I Komt U ook? i No. 1 van Lijst 5 ONZE EENHEIDj Stemt in Haarlem den heer W. J. B. van Liemt Prof. Alphons Steger MAANDAG 1 JUNI 1931 „Macht boven recht" HET FASCISME TEGEN DE KATHOLIEKE ACTIE Een toespraak van Z. H. den Paus De crisis in het Visscherijbedrijf te IJmuiden Telegrafisch Weerbericht TANDHEELKUNDIGE HULP DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1778! AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL HERSTEL EN AFBRAAK GELD STINKT NIET HET SPOOKSCHIP „Veiligheid in bewapening" „Dit is het treurigste uur in ons leven" Nog geen steun van hoogerband VOORNAAMSTE cXIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Het ziekentriduum te Bloemendaal Het Moederhuis der St. Julianacongregatie BUREAUXNA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie Ujneii) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bi) vooruitbetaling. NIEUWE ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. tegen ongevaUe^ verzekerd0 vnnr™-.'^ Her evn?ffpnHnRS^tvrW^ar^en f ^0(10 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door 7RH bij een ongeval met bij verlies van een hand I "I OSfc bij verlies van een f K bij een breuk van ia bij verlies van'n verzekerd voor een der volgende uitkeenngen I UUUUa verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen I I Ulii doodelijken afloop £(JUi een voet of een oog Züa~ duim of wijsvinger Jij," been of arm f Hij anderen vinger Enkele weken geleden hebben zich 'n duizendtal Amerikaansehe en Europee- sche economisten van naam, bank- en industriemagnaten, in Washington ver- eenigd tot een congres van de Interna tionale Kamer van Koophandel. Zeer tegen den zin van het Witte Huis is daar het probleem der herstelbetalingen weer eens aangeraakt. Het bleek, dat de Franschen en de Engelschen het op zijn zachtst ge sproken buitengewoon op prijs zou den stellen, indien Amerika zijn hand wat mindef dringend ophield, terwijl Oom Sam er volstrekt niet aan denkt zijn eischen in te perken en Europa verwijt, dat het veel te veel aan bewa pening uitgeeft en binnen drie jaar zijn heele schuld zou kunnen betalen, als het zijn oorlogsbudgetten maar durfde opruimen. Dit is niet de eerste keer, dat er een verband wordt gelegd tusschen de herstelbetalingen en de afbraak van de bewapening. In de vredesnota van Benedictus XV komt ook een zinsnede voor, waarin deze beide elementen voor het herstel van den vrede in een adem worden ge noemd. Alleen is èn de waardeering van elk dier elementen afzonderlijk èn de beschouwing van hun onderling ver band heel verschillend ingesteld. Het één vloeit voort uit het ander. In het Witte Huis en in Genève evenzeer erkent men de herstelbeta lingen als een probaat middel tot her stel van den vrede. De Paus echter, en wij katholieken met hem trouwens ieder nuchter denkend mensch met hem ziet in de herstelbetalingen t groot ste gevaar voor 't herstel van de oorlogs gedachte, voor het herstel van twist en ruzie onder de volkeren. In het Witte Huis oordeelt men, dat de voordeelen van de ontwapening de betalingen moeten bevorderen. De Paus echter meent, dat juist die voordeelen moeten leiden tot afschaffing van de betalingen. De letterlijke tekst van het betreffend pauselijk schrijven luidt aldus: „Quant aux dommages a réparer et aux frais de guerre, Nous ne voyons d' autre moyen de résoudre la question, qu'en posant, comme principe général, une condonation entière et réciproque justifiée du reste par les bienfaits im- menses a retirer du désarmement." (Wat het herstel van de oorlogsschade en oorlogskosten aangaat, zien Wij. geen ander middel om deze kwestie op te los ten, dan als algemeen beginsel op te zetten: een totale en wederkeerige kwijtschelding, gerechtvaardigd door de onmetelijke voordeelen, die van de ont wapening zijn te verwachten). Het verschil tusschen Rome en Was hington ligt dus feitelijk in de waardee ring der herstelbetalingen. Wie heeft gelijk? Het lijkt ons al heel gemakkelijk, dat uit te maken: Een enkele blik om ons heen is vol doende. Er is feitelijk niemand tevreden meer over de betalingen. Duitschland al om heel begrijpelijke redenen. Het stemt volstrekt niet tot te-v r e d e n-heid om jaren en jaren als zondenbok te moeten fungeeren en milliarden en milliarden te moeten op brengen voor een misdaad, waarvan het nog lang niet vast staat of anderen er niet net zoo goed schuld aan hebben. Frankrijk is kwaad, omdat het niet genoeg krijgt naar zijn zin. Na Versail les heeft men Duitschland steeds meer begenadigd en de portie van Frankrijk nogal eens verkleind. Zóózeer zelfs, dat Frankrijk, als Duitschland tot 1988 toe blijft betalen, nog maar 12 pet. terug krijgt van de schade, die het in den oorlog heeft geleden. Engeland is de schuldenaar van Amerika, met Frankrijk samen, en Ame rika wenscht niet te wachten, wenscht geen crediet meer te geven. Amerika zelf klaagt over het feit, dat Duitschland uitgeput door de Young- belastingen geen economisch krach tig afzetgebied meer is voor de produc ten der Amerikaansehe industrie. En ten slotte: Als Duitschland eens in staat was ineens al zijn schulden af te doen, dan beteekende dat een wereldcatastrofe van ongehoorden omvang. Immers, ge schiedden die betalingen in goederen, dan drukten zij alle industrieën van de ontvangende landen kapot en geschied den zij m geld, in goud (verondersteld, dat Duitschland een goudmijn zou aan boren), dan daalden de edelmetalen zóózeer in waarde, dat er niets meer vast stond op de heele wereldmarkt. Kortom, het is een utopie, een kinder lijke utopie, te meenen, dat de herstel betalingen dienen om den vrede te her stellen. Integendeel: haar afschaffing is een \ïan de weinige solide bases, waarop de wereldvrede kan berusten. De Paus heeft het reeds gezegd in 1917. Zijn vermanend woord is nu al bijna veertien jaren geleden gesproken. En nog altijd weten de diplomaten het beter en de ministers en de bank directeuren. De Nederlandsche vertaling van de Vredesnota, waartoe pastoor Keulers het voorwoord schreef, heeft „condona tion" abusievelijk vertaald door „coördi natie". Dit is niet alleen onjuist, maar ook èn op zichzelf èn in den context zonder zin. Het woord „condonation" wij heb ben het letterlijk opgezocht in de Acta Apostolicae Sedis heeft met coördi natie niets uitstaande en beteekent (vgl. het Latijnsche „condono") kwijt schelding. Enkele maanden geleden konden wij, dank zij inlichtingen uit Riga, mede- deelen, dat Sovjet-Rusland in den loop van den zomer de wereldmarkt met Rus sische boter zou overvoeren. Onlangs is 'dit bericht bevestigd in een telegram uit Berlijn aan de „Tele graaf", volgens hetwelk het Russische commissariaat voor den buitenlandschen handel met een groep Engelsche firma's contracten voor den duur van drie jaar heeft gesloten voor de levering van Rus sische boter aan Engeland voor een to taal bedrag van 2 millioen. De Russen zouden als voorschot 600.000 ontvan gen en voorts 80% van den prijs tegen cognossementen. De eerste 5000 vaten boter moeten reeds te Londen aange komen zijn. Thans vernemen wij, dat Rusland zijn wereldmarktverstorende handelspolitiek met de benzine nog op ongeloofelij ke wijze heeft verscherpt: dezer dagen moet Rusland aan een Nederlandsch im porteur een hoeveelheid van een mil lioen liter benzine geleverd heb ben tegenéen cent den liter, exclusief vracht. Waar zal het einde zijn? Momenteel vertoeven te Moeskou acht Nederlandsche houtimporteurs, verte genwoordigers van acht groote Neder landsche houtfirma's, die hout uit Rus land betrekken of voornemens zijn con tracten voor den import van Russisch hout af te sluiten. Zoo worden de handelsrelaties steeds drukker en talrijker. Allen zijn het erover eens, dat uit Rusland een' ontzettend wereld-revolu tiegevaar dreigt, dat Rusland zijn waren exporteert tegen prijzen, welke het ge volg zijn van diefstal en menschen-uit- buiting, maar zoodra valt er individueel niet wat geld aan te verdienen, of alle overtuigingen en humane overwegingen worden overboord gegooid en het men- schelijk egoïsme doet ongestoord zijn werk. Geld stinkt niet! Maar eenmaal wie weet hoe spoe dig zullen de egoïsten aan hun eigen egoïsme ten gronde gaan: wie handel met Rusland drijft, graaft zijn eigen graf. Toch kan de individueele mensch het niet laten. De egoïstische natuur is jammerlijk sterker dan de zuiverste leer, waarvan de onloochenbare waarheid met den dag duidelijker blijkt. Moest de mensch hier niet tegen zich zelf in bescherming genomen worden? De diplomaten, die het verdrag van Versailles samenflansten, hebben on langs weer een flinken klap gekregen. Bezorgd als zij waren, dat Duitschland nooit meer zijn kracht op de zee zou herwinnen, hebben zij in artikel 190 be paald, dat dit land geen oorlogsschepen mocht bouwen met méér waterverplaat sing dan 10.000 ton. De grootste Engel sche kruisers nu zijn vier maal zoo groot en de linieschepen nog meer. En de snelheid van deze schepen is zóó groot, dat zij motoren behoeven van 40.000 P.K., waarvan bij den huidigen stand der techniek elk van deze P.K.'s een ge wicht van 50 Kg. heeft. Kortom, deze kwantitatieve beperking scheen meer dan voldoende garantie te geven voor het niet meer opleven der Duitsche marine. Men heeft zich vergist. Van het feit, dat een kwalitatieve li miet in het vredesverdrag niet te vinden is, heeft Duitschland partij getrokken. Ten koste van veel inspanning en van 80.000.000 Mark heeft het een schip ge bouwd, dat éénig is in de wereldmarine. Alles is gericht op het besparen van zwaarte. De pantserplaten zijn gelascht inplaats van geklonken. Het gewicht der motoren is herleid tot acht Kg. per P.K. Hun kracht in totaal is 50.000 P.K. De bewapening is op de „Deutschland" grooter dan op de kruisers en haar snel heid overtreft die van de linieschepen. Als een spookschip is zij van stapel geloopen. In het buitenland is men bezorgd om haar slagvaardigheid. Want linieschepen kan zij ontloopen en kruisers boort zij in den grond. Frankrijk is kwaad. Engeland en Amerika fronsen het voorhoofd. Italië bewapent zich zelf. En Duitschland juicht, omdat het de energie van zijn ingenieurs is gelukt de banden hun knelling te ontnemen. De banden van het vredesverdrag. Het heele verhaal van de „Deutsch land" heeft weer eens duidelijk gede monstreerd, dat de ontwapening al even min als de vrede wordt gegarandeerd door verdragen, waarmee men den te genstander tracht klein te houden. Dat lukt tóch niet; het vernuft vindt overal gaatjes. Het doel moet ook niet zijn, den tegen stander klein te houden. Men moet elkander het volle leven gunnen en voor zichzelf niet ijet meeste en het beste opeischen. Alleen dan zal een echte en een blij vende vrede mogelijk zijn. In de „Socialist", orgaan der Linkschen in de S.D.A.P., wordt opgekomen tegen het feit, dat Frankrijk nog steeds macht boven recht stelt. De brave zielen die meenen, dat de ver wijzing naar Den Haag van de Tolunie-kwes- tie ook inhoudt, dat thans het Recht zal triomfeeren, hebben bij voorbaat al de waar schuwing ontvangen, dat genoemde triomf alleen plaats vindt, indien het Recht zoo verstandig is om samen te vallen met de belangen van Frankrijk, zegt het blad. En het vervolgt: „Mocht het Recht zoo eigenwijs en zoo weinig wereldwijs zijn, dat het een andere uitspraak doet, dan zal Frankrijk, zooais al bij voorbaat verklaard is, voor de noo- dige correcties zorgen. Want recht of krom, de versterking van Duitschlands economi sche en politieke macht zal belet worden met al de militaire, politieke en financi- eele middelen, waarover de groote demo cratische republiek van Briand c.s. be schikt. Dat Duitschland's poging mislukt is, dat Frankrijk de overwinning heeft behaald, dat valt niet te ontkennen. In Duitsch land zelf is men er diep van doordron gen en zelfs de naaste geestverwanten van den minister van buitenlandsche zaken eischen thans het aftreden van dien ongelukkigen heer Curtius. Deze ronde in den politieken en eco- nomischen strijd is ongetwijfeld in het voordeel van Frankrijk beslist. De Volkenbonders troosten zichzelf met de triomfantelijke betuiging, dat er dan toch maar geen oorlog gekomen is, dank zij de behandeling van het geschil door het Geneefsche Vredesinstituut. Alsof Frankrijk een oorlog zou gaan voe ren, zoolang het op andere wijze zijn doel bereikten kan. Alsof vóór de oprichting van den Volkenbond ieder conflict met militaire middelen werd opgelost, alsof we ook toen geen onderhandelingen, geen conferenties, geen tijdelijke verschuiving der conflicten kenden. Wat in werkelijkheid gebeurd is, n.l. dat een paar zwakkere Staten hebben moe ten toegeven aan den wil van het ge pantserde Frankrijk met z'n vazallen en tijdelijke bondgenooten, dat is toch waarachtig alles eerder dan een triomf van de rechts-idee, belichaamd In den Volkenbond." Wat hier wordt gezegd, schijnt helaas maar al te waar. En het ,,recht"(!) van den sterkste schijnt in Frankrijk zóó ingeburgerd, dat ook de geestverwanten daar van dezen schrijver nog maar al te zeer vasthouden aan het militairisme. De Fransche sociaal-democra ten vergaderden te Tours, waar ze blijkbaar zich nog maar niet kunhen ontworstelen aan de verderfelijke stelling, dat veiligheid in bewapening moet gezocht! Zouden zij nog niet in de gaten hebben, dat Fransche militairisten, als zij het over „veiligheid" hebben, bedoelen: opperheer schappij in Europa? Als men in Frankrijk werkelijk veiligheid wil, zal men het moeten zoeken in toena dering en in het befaamdezelfbeschik kingsrecht der volkeren. Zoolang men een volk, dat in deelen gespreid ligt, wil be letten een geheel te worden zelfs maar een economisch geheel te worden vree zen we nog zeer voor Europa's toekomst. Daarom zal de uitspraak van het Haag- sche Hof hier wel degelijk een toetssteen kunnen zijn. Zou „het Recht" dat, naar de „Res.b." gelooft, inderdaad zoo„eigen wijs" zal zijn zich niet naar Frankrijks dictaat te richten tot de conclusie ko men, dat er niets tegen de Tolunie aan te voeren valt; en zou Frankrijk dan inder daad voor „de noodige correcties" gaan zorgen, dan zal het wel uit zijn met den „troost" der Volkenbonders. O prachtig stukje zilvermunt, Dat steeds zoo goed kon rollen, Mijn sympathie, mijn liefde zelfs Had jij dan ook ten volle. Je was zoo mooi en degelijk En van zoo'n hóóg gehalte, Zoo zonder uiterlijk vertoon, Eenvoudig van gestalte. En nu. In-eens, ben jij er uit, Die goed je taak vervulde. Men hecht alleen nog waarde aan Den fonkelnieuwen gulden! Als jij vóór '20 nog dateert, Dan moet je ingewisseld. Zóó heeft de Bank nu óver jou, Zónder jou bedisseld. De nieuwe gulden glimt en glanst En fonkelt onbescheiden. En zóó weerspiegelt hij alweer Den bluf van deze tijden! MARTIN BERDEN. In Zijn elders in dit nummer vermelde toespraak heeft Z. H. de Paus o.m. gezegd: Uw denkbeeld, om Ons dit bezoek te bren gen, is voortreffelijk en aangenaam. Het is Ons des te aangenamer en liefelijker in cjit droevig oogenblik, het treurigste uur in Ons leven. Wij zeggen dit in onze hoedanigheid van Vader en Bisschop van Rome. Gij komt Ons troosten op den avond van den dag, die zulk een brutale schending aanschouwde, een aanslag op wat Ons het dierbaarste is, de Katholieke Actie der Elite, dat is der Jeugd. Wij hebben natuurlijk den plicht en het recht Ons te beroepen op de verdragen en het Concordaat en diplomatieke stappen werden reeds ingeluid, maar niets kan den Bisschop van Rome verhinderen zijn stem te verheffen. Men kan Ons vragen om ad vies, niet om te zwijgen. Geen contact tusschen Vaticaan en Italië Reeds sedert eenige weken werd de nun tius niet meer ontvangen door het hoofd der Italiaansche regeering, terwijl ook de Ita- liaansche gezant het gebruikelijke contact niet meer onderhield met de leiders der Vaticaansche politiek. Poging tot brandstichting in het Bisschoppelijk paleis. De „Osservatore Romano" meldt, dat Woensdag ji. getracht is het Bisschoppelijk paleis te Verona in brand te steken. Door tijdig ingrijpen der brandweer werd ernstig onheil voorkomen. Plunderingen. Te Venetie zijn in den nacht van Woens dag op Donderdag verscheidene lokalen van Katholieke vereenigingen geplunderd. In Hotel „Terminus" te Den Haag, heeft de leider van het gezelschap der Balinee- sche dansers, de "neer Soekawati, met zijn vrouw en kinderen zijn intrek genomen. Het gezelschap verliet op 28 April Bali en begaf zich eerst naar Batavia, waar men aan boord van de „Buitenzorg", een snellen vrachtstoomer, kwam. 29 Mei arriveerde men te Marseille. De Balineezen zijn geen van allen beroep- dansers. De mannen zijn voor het meeren- deel landbouwers, de vrouwen houden zich in hoofdzaak met weven bezig. Het was eerst niet zoo gemakkelijk de Balineezen mede te krijgen voor een Euro- peesche tournée, maar omdat de heer Soekawati zelf meeging, stemden zij einde lijk toe. Het is de eerste maal, dat zij hun eiland verlaten hebben. De dansers en dan seressen zijn uit verschillende streken van Bali bijeengebracht om het repertoire zoo Samenwerking tusschen werkgevers en werk nemers eerste eisch. Na het schrijven van den Minister \an Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan B. en W. van Velsen in zake het visscherijbedrijf, naar aanleiding waarvan B. en W. arbeidersorganisaties en Reedersvereeniging in overweging geven, zeer spoedig met elkaar besprekingen te houden om tot een beteren toestand te geraken, werd door den Christelijken Bond van Transportarbeiders verzocht, alsnog stappen te doen, teneinde tot 'n steunverleening voor het in de vaart brengen van schepen te komen. De IJmuider Federatie verzocht B. en W., den Minister uit te noodigen, zijn nega tief standpunt te laten varen en een con ferentie van alle partijen bijeen te roepen. De Reedersvereeniging schreef, dat zij be reid blijft te bevorderen, dat meer schepen in de vaart worden gebracht, zonder daar bij in de eerste plaats te denken aan het behalen van winst mits het haar mogelijk gemaakt wordt de directe kosten te dekken. Meer kan het Bestuur niet bieden en het woord zal nu zijn aan de Overheid en de werknemers. Op deze brieven hebben B. en W. aan de Reedersvereeniging en de Arbeidsorganisaties het volgende geantwoord: „In antwoord op uw schrijven hebben wij eer u mede te deelen, dat wij het met den Minister eens zijn, dat in deze gemeente allereerst en wel zeer spoedig de oplossing moet worden gezocht tusschen werkgevers en werknemers. Bij de door ons goed be doelde pogingen, om beide partijen tot sa menwerking te brengen, hebben we zooveel stugheid ondervonden, dat het ons toe schijnt, geen zin te hebben daartoe nog maals een poging te doen. Het spreekt vanzelf, dat, mochten partijen het eens worden, wij altijd gaarne bereid^ zijn eventueele wenschen, indien deze voor inwilliging vatbaar zouden kunen zijn, bij de Regeering te steunen." De toestand te Egmond aan Zee. Het bestuur der IJmuider Federatie van arbeiders in het zeevisscherijbedrijf heeft Vrijdag aan den minister van binnenland sche zaken een telegram gezonden, waarin dringend antwoord verzocht werd op het d.d. 4 Mei j.l. gezonden telegram. Voorts werd in het telegram gemeld, dat de toestand van de werklooze zeevisschers te Egmond meer en meer onhoudbaar is en dat de burgemeester dier gemeente nog niets weet. Hierop is van den minister het volgende antwoord ontvangen: „Dezerzijds ingesteld onderzoek toonde aan, dat het gemeentebestuur helpt waar dit noodig Is, middels werkverschaffing. Het rijk geeft daarvoor subsidie." Het bestuur der IJmuider Federatie meent, dat de werkverschaffing, zooals die thans ge regeld is, absoluut onvoldoende is en zegt dat velen met hun gezin van f 10.50 uit de werkloozenkas moeten rondkomen. Morgen, Dinsdagavond 8.30 uur spreekt >.n Gebouw St. Bavo, Smedestr. over Alle belangstellenden in de pro- paganda zijn welkom, i Inzonderheid worden verwacht de S leden van de propaganda-clubs i O. L. Vrouw, St. Antonius, St. Bavo en St. Joseph m uitgebreid mogelijk te maken, omdat de dansen overal verschillend zijn op Bali. Er zal voldoende variatie in de dansen zijn. Een elftal verschillende dansen zal het gezelschap uitvoeren, waaronder het Wa- jong Wang, voorts nog schimmenspel en andere spelen. De Balineezen dansen op Bali bij tempelfeesten en huiselijke feesten, maar het dansen is voor hen ten slotte slechts bijzaak. Nadat zij 4 Juni op Het Loo voor de Ko ningin zijn opgetreden en voorts nog in en kele groote steden, gaan zij naar de Parij- sche tentoonstelling, waar zij drie tot vier maanden zullen blijven en hun dansen op voeren. Voor een groot deel ook hangt de duur van het verblijf af van de wijze waarop zij het klimaat zullen kunnen verdragen. Tot heden is alles zeer goed gegaan en ook de zeereis is naar we-.-feh verloopen, behou- dens een paar woelige dagen in het begin. De anti-katholieke actie te Rome. Rede van Z. H. den Paus. (blz. 1, lste blad) Een auto heeft bij Teteringen drie per sonen overreden en gedood. (blz. 1, lste blad) De DO-X op de Kaap Verdische eilanden aangekomen; eerste étappe van de Oceaan- vlucht. (blz. 1, lste blad) Een leening van 800 millioen dollar ten behoeve van de Amerikaansehe schatkist. (blz. 2, lste blad) Bij een motorongeluk bij Den Helder zijn twee dooden te betreuren. (blz. 2, lste blad) Rerum Novarum-herdenking te Beverwijk. (blz. 4, 2de blad) Phiiipi>e Daudet vermoord? (blz. 3, 3de blad) Officieele beschrijving automatiseering telefoondienst Amsterdam-Rotterdam-Den Haag en RotterdamDordrecht krijgen in 1932'33 telefonisch snelverkeer. (blz. 4, 3de blad) Aanzienlijke schade aan Hr. Ms. kruiser „Sumatra". (blz. 4, 3de blad) a Barometerstand 9 uur vjn.: 761 vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.40 uur. Hoogste barometerstand 774.2 te Jan Mayen. Laagste barometerstand 753.2 te Wisby. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid- Westelijke tot Westelijken wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken, aanvankelijk weinig of geen regen, later meer kans op regen. Weinig verandering in temperatuur. KENNEMERPLEIN 5, ACHTER HET STATION. Kliniek spreekuur zoowel voor fonds- als niet-fondsleden 's-morgens van 910, Za terdags van 1—3, Maand, en Donderd. 's avonds van 7—8. KLINIEK GEBITTEN Ziekenfondstarief. Spreekuur Particulier 1-3 behalve Zaterdag. Zoowel in de kliniek als particulieren-praktijk, wordt uitsluitend de beste Tandheelkundige hulp verstrekt, te gen zoo laag mogelijk gestelde tarieven. Alle inlichtingen zijn kosteloos. 30 Juni, 1 en 2 Juli Het Ziekentriduum te Bloemendaal wordt dit jaar gehouden 30 Juni, 1 en 2 Juli. Aangifte van zieken kan geschieden bij Zuster Casander aan de Maria-Stichting, ingang portiershuisje, 1, 3, 8 en 11 Juni, telkens tusschen 3 en 5 uur. De vorige week zond ik geen berichtje om de eenvoudige reden dat er niets te vermel den viel. Ik dacht, dan de volgende week maar dubbel. En het komt precies uit, want ik heb deze week het dubbele te berichten, n.L weer niets en 2 x 0 is nul. Hier in Den Haag mocht ik de vorige week 164 en deze week 83.50 ontvangen. Deze week was ik met de honderd bezoe kers van den Katholieken Dag in Heiloo en natuurlijk kwam weer de vraag naar voren: Wanneer gaat u toch bouwen? Ook werd er meerdere malen bijgevoegd: Jammer, dat het met de giften zoo langzaam gaat. Ik betreur dat alles ook, maar zonder geld kan ik niet bouwen en de Juliaantjes heb ben al zorg genoeg met de vele aanvragen om hulp, die kan ik geen nieuwe zorgen op de schouders leggen. Moge in de Juni-maand het Goddelijk Hart velen tot een edelmoedige gave aanspo ren. J. JORNA S.J. Pastoor, Bisschoppelijk bestuurder der St. Juliana-Congregatia Den Haag, 30 Mei 1931. Da Costastraat 44, Gjro 88072. De Balineesche dansers en danseressen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1