(M i Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN LUCHTVAART De vlucht voor de vrouw NLANDSCH NIEUWS rburch-moriument onthuld entrale Raadsvergadering van den Ned. R. K. Bond voor. Groote Gezinnen L H. van Rooijen De Amerikaansche actie tegen Fokker RECHTSZAKEN De bevoegdheid der Radio-controle commissie Sodalitas Medicorum KERKNIEUWS Een nieuw klein-seminarie in het Aartsbisdom Kardinaal Rouleau f Inbraak te Rotterdam LANDBOUW EN VEETEELI Tuinders en spoorvrachten GEMENGD NIEUWS Waterschap de Donge Lastig publiek Het weer in Mei Met lucifers gespeeld Ernstige mishandeling Gevaarlijk auto-bestuurder Aan de gevolgen overleden ONDERWIJS R. K. Handelshoogeschool te Tilburg LEGER EN VLOOT Mutaties KUNST EN KENNIS Fonds ter nagedachtenis van Nansen FINANCIEN N.V. Van den Bergh's Fabrieken Vrachtvaart op Ned.-Indië d eerst den grondlegger van de druivencultnur stland heeft gisteren den grond- Westlands welvaart eer gebracht nthulling van het monument voor erw. Heer Pastoor Verburch, die de er geweest is van de duivencultuur. egenheid van deze onthulling, die ur op het veilingterrein te Poeldijk, monument een goede plaats ver heeft, geschiedde, waren door het -comité verschillende autoriteiten 'gd, waaronder minister jhr. mr. uys de Beerenbrouck, de burge- an Den Haag, de gemeentebesturen estland, de rector-magnificus der w Hoogeschool te Wageningen, prof. de burgemeester van Delft, August ontwerper van het monument, J. voorzitter van den bond Westland, -hillende veilingbesturen uit het d, mr. dr. Zaayer, hoogheemraad van d, benevens de besturen van Boeren- dersbonden. meester G. W. Kampschoër van lid van de Tweede Kamer, heeft noodigden 'n welkomstwoord toege- Zijn leedwezen sprak hij uit over de heid van den heer M. v. d. Hout, rigen bondssecretaris, die door ziekte erd was. is heden, zeide de heer Kampschoër, et Westland een dag van bijzondere nis. De Westlanders gaan getuige- fleggen van de groote hoogachting den man, die als grondlegger kan beschouwd van de thans alom zoo eroemde druivenpultuur in het West- vertolkte de groote vreugde, die de ders bezielt, nu een lang gekoes- wensch in vervulling gaat. Het stand- is er gekomen en waar anders, zoo de voorzitter van het Verburch-comité f, zou het een betere plaats kunnen dan in het dorp, waar ruim twee geleden pastoor Verburch 't grootste van zijn leven heeft gewoond en in n ouderdom is gestorven? Spr. dankte die hebben bijgedragen aan de tot- oming van dit monument, in 't der wel den ontwerper, August Faltse, dit mooie en geslaagde stuk werk. .ma noodigde de burgemeester den ter van Binnenlandsche Zaken en bouw uit om tot de onthulling van het nent over te gaan. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck t vervolgens het monument onthuld en by waardeerende woorden gericht tot die aan de nagedachtenis van pastoor urch eer hebben willen bewijzen, heer J. Barendse, voorzitter van den Westland, sprak ten slotte nog een uit. waarin hy in het by zonder de aan- t heeft ge -esiigd op den zegenrijken id, dien pastoor Verburch voor het land verricht heeft en constateerde voldoening, dat het Westland nu haar baarheid tegenover den grondlegger cultuur heeft willen toonen. i droeg ten slotte het standbeeld ens de Westlandsche bevolking, als de op het Monstersche grondgebied, deze gemeente over in beheer en onder- d. urgemeester Kampschoër heeft beiden ikers bijzonder dank gebracht. Als bur- eester van Monster verklaarde spr. in am van het gansche gemeentebestuur, ndbeeld in dank te aanvaarden. Het monument et monument is ontworpen door den be nden beeldhouwer August Falise te geningen en stelt voor pastoor Verburch priesterkleeding, in staande houding, de e hand op de borst, terwijl de andere nd steunt op een voetstuk waarin drui- trossen uitgehouwen zyn. De kosten oprichting van het monument hebben 10.000 bedragen. Het monument heeft oorloopig een plaats gevonden op het vei- ngsterrein te Poeldijk, doch zal later, als oor de gemeente Monster een daarvoor cstemd plantsoen is aangelegd, naar het idden van dat plantsoen worden overge- racht. De Ned. R. K. Bond voor Groote Gezin nen houdt zijne Centrale Raadsvergadering op Zaterdag 25 en Zondag 26 Juli e.k. in hit gebouw Zomerzorg, Bezuidenhout te 's-Gravenhage. Door Z. H. den Paus onderscheiden. Z. H. de Paus heeft den scheidenden Cen- traal-President van den Nederlandschen R. K. Volksbond den heer L. H. van Rooijen te Amsterdam, begiftigd met het eerekruis Pro Ecclesia et Fontifice. Het „nut" van weerberichten Kort geleden heeft, zooals we berichtten, de Amerikaansche Regeering een verbod uitgevaardigd tegen het gebruik van alle in Amerika aanwezige Fokker-vliegtuigen van het drie-motorige type F. 10-a en F. 10, als gevolg waarvan de vliegdiensten van drie groote luchtvaart-maatschappijen ernstig werden belemmerd. Aanleiding tot dit sindsdien weer opgehe ven verbod was het feit, dat kort te voren van een vliegtuig van het type F. 10 gedu rende een vlucht by zeer slecht weer de vleugel brak, tengevolge waarvan o.a. de be roemde Amerikaansche coach Knut Rockne het leven verloor. Deze drastische en voor de reputatie jan het Fokker-fabrikaat buitengewoon schade lijke maatregel wordt algemeen als een wraakneming beschouwd vanwege het feit, dat Fokker in zijn pas verschenen boek „the Flying Dutchman" scherpe critiek heeft geleverd aan het adres van het adool der Amerikaansche natie admiraal Byrd, alsmede aan het adres van zijn (Fokker's) concurrent op het gebied van vliegtuigbouw Henry Ford. Volgens de technici van de Amerikaan sche Fokker-fabrieken is het „Rockne-on- geluk" uitsluitend te wijten aan de slechte verzorging van het bewuste vliegtuig door den kooper en dus niet aan slechte con structie, geleverd door den bouwer van het toestel. De aanleiding tot het ongeluk moet ysaanzetting tegen den voorrand van den vleugel geweest zyn, waarna de vlieger, die door het defect raken van zijn snelheids meter en door den mist totaal gemis aan zicht, het toestel met te groote snelheid om laag bracht en vervolgens plotseling optrok, waardoor de vleugel brak. Dat hier slechte verzorging van het ma teriaal door de exploiteerende luchtvaart- maatschappy de aanleidende oorzaak van de breuk is geweest, blijkt uit de 12-jarige prac- tyk met Fokker verkeersvliegtuigen over de geheele wereld, gedurende welke een ernstig verschynsel als vleugelbreuk nog nimmer is opgetreden, in tegenstelling met vliegtuigen van geheel metalen constructie. Het Amerikaansche luchtvaartmaandblad „U. S. Air Services" meent intusschen de hoofdoorzaak van het Rockne-ongeluk te zien in den dwang van de Regeering om de luchtverkeers-maatschappyen te laten vlie gen bij iedere weersgesteldheid. Hierbij, zegt het blad, zit de Regeering op twee stoelen. Want aan den eenen kant eischt ze veilig heid voor passagiers en bemanning en aan den anderen kant staat ze er op, dat de post geen vertraging ondervindt, en de maat schappijen dus vliegen, weer of geen weer. Eenerzüds zegt de Regeering: hier heb je mijn weerberichten. En anderzijdshou je nauwkeurig aan de dienstregeling. Welk nut, vraagt het blad, hebben dan die weerbe richten? Nog kort vóór het ongeluk met den Fok ker F. 10 heeft de directeur-generaal der posterijen de exploitanten van luchtlijnen bij zich laten komen en dezen berispt, omdat zij zich niet aan de dienstregeling hielden en toelieten dat door het slechte weer de post vertraagd werd. Van een apart vervoer van passagiers en post wil de Amerikaan sche Regeering ook niet weten. Integendeel geeft ze een premie voor lijnen, die zoowel passagiers als post transporteeren. De V.A.R.A. in het geiyk gesteld. De President der Haagsche Rechtbank heeft gisteren vonnis gewezen in het kort geding van de V. A. R. A. tegen den Staat, waarbij uitzending op 3 Juni werd gevraagd van een door de Radio-controle-commissie geweigerd hoorspel. De president verklaar de zich bevoegd en oordeelde de laatste eveneens spoedeischend. Na overwogen te hebben, dat de weigering der commissie verre de grenzen van haar bevoegdheid inzake het oefenen van con trole ter voorkoming van gevaar voor de veiligheid van den Staat voor de openbare orde en voor de goede zeden overschrijdt, heeft de president de ingestelde vordering van de V. A. R; A. toegewezen, met ver- oordeeling van den Staat in de kosten van het Geding. De president, mr. Du Mosch, overwoog, dat door gedaagde tegen de bevoegdheid van den president twee bezwaren waren aangevoerd: ten eerste het niet spoed eischende karakter der zaak; ten tweede het publiekrechterlijke karakter van de kwestie, welke buiten de be voegdheid van de rechteriyke macht zou liggen De president overwoog, dat, wat het publiekrechterlijke karakter betreft, hier de bevoegdheid wel ligt by den burgeriyken rechter, daar de schending binnen de gren zen van art. 154 der grondwet ligt. Wat aangaat het beroep, dat niet toege laten zou zyn een bespreking van het beleid der regeering, regeeringscolleges of andere omroepvereeniglngen, overwoog de president, dat volgens art. 5 van het Radia-contröle- reglement het toezicht der commissie betreft het gevkar van de openbare veiligheid en de openbare zedeiykheid, dat, mitsdien de com missie haar bevoegdheid verre overschrydt, daar hier geen wetteiyke grondslag voor haar beslissing aanwezig is. De weigering tot toestemming tot de uitzending is on rechtmatig. Het spoedeischende karakter werd door den president evenzoo aanvaard, eveneens de geldeiyke nadeelen, welke door de weigering tot uitzending zijn te wachten. Mitsdien wees de president den eisch van de V.A.R.A. toe en zal de uitzending van het hoorspel „gevleugelde daden" op 3 Juni door de Radlo- contróle-commissie moeten worden toege staan. Gedaagde werd tot betaling van de kosten van geding veroordeeld. Kort geding Zooals bekend is, had mr. J. I*. G. van Velzen in kort geding van den president der Haagsche rechtbank gevorderd, om den heer Is. Leenes op grond van onrechtmatige daad de verspreiding te verbieden van een door den heer Leenes geschreven circulaire, geti teld: „Een ernstige waarschuwing", terwijl bovendien een schadevergoeding van 10.000 was gevraagd voor elke overtreding van het verspreidingsverbod van deze circulaire. De president der rechtbank heeft deze vorderingen in haar geheel toegewezen en, totdat ten aanzien van dit geschil bij gewijs de van den gewonen rechter zal zyn beslist, aan den heer Leenes verboden de versprei ding, op welke wijze dan ook, van bedoeld geschrift, terwijl op elke overtreding van dit verbod een boete werd gesteld van 10.000. Een klacht Mr. van Velzen heeft bij den Raad van Toezicht en Discipline op de orde van advo caten een klacht ingediend tegen mr. A. M. de Groot, die eenigen tyd geleden eveneens een circulaire heeft verspreid in verband met de Sodalitas Medicorum-affalre. Mr. van Velzen grondt deze klacht op het feit, dat in de circulaire van mr. De Groot ongeveer dezelfde passages voorkomen als die, waarin de president der Haagsche rechtbank in de circulaire-Leenes een onrechtmatige daad heeft gezien. Schrijven van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen In de kerken van 't Aartsbisdom Utrecht is Zondag in alle H.H. Missen een schryven voorgelezen van Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. J. H. G. Jansen in verband met de vestiging van een klein seminarie in de omgeving van Apeldoorn. Het seminarie Kuilenburg bleek al meer en meer te klein voor de richtige vervulling van zijn taak. Verscheidenen, die zich voor opname aanmeldden, moesten wegens plaatsgebrek worden afgewezen, terwijl doordat het seminarie geheel tusschen an dere gebouwen ingesloten ligt, aan verdere uitbreiding dan die, welke reeds had plaats gehad, niet kon gedacht worden. Het eenige wat oplossing brengen kan is de stichting van een geheel n»uw klein seminarie en voor dit doel Is dan ook reeds in de boschryke omgeving van Apeldoorn in het centrum van het Aartsdiocees een stuk grond aangekocht. Hier zal een naar de eischen des tyds ingericnt seminarie, dat plaats biedt voor huisvesting van tenminste 300 studenten, met de voor het onderwys en de surveillance noodige priesters, alsmede een kapel en zusterhuis gebouwd moeten worden. De Aartsbisschop besluit zijn herderlijk schrijven met een krachtige aansporing tot milddadigheid van alle tot het Aartsbisdom behoorende katholieken en een opdracht aan de geestelijkheid tot het houden van inza melingen. Volgens een telegram uit Quebec is de kardinaal-aartsbisschop van Quebec, Z. H. Em. Raymond Maria Rouleau, daar in den ouderdom van 65 jaar gestorven. De kardinaal werd 6 April 1866 te Isle Verte geboren. Na de voltooiing zijner studiën, trad hij in de orde der Dominicanen. Den 9den Maart 1923 werd hij tot aartsbisschop van Quebec verheven. In het consistorie van 19 December 1927 werd hij kardinaal gecreëerd. gekomen met het instellen van een onder zoek naar de financieele en administratieve tekortkomingen. De administratie is één groote warboel en de geldelijke nadeelen zyn vrij aanzienlijk. Vrijdag 19 Juni zyn de ingelanden te Til burg bijeengeroepen om van een en ander op de hoogte te worden gesteld. In April bijna drie 'millioen K.G. per auto naar Duitschland uitgevoerd! In de maand April is uit het Westland en van de Z. Holl. eilanden zoo goed als alle bloemkool, n.l. 94 benevens 85 der tomaten en meer dan de helft der schorse- neeren en groote partyen sla, peen, enz. per auto (5 a 6 ton per wagen!) naar het West- Dultsche industriegebied uitgevoerd. Alles bij alles werd niet minder dan 2821 ton groenten per auto geëxporteerd. Wanbeheer van den gewezen secretaris-penningmeester. Eenige weken geleden Is gemeld, dat er ernstige financieele onregelmatigheden wa ren ontdekt in de administratie van den secretaris-penningmeester van het Water schap „De Donge." Het waterschapsbestuur is thans gereed Uit de brandkast f 1250.gestolen. Te Rotterdam is ingebroken in het pand van de N. V. Nederlandsch Cement-Syndi- caat, aan de IJsselstraat. Men heeft zich toegang verschaft tot een naastgelegen pand en is daardoor aan de achterzijde van het eerstgenoemde pand. dat op de Koushaven uitxomt, gekomen. Daar heeft men een ruit gebroken en via het ma- gazyn is men het kantoor binnengedrongen. Een oud-model brandkast is aan de achter zijde opengescheurd. De inhoud, een bedrag van f 1250, in bankbiljetten van f 10, f 20 en f 25 is gestolen. Verder is er nog een transportfiets, merk „Simplex", ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Agent in zijn werk lastig gevallen. In den nacht van Zaterdag op Zondag liep op de Korte Hoogstraat te Rotterdam de 45-jarige Finsche zeeman O. L., die in be schonken toestand verkeerde en onophoude lijk voorbijgangers met een geopend scheer mes bedreigde. Toen een agent van politie den man wilde arrestceren, kreeg hy echter het publiek tegen zich, dat probeerde de man te ontzetten. Andere agenten schoten te hulp en het gelukte hun den met zijn mes zwaaiende zeeman te overmeesteren. Hy is naar het politie-bureau aan den Oppert overgebracht. De agent die hem wilde arresteeren, heeft een lichte snywonde aan de linkerhand ge kregen. Volgens het voorloopig overzicht van het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt was gemid deld over de vijf hoofdstations de ochtend- temperatuur 1% graad te hoog, in de drie dekaden resp. 1 en 2'A graad. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 23en en 25en, resp. 4 graden beneden en 5% graad boven normaal. De gemiddelde dageiyksche maximum-ten- temperatuur was IVt graad, het gemiddelde minimum 2 graden boven normaal. Dagen met minima beneden het vriespunt kwamen op de hoofdstations niet voor. Het aantal dagen met een maximum-tem peratuur boven 25 graden bedroeg 4, tegen 3 normaal. De neerslag was onregelmatig ver deeld, maar in het algemeen boven normaal, vooral in het midden van het land tenge volge van de zware regens op den 7en en 8en. In het midden van het land en in Noord- Holland was de afwyking 60 tot 100 procent boven het normale, in de andere deelen 10 tot 50 pet., behalve in Friesland en Gronin gen, waar de hoeveelheid normaal tot iets daar beneden was. Te De Bildt werden 183 uren zonneschyn waargenomen, tegen 202 normaal. Een wieg in brand gestoken Zondagmiddag zag het 4-jarig dochtertje van den heer D. v. L. te Buitenveldert kans een doosje lucifers te bemachtigen. Het kind streek een lucifer aan en stak daarmede het lakentje van de wieg, waarin haar broertje van 8 maanden lag, in brand. Toen de moe der de kamer binnentrad, stond een ge deelte der wieg reeds in vlam, doch zij had de tegenwoordigheid van geest, het kind, dat slechts lichte brandwonden bekomen had, er uit te nemen, zy zelf verbrandde zich ernstig aan beide handen. De brandende wieg werd door de ge opende tuindeur naar buiten geworpen. Jonge man Ievensgevaariyke steken toegebracht Zondagavond te 11 uur heeft in Berg aan de Maas een ernstige vechtparty plaats ge had. Toen de 24-jarige arbeider W. uit een café naar huis ging, ontmoette hij onderweg zekeren S. en diens twee zoons. Zij kregen twist en werden handgemeen, met het ge volg, dat W. vijf messteken opliep, waarvan één zeer gevaarlijk in den buik werd toege bracht. Nadat geneeskundige hulp was verleend, werd de man naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, waar aanstonds operatief is ingegrepen. De toestand van W. is ernstig. De vermoedeiyke daders zyn aangehouden. Toen ik wakker werd met een klammig, na-nachtmerrieachtig gevoel over me, be greep ik daar niet aanstonds de diepe be- teekenis van. Ik kon my geen extra-ver schrikkingen uit myn slaap herinneren. Myn avondmaal was onberispelijk geweest, en ik was zeer zeker te bed gegaan in verregaan- den staat van nuchterheid. Ineens schoot het me te binnen. Het was de ijzige verkilling van het voorgevoel. Ik voeldeden angstadem van het naderend onheil. Dus dit was de voorbestemde dag dit het uur, dat de boeien mij om de ziel gedrongen zouden worden. „Vóór deze maand uit is," zoo had Astarte gesproken, „op een mooien morgen, als de zon uit een bank van mist oprijst, in het klare amber van een schoongevaagden hemel zal er aan uw eenzaamheid een einde gemaakt worden, en uw ziel zal eindeiyk haar supplement gevonden hebben." Ik had voor die voorspelling een shilling betaald. Méér waar voor myn shilling heb ik nooit van mUn leven gehad, want van dat oogenblik had ik steeds met den last van een dreigende ramp op myn hart geloopen. Het Was al te optimistisch, te verwachten, dat myn vrijgezellenrust eeuwig duren kon en het was de laatste van de maand en mijn lot was my voorzegd Ik huiverde, en sprong toen overeind in bed alsof ik geëlectriseerd werd. Een straal zonneschyn was door het raam binnenge schoten en teekende jazz-figuren op den muur aan den overkant. Ik keek naar bulten. Inderdaad ginds In het oosten was de bank van mist, en de zon steeg op langs een amberen hemel precies zooals Astarte het beschreven had. Aan het ontbyt kreeg ik mijn eerste ont zetting. Mijn hospita een heel ordenteiyke weduwvrouw bracht me mijn ochtendportie mét een ei, en voor ik bekomen kon van myn verbazing over dezen terugkeer naar het rantsoen van vóór den oorlog, opende zy het vuur. „Ik hoop dat u 't me niet kwalijk neemt, meneer Havikens," zei ze met een poeslief grijnzend gezicht, „maar ik wou u een nogal delicate vraag doen." „Nee!" snauwde ik vlug. O, dat, dat zou me toch niet overkomen? „Nee!" riep de weduwe Smith, uit het veld geslagen. „Zegt u nee? Mag 'n ordentelijk mensch u geen ordentelijke vraag doen? U zegt maar nee, omdat ik een eerlijke afge sloofde vrouw ben, die zich voor menschen als u het bloed uit de nagels tobt, als lk alleen maar een paar shillings vooruit noo- dlg heb om een pressante rekening te be talen; 't is wel makkelijk om nee te zeggen, maar „O beste juffrouw Smith, ik begreep u niet goed! Zeker. Hebt' u aan een pond ge noeg voor 't oogenblik?" Over de eerste hindernis was ik tenminste veilig heengekomen. De tweede was niet moeiiyk. De krantenvrouw op den hoek van de straat groette me met een glimlach, die in zyn breedheid aan een nyipaard herin nerde; maar ik was gewaarschuwd, en dus, haar een krant uit de vingers grissend, draafde ik naar myn trein, die nog niet bin nen wasom op het perron tegen den derden valstrik aan te loopen. „Goeden morgen, meneer Havikens," zei een sirenenstem. „Gaat u naar stad? Wat treft dat gelukkig ik ook en ik vind het zoo prettig, dat ik u terf, omdat ik zoo graag eens praten wou over.enfin, een nogal speciale zaak. Denkt u „Pardon, juffrouw Anster," riep ik uit, „maar u moet me heusch excuseeren. Ik ga niet naar stad vandaag. Ik moet den anderen kant op daar komt myn trein al binnen." En ik holde weg naar het tweede perron. „Hahaha! Weer een afgepoeierd!" grin nikte ik. Aan het eerstvolgende station stapte ik uit en nam een trein naar de stad, die een paar minuten later voorkwam. U kunt het gelooven of niet, maar eerst toen we vlak bij mijn eigen station waren, herinnerde lk me met een heel onpret- tigen schrik dat dit juist de trein moest zijn, waar juffrouw Anster op stond te wach ten. Daar stond ze natuuriyk, en het verwon derde me niet eens meer, dat de trein zóó stopte, dat het portier van myn coupé vlak voor haar neus kwam. Klaarbiykeiyk was 't het werk der planeten, dat zy het moest openen en binnenstappen. Mijn 'hart zonk. Reeds voelde ik de koude schakels aan myn ziel, toen ik haar scherp, doordringend oog ontmoette. „U schijnt van plan veranderd te zyn, meneer Havikens," zei ze yskoud. „Laat ik u alstublieft niet storen. Ik beloof u, dat lk doodstil zal zijn, dan kunt u in vrede verder lezen!" Ze was wit van onderdrukte woede en schaamte; ik zag het, maar het kon me niet schelen ik was ontsnapt! Op myn kantoor groette mijn typiste me al op den drempel. Maar tegen haar was ik dubbel gepantserd. „O, meneer Havikens," begon ze, nog voor lk mijn jas uit had, „er heeft net een dame opgebeld, en ze vraagt...." „Nee!" viel ik haar in de rede. „Ik kan geen vragen per telefoon beantwoorden." „Maar 't ging om een voorstel...," „Ik wil geen voorstellen hooren. Ik ben vandaag voor niemand te spreken, juffrouw Vavasour voor niemand." „Mag ik u dan eerst een paar minuutjes spreken, meneer? Ik wou u vragen, of u „Ik heb 't te druk!" „Ik moet 't u vragen, meneer Havikens. Wilt u...." ,,Ik ltót me niets vragen. Ga weg!" don derde ik. Ze ging, en een paar minuten later zag ik haar door de buitendeur gaan. Zoo, voor goed vertrokken? Enfin, dat was nog het veiligste. Ik deed de buitendeur op slot en knip. Ik legde den haak van de telefoon naast het toestel. Ik sloot alle ramen. Hier was lk, vei lig en vrij, en hier bleef ik. Als het donker was, zou lk wegsluipen, vlug naar huis gaan, en hals over kop in bed. Ik liet me door niemand tegenhouden. Ik liet zelfs niemand tegen me spreken. Zoo zou lk den dag van mijn noodlot trotseeren en verslaan. Het was een ongelukkige dag, en honger en dorst dreven mij vroeger uit mijn fort, dan ik me had voorgenomen. Het was nog vroeg in den vooravond, toen ik myn appar tement naderde, voortschuifelend in de scha duwen en alle voorbygangers mijdend ais een melaatsche. Nog drie minuten, dan was ik geborgen. Ik leefde op. Aan den hoek der straat was de woontent van Astarte. Ik keek naar het huis en zwelgde aan myn triomf. Poging tot doodslag op een veldwachter Naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht zekere V. uit Heinkenszand een oude bekende van politie en Justitie, die in beschonken toestand met een vee-auto onder 's Heer Arendskerke heeft gereden en toen de majoor der Rijksveldwacht van Ant werpen, die gewaarschuwd was en hem met een particulieren auto gevolgd was, hem een sein tot stoppen gaf tot tweemaal toe ge tracht heeft van A. te overrijden; beide kee- ren kon deze zich slechts ternauwernood in veiligheid stellen. Eindeiyk kwam V. met een anderen auto in botsing, waardoor o.a. de benzinetank defect geraakte en V. ge noodzaakt was te stoppen. De aanhouding van V. geschiedde op grond van poging tot doodslag op den politieman. Te Geleen werd op 2 Mei j.l. zekeren W. G. In den bulk geschoten, toen hy bij zijn arrestatie verzet pleegde tegen de politie. De man is gisteren in het hospitaal te Sittard aan de bekomen verwondingen overleden. Hij was 35 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen. De justitie zal sectie op het lijk laten ver richten. Oprichting van het A. R. K. W. V.-Fonds Dezer dagen had te Tilburg aan de R.K. Handelshoogeschool der stichting en over dracht plaats van het A. R. K. W. V.-Fonds, hetwelk als huldebiyk aan den oud-voor zitter der Algemeene R.K. Werkgeversver- eeniging, den heer J. P. J. Asselbergs, by gelegenheid van diens aftreden, door de ver- eeniging was aangeboden. Ten overstaan van den notaris werd, in tegenwoordigheid van de heeren J. P. J. Asselbergs, den president-curator, mr. A. Baron van wynbergen, den rector-magnifi cus mgr. prof dr. J. Goossens en het vol- talig dagelijksch bestuur der A. R. K. W. V., de stichtingsacte gepasseerd Zooals reeds eerder werd vermeld, heeft deze stichting ten doel, om uit de revenuen van het fonds, studenten der R.K. Handels hoogeschool te Tilburg in de gelegenheid te stellen, voor speciale doeleinden, in het bij zonder in het buitenland, hun studiën voort te zetten en aan te vullen. De voorzitter der A. R. K. W. V.-Federa- tie, mr. Steenberghe, zette in een rede de beteekenis van het Fonds uiteen, waarna het door den president-curator onder groo- ten dank werd aanvaard. De heer J. P. J. Asselbergs, voorzitter van het bestuur der Stichting, betuigde zyn er kentelijkheid voor dit zeer speciale geschenk, hem bij zijn aftreden als Federatie-voorzit ter aangeboden en sprak den wensch uit, dat mede door dit fonds de R. K. Handels hoogeschool flinke en ontwikkelde mannen zou leveren, welke een sieraad zouden zyn in de kringen van handel en industrie in Nederland. Spreker hoopte, dat het fonds zou groeien en versterkt worden. By Kon. besl. is met ingang van 1 Juli be noemd, by het wapen der cavalerie, tot luite nant-generaal de generaal-major A. van Mens, inspecteur der cavalerie, tevens com mandant van de lichte brigade en is hem op het daartoe door hem gedaan verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, ter zake van langdurigen dienst en dank betuigd voor de veeljarige en belang rijke diensten, door hem aan den Lande be wezen; zijn benoemd, by het wapen der cavalerie: by den staf van het wapen, tot inspecteur der cavalerie, tevens commandant van de lichte brigade, de kolonel H. A. C. Fablus, commandant van het 1ste regiment huza ren; tot kolonel de luitenant-kolonel B. W. ba ron van Dedem, commandant van het regi ment wielrijders; tot commandant van het 1ste regiment hu zaren de luitenant-kolonel L. H. A. Cromme- lin, van dit regiment; tot luitenant-kolonel de majoor E. A. F. baron Creutz, van het 2de regiment huzaren. De Nobelprijs van Nansen aan het fonds geschonken Naar uit Oslo gemeld wordt, heeft de broeder van Frithjof Nansen, de advocaat Alexander Nansen, aan den oud-premier Mowinckel meegedeeld, dat het bedrag, dat over is van de schenkingen, welke aan Nan sen tot leeniging van den nood waren ter beschikking gesteld, alsmede de Nobelprys van Nansen als schenking zullen worden overgedragen aan het fonds ter nagedachte nis van Nansen, dat onder leiding van den Volkenbond In verschillende landen wordt byeengebracht. Het totale bedrag beloopt met de rente 250.000 kronen. Conversie 5y, pet. leening In de a.s. buitengewone vergadering zal een voorstel aan de orde komen tot con versie van de 5)4 pet obligatieleening. (Deze leening wordt uitgegeven ter vervroegde af lossing der 7 pet. leening per 1931 en wel tot een totaal bedrag van f 20 millioen, waarvan 3 millioen in het buitenland wer den geplaatst, terwijl de resteerende f 17 millioen hier te lande 99% pet. werden aangeboden. Blijkens de balans per 31 Dec. 1930 staat van deze leening nog f 16 mil lioen uit). Verlaging van een aantal artikelen De Stoomvaart Mij. „Nederland", de Rot- terdamsche Lloyd deelen, evenals de Ned. Stoomvaart Mij. „Oceaan" mede, dat, in gaande 1 Juni, de vrachten naar Ned.-Indië voor een aantal artikelen zyn verlaagd. 363. De directeur zag niet den kellner, Die daar schreeuwend, dreigend stond. Deze zag niet den baas van het circus, Die woedend, trappelde iri het rond. Een botsing was niet te vermijden, Geen van beiden zag het gevaar, Daar beiden naar den jongen keken, En zy botsten tegen elkaar. 364. Eindeiyk kwamen zy' aan een klooster, Aan den rand van de woestijn. „Hier zal," zei de piloot tot zijn makker, „Wel een rustplaats voor ons zyn." En ze vonden een rustplaats in het klooster, Dat in een oase lag, En waar men op het platte dak gezeten, Ver weg den Libanon zag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10