.GROOT MODEL" HAZELNOOT REEPEN A. KUYPERS SIMON DE WIT's Grutterswaren 85 KRUIJER'S ELECTRISCH LASCHBEDRIJF N.V. N.V. KRUIJER'S ELECTRISCH LASCHBEDRIJF EN MACHINEFABRIEK - HAARLEM REGENJASSEN GEMEENTERAAD VAN VELSEN Dames en Heeren JACK MORRIS De GLAS- VERFHANDEL 10 cent 12 cent -20-25 cent 8-12 cent 9-11 cent 12-14 cent 5 cent 25 cent 8 cent 35 cent SIMON DE WIT BADHANDDOEK cent .De Kleine Kapel* DEZE WEEK TELEFOON 13808 BEGULIERSTRAAT 40 OPGERICHT 1874 voor en van Essenstraat 25-35, Haarlem, Tel. 1346© is het adres voor iedereen Smakelijk en gezond WINKELS DOOR GEHEEL HAARLEM Starterkransen voor CHEVROLET H. J. v. LEEUWEN'S MEUBELHUIS aanbesteden VRAAGT VOORAL HOLLENDSCH- ZWITSERSCHE ALGEMEENE VERGADERING De steunuitkeering aan werkloozen De raad spreekt zich uit vóór aanvaarding van Rijkssteun, waardoor de verzoeken om steunverhooging niet in behandeling ko men B. en W. zullen productieve werkverschaffing voorbereiden Een interpellatie-Homburg over slechte woningen in oud-IJmuiden. 60 SPAARNE 60 Têlsfeon 14881 Grove Rijst per pond Basseinrijst, extra grof per pond •Uva-nist, naar groïten per pond 1 5" Prima Havermout per pond Griesmeel, fijn per pond Gr^ri^el. grof per pond Zuiver Tarwemeel, prima per pond mmmm 6 pond voor Zuiver Tarwemeel, patent per pond wseman 5 pond voor Zuiver Amerikaansch Tarwemeel, Top-patent per pond 10 cent 5 pond voor 45 cent de maand MEI Reclame aanbieding Vraagt monster op zicht A. J. VAN DER BURG voor dit zoover is, zal ook het volwassen kind goede leiding nog niet kunnen ontbe ren. Hun ontbreken nog rijpe ervaring en bezonken oordeel. Zij houden onvoldoende rekening met allerlei omstandigheden, en missen vaak het noodige doorzicht, om te oordeelen wat 'bereikbaar is en wat niet. De ouders moeten daarom met hun tijd meele ven en levendig belangstellen in alle stroo mingen, zoowel sociaie, economische en po litieke als godsdienstige en zedelijke. Vooral de moeder moet door ontwikkelden omgang, door degelijke lectuur, door lidmaatschap van vereenigingen op verschillend gebied, trachten haar gedachtengang te verruimen. Grooter nog worden de moeilijkheden bij den omgang met vrienden en clubgenooten van beiderlei kurme, vooral wanneer dit an dersdenkenden zijn. Het eenige wat de ouders kunnen doen, is het huisgezin te ma ken tot een huis, waarin de godsdienstzin boven alles heerscht en hun kinderen op te voeden tot menschen, die niet gelooven uit sleur, maar uit echte, innerlijke overtuiging. Voortdurende waakzaamheid is een eerste eisch. Laten wij katholieke ouders, aldus besloot spreekster, bedenken dat bij de huidige eco nomische crisis onze aandacht niet alleen in beslag moet genomen worden hoe aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. Maar laat onze voornaamste zorg blijven, dat de beginselen van ons heilig geloof in ons gezin" doorwerken. Want dan alleen zal ieder van onze kin deren een kracht zijn in de maatschappij en een stralend voorbeeld, hoe de beleving van onze beginselen rustige, gelukkige men schen maakt. Een zeer harteijk applaus volgde op de rede en de toejuichingen staken opnieuw op, toen de voorzitter het woord verleende aan den mr. C. P. M. Romme. „HET GEZIN EN DE OVERHEID" Voorts sprak mr. C. P. M. Romme over het onderwerp „Het Gezin en de Overheid". Wanneer wij ons, aldus spr., een oogenblik bezinnen op de verhouding tusschen gezin en staat, bevinden wij ons meteen in een brand punt van onzen tijd, den strijd om den voor rang n.l. tusschen deze twee noodzakelijke maatschappijen van natuurlijke orde. Voor ons staat het vast, dat aan het gezin, den eerstgeborene de voorrang toekomt, want niet al burgger immers treedt de mensch de wereld in, maar door middel der huiselijke gemeenschap treden zij als deelgenooten in de burgerlijke gemeenschap. Weliswaar munt de Staat uit boven het gezin, in zooverre, dat hij een volmaakte maatschappij is, maar in deze volmaaktheid is hij dienstbaar aan het Gezin, dat in den Staat de met zijn wegen overeenkomende tijdelijke volmaking vindt. Als het gezin van nature een voorrang heeft boven den Staat, beteekent dit, dat de Staat er is om te bevorderen, dat het in zichzelf onvolmaakt Gezin zijn doeleinden kan bereiken. Het beteekent, dat geen aard- sche macht de rechten van het gezin aan tasten mag, deze integendeel moet bevor deren en oeschermen en dat de Staat zich niet als drager van plichten kan stellen in de plaats van het Gezin, met betrekking tot het Gezin heeft de overheid een taak van bescherming en vervolmaking, nimmer van vernietiging of aantasting. Het communisme, dat het kind uit den schoot van het gezin rukt en een onge hoorde ontwrichting van het huisgezin teweegbrengt, heeft toch een voedingsbodem moeten hebben, waaruit het worden kon, waaruit het groeikracht kreeg. Wij mogen niet wachten tot de ijzeren greep in staat is ook andere volkeren, ook ons te omvademen, maar wij moeten dien voedingsbodem bewerken om er de giftige sappen aan te ontnemen. De taak van de Overheid met betrekking tot het gezin strekt zich uit van den grond slag van het gezin, over zijn inwendige orde en uitwendige omstandigheden heen tot de hulpinstelling toe, welke het gezin behoeft om zijn doeleinden te kunnen bereiken. Deze taak beperkt zich niet tot een bevor dering van de hechtheid van zijn grondslag, tot het zuiver-houden van de inwendige orde, maar strekt zich ook uit tot de uitwendige gezinsomstandigheden. Op verschillende manieren kan de Over heid bevorderen, dat het gezin wordt tege moet gekomen in zijn stoffelijke aangelegen heden, maar één is er, rechtvaardig van grondslag en in uitwerking algemeen: het rekening houden met de gezinssterkte bij de bepaling van de verdienste door arbeid. Dit is juister, bevredigender dan huur- bijslagen, belasting-aftrek, of tariefsvermin dering. Wat geldt voor de ziektegeldpremie, welke men toch ook niet berekent op een ziekte van één bepaalden duur, maar die voorziet bij alle ziekten binnen een maximum tijd- grens geldt ook voor een kinderbijslagrege- hng, tenzij men een gewetensdwang zou willen toepassen, waartegen alles in ons tot het uiterste in verzet zou komen. Erkent men, in het algemeen en onder normale omstandigheden, het goed recht der arbeiders op verdere gezinsuitbreiding over de grens van twee S, drie kinderen heen, dan kan men het loon niet houden binnen die grens. Ten aanzien van de belooning van den arbeid in verband met de gezinssterkte, ligt de taak der overheid voor de hand, aller eerst ten opzichte van haar eigen personeel, Voorts jegens arbeiders, betrokken bij de Uitvoering van overheidswerken, tenslotte dus het bevorderen van kinderbijslag-regelingen ui het particuliere bedrijf. Hiervoor moet een politiek worden gevoerd, welke wordt gedragen en gestuwd door ver stand èn vurigheid en tot het voeren van zoodanige politiek zal men gemakkelijk wor den opgestuwd, omdat het hier gaat om het voldoen aan den elementairen eisch, dat de mensch niet stelselmatig, in elk geval feitelijk in de uitoefening van zijn natuurrechtelijke plichten wordt gehinderd door een loon- stelsel gebouwd op de behoeften van een beperkt gezin. Ook indirect heeft de overheid het gezin te vervolmaken en we in de hulpinstellingen van het gezin: school- en jeugdbeweging, welke dienen gesteund en bevorderd. Op deze gebieden is de taak der overheid ten onzent over -het algemeen verkeerd ge richt. Naast haar lichtzijde heeft de pacificatie den duisteren schaduwkant van den voor rang der openbare school boven de bijzon dere. Reeds te lang duurde de stilstand in de verwezenlijking van wat de goede kant was der pacificatie en het wordt hoog tijd, dat die stilstand plaats maakt voor vooruitgang. In het rapport der sociaal-democratische onderwijscommissie wordt de handhaving van het beginsel der gelijkstelling verdedigd met overwegingen van partij-politieken aard, maar daarnaast toch ook met het zuivere motief, dat de ouders, die voor hun kinderen een bijzondere school wenschen, geen ge wetensdwang mag worden aangedaan. Het is onze taak den tegenstanders te doen weten, dat die gewetensdwang bestaat op elk onderdeel van het geheele terrein van het onderwijs, waar óns de reëele vrijheid wordt onthouden eigen scholen te hebben op den zelfden voet als ten behoeve van het open baar onderwijs uit de openbare kassen scholen worden gesticht en onderhouden en tevens om hun het besef bij te brengen, dat school en jeugdbeweging op den grondslag onzer wereldbeschouwing voor het algemeen belang het nuttigst zijn en doeltreffendst. De vergadering zong na de beëindiging van deze rede staande het Wilhelmus en het „Aan U o Koning der Eeuwen". De voorzitter bracht dank aan de spreek ster en den sprekers voor hun prachtige in leidingen. De concrete punten, die mr. Romme in zijn betoog heeft aangewezen, be val spr. vooral aan in de aandacht van de regeering, die erkennen zal, dat de hand having van het christelijk gezin een van haar eerste plichten is. Woensdag II. Mis Was het oorspronkelijk de bedoeling, de plechtige Requiemmis voor de zielerust voor Z. H. Exc. Mgr. H. v. d. Wetering op te dra gen aan het openluchtaltaar op het Bagijn- hof, het regenachtige weer deed er toe be sluiten, deze plechtigheid te doen plaats vin den in de Bagijnhofkerk. Celebrant was de Aartsbisschop, Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, geassisteerd door de Hoogeerw. Hooggel. heer dr. G. C. van Noort, den Hoogeerw. heer L. Stolk, eere-kanunnik van het Haarlemsche Kapittel en de Zeer- eerw. heer J. v. d. Burg, secretaris van het Aartsbisdom. In het priesterkoor hadden plaats genomen Hunnen Hoogw. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem en Mgr. A. Theelen, Apostolisch Vicaris van Bulgarije, te Boekarest. Eveneens waren aanwezig het Hoofdbe stuur van den Katholiekendag, leden der commissies en sub-commissies, terwijl nog vele anderen het kerkje vulden. Hedenmorgen om 11 uur had in de aula van het Koloniaal Instituut een algemeene vergadering plaats. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. De raad was voltallig. Maatschappelijk hulpbetoon B. en W. stellen voor, de le suppletoire begrootingen van de Algemeen Burgerlijke Instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon en van de R. K. Burgerlijke Instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon, dienst 1931, goed te keuren. Deze suppletoire begrootingen brengen ver hoogingen met zich mede van respectievelijk 20.000 en 5000, welke bedragen uitslui tend meerdere uitgaven voor de Commissie inzake Steunverleening betreffen. Goedgekeurd. De steunverleening aan werkloozen Door den raad werd den 5en Mei j.l. in handen van B. en W. gesteld om advies een adres van werkloozen om verhooging der steunuitkeeringen. In de allereerste plaats meenen B. en W. te moeten opmerken, dat de vaststelling der steunbedragen niet be hoort tot de bevoegdheid van den raad, aan gezien de steunverleening is ondergebracht bij de burgerlijke instellingen van maat schappelijk hulpbetoon. De thans bestaande steunregeling, welke door de instellingen den 12en Februari j.l. is vastgesteld, voldoet aan redelijk te stellen eischen. Zij achten dan ook geen redenen aanwezig, aan de instellin gen te verzoeken die bedragen te verhoogen. Tot en met 16 Mei j.l. werd dit jaar reeds aan steun uitgekeerd 40792, terwijl op de begrooting over het geheele jaar is geraamd 26.000. De financieele druk, welke de krisis veroorzaakt, kan de gemeente niet alleen dragen. B. en W. hebben aan het Rijk dan ook eene bijdrage in de kosten gevraagd. Bij een bespreking op het Departement van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw is geble ken, dat, bij toekenning van een Rijksbij drage, er geen sprake van kan zijn, dat hoo- gere steunbedragen worden uitgekeerd. In tegendeel, op sommige punten zal de rege ling een wijziging behoeven, welke geen ver betering zal zijn. De gemeente zal de voor waarden van het Rijk hebben te acceptee ren. Doet zij dat niet, dan zal een min of meer belangrijke verlaging der steunbedra gen zeer spoedig noodig zijn. B. en W. stellen dan ook voor, het verzoek af te wijzen. De S. D. A. P.-raadsfractie heeft een voor stel ingediend, waarin te kennen wordt ge geven, dat werkverruiming verre de voorkeur verdient boven steunverleening en waarin B. en W. worden uitgenoodigd hiervoor in aan merking komende werken onverwijld in uit voering te nemen. Voorts wordt voorgesteld, om in de steun regeling aan werklooze arbeiders de navol gende wijzigingen aan te brengen: 1. De steun aan kostgangers, genoemd in artikel 5 sub. 1 en 2, worde gebracht op 10 per week. 2. De steun aan ongeorganiseerden, ge noemd sub C van hetzelfde artikel, worde gebracht op 12 per week en 1.35 voor elk kind. Maximum-uitkeering 18.75. Kostgan gers 8. 3. Van den aftrek, als bedoeld in artikel 7, wordt de eerste 5, gezinsinkomsten niet in mindering gebracht. 4. Aan werkloozen, welke 3 maanden of langer werkloos zijn, kan een uitkeering in eens worden verleend voor aanschaffing van kleeding en schoeisel van, voor gehuwden 25 en 5 voor elk kind, voor ongehuwden 12.50. 5. De steunregeling worde ook van toe passing voor gedeeltelijke werkloozen, die minder dan 34 uur per week arbeid verrich ten, echter met buitenwerkingstelling van de hierboven sub 3 voorgestelde vrijstelling van den aftrek van gezinsinkomsten. Alvorens tot de behandeling van dit punt wordt overgegaan wenscht de Voorzitter een ernstig woord tot de raadsleden te richten. Op de begrooting van dit jaar was een bedrag van 26.000 uitgetrokken voor werk- loozensteun. Op het oogenblik zijn we reeds tot de 42.000 genaderd. Spr. behoeft den raad wel niet te vertellen, dat de gemeente dit zoo niet langer kan dragen. Dit zou alleen kunnen, wanneer het Rijk een bij drage geeft. Nu spijt het spr. geducht, dat men ge komen is met moties en voorstellen om den steun te verhoogen. Het spijt spr. vooral voor de werkloozen zelf, die er toch reeds on gelukkig aan toe zijn. Zij worden nu nog hoopvol gestemd door valsche voorspiege lingen. Spr. betreurt dit. Want, wil de gemeente steun van het Rijk, dan zal zij zich bij de Rijksregeling hebben neer te leggen. Spr. geeft dan ook in overweging om, voor en aleer de adviezen en de voorstellen te behandelen, eerst uit te maken of men Rijkssteun wil, ja dan neen. Spreekt men zich uit vóór den Rijkssteun, dan behoeft over het adres en de voorstellen niet meer te worden gesproken. Spr. wijst er op, dat men den Rijkssteun noodig heeft. En de minister heeft in een onderhoud uitdrukkelijk verklaard, dat hij niet van de regeling wenscht af te wijken. De heer VISSER zegt, dat in de circulaire van den minister aan de gemeentebesturen geen bedragen voor steun zijn genoemd. Het gemeentebestuur moet voorstellen bij den minister indienen. Ook al zou duus de raad Rijkssteun wenschen, dan valt er vol gens spr. nóg te praten over de hoegroot heid van den steun. Spr. gelooft, dat, wanneer de gemeente besturen eens opspelen, de regeering wel eens toegeeft. Er zijn gemeenten, die aan onge organiseerden hoogere uitkeeringen geven dan Velsen. Toch krijgen zij Rijkssteun. De toestand der werkloozen is zoodanig, dat er wat gedaan moet worden. In ieder geval mogen de werkloozen niet de dupe wor den. De VOORZITTER merkt op, dat het ge meentebestuur verschillende conferenties heeft gehad. Er is langdurig over gesproken, doch spr. kan met stelligheid verzekeren, dat de gemeente niets krijgt, wanneer zij met de regeling ook maar één cent boven de Rijksregeling uitgaat. En nu is het tegenover de werkloozen wreed, om te zeggen, dat er nog een kans is. Die gemeenten, door den heer Visser genoemd, zullen ongetwijfeld hun regelingen moeten verandeen. Haarlem heeft het reeds gedaan. Wanneer de raadsleden het nog eens bij de Regeering willen probeeren, dan moeten zij zelf gaan. Misschien kunnen zij doormid del van hun politieke vrienden iets berei ken. Maar zonder Rijksbijdrage kan de gemeen te het niet volhouden. De heer VAN DER STEEN betreurt het, dat de S. D. A. P. de motie 'ingediend heeft. De vakcentrales heben laatst alles geregeld en nu gaat men weer buiten de organisaties om zoo iets doen. De voelen allen voor de werkloozen, doch het ware beter geweest, dat de actie achter wege was gebleven. De heer VISSER meent, dat, enkel om de geringe Rijksbijdrage, men den werkloozen geen lagere uitkeering mag geven. Spr. zal dan ook stemmen tegen de aanvaarding der Rijksbijdrage. De heer VERMEULEN acht het onver standige politiek om den Rijkssteun te ver werpen, zonder dat men weet, hoe groot deze zal zijn. Men onderschat de oorzaken van de krisis en ook den invloed daarvan op onze gemeente. Laat men eerst trachten van de regeering zooveel mogelijk los te krijgen. Maar laat men niet tegen de regeering een hooge borst opzetten en het geld, dat we van het Rijk voor de werkloozen kunnen krij gen, weggooien. De VOORZITTER wijst er op, dat de steun van het Rijk toch op z'n minst 25 pet. zal bedragen. Wil de raad nog eens probeeren bij de regeering, dan dient men zelf ook te gaan. De heer MAAS acht het ook verkeerd om den Rijkssteun te verwerpen. Toch wijst spr. er op, dat het beter is om productieve werkverschaffing te geven. Spr. wil slechts een voorbeeld noemen. Zou bijv. het plan M. A. B. E. G. uitgevoerd kun nen worden? Daar zit veel arbeidsloon in. Men zou hiervoor kunnen leenen en de eer ste jaren zou alleen de rentevoet op de ge meente drukken, hetgeen een uitgaaf zou zijn, welke in overeenstemming is met de uitkeering aan werkloozen van thans. Spr. wijst op de gevaren, welke aan de werkloosheid kleven; vooral de moreele ge varen. Verder geeft sp. B. en W. in overweging om toch vooral paraat te zijn ten opzichte van het tewerkstellen van ingezetenen bij Rijks- en provinciale werken in onze ge meente. Dit geldt ook voor particuliere werken. Spr. wijst hierna op de armoede, welke in sommige gezinnen geleden wordt. De ge heele raad betreurt het, dat er niet meer ge daan kan worden. Laat men echter, wanneer het een geval van langdurige werkloosheid geldt, verzoeken om bijstand niet afwijzen, maar, na een ernstig onderzoek, wat meer geven dan anders. Spr. acht ook maar één weg mogelijk, n.l. de aanvaarding van Rijkssteun. De VOORZITTER zegt met instemming naar deze woorden geluisterd te hebben. Het mooiste zou zijn: werkverruiming te geven. B. en W. hebben reeds een voorstel in voor bereiding, dat een kleine werkverruiming be oogt' Maar zij voelen, dat het niet voldoende is. Niettemin zullen B. en W. naar de door den R&ad aangeven objecten voor werkver ruiming, een ernstig onderzoek instellen. wordt door de scholen, die zeer terecht ingesteld zijn en druk bezocht worden in de Katholieke Universiteiten, Academies en Seminaries; door de congressen en sociale weken, die talrijk zijn en rijk aan de heer lijkste vruchten; door de oprichting van studieclubs en ten slotte door de wijde en ijverige verspreiding van goede en nuttige geschriften. En zelfs hier liggen de grenzen niet van het goede, dat uit den Leonijnschen Zend brief voortvloeide, want de leerstellingen der Encycliek „Rerum Novarum" vonden langzaam-aan ook ingang bij hen, die bui ten de Katholieke eenheid leven en het gezag der Kerk niet erkennen, zoodat de Katholieke sociale beginselen vrijwel over al in heel de samenleving door drongen. En niet zelden komt het voor, dat dé eeuwige waarheden, die een zoo krachtigen verdediger vonden in Onzen Voorganger Leo XII van roemruchtige nagedachtenis, in herinnering gebracht en ondersteund wor den, niet alleen in kranten en boeken van niet-Katholieken, maar zelfs in Wetgevende Kamers en in de zalen der Rechtbank. En na den onmienschelijken oorlog, toen de regeeringen der voornaamste landen, om een waren en hechten vrede te stichten door een grondige herziening der sociale toestanden, o. a. ook de richtlijnen vast stelden, die het werk der arbeiders eerlij k en rechtvaardig moesten regelen, namen zij toen tusschen die richtlijnen er niet vele op, welke zoo overeenstemden met de be ginselen en vermaningen van Leo's Ency cliek, dat zij daaraan rechtstreeks ontleend leken? En waarlijk de Zendbrief „Rerum Novarum" blijft een gedenkwaardig monu ment, waarop men met recht de woorden van Isaias kan toepassen: „Hij zal een banier verheffen voor de naties". De heer SLUITERS wenscht krachtiger aandrang bij de regeering. Het visscherijbe- drijf is toch ook voor den Staat een belang rijk bedrijf. De regeering kan daar toch niet onverschillig tegenover staan. Aanvaarding van den Rijkssteun acht spr. noodzakelijk. En al zou men die Rijksbijdrage niet aanvaarden, dan toch zou de uitkee ring verminderd moeten worden. Spr. betoogt dan, dat het in sommige ge zinnen reeds zoo ernstig is, dat de kinderen niet meer naar school gezonden worden we gens 'gebrek aan kleeren. Wethouder TUSENIUS: Dat behoeft niet plaats te hebben! De heer SLUITERS merkt op, dat er nog ouders zijn die hun kinderen niet op school willen laten kleeden. De heer BOSMAN zegt, dat de •armbestu ren het in hun macht hebben om een extra bijslag te geven, daar, waar dat noodig is. Zij kunnen dat buiten de steunregeling om doen. De heer VISSER wijst er op, dat er nog werkverruiming mogelijk is. Verschillende wegen wachten op verbetering en staan reeds op de begrooting. Er zijn nog andere dingen, zooals woningbouw te Velsen-Noord. Spr. kent gemeenten, die aanmerkelijk meer aan de werkloozen geven en dat met Rijkssubsidie. Verstrekking van kleeding is natuurlijk goed, doch consequent doorgevoerd zal dat ook veel geld kosten. Wat in alle gezinnen der werkloozen is gebrek aan kleeding en huishoudelijke artikelen. Maar men kan toch evengoed in geld de positie der werkloozen dragelijker maken. De VOORZITTER wil gaarne van de raadsleden hooren welke werken zij wenschen uit te doen voeren. Spr. wil gaarne telkens een bijeenkomst van raadsleden bijeenroe pen, waar die werken kunnen worden be sproken, het leenen daarvoor van geld etc. De heer TEN BROEKE merkt op, dat de heer Visser verzuimt om aan te geven, waar het geld vandaan moet komen. Spr. noemt als object voor werkverruiming de aanleg van de haven te Velsen en de gronden achter de Visschershaven. Na nog eenige discussie wordt gestemd over het al dan niet aanvaarden van Rijks steun. Met 19 tegen 6 stemmen wordt be sloten om den Rijkssteun te aanvaarden. Tegen stemden de heeren Roelse, Visser, Schoon, Stark, v. Niftrik en v. d. Steen. De voorstellen zijn dan hiermede voorloo- pig van de baan. De VOORZITTER zegt toe, dat B. en W. onmiddellijk de verschillende aangegeven ob jecten zullen onderzoeken en zoo mogelijk berekenen. Zoo mogelijk zullen de raads leden reeds over een week bijeen geroepen worden om zich daarover uit te spreken. Dan zullen tevens mededeelingen gedaan worden over de Rijksbijdrage. De straatverlichting. Na langdurige onderhandelingen is tus schen de directie van het P. E. N. en het gemeentebestuur overeenstemming verkregen omtrent verlaging van de tarieven voor de stroomlevering voor de straatverlichting. B. en W. stellen den raad thans voor, de ontworpen wijzigingen in de overeenkomst goed te keuren. Goedgekeurd. Verhuur woning. B. en W. doen een voorstel tot verhuring van een woning te Santpoort. Goedgekeurd. Verkoop grond. Door H. M. Koning te Santpoort is ver zocht, aan hem te willen verkoopen een gedeelte bouwterrein, ter grootte van onge veer 540 M2„ liggende aan den Stationsweg te Velsen. Verzoeker is bereid voor dezen grond een prijs te betalen van f 6 per M2. B. en W. kunnen zich hiermede vereeni gen en stellen mitsdien voor, tot den ver koop over te gaan. Goedgekeurd. De gronden langs den IJmuider- straatweg. De heer ROELSE zegt, dat de gemeente maar over het kleine bedrag heen moet stappen. Dit is te verkiezen boven de kans, dat het Rijk de gronden gaat gebruiken voor opslagplaatsen, waardoor de particuliere eigendommen in waarde zullen verminderen. Bovendien eischt ook het aspect der ge meente deze overname. De heer BOSMAN ondersteunt dit, evenals de heer DALMEIJER. Ook de heer TEN BROEKE meent, dat het bod aanvaard moet worden, met de vrijheid om aan de gronden later een bestemming te geven. Wethouder TUSENIUS wijst er op, dat het Rijk van plan is om op deze gronden te gaan bouwen. Het kan er wel kolenpakhuizen op zetten. Daarom is het inderdaad van groot belang, dat de gemeente de gronden in erf pacht neemt. In het in orde maken der terreinen zit toch ook een groot deel arbeids loon. De heer VERMEULEN kan zich hierbij niet aansluiten. Wil men natuurschoon scheppen, dan zijn er nog andere plaatsen in de gemeente, waar het geld beter besteed is. Wethouder DUNNEBIER verdedigt het advies van B. en W. en wijst er op, dat het waarschijnlijk niet by de groote kosten voor het in orde brengen van de gronden zal blij ven. Het onderhoud zal veel geld vragen. Laat men zich overigens niet te bang maken voor eventueele bouwplannen van het Rijk. Na nog eenige discussie wordt het advies van B. en W. vérworpen. Vóór stemden de heeren Diependaal, Hom burg, Zwanenburg, Dunnebier, Nijssen, Schil ling, Vermeulen, Handgraaf, Groeneveld en Langendijk. In principe wordt hierna besloten om het bedrag van 5 cent te aanvaarden, maar in- tusschen bij het Rijk aan te dringen op ver laging van dit bedrag, in verband met de werkverruiming, welke hierin gelegen is. Klein goed. tot vaststelling van de vergoeding bedoeld in artikel 101, le lid, der Lager-onderwijswet 1920, over 1928, uit te keeren aan het bestuur der Julianaschool te IJmuiden, en afreke ning der vergoeding over het tijdvak van 1 April 192631 December 1928 Afwijzend advies. B. en W. stellen den raad voor afwijzend te beschikken op het verzoek van de Neutrale Schoolvereeniging „Velserbeek" om de be- noodigde gelden uit de gemeentekas te ver strekken voor de stichting van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs op een terrein in het park „Velserbeek" en tijdelijke beschikbaarstelling van schoollokalen, daar volgens B. en W. het bij de wet vereischte aantal leerlingen niet is bereikt. Na eenige discussie goedgekeurd. Verhtfur ziekenbarak. B. en W. stellen voor, hen te machtigen, de ziekenbarak te IJmuiden, met inventaris, en de woning van den concierge, voor 1931 te verhuren aan het bestuur van de Neder - landsche Jeudgherberg Centrale, teneinde het gebouw te exploiteeren als jeugdherberg, te gen een huurprijs van f 5.— onder bepaling, dat de gemeente te allen tijde, zonder eenige schadevergoeding, de huur kan doen eindigen, wanneer zij de beschikking over de barak met inventaris en de woning noodig heeft en overigens onder nader te stellen voor waarden. Goedgekeurd. Benoeming. Benoemd worden tot leden der schattings- commissiën voor de Rijksinkomstenbelasting: Kantoor IJmuiden: J. G. ten Broeke Sr., te IJmuiden; W. L. Kuiper, te IJmuiden; P. Pool, te IJmuiden; J. P. Nijssen, te Sant poort. Kantoor Beverwijk: W. L. Kuiper, te IJmui den -r G. Scholts, te Velsen; C. van der Sluijs, te Velsen; A. van Zadel, te Velsen. Woningtoestanden in Oud- IJmuiden. De heer HOMBURG interpelleert hierna het college over den toestand, waarin ver schillende woningen in een deel der gemeen te verkeeren. Spr. stelt aan het college de volgende vragen: 1. Is het Uw College bekend, dat in deze Gemeente en meer in het bijzonder in IJ muiden ten Westen van de Oranjestraat tot aan het Sluisplein, een groot aantal wo ningen in een staat van onbewoonbaarheid zich bevinden? 2. Is het voorts Uw College bekend, dat zich hierbij woningen bevinden, bewoona door betrekkelijk groote gezinnen, welke en wat woon- en slaapgelegenheid betreft, ab soluut onvoldoende en ver beneden redelij x te stellen eischen moeten worden geacht en bewoond worden, in strijd met de bepalingen van de bouwverordening? 3. Is Uw College met mij niet van meening, dat, met het oog op den aard der werkzaam heden van de bewoners speciaal in dit deel der gemeente, goede woongelegenheid zeer gewenscht, zoo al niet noodzakelijk, moet worden geacht? 4. Acht ook Uw College het niet wensche- lijk het onder vraag 3 genoemde te bevor deren door thans over te gaan tot onbe woonbaarverklaring en ontruiming van de hiervoor in aanmerking komende perceelen. welke thans nog voor huisvesting worden of zullen worden gebezigd? 5. Indien bovenstaande vragen toestem mend worden beantwoord, is Uw College als dan bereid tot de onder vraag 4 genoemde maatregelen over te gaan? De heer HOMBURG licht zijn vragen toe. Spr. deelt daarbij mede, dat hij eenige foto's heeft laten maken, die hij den raad zal overleggen. Spr. doelt niet alleen op de „veertig", het bekende blok, dat al sedert langen tijd in desolaten toestand verkeert, maar ook op de woningen in de Prins Hen drikstraat en de Fragerstraat. Wethouder DUNNEBIER merkt op, dat de zaak niet zoo eenvoudig is. Maar in elk ge val zullen B. en W. een onderzoek instellen In verband hiermede verzocht spr. opgaaf van de huisnummers der betrokken perceelen. De heer HOMBURG zegt dit toe. Rondvraag. De heer VERMEULEN bespreekt het rap port van den Directeur der Arbeidsbeurs. Spr. heeft hierin een uitlating aangetroffen, die hem ernstig gehinderd heeft. De direc teur besluit n.l. zijn rapport met de opmer king, dat de uitbreiding en werkzaamheden aan de arbeidsbeurs een schaduwzijde heb ben. Het was er zoo druk geweest, dat er een paar avonden overgewerkt moest worden. In dezen tijd, waarin ieder blijde is dat hij arbeid heeft, had spr. een dergelijke uitla ting van iemand, die zulk een vooraanstaan de plaats in het sociale leven inneemt, niet verwacht. Wethouder SCHILLING geeft toe dat het een minder gelukkige uitdrukking is ge weest; doch hij wijst er op, dat de directeur het niet zoo kwaad bedoeld en er in ieder geval geenszins de bedoeling heeft gehad, die de heer Vermeulen er blijkbaar in heeft gezien. De heer MAAS dringt er op aan, dat er voor bussen, die den dienst op het strand onderhouden, vaste stopplaatsen zullen wor den vastgesteld. De VOORZITTER zegt dit toe. Nadat nog eenige vragen zijn beantwooro, gaat de raad in besloten zitting. lascht niet alleen alle ijzer-constructies zonder klinkverbindingen, doch voert ook uit het electrisch lasschen van stoomketels, van gebroken gegoten ijzeren m^hinedeelen, stukgevroren motorblocks, pompen, radiatoren. Prima werk en niet duur. Versterkt chassis van luxe- en vracht-automobielen, zoo moge- lijk zonder démontage van carrosserie. Vraagt inlichtingen over dp—» zéér moderne werkwijze. Adviezen kosteloos. Voor belangstellenden demonstreeren wij gaarne zonder verplichting. U KOOPT PRETTIGER EN GOEDKOOPER BIJ Alleen gedurende Prima zware 60X120 c.M. Ajour zoom (rood rand) SOPHIASTRAAT 35 - HAARLEM TELEFOON 15533 speciale aanbieding van tafel-, divan- én kapstokkleeden. Tafelkleed vanaf 4.25, Divankleed vanaf 6.90. Kap stokkleed 1.90, enz. Eiken kapstok 2.65. Groote sorteering ronde tafels vanaf 2.25, 2 elubcrapauds, 4 stoe len, geheel veerend met mequette 79. 2 fauteuils, 4 stoelen m. trijp 29.50. Eiken slaapkamer met spie gel en waschkast, geh. compleet, ook eiken stoelen met rietmat, met gesle pen spiegels en marmer 149.50. Mo dern garnituur met losse kussens met moderne moquette bekl. 70. ZIE ETALAGE OUDE GROENMARKT 26 HAARLEM Goedkoopste zaak hier ter stede De DIRECTEUR van OPENBARE WERKEN te HAARLEM zal op MAANDAG 8 JUNI 1931 des voormiddags 11 <4 uur in het Raadhuis aldaar, Het leveren van anthraeiet, turf en petroleum ten be hoeve van gemeentegebou wen en inrichtingen, benoo- digd in het tijdvak van 1 Juli 1931 tot en met 30 Juni 1932 Bestek en voorwaarden zijn tegen betaling van 0.50 te verkrijgen aan het bureau van Openbare Werken, kamer no. 19, Jacobijnestraat 24 te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7