welke de uitvindingen van den nieuwen tijd zoo ruimschoots vermochten te bieden; de andere klasse daarentegen, de groote massa der werknemers omvattend, leed onder den druk van kommer en nood, zonder dat zij, ondanks alle mogelijke in spanning, in staat was, zich uit haar be- klagenswaardigen toestand te bevrijden. Met dezen stand van zaken hadden ge makkelijk genoeg vrede degenen, die, zelf in weelde badend, daarin eenvoudig de vol trekking zagen van onafwendbare econo mische wetten, en die dientengevolge alle zorgen voor een verzachting van die ellen dige toestanden uitsluitend wilden zien toe bedeeld aan de naastenliefde juist alsof het de taak ware van de naastenliefde, om de door de wetgeving maar al te vaak ge dulde, meermalen zelfs goedgekeurde schen ding der rechtvaardigheid met haren man tel te bedekken. De arbeidersstand verdroeg morrend dezen stand van zaken, waarbij hem een zoo hard lot ten deel viel, en ver zette zich tegen een zoo onverdraaglijk juk. Onder den invloed van opruiers streefde het eene deel van den arbeidersstand naar de volkomen omverwerping der menschelijke maatschappij; maar ook bij het andere deel, dat door zijn gedegen christelijke opvoeding gevrijwaard was tegen dergelijke afdwalin gen, vestigde zich de overtuiging, dat een diepe en snel ingrijpende verandering drin gend geboden was. Volkomen dezelfde meening waren toege daan tal van katholieke mannen, zoowel geestelijken als leeken, die, gedreven door een bewonderenswaardige naastenliefde, reeds lang pogingen hadden aangewend om den onverdienden noodtoestand van het proletariaat te helpen verlichten. Ook zij konden het zich niet indenken, dat een zoo ontzaglijk onbillijke ongelijkheid in de ver deeling der tijdelijke goederen zou beant woorden aan de bedoelingen van den Alwij- zen Schepper. Deze allen zochten oprecht en eerlijk, zoowel naar een werkzaam heilmiddel voor de jammerlijke ontreddering der algemeene maatschappelijke orde, als naar de voorbehoedende maatregelen om althans verergering van den toestand tegen te gaan. Intusschen zoo armzalig is nu eenmaal de geestesvlucht zelfs van hoogstaande men- schen door de eenen werden zij als ge vaarlijke nieuwlichters sterk van de hand gewezen, terwijl zij aan den anderen kant in hun arbeid werden belemmerd door medewerkers aan denzelfden arbeid, wier in zichten en plannen echter in een andere richting gmgen, zoodat zij bij deze tegen strijd van meeningen ten slotte niet meer wisten, welken weg zij moesten inslaan. Bij dezen geestelijken strijd nu, waar de tneeningsverschillen her en derwaarts dreven en waar het zelfs een enkele maal tot scher pe aanvallen kwam, richtten zich, als reeds zoo dikwerf tevoren, aller oogen naar den Stoel van Petrus, naar dezen eerbied- Waardigen Zetel der Waarheid, vanwaar woorden des heils uitgaan tot de geheele wereld. Ja, aan de Voeten van Christus' Plaatsvervanger op aarde stroomden in on telbare menigte de leidende mannen der so ciale wetenschappen, de werkgevers en ten slotte ook de werknemers samen: allen met het eenige en uitsluitende verzoek, dat hun eindelijk de zekere we» zou worden gewezen Met zijn scherpzinnig verstand overwoog de Paus rijpelijk deze zaak met zichzelf en met God; de meest ervaren raadslieden wer den ontboden; naar alle kanten werd het vraagstuk ernstig overwogen. Tenslotte stond zijn besluit vast: in het bewustzijn 'van den heiligen plicht van zijn apostolisch tmbt, teneinde door langer te zwijgen zelfs biet den schijn van plichtsverzuim op zich te willen laden, zal hij spreken tot de Kerk van Christus, tot de menschheid, en zijn hem door God opgedragen Leer-ambt ver vullen. Zoo verhief dan de Paus den 15den Mei 1891 zijn langverwachte stem. Niet afge schrikt door de moeilijkheid van zijn taak, niet gebogen door den ouderdom, neen, hoog opgericht en krachtig wees hij aan het Menschelijk Geslacht nieuwe banen tot op lossing van het sociale vraagstuk. HET ONDERWERP. Gij allen, Eerwaarde broeders en geliefde zonen, zijt goed vertrouwd met die bewon derenswaardige leer, die de onvergankelijke roem van de encycliek Rerum Novarum is. Smartelijk getroffen dat Hij een zoo groot deel der menschheid „onder droevige, be klagenswaardige omstandigheden in een on- waardigen toestand" moest zien, nadat de economische ontwikkeling „den arbeider in zijn afzondering zonder genade aan de on- menschelijkheid van de werkgevers en aan het eigenbelang van een teugellooze concur rentie had uitgeleverd", maakt de opperste Herder de zaak der arbeiders tot de zy'ne. Daarbij heeft Hfj geput, noch uit het libera lisme, noch uit het socialisme, daar het eerst genoemde bewezen had, tot het oplossen der sociale kwestie volkomen onbekwaam te zijn, laatstgenoemde een geneesmiddel aanbeval, dat, erger dan het te genezen kwaad zelf, de menschelijke maatschappij slechts nog dich ter aan den rand van den afgrond gebracht zou hebben. Uit eigenmachtsvolmaaktheid en vervuld van het bewustzijn, dat Hem in de eerste plaats de bewaking van den Godsdienst, en de leiding van alles wat daarmee nauw sa menhangt is toevertrouwd, nam de Paus deze aangelegenheid ter hand, jkraarin „zonder hulp van den Godsdienst en van de Kerk geen gelukkige uitslag" gezien kon worden. Alleen steunend op de onveranderlijke grond stellingen van verstand en openbaring be lichtte Hjj de „wederzijdsche rechten en plichten der bezitters en der onterfden, der werkgevers en der werknemers." Moedig door vertrouwen en sprekend „als iemand die macht heeft", verklaarde Hij en stelde Hij vast, wat de Kerk, wat de Staat, wat de be treffende personen zelf tot oplossing der kwestie hadden te doen. Niet voor niets liet de Paus atjii aposto lisch woord weerklinken. Vol verbazing luis terden, met geestdrift namen het hl zich op, niet alleen de trouwe zonen der Kerk, maar ook velen, die ver van het eene ware geloof in dwaling rondliepen, ja, met enkele uit zonderingen allen, die van nu aan in geleerde onderzoekingen, of in praktische wetgeven- den arbeid zich met maatschappelijke en staathuishoudkundige vraagstukken bezig hielden. Met bizondere vreugde echter werd het Pauselijk rondschrijven opgenomen door de Christelijke arbeiders, die zich door de hoog ste autoriteit op aarde begrepen en verde digd voelden, evenals al die edele mannen, die bij hun onverdroten bemoeiingen ter ver heffing van den toestand der arbeiders tot dusver nauwelijks iets anders hadden aange troffen dan een algemeene onverschilligheid, niet zelden ook hatelijke verdachtmaking, zoo niet uitgesproken vijandschap. Met recht staat by die allen het apostolische schrijven in hoog aanzien, zoodat het reeds overal ge woonte geworden is Hem jaarlijks op de een of andere wijze dankbaar te gedenken. Op deze algemeene overeenstemming maakten enkelen een uitzondering, die door een zekere ongerustheid werden bevangen. Inderdaad werdde edele en fiere leer van den Paus, die voor de wereld iets ongehoords was, ook door Katholieken hier en daar met eenig wantrouwen ontvangen en in enkele gevallen stelde men er zich zelfs afwijzend tegenover. In te koenen stormloop had Leo de afgoden van het liberalisme ten val ge bracht, te meedoogenloos met ingeroeste vooroordeelen opgeruimd, te onverwacht toe komstige ontwikkelingsmogelijkheden weg genomen. Zoo moesten wel de tragen hun haten sluiten voor een zoo ongehoord nieuwe sociaalfilosofie en de aarzelende gemoederen voor een vlucht in zoo groote hoogte terug schrikken. Ja, zelfs ontbraken zij niet, die, hoewel de stralende volheid van het licht bewonderend, het geheel slechts als een droombeeld van een wensch beschouwden, dat nooit tot werkelijkheid zon kunnen wor den. De veertigjarige herdenking van de Pause lijke encycliek, die allerwege en in alle krin gen, voornamelijk echter door de uit heel de wereld naar deze stad samen stroomende Katholieke arbeiders met gjoote geestdrift gevierd wordt, biedt ons een gewenschte aan leiding om het woord te nemen. INHOUD EN DOEL VAN DE ENCYCLIEK. Wij willen de zegenryke vruchten der En- clycliek van Leo voor de Katholieke Kerk, zoowel voor de geheele menschheid met een terugblik op het verleden beschouwen (I), dan de maatschappelijke en de staathuis houdkundige leer van den grooten meester tegenover zekere verklaringen die men ervan heeft gegeven, klaar uiteenzetten en tevens in eenige stukken haar gevolgen verder ont vouwen (ID. eindelijk over de tegenwoordige toestanden een oordeel uitspreken en over het socialisme vonnis vellen, om de ware oor zaken der tegenwoordige stoornissen der openbare maatschappelijke toestanden bloot te leggen en daarmee tegelijkertijd den eeni- gen weg ter genezing aangeven, namelijk de zedeiyke vernieuwing in Christelijken geest (III). Hiermede hebben Wij de drie voor naamste deelen van deze, onze encylcliek, gekenschetst. (Wordt vervolgd.) Met ingang van 1 September a.s is be noemd tot dirigent van de Haarlemsche Or kest Vereeniging de heer P. H. E. Schuur man, wonende te Amsterdam. De Commissie van deskundigen bestond uit de heeren Sem Dresden, Cornells Dopper en Eduard van Beinum. Zij houdt nog aan Het Fonds voor Sociale Voorzieningen bericht: Over de week \<an 9 tot en met 15 Mei werden aan 506 (412) werklooze opvarenden uitkeering verstrekt tot een totaal bedrag van 5632.25 4370.50). Dit aantal was als volgt over de verschil lende gemeenten verdeeld: 221 Vel sen, 118 Egmond, 19 Katwijk, 63 Sche- veningen, 85 overige gemeenten. Katwijk, 123 (84) Scheveningen, 117 (74) overige gemeenten. De tusschen haakjes geplaatste getallen hebben betrekking op dezelfde week van het vorig jaar. Aan het einde der verslagweek waren in totaal 632 (325) zeelieden uitgetrokken en wel: 214 (89) Velsen, 106 (49) Egmond, 72 (29) Zondagmiddag werd een verhoogde wer king van den Merapi geconstateerd. Er wer den zeven gioedwolken waargenomen in een tyd van vijf kwartier, waarby een zoo laag, dat de heer Ecoma Versteeg van den Vul- canologischen Dienst op het punt gestaan heeft van Goenoeng Gono uit algemeen alarm over het bedreigde gebied te geven. De eerste gloedwolk, welke ten 11.31 uur werd waargenomen, was de grootste van de laatste weken en ontwikkelde zeer imposante rookkolommen in typische kolossale grauw bruine bloemkoolvormen, dalend tot ongeveer 15 meters hoogte, hetgeen het laagste punt is sedert de eruptie. De afmetingen waren dusdanig, dat op een oogenblik de zon werd verduisterd voor een gezelschap uit Djocja, dat ongeveer op duizend meter afstand noor delijker aanwezig was. De ontwikkeling der krachtig opbruisende wolken ging gepaard met een sterk gesis als gevolg van den vul- kanischen modderregen. Intusschen hadden constante lava-afstortingen plaats met doffe slagen, waardoor steenen op steenen in den bovenloop van het Blongkeng-hoofdravijn werden gestort, dat noordelijker ligt dan het ravyn, waarin de gioedwolken eindigden en dat door een hoogen rug daarvan gescheiden is. De Vulcanologische Dienst tracht het verband na te gman van het optreden der gioedwolken en de daling van de lava-prop, welke verschijnselen vertoonde alsof een groote afstorting begon. Goede oogst te verwachten Men schryft ons uit Heemskerk omtrent den stand van de aardbeien: Ook hier wordt de groei- en bloeiperiode van de aardbeien, welke ter plaatse in groote hoeveelheden worden geteeld en nog altijd de kurk zijn, waarop de tuinbouw drijft, met groote belangstelling gevolgd. De stand is over het algemeen goed te noemen, niet te zware bladgroei in tegenstelling met voorgaande jaren toen de groei van het blad nogal eens ging ten koste van de vrucht. Door het milde Meiweer der laatste week is de stand zeer vooruitgegaan en staat alles in vollen bloei. De planten bloeien over het geheel genomen goed en beloven een goeden oogst, niet beschadigd door nachtvorst. Tengevolge, van het zonnige weer „ruien" de bloesems goed, en begint de vruchtbodem ai ontwikkeling te vertoonen. De Dutch Evern heeft zelfs al flink gezette vruchten. Deze week is vooral voor het „zetten" der vrucht, zoel zonnig weer zeer wenscheiijk. Als deze dagen goed verloopen, kan, al wordt het daarna koel weer, de oogst vol hoop tegemoet gezien worden. Netto winst van f 126 tot f 90 millioen gedaald Aan het verslag ontleenen wij het vol gende Het jaar 1930, waarin de petroleumindu strie zich in de zeer moeilijke positie zag ge plaatst die de enorme productie van 1929 in het leven had geroepen, kenmerkte zich in de meeste olie-produceerende landen door een streven naar beperking der productie. Zeer systematisch is de politiek van be perking in de Vereenigde Staten van Ame rika gevolgd. Men heeft niet alleen in Amerika restrictie toegepast; alle andere landen, met uitzonde ring van Rusland, deden hetzelfde, som mige alleen tijdelijk. Onze groep speelde bü het pleit voor restrictie een leidende rol. In Januari 1930 deden wij voorstellen van deze strekking aan de andere producenten in Ve nezuela, doch onze plannen werden eerst in November aanvaard. Ook in Roemenië gingen wij vooraan bü de bevordering van eene beperkingspolitiek. Als gevolg van zekere door ons aan de an dere Roemeensche producenten gedane voor stellen werd in de tweede helft van Juli 1930 in Roemenië een aanvang gemaakt met de beperking der productie. In October 1930 werd evenwel door de Steaua Romana de restrictie-overeenkomst opgezegd en aldus kwam er op 1 December 1930 een einde aan de productiebeperking. Oogenblikkelijk trad een aanzienlijke over productie in. Alleen Rusland wykt af van de beper kingspolitiek die alle olieproduceerende lan den het afgeloopen jaar hebben gevolgd. Niettegenstaande Ruslands houding is de wereldproductie van ruwe olie in 1930 onge veer 11 millioen ton minder dan in 1929, namelijk 199.7 millioen tegen 122.0 millioen ton. De sterke prijsdaling Hoewel derhalve de productie in 1930 ruim onder die van 1929 bleef, daalden de pryzen in 1930 belangrijk onder die van 1929 en deze daling zet zich voort tot de samenstelling van dit verslag toe. De uitweg uit de huidige depressie, aldus gaat het verslag voort, is alleen te vinden in een aanzieniyke toeneming van het verbruik. Het is echter te begrijpen dat de olieprodu cent, gedurende dit wachten op betere ty- den, ongeduldig wordt nu hij, niettegen staande de opofferingen, die hij zich door de restrictie zijner productie vrijwillig oplegde, de prijzen ziet verslechteren en dat hij zyn geloof in de heilzame werking van beperking verliest. Wij zijn echter van oordeel, dat zij, die bepleiten om met de beperking der pro ductie op te houden, het bij het verkeerde eind hebben en de dingen in een te somber licht zien. Beperking der productie gebaseerd op sa menwerking zal de industrie helpen door de moeilijkste periode, die zij ooit heeft mede gemaakt en zal haar gezond en sterk voeren naar eene toekomst, die voor de petroleum industrie niet anders dan schoon kan zijn. Naast beperking der productie moet vermin dering van productiekosten het parool zijn. In 1930 heeft de Koninklijke 23.980.027 ton geproduceerd tegen 25.184.387 ton in 1929. Deze cijfers toonen aan, wat onze krach tige medewerking aan conserveering tot stand heeft gebracht ten opzichte van de vermindering in productie en de vermeerde ring in reserves. De productie ware anders veel grooter geweest, naar schatting min stens 29.000.000 K.G. ton. Winst ruim f.90 millioen De uitkomsten van ons bedrijf waren in het moeilijke jaar dat achter ons ligt, uit den aard der zaak niet zóó bevredigend als in de vorige jaren. Toch heeft de netto winst over 't jaar 1930 f 90.836.414 (v.j. f 126.471.391) bedragen, welke toelaat, nadat in Januari een interim-dividend van 10 pet. beschikbaar werd gesteld, een slotdividend van 7 pet. (v.j. 14) uit te keeren na betaling van 4 pet. op de preferente aandeelen en f 762.612 op de prioriteitsaandeelen. Met het oog op den algemeenen ongunsti- gen economischen toestand werd de uitbrei ding van het bedrijf in Ned.-Indië voorloo- pig getemperd en wij hopen in het jaar 1931 pnze uitgaven in Indië te kunnen terug- trengen tot twee derden van het reeds zoo gereduceerde bedrag over 1930. In Roemenië heeft de Astra Romana een winstcijfer van ruim 494 millioen Lei kunnen behalen. Het werd raadzaam geacht, on danks de goede financieele resultaten door de maatschappy behaald, over 1930 een divi dend van niet meer dan 6 pot. uit te keeren en de rest van de winst over te brengen naar speciale reserves. De algemeene toestand der petroleumindu strie in de Vereenigde Staten leidde bij onze maatschappijen tot belangrijke bezuinigings maatregelen, zoowel in de uitgaven voor nieuwbouw als die. voor exploitatie. De dividenduitkeering op de gewone aan deelen der Shell Union Oil Corporation over het derde en vierde kwartaal moest achter wege blijven, terwijl het onverdeelde winst saldo van het vorige jaar niet onbelangrijk verminderde. De Shell Union heeft echter ook in 1930 dezelfde ruime afschrijvingspo- litiek van de vorige jaren gehandhaafd. Tenslotte bespreekt het verslag het ver- koopsbedrijf en merkt in verband daarmede op: Nooit heeft ons distributiebedrijf zooveel concurrentie te weerstaan gehad. Natuurlijk konden wij er niet aan denken ook maar er gens een deel van onzen handel in welk land dan ook, op te geven. Immers, afgezien van de groote bedragen en de enorme energie daaraan gewijd, hebben wij thans meer eigen productie dan nog zou zijn om aan die per centages voor honderd percent te voldoen. Toen gisteravond een 16-jarige wielrijder met voor zich op den stang een 7-jarig jon getje het steile Noordpad te Arnhem in volle vaart kwam afrijden, werd hij op een weg- kruising door een vrachtauto aangereden. Een der wielen van den auto ging het 7-jarig knaapje over het hoofd, ten gevolge waarvan het jongetje ter plaatse gedood werd. De andere jongen kwam er met lichte verwon dingen af. Den bestuurder treft geen schuld. DE PAUSELIJKE STAATSSECRETARIS Zal Kardinaal Pacelli aftreden? Naar het blad „Tevere" uit welingelichte bron verneemt zou kardinaal Pacelli den Paus hebben verzocht hem te ontheffen van zijn functie van staatssecretaris en hem een een herderlijk ambt op-te dragen. Als op volger van Kardinaal Pacelli wordt in dit verband genoemd den aartsbisschop-titulair van Turijn Piezardo, thans secretaris voor buitengewone aangelegenheden bij het Vati- caan. In de volgende bijeenkomst van het consistorium zal hierover worden beslist. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk HALLO? BREEZAND, HALLO! „Hallo! Ja, met wie spreek ik?„ „Met Sint Jan." „Hè, met wie zeg je?" „Met Sint Jan, de Evangelist, Patroon en Beschermer van Breezand." Ja, het gebeurt maar zelden, dat een he meling voor de microfoon komt, maar ik zie geen kans meer om nog voor Donderdag half 5 mijne beschermelingen op een andere manier te bereiken. Mag ik dus even mijn woordje doen? „Mijn dierbare katholieke Breezanders, op Vrijdag, 10 October 1931, ging de eerste hei paal den grond in, als eerste steunpunt van het mooie, vriendelijke kerkgebouw, dat thans statig omhoog rijst en verre in den omtrek zichtbaar is om aan te geven: Hier ligt het druk besproken en soms zoo neer gehaalde Breezand." Eens zag men ons hierheen trekken, als 'n soort ballingen, waarmee men medelijden had, maar die nu eenmaal als broodvechters niet anders konden doen. Katholieken van Breezand, de Goede God heeft onze energie en werklust gezegend, en al zijn we nog lang niet van zware zorgen en lasten vrij, toch heffen we nu onze hoof den fier omhoog, en met trots wijzend naar onze gloed-nieuwe kerk, roepen we allen jui chend toe: Ja, hier ligt nu Breezand, en hier zijn we weer! Katholieken van Breezand, niet aan het grillige geluk, dat ieder jaar toch byna wis selt, maar aan uwe stoere werkknuisten en die uwer jongens, aan het sobere leven uwer vrouwen en dochters dankt gij dit heerlijke succes. De offers, welke gü het vorige jaar bijeen bracht voor het groote doel een eigen bedehuis een eigen rustplaats voor uwe overledenen een eigen priester was een ongehoord voorbeeld voor het geheele Haar lemsche diocees. Nog eenmaal zoo'n kraehtstoot van offer zin, en we hebben, waarnaar we gesnakt hebben. Ook in dezen lastigen tyd mogen we met een gerust geweten zeggen, dat, wat we nu doen, geen daad is van overvloed, maar een daad van gewettigde levensbehoefte. Voorts, naast het allereerste, ons gods dienstig leven, de zekerheid van kloeke, brave en werkzame jongens, en de blijvolle reinheid en eenvoud van vrouwen en doch ters, mogen we gerust erkennen, dat door het bouwen van een eigen kerk, Breezand een nieuw aanzien heeft gekregen en dus ook onze landerijen materieel hooger heeft opgevoerd. Daarom, katholieke mannen van Bree zand, geen enkel man van karakter zal zich morgen onttrekken aan den veldslag, welke om half 5 op het land van den heer H. C. Brouwer zal geleverd worden. Neen, daar zal niemand zijn, die, zich stil letjes terugtrekkend, wil mee profiteeren, terwijl hy de zware zorgen en offers voor anderen overlaat. Komt, laat ons allen voor één uur weer eens martelaren zyn! Toont nog eenmaal aan uwe dorpsgenooten van de Zuid uw durf en onverschrokkenheid! Toont uwe dankbaarheid aan den goeden God, Die u, door beproeving misschien eens ge dwongen, hier heen leidde om u nu achteraf te laten zien hoe goed Hij het met u heeft voorgehad. Toe, geeft Hem nu met een blij hart een klein stukje er van terug dit jaar in den vorm van eene buitengewone liefde gave. Katholieken van Breezand, toont u mor gen wederom Roomschen in uw offers en uw daden, toont u wederom Katholieken in merg en been, die by al uw zwaren arbeid (met de drie kruisdagen heb ik u bewon derd) onwrikbaar vertrouwen op Gods on- misbaren zegen en den steun van onzen goeden Sint Jan en die voortaan met een blij oog opziende naar het ranke torentje met zijn glanzend kruis diep in het hart den priesterdichter najubelen Met het kruis in top. Zoo varen wij Door het wereldty Ten hoogen hemel op. Pastoor VERHOEFF. Gisteren is in den gemeenteraad van Velsen geïnterpelleerd over slechte woningtoe standen ten westen van de Oranjestraat tot aan het Sluisplein te IJmuiden. Hierboven een foto van een der perceeien. Tot dirigent der Haarlemsche Orkestver- eeniging is benoemd P. H. E. Schuurman, te Amsterdam. (blz. 1, 1ste blad) Onder Apeldoorn is een vrachtauto op een onbewaakten overweg door den trein gegre pen. De chauffeur werd gedood. (blz. 1, 1ste blad) Opnieuw werking van de Merapi. (blz. 1, 1ste blad) De vijfde Nederlandsche Katholiekendag. (blz. 2, 2de blad) De Belgische regeeringscrisis Poullet heeft een opdracht tot kabinetsformatie ge weigerd. (blz. 1, 3de blad) Het Poolsche kobinet-Slawek afgetreden. (biz. 1, 3de blad) Agenda der Volkenbondsvergadering in September. (blz. 1, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 767. Achteruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.34. Hoogste barometerstand 768.3 te Karl- stadt. Laagste barometerstand 758.6 te Roche- fort. Verwachting; Zwakke tot matigen wind uit Noordeiyke tot Oosteiyke richtingen, zwaar bewolkt, tydeiyke opklaring, waar schijnlijk nog onweersbuien. Aanvankelijk koeler. Gisteravond hebben studenten, aangeslo ten by den fascistischen universiteitsbond, opnieuw manifestaties gehouden tegen de Katholieke Actie en tegen het Vaticaan. Hiertoe begaven zy zich naar het gebouw van de „Osservatore Romano". Onder net zingen van de fascistische hymna verbrand den zij een aantal exemplaren van het blad, waarby zij tevens in herhaald hoongeroep tegen het Vaticaan uitbarstten. Naar tot dusver bekend is, hadden geen ordeverstoringen plaats. Leden van de fiscistische militie en cara binieri bewaken het gebouw, waar de katho lieke Actie haar hoofdkwartier heeft op geslagen. Chauffeur gedood Gistermiddag omstreeks twee uur heeft te Apeldoorn op den Langen Amerika, in de nabijheid van de Zwanensprong, een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. De 20-jarige H. Barmentlo, bestuurder van een vrachtauto van de eierexpeditie van de firma Otten te Apeldoorn, kwam op den spoorwegovergang van de lijn ApeldoornDieren in botsing met den locaaltrein, die juist op dit oogenblik den onbewaakten overweg passeerde. De auto, door de locomotief gegrepen, werd circa 240 Meter meegesleurd voor de trein tot stilstand kon worden gebracht. De botsing was zoo krachtig, dat B. uit zijn auto werd geslingerd en in een langs den weg loopende sloot werd gevonden. B. bleek bij aankomst van de politie reeds te zijn overleden. De auto is totaal versplin terd, terwijl over den ganschen afstand van 240 M. de weg bezaaid is met onderdeden van den motorwagen. Daar het uitricht op de spoorbaan behoor lijk vrij is, is het waarschijnlijk dat de ramp aan onoplettendheid is te wijten. Donderdag vertrekt weer een vliegtuig met een passagier Op Donderdag 28 Mei vertrekt opnieuw een vliegtuig van de K. L. M. naar Indië, n.l. de P.H.-A.G.R. met als eersten bestuur der Th. Wiersma, tweeden bestuurder W. O. van Veenendaal en den werktuigkundige ,T. F. O. W. Kotte. Als passagier zal meegaan de heer Jac. J. Kalker, directeur van B. v. dL Tak Co.'s sigarenfabriek. De heer Kalker, die 64 jaar oud is, is een veelbereisd man. Hij begeeft zich voor za ken naar Indië, waar hij ongeveer tien maanden denkt te biyven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1