'•Binnenlandsch Nieuws Voor de Huiskamer c■Radio Omroep Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN RADIO - MOORS Langs een omweg EERSTE KAMER Dreigende ondergane van een nijvere volksklasse Een optocht Oost en West Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel Overbrenging van een verdachte De particuliere birrnenschipperij GEMENGD NIEUWS Benzinereservoir in brand Aanrandingen Botsing tusschen twee rijwielen Fascisten en soc.-democraten In brand geraakt Trambotsing LANDBOUW EN VEETEELT Nieuwe Bond van Zuivelfabrieken Vergadering van Vrijdag BEGROOTING VAN NED.-INDIË Voortgezet werd de behandeling van de Indische begrooting voor 1931. De Minister van Koloniën, de heer DE GRAAFF, bespreekt thans in de eerste plaats de toepassing van de belastingordon nantie op de in Nederland verkregen reve nuen van belegde reserves van in Ned.-Indië werkzame, doch in het moederland geves tigde ondernemingen. Het is ook spr.'s meening, dat aan de dub bele heffing een einde moet worden gemaakt. In overleg met den minister van Financiën zal spr. een commissie in het leven roepen, welke in elk speciaal geval zal adviseeren. Met den meesten spoed zal spr. de instel ling dezer commissie bevorderen. Wat betreft de begrootingscijfers, moet worden teruggekeerd tot het oude, beproefde beginsel van voorzichtige ramingen. Spr. erkent de juistheid van de opmer king, dat de inlandsche bevolking in de laat ste plaats het slachtoffer mag worden van de crisis. Doch de groote nijverheid heeft het eerst den schok van die crisis gevoeld. Duurt de crisis lang, dan zal de bevolking, met name die van Java, natuurlijk ook de gevolgen ervan ondervinden. Wat de salarissen aangaat, zoo goed als iedere andere werkgever is de regeering be voegd, de salarissen te verminderen als dit noodzakelijk is en andere bezuinigingsmaat regelen niet tot het beoogde doel kunnen leiden. Hier is dringende urgentie. Aan een degressieve korting- zijn in de practijk zooveel moeilijkheden verbonden, dat die niet uitvoerbaar is. Aan de korting zullen niet worden onderworpen de laagste inkomens, n.l. die van f 50 'smaands, zoo dat de lagere inlandsche ambtenaren er bui ten vallen. Ten slotte wenscht ook spreker waardee ring te brengen voor de diensten, door den aftredenden landvoogd bewezen. De heer BRIËT (A.-R.) zegt, dat hij uiting heeft willen geven aan de groote teleurstel ling, die ook buiten de kringen der anti- revolutionnairen gevoeld is over het gebrek aan waardeering. De Minister heeft gezegd, dat de Regee ring zich tot den heer Colijn had moeten wenden met condities, waarvan zij wist, dat de heer Colijn ze toch niet kon aanvaarden. Het ware juister geweest, als de Regeering zich met die condities toch tot den heer Colijn had gewend. Deze condities kunnen slechts van Staats- kundigen aard zijn. In het onderhavige geval kan de Minister niet blijven zwijgen; anders blijft hij ernstig in gebreke en handelt hij in strijd met zijn grondwettelijken plicht. Blijft de Minister zwijgen dan zal dat een ongunstigen indruk in het land maken. Zakelijke mededeelingen kunnen nooit in strijd zijn met het belang van wien ook en de heer Colijn is zeker groot genoeg om ze te kunnen waardeeren, ook al is hij het er niet mee eens. De heer MENDELS (S. D. A. P.) betoogt, dat de wijze, waarop de persoon van den heer Colijn hier besproken is, naar zijn smaak bedenkelijk was. Spr. komt er tegen op, dat zijn bezwaren tegen de benoeming van den heer De Jonge zijn uitgelegd als bezwaren tegen den persoon van den heer De Jonge. Hij betoogt, dat het gaat om de benoeming van den commissaris der Koninklijke tot Gouverneur-Generaal en de Minister heeft die bezwaren erkend toen hij zeide, dat dit punt ernstig is overwogen. De heer BLOMJOUS (R.K.) dringt aan op het geven van nadere inlichtingen over de benoemings-kwestie. De heer JANSSEN (R. K.) betoogt, dat naar zijn inzicht de nationalistische bewe ging mee moet werken als constructieve po litiek, ten einde medezeggenschap en zelf bestuur te bevorderen. De MINISTER VAN KOLONIËN, de heer DE GRAAFF, verwondert zich over de voorstelling, die de heer Briët heeft ge geven van hetgeen spr. gisteren heeft ge zegd. Hij meent van spr. te hebben ver nomen, dat men zich niet tot den heer Colijn heeft gewend, omdat dan condities hadden moeten worden gesteld, die de heer Colijn niet had kunnen aanvaarden. Dit zouden dan condities van staatkundigen aard heb ben moeten zijn. Spr. hQeft er geen oogen- blik aan gedacht zoo iets te verklaren, om dat hij niet den slechten smaak wilde heb ben den persoon van den heer Colijn hierin te betrekken. Spr. heeft objectief gezegd, dat, eenmaal een keuze gedaan, het geen zin zou hebben zich tot een ander te wen den, van wlen men kon verwachten, dat hij de benoeming niet zou aanvaarden. Van condities stellen was nimmer sprake, dat is een absurditeit. De heer VAN EMBDEN (V. D.) merkt op, dat er een ombuiging van de defensiepoli tiek schijnt te moeten worden geconstateerd van verdediging tegen een buitenlanüschen vijand naar een verdediging tegen binnen- landsche onrust. In dit licht worden de be- toogen over het belang van een sterke ver dediging der oliehavens bijna komisch. De begrooting wordt aangenomen. Surinaamsche begrooting Aan de orde is de Surinaamsche begroo ting 1931. De heer ARNTZ (R. K.) dringt er op aan, dat een deskundige zal worden uit gezonden, om de middelen te onderzoeken om Suriname er bovenop te helpen. De MINISTER zal met spoed de noodige stappen doen, om tot een oplossing te ge raken. De begrooting wordt aangenomen z. h. s. De Kamer wordt te 3.30 gesloten. Tienduizenden ten laste van de maatschappij. Er KAN en MOET geholpen worden! Dezen zomer zal het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart tien jaren beslaan. Ondanks het feit, dat deze instelling, tot voor kort Onderwijsfonds voor de Binnenvaart gehee- ten, in deze betrekkelijk korte periode een zeer groote vlucht heeft genomen, zal er geen feest worden gevierd. Immers, de tijdsom standigheden niet alleen, maar de bijzondere toestand, in< welken de schippersstand ver keert, maakt het ïioodig het beschikbare geld nuttiger te besteden. Een coma ssle. die zich onder voorzitter schap van den heer T. L. Mellema, Inspec teur voor de Scheepvaart te Groningen, heeft gevormd om het Onderwijsfonds ter gelegenheid van zijn tienjarig bestaan te huldigen, heeft zich dan ook tot taak ge steld het aan te bieden huldeblijk een vorm te geven, die den arbeid van het Onder wijsfonds en den binnenschippers ten goede kan komen. Kregen de schipperskinderen tot het begin van deze eeuw nog gedurende de winter maanden, wanneer de schepen stillagen, in de domicilieplaats van den schipper nog la ger onderwijs, gedurende de laatste tiental len jaren moeten de schippers het geheele jaar doorvaren, mede tengevolge van de lage tarieven en kunnen zij beter varen omdat bij de niet te strenge winters de moderne ijs- brekers de vaart openhouden en blijft het grootste deel der schipperskinderen geheel van onderwijs verstoken. Wat hiervan de ge volgen zijn, moge blijken uit het feit, dat van de 300 leerlingen der Binnenvaartschool t Groningen gedurende den laatsten win- tercursus 87 leerlingen (allen boven 16 jaar) absoluut analphabeet waren! Het Onderwijsfonds heeft in 1923 de ver tegenwoordigers van alle onderwijsorganisa ties in den lande bijeengeroepen en gezamen lijk hebben dezen een leerplan opgesteld, dat het mogelijk maakt de schipperskinderen bij plaatsing aan den wal gedurende drie jaar zooveel lager onderwijs te geven, dat zij zich in de maatschappij zullen kunnen red den. Dit plan, hoewel door vele gemeentebestu ren vrijwillig aanvaard, is tot dusver door de regeering nog niet tot uitvoering gebracht. En gedurende de jaren, sinds dien verloo- pen, zijn tienduizenden schipperskinderen opgegroeid, die nog nooit een school van binnen hebben gezien! Volgens de officieele cijfers waren er in 1930 11.557 schipperskinderen van den leer plichtigen leeftijd, waarvan slechts 1964 of 17 pet. het geheele jaar lager onderwijs hebben ontvangen. De overige 9593 kinderen tusschen zes en dertien jaar, hebben nooit of heel weinig lager onderwijs gehad. feit jaar zijn door bemiddeling van het Onderwijsfonds reeds aan den wal geplaatst 680 schipperskinderen. Van hen bezoeken: 180 Christelijke scholen, 220 R.K. Scholen en 280 openbare scholen. Bij het Onderwijs fonds voor de Scheepvaart liggen op het oogenblik echter nog meer dan driehonderd aanvragen om steun. Aan deze aanvragen, die nog dagelijks in aantal toenemen, kan niet worden voldaan omdat er geen geld is. De bovenbedoelde Commissie wil thans een poging wagen deze kinderen, wier ouders om onderwijs vragen, te redden van het paupe risme, armlastigheid, hulpeloosheid en afhan kelijkheid van weldadigheid. De Commissie, die zich tegelijkertijd ten doel stelt, het Onderwijsfonds een bijdrage aan te bieden In de bouwkosten van het nieuwe Instructievaartuig voor de zee-, Rijn en binnenvaart, een oefenschip, zooals ons land reeds langen tijd had behooren te heb ben, roept thans de hulp van alle Nederlan ders in, die het belang beseffen van een goede binnenvaart voor ons land en willen helpen de ellende te voorkomen, die nood zakelijk het gevolg moet zijn en reeds is van den bestaanden toestand. Vele auto riteiten in den lande, die kennis hebben ge nomen van het doel der Commissie, onder wie de Minister van Onderwijs, K. en W. Mr. J. Terpstra, de oud-ministers van onder wijs Dr. J. Th. de Visser en Mr. M. H. A. Waszink, de president der Nederlandsche Bank Mr. G. Vissering, de burgemeesters van alle groote en vele kleine gemeenten in ons land en tal van vooraanstaande perso nen op onderwijs-, scheepvaart- en handels gebied, bevelen het zenden van bijdragen aan. De Commissie vraagt aller steim. een bij drage van ieder, die iets kan missen, groot of klein. Men zende zijn bijdrage per post wissel aan den penningmeester der Commis sie, den heer Jhr. Mr. J. Hora Feith, Direc teur van de Incasso Bank te Groningen of storte het geld op diens postrekening m 56520, kantoor Groningen. 3-Oclober-Vereeniging In de ledenvergadering van de 3 Oetober- vereeniging te Leiden heeft de voorzitter, de heer W. van tier Laan, een overzicht ge geven van den stand der voorbereidingen voor de op 3 October te houden optocht Oost en West. Van het voor dezen optocht opgerichte eere-comité is de minister van Koloniën, den heer S. de Graaff, eere-voor- zitter. De groote moeilijkheid, waarmede het bestuur te kampen heeft, is de weinige deelneming van uit Indië komende personen, om aan den optocht mee te doen. Spr. hoopte, dat hier te lande uit Indië afkom stige personen zich alsnog zullen willen op geven om de Indische figuren, die in den optocht voorkomen, uit te beelden. Vervolgens gaf de voorzitter een toelich ting op de gekleurde teekeningen, die in de zaal aanwezig waren, van de hand van cien kunstschilder D. v. Driest, uit Den Haag. Volgens deze zeer fraai uitgevoerde teeke ningen komen in den optocht o.m. voor ver schillende episoden uit de geschiedenis van Indië: Cornells Houtman, de Oost-Indische compagnie met Johan van Oldenbarneveldt, Jan Pietersz. Coen, Daendels, een militaire groep met generaal van Heutsz, van de cul tures: suiker, thee, tabak, rubber, koffie, bananen uit West-Indië, een gouverneur- generaal-groep, Javaansche bruidsstoet, gamelangspelers, tooneel, dajaksche mas kers en tenslotte een wagen, voorstellende de rijkseenheid tusschen Moederland en overzeesche gewesten. Het plan werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Van verschillende zijden, o.a. van de Ver- eeniging Ooft en West, van den heer C. Poortman, oud-resident van Djambi, en van eenige maatschappijen werd reeds daadwer kelijke steun verleend en toegezegd, en de voorzitter hoopte, dat dit goede voorbeeld door velen zal worden gevolgd. Rapport inzake het afbetalingsstelsel. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Ii.laatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem legde in October 1928 aan de de partementen der Maatschappij eenige vra gen voor inzake het afbetalingsstelsel. Naar aanleiding van deze vragen werden rappor ten ontvangen van de departementen Am sterdam, Den Haag, Den Helder, Rotterdam, Zaanstreek en Zwolle. Het vraagstuk werd daarop uitvoerig besproken in de algemeene vergadering der Maatschappij op 26 Juni 1929 te Leeuwarden. Is resultaat van de discussie, die werd ingeleid door Mr. H. A. Hartogh uit Amsterdam, verklaarde het Hoofdbestuur zich bereid de zaak verder in studie te nemen. Dit leidde in het najaar van 1929 tot de insteiling van een commissie onder voorzit terschap van Mr. J. W. Beyen, lid van het Hoofdbestuur der Maatschappij. Op verzoek van het Hoofdbestuur verklaarden zich be reid om in deze commissie zitting te ne men de heeren H. J. Peletier te Leeuwarden en R. O. Bottinga te Utrecht, bestuursleden van den Koninklijken Nederlandschen Mid denstandsbond; Mr. J. A. G. M. van Hel- lenberg Hubar. Directeur van het Nationaal Hanzebureau te 's-Gravenhage; M. A. Rei- nalda, lid van den gemeenteraad en oud wethouder van Haarlem; Mr. K. Jansma, lid van het bestuur van het departement Am sterdam en Mr. J. Bierens de Haan, alge meen secretaris der Maatschappij. Het se cretariaat der commissie werd opgedragen aan- den heer W. B. Reynen, secretaris der Maatschappii. De heer Bottinga zag zich om gezond heidsredenen reeds spoedig genoodzaakt zijn lidmaatschap der commissie neer te leggen. In zijn plaats nam zitting de heer Ed. G. Schürmann, voorzitter van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond, te Rot terdam. Deze commissie heeft thans haar rapport aan het Hoofdbestuur uitgebracht, dat in brochurevorm algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Exemplaren van het rapport zijn verkrijg- Te Aalten. Op de vragen van het Tweede Kamerlid mevr. BakkerNort betreffende de over brenging op 24 April j.l. van een verdachte te Aalten heeft de minister van Justitie ge antwoord: Uit een onderzoek Is hem gebleken, dat de betrokken verdachte In den avond van Vrij dag 24 April 1931 omstreeks negen uur on geboeid van zijn woonhuis naar het politie bureau te Aalten en zeer spoedig daarop van dat bureau naar de arrestantenlokalen, het geheel over een afstand van ongeveer 750 Meter, is overgebracht geworden. Daar geen ontvluchting werd gevreesd, de houding van het publiek rustig was en de verdachte in stede van eenige bedenking tegen de overbrenging te voet te uiten, zich zeer onverschillig toonde, hebben de met de overbrenging belaste politiebeambten blijkbaar geen reden gevonden om voor die overbrenging bij avond over den betrek kelijke korten afstand naar een vervoermid del uit te zien. De minister meent dat onder de gegeven omstandigheden, en daar het gebruik van een celwagen uiteraard was buitengesloten, op de wijze, waarop de verdachte werd over gebracht, bezwaarlijk gegronde bedenking kan vallen. Onderzoek naar den economischen toestand. De minister van Arbeid, H. en N. heeft ingesteld een commissie die tot opdracht heeft den economischen toestand der parti culiere binnenschipperij te onderzoeken en daarover aan hem verslag uit te brengen. Voorzitter is de heer J. Warner, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Zwolle; leden zijn de heeren H. Booy Thzn., Joh. Brautigam, F. J. H. Ge- raets, H. H. Holthuizen, T. P. Keyzer, C. H. Zijlstra. De commossie is gistermiddag door den heer F. K. J. Heringa geïnstalleerd. Drie gewonden Gistermorgen vloog te 's Hertogenhosch, dooi: een electrischen vonk, een benzine- ressrvoir, dat 60 liter benzine bevatte, en in een autogarage stond der firma Lathou wers, in de St. Jorisstraat, aldaar in brand. Het personeel begon dadelijk het blusschings- werk, dat door de politie met een slang op de waterleiding spoedig werd voltooid, zoo dat de motorspuit niet in werking behoefde te komen. De schade is niet groot. De auto's waren tijdig buiten gebracht. Bij het blusschings- werk liepen drie monteurs brandwonden op, die in het ziekenhuis verbonden werden. Een vermoedelijke dader aangehouden Te Assen is in arrest gesteld een arbeider uit Valthe, die verdacht wordt verschillende meisjes te hebben aangerand op den open baren weg. Een doode Donderdagmiddag kwam de heer C. uit Heerlen van den Kauberg te Valkenburg op zijn rijwiel in botsing met een ander wielrij der. Hij sloeg over het stuur en kreeg een zware wonde aan het oog. Nadat het Roode Kruis de eerste hulp had verleend werd de man naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij aan de ge volgen is overleden. Hij is 48 jaar oud, gehuwd en vader van 4 kinderen. Donderdagavond is te Alphen a. d. Rijn een rumoerige vergadering gehouden van de Fascistische Partij, waarbij als sprekers op traden de heeren H. M. Kempenaar uit Den Haag en J. A. Baars uit Amsterdam. Toen eerstgenoemde ongeveer tien minu ten het woord had gevoerd, begonnen de in de zaal aanwezige sociaal-democraten den spreker te interrumpeeren om daarna onder het zingen van de Internationale" de zaal te verlaten, zcodat nog slechts enkele toe hoorders overbleven. Voor het gebouw, waar de vergadering gehouden werd, stroomden Inmiddels de nieuwsgierigen toe, zoodat de politie orde maatregelen moest treffen. Toen de fascisten, die bijna allen in het zwarte hemd gekleed waren, naar buiten traden, werden zij wederom met de „Inter nationale" begroet. De politie nam hen ech ter in bescherming en onder geleide van een aantal agenten werden zij naar het station gebracht.. Dienstbode ernstige brandwonden bekomen. Donderdag had de 21-jarige dienstbode van den heer Remmelink te Doetinchem het ongeluk, dat haar kleeren in aanraking kwamen met een brandende petroleum kachel, met het gevolg dat ze met zware brandwonden overdekt in het ziekenhuis al daar moest worden opgenomen. Haar toe stand is bedenkelijk. Groote materieele schade Op het Station-West te Winschoten bot sten gistermorgen een personen- en een goederentram van de Stoomtram Maat schappij OldambtPekela tegen elkaar. De materieele schade is vrij groot. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het verkeer ondervond belangrijke stagnatie. Emmy: „Wat zou jij doen, Mabel, als een man je zoo maar een zoen gaf en verder niets." Mabel: „Lieve Emmy, dat hangt er van af. In de eerste plaats zou ik moéten weten, w&t voor soort man het was en onder welke omstandigheden het gebeurde. W i e was die man?" Emmy: „Ik heb niet gezegd, dat het ge beurd is; ik vroeg je alleen maar wat je in zoo'n geval gedaan zou hebben. Stel Je nu eens voor, dat je op een middag ging tennissen, dat het nog heel vroeg was en dat er van de clubgenooten nog niemand anders aanwezig was dan.... dan één per soon." Mabel: „Ik begrijp je. Natuurlijk was die ander een heer." Emmy: „Verbeeld je verder, dat die heer een partijtje single met je wil spelen, wat je toestaat en na afloop daarvan over het net een verhandeling tegen je houdt over de manier, waarop je gespeeld hebt, maar je daarbij steeds bewonderend aanstaart, waar je niets bijzonders achter zoekt." Mabel: „Natuurlijk sla je op zoo iets geen acht!" Emmy: „Maar als je dan na eenigen tijd tot de conclusie komt, dat die heer hoe lan ger hoe dichter met zijn gezicht bij je is gekomen en je plotseling voelt, dat hij je een zoen geeft en wat voor een!" Mabel: „Het zou verschrikkelijk zijn, als het de verkeerde mail was geweest, Emmy!" Emmy: „Maar het was de verkeerde1" Mabel: „Nu begrijp ik alles! Vertel me maar gauw wie het was, want natuurlijk was jij het zelf, wie het overkomen is." Emmy: „Laat me nu eerst uitspreken, Mabel. Wat ik graag van je wilde weten, is dit: wat zou je doen na dit voorval, als hij ik bedoel, als die man gewoon weer op zijn plaats ging staan om verder te spelen en net deed, of er niets gebeurd was." Mabel: „Ik zou het werkelijk niet weten; wat deed jij?" Emmy: „Jij doet steeds, of het werkelijk gebeurd is. Dat heb ik immers niet gezegd. Ik ben een boek aan 't lezen, weet je en ik ben benieuwd te weten, wat het meisje, waarover ik sprak, zal doen. Zal zij ook doen, alsof er niets gebeurd is, of zal ze den man uitmaken voor alles, wat leelijk is?" Mabel: „Ik vind, dat jij ik meen het meisje uit het boek zich met dien man in 't geheel niet meer moet bemoeien." Emmy: „Maar als die goede man het nu heelemaal niet helpen kon? Per slot van rekening hebben we allemaal onze mensche- lijke zwakheden, nietwaar? Waar het bij mij hoofdzakelijk om gaat is dit: moet zij alles vertellen aan de verloofde van den man?" Mabel: „Is hij met een ander meisje ver loofd?" Emmy: „Dat is het juist, wat de zaak nog ingewikkelder maakt. Natuurlijk kan het beleedigde meisje wraak nemen en alles aan zijn verloofde zeggen, waardoor de verloving zeker verbroken zou worden. En misschien was dat juist wel de bedoeling van den man en kuste hij daarom expres het andere meisje. Wellicht zou hij juichen over zijn nieuw verworven vrijheid!" Mabel (die argwaan begint te krijgen): „Emmy, wie was de man?" Emmy: „Maar lieve Mabel, ik heb je toch gezegd, dat het een boek is. Er bestaat geen werkelijke man!" Mabel: „Houd me nu maar niet langer voor den gek. Alles is natuurlijk wél ge beurd. Ik kan je dan wel zeggen, dat ik nooit zou willen trouwen met zoo'n man en ik vind dat het meisje, dat hij zoo vulgair behandeld heeft, alles wel degelijk aan de verloofde van dien ontrouwen man dient te vertellen." Emmy: „Dank je, Mabel; ik ben blij, dat jij er net zoo over denkt, als ik Ik h e b het meisje alles verteld!" ZONDAG 31 MEI HUIZEN, 1875 M. 8.30 NCRV. 9.30—5.00 KRO. 5.00 NCRV. Daarna KRO. 8.30— 9.30 Morgenwijding 9.3010.00 Ziekenhalf- uurtje 10.0012.00 Uitz. van de Hoogmis uit de Parochiekerk H. Rozenkrans (Has selt) te Tilburg 12.011.30 Concert KRO sextet o.l.v. P. Lustenhouwer 1.302.00 Godsdienstonderricht voor ouderen door D. Bont 2.00—2.30 Litterair halfuurtje door P. Maximilianus O. Cap. 2.30—4.30 Opera „Traviata" van G. Verdi (Gramofoonplaten) 4.30—5.00 Pater K. J. Derks S.J.: „Bij de herdenking van het 5de eeuwfeest van het afsterven van de H. Jeanne d'Arc 500 Kerkdienst uit de Ned. Herv. kerk te Noordwijk aan Zee 7.40 10.40 uit Aken: „Viktoria und ihr Husar," operette in drie bedrijven en een voorspel van A. Gruenewald en Dr. F. Löhner-Beda. Muziek Paul Abraham. In de pauze Bericht ten 10.40—11.00 Epiloog Klein koor o.l.v. j Picckers HILVEHSUM, 298 M. 8.50 Voetbalbe- riehten 9.25 postduivenberichten 9.31 Orgelspel door Joh. Jong 12.00 L. J. Jor- daan: „De teekenfilm 12.30—2.00 Concert AVRO-octet o.l.v. L. Schmidt. Soloviool- Boris Lensky 12.50—1.05 Veertiendaagsche AVRO Revue door W. Vogt: „Wat willen wij met het Gleichwellensysteem" 2.00 Boekenhalfuurtje door Herman Poort 2.30 —3.00 Concert Amsterd. Mandoline-orkest „Con Amore," o.l.v. G. v. Wijk 3.003.15 Inleiding tot het volgend tooneelspel 3.15 —4.45 „Fanny's eerste tooneelstuk" van G. B. Shaw o.l.v. Kommer Kleijn 4.45—5.00 Gramofoonpl. en Vaz Dias8.00 Vaz Dias 8.15—10.50 Concert vanuit het ge bouw Kunsten en Wetenschappen te Rotter dam A.V.R.O.-orkest o.l.v. N. Treep. M.m.v. de origineele Revellers. In de pauze Clinge Doorenbos en Kovacs Lajos en zijn orkest 10.50—12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. DAVENTRY, 1554 M. 3.20 Kerkcantate nr. 16, J. S. Bach 4.35 Licht orkestcon cert F. Rusell (tenor) 5.50 Piano-recital door L. Sterne 8.20 Kerkdienst 9.25 More Memories, programma van oude be kende melodieën o.l.v. J. Lewis. Met kwintet en koor 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO PARIS," 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Orgelconcert 1.20 Gramofoonpl. 1.50 Gramofoonpl. 2.20 Gramofoonpl. 4.20 Gramofoonplaten 7.50 Circus Radio-Paris 8.20 Gramofoonpl. 9.05 Gramofoonpl. 9.50 Gramofoonpl. KALUNDBORG, 1153 Meter 12.20 Or kestconcert 2.204.20 Orkestconcert m.m. v. solist 4.20 Gramofoonpl. 8.20—10.00 Vocaal concert door koren 10.3511.25 Orkest en solistenconcert 11.2012.50 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 7.20—8.20 Or kestconcert 8.20—8.50 Gramofoonpl. 11.50 Bach-kantate. Orkest, koor en so listen 1.20—2.50 Orkestconcert 4.50 Or- kesteoncert 5.35 Orkestconcert 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert 10.20 —11.20 Concert 11.20—12.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 508 en 338 Meter 508 M.: 5.30 Dansmuziek 6.20 Orkestconcert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert Omroepor kest en solisten. 338 Meter: 5.30 Concert Om roeporkest 6.05 Gramofoonpl. 6.20 Dansmuziek 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert door orkest en solisten. ZEESEN, 1635 M. 7.20 Orkestconcert 9.15 Morgenwijding 11.20 Herdenking van de Oorlogsverminkten 11.50 Bach-kantate „Es ist ein trotzig und verzagt Ding" 12.20 Koor- en bazuinconcert 12.50 Orkestcon cert 3.50 Liederenvoordracht 4.50 Blaasconcert 6.20—8.50 Lezingen 8.50 Radio-Potpourri „Vertraute Klange 10.20 Berichten. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. MAANDAG 1 JUNI 1931 HUIZEN, 1875 M. Uitsl. N. C. R. V.- programma 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 gramofoonplaten. 10.30—11.00 Ziekendienst. 11.00 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. Doyen. 11.30—12.00 Gramofoonplaten. 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.301.45 Orgelconcert Jan Zwart. 1.452.00 Gramofoonplaten. 2.00—2.35 Gramofoonpla ten. 2.35—3.15 H. J. Herwig: „Zomerbijvulling van borders". 3.15—3.45 Knipcursus. 4.00— 5.00 Ziekenuurtje. 5.00—6.30 Concert. L. de Graaf (viool), O. Beths (viool), P. Halseman (piano). 5.45—6.00 T. L. Mellema: „Misdeel de Kinderen". 6.30—7.00 F. C. van Dorp: „De Plaatsvervanger". 7.008.00 Zangcursus J. P. Caro (bas), D. Moorlag (sopraan), G. v. d. Burg (piano). 7.30 Politieberichten. 8.00 3.30 Ds. J. G. L. Brouwer: „Jeugd en Samen leving". 8.309.25 Concert. Di Moorlag (so praan), J. P. Caro (bas), G. v. d. Burg (or gel). 9.2510.45 Concert. Chr. Radioorkest o. I. v. G. Stam. 9.5010.00 Vaz Dias. 10.45 II.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 298 M. Algemeen program ma verzorgd door de V. A. R. A. 8.00 Gra mofoonplaten. 10.00 Morgenwijding V.P.R.O. 10.30 Ziekenuurtje. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Concert V. A. R. A.-septet o. 1. v. Is. oèwaao.eglIDo id affw engïgyf -s-xmartlhk Eyl en Gramofoonplaten. 3.00 Kamermuziek door het Waleson-kwartet (fluit, viool, alt, cello). 4.00 Vervolg Kamermuziek. 5.15 Con cert V. A. R. A.-septet o. 1. v. Is. Eyl en Gra mofoonplaten. 6.35 Concert Utr. Sted. Or kest o. 1. v. H. de Groot. 7.10 J. Rood: „De verzorging van den hond". 7.35 D. van Kre- veld: „De eerste kiekjes". 8.00 Vervolg Con cert. M. m. v. H. Wiggelaar (viool). 8.50 Zang en piano door mevr. Siestke Bolten (alt-mezzo) en Joh. Jong (piano). 9.10 Con cert V. A. R. A.-orkest o. 1. v. J. v d. Horst. 9.55 Vaz Dias. 10.05 „Speculanten", kluchtig spelletje van de Beurs in één bedrijf door Willem Schürmann. DAVENTRY, 1554 M, 10.35 Morgenwij ding. 12.20 Licht klassiek concert. 1.35 Or kestconcert. 2.20 Gramofoonplaten. 2.50 Schooluitzending. 3.40 Dansmuziek. 4.35 Licht orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.00 Bach-pianoconcert door J. Ching. 8.05 Piano-recital door C. Dixon. 8.20 „De Macht van het Noodlot" van Verdl (1ste acte). 10.00 Vaudeville-programma. 11.20— 12.20 Dansmuziek. PARIJS, „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten 12.50 Gramofoonplaten. I.25 Gramofoonplaten. 6.20 Gramofoonplaten. 9.05 Orkestconcert. 3.50 Concert door kwartet en Harp. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonplaten. 11.00—11.20 Gramofoonplaten. II.20 Gramofoonplaten. 11.35 Gramofoonpla ten. 12.30 Gramofoonplaten. 1.252.50 Or kestconcert. 5.20—6.20 Orkestconcert. 8.20— 9.20 Marschen-orkestconcert. 9.20 Solisten concert. 10.4012.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 Or kestconcert. 3.505.50 Namiddagconcert door orkest. 8.209.20 Symphonieconcert. 9.20 9.50 Hoorspel „Paa Jaegerspris" van O. Muusmann. 9.50 Piano-recital door F. Jen sen. 10.30—11.20 Orkestconcert. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Concert Omroeporkest. 6.05 Orkestconcert. 6.35 Gramofoonplaten. 8.20 Concert door Or kest. 8.40 De Clowns Bonzo en Sylvia in een schets. 8.55 Vervolg concert. 9.20 Italiaansche melodieën voor orkest. 9.50 Xylofoon inter mezzo. 10.0510.20 Slot concert. 338 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.05 Orkestconcert. 650 Gramofoonplaten. 8.20 Russische muziek door orkest en solist. 9.20 Vervolg concert, 9.30 Vioolconcert door Henri Wagemans. ZEESEN, 1635 M. Ca. 7.00—7.50 Gramo foonplaten. 10.55—12.20 Lezingen. 12.20 Gra mofoonplaten. 1.152.20 Berichten. 2.203.10 Gramofoonplaten. 3.104.50 Lezingen. 4.50— 5.50 Orkestconcert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 „Die Brautschau", hoorspel van N. GogoL 9.30 Kamermuziek door solisten. 10.20 Be richten. Daarna tot 12.50 dansmuziek. SPECIALISTEN Tel. 14609 KONINGSTB. 27 PHILIPS- en „ERREM 3" TOESTELLEN Deze Bond hield gistermiddag in café Central te Alkmaar zijn algemeene verga dering. De voorzitter, de heer A. Schrooder te Hensbroek constateerde in zijn openings woord, dat de economische toestand in het landbouwbedrijf veel te wenschen overlaat. Spr. wekte op, om door de hoop op betere tijden vertrouwen te hebben in de toekomst. Na voorlezing der notulen door den secre taris, den heer T. Groot Cz., deelde deze mede, dat het wenschelijk gebleken was dat de fabrieken de bascules (gratis) lieten controleeren; eenige onjuistheden waren ge constateerd. Dr. Schey werd door den voorzitter wel kom geheeten. De rekening 1930 had aan ontvangst en uitgaaf een totaal bedrag van f 1463.40. De reserve bedraagt f 992. Het verslag van de financieele commissie luidde gunstig, adviseerend tot décharge van den penningmeester; hiertoe werd ziiAt. besloten. Uit het jaarverslag bleek, dat er meer ac tiviteit in het Bondsleven kenbaar is. Aangedrongen werd om de fabrieksbenoo- digdheden meer via den Bond te koopen, hetgeen groote voordeelen biedt. Onder dank aan den secretaris werd het jaarverslag goedgekeurd en vastgesteld. Dr. Schey, Rijkszuivelconsulent te Hoorn hield twee inleidingen n.l. over de resulta ten van het onderzoek, ingesteld door het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn, inzake de uitbetaling van de volle melk, geleverd aan de coöperatieve kaas- en boterfabriek; en over: De melkteems op de boerderij besmette van de melk. Wij publiceeren deze waardevolle beschou wingen elders, of over eenige dagen, in dit blad. Van de gelegenheid tot debat werd geen ge bruik gemaakt. Na rondvraag sloot de voor zitter de vergadering. 259. Daar zag Wim zijn vervolger komen, Jongen, dacht hij, opgepast. Als die vent mij weer kreeg te pakken, Was Leiden zeker weer in last. Boem, hij had den kellner niet zien komen, Die ook aan het zoeken was, Boem, de kellner viel pardoes met zijn blaadje, Waarop het fleschje bier en 't glas. 360. Ze liepen weer verder, steeds vreezend, Dat ze zouden worden gepakt. „Als ik daaraan denk," zei de jongen, „De moed mij in de schoenen zakt." Eindelijk gingen zij uitgeput zitten, Bij een bron, die heerlijk water bood. „Gelukkig," zei de piloot, „dit is drinkbaar, Want mijn dorst is ontzettend groot."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 14