Buitenlandsch c?Cieuws FEUILLETON KU KLUX KLAN De Duitsch-Oostenrijksche Tol-Unie 20 Juli voor het Int. Hoï De saneering van Duitschlands financiën De nieuwe Duitsche noodverordening De toestand in Spanje De Oostenrijksche minister van justitie Katholieke Actie en Fascisten Nog gespannen toestand De Ronde Tafelconferentie Een oificieele verklaring verwacht Duitsche ministers naar Londen Poolsche onderdanen in Dantzig Samenzweerders in Italië De Int. Arbeidsconferentie Een consistorie in Jtihi a.s.? De broodprijzen in Duitschland Doos 30* 60,Tube80ct. Bij Apoth.en Drogisten. Autoweg Antwerpen-Luik De afstand in één uur af te leggen Gemengde buitenlandsche berichten Zes valiezen met geld gevonden Met een waarde van tien millioen peseta's Mijnongeluk in Pennsylvanie 9 arbeiders bedolven Weer een groote fabrieksbrand Miilioenen schade Dranksmokkelsyndicaat ontdekt Vreeselijke daad van waanzinnigen vader Zijn zes kinderen vermoord KORT NIEUWS FINANCIEN De Oesterr. Kreditanstalt De financieële toestand van Brazilië Staatsschulden van Uruguay BOEKBESPREKING KERKNIEUWS Bedevaart waar Sittard STOOMVAARTLIJNEN Humoristische Avonturen-roman Gisteren kwam het Duitsche Rijkskabinet bijeen om te beraadslagen over de nieuwe noodverordening ter saneering van den finan- cieelen toestand. De meeste hoofdstukken der nieuwe noodverordening zouden belang rijke bezuinigingsmaatregelen bevatten, die een bezuiniging zouden opleveren van naar men schat 120 a 150 millioen Mark. Een zeer groot deel daarvan zou bezuinigd worden op de Defensie-begrooting en wel ongeveer 50 millioen Mark. Terwijl de invaliden-verzekering voorloopig nog onaangetast wordt gelaten, worden op de andere takken van sociale verzekering belangrijke bezuiniging doorgevoerd. De werkloosheidsverzekering zal waar schijnlijk worden verlaagd, terwijl wordt overwogen de bijdragen der arbeiders te ver- hoogen. Het voornemen om ook de hoogere inkomstenklassen in de regeling voor de werkloosheidsverzekering op te nemen, sehijnt geen voortgang te vinden. De noodtoeslag en de belasting op de loonen schijnt meer het karakter van een krisisbelasting te krij gen, die progressief op het inkomen wordt geheven, terwijl zij van de ambtenaarssala rissen wordt afgetrokken. De reeds vroeger gedane voorstellen inzake de omzetbelasting schijnen niet uitgevoerd te zullen worden, doch daarentegen rekent men op de invoe ring van een suikerbelasting, die bijna zeker schünt. Bijeenkomst ministers van financiën. De ministers van financiën der landen zullen volgens een bericht in de Berlijnsche bladen, waarschijnlijk Dinsdag a.s. te Berlijn in conferentie bijeenkomen, teneinde onder richt te worden over de definitieve besluiten van de rijksregeering inzake de noodveror dening. Onlusten te Saragossa. In Saragossa zijn onlusten uitgebroken. De arbeiders hebben de fabrieken bezet en weigeren deze te verlaten. Zij wijzen iedere tusschenkomst van de regeering af en willen slechts met de fa briekseigenaars onderhandelen. De regeering heeft troepenversterkingen naar Saragossa gezonden. Een protest van 35.000 katholieke vrouwen. Naar „El Mati" uit Madrid verneemt, heeft dezer dagen een deputatie van katho lieke dames aan Alcala Zamora een schrij ven overhandigd, dat is onderteekend door 35.000 katholieke vrouwen uit Madrid en waarin met kracht wordt geprotesteerd, te gen de treurige voorvallen van 11 Mei j.l. Zij verzoeken den president der regeering, den kardinaal van Toledo en de bisschop pen van Vitoria en Malaga toe te staan, wederom naar Spanje terug te keer en. Een Pauselijke nota. "De Pauselijke nuntius heeft den minister president een nota ter hand gesteld inzake de jongste verordeningen betreffende de vrij heid van godsdienst, en de kwestiö der be scherming van de kerkgoederen. Ultimatum aan de regeering. De gewestelijke bond van den arbeid in Asturië publioeert een bericht, waarin wordt geprotesteerd tegen de jongste gebeurtenis sen te San Sebastian en het ontslag wordt geëischt van de Ministers van Binnenland- sche Zaken en Arbeid, evenals de ontbinding van de civiele garde. Het bericht deelt mede, dat, indien de geëischte maatregelen niet binnen 24 uur worden genomen, een algemeene werksta king zal worden afgekondigd. Hij neemt ontslag De Oostenrijksche Minister van Justitie. Dr. Schurff, heeft zijn portefeuille ter be schikking gesteld. De ministerraad kwam direct bijeen, ten einde den thans ontstanen toestand te be spreken. De zitting werd onderbroken voor besprekingen met de afgevaardigden Dr. Hampke en Priedinger. Naar de Romeinsche correspondent van den „Daily Herald" meldt, heeft Arplnati, de Italiaansche onderstaatssecretaris van binnenlandsche zaken, in twee interviews met den secretaris der Katholieke Actie ver klaard, dat de Italiaansche regeering, als de toestand zoo blijft, als hij nu is, het recht heeft, den bond van Katholieke universiteits studenten te ontbinden. De correspondent van den „Daily Herald" verneemt uit betrouwbare bron, dat, als deze maatregel door de Italiaansche regeering zou worden genomen, een verbreking van de di plomatieke betrekkingen van den H. Stoel met Italië hiervan het gevolg zou kunnen zijn. In politieke kringen te Simla is men, naar aanleiding van een bijeenkomst van den uit voerenden raad van den onderkoning, van meening, dat elk oogenblik een verklaring kan worden tegemoet gezien aangaande de samenkomst te Londen van het Comité der Ronde Tafelconferentie in de eerste week van September. Men acht het mogelijk dat onder de namen der acht aanvullende leden van het comité die van Gandhi en Paudit Malavija zullen voorkomen. Een officieel communiqué zegt o.a., dat de regeering van Groot-Brittannië en die van Indië beraadslaagd hebben over den datum van hervatting der Ronde Tafelconferentie inzake Indië. In verband met het feit dat Juni verscheidenen leden van het federale structuurcomité in Groot-Brittannië en Indië volstrekt niet schikte, is een latere datum onvermijdelijk, doch voortgaan met de con- stitutioneele hervormingen is een zaak van zooveel gewicht voor Indië, dat een hervat ting van de Ronde Tafelconferentie niet la ter dan tot begin September kan worden uitgesteld. De Britsche regeering heeft daar om besloten, het federale structuurcomité uit te noodigen niet later dan 5 September te Londen bijeen te komen voor het hervat ten van haar werkzaamheden, zoodra dit na genoemden datum practisch mogelijk is. In dien dan een regeling van de minderheden- kwestie in Indië is verkregen, zal de taak van het federale structuurcomité aanzienlijk worden vergemakkelijkt. Indien niet, dan zal men moeten overwegen of het minderheden- comité zijn werkzaamheden ongeveer tezelf dertijd moet hervatten. Men onderzoekt met voortvarendheid de kwestie van de toevoeging van vertegenwoor digers aan het federale structuurcomité. Het programma De voorbereidingen voor het a.s. bezoek aan Engeland van den Duitschen Rijkskan selier, Dr. Bruning, en den Duitschen Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Cur- tius, zijn thans goedgekeurd. Den 5en Juni as. zullen zij per stoomschip uit Hamburg aankomen. Te Southampton zullen de Mi nisters verwelkomd worden. Later op den dag zullen zij door den premier op het ministerie van Buitenlandsche Zaken worden ontvan gen, waar een diner te hunner eere zal worden aangeboden. Des Zaterdags en des Zondags zullen zij op het landgoed van den premier, The Chequers, doorbrengen. Maandagmiddag zullen zij door den koning worden ontvangen, waarna het noenmaal zal worden gebruikt op de Engelsch—Duitsche Club. Met een receptie op de Duitsche ambas sade zal het officieele gedeelte van het be zoek worden besloten. Dinsdagmiddag zullen de Duitsche Minis ters naar Southampton vertrekken, waar zij zich aan boord van de „Europa" zullen be geven, waarmede zij naar Duitschland zullen terugkeeren. Vragen bij het Int. Hof. Bij resolutie van 22 Mei heeft de Volken» bondsraad besloten het advies van het Per manente Hof voor Internationale Justitie te 's Gravenhage te vragen over de beide vol gende vragen: lste: Moet over de vraag of de behande ling van Poolsche onderdanen en van andere personen van Poolsche origine of spraak in het gebied van de Vrije Stad Dantzig uit sluitend beslist worden op grond van artikel 4, ad 5, van het Verdrag van Versailles en van art. 33 1 van de Conventie van Parijs (en in dat geval op grond van andere van kracht zijnde conventioneele bepalingen) of ook op grond van de grondwet van de Vrije Stad: en kan de Poolsche regeering en de organen van den Volkenbond op de wijze, voorzien bij art. 103 van het Verdrag van Versailles en art. 39 van de Conventie van Parijs geschillen onderwerpen wat betreft de toepassing op voornoemde personen van de grondwet en van andere wetten van Dant zig? 2de: Welke is de juiste interpretatie van art. 104 ten vijfde, van het Verdrag van Ver sailles en van art. 33 1 van de Conventie van Parijs en in het geval van een bevesti gende beantwoording van vraag 1 van de be trekkelijke bepalingen van de grondwet der Vrije Stad Dantzig. De president van het Permanente Hof van Internationale Justitie is voornemens 20 Juli a.s. te bepalen als datum voor de opening van de openbare zitting in de zaak betref fende de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie. die door den Volkenbondsraad om advies naar het Hof is verwezen. Het Hof is in buitengewone zitting bijeen geroepen op een datum tusschei. 15 en 20 Juli. Een nieuw proces Voor de speciale rechtbank ter verdedi ging van den staat te Rome is het proces begonnen tegen de leden van den geheimen bond „Rechtvaardigheid en Vrijheid." De beklaagden worden beschuldigd, te hebben deelgenomen aan een samenzwering tegen de veiligheid van den Italiaanschen staat. Zes beklaagden zijn aanwezig, drie wisten naar het buitenland te ontkomen. Onder het bewijsmateriaal bevinden zich in geheimschrift gestelde brieven uit Frank rijk en Berlijn. De beklaagden zouden in nauwe verbinding hebben gestaan met de in Frankrijk levende Italiaansche vluchtelingen. Conventie inzake de kolenmijnen Op de internationale arbeidsconferentie hebben de werkgevers in zake do totstand brenging van de conventie betreffende den arbeidstijd in de kolenmijnen van de confe rentie verlangd, dat zij zich1 zou uitspreken, of de conventie een universeel, dan wel een Europeesch karakter moet hebben. Na bespreking besliste de voorziter, dat de vraag niet beantwoord behoefde te worden. Daarna besloot de conferentie het ont- werp-conventie van het internationaal ar beidsbureau als basis van de discussies aan te nemen. De Nederlandsche delegatie is als volgt over de verschillende commissies verdeeld. Commissie voor den arbeidstijd in de ko lenmijnen: mgr. Nolens en dr. Couvee na mens de regeering; van der Bom, Haex en Mouws namens de werkgevers: van der Bilt namens de arbeiders. Commissie voor den toelatingsleeftijd van kinderen tot niet-industrieele beroepen: mr. Joekes en de heer Schouten voor de regeering; Amelink voor de arbeiders. De commissie voor herziening conventie betreffende den nachtarbeid van vrouwen: mr. Joekes en mej. dr. Stemberg namens de regeering. mej. de Jong voor de arbeiders. De commissie voor het uitbrengen van rap porten over de naleving der conventie: mr. Cort van der Linden voor de werkgevers; Serrarens voor de arbeiders. Reglementscommissiemr. Cort van der Linden voor de werkgevers. De heer Serrarens is gekozen tot lid dér commissie voor de bespreking van de rap porten der geratificeerde conventie. Men meldt uit Rome aan de „Msb." Wederom doen hier geruchten de ronde over een consistorie, dat einde Juni zou ge houden worden. Daar den laatsten tijd ver schillende kardinalen gestorven zijn en bo vendien belangrijke bisschopszetels vacant kwamen, meent men te mogen aannemen, dat nog vóór het begin der zomer-vacan- ties, die, zooals bekend, te Rome tot eind October duren, een consistorie zal plaats vinden. In Italië zijn de aartsbisschoppelijke zetels van Florence en Pisa, twee belangrijke aarts-diocesen, waarvan de bekleeders altijd kardinalen zijn, vacant, terwijl bovendien twee sub-orbicaire bisdommen, Palestrina reeds sinds verleden jaar Juli na den dood van kardinaal-deken Vannutelli en Valletri na den dood van kardinaal-vicaris Pompill, welke kort op dien van kardinaal Vannu telli volgde, eveneens vacant zijn. Men meent te weten, dat Palestrina aan kardi naal Sincero, Valletri aan kardinaal Ceretti, die tevens aartspriester is van Santa Maria Maggiore, zal worden verleend. Er zijn natuurlijk verschillende kardinalen, die eerder voor een benoeming in de sub- orbicaire diocesen in aanmerking komen, doch, het» heet, dat allen, wegens hun ou derdom, voor deze zware taak hebben be dankt. Behalve Italiaansche kardinalen, zouden echter ook buitenlandsche gecreëerd worden; het is' natuurlijk onmogelijk, al deze geruch ten nu te bevestigen. Zooals bekend, houdt de H. Vader zijn besluiten tot het laatste oogenblik geheim, zoodat de benoemden zelf pas een paar dagen tevoren hun uitverkie zing vernemen. Actie voor verlaging Naar de Pruisische persdienst meedeelt, heeft de Pruisische staatsregeering in over leg met het rijksministerie voor volksvoe- ding, een actie begonnen om invloed te oefenen op de broodprijzen. Nadat het door het goedkoop beschikbaar stellen van roggij reeds gelukt was, den broodprijs te Berlijn te verlagen en ook te Leipzig invloed op de vaststelling van den broodprijs te oefenen, heeft de Pruisische regeering onderhandelingen begonnen met de plaatselijke instanties, teneinde de actie oqk uit te breiden tot die industriegebieden, waar een groot aantal werkloozen is. Ook te Keulen zullen binnenkort de brood fabrieken en coöperatieve vereenigingen de broodprijzen verlagen en wel met 2 a 3 pfen ning. De Keulsche bakkers hebben zich bereid verklaard, de actie der regeering ten volle te steunen. In andere industriesteden van Rijnland en Westfalen en van de provincie Saksen, benevens te Frankfort a. d. Main, zal even eens invloed op den broodprijs worden ge oefend. Reeds lang is bij het Belgische parlement een voorstel aanhangig om een autoweg AntwerpenLuik aan te leggen, een weg, welke enkel en alleen voor autoverkeer be stemd zou zijn. Verschillende bladen uit Luik en omgeving dringen op spoedige be- liandeling van dat onderwerp aan, daar de bestaande verbindingsweg tusschen Antwer pen en Luik verre van fraai is, en tal van verkeersgevaren oplevert. Niet minder dan vier, drukke steden moet men thans door, n.l. Mechelen, Leuven, Tienci en St. Trui den. De nieuwe weg zou alleen over St. Truiden loopen, en ook veel korter zijn, zoodat men in één uur van Antwerpen naar Luik zou kunnen rijden. Een conducteur in den trein op de lijn AvilaSalamanca vond zes valiezen, die 175 K.G. wogen en een bedrag van tien millioen peseta's bevatten. De conducteur stelde de valiezen aan zijn superieuren ter hand. Een •onderzoek werd ingesteld. Te Shamokin (Pennsylvanie) heeft een gasontploffing de Richardschacht verwoest. Deze maakte deel uit van de Pusquehanna kolenmijn. 9 mijnwerkers werden bedolven. Tot dusverre is men er in geslaagd 1 doode te bergen. Gistermiddag heeft in de fabrieksgebou wen der firma Sanders te Bern een groote brand gewoed. Het vuur greep zeer snel om zich heen. De brandweer stond machteloos, zoodat tegen den avond het gebouwencom plex ten deele in de asch was gelegd. De schade bedraagt vele miilioenen. In deze fa brieken vonden verscheidene honderden ar beiders emplooi. De politie te Kansas City heeft een drank smokkelsyndicaat ontdekt, dat werkte onder bescherming van den bandietenleider uit Chicago Al Capone, met een kapitaal van meer dan een millioen dollar. Veertig perso nen werden gearresteerd, waaronder een aantal vooraanstaande figuren en een predi kant. De namen der gearresteerden zijn niet gepubliceerd. 1 Te Knurow in Polen heeft een mijnwerker in een vlaag van verstandsverbijstering met een bijl zijn zes kinderen aangevallen. Hij doodde drie meisjes en een knaapje. Zijn twee overige kinderen verwondde hjj zoo ernstig, dat ook zij korten tijd later over leden. De man sprong na zijn vreeselijke daad uit het raam, waarbij hij vrij ernstige, doch niet levensgevaarlijke verwondingen opliep. In een sterke bochtte Pullach (Beieren) is een auto omgeslagen. Zes personen liepen hierbij een schedelbreuk op en moesten in levensgevaarlijken toe stand naar het ziekenhuis worden gebracht. Op een on bewaakten spoorweg overgang bij Beauvais is een auto met 4 in zittenden door een trein gegrepen. Drie der inzittenden werden op slag gedood, terwijl de vierde zwaar gewond werd. Garantiewet aangenomen De Oostenrijksche Bondsraad heeft thans ook het wetsontwerp betreffende de Kredit anstalt aangenomen. Baitenlandsche adviseurs De Oostenrijksche Nationale Bank deeit mede, dat maatregelen zijn genomen tot de benoeming van een vertegenwoordiger van buitenlandsche belangen in den raad van beheer der Kreditanstalt. De Nationale Bank zal harerzijds eveneens een buitenlandsch adviseur uitnoodigen haar te steunen bij de vervulling van haar taak. Prof. Rist (Fransch financieel deskundi ge) zal morgen te Weenen aankomen. Moratorium aanbevolen Blijkens een bericht van de „New-York Times" uit Rio de Janeiro, heeft Sir Otto E. Niemeyer, die als financieel dviseur van de Braziliaansche regeering fungeert, in een uitvoerig bericht over den economischen toestand in Brazilië een moratorium aanbe- volen.Dit moratorium zou de voorwaarde zijn voor een leening, groot 200 millioen dollar. De opschorting van rentebetaling De bank van Uruguay seinde aan de Goaranty Trust Comp., dat zij officieel was gemachtigd, „het vaste voornemen der, regeering kenbaar te makenj den geheelen dienst- op de staatsschulden te handhaven. De machtiging tot de opschorting van de rentebetaling op een deel der schuld zal slechts worden gegeven in overleg met de comité's van obiigatiehouders. „VAN BOUWEN EN SIEREN" No. 9 opent met een portret van Dorus Hermsen, naar een schilderij van H. Goedhart en met een rijk geïllustreerd artikel van N. M. Voorts geeft dit nummer een afbeelding van het gouden pectoraal-kruis van Z. H. Exc. Mgr. Jansen en naar aanleiding daarvan een artikel met tal van illustraties over het werk der gebroeders Brom. Voorts de ge wone rubriekjes. DANSEN door J. J. Romer en Zonen en het Cen traal Bureau van „Voor Eer en Deugd" is 'n brochure „Dansen" uitgegeven, waarin „een zielzorger" over dit onderwerp belangrijke be schouwingen geeft. In de brochure wordt allereerst besproken het dansen op zich beschouwd met alles wat er aan vast zit,(o.m. danswoede): dan wordt de moderne dans besproken, verder de ziekelijke danswoede en oorzaken, enz. De schrijver richt zich verder tot de dan senden, dan tot de ouders, tot de overheid en politie, tot de dansmeesters en houders der dansgelegenheden en behandelt hierbij ge neeswijze en geneesmiddelen. Ten slottejrekt de schrijver een aantal al gemeene conclusies, welke hij practisch en met voorbeelden bespreekt. Het onderwerp „dansen" is wel zeer ac tueel en de schrijver heeft daarom een uitste kend werk gedaan met de samenstelling van deze brochure. Duidelijk en in prettigen stijl behandelt hij zijn onderwerp, dat hij goed onder de knie blijkt te hebben en daarom is het te wen- schefc, dat velen, zeer velen van deze bro- chu^l kennis zullen nemen en de daarin ver vatte waarschuwingen ter harte zullen ne men. De Processie van de Broederschap van O. L. Vrouw van het H. Hart te Sittard, gevestigd te Nederhorst den Berg, zal dit jaar worden gehouden van Dinsdag 9 tot Donderdag 11 Juni. Op de heenreis zullen de pelgrims Onze Zoete Lieve Vrouw te 's Bosch en op de terugreis O. L. Vrouw in 't Zand te Roer mond gaan vereeren. Nu wij straks voor de 52e maal naar de voornaamste Mariaheiligdommen van ons Vaderland gaan, hopen wij van harte, dat ook dit jaar wederom alle provinciën van ons dierbaar Nederland in onze bedevaart vertegenwoordigd zijn en vele katholieken uit Noord en Zuid, uit Oost en West in hun ééne blijde Ave over Nederland Maria's be scherming gaan afsmeeken. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het Bestuur. G. C. DE WOJjF, Pastoor. Nederhorst den Berg. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. POELAU BRASS (thuisr.) 28 Mei van Djeddah. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. AJAX, Amst.-Kopenh., pass. 29 Mei Hol- tenau. BAARN, Hamb.-Antw., pass. 29 Mei Vlis- singen. COSTA RICA (uitr.) pass. 28 Mei Azoren. EOS 29 Mei van Hamburg te Amst. HEBE 28 Mei van Cadiz n. Amsterdam. HELDER, Amst.-Antw., pass. 25 Mei VliS- singen. ILOS 28 Mei van Vigo n. Lissabon. IRIS 28 Mei van Pasages naar Bilbao. NEREUS 28 Mei van Danzig naar Ham burg. ORESTES (uitr.) pass. 28 Mei Azoren. ORPHEUS 28 Mei van Kopenhagen naar Aalborg. TELAMON 28 Mei van Lissabon naar Amsterdam. TIBERIUS 27 Mei van Monte Cristi naar Havre. VENUS 28 Mei van Livorno naar Civita vecchia. VULCANUS 28 Mei van Oran naar Tunis. ZEUS 29 Mei van Amsterdam te Rotter dam. HALCYON LIJN. STAD AMSTERDAM 28 Mei van Hamb. te B. Aires. STAD ARNHEM, B. Aires naar Rott., 28 Mei te Las Palmas. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. BILDERDIJK, Baltimore naar Rotterdami 29 Mei Lizard gepasseerd. DRECHTDIJK, Pacifick. n. Rott., 27 Mei te Cristobal. GROOTENDIJK, Rott. naar N. Orleans, 28 Mei te Tampico. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. GIEKERK (uitr.) 28 Mei te Beira. NIEUWKERK (thuisr.) 29 Mei van Port Said naar Genua. SPRINGFONTEIN (thuisr.) 28 Mei van Genua naar Marseille. WISSEKERK 29 Mei van Port Elisabeth naar East London. HOLLAND—OOST-AZIë-LUN. BILLITON (uitr.) 28 Mei Gibraltar gep.' ROTTERDAMSCHE LLOYD. BLITAR (uitr.) 29 Mei van Suez. KOTA RADJA (thuisr.) 29 Mei van Sin gapore. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALPHARD 27 Mei van Rott. te Archangel. APOLLINARIS III, m.s. 28 Mei van Brid- geness te Nykjöbing. BATAVIER V 29 Mei v.m. 7 u. 50 van Rot terdam te Gravesend. BATAVIER VIII 28 Mei van Bordeaux n. La Pallice. COLYTTO 28 Mei v. B. Aires te Santa Fé. DORDRECHT 28 Mei van Bayonne te Ko penhagen. ELISABETH, m.s., 27 Mei van Stroby te Hamburg. FORTUNA, m.s., 27 Mei van Veüe te Hamburg. KATENDRECHT 28 Mei van Rott. te Constanza. KERKPLEIN 29 Mei Udsire gep., Rott. naar Narvik. LETO 28 Mei van Rott. te Rio Janeiro. MAASHAVEN 26 Mei van Port Gentil te Grand Lahou. MIJDRECHT 28 Mei van Rouaan te Con stanza. OUDEWATER 28 Mei van Antwerpen te Montevideo. PARKLAAN 28 Mei van Bahia Blanca te Hamburg. PRESTO 27 Mei van Hamburg n. Holte- nau. PROF. BUYS 28 Mei van Harlingen te Huil. STOLWIJK 29 Mei Ouessant gep., Tunis naar Rotterdam. THABAN 27 Mei Noordkaap gep., Rott. n. Archangel. TOW A 28 Mei van Montevideo n. Ant werpen. ZONNEWIJK 28 Mei van Montreal naar Queenstown. 38. „Ik zal zeggen, dat hij behoefte aan aflei ding heeft," mompelde hij. „Hij is niet krankzinnig, maar eenigszins excentriek; ja dat zal ik haar zeggen." Hij betwijfelde het zelf echter zeer sterk, of „exentriek" wel het woord zou zijn, dat de koude, harde wereld zou bezigen, als zij haar meening zou moeten uitdrukken over het schandalige gedrag van oom Chipperton in het voeren ,van zijn campagne ter bereiking van „vroolijker leven". „Als wij hem hier vandaan konden krij gen." overlegde hij verder, „geloof ik zeker, dat zijn gekrenkte geestvermogens weer in orde zouden komen. Wat hij noodig heeft, is een algeheele verandering van omgeving." Twee uur lang bleef John James over een boek gebogen zitten; toen ging hij theedrin ken, en dat kwikte hem zoo op, dat hij be sloot een wandeling te gaan maken. „Ik denk maar naar de stad te loopen om mijn jas te halen," besliste hij. Vijf minuten later had hij het huis verla ten en was in stevigen tred de laah opge wandeld. Een voordeel had zijn verblijf op Cedar Mount hem ontegenzeggelijk opgele verd, het had in hooge mate zijn beenspie ren gesterkt. Toen hij ongeveer de plek ge naderd was, die Brickie als rendez-vous voor het veiligheidscomité had vastgesteld, kwam er een troep jongens uit een zijlaantje den weg op en stapten met gelijken pas in de richting der school van meneer Walmer. Het was den knapen aan te zien, dat zij een flinke wandeling hadden gemaakt en zij droegen de noodige sporen aan schoenen en kleeren, dat zij op zeer vruchtbaren grond geloopen en gespeeld hadden. Zij werden begeleid door Jerry Harding, die op het zien van John James zijn tred vertraagde om de kinderen vooruit te laten gaan. „Goeden middag, meneer! "En na een korte pauze: „Ik hoop niet, dat u boos geworden bent over hetgeen ik toen op dien ochtend bü de school tegen u gezegd heb." „Boos? Weineen, waarom zou ik boos zijn?" „O, dan is het in orde!" Zij wandelden nu samen achter de kinde ren aan. Jerry moest zijn groote veerkrach tige stappen kleiner maken om met zijn wan- delgenoot gelijken tred te houden. Hij droeg een korten blauw-sergen jekker, en daardoor liepen zijn lenige gespierde bee- nen sterk in het oog. Hij had zeker minstens twee uur met die jongens gemarcheerd en gespeeld, maar er was niet het geringste spoor van vermoeienis bij hem waar te ne men. Benstone slaakte een zucht van jaloe zie. „Dus bent u weer met het voetballen be gonnen?" „Ja, en het is een teeken, dat de zomer voorbij is," lachte Jerry, Toen keek hij naai de lucht. „Is u een goed weerprofeet?" vroeg hij. „Ik geloof niet, dat het zal gaan regenen, als het dat is, waar u bang voor bent; de wolken zijn er te hoog voor." „Ik hoop, dat het maar droog blijft, want ik ga vanavond met mijn tante, juffrouw Weston, naar Blakewich om een tooneelstuk te zien. Meneer Walmer heeft mij zijn auto afgestaan. Weet u wat u doen moest? Met ons meegaan!" „Ik?" „Wel ja, waarom niet?" John James glimlachte; hij vond het een bewijs van goedhartigheid van dit jong- mensch, om naar het gezelschap van iemand, die zooveel ouder was dan hij, te verlangen. „Waarom niet?" herhaalde Jerry. „Ik ben vanmorgen bij juffrouw Weston geweest, en zij heeft ook de vriendelijkheid gehad mij daarvoor uit te noodigen, maar aangezien ik reeds een afspraak voor dezen avond heb, kon ik ze tot mijn spijt niet aan nemen. Maar ik heb nog een nieuwtje voor u. Nancy komt morgen thuis dus vroeger dan wij verwachtten." Jerry knikte en keek met een spottend on- deugenden blik naar zijn metgezel, alsof hij hem in 't ootje wilde nemen. „Tante Edith vertelde mü, dat Nancy u als raadsman heeft gekozen," begon hij. „Als het ,u niet kan schelen, dat ik het zeg, dan vind ik, dat u zeer bij de hand is, meneer Benstone. Nancy denkt er ook zoo over; ik heb vanmorgen een brief van haar ontvan gen." ,,Dan heb ik u oud nieuws verteld. Ik vrees, dat het mijn gewoonte is om steeds achter het net te visschen." Zij liepen nu eenige oogrnblikken verder, zonder te spreken. „Wat ik vragen wilde, heeft tante Edith u niet over mij gesproken," vroeg Jerry met een knipoogje. „Zij vroeg mij, of ik u, indien noodig, met mijn raad wilde bijstaan, maar ik geloof niet. dat u er behoefte aan hebt." „Raad? ten opzichte van wat?" „Zij hoopte niet, dat u 's nachts van die grappen zoudt uithalen bij de buren." „En wat hebt u gezegd?" ,,Ik heb gezegd, dat zij zich, wat u betreft, in het geheel niet bezorgd behoefde te ma ken, want dat u, met hetgeen er gebeurd was, niets uitstaande hadt." Jerry wreef zich in de handen en kwam dichter bij zijn nieuwen vriend loopen; hij liet nu zijn stem dalen en in vertrouwelijk gefluister overgaan. „Ik zal er geen woord van vertellen, als u mij zegt, wie die grappen heeft uitgehaald. Hoe zat dat toch in elkaar bij Manch met dien boeman? Bestaat er hier een club of vereeniging van die grappenmakers? Zoo ja, dan wil ik er ook graag lid van worden en verzoek u mij als zoodanig voor te willen hangen." John James stond verbluft, De wijze, waarop hier over die zaak werd gesproken, benam hem bijna den adem. „Weet u waarom ik dacht, dat u ook lid van die club was?" vervolgde Jerry. „Omdat ik u en den ouden Chipperton dien avond van de inbraak zoo geheimzinnig en ver dacht in den omtrek van Berrycroft zag rondsluipen. Weliaby kwam den volgenden morgen op school en gaf een uitvoerig relaas over het gebeurde. Toen begon ik bij mijzelf het zaakje al te snappen." „Maar u was toch niet op Berrycroft'" ,,Ik moest dien avond bij iemand op visite, die een paar mijlen verder woont en ik kwam toen 's avonds laat op mijn motorfiets terug. Natuurlijk kende ik u niet, maar ik zag u beiden duidelijk in het licht van mijn electrische lantaarn en ik was werkelijk be nieuwd wat toch in 's hemelsnaam Chipper ton op dat late uur daar te maken kon heb ben. Toen ik dus van die inbraak hoorde, vermoedde ik onmiddellijk, dat het een reu zenmop was geweest en dat u beiden in de grap betrokken moest zijn. Verbeeld je toch eens, de groote T. C. die voor inbreker en spook speelt. Ik moet u eerlijk zeggen, ik had nooit gedacht, dat er zooveel spirit in hem zat! Ik herkende uw gezicht direct, toen ik u eeA paar dagen geleden bij die school ont moette," vervolgde hij vroolijk. „Met opzet begon ik toen over die inbraak, en uw blik kwam mij toen een beetje verdacht voor. Na derhand was ik bang, dat u boos was gewor den, omdat ik er mij mee bemoeide en het den schijn had, of ik u wilde uithooren. Na tuurlijk heb ik er met niemand een woord over gesproken." „Wat ik u bidden mag, doe dat in gods naam nooit!" onderbrak hem Benstone. ,,'t Is een ernstige zaak, ernstiger dan u wellicht denkt." „Hoe? is dan de een of andere losbol gek geworden en aan 't amok maken geslagen?^ „Kijk eens hier, Harding, ik voel, dat ik jou kan vertrouwen en ik geloof, tenminste ik hoop, dat je eenig vertrouwen in mij zult stellen. Het is een geval van zeer delicaten aard, waarvan ik geen verdere verklaring mag geven; dus, beste kerel, ondervraag er mij niet verder over." Jerry uitte glimlachend een zwak stootena geluid, alsof hem plotseling iets te binnen schoot. „Komt Nancy om die reden thuis?" vroeg hij. „O neen. De vader van mevrouw Fortescue is ziek, dat is de reden van het afbreken der reis. Schrijft Nancy er niet over in haar brief?" „Ja, zij schrijft precies hetzelfde," ant woordde Harding zacht. „Arme meid, maar verdraaid nog toe, vertel mij eens eerlijk eerlijk hoqr! is het den ouden Chipperton soms in 't hoofd geslagen?" „Neen, neen, hij is niet krankzinnig, al* het dat is wat u daarmede bedoelt. Zet dat idee gerust uit uw hoofd." Jerry zuchtte blijkbaar zeer opgelucht. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10