Sport en Wedstrijden k) (S VIERDE BLAD ZATERDAG 30 MEI 1931 BLADZIJDE 1 R.K.F. Kampioenschap van Nederland Promotie-competitie R. K. Sportpark D. H. V. B. R.K. S. V. „The Yellow Black Boys" R. K. V. V. „Alliance" R. K. V. V. „B. S. M." E. D. O. GoudaStormvogels LA WNTENNIS Programma voor Zondag VRA GE NB US R. K. S. V. Victrix K. N. V,B. CRICKET D. H. V. B. Programma voor morgen BRABANTSCHE BRIEVEN Maar allebonneur. Me gaan aan de beste Programma voor morgen: H. M. S.—R. K. T. V. V. D. H. L.—N. E. O. Promotie Xe klasse D, E Promotie 2e klasse Meerburg—H. B. C. III 3é klasse E S. J. C. Ill—V. V. F. Lisse UI—D. S. S. II 4e klasse F Victrix IIConcordia II Bekerfinales Lustrum IS?' H. B. C. II—P. F. C. G. D. A.Wilskracht De promotie-degradatie-competitie le klasse is plotseling enorm spannend gewor den. Door de onverwachte 10 zege van T.Y.B.B. n op D. S. S. j.l. Zondag hebben de geel-zwart reserves nog een vrij behoor lijke kans hun plaats in de le klasse te behbuden. De stahd luidt: D. S. S. 3 2 0 1 9—6 4 V. V. E. 2 10 1 6—5 2 T. Y. B. B. II 3 1 0 2 4—8 2 T. Y. B. B. II zal dus morgen tegen V. V. E. alles in het werk stellen om op beide punten beslag te leggen. Gebeurt dit dan moet de ontmoeting D. S. S.V. V. E. de beslissing brengen. De promotie-competitie 2e klas neemt morgen een aanvang. H. B. C. III gaat haar plaats in de 2e klasse verdedigen tegen Meerburg. Molenwerfslaan Heemstede Programma voor 31 Mei lste terrein: V. V. A. I—D. O. S. S. I, 2y2 uur, J. v. d. Wereld. De winnaar moet in de finale tegen Gulldit Spelen op 7 Juni a.s. J. A. G. KROUWELS, secr. DISTRICT HAARLEM Junioren-competitie le klas Morgen is voor ons district de groote dag. In Hillegom bindt Alliance den strijd' aan tegen de Concordia-junioren. Indien de toekomst der groen-zwarte leeuwen in het Zuiden de overwinning uit het vuur sleept, hebben zij, na een aarzelend begin, nog het kampioenschap van het Haarlemsche dis trict veroverd. Als zij verliezen, gaan de sympathieke Santpoorters met den eere- palm strijken, terwijl, als de punten gedeeld worden, er een beslissingswedstrijd noodza kelijk zal zijn. Wij wenschen echter den Alliance-jun., die in het jaar 1931 nog niet verslagen zijn, veel succes toe. Hieronder volgt de stand, welke u een volledig beeld geeft van de situatie op heden. Alliance 13 9 1 3 19 54—23 1.46 Santpoort 14 9 2 3 20 47—18 1.42 Onze Gez. 14 9 5 18 30—23 1.28 B. S. M. 14 8 2 4 18 37—30 1.28 H. B. C. 13 6 2 5 14 32—28 1.07 Geel-Wit 13 6 7 12 33—43 0.92 Concordia 12 1 1 10 3 15—46 0.25 T. Y. B. B. 13 1 12 2 19—56 0.15 Hedenavond van 7—8 uur contributie betalen in de R.K. Mil. Vereeniging. Maandagavond 8.30 uur bestuursvergade ring Baan 43. Dinsdagavond trainen junioren en Don derdagavond trainen senioren op het H. B. C.-terrein. Op Donderdag a.s. vangen de trainings- lessen aan onder leiding van den heer Se- gerius. De spelers, die hieraan deel kunnen nemen, moeten uiterlijk om 7.15 uur op het terrein aanwezig zijn. Ook de overige leden worden verwacht. Voorgesteld als werkend lid: J. Eichhorn, Midden Tuindorplaan 17, Haarlem. Secr. Langendijkstraat 33, Tel. 13407 Programma voor 31 Mei Concordia IVAlliance III, 2 uur, Hille gom. Een klein doch zeer belangrijk program ma. Vertrek van elftal en supporters om 1 uur vanaf het Houtplein. Secretaris H. Nieuwenhuis, Schoollaan 131 in een overwinning om te zetten, en daartoe is alle kans, dan schijnt het vrij zeker, dat de Rotterdammers volgend seizoen het voet bal-Walhalla zullen binnentreden. Door de ze overwinning hebben zij in een gelijk aan tal wedstrijden met E.D.O. en Fortuna, niet minder dan 3 punten voorsprong gekregen en zal het niet gemakkelijk zijn dezen ach terstand nog in te halen. Wij hopen echter het beste voor onze stad- genooten. Tevens vindt voor de promotie-competitie van afd. 1 op het R. C. H.-terrein plaats, de beslissingswedstrijd tusschen D. W. S. en West-Frisia. Dit kan een enerveerende strijd worden en die zeer zeker door een talrijke menigte zal worden bijgewoond. Van den uitslag valt in dergelijke wedstrijden weinig te zeggen. In de zoo juist afgeloopen competitie hebben de Amsterdammers den Enkhuizers 3 pun ten afgesnoept. Men moet echter niet den ken, dat D. W- S. cok ditmaal zeker als overwinnaar uit het strijdperk zal treden. Het zou juist iets voor West-Frisia zijn, om het nu tot een overwinning te brengen. Toch houden wij het in dezen wedstrijd, waarin de zenuwen zulk een voorname rol gaan spelen, op D. W. S. Programma voor Zondag: Kampioenschap van Nederland Feijenoord—Velocitas AjaxGo Ahead (Zaterdag) AFDEELING I Promotiecompetitie 2e klasse D. W. S.West-Frisia (terrein R.C.H.) Promotiecompetitie 3e klasse HollandiaDe Kennemers De VolewijckersH. V. C. Promotiecompetitie 4e klasse D. J. K.—E. V. C. 4e klasse C HillegomT. I. W. A. s. Zondag gaat E. D. O. naar Xerxes in Schiedam. Daar de Rotterdammers het voor deel van eigen terrein prijsgeven en op het veld van HermesD. V. S. spelen is het dus voor beiden een uitwedstrijd. Het elftal is als volgt: De Waard, W. Zandstra, C. v. d. Laan, Perukel Sr., Dinkla, Oomen, Koene, Steffens, v. d. Hurk, Tanis, Peru kel Jr. De supporters die plannen hadden om de reis met E. D. O. mede te maken, worden er aan herinnerd, dat Zondagmorgen plaats- kaarten voor den trein verkrijgbaar zijn in de hal van het Station vóór half 11, tegen den prijs van f 2.20, tevens zijn toegangs kaarten verkrijgbaar voor den wedstrijd bij de firma Baard en Hillen: overdekte tribune f 1.25, open zitplaatsen f 0.75, staanplaatsen f 0.45 en jongenskaarten f 0.25. Deze zijn tot Zondagmorgen half 11 verkrijgbaar. De Stormvogels spelen Zondag a.s. te Gouda een wedstrijd tegen de club van dien naam. De IJmuidenaren spelen vermoedelijk in de volgende opstelling: De Waard, Haak, Van Gelder, Effem, Groeneveld, v. d. Velde, v. d. Steen, Plokker, Prins, Ketting, Boekelaar KennemersHollandia Het Kennemer-elftal komt eenigszins ge wijzigd als volgt uit: Blansjaar Duiveman Lindner Kluft Steeman Jr. v. Essen Aardenburg Horeman Groot Steeman Sr. Tabak. Tegen V.O.C. echter behaalden de En- schedeërs dank zij Höpink en Wage- ner een goede overwinning. Ook tegen V. R.A. moesten de Rotterdammers het loodje leggen. De big match tusschen de beide Haag- sche elftallen is na twee dagen van bright cricket in een draw geëindigd. Doordat beide elftallen echter nog boven de 200 runs waren gekomen, werden door ieder toch nog 5 punten in de wacht gesleept. De tot nu toe verkregen resultaten van Haarlem zijn erg poovertjes. Ook nu moest wederom en nog wel tegen het vast niet sterke A.C.C. een inningsnederlaag geslikt worden. De oud-Haarlem speler P. Sanders, had met een krachtige 110 not out wel het leeuwenaandeel in deze overwinning. Met dit al zien de Haarlem-perspectieven er somber uit en nu er morgen tegen H.C.C. 2 gespeeld moet worden, vreezen wij voor de thuisclub wederom het ergste Ook Rood en Wit geven wij tegen het eerste elftal der Hagenaars niet veel kans. Wij gelooven niet dat de Haarlemsche bow- lery de noodige variatie zal hebben om het sterke Haagsche batting-team voor een laag totaal aan den kant te zetten. Zoowel bij A.C.C.V.O.C., als bij P.W.— V.R.A. geven wij de thuisclub de meeste kans op een overwinning. In de Overgangsklasse is Rood en Wit 2 na een vrij zwak begin, er beter ingekome- nen en kan het morgen tegen H.C.C. 3 spe lend eigenlijk eens laten zien waartoe het in staat is. R.C.H. daarentegen heeft nog niets an ders dan nederlagen geleden. De bowlery en het fielden is werkelijk zoo kwaad niet, doch met het batten is het droevig gesteld. Een goede oefeningskooi en een ervaren cricketspeler- als trainer zouden hier wonderen kunnen verrichten. Voor Zondag is voor R.C.H. nog vastge steld de wedstrijd tegen H.T.C.C. Deze zal echter in verband met den voetbalwedstrijd wel uitgesteld moeten worden. le Klasse. T Leimonias IIKralingen I. Haarlem I—Oranje T. C. 2e Klasse. T. C. H. IAnimo I. ToppingHaarlem II. Topspin IVelserbeek I. K. E. K. I—T. E. D. I. K.A.T. I—Koog-Zaandijk I. A. L. T. V. I—T. C. S. B. I. T. C. H. II—Advantage I. Stadivo IIDeuce II. T. C. S. B. II—Groen Wit III. Pr. Jul. II—D. D. V. IV. 3e Klasse. TerryBakkum. Animo IISmash I. Velserbeek IIQuick. Advantage IIA. L. T. C. II. Game and SetS. V. I. B. I. Westrust I—Spirit I. T. E. D. II—K. A. T. II. Black and White—Try. Deuce IIIGrashoppers. T. C. S. B. m—T. C. H. III. S. M. N. IGroenenaaal I. T. H. C. '25Bonzo. Groenendaal II—Topspin II. Sharp IIDuinlust I. Duinlust II—S. M. N. II. Enthousiasten II—A. L. T. V. II. S. V. I. B. H—Westrust II. Tw. Bank II—'T. C. H. IV. Vr. I: Is een zoon verplicht, in het onder houd van zijn moeder, die weduwvrouw is, bij te dragen? II: Zoo ja, kan men hem daartoe dwingen en welken weg moet ik daarvoor inslaan? Antw. I, Ja. II. Wend u tot den Armen raad. Deze weet wel een weg om dergelijke onwilligen te dwingen. Vraag: Wat moet ik doen om slakken uit de kamer te krijgen? Overdag zijn ze niet te zien, alleen 's nachts als alles in rust is. Ik heb al eens zout gestrooid, maar het helpt niets. Antw. De herkomst opzoeken en dan strooien met ijzervitriool of gebluschte kalk. Vraag: Ik heb een klein bedrijf met een arbeiderswoning er bij. Op dit bedrijf had ik een zetbaas, die kort geleden is komen te sterven. De zoons willen het bedrijf niet waarnemen. Nu heb ik er een ander voor, maar na tuurlijk moet hij ook die woning hebben om te wonen. Maar nu wil de vrouw van den vorigen zetbaas niet vertrekken en daar zij nooit huur heeft moeten betalen, weigert zij thans ook dit te doen. Heb ik nu, als eigenaar het recht haar uit huis te zetten? Ja of neen? Antw. Indien er geen overeenkomst be staat, waaraan de vrouw het recht ontleent in het huis te blijven wonen, kunt u haar natuurlijk uit het huis laten zetten. Vraag: Bij een levensverzekeringsmaat schappij had ik voor mijn gezin 7 polissen genomen, maar door gedeeltelke werk loosheid kon ik niet niet meer betalen. Toen heeft de bank van de levensverz. mij. f 25.voorgeschoten, waar ik voor getee- kend heb om de achterstallige premiën te betalen. Nu noodzaakt een tweede malaise aan de fabriek mij weer, om halve weken te wer ken. Ik verzocht nu de betalingen te schor sen tot ik weer vol werk heb aan de fabriek. Zij nemen daar geen genoegen mee en schre ven mij, dat, wanneer ik die polissen niet door betaalde, zij mij een deurwaarder zou den sturen, aangezien ik geteekend heb. Kunt u mij ook zeggen hoe ik in deze te handelen heb? Antw. Vermoedelijk zal de levensverzeke ring wel in haar recht zijn, maar om dat met zekerheid te kunnen zeggen zouden wij de voorwaarden moeten kennen, waaronder de verzekering is aangegaan. U kunt zich misschien met succes wenden tot het R. K. Bureau voor Arbeidsrecht dat eiken Dins dagavond zitting houdt in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat te Haarlem. Vr.: 1. Welke is de kortste en mooiste weg per auto van Hillegom naar Medemblik en hoeveel K.M.? 2. Welke is de kortste en mooiste weg even eens per auto van Hillegom naar Tilburg? en hoeveel K.M.? Antw.: 1 Hillegom, Bennebroek, Heemste de, Haarlem, Santpoort, Velsen, Beverwijk, Castricum, Limmen, Heiloo, Alkmaar, Hens broek, Obdam Spanbroek, Opmeer, Hoogwoud, Lambertschaag, Medemblik. Afstand 74.9 K.M. Antw.: 2. Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Warmonderhek, Leiden, Groenen dijk, Hazerswoude, Waddinxveen, Gouda, Haastrecht, Vlist. Schoonhoven, Nieuwpoort, Goudriaan, Slingeland, Schelluinen, Gorin- chem, Woudrichem, Rijswijk, Giessen, Neer- Andel, Biesheuvel, Eethen, Drongelen, Waal wijk, Sprang, Loon op Zand, Tilburg. Afstand 110.7 K.M. Vraag: Welke is de beste weg per vracht auto van Hoofddorp naar Oud-Gastel? II: Hoeveel K.M.? Antw. I en II: Hoofddorp, Nieuw-Vennep, Leimuiden, Rijnsaterwoude, Oudshoorn, Al phen aan den Rijn, Boskoop, Waddinxveen, Moerkapelle, Kruisweg, Bleiswijk, Bergen- schenhoek, Hillegersberg, Rotterdam, Goid- schalksoord, Klaaswaal, Numansdorp, Wil lemstad, Oude Molen, Nieuwe Molen, Stam persgat, Oud-Gastel. Afstand 103.4 K.M. Vr.: Hoeveel KM. bedraagt de weg Haarlem ZaandamEdam.V olendamMonnikendam AmsterdamHaarlem, en welke plaatsjes komt men nog meer langs? Antw.: Haarlem, Halfweg, Westzaansche Overtoom, Zaandam, Wijde Wormer, Pur- merend, Purmerbuurt, Edam, Voléndam, Monnikendam, Broek in Waterland, 't Schouw, Buiksloot, Tolhuis, Amsterdam, Halfweg, Haarlem. Afstand 82.5 K.M. Vraag: Mijn broer heeft een spaarboekje op de bank. Nu wil hij er een tweede boekje bij hebben. Is het geoorloofd om twee boek jes op een zelfden naam te hebben (op de Rijkspostspaarbank) Antw.: Ja, men mag meer dan één boekje op zijn naam hebben, doch rente wordt slechts vergoed van een totaal maximum inlegbedrag van f 1200. Vraag: Kimt U mij het adres geven, waar het tijdschrift voor R. K. Ouders en Opvoe ders wordt uitgegeven? Antw.: Bij de N.V. Het Nederlandsche Boekhuis te Tilburg. Vraag: Is iemand die met April gepen- sionneerd is met f1015.— per jaar, nog be lastingplichtig? Antw.: Ja. Vr. omtrent uitlotingen. Antw.: Geen enkel nummer is uitgeloot. Vraag: Er is op mijn Tapis Beige-kleed zoete slaolie gevallen. Kunt U mij ook een middel opgeven, hoe ik de vlek er uit kan krijgen? Antw.: Herhaaldelijk met benzine of pe- troleumaether behandelen. Vraag: Wanneer men een prijs in de Staatsloterij wint, is men verplicht of is het gebruikelijk den collectant een zeker bedrag te geven en dan hoeveel? Antw.: Verplicht is men daartoe niet. Of u het doen wilt, moet u zelf weten. Een vast bedrag bestaat daarvoor niet. Vraag: Moeten er voor 'n hulp in de huis houding boven 40 jaar nog rentezegels ge plakt worden? Antw.: Ja. Vraag: Wanneer een kind einde Juni 6 jaar wordt, moet hij dan met Augustus naar school, of kan ik hem nog een jaar thuis houden, zoodat hij dan 7 jaar en 2 maanden is, wanneer hij de leerschool gaat bezoeken? Antw.: De verplichting, om te zorgen dat het kind op een lagere school wordt geplaatst, vangt aan uiterlijk zoodra het kind den leef tijd van zeven jaar heeft bereikt. Vraag: Hoe kan ik plissée uit een rokje krijgen. Het heeft al 1% dag in water ge staan en twee maal heb ik het vochtig ge streken. Nu is het er nog niet uit. Kunt U mij ook een beter middel aan de hand doen? Vraag II: Hoe kan ik uit een roode japon die niet tegen de wasch kan. vlekken en een vetten kraag schoon krijgen? Antwoord I: Zonder meer inlichtingen te kennen omtrent de oorzaak en de stof van het rokje kunnen wij u geen goeden raad geven. Misschien is het wel een fout in het weefsel. Antw. II: U moet opgeven uit welke stof de japon bestaat en welke soort vlekken het zijn. Een universeel middel tegen alle vlek ken bestaat niet. Daar alle leden deze week de agenda der te houden jaarvergadering op Woensdag 3 Juni 's avonds te acht uur, hebben ontvan gen, zullen allen wel overtuigd zijn van de belangrijkheid dezer vergadering vooral wat betreft Bestuursverkiezingen. Het bestuur hoopt en vertrouwt dan ook dat alle leden present zullen zijn. Daar het Zondag 31 Mei de laatste dag is van ons vereenigingsjaar, worden alle leden en junioren die met hun contributie achter zijn, beleefd en dringend uitgenoodigd dit morgen te komen aanzuiveren, dit met het oog op het afsluiten der boeken van den penningmeester. Jongens van af den leeftijd van 13 jaar die liefhebberij gevoelen voor de voetbal sport worden verzocht zich te komen aan melden bij den secretaris, om de B. S. M.- junioren elftallen aan te vullen, aangezien er eenigen der junioren overgaan naar de senioren. Secr.: W. Zoet, Kritzingerstraat 4, H.-N. PROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. Victrix 2Concordia 2 Aanvang 2 uur Terrein Middenweg Voorgesteld als werkend lid: J. Vlegels, L. Vlegels, T. Vlegels, D. Smit. ALGEMEENE LEDENVERGADERING Op Woensdag 17 Juni a.s., om 8 uur, een algemeene ledenvergadering in het Mil. Ge bouw in de Zoetestraat wegens belangrijke agenda. Opkomst dringend gewenscht. Te vens worden de leden er op gewezen, dat de ingekomen stukken acht dagen voor de bovengenoemde datum aan het secretariaat moet worden ingezonden. Na dien datum worden geen ingekomen stukken meer in behandeling genomen. Ieder lid gelieve hiervan goede nota te nemen. WIM OVERZICHT. Voor de kampioens-competitie treedt Ajax hedenavond tegen Go-Ahead in het strijd perk. Mochten de Ajaxcieden er in slagen op beide punten beslag te leggen, dan zouden zij meteen den kop hebben genomen. Hiertoe achten wij de thuisclub wel in staat. Ook Feijenoord krijgt Zondag gelegenheid, haar achterstand in wedstrijden en ook in punten een weinig in te loopen. Want dat het Groningsche Velocitas een nederlaag zal lijden, is bijna zeker als vaststaand aan te nemen. Mochten zoowel Feijenoord als Ajax vol ledig in hun pogingen slagen, dan wordt de belangrijkheid van den voor a.s. Woensdag avond vastgestelden wedstrijd AjaxFeyen- oord nog meer verhoogd en belooft deze wed strijd een evenement te worden. In de promotie-competitie van afd. 2 kan het lot van E.D.O. morgen vrijwel beslist worden. Wanneer immers Xerxes thuisspe- lend er in zou slagen, ook dezen wedstrijd Promotiecompetitie reserve 2e klasse Zeeburgia IIH. R. C. II Promotiecompetitie reserve 3e klasse Blauw-Wit III—O. S. V. II Baam IIZeist II Reserve 3e klasse A Z. R. C. II—Oosterpark H Reserve 3e klasse B D. S. V. II—Z. F. c. m Reserve 3e klasse C A. D. W. II—Wilhelmina Vooruit H S. D. W. II—O. D. E. n Amstel H—Ahrend's V.C. II (terrein Ahrend's V.C.) AFDEELING II Vromotiecompetitie 2e klasse Xerxes—E. D. O. (terrein H. D. V. S.) Promotiecompetitie 4e klasse T. H. B.—Bodegraven. Programma voor Zondag Haarlem HCC 2, HCC 1—RW, ACC—VOC, PW—'VRA. Overgang RW 2—HCC 3, VRA 2—Ajax, Quick— HBC. 2e klasse A Albion—VW 2, DVC—ACC 2. OVERZICHT Geheel overeenkomstig de verwachtingen is Rood en Wit er in geslaagd op het ver zwakte H.D.V.S. een 5 punten-overwinning te behalen. Vooral Schmeink had met zijn zuiver bowlen 'n groot aandeel in deze over winning De indoortraining schijnt den leden van V.V.V. bijzonder goed te hebben gedaan. Nu werd tegen P. W. op het volle pond name lijk 9 punten beslag gelegd en het laat zich aanzien, dat de Amsterdammers nog meer dan vorige jaren, een hartig woordje in deze competitie zullen meespreken l Smit (die wacht, tot een heer klaar is, wiens gezicht gestoomd wordt)„Denkt u dat het lang duurt?" Jones (eveneens wachtend)„Nee! Hij schijnt al aan de kook te zijn." (Humorist) SpartaanLisse 2e klasse N Alw. ForwardG. V. O. Programma voor morgen: Volendam HVitesse Promotie le klasse T. Y. B. B. II—'V. V. E. T.Y.B.B. II—V.V.E. 2 y2 uur, terrein H.B.C De geel-zwarte reserves spelen morgen hun laatsten wedstrijd in de degradatie competitie. Door de overwinning op D. S. S., hebben zij nog een theoretische kans be houden om zich te handhaven, welke kans morgen door een zege op V. V. E. nog ver beterd Zou kunnen worden. Daarom voor de laatste maal: Play up, boys! Ulvenhout, 26 Mei 1931 Menier, D'n Pinksteren is weer veurbij, de ziekenhuizen leggen weer vol mee de lui lie veur 'n nieuw- se in de kraant emmen gezurgd mee d'r verkeers- rngeluk en prac- isch is 't jaar al- veer veur de helft jaar de pinnekes. Sakkerejabel, wa ;a-g-et toch gaauw dlegaar! Wa spoeit dieën tijd toch kollesaal rap over oew pet. 't Ga zoow snotverdikkoppes kwiek, da ge somtijen t-goeiërtrouw nog 'nen kam in oew haanden pakt om oew eigen 'n scheike te kammen, terwijl oew test al heelemaal „schei" is! As 'n kiepei zoow kaal. Affijn, 't is gemakkelijk te onderhouwen, zo'nen glibbert, waar de vliegen d'r pooten op bre ken. Ja, amico, achteraf bekeken is 't leven net 'nen fillum. Teugen da g'oew eigen op oew gemak gaat vuulen in de Sienema, is d'n fillum tenènde en oew antreekortje op gesnoept. En as ie oew goed bevallen is, dan zoude 'm nog wel 's af willen draaien, om- da-d-et zoow rap was afgeloopen. En in de Sienema zbude da nog wel s' oppemuuw kunnen doen, daar is da mee 'n nuuw kort je veur enkelde kwartjes weer wel op te knappen, maar as d'n lèvensfillum aan z'nen eindelijken slotkus is, dan gaat de poort achter oew derrejère veur goed dicht en 't is gedaan. Dan 'nen fermen smak zaand op oewen lillekert, in 't begin 'n paar blommekes daar bovenop, na 'n paar maan den 'n gèèf-gebeitelden kaai, (waar oew ge trooste erfgenamen dan alweer spijt van emmen da z'em besteld hadden veur oew), en na ennigten tijd zitten de veugeltjes op oewen steen te trekkebekken en te vrijen en 't leven ga z'n eeuwigen gaank! En of ge nouw opgeruimd zijt in 'n ebbenhouten kiest, beslagen mee kostelijk zuiver, of da- g-'r in een legt waarvan oew de splinters in oewehgewitwel pieken, ge zij d-in allebei de gevallen, as ge 't gras van d'n verkeerden kaant ziet groeien, veur de pieren! Waarom of 'k zoow zwaar op d'haand ben, zulde piekeren? Ollee, 't kom zoow in 't praten te pas en 't is toch altij maar kieke boe mee oew eigen speulen, as ge da gedacht maar altij uit d'n weg gaat. 't Is wel 's goed om te prakkizeeren over oewen houte ren frak. En te begrijpen dat die veur alle menschen krek iender is, onverschillig uit wa veur stof of dat ie gesnejen is; uit eb benhout of uit 'nen denneboom, dat de haars aan oewen grooten teen plekt. Waant meestal denkt 'nen mensch, dat de waereld om hum-alleen rondtolt. Da-d-alles op de waereld is, veur z ij n lol. Dat er van heel de waereld gin spaan of spiunter was terechte gekomen, as hij nie op 'nen goeien dag mee veul geblèèr en gespartel op die waereld was geharriveerd, waar ie in 't begin glad weg 't sch.aan had. (Niewaar? twaalf luiers vol per dag!) Maar as ie dan nóg zoow gedocht had, da z'n dürp, z'n bedrijf, z'n stad, z'n laand, kortom z'n geheele waereldje hum nie had kunnen missen, as eenmaal de muschkes d'r nestje bouwen in zijnen treurwilg dan draait de heele boel gin horke broerder as veur dieën tijd! As da de menschen beter snapten, dan waren 'r veul minder kwalle- koppen op èèrde en gong 't veul gemakke lijker en plazieriger toe! helft van 't jaar beginnen! Me krijgen strak d'n oogst; 't beste, 't plazierigste van 't boere-ambacht niks zoo leutig as slèèpen-en-slèèpen maar, amico, d'n schoo- nen tijd da-d-alles in vollen rijpdom staat, ollee, ik blijf nog 'n bietje zitten in de Sie nema! Gij? En nouw kunde-t misschient nie erg haar- telijk van me vinden, da'k oew da zoow maar vlakaf in oew gezicht zeg, maar keb mezelvers aan m'nen slip motten trekken, om oew vandaag dit briefke te sturen, 'k Docht oew eerst maar 'n aanzichtskortje te sturen mee de groeten van ons gebeiën, maar achteraf docht ik zoow: ollee, hij is da nouw al zoolaank gewend om op vaste tijen 'n letterke uit Ulvenhout te ontvangen, laat ik 'm nouw deus week ök nie naar de gewitwel laten loopen. Waant, amico, van daag mee zuk weer, nouw 't licht in von kend poeier van den hemel trillert, m'nen erft mee Trui d'r peteunekes, graniums en margrieten lijk 'n blommenhofke-n-is in schaterenden bloei, nouw den blossem van de takken sneeuwt as confetti, de veugeltjes in d'n notelèèr 't knikkerske in d'r keeltjes laten rollen mee fluitend lawijt, barstend- dikke stekebieën, mee d'r dikke, gele ach terlijf op d'r vliesvleugeltjes as deurschij- nend pèèrlmoer staan te trillen in 't broeiend zonnelicht, kapellekes in de ruimte wappe ren as blommekes zoow schoon, ollee, nouw is 't wel 'nen afgerazenden pinnetensie om mee 'nen inkpot veur oew, mee bevende haanden van lèvensdrang, 'n briefke in mekaar te prutsen asof er daarbuiten nouw heelegaar niks gaande is. Nouw is 't 'n duvelsche toer, telkens as ik effen 'n lichtje van de zon zie speulen in 't vlammend-rooie graniumke, om dan maar as 'nen kantoorknul op z'n krukske droog weg te blijven deurpennen, of er niks be- laangrijker is, as potjes inkt en wit pam- pier. Keb 't raam opengeschoven staan en ben d'r maar vlak veur gaan zitten, zooda'k teilekens nog effekens 'nen teug veurjaar in kan slurpen, zoo onder t gepottooi deur, Daar in dieën boom, vlak veur me, zit 'nen mearel te .slaan" zoow trotsch en verliefd da ge lachen mot mee 'm. Z'n slagskes en trillerkes, die vallen as zuiveren ballekes van 'nen paternoster stuk veur stuk uit de takken, as op 'n koperen schaal. De heg aan d'n overenkaant staat wit te bloeien van den Meidoom, die er aangeklon- terd zit as zuute rijstepap. En as 't lekkere zuië-windeke effen deuzen kaant opblaast, dan kriebelt ie m'n neus. En dan, amico, dan slaat 'r 'nen golf van jonk leven deur oew bloed, da'k, da'k.... nouw in vertrouwen, da'k effen naar d'n hooizolder gaai en m'n eigen tien, twintig keeren optrek aan de balken van 't dak. Tot ik mee m'nen kop boven zo'nen balk uitkoom, net zoowlaank, da m'n ermen 't niemeer houwen kunnen en 'k van eiges in 't hooi neersmak. Enda's ok onder ons, maar as ik in deuzen tijd zoo 's onverwachts op m'nen hooizolder koom, dan zie 'k er geregeld 'n paar 'm smeeren, zóó rap, da'k nie persies kan nagaan welke „veugeltjes in Mei daar d'r ei leggen", za'k maar zeggen! Ja, amico, da's de jonkheid. En as ge zei vers ok jonk gewiest bent, eeollee, dan krab ik 's onder m'n petje en dan.dan draait d'n fillum trug. Waant as ik daar zoow in 't hooi terechte ben gekomen mee m'n dikke veftig jaren, as ik 't dan vuul pieken in m'nen nek, as dan da wèrme hooi, zoelig as oew bed 's mer- gens, oew lui en vadsig mokt da ge moeite het om oew eigen d'r uit lo6 te maken, ollee amico, me zijn allemaal „maar" menschen en dan denk ik dikkels trug aan m'n jonge jaren mee Trui, veur 'n dartig jaren ge- lejen. Waant ge meug 't grust weten harre, Trui is op da punt veul geheimzinniger as ikke, maar as er gin hooi had gele gen indertijd op m'n vader z'nen zolder, ollee, dan ha'k misschient nie zukke naau- we relasies aangeknopt mee Truië, da'k er nouw Jandome verleejen week de vijfendar- tigjarige mee gevierd em! En me kunnen dan naekare ..de waarheid wel 's zeggen" om 't zachtjes uit te drukken, 't ga-d-ier niks beroerder as in elk aander gelukkig hu welijk, dus, ondaanks alles, leve d'n hooi zolder van d'n ouwen Dré! En óp naar de gouwe! Ja, da-d-in Mei alle veugeltjes d'r eike kwijtraken, da's gatsamme nie van vandaag of giesteren. Ons herriemenie krijgt 't in deus dagen nie bij-geblazen. Zuiveren en gouwen bruiloften zijn in deuzen tijd nie van de locht. Elk jaar weer ovemuuw, as de maand van Onslievrouwke in 't laand is, dan zijn de gouwe bruiloften nie van de locht af. Dan staan ons kraanten vol mee die ouwe, verrimpelde koppen onder een kaanten muts en zo'n zijen petje, midden in 'nen straal kinders en twaalf stralen kleinkinders veur d'n versierden gevel van der hüske. Waant ditte mot ik oew verasse- reeren, amico: gemeenlijk emmen die gou wen bruidsparen d'r nie bij stil gezeten, horre! Ze prezenteeren oew 'n nageslacht van 'n klein-dürpke-grotte en as ge dan da- d-heimelijk-lachend kopke van d'n bruigom goed bekèkt, mee z'n pepke tusschen z'n bruine lippen en mee z'n kromme beenen die zo'n zeuventig jaren in d'n vetten èèrde em men gebaggerd, as ge 'm daar zoow ziet zitten, dieën aartsvader, dan schiette onwil lekeurig in oewen lach. En z'n wefke? Van 't zelfste! As mulk en bloed nog dikkels en veural op 't fiest, waar ze mee d'r gewas- schen en gesteven kaanten muts en d'r gou wen bros en bellen en horlozieketting van drie meters laang as 'n koninginneke tus schen d'r „volk" troont op d'n gruungemok- ten fiestvèrkensstoel! En aan de fiest- tafel d'r manneke staan, jonk. 't Vetste vèr- ken is-t-er veur geslacht; de bessen en krenten op jenever en braandewijn 'n jaar van te veuren er veur ingemokt en zoow koppig en zuut geworren, da ge 'nen borrel drinkt, die ge nergens zoow koppen kunt, zoow straf en zoow piekaant, ua d oewen mond er van plakt. En as dan oew wenkbraauwen op 't lest gaan afzakken van al die straffe borreltjes, dan kan 't fiestmaal mee d'n koffie-na gaan beginnen. Dan daampen de kermenaaien, de aasjes en de rollades over d'n erft; dan schuim 't bier in vlokken van de tafel at; dan krullen de geuren van d'n saffraan- rijstepap mee bruine suiker de blaren van de boomen in en dan, dan kunde 'r weer veur enkele uren teugen, amico. Dan gaan de beentjes van d'n vloer, daar op dieën bloeienden erft as d'n Blaauwe z'n trekpiano mee 'nen lustigen zwier uit me kaar trekt. En laat ik oew nouw gerust ver tellen, en denk nouw niet da'k overdrijf, maar keb gouwen bruiloften meegemokt, da bruid en bruidegom tot diep in d'n nacht gin daanske oversloegen. En dat d'n bruigom zóów aan 't bier zat, dat de bruid 'm dik kels tot de orde roepen moest. Waant da's 'n feit, amico, veftig uren getrouwd of veftig jaren, 'n echte Brabaantsche vrouw hou-d-oew in de gaten as d'ren eigendom. En as 'n aander wefke oew dan 's kust bfj d'r fieliesieta.sie, ge het nouw eenmaal van die hartelijke schatjes, niewaar? dan nóg, na veftig jaren hondentrouw hou-d-oew bruid oew in de kieren mee 'n paar felle ogskes! Maar zeg nooit teugen zo'n Brabaantsche gouwen bruid da ze sjeloers is, waant ochir- rekes, dan schel z'oew uit veur alles wa lillijk is, dat ge zouw gaan geleuven, da- d'nen aap nog 'nen schoonheidskoning is bij jouw vergeleken. Maar ollee, daar is nie veul van gemeend, waant al edde dan in al die jaren soms nen kop gekregen as 'nen afgedaankten water- lèèrs, ze gunt er nog gin horke van oewen baard van aan 'n aandere en da komt dan, omda ze heelegaar nie sjeloers is! Ollee, ik schei er af. 'k Mot naar buiten, 'k houw 't nie laanger meer uit. D'r zit illetriek in m'n botten, ik schei er af. Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRé

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 13