Uit de Zaanstreek Stofzuigerhuis MERTENS Plebaan Westerwoudt ZAANDAM EDAM HERINGA &WUTHRICH, HAARLEM Exide Batterijen Ook reparaties MONNIKENDAM WEESP WEESPERKARSPEL DE RIJP ASSENDELFT PURMEREND PROVINCIAAL NIEUWS Examen Krankzinnigenverpleging CASTRICUM HEILOO Nummering candidatenlijsten voor de a.s. Geemeenteraadsverkiezing HEEMSKERK Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Premier-Duplex Stofzuigers f 165.- Vandaag naar Genua MARKTNIEUWS LIMMEN UITGEEST BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE De nieuwe Kantonregeering ingesteld ARBEIDERSWONINGBOUW Alhier is aanbesteed het bouwen van 26 arbeiderswoningen voor de woningbouw vereniging Leo XIII. Laagste inschrijvers waren F. C. A. Huijing Wz. en G. F. de Bruin te Amsterdam voor 78.250. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Groote openbare debatvergadering Vrijdagavond beeft de aangekondigde de- fcatvergadering plaats gehad in het R. K. Verenigingsgebouw. Als om ruim half negen de voorzitter van de R. K. Kiesvereniging deze vergadering opent met den Christelij- ken groet is de groote bovenzaal tot in alle hoeken gevuld met R. K. stemgerechtigden. De voorzitter spreekt de hoop uit, dat deze vergadering er toe moge bijdragen dat de eenheid hersteld zal worden. Na een korte discussie over den spreektijd wordt na kort overleg aan den heer de Vries twee maal een half uur gegeven om de hee- ren Kamphuijs en Ranshuijzen te ant woorden. Allereerst verkrijgt de heer Kamphuijs, wethouder van de gemeente, het woord. Spr. memoreert de vergadering in 1929 tijdens de houtbewerkersstaking, waarin de heer De Groot het woord veerde en waar spr. even eens aanwezig was uit waarachtig belang om na een eerlijk hoor en wederhoor tot een gelijk te komen, en hoopt dat ook deze ver gadering in dit teeken zal staan, opdat ieder wete wat hem of haar met de a.s. Gemeente raadsverkiezingen te doen staat. Spr. wijst op de verdeeldheid in andere landen, en me moreert Spanje, waar kerken en kloosters worden platgebrand en de religieuzen ver jaagd. Doch niet alleen Spanje, ook in Frankrijk eenzelfde geval. In Spanje is de tegenwoordige toestand geboren door de onderlinge verdeeldheid, welke in de Ka tholieke gelederen (want Spanje is een Ka tholiek land) is ontstaan, en de communis ten hebben hiervan een dankbaar gebruik gemaakt, met het reeds vermelde gevolg. Wat de eenheid betreft spant Holland zeker de kroon en zal het de kroon blijven spannen indien ook hier met de onderlinge verdeeld heid ingang vindt. Tot de gemeenteraadsver kiezingen komend, wijst spr. op Zaandam, hetwelk als het Mekka der socialisten be schouwd wordt en waarop geheel Nederland het oog gevestigd houdt, omdat hier de socialisten regeeren. Kunnen we echter de 13 ingediende lijsten goed praten? Kunnen we ons dat op een zetelaantal van 23 per- mitteeren? Menschen, zooals wij R. K. stem gerechtigden, moeten toch weten wat daar van de schadelijke gevolgen kunnen zijn voor Zaandam. Een ieder weet dat de macht van onze tegenpartijen zich hierop concentreert. In het gunstigste geval kan de raad worden 11 links en 13 rechts, of liever gezegd het burgerlijk blok. Nemen we aan, dat de heer De Vries met de vrije lijst wordt gekozen en de R. K. Staatspartij twee zetels behaalt, dan komen wij niet in aanmerking voor een wethouderzetel. Dus geen medezeggenschap in het college van B. en W., waarin zooveel belangrijks besproken en behandeld wordt. Wie er in komt, doet hier niet ter zake. Van wat achter de coulissen gebeurt, komen we dan niets meer aan de weet. De uitslag van de groslijststemming is voor den heer De Vries niet prettig geweest, doch niemand kan beweren dat deze niet op vol komen organisatorische wijze is geschied. Verschillende voorbeelden van vorige ver kiezingen haalt spr. aan, waarbij zich de zelfde gevallen hebben voorgedaan als thans met den heer De Vries is gebeurd. Doch als de uitslag nu eenmaal niet is, zooals men het wenscht, moet men dan eigen rechter wezen en zeggen: dat neem ik niet, ik laat mij voor de vrije lijst candideeren? Neen, mijne dames en heeren: Eenheid bo ven alles, en eigen ik en persoonlijke belan gen op de tweede plaats. Spr. betreurt den gang van zaken, doch herinnert aan de laatste vergadering van de Kiesvereeniging, waar de heer De Vries zeide: Naar de Volks partij ga ik niet; kiezers ik wacht U bij de groslijststemming. De heer De Vries zou ge noegen nemen met de plaats, hem toebe deeld, doch hij heeft het niet gedaan. We kunnen wat dat betreft een voorbeeld nemen aan de S. D. A. P. en wel hier in Zaandam, waar eveneens een aftredend lid van den gemeenteraad op een niet verkiesbare plaats Is verkozen, docli deze heeft zich da-aibij neergelegd en gezegd: Ik ben lid van de S D. A. P. en blijf het. (Van' Doom). Spr. meende, in een Donderdag door het vrije- lijst-comité-De Vries uitgegeven strooibiljet een verdediging te moeten zien van den heer De Vries voor zijn handelwijze, doch na het doorlezen daarvan was het voor spr. onmo gelijk, te gelooven dat de heer De Vries hier zijn gedachten in had neergelegd. Spr. herinnert aan de Rerum-Novarum-ge- dachte welke altijd door de Vries is gepro pageerd geworden en aan de laatste bood schap van Z. H. den Paus. Uit het strooibil jet las spr. dat er wellicht stemmen naar de S.D.A.P. zouden overgaan, indien De Vries niet met een vrije lijst uitkwam (geroep: „zeer juist"). Spr. vraagt: Zeer juist? Maar kan ook een katholiek arbeider, na de woor den des Pausen anders stemmen dan de R. K. Staatspartij? (Applaus). Denkt wel, als de verkiezingen eenmaal achter den rug zijn dat het dan gemakkelijk is, elkaar de schuld te geven, doch dan is het te laat; en daarom adviseert spr.: stemt Roomsch en No. 1 op de lijst der R.K. Staatspartij. Na een korte pauze krijgt de heer Ranshuij zen het woord. Spr. begint de verschillende voorstellen, door de socialisten in den Raad gedaan, te releveeren. Door de krachtige actie der R. K. fractie, werden verschillende voorstellen door de S. D. A. P. teruggeno men of gewijzigd, waardoor de gemeentekas groote sommen spaarde. Spr. noemt den zie kenhuis- en scholenbouw, de wethouderspen sioenen. Spr. geeft een overzicht van de Statenverkiezingen. Op rood werden 7762 stemmen uitgebracht tegen het burgerlijk blok 8109 stemmen. Bij de gemeenteraads verkiezingen kan het worden 12 zetels voor links en 13 voor rechts, echter in het gun stigste geval, zonder verdeeldheid. Doch in dien de verdeeldheid blijft zou het wel eens net andersom kunnen worden met al de lasten daaraan verbonden. Als de socialisten in de meerderheid komen, moeten er komen meer scholen, een volksgebouw, kleinere klassen in de scholen, een sportpark en schooltuinen. Dingen, die noodig zijn, doch groote financieele offers vragen. De roode broeders vragen echter niet, waar het geld vandaan moet komen, als het er maar komt. Wij zijn met onze financiën aan het hoog tepunt toe. 100 opcenten, welke een speciale toestemming der regeering eischen, de per- seneele belasting van 100 op 107 pet. Waar het heen moet? Ze vragen alleen maar, wat moet het zijn, en niet waar komt het vandaan? Ook spr. memoreert de gros- lijststemming en komt tot de conclusie, dat we den uitslag hebben te aanvaarden zoo als deze is, en niet door persoonlijk be lang of gekrenkt eergevoel onze principes laten varen. Spr. vindt, dat de vrienden van den heer De Vries dezen een slechten dienst hebben bewezen. Spr. citeert uit de officieele raadsnotulen het standpunt van den heer De Vries, als de spreker der S. D. A. P. hem tot hun gelederen tracht over te halen. Met klem protesteerde de heer De Vries tegen de woorden van den her Plooijer gesproken als zouden de be langen der katholieke arbeiders bij de Staatspartij niet veilig zijn. Woordelijk ci teert spr. het antwoord van den heer De Vries n.l.: „Waartoe zijn wij op aarde?" Om God te dienen en daardoor in den hemel te komen." Met een vurige opwekking om in het stemhokje bij de a.s. verkiezingen zijn ge weten te laten spreken en de belangen, welke van een R. K. eenheid afhangen, het zwaarst te laten wegen en te stemmen op No. 1 van de R.K. Staatspartij, sluit spr. zijn betoog. Na een pauze is hierna het woord aan den heer De Vries, die de vergadering in over weging geeft, zijn beleid van 8 jaren na te gaan. De kwestie, waar het hierom gaat, is een persoonlijke, hetgeen reeds op de vorige vergadering der Kiesvereeniging tot uiting is gekomen door de wijze waarop spr. toen is afgemaakt. Zonder spr. op reglementaire politieke wijze in te lichten over de geschil punten, waarover spr. zou worden aangeval len, werd spr. afgeslacht. Daarna kwam de groslijststemming, doch na de vergadering der kiesvereeniging hadden mijn tegenstan ders nog een week tijd om een actie tegen mij te ontplooien. Waarom sta ik hier? 't Is een daad, die ik niet zelf heb gesteld, doch mijn vrienden. Vervolgens geeft spr. een uiteenzetting van de persoonlijke kwestie, welke er tusschen den oud-voorzitter der Propagandaclub en spr. is ontstaan, en hij vraagt den katholie ken arbeiders of rij zouden toestaan dat op een dergelijke wijze hun arbeidersafgevaar digde, die jarenlang zijn beste krachten voor de arbeidersbelangen zoowel in het vereeni- gings- als politieke leven heeft gegeven, wordt afgemaakt? Geroep: nooit. Spr. vraagt, een commissie van onderzoek te benoemen in deze kwestie en indien spr. onwaarheid spreekt, hem een trap te geven. Na den uitslag der groslijststemming heeft spr. gezegd: 't spijt mij, dat het zoo geloop en is, doch ik zal er mij bij neerleggen, doch spr.'s vrienden hebben gezegd: we nemen er geen genoegen mede, en op hun aandringen heeft spr. zich voor de vrije lijst no. 1 laten plaatsen. Wat ons Roomsch beginsel betreft, zegt spr., dat we het daarover allen eens rijn, doch wat de materieele belangen betreft, ver schillen we wel eens. Spr. erkent, dat door de Geestelijkheid alle mogelijke moeite is gedaan om de eenheid te herstellen, waar voor spr. niets dan woorden van hulde heeft. En spr. moet een bericht in „De Zaanstreek", als zou door spr. of de vrije lijst-commissie zijn gezegd, dat de Geestelijkheid voor de vrije lijst was, absoluut als een leugen qua- lificeeren. De verantwoordelijkheid voor sprs. daad schuift spr. verre van zich af. De oor zaak hiervan is te zoeken in de reeds eerder door spr. aangehaalde persoonlijke kwestie, welke niet door spr. is ontketend geworden. Spr. roemt de wijze, waarop de heeren Kamphuijs en Ranshuijzen hedenavond heb ben gesproken, doch spr. verschilt op ver schillende punten van meening. Wat de roode meerderheid betreft, indien spr. voor de vrije lijst in den Raad komt, is spr. daar voor niet bang. Nadat spr. rijn candidatuur nogmaals aan beveelt, is het woord aan den heer Kamp huijs voor repliek. Spr. zegt, dat de heer De Vries er geen staatsparty-kwestie, doch een persoonlijke kwestie van maakt, en zelf toegeeft onorga nisatorisch en niet goed te hebben gehan deld. Als de heer De Vries zegt, reeds dertig jaar in de beweging te hebben meegeloopen, zal het toch wel de eerste maal niet rijn, dat spr, het tegenkomt, dat het niet gaat, zooals spr. wenschte, maar werd daarom door den heer De Vries de kop toch telkenmale in den wind gegooid? De heer De V. zal zich toch ook wel heb ben moeten neerleggen bij dingen, die hij liever anders had, om principieel te blijven. De heer De Vries schijnt te denken, hier voor de R. K. Staatspartij te zitten, doch dit is bezijden de waarheid. Gij rijt geen lid meer der Staatspartij, en komt hier geheel voor uzelf. Gekrenkt eergevoel heeft u par ten gespeeld. Waar gij zegt: de Katholieke zaak voor alles, dan ook bij de stembus; allen No. 1 van lijst 1 der R. K. Staatspartij. Vervolgens wijst de heer Ranshuizen ten stelligste af de aangewreven beschuldiging van den heer De Vries als zouden de Mid denstanders de heer De Vries verdrongen hebben. Op klare wijze en met cijfers om schreven, toont spr. aan, dat dit een onmo gelijkheid is, aangezien de middenstanders slechts 1/3 deel der kiezers uitmaakten bij de groslijst-stemming. Niet de 130 midden standers, doch de 270 arbeiders hebben den heer De Vries de onverkiesbare plaats gege ven. Feiten heeft de heer De Vries hier he denavond niet weerlegd, doch Zichzelf mooi- gepraat. Indien de heer De Vries zich een organisatorisch en principieel man noemt, dan is het spr. een raadsel, dat een persoon lijke kwestie, hetgeen de heer De Vries zelf toegeeft, in staat is, de Roomsche eenheid te verbreken door de Staatspartij den rug toe te keeren. (Applaus). De heer De Vries heeft hedenavond wel aardig uitgeteekend, hoe het volgens hem worden kan, doch zoo is het niet, want de heer De Vries zal, indien hij een zetel be haalt, volgens politiek, niet meegeteld wor den bij de drie leden, welke noodig zijn om onzen wethouderszetel te behouden. Met klem spoort spr. daarom de aanwezigen aan, te stemmen op de lijst der R. K. Staatspartij No. 1. De voorzitter meent hierna, dat voldoende gelegenheid tot hoor en wederhoor is gegeven en sluit onder protesten der aanwezigen, deze vergadering, aangezien geen verder de bat wordt toegestaan. Toerisme Een gezelschap van ongeveer 50 binnen- en buitenlandsche groot-expedi teurs maakte Vrijdag een trip naar Edam en Volendam. Onder hen bevonden zich o»a. een Noorsch minister, wethouder Abrahams van Amsterdam en verschillende vooraan staande personen. Ten stadhuize werd het gezelschap offi cieel ontvangen en toegesproken door den burgemeester. Nadat een verfrissching door eenige „Edamsche Volendamschen" was rondge diend en het stadhuis bezichtigd, werd een omwandeling door de stad gemaakt, waarbij o. a. nog de Groote Kerk werd bezichtigd. In den middag trok men naar Volendam, waar in hotel Spaander geluncht werd en waarvan men naderhand, vla Marken, naar de hoofdstad terugtrok. De Speeïtoren De tweede restauratie van den speeltoren nadert haar voltooiing. De nieuwe trommel is geplaatst en de ijzer- draden naar de belhamers zijn, althans bui tenwerks door bronzen vervangen. Wij vernemen, dat de mechaniek in den loop van de volgende week weder normaal zal werken. Mannenkoor „Excelsior" In verband met het behalen van den eersten prijs, heeft het Mannenkoor „Excelsior" gisteren (Vrij dagavond) haar directeur gehuldigd. Hier bij werden o. m. beide concoursnummers ge zongen. Burgerlijke Stand Geboren: 21 Mei: Dirk, z. van Dirk Kok en Geertje Veerman 23 Mei: Cornelia, d. van Cornells Kroes en Antje Krijgsman Johanna Maria, d. van Dirk Zwarthoed en Catharina Heselman Johannes Jozef, z. van Klaas Veerman en Alida Anna Pooijer Pieter, z. van Corne lls Butter en Jenneke Mulder 24 Mei: Jan, z. van Thames Molenaar en Aagje Tuijp Anna Maria, d. van Faulus Jan Jacob van den Hogen en Johanna Maria Francisca Bouman 25 Mei: Alida Maria, d. van Cor nells Mooijer en Jannetje Kok Grietje, d. van Gerardus Johannes Schrijver en Aaltje Hetebrij 27 Mei: Cornelis, z. van Leendert Kout en Dieuwertje Timmerman. Ondertrouwd: 28 Mei: Jan Vos, 20 j. en Trijntje Hovenier, 19 j. Getrouwd: 23 Mei: Jan Tol, 23 j. en Trijntje Lammes, 21 j. Cornelis Kenter, 27 j. en Stijntje Sier, 20 j. Simon Kemper, 22 j. en Geertje Tol, 26 j. Paard op hol Vrijdagmiddag werd een paard, dat na'oij het woonhuis van R. vast stflnd, plotseling schichtig, rukte zich los en vloog vervolgens de Kerkstraat door. Ge tracht werd het dier tot stilstand te bren gen, doch hiein slaagde men niet. Via het Nocrdeinde vervolgde het paard rijn weg over de sluis naar het verderop gelegen land, alwaar het voor het hek op zijn ach tervolgers bleef wachten. Ondanks het drukke verkeer op straat, veroorzaakte het beest geen schade. Uitvoering St. Genesïus Donderdag a.s. zal de tooneelvereeniging St. Genesius voor de afdeelingen mannen en vrouwen der H. Familie wederom een avond in het Hof van Holland geven. Ditmaal is de keus op een drietal vroolijke stukjes gevallen, zoodat den leden een zeer genoeglijke avond staat te wachten. Feestavond M. V. V. Ter herdenking van het behaalde kampioenschap werd Don derdagavond voor de leden en donateurs en genoodigden in het Hof van Holland een in alle opzichten geslaagde feestavond gegeven. De zaal was voor deze gelegenheid keurig versierd. Ruirn een half uur na het vastgestelde uur opende de voorzitter, de h'eer C. Zanen, met een hartelijk woord van welkom den avond. Nadat hij allen medewerkenden een woord van dank had gebracht, verklaarde hij den avond voor geopend. De humorist, de heer F. Tijfsen uit Am sterdam, wist reeds direct de stemming bij het zeer talrijke publiek er in te brengen. Het applaus na ieder nummer bewees wel, dat het pogramma zeer in den smaak viel. Gedurende den avond bracht de heer K. Klein Kz, den voorzitter een woord van dank voor het vele werk voor de vereeniging verricht en overhandigde onder volle in stemming der aanwezigen mevr. Zanen een prachtig bloemstuk, die daarop met een kort maar welgemeend „leve M. V. V." bedankte. Tot laat duurde het feest voort. Alles bij alles kan M. V. V. met voldoening op den zeer geslaagden feestavond terug zien. De heeren Jonker en Salm zorgden voor het muzikale gedeelte, dat in zeer goede handen bleek te rijn. De ontslagkwestie der dames regentessen Nu anderen hierover, zonder voorkennis of goedkeuring van het bestuur van het St. Batholomeusgesticht, een en 'andé'r hèbbed; medegedeeld, meenen wij, die het ganschè verloop reeds lang wisten, niet langer be hoeven te zwijgen. Op 27 April bereikte een schrijven de regenten, waarin de dames om een speciale vergadering vroegen. Op 30 April werd door den secretaris aan dat ver zoek per convocatie voldaan. Op deze bij eenkomst waren allen aanwezig, behalve mevr. Dillewijn. Namens regentessen werd een getypt schrijven overhandigd, waarin om volledige medezeggiqgsc.hap werd ver zocht en vragen in dezeii geest werden gesteld. Het getypt schrijven bevat een tiental punten, welke door regenten min of meer werden opgevat als een soort akte van beschuldiging. De dames verklaarden echter op eerewoord, dat het alleen was bedoeld als leiding bij de bespreking, waarbij door regenten werd opgemerkt, dat dan het ori gineel, officieel geadresseerd en ondertee kend dan beter in map had kunnen blijven. Eén der punten ging over het ingerichte rouwkamertje, hetwelk te luxueus bevonden was. Waar de dooden tot dan toe in een hok werden opgeborgen, meenden regen ten dit laatste waardige verblijf den dooden niet te moeten onthouden. Een ander punt ging over de onderbrenging van benoodigd- heden voor het Witte Kruis; de dames er kenden zich hiermede vergist te hebben, toen rij de ware toedracht der zaak hoorden. Eén der regenten deelde de dames mede, dat voor wijziging vanA de verordening zij hier verkeerd waren, maar bij den raad moesten zijn. In een volgende bijeenkomst van 20 Mei bleek, dat de dames van de hee ren met óp één na algemeene stemmen haar zin kregen en dat zij het verzoek der dames aan den raad wilden steunen, dat ze echter wilden wachten tot na de verkiezing, om de zaak niet te verpolitieken. Dit begeerden de dames echter niet; ook wilden zij de vol ledige medewerking der heeren en toen deze niet verkregen kon worden, dreigden zij unaniem ontslag te nemen. Enkele regen ten betoogden, dat de dames toch redelijk moesten zijn en dat zij over het resultaat toch aardig tevreden konden zijn. De dames eischten echter het onderste uit de kan. Zoo stonden de zaken en alles zou ongetwijfeld in orde zijn gekomen, als de dames zich nog voor een bespreking hadden willen leenen. Het schriftelijk ontslagverzoek viel echter bij B. en W. en bij den secretaris van het College binnen op 27 dezer. Naar we verne men heeft de secretaris zich nog met een der dames telefonisch in verbinding gesteld om tot een oplossing te komen, heeft daarna nog enkele uren den ontslagbrief in handen gehouden, als men soms hog tot nader in zicht kwam, en heeft toen gedaan, wat hem nog overbleef, n.l. den brief doorgegeven aan het bestuur, dat het geschrift voor kennis geving heeft aangenomen. Vermelden wij tenslotte nog enkele ar tikelen uit de verordening, volgens welke re genten meenen in hun recht te staan en niet buiten hun boekje te zijn gegaan: art. 2. Het bestuur der instelling bestaat uit 4 Regenten, art. 6. Ten behoeve van de aan het bestuur opgedragen regeling van de huishouding in het gesticht, wordt het bij gestaan door 4 regenten. De verandering is gedateerd 31 Juli 1913. Het regentencollege bestaat thans uit de heeren Van Asselt, Smeets, secretaris, van Soeren, penningmeester en Vader, algemeen vervanger. Burgerlijke Stand Geboren: Reiniera, dochter van J. Koelewijn en W. Blokhuis. Ondertrouwd: Cornelis Simon Visser en Jacoba Francisca Hendrika Spruit; Wilhel mus Johannes van der Horst en Anna Ma ria Koster; Engelbertus Godefridus Vader en Grietje Joon; Willem Portenge en Mar- earetha Cornelia Geertuida Ebbelaar. /^obweg 48 Haarlem. Burgerlijke Stand Geboren: Dirk, zoon van P. van der Kuijl en A. van den Berg; Hendrikus Cornelis, zoon van B. Vender- bosch en E. M. van der Manden. Overleden: T. Tinga, wed. van A. Bakker, oud 69 jaren. Getrouwd: A. Woudstra en M. C. C. Kalle. Ondertrouwd: D. Nieuwhof en T. de Vries; H. Klomp en W. F. Rotman. Nummering candidatenlijsten De num mering van de candidatenlijsten is als volgt: 1. Burger kiesvereeniging (W. Besse)2. R. K. Staatspartij (K. Blokdijk); 3. S. D. A. P. (B. J. A. Stubenitsky). Verkeer De brug van de Kerkstraat naar Vlaanderen is weer hersteld en in ge bruik genomen. Verbetering Meldden we in het begin der week, dat de kerkrestauratie en het bou wen van een vereenigingsgebouw in massa waren gegund aan den heer J. Wittebrood uit de Beemster voor f 34.700, thans blijkt dit niet juist te zijn. De kerkrestauratie is gegund aan Witte brood voor f 15260' en bet vereenigingsge bouw aan den heer C. Zuidervaart, alhier, voor f 16.840. Zwembad „De Delft" Het zwembad „De Delft" van de afdeeling „Het Witte Kruis" alhier, wordt a.s. Zondag voor het publiek opengesteld. Verschillende verbeteringen zijn er aan gebracht de laatste weken, meer kamertjes zijn er bijgemaakt, een duiktoren en douches. Het geheele bassin is opnieuw uitgediept, zoodat het weer een ideale zwemgelegenheid is, waarvan zeker bij warm weer een druk gebruik zal worden gemaakt. Harddraverij Voor de alhier te houden harddraverij zijn ingeschreven Jeannette Harvester, Madrigal Harstein, Frettchen, Se nator Axbond, Nelly Y„ Sally Harvester, Pietemei, Monte Carlo, Monodosa, Meteor, Cathariene Spier en Viola Bell. Rijwiel geborgen Bij de politie alhier zijn. inlichtingen te bekomen omtrent een .'.rijwiel, dat aan den openbaren weg is ge vonden. Te Medemblik (Prov. Ziekenhuis) zijn ge slaagd voor het le gedeelte: H. de Boer, F. de Bos, G. Hamstra, G. Hollander en W. Molenaar. Afgewezen werd één eandidaat. Burgerlijke Stand Geboren: Balladina Maria, d. van W. H. Mulder en A. Braken- hoff Johannes Cornelis, z. van C. Spren keling en M. H. Tiebie. Overleen: TrjjntjleKeibroek f;nnd kaak k Overleden: Trijntje Kleibroek, 51 J., echt- gen. van J. Res Sylvie Sidonie de Vries, 65 j., wed. van H. van Randwijk Frederik Antonie Vorster, 27 j. Ondertrouwd: Gerardus Petrus van Veen, 23 j. en Maria Orü, 20 j. Gerrit Borst, 24 j. en Maria Liefting, 23 j. Bij de gehouden loting is de nummering der lijsten als volgt bepaald: Lijst 1 R. K. Staatspartij. Lijst 2 Gecom bineerde lijst van Vrijheidsbond, Vrijz. De mocraten en Christ. Hist. Lijst 3 S. D. A. P. Bloembollen Men verwacht dit jaar geen best bloembollengewas. Nu reeds beginnen Crocussen en Narcissen die nog minstens een maand groen behooren te staan te ver kleuren. In het tulpengewas komt veelvuldig ,,'t Vuur" voor. De hoofdoorzaak van dit alles moet gezocht worden in de overvloedig gevallen regens in de eerste week van deze maand welke greppels en beken deed over- stroomen en waarop dadelijk warm en zon nig weer gevolgd is waardoor het wortel gestel der bollen sterk ondermijnd is. GEMEENTERAAD. Vrijdagavond vergaderde de Raad der ge meente Heemskerk. Aanwezig alle leden. Voorzitter burgemeester Vreugde. De notulen werden onveranderd vastge steld. Ingekomen stukken en mededeelingen. Verzoek van W. Schmidt om ontheffing van schoolgeld. B. en W. stellen voor deze ontheffing te verleenen. Goedgekeurd. Een zelfde verzoek van M. de Ruijter wordt eveneens toegestaan. D. Kloosterman verzoekt tegemoetkoming in de schade, welke hij geleden heeft door slechte waterloozing van een perceel grond, dat hij van de gemeente Heemskerk in huur heeft. De schade bedraagt pl.m. f 150. B. en W. stellen voor bedoeld persoon in zooverre tegemoet te komen, dat hij geen landhuur te betalen heeft over 1930. Deze bedraagt f 15.60. De heer de Ruijter is bevreesd 'n prece dent te scheppen en stelt voor, geen ont heffing te verleenen van de landhuur. De heer N. Henneman stelt voor de ont heffing ook voor 1931 te laten gelden. De heer de Ruyter wil zijn voorstel in trekken, onder voorwaarde, dat voortaan geen ontheffing meer verleend wordt. Het voorstel-Henneman komt in stemming en wordt verworpen met de stem van den heer Henneman yoor. Het voorstel van B. en W. is hiermee aan genomen. De firma IJpma te Alkmaar verzoekt ver gunning tot 't oprichten van 'n radio-distri butiebedrijf in onze gemeente. B. en W. stellen voor deze concessie te verleenen. Per aansluiting zal 50 et. per jaar moeten betaald worden. De Raad gaat hiermee accoord. B. en W. worden gemachtigd nadere voor stellen vast te stellen. H. Beentjes, gemeente-werkman in lossen dienst, verzoekt een vaste aanstelling. B. en W. stellen voor dit verzoek toe te staan. De heer de Ruyter riet hierin grootere kosten voor de gemeente, gezien 't premie- vrij pensioen. Spreker is echter niet tegen dit verzoek. Goedgekeurd. De R.K. Volksbond, afd. Heemskerk, ver zoekt 't correspondentschap voor arbeidsbe middeling, thans gevestigd te Beverwijk, we derom hier te vestigen. B. en W. stellen voor, gezien de kosten, dit verzoek niet toe te staan. De heer N. Henneman acht 't gewenscht 't correspondentschap hier te vestigen. De heer de Ruyter wil in de commissie ook vertegenwoordigers van Heemskerk op nemen. Dit acht de Voorzitter alleszins billijk en hij zal in die richting werkzaam zijn. 't Verzoek wordt afgewezen. Jaarrekening 1930 van 't G. E. B. en Wo ningbedrijf. Het winstsaldo van 't G. E. B. over 1930 bedraagt f 468.43 (vorig jaar f 6928.75). De grootste oorzaak van deze geringere winst is gelegen in de nieuwe tariefregeling. B. en W. zijn van meening dat deze rege ling niet houdbaar is, ze zullen dan ook in deze werkzaam zijn. Den heer de Ruyter bevreemdt deze uit komst. Indertijd hebben B. en W. de verze kering gegeven, dat er voor de gemeente aan de toen aanvaarde regeling geen finan cieele nadeelen zouden kleven. Dit blijkt nu wel het geval geweest te zijn. De kostprijs van den stroom bedraagt 9.6 ct. per K.W.U. en groote hoeveelheden stroom worden voor 4 ct. geleverd. Spreker geeft dan ook den raad spoedig maatregelen te nemen. Verschillende heeren voeren over deze kwestie het woord. B. en W. zeggen toe, met nadere voorstel len bij den Raad te komen. De jaarrekeningen worden voor kennisge ving aangenomen. t Nadeelig saldo van het woningbedrijf be draagt f 7342 Enkele administratieve wijzigingen in de gemeentebegrooting 1931 worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. B. en W. stellen voor 2 woningen, gelegen aan de Starstraat, onbewoonbaar te verkla ren. De ontruiming moet geschieden binnen 6 maanden. De heer Klaasse vraagt of er nog vergoe ding wordt gegeven aan de eigenaars. Het antwoord luidt ontkennend. De heer Klaasse vindt het niet juist, dat op dezen weg verder wordt gegaan. In onze gemeente zijn misschien wel meer woningen, welke volgens het oordeel van de Gezond heidscommissie voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking komen. De kleine luitjes wor den hierdoor gedupeerd. De voorzitter wijst op het groote belang van goede woningen voor de volksgezond- heid. De heer Henneman ontwikkelt dezelfde bezwaren als de heer Klaasse. De heer de Ruijter weet wel perceelen, welke eerder voor onbewoonlbaarverklaring in aanmerking komen. Spr. stelt aanhouding voor. Dit wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Om de 5 jaar is de sanctie van den Raad 'noodig de strafverordeningen geldend te maken voof de komende 5 jaar. De bekrach tiging wordt gegeven. Benoemd moeten worden 4 leden van de schattingscommissie. Aftredenden rijn de heeren J. van Duivenvoorde, P. de Vries, J. Henneman en A. de Wildt. De heer de Ruijter ziet gaame een lid benoemd uit den veehoudersstand. Gekozen worden de heeren J. van Duiven- voorde, P. de Vries, J. Henneman en A. E. de Wildt. Na de rondvraag volgde sluiting. een parade plaats van Kantonneesche troe pen en luchtstrijdkrachten. De minister van buitenlandsche zaken Tsjen zal zoo spoedig mogelijk aan de buitenlandsche mogendhe den het verzoek om erkenning van de nieu we regeering aanbieden. Men verwacht ech ter dat hij hierbij op moeilijkheden zal stui ten omdat de nog steeds aan het roer zijnde Nanking-regeering door bijna alle mogend heden officieel erkend is. De toestand van den Hoogeerw. heer ple baan Westerwoudt is thans van dien aard, dat hij éénmaal de H. Mis heeft mogen lezen en éénmaal een korte wandeling heeft gemaakt. De behandelende geneesheer oordeelt echter, dat het voor den patiënt te Rome te warm is. Daarom zal Z. H. E. heden, Vrij dag naar Genua vertrekken, waar hij eeni- gen tijd hoopt te blijven om volledig te her stellen. Het zal niëfc vóór half Juli of begin Augus tus zijn, dat plebaan Westerwoudt wederom in rijn parochie te Haarlem zal kunnen te- rugkeeren. AMSTERDAM, 30 Mei Amsterdamsche aardappelprijzen. Heden geen aanvoert Prij zen onveranderd. HEILOO, 29 Mei. Exportveiling „St. WlIIï- brordus". Aardbeien 0.20—0.38 per doosje, Rabarber 0.250.45, Wortelen 1.051.40 per 10 bos, Spinazie 0.601.35 per kist, Kropsla 3.805.90, Bloemkool, le soort 12.2016.70, Idem, 2e soort 6.4010.50 per 100, Asperges dik wit 0.380.52, Idem, dik blauw 0.24039, Idem, dun wit 0.13—0.21, Idem, dun blauw 0.07—0.12 per bos. ALKMAAR, 19 Mei. N. V. Alkmaarscfce Exportveiling. Aardbeien per doos 1552, Andijvie per 100 st. 4.509.Asperges per 100 bos 29—35, Bloemkool I per 100 2026, Idem II per 100 1418, Kropsla per 100 st. 2.00—4.40, Sla II per 100 st. 80—90, Kom kommers per 100 st. 10—18, Prei per 100 bos 7.5010.Postelein dubb. bakje 3152, Peulen per 100 pond 55, Rabarber per 100 bos 37, Raapstelen per 100 bos 50-1,70, Radijs per 100 bos 3.00—6.40, Selderie per 100 bos 6.5010.40, Spinazie gr. bak 1952, Dubbele spercieboonen per 100 pond 62. Tomaten per 100 pond 29.—, Uien per 100 K.G. 7.50, Wortelen per 100 bos 9152. PURMEREND, 29 Mei. Afslagvereeniging Beemster. Purmerend en Omstreken. Snij- boonen 0.88 per K.G., Aardbeziën 0.12—0.23 per doosje. Komkommers 16.— per 100, To maten 0.410.66 per K.G., Bloemkool 2.00 29.per 100, Spinazie 0.10—0.88 per 6 K.G„ Postelein 0.30—0.48 per 6 K.G., Sla 0.40— 2.80 per 100 krop, Andijvie 0.35—1.50 per kist, Radijs l.OO—4.70 per 100 bos, Peterselie 12.per 100 bos, Selderij 8.per 100 bos, Raapstelen 1.20—2.60 per 100 bos, Rabarber 3.608.60 per 100 bos Wortelen 9.0026. per 100 bos, Prei 3.00—7.— per 100 bos. i'isj BEVERWIJK, 29 Mei. Kennemerland, Spinazie 15—60 ct. per kist; Sla 0.60—1.25 per kist; Postelein 0.25—0.50 per kist; Bloemkool le soort 2034 ct. per stuk; idem 2e soort 10—15 ct. per stuk; Wortelen 15—27 ct. per bos; Selderie 58 ct. per bos; Prei 5—6 ct. per bos; Pieterselie 34 ct. per bos; Raap stelen 34 ct. per bos; Radijs 24 ct. per bos; Rabarber le soort 3—4 ct. per bos; id. 2e soort 12 ct. per bos; Asperges D. W. 3648 ct. per bos; idem D. BI. 25—32 ct. per bos; idem dun 12—25 ct. per bos; Peu len 72 ct. per Kg.; Tomaten 36—56 ct. per Kg. Deelnemers Encycliekmeeting De leden van den R.K. Volksbond afd. Heemskerk, die deelnemen aan de Encycliekmeeting te Beverwijk, worden verzocht op Zondag 31 Mei a.s., des middags 12.45, bij het R.K. Vereenigingsgebouw alhier tegenwoordig te zijn, vanwaar men dan gezamenlijk optrekt naar Beverwijk. In het R.K. Vereenigingsgebouw zijn tot even vóór het vertrek nog toegangskaartjes a 0.10 verkrijgbaar. Het bestuur vertrouwt op aller deelne ming. Bloembollenveiling Door de Bloembol lenveiling „Beverwijk" c.s., werd gisteren een groene veiling gehouden ten overstaan van notaris J. W. van der Heide, te Alk maar. Er was veel publiek en het gewas was zeer goed. Wij noteerden prijzen als volgt: Narcissen Emperor 64 bed f 83, Poetoz Lourens Coster 45 bed f 93, Sir Watkin 85 bed f 39, Red Beacon 40 bed f 43, Spring Glorie 75 bed f 292, Idem 80 bed f 434, T>. t. El. Toreador 12 bed f 98, Mr. van der Hoef 3 bed f 56, Peach Blos som 12 bed f 104, Electra 3 bed f 78, Vuur baak 15 bed f 175, Mendel the Rose 25 bed f 612, Triumph Mr. Zimmermann 4 bed f 110, Prins Otto 4 y, bed f 60, King of the Vermilion 1 bed f 34, Fortuna iy2 bed f 72 Mendel Glory 27 regels f 260, Mendel Jor- daan 54 regels f 32, Mendel Zinnober, 11 re- gels, mr. Dix 22 regels, Amazone 38 regels f 88, the Rising Sun 7 bed f 89, Dt. Salva- tor Rosa 13 bed f 92, Evt. Grijselara 7 bed f 45, Dt. Electra 4 bed f 86, H. I. Impera tor 40 bed f 434. Diverse partijen Hyacinten 86 bed f 425, 27 bed geholden Hyacinten f 116. Opening Sportterrein Zondag zal de opening plaats hebben van het nieuwe Sportterrein, dat onlangs is aangekocht door het R. K. Kerkbestuur voor de R. K. Jeugd organisatie in deze parochie. Een opwekking om dien middag belang stelling te toonen, zal zeker wel overbodig zijn. Allen worden verwacht. Patronaatscommissie. Naar we vernemen zijn alhier verschillende personen aange zocht om te komen tot stichting eener R. K. Patronaatscommissie. Volgende week zal de oprichtingsvergadering plaats hebben. Burg. Stand. Geboren: Jacob, z. van Abra ham de Bie en van Cornelia van der Berg. Getrouwd: Pieter Cornelis de Jong en Geertruida Buur. De nieuwe Kantonregeering is gisteren of ficieel ingesteld voor de beëediging van 16 leden der regeering. Na de beëediging vond BEVERWIJK, 29 Mei. Coöp. Tuinbouw-, Groenten-, Fruit- en Aankoopvereeniging De Vrije Veiling W. A. Asperges dik wit 30 46 c., id. blauw 20—33 c., dun wit 16— 25 c., id. blauw 1120 c., Rabarber reuze 2—4 c„ id. parragon 4—5 c., radijs 2—3'A, raapstelen 2—4 c„ uien 2%, selderij 3J4— 4%, pieterselie 4—6 c., wortelen 16—27 c. per bos, bloemkool 20—30 c., 1<A16 c„ sla 3 c., komkommers 8'A13 c., perziken 1320 c. per stuk, spinazie 28 c„ poste lein 610 c., tomaten 3846 c., druiven f 1.621.72, asperges 1050 c., rabarber 2 4A c., aardbeien 30140 c., per Kg,; sla 1570 c., postelein 30—45 c., spinazie 10— 65 c., zuring 20 c. per kist. Bloemenveiling ,,'t Centrum". Aangevoerd! Elisabeth 1025 c., IJrelage idem, Sanders 12—28 c„ Wm. Pitt 9—27 c., Bartigon 11— 26 c., Bouton d'or 1426 c., Inglesc. Yellow 1428 c., Caledonia 920 c., Moonlight 14 27 c., Clara Butt 1122 c., Baronne de la Tonnaye 1330 c„ alles per dozijn; diverse Darwins kort 20100 c., Iris Imperator f 0.902, Poggenbeek f 0.702, White Excel sior f 1.102.40, Huchtenburg f 0.801.70. Everdingen 0.651.30, The First 1.90—4. Frans Hals 0.401, Yellow Queen 1.202.60; David Bles 0.901.70, Précose 0.352; Dr. Haeringh 0.60—2, Antoon Mauve 0.55—0.95, v. d. Helst 0.65—2.05, Calla's 3—20, Lelie Umbellatum 3.5016, Lathyrus 926 c., Fri- tillaria 721 c. p. bos; Anemoon Fulgens 4 20 c., De Caen 224 c„ Hollandia 427 c., St. Bavo 4—12 c„ St Brigid 8—20 c,. albo pleno 60100 e. per 100. Perkplanten: Violen 35—75 c., Muurbloem 3060 c. P°r bakje, Prim. Veris 5070 c., Vergeet-mti" niet 30—55 C. NIEUW VENNEP, 30 Mei. Eierenveiling E. N. V. in hotel J. de Groot. Aanvoer 28.788 eieren. 26.486 kippeneieren 3.605.40 P- 100 stuks, 2256 eendeneieren 3.00—350 P"r 100 stuks, 43 kalkoeneleren 0.06 per stuk, 3 ganzeneieren 0.11 per stuk, jonge konijnen 0.650.75 per stuk. Handel zeer levendig, eieren iets hooger dan vorige veiling. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Mei. Lan- gendijker Groentenveiling. Aanvoer 4213 K.G. Tomaten A 58.20, idem B 52.80, idem C 56.40, idem CC 41.40. ENKHUIZEN, 29 Mei. Bloemenlust. Pi" rithum 0.901.40; Pioenen 0.601.50; Lu pinen 0.50; Hadly 24.80; Columbia 23.40: Bultufty 2.204.50 per 100 stuks. TER AAR, 29 Mei. Centrale Veiling. Snijboonen 8.308.60; Peulen 4653 ct. Per pond; Sla 0.802.40; Postelein 49 ct. P®r Kg., Rabarber 37 ct. per bos; Aardbeien 9—17 ct., Bloemkool 7—25 ct., Radijs l-30' HEM, 29 Mei. Zuider Kogge. Bloem kool 1ste soort 16.5021; Idem 2e soort 13""~ 18.10; idem 3e soort 7.20—11.60; Sla 0.70— 2.70; Spinazie 910; Aardbeien 0.87l-®8. Peulen 48—58; Rabarber 5—5.30; Wortelen 10.80—13.10. ALKMAAR, 30 Mei 1931 Boter- en Eie- renmarkt Boter, fabriek 1ste soort O-70 0.82idem 2de soort 0.650.75. Eieren, groothandel f 3.70—4, Eendeieren 3.30. WOGNUM, 29 Mei. Aardbeien 0.59—l®1' Komkommers 0.18, Bloemkool le soort P®r 100 st. 14.20—17.80, idem 2e soort 9.10—l3-7®' Slaboonen per 100 st. 1.07, Peulen per pon" 0.59—061, Wortelen per bos 9.40—13.90, Sla per 100 kr. 1.40—4.80,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2