f3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40. No. één van Lijst 5 HET OPTREDEN VAN HET FASCISME TEGEN DE KATHOLIEKE ACTIE STEMT IN HAARLEM W. J. B. van Liemt DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 3 JUNI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17782 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL GODSDIENST EN STAAT De Nederlandsche Katholiekendagen Gebrek in de organisatie Een anti-papist op „onderzoek" uit De verkiezingen ni Egypte Een dominee dient hem een koude douche toe Een kaslooper beroofd Vier Duitschers de daders? De crisis in het Visscherijbedrijf Vergadering van Crediteuren Raad voor de Scheepvaart Aardbeving te Boemiajoe Oude moordzaak opgehelderd Een gouden huwelijksfeest Schending van het Concordaat - Nieuwe toespraak van den H. Vader - Eischen des Pausen - Gunstige wending bij de onderhandelingen De opheffing van „De Tijd' De Amerikaansche invoerrechten Naspel van den bouw van pantserkruiser B Pastoor W. J. J. van Straelen t De buitenlandsche politiek van Italië VOORNAAMSTE cNIEUWS <S J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Pastoor J. F. Graaf Groote branden in Polen Ruim 200 gebouwen in de asch gelegd BUREAUX NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie Hjnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. i1 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoor waarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been ot arm bij verlies van 'n anderen vinger Als een van de eerste interessenten heeft de „Dageraad" waarschijnlijk omdat het Pinksteren was een spe ciaal nummer van haar weekblad gewijd aan de strafbaarstelling van de Gods lastering. Het lust ons niet hierover meer dan een enkele opmerking te maken. Het heele betoog van „De Vrijdenker" steunt op de bewering als zou de mi nister uitgaan van het standpunt, dat de staat in het algemeen en de Neder- landsche staat in het bijzonder een „godsdienstige" instelling is. Deze dubbelzinnige en misleidende voorstelling is ten zeerste geschikt om de subtiele onderscheidingen van onze christelijke staatsopvatting in de oogen van hem, die er niet nauwkeurig mee bekend is, in het belachelijke te trek ken, terwijl toch de term niet in alle opzichten verworpen kan worden. De staat is een godsdienstige instelling, inderdaad, in dien zin, dat zij een God dienende instelling is. Deze bestemming heeft hij met heel de schepping gemeen. Nog een tweede band bestaat er tusschen God en den staat: de mensch, die God 'moet dienen door naar eigen volmaaktheid te streven, kan zijn volmaaktheid (voor zoover die bereikbaar is) krachtens zijn sociale natuur slechts vinden in de samenle ving, die wij staat noemen. Een staat nu kan niet bestaan zonder gezag. En dit gezag ontleent zij aan niemand anders dan aan God, omdat het Gods wil is, dat de mensch zijn volmaakt heid zoekt in de maatschappij. Deze beide banden nu, tusschen God en den staat, die in wezen op hetzelfde be ginsel berusten, dat de schepping er is om God te dienen, maakt men echter gemakkelijk ridicuul door ze „godsdien stig" te noemen. Door te spreken van den staat als van een „godsdienstige instelling", insi nueert men gemakkelijk de absurditeit, als zou de staat door een christelijk minister worden beschouwd als een filiaal van de kerk, of de kerk als een moeder-trust van diverse staten. Dergelijke handigheden zijn aan de „Dageraad" in het algemeen niet vreemd. Vandaar, dat wij meenden goed te doen er uitdrukkelijk op te wijzen, dat wij den staat niet beschouwen als e*n instelling van den godsdienst, maar als een instelling van GOD zelf. Dat de staat als zoodanig ons even heilig kan zijn als de kerk en niet er aan onderge schikt: mits hij zijn eigen afkomst niet loochent en waakt voor de eer van zijn Schepper. De mislukking van den Katholiekendag, wat het bezoek aangaat, doet de „Limburger Koerier" het volgende schrijven: „Laten we er geen doekjes om winden en ronduit zeggen, hoe er na de ervaring van 1928 in ruimen kring in het Zuiden over wordt geoordeeld. De vrijwel eenstemmige meening is, dat de organisatie van den Ned. Katholieken dag zoo goed als geen rekening houdt met het volk de massa, die toch door haar opkomst en geestdrift de bezieling moet geven aan wat anders een schrale forma liteit blijft. Het hoofdbestuur voert een autocratisch beheer. De aanstelling van een Plaatselijk Comité is een formule. Met totale veronachtzaming van het gezonde inzicht, dat elk milieu zijn eigenaardige verhoudingen heeft, waarmee rekening moet worden gehouden, en welke door niemand zoo goed gekend worden als door de leden der Plaatselijke Comité's zeiven, wordt vanuit Den Haag volgens een vast gesteld schabloon den Plaatselijken Comi té's de te volgen handelwijze voorgeschre ven. Waarschuwingen hebben niet altijd gebaat. Een „Sic volo, sic jubeo" was veelal het antwoord. Gegeven natuurlijk met de beste bedoelingen, doch mèt onbewuste miskenning tevens van de werkelijkheid. Maar al te zeer had 't den laten we aannemen: valschen schijn, alsof een aristocratische groep den Katholiekendag „select" wilde houden; het volk midden stand en arbeiders voelt fijn aan en reageerde daarop volkomen natuurlijk door zich te onthouden van manifestaties, waarin het blijkbaar geen andere taak was toebedacht dan het vullen van de zalen en het vormen van de entourage." Het bestuur van den Katholiekendag heeft intusschen de opdracht gekregen, om op verbetering te zinnen. We zijn benieuwd, het resultaat zijner overwegingen eertijds te ver nemen. Een propagandist van de anti-papistische Evangelische Maatschappij, de bekende anti papistische heer Voet, heeft in Limburg een onderzoek ingesteld, om te kunnen nagaan, of en in hoe erge mate de Protestanten in het Roomsche Limburg toch wel onderdrukt worden. Natuurlijk heeft hij niet veel kunnen vin den, maar op het gebied van het onderwijs meende hij toch ongerechtvaardigde „Room sche" overheersching te kunnen bespeuren, omdat er zooveel onderwijs-autoriteiten katholiek zijn. Iemand, die het beter weten kan, de Ne- derlandsch Hervormde predikant te Heer len, G. Mol, dient hem echter in het Week blad der Nederlandsch Hervormde Kerk de volgende koude douche toe: „Als men, gelijk de heer Voet, door Limburg reist, met allerlei menschen spreekt, allerlei dingen hoort, kent men dan Limburg? heeft men dan ook den achtergrond van vele handelingen ge speurd? Ik heb grond om het in twijfel te trekken En als men dan een dergelijk stuk publiceert, dan wil ik de waarde der „feiten" laten voor wat zij is, doch dan wekt men in de lezers geen juist denkbeeld over den toestand, waarin wij hier leven. Wat het onderwijs betreft, heb ik de ervaring, dat wij hier in gunstige condities leven en al heeft men dan met autoritei ten te doen, die tot de Roomsch Katho lieke Kerk behooren, zoowel van de zijde der burgerlijke gemeente als van de zijde van den Inspecteur L. O., heb ik steeds de meest loyale medewerking ondervonden binnen het kader der vigeerende wet op het L. O. Om der wille van de waarheid stel ik er prijs op dit openlijk te verklaren. En ik weet, dat andere schoolbesturen het met mij eens zijn. En wij hebben eenige ervaring, want van de Herv. Schoolver- eeniging te Heerlen gaan alleen 5 lagere scholen en een U.L O.school uit, zoodat wij gemeente en inspectie nog al eens noodig hebben. Ik ben overtuigd, dat wij met een op treden als van den heer Voet niet verder komen. Protestantsche christenen, die hier leven, hebben de roeping hun echt christe lijk reformatorisch geloof te belijden en dat met een waardigen levenswandel ge paard te doen gaan." Onzerzijds hebben wij aan deze verdiende reprimande niets toe te voegen, omdat de anti-papistische rel erdoor tot nul geredu ceerd wordt. Gistermiddag is in een melkwinkel op den Zuiddijk te Rotterdam, aan een 20-jarigen kaslooper van een effectenkantoor aldaar, op handige wijze een bedrag van 4000.— ontfutseld. De kaslooper had dit geld, dat bestond uit 40 briefjes van 100.—, van een bank ge haald en had het in een enveloppe, die weer in een boek gelegd was, in zijn tasch ge borgen. Op weg naar kantoor ging hij een melkwinkel binnen om een fleschje, dat hij bij zich in zijn tasch had, met melk te laten vullen. Terwijl hij daarop wachtte is een drietal Duitsch sprekende mannen, waar schijnlijk vreemdelingen, binnengekomen, waarvan twee met hem een gesprek begon nen over de kortste route naar het Maas station, terwijl de derde achter hem bleef staan. Een vierde man was buiten gebleven, doch kwam even later binnen, waarop een der drie anderen naar buiten ging. Waarschijn lijk heeft de man, die achter hem is blijven staan, kans gezien een hand in de tasch te steken en het geld er uit te halen. Even nadat de kaslooper den winkel verlaten had, merkte hij, dat het geld verdwenen was. Hij kwam onmiddellijk terug, doch de vier mannen waren reeds verdwenen. De politie werd gewaarschuwd, doch het onderzoek heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Een commissie van onderzoek benoemd. Gistermiddag is te IJmuiden een vergade ring gehouden .waarin zoo goed als alle cre diteuren in het visscherijbedrijf aanwezig waren. Na langdurige besprekingen werd een commissie benoemd, bestaande uit vier per sonen, een vertegenwoordiger van de kolen- leveranciers, een van de reparatie-inrichtin gen, een van de ijsfabrieken en een van de stowers, welke zich een accountant zal assu- meeren. Aan deze commissie zullen alle vorderingen der verschillende crediteuren worden mede gedeeld. Hierdoor zal het mogelijk zijn, een overzicht van de schulden op stilliggende booten te verkrijgen en ook een juist inzicht in de soort van schulden (hypothecaire, pre ferente, concurrente). Op deze wijze verwacht men, zich een juist oordeel te kunnen vormen over de positie van het visscherijbedrijf te IJmuiden en op grond daarvan te kunnen vaststellen, wat moet worden gedaan om tot een gezonden toestand te komen. Aanvaring op de Noordzee De Raad voor de Scheepvaart deed giste ren uitspraak in zake de aanvaring tijdens mist van het stoomvisschersvaartuig „Maria van Hattum" IJM. 157 met het Duitsche stoomschip -„Annie Hugo Stinnes 6" op de Noordzee. De Raad is van oordeel, dat deze aanva ring in hoofdzaak is toe te schrijven aan den mist. Ook al zou moeten worden aangeno men, dat de „Maria van Hattum" IJM. 157 zich reeds eenigen tijd in den mist bevond, toen de aanvaring plaats had, ditzelfde kan in elk geval niet aangenomen worden ten aanzien van de „Annie Hugo Stinnes 6," die, van de West komende, met volle kracht wer kende machine blijkbaar plotseling in de mistbank is geloopen. Dat de „Maria van Hattum" zeer weinig vaart liep, staat wel vast. Ook had dit schip, doordat het aan zijn netten lag, het in Zijn macht om onmiddellijk de vaart ut het schip te halen. De schipper van de „Maria van Hattum" ontkent op het tweestootssignaal (van het andere schip) B.B.roer te hebben gegeven. Daargelaten, dat in dit geval het gegeven sein niet juist was, is het wel waar schijnlijk dat zijn schip, onder den invloed van den stroom, in verband met zijn aan bakboord uitstaan treilnet, bakboord uit is gegaan. De wijze waarop een deel der bemanning, te weten zonder iets aan den schipper, die in den kolenbunker bezig was om het lek te onderzoeken te hebben gevraagd, het schip heeft verlaten, is zeer af te keuren. Er wa ren zes van de tien menschen van boord ge gaan, zoodat heel weinig kon worden ge daan tot behoud van het schip. Station en spoorlijn beschadigd Een telefonisch bericht uit Djokjakarta meldt, dat een hevige aardbeving te Boe miajoe heeft plaats gehad ten gevolge waarvan het stationsgebouw gescheurd is, terwijl gevreesd wordt, dat de spoorlijn is beschadigd. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Uit wraak gehandeld Het „Soerabajasch Handelsblad" meldt,' dat de moord, gepleegd in den nacht van 27 op 28 Fabruari 1927, op den ondervoor zitter van den landraad te Kediri, Raden Pandji Pawitao Hadinoto, thans tot klaar heid is gebracht door de veldpolitie. Eerst werd een inlander gearresteerd we gens het clandestien bezit van een revol ver. Bovendien werden verklaringen ver kregen, welke wezen in de richting van de schuld aan den moord, waarop verschillen de personen werden aangehouden, van wie tenslotte 7 bekenden bij den moord betrok ken bleken te zijn. De moordenaar, zekere Mohammed Saleh, verklaarde uit wraak te hebben ge handeld. De regeeringspartij 81 zetels Blijkens den officieelen uitslag, is het resultaat der Egyptische parlementsverkie zingen, dat de regeeringspartij van Sidkey Pasja 81 zetels heeft gekregen, de z.g. ko ningspartij, die de regeering in alle zaken van eenig belang steunt, 38 zetels, de na tionalisten (Wafd-partij), tegen wie de ge heele verkiezingscampagne gericht was, 8 zetels, de onafhankelijken van verschillen de richtingen 17 zetels, in totaal 144 ze tels. Er blijven nu nog zes zetels te verdeelen over. Gisteren herdacht de algemeen bekende dr. L. C. Proot en echtgenoote hun gouden huweiyksfeest. Het zeer geziene echtpaar mocht zeer veel biyken van belangstel ling in onderscheiden vorm ontvangen Nieuwe toespraak van den Paus Bij de ontvangst van een Mexicaansche bedevaart, onder leiding van den aartsbis schop van Mexico, en de leerlingen van het Pio Latino Americano-college, hield de H. Vader pisteren een toespraak, waarin Hij herhaaldelijk zinspeelde op de sombere ge beurtenissen der laatste dagen. De Paus zeide, ontroerd te zijn door de aanwezigheid in het vaderhuis van zoo- velen zijner kinderen, die van verre ge komen waren, en die ook het lijden hadden gekend. Hun Vader, de Vader der geheele christenheid, die hun zoo vaak woorden van bemoediging en troost van verre had toege sproken, had thans zelf behoefte aan troost. De opperpriester, aldus de H. Vader, heeft zich jegens niemand vijandig getoond. Te onbegrijpelijker zijn derhalve de aanvallen en geweldplegingen tegen Zijn kinderen. Steeds heeft de Paus de Katholieke Actie voorgehouden verre te blijven van de poli tiek. En die directieven werden in het alge meen door allen goed verstaan en de Katho lieke Actie toonde zich gehoorzaam en wel gedisciplineerd. Het doel der Katholieke Actie is geen ander dan zelfheiliging en heiliging van den evenmensch overeen komstig het gebod te werken aan het heil der eigen medebroeders. Schending Concordaat? In kerkelijke kringen wordt er aan her innerd, dat de sluiting van het concordaat tusschen den H. Stoel en de Italiaansche regeering tot stand kwam na de afkondi ging van de wetten betreffende de nationale instelling der Balillas, welke de opheffing der Katholieke padvinders-vereenigingen ten gevolge hadden. Dat dus de katholieke actie, welker er kenning in artikel 43 van dat concordaat is vervat, in geenerlei tegenspraak is met de wet, is onbetwistbaar. Overigens wisten degenen, die over het concordaat onderhandelden, zeer wel, dat tot de vereenigingen, welke deel uitmaken van de Katholieke Actie, ook die der katholieke jeugd en die der katholieke universiteits studenten behoorden. Eischen van den Paus. Tot de niet-fascistische jeugdvereenigin- gen, die in geheel Italië werden ontbonden, behooren alle organisaties, zoowel die van volwassenen als van de jeugd, mannelijke en vrouwelijke. Naar beweerd wordt, zijn deze maatrege len echter slechts van tijdelijken aard. Naar verder verluidt, zou de H. Vader herstel eischen van het geschonden recht en wordt daarover thans onderhandeld. Vooreerst zal de H. Stoel eischen, dat ver ontschuldiging wordt aangeboden wegens de grove schending van de exterritorialiteit der pauselijke kanselarij en wegens beleediging van den Stedehouder van Christus, die in woord en geschrift werd verguisd. Een andere eisch betreft restitutie voor de materieele schade van de in geheel Ita lië aan de katholieke jeugdverenigin gen behoorende gebouwen, alsook in het al gemeen voor alle gebouwen, die tijdens ae laatste onlusten werden beschadigd. Gunstige onderhandelingen? Naar de Engelsche avondbladen van gis teren nog meldden, nemen de onderhande lingen tusschen de fascistische regeering en het Vaticaan een gunstige wending. Men zou te Rome van meening zijn, dat spoedig een overeenstemming zal worden bereikt. De katholieke kringen en clubs, die door de fascistische autoriteiten waren gesloten, daar zij van politieke inmenging beschuldigd werden, worden naar de „British United Press" meldt, reeds geleidelijk weer geopend. Mussolini heeft nog tijdig een demonstra tie verboden van fascistische studenten tegen het Vaticaan, die zou plaats hebben op een plein in de onmiddellijke nabijheid van St. Pieter, vanwaar men alle Vaticaansche ge bouwen kan overzien. De duce was eerst enkele uren, voordat de demonstratie zou plaats hebben, van de plannen der fascis tische studenten op de hoogte gesteld. Anderzijds heet het, dat de H. Stoel gis teren nogmaals aan alle bisschoppen van Italië instructies heeft gegeven, hun werk zaamheden uitsluitend tot de uitoefening van hun kerkelijk ambt te blijven beperken en niet deel te nemen aan politieke organisa ties, zulks in verband met de te verwachten oplossing van het ernstige conflict tusschen Kerk en Staat.. De vrijmetselarij er bij betrokken. Naar uit betrouwbare bron blijkt, zijn bij het ontstaan en het verloop van de anti kerkelijke betoogingen der laatste weken masonnieke elementen uit het binnen- en buitenland en verder Waldensers en Metho disten nauw betrokken. Bijna 70 ontslagen aangezegd. Naar „de Morgen" vernam, zou door de opheffing van „de Tijd" aan 23 redacteuren, 16 administratieleden en aan 30 zetters ontslag zijn aangezegd. Critiek op de soc.-dem. tegenstemmers Op het soc.-dem. congres te Leipzig bracht het rijksdaglid Sollmann rapport uit over de werkzaamheden der fractie. Hij keurde verder de houding der „ne gen" af en brak een lans voor de eenheid in de partij, die meer dan ooit noodzaak was. De partijdag moet waarborgen geven tegen een herhaling van zulke overtredingen der discipline, want het betreft geen ver plichting jegens Brüning," maar de overtui ging, dat het gaat om het afwenden van het ontzettende ongeluk, dat het ten on der gaan der democratie zou beteekenen. De afd. Hamburg der soc.-dem. partij heeft bjj den partijdag een motie ingediend, waarin scherpe afkeuring wordt uitgespro ken over het optreden der negen fractiele den, die indertijd de partijdiscipline heb ben geschonden door in den rijksdag tegen den pantserkruiser te stemmen. Seidewitz als woordvoerder van de op positie stelde vast, dat de fractieminder heid met even groot verantwoordelijkheids gevoel gehandeld heeft als de meerderheid. Bij den pantserkruiser ging het niet om die paar millioen, doch om den geheelen politieken en economischen toestand. De stemming van vertwijfeling der massa stijgt en wij weten niet wanneer de conjunctuur weer keert en dus volgens de partijleiding het tijdstip voor ons nieuw offensief be gint. De grens van wat wij kunnen toestaan, was bij pantserkruiser B. bereikt. Het was geen levensvraag voor het kabinet en als het kabinet daarbij geen concessie deed, was het hiertoe ook in andere voor de ar beidersklasse belangrijke kwesties niet be reid. Het congres heeft den plicht te beslui ten, dat met een verdere verslechtering van de sociale verzekeringen de grens van to lerantie is bereikt. (Bijval). Plotseling overleden Te Oud-Ade is plotseling overleden de Zeereerw. Heer W. J. J. van Straelen, pastoor aldaar. Toen men hetA hedenmor gen wilde wekken, vond men hem dood te bed liggen. Wilhelmus Jacobus Joannes van Sraelen werd 7 Augustus 1865 te Maassluis geboren en priester gewijd 15 Augustus 1890. Ach tereenvolgens was hij kapelaan te Voor schoten, Gouda (O. L. Vr. Hemelvaart), Rotterdam (H. Laurentius) en Amsterdam (Petrus en Paulus). In September 1907 werd hij pastoor te Hellevoetsluis en 29 April 1910 te Oud-Ade. Verlaging bepleit Het democratische lid van den Amerikaan- schen Senaat, Harrison, heeft in een rede voering voor de financieele commissie aan gedrongen op voorzichtige verlaging van de Amerikaansche invoerrechten, die hij als ongerechtvaardigd kenmerkte. Hij zinspeelde verder op de verhooging der Canadeesche invoerrechten, die Maandag werd aangekondigd en zeide, dat die geen verbazing kan wekken, daar de „misdadige" wijze, waarop de invoerrechten warer be handeld, onvermijdelijk tegenmaatregelen moest uitlokken. Hoover en andere leiders der republikein- sche partij droegen door hun nalatigheid schuld en de uitwerking der rechten kan niet anders dan noodlottig zijn voor den Amerikaanschen handel. Besprekingen in den Senaat In den Italiaanschen Senaat is de discussie begonnen over de buitenlandsche politiek, waarbij het algemeene ontwapeningsvraag- stuk, de vlootovereenkomst van Londen en de beraadslagingen te Genève over de Euro- peesche economische problemen de hoofd punten der bespreking zullen vormen. De oud-minister van buitenlandsche zaken Schanzer, betoogde o.a. dat Italië ten aan zien van de Duitsch-Oostenrijksche tol-unie te Genève de vastgestelde richtsnoeren had gevolgd. Grandi had het plan aan ernstige critiek onderworpen en er op gewezen, dat de voor gestelde unie niets anders was dan een voorbereiding van de Anschluss. Aan deze Italiaansche kritiek heeft even wel niet de bedoeling ten grondslag gelegen om Frankrijk gunstig te stemmen, teneinde met dit land tot overeenstemming te komen inzake de vlootkwestie. Italië maakt de meest delicate belangen der landsverdediging niet tot een handels object Sprekende over de plannen ter bestrijding van de economische crisis, noemde Schanzer het Fransche plan eenzijdig, daar het slechts een .statengroep in Midden- en Oost-Europa beoogde. Als tweede probleem te Genève noemde spreker de voorbereiding der ontwapenings conferentie. De bewapening is in Europa, vergeleken met den tijd van voor den oorlog, toegeno men. Rusland o.a. is een van de sterkste mi litaire mogendheden ter wereld. Van het slagen of mislukken der ontwa peningsconferentie zal het lot van Europa afhangen. Idien men de verdragen niet omverwerpt, doch ze geleidelijk bevrijdt van alle onvol heden en dingen, die niet meer van dezen tijd zijn, mag men hopen, het ideaal der internationale bevrijding te bereiken, dat alleen de grondslag van een duurzamen vrede kan zijn. Te Oud-Ade is plotseling overleden de Zeereerw. Heer W. J. J. van Straelen, pastoor aldaar. (blz. 1, 1ste blad) Pastoor J. F. Graaf te Amsterdam zal bin nenkort gaan rusten. (blz. 1, 1ste blad) Groote branden in Polen. (blz. L 1ste blad) In den Amerikaanschen Senaat is verla ging der invoerrechten bepleit. (blz. 1. 1ste blad) Besprekingen in den Senaat van Italië over de buitenlandsche politiek van het land. (blz. 1, 1ste blad) De moeilijkheden voor den H. Stoel. (blz. 1, lste blad) Te Rotterdam is een kaslooper beroofd van f 4000. (blz. 1, lste blad) Een aardbeving te Boemiajoe (N. O. I.). (blz. 1, lste blad) De openbare leeszalen en bibliotheken en de Tribune-kwestie, (blz. 1, 2de blad) Besprekingen in Duitschland over den toe stand des lands. (blz. 1, 3de blad) Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring der conventie van Oslo. (blz. 2, 3de blad) Ontslagen als gevolg van de uitvoering der Tarwewet? (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.67 stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.42 uur. Hoogste barometerstand 773.7 m.M. te Akureyri. Laagste barometerstand 747 m.M. te Hernösand. Verwachting: zwakke tot matigen, Weste lijke tot Noordelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen. Iets koeler. Zal emeritaat aanvragen De zeereerw. heer J. F. Graaf, pastoor der kerk van den H. Vincentius aan de Jacob van Lennepkade te Amsterdam, zal zeer binnenkort gaan rusten en zijn intrek nemen in Huize „Duinrust" te Overveen. De zeereerw. heer J. F. Graaf werd in 1852 geboren en_ ontving, na zijn studies aan het klein- en groot-seminarie te hebben ge maakt, in het jaar 1878 de H. Priesterwij ding. O.a. werd hij door den Bisschop belast met het bouwen van een kerk te Halfweg. Toen pastoor Graaf aan deze opdracht vol daan had, volgde al spoedig zijn benoeming tot pastoor der parochie van St. Vincen tius in 1899. Uit verscheidene deelen des lands zijn be richten ontvangen over nieuwe groote bran den, welke tal van bewoonde oorden in de asch hebben gelegd. Te Tynic zijn 54 wonin gen en 120 zakengebouwen in vlammen opgegaan. In een plaatsje bij Neu-Sandez in Oost-Galicië, brandden 9 woonhuizen af, terwijl nabij Radomsko 16 woonhuizen en 24 zakengebouwen een prooi der vlammen werden. In totaal werden er 2 personen gedood en 10 zwaar gewond. In enkele ge vallen wordt brandstichting verondersteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1