HUIZING'S NA DEN KATHOLIEKENDAG ANTI-KATHOLIEKE RELLETJES TE ROME Loetje ie eee eieiaw T ennissdh °r^n V!echtscho°n°r TH, SMIT Fa. KLEIN TW VRIJDAG 29 I 1931 Een gloriedag voor Kapel te Heiloo Schoenenmaga zijn Groote 'Houtstr. 42-44 De STADSNIEUWS aanrijding van een ijscoman te Haarlem Examens Krankzinnigenverpleging De toestand in het visscherijbedrijf te IJmiuden KERKNIEUWS Het jubilé van Mgr. Dr. Th. L. Heylen Katholieke kinderuitzendine in het bisdom Haarlem AUTOMOBILISME Europa-tocht Actie tegen Z.H. den Paus - Diens beeltenis verbrand Meisje verdronken VOETBAL Nederlandsch Bondselftal Bristol Rovers 32 IS JONGENS-SPREEKKOOR ONMOGELIJK? bi De Heiligdommen van Kennemerland, welk Roomsch hart klopt niet heviger wan neer het hoort spreken over deze Heiligdom men? Heiligdommen wier geschiedenis reikt tot in het grijs verleden. Hoever moeten we in de geschiedenis der eeuwen teruggaan om den oorsprong te vin den van de devotie tot Onze Lieve Vrouwe ter Nood? 't Is niet bekend; wel is bekend het begin van het rijke Roomsche leven, dat uitging van de aloude Abdij van Egmond en van de nog vroegere kerstening van Heiloo door St. Willibrordus. Heiloo en Egmond zijn steeds geweest zijn het nog zeer be langrijke plaatsen in onze Vaderlandsche kerkgeschiedenis. Deze beide plaatsen ver binden het heden aan wat eeuwen en eeuwen geleden van hier uitging, n.l. de vrij making der heidenen tot Kinderen Gods. En telkens weer, wanneer het op Kapel of op Egmond feest is, doemen de beelden uit het grijs verleden voor onze blikken op. Dan herleeft het verleden in het heden. Zoo ook gisteren. Tot besluit van den vijf den Katholiekendag werd op initiatief van eenige professoren der Nijmeegsche Hooge - school door eenige deelnemers aan den Ka tholiekendag een tocht ondernomen met auto's en autobussen naar „Kapel" en naar „Egmond". Behalve meerderen die op eigen gelegenheid of op andere wijze kwamen, wa ren het er 88 die aan beide plaatsen een bezoek brachten. En met hen kwamen onze beminde kerkvorst, Z. H. Exc. mgr. J. D. J. Aengenent, en de Hoogwaardige heer Abt van de Benedictijner Abdij te Oosterhout. Behalve tal van Zeereerw. heeren geeste lijken en Paters Benedictijnen waren ook daar baron Van Wijnbergen en mr. Korten- horst. Een koffietafel werd aangeboden aan de gasten in hotel Ruiter, waarna mgr. Aen genent een pontificaal Lof celebreerde in de nieuwgebouwde Genadekapel. Mgr. werd hierbij geassisteerd door den Zeereerw. Heer H. N. Colla, pastoor te Am sterdam en den Zeereerw. Heer A. J. M. van Meeuwen, pastoor te Heiloo als troondia- kens en door den Zeereerw. Heer G. W. A. Koets, pastoor te Vollenhoven als diaken en den Weleerw. Heer W. van Kester, kapelaan te Heiloo. als subdiaken. Onder het plechtig Lof sprak de voorzit ter van de Onze Lieve Vrouw-ter-Nood- stichting, pastoor W. Nolet, een kort woord over de beteekenis van Heiloo in onze va derlandsche Kerkgeschiedenis, zoowel wat betreft de Evangelieprediking van Sint Wil librordus als van de Maria-vereering op Kapel, 't Is een schoone gedachte geweest, om aan de vereering van O. L. Vrouw op Kapel te verbinden de vereering van den grooten apostel van Kennemerland, den H. Willibrordus. Hier op Kapel is volop de gelegenheid om op katholieke wijze zijn geloof te belijden. Spr. bracht vervolgens de afgeloopen dagen in herinnering en ging het behandelde op den Katholiekendag na. Het christelijk ge zin is het ideaal waarnaar gestreefd moet worden. Het christelijk gezin moet hoog gehouden worden. Toen mgr. Callier z.g. hier voor het eerst kwam, schreef hij in het Gulden Boek de woorden: „Zij alleen heeft alle dwalingen overwonnen over de geheele wereld". Dat het gezinsleven moge gered worden door de voorspraak van St. Willibrordus was de bede. waarmede de gewijde spr. zijn toespraak eindigde. Na het plechtig Lof werd den aanwezigen gelegenheid gegeven, de terreinen te bezich tigen, waarna om omstreeks 3 uur de tocht naar Egmond werd aanvaard. Naar den St. Adalbertus-akker. Vroolijk wapperde de driekleur en de zon overgoot alles met een gloeiend licht. Op den zandsteenen kapelomtrek zaten tientallen van schoolkinderen om straks het Adalber- tus-lied te zingen, toen de eerste auto's met de meer dan 100 Egmond-vrienden, uit Am sterdam over Heiloo naar Egmond kwamen. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent was de eerste, die den akker betrad, waarna de Hoogeerw. Abt van de St. Paulus Abdij te Oosterhout, met de Paters Dom Huyben en Schutte O.S.B. De regen verstoort den tocht. En dan plotseling brak een onweersbui los en vielen er regendroppen zoo groot, dat ze alles doorweekten, 't Werd een vluchten in de wachtende auto's. Een oogenblik afwach ten, of er een opklaring komen zou, maar 't was vergeefsch. Toen werd 't sein gegeven: naar de kerk te Rinnegom, en zonder dat de meeste bezoekers hun auto's verlaten hadden, zonder ook maar een enkelen blik geworpen te hebben op den rustigen, heer lijken akker, daar midden tusschen dat frissche groen, werd de tocht naar Rinne gom aanvaard. In de kerk te Rinnegom In de kerk, die spoedig vol liep, nam Mgr. de Bisschop en de Hoogeerw. Abt een plaats in in 't Priesterkoor. Dom Huyben, die op den akker de bezoekers zou toegesproken hebben, hield nu zijn rede. Hij noemde de plaats van den put een der oudste bede vaartsplaatsen van het land, die herinnert aan den eersten oorsprong van het Chris tendom in ons vaderland, toen de zonen van Sint Benedictus, een Willibrord, een Bonifacius en zooveel anderen de kerk van Nederland stichtten. Bovendien is deze plek ten nauwste verbonden met de oudste ge schiedenis der graven van Holland. Daarom was het spreker een oprechte voldoening aan de spits van deze pelgrimsschare, Haarlems Doorl. Kerkvoogd te mogen begroeten, naast den Hoogw. Abt van Oosterhout en hooge regeeringspersonen. Hun tegenwoordigheid is als de veraanschouwelijking van de groole religieuze en nationale tradities, die hier samenvloeien. Hierna sprak Dom Huyben over St. Adal bert, wiens lichaam bijna 1200 jaar geleden op den akker werd ter aarde besteld en wees er in 't bijzonder op dat deze volgeling van St. Willibrord diaken was. Men moge het vreemd vinden, dat deze apostel van Ken nemerland slechts diaken was. Toch is dat allerminst een legendarisch verdichtsel: de legende verkleint haar helden niet, maar zou allicht een Bisschop, een Abt, of minstens een priester van St. Adalbert gemaakt heb ben. Zeer helder zette spreker uiteen, dat het juist met den geest der contemplatieve mon niken overeenstemt, dat de kerkelijke inrich ting van de eerste tijden voor ons land het beeld gaf van het kloosterleven, van de Be- nedictijnsche kloosteropvatting. Niet als enkelingen trokken de geloofsverkondigers door 't land, maar in aaneengesloten gele deren; Bonifacius was op zijn laatsten mis sietocht omgeven door een stoet van meer dan 50 metgezellen, voor 't meerendeel mon niken, priesters, diakens enz. Het lijkt wel een reizend klooster. Zóó zal ook St. Adal- bertus als diaken St. Willibrord gevolgd hebben, speciaal belast met het verder on derricht der catechumenen. Meer nog door zijn gebed, zijn heiligen levenswandel is deze eenvoudige diaken de apostel van Kennemerland geworden. Daarna stond spreker stil bij de stichting der kerk, waarvan de plaats zoo nauwkeu rig door de opgravingen van Dr. Holwerda in 1920 en 1924 werd aangewezen. De St. Adalbertus-akker van nu is een mijlpaal in den loop der geschiedenis, die zich herhaalt. Taxandrië, NoordlBrabant, was het eerste arbeidsveld van St. Willibrord. daar maakte hij bekeeringen en oogstte kloosterroepingen, de eerste ons bekende Nederl. Benedictijn, was uit een adellijke familie, die in de om streken van Oosterhout veel bezittingen had. Van uit Brabant is Willibrord naar Kenne merland getogen, heeft de kerk van Heiloo gesticht, waaruit de kerk in Eemonds dui nen ontstond. En het graf van St. Adalbert naar 't dorp Egmond overgebracht, is de le vende grondslag geworden waarop de abdij werd opgetrokken. Noord-Brabant heeft weer ziin Benedic tijner Abdij, Heiloo herkreeg zijn ouden roem. De St. Adalbertus-akker is in eere hersteld. Nu de beurt aan de Abdij van Egmond. Na deze aandachtig aangehoorde toespraak werd het Adalbertus-lied gezongen en onder nog steeds druppenden regen ging de stoet terug naar Egmond, waar inmiddels voor alle bezoekers in de zaal van de Wed. Swart, keurig in orde gemaakt, een thee was ge reedgemaakt. Onder het gebruiken van de thee klaarde de lucht wat op. Nu kon nog Naar het Abdijterrein gewandeld borden. Bij de kloosterhoeve verzamelden de be zoekers zich om Dr. Kortenhorst. Deze begon met er op te wijzen, dat op de plaats waar men zich thans bevond, de wieg gestaan heeft van Holland en van het Hollandsche Christendom. Hier leefden de heiligen St. Jeroen en St. Adalbertus. Hier stond een houten klooster, geworden een machtige Abdij. Hier gold de invloed van de heeren van Egmond, even gewiekst als vroom. Hier leefde Melis Stoke. hier was de citadel voor Hollands beschaving en Hollands macht. Hier groeide wetenschap en glorie tot haar hoogsten top, maar evenals van Jeruzalem geen steen op den anderen bleef, zoo is ook hier alles neergestort. Van Alk maar begon de victorie, maar van Egmond de verwoesting. Op bevel van Sonnoy om mi litaire doeleinden gesloopt, bleef er alleen een bouwvallige toren als een baken voor den zeeman. Maar nu zal na dat verval toch eindelijk weer de hoop mogen gekoesterd worden, dat de abdij als een monument van Nederlands historie zal verrijzen. In 1909 werd er een commissie opgericht om de goede zaak te bevorderen, eerst in 1929 werd er een definitief comité gesticht, waarvan Jhr. Ruys de Beerenbrouck de voor zitter was. Toen deze tot de ministers-porte feuille geroepen werd, kon hij de functie niet blijven waarnemen, hy werd Eere-voor- zitter en spreker viel de eer te beurt voor zitter te worden. In 1930 waren de plannen gereed geko men voor de nieuwe abdij. Met architect Kropholler was een overeenkomst aange gaan, zoodat als de financiën er zijn, on middellijk kan begonnen worden. Spreker wijdde eenige woorden aan de nagedachtenis aan den stoeren werker, den belangeloozen ijveraar, G. Th. M. van den Bosch. Spreker hoopt, dat allen der aanwe zigen nog getuige zullen zijn, dat het eerste gedeelte van de plannen wordt uitgevoeid. en dat de jongeren den geheelen bouw zullen zien in alle glorie, het monument van ver draagzaamheid, van Nederlandsche, nationale grootheid, waartoe ieder in den lande zal bij dragen. Tot slot las spreker een gedicht van Van Lennep. De rede van Dr. Kortenhorst werd meer malen door applaus onderbroken, terwijl zoo wel Mgr. Aengenent als de Hoogeerw. Abt herhaaldelijk teekenen van instemming gaven Na het laatste applaus verzocht de spre ker nog het Wilhelmus aan te heffen, waar aan door allen werd gehoor gegeven. Hierna zochten de bezoekers hun autos weer op en keerden zij over Castricum naar Amsterdam terug. Weer 3 weken hechtenis geëischt Op 30 Augustus j.l. had op de Leidsche- vaart te Haarlem een aanrijding plaats van een motorrijder met een ijscowagen. e man achter het wagentje werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij 's nachts is overleden. De motorrijder P. M. J. uit Haarlem, vrachtrijder van beroep werd door de Haar- lemsche Rechtbank wegens veroorzaken van dood door schuld, veroordeeld tot drie we ken hechtenis, doch de man kwam van dit vonnis in hooger beroep en gisteren had hij zich voor het Amsterdamsche Hof te ver antwoorden. De vrachtrijder was in nooger beroep gekomen van het vonnis, omdat hij 't gebeurde louter aan een ongeluk toe schreef, van onvoorzichtigheid was z.i. geen sprake geweest Even voor het moment van de botsing had verd. een vuiltje in het oog gekregen en voor hij het wist zat hij „bo ven op het jscokarretje". De snelheid be droeg naar verd.'s schatting 45 5, 50 K.M.. verd. had 9 M. licht vooruit en het stads licht brandde. Drank had hij niet gebruikt. De procureur-generaal mr. Van Harinv ma thoe Slootwn eischte bevestiging van 't vonnis van de rechtbank. Mr Van Löben Seis achtte verd.'s schuld niet bewezen en pleitte ontslag van rechts vervolging subs, vrijspraak. Een voorbijganger bemerkte, dat er een kind te water lag; toen het meisje uit het water op het droge werd gebracht, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. De examens voor krankzinnigenverpleging zijn voortgezet met de candidaten uit het Prov. Ziekenhuis te Medemblik. De uitslag is als volgt: Eerste overgangsexamen 6 candi daten, afgewezen één, geslaagd: H. T. de Boer, G. Hamstra, G. Hollander, W. Mole naar, T. de Bos. Lichte verbetering Er valt de laatste dagen een lichte ver betering in den tóestand van het visscherij bedrijf te IJmuiden te constateeren, in hoofdzaak doordat de kustvisscherij wat rui mer wordt. Vooral de vangst van tong is verbeterd. Twee booten van de Marezathen, de „Condor" en de „Reiger", o.a. hadden een mooie vangst en besomden resp. f 3000. en f 3500. Het gevolg hiervan is, dat eenige opge legde trawlers weer voor de vaart zijn klaar gemaakt. Een drietal Scheveningsche loggers heb ben bij de Noord-Friesche eilanden ge- vischt, n.l. bij Amrum. Ook deze loggers maakten goede reizen; twee kwamen in IJmuiden binnen met f 1050 en f 1490 be somming; de derde marktte in Schevenin- gen en besomde aldaar f 1100.—. Opmerkelijk is het groote aantal kotters van vreemde nationaliteit, dat de laatste da gen in IJmuiden binnenkomt, vooral Deen- sche en Duitsche. Gisteren waren er vijf Belgische aan den afslag, die gemiddeld f 800 besomden. Deze kleine scheepjes blij ken goede visschers te zijn, daar ze in den regel slechts korte reizen maken. Niettegen staande dat de bemanning veel kleiner is dan die der motorloggers maken ze in den regel een veel hoogere besomming. president der internationale Eucharistische congressen. Het mooie geschenk, dat ik vorige week te Namen van de zijde van Nederlandsche katholieken heb mogen ontvangen, als mede de vele telegrammen van gelukwen- schen, welke mij uit uw land hebben be reikt, zijn al die herinneringen weer eens komen verlevendigen en ik heb daar een groote vreugde aan beleefd. Wegens drukke bezigheden in de onmo gelijkheid zijnde aan allen persoonlijk te antwoorden, die zich bij mijn jubilé hebben aangesloten, betuig ik langs dezen weg mijn oprechten dank aan de katholieken van Nederland en ook aan hun Pers, voor de genegenheid en de belangstelling, welke zij nog steeds voor mij blijven koesteren. Ik van mijn kant zal Nederland en de Nederlandsche katholieken evenmin ooit vergeten. God bltjve Nederland zegenen, daar bid ik om". t THOMAS-LUDOVICUS, bisschop van Namen. Een woord van dank aan de Katholieken van Nederland Z. H. E. Mgr. dr. Thomas-Ludovicus Heylen, bisschop van Namen zendt onder staand dankwoord naar aanleiding van de attenties, welke Z. H. E. gedurende zijn jubiléfeest van de zijde van Nederlandsche katholieken heeft ontvangen: „Ik wist, dat ik in Nederland vele en trouwe vrienden heb. Ik hield al veel van het Nederlandsche volk nog voor ik te Amster dam het Internationaal Eucharistisch Con gres kwam presideeren. Maar het is eerst bij die grootsche manifestatie, dat ik de Nederlanders volledig heb leeren kennen als groote organisators. Het diep en rotsvast geloof der Neder landsche katholieken heeft toen een onuit- wischbaren indruk op mij gemaakt. De congres-dagen van Amsterdam en mijn verder verblijf in Nederland behooren tot de schoonste herinneringen uit mijn leven als Algemeene vergadering der Diocesane Vereeniging. In de Sociëteit St. Bavo" te Haarlem, werd gisteren de algemeene vergadering ge houden der Diocesane Vereeniging van Kin deruitzending in het Bisdom Haarlem, welke Woensdag 11 Maart van dit jaar is opge richt op verlangen van Z. H. Exc. Mgr Aengenent. In de oprichtingsvergadering was de be handeling van de concept-statuten uitgesteld tot de volgende vergadering, welke thans ge houden werd. De vergadering stond onder leiding van den heer dr. Daamen uit Amsterdam, voor zitter der vereeniging. Na goedkeuring der notulen gaven zich als lid op de vereenigingen te Weesp en Alkmaar, zoodat met de 24 vereenigingen, welke zich in de oprichtingsvergadering reeds tot aansluiting bereid verklaarden, 26 vereenigingen bij de Diocesane zijn aange sloten. Statuten, huishoudelijk reglement en be grooting werden na uitvoerige bespreking goedgekeurd en vastgesteld. Bisschoppelijke en koninklijke goedkeuring zullen worden aangevraagd. De voorzitter achtte het wenscnelijk, dat het Diocesaan Bureau, dat thans te Den Haag gevestigd is, naar Amsterdam wordt verplaatst. Na bespreking werd besloten, dat het voorloopig nog in Den Haag gevestigd zal blijven, doch later verplaatst zal worden naar Amsterdam. Voorts werd nog gesproken de afscheiding en liquidatie van het R.K. Huisvestingsco mité te Den Bosch, waarna de vergadering werd gesloten. 14 Juni a.s. zal te Keulen de nieuwe Ford fabriek officieel geopend worden. Ter gelegenheid dezer opening is door de oFrd Motor Company A. G. een toerrit naar Keulen uitgeschreven, waaraan door alle automobilisten en motorrijders kan worden deelgenomen, en welke door zijn indeeling zeer aantrekkelijk is. Voor verdere bijzonderheden wende men zich tot den Ford-vertegenwoordiger „N. V. Haarlemsche Auto Centrale", Stationsplein, Haarlem. Woensdagmiddag is vermoedelijk al spe lende een ruim 6-jarig dochtertje van den opperman J. de V. aan den Aalsmeerderdijk in Haarlemmermeer in de nabijheid van de ouderlijke woning in de Ringvaart geraakt en verdronken. Een nieuw protest van de „Osservatore Romano" De „Osservatore Romano" wijst er op, dat verschillende Italiaansche bladen relazen publiceeren over vergaderingen der Katho lieke Actie, welke den laatsten tijd zijn ge houden, klaarblijkelijk met geen ander doel, dan een onjuiste voorstelling van zaken te geven, zooals trouwens in het fascistisch kamp over het algemeen, waar het geldt de werkzaamheid van deze actie wordt gedaan. Het blad protesteert opnieuw tegen deze wijze van doen, doch laat het verder aan de openbare meening over, een oordeel te vellen over deze fascistische gedragingen. Boven dien ziet men onmiddellijk, aldus het orgaan, dat zij, die geweld plegen tegen de leden der Katholieke Actie, niet de hoofdschuldigen zijn, doch slechts werktuigen. Gisteren deed opeens het gerucht de ronde, dat graaf Dalla Torre, de bekende leider der Katholieke Actie, gearresteerd zou zijn. Dit bericht schijnt echter onjuist te zijn. Door den correspondent van de „Daily Te legraph" wordt uit Rome gemeld, dat <ie anti-Katholieke demonstraties te Rome nog steeds voort duren. Woensdag werden verschillende kerkelijke gebouwen door fascistische betoogers be dreigd. Een compagnie infanterie-soldaten werd nara het Sint Pietersplein gezonden, om den toegang tot de Vaticaansche Stad te bewa ken en vijandige demonstraties te beletten. Tal van detectives bewaken de zij-ingan gen van het Vaticaan. Troepen patrouilleeren op de Victor Ema nuel-brug, die naar het Vaticaan leidt. Het hoofdgebouw der „Katholieke Actie" wordt door een uitgebreide politiemacht be waakt en ook de Katholieke seminaries, hoogescholen en clubgebouwen zijn door politie-cordons omringd. „Weg met den Paus" Een troep studenten deed onder uitroepen als „Weg met de vijanden van het fascisme! en „Lang leve de duce!" een aanval op ver schillende godsdienstige instituten, oa. op het lyceum van St. Apoilir.aris, waar zij een groot aantal ruiten ingooiden. Verschillende malen hoorde men ook den uitroep „Weg met den Paus!" Het pauselijk wapen op het gebouw werd met steenen be kogeld. De „Osservatore" klaagt er over, dat de po litie niet krachtdadig heeft ingegrepen. Na den aanval op het lyceum van 3t Apollinaris trokken de studenten naar an dere Katholieke vergaderlokalen. Zij werden hier echter nog tijdig door de politie ge weerd, zoodat zij geen ernstige schade kon den aanrichten. Dreigende arrestatie van Graaf Dalla Torre Omtrent het gerucht, volgens hetwelk graaf Dalla Torre zou zijn gearresteerd, ver neemt de Romeinsche correspondent van de „Daily Telegraph" bij nadere informatie, dat de directeur van de „Osservatore" inderdaad aan één der ingangen tot de Vaticaansche Stad door twee politiemannen werd aange houden» Hem werd verzocht, hen naar het politie bureau te volgen. Dalla Torre weigerde dit echter en trok zich terug op Vaticaansch grondgebied, waar de Italiaansche politie hem niet kon volgen. Naar vernomen wordt, zouden tusschen het Vaticaan en de fascistische autoriteiten reeds besprekingen over de incidenten zijn ge opend. Beeltenis van Z. H. den Paus verbrand Thans is bekend geworden, dat de beeltenis van den H. Vader in het universiteitsge bouw door fascistische studenten verbrand werd. Het Vaticaan heeft door middel van den pauselijken nuntius terstond stappen bij de fascistische autoriteiten gedaan. De afgevaardigde Scorcia, de leider der fascistische studenten-organisatie, heeft daarop bevel gegeven, deze organisatie in Rome te ontbinden. Een artikel van den fascista" „Lavoro Een der jongste edities van den „Lavoro fascista" bevatte een uitdagend artikel aan het adres der Katholieke Actie. In dit artikel meent het blad, op grond van schriftelijke bewijsstukken, te kunnen aantoonen, dat de Katholieke Actie een dub bele rol speelt. Op de algemeene vergadering, die den 17en Mei gehouden werd, zoo heet het in dit arti kel, heeft men de Katholieke actie uitslui tend godsdienstige doeleinden toegeschreven, terwijl men in de besloten vergaderingen, die aan deze openbare algemeene vergadering voorafgingen, het fascisme den vijand noem de, waartegen men zich verdedigen moet, door de organisaties onder alle omstandig heden in stand te houden en uit te breiden. De taktiek moet zoo zijn, volgens het blad, dat het fascisme de K- '~ke actie slechts op godsdienstig gebied kar. -allen, zoodat de publieke opinie het fasci ae wei als anti godsdienstig moet brandmerken. De leuze moet zijn „Bestaan, maar niet in hst openbaar verschijnen!" Het Vaticaan staat met de Katholieae actie in de nauwste relatie en keurt haar doeleinden en taktiek goed. Op een geheime vergadering heeft 's Pau sen onderstaatssecretaris, mgr. Pizzardo ver klaard, dat de Katholieke actie zoo sterk omet worden, dat zij de macht aan zich kan trekken, zoo vertelt het blad. De anti-godsdienstige relletjes in Spanje waren niet mogelijk geweest, als de Katho lieke actie daar een sterke organisatie gehad had. Katholiek blad in beslag genomen Naar de Romeinsche correspondent van den „Daily Telegraph" meldt, werden alle nummers van het Katholieke blad „Avvenire d'Italia", dat te Boulogne verschijnt. Woens dagavond te Rome aan het station in beslag genomen. De houding van het Vaticaan Het Vaticaan bewaart de meest absolute kalmte met betrekking tot de incidenten van de laatste dagen. Men schijnt den toestand met rustige be langstelling gade te slaan. Men bevestigt met klem, dst er geen en kele provocatie heeft plaats gehad van de zijde der Katholieken. Op z'n hoogen, steenen zetel Staat daar Loutje onversaagd. Nooit heeft hij zoowaar gemopperd, Nooit om iets of wat gevraagd. Als de regen uren striemde Leed hij stil, als moedig man; Als de storm zijn hoofd belaagde Zweeg hij nog. Wat moet dat kan! Toen de lente in het land kwam Kwam de schoonmaak overal, 'k Ben benieuwd, dacht onze Loutje, Of men aan mij denken zal. Ieder loopt in nieuwe kleëren, Deftig en heel elegant, Maar mijn toog is groen en leelijk, En verschimmeld is mijn hand. En er kwam een man langs Loutje, Keek hem medelijdend aan, En een dag daarna zag ieder - Ladders om het standbeeld staan. Loutje werd eens flink gewasschen, Men verwachtte dankbaarheid, Maar tot nu toe heeft de drukker Nog geen vriendelijk woord gezeidü v. W. Het Nederlandsch Bondselftal dat gister avond op Spangen tegen de Engelsche be roepsclub Bristol Rovers uitkwam, heeft een vlotten wedstrijd gespeeld, die voor de acht a, negen duizend toeschouwers zeer wel te genieten was. Het spel is nauwelijks 2 minuten oud als Lagendaal doorbreekt en een prachtig schot lost, dat de doelman uitvallend met een hoekschop verwerkt. Uit den hoekschop wordt door Lagendaal naast gekopt. De Hol landers bleven in de eerste minuten verre weg het meest aanvallend. Van Nellen onderneemt dan een paar ren-, nen, die hij met schoten besluit, maar de Engelsche doelman redt telkens mooi. Scho ten van Van der Vaart en Van Nellen kopte hij uitstekend. Na een fout van Scheffers krijgt de Engelsche linksbuiten Storer kans voor een schot van dichtbij. Odijk stopt dien kogel schitterend. Hoe Lagendaal daarop zich ook inspant en hoe flink Van der Wildt zijn voorhoede ook steunt, voor de rust laat de Engelsche doelman zich niet passeeren. Ook de beide achterspelers staan buitengewoon knap te verdedigen. In de tweede helft is het Hollandsche bin- nentrio gewijzigd en van réchts naar links als volgt samengesteld: Van den Broek, Ruys en Van der Heiden. De Engelscher» pakken nu veel beter aan en weldra vliegen schoten van den midvoor en rechtsbinnen op Odijk aan. Hij slaagt er in ze te stoppen, doch na goed aangeven van den rechtsbuiten krijgt Dix den bal binnen het strafschopgebied en schiet onhoudbaar in. Scheidsrechter Grootmeyer annuleert echter dit doelpunt wegens een of andere overtreding. Na 20 minuten veroorzaakt We ber een vrijen schop. De rechtsachter der En- gelschen neemt hem Wel stopt Odijk het harde schot, maar Dix vangt het leder op en scoort onhoudbaar (01). Vijf minuten later maakt het Bondsteam gelijk als Wels heel mooi Ruys in de gelegenheid stelt een voorzet te geven. Van der Heiden vangt, al leen voor den Engelschen doelman staande, den bal op. Zijn schot wordt weliswaar ge stopt, maar de toeloopende Van Nellen werkt het leder in het net (11). De Hollanders zijn thans geregeld in de meerderheid. Als Ruys mooi met Van den Broek samenspeelt passeert laatstgenoemde de verdediging en maakt met een fraai schot het tweede doelpunt. 10 minuten tijd brengt Scheffers den bal goed op en Van den Broek passeert wederom de achterhoede om met een goed schot te doelpunten (31). Een paar minuten later kopt Dix uit een voorzet van links den bal voor de tweede maal in het Hollandsche doel (32). Met de Hollanders in den aanval blaast dan de scheidsrechter het einde. De samenstelling van het Nederlandsch Bondselftal luidde als volgt: Doel: Odük, (Hollandiaan). Achter: Weber (ADO), Wanders (Wage- ningen). Midden: Scheffers (H.D.V.S.), v. d. Wildt (V.U.C.). Breitner (AD.O.) Voor: Wels (Unitas), v d. Vaart (Fortu ne), Lagendaal (Xerxes), v. d. Broek (P S. V.) Van Nellen (D.H.C.) de nieuwe „ORTHOLÜXE" STEUNSCHOEN met voetkussens. NASSALSTRAAT 1 TELEFOON 13490 De Zeereerw. zeergel. heer J. C. W. van de Wiel, professor van het semi narie Hageveld, schrijft ons: Als u misschien de lust zou bekrui pen niet verder te lezen, dan zou ik al gaarne terstond willen zeggen, dat het jongensspreekkoor wèl mogelijk moet zijn. Maar tevens wil ik beginnen met te verklaren, dat ik volstrekt niet be doel critiek te geven op de welwillende beoordeeling van het spreekkoor van den tweeden Pinksterdag door den re censent van dit blad. Alleen de vrees, dat misschien velen den jongensspreek- koorvorm nu als afgedaan zouden gaan beschouwen, legt me in het belang der jeugd den plicht op een paar opmer kingen ten beste te geven. De eerste reden, waarom ik optimisti scher gestemd ben is deze: dat er bij een geschapen mogelijkheid van samen werking tusschen kinderen van 914 koorzangertjes en jongens van 1520 jaar (zooals nu het geval is geweest), ten gevolge van het verschil in stem- menmateriaal zeker zooveel te bereiken moet zijn als met het enkele meisjes spreekkoor. Daarvoor is technisch noo- öig de helderder klinkende kinderstem men te gebruiken voor de lichte par tijen, de zwaardere jongensstemmen voor de donkerder partijen. Bij de com binatie van beide in antiphonie (met een lichte overheersching van het don kere materiaal), is de schoonste klank gegeven voor een crescendo ten bate der dichterlijke beteekenis. De tweede reden, waarom ik optimis tischer gestemd ben is deze: dat de gymnastiekleeraar, die toch onafschei delijk aan de heele jongensbeweging vastzit, zeer zeker in staat zal zijn, de mannelijke kracht en zelfs de gratie bij te brengen, die noodig is. Want ook het vak van den turnleeraar is veel uitge breider dan de gewone beteekenis van dat woord omvat. Hij is ook leeraar in bewegingskunst en als zoodanig is hij in staat de behulpzame hand te bieden en is zijn hulp ook onontbeerlijk. Het ge baar zal anders worden dan van het meisje: maar is het gebaar van Harmo- dios en Aristogeitoon en dat van den wereldberoemden biddenden knaap niet even suggestief als een Paionische Nike- of een Matteische Amazonehouding? Zou de gymnastiekleeraar niet in staat zijn de noodige disciplinaire aanwijzin gen te geven, in samenwerking met den dichter en leider der spr eekmelodie? Als derde reden van mijn grooter op timisme zou ik gaarne noemen de mogelijkheid van een rhythmisch goeden tekst voor de massa. Juist voor de massa is een pijnlijk afwegen van klein-rhyth- mische bijzonderheden van het hoogste belang, vermijding van opvolging van uit sluitend eenlettergrepige woorden, afwis seling van beginnende-spreekmelodie en topvormingen met stijgende vraaglijnen, waarbij men de tekst-phraseering pijn lijk in acht moet nemen, de mogelijk heden der adembeheersching van een jongensmassa, die zonder individueele scholing zeer beperkt is, het in acht nemen van de plaatsing van vloeiende en stemhebbende medeklinkers aan het begin en 't einde van woorden, vermijding van alle hiaten (tenzij er een zeer ge motiveerde reden voor aanwezig is), het vermijden van opeenhooping van ver standelijke gedachten, en het verzorgen van den tekst tot de mogelijkheid van allerlei taalmelodische en rhythmische schakeeringen, waaraan juist onze Hol landsche taal zoo bijzonder rijk is. Men gebruike het unisono nooit dan voor het zeer zeldzame geval, dat een paar woorden, naar de pathetiek der gewone spreekmelodie, het unisono vereischen. Harmonische koren zijn noch muzi kale-, noch spreekmelodie en zijn dus m.i. slechts logisch te rechtvaardigen, als er een oude faux bourdonvorm aan gegeven wordt. Gregoriaansch leent zich buitengewoon voor het vormen van door de spreekmelodie (misschien zelfs wel in decresceerenden zin) voorbereide hoogtepunten. Maar ook de canonvorm moet worden gebruikt. Harmonisch spreken, zooals het spreekkoor van het Goetheanum ons dit voorgehouden heeft, verzwaart den tekst buitengewoon en mag misschien voor esoterisch inge- stelden zeer geschikt zijn, maar niet voor ons, die de kinderlijkheid van het gebed tot een boven ons staanden God uitdrukken, terwijl het bovendien on mogelijk hooge oefeningseischen stelt, tengevolge waarvan de spreekmelodie den logischen zin zou gaan overheer- schen en daarmede het doel voorbij geschoten wordt, de objectief-zakelijke uiting der jeugd. De muzikale partij der begeleidings instrumenten moet altijd in handen van vakmusici biijven, omdat geen en kel dilettanten-orkest voor deze taak berekend kan zijn. Dan dient verder ook de spreekpaedagogie en de spraak veredeling een hartig woordje mee te spreken. Ook de kleeding kan op jon genswijze grootsch zijn. Ziedaar de redenen, die ik er voor meende te hebben een optimistischen klank te laten hooren. Als een jongens spreekkoor goed wordt voorbereid en niet slechts een enkele maal op bele ving van het gesprokene wordt aan gedrongen, maar op alle wijzen gezocht wordt tot een gezamen lijke en individueele beleving van den uit te spreken tekst al weken te voren, dan twijfel ik er niet aan, of we kunnen met het spreekkoor nog veel doen ten bate van de jeugd, die hierin een middel heeft om in zijn geheel mee te kunnen doen en los te komen van een onderschattenden ikkramp.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5