f250. f3000.- f 750.- f125.- f50.- f40. No. één van Lijst 5 De verhouding tusschen Vaticaan en Italiaansche Regeering DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN STEMT IN HAARLEM W. J. B. van Liemt BUREAUXNA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 4 JUNI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17783 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Brug ingestort bij Bordeaux Tal van dooden en gewonden VOORNAAMSTE cKIEUWS DE BELANGSTELLING NIET FRAAI VERWEER Jongen vermoord De Tarwe wet Het fabeltje der mislukking Int. Landbouwcredietbank De heer Ter Meulen geen voorzitter TANDHEELKUNDIGE HULP De overproductie vsm petroleum Noodtoestand in Amerika Het nieuwe Belgische Kabinet Welk accoord getroffen zou zijn Een Duitsch watervliegtuig te Schellingwoude Uitvoering der Tarwewet Nederlandsche arbeiders in België Aanbesteding Zweedsche Luciferstrust Beperking der productie J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch eerbericht Verzorging van de ongehuwde moeder De gespannen toestand Verklaring van het fascistisch partijbestuur Nieuwe rede van Z.H. den Paus Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 11 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger Naar uit Bordeaux gemeld wordt, heeft te St. Denis de Pilex een ernstig ongeluk plaats gehad, dat tot dusverre 12 dooden heeft geëischt. Bij het beproeven van een nieuwe brug stortte deze eensklaps ineen, tengevolge waarvan een groot aantal per sonen, o.w. ook de hoofdingenieur Lefèbvre, in de diepte verdween. Er werden 12 perso nen gedood, terwijl 19 personen zware ver wondingen opliepen. Twee hunner zouden reeds tijdens het vervoer naar het zieken huis overleden zijn. De slachtoffers zijn in hoofdzaak perso neel van de tien zwaar geladen vrachtauto's, waarmede de proefneming verricht werd. Onder de puinhoopen van de automobielen moeten zich op den bodem der rivier nog ongeveer 10 lijken bevinden. Rapport aan den minister van arbeid be treffende de verzorging van de ongehuwde moeder. (blz. 1, 1ste blad) De controle op de bloem voorraden der bak kers zal eerst op 1 Augustus beginnen. Cblz. 1, 1ste blad) De waarschijnlijke samenstelling van het nieuwe Belgische Kabinet. Het getroffen accoord. (blz. 1, 1ste blad) De heer Ter Meulen geen voorzitter van de organisatie-commissie van de Int. Landbouw- credietbank. (blz. 1, 1ste blad) Bij de instorting der hangbrug bij St. Denis de Pile zijn twaalf menschen omgeko men. (blz. 1, 1ste blad) Weer voelen wij den geest der verkie zingen over ons vaardig worden. In enkele kleine gemeenten hebben de gemeenteraadsverkiezingen reeds plaats gehad, overal worden voorbereidingen getroffen tot den strijd, we hebben al zoo'n beetje kruitdamp geroken en de strijdlust groeit naarmate de data dei- te leveren veldslagen naderen. We maken ons er geen oogenblik be zorgd over, of voor de gemeenteraads verkiezingen overal wel de noodige ani mo bestaat: voor geen enkele politieke daad heeft de kiezer zoo'n intensieve belangstelling als voor de verkiezing van nieuwe raadsleden. O zeker, zijn de Kamerverkiezingen daar, dan is het verheugend te consta- teeren, hoe het vaderlandsche katholi cisme zich demonstreert in een spon taan en massaal enthousiasme en in een eenheid van streven in grooten stijl, welke eenheid menige andere politieke partij ons zou kunnen benijden; voor de Statenverkiezingen is de massa meestal moeilijker in gang te krijgen, omdat het belang daarvan door velen nog niet genoegzaam gekend of zeer onderschat wordt, maar heeft het aan- valssignaal geklonken, dan worden niet temin de wapenen van het stembiljet met kracht en energie gehanteerd: de cijfers van den uitslag der jongste Sta tenverkiezingen leveren daarvan op nieuw het bemoedigend bewijs. De belangstelling voor de gemeente raden echter is uniek. Die komt geheel vanzelf, die borrelt vaak over en neemt soms zulke afmetingen aan, dat men wel eens vreezen zou ve»n 't goede te veel te krijgen. 't Is echter zeer verklaarbaar: met de gemeentelijke politiek en haar resultaten komen wij bijna dagelijks in aanraking; met eigen oogen zien wij haar gevolgen, die gevolgen meenen wij als het ware „aan den lijve" te ge voelen; wordt er in den gemeenteraad b.v. besloten tot iets dat geld kost en wanneer is dit nu eens eigenlijk niet het gevaldan meent men den weerslag daarvan veel directer en ge voeliger in zijn beurs waar te nemen, dan wanneer een dergelijk besluit ge nomen wordt door Kamer of Staten; we leven met onze raadsleden ook veel intiemer mee dan met Kamer of Staten leden. Wij zien in hen in 't complex van overheden onze meest rechtstreeksche vertrouwenspersonen; sterk leven wij met al hun gemeentepolitieke handelin gen mee, en velen onder ons hebben, wanneer zij den Raad in adressen ad- viseeren, om bepaalde daden prijzen of (wat vaker voorkomt!) bekritiseeren, 't prettige gevoel, alsof zij de gemeente zoo'n beetje méé-besturen. Het voorspel der verkiezingen wordt wanneer zij den Raad betreffen ook van nabij beleefd: men ziet heel het spel soms een drama, soms een klucht voor zijn eigen oogen afspelen op het vaak niet al te ruime gemeente-politieke tooneel. Wat er ook van zij: het is in ieder geval prachtig, dat wij ons over gebrek aan animo voor de ge meenteraadsverkiezingen niet bezorgd behoeven te maken. Maar juist die bijzonder geprikkelde belangstelling brengt ook haar gevaar mee, het gevaar n.l., dat wij te zeer onze aandacht schenken aan bijkom stigheden, vooral aan persoonlijkheden, en de groote beginselen min of meer uit het oog verliezen. Zaak is het vóór alles, de belangstel ling in juiste banen te leiden. De spoorwegen blijven zich ten spijt van alle actie hardnekkig verzetten te gen vrachtverlaging voor het vervoer van land- en tuinbouwproducten, ook al weten ze, dat de strijd verloren wordt. De verliezen, die zij lijden, zijn op dit oogenblik reeds niet gering ten gevolge van de groote hoeveelheden producten, die thans per vrachtauto verzonden worden. Men stelt zich te Utrecht op het standpunt, dat zij het daar alleen weten en men schampert in het eigen orgaan op de kamerleden en de centrales van land- en tuinbouw, die over het spoor- wegbeleid durven spreken en schrijven. De regeering durft niet ingrijpen, ook al omdat de gevolgen op financieel gebied voor haar te ~"Oot zijn, want als zij de tarieven verlaag: moet zij 8 procent di vidend betalen als er verlies is. De dooi de regeering ingestelde commissie doet niets. Zij zou volgens den minister met spoed werken, maar na een half jaar is er nog geen tetter advies aan den mi nister uitgebracht. Het stelsel van de spoorwegen is steeds geweest om vracht te behouden door aan de groot-vervoerders reductie te verleenen en den kleinen man, die niet anders dan bij het spoor terecht kan, het volle pond te laten betalen. Toen het vorige jaar het Centraal Bureau van de veilingen bereid was om voor de gezamenlijke exporteurs een bepaalde hoeveelheid vervoer te waarborgen mits de tarieven verlaagd werden en onder voorwaarde, dat de verlaging zou wor den bijbetaald, als het aantal wagons niet gehaald werd, weigerde de directie. Men wenschte geen collectieve garantie, maar alleen overeenkomsten met de individueele exporteurs. Dezen zouden een reductie kunnen krijgen als zij voor een bepaald bedrag per spoor vervoerd hadden. Door het groot aantal expor teurs in land- en tuinbouwproducten kon zoo goed als geen van dit aanbod gebruik maken. Dat reductiestelsel heeft voor den land- en tuinbouw niet de minste waarde. De exporteur rekent bij den prijs dien hij besteden kan op de veiling met het bedrag dat hij betalen moet voor het vervoer en niet met het geen hij daar later als reductie wel eens van zal terugkrijgen, als hij voor een hoog bedrag vervoerd heeft. In de Tweede Kamer is dat meermalen met nadruk uiteengezet. De commissie, door de regeering ingesteld, heeft daarom ook reductie buiten haar beschouwingen gelaten. De minister vroeg alleen te onderzoeken of er verlaging ovër de geheele linie, dus voor ieder, noodig en mogelijk was bij vervoer van land- en tuinbouwproducten. Hiertoe had ook de commissie Lovink geadviseerd en om dat te bereiken had het Centraal Bu reau voor de veilingen haar aanbod ge daan en zelf de risico overgenomen. Nu het echter ernst begint te worden met het vervoer van groenten per auto naar Duitschland en de extra-sneltrein, die 's nachts rijdt voor dit vervoer naar het Roergebied, niet ten volle aan de verwachtingen beantwoordt, komt de directie met voorstellen. Van het bestaan van de commissie, waarin de spoorwegen zelf zitting heb ben, trekt zij zich niets aan. Zij negeert die commissie geheel en ook al hetgeen er over het vervoer gesproken is in de volksvertegenwoordiging. Van het ver voer per auto uit het Westland, tot nu toe de beste klant van de spoorwegen, ondervindt de directie het grootste na deel. Heel eenzijdig heeft zij nu in gaande 1 Mei aan de Westlandsche exporteursvereeniging een reductie aan geboden van 15 procent als een bepaald aantal wagons dit jaar verzonden wordt. Thans neemt zij dus wel genoegen met een collectieve garantie, wat vroeger altijd geweigerd werd, maar het ergste is, dat zij deze reductie, die voor land en tuinbouw geen voordeel oplevert, alleen maar aanbiedt aan het Westland. Voor de Noord-Hollandsche expor teurs geldt dit niet, terwijl dezen juist van de hooge tarieven zooveel last heb ben, maar doordat Amsterdam en an dere plaatsen op hun weg liggen, veel moeilijker van vrachtauto's gebruik kunnen maken. Dit optreden van de spoorwegen toont aan, hoe men in Utrecht zich van de algemeene belangen niets aantrekt, maar eigen weg volgt, regeering en volksvertegenwoordiging ten spijt. Het is onbegrijpelijk, dat een minister dit toelaat van een maatschappij, waarin hij door de commissarissen alles te zeggen heeft. Wat nu door de directie van de spoorwegen geschiedt om zich te verdedigen tegen het autovervoer, be wijst, dat de eerste klap geducht is aangekomen. De manier waarop zij het doet is niet fraai en kan niet door den beugel. Er bestaat niet de minste kans, dat de spoorwegen den strijd zullen winnen als niet tot verlaging wordt overgegaan, maar ook dan is het nog de vraag of het nadeel hersteld kan worden. De exporteurs hebben nu een maal den smaak te pakken van het ver voer per vrachtauto, waarbij de produc ten gebracht worden van de veiling op de markt, terwijl spoorwegvervoer altijd het nadeel heeft, dat men nog eens moet overladen op de plaats van bestemming uit den wagon op den auto, om de pro ducten op de markt te krijgen. Zij heb ben zelf het spook van den vrachtauto opgeroepen en nu het er eenmaal is laat het zich niet verjagen door de kleine middeltjes, die beneden de stan ding zijn van een groote maatschappij, om het te verjagen. Door zijn stiefmoeder? Toen de wisselwachter Posske uit de Bahn- hofstrasse te Lichtenberg vannacht van zijn dienst thuis kwam, vond hij zijn 10-jarig zoontje vermoord op den grond liggen. De jongen was met een koord gewurgd, terwijl hem bovendien de polsslagaders waren doorgesneden. De vrouw van Posske, de stiefmoeder van het knaapje, is sedert vannacht spoorloos verdwenen. De politie zoekt in de eerste plaats naar haar. Al heel spoedig na de aanneming der Tarwewet in de Eerste Kamer verschenen in ,,Het Volk" berichten, dat het met de uit voering hokte. De „Standaard" vestigt er de aandacht op, hoe het met dat soort berichtgeving is door gegaan „Nu eens verluidde het, dat de Commis sie van Advies niet vergaderde, dan weer, dat men met de ingewikkelde materie geen raad wist. Week aan week werd wat nieuws aan den man gebracht om de goê gemeente onder den indruk te brengen van het fiasco van dezen regeeringsmaatregel. Nu eens werd de ondergang der meel- importeurs, dan weer het in bondgenoot schap optrekken van meelimporteurs en fabrikanten bericht. Over de aanwezigheid van den voorraad van den oogst 1930 werden de meest fan tastische mededeelingen verspreid. De bakwaarde van den oogst 1930 heette beneden peil te zijn. De vorige week doken alarmeerende be richten op omtrent ongehoorde prijsver- hooging, die door meelfabrikanten en im porteurs werd doorgezet. Het eene wee was nauwelijks weggegaan of het andere wee was gekomen! Alles en nog wat wordt bij elkaar ge gaard om het welslagen te verzekeren van het door „Het Volk" gefingeerde drama: „De mislukking der Tarwewet." Nummer op nummer trachtte de lezers onder de suggestie te brengen van het jammerlijke falen der Tarwewet." Tegen deze suggestie zij men op zijn hoede, besluit het blad. Het fabeltje van de mislukking der Tar wewet wordt verspreid door tegenstanders, die deze mislukking behoeven om hun hardnekkige oppositie tegen deze wet te rechtvaardigen". De waarheid is, zegt 't blad, dat de orga nisatie van de uitvoering met kracht is doorgezet, dat van mislukking schijn noch schaduw aanwezig is en dat goede verwach ting bestaat, dat door deze wet krachtig zal worden bijgedragen tot redding van onzen vaderlandschen landbouw. De commissie, dié door den Volkenbonds raad in zijn laatste zitting werd benoemd voor de organisatie van de Internationale Landbouw Credietbank, zal een dezer dagen te Parijs bijeenkomen. De heer C. E. Ter Meulen was door den Raad verzocht deel van deze commissie uit te maken en het voorzitterschap op zich te nemen. Met het oog op zijn eigen drukke werk zaamheden heeft de heer Ter Meulen, het voorzitterschap niet aanvaard. De verhouding tusschen het Vaticaan en de Italiaansche regeering blijft nog steeds gespannen. Mussolini schijnt vast besloten de „Azione Catolica" geheel op te heffen voor het geval de thans tusschen regeering en Vaticaan gevoerde onderhandelingen, niet de door hem gewenschte resultaten hebben. In politieke kringen was men van mee ning, dat Mussolini zijn standpunt in deze kwestie gistermiddag aan den grooten fas- cistischen raad zou voorleggen. De Romeinsche correspondent van de „Daily Telegraph" constateert, dat Z. H. de Paus vast besloten is, de katholieke rechten te verdedigen en de onderdrukking der ka tholieke jeugdorganisaties niet te gedoogen. En het blad citeert in dit verband merk waardige woorden, welke de H. Vader dezer dagen in een particuliere audiëntie moet ge sproken hebben: „Indien ze onze verenigingsgebouwen ge sloten houden, zullen wij in de kerken sa menkomen; als ze ook onze kerken sluiten, zullen wij vergaderen in de catacomben; en ook als zij de catacomben sluiten, zullen wij voortgaan te bidden, zooals wij 2000 ja ren gebeden hebben." Uit heel de wereld ontvangt de H. Vader sympathie-betuigingen, van geestelijken en leeken. De „Daily Telegraph" verneemt nog dt. 2 Juni uit Rome, dat de onderhandelingen tusschen het Vaticaan en het Chigi-paleis voortduren, doch dat geen officieele mede deelingen zullen worden verstrekt, voor een bevredigende oplossing is bereikt. Dinsdag werden de onderhandelingen ge voerd tusschen Mgr. Borgonggini Duca, den Pauselijken nuntius bij Italië en graaf de Veochi, den Italiaanschen ambassadeur bij den H. Stoel, die beiden oprecht naar een bevredigende oplossing streven. Bijeenkomst fascistisch partijbestuur. Het bestuur der fascistische partij kwam gisteren onder voorzitterschap van Musso lini bijeen. In verband met de laatste ge beurtenissen gaf het bestuur uiting aan zijn gevoelens van diepen eerbied jegens den Katholieken godsdienst, zijn Opperhoofd, priesters en kerken. Het verklaarde echter tevens, dat het vast besloten is, niet te dulden, dat de anti fascistische beweging onder welke vlag dan ook, hetzij oud of nieuw, bescherming en toevlucht vindt. De H. Vader ontving het priestercollege voor Italiaansche émigré's en hield voor hen een toespraak, waarbij Hij sprak over het bevel tot ontbinding van alle niet-fas- cistlsche jeugdvereenigingen, waarvan de bladen meldden, dat zij zonder eenige inci denten plaats had. Deze mededeeling is KENNEMERPLEIN 5, ACHTER HET STATION. Kliniek spreekuur zoowel voor fonds- als niet-fondsleden 's-morgens van 910, Za terdags van 13, Maand, en Donderd. 's avonds van 78. KLINIEK GEBITTEN Ziekenfondstarief. Spreekuur Particulier 1-3 behalve Zaterdag. Zoowel in de kliniek als particulieren-praktijk, wordt uitsluitend de beste Tandheelkundige hulp verstrekt, te gen zoo laag mogelijk gestelde tarieven. Alle Inlichtingen zijn kosteloos. Producenten van petroleum in Mid Conti nent, die ten einde raad zijn en ernstig lijden onder de overproductie van petroleum, zoo wel als onder den prijzenoorlog, hebben een verzoekschrift aan president Hoover gezon den, waarin zij vragen een verbod uit te vaardigen, tot invoer van petroleum uit het buitenland. Indien, zoo luidt het verzoekschrift o.a., de toestand nog twee maanden zou duren zooals die tot heden was dan zullen de pro ducenten zich tot de rechtbank moeten wen den, tot verkoop van hun bezittingen. Volgens ontvangen inlichtingen zou het accoord van Renkin met de liberale parle mentariërs loopen over de volgende punten: Allereerst, inzake het onderwijs van taai standpunt uit, worden de voornaamste bepa lingen van het plan aangaande het lager- en middelbaar onderwijs, hetwelk reeds in den senaat is ingediend, gehandhaafd. Het stelsel van aanpassing der minderhe den in het Vlaamsche deel des lands zou uit gebreid worden tot de eerste acht school jaren, d.w.z. het lager onderwijs en de eerste twee jaren van het atheneum. Voor de vol gende klassen zouden 60 procent der cursus sen in het Vlaamsch zijn en 40 procent in het Fransch. Ten tweede: het militair crediet van 220 millioen, voorzien voor de fortificaties, zou gehandhaafd blijven. Van taaistandpunt uit zou men aan de overheden de zorg overlaten ile uoodige maatregelen te nemen om Vlaamsch onderwijs te verzekeren aan de Vlaamsche cadetten. Ten derde zouden de taalkwesties op juri disch en bestuurlijk gebied verdaagd worden tot dat de parlementaire commissies de be studeering van deze kwesties zullen hebben beëindigd. Deze laatste kwesties zouden dus geen punten van het regeeringsprogram uit maken. werkelijk van onschatbare waarde, zeide Z. H., vooral, wanneer men denkt aan alle gewelddaden, die tevoren hebben plaats ge had in het geheele land, vooral echter in Rome, ja zelfs in gebouwen, die exterrito riaal gebied zijn. Z. H. gaf er nogmaals zijn leedwezen over te kennen, dat ook Zijn persoonlijkheid was beschimpt. Verder geeft het te denken, ging Z. H. voort, dat alleen de jeugdvereenigingen wer den ontbonden, waardoor de autoriteiten te kennen geven, dat klaarblijkelijk deze ka tholieke vereenigingen gevaarlijk zijn voor het land en voor de burgers. Z. H. zeide, dat men door deze ontbinding Hem zelf had getroffen, die steeds met nadruk op zijn sa- menhoorigheid met de Katholieke Actie heeft gewezen, die Hem bemint en Hem gehoor zaamt. En dit alles, zeide Z. H., ondanks het feit, dat de Katholieke Actie door artikel 43 van het concordaat wordt beschermd. Z. H. wees er op, dat de ontbinding niet geschiedde volgens de wet, maar louter en alleen als een politie-maatregel. Merkwaardig en treurig Is het ook, ging Z. H. voort, dat ook de vrouwelijke jeugd vereenigingen, door dezen maatregel getrof fen werden, die men er dus ook van be schuldigt, aan politiek te doen, terwijl deze Zijne dierbare kinderen ware voorbeelden zijn van reinheid en vroomheid van de grootsten tot de allerkleinsten toe. Onder de mannelijke jeugd werden in en kele jaren 5400 geestelijke roepingen gecon stateerd, waarvan de eene helft priesterroe pingen en de andere helft roepingen tot missionaris, hetgeen Z. H. beschouwt als den grootsten troost voor Zijn vaderhart. Bij de ontbinding der katholieke jeugdver eenigingen, ging Z. H. voort, werd gezegd, dat daarbij alle vereenigingen betrokken werden, die niet tot de partij behooren, dus niet de vereenigingen, die behooren tot het regime of tot den staat maar enkel alleen tot de partij, alsof een partij datgene geven kan, wat geen regeering op aarde vermag te geven, wijl alleen de Kerk dit geven kan. Door deze ontbinding, zeide Z. H., is een natuurrecht en ook een recht der Kerk ge schonden Dit alles moet gezegd worden aan hen, die zich het recht van een monopolie willen aanmatigen en beweren, dat zij de kinderen in den godsdienst der vaderen op voeden, terwijl zij hen opvoeden tot haat en geweld. De katholieke jeugdvereenigingen, zoo be sloot Z. H. Zijn toespraak, zijn ook opge heven in de scholen, die onder leiding staan van geestelijken, zoo bijv. in de scholen der Salesianen en der broeders, terwijl de metho distische en protestantsche vereenigingen door dezen maatregel niet werden getroffen maar mogen blijven voortbestaan. ;.i nieuw Duitsch watervliegtuig, de Domier 1761, uitgerust met vier motoren van elk 500 P.K., heeft gistermiddag te vijf uur, op weg van Friedrichshafen naar Nor- demey, tengevolge van het slechte weer een tusschenlanding gemaakt in het vliegkamp Schellingwoude. De daling geschiedde vlot. Aan boord bevinden zich een piloot en twee mécaniciens. De piloot heeft aan den in het kamp aanwezigen bootsman van de Marine medegedeeld, dat dit de eerste vlucht was van de Domier 1761. Deze had den Rijn gevolgd en daarna de Ysel, om vervolgens tusschen Deventer en Kampen de Zuiderzee over te steken. Hedenochtend te tien uur zou de vlucht worden voortgezet. Een ovegangsregeling voor het bakkersbedrijf De controle op de voorraden begint pas op 1 Augustus Het regeeringsbureau voor de uitvoering der Tarwewet heeft aan de bakkers-organi saties het volgende doen weten: Het ligt in de bedoeling, de controle bü de bakkers op de bij hen aanwezige voorra den onvermengde bloem te doen aanvangen op 1 Augustus a.s. Tot dien dag kunnen de bakkers vrijelijk van den bij hen aanwezigen voorraad van die bloem gebruik maken. Blijkt uit de bovenbedoelde controle, dat dan nog voorraden aanwezig zijn, dan zijn de betrokken bakkers alleen door het voorhan den hebben van die voorraden reeds in over treding en zullen zij moeten zorgen, dat de bij hen aanwezige onvermengde bloem in overeenstemming wordt gebracht met de voorschriften ten aanzien van de samenstel ling van bloem gegeven, willen zij zich niet blootstellen aan een vervolging krachtens de Tarwewet 1931. Het ligt voorts in de bedoeling, aan de bakkers, indien zulks door hen mocht worden gewenscht, voor bijzondere doeleinden de be schikking te geven over een hoeveelheid on vermengde bloem, welke in verhouding staat tot hun totaal bloemverbruik. Uit den aard der zaak zullen bakkers, die niet medewerken tot een geregeld verloop van deze regeling, van deze gunst worden uitgesloten. Het is dus in het belang van lederen bakker, er voor te zorgen, dat hij niet overgaat tot het vormen van een abnormalen voorraad on vermengde bloem. Wat is er waar van de beweerde uitwijzingen? Het lid der Tweede Kamer, de heer Locke- feer heeft aan den minister van Binnen- nenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Kan Zijn Excellentie de Minister mee deden of de verspreide berichten omtrent de uitwijzing op groote schaal van Neder landsche arbeiders, die in België werken zonder de aldaar verlangde arbeidsvergun ning, op waarheid berusten? 2. Indien deze berichten juist blijken te zijn, acht de minister dan het oogenblik nog niet gekomen, om alleen onder beperkende bepalingen en met arbeidsvergunning bui- tenlandschen arbeiders verlof te geven in ons land te werken, teneinde daardoor de onrust op te heffen, die naar aanleiding der buiten- landsche bekende maatregelen heerscht on der groepen Nederlandsche werklooze ar beiders? Verbreeding weg langs het Noordzeekanaal Hedenmorgen werd door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland In het Gouver nementsgebouw te Haarlem aanbesteed het verbreeden van de aardebaan van den weg langs het Noordzeekanaal en zijkanaal C tusschen Spaamdam en den nieuwen rijks weg van AmsterdamVelsen, benevens het aanleggen van fundeeringen voor 'een rij baan in bovengenoemd wegdek. Ingekomen waren 20 biljetten. De laagste inschrijfster was de N. V. Geruischlooze weg, te Heemstede, voor 115.680. Het bestuur der Zweedsche Luciferstrust deelt mede, dat de Mij. in verband met den achteruitgang van den export de fabriek te Gothenburg heeft stopgezet en tevens de productie in andere fabrieken heeft inge krompen. De achteruitgang van den export meldt het „Hbd.';, is een gevolg van de ver hooging der Invoerrechten in eenige landen o.w. Australië, Egypte, China en de Ver. Sta ten. De uitvoer van Zweedsche lucifers naar deze landen is door de nieuwe invoerrechten vrijwel onmogelijk gemaakt. De Mij. zal een deel der productie naar deze landen verplaatsen. Noodtoestand in Amerika ten gevolge van de overproductie van petroleum. (blz. 1, 1ste blad) Felle critiek op het rapport van Albert Thomas. (blz. 1, 3de blad) Rede van Grandi in den Italiaanschen Senaat over de buitenlandsche politiek. (blz. 1, 3de blad) De Geldschieterswet in de Tweede KanMr. (blz. 2, 3de blad; Het standpunt der commissie van advies intake de congressen van gymnasiasten. (blz. 2, 3de blad) De nadere berichten omtrent de aard beving te Bcemi Ajoe luiden geruststellend. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur va.: 7.69 vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.43. Hoogste barometerstand 774.7 m.M. te Seydisfjord. Laagste barometerstand 747.3 m.M. te Haparanda. Verwachting: zwakke tot matigen, Ooste lijke tot Zuidelijken wind, afnemende be wolking, waarschijnlijk droog weer, warmer. Rapport van een commissie uit den gezondheidsraad De verslagen en mededeelingen betreffende de volksgezondheid bevatten een rapport van een commissie uit den gezondheidsraad aan den minister van arbeid, handel en nijver heid over de vraag, wat in het belang van de verzorging van de ongehuwde moeder kan worden gedaan. Deze commissie bestond uit dr. Jitta, dr. Eykel, dr. Hammes, dr. Meule- mans, dr. van Romunde, prof. Scheltema, R. v. Netten en mevr. F. SteenbergheEnge- ringh; zij assumeerde zich als deskundigen mr. de Graaf, dr. Heyermans, ds. Lammert-s van Bueren en dr. Wesselink. De commissie acht het noodig, dat voorzien wordt in: le. directe sociale en medische hulp; 2e. inlichtingen en steun voor de zwangere, die zich aanmeldt; 3e. hulp, te verleenen aan moeder en kind; 4e. de financiering van de hulpverleening. le. Voor den directen bijstand komen in aanmerking de gemeentelijke geneeskundige diensten, gemeente-artsen, -vroedvrouwen, ziekenhuizen enz. 2e. Inlichtingen en steun voor de zwangere, die zich aanmeldt: a. gemeentelijke auto riteiten, kerkelijke stichtingen en armbestu ren, armenraden, sociale werkers, politie, e.a.m.; b. consultatiebureaux voor zwange- ren en zuigelingen; c. zelfstandige tehuizen, vereenigingen met hare tehuizen, afdeelin- gen en agentschappen, die zich het lot der ongehuwde moeder aantrekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1