f3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- VRIJDAG 5 JUNI 1931 DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN m DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17784 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAR ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL BEGINSEL VÓÓR ALLES! Regeling van het geldschietersbedrijf Door de Tweede Kamer aangenomen Een manuscript ontvreemd Van een Nederlandschen schrijver R.K. Middelbare Meisjesschool Koningstraat 20 Haarlem De moeilijkheden voor den H. Stoel Openbare gebeden voorgeschreven Rumoerige communisten Het 700-jarig bestaan van de stad Eindhoven Groote plannen voor een luisterrijke viering Het gerestaureerde kasteel „Nyenrode" Ontploffing aan boord van een motorboot Twee zwaar- en een lichtgewonden Een nieuwe salaris-regeling Directeur Rotterdamsch Gasbedrijf Ir. J. P. Vader benoemd Uitvoering Tarwewet Westlandsche druiven naar Indië De Centrale Tarwe- organisatie De heer C. C. C. van Stolk directeur Van Amerika naar het Oosten Verdacht van verduistering van 9 ton Jhr. E. te Halfweg thans gearresteerd Elfde sociale ontwikkelingsweek Armenzorg en Weldadigheid De Belgische kabinetskrisis Renkin nog niet geslaagd Invoerverbod van kaas De betalingen van Duitschland VOORNAAMSTE cXIEUWS «3 J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarleu. Telegrafisch Weerbericht Tweedaagsch congres Nederl. Kruideniersbond BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per posf, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AA.VBOD - AD VERTEN - TIES. I4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bü vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been ot arm bij verlies van 'n anderen vinger De belangstelling, de animo voor de gemeenteraadsverkiezingen is er. Daar behoeven we niet meer over te praten. Maar nu de groote vraag: Hoe werkt die belangstelling, die ani mo zich uit in het algemeen, in het katholiek belang? We zeiden reeds, dat een bijzonder geprikkelde belangstelling als vaak bij gemeenteraadsverkiezingen wordt waargenomen ook haar gevaar mee brengt, het gevaar n.l., dat we te zeer onze aandacht vestigen op bijkomstig heden, vooral op persoonlijkheden, en daarbij de groote beginselen min of meer uit het oog verliezen. Laten wij ons daarvoor toch wachten! Laten wij, als eerlijke menschen, ons zelf afvragen, waarom we voor de ge meenteraadsverkiezingen eigenlijk zoo bijzonder heet loopen en of onze be langstelling, onze animo werkelijk het algemeen, het katholiek belang ten doel heeft. Gemeenteraadsverkiezingen zijn over het algemeen pracht-gelegenheden om van persoonlijke voorkeur te doen blij ken, om een persoonlijk-onwelgevalli- gen candidaat onaangenaam te zijn, om wraak te nemen over een laatdunkende of bittere uitdrukking, welke een of ander zich op een minder gelukkig oogenblik eens heeft laten ontvallen, om clandestien op min of meer klas- senstrijderige manier te getuigen van zijn speciale arbeiders-, middenstanders- of werkgeversinzichten, om zich te wreken op een wethouder of op een raadslid, omdat deze in een bepaald geval zijn stem zus of zoo uitgebracht heeft. Zoo zijn er, zoowel in groote als in kleine gemeenten, duizend-en-een fac toren, welke bij gemeenteraadsverkie zingen de stemming kunnen beïnvloeden en.... vertroebelen. Voor dit alles hoede zich de katholieke kiezer. Laten wij in dit geval geen kleine, maar groote menschen zijn! Laten wij niet naar bijkomstigheden, en nog minder naar personen kijken, laten wij integendeel wat stééds noodig is de groote lijnen van de groote beginselen zien envolgen. Laten wij vóór alles principieel zijn. 't Is maar de vraag, of de personen, die straks in den gemeenteraad zullen zetelen, de katholieke beginselen zullen huldigen en dapper verdedigen. Men zegge nu niet dat is een reeds lang naar het rijk der nevelen verwe zen legende dat in de gemeente politiek het beginsel niet zoozeer een rol speelt: in bijna iedere raadsvergadering zien wij politieke en godsdienstige beginselen tegenover elkander gesteld; men be spreekt daar vraagstukken van loonen en salarissen, waarbij b.v. de bescher ming van het groote gezin in het geding komt. men bespreekt daar de belas- tingpolitiek, de woningbouwpolitiek, de grondpolitiek en niet te vergeten ook de politieverordeningen. Dit is slechts een kleine greep uit de massa der gemeentelijke bemoeiingen, welke met de groote beginselen verband houden. Het kleine moet hier wijken voor het groote. En daarom: Beginsel vóór alles! De tegenstanders, met hun ons vijan dige beginselen, naderen. De Tweede Kamer heeft het initiatief voorstel van de neeren Van den Bergh c.s. .ot wettelijke regeling van het geldschieters- bedrijf z. h. s. aangenomen. De heer Snoeck Henkemans verzocht aan- teekening in de notulen, dat hij er tegen is. De heer Van den Bergh werd door ver schillende leden gelukgewenscht en door den voorzitter aangewezen, om het voorstel in de Eerste Kamer te verdedigen. Gistermiddag is ingebroken in de woning van den Nederlandschen schrijver Maurits Bekker in de Kortestraat te Brussel. Behalve eenig geld, zijn verschelden pa pieren ontvreemd. O. m. namen de inbre kers den pas van den schrijver mede en een manuscript van ongeveer honderd bladzij den schrift van Dekker's nieuwen roman .Amsterdam", die ter verzending naar den drukker gereed iag en waarvan de schrijver geen afschrift gemaakt had. Het schriftelijk gedeelte van het eind examen der Mid. Meisjesschool van de Zusters Franciscanessen in de Koningtraat werd gehouden 1, 2 en 3 Juni 1.1. Het mon deling gedeelte valt op 22, 23 en 24 Juni a.s. Inschrijving van nieuwe leerlingen bij voorkeur 's Maandags en 's Vrijdags van 2 tot 6 uur in de Koningstraat. 18 Juli a.s. heeft het toelatingsexamen plaats. Aanvang te 9 uur. In verband met de treurige aanslagen in Italië en Rome, op de vrijheid van de H. Kerk en den H. Stoel, bericht de „Köln. Volksztg.", heeft kardinaal Schulte in het aartsbisdom Keulen openbare gebeden voor geschreven en daarvan bericht gezonden aan den H. Vader. De kardinaal-aartsbisschop heeft bepaald, dat in de maand Juni, op Zon- en feestda gen in alle kerken en kapellen, waarin een openbare godsdienstoefening wordt gehou den, onder de Hoogmis, na de predikatie, het „Gebed voor den Paus" moet gebeden worden en dat de priesters onder alle H.H. Missen, zoover de rubrieken het toestaan, als tweede „imperata" het „Oratio pro pa pa" moeten inlasschen. Het fascistische communiqué onvoldoende. Ten Vaticane wordt het communiqué van het fascistisch partij-bestuur besproken en onvoldoende geacht. Vooral vestigt men de aandacht op het feit, dat de regeering het Vaticaan geen enkel bewijs kan leveren voor de bewering, dat verscnillende takken der Katholieke Actie een anti-fascistische poli tiek hebben gevoerd. Men vindt het in. het Vaticaan bijzonder pijnlijk, dat, terwijl er thans diplomatieke onderhandelingen gaande zijn, wederom leekenleiders van de Katholieke Actie wor den gearresteerd en verbannen. Zoo werd dezer dagen wederom een leek gearresteerd in Civitavecchia, terwijl hij op het punt stond, met een bedevaart naar Lourdes te vertrekken. Dientengevolge heerscht er in het Vati caan een pessimistische stemming, daar men er aan begint te twijfelen, of het wel mogelijk zal zijn, een basis voor een ver zoening te vinden. Den vertegenwoordiger van Havas werd ten Vaticane verklaard, dat de bewering, dat de Katholieke Actie een toevluchtsoord zou zijn geworden voor de oppositie tegen het fascistisch regime, een leugen is. De bewering steunt op geen enkel docu ment, geen enkel feit, op geen enkele aan wijzing zelfs. De Katholieke Actie heeft nooit aan politiek gedaan. Een esssentieel kenmerk van de Katho lieke Actie is, dat zij, op straffe van zelf vernietiging. buiten en boven de politieke partijen en boven de partijpolitiek staat. De ontbinding der Katholieke vereenigingen. Bij de besturen van alle Katholieke jeugd- vereenigingen van Zuid-Tirol verschenen Woensdag j.l. ambtenaren der questuur met de mededeeling, dat de fascistische regeering besloten had, de vereenigingen te ontbinden en haar bezittingen te confiskeeren. De bezittingen der vereenigingen en ook de inventaris werden nauwkeurig opgeno men en den voorzitters werd verboden, ook zelfs het geringste onderdeel van den in ventaris te verwijderen. De voorzitters wer den tevens voor het opvolgen van deze be palingen verantwoordelijk gesteld. In Kaltern sloten de autoriteiten persoon lijk het vereenigingsgebouw der Katholieke Actie en namen de sleutels zelf in bewa ring. In Bozen zou op Zondag 31 Mei een open luchtmeeting plaats hebben van de Katho lieke gezellenvereeniging. De meeting, waar voor de autoriteiten verlof hadden gegeven werd nu verboden. In Bozen werd ook de Katholieke jeugd- kapel ontbonden. Dezen maatregel werd ge motiveerd met de algemeene bepaling, die tegen alle Katholieke jeugdverenigingen is uitgevaardigd. Zij verstoren een vergadering. In de gisteravond onder leiding van den heer Ad. Bruinsma in gebouw „De Harmonie" aan de Rozengracht te Amsterdam gehouden vergadering van het Neutraal Blok aller Middenstanders, welke belegd was met het oog op de Gemeenteraadsverkiezingen, heeft een aantal communisten getracht de orae te verstoren. Een deel van hen slaagde daarin, door herhaaldelijk ongevraagd op zeer luidruch tige wijze zich in de debatten te mengen; toen dit te erg werd, werden zij op verzoek van den heer Bruinsma door in de zaai aanwezige agenten in burger verwijderd. Voor de achtergebleven communisten was dit de aanleiding tot een handtastelijk optreden. Zij begonnen met stoelen te slaan en er zou een volslagen vechtpartij ontstaan zijn, in dien niet opnieuw krachtig door de politie was opgetreden. Alle herriemakers werden met den ster ken arm op straat gebracht, waar zij mei de blanke sabel uiteen werden gejaagd. Ten einde op alle gebeurlijkheden voorbe reid te zijn, werden nog eenige manschap pen van het bureau Marnixstraat uitgezon den, doch eenig daadwerkelijk optreden van hun kant bleek niet meer noodig te zijn. De vergadering had verder een ordelijk verloop. Ook bij het uitgaan vonden geen incidenten plaats- Het is nog koel, de zomerzon Schijnt ons totaal vergeten. Toch zijn er velen, desondanks, Die thans weer zitten zweeten! Ze worden aan den tand gevoeld, Ze worden flink gemarteld; De jeugd wordt geestelijk gevild. Gelijk een aal, die spartelt! Wat vele jaren in het hoofd Gestampt is en verzameld, Wordt voor een wijze rechterschaar Heel poovertjes gestameld. En tegen deze foltering Der mensch'lijke machine Is nog geen heilzaam kruid gegroeid En helpt geen aspirine. En straks, wanneer ze zijn geslaagd, Het angstzweet uitgezweet is, Dan zijn ze klaar? dat denkt u maar, Alleen maartheorethisch! MARTIN BERDEN. De stad Eindhoven, het groote industrie centrum in het Zuiden, van ons land, zal het volgend jaar haar 700-jarig bestaan vieren. Aan de voorbereiding van de herdenkings feesten wordt reeds thans met groote voort varendheid gewerkt. Een der hoogtepunten zal een grootsch opgezette nationale ten toonstelling zijn. Uit het door B. en W. offi cieel geïnstalleerde Algemeene Herdenkings comité heeft zich een commissie gevormd, die de zorg voor deze tentoonstelling op zich heeft genomen. Ontwerpen voor den bouw zijn reeds gemaakt en indien de opzet der organisatoren verwerkelijkt wordt, kan men een expositie tegemoet zien, die tot ver bui ten onze landsgrenzen groote belangstelling zal wekken. Naast de Eindhovensche industrieën zullen op deze tentoonstelling ook landbouw en vee teelt in ruime mate vertegenwoordigd zijn. Een belangrijk onderdeel zal verder zijn de z.g. „ideal home exhibition" met alles wat daarbij te pas komt. Het ligt in de bedoeling een groot gedeelte van het tentoonstellingsterrein later als per manente aanleg voor de stad te behouden. Ministerieel bezoek Hedenmorgen heeft de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Terpstra, een bezoek gebracht in gezelschap van de heeren P. Visser, chef van de afdee- ling Kunst van dit departement en Schmidt Degener, directeur van het Rijksmuseum, aan het gerestaureerde kasteel „Nyenrode", waar de bezoekers werden rondgeleid door de heeren M. Onnes van Nyenrode en J. Goudstikker. Morgen organiseert de vereeniging „Rem brandt" een excursie met een 300 400 per sonen naar kasteel „Nyenrode". Gistermiddag te vijf uur heeft een ont ploffing plaats gehad aan boord van de motorboot „Standard Shipping V" van de firma v. d. Hal, die in de Waalhaven te Rotterdam voer. De boot, een tjalk van ongeveer 20 ton, was ter hoogte van het Nederlandsche Havenbedrijf toen de motor weigerde. De kapitein, die zich met den dekknecht en den 14-jarigen schooljongen aan boord bevond, is naar beneden in de motorkamer gegaan om den motor na te zien. Plotseling weerklonk een knal. Een ijzeren schot, tusschen motorkamer en ruim, 'werd stukges1 agen. De luiken van het ruim werden weggerukt en een vuurzee sloeg uit de beide ruimen. De boot werd onmiddellijk langs een Rijnaak gelegd, waarop de dek knecht en de jongen oversprongen. De kapi tein wist zich ook te redden, doch alle drie bleken ernstige brandwonden te hebben op- geloopen. Zij zijn met de motorboot „Roma" overgebracht naar het bureau der rivier politie, vanwaar zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel werden vervoerd. De toestand van den kapitein, den 27-jarigen Gilliet, van de Za'mhaven, en den schooljongen G. Johanson, van de Leuvehaven, is zeer ern stig. De dekknecht, de 25-jarige W. Ver meulen, van de Baan, maakt het beter, doch moest ook worden opgenomen. Een boot van den Havendienst heeft het brandende vaartuig weggesleept en ook het vuur gebluscht. De boot is daarna gesleept naar het bureau van de rivierpolitie, die een onderzoek zal instellen naar de oorzaak. Voor de laagste salarissen boven f 50 Officieel is vastgesteld de regeling, waarbij met ingang van 1 Juli 1931 de inkomsten der ambtenaren, die maandelijks meer dan totaal vijftig gulden bedragen worden teruggebracht tot 95 pCt. van de bedragen, waarop zij op grond van de betrekkelijke inkomstenrege ling zijn of zullen worden gesteld, met dien verstande, dat de bedragen, welke meer dan vijftig doch minder dan 52.64 gulden beloo- pen, tijdelijk worden teruggebracht tot vijf tig gulden per maand. De- gemeenteraad van Rotterdam heeft benoemd tot directeur van het gemeentelijk gasbedrijf, Ir. J. P. Vader te Zaandam, met 19 van de 37 uitgebrachte stemmen. Bij de eerste stemming icreeg nummer 1 van de voordracht, dr. D. A. Heynsius, adj.- dir. van dit bedrijf, 14; No. 2, Ir. J. P. Vader, directeur van de lichtbedrijven te Zaandam, 11; nr. 3 dr. Ir. A. F. A. Reijnhart, bedrijfs leider van de kunstmest fabriek der N. V. Maatschappij tot exploitatie van cokesoven- gassen, te IJmuiden, 4 stemmen. Voorts werd 1 stem uitgebracht op Ir. Franken, adjunct directeur van de gemeentelij se lichtbedrijven te Delft; blanco waren 3 stammen. Bij de tweede stemming, verkreeg de heer Heynsius 12, de heer Vader 19, de heer Reyn- hart 5 stemmen; 1 stem was blanco. Erkende handelaren en tusschenpersonen in Noord-Holland en Znid-Holland Naar wij vernemen hebben besprekingen plaats gehad tusschen de besturen der Tarwe-organisaties in N.H. en Z.H. en de besturen der afdeelingen der Vereeniging „De Rotterdamsche Korenbeurs," welke in deze provincies zijn gevestigd. Bij deze besprekingen is besloten iederen handelaar in tarwe voor zoover hij te goe der naam en faam bekend staat in de ge legenheid te stellen een verklaring te tee kenen, waarin hij zich bereid verklaart aan een goede uitvoering der tarwewet mede te werken. Deze verklaringen worden bij de besturen der handelaren-organisaties verkrijgbaar ge steld. Niet-Ieden dezer organisaties kunnen het formulier bij genoemd bestuur of bij de Tarwe-organisatie aanvragen. De eerste beoordeeling of de persoon of in stelling aanvaard zal worden, berust bij een commissie van bijstand, waarvan de helft der leden is aangewezen door de Tarwe-or ganisatie en de helft door de handelaren- organisatie, benevens een onpartijdig voor zitter. Deze beoordeeling wordt aan het be stuur der tarwe-organisatie ter beslissing voorgelegd. Naast tarwehandelaren kunnen ook „er kend" worden, schoonings-inrichtingen, bij voorbeeld van dorpsvereenigingen, eigenaren van opslagruimten, koopers van tarwe te velde, ook al zijn dit geen handelaren. Deze erkenning is voor betrokkenen nood zakelijk, daar alleen verkoop aan en op slaan bij erkende personen of instellingen zal worden toegestaan. De bedoeling is zooveel mogelijk hen te erkennen, die ook voorheen in tarwe zaken deden. Van hen die, ondanks de onderteekende verklaring, fraude plegen, of een goede uit voering op andere wijze afbreuk doen, kan de erkenning worden ingetrokken, hetgeen beteekent, dat door hen gekochte tarwe niet langer als inlandsche zal worden erkend en hun opslagruimten niet langer voor het be waren van Inlandsche tarwe in aanmerking zullen komen. De adressen der organisaties, waarnaar belanghebbenden zich kunnen wenden, spoed is wel gewenscht, zijn: Afd. N. H. der Rotterd. Korenbeurs p./a. den heer S. v. Wijk, Vijfhuizen. Afd. Z. H. der Rotterd. Korenbeurs p./a. den heer A. L. Verhagen, Naaldwijk. Tarwe-organisatie N. H. en Z. H„ beide Anna Paulownastraat 20, Den Haag. Voortzetting der proeven Volgens het eindrapport over de proef zendingen in 1930 van Westlandsche druiven in koelruimten naar Nederlandsch-Indië hebben onze zendingen veel kans van slagen Men zal daarom deze proeven dit jaar veel uitgebreider voortzetten Daarvoor heeft men zich in verbinding gesteld met prof. A. M. Sprenger, onder wiens leiding het laborato rium voor tuinbouwplantenteelt in Wage- ningen staat. Reeds op 27 Juni a.s. zal de verscheping van de druiven met het stoomschip „Soepoe Roean" een aanvang nemen. Het is ook de bedoeling, om proefzendingen Colman en andere soorten dan Alicante-druiven naar Indië te exporteeren. Bovendien wordt over wogen, om proeven te nemen met het expor teéren van druiven naar Zuid-Amerika. De heer C. C. C. van Stolk te Utrecht is benoemd tot directeur der Centrale Tarwe- organisatie. Vlucht over den Stillen Oceaan. De beroemde Oceaanvlieger kolonel Char les Lindbergh, heeft het voornemen tot het maken van een vlucht over den Stillen Oceaan naar het verre Oosten. Zijn vrouw zal de vlucht als passagier meemaken. Het Staatsdepartement te Washington heeft vergunning aangevraagd aan de Ja- pansche en de Chineesche regeering om van de vliegterreinen in deze landen gebruik te mogen maken. Lindbergh zal zijn vlucht over het Noor delijk gedeelte van den Stillen Oceaan ma ken, zoodat htf geen te grooten afstand over zee moet vliegen. Ook Mevrouw Lindbergh heeft sedert eenigen tijd haar vliegbrevet. Naar men zich herinneren zai, is eenigen tijd geleden door de Haarlemsche Rechtbank failliet verklaard Jhr. E., wonende te Half weg, met benoeming van mr. dr. W. P. Vis advocaat en procureur te Haarlem tot cu rator. Jhr. E. was werkzaam bij een uitgevers maatschappij te Amsterdam. Met dit faillissement werd bekend, dat de gefailleerde zich bij door hem op groote schaal gevoerde flnancieele manupulaties had schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen, waarbij hij gebruik heeft ge maakt van namen van vooraanstaande fi nanciers in de hoofdstad. Ofschoon van verschillende zijde gepoogd is, een regeling met crediteuren te treffen, blijkt thans, dat de Justitie zich met deze zaak is gaan bemoeien. De Centrale recherche uit Amsterdam kreeg opdracht, een onderzoek in deze affaire in te stellen. Het resultaat daarvan heeft de Justitie eergisteren aanleiding gegeven, Jhr. E. te doen arresteeren. Hij is in het Huis van Be waring te Amsterdam opgesloten. Het deficit moet, zooals reeds indertijd door ons bericht, 800.000 a 900.000 bedra gen. Van 9 tot en met 12 Juni zal te Utrecht de elfde sociale ontwikkelingsweek worden gehouden, uitgaande van de commissie voor sociale ontwikkeling van maatschappelijke werkers van de Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid. De cursus bedoelt niet uitsluitend te zijn voor armbezoekers, maar voor allen, die wer ken op het groote terrein van het maat schappelijk hulpbetoon. Het programma der bijeenkomsten, welke in „Hotel des Pays Bas" zullen plaats vin den, vermeldt de volgende inleidingen: Dinsdag 9 Juni: „De Vakopleiding voor Jongens" door den heer E. J. van Det te Amsterdam. „Op welke wijze kan de arbei dersvrouw beter dan tot nu toe woiöen op geleid voor de gezinstaak", door Mej. L. Heyermans, directrice van de Schrol voor Vrouwenarbeid te Rotterdam. Woensdag 10 Juni: „Ontwikkelingswerk op het Platte Land", door Mej. L. van der Heide, directrice van de Vonk te Noordwijk. .Jeugdwerk in het Clubhuis", door den heer J. W. Kessler, directeur van „Ons Huis" te 's-Gravenhage. Donderdag II Juni: „Het Rijkstucht- en Opvoedingswezen", door Mr. C. J. Cluyse- naer, President van de Arrondissements Rechtbank te Winschoten. „De Psychologie van het Misdadige Kind", door Dr. P. Bie- rens de Haan te Rijsenburg. Vrijdag 12 Juni: „Het Brokkenhuiswerk", door Mej. A. G. v. Gilse, secretaresse van den Armenraad te Groningen; den heer G. B. J. Vermeulen, secretaris van den Armenraad te Hilversum en door mevr. A. van Mar selis Hartsink—Schuyt van Castricum, Pre sidente van het Bestuur van het Brokken- huis te Haarlem. „Persoon en Gemeenschap", door Prof. Dr. G. Brom, te Nijmegen. De Katholieke leider Renkin is er, tegen de algemeene verwachting in, nog niet in geslaagd een nieuw Ministerie te formee- ren. Op het laatste oogenblik is er van Vlaamsch-Katholieke zijde om nadere preci seering van verschillende punten van het toekomstig regeeringsprogram gevraagd. Tot op heden hebben hun medewerking toegezegd de katholieken Van Caneghem. Hyman en de Liberaal Hymans; verder de heeren Petitjean en Baels. In Zuid-Afrika De Directie van den Landbouw deelt mede. dat blijkens telegrafisch bericht van den tijde lijk zaakgelastigde te Pretoira in de Zuid- Afrikaansche Staatscourant van 29 Mei j.l. bekend is gemaakt, dat de invoer van kaas met name Edam en Gouda in de Unie van Zuid-Afrika is verboden. Dit verbod is gegrond op artikel 28 van de wet op de Zuivelnijverheid van 1930 hetwelk den Gouverneur-Generaal van Zuid-Afrika machtigt op advies van den Raad van Toe zicht op Zuivelnijverheid den invoer van boter en surrogaten daarvan alsmede van kaas te verbieden. De motieven voor dit invoerverbod zijn op dit oogenblik nog niet bekend. Staking van rentebetalingen De „Daily Herald" bericht, dat Duitsch land het denkbeeld zou willen opperen om niet alleen de herstelbetalingen, vastgesteld in het Youngplan, te schorsen, doch ook de uitbetaling van de rente van de in het bui tenland aangegane leeningen. De Duitsche Ministers zouden dit tijdens hun verblijf op Chequers aan MacDonald en Henderson mededeelen. Jhr. E., te Halfweg, verdacht van verduis tering van 9 ton, gearresteerd. (biz. 1, lste blad) Ir. J. P. Vader, te Zaandam, is benoemd tot directeur van het gemeentelijk gasbedrijf te Rotterdam. (biz. 1, lste blad) De moeilijkheden voor den H. Stoel. Openbare gebeden voorgeschreven in het Aartsbisdom Keulen. (blz. 1, lste blad) De regeling omtrent de salaris-korting voor landsdienaren in de Oost met 5 pet. op 1 Juli a.s. officieel vastgesteld. (blz. 1, lste blad) Nog steeds geen oplossing der krisls in België. (blz. 1, lste blad) Wetsontwerp-v. d. Bergh (Geldschieters- wet) door de Tweede Kamer aangenomen. (blz. 1, lste blad) De heer C. C. C. van Stolk, te Utrecht, is benoemd tot directeur der Centrale Tarwe- organisatie. (blz. 1, lste blad) Volgens de „Daily Herald" zou Duitsch land de rentebetaling der buitenlandsche leeningen willen schorsen. (blz. 1, lste blad) Paratyphus-gevallen in het Militair Hos pitaal te 's-Gravenhage bij zeventien pa tiënten. Allen zijn buiten levensgevaar. (blz. 1, 2de blad) Een civiele uitspraak in het torendrama te Amsterdam. (blz. 1, 2de blad) Rede van den heer Van der Bom, Neder- landsch werkgeversgedelegeerde op de Int. Arbeidsconferentie te Genève. (blz. 1, 3de blad) Groote rede van Henderson over de betee- kenis der komende Ontwapeningsconferentie. (blz. 1, 3de blad) Dividendvoorstel Dordtsche Petroleum In dustrie Mij. 17 pet, (v. j. 24.2 pet). (blz. 2, 3de blad) De „Do X" op den Oceaan gedaald. (blz. 2, 3ae blad) Prof. Piccard's ontvangst te Brussel. (blz. 2, 3de blad) Wijziging muziekauteursrecht in de Tweede Kamer. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.68 stilstand Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.44. Hoogste barometerstand 773.3 te Seydisf- jord. Laagste barometerstand 746.6 te Ha- paranda. Verwachting: Meest matige Oostelijke tot Noord-Oostelijken wind, licht tot half be wolkt, waarschijnlijk droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Uitgifte consumentenblad De Nederlandsche Kruideniersbond heeft te Rotterdam een tweedaagsch congres ge houden. In de openingsrede heeft de voorzitter, de heer B. v. d. Linde aangedrongen op de versterking van de organisatie en de uitbrei ding van vak- en warenkennis om de positie van den zelfstandigen kruidenier in het dis tributie-proces te handhaven. Jaarverslagen werden goedgekeurd. De heeren Millenaar en Slothouber (Haar lem) werden herkozen tot bestuurslid, terwijl in de vacatures Dekker en Gabel werden ge kozen de heeren A. Bruin uit Alkmaar en J. J. Andriessen uit Vlissingen. Op voorstel van het Hoofdbestuur is be sloten tot verhooging van de contributie van 3.op 5.tot de instelling van een bijzondere propagandacommissie en de uit gifte van een consumentenblad. Nadat op den tweeden dag een boottocht door Rotterdam is gemaakt, is de middag vergadering bijgewoond door den wethouder L. de Groot en eenige afgevaardigden van Kamer van Koophandel en Middenstands organisaties te Rotterdam. Dr. de Visser, secretaris van de Kamer van Koophandel te Delft, heeft een rede gehou den over de saneering van het kruideniers- bedrijf, waarin hij aangedrongen heeft op verbetering van de vakkennis en goede organisatie van den kruidenier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1