Buitenlandsch cdCieuws FEUILLETON HET FASCISME TEGEN DE KATHOLIEKE ACTIE KU KLUX KLAN De Kabinetskrisis in Belgie LUCHTVAART DERDE BLAD WOENSDAG 27 MEI 1931 BLADZIJDE 1 BRIEVEN UIT ITALIË De Rerum-Novarum-herdenkingand-fascistisch Opdracht tot ministerie-vorming dor Poullet geweigerd De Volkenbond De Int. Arbeidsconferentie Fascistische Vrouwenbonden De toestand in Burma Regeerirrgskrisis in Polen -FIETSBANDEN lichtloopend i/zersterk Gemengde Buitenlandsche (Berichten Aanslag op een kerk Helsche machine ontploft In een draaikolk verdronken Nieuwe aardverschuiving in Frankrijk Brutale overval Voor een halve ton opgelicht Russische onderzeeër gezonken KORT NIEUWS ONZE OOST Indische Dienst LANDBOUW EN VEETEELT Raadselachtige epidemie Vijf dooden Bloedige botsingen te San Salvador Groenlands Oostkust Bemesting van moes-, fruit- en bloementuinen RADIO-OMROEP Vliegtuig neergestort KUNST EN KENNIS De Nemi-schepen Humoristische Avonturen-roman Onze Romeinsche correspondent schrijft ons: De federatie van Italiaansche Kath. stu denten, de Fuci, hield zooals reeds gemeld dezer dagen te Rome een congres om den toestand te bespreken, welke is ontstaan door het algemeen fascistisch offensief tegen elk soort van katholieke organisaties. De toe spraak van den Paus tot den voorzitter ver meldden wij reeds. Z. H. gaf daarbij aan de algemeene richt lijnen voor de verdere actie der Fuci en van de Katholieke Actie, waarvan zij deel uit maakt. Eventueele verwoestingen aan gebouwen en bezittingen, beloofde de Paus te zullen be talen. Daden van vijandschap als beleediging, verdachtmaking e.a. te Bologna werd het den katholieken studenten belet hun Paschen te houden! moeten zoo wijd mogelijk open baar gemaakt worden en hiervoor hoopte de H. Vader op de medewerking der katholieke pers van de geheele wereld. Aan de versprei ding der beginselen van de Katholieke Actie moet alles worden gedaan, wijl dit het beste middel tegen wanbegrippen is. Voor de opher- fing van alle katholieke vereenigingen hoeft men zich in de verste verte niet bevreesd te maken, want ze zijn opgericht door den Paus ;n alleen de Paus kan ze dus ontbinden. Terwijl het Katholicisme staatsgods dienst is Een dag nadat Z. H. Pius XI de hulp der katholieke pers van de heele wereld te hulp riep, begon de Oss. Rom. een nieuw rubriekje „Kronieken" waarin aUeen gecontroleerde feiten zullen worden opgenomen. We schrij ven over: De federale secretaris van Pistoia waar schuwde alle leden der fascistische partij dat zij niet aan andere organisaties verbonden kunnen zijn. Voornamelijk ging hij voort heb ik hier de „priester"-vereenigingen van oud en nieuw merk op het oog waarmee men te kwader trouw ons beste terrein poogt binnen te vallen. Wij willen niet, dat door de vensters binnen kome, wat wij er door de deur uitgesmeten hebben. De politieke secretaris van San Sebastiano beval Settimo Fedi binnen drie dagen uit de Katholieke organisatie te treden, omdat vol gens ontvangen orders geen ingeschrevenen bij de katholieke organisaties deel uit kunnen maken van de fascistische partij. Te Ferrara werd niet alleen het vieren van de Meimaand verboden, maar ook de keuze gesteld: het lidmaatschap van de Katholieke Actie óf van de fase. partij. Den genees heer Maccanti en den advocaat Calura werd het lidmaatschap der partij ontnomen, omdat zij deel uitmaakten van de Katholieke Actie, welke door het dagblad de „Corriere Padua- no" een „zwarte sovjet" is genoemd. O. a. te Quartesana is het allen mannen en jongens verboden om in de pastorie te komen, wijl volgens het hierboven genoemde blad, de oude wolven, als schapen vermomd, weer aan aan het bewind probeeren te komen. Te Caiazza heeft men sinds 6 Mei de in timidatie verergerd tegen hen, die bij de Ka tholieke organisaties zijn ingeschreven; de geestelijke adviseur is bedreigd met de straf van den knuppel en het vereenigingsgebouw met een bom. Aan de kinderen, die deel uit maken van de fascistische jeugdorganisaties, is het verboden hun naam te geven aan de Katholieke vereenigingen, terwijl de opgroei ende katholieke jeugd bedreigd wordt met ernstige schade aan hun belangen en vooral in het krijgen van werk. Te Maratta zeide de politieke secretaris op een vergadering van fascisten, dat het hun verboden is om lid te zijn van een katholieke organisatie of het insigne daarvan te dragen, en wekte hen op, om dit insigne af te nemen van wie het droeg. 10 en 17 Mei had deze op wekking de gewenschte gevolgen, toen aan verschillende katholieken het insigne met ge weld ontnomen werd en men hen met mis handeling bedreigde. Te Carignano werd en wordt een campag ne gevoerd tegen den pastoor, dien men er van beschuldigt bij de uitreiking der lidmaat schapskaarten eener katholieke vereeniging, gezegd te hebben: „Dit is het eenige lidmaat schap, dat een eerzame man hebben mag." I>e valschheid dezer aantijging kon bewezen worden, maar de kreet van „weg met den pastoor" blijft weerklinken. De voorzitter der katholieke vereeniging werd ontslagen uit zijn functie van rijksambtenaar. Te Savona werden alle besturen van katho lieke organisaties op het bureau van politie geroepen waar zij de namen der leden, de boeken en de statuten moesten inleveren. Na enkele dagen van rust begon 21 April een nieuwe campagne en trokken de fascisten door de stad met kreten en geschreeuw vol lage beleedigingen voor de Katholieke Actie. 10 Mei bereikten deze demonstraties een on gekende hevigheid. Te Cogoletto sprak een fascist zijn partij- genooten toe en zeide hun, dat ze rustig bre ken, vernielen en ranselen konden, omdat hij de verantwoording op zich nam. De man zette zijn woorden kracht bij met talrijke godslasteringen. De Rerum-Novarum-feesten Zooals te voorzien was, vielen de grootsche internationale feesten ter herdenking van Leo XIII's onsterfelijke Encycliek, niet be paald in goede aarde bij het officieele Italië, dat mijlen ver van de „Rerum Novarum" staat en steunt op Mussolini's „Charter van den Arbeid". Het begon een paar weken van te voren met twee anonieme artikelen die in heel de fascistische pers de ronde deden en waarin eerst de figuur van Leo XIII die tijdens de vele en moeilijke jaren van zijn Pontificaat in de breede kringen der Iti.iaansche natio nalisten weinig sympathie vondweer eens in de schrilste kleuren geschilderd werd, om daarna de waarde van zijn sociale wetgeving te verminderen door de „Rerum Novarum" voor te stellen als een „zwenking van de kerk naar het veldwinnende socialisme", en ten slotte de viering van den veertigsten verjaar dag van dit „morsdoode en begraven docu ment" nota bene, in de hoofdstad van fascistisch Italië deels belachelijk, deels een uitdaging te noemen. Een paar zwarte persbroederen wekten daarna in een aantal „knal"-artikelen, welke dagelijks bij kilometers geleverd worden, de arbeiders der geheele wereld die voor deze ge legenheid naar Rome kwamen, op, om nu eens niet naar het Vaticaan, maar naar Piaz za Venezia te trekken, daar een demonstratie te organiseeren voor Mussolini en dan uit zyn mond de woorden van sociale waarheid en wjjsheid te vernemen. De arbeiders kwamen naar Rome. Zij gin gen echter naar den Paus en niet één groep vroeg een audiëntie bij Mussolini aan. Of dat een heel erge tegenvaller was en of dat een beetje nijdig opgenomen werd, weten we niet; maar wel hebben in het „Giornale d'Italia" het grootste en meest verspreide dagblad in Rome en heel Midden- en Zuid- Italië een uitvoerig verslag kunnen lezen over de openingsplechtigheid in de Basiliek van St. Jan in Lateranen waarbij de naam „Rerum Novarum" onvindbaar was en waar in zwart op wit gedrukt staat, dat de inter nationale bedevaart en de herdenkingsfeesten het jubileum derkerkvergadering van Ephesos betroffen! Bij de aankondiging van 's Pausen nieuwe Encycliek „Quadragesimo Anno", zeide het blad, dat dit een vervolg was op de „Rerum Novarum", waarmee Leo XIII in zijn tijd „onder het lagere volk nogal eenig succes bereikte." De klap op de.i vuurpijl kwam echter pas in deze dagen, toen de broer van Mussolini, Ar- naldo, in het officieele dagblad der party, 'n lang artikel schreef waarin hy betoogde, 'dat tijdens heel de internationale herdenkings feesten noch door het Vaticaan, noch door de sprekers c|r verschillende landen, het woord „fascisme" gebruikt is; dat men voortgaat over „democratie" en „Rerum Novarum" te praten, of de sociale kwestie, welke daardoor gesteld is, niet al lang door het fascisme werd opgelost; en dat in de aangekondigde „Qua dragesimo Anno" weer alleen sprake is van socialisme en communisme in verhouding tot het katholicisme, met eenvoudige moedwil lige ontkenning van het fascisme. Amaldo Mussolini concludeerde daaruit dat, vooral in de huidige spanning tusschen' Kerk en Staat in Italië de heele Rerum-No- varum-herdenking niet anders kon worden beschouwd dan een door het Vaticaan geor ganiseerde, internationale anti-fascistische demonstratie ROME, Mei 1931. j. h. De Koning heeft gistermiddag te ongeveer half vier het Katholieke Kamerlid Poullet ontvangen en hem in den loop van een on derhoud, dat anderhalf uur geduurd heeft, verzocht zich te belasten met de vorming van een nieuw Kabinet. In verband met zijn gezondheidstoestand heeft Poullet deze op dracht moeten weigeren. In politieke kringen wordt thans de naam genoemd van den Gouverneur van de Natio nale Bank Louis Franck en van de Katho lieken Renkin, Segers en Van Cauwelaert. De assemblee tegen 7 September bijeengeroepen De vergadering van den Volkenbond zal tegen 7 September worden bijeengeroepen. De Europa-commissie zal in deze vergade ring verslag uitbrengen over haar werk zaamheden. Voorts zal een voorstel van Fin land in behandeling komen om aan het internationale gerechtshof te 's-Graven- hage het karakter van een administratief gerechtshof te geven voor de beslechting van alle internationale geschillen. Ook zal in de vergadering een voorstel tot reorganisatie van het secretariaat van den Volkenbond in behandeling komen. Voorts zullen drie niet-permanente raadsleden worden benoemd in plaats van Spanje, Perzië en Venezuela, waarvan de vertegenwoordigers dit jaar aftreden. Spanje kan voor tijd van drie jaar als niet-permanent raadslid worden herkozen. Voor Venezuela zal volgens bestaande ge woonten een andere Latynsch-Amerikaan- sche staat worden gekozen, terwijl de zetel, welke thans door Perzië ingenomen wordt, waarschijnlijk aan China zal worden toege wezen. Morgen wordt de internationale arbeids conferentie te Genève geopend. Het voornaamste punt op de agenda is de kwestie van den arbeidstijd in de kolen- münen. Verleden jaar ontbraken nog slechts enkele stemmen voor het treffen van een inter nationale regeling. Thans komt een nieuwe ontwerp-conventie aan de orde, die den ar beidstijd vast stelt op 7% uur per dag, van het oogenblik van het neerdalen in de mijn tot het oogenblik, dat de arbeider weer bo ven den grond komt. Op dezelfde wijze georganiseerd als die der mannen Een verschenen nummer van het orgaan der fascistische party, geeft richtsnoeren voor het oprichten van fascistische vrouwen bonden. Tot deze bonden kan iedere vrouw bij het bereiken van het 22ste jaar toetre den. Zij zijn op soortgeiyke wijze georga niseerd als de mannen-organisaties en hebben dezelfde discipline. Verklaring over de onlusten. Omtrent den toestand in Burma is een rapport uitgegeven door het Engelsche mi nisterie voor Indië, waarin verklaard wordt, dat in de afgeloopen week in de districten Tharawaddy, Henzada en Thayetmyo kleine botsingen hebben plaats gehad tusschen re- geeringstroepen en rebellen. In het Prome-district is niets voorgeval len. Naar verluidt, zyn de rebellen er niet in geslaagd aanhangers te krijgen. Hun aan tal bedraagt thans ongeveer 40. zy verber gen zich in de omgeving van de Thayetmyo- grens. Onmiddellijk optreden voorkwam het uit breken van onlusten in verschillende distric ten in Opper- en Neder-Burma Gemeld wordt dat de regeering den toestand in de gemeenten meester is, hoewel zoo nu en dan in verschillende districten aanvallen plaats hadden op Indiërs en Chineezen. Uit Rangoon zijn troepen gezonden naar de hoofdkwartieren van alle districten, waar onlusten hebben plaats gehad. Gespannen toestand in Burma. De toestand in Burma wordt als zeer ern stig beschouwd. Volgens berichten uit Rangoon hebben eenige Burmeezen een aanval gedaan op het politiebureau te Hanzada Na korten tijd strijd werden zy teruggeslagen. Er vielen twee dooden en verscheidene gewonden. Het kabinet-Slawek afgetreden Volgens een bericht uit Warschau is het kabinet-Slawek Dinsdagnamiddag afgetre den. Omtrent dit aftreden wordt nog het vol gende gemeld: Aangezien Slawek reeds geruimen tijd met plannen rondliep om wederom parlementair uitgebreider werkzaamheden op zich te ne men, waartoe hij de leiding van het regee- ringsblok weer op zich wilde nemen, liepen reeds geruimen tijd geruchten over een aftreden der regeering. Deze geruchten blij ken thans bewaarheid te zijn. Gisteravond om 8 uur heeft Overste Slawek den minis ter-president de ontslagaanvrage der regee ring overhandigd, welke door dezen werd aanvaard. Naar in welingelichte kiringen verluidt, zou als opvolger van Overste Slawek in aan merking komen de huidige Minister van Handel, Pristor. STAKING IN DE SPAANSCHE KALIMIJN EN Communistische leiding Naar uit Barcelona gemeld wordt, zyn in de kalimijnen te Suria ernstige stakings onlusten voorgekomen. Onder communisti sche leiding sloten de stakende arbeiders de mijnen en deden zij een aanval op de directie, welke zich slechts met moeite in veiligheid kon brengen. De gouverneur van de plaats heeft de guardia civil scherpe orders gegeven, ten einde excessen te voorkomen. In de Poolsche plaats Nowosiulka is in de nabijheid van het altaar in de kerk een helsche machine ontploft. Op het moment der explosie bevond zich niemand in het bedehuis. De materieele schade is zeer groot. Er wordt onderzocht of het hier een com- munistischen aanslag geld. en Twee jongelieden, die een uitstapje had den gemaakt naar den waterval van Schauff- hausen, gingen ondanks de ernstige waar schuwingen, die zij van alle kanten ontvin gen, in den Rijn baden en zyn in een draai kolk verdronken. 2000 M3. grond gevallen. Te Chateiand, dat in den afgeloopen win ter reeds door aardschokken geteisterd was, heeft zich thahs opnieuw een aardverschui ving voorgedaan. Een man werd op den weg door het vallend gesteente getroffen en op slag gedood. Een troepje wielrijders ont kwam ternauwernood. De weg is over een afstand van 500 M. geheel bedolven. Men schat de hoeveelheid neergevallen grond op ongeveer 2000 M3. De telefonische verbin dingen met Chételand zijn door dit ongeval verbroken. Koopman en zyn dochter gedood. Te Lipatzane (Roemenië) drongen gemas kerde bandieten de woning binnen van den Joodschen koopman Aaron Ackermann. Zij roofden alle kostbaarheden en doodden den eigenaar en zyn dochter, terwijl de zoon door geweerschoten zwaar gewond werd. Een boer, die de bandieten wilde tegenhouden, werd eveneens neergeschoten. Door kwartjesvindsters. Kwartjesvindsters beroofden een bezoeker van Londen van een bedrag van 48.000. Naar men gelooft, behooren zy tot een uit geslapen bende, die dezer dagen in Engeland aankwam met het oog op de Londensche season. Naar schatting vingen handige kwartjes vinders in het afgeloopen jaar meer dan 2.400.000 gulden te Londen. Zy hebben zulk een werkzaamheid ontplooid, dat een speciale brigade rechercheurs werd aangewezen om zich met hen bezig te houden. Bij de manoeuvres van de Sovjetvloot in de Oostzee is door tot dusverre onbekende oorzaak onderzeeër No. 9 gezonken. Onmid dellijk zijn twee vliegtuigen opgestegen om de plaats te bepalen, waar de onderzeeër zich bevond. Hierin mochten deze slagen, zoodat mèn oogenblikkelijk twee schepen derwaarts heeft gezonden, ten einde pogingen in het werk te stellen den gezonken onderzeeër te lichten en de bemanning te redden. Een juwelierszaak te Boekarest is door een heer en dame, waarschijnlijk leden van een internationale dievenbende, voor ruim zes millioen lei bestolen. Ahmed Ben Azur Sidi, groot-vizier van den Maghzen in het Spaansche protec toraat, is overleden. Door onbekende oorzaak is de laatste wagon van een personentrein nabij St. Mihiel (Frankrijk) ontspoord. Hierdoor liepen nog twee wagens uit de rails en stortten om. Twee reizigers werden gedood, vier gewond. Verlofgangers (O. Indië)mej. E. J. Kop- pe, onderw. b. d. Schakelschool te Mage- lang, Westerenden; P. R. t. Deel, contr. b. d. Dienst der Landelijke Ink., Apeldoorn; P. C. A. van Lith, Hoofd v. d. afd. Bestuurs zaken der Buitengew. v. h. Dept. van Binn. Best., 's-GravenhageP. G. Luntungan, com mies v. d. Bel. te Kediri, 's-Gravenhage' A. G. Weintré, ambt. 4e kl. (groep II) b. d. dienst der In- en Uitvoerr. en Acc. 's-Gra- venhage; W. E. Schelkens, opz. Ie 'kl. b. d. W. en 's Lands B.O.W., 's-Gravenhage; F. Kirschstein, stationscomm. 2e kl. b. d.SS en Tr., 's-Gravenhage; F. Maphar, afdee- lingssecr. o. h. Residentiekant. te Koedoes, 's-Gravenhage; K. de Beijl, mulo-onderw. a.' d. muloschool te Soerakarta, Halfweg b. Nun- speet; L. D. H. Brugghe, comm. b. d. Alg. Kantoordienst v. h. Binn. Best., 's-Graven hage; mevr. R. Brunsen, onderw. b. h. o. w. l.o. Amsterdam. Gepensionneerd: J. M. P. Vooren, gezagh. b. d. Gouvernementsmarine, 's-Gravenhage. Een raadselachtige epidemie veroorzaakte den dood van vyf personen in het klooster van den Goeden Herder te Bargalore (En- gelsch-Indië). Twintig anderen, die zijn aan getast, verkeeren in hachelijken toestand. Volgens berichten uit San Salvador is het aldaar tot bloedige botsingen gekomen tus- sctjpn Communisten en leden der Nationale Garde. Vier Communisten werden gedood en 20 zwaar gewond. Kopenhagen erkent geen Noorsche aanspraken De Deensche minister-president Stauning verklaarde naar aanleiding van berichten uit Oslo, als zou de Noorsche IJszeecommis- sie de Noorsche regeering hebben uitgenoo- digd het gedeelte der oostkust van Groen land, dat door Noorwegen in cultuur is ge bracht, onder Noorsche souvereiniteit te plaatsen, in een persgesprek, dat Denemar ken, ingeval Noorwegen de Deensche souve reiniteit over Oost-Groenland zou schen den, onverwijld by den Volkenbond een klacht tegen Noorwegen zou indienen. Noor wegen had volstrekt geen recht op Groen land, het had noch juridische, noch andere aanspraken op eenig deel er van. Velen meenen, dat ze maar groenten, fruit en bloemen uit hun tuinen kunnen halen zonder daarvoor iets terug te geven. Dat gaat met. Ook groenten, ooft en in mindere mate bloemen hebben bemesting noodig Evenals de veldgewassen, halen ze in hoofd zaak vier stoffen uit den grond, n.l. stik stof, kali, fosforzuur en kalk. Het verlies aan deze vier stoffen moet geregeld worden aangevuld, wil men plezier van zijn tuin be leven. Op welke wijze men deze vier stoffen kan aanbrengen, leest men hieronder. In de eerste plaats is daar de stalmest. Heeft men goeden stalmest met veel stroo, dan is die uitstekend, vooral op lichten hu- musarmen grond. Maar men houde in t oog, dat stalmest te kort heeft aan kalk en fosforzuur, zoodat men daarmee moet aan vullen. Het laatste kan men aanbrengen in den vorm van superfosfaat of slakkenmeel. Bovendien is stalmest voor den particulier moeilyk te krijgen en niet zelden krijgt men dan nog iets, dat voor stalmest verkocht wordt, maar waar heel weinig kracht in zit. Gelukkig kan men het, vooral op humus- houdenden grond, met kunstmest evengoea doen. Kalk kan men geven in den vorm van landbouw- of koolzure kalk. Kali geve men liefst als patentkali. Dit is vrij van het voor vele tuinbouwgewassen schadelijke chloor. Fosforzuur kan men geven als superfos faat of slakkenmeel. Het eerste bevat naast het fosforzuur noe 50 pet. kalk, maar het strooit heel lastig uit en is schadelijk voor de longen. Heeft de grond voldoende kalk, dan kan men heel goed super nemen. De stikstofmeststoffen zyn er tegenwoor dig in groote verscheidenheid. In de eerste plaats noemen wij de chili en de kalksalpe- ter. Beide bevatten 15% pet. stikstof. De kalksalpeter daarnaast nog 28 pet. kalk. De laatste is tegenwoordig iets goedkooper. Chili is soms verontreinigd met het schade lijke perchloraat; kalksalpeter is altijd che misch zuiver. Op zware gronden is kalksal peter beter dan chili, omdat het de struc tuur verbetert, terwijl chili den grond korstig maakt. Beide meststoffen nemen ge makkelijk water op; ze worden dan hard, vooral de kalksalpeter. Daarom kan men ze het best in een gesloten blikken trommel be waren. Voorts komen in aanmerking zwavel zure ammoniak en kalkammonsalpeter, met beide 21% pet. stikstof. Het laatste bevat bovendien nog 35 pet. koolzure kalk. Zwa velzure ammoniak is zuur; kalkammonsal peter niet. Beide zijn langzamer in hun werking dan de eerstgenoemde twee stikstof meststoffen, maar het kalkammonsalpeter werkt ook heel goed by koud voorjaarsweer. Voorts heeft men verschillende mestmeng- sels samengesteld, bekend als bloemenmest, groentemest, aardappelmest, enz. Over 't al gemeen zijn die mengels te duur, terwijl men geen waarborg heeft voor een juiste samenstelling. Beter kan men dan de nieu we meststof Nitrophosca nemen, dat even eens stikstof, kali en fosforzuur bevat; niet in een mengsel, maar in een verbinding, wat DONDERDAG 28 MEI 1931. HUIZEN, 1875 M. 800 KRO. 10.00—11.00 NCRV., 11.002.00 KRO. Daarna NCRV. 8.009.15 Gramofoonpl. 10.001030 Zang NCRV.-Dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.00 —11.30 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuur tje door Pastoor Perquin. 12.00 Politieber. 12.15—1.45 Concert KRO-Trio o.l.v. P. Lus- tenhouwer. 1452.15 Gramofoonpl. 2.15—3.15 Handwerkcursus. 3.153.45 Vrouwenhalf- uurtje. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.005.45 Cursus Handenarbeid voor de jeugd. 5.45 6.45 Chr. Liederenuurtje door Joh. de Heer. 6.45—7.00 Knipcursus. 7.00—7.30 Vragenhalf- uurtje. 7.30 Politieber. 7.45 Gramofoonpl. 8.00 9.30 Uitz. v. d. Economischen Dienst o. 1. van Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine. 9.009.30 R. Zuyderhof spreekt over de In tern. Koloniale Tentoonst. te Parijs. 930 11.00 Concert. Stafmuziek v. h. 6de Reg. Inf. o. 1. van L. de Morée. 10.15 Vaz Dias. 11.00 11.30 Gramofoonpl. HILVERSUM 298 M. Uitsl. AVRO-Uitzen- ding. 8009.50 Gramofoonpl. 10.0010.15 Morgenwijding. 103011.00 Gramofoonpl. 11.0012.00 Concert. Mevr. J. van Dam-Wee- ning (zang), B. Maas (piano), Jan Keessen (viool), Egb. Veen (begeleiding). 12.002.00 AVRO kwartet o.l.v. D. Groeneveld. 2.00 2.50 J. Th. B. Spaan: „Gandhi en zyn me dewerkers". 3.004.00 AVRO-octet O.I.V. L. Schmidt. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.00530 Gramofoonpl. 5.30—6.00 The Columbia Three (accordeon-viool-piano)6.006.45 Omroep orkest o. 1. van N. Treep. 6.457.00 Lezing door Jan Zeegers Jr. over de Utrechtsche Singelloop. 7.007.40 Vervolg Omroeporkest. 7308.00 Dr. J. D. Bierens spreekt over „Spinoza". 8.00—9.00 Aansluiting Concertge bouw Amsterdam. 9.009.30 Sportpraatje door H. Hollander. 9.3010.10 Vervolg aan sluiting Concertgebouw. 10.1011.10 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.1012.00 Gramofoon- platen. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwy- ding. 11.05 Lezing. 1230 Orgelspel door R. Foort. 1.20 Concert A. Shepherd (alt), H. Roberts (tenor), C. Proctor (piano). 230 2.50 Gramofoonpl. 330 Kerkdienst 4.05 Dansmuziek. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinder uurtje. 6.35 Berichten. 7.00 Fluitspel door René le Roy. 7.20 Lezing. 730 Lezing. 830 Concert. Instrum. Kwintet, C. Willis (alt). 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 Concert. H. Janssen (zang), Orkest. 11.05 12.20 Dansmuziek. PARIJS, 1725 M. 8.05, 1230, 135, 630 Gra- mofoonplaten. 9.05 Concert. Trie. Mme. Ra- disse, cello. BRUSSEL, 508 M. 530 Orkestconcert. 6.05 Kinderuurtje. 6.35 Causerie. 6.50 Gramofoon. 7.35 Causerie. 7.50 Nieuwsber. 830 Concert. 10.20 Nieuwsber. 338 M. 530 Orkestconcert 6.05 Concert van het collége Vilvorde. 635 Lezing. 630 Gramofoonplaten. 7.35 Lezing. 7.50 Nieuwsber. 8.20 Symphonieconcert. Ita liaansche opera's. 9.15 Lezing. 9.30 M. v. Sprangen, zanger. 9.45 Vlaamsche muziek. LANGENBERG 473 At 7.25—830 Gramo foonplaten. 10.351135 Gramofoonpl. 1135 —12.15 Gramofoonpl. 1230 Gramofoonpl. 135 2.50 Orkestconcert. 8309.00 Gramofoon platen. 9.20 „Stierkampf", hoorspel van R. Leonhard. 10.20 Berichten. Daarna tot 1130: Orkestconcert. 11.2012.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 1230—230 Or kestconcert. 3.20530 Orkestconcert en zang. 8.20—930 „Lysistrata", blijspel in 4 bedrij ven naar Aristophanes. 10.351035 Liede ren-voordracht. 10.551135 Orkestconcert ZEESEN, 1635 M. Ca. 7.00 Gramofoonpl. 10.051230 Berichten. 1230 Gramofoonpl. 1.15230 Berichten. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.204.50 Lezingen. 4.50530 Concert. 530 830 Lezingen. 8.20 Concert uit Hotel Ad- Ion. 9.00 Lezing. 9.20 „Stierkampf" hoorspel door R. Leonhard en G. Kneip. 10.35 Berich ten. Daarna tot 1230 Concert door orkest van werklooze musici. een groot voordeel is. Voor den tuinbouw Is het meest geschikt het Nitrophosca 1.0, 16.5 16.5; 213 100 Kg. Daarvan bevat dus ruim zooveel stikstof als een baal kalksalpeter, evenveel fosforzuur als een baal super en iets minder kali dan een baal patentkali. Met eenmaal uitstrooien is men dan dus klaar. Vier dooden Naar uit Chicago wordt gemeld, is een vliegtuig neergestort. Alle vier inzittenden werden gedood. Ook het tweede wordt geborgen De bijzondere archaeoligsche commissie voor het bergingswerk in het Nemimeer, heeft na een lange beraadslaging besloten, dezen zomer het bergingswerk ten aanzien van het tweede schip voort te zetten en ten einde te brengen. De groote uitgaven zullen, hoopt men, weer gedekt worden door de vrijwillige medewerking van Romeinsche en Milanee- sche industrieelen en door by dragen van het ministerie van Marine en dat van Publieke Werken. 35 Het laatste comité, waarin hy zitting had gehad, was bij gelegenheid van een plaatse lijke bloemententoonstelling geweest; na dien had hij vastbesloten nooit meer in een dusdanige functie een Werkzaam aandeel te nemen, aangezien de vergaderingen te veel van zijn zenuwgestel hadden gevergd. „Dan zijn wij al vijf man sterk", zei Brickie. „Zou het niet goed zyn om majoor Holster ook te vragen?" „Neen, neen! Holster zou ik niet vragen", zei oom Chipperton haastig. „Ik denk trou wens ook niet, dat hij de uitnoodiging zal aannemen. Bovendien, als u zich dat geval van verleden jaar Kerstmis nog herinnert, dan zult u wel voelen, dat het heusch niet veilig zou zijn, als Holster lid van het veilig heidscomité was." „Zeker, dat vind ik ook", stemde Brickie met een grijnslach toe, „wy kunnen er hem beter buiten houden. Nu stel ik voor, dat wij morgen om tien uur op het kruispunt bij het oude tolhek by elkaar komen, dan kan Chipperton het commando van den troep op zich nemen." „Ik word al een dagje ouder", lachte oom Chipperton. „maar ik ben taai; dat helpt." „Ik wenschte, dat de automatische revol ver, die ik besteld heb, maar aangekomen was", blerde Wellaby, zoo dreigend als met zyn soort stem mogelijk was; „dan kon ik ze in mijn zak steken." Oom Chipperton schudde het hoofd: „ik a zou je sterk afraden een revolver mee te nemen, Wellaby; neem liever dien dikken stok van je mee; dat is beslist voldoende." „Ik heb", bom'bamde Manch, „een flinken dikken knuppel, welken ik nog steeds bewaar na die voetreis in Devonshire, die ik in mijn jonge jaren eens met een vriend van mij ge maakt heb. Ik herinner het mij nog als den dag van gisteren, dat, terwijl ik op een hoop steenen zat Hij hield plotseling op en zweeg. De overige leden van het gezelschap wis selden veelbeteekenende blikken van ver standhouding en keken, of er een wonder ge- beurd was. „En ik bezit een Indiaanschen tomahawk", zei Brickie, „maar neen, ik geloof, dat een goede, stevige stok het beste is." „Ja, laten wij vaststellen, dat het stokken moeten zyn", besloot de voorzitter. „John, ik heb nog een goed bruikbaren esschens'tok voor je te leen", zei Theophilus, zich tot John James wendend. Brickie stond hoogstvoldaan op en zette zijn borst vooruit in de houding van iemand, die onwrikbaar vast besloten is te overwin nen of te sterven. „Wij zullen er morgennacht op uit trek ken; zorgt dus allen om tien uur aan het kruispunt present te zijn." HOOFDSTUK XVI DE NIEUWE THEORIE VAN JUFFROUW WESTON Oom Chipperton geleidde zijn vrienden tot de voordeur en keerde vervolgens naar de bibliotheek terug. Zijn gelaat had de uit drukking als dat van een schooljongen, die op een schutting geklommen is en na een onvrijwilligen salto-mortale nog gelukkig op zijn voeten terecht komt. „Ziezoo, dat is tenminste in orde", zei hij. John James' zenuwen eischten een sigaret en hij nam er daarom een uit zijn koker. „Ik dacht, dat zij ons in verhoor kwamen nemen", zuchtte hij, bevend reageerend op den doorstanen angst. „Ik ook", jubelde .Theophilus, „ik begreep niet waarom zij zoolang draalden, en toen Brickie er mee voor den dag kwam, dat hij absoluut geen verdenking op iemand had, moest ik mij geweldig inspannen om het niet uit te brullen." Bij zijn vorige visite op Cedar Mount, nu, twee jaar geleden, zou John James nooit geloofd hebben, dat hij den moed zou gehad hebben oom Chipperton de les te lezen. Maar al die sensaties en moeilijkheden, die het gevolg van die avontuurlijke tochten waren, hadden een kracht in hem wakker geroepen, waarvan vroeger nauwelijks iets te bespeuren was. „Ik vond het allesbehalve grappig", zei hij streng. „Veronderstel eens, dat hij' er achter gekomen was en dat zij gehoord had den, dat het op uw initiatief en door u was bedreven, wat zou u dan gezegd hebben?" „Zij konden het immers niet weten; dat hadden wij van te voren wel kunnen weten en begrijpen; in ieder geval was ik niet voornemens mij zelf voor schuldig te ver klaren, voor ik ter verantwoording zou ge roepen worden." Theophilus plaatste zich weer in den stoel, waarin hij zooeven als hoofd van het veilig heidscomité had gezeteld en bleef eenige oogenblikken in gedachten verdiept, alsof hij juist een stroom van lofuitingen in ont vangst had genomen. „Ik zei u immers wel, dat ze op de een of andere manierzouden bemerken, bedro gen te zijn", zei Benstone. „Dat zou nooit gebeurd zijn, als juffrouw Weston hen niet op het idee had gebracht. Zy is een verstandige vrouw. Eigenlijk ge zegd, heb ik werkelijk spijt, dat de geheim zinnige, romantische atmospheer, die wij met zooveel moeite geschapen hebben, nu (bedorven is; doch wij mogen er toch met voldoening op terugzien." „Ik smaak in het geheel geen voldoening", viel Benstone hem driftig in de '•"de. „Ik ben er zeer over ontstemd." „Als je eens goed nadenkt over hetgeen wij tot stand gebracht hebben", vervolgde Theophilus, zonder acht te slaan op de on derbreking, „en eens ziet, hoe vriendschap pelijk die menschen nu allen zijn en in het vervolg zullen blijven! Wij zullen jaarlijks een diner geven, een soort nationalen feest maaltijd, om de oprichting van het veilig heidscomité te herdenken." „Ik geloof, dat u een onvergeeflijke fout begaan hebt, door hen aan te moedigen om dat dwaze ding op te richten", verklaarde Benstone. „lederen keer, dat u die menschen laat patrouilleeren, terwijl zij in bed behoo ren te liggen, houdt u ze opnieuw voor den gek. U neemt heel wat op uw verantwoor ding, maar o wee! als u er rekenschap van zult moeten geven, wanneer zij er achter komen." „O! één nachtje zal hun geen kwaad doen, en ons evenmin", suste Theophilus. .Na twee uur ronddwalen in de duisternis zuilen zij wel van meening zijn, dat het sop de kool niet waard is, en besluiten verder die onderzoekingstochten te beperken of af te schaffen. Dan kunnen wij vry op onze lau weren gaan rusten." „Moet ik daaruit afleiden, dat u tevreden is over hetgeen u gedaan hebt?" „Maar beste John, ben jij dan niet vol daan over de resultaten van onze excursies? Je doet me werkelijk verbaasd staan!" „En ik sta er verbaasd over, dat men u niet reeds lang aan de kaak heeft gesteld; zal u nu eindelijk die menschen met vrede laten?" „Wij zullen er één maal als veiligheids- comité op uit moeten trekken; anders zou het verdacht lijken." „En wilt u er dan in toestemmen na mor gennacht geen verdere pogingen te doen om het leven van andere menschen, zooals u het noemt, op te vroolijken?" „Zeker, zeker, wij zullen dan onze glorie rijke taak als volbracht beschouwen. Het is gemakkelijk genoeg om een uitvluchtje te vinden: rheumatiek, den invloed van de nachtlucht, enz. enz. Maar zij zullen er zelf na die eene patrouilleering van het veilig heidscomité. naar ik vermoed, wel genoeg van hebben. „Dat is dus goed en duidelijk begrepen dat u van plan bent geen ondernemingen van welken aaid ook meer op touw te zetten. Wilt u mij er uw eerewoord op geven, dat u dergelijke grappen nooit meer uit zult ha len en voorgoed van dat chapiter afstap pen?" ,,'t Zij zooals je het verlangt, John", zei oom Chipperton en stak hem zyn hand toe. „Daar. mijn hand er op" Er was nu geen reden meer om voor de slaapkamerdeur van den machtigen groot meester de wacht te houdeh. Benstone genoot een weldadige nachtrust en vernam 's morgens een nieuwtje, dat zyn gevoel van verademing nog sterk verhoogde. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9