Sociaal Leven COUPONS Woensdag LAATSTE DAS De Gelden F. Wisbrun Liffmann A. Fufike Zoon Ned. R.K. Volksbond Ernstig motorongeval bij Den Helder Het tekort op de Amerikaansche begrooting Algem. Vergadering van den Centralen Raad te Haarlem BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Noodlottige brand in Japan Het Koninklijk bezoek aan Parijs Twee dooden Een leening van achthonderd millloen dollar Oplichting te Groningen Massa-afkeuring voor den dienstplicht te Apeldoorn Noodlottige granaatontploffing STADSNIEUWS Voor f 10,000 zand gestolen Nutsspa&rbank te Haarlem VERKEERSONGEVALLEN BURGERLIJKE STAND BOEKBESPREKING SPORT EN WEDSTRIJDEN VOETBAL Finale Bisschops-beker Wilskracht I—G. D. A. I 4—3 H. B. C. II—P. F. C. I 1—6 Promotiewedstrijd 2e kl. D. H. V. B. WATERPOLO De Waterratten WOLLEN, ZIJDEN, KUNST ZIJDEN EN KATOENEN STOFFEN DUIVENSPORT Haarl. Postdulvenvereeniging „De Bonte Duif" PROVINCIAAL NIEUWS VELSEN ZOMERCONCERTEN IN „VELSERBEEK" IJMUÏDEN Maandagmorgen te half 11 kwamen de leden van den Centralen Raad van den Ned. R. K. Volksbond in gebouw St. Bavo aan de Smedestraat te Haarlem, bijeen in alge- meene jaarvergadering. Na het zingen van het bondslied en het uitspreken van gebed, opende de voorzitter, de heer L. H. van Rooyen, de vergadering «iet den Christelijken Groet en een harte lijk welkom in de residentie van den bis schop en beschermheer, in het bijzonder tot den Geestelijken Adviseur, Rector Bots, het eerelid Lammers en den Verbcndsvoorzitter den heer De Bruin, die zal spreken over: „Eet beschavingswerk der Katholieke Ar beidersbeweging". Na het afgeloopen jaar is er veel, dat om verbetering vraagt, ook veel dat tot voldoe ning stemt. Wat wel op dringende wijze om verbete ring yraagt, is de economische depressie, waaronder het geheele maatschappelijk le ven gebukt gaat en de abnormaal groote werkloosheid, die daarvan het gevolg is. Wel is er sinds het vorige jaar eenige op leving te bespeuren, maar van een meer bevredigende verbetering is, en zoo het zich laat aanzien in de naaste toekomst, nog geen sprake. Ter verzachting van het leed, waaronder de arbeiders in het algemeen en honderden van onze leden gebukt gaan (wel de minst schuldigen, maar de zwaarst getroffenen), heeft mede de Bond krachtig medegewerkt. De werkloosheidszorg is een zeer actueel vraagstuk geworden en de voorziening in de nooden, door dit maatschappelijk euvel ont staan, is in de eerste plaats de taak der overheid, met name der Regeering en de Gemeentebesturen. Wij betreuren het, aldus de voorzit ter, dat door de landsregeering op te schriele wijze hulp wordt verleend, waar door de lasten onevenredig zwaar op de gemeentekassen komen te drukken, en de ingezetenen zich gedrongen gevoelen door middel van plaatselijke comité's mede hulp te verleenen. En het is hier zeker op zijn Plaats een woord van hulde te brengen aan onzen beminden bisschop, die hier in Haar lem van een dergelijk comité als voorzitter de leiding op zich heeft willen nemen. Naast velerlei maatregelen, ook in andere Plaatsen van dit Bisdom genomen, past hier ook een word van lof voor hetgeen in de groote steden Rotterdam, Den Haag en Amsterdam gebeurt, om den honderden slachtoffers van de werkloosheid voor stof felijke en geestelijke inzinking te behoeden, er. waaraan door onze districtsbestuur ders actief wordt deelgenomen. Met nadruk zij hier echter gezegd, dat er krachtig dient te worden gewaakt, dat al deze in zich zeer toe te juichen maatregelen, onze menschen hiet gaan doen beschouwen als armlastigen. De slachtoffers der werkloosheid zijn geer. Paupers en dienen te blijven buiten de bemoeiing van de Burgerlijke Armbesturen. Naast dit treurig verschijnsel van maat- schappeliike inzinking, mogen wij onze oogen niet sluiten voor het meer en meer veld winnend communisme en het voortwoeke rend ongeloof. De tegenwoordige structuur onzer samenleving dreigt radicaal gewijzigd te worden, het wordt een strijd op leven en dood. Waar het om gaat? De satanische krachten, die thans de we reld beroeren, spreken geen dubbelzinnige, maar een al te duidelijke taal. Het gaat onverbiddelijk, in onstumige vaart tegen het Opperwezen, tegen Christus en Zijn Kerk. In plaats van de Christe lijke moraal en zedenleer, het koude mate rialisme en de verdierbjking van den mensch. De revolutie in Spanje reeds lang door het communisme voorbereid, was nauwelijks uitgebroken, of men wierp zich op onze kerken en kloosters om ze in vlammen te doen opgaan, men eischt verbanning van onze priesters, en confiskeering van de ker kelijke goedren. Wat daar gebeurt, wordt overal voorbe reid, en men wacht op het geschikste oogenblik om zijn slag te slaan. Een gewaarschuwd man telt /oor twee. Zijn wij er ons van bewust, dat ook ons land op het satanisch program staat. Wanneer dit zoo is, zijn wij ons dan ook bewust van den duren plicht, ons zoo krachtig mogelijk te verweren. Zijn wij ons dan ook bewust, dat orze kracht gecon centreerd moet worden in onze organisatie. °P het graf van Neenands grooten Room- schen emancipator dr. Schaepman, te Rome, 201 Kanunnik Van Schaik, de Adviseur van ons ^Werkliedenverbond het zoo juist: „Wat m Spanje gebeurd is, zal in ons land niet kunnen gebeuren. Hier stuit men op ons R- K. Verbond met zijn 170 000 georgani seerde arbeiders". En hier mogen wij wijzen op een ver biedende lichtzijde. Ondanks dat alles én economische crisis, èn de daarmede gepaard gaande abnormale werkloosheid, èn de stille en openlijke verguizing van ons katholieken, zien wij ons georganiseerd leger gestadig groeien. Elke kwartaalstaat geeft een stijgend aan tal en met voldoening mogen wij eonstatee- ren, dat onze Bond in deze vermeerdering bet afgeloopen jaar heeft bijgedragen met ruim 1700 nieuwe leden. Er zit schot in onze beweging: de laatste Jaren geven stijgende cijfers, maar nog dui zenden zijn er te winnen voor onze katho lieke vak- en standsorganisatie. In de vijf districten van den Bond zijn nu bijpa een jaar gesalarieerde bestuurders werkzaam, en ais eerste vrucht constatee- ren wij een veel verbeterd en toenemend contact tusschen de afdeelingen en de cen trale leiding. De ideëele en cultureele beteekenis va" onze R. K. Arbeidersbeweging neemt meer en meer toe Een zeer belangrijke taak zul len wij hebben te vervullen in de hervor ming der maatschappij, een hervorming op den grondslag van de Rerum Novarum waarvan wij de verschijning vóór veertig jaar op zoo luisterrijke wijze te Rome heb ben herdacht. Daar op net graf van St. Petrus en dr. Schaepman hebben wij Gods zegen afgebe den op onzen arbeid. Daar hebben wij uit den mond van onzen H. Vader den Paus Woorden van lot mogen vernemen voor de Wijze waarop de Rerum Novarum hier Wcrdt uitgevoerd en met ontroering hebben Wij gehoord, hoe Z. H. ons aanmoedigde °tn op den ingeslagen weg voort te gaan, Waarbij ons gewezen werd op de nieuwe Encycliek als aanvulling van de Rerum No- varum. En met den zegen van Christus* Elaatsbekleeder zijn wij teruggekeerd, om niet nieuwen moed onze taak voort te zet ten. De feestelijke herdenking van de uitvaar diging van de Encycliek zal door een mas sale betooging plaats vinden te Utrecht op 6 Septembei a.s. Alle afdeelingen zullen met een groot aantal leden aanwezig zijn! In het a.s. najaar zullen van 3 tot en met 6 October in het retraitehuis te Bergen sociale studiedagen worden gehouden. Het zal zijn een proeve, en als zij ge lukt, zal zij een vast punt in het jaarpro gramma worden. De afdeelingsoesturen moeten o.a. door het vormen van spaarkassen den leden ge legenheid tot bijwoning geven. Ziekenfondsen De heer Van den Akker deelde mede, dat er 5 diocesane ziekenfondsen met een lande lijk contact in den vorm van een federatie zullen worden opgericht. De organisatie is in anden van 't R.K. Werkliedenverbond. Men is daardoor van meening, dat de Katholieke Arbeidersbeweging straks een zoo groot mo gelijken invloed zal kunnen uitoefenen op de uitvoering van de komende Ziekenfondswet. Zonder hoofdelijke stemming werd het Centraal Bestuur machtiging verleend tot vcorloopige oprichting van een Diocesaan Ziekenfonds. Jaarverslag secretaris Uit het verslag der werkzaamheden van het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond over 1930 uitgewerkt door den secretaris, den heer A. Angenent lichten wij: Reeds vele jaren werd het tekort aan vrije krachten die zich geheel aan de organisatie konden geven, in den bond gevoeld. Het jaar 1930 gaf aan den bond een twee tal werkers meer, totaal 5. Aangesteld werden de heeren F. Keesen uit Haarlem en W. Steinmetz uit Amsterdam. In 1930 werden nieuwe afdeelingen opge richt in Berkel, Bergschenhoek en Zandvoort. Totaal thans 111. De ledenaanwinst bedroeg over 1930 niet minder dan 1710. Per 31 December bedroeg het aantal leden 27637. De Diocesane Inkoop Centrale zette om 2624 ton kolen verdeeld in 565 ton Holland- sche en 2059 Duitsche kolen. Het financieel verslag sloot met een ont vangst van 58.920.22, waaronder een bedrag aan verkoopen van 58.613.30. De balans vermeldde een whist groot 645.20.5. De balans sloot met een bedrag van 24988.76, de winst en verliesrekening met 36672.98. Naar aanleiding van het jaarverslag vroeg Vlaardingen of er geen gevaar in zit, dat vrijgestelden aan politiek doen. De voorzitter verklaarde, dat het te ho pen is, dat in alle plaatsen personen uit arbeiderskringen invloed zullen krijgen op de wetgeving (applaus). In antwoord van een desbetreffende vraag van Haarlem, antwoordde de voorzitter, das men afzonderlijk zal moeten, beoordeelen, wanneer- .een .gesalarieerd bestuurslid b.v. wethouder wordt. In de commissie van verificatie werd als nieuw lid benoemd, de afdeeling Wormer- veer. De heer Steyn (Den Haag) sprak namens de verificateurs den wensch uit, dat een ac countant zou worden aangesteld. De voorzitter deelfle mede, dat deze be noeming in de toekomst te verwachten is. Overigens bracht de heer Steyn hulde aan den penningmeester voor zijn accuraat beij heer. Bestuursverkiezing Alvorens tot de bestuursverkiezing over te gaan, vroeg de heer Castricum (Haarlem) het woord over de kwestie of al dan niet een gesalarieerd voorzitter moet worden aange steld. Het Centraal .Bestuur .heeft reeds eenige malen te kennen gegeven, dat het van oordeel was, dat de voorzitter uit de gesalarieerde bestuurders gekozen moet wor den. De heer Van Rooijen, de huidige voor zitter, hoewel hij niet aan de beurt van af treding is, heeft zijn functie van voorzitter beschikbaar gesteld. Hierdoor kan de Cen trale Raad thans als voorzitter een gesalari eerd bestuurder benoemen. Door het Cen traal Bestuur werd voor deze functie de heer v. d. Akker voorgedragen. Haarlem meent, evenals Wormerveer, dat de voorzitter een niet-gesalarieerd bestuurder moet zijn. Haarlem stelt de heer J. G. van Kessel (Overveen) candidaat, indien de heer Van Rooijen zijn aftreden mocht handhaven. De voorzitter merkte op, dat de heer Van Kessel .voorzitter is van de bij de Hanze aangesloten Vereeniging .van Fruit- en Groentenhandelaren. Ten opzichte van den persoon moet men respect hebben, maar men dent de zaak zuver te bekijken en dan moet men concludeeren, dat de heer Van Kessel niet op de .voorzittersplaats thuis hoort. De heer Castricum deelde mede, dat de heer Van Kessel reeds jaren voorzitter is van de afd. Overveen van den R. K. Volksbond. Dan diende hij geroyeerd te worden. De heer Van Kessel kan iederen dag weer werknemer zijn, vooral in dezen tijd. De voorzitter bleef bij zijn betoog. Nadat gestemd was, werd gepauzeerd. Na de pauze. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren Chr. L. v. d. Bilt, H. J. Kuiper, J. W. Smit, P. A. Smits en Ferd. Spit. Alvorens tot verkiezing van een voorzitter over te gaan, besprak de heer v. Rooyen het vraagstuk van al- of niet-salarieering. Het voorstel om een gesalarieerd voorzitter aan te stellen, achtte spreker volkomen in het belang van den bond. Iemand met een maatschappelijke positie kan deze post, zoo als zij thans is, niet aanvaarden. Spreker wilde voor een herbenoeming niet in aan merking komen. De heer de Rooy (Haarlem) waarschuw de in scherpe bewoordingen tegen dit systeem. Er zal weer een vrijgestelde bij moeten komen en nieuwe financieele ver plichtingen zullen daaruit voortvloeien. De voorzitter weersprak deze woorden, het ledental zal verhoogd worden en uit de con tributies kan de post betaald worden. Met groote meerderheid werd de heer J. W. v. d. Akker, Den Haag, tot voorzitter ge kozen. De voorzitter wenschte den nieuwen func tionaris van harte geluk met zijn benoe ming. Een paar jaar is hij in den bond als penningmeester werkzaam geweest en deze benoeming is wel een bewijs van het ver trouwen in hem gesteld. De geestelijke adviseur, rector J. Bots, sprak een woord van afscheid tot den heen- gaanden voorzitter. Op het sociale terrein wordt momenteel meer dan waar ook ge streden. We zijn nalatig geweest, juist op dat terrein, roept men in verschillende lan den. Maar, Goddank, Nederland heeft zijn taak verstaan en begrepen en vele mannen en vrouwen hebben zich edelmoedig in den strijd begeven. Volgens de wenken van Rome is gehandeld en er is een sterke schans gebouwd. Men mag er trots op zijn, te hebben mogen medestrijden, te hebben mogen medewerken aan deze apostolische taak. Maar het terrein is nog niet afge werkt, en er zijn nog veel idealen te ver wezenlijken. Maar in de 40 jaar die achter ons liggen, is veel, heel veel verricht. Hoe wel we er niet op uit zijn, is het toch wel prettig nu en dan 'n woord van lof te hoo- ren. Dan richtte de adviseur zich tot den heer v. Rooyen, dien hij roemde om zijn ca paciteiten en grooten arbeid in de arbei derswereld. Spreker dankte hem voor de offers, die hij ook in zijn huisgezin, terwille van de arbeidersbeweging heeft moeten brengen. God alleen zal daarvoor Zijn eeuwigen dank geven. Maar, Z. H. de Paus, bij wien de heer v. Rooijen vrij kort geleden ontvangen werd, wilde nu reeds Zijn dank betuigen en begiftigde hem met het Eere- kruis Pro Ecclesia et Pontifice. Terwijl de adviseur den heer v. Rooijen het kruis op de borst spelde, klonk een daverend en langdurig applaus uit de ver gadering op. De heer J. Smit sprak een woord van geluk namens het bondsbestuur en namens de vergadering. De heer v. Rooyen dankte vervolgens den rector voor zijn waardeerende woorden. Of hij het verdiend had, liet spreker in het midden, maar hij verklaarde buitengewoon vereerd te zijn met de onderscheiding, waar voor hü ontroerd zijn erkentelijkheid be tuigde. De nieuwe voorzitter, de heer v. d. Akker, dankte de vergadering voor het in hem ge stelde vertrouwen en hoopte, dat O. Ij. H. hem de kracht zou geven, vruchtbaar te kunnen werken in het belang van de orga nisatie. De verbondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruyn, sloot zich allereerst aan bij de waardeerende woorden tot den scheidenden en nieuwen voorzitter gesproken. Vervolgens hield spreker zijn rede over: „Het bescha vingswerk der katholieke arbeidersbeweging". Spreker wijdde uit over het begrip bescha ving en wat katholieken daaronder ver staan. En in dit verband bracht spreker naar voren het werk van de katholieke ar beidersbeweging, dat hij va.n den eersten rang noemde. Vervolgens werd het gewijzigde reglement voor den Centralen Raad aangenomen. De vergadering werd daarna gesloten. Ziekenhuis vernield Tengevolge van een brand zijn vijfhonderd zieken van het ziekenhuis van Karfazawa (Japan) in gevaar gebracht. Het ziekenhuis is gedeeltelijk vernield. Verpleegsters en andere personen brachten de zieken naar veiliger plaatsen. Twee brandweerlieden zijn gedood en twee gewond. De Koninklijke Familie zal bij Haar be zoek aan de Koloniale Tentoonstelling te Parijs vergezeld zijn van de volgende dames én heeren: Gravin Van Lijnden van San- denburg; Baronesse Van Tuyl van Seroos- kerken; Freule D. van Tets; Baron en Ba ronesse Bentinck, Graaf Dumonceau; Baron Baud, majoor jhr. De .Jonge van Ellemeet en majoor jhr. Laman Trip. Doordat hij uitweek voor een jongen, die plotseling den weg overstak, reed de motor rijder S. C. Wagenmaker gisterenmiddag bij de „Blauwe Keet", nabij Den Helder, tegen een boom. De duo-passagiere, de 19-jarige Sijtje Kooy, was op slag dood. De motor rijder, die 21 jaar oud was, werd zwaar gewond opgenomen. Per ziekenauto van het vliegkamp De Kooi werden beiden naar het Marine-hospitaal te Den Helder vervoerd, waar de heer Wagenmaker des avonds te 10 uur is overleden. Beiden waren afkomstig van Wieringen. Volgens ooggetuigen heeft de motorrijder niet hard gereden. Het Departement van de Schatkist te Washington stelt heden de inschrijving open op een leening tot dekking van het tekort op de Amerikaansche begrooting van acht honderd millioen dollar, welke leening te vens gedeeltelijk moet dienen tot aflossing van de op korten mijn gesloten drie mil liard dollar-leening. De leening vervalt in de jaren 1946 tot 1949. De rentevoet be draagt 3 1/8 pet. Vischhandelaar aangehouden In Maart van dit jaar verkocht een Am- sterdamsch koopman aan een 4-tal kooplie den te Groningen een partij manufacturen voor f 600. zy betaalden alvast 160 gulden. Maar toen de koopman om de rest kwam, beweerde een van het 4-tal, dat het geheele bedrag reeds betaald was, en hij toonde dan ook den koopman een geschreven kwitantie van 600 gulden. De koopmandeed aangifte bij de politie maar alle 4. bleven er bij, dat alles betaald was. Thans is echter één hunner op zijn ver klaring teruggekomen en erkende, dat slechts 160 gulden is betaald. Volgens de verklaringen heeft de 27-jarige vischhandelaar J. S. den Amsterdamschen oopman des nachts de kwitantie uit zijn jaszak gestolen en daarna met de anderen afgesproken, dat zij zouden zeggen, dat alles betaald was. De vischhandelaar is thans gearresteerd en ter beschikking van de Justitie gesteld. Van de 323 dienstplichtigen te Apeldoorn voor de lichting 1932, zijn niet minder dan 133 afgekeurd, terwijl één tijdelijk onge schikt werd verklaard. Vier jongens gedood Door het ontploffen van een op een exerci tieterrein te Kaschau gevonden handgranaat zijn vier jongens gedood. Eenige anderen lig gen nog in levensgevaarlijken toestand in het ziekenhuis. O prachtig stukje zilvermunt, Dat steeds zoo goed kon rollen, Mijn sympathie mijn liefde zelfs Had jij dan ook ten volle. Je was zoo mooi en degelijk En van zoo'n hóóg gehalte, Zoo zonder uiterlijk vertoon, Eenvoudig van gestalte. En nu in-eens, ben jij er uit, Die goed je taak vervulde. Men hecht alleen nog waarde aan Den fonkelnieuwen gulden! Als jij vóór '20 nog dateert. Dan moet je ingewisseld. Zóó heeft de Bank nu óver jou, Zónder jou bedisseld. De nieuwe gulden glimt en glanst En fonkelt onbescheiden. En zóó weerspiegelt hij alweer Den bluf van deze tijden! MARTIN BERDEN. In verband hiermee zijn valsche gernchten in omloop In de stad loopen geruchten, dat twee amb tenaren van Openbare Werken betrokken zouden zijn bij verduistering ten nadeele van de gemeente Haarlem. Deze verduistering zou in verband staan met gepleegde leve ranties ten behoeve dezer gemeente en de ambtenaren zouden zelfs gearresteerd zijn. Bij informaties is ons gebleken, dat van fraude door ambtenaren der gemeente geen sprake is, dus van arrestatie nog minder. Het geval waar deze geruchten uit voort gekomen zijn, is als volgt: De D. E. M, (duin exploitatie maatschap pij) had van de gemeente Haarlem opdracht gehad, zand te leveren voor het ophoogen van terrein. Dit zand werd door de D. E. M. vervoerd naar het Noorder Buiten Spaame en daar van daan door een onderaannemer verder naar de op te hoogen terreinen. Deze onderaannemer had voor het doorvervoer twee personen in dienst. Later bleek, dat van het zand slechts een deel op de op te hoogen terreinen is afgele verd en dat een ander deel op terreinen welke opgehoogd werden voor huizenbouw is terecht gekomen. Toen het werk afgeloopen was, kwam de D. E. M. tot de ontdekking dat zij voor een zeer groot bedrag benadeeld was. De schade bedraagt niet minder dan f 10.000. Naar aanleiding van het ingesteld onder zoek, zijn de twee personen die met het doorvervoer belast zijn geweest, gearresteerd. zy zulen in verband hiermee verder vervolgd worden. Uit het bovenstaande biykt dat het hier wel leveranties aan de gemeente Haarlem betreft, doch dat de benadeelde niet de ge meente Haarlem, doch de D. E. M. is. Ook biykt uit een en ander, dat by dit geval geen gemeente-ambtenaren betrokken zyn geweest. Vergelijkend overzicht over Mei 19311930 Aantal behandelde posten 15229 (vorig jaar 15512); aantal inlagen 10006 (v. j. 10808); aantal terugbetalingen 5223 v. j. 4704)in gelegd f 847 693.65 X- (v. j. f 808.148.35); te rugbetaald f 681.993.29X (V. j. f 589.197.95); meer ingelegd f 165.700.36 (v. j. f 218.950.40) aantal nieuwe boekjes 259 (v. j. 327); aantal afbetaalde boekjes 170 (v. j. 166); spaarbus- jes op 31 Mei 1931 in omloop 3580. Geledigd in Mei 1931: 444 busjes met totaal f 9208.03. Aantal kluisloketten verhuurd op 31 Mei 1931: 279. OVER DEN KOP GESLAGEN. Zondagmorgen is de 21-jarige v. D. onder het Janswegviaduct met zyn motor over den kop geslagen. Het slachtoffer kreeg schaaf wonden aan armen en beenen. De motor werd ernstig beschadigd. Van D. heeft zich per Atax naar het St. Eüsabethsgasthuis begeven. Volgens de verklaring van v. D., was het ongeval ontstaan, doordat hy zyn stuur was kwyt geraakt, de omstanders verklaarden echter, dat hy met veel te groote snelheid had gereden. TEGEN DE TRAM- OPGEREDEN. Zaterdagmiddag omstreeks 7 uur, reed een 15-jarig meisje op de Dreef, in de Achting Haarlem. Op de plaats gekomen waar rijwiel pad en trambaan elkander kruisen, lette zij niet voldoende op, met het gevolg dat zy tegen een byna stilstaande tram reed. Het meisje kreeg schaafwonden aan haar armen en linkerbeen en een bloedende hoofd wond. Zij is ter verpleging naar het Diaco- nessenhuis gebracht. Geboren: 27 Mei. C. M. HartmanSchou ten, d. 28 Mei. A. J. v. Woerden—ten Boom, d.'A. H. Ragetlie—Hooyschuur, z. B. Bangede Zeeuw, z. 29 Mei. N. H. Jong kindAvis, z. 30 Mei. A. C. Wajerv. d. Steyie, z. Ondertrouwd: 30 Mei. L. C. H. de Vries en A. H Wolterbeek. Overleden: 28 Mei. J. KuvenerRaap horst, 87 jaar, Ged. Oudegracht. 29 Mei. P. Roodzant, 77 jaar, Jansstraat. T. Jacobs Hoogeweg, 49 jaar Kanariestraat. HET WONDER IN DE GENEES KUNDE, door Erwin Liek-Danzig. Geautoriseerde vertaling door Dr. W. Schuurmans Stekhoven te Utrecht. Erven J. Bijleveld, Utrecht. Hoewel dit boek zeer interessante gegevens bevat en ook de styl waarin het werd ge schreven zich niet onaangenaam lezen laat, is het voor ons, katholieken, toch geen be- geerenswaardige lectuur, al was het alleen maar om het zeer eigenaardige, cosmische standpunt dat Dr. Liek inneemt ten over staan van het wonder, en tegenover den godsdienst in het algemeen, al is de doctor zelf geen volstrekt ongeloovige. De psychische invloed van den genees heer wordt in dit boek overigens overtuigend aangetoond. Daarover echter bestaat wel bij weinigen twyfel meer. Op het mooie tererin van Teijlingen heb ben Zondagmiddag twee belangrijke ontmoe tingen plaats gevonden. Om den Lustrum beker werd om één uur gespeeld door H. B. C. II en P. F. C. I en om drie uur om den Bisschopbeker ontmoetten G. D. A. I en Wilskracht I elkander. (na verlenging). Onder leiding van den Dordtschen scheids rechter van Heumen stelden beide teams zich met eenige invallers op. Direct na den aftrap ontspon zich een vlugge stryd en werd er heel goed voet bal te zien gegeven. G. D. A. zet er van den beginne af alles op, waarbij de Amsterdam- sche keeper eenige lastige ballen te verwer ken krygt. In de Wilskracht-voorhoede wil het blykbaar niet vlotten, waardoor de aan vallen alsnog ongevaarlijk zyn. Bovendien paste de G. D. A.-achterhoede steeds met succes den buitenspelval toe.. Langzaam maar'' zeker komen de Amsterdammers in het offensief. Verschillende hacheiyke mo menten voor het G. D. A.-doel leveren niets op. Eenmaal denken we dat G. D. A. de score zal openen, doch een back snelt toe om juist voor de doellyn nog weg te trap pen. Dan kwam voor Wilskracht het suc ces, als het goed spelende middentrio tot vlak voor doel naderde en met een hard schot de leiding namen, 10. Deze vreugde was van korten duur, want een minuut later kogelt de aalvlugge mid- voor van G. D. A. na een mooien ren den geiykmaker in de touwen. Direct pakken de hoofdstadbewoners weer aan en forceeren een vryen schop, welke in het uiterste hoek je wordt geplaatst, 21. Met dezen stand brak de rust aan. Na rust is het spel nog geen minuut oud of razend snel gaan de middenspelers van Wilskracht er van door en de rechtsbinnen besluit met een onhoudbaren schuiver, 31. G. D. A. zet er nu alles op, en de wedstrijd wordt steeds meer het aanzien waard. Voor al de voorhoede van G. D. A. geeft biyk van kunnen. Aanval op aanval volgt elkaar en 't hoog oplaaiende enthousiasme werd dan ook beloond met een mooi doelpunt, 32. Dit gaf weer moed en het duurde dan ook niet lang of de gelijkmaker lag achter den Wilskracht-keeper, 33. Na dit succes bereikt de spanning zyn hoogtepunt. Beide teams, geven elkaar geen duimbreed toe, doch gescoord wordt er niet meer. Er moest toen 2 x 1)5 minuut worden verlengd. Overdonderend kwamen de Am sterdammers weer opzetten en er was nog geen 2 minuten hervat of wederom moest de G. D. A.-waker voor een listig schot zwichten, 4—3. Deze voorsprong werd byna nog vergroot ware het niet, dat de paal redding bracht. Onder geweldige spanning verstrijken zoo de laatste minuten zonder verdere doelpunten. Wilskracht behaalde hiermede een zwaarbevochte zege, waarme de zy beslag legde op den Callierbeker. Direct na afloop van den eersten wed strijd overhandigde de heer Kruyver aan P. F. C. den D. H. V. B.-beker en sprak daar- by een toepasseiyk woord. Aan het slot vond de uitreiking van den Callier-beker plaats. Den heer Kruyver herinnerde er aan, dat nu juist 10 jaar geleden deze beker door Mgr. Callier z.g. werd geschonken en dat reeds veel finalisten elkander hadden be- kampt, totdat eindelyk de laatste strijd is gestreden. Spr. feliciteerde beide clubs met hun overwinningen. Spr. bracht vervolgens dank aan het bestuur van Teylingen welke de goede voorbereidselen heeft genomen en hun uitstekend terrein voor dezen dag wilde afstaan. Dank ook aan scheidsrechters en grensrechters en aan allen die hadden medegewerkt tot het slagen van dezen dag. Onder matige belangstelling en onder lei ding van scheidsrechter Pirovano bracht de midvoor van H. B. C. den bal aan het rollen. De eerste oogenblikken waren voor H. B. C., maar al heel spoedig bleek dat P. F. C. een hechte ploeg vormde en dat de spelers indi vidueel over goede capaciteiten beschikten. Met bewonderenswaardige ijver weten de H. B. C.-backs gedurende eenigen tyd de ge vaarlijke aanvallen te stuiten en ook hun doelman keert voorloopig elk schot. Zoo bleef P. F. C. steeds in het offensief en tegen de rust moest de keeper zwichten voor een hard schot. (01). Het eerste oogenblik na rust dachten wy dat H. B. C. uit een ander vaatje ging tap pen; het duurde echter niet lang of het was weer P. F. C. welke het spel geheel in han den nam. Bijna steeds werd op de H. B. C.- helft gespeeld en van tijd tot tijd werd de score door hen vergroot. Na een 06 voor sprong gevoelde P. F. C. zich in veilige ha ven, zoodat hun spel aanmerkelijk verslapte. Met den moed der wanhoop pakten de H. B. C.'ers nu nog eens aan en zoowaar succes kwam. Eenige malen werd de keeper eens flink aan den tand gevoeld, totdat uit een corner met een goed schot een tegen- punt het resultaat was. De stand Keef 1—6 en was deze mooie beker het bezit geworden van P. F. C. Geen minuut was het tydens dezen wed strijd droog geweest, maar toch waren vele toeschouwers aanwezig voor den strijd om den Mgr. Callier-beker. Enkele officials, waaronder wy opmerkten den heer Kruyver,, competitieleider van den D. H. V. B., tevens leider van den stryd om den bisschopsbeker gaven biyk van belangstelling. Meerburg—H. B. C. III 1—3 Dat het H. .B C. III ernst is, om zich in de 2e klasse D. H. V. B. te handhaven bleek Zondagmiddag. Met goeden moed vertrok het complete elftal naar „Meerburg" waar zy na zwaren stryd een 31 overwinning wisten te behalen. A.s. Zondag 7 Juni is door de Utrechtsche zwemclub een nationale polodag georgani seerd. Het eerste zevental van D. W. R. hèeft op die wedstrijden met het volgende zevental ingeschreven: C. v. d. Broek, C. H. Vrugt, Th. Koningsbrugge, A. H. de Bruijn Jr., K. Blaak, N. de Vries, A. C. de Bruyn. A.s. Vrijdag begint de competitie van den Haarl. Zwembond. De Waterratten-dames ontmoeten om 8 uur het eerste zevental van De Delft. De wedstrijd wordt gespeeld in de oude inrichting aan de Houtvaart. POSTD. VER. „DE SNELVLIEGER" Wedvlucht vanaf Fontainebleu op Zondag 31 Mei. De pry zen werden behaald als volgt: J. J. Petri 1, 2; J. de Vries 3, 13, 16; P. A. Bosse 4; J. J. Doeglas 5, 9; P. Bannink 6, 7, 8, 10, 12, 14; P. J. v. Daalen 11, 15, Wedvlucht Quievrain cp 24 Mei 1931, afst. 229 K.M. De prijzen waren als volgt: J. Heemskerk 1, 3. 7. W. der Kinderen 2, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 20. J. J. Kan 4. F. Heerkens Thyssen 5, 15, 16. B. Hilbrink 6, 9. F. Kuijken 19. Wedvlucht Creil op 31 Mei 1931, afst. 379 K.M." De pry zen waren als volgt: F. Heerkens Thijssen 1, 11, 12, 13, 18. J. J. Kan 2, 9. N. Peetoom 3, 4. W. der Kinderen 5, 7, 10, 16, 17, 19. J. Lasschuit 6. F. Kuyken 8. J. Sleeman 14. P. Brakel 15. Concerten zullen worden gegeven in de muziektent in het park Velserbeek, des avonds van 7%9% ur, op de volgende data, door de daarachter vermelde vereenigingen 18 Juni 1931, Concordia; 24 Juni 1931, Soli Deo Gloria; 1 Juli 1931, St. Cecilia; 8 Juli 1931, Euphonie; 15 Juli 1931, Kunst na Ar beid; 22 Juli 1931, St. Cecilia; 29 Juli 1931, Accordeon Vereeniging „IJmuidens Roem"; 6 Aug. 1931, de Eendracht; 12 Aug. 1931, Soli Deo Gloria; 31 Aug. 1931 Euphonie. Wanneer door slechte weersomstandigheden een concert niet op den vastgestelden dag gegeven kan worden, dan vindt de uitvoering plaats op den volgenden dag. Is de uitvoe ring ook dan niet mogelyk dan wordt het concert verschoven naar een nader te bepa len datum. De concerten worden gesubsidieerd door de gemeente. Burgerlijke Stand. Geboren: G. Thomas Broesen, z. C. J. Andreade Boer, z. M. J. Nederlof—Schipper, z. D. B. Heistra—Mol, z. J. J. M. Hooghuis—v. d. Boogaard, d. V. VessiesManshande, d. T. v. d. MeyKlep per, z. P. VisserVisser, d. M. Villeriusv. Stein, z. T. W. C. M. de Roos—Cornelis- sens, z. Ondertrouwd: C. Hardendood en P. Plug. A. C. H. de Wolf en S. C. Rooze. B. A. Spoel- stra en C J. Boot. J. Bot en G. Buitenhuis. D. M. Bouman en C. M. Ramakers. A. de Back en M. Dekker. C. Knapper en E. Gies- berg. F. F. Bednar en G. J. M. Schinakowski. Getrouwd: H. A. S. v. Breda en A. J. v. Geldorp. Z. Roodsand en J. M. Laans. A. Mertens en J. v. Leeuwen. A. Boot en E. M. Haver. J. A. C. Heynen en J. Peper. C. J. Overduin en A. M. Blok. R. Heimig en R. v. Pel. Overleden: D. C. Kaan, wed. van A. de Groot,, v. 73 jaar. M. Robn, wed. P. v. Acker, v., 71 jaar. W. v. Egmond, v., 11 mnd. N. v. Duin, wed. D. Duindam, v. 81 jaar. J. H. Baak, geh. met B Helemigh, v., 62 jaar. R. Alhema, wed. C. Huigen, v. 81 jaar. C. H. Brouwer, wed. A. P. Koopman, v., 83 jaar. Detacheering De sergeant-majoor administrateur J. Burger, van het Regiment kust-Artillerie te Den Helder is gedetacheerd op het verdedigingswerk, alhier. Commandant verdedigingswerk De reser- kapitein H. M. Jacobs, die van 1 tot 26 Juni voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komt, zal gedurende dien tijd optreden als commandant der bezetting verdedigingswek, alhier. Jeugdconcert „Euphonia" Het laatste jeugdconcert van „Euphonia" zal Zaterdag 6 Juni worden gegeven in het Patronaats gebouw. Het programma vermeldt de „Ab- schieds-Symphonie" van Haydn en de „Eg- mont Ouverture" van Beethoven. Beroepskeuze De Vereeniging tot Bevor dering van Voorlichting bij Beroepskeuze houdt Donderdag 4 Juni a.s. haar jaarverga dering in de bovenzaal van de Gem. Arbeids beurs aan den Engelmundusweg. De agenda bevat o.a. de volgende punten: Jaarverslagen; Verslag contröle-commissie; Vaststelling Statuten en Reglement, aan vragen koninklyke goedkeuring en be stuursverkiezing. Ijzer-verschepingen In de laatste dagen werden vier gedeeltelijke ladingen piekyzer uit de zeehaven van het hoogovenbedrijf naar buiten! andsche havens verscheept. Deze verschepingen hadden plaats met de stoomschepen ,Vale of Mowbray" CEng.); „Erato" (Ned.)Gondul (Zweedsch) en „Orla" (Duitschl.), welke resp. voor New port (Mon); Gothenburg; Malmö en Libau bestemd waren. ZOMERCONCERTEN De volgende concerten zullen worden ge geven in de muziektent op het Willems plein en in de Casembrootstraat des nam. van 7.459.45 uur: 3 Juli: Willemsplein, „De Eendracht"; 10 Juli: Casembrootstraat, „Voorwaarts"; 17 Juli: Willemsplein, „Wilhelmina" (IJmuiden)7 Aug.Willemsplein, „Voor waarts"; 14 Aug. Casembrootstraat, Accor deon Ver. „IJmuiaen's Roem"; 21 Aug. Willemsplein, „Concordia"; 28 Aug.: Ca sembrootstraat, .Wilhelmina- (IJmuiden). Deze concerten worden gesubsidieerd door de gemeente.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7