Buitenlandsch cdCieuws HAAS 'AZIJN FEUILLETON VOOR UW GEZONDHEID DE BESTE KU KLUX KLAN lvERDE blad VRIJDAG 5 JUNI 1931 BLADZ/U 1 Moeilijke dagen voor Oostenrijk De consolidatie van den wereldvrede Redevoering van Henderson De Duitsch Oostenrijksche Tol-Unie De behandeling voor het Haagsche Hof De Intern. Arbeidsconferentie Amerika en Rusland De verkiezingen in Roemenië Nieuwe besluiten in Spanje De taak der Cortes Humoristische Avonturen-roman Een onderdeel der Oustriczaak Gemengde (Buitenlandsche Berichten Ongelukkig in het spel De fosgeenvergiftiging te Hamburg KORT NIEUWS RADIO-NIEUWS Twee herdenkingen voor de K. R. O.-Microfoon Radiogesprekken met Indië VERKEER EN POSTERIJEN De Verkeersdag STOOMVAARTLIJNEN RADIO-OMROEP Oostenrijk heeft moeilijke dagen door te maken. Sedert het jaar 1922, toen Dr. Seipel een beroep moest doen op de groote mogend heden, om het saneerings-werk van den Volkenbond voor Oostenrijk in te leiden, heeft de Oostenrijksche republiek niet zoo'n kritieken tijd meer doorgemaakt, als op het oogenblik. De ongunstige ontwikkeling is plotseling en geheel onverwacht gekomen. Op een gegeven oogenblik kwam de heele openbaarheid en met haar de regeering voor het feit te staan, dat de Oostenrijksche Kre- ditanstalt noodlijdend was geworden en een verlies van 140 millioen Schilling aantee- kende. De geschiedenis van deze onver wachte krisis zal nog moeten worden op gehelderd. Wanneer de toestand kalmer is geworden, zal blijken, waar de werkelijk schuldigen te zoeken zijn. Een besluit, dat Bondskanselier Dr. Ender daaromtrent ge ruststellen, dat de schuldkwestie nauwkeurig zal worden onderzocht. Toen de leiding der Kreditanstalt het reusachtig deficit van het instituut aan de regeering meedeelde, besloot deze onmiddellijk in te grijpen, om Oosten rijk voor een onafzienbare economische katastrophe te bewaren. Zeventig percent der geheele industrie is namelijk afhanke lijk van de Kreditanstalt en een ineenstor ting van dit instituut zou tienduizenden arbeiders broodeloos hebben gemaakt. Met het oog op de reeds bestaande moeilijke situ atie kon men het hierop niet laten aan komen. Op het eerste oogenblik scheen het, alsof de hulp der regeering alleen het in stituut zou kunnen redden, zonder dat men verdere maatregelen zou behoeven te nemen. Men stelde de Kreditanstalt de vereischte middelen ter beschikking, om den verwach ten run der inleggers te kunnen ophouden en man hoopte, dat het vertrouwen der openbaarheid in het instituut weer versterkt zou worden. Deze verwachtingen zijn niet vervuld. D» openbaarheid in Oostenrijk heeft in een onvoorzienen omvang ae, aoor staatsgelden opnieuw gkebaseerae, bank haar vertrouwen onttrokken. De opname van gelden uit de Kreditanstalt heeft van het eerste oogen blik aan onverminderd aangehouden, zoodat tenslotte de sommen, welke door den staat, de Nationalbank en het „Weensche Huis Rothschild ter beschikking werden gesteld, niet voldoende bleken en de regeering zich gedwongen zag, haar heelen invloed in het buitenland te doen gelden, om voor de Kre ditanstalt nieuwe gelden te verschaffen. Voor dit doel heeft het Parlement met alle stem men der groote partijen, ook der sociaal democraten, een wet aangenomen, waarbij den credieten voor het noodlijdende insti tuut staats-garantie wordt verzekerd. Deze laatste actie zou onnoodig zijn geweest, wan neer men in Oostenrijk zelf aan de Kredit anstalt niet in zulke hooge mate het ver trouwen had onttrokken. Bondskanselier Dr. Ender heeft daarom in den Nationalrat bit tere woorden tot de bevolking gericht. Hij zeide in zijn rede, dat het eerste ingrijpen der regeering voor de Kreditanstalt met 140 millioen Schilling geheel en al voldoende had moeten zijn, om het vertrouwen te her stellen. De uitwerking, die de regeering had verwacht, is wel ingetreden, maar.... alleen in het Buitenland, dat zijn geld in de Kredit anstalt heeft gelaten. ïn het binnenland echter heeft men de bank voortdurend be stormd, totdat die situatie is ontstaan, welke tot de tweede actie voor de Kreditanstalt heeft geleid. Dat zou, verklaarde Dr. Ender, alles niet noodig zijn geweest, wanneer er in Oosten rijk meer samenhang bestond tusschen de levenskwesties van het volk en van den staat: een werkelijk nationale gezindheid, vaderlandsliefde en -trouw, in den waren zin van het woord. De bittere aanklacht van Dr. Ender, die als een buitengewoon kalm en bezadigd man bekend is, heeft algemeen opzien gebaard en sterken indruk gemaakt. Dr. Ender heeft niets meer en niets minder gezegd, dan dat het Oostenrijksche volk minder vertrouwen in zijn vaderland heeft, dan het bruten- land. In het geval der Kreditanstalt is de ze bittere aanklacht allesbehalve ongegrond. Intusschen heeft nu ook de president der Oostenrijksche Nationalbank, Dr. Richard Reisch, een beroep gedaan op de open baarheid en verklaard, dat de Oostenrijk sche Schilling, voor welks stabiliteit de B. I. Z. opkomt, verzekerd is, want voortaan zorgt niet alleen de Oostenrüksche National- bank, maar ook de vereenigde macht der sterkste valuta-instituten voor de pariteit van den Schilling. De vijf grootste Banken der wereld en de B. I. Z. zijn in dezen pha lanx ter verdediging van den Schilling ver- eenigd. Bij dezen stand van zaken, verklaar de Dr. Reisch, is het te hopen, dat de aan koop van vreemde valuta's weer zal af nemen; particuliere en openbare belangen moesten er toe leiden, dat het ongegronde wantrouwen tegen den Schilling weer wordt opgeheven. In bevoegde Oostenrijksche kringen hoopt men, dat het gelukken zal, in de naaste toekomst de dingen weer in kalmere ba nen te leiden en ook interne politieke moei lijkheden, welke uit het bezuinigings-pro- gramma van het kabinet-Ender voort vloeien, te overwinnen. De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, Henderson, heeft gisteravond een groote redevoering gehouden over de „Conso lidatie van den Wereldvrede". In deze rede voering zette hij o.a. het volgende uiteen: Ten opzichte van iedere vooruitstrevende politiek, is gedurende de laatste twaalf jaren de openbare meening der volkeren steeds verder gegaan dan dat, wat de regeeringen bereid waren te doen. Gelijk het gegaan is met de moreele ontwapening, evenzoo zou 't volgens sprekers overtuiging gaan met de daadwerkelijke ontwapening. De volkeren daarentegen zijn bereid tot alles en meer dan alles wat de regeeringen willen toestaan. Wat de waarheid ook moge zijn omtrent de regeeringen, de volkeren tenminste, zijn er van overtuigd, dat de vrede geenszins verze kerd kan worden door een wedstrijd in be wapeningen. De volkeren zijn begonnen de HENDERSON fundamenteele waarheid te begrijpen, dat geen natie op zich zelf alleen kan bestaan. Zjj zijn bereid zich door hun staatslieden te laten leiden naar een nieuwe wereld, waaruit de oorlog verdreven is. Sprekers eenige wees is, dat de volkeren niet zullen begrijpen, wel ke kans hun de ontwapeningsconferentie van het volgende jaar biedt en dat zij hun re geeringen er niet toe zullen brengen te be grijpen dat haar delegaties ter conferentie niet bond genoeg kunnen zijn en niet ver ge noeg kunnen gaan. „Persoonlijk vrees ik, dat de volkeren de regeeringen niet tijdig zullen toonen, dat zij kunnen rekenen op steun voor alle beperkingen hoe drastisch ook, waarover de conferentie het eens zou kunnen worden." In den aanvang van zijn redevoering had Henderson reeds uiteengezet dat de staatslie den en volkeren eeuwenlang slechts negatief gedacht hadden aan vrede, n.l. als intermezzi in de conflicten der volkeren. Thans moet de opvatting tot hen doordringen dat de vrede het groote opbouwende ideaal is, dat ijverig moet worden nagestreefd. De wereld moet worden georganiseerd voor den vrede, gelijk zij georganiseerd is geweest voor den oorlog en de stichters van den vrede moeten de krachten der openbare meening richten naar weloverwogen voorbereide en zorgvuldig af gestemde inspanning, wanneer men de vree- selijke ramp van een nieuwe wereldtragedie uitgevochten onder nog vreeselijker omstan digheden dan de vorige, wil afwenden. In dit verband wees Henderson op de versterking van het algemeen gezag en prestige van den Volkenbond en verklaarde dat de dag, zooal niet reeds gekomen, dan toch nabij was waarop het ondenkbaar zou zijn, dat een natie zou weigeren, haar twistpunten voor te leggen aan hetzij den Volkenbondsraad, hetzij aan het Permanente Hof van Internatinale Justitie. Het wezen van die verandering ligt niet in het groeien van het gezag, dat de Volken bond kan doen gelden, maar eerder in de verandering van den geestestoestand, welke de regeeringen thans toonen, d.w. z. een ont wikkeling van den gemeenschapszin onder de volkeren der wereld. Het verwonderlijke in verband met de pogingen van den kant der volkeren om hun militaire voorbereidin gen en allianties als maatregelen van zelf verdediging te doen voorkomen is het uitblij ven van 'n beceffen van het gevaar dat on afscheidelijk verbonden is met groote bewa peningen. De ervaring toont aan, dat de we reldvrede niet langer gewaarborgd kan wor den door bewapeningen en dat de moderne wijze van oorlogvoeren niet langer kan wor den gelocaliseerd. Zoo verschrikkelijk de laatste oorlog ge weest is, iedere volgende oorlog moet onein dig vreeselijker zijn. „Vergist u niet. Tenzij wij door successieve en misschien langs geleidelijke stadia de ontwapening van de wereld tot stand kun nen brengen, zal het onschuldige volk het slachtoffer worden van doodelijke aanvallen uit de lucht." Spr. is er van overtuigd dat de volkeren overal verlangen naar ontwapening en wan neer de conferentie van het volgend jaar slaagt, zal een zucht van verlichting en dankbaarheid opstijgen en het vertrouwen en de veiligheid zullen groeien en meer tot stand brengen dan elke andere afzonderlijke factor bij het overwinnen van de huidige eco nomische crisis. Vernomen wordt, dat Prof. Bruns, direc teur van het Instituut voor Buitenlandsch publiekrecht en Volkenbondsrecht, Duitsch- land zal vertegenwoordigen bij de behande ling van de kwestie der Duitsch-Oosten- rijksche Tol-Unie. voor het Permanente Hof van Internationale Justitie. Herstelbetalingen en werkloosheid Op de internationale arbeidsconferentie uitten alle woordvoerders der arbeidersgroep hun leedwezen, dat de Engelsche regeering nog niet tot ratificatie van de Washing- tonsche achturendag conventie is overge gaan. Met betrekking tot de bestrijding der werkloosheid hebben ook de socialistische arbeidersgedelegeerden, zooals Muller, Jou- haux en het Engelsche lagerhuislid, Hayday evenals Serrarens, een verkorting van den arbeidsduur voor noodzakelijk gehouden, zonder dat daar mee een vermindering van het verdiende loon gepaard zal mogen gaan. De Engelsche gedelegeerde bepleitte een verhooging van den leerplichtigen leeftijd en toekenning van een behoorlijk ouderdoms pensioen reeds bij het bereiken van den 60- jarigen leeftijd. De Chineesche regeerings gedelegeerde, stelde de candidatuur van China voor de verkiezing van den nieuwen raad van be heer op a.s. Woensdag. De Nederlandsche werkgeversgedele geerde, Th. van der Blom herinnerde er aan, dat Thomas in zijn rapport reeds verklaard had, dat men de oogen niet mag sluiten voor de terugwerking, die de kwestie der Duitsehe herstelbetalingen op de werk loosheid heeft. Daarom meende Van der Bom ook hier op te mogen wijzen, ofschoon hij zich er volkomen van bewust is, dat de kwestie niet valt binnen de bevoegdheden van de internationale arbeidsconferentie. Mgr. Nolens had in de steenkolencom- missie er op gewezen, dat men, als men hier te Genève iets wil tot stand brengen, den internationalen geest moet hebben. Van der Bom meende, dat dit zelfde ook geldt, voor de kwestie der schuldbetalingen. Het is volstrekt noodzakelijk, dat de landen, die aan de Werkzaamheden der internatio nale schulden en betalingen ook van inter nationaal standpunt beschouwen. Men mag niet zeggen, dat deze kwestie de arbeidsorganisatie niet aangaat, omdat zij een politieke of economische kwestie zou zijn. Het eene is onmogelijk van het andere te scheiden. Van der Bom hoopte, door deze woorden te hebben gewezen op hetgeen de taak is van allen, die hier samenwerken. Verbreking der handelsbetrekkingen geëischt. De Kamer van Koophandel van den Staat New-York heeft met 210 tegen 3 stemmen een besluit aangenomen, waarin het on middellijk verbreken der handelsrelaties met Rusland wordt geëischt. Het uitvoeren van machines naar Rus land, het medewerken van Amerikanen aan den opbouw van de Sovjet is h. i. evenals de invoer van Sovjet Russische waren om moreele sociale, economische en politieke redenen ongerechtvaardigd. Het officieele resultaat. Gisteren heeft de Roemeensche regeering het officieele verkiezingsresultaat bekend gemaakt. De regeeringsparty behaalde 249 zetels, de nationaal-Tsaranisten 27 zetels. De overige zetels zijn als volgt verdeeld: Georg. Bratianu 11, Averescu 9, Lupisten 6, Stere 5, Soc.-Dem. 6, Hongaren 9, Com- ministen 4. Vooral in Bessarabië is de com munistische beweging sterk toegenomen. De Senaatsverkiezingen van gistermorgen zyn volkomen onopgemerkt voorbijgegaan. Volgens besluit van den ministerraad zullen de op 17 Juli a.s. byeenkomende Cortes ver der nog tot taak hebben. 43. Het veiligheidscomité toog on weg. John James en de voorzitter begaven zich naar de afgesn'-o'-'-i '-'""teen der aangeduide wyk, terwyi Wellaby, Manch en Brickie in de tegenovergestelde richting verdwenen. „Zou je ooit gedacht hebben, dat iets ter wereld zoo'n verandering by die menschen had kunnen wrochten," zei oom Chipperton. zy zijn waarachtig alle drie bereid om naar paanders voorstel te luisteren, 't Is duide lijk, dat alle oude veeten vergeven en ver geten zijn!" „zy zullen het u nooit vergeven, als het eens aan het licht komt, dat u ze voor niets laat rondzwerven." „Daarover geen zorg; maar ik zou het dien goeden kerels toch graag gunnen, dat zy iets vonden, al was het maar een dronken vage bond, die ergens weerloos in een greppel lag." „k ben er in het geheel niet op gesteld," zei Benstone. Ik hoop van harte, dat wy geen sterveling zullen ontmoeten of spre ken. Daar heb je nu zoo'n overspannen man als Wellaby byvoorbeeld, die loopt me zoo maar met een degenstok in het donker rond; ik ben er zeker van. er zouden onge lukken van komen, als hij iemand tegen kwam, dien hij voor zijn inbreker hield." „Ja, die zou zeker zijn degen trekken en op hem aanvallen, als hij zou vluchten," aoch wij zullen maar hopen, dat zooiets niet zal gebeuren," zei Theophiius lachend. „U lacht maar, doch Ik zeg u, dat het een hoogst ernstig geval is," verklaarde Ben stone. ,,U hebt dien man in zoo'n staat van nerveuze spanning gebracht, dat het zijn schuld niet is, dat een uwer politieagenten de schedel niet werd verbrijzeld. Hola, wat is dat?" „Een goederentrein, die langs het station ratelt." „O, ik dacht werkelijk, dat het andere detachement ergens een raam stuk sloeg." ,3este John, je behoeft je heusch niet ongerust over onze veiligheidsbrigade te ma ken. zy staan nu nog wel een weinig onder hoogen druk, doch je zal zien, als wy ze straks weer ontmoeten, zullen zy al heel wat stoom kwiit ziin." Benstone gaf geen antwoord, en zwygend vervolgde het paar zijn weg. „O nacht, wat zijt gy schoon,' sprak Theo phiius op declameerenden toon. „De frissche dauw vervult uw plechtige stilte." „Het is altijd mistig om dezen tyd van het jaar," knorde John James, „zie nrijn jas maar eens, er ligt nu al een vochtig waas op." Het partouilleerdende tweetal bereikte ten slotte het eindpunt van hun tocht. Zooals te voorzien was, zagen of hoorden zy niets ver- dahts. De grootmeester zette zich, voor eenige oogenblikken, op de lage borstwering van een steenen bruggetje. „Wij zullen maar even rusten, anders komen wy te vroeg aan het kruispunt terug," mompelde hy. Eenigen tyd later zat hij zwijgend met het hoofd in de handen, doch opeens brak hy in een schater lach uit. Ik had het gezicht van Twill wel eens willen zien, toen Wellaby met dien kei op zyn hoofd mikte. Het had werkelijk leelijk kunnen aftoopen en daaruit kan je weer leeren hoe verkeerd het is, om overhaast te handelen. Wat ik zegen wilde, heb je Holster nooit ontmoet? majoor Holster neen?" Benstone schudde ontkennend het hoofd. „Hij woont op Willowfield vlak bij het punt, waar wy straks elkaar ontmoeten. Nu ik over Wellaby sprak, schoot het my in de gedachte, dat die Holster ook eens zoo'n dom ding heeft begaan. Hij is een lastige vent om mee om te gaan, vreeselijk op vliegend; die onmiddelijk zijn zelfbeheer- sching verliest als iets niet naar zyn zin is. Ik denk, dat het een gevolg is van een soort zonnesteek, dien hij in Indië heeft op- geloopen. Hij heeft absoluut geen muzikaal gehoor en kan den eenen toon niet van den andere onderscheiden. Hij doet een beetje aan natuurstudie en houdt zich gaarne on-, ledig met de dieren in hun natuurstaat PUDDINCFA BR. *j\7-POLAK* CRON/NCEN a. Het uitwerken vs.n een nieuwe constitu tie voor geheel Spanje alsmede het opstellen van bepalingen strekkende tot verleening van gedeeltelijke autonomie aan Catalonië en andere deelen van net 'and. b. Het uitwerken van de grondbeginselen van burgerlijk recht en strafrecht. c. Een onderzoek in te stellen naar de ges tie van de tegenwoordige voorioopige regee ring. d. Vast te stellen wie vcor de verordenin gen der dictatuur verantwoordeiyk is. e. Het benoemen van een voorloopigen nationalen president, die in functie zal blij ven tot het van kracht worden der nieuwe grondwet. Enkele gevonnisten De correctioneele rechtbank te Parijs heeft uitspraak gedaan in de zaak van het blad „Bourse et Finances" en Maixandeau en Rochette wegens oplichting veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en 3000 frs. boete, en Albert Oustrie tot 3000 frs. boete. De rechtbank nam jegens de beklaagden een zeer strenge houding aan, daar zy den Franschen spaarders een verlies van meer dan 100 millioen frs. hebben berokkend. f 120.000 loten leverden nog geen prijsje. Tydens een gesprek met eenige journalis ten te Epsom, ter gelegenheid van de Der by-races, vertelde de Maharadja van Pa- tiala, dat hy voor tienduizend pond sterling aan loten van de Iersche Sweepstake had gekocht, doch dat op geen van zijn loten een prijs, zelfs geen troostprysje, was ge vallen. De Hamburgsche staat niet verantwoor delijk gesteld. In het thans al drie jaar aanhangige proces van degenen, die nadeelige gevolgen hebben ondervonden by de fosgeenvergifti- gingen te Hamburg in Mei 1928 er zyn in het geheel 300 eischers heeft het Oberlandesgericht in hooger beroep het von nis in eerste instantie vernietigd waarby de Hamburgsche staat gedeeltelyk verant- woordeiyk werd gesteld voor het ongeluk en zijn gevolgen en hem een daarmee overeen komstige plicht tot schadeloosstelling werd opgelegd. Het Oberlandesgericht heeft uit gemaakt dat den autoriteiten geen schuld treft. De eischers zullen de zaak in hoogste in stantie by het Reichsgericht aanhangig maken. Hevige aardschokken zyn aan de Russisc'n-Perzische grens in verschillende districten waargenomen, waardoor op som mige plaatsen huizen zyn ingestort. De 8ste Juni, de dag waarop koning Karol per vliegtuig naar Roemenië is terug gekeerd, is tot staatsfeestdag verheven. Het Nationaal-socialls- t i s c h e dagblad „Der Angriff" is tot en met 4 Juli a.s. verboden, een en ander op grond van paragraaf 1 en 11 van de Nood verordening ter bestryding van politieke ex cessen. De Engelsche Koning heeft de benoeming goedgekeurd van generaal Sir David Campbell tot gouverneur en opperbe velhebber van Malta als opvolger van gene raal Sir John du Cane. Zondag 7 Juni, des namiddags van 7.45 8.10 uur, zal Prof. Dr. D. Franses O. F. M., een belangrijke lezing houden over het 15e Eeuwfeest van het Concilie van Ephese. Deze Derde Algemeene Kerkvergadering (Ephesus 431) verdient vooral daarom een blijde en dankbare herdenking, omdat daar tegenover de ketterij van Nestorius uitdruk- kelyk werd vastgesteld, dat de H. Maagd Maria inderdaad is: Moeder Gods. Dinsdag 9 Juni, des avonds om 8.00 uur heeft de K.R.O., in samenwerking met het R. K. Ned. Werkliedenverbond een speciale Rerum Novarum-Herdenking georganiseerd. Als sprekers zullen voor de microfoon op treden: Rector J. F. A. Bots en H°nri Her mans. De verbinding BandoengHelsingfors Uit Helsingfors werdt medegedeeld, dat 1 Juni jj. te half een, bij wijze van proef, het eerste radiogesprek tusschen Java en Helsingfors is gevoerdOp dat tydstip kwam de verbinding tusschen den int. telefoon dienst te Bandoeng en het consulaat-gene raal der Nederlanden in Finland's hoofd stad tot stand. Het gesprek werd te Hel singfors gevoerd door den waarnemenden consul-generaal K. Seidenschnur, door den vice-consul A. Merens en diens echtgenoote, alsmede door den heer Ph. C. Visser, ge- zatschaps-attaché te Stockholm, den be kenden Karakorumreiziger. De heer Visser, die zich toevallig op het consulaat-generaal bevond, kreeg aldus ge legenheid om eenige autoriteiten in Ned.- Indië, van wie hy tydens zijn verblyf op Java zooveel medewerking en gastvryheid had ondervonden, zyn groeten over te bren gen. De gesprekken waren aan beide zyden goed verstaanbaar. Op den Verkeersdag van Zaterdag 6 Juni zullen de Vrijwillige Verkeersinspectiën in Groningen. Noord-Brabant, Drente, Limburg» Noord-Holland en Utrecht autoritten hou den, ieder in eegen gewest. De auto's zyn van verkeersopschriften voorzien, teneinde de regelen van den weg onder de aandacht te brengen van ht groote publiek. Een verkeerscourant zal in een oplaag van 100.000 exemplaten in ons land worden verspreid. In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht en verder in verschillende gemeenten zal de uitreiking door de Ver keerspolitie geschieden. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND JOHAN DE WITT (thuisr.) 4/6 v.m. 8 u. te Genua. TARAKAN Cultr.) 4/6 te Southampton. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AMAZONE 3 Juni v. San Domingo City n. Kingston. BERENICE 3 Juni v. Amsterdam n. Ham burg. BODEGRAVEN, 4 Juni v. Chili te A'dam. EUTERPE, 4 Juni v. Amsterdam te Rot terdam. NEREUS, 3 Juni v. Hamburg n. Amster dam. POSEIDON, 3 Juni v. Malta n. Algiers. VENUS, 3 Juni v. Catania n. Messina. VULCANUS, 3 Juni v. Trapani n. Paler mo. KON. HOLL. LLOYD. GELRIA, Cuitr.) 3 Juni te B.'Ayres. MONTFERLAND, 4 Juni v. Zuid-Amerika te Amsterdam. ORANTA (thuisr.) 3 Juni nam. 9 u. v. Coruna. ZEELANDIA (uitr.) 3 Juni v. Las Pal- mas. HOLLAND—AFRIKA LIJN MELISKERK (thuisr.) 3 Juni te Ant werpen. NIEUWKERK (thuisr.) 4 Juni te Mar seille. WESTERKERK, 3 Juni v. Tanga naar Zanibar. HOLLAND - AMERIKA-LIJN GROOTENDIJK 3 Juni v. Rott. te Hous ton. HOLLAND - AUSTRALIË-LIJN MEERKERK (thuisr.) 2 Juni v. Perim (Verb.). ZATERDAG 6 JUNI 1931 HUIZEN, 1875 M. Uitsl. K.R.O.-uitzen- ding 8.009.15 Gramofoonpl. 10.00 11.30 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. Halfuurtje door Pastoor Perquin 12.00 Politieber. 12.15—1.45 Concert. K.R.O. Sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer 1.45 Post- duivenber. 1.502.00 Gramofoonpl. 2.152.30 Gramofoonpl. 2.30 Vragenhalf- uurtje voor de jeugd 3.004.15 Kinder uurtje 4.15 Technisch Kwartiertje 4.30 Zwemcursus 5.006.00 Gramofoonpl. 6.00 Esperanto-berichten 6.15 Jour. Week overzicht door P. de Waart 6.35 Belasting praatje door C. B. J. Ott 7.007.30 O. v. Eggermont: „Vleeschetende planten" 7.45 F v. Veen: „De Missiewedstrijden der Fede ratie" 7.30 Politie-ber. 8.00—11.00 Vroo- lijke Avond door de Genie te Utrecht, met medewerking van Geniemuziek o. 1. v. W. v. Erp, Utrechtsch Militair Dubbelkwartet, o.l.v. C. Carstens. A. v. Trotsenburg (levens liedjes) en een tooneel-Ensemble. Opening door Kapitein H. O. Schumacher 11.00 12.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 298 M. Uitsl. V.A.R.A.-uitz. 8.00 Gramofoonpl. VARA-orkest o.l.v. H. de Groot 12.00 Concert VARA-septet, oJ.v. Is. Eyl en Gramofoonpl. 2.40 Gramofoon pl. 3.00 Het lied der Basken. Illustratie met Gramofoonpl. Toelichting van Ziesemer Bomli 4.00 G. P. J. Overbeek: „Een en an der over de Kdloniale Tentoonstelling te Pa rijs" 4.15 Gramofoonpl. 4.45 Esperanto- cursus G. J. Degenkamp 5.05 J. v. d. Ven: „Rondom de Zuiderzee" 5.35 Concert VARA-Septet o.l.v. Is Eyl 7.50 VARA- varia 8.00 Viool-recital door John Helden. Johan Jong (piano) 8.35 Zaterdagavond programma. VARA-orkest o.l.v. H. de Groot 10.00 Vaz Dias 11.1512.00 Gramofoon platen. DAVENTRY, 1554 Meter 10.35 Kerk dienst 11.05 Viering verjaardag van den Eng. Koning 1.20 Licht orkest-concert 3.50 Orkest-concert 5.05 Orgelconcert R. Foort 6.20 Dansmuziek 6.55 Piano-reci tal J. Ching 7.50 Vaudeville 10.00 „A Princess of Kensingtor van E. German. Koor, orkest en solisten 10.5012.00 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 4.50 Dansmuziek 6.20 Gramofoonpl, 9.05 Gramofoonpl. 9.50 Orgelconcert. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonpl. 10.3511.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestcon cert 2.553.45 Nieuwe Gramofoonplaten 5.206.10 Orkestconcert 6.106.30 Dansmuziek 8.20 Vroolyke avond. Dans muziek enz. 10.3011.50 Concert 11.50 1.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—220 Orkestconcert 2.503.20 Gramofoonpl. 3.505.50 Orkestconcert 8.209.20 Orkest concert. Oude Dansmuziek 9.50 Oude Deensche liederen door I. Franksen 10.05 Piano-soli door V. Fischer 10.3511.20 Concert. Mandoline-Trio en zang 11.20 12.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 508 en 338 M. 5.20 Orkest- concert 5.50 Gramofoonpl. 6.05 Orkest concert 6.35 Gramofoonpl. 6.50 Gra mofoonpl. 8.20 „Oncle Matijurin", operette van Henri Weyts 9.2010.20 Vroolyke avond 338 Meter: 5.20 Orkestconcert 6.05 Orkestconcert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert Omroeporkest en soliste 9.20 Vioolconcert 9.45 Zang 10.0010.20 Concert door orkest. ZEESEN, 1635 M. c.a. 7.00—7.50 Gra mofoonpl. 18.552.20 Lezingen. Berichten 2.203.20 Gramofoonpl. 3.204.50 Le zingen 4.505.50 Concert 5.507.50 Le zingen 7.50 Feestvergadering van den protestantenbond 8.50 Populaire en dans muziek 10.20 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek. HOLLAND—BRITSCH-INDIË-LIJN KOUDEKERK (uitr.) 2 Juni Flnisterre gep. ROTTERDAMSCHE LLOYD BLITAR (uitr.) 4 Juni Aden gep. KOTA RADJA (thuisr.) 4 Juni Point de Galle gep. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALPHARAT, 3 Juni v. Rott. te B.'Ayres. STOOMVAART MIJ. OCEAAN ADRASTUS, Rott./Japan, 4 Juni te Shanghai. AENEAS, Japan/Rott. pass. 4 Juni Pe rim. CALCHAS, Japan/Rott. 3 Juni v. Singa pore. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AMSTEL, 1 Juni v. Bordeaux n. Walkom. BATAVIER III 4 Juni v.m. 9 u. 30 v. Rott. te Gravesend. BUSSUM, 3 Juni v. Swansea te MontreaL COSMOPOLIET, ms. 2 Juni te Hamburg. EEM, 3 Juni, v. Raumö n. Rott. EXPRESS 3 Juni v. Rott. te Kingslynn. HAULERWIJK, 3 Juni 500 mijl W. v. Scil- ly, New York, n. Londen. KRALINGEN, 4 Juni v. Rotta te Harburg. MINNEWATER, 3 Juni Rio Janeiro gep., Rott. n. B.'Ayres. OLDAMBT m.s. 3 Juni v. Lulea te Oms- kjoldsvik. SCHIE, 3 Juni v. Hargshamm n. Nyvik. SLOTLAAN 2 Juni Fernando Noronha gep. San Nicolas n. Las Palmas. TELA 3 Juni Finisterre gep., Antwerpen n. Montevideo. VERTROUWEN, m.s. 2 Juni v. Kolding te Holtenau. WINTERSWIJK 3 Juni Fartnet gep., Swansea n. Boston. USSEL, 3 Juni v. Rott. te Gdynia. gade te slaan. Maar an katten heeft hy een onverzoenlyken haat gezworen." „Ik meen, dat wijlen lord Roberts dezelfde antipathie koesterde," zei Benstone. „Holster heeft zoo'n hekel aan katten, omdat zy de vogels opeten, die hy tracht tam te maken. Hy heeft al menige kat, die in zyn tuin rondtoerde, het licht uitgebla zen en dientengevolge staat hij bij zyn bu ren, die ongaarne van hun lievelingsdieren beroofd worden, in een kwaad blaadje. Om echter op dien dommen zet terug te komen; op een avond in de Kerstweek van het vórige jaar, zat hy vóór het eten in zijn bibliotheek een boek te lezen, toen hy bui ten een formeel kattenconcert hoorde. „Laten wy even een drupje whisky nemen." De flesch kwam te voorscïujn en de veiligheidsmannen genoten een oogenblik den nasmaak van het vingerhoedje. „Zooals ik dan zei, hy hoorde een katten- gemiauw en wel van zoo'n buitengewone vocale kracht, dat het wel leek of alle katten uit de omgeving saamgerot waren, om in zijn tuin hun liefdesliederen uit te krollen. Nu had hy dien dag al een paar kleinigheden gehad, die hem hinderden, maar dit vocaal ensemble deed de maat by hem overloopen. Hij vloog naar de garderobe, pakte zyn geweer en laadde het op beide loopen. Zijn plan was, de voordeur uit te gaan en daar zijn geweer op de katten af te vuren, die volgens zyn verbeelding, aan het einde der laan in een peervormig bloem perk bezig waren, proeven van hun senti mentaliteit af te leggen. Dat was gewoon- lyk hun meest geliefkoosde plekje. Hoe het nu precies in zyn werk is gegaan, weet ik niet; maar toen hy in zijn drift de garde robe uitstoof, gleed het matje op den ge- poiysten vloer van de hal onder hem uit. Hy maakte een tuimeling en het geweer ging af. Het schoot een zeer mooie hang lamp tot gruzelementen en beshadigde wel een vierkante meter stucwerk aan het pla fond. De keukenmeid, die juist met kokend heete soep uit de keuken kwam, liet van schrik de soepterrine uit haar handen vallen en brandde zich nogal ernstig aan de heete schildpadsoep, en het kamermeisje lag tengevolge van den hevigen knal oogen- blikkelijk naast har heer in zwijm, te mid den eener lawine van glas en aardewerk, dat zy zoo juist op een groot blad kwam aandragen. Mevrouw Holster was in het salon, en ik heb hooren vertellen, dat zij in dat eene oogenblik van die ontploffing tien jaar ouder is geworden. Zonder twijfel dacht de arme dame, dat haar echtgenoot zelf moord had gepleegd." „Ik zou zoo zeggen, dat een man, die altijd gewoon geweest is met vuurwapenen om te gaan, toch minstens had moeten we ten, dat men binnenshuis geen geweer laadt," zei Benstone ongeloovig. „Ja, mar hy was vanplan om de deur open te doen en dan direct te schieten. Zijn vrouw kwam, bleek als een doode, en bevend over al haar ledematen, uit het salon gevlo gen, en zag daar dat eigenaardige tableau- vivant in de hal. Holster legde haar uit, dat hij die vervloekte katten had willen schie ten. Arme mevrouw Holster, zij was een onmacht nabij. „Maar beste man, ken je dan Ijet onder scheid niet tusschen kattengekrol en „Stille Nacht"," hygde zij. „Het waren de drie doch tertjes van den melkboer, die dat kerst liedje onder het raam zongen!"" John James hoorde deze anedote onder het noodig voorbehoud aan. „Is dat werkelijk gebeurd?" vroeg hy. Het is een feit," beweerde oom Clipper- ton, „als je naar Willowfield gaat, kan je nog het gerepareerde stuk plafond zien; maar ik zou als ik jou was niet met den majoor over dat concert beginnen. Hy is niet de man wiens oude koeien men uit de sloot moet halen! Nu is het onderhand tyd om op te stappen en den terugtocht te aanvaarden." e Toen zy het bruggetje afliepen, was John James innerlijk bly, dat de tijd al zoo vlug was voorbijgegaan en zij spoedig thuis zou den zyn. Aan de vergaderplaats op het kruispunt gekomen, vonden zij er hun mede leden niet aanwezig. „Wy zullen hier niet in het natte gras blijven staan," zei oom Clipperton. „Laten wij aan den kant van den weg gaan staan; goed zoo, en strijk nu eens een lucifer aan, om op mijn horloge te kijken. Mm ja, 't is over elven de anderen hadden al hier moeten zyn." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 11