Jk f3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- -r Bijzonderheden omtrent den stoutmoedigen tocht van Prof. Piccard DONDERDAG 28 MEI 1931 DE DRANKWET De Oesterr. Kreditanstalt Hl ■H Een herinnering DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17778 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE REGELING DER VERGUNNINGEN Wetsontwerp tot verleening van nieuwe credieten De r eis van prof. Piccard naar de Stratosfeer Zwaar weer boven Engeland De onderzoekers omgekomen? VOORNAAMSTE cNIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. ARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1i regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bö vooruitbet Bo contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vingei Nu de Tweede Kamer na drie weken met de behandeling van het ontwerp Drankwet is gereed gekomen, meenen we, dat het oogenblik is aangebroken om in het kort, dus zonder te vervallen in al te veel details, een overzicht te geven van de gevolgen, die een even- tueele invoering der wet op onze samen leving zal hebben. We hebben dit niet gedaan voor de behandeling der wet, omdat de kans bestond, dat door de Ka mer en de regeering nog tal van wijzi gingen in het ontwerp zouden worden aangebracht en dit slechts tot verwar ring aanleiding zou kunnen geven. De wet is toch al ingewikkeld genoeg. De bestaande wet was een van de meest onleesbare van de Neóerlandsche wetten en bij de nieuwe wet, zooals die gekomen is uit den smeltkroes dei- openbare beraadslaging, kon helaas niet gezegd worden, dat de toestand verbe terd is. We kunnen gerust zeggen, dat deze wet meer onleesbaar is dan de be staande. Deze laatste had ten doel bestrijding van het drankmisbruik, waar zij bepalingen bevatte tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap. De nieuwe wet daarentegen dient tot regeling van het drankgebruik, vandaar dat zij bepalingen bevat rege lende den kleinhandel in alcoholhou dende dranken, dus ook van zwak- alcoholische dranken, zooals bier, wijn, enz. De wet bestaat, behalve uit algemeene en overgangsbepalingen, daarom uit twee deelen, waarvan het eerste deel regelt den verkoop van sterken drank, waarvoor vergunning noodig is, en het tweede deel den verkoop van zwak- alcoholische dranken, waartoe men ver- lol moet hebben. De grondslag van de wet is, dat zij is opgebouwd op wat men noemt het maximumstelsel, waaronder men ver staat, dat in iedere gemeente maar een -bepaald aantal vergunningen of ver loven mag zijn, afhankelijk van de sterkte der bevolking, terwijl de ge meenteraad iedere vijf jaren aan de Kroon kan voorstellen dit aantal voor de gemeente lager te stellen. Voor de vergunningen bestond dit stelsel reeds, voor de verloven is het nieuw. We zullen nu eerst nagaan hoe de nieuwe wet in afwijking van de be staande den verkoop regelt voor ster ken drank, waaronder wordt verstaan drank, die bij een temperatuur van vier graden van de honderddeelige schaal voor vijftien of meer volumenprocenten uit alcohol bestaat, met uitzondering van wijn. Als er voortaangesproken wordt van het alcoholpercentage is dat steeds bij de hier genoemde tempera tuur. Om sterken drank te verkoopen is noodig een vergunning, die door B. en W. verleend wordt en bij uitzondering, waarover hierna, kan de minister B. en W. er toe machtigen dit te doen buiten de lijst van aanvragers om. Er zijn drie soorten van vergunningen, waarbij ster ke drank verkocht mag worden, zoo wel voor het gebruik ter plaatse, als voor gebruik elders; de tapvergunning uitsluitend voor den verkoop om ter plaatse te gebruiken, de slijtvergunning uitsluitend voor den verkoop om den drank elders te gebruiken. Daarnaast bestaan nog hotel- en sociëteitsvergunningen, die boven 't wet telijk maximum verleend mogen worden door Gedeputeerde Staten, maar waar bij sterke drank alleen maar in het klein verkocht mag worden, respectie velijk aan logeergasten en leden of ge- introduceerden. Wat deze laatsten weer aangaat bevat de wet een geheel nieuwe bepaling, die luidt, dat op dagen, dat in een gemeente een tapverbod is uitge vaardigd er in de sociëteit van die ge meente ook geen sterke drank verkocht mag worden aan geintroduceerden. Degene, die eenvergunning wenscht, vraagt deze aan B. en W. van de ge meente waarbinnen men dat bedrijf wenscht uit te oefenen. Als het maxi mum-aantal bereikt is, wordt men op een lijst geplaatst, zooals die in de meeste gemeenten bestaat en komt dan aan de beurt als er een vergunning vrij komt. Tijdens de behandeling in de Tweede Kamer is er- in de nieuwe wet een bepa ling opgenomen, dat bij de inwerking treding der wet de bestaande lijst, die al van 1904 dateert, toen het maximum stelsel voor het eerst werd ingevoerd, vervalt. De bedoeling is de lijst te zui veren en daarvan af te voeren alle aan vragers die niet voldoen aan de eischen die de nieuwe wet stelt. Degenen die thans op de lijst staan, kunnen binnen twee maanden na inwerkingtreding der wet een verzoekschrift voor het beko men eener vergunning volgens deze wet indienen. Zij worden, als aan alle nieu we bepalingen voldaan wordt, op de nieuwe lijst geplaatst vóór alle anderen en in dezelfde volgorde als op de oude lijst. De nieuwe wet eischt, dat de aanvra ger van een vergunning het bewijs moet overleggen dat hij de beschikking zal hebben over localiteiten, wanneer hem de vergunning zal zijn verleend. Bij heel veel personen, die thans op de lijsten staan, is dat niet het geval. Van de lijst vallen en nu en in de toekomst regelmatig af alle personen, die de ge meente metterwoon verlaten hebben, wat tot heden ook niet het geval was. Vergunningen kunnen alleen krijgen natuurlijke personen, die het bedrijf zelf uit gaan oefenen; het verpachten van een vergunning, zooals nu wel ge schiedt in strijd met de bedoeling van den wetgever van 1904, wil deze wet voortaan onmogelijk maken. Een uit zondering vormt wat men noemt een vergunning voor een inrichting van maatschappelijk verkeer, waaronder men verstaat een groot café of restau rant, dat aan bijzondere eischen vol doet, die bij algemeenen maatregel van bestuur voor verschillende gemeenten zullen worden vastgesteld. Een derge lijke vergunning kan ook verleend wor den aan een rechtspersoon, dus een naamlooze vennootschap. Volgens de bestaande wet zouden over een jaar alle vennootschapsvergunningen vervallen, door deze bepaling kunnen ze behouden blijven. Een poging om deze vergunnin gen voorrang te verleenen bij aanvrage boven die aan natuurlijke personen is mislukt. Voorrang hebben wel vergun ningen voor buitengewone inrich tingen voor maatschappelijk verkeer. De minister kan B. en W. machtigen deze te verleenen zelfs boven het ma ximum voor een gemeente vastgestelde aantal. Hierdoor wordt het mogelijk aan restaurants op tentoonstellingen tijde lijk een vergunning te verleenen. Nieuw in deze wet is verder het over schrijven van vergunningen. Als de ver gunning staat op naam van den man, dan kan deze bij diens overlijden op verzoek worden overgeschreven op de weduwe en omgekeerd als zij staat op naam van de vrouw ook op den weduw naar. Het kan echter maar eenmaal ge beuren, zoodat bij hertrouwen latere overschrijving niet mogelijk is, dit ter voorkoming van het eeuwige of ketting huwelijk, waarbij men alleen maar zou trouwen om door overschrijving een vergunning te krijgen. Overschrijving kan ook eenmaal geschieden van vader of moeder op een kind, maar deze ver gunning kan later als dat kind, eenmaal vader geworden, sterft, niet meer wor den overgeschreven op zijn kind. Heel wat moeilijkheden zal nog ople veren de poging in de nieuwe wet ge daan om een eind te maken aan het verpachten van vergunningen. De regee ring zal scherp toe moeten zien op ont duikingen van de nieuwe bepaling. Er zijn tal van personen, die destijds een vergunning hebben aangevraagd, alhoe wel zij deze nooit zelf zouden uitoefe nen. In den loop der jaren hebben zij die gekregen en verpacht. Op deze wijze werd een vergunning een vermogens object. De nieuwe wet bepaalt nu, dat gedurende een jaar na het in werking treden der wet, door het college van B. en W. deze vergunning kan worden overgeschreven ten name van hem, die op 1 Mei 1931 den houder in de uitoefe ning van het bedrijf verving en die het bedrijf zal uitoefenen in de loealiteit, waarin het op voormeld tijdstip werd uitgeoefend. Weigert 'de verpachter de vergunning te laten overschrijven, dan krijgt degene die thans pacht en dus het bedrijf uitoefende direct van B. en W. een verlof en kan als hij een aan vrage heeft ingediend, later als hij aan de beurt komt een vergunning krijgen. Zijn dit de voornaamste wijzigingen door de nieuwe wet gebracht in de bepalingen ten aanzien van den verkoop van sterken drank, voor zwak-alcoho- lische dranken, een materie die thans voor het eerst geregeld wordt zijn er heel wat meer; daarover in een volgend artikel. Officieel wordt medegedeeld, dat de Oos- tenrijksche Bondsregeering met buitenland- sche financieele groepen omtrent nieuwe credieten voor de Oesterr. Kreditanstalt onderhandelt. Teneinde de verleening van deze credieten te bevorderen, zal de regee ring heden een wetsontwerp indienen bij den Nationalen Raad, waarbij zij wordt ge machtigd tot opneming van dergelijke cre dieten. De Belgische professor Piccard is gisterenmorgen in een ballon opgestegen om de „stratosfeer" te bezoeken. Het onderzoek van de luchtlagen boven de 10.000 meter wordt ojn. van belang geacht (maar dat is niet het eenige doel) voor het geval de mensch op die hoogte wil gaan vliegen. ïn die ijle luchten zou de vliegmachine veel minder tegenstand van de lucht ontmoeten dan op geringe hoogte en (zoo wordt het soms voorgesteld) in eenige uren van Europa naar Amerika kunnen vliegen. Bovenstaande foto-combinatie geeft onzen. lezers een indruk van het waagstuk van professor Piccard. In het midden beneden: de prof. in zijn baUonmandje, dat een ahiminium-kogel is; beneden links: de professor en zijn assistent even vóór de opstijging getooid met een mandje als hootadeksel, dat dienen moet om het hoofd niet te stooten als de gondel heen en weer geslingerd wordt; mevr. Piccard en kinderen;beneden rechts: prof. Piccard en zijn assistenten voor zyn kogel; boven links: hoe het er in den gondel uitziet; boven rechts: de geleerde aan het werk. De Servische minister van handel heeft onlangs een belangryke rede gehouden over de Russische concurrentie op de we reldmarkt, in het bijzonder ten aanzien van de korenmarkt. Hij zeide, dat de korenfabrieken in Rus land de groote complexen van boerde rijen in communaal bezit omgezet zijn georganiseerd op den grondslag der lijf eigenschap. De oude toestand is hersteld. De slavernij weer ingevoerd. Als de democrati sche staten in Europa op denzelfden grond slag zouden willen concurreeren, zeide hij, dan zouden zij den grond aan de boeren moeten ontnemen en hen maken tot lijf eigenen, die gedwongen arbeid verrichten. Men ging dan allerwegen den weg der lijfeigenschap weer op en zette de bescha ving eeuwen achteruit. Naar aanleiding van deze rede schrijft de „Standaard": „Sovjet-Rusland wil deze revolutie in de heele wereld, en zeer consequent be kommert het zich niet om de menschelijke persoonlijkheid. De mensch is geworden tot- een instrument, een voorwerp van socialistische proefneming. Hier ligt het groote verschil tusschen den burger van de Europeesche staten en den onderdaan van het communistisch ge weld in Rusland. En daar ligt ook de Rus sische dumping. Nu is bekend, hoe de communist, als hij zulks hoort, zijn: „het is niet waar", laat hooren. Men moet, zoo meent hij, zijn „dialectiek" verstaan om zijn werk goed te vinden. Maar soms komt de illustratie uit Rusland ons in het begrijpen van den toestand daar te hulp. Wij zagen in enkele bladen een foto met betrekking tot een gesocialiseerd landbouwbedrijf in Rusland. Een groote groep vrouwen en mannen, opgesteld als een troep soldaten, stond gereed naar den arbeid uit te trekken. Voorop de leider in militaire houding. Wij dachten bij het zien dezer illustra tie: waaraan herinnert ons dit tooneeltje? Aan den koppelarbeid misschien, die zoo menigmaal is afgekeurd? Toch niet. Eensklaps stond ons voor den geest, wat wij eens op de strafkolonie in Veenhuizen zagen. Een groote groep gedetineerden, in rijen van vier geschaard; voorop de leider. Een kort commando weerklonk; men trok naar het veld voor den gedwongen arbeid. Sovjet-Rusland één reusachtig Veen- huizen Alleen was er dit verschil, dat dezen lieden niet de hoon werd aangedaan, dat zij een doek boven hun hoofden moesten dragen, waarop hun levensweelde geschre ven stond. Zij werden niet verplicht hun droeve lot te prijzen." Schade aan gewassen. Op twee dagen van buitengewone warmte is in Engeland een hevig noodweer gevolgd, dat zich boven het Zuiden van het land ontlastte in zware onweers- en hevige hagel buien. Voora! Zuid-Wales heeft geleden en verscheidene plaatsen zijn door den zwaren regenval overstroomd, terwijl de hagel op het veld groote schade aan de gewassen heeft aangericht. Men vreest, dat het onweer zich in den loop van vandaag ook boven het overige ge deelte van Engeland zal uitbreiden. Omtrent den tocht van prof. Picoard en ir. Kipfer in de stratosfeer bereiken ons nog de volgende berichten: De vertegenwoordigers van de pers, die in auto's de ballonvaart van prof. Piccard volg den, deden de volgende mededeeling: Wij reden van Augsburg naar Krumbach. Hier werd om zes uur 's morgens de ballon waargenomen. Om 7 uur verscheen de ballon boven Kaufbeuren. Tusschen acht uur en half negen boven Kempten, de hoofdstad van Allgaü. Hier steeg hy tot buitengemeene hoogte, door deskundigen geschat op 12.000 meter. Tusschen 7 en half negen is, naar men aanneemt, de ballon doorgedrongen tot de stratosfeer. De vaart ging verder, boven Memmingen, Leutkirch, Ravensburg. De ballon ging toen omhoog door de wolkenlaag, naar schatting ter hoogte van tien a vijftienduizend meer. Op het oogenblik der berichtgeving: 11 uur 50 min. in den morgen, was de ballon niet te zien, hij dreef toen vermoedelijk in Noor delijke richting verdêr. Latere telegrammen melden: Professor Piccard had in zijn gondel van aluminium geen verwarmingsinstallatie aangebracht, hij wilde de zonnestraling voor verwarming ge bruiken, zoodat het zonnige weer van giste ren hem wel goed te pas zal zijn gekomen. Op 14.006 meter hoogte Te Bazel werd omstreeks half één bericht ontvangen, dat Piccard op 14.000 M. hoogte boven de Bodensee had gezweefd. De ballon ging toen in westelijke richting. Uit Partenkirchen meldt een Wolff-be- richt: Omstreeks 15 uur 30 werd de ballon op groote hoogte gezien als een kleine blinken de punt. De ballon leek naar 't westen te drijven. Om 15 uur 10 werd de ballon, die toen circa 4000 M. hoog was, duidelijk gezien van Oberammergau en Schongau uit. In een windstille luchtlaag, geraakt Uit München wordt geseind: Om 16.45 uur kon men den ballon met den verrekijker op groote hoogte boven Herzog- stand en ten Zuiden van Kochelsee waar nemen. Van een voortgaande beweging was nauwelijks iets te bespeuren. De ballon schijnt zich in een windstille luchtlaag te bevinden. Om 17 uur telefooneerde men van hotel „Schneefernerhaus" op den Zugspitze naar Garmisch, dat de ballon duidelijk te zien- was. Hij stond nagenoeg stil boven het Zug- spitz-plateau. Slechts een zeer langzame be weging in de richting van het Inndal meen de men te bespeuren. De ballon daalt sterk De bijzondere correspondent van 't Wolff- bureau meldde uit Garmisch: Om 18.45 uur stond Piccard's ballon, die gedurende den tocht van Murnau tot Gar- misch-Partenkirchen met zijn in de zon blin kend omhulsel duidelijk te zien was, boven den Wettersetin-top van Garmisch-Parten- kirchen. De ballon is ondertusschen sterk gedaald en men schijnt voorbereidingen te treffen om in de vallei van Werdenfels of in het dal van de Inn te dalen. De hoogte van den bal lon wordt op 5000 M. geschat. De gondel is thans met het bloote oog te zien. De bevol king schenkt er weinig aandacht aan. Op 4000 M. hoogte Om 19 uur was de ballon al weer duizend meter gedaald. Men nam haar op dat uur te Garmisch op een hoogte van 4000 M. waar. Ofschoon men voortdurend meent te kun nen zien, dat de ballonvaarders aanstalten maken om te dalen, komt het nog steeds niet zoo ver. De ballon is in een laag geraakt, waar sterke luchtstroomingen den gondel heen en weer doen slingeren, zoo sterk, dat dit met het bloote oog nog duidelijk te zien is. Ook de ballon zelf schudt zoo nu en dan. V. D. seint uit Berlijn: Om 19.45 uur werd de ballon te Füssen in Allgaü nog duidelijk in de lucht waargeno men. Vliegtuigen gestart Uit München meldt de Süddeutsche Luft hansa: Om 19.25 uur is een particuliere vliegmachine uit München van het Mün- chen-Oberwiesenfeld opgestegen en in de richting Garmisch vertrokken om den ballon waar te nemen. De mogelijkheid bestaat, dat nog meer vliegtuigen starten zullen. Van Innsbrück uit zag men den ballon bo ven Imst in het boven-tnndal. Hij vloog in de richting van het Pitzdal en het Otz-dal, welke dalen beide evenwijdig aan het dal van de Inn liggen. De hoogte was toen weer pl.m. 5000 M. De onderzoekers omgekomen? Aangezien prof. Picoard met zün ballon tot bestudeering van de stratosfeer reeds ge- ruimen tijd in de lucht is en er slechts voor een zeer beperkten tijd, n.l. 12 a 14 uur zuur stof aan boord is, begint men te Augsburg vrees te gevoelen over het lot van de beide opvarenden. De laatste daar binnen gekomen berichten melden, dat de ballon gisteravond om 8 uur in Noord-Italië is waargenomen. Op het moment waarop de ballon aldaar op gemerkt werd, zou het tijdstip, waarop vol gens de berekeningen de voorraad zuurstof uitgeput moest zijn, ongeveer zijn overschre den. Hierdoor wordt de vrees, dat de stout moedige onderzoekers omgekomen zijn, nog versterkt. Nog steeds geen nieuws Hedenmorgen vroeg had men nog steeds niets vernomen omtrent het iot van Professor Piccard. De ballon is het laatst boven Italië gezien. Naar thans bekend wordt heeft Professor Piccard voor minstens 20 uur zuurstof en voor 2 dagen levensmiddelen aan boord. Opsporingstochten door vliegtuigen. Gisteravond steeg te München een licht model vliegtuig op, om naar Professor Pic card te zoeken. Het vliegtuig nam den ballon op een hoogte van 5 a 6000 meter boven Landeck waar. Observeering met een zeer sterken kijker vanuit het vliegtuig deed geen enkele bijzonderheid aan den ballon ontdek ken. Noodsignalen of andere bijzondere tee- kens, die door anderen zouden zijn waar genomen, werden niet opgemerkt. Het omhulsel van den ballon stond nog vrij sterk gespannen, zoodat geen noemens waardige hoeveelheid gas verloren scheen te zijn. Hedenmorgen zou het vliegtuig opnieuw starten, om opnieuw naar den ballon te zoe ken. Hedenmorgen tegen 4 uur is een ver keersvliegtuig van de Zuid-Duitsehe Luft hansa uit München opgestegen om naar Professor Piccard te zoeken. De commandant van het toestel, Doldi, had opdracht de lucht af te zoeken en vervolgens telefonisch rapport naar Augsburg uit brengen. Na zijn daling telefoneerde Doldi, dat er van den ballon niets te bespeuren viel. Echter was de lucht in het Zuiden tamelijk bewolkt. Hedenmorgen heerschte in het geheele Zuid-Duitsche gebied een lichte wind, zoo dat de ballon wel weer naar het Noorden zal drijven. Tengevolge van de warmte en Gevreesd wordt, dat prof. Piccard en zijn tochtgenoot zijn omgekomen. (blz. 1, 1ste blad) Ernstig auto-ongeluk bij Kaatsheuvel. (blz. 1, 2de blad) De spoorwegovergang bij Blerik wordt op geheven. (blz. 1, 2de blad) Nieuwe steunverleening aan de Oester- reichische Kreditanstalt. (blz. 1, 2de blad) De vijfde Nederlandsche Katholiekendag. (blz. 2, 2de blad) Aftreden van Briand geëischt. (blz. 1, 3de blad) Gandhi verklaart zich bereid naar de Rcndetafel-conferentie te Londen te gaan. (blz. 1, 3de blad) Ernstig auto-ongeluk te Philadelphia. (blz. 1, 3de blad) De Duitsch-Hongaarsehe economische on derhandelingen te Berlijn begonnen. (blz. 1, 3de blad) Te Washington is een gedenkteeken ter herinnering aan de „Titanic" onthuld. (blz. 1, 3de blad) Besprekingen tusschen den Duitschen Rijkskanselier en de soc.-dem. Rijksdagfrac tie. (blz. 1, 3de blad) Richard Tauber lijdt aan keelontsteking. (blz. 1, 3de blad) In het Amsterdamsch e tunnelrapport wordt voorgesteld een tunndl by de Hembrug en een brug bib' Schellingwoude. (blz. 2, 3de blad) Zwaar onweder in het Oosten en Zuiden van ons land. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m, 7.59 stilstand. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.35 uur. Hoogste barometerstand 772.9 m.M. te Scoresbysund. Laagste barometerstand 750.3 m.M. te Valencia. Verwachting: zwakke tot matigen, veran derlijke wind. later uit Zuidelijke richtingen, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, aan vankelijk nog kans op onweer of regen, iets koeler. de sterke bestralmg van de zon kan de ballon weer stijgen tot een hoogte van min stens 7 a 9000 M. Naar aanleiding van een gerucht, dat de ballon boven de Dolomieten was waargeno men, werden te Bozen telefonische infor maties ingewonnen. Daar werd echter mede gedeeld, dat het gerucht onjuist was en dat men den ballon niet had gezien. De heer P. H. E. Schuurman, de nieuwe dirigent van de Haarlemsche Orkest- Vereeniging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1