LEEKEPREEKEN f 3000.- f 750.- f 250.- f125.- f50.- f40.- HENK FIBEE Vreemd geld - Credietbrieven - Assurantiën WONINGBUREAU ZWAAR WEER BOVEN NIJMEGEN EN ARNHEM ZATERDAG 30 MEI 1931 BENOEMINGEN VAN ROOMSCHEN j EVEN NOTEEREN WIJ VRAGEN TANDHEELKUNDIGE HULP Groote brand te Ruïnen I*IT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17780 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De ballontocht van prof. Piccard Audiëntie Veel schade aangericht H.H. Wijdingen Inbraak op belastingkantoor - Huizen onder water VOORNAAMSTE cIflEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14 - TEL. 13781 Vier huizen afgebrand BUREAUXNA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie UJnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1t regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm oij verlies van *n anderen yingei 391 AARNE BAIMK KAPITALISME Eenige weken terug schreven wij over de herdenking van de Rerum Novarum en beloofden op enkele vragen, welke zich bij dit feest als vanzelf in onzen tijd opdringen, nog te zullen terug komen. Eén er van stelden wij reeds, n.m. deze: heeft de encycliek van den grooten paus Leo aan zijn verwachtin gen beantwoord? Ja, in zooverre de uiterlijke levensomstandigheden van den arbeider, zijn loon, zijn werktijd, zijn woning, zijn vrijheid van vereeniging en dergelijke enorm verbeterd zijn, verge leken bij vijftig jaar geleden. Neen, in zooverre van dezen omzendbrief ver hoopt werd, dat er meer rust en vrede in de wereld zou komen, dat de massa op een hooger, geestelijk niveau zou geraken, dat er minder klassenstrijd, minder haat en afgunst, meer verdraag zaamheid en naastenliefde zouden heerschen. Deze laatste teleurstelling moet, zoo schreven we, hieraan worden toegeschreven, dat in alle rangen der maatschappij, onder werknemers en werkgevers, onder geloovigen en onge- loovigen, onder heidenen en christenen alleen aandacht werd gewijd aan het geen in de encycliek werd geschreven over de oorzaken der materieele ellende en de wegen tot verbetering daartoe, en weinig of niet werd gelet op de funda menten onder Leo's omzendbrief ge plant, n.m. de beginselen omtrent rechtvaardigheid en naastenliefde, om trent eigendom en de eenig juiste wijze, waarop daarvan gebruik moet worden gemaakt. In de nieuwe encycliek van Paus Pius XI, welke dezer dagen is verschenen en als een vervolg op de Rerum Novarum moet worden beschouwd, vinden wij de juistheid van deze stelling bevestigd. Van alle uitspraken in Leo's encycliek wordt geen woord teruggenomen; inte gendeel, de stellingen en vermaningen der Rerum Novarum dienden Pius XI als leidraad en onderbouw voor zijn Pinksterboodschap aan de wereld. Tweeërlei trekt in de nieuwe encycliek vooral de aandacht, dat is het oordeel van den tegenwoordig regeerenden Paus over het kapitalisme en de veroordee ling van het socialisme over heel de linie en in iederen vorm. Beide punten zul len ons overvloedige stof tot overweging geven. Het kapitalisme! Woord zonder zin, klank zonder beteekenis zou men bijna geneigd zijn te zeggen. Hoe toont zich de babylonische spraakverwarring, de verduistering van ons verstand door de erfzonde toch dagelijks zonneklaar in de wijze, waarop wij menschen onder el kaar twisten en disputeeren, redekave len en ons opwinden met woorden, die wel voor allen denzelfden klank maar niet dezelfde beteekenis hebben. Van die gevaarlijke termen is het kapitalisme een der ergste. Het roept gruwelijke spookbeelden op bij de niet-bezittende klasse; doet arbeiders-leiders in woord en geschrift op heftige wijze fulminee- ren; het zet de pennen van sociologen in beweging om geleerde betoogen te schrijven; het doet de bezittende klasse vragen: maar wat wilt ge dan anders en beter? De laatste jaren zijn er biblio theken over het kapitalisme volgeschre ven en de brochures, tijdschrift- en couranten-artikelen, aan dit onderwerp gewijd, beslaan meer papier dan er noo- dig is om heel den aardbol tienmaal in te pakken. In ons land en speciaal in het katholieke kamp was „het kapita lisme" de laatste maanden weer object van breedvoerige persbeschouwingen, zulks naar aanleiding van een behande ling van dit onderwerp op de zooge naamde politieke retraite te Amers foort. En wat bleek en blijkt telkens opnieuw, wanneer men deze honderd en-een meeningen naast elkaar legt? Dat er evenveel zinnen als hoofden zijn, omdat wel allen over hetzelfde woord praten, maar ieder er iets anders mee bedoelt; de meesten zelfs niet anders dan een vage voorstelling hebben van datgene, waarover zij spreken en schrij ven. Jammer van den kostelijken tijd, van het vele papier en den inkt; nog meer jammer van de verwarring en de verwijdering, die met al dat praten en schrijven gewekt worden. Er is een kans, dat de laatste ency cliek van Pius XI daaraan, althans ten deele, een einde zal maken. En dat al leen zou al een zegen zijn! Wanneer men eenige maanden gele den naar aanleiding van de komende herdenking van de Rerum Novarum onder de katholieke volksklasse een enquête zou hebben gehouden met de vraag: wat zou Paus Leo gedaan heb ben, wanneer hij nog leefde en nu nog eens een Rerum Novarum moest schrij ven, dan maken wij ons sterk, dat het overgroote deel der antwoorden onge veer in dezen geest zou hebben geluid;. hij zou het kapitalisme veroordeeld heb ben en een nieuw stelsel hebben aanbe volen! De massa toch houdt van leuzen en wil een zaak kort en krachtig afdoen. De socialisten hebben er voor gezorgd, dat het volk alle maatschappelijke kwa len en ellende samenvat in het woord „kapitalisme" en hebben de suggestie gewekt, dat, wanneer dit „stelsel" maar afgeschaft wordt, er vanzelf een heil staat zal ontstaan. En helaas is er ook in onze kringen te weinig gedaan om dezen waan te breken en zuiverder be grippen aan te kweeken. Nu komt de nieuwe encycliek van Paus Pius XI „het kapitalisme" niet veroordeelen; integendeel, er wordt met ronde woorden in den omzendbrief ge zegd, dat ook nu nog het woord van Leo XIII geldt: „zoo weinig als het kapitaal zonder den arbeid, zoo weinig vermag de arbeid zonder het kapitaal;" waaruit volgt, zegt Pius XI, dat het hedendaag- sche productiestelsel in zich niet verkeerd is; het verkeerde schuilt slechts in de manier, waarop sommigen het stelsel toepassen. En gelukkig voegt de Paus er aan toe is deze ver keerde toepassing nog bij lange na niet de algemeen heerschende. „Ook thans geldt nog, dat het naar getal en betee kenis overgroote deel der menschheid op andere manier huishoudt en wel in het bijzonder de boerenstand, waarin het grootste deel van het menschelijk geslacht eerlijk en rechtschapen zijn brood verdient." 't Is goed, dat zulke gezonde taal in dezen tijd door den meest gezaghebben- den mond openbaar wordt uitgesproken. Dat zal licht in duisternis, helderheid in verwarring kunnen brengen en veel teleurstelling kunnen voorkomen. Het zal leidende katholieke voormannen er toe voeren zich over het veel gesmade „kapitalisme" duidelijk uit te spreken. Want wij moeten er ons op voorberei den, dat in het socialistenkamp de niet- veroordeeling van het kapitalisme en de onomwonden en algeheele veroordeeling van het socialisme aanleiding zal zijn om de arbeidersmassa's op te zweep.en met de opgepoetste oude leuze: van het Vaticaan hebt gij niets te verwachten: alleen de overwinning van het kapita lisme door het socialisme kan U heil brengen! 't Wordt tijd, dat aan die demagogie een einde komt en dat kan alleen, wan neer ook in de kringen der katholieke en geloovig protestantsche arbeiders en die vormen over heel de wereld nog een groot leger de waan verdwijnt, als zouden alle rampen aan het tegen woordig productiestelsel te wijten zijn en de verwachting, dat er door een politieke of sociale revolutie een ander, een beter stelsel dan het kapitalisme te bereiken zou zijn. Die gevaarlijke mis vatting moet verdwijnen. Op den grond slag van de encycliek van Pius XI moet aan het volk duidelijk worden gemaakt, dat de vele misstanden in onze maat schappij niet aan het heerschende stel sel maar aan de toepassing daar van geweten moeten worden. Dat dus de strijd van de katholieke actie in de po litiek, in de vakvereeniging, in de pers niet moet gaan tegen de theorie van een stelsel, maar tegen de verkeerde practijken van de toepassing. Want dit zal de groote verdienste van de nieuwe encycliek blijken te zijn; dat ze de fou ten waartoe een verkeerde toepassing van het kapitalisme voeren kan, op de meest onbarmhartige manier aan de kaak heeft gesteld en de middelen heeft aangewezen om die te vermijden. Dit is oneindig veel meer waard dan alle vage gepraat over de al of niet houdbaarheid van een bestaand en de mogelijkheid van de invoering van een nieuw stel sel. Met dit laatste vecht men als Don Quichotte tegen windmolens. Doch wie als de Paus den strijd aanbindt tegen de maatschappelijke ellende, welke van een roekelooze en soms zelfs van een misdadige toepassing van het kapita listische stelsel het gevolg is, die is een ware christenheld, omdat hij zonder eigenbelang, zonder eer- of winzucht, uit pure naastenliefde in het strijdperk treedt voor de economisch zwakken, die in hun worsteling om het materieele bestaan niet enkel dreigen hun levens geluk maar ook hun geloof te verliezen. Wij hopen op het stelling nemen van den Paus tegen de fouten in het he- dendaagsche economische leven nader terug te komen, maar meenden voor heden allereerst te moeten wijzen op het onschatbare werk, dat Pius XI al leen daardoor al deed, dat hij in den geweldigen, vrijwel nutteloozen en on- vruchtbaren meeningsstrijd rondom „het kapitalisme" is opgetreden door zijn gezaghebbend woord, dat aan de wereld toeroept: twist niet meer over het stelsel, maar kijk naar zijn toepas sing! HOMO SAPIENS Onze stad met haar 120.000 inwoners heeft natuurlijk vele openbare instellingen, dien sten en bedrijven. Het aantal ambtenaren en werklieden wordt steeds, grooter en groo- ter, omdat de overheidszorg steeds meer en meer wordt uitgebreid. Opmerkelijk is het, dat de katholieken hierbij aan het kortste eindje trekken. We bedoelen er dit mede, wel zijn er vele ambtenaren en verhoudings gewijze hoofdambtenaren en directeuren, doch heel weinig of geen katholieken daar onder. Onder de hoofden van takken van dienst en directeuren is het al zeer zuinig, hoewel er toch een respectabel aantal van zulke functionarissen is. Als weder het baantjes-statistiekje zou worden opgemaakt, dan zou men kunnen constateeren, dat de katholieken er zeer bekaaid afkomen. Vol gens de officieele statistieke gegevens zijn er in Haarlem plus minus 36 procent der inwoners katholiek en volgens de verkiezin gen loopt dat staatje rond de 28 pet., doch het procent roomsch-katholieken bij de be doelde ambtenaren is zoo goed als nihil. In de lagere regionen wordt het iets beter, doch er is en blijft ook daar steeds nog sprake van een schromelijk tekort. Met voorbeelden zouden wij kunnen staven, dat bij verschillende diensten en bedrijven het aantal praktiseerende katholieken bijzonder klein is, zoo er al roomschen gevonden worden. In de laatste jaren is geijverd voor het benoemen van meerdere katholieken en wel speciaal in de lagere regionen, doch vrijwel te vergeefs. Concierge aan een H. B. S. of middelbare schooi; onderopzichter bij het Ha ven wezen; bode aan een gewone lagere school of ten stadhuize; geëm ployeerde aan den Incassodienst, het wilde maar steeds niet lukken, en daar er toch zoovele functionarissen zijn, moeten zijn, kan men zich niet losmaken van de opzet telijke achterstelling, al is het mogelijk niet de bedoeling. Toen dit vraagstuk in open bare raadszitting werd besproken, was het natuurlijk zouden we willen schrijven weder een socialist, die het goed recht der roomsch-katholieken wilde hekelen. Hij stelde het voor, dat roomschen benoemd zouden worden, omdat het roomschen zijn, dus eén schreefje zouden voor krijgen, doch er was slechts aangedrongen om een be paalde categorie bij benoemingen niet uit te sluiten of achter te stellen. De Grondwet geeft ons daar het recht toe en de ver plichtingen, vooral de geldelijke verplichtin gen in den vorm van belasting te betalen zijn voor alle inwoners dezelfde, waarom dan een bepaalde categorie in haar rechten gekortwiekt mag worden, blijft ons een raadsel. Om deze rechten te bevechten, want strijd en minstens activiteit zijn daarvoor noodig, is een flinke, sterke R.K. raadsfractie nood zakelijk. Daartoe op te wekken is de bedoeling van dit schrijven. Nog slechts een drietal weken scheiden ons van de stemming voor den gemeenteraad. Moge een groote, beginsel vaste massa als één man opkomen en stem men op de candidatenlijst der roomsch- katholieke staatspartij, opdat wij ons rechtmatig aandeel bij benoemingen kun nen verkrijgen. Augsburg eert Piccard Voor den aanvang van de gisteren gehou den gemeenteraadsvergadering van Augs burg, wijdde de eerste burgemeester eenige waardeerende woorden aan den stratosfeer tocht van prof. Piccard. Dat deze onderneming gelukt is zoo zeide hij is niet alleen te danken aan den onbetwistbaar knappen geest van den ge leerde, maar tevens een schitterend bewijs voor de Augsburgsche nijverheid, die de technische middelen voor den tocht had geleverd. Spreker zeide, aan den professor en de Riedinger Ballonfabriek een telegram te hebben gezonden. Zoodra professor Pic card in Augsburg terugkeert, zal hem een eerbetoon te beurt vallen. Men zal voorts moeite doen, dat prof. Piccard de resultaten van zijn tocht het eerst in Augsburg in den vorm van een voordracht zal openbaar maken. Nog steeds telegrafische gelukwenschen Van de reeks telegrafische gelukwenschen, die prof. Piccard heeft ontvangen, moeten nog vermeld worden die van den Oosten- rijkschen bondspresident en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Augsburg. Gisteravond heeft prof. Piccard telefo- nisch een gesprek gevoerd met zijn echtge- noote, die te Brussel vertoeft en die ter- wijl hij in de stratosfeer zweefde aan hun vijfde kind het levenslicht schonk. Hij ver telde verschillende bijzonderheden omtrent zijn wedervaren. Piccard deelde voorts mede, nog een oi twee dagen te Obergurgel te zullen blijven. Vandaar zal hij naar Augsburg vertrekken, waar hij ook een of twee dagen zal vertoe ven. Hij hoppt Dinsdag weer in Brussel terug te komen. De ballon geborgen De ballon kon gisteren reeds worden ge borgen. Gistervoormiddag is de professor naar de plaats, waar bü geland is, terugge keerd. De ballon werd voor het vervoer gereed gemaakt. De gondel zal voorloopig ter plaatse blijven liggen. Vastgesteld kon worden, dat de twee luchtvaarders bij de landing van geluk hebben mogen spreken. Zij zijn op een niet ongevaarlijk gedeelte van den gletscher terecht gekomen en waren nochtans ongedeerd. Ir. Kipfer is bij den gondel achtergeble ven om te zorgen, dat de verschillende wetenschappelijke apparaten goed behan deld en veilig vervoerd worden. Gisteravond waren verschillende toestellen al geborgen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal volgende week Dinsdag geen audiëntie ver- leenen, Rond Princenhagc een schade van ruim 70.000 Donderdagmiddag heeft tijdens een zwaar onweder, dat boven Princenhage en omge ving woedde, een zware hagelslag ontzet tende schade toegebracht aan de te velde staande gewassen. Te Overa is ongeveer 100 H.A. bouw- en tuingrond beplant met aard appelen, haver, rogge, voederbieten, aard beien, frambozen en boonen totaal vernield. De verwoesting is zóó, dat de eigenaars van den oogst niets meer te verwachten hebben. Van allen kant hebben de getrof fenen zich gemeld bij het bestuur van den Boerenbond te Princenhage om steun en vergoeding voor de geleden schade. De secretaris van den Bond is er met eenige deskundigen dadelijk op uitgetrokken om de verwoestingen op te nemen. Op het oogenblik wordt de schade door deze com missie van onderzoek reeds geschat op 60 70.000. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit bedrag bij nader onderzoek nog aanmer kelijk zal stijgen. Bliksem in een school geslagen Tijdens een hevig onweer sloeg Donder dagavond de bliksem in de R.K. School te Barger Compascuum, terwijl er les werd gegeven. Gelukkig werd geen brand veroor zaakt, zoodat alleen een hevige schrik het ergste was. Om Nijmegen Gistermiddag omstreeks 5 uur heeft boven Nijmegen en omgeving een zwaar weer ge woed. Tegen kwart voor vijf kwam uit zuidelijke richting het onweder opzetten. De lucht was roetzwart en spoedig schoten felle bliksem stralen door het luchtruim, vrijwel onmiddel lijk gevolgd door knetterende donderslagen. Merkwaardig genoeg viel tijdens het eerste kwartier, dat de bui woedde, geen druppel regen, maar kort daarna brak plotseling een wolkbreuk van ongekende hevigheid los, ge paard gaande met een geweldige hagelbui. Binnen enkele oogenblikken stonden ver scheidene straten blank en werden vooral de sterk hellende straten en wegen in woest stroomende rivieren herschapen. Enorme watermassa's kwamen den Berg- en Daal- schen weg afstroomen en het Mariaplein ge leek na enkele minuten een fel bewogen meer. Langs de St. Jorisstraat en de Burcht straat stroomde de vloed voort en spoedig was ook de Groote Markt in een binnenzee herschapen, vanwaar het water zich langs de steile Hezelstraat omlaag stortte. Deze straat geleek wel een bandjirende kali en aangezien de riolen met geen mogelijkheid den geweldigen stroom konden verwerken, drong het water aan alle kanten de kelders en huizen binnen, waardoor groote schade werd aangericht. De watermassa ontwikkelde zulk een kracht, dat de riooldeksels afgerukt werden en aan het benedenste gedeelte van de straat de putten ware fonteinen werden, waaruit een dikke waterstraal eenige meters hoog opspoot. Met donderend geraas stortte het water zich langs de kerktrappen bij de St. Stevenskerk, zoodat deze enorme water vallen geleken. De dakgoten konden al evenmin den zond vloed verwerken, waarvan het gevolg was, dat in tal van huizen het water naar binnen stroomde. Dit was o.a. het geval in het hoofdpostkantoor. In de groote zaal, bestemd voor het publiek, kwam door de zoldering en het glazen dak een geweldige waterstroom neer, zoodat deze zaal spoedig diep onder water stond en de loketten niet meer voor het publiek te bereiken waren. Met onstuimig geweld stroomde het water door de deuren naar buiten. De dienstlokalen bleven echter van wateroverlast bevrijd, zoodat vrij kort na de bui de postdienst zijn gewonen gang weer kon gaan. Gedurende bijna een half uur was het ver keer in de stad volkomen gestremd en eerst nadat de Gemeentereiniging met man en macht de verstopte riolen vrij gemaakt had, keerde een normale toestand terug. Het wegdek is hier en daar ernstig geha vend. Enkele huizen en boomen werden dooi den bliksem getroffen, doch nergens ont stond brand, terwijl voor zoover ons bekend, acb geen persoonlijke ongelukken voordeden. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft heden in de Kathedrale Kerk van St. Bavo te Haarlem de Wijding van het H. Pries terschap toegediend aan de volgende E. E. Heeren: C. Bakker, F. Bernefeld, F. Boel rijk, H. Brans, J. Dekker, C. Doeswijk, J. Dunselman, J. v. d. Gent, F. Heemskerk, H. Jansen, Z. v. d. Klein, J. Kossen, A. Loerakker, C. Meereboer, G. Neefjes, L. Nijs, R. Oud, J. Redeker, G. Roest, A. van Rijn, J. Schotten, J. Smulders, J. Suyker, H. Ver beek, C. Verheijen, P. van Vliet, H. Wester kamp en J. Witteman; alsmede de Wijding van het H. Subdiaconaat aan de E.E. Hee ren: J. v. d. Beek, J. v. d. Boogerd, L. Bra bander, W. Burghouwt, N. Buurman, G. Corsten, W. Delkeermaker, A. Diepenbrock, J. Franse, J. v. d. Gaag, J. Groenen, J. Groot, Th. Hilhorst, F. Holthuizen, Th. Klaassen, C. Klaver, J. Klijn, C. Kroon, A. Oeverhaus, E. Paap, L. Pennock, A. Rube, N. van Ruyven, L. Schinkel, H. Schouten, C. v. d. Sman, J. Sijm, L. van Teylingen, B. Verbeem, L. van Vugt, C. Watervis, C. Willemse en G. Regeer. Niets vermist Gisternacht is ingebroken in het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen, aan de Lange Haven, te Schie dam. De brandkast is omgeworpen en aan geboord, doch men is er niet in geslaagd ze te openen. Ook een lessenaar werd gefor ceerd. In de Over-Betuwe groote schade aan het gewas Ook de Over-Betuwe heeft zwaar van het noodweer te lijden gehad. De zware slagre gen en de hagelval hebben aan het gewas groote schade aangericht. In de omgeving van Lent werden groote complexen bouwland en tuinderij onder water gezet, waardoor veel jonge groente en aardbeien verloren zijn gegaan. Boven Bemmel ontlastte zich een buitengewoon zware hageibui. Stukken ijs van de afmetingen van flinke knikkers vie len hier neer, waardoor duizenden ramen van de kweekerijen verbrijzeld werden en zelfs de ruiten van de woningen het hier en daar ontgelden moesten. Een boerderij verbrand Tijdens een hevig onweer sloeg gisteravond de bliksem in de boerderij van den landbou wer Mellendijk te Zelhem. De hoeve werd ge heel in de asch gelegd. Te Azewyn (gem. Bergh) is een schuur van den landbouwer Berendsen door den bliksem getroffen en in brand geraakt. Verschillende telefonische verbindingen zijn gestremd. Boven Arnhem Gisterenmiddag te omstreeks vijf uur ont lastte zich boven Arnhem een zeer hevig onweer, dat met zware hagel- en regenbuien gepaard ging. Groote hagelsteenen raasden op de daken neer en stoven door de straten, waarbij men op de hevigste momenten meende, dat een wolk tusschen de huizen stond. Na enkele minuten stroomden de dakgoten over en het regenwater spoelde over de riool- randen, zoodat de straat werd tot een bree- de gracht. Vooral die straten en wegen, waarop stijl-afloopende zijstraten uitkomen, hadden het ernstig te ontgelden. Het ver keer, het tramverkeer vooral, had door deze overstrooming veel te lijden. Van de Velperpoort tot ongeveer bij de Hoflaan stond op een bepaald moment alles blank, zoodat de verkeersagent bij de stop lampen boven aan de Emmastraat op het oogenblik dat auto's zich aan het waterballet waagden, zwaar werk had een en ander in goede banen te leiden. Het tramhuisje op Plattenburg was voor de passagiers geïsoleerd, van hier tot aan den Paaschberg, over een afstand van 800 M., stond het water zóó hoog, dat automo bilisten en trams den tocht aanvankelijk niet waagden. Een enkele held, die de zeereis aanvaardde, bleef steken, en kon zijn two- seater niet verlaten. Mannelijke en vrouwe lijke wielrijders, die er een sport van maak ten, waadden, na een tuimeling, door het water tot aan hun knieën. De Geitenkamp heeft het ook weer ernstig te kwaad gehad, evenals het vorig jaar, toen bij een soortgelijk noodweer de riolen al het water niet konden verwerken. Nabij den Rosendaalschen weg, aan de Oostzijde van de Bronbeeklaan, die deels was weggespoeld op dit punt, had zich een mod- dervijver gevormd van ruim een meter diep te, waarvan al het water via een duiker onder de Bronbeeklaan door, een groote bloemisterij overstroomde, die ten Zuiden van den Geitenkamp is gelegen en door dezen wateroverval zeer veel schade zal hebben ge leden. De steile straten van den Geitenkamp heb ben veel te ontgelden gekregen. Vele trot toirs waren geheel weggespoeld, groote gaten waren in de rijwegen geslagen, en alles was overdekt met een decimeter dik slib. De arbeiderswoningen van de Centrale Wo ningstichting aan den Hommelschen weg nabij Onder de Linden gaven het trooste- looze beeld van een waren watersnood. In aller ijl hadden de bewoners eenig huisraad in veiligheid weten te brengen, maar konden toch niet verhoeden, dat, ondanks de zakken zand, waarmee voor- en achterdeuren wa ren gebarricadeerd, woonkamers, slaapkamers en keukens geheel overstroomden. Mannen en vrouwen waadden er soms tot aan de knieën door het water in deze laaggelegen huizenrij tot op 40 c.M. hoogte. De Zijpsche weg en de gedeelten, onder aan de Paul Krugerstraat, stonden blank, terwijl gemeentewerken hier en daar moest ingrijpen om een wegdek te herstellen of de bewoners bij te staan bij de overstroo ming. Noodweer boven Nijmegen, Arnhem en Omgeving. (biz. 1, 1ste blad) Vier woningen te Ruinen afgebrand. (biz. I, lste blad) Geen gratie verleend aan de beide stu denten, die huisvredebreuk in het Kon. Pa leis te Amsterdam pleegden. (blz. 1, 2de blad) Acht maanden onschuldig gezeten; revisie- zaak voor het Amsterdamsche Gerechtshof. (blz. 1, 2de blad) Richard Tanber zal 15 Juni weder optre den. (blz. 1, 2de blad) Met ingang van 1 Juli a.s. gaat „De Tijd" over in handen van „De Maasbode". (blz. 1, 2de blad) De bijeenkomst der Int. Arbeidsconfe- rentie. (blz. 1, 3de blad) De nieuwe Duitsche noodverordering. (blz. 1, 3de blad) Aftreden van Spaansche ministers ge- eischt. (blz. 1, 3de bla4) 20 Juli begint de behandeling van de zaak der Duitsch-Oostenrijksche Tolunie voor het Haagsche Hof. (blz. 1, 3de blad) Het federale structnnrcomité der Ronde Tafelconferentie inzake Indië komt in Sep tember bijeen. (blz. 1, 3de blad) Indische en Surinaamsche begrootingen door de Eerste Kamer aangenomen. (blz. 2, 3de blad) Onderzoek naar den nood der binnen schippers; Staatscommissie geïnstalleerd. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur vm.: 7.62 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.39. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a WOENSDAG, 24 JUNI a.s. wordt te HAARLEM de verkiezing voor den Gemeenteraad gehouden 5 beleefd, doch dringend, dat ALLE j Katholieke Kiezers alsdan hun stem plicht zuilen vervullen R. K. PROPAGANDA. KENNEMERPLEIN 5, ACHTER HET STATION. Kliniek spreekuur zoowel voor fonds- als niet-fondsleden 's-morgens van 910, Za terdags van 1—3, Maand, en Donderd. 's avonds van 7—8. KLINIEK GEBITTEN Ziekenfondstarief. Spreekuur Particulier 1-3 behalve Zaterdag. Zoowel in de kliniek als particulieren-praktijk, wordt uitsluitend de beste Tandheelkundige hulp verstrekt, te gen zoo laag mogelijk gestelde tarieven. Alle inlichtingen zijn kosteloos. Gistermorgen kwart over zes is brand uit gebroken in de woningen van de families Thijs, Benning, Slagter en Nijenhuis te Rui nen. De brand ontstond in de schuur van Benning en sloeg van daar over naar de drie andere perceelen, welke eveneens totaal afbrandden. Twee zoontjes van 6 en 12 jaar van den heer Thijs, die zelf met zijn vrouw naar de wei was om het vee te melken, konden met moeite door het foreeeren van een deur worden gered. Van den inboedel kon mnnr weinig worden gered. 25 kippen kwamen in de vlammen om. De brandweer te Ruinen was spoedig ter plaatse, maar kon niet aan stonds water geven, zoodat het blusschen eerst later kon beginnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1