MARIA-STICHTING HUIZING'S J. LOTTGERING mm Gezins tragiek NIEUW VAN OUD STADSNIEUWS Prov. wegen voor doorgaand verkeer in Noord-Holland IEDEREN MIDDAGVAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Heemschut Over vacantie, vacantietoeslag, enz. BINNENLANDSCH NIEUWS Mobilisatieslachtofiers Een auto-transportonderneming Schoenenmagazijn Groote Houtstr. 42-44 Werkgevers in het Boekdrukkers- bedrijf De opvolging van gemeenteraads leden De Balineesche dansers KUNST EN KENNIS Professor Piccard DRANKBESTRIJDING Roomsche Drankbestrijding in Noord-Holland ïerverij en Chemische Wasscheri REINIGT EN MAAKT BOEK EN BLAD .MSTOÏRMT5A-TEL. 10771 VRAGENBUS den te ontrukken. Daarheen moet ons wer ken streven en al onze zorgen en al onze voortdurende en vurige gebeden tot God. want met de hulp der goddelijke genade hebben wij het lot der samenwerking in onze hand. Laten wij dus niet toe, Eerwaarde Broe ders, Beminde Kinderen, dat de kinderen dezer eeuw zich scherpzinniger toonen in hun soort, dan wij die door de goddelijke goedheid kinderen van het licht zijn. Wij zien immers hoe die zich er met be wonderenswaardige •~i held op toeleggen om werkzame aanhangers te kiezen en deze te vormen om hun dwalingen zooveel mo gelijk onder alle klassen en in alle deelen der wereld te verspreiden. En wanneer ze dan ten strijde trekken tegen de Kerk van Christus, zien wij hoe zij onderling alle ge schillen tot zwijgen brengen en als het ware een eendrachtig leger vormen om in de eenheid der krachten het gemeenschap pelijke doel te bereiken. In eenheid en eendracht Nu is er zeer zeker niemand, die niet weet, aan hoe vele en hoe groote werken de nooit verflauwende ijver der Katholieken overal het aanschijn gegeven heeft, zoowel voor het sociaal en economisch welzijn, als op het terrein van kerk en school, maar deze bewonderenswaardige werkzaamheid verliest niet zelden haar nut door een te groote versnippering der krachten. Laten zich daarom al de menschen van goeden wil vereenigen, die onder de leiding van de Herders der Kerk den goeden en vreedza- men strijd van Christus strijden; laten al len onder de leiding en het leermeester schap der Kerk, volgens het verstand, de krachten en den staat van elk, eenigszins bijdragen tot het christelijk herstel der maatschappij, welke Leo XIII ten doel stelde in zijn onsterfelijke Encycliek „Rerum No- varom", en laten zij niet streven naar zichzelven of naar hun eigen belangen, maar naar die van Jezus Christus, zonder te trachten hun eigen gedachten, hoe mooi die ook schijnen, op te dringen, maar ten allen tijde bereid om er afstand van te doen ten gunste van het algemeen belang, opdat boven alles en in alles Christus regeere en Christus heersche, aan wien „eere en glorie en macht zij in de eeuwen". En opdat zich dit alles gelukkig verwezen lijken moge, verleenen Wij aan U, Eer waarde Broeders, aan U, Beminde Kinderen, aan allen, die deel uitmaken der grootsche, aan Ons toevertrouwde katholieke familie, maar met gansch bizondere genegenheid aan de arbeiders en aan hen allen, die eenig handwerk verrichten en door de God delijke Voorzienigheid des te warmer aan Ons zijn aanbevolen, alsook aan de christe lijke ondernemers en werkgevers, van gan- scher harte Onzen Apostolischen Zegen. Gegeven te Rome bij Sint Pieter, den 15 Mei 1931, van Ons Pontificaat het Xde jaar. PIUS XI, PAUS Verschenen is een verslag omtrent den voortgang van de werkzaamheden tot uit voering van het prov. wegenplan in Noord- Holland sedert September 1930. Betrefende het tracé HaarlemSchiphol AmstelveenDiemen—Weesp—'s Graveland wordt medegedeeld, dat na zeer langdurige onderhandelingen met den Rietwijkeroorder- polder een regeling is getroffen aangaande de pontverbinding tusschen Schiphol en den nieuwen weg naar Amstelveen. De deklaag op den rijweg en het rijwielpad van laatst genoemden weg kwamen gereed. De werken van den Loodijk zijn in Octo ber 1930 na openbare aanbesteding gegund voor 222.000. In verband met de door den aannemer voorgeschreven wijze van zand- transport, bleek het wenschelijk aan hem ook op te dragen de aansluiting van den Loodijk op den weg langs het Luie Gat. Dit werk is hem ondershands opgedragen voor 47.150. Het grondwerk is inmiddels met kracht aangevat, terwijl de brug over de Ankeveensche sluis, die in dit bestek was opgenomen, nagenoeg voltooid is. De ge noemde wegvakken worden aangelegd met een afzonderlijk voetpad. De verbreeding van de aarden baan van den Naarderweg (Zwarteweg) tusschen Bus- sum en Hilversum kwam gereed. Ten einde het mogelijk te maken de aarden baan voor het aanbrengen van het betondek te walsen, is er een lichte puinfundeering in aange bracht, waarvan de kosten ongeveer 14,000 bedragen. Omtrent den aanleg van het ge noemde betondek, alsmede de rijwielpaden, is een regeling getroffen met de gemeente Hilversum, die over de noodige machines voor het maken van betonwegen beschikt. Het langs den weg te maken voetpad kan onmiddellijk na het gereedkomen van de betonnen verharding worden gemaakt. Voor het gedeelte van den weg tusschen Amstelveen en Ouderkerk werden nog eeni- ge eigendommen aangekocht. De onderhan- delfigen met de gemeente Ouder-Amstel zijn dezer dagen hervat. Haarle mHeemstedeAalsmeerUit hoorn. Omtrent den aanleg van den weg van het Wipperplein af tot de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder is overeenstemming met de gemeente Heemstede bereikt. Op en kele perceelen na zijn de benoodigde terrei nen aangekocht. Met de gemeente Haarlemmermeer is thans overeenstemming bereikt omtrent de verbetering van den Kruisweg tusschen den Liniedijk en den Kagertocht. Het desbetref fende bestek is gereed en de aanbesteding zal binnen enkele weken kunnen volgen. De weg wordt aangelegd met een afzonderlij ken woonweg benevens twee voetpaden. De werken tot verbreeding van den Kruis weg tusschen den Spieringweg en den Ka gertocht zijn in het laatste kwartaal van het vorig Jaar voortgezet, en wat de fun deering betreft, voltooid. In den loop van de maand Februari heeft de aannemer het werk verlaten. Het afmaken van het werk is thans ondershands aanbesteed. Teneinde te voorkomen dat de fundeering vóór het aanbrengen van de deklaag zou worden stukgereden, is daarop eene asphalt- slijtlaag aangebracht. De verbetering van den Kruisweg in den Haarlemmermeerpoldet tusschen den Aals- meerderweg en den Ringdijk, alsmede de aanleg van een nieuw wegvak tusschen dien Ringdijk en het stationsemplacement te Aalsmeer, zijn in Februari aanbesteed en voor een bedrag van 252,000 gegund. Haarlem -'Westzaan- Purmerend Aangezien eerst dezei dagen van den Ont vanger der Registratie en Domeinen be richt is ontvangen, dat over het Rijksterrein langs Zijkanaal C voor den wegaanleg be schikt kan worden, heeft de aanbesteding van den weg tusschen Spaarndam en Bui tenhuizen neg niet plaats kunnen hebben. Het werk betreffende den aanleg van een verbindingsweg door den Assendelverpolder tusschen Buitenhuizen en aen Zaandam- merweg is aanbesteed en voor een bedrag van 96.595 opgedragen. De deklaag op den rijweg en het rijwielpad van het gedeelte tusschen den Zaandammerweg en den Wa tertoren aan de Nauemasche Vaart kwam gereed (profiel 4 van de meergenoemde bijlage met een rijwegbreedte van 5.50 m.). De werken betreffende het maken van de aarden baan van het gedeelte van den weg tusschen den Watertoren en het Guispad naderen hun voltooiing. Hembrug-Limmen-Castricum De aanleg van de aarden baan en de fun deering voor de rijbaan van den weg tusschen de Hembrug en de Pieter Ghijsen- laan kwamen gereed. Het gedeelte, waarin bij het maken van het grondwerk veel ver zakkingen opgetreden waren, is na het gereedkomen van de fundeering opnieuw ongeveer 1.50 M. gezakt. Dit wegvak ter lengte van ongeveer 100 M. wordt thans bijgewerkt. Het rijwielpad op het eerstge noemde wegvak is voltooid. Behalve het grondwerk van het gedeelte tusschen de Voorzaan en de kruising met de spoorbaan Zaandam—Hirmerend, was in het desbetreffende bestek opgenomen het maken van de rijbaan, een rijwiepad en een voetpad tusschen de Pieter Ghijsenlaan en den Hoogendijk, alsmede het maken van een gefundeerden klinkerweg op het stations plein te Zaandam. Al deze werken zijn vol tooid. Het grondwerk op het gedeelte van den weg tusschen de spoorbaan Zaandam- Purmerend en het Stationsplein Koog- Zaandijk kwam nagenoeg gereed. Met den aanvoer van het materiaal voor de paklaag is inmiddels aangevangen. De onderhandelingen omtrent den aan koop van de strooken grond benoodigd voor den aanleg van den weg tusschen het Guis pad en de Nauemasche vaart, zijn thans zoover gevorderd, dat het gedeelte tusschen het Guispad en Plein 13 te Wormerveer kan worden aangelegd. Langs een gedeelte van dezen weg zullen een woonweg en een trot toir worden aangelegd. Het grondwerk aan het 8 K.M. lange weg vak tusschen de Ham en Limmen is aan besteed en gegund voor 196.300.' Met den aanvoer van het materiaal voor de paklaag is een aanvang gemaakt. Beverwijk-Uitgeest Voor het gedeelte tusschen het Assum- mertolhek en Uitgeest is de beschikking verkregen over de noodige perceelsgedeelten voor verbreeding van den weg. In het be bouwde gedeelte nabij Uitgeest is de weg ontworpen met twee trottoirs. Alkmaar-Schermerhorn-De Hulk. Aangezien de beschikking van het Rijk omtrent het zand te verkrijgen door verdie ping van de vaargeul in het Alkmaarder- meer, te lang op zich liet wachten, is voor het oostelijk gedeelte van den weg langs de Noordzijde van de Noordervaart in de Scher mer over 4 K.M. lengte een andere werk wijze toegepast dan oorspronkelijk in de be doeling heeft gelegen. Het zand voor dat wegvak wordt nu nJ. per auto aangevoerd van de af te zanden terreinen in St. Pan- cras. Het desbetreffende werk is opgedragen voor een bedrag van f 92.380. Korten tyd geleden is omtrent het zand uit het Alkmaardermeer overeenstemming met het Rijk verkregen. Het grondwerk en de fundeering van den weg Avenhom-De Hulk kwamen gereed. Met den aanleg van de verharding werd een aanvang gemaakt. Schouw-MonnJkendam-Edam-Oosthnizen. De verbetering van den weg Edam-Oost- huizen, alsmede de reconstructie van de bruggen 3. 4. 5 en 8 en het verlagen van brug 2 in dien weg kwamen gereed. Met de N. Holl. Tramweg Mij. wordt overleg ge pleegd omtrent de verbetering van den weg Monnikendam-Edam te gelijker tijd met de electrificatie van de tramlijn van de Twee de N.-Holl. Tramweg Mij. Kunstwerken De volgende bruggen kwamen gereed: in den Spieringweg over de Kruisvaart en over den IJtocht in den Kruisweg van den Haar lemmermeerpolder, in den Spaarnwouder- weg over de Hoofdvaart, alsmede de beide nabijgelegen bruggen over den Spaamwou- dertocht, over de Sluissloot nabij den Wa tertoren aan den Zaanlandschen Commu- nicatieweg, over de Landscheiding in den weg Schiphol-Amstelveen, nabij het Luide Gat in den weg Diemen-Weesp-'s-Grave- land, over de Abrahamsloot te Zaandam in den weg Hembrug-Limmen. Aangevangen werd met de uitvoering van de navolgende bruggen: over het Voor- en Achterkanaal in den Kruisweg van den Haarlemmermeerpolder; op 600 M. ten oosten van het Fort Uitermeer in den weg Diemen-Weesp-'s-Graveland; bij de Pieter Ghijsenlaan te Zaandam in den weg Hem brug-Limmen; over de Dijksloot te Zaan dam in den weg Hembrug-Limmen; over de Papepadsloot te Zaandam in den weg (Hem brug-Limmen; over de sloot van den Hout handel Simonsz te Zaandam in den weg Hembrug-Limmen; over de Nauemasche Vaart te Krommenie in den weg Hembrug- Limmen, van welk kunstwerk ae onderbouw over de Noordervaart in de Schermeer, vier in getal naast den ontworpen weg Alkmaar- De Hulk; over twee slooten in den polder Uitgeester- en Heemskerkerbroek in den weg Beverwijk-Uitgeest; over de Reef en over de Gouw te Westzaan in het wegtracé Haarlem-Purmerend; over de Hoofdvaart van den Haarlemmermeerpolder te Hoofd dorp in het wegtracé Heemstede-Uithoorn. Voor een viaduct te Amstelveen in den spoorweg Amsterdam-Amstelveen, ten be hoeve van de kruising van den ontworpen provincialen weg Heemstede-Uithoorn met deren spoorweg, werd door den dienst der Ned, Spoorwegen in samenwerking met den Prov. Waterstaat een voorloopig plan op gemaakt. Algemeene vergadering te Haarlem De algemeene vergadering van den Bond Heemschut zal dit jaar te Haarlem gehou den worden op Zaterdag 27 Juni. Op het programma staan buiten de vergadering met de gebruikelijke agenda, redevoeringen, verslagen van penningmeester en secretaris een expositie van wat het Adviesbureau deed, een bezoek aan de Haarlemsche merk waardigheden en een bezoek aan een dei- fraaie buitenplaatsen. Volgens den heer Peper is er „onrecht" gebeurd Door het raadslid den heer Peper is het volgende schrijven gericht aan den raad: Ondérgeteekende zag gaarne in de raads vergadering van Woensdlag 3 Juni a.s. de volgende vragen aan de orde gesteld: Kunnen B. en W. den raad meedeelen, of het juist is, dat aan een aantal losse arbeiders in dienst bij Openbare Werken de hun, krachtens raadsbesluit toekomen de rechten, zooals vacantie, vacantietoe slag etc., onthouden worden? Is het evenzeer juist, dat deze weder- rechteriijke inhouding geschiedt na gemaak te afspraken tusschen vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en bestuurders van arbeidersorganisaties? Indien bovenstaande vragen toestemmend beantwoord moeten worden, zijn B. en W. dan bereid, ten spoedigste en wel met te rugwerkende kracht het gepleegde on recht te herstellen? Wettelijke regeling inzake uitkeeringen Ingediend is een wetsontwerp tot wettelijke regeling inzake het verleenen van geldelijke uitkeeringen aan de mobilisatieslachtoffers. Het aangeboden wetsontwerp heeft in het wezen der zaak geen verdere strekking, dan dat het aan de uitkeeringen ten behoeve der mobilisatieslachtoffers een weteliike basis geeft. Het beloop der uitkeeringen enz. zal worden overgelaten aan een algemeenen maatregel van bestuur op gelijke wijze als de gewijzigde wet van 26 Juni 1926 zulks doet t.a.v. de oud-gepensionneerden. In de wet zelf wordt evenwel vastgelegd, wie ten deze als mobilisatieslachtoffers moe ten worden aangemerkt. De omschrijving, welke het ontwerp ter zake geeft, komt in hoofdzaak overeen met die in de thans be staande wet. Echter is zij eenigszins ruimer gesteld t.o.v. de volgende twee categorieën: a. zij die in militairen diens zijn geweest tus schen 1 Augustus 1914 en 1 Januari 1920, en die na 31 December 1922 (de thans bestaande grens), doch voor 1 Januari 1925 ter zake van ziels- of lichaamsgebreken zijn ontslagen, alsmede hun weduwen en weezen, en b. zij, die in militairen dienst zijn geweest tusschen 1 Augustus 1914 en 1 Jan. 1920 en die voor 1 Jan. 1925 terzake van ziels- of lichaamsge breken in het genot van pensioen zijn gesteld, alsmede weduwen en weezen van militairen, die pensioen genieten. Tevens is een suppletoire begrooting inge diend, waarbij verhooging van het desbetref- dend art. met f 200.000 dus tot f 400.000 wordt voorgesteld. van den Langendijk naar het Rijnland Naar de N. R. Crt. meldt, worden aan den Langendijk (het groote tuinbouwgebied van Noord-Holland) pogingen aangewend om te komen tot oprichting van een transportmaal- schappij, die zich ten doel stelt het vervoer van groenten per auto rechtstreeks naar het Rijnland en het Roergebied. Zulks in navol ging van het Westland, vanwaar reeds een drie millioen K.G'. groenten naar het buiten land zijn vervoerd. Er zijn reeds verschillende aandeelen ge plaatst voor de nieuw op te richten maat schappij en het lijdt geen twijfel, of binnen eenige dagen zal met het vervoer per auto kunnen worden aangevangen. Belangrijke reductie op vrachttarieven door de N. S. toegezegd Dezer dagen heeft een bespreking plaats gehad tusschen vertegenwoordigers der Ned. Spoorwegen en afgevaardigden van enkele organisaties van groenten- en fruitexpor- teurs, omtrent de mogelijkheid van een ver laging der spoouvrachttarieven. In deze con ferentie werd, vanwege de Ned. Spoorwegen, een belangrijke reductie op de vrachttarie ven voor groenten en fruit toegezegd. Van bevoegde zijde verneemt de „Tel.", dat deze reductie 15 pCt. zou Deloopen van het bedrag dat boven een bepaald minimum aan vrachtkosten zou worden verstrekt. De exporteurs zouden daartegenover de verplich ting op zich moeten nemen, al hun produc ten per spoor te verzenden en om derhalve in het vervolg geen gebruik meer te maken van een vrachtauto voor het verzenden van groenten en fruit naar het buitenland, het geen den laatsten tijd hand over hand toe nam. Het naleven van deze bepaling zou door de organisaties dienen te worden ge controleerd. In tuinbouwkringen heeft deze regeling, die den afzet van Nederlandsche tuinbouwproducten gemakkelijker maakt, volgens het blad, veel voldoening gewekt. Vader: „Hé mijn horloge staat stil. Ik denk, dat het eens schoongemaakt moet worden." Zoontje: „Niet noodig, paps. We hebben het vanmorgen juist in de badkuip met zeep ultgewasschen." (Passing Show) Congres te Groningen Hedenmorgen zijn te Groningen bijeen gekomen de deelnemers aan het congres van de Federatie van Werkgeversorganisa ties in het Boekdrukkersbedrijf. De deelnemers maakten heden autoritten door de stad Vn omgeving. De Nederlandsche Bond van Boekdruk kerijen had later een bijeenkomst in de „Harmonie". Na een gemeenschappelijke lunch, volgde de groote Federatie-vergadering. Daarna had een ontvangst ten stadhuize plaats, die gevolgd zou worden door een diner, waaraan ook de burgemeester en wethouders zouden deelnemen. Morgenachtend half 10 wordt de vergade ring voortgezet. Om 1 uur zal het gezelschap dan naar Paterswoude gaan. Het Tweede Kamerlid van den Bergh heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is Uw Excellentie niet van oordeel, dat de nieuwe bepaling van art. 19, tweede lid, van de Gemeentewet, luidende: „Zij, die hun ontslag hebben ingezonden, blijven leden van den raad, totdat de goedkeuring van de geloofsbrieven hunner opvolgers onherroepelijk zal zijn gewor den," tot ernstige moeilijkheden aanleiding zal kunnen geven, terwijl het uittredende lid nog eenigen tijd, somtijds enkele maanden, lid van den raad zal blijven? 2. Is Uw Excellentie niet van oordeel, dat deze bepaling ten spoedigste opnieuw wijzi ging zal moeten ondergaan? Of moet uit haar worden afgeleid, dat een door den raad toegelaten nieuw lid, althans indien de va cature door ontslagneming is ontstaan, geen zitting mag nemen, alvorens de goedkeuring van zijn geloofsbrief onherroepelijk is gewor den? 3. Is Uw Exceelentie niet van oordeel, dat, indien dit laatste de bedoeling mocht zijn, het aanbeveling verdient een uitdrukkelijke bepaling van deze strekking in de wet op te nemen? 4. Is Uw Excellentie bereid, wijziging of aanvulling van de Gemeentewet in den eenen of den anderen zin te bevorderen? Rijsttafel op het Loo Den vijftig Balineeschen dansers en danse ressen, die ten paleize Het Loo op 4 Juni voor de Koninklijke" Familie zullen optreden, zal ten hove een rijsttafel worden aangeboden. Huldiging te Gurgl Zondag hebben de Tirolsche boeren prof Piccard en zijn assistent dr. Kipfer een har telijke hulde gebracht. De auto van prof. Piccard was met bloemen en dennengroen versierd, terwijl in het wit gekleede meisjes prof. Piccard bloemen gaven als aanden ken aan Tirol. Zichtbaar ontroerd dankte prof. Piccard. Hij zeide o.a.: „Wanneer ik mijn landingsplaats in Europa vrij had kunnen kiezen, was het mij niet mogelijk geweest een streek te vmüen, cUe senooner is dan deze en waar de bevolking mij met grootere hulpvaardigheid en hartelijker vriendelijkheid zou hebben opgenomen dan hier in Gurgl". Het zijden omhulsel van den ballon Is Zondag door 36 man uitgelegd en omge vouwen en met behulp van touwen over de steile rotsen naar Gurgl gedragen. De kogelvormige gondel is met behulp van tou wen tot aan den morene-rand bij de Karls- ruher Hütte getrokken, waar hij voorloo pig blijft liggen. Men hoopt, wanneer in net najaar meer sneeuw is gevallen en wan neer het gletscherdek stevig bevroren is, den gondel over het ijs en de sneeuw naar Gurgl te kunnen brengen.. Tweede Lustrumviering te Hoogkarspel Zondag werd te Hoogkarspel de tweede Lustrumherdenking gehouden van de Land dagen, georganiseerd door de Propaganda- commissie van Mariavereenigingen en Kruisverbond in Noord-Holland. De organisatie dezer herdenking was op gedragen aan de West-Friesche Federatie, die op energieke wijze de voorbereiding heeft verzorgd. In den morgen waren reeds verschillende afdeelingen te Hoogkarspel vertegenwoor digd, om met net Hoofdbestuur de plechtige Hoogmis bij te wonen, die door den Zeer- eerw. heer A. P. C. Konijn, Pastoor der pa rochie, tot het welslagen van de Roomsche Drankbestrijding werd opgedragen. Onder de H. Mis hield Pater Aug. de Hart O.F.M., uit Nieuwe Niedorp, een predikatie over het waarom der Katholieke Drankbestrijding. De paralel van den Barmhartigen Sama ritaan noemt spr. een beeld van de mo derne maatschappij, stervend aan genot zucht, verkankerd door alcoholisme. Alom trekken de propagandisten der genotzucht rond. Overal weerklinkt de leuze: mensch geniet van het leven; mensch, lach en ver geet. We leven ln een roes. De wereld vraagt om nog meer passie genot en spelen. We kunnen blijven klagen, maar nooit zal de wereld genezen, als we niet ons zelf eerst hervormen. Als we dit niet doen, dan zal alle actie, hoe goed bedoeld ook, op niets uitloopen. Het doel der drankbestrijding is een we reld te bekampen, die verkankerd Is door alcoholisme en genotzucht. Ze pakt den ge- r.otsduivel in de ziel. Drankbestrijding wil keurbenden vormen tot bestrijding der we reldgenotzucht. Is er een beweging, aldus de gewijde spr., die een mensch meer maakt tot een offer- mensch dan deze vereeniging? Het offer der drankbestrijding is vooral merkbaar door de uitzonderingspositie, die de drankbestrijding inneemt. Drankbestrijding is geen kwezelarij. In tegendeel. Offermenschen hebben we zoo hard noo dig. Vooral nu. Het communisme is geen denkbeeldig gevaar meer. Men zie slechts naar Spanje. Maar het communisme komt niet ineens, 't maakt de menschen door de prikkeling der genotzucht eerst futloos om dan het beste in hun ziel te vernietigen. Als de Moloch van Rusland ook hier 'eens zou willen binnendringen, dan zullen in het eerste gelid tegen dien vijand de drank bestrijders staan. Daarom hoopt Z.Eerw., dat ook in deze parochie een afdeeling van Kruisverbond en Mariavereeniging zal worden opgericht. Nadat in den namiddag in de parochie kerk een plechtig Lof voor de deelnemers i gecelebreerd was, werd met ontplooide vaan dels en banieren opgetrokken naar het mee tingsterrein. Aan den kop van den stoet trok het R. K. fanfarecorps „Dr. Nuijens" uit Westwoud- Hoogkarspel. Allereerst werd een tocht ge maakt door het drukste gedeelte van de ge meente. De belangstelling was zeer groot. De regen, die ook nu weer als spelbreker optrad, deed het hoofdbestuur besluiten de meeting niet op het open terrein te doen houden, maar in de groote zaal van hotel „De Landbouw." Jammer genoeg kon deze de honderden aanwezigen ternauwernood bevatten. Na een ouverture door „Dr. Nuijens" opende de heer Kortlage, voorzitter van de Noord-Hollandsche Propagandacommis.de te Amsterdam den Landdag met den Chris- telijken groet. Na dank gebracht te hebben aan de West- Friesche Federatie voor de serieuze voorbe reiding, gaf spr. het woord aan Pater Aug. de Hart O.F.M., om te spreken over het algemeen onderwerp: Katholieken, op in den strijd tegen de genotzucht. Rede Pater Aug. de Hart. Op humoristische wijze kondigt spreker de vergadering een S. O. S. aan. Wat is dat noodsein? Jongens en meisjes, ouders van N.-H. waakt! Een cycloon, een wervelstorm gaat er door de wereld, die de maatschappij in puin doet storten door genotzucht. Spreker toovert ons de wereld als stadion, waar in de koningsloge gezeten is: de ge meenschappelijke vijand, koning Alcohol. Drommen van menschen verdringen zich, hunkeren om brood en spelen, om genot! Genotsmenschen. De eisch van koning Al cohol is Satan's eischDat alles zal ik u geven ,als gij neervalt en mij aanbidt, en duizenden, honderdduizenden vallen neer en aanbidden het genot! Spreker weidt dan ook van de hedendaagsche genotzucht en toont door rake opmerkingen, dat ook in ons Roomsche gewest de eerste symptomen van 't veld winnende genotsleven zich ver- toonen. Wat nu te doen? Op ten strijde! Wij zijn nog niet te laat, moed niet verloren, over winning is ons! Spr. richt tot de ouders. Wijst hen naar Paulus' voorbeeld, hun Kin deren te harden in den strijd des levens. Verwen uwe kinderen niet. Ouders moeten hen leeren leven! Waarom komen gewoonlijk de groote en waarlijk energieke mannen uit groote ge zinnen, waarom zoovelen uit arme gezin nen?.... omdat men daar gewoonlijk het beste leert leven. Onthouding kweekt ka rakters. Gij, ouders, zegt zoo dikwijls: wat zullen onze jongens en meisjes, die nu 14 tot 16 jaar zijn, over tien jaren wezen? Zullen zij dan uitgegroeid zijn tot men schen, waar gij, als ouders trotsch op kunt zijnof zullen er traantjes vallen? Ouders, dat zal enkel en alleen afhangen van uwe opvoedingsmethode. Vormt in kin deren 'n sterken wil! en ze zullen klaar zijn voor den strijd, ze zullen niet overmand worden door de genotzucht onzer dagen. Men klaagt steen en been over de moderne jeugd. Wie de schuld? De ouders! Aan de ouders is de plicht door levensversobering de gevolgen der erfzonde terug te brengen tot nul. Hier toont spreker wantoestanden en hekelt nalatigheid der ouders in de op voeding. Wat moeten we tegen de genotzucht doen? Hier stelt spreker aan de kopstukken van de N.-H. Drankweer heel bescheiden de vraag: of nu de tijd niet is gekomen, eens te ageeren tegen de kermis. -Spreker wil de kermis niet afschaffen, maar veredelen. Zou in de kermLskwestie in W.-F. de N.-H. Drankweer niet het initiatief kunnen ne men in samenwerking b.v. met den Bond voor Groote Gezinnen, Wit-Gele Kruis, Volksbond of andere vereenigingen. Spreker vraagt of hierin niet een program van actie voor 't komend Jaar is opgesloten. Tenslotte roept spreker de jongens en meisjes op, zich te scharen onder de blauwe vaan der drankbestrijding. Jong leven brengt nieuwe geestdrift in de gelederen!, nieuw enthousiasme voor den strijd, en met een geestdriftige peroratie eindigt spreker zijn betoog met de Graal-gedachte: De menschheid 'zal zich beheeren, Maar God zal triomfeeren door de matigheid. Na de begeesterende, dikwijls door ap plaus onderbroken rede van den enthou siasten spreker, sprak over hetzelfde onder werp de heer H. B. v. d. Sande uit Haarlem. Spr. ontleedt de vraag: „Wat is genotzucht." We zien daaruit, dat verlangen naar genot in het hart van iederen mensch gelegd en niets verkeerds is. Het komt er alleen op aan, deze drang te regelen. Het verlangen naar geluk bleef vanaf het eerste menschen- paar voortleven van geslacht op geslacht, zoodat gezegd kan worden, dat de mensch niet kan leven zonder geluk. Is dan de strijd tegen de genotzucht door den Schepper in het hart der schepselen ge legd, niet 'n inconsequentie? vraagt spr. In den strijd tegen het alcoholisme zegt spr., volkomen neen. Want Juist door dien strijd wordt de' ware levensvreugde vermeerderd. Ook de strijd aangebonden tegen de onze delijkheid, de pornografie, tegen de ont- eerende mode is volkomen consequent. Spr. vindt het een dwaasheid, te schermen met de gewoonten der z.g.n. goeder ouden tijd. De mistoestanden der vorige eeuwen inzake drankgebruik zijn maar al te goed bekend, dan dat we de zeden uit dien tijd ideaal zouden kunnen noemen. We weten, dat het drankmisbruik in alle rangen en standen vaak leidde tot uitspattingen van allerlei aard. Willen wij succes hebben met onze actie, zegt spr., dan dienen wij de toestand van heden met open blik te bezien en door positieven arbeid de menigte te doordringen van ons ideaal. Voor zoovelen onder ons „Neen: we hebben geen dikke romans noodig om de tragiek van een gezin te speu ren", schrijft Gr. in „De Avondpost." Hevig is hij ontsteld, en veel directer in het hart gegrepen door een ongeschre ven roman, dien hij dezer dagen in de advertentie-rubriek van een der dagbladen las. I „Het is, zoo zegt hij, geen zelf-bedacht ad- vertentietje, dat ik hier uitknip voor u. Het is kort en tragisch de waarheid zonder meer, de schreeuw en de tranen van een ontred derd gezin: MAMA Kom naar huis of geef adres PA, POP, ROBBY. Zie hier den roman van een gezin, waar geen schrijver voor noodig is om de diepte te peilen. Zie hier de ellende om u heen, in het dagblad van vandaag. Zie hier de radeloos heid van een vader; hoor het hulpgeschrei van twee kinderen en slik dan maar iets weg om u goed te houden. Wat zit er achter de kinderlijke naïviteit van deze advertentie een smeeken! Een vader die met zijn twee kinderen roept om moeder, die is weggegaan. Hi) is op den achtergrond getreden, hij: de man van deze vrouw. Hij zoekt: de moeder. Al de disharmonie van zijn geluk wijkt weg, waar de kinderen hulpeloos zijn geraakt. Hoe is eenmaal dat gezin begonnen? Ieder onzer schakelt herinneringen in van eigen zonnig geluk om, geslagen door zoo'n adver tentie, tusschen die van de u onverschillige dingen in, als 't ware een drang te voelen om mee te helpen roejien: om moeder. De moeder. Ik las juist in deze dagen een roman, waarin de Moeder in de vrouw een ge zin redt. En telkens wanneer ik zulke ro mans lees, voel ik hoe broos dat eerste ge luk is, waarop zoo'n kostbaar iets als een gezin wordt gebouwd. Storten dan altijd de illusies zoo wanhopig inéén; is er dan nooit de standvastigheid, die aan dat gezinsleven steun geeft? Natuurlijk. Advertenties als deze zijn zeld zaamheden. En de romans die altijd maar weer ons de illusies van het geluk ontnemen en de zekerheden van het huwelijk aan stukken gooien staan buiten den norm. Daar is ook rondom-ons wel een schoone duurzaamheid, wel een standvastige trouw, wel een waarachtig gezinsgeluk. Maar één zoo'n advertentie demonstreert zich zelf als een modern noodsein, als een modern ver schijnsel en we voelen den grond onder on ze voeten wankelen. Daar is ook: schuld. Wie zal zeggen wat er is voorafgegaan aan de vlucht van deze vrouw, die nu als moe der teruggesmeekt wordt? Wie zal de hard heid peilen waarop wat ééns liefde was, afgestuit is? Wie zal de verwaarloozing we ten, die oorzaak werd van dit vertrek? Maar: ik schrijf geen roman. Deze adver tentie mag geen roman van 300 bladzijden worden. Want al die woorden zouden den roep kunnen overstemmen van Pop en Robby. En het zijn Pop en Robby die om moeder vragen en niet wij, die behoefte aan een romannetje hebben. Misschien hoort deze moeder de stem van haar kinderen en dan breekt haar hart. En schooner maar ook moeilijker „weg-terug" is er in een menschenleven niet denkbaar." blijft echter het offerleven aldus op een mysterie, waar men de waarde niet van kent en waar men zelfs mee spot. Spr. is het er echter niet mee eens. door te schim pen op den werkman en op het dienstmeisje, dat zich in een net jajxmnetje vertoont. Neen, dat zijn geen voorbeelden, die gesteld moeten worden om de hedendaagsche ge notzucht aan te toonen. Neen. de streving tegen de genotzucht moet zich richten op alle standen, die in levenswijze en op veel van andere manieren versobering moeten betrachten, om te komen tot grooter levens vreugde. Zoo hoopt spr., dat, waar de blauwe vaan geheschen wordt, door het voorbeeld, de offergeest de alcohol zal ver dwijnen en daardoor de genotzucht. Ook deze rede vond b'i het gehoor weer klank door herhaald applaus. Met veel waardeering voor het werk van Sobriëtas sprak vervolgens burgemeester Middelhof! een krachtig woord ter opwek king om vooral ook plaatselijk te overwegen wat hier in dit opzicht kan gedaan worden. Vooral het kermis-vraagstuk achtte spr. in verband met het drankmisbruik en de ge volgen daaruit voortvloeiende, de overweging ten volle waard. Veredeling achtte spr. de aangewezen weg. Nadat de voorzitter de beide sprekers en inzonderheid pastoor Konijn en burgemeester Middelhoff had dank gezegd voor hun groote medewerking, werd het slotwoord gesproken door Mej. Sam, presidente der Propaganda- commissie van de Mariabond te Amsterdam. Spr. sprak haar vreugde uit over den ge slaagden dag en sprak met veel vertrouwen voor de toekomst der Roomsche drankbe strijding, zooals deze in breede banen wordt geleid. Nat een spontaan zingen van: Aan U o Koning der Eeuwen, ging de Landdag uit een. SISTO EN SESTO, door H. Federer, uitg. L. C. G. Malmberg, 's-Herto- genbosch. Dit boekje bevat twee aardige spannende r halen, die den lezer zeker eenige aange name uren zullen bezorgen. Al kan het ons niet overal even sterk boeien, valt er toch zeer veel te waardeeren en is het als ont spanningslectuur zeer aan te bevelen. i a li ~r~ 'Alke Is de mooiste weg per auto van naai Nijmegen? Hoeveel K.M.? Ant Hillegom, Llsse, Sassenheim, War- ond, Vv'armonderhek, Lelden, Groenendijk, A'phen aan den Rijn, Zwammsrdam, Bode graven, Nieuwerbrug, Woerden, Harmeien, De Meem, Oudenrijn, Utrecht, De Bilt, i;eist, Rijsenburg, Driebergen, De Grebbe, Wageningen, Renkum, Heelsum, Oosterbeek, Arnhem, Nijmegen. Afstand 96.8 K.M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6